PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17

Μπαμπουράκι
01-02-13, 10:04
Den θυμάμαι ποιά έψαχνε για ρυζιέρα? Θα βαλει τη Δευτερα 4/2 το λιντλ και απο ο,τι φαίενται ειναι ινοξ.

http://www.lidl-pageflip.com/grgr.html?kid=MYRAHe\ σελίδα 6

Το θεωρω πάντως περιττή αγορά, και φαίνεται να πιάνει χώρο.

Για ρυζι χωρίς μουλιασμα 2 προς ενα ειανι καλή αναλογία, προσοχη όμως το βραζουμε σε χαμληλη φωτια σκεπασμενο, αλλιως σε δυνατη φωτια και χωρις καπακι θα χρειαζεται συνεχεια νερό!

ευχαριστούμε
αυτό με τον χώρο είναι ένα πραγματικά μεγάλο θέμα...

θα προσπαθήσω σε χαμηλή φωτιά που προτείνατε, σε κανονική το συνήθιζα και ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρω !!!!

Rosie
01-02-13, 10:07
Μπαμπουράκι έχει πολύ καλής ποιότητας rice cookers στο αγγλικό άμαζον, από το Lidl δεν θα έπαιρνα.
Η αλήθεια είναι ότι άμα φας ρύζι από rice cooker δεν θα θες τα υπόλοιπα!
Κι εγώ το σκέφτομαι για μετά την GAPS, το θέλει πολύ ο άντρας μου.

Μπαμπουράκι
01-02-13, 11:28
Μπαμπουράκι έχει πολύ καλής ποιότητας rice cookers στο αγγλικό άμαζον, από το Lidl δεν θα έπαιρνα.
Η αλήθεια είναι ότι άμα φας ρύζι από rice cooker δεν θα θες τα υπόλοιπα!
Κι εγώ το σκέφτομαι για μετά την GAPS, το θέλει πολύ ο άντρας μου.

αχ με βάζεις σε σκέψεις, τόσο ωραίο είναι ?
τρελαίνομαι για ρύζι και ίσως με την συσκευή αποφασίσω να φάω και άλλα είδη !

θέλω και ένα μίξερ χεριού...
αχ...
να δω πότε θα καταφέρω να πάρω ένα παντελόνι, όλα σε είδη σπιτιού και διατροφής πάνε !!! :-)

Μπαμπουράκι
01-02-13, 11:34
http://www.amazon.co.uk/Cuisinart-Cook-Steam-Rice-Cooker/dp/B0007PC66E/ref=sr_1_11?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1359710969&sr=1-11

αχ τι μου κάνεις !!! :-)

Non stick που αναφέρει θα είναι αντικολλητικό άραγε ?

Cooks and steams simultaneously with integrated stainless steel steam tray for vegetables, poultry & fish

Λέει stainless steel που φαντάζομαι είναι το ζητούμενο αλλά αυτό το non stick...

Rosie εσύ έχεις ?
μπορείς να μας συστήσεις κάποιο συγκεκριμένο που να είναι οκ τα υλικά?

Rosie
01-02-13, 11:54
Πάρε κάποιο με inox για να είσαι σίγουρη, δεν εμπιστεύομαι τα non-stick.
Stainless steel που λέει είναι για το steaming basket.

Μπαμπουράκι
01-02-13, 12:24
Πάρε κάποιο με inox για να είσαι σίγουρη, δεν εμπιστεύομαι τα non-stick.
Stainless steel που λέει είναι για το steaming basket.

ευχαριστώ θα το ψάξω!

αν το πάρω τουλάχιστον θα έχω να λέω ότι πετυχαίνω το ρύζι !!!!!! ;)

Μπαμπουράκι
01-02-13, 12:58
Μπαμουράκι δεν χάλασε, απλά τώρα με το κρύο καμιά φορά πήζει μετά τις 24 ώρες, γι` αυτό το αφήνω 48 εγώ.
Φοβήθηκα όμως να σου πω 48 μήπως ξυνίσει πολύ και το σιχαθείς!

Με πήρε όλο χαρά η μαμά μου για να μου πει ότι έπηξε !!!

Της ειπα να το αφήσει μέχρι το απόγευμα που θα γυρίσω να το δούμε μαζί γιατί γύρω γύρω στο βάζο είναι ακόμα υγρό πήζει από μέσα προς τα έξω (λόγω κρύου? δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακείες) !!

είμαι πολύ χαρούμενη !

ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ !!!!!!!

υ.γ. έτσι ή αλλιώς το σιχαίνομαι το γάλα με το ζόρι θα το πίνω !!!! :-)

τζιτζικι
01-02-13, 18:04
Πριν πάρεις τον χυμό αλόης
κοίταξε στα συστατικά τους εαν έχει συντηρητικά.

Εαν έχει (που είναι πολύ πιθανό)
καλύτερα να μην πάρεις.

Πάντως να ξέρεις οτι δεν συγκρίνεται με τον χυμό
που θα έφτιαχνες εσύ απο το ίδιο το φύλλο.

Είναι σαν να μου συγκρίνεις την amita
με τον φρεσκο-στημένο χυμό πορτοκάλι.

Δεν έχουν την ίδια διατροφική αξία.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση,αν θελετε διαφωτιστε με και σε κατι αλλο..

μια που αμυγδαλα βιολογικα δεν βρισκω,αν παρω βιολογικο almond butter ?
δεν τοχω δοκιμασει ,ειναι σαν το φυστικοβουτυρο?δηλαδη αλεσμενα αμυγδαλα?η εχει και αλλα συστατικα μεσα?
εχετε καποια καλη προταση απο iherb?

mefirst
01-02-13, 20:30
αχ με βάζεις σε σκέψεις, τόσο ωραίο είναι ?
τρελαίνομαι για ρύζι και ίσως με την συσκευή αποφασίσω να φάω και άλλα είδη !

θέλω και ένα μίξερ χεριού...
αχ...
να δω πότε θα καταφέρω να πάρω ένα παντελόνι, όλα σε είδη σπιτιού και διατροφής πάνε !!! :-)
Αν τρως συνέχεια ρύζι..άστο το παντελονι γ αργότερα!πάρε καμία κουρτίνα να σε τυλιγει! :-P κ εμένα μ αρέσει πολύ!θέλει χαμηλή φωτιά κ αναλογία ένα ρύζι δύο,δύο και κάτι νερό για ρύζι που δ εχεισ μουλιάσει.κ εννοείται το καπάκι στην κατσαρόλα να μη φεύγουν οι ατμοι.είναι πολύ εύκολο!είχα κ εγώ μίξερ χειρός κ το έκαψα... :-( ακόμα δ έχω αξιωθεί να δω αν φτιάχνει κ πόσο κοστίζει...

mömmu
01-02-13, 22:08
αν θελετε διαφωτιστε με και σε κατι αλλο..

δεν τοχω δοκιμασει ,ειναι σαν το φυστικοβουτυρο?δηλαδη αλεσμενα αμυγδαλα?η εχει και αλλα συστατικα μεσα?

Δεν ξέρω αν θα σε διαφωτίσω τζιτζίκι, αλλά δοκίμασα αυτό το αμυγδαλοβούτυρο http://www.red23.co.uk/RAW-Organic-Almond-Butter-250g_p_1133.html και το βρήκα πολύ νόστιμο, δεν περιέχει τίποτα άλλο παρά μόνο ωμά αλεσμένα αμύγδαλα με την φλούδα τους, έχει μια ελαφριά γλυκειά γεύση και είναι πλούσιο (σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στο βάζο) σε βιταμίνη Ε, σε ασβέστιο, φυτικές ίνες, ψευδάργυρο, μαγνήσιο και σίδηρο (σε φυσική μορφή δεν υπάρχει αδυναμία απορρόφησης λόγω του ασβεστίου, δεν λειτουργούν δηλαδή ανταγωνιστικά) επίσης έχω παραγγείλει αυτό http://www.iherb.com/Artisana-100-Organic-Raw-Almond-Butter-16-oz-454-g/27140 και περιμένω να έρθει, έχω ακούσει πως είναι πολύ καλό,μόλις το δοκιμάσω θα σας πω...:wink:

mömmu
01-02-13, 23:24
Μεταφέρω αυτούσιο ένα ποστ που είχα αναρτήσει σε ένα άλλο θέμα, μπορεί να το βρείτε ενδιαφέρον, αλλά και γιατί ίσως κάποιος η κάποια να γνωρίζει περισσότερα και να μας διαφωτίσει σχετικά...
Επίσης, δεν ξέρω αν το έχετε συζητήσει στο παρελθόν, έχει καιρό βέβαια που το έχω ψάξει, αλλά δεν έχω καταλήξει με ασφάλεια. Κάποια στιγμή έψαχνα να βρω ποιοι είναι οι πιο σωστοί συνδυασμοί τροφών, έτσι ώστε να λαμβάνουμε τα μέγιστα θρεπτικά συστατικά απο αυτές. Έπεσα σε διάφορα άρθρα , ένα απο αυτά είναι αυτό, ολίγο αφοριστικό κατά την ταπεινή μου άποψη όμως, ωστόσο δεν θα τολμήσω να συνδυάσω ανανά με γαλακτοκομικά, :cool:

Η τυχαία φρουτοσαλάτα είναι χειρότερη από κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες...

http://alttherapy.blogspot.gr/2012/09/blog-post_3330.html#axzz2BSOCnlhh

Στα Αγγλικά
http://ezinearticles.com/?Incompatible-Fruit-Combinations-Can-Make-You-Sick&id=3116762

http://mostlyraw.eu/2011/07/12/introduction-to-food-combining/

υ.γ.Παρακαλώ, όσους τους χαρακτηρίζει μια ιδιάζουσα οικειοποίηση των νημάτων, να συγκρατηθούν και να φερθούν κόσμια , κρατώντας την άποψη τους για τον εαυτό τους, ευχαριστώ !:D

Katerinoula23
02-02-13, 22:07

Eδω μπορείς να βρεις βιολογικά αμύγδαλα: http://www.keimling.eu/.cms/raw_nuts/57-7

Εχω πάρει αρκετές φορές και γενικά ότι έχει είναι ποιοτικό αν και λίγο τσιμπημένο.

chatzico
03-02-13, 12:18
Γεια σας κορίτσια!
Θελω να κανω μια παραγγελία απο iherb γυρω στα 7 κιλα.σκεφτομαι να χρησιμοποιησω την διευθυνση στην αμερικη και αυτη να μου τα στείλουν εδω!
Λετε να περάσει τελωνείο?γυρω στα 100 ευρω θα ειναι ολα!
Το έχω γράψει πλειστάκις στο θέμα με τις ιντερνετικές αγορές, ας το ξαναγράψω εδώ.
Η ατέλεια για τα εξωκοινοτικά εμπορεύματα είναι περίπου στα 30 ευρώ, κόστος αγοράς ΚΑΙ μεταφορικά. Ότιδήποτε ξεπερνά αυτό το ποσο, νόμιμα και όπως προβλέπεται από τον Κοινοτικό Τελωνειακό Κώδικα μπορεί να τελωνιστεί και ο αποδέκτης ειτε να καταβάλλει τις προβλεπόμενες δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις είτε να αρνηθεί την παραλαβή και η παραγγελία να επιστρέψει στον αποστολέα της.
Ειδικά για το αιχερμπ που λες, δεν υπάρχει τρόπος να βάλεις τόσο μεγάλη παραγγελία, έχει αυστηρά όρια βάρους και χρημάτων που αν υπερβείς δεν σου επιτρέπει να συνεχίσεις.

Όχι μην το κάνεις, να σπάσεις τις παραγγελίες.
Ταλαιπωρούμαι εδώ και καιρό με το τελωνείο για ένα πακέτο με δώρα για τα παιδιά που έστειλε η αδερφή μου από την Αμερική πάνω από μήνα τώρα :evil:
Και το κόστος του ήτανε κάτω από $100!

Ευτυχώς δεν χρειάζεται να πληρώσω φόρους γιατί θα τους αναλάβει η εταιρεία που έστειλε το πακέτο (έκανε online αγορά η αδερφή μου) αλλά θέλουνε χαρτούρα και είναι και αγράμματοι οι πιο πολλοί στο τελωνείο, δεν ξέρανε να διαβάσουνε το τιμολόγιο στα αγγλικά και μου ζητούσανε μετάφραση! :shock:
Λογικό και αναμενόμενο είναι να υπάρχει καθυστέρηση, την υφιστάμεθα όσες ψωνίζουμε εκτός Ε.Ε.
Δεν υπάρχουν πολλοί υπάλληλοι και τα δέματα έχουν αυξηθεί, elementary mathematics.

Η απόδειξη ότι δεν ξέρουνε αγγλικά φυσικά υπάρχει εφόσον όταν εγώ τηλεφωνικώς τους μετέφρασα την περιγραφή των αντικειμένων και φυσικά το δέκτηκαν (και ναρκωτικά να είχε μέσα θα το παίρνανε χαμπάρι άραγε; :shock: ).
Το παρέλαβα σήμερα τελικά το πακέτο, αμήν!
Υποχρέωση να γνωρίζουν ξένες γλώσσες, επίσημα και πιστοποιημένα, έχουν μόνο οι υπάλληλοι του Υπουργείου Εξωτερικών και της Μεταφραστικής Υπηρεσίας.
Δεν ειναι προαπαιτούμενο προσόν για να δώσει κάποιος διαγωνισμό ΑΣΕΠ, ούτε το Δημόσιο πληρώνει κάτι παραπάνω τους γλωσσομαθείς υπαλλήλους. Σε απλά ελληνικά, χρησιμοποιεί την γλωσσομάθειά τους αλλά δεν την αποζημιώνει στον μισθό τους.
Το αν ξέρουν ή όχι λοιπόν αγγλικά, είναι δικό τους θέμα.
Για τι αντικείμενα μιλάς παρεμπιπτόντως ?
Μήπως ήταν κάτι εξειδικευμένο που μονο όσοι ακολουθούν ιατρικό πρωτόκολλο γνωρίζουν ?
Όσο για τα ναρκωτικά που αναφέρεις - είσαι οφ τόπικ βέβαια - να εύχεσαι να μην γνωρίσεις ποτέ τον τρόπο που έχουν οι τελωνειακοι για να ανιχνεύουν την ύπαρξη ναρκωτικών και την διαδικασία που επακολουθεί αν βρεθούν.

Αυτό που έχω να σας πώ ειναι το φόρουμ είναι ανοικτό και διαβάζεται από πάρα πολύ κόσμο.

Δεν σας έχει κάνει εντύπωση ότι ενώ πριν ένα χρονο περίπου παραλαμβάναμε απο το άιχερμπ σε 6-7 εργασιμες, πλέον έχουμε φτάσει στον μήνα και ίσως και παραπάνω ?

Όποια ενδιαφέρεται περισσότερο και ουσιαστικά, ας το ψάξει λίγο παραπάνω και θα καταλήξει σε απλά και σαφη συμπεράσματα.

maria_tweety
03-02-13, 12:40
σκεφτηκα να αντικαταστησω τις σοκολατες και ολα τα ανθυγιεινα γλυκισματα με παστελι.ξερετε καποιο μαγαζι που να πουλαει καλο παστελι?υπαρχει και βιολογικο?οτιδηποτε γνωριζετε θα μου ηταν χρησιμο..

chatzico
03-02-13, 12:57
Μα αν μου ζητούσανε επίσημη μετάφραση της περιγραφής των αντικειμένων θα έλεγα ΟΚ αποδεκτό και δεν θα το σχολίαζα.
Αλλά είναι δυνατόν να βασίζονται στη δική μου μετάφραση από το τηλέφωνο; :shock:
Άμα ήθελα τους έλεγα οτιδήποτε...

Σε ποιο ιατρικό πρωτόκολλο αναφέρεσαι;
Είπα ότι πρόκειται για παιγνίδια που έστειλε η αδερφή μου για τα παιδιά, πολύ απλά πράγματα, ούτε Monsuno ούτε Dora!

Αλλά δεν φταίνε οι άνθρωποι που τους βάλανε εκεί, το κράτος φταίει που ικανοποιείται με πρόχειρες δουλειές, υπερβολικό φόρτο εργασίας και χαμηλό μισθό.
Και ο άντρας μου σε παρεμφερή κλάδο εργάζεται στο δημόσιο και η ίδια αταξία επικρατεί και εκεί.

Οταν φθασει στο σημειο να γινει διεθνης γλωσσα και ολα τα δεματα στον πλανητη να γραφονται στα κινεζικα να γινει και η κινεζικη προαπαιτουμενη. Υπαρχουν δουλειες και δουλειες. Αν το αντικειμενο της δουλειας σου ειναι να διακινεις δεματα απο το εξωτερικο πρεπει να μπορεις και να τα διαβαζεις.
Είστε καθαρά οφ τόπικ, αυτά για τα οποία παραπονιέστε και κάνετε και μαλιστα και προτάσεις (!) δεν αφορούν το παρόν θεμα.

tamar
03-02-13, 13:01
Μα αν μου ζητούσανε επίσημη μετάφραση της περιγραφής των αντικειμένων θα έλεγα ΟΚ αποδεκτό και δεν θα το σχολίαζα.

Αλλά δεν φταίνε οι άνθρωποι που τους βάλανε εκεί, το κράτος φταίει που ικανοποιείται με πρόχειρες δουλειές, υπερβολικό φόρτο εργασίας και χαμηλό μισθό.
Και ο άντρας μου σε παρεμφερή κλάδο εργάζεται στο δημόσιο και η ίδια αταξία επικρατεί και εκεί.

1. Συγγνώμη αλλά θα προτιμούσες να πληρώσεις για επίσημη μετάφραση τιμολογίου εξωκοινοτικής παραγγελίας; Πλάκα κάνεις!!!:shock:
2. Ο υπερβολικός φόρτος εργασίας δεν συνεπάγεται πάντα αταξία. Αν ήταν έτσι δεν θα σε παίρνανε τηλέφωνο. Για το δικό σου καλό και συμφέρον σε πήραν, αν δεν το έχεις καταλάβει!

Access
03-02-13, 13:02
Αλλά είναι δυνατόν να βασίζονται στη δική μου μετάφραση από το τηλέφωνο; :shock:
Άμα ήθελα τους έλεγα οτιδήποτε...

Σε ποιο ιατρικό πρωτόκολλο αναφέρεσαι;
Είπα ότι πρόκειται για παιγνίδια που έστειλε η αδερφή μου για τα παιδιά, πολύ απλά πράγματα, ούτε Monsuno ούτε Dora!

Οταν φθασει στο σημειο να γινει διεθνης γλωσσα και ολα τα δεματα στον πλανητη να γραφονται στα κινεζικα να γινει και η κινεζικη προαπαιτουμενη. Υπαρχουν δουλειες και δουλειες. Αν το αντικειμενο της δουλειας σου ειναι να διακινεις δεματα απο το εξωτερικο πρεπει να μπορεις και να τα διαβαζεις.

πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας ΑΛΛΑ εδώ το θέμα είναι τα βιολογικά προιόντα και όχι οι εξω κοινοτικές αγορές και ο βαθμός IQ των Ελλήνων δημόσιων υπαλλήλων
οπότε αν είχατε την καλοσύνη να επιστρέψουμε στο θέμα μας, προσωπικώς δεν με ενδιαφέρει να διαβάζω για Έλληνες και Κινέζους τελώνες ούτε για εξω κοινοτικές αγορές σε θέμα με βιολογικά προιόντα ;)

vera
03-02-13, 13:03
Απο τη στιγμη που αφορα αγορες απο εξωτερικο ειναι μεσα στο τοπικ αφου σχεδον τα παντα εδω μεσα που προτεινονται αγοραζονται απο εξωτερικο. Εκτος κι αν θεωρεις off topic και τη δικη σου συμμετοχη στην κουβεντα. :)

Rosie
03-02-13, 13:10
Η παρασκευή σπυρωτού ρυζιού δηλαδή περισσότερο θεωρείται on-topic και δεν πείραξε κάποιες εδώ μέσα; :razz:

Access
03-02-13, 13:11
Απο τη στιγμη που αφορα αγορες απο εξωτερικο ειναι μεσα στο τοπικ αφου σχεδον τα παντα εδω μεσα που προτεινονται αγοραζονται απο εξωτερικο. Εκτος κι αν θεωρεις off topic και τη δικη σου συμμετοχη στην κουβεντα. :)
μάλλον τότε θα έπρεπε είτε να ανοίξετε νέο θέμα είτε να ζητήσετε την αλλαγή του θέματος σε αγορές βιολογικών προϊόντων από συγκεκριμένο Αμερικάνικο site. Εφόσον ο τίτλος είναι ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΥΠΟΥ νομίζω ότι τα παραπάνω είναι εκτός θέματος

chatzico
03-02-13, 13:14
Καθαρό ΟΦ ΤΟΠΙΚ .

Το θέμα με τον τίτλο που φέρει εδώ και χρόνια αφορά τα ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ.

Υπάρχει άλλο θέμα, οι ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ στο οποίο θα μπορούσατε καλλιστα να λύσετε όλες σας τις αποριες σχετικά με τις νόμιμες τελωνειακές διαδικασίες.

tsioubal
03-02-13, 13:34
Κοιτάξτε εντός-εκτός θέματος, το κυρίως θέμα είναι τα οικολογικά βιολογικά προϊόντα. Όπως και να το κάνουμε η οικολογία στοιχίζει κατιτίς παραπάνω στις τσέπες μας αλλά πάνω από όλα για την υγεία μας αξίζει. Με αυτή τη λογική δεν στέκομαι σε εμπόδια που τυχόν μπορεί να προκύψουν από κανα τελωνείο. Η άποψή μου είναι παραγγείλτε άφοβα! Κι αν τύχει κανάς μικρός φόρος εκτελωνισμού-δηλαδή μας πιάσουν για νόμιμους φόρους-δεν πειράζει, στο κάτω κάτω η ποιότητα μετρά. Αφήστε που και με τους φόρους και πάλι φθηνότερα δεν μας έρχονται?

Καλά αυτό με τη μετάφραση κι εμένα μου φάνηκε κάπως αλλά έτσι είναι ο νόμος και τελικά εμείς διαμαρτυρόμαστε γιατί έχουμε άγνοια των νόμων. Αν ο υπάλληλος αρκέστηκε στο τηλεφωνικό και δεν το πήγε γραφειοκρατικά όπως θα έπρεπε, παλι καλά να λέμε, όχι να γκρινιάζουμε.

Όσο για το ποια ακριβώς προσόντα θα πρέπει να έχει και να πληρώνεται ο καθένας γι αυτά, είναι άλλο θέμα που μπορεί να συζητηθεί στο παρεντσκαφέ κι όχι εδώ να γεμίζουμε άχρηστα ποστ και μετά να πρέπει να γυρίζουμε σελίδες και να ψάχνουμε για να βρούμε ουσιαστικές πληροφορίες επί του θέματός μας.

vera
03-02-13, 13:58
Μ ' αρεσει παντως που δεν σας αρεσουν συζητησεις οφ τοπικ αλλα παρολα αυτα τις συνεχιζετε :lol:

Rosie
03-02-13, 14:24
Το τόπικ αυτό το παρακολουθώ και συμμετέχω σ` αυτό από το άνοιγμά του το 2010.
Έχουμε συζητήσει πάμπολες φορές θέματα μεταφορικών, αγορές από χώρες εκτός ΕΕ, προβλήματα και περιπέτειες με το τελωνείο, αλλά και άλλα παρεμφερή θέματα που έχουνε να κάνουνε με τη χρήση αλλά και την παρασκευή οικολογικών/ βιολογικών προϊόντων.
Αν κάποιες που το παρακολουθούνε περιστασιακά έχουνε πρόβλημα με αυτά τα "off-topic" κατά τη γνώμη τους θέματα μπορούνε να παραπονεθούνε στη διαχείριση ώστε να θεσπιστούνε κανόνες για τη συμμετοχή στο θέμα.

vera
03-02-13, 14:56
Και τοτε θα λεγα οτι πρεπει να διαγραφει τουλαχιστον το μισο τοπικ για off topic συζητησεις και στη συνεχεια να πιασουμε ολα τα τοπικ του φορουμ οπου το off topic πάει συννεφο. Ετσι ειναι το σωστό!

vera
03-02-13, 15:11
Αν κάποιες που το παρακολουθούνε περιστασιακά έχουνε πρόβλημα με αυτά τα "off-topic" κατά τη γνώμη τους θέματα μπορούνε να παραπονεθούνε στη διαχείριση ώστε να θεσπιστούνε κανόνες για τη συμμετοχή στο θέμα.

Μη σε ξανακουσω αγαπητη μου να απαντας σε ερωτηση off topic, ειτε εδω ειτε σε οποιοδηποτε αλλο τοπικ που σε ρωτανε ΣΥΝΕΧΕΙΑ για πληροφοριες γνωστοι και αγνωστοι. Θα σε παρει και θα σε σηκωσει, σε προειδοποιω.

marsolan
03-02-13, 15:50
Η παρασκευή σπυρωτού ρυζιού δηλαδή περισσότερο θεωρείται on-topic και δεν πείραξε κάποιες εδώ μέσα; :razz:

Μπορει και να τις πειραξε..Μπορει και να εχουν γινει αναφορες στην διαχειριση σχετικα!!

Το τόπικ αυτό το παρακολουθώ και συμμετέχω σ` αυτό από το άνοιγμά του το 2010.
Έχουμε συζητήσει πάμπολες φορές θέματα μεταφορικών, αγορές από χώρες εκτός ΕΕ, προβλήματα και περιπέτειες με το τελωνείο, αλλά και άλλα παρεμφερή θέματα που έχουνε να κάνουνε με τη χρήση αλλά και την παρασκευή οικολογικών/ βιολογικών προϊόντων.

Εμενα δεν με ενοχλουνε τα off topic και τα συνεχιζω λεγοντας το εξης με αφορμη το παραπανω ποστ:Πως γνωριζει καποιος οτι ενα μελος παρακολουθει περιστασιακα ενα θεμα???Καλα την περιστασιακη συμμετοχη να την κατανοησω..αναλογως την συχνοτητα των ποστ συμπεραινει κανεις και το ποσο συμμετεχει ενα μελος...αλλα ξαναρωτω:την περιστασιακη παρακολουθηση πως την καταλαβαινουμε??Πως ξερεις εσυ βρε Ροζι οτι τα μελη που μιλησαν για οφ-τοπικ και ενοχληθηκαν απο αυτο δεν αντλουν καθημερινα πληροφοριες απο το θεμα οποτε και εχουν καθε δικαιωμα να παραπονεθουν σχετικα???

Μη σε ξανακουσω αγαπητη μου να απαντας σε ερωτηση off topic, ειτε εδω ειτε σε οποιοδηποτε αλλο τοπικ που σε ρωτανε ΣΥΝΕΧΕΙΑ για πληροφοριες γνωστοι και αγνωστοι. Θα σε παρει και θα σε σηκωσει, σε προειδοποιω.

Εχεις ενα δικιο εδω Βερα...η Ροζι και οποιο αλλο μελος ερωταται για ασχετα με το τοπικ θεματα μπορει καλλιστα να παροτρυνει τον οποιοδηποτε γνωστο και αγνωστο να επικοινωνησει μαζι τους με π.μ..Εγω στο παρελθον που χρειαστηκα μια πληροφορια απο την Ροζι την ενοχλησα με π.μ για να μην κουρασω το θεμα!!Αλλα το συνεχεια γιατι το εχεις τονισει??Ειναι κακο να ερωταται και να μοιραζεται γνωση ενα μελος που φαινεται οτι γνωριζει σε βαθος καποια πραγματα?Ενοχλειται η Ροζι εν προκειμενω με την συχνοτητα των ερωτησεων??Το εχει εκφρασει καπου και δεν το ειδα εγω..διοτι το παρον τουλαχιστον θεμα το παρακολουθω ανελλιπως..ασχετως αν τελευταια σχολιαζω περιστασιακα!

vera
03-02-13, 16:08
Πως ξερεις εσυ βρε Ροζι οτι τα μελη που μιλησαν για οφ-τοπικ και ενοχληθηκαν απο αυτο δεν αντλουν καθημερινα πληροφοριες απο το θεμα οποτε και εχουν καθε δικαιωμα να παραπονεθουν σχετικα???

Ακριβως επειδη σεβομαστε τα μελη αλλα και τους εαυτους μας κομμενα λοιπον τα οff topic. Γενικως!

mömmu
03-02-13, 16:09
σκεφτηκα να αντικαταστησω τις σοκολατες και ολα τα ανθυγιεινα γλυκισματα με παστελι.ξερετε καποιο μαγαζι που να πουλαει καλο παστελι?υπαρχει και βιολογικο?οτιδηποτε γνωριζετε θα μου ηταν χρησιμο..

Επειδή το μήνυμα σου θα χαθεί στον κυκεώνα των υπολοίπων, το επαναφέρω…

Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος για να αποφύγεις την σοκολάτα, θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς, η σοκολάτα, στην πιο αυθεντική της μορφή πάντα (πάνω από 70% κακάο), δεν είναι καθόλου ανθυγιεινή το αντίθετο μάλιστα είναι πλούσια σε αντιοξειδωτικά και διάφορα ιχνοστοιχεία που μόνο καλό μπορούν να προσφέρουν στον οργανισμό. Καλύτερα να προτιμήσεις βιολογικής καλλιέργειας .
Υπάρχουν άπειρα άρθρα στο διαδίκτυο για τα οφέλη της σοκολάτας, αν θέλεις ρίξε μια ματιά.

http://www.newsbeast.gr/health/arthro/442423/pollapla-ta-ofeli-tis-sokolatas/

http://www.clickatlife.gr/story/diatrofi/deka-giati-ofelei-i-sokolata-alitheia?id=2157872

http://longevity.about.com/od/lifelongnutrition/p/chocolate.htm

Το καλύτερο παστέλι που μπορείς να βρεις, ταπεινή μου άποψη, είναι αυτό που θα φτιάξεις μόνη σου, με υλικά της αρεσκείας σου και ελεγμένα, αν δεν έχεις καθόλου χρόνο από την άλλη και επειδή μάλλον είσαι Αθήνα, σίγουρα κάποια κοπέλα θα υπάρχει να σου πει για κατάστημα εκεί…

Off topic Alert
Λοιπόν, off topic έχουμε βγει όλοι μας (και όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι) και όχι μόνο μια φορά, τώρα το να επικαλείται κάποιος/οια την παλαιότητά του ως χρήστης/ια και την συχνή συμμετοχή του στα θέματα, τι ακριβώς σκοπό εξυπηρετεί; Μαζεύουμε πόντους και προνόμια με αυτόν τον τρόπο; Τα θέματα τα διαβάζει πάρα πολύς κόσμος, δεν υπάρχει καμία υποχρέωση συμμετοχής αυτού, ούτε απολογίας λόγω απουσίας, και το κυριότερο ΔΕΝ ανήκουν σε κανέναν.
Όπως και το να ισχύουν άλλα μέτρα και σταθμά για εμάς προσωπικά, και άλλα για τους υπολοίπους. Δεν λέω, καλές οι γνώσεις και μπορούν να φανούν χρήσιμες και σε τρίτους (σε υποκειμενικό επίπεδο πάντα) αλλά και μια στοιχειώδη ευγένεια άνευ συμπλεγματικού τύπου απειλές (για αναφορές κλπ) θα ήταν το ιδανικό. Το να μιλάς από καθέδρας σε σημεία που μπορεί να υπάρχουν "πιστοί ακόλουθοι", επίσης, δεν σου παρέχει εξυψωτική χροιά, επειδή κάποιες το ξεχνάνε, ηθελημένα η μη, πίσω από τις οθόνες υπάρχουν άνθρωποι με προσωπικότητα και συναισθήματα.

υ.γ.Επειδή σίγουρα θα απορείτε όσοι και όσες δεν παρακολουθείτε όλα τα θέματα και τι παίζεται γενικότερα, φυσικά και μιλώ για κάτι που με αφορά, απλά όμως, δεν αφορά το συγκεκριμένο θέμα άμεσα. (προειδοποίησα πριν ,για off topic δεν προειδοποίησα; :cool: )

vera
03-02-13, 16:12
Καλα θα ηταν τα προσωπικα θεματα να τα λυνετε με πμ, ΑΝ θελετε να τα λυσετε και οχι να δημιουργουνται καταστασεις με σποντες και υποννοουμενα που δεν ενδιαφερουν οσους παρακολουθουν ενα τοπικ.

mömmu
03-02-13, 16:23
Επίσης δεν αυτοχριζόμαστε θεματοφύλακες...
Λοιπόν, για να μην πάει για κλείσιμο το θέμα και θα είναι πολύ κρίμα, εκτός και αν αυτός είναι ο σκοπός σας (που δεν το πολυπιστεύω) να πω πως αυτό θα μπορούσε να γίνει ( το π.μ εννοώ) κάλλιστα απο την πρώτη στιγμή και να λήξει το θέμα...αναίμακτα, αλλά, τα κίνητρα του καθένα και της καθεμιάς, δεν θα κάτσω να τα ψυχογραφήσω τώρα εδώ.

Δεν έχω προς το παρόν άλλο χρόνο, να είστε καλά.

vera
03-02-13, 16:25
Εχει πολλους θεματοφυλακες το τοπικ, δεν ανησυχω! :)

marsolan
03-02-13, 16:27
Οff topic κι αυτο.

ναι,το ξερω..ευχαριστω παντως για την επισημανση..αλλα δεν υποστηριξα οτι συμβαλλω στο θεμα των βιολογικων αυτη την φορα(ισα-ισα ειπα οτι προσωπικα δεν με ενοχλουν τα off-topic)συνεχισα απλα μια αλυσιδα επειδη μου δημιουργηθηκαν ευλογες αποριες και εκανα και καποιες προτασεις οπως κι εσυ παραπανω.Αν ενοχληθηκαν τα μελη που διαπιστωσαν αρχικα τα off-topic(Chatzico,Αccess και δεν θυμαμαι ποιο αλλο μελος) μπορουν να με αναφερουν!
καλο απογευμα!;)

Rosie
03-02-13, 16:29
Δεν ειναι προαπαιτούμενο προσόν για να δώσει κάποιος διαγωνισμό ΑΣΕΠ, ούτε το Δημόσιο πληρώνει κάτι παραπάνω τους γλωσσομαθείς υπαλλήλους. Σε απλά ελληνικά, χρησιμοποιεί την γλωσσομάθειά τους αλλά δεν την αποζημιώνει στον μισθό τους.
Το αν ξέρουν ή όχι λοιπόν αγγλικά, είναι δικό τους θέμα.

Και για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις, επειδή ο σύζυγος ανήκει στο ίδιο υπουργείο με τους τελωνειακούς μου είπε ότι φυσικά και το ΑΣΕΠ απαιτεί πιστοποιητικό γνώσης αγγλικών στους διαγωνισμούς που αφορούνε το υπουργείο αυτό τουλάχιστον!
Για ποιο σκοπό γράφονται τότε τέτοιες ανακρίβειες; :confused:

chatzico
03-02-13, 16:43
Και για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις, επειδή ο σύζυγος ανήκει στο ίδιο υπουργείο με τους τελωνειακούς μου είπε ότι φυσικά και το ΑΣΕΠ απαιτεί πιστοποιητικό γνώσης αγγλικών στους διαγωνισμούς που αφορούνε το υπουργείο αυτό τουλάχιστον!
Για ποιο σκοπό γράφονται τότε τέτοιες ανακρίβειες; :confused:
Αυτο αν ισχύει, ίσως είναι προσφατο, όταν έδωσα εγώ εξετάσεις σε διαγωνισμο ΑΣΕΠ, για το ίδιο υπουργειο με τους τελωνειακούς - το οποίο πληροφοριακά είναι το Υπουργείο Οικονομικών - δεν ήταν προαπαιτουμενο ούτε καν ζητούμενο.
Θες να πεις ότι οι κάτοχοι πιστοποιημένων τίτλων ξένων γλωσσών αμοίβονται πλέον για την γλωσσομάθειά τους ?
Αν είναι έτσι, να αιτηθώ και εγώ για τα 3 πιστοποιητικά ξένων γλωσσών που έχω;)
Διαγωνισμό γραπτό πάντως εχω να δω να γίνεται αρκετά χρόνια.
Αλλά και έτσι να είναι όπως το λες, αυτό αναιρεί τα γραφόμενά σου ότι οι τελωνειακοί δεν γνωρίζουν αγγλικά.
Για ποιό σκοπο λοιπόν γράφεις τέτοιες ανακρίβειες ?
Καλύτερα θα ήταν να ρωτούσες τον σύζυγό σου πρίν.

Rosie
03-02-13, 16:52
Το 2004 που έδωσε ο άντρας μου το πιστοποιητικό ήτανε προαπαιτούμενο.
Τίποτα δεν θέλω να πω, απλά έκανα μια διόρθωση σ` αυτό που έγραψες.

Τα περι γνώσεως αγγλικών δεν θα τα συζητήσω, ο καθένας ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, απλά προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο να ζητήσουνε από τον οποιοδήποτε να τους κάνει πρόχειρη μετάφραση μέσω τηλεφώνου παρόλο που εμένα προσωπικά με εξυπηρέτησε η κίνηση αυτή.

Maggie
03-02-13, 17:07
Όπως και να είναι τα πράγματα (δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω ούτε επιδίωξα ποτέ οποιαδήποτε επαγγελματική σχέση με το δημόσιο) το να μην ξέρει κάποιος αγγλικά δεν τον καθιστά ... αγράμματο. Μπορεί στη σημερινή εποχή οι περισσότεροι να γνωρίζουν αγγλικά, αλλά για τις προηγούμενες γενιές (των γονιών μας για παράδειγμα, μπορεί ο υπάλληλος να ήταν ένας πενηντάρης) αυτό δεν ήταν ο κανόνας.

chatzico
03-02-13, 17:19
Το 2004 που έδωσε ο άντρας μου το πιστοποιητικό ήτανε προαπαιτούμενο.
Τίποτα δεν θέλω να πω, απλά έκανα μια διόρθωση σ` αυτό που έγραψες.

Τα περι γνώσεως αγγλικών δεν θα τα συζητήσω, ο καθένας ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, απλά προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο να ζητήσουνε από τον οποιοδήποτε να τους κάνει πρόχειρη μετάφραση μέσω τηλεφώνου παρόλο που εμένα προσωπικά με εξυπηρέτησε η κίνηση αυτή.
Το Υπουργείο Οικονομικών προσλαμβάνει υπαλλήλους είτε μέσω γραπτού αδιάβλητου διαγωνισμού ΑΣΕΠ (σε τέτοιο έδωσα) είτε μέσω μη γραπτού διαγωνισμού αξιολόγησης προσόντων. Στην δεύτερη περίπτωση, ναι, ζητάει πιστοποίηση γλωσσομάθειας.
Ωστόσο οι υπάλληλοι αυτοί δεν τοποθετούνται σε θέσεις συναλλαγής με το κοινό, ως επί το πλείστον αλλά σε θέσεις διοικητικές.
Το πως χαρακτήρισες την κίνηση του υπαλλήλου να σου ζητήσει διευκρίνηση και το πως έφτασες να σκεφτείς την δυνατότητα να περνάνε ναρκωτικά με τόση ελευθερία είναι δικό σου θέμα.
Επίσης το να κάνεις πρόταση διόρθωσης στα γραφόμενα άλλου μέλους είναι απολύτως αποδεκτό. Ανακρίβειες όμως ..... δεν νομίζω να έχω δώσει δείγματα τέτοιας τακτικής στα 3 χρόνια που γράφω στο φόρουμ. Σου επιστρέφω τον χαρακτηρισμό σου;)
Επίσης να πω ότι ας πάει και το παλιάμπελο !!!!
3 χρόνια δεν θυμάμαι να έχω πάρει πολλές κάρτες, πάντα υπάρχει χρονος όμως για μια νέα αρχή :cool:;)

ΕΝΤΙΤ Στο φόρουμ είμαι γραμμένη 5 χρονια αλλά δεν πολυέγραφα, διάβαζα............

vera
03-02-13, 17:28
Θα σας κανω αναφορα γιατι ειστε ολες off topic!!!!! :P

lolalu
03-02-13, 18:14
Απίστευτο!απο μια απλή ερώτηση που εκανα δημιουργήθηκε ολόκληρο οφ τοπικ θέμα!
Εεε δεν το περίμενα και σε αυτο το θέμα να υπαρχει επίδειξη πτυχειων και γνώσεων!
Μου φαίνεται πως όσα πιο πολλα πτυχεια εχει κάποιος τόσο πιο επιθετικός γίνεται!
Παρακαλω δεν επιστρέφουμε πάλι στις πολύτιμες πληροφοριες σας περι οικολογικων?
Στο παρεντς μονο αυτο το τοπικ μου προκαλούσε ευχαρίστηση!ειχε ενα ευχάριστο κλίμα!κατι χάλασε....κριμα ειναι!
Μην βγάζουμε τα απωθημένα μας εδω βρε παιδια!
Φιλιααααααα.....
Αααα σημερα εφτιαξα ενα φανταστικό φανταστικό ρυζι...καλαμπόκι έβαλα μέσα καροτο,κρεμμύδι,σκόρδο τελειοοοοοοο...φιλια!

Skybeam
03-02-13, 21:24
Ειδικά για το αιχερμπ που λες, δεν υπάρχει τρόπος να βάλεις τόσο μεγάλη παραγγελία, έχει αυστηρά όρια βάρους και χρημάτων που αν υπερβείς δεν σου επιτρέπει να συνεχίσεις.
Kι εγώ το έχω διαπιστώσει και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση, τους τελευταίους μήνες πίστεψα ότι οφείλεται στην αλλαγή του τρόπου αποστολής.

Παρακαλώ και τις δύο πλευρές να λύσουν το πρόβλημα τους κάπου αλλού και όχι στο θέμα...
Ναι ρε κορίτσια... θα μας το κλείσουν.

miriki
03-02-13, 21:56
Λεπόν δείτε κι εδώ για το λάδι καρύδας. Αρχίζει να γίνεται... mainstream...
http://www.tovima.gr/science/article/?aid=496282

chatzico
04-02-13, 14:26

Παίρνω σταθερά απο πέρυσι αυτό εδώ της ΑΡΤΙΣΑΝΑ (http://www.iherb.com/Artisana-100-Organic-Raw-Almond-Butter-16-oz-454-g/27140)και μας αρέσει πολύ. Ως επί το πλείστον, το απλώνω σε φρεσκοζυμωμένο ψωμί και προσθέτω μέλι.

Ψάχνω ιδέες να το χρησιμοποιήσω στην ζαχαροπλαστική ή στην μαγειρική, αν έχει κάποια ευπρόσδεκτη.

soevan07
04-02-13, 16:10
Δεν έχω χρόνο να σας διαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή...
(περνάω μια περίοδο με προσωπικά οικογενειακά ζητήματα)

...αλλά ειλικρινά δεν κατάλαβα πως φτάσαμε εως εδώ!!
ΚΡΙΜΑ!!!

fairysmom όλες οι ταμπέλες του Καλογερόπουλου γράφουνε
"για επαγγελματική χρήση μόνο"

Η κοπέλα εκεί μου το επιβεβαίωσε πολλές φορές οτι είναι 100% φυσικά.
Ξέρω γω τώρα;....
Tι στο καλό!!!

O Oρέστης πάντως μου είχε πει οτι η επεξεργασία που έχουν υποστεί
(τα δικά του προιόντα) είναι το φιλτράρισμα απο ενεργό άνθρακα.
Τώρα τι να σου πω.......

Eαν το συγκρίνουμε με το φλιτράρισμα του νερού απο ενεργό άνθρακα
που πίνεται κιόλας
δεν είναι και τόσο κακό τελικά.
Ισα-ισα που θα "κατακρατάει" και τυχόν φυτοφάρμακα και χημικές ουσίες.

marsolan
04-02-13, 20:49
Δεν έχω χρόνο να σας διαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή...
(περνάω μια περίοδο με προσωπικά οικογενειακά ζητήματα)

Σοφια,
καταρχην ευχομαι να περασουν ολα τα δυσκολα και να ηρεμησεις και να σου πω πως απο καιρο ηθελα να αναφερω ποσο μα ποσο ευχαριστημενη ειμαι απο την ποιοτητα των σαπουνιων σου!!Οσο τα χρησιμοποιω τοσο πιο πολυ τα χαιρομαι..ιδιως εκεινο το υγρο σαπουνι κλασεις ανωτερο απο αλλα...αφηνει μια αισθηση καθαριοτητας και απλοτητας!!!
Μπραβο..πολυ καλη δουλεια
Συνεχισε ετσι:)

Skybeam
04-02-13, 21:00
Soevan07, στείλε μου κι εμένα αν θέλεις ένα μηνυματάκι με τα σαπούνια, υγρά και στερεά, που φτιάχνεις...

fairy's mom
04-02-13, 21:26
fairysmom όλες οι ταμπέλες του Καλογερόπουλου γράφουνε
"για επαγγελματική χρήση μόνο"

Η κοπέλα εκεί μου το επιβεβαίωσε πολλές φορές οτι είναι 100% φυσικά.
Ξέρω γω τώρα;....
Tι στο καλό!!!

Ton πήρα τηλ σήμερα και μου είπε ότι υποχρεούνται να το γραφουν στην ετικέτα τους και ότι μπορώ να το βάζω άφοβα στο μωρό, γιατί είναι αγνό.

Σοφια,
καταρχην ευχομαι να περασουν ολα τα δυσκολα και να ηρεμησεις και να σου πω πως απο καιρο ηθελα να αναφερω ποσο μα ποσο ευχαριστημενη ειμαι απο την ποιοτητα των σαπουνιων σου!!Οσο τα χρησιμοποιω τοσο πιο πολυ τα χαιρομαι..ιδιως εκεινο το υγρο σαπουνι κλασεις ανωτερο απο αλλα...αφηνει μια αισθηση καθαριοτητας και απλοτητας!!!
Και πού να δεις ένα που μου έφερε τις προάλλες με κανέλα και γαρύφαλλο. Ο άντρας μου δεν μπορούσε να σταματήσει να το μυρίζει!

Izaki
04-02-13, 23:17
Επίσης δεν αυτοχριζόμαστε θεματοφύλακες...
Λοιπόν, για να μην πάει για κλείσιμο το θέμα και θα είναι πολύ κρίμα, εκτός και αν αυτός είναι ο σκοπός σας (που δεν το πολυπιστεύω) να πω πως αυτό θα μπορούσε να γίνει ( το π.μ εννοώ) κάλλιστα απο την πρώτη στιγμή και να λήξει το θέμα...αναίμακτα, αλλά, τα κίνητρα του καθένα και της καθεμιάς, δεν θα κάτσω να τα ψυχογραφήσω τώρα εδώ.

Δεν έχω προς το παρόν άλλο χρόνο, να είστε καλά.

Σχετικά με την ερώτηση σου για τα χαλιά Haba (δεν βρήκα το μήνυμα και έκανα quote σε ένα τυχαίο) εγώ έχω δύο, το τετράγωνο με το δράκο και το στρογγυλό με τα κάστρα. Ο δράκος βγάζει λίγο χνούδι, αλλά είναι και τα δύο πολύ ωραία ποιοτικά χαλιά και στολίζουν πολύ το δωμάτιο του μωρού. Τον δράκο έκανα τη βλακεία και το πήρα από το Περιζήτητο και πλήρωσα ένα σωρό λεφτά τζάμπα η χαζή το κάστρο όμως το παρήγγειλά από το γερμανικό Άμαζον.

Μπαμπουράκι
05-02-13, 09:34
Σοφια,

το αυτό
το αυτό
το αυτό
:-)

mömmu
05-02-13, 13:09
Σχετικά με την ερώτηση σου για τα χαλιά Haba (δεν βρήκα το μήνυμα και έκανα quote σε ένα τυχαίο) εγώ έχω δύο, το τετράγωνο με το δράκο και το στρογγυλό με τα κάστρα. Ο δράκος βγάζει λίγο χνούδι, αλλά είναι και τα δύο πολύ ωραία ποιοτικά χαλιά και στολίζουν πολύ το δωμάτιο του μωρού. Τον δράκο έκανα τη βλακεία και το πήρα από το Περιζήτητο και πλήρωσα ένα σωρό λεφτά τζάμπα η χαζή το κάστρο όμως το παρήγγειλά από το γερμανικό Άμαζον.

Γεια σου Izaki, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:).
Είναι ολόμαλλο; Κάπου αναφέρει πως είναι απο μαλλί Νεας Ζηλανδίας, σε τι σύνθεση; Στο κάτω μέρος έχει αντιολισθητική πλαστική επίστρωση φαντάζομαι, αν ναι, λίγο με απασχολεί αυτό η αλήθεια είναι .

Τα σχόλια που απουσιάζουν απο εδώ είχα την εντύπωση πως έχουν διαγραφεί, με ενημέρωσε ένα άλλο μέλος πως έχουν μεταφερθεί , βρήκα και το δικό μου .
Με ενδιαφέρει να πάρω ένα χαλάκι με σχέδια σαν αυτά, έχει κάποια κοπέλα; http://www.toys.gr/site.php?&PHPSESS...&supplier=Haba (http://www.toys.gr/site.php?&PHPSESSID=9720c86e2d871cf505101e7a9f6f86c8&PHPSESSID=9720c86e2d871cf505101e7a9f6f86c8&file=products.xml&lang=en&categoryid=184&supplier=Haba)
υποτίθεται πως είναι από φυσικά υλικά, μου αρέσουν γιατί μπορούν να αποτελούν μέρος των παιχνιδιών τους (σχέδια με μικρές πολιτείες, αυτοκινητόδρομοι, εξοχή, εσωτερικό κουκλόσπιτων κλπ) σε συνδυασμό με αληθινά παιχνίδια

Όσο για τις τιμές, κοιτάξτε πόσο τα έχει στο γερμανικό Amazon,

http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_nos...Ahaba+Teppiche (http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss_2?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85Z%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=haba+Teppiche&rh=i%3Aaps%2Ck%3Ahaba+Teppiche)
Αχ τώρα τι να γράψω για αυτό το τεράστιο αγκάθι των τιμών, συγγνώμη παιδιά, αλλά εγώ δεν δύναμαι να στηρίξω κομμάτι του ελληνικού εμπορίου με τέτοια διαφορά στις τιμές, όποιος μπορεί, μπράβο του και με γεια του.

Παίρνω σταθερά απο πέρυσι αυτό εδώ της ΑΡΤΙΣΑΝΑ (http://www.iherb.com/Artisana-100-Organic-Raw-Almond-Butter-16-oz-454-g/27140)και μας αρέσει πολύ. Ως επί το πλείστον, το απλώνω σε φρεσκοζυμωμένο ψωμί και προσθέτω μέλι.

Ψάχνω ιδέες να το χρησιμοποιήσω στην ζαχαροπλαστική ή στην μαγειρική, αν έχει κάποια ευπρόσδεκτη.

Και εμένα θα με ενδιέφερε, αλλά δοκιμασμένες συνταγές, και με τα μικρά tips που πολλές φορές κάνουν όλη την διαφορά, στο διαδίκτυο μπορεί να βρούμε αρκετές συνταγές, αλλά δεν είναι και κανένα φθηνό υλικό που μπορεί να δεχθεί και τους άπειρους πειραματισμούς.

stellina
05-02-13, 13:44
Όντως mömmu πληγή το θέμα διαφοράς τιμών από Ελλάδα σε εξωτερικό και ειδικά σε βιολογικά προϊόντα. Αυτέςτις μέρες μας τέλειωσε το παιδικό σαμπουάν/αφρόλουτρο και πήρα ένα weleda από το εδώ βιολογικάδικο 14,5€. Μόλις το είδα στο iherb 9,60$...ε, όσο να πεις ολίγον κώτσος νοιώθω...

galat
05-02-13, 19:29
τα βελεντα το iherb τα εχει τσιμπημενα , και πολυ λογικαο γιατι ειναι εισαγωμενα απο την Ευρωπη. Σε γερμανικά σαιτς θα βρεις πολυ καλύτερες τιμές.... πχ

http://www.apo-rot.de/index_details.html?_filterartnr=4416950&_searchkeyword=weleda+calen&_nav=suche&_random=571620545

αλλα υπαρχουν και πιο φθηνα.... δεν θυμαμαι τωρα γιατι πλέον παίρνω αλλη μαρκα απο iherb

mömmu
05-02-13, 19:43
Όντως mommu πληγή το θέμα διαφοράς τιμών από Ελλάδα σε εξωτερικό και ειδικά σε βιολογικά προϊόντα. Αυτέςτις μέρες μας τέλειωσε το παιδικό σαμπουάν/αφρόλουτρο και πήρα ένα weleda από το εδώ βιολογικάδικο 14,5€. Μόλις το είδα στο iherb 9,60$...ε, όσο να πεις ολίγον κώτσος νοιώθω...

Stellina, όσο σκέφτομαι τι έχω διπλοπληρώσει, η μάλλον καλύτερα, δεν θέλω να το σκέφτομαι καθόλου. Σιγά σιγά μαθαίνουμε πάντως να κάνουμε πιο συμφέρουσες αγορές. Και να ,ορίστε, που οι περισσότεροι κατηγορούνε το internet, δεν μας έχει σώσει σε κάτι τέτοια;

Πάντως, ένα κραγιόν που είχα πάρει απο iHerb της Lavera(γερμανική εταιρεία και αυτή) στις πρώτες πρώτες αγορές μου, δεν ήταν και τόσο οικονομικό, μάλλον πρέπει να είναι έτσι όπως τα λέει η galat.

Soevan07, σου στέλνω και απο εδώ τις ευχές μου, ώστε να περάσουν οι όποιες δύσκολες στιγμές πολύ γρήγορα!

Μπαμπουράκι
06-02-13, 14:26
Έφτιαξα ποπ κορν με το γκι και ήταν θεσπέσιο !!
καμία σχέση με το άλλο βούτυρο

αρακάς δεν μου αρέσει με γκι
κιμάς πάρα πολύ

έχετε προσέξει οτι δεν πηγαίνει με όλα τα φαγητά?
βέβαια αυτά είναι και γούστα !

Από εχτες προσπαθώ να παραγγείλω από το zotter σοκολάτες και δεν τα καταφέρνω. Δεν έχει επιλογή χώρα την Ελλάδα και όμως τα κορίτσια έχουν ψωνίσει, τι μπορεί να κάνω λάθος?

Μπαμπουράκι
06-02-13, 16:10
υγρό κολλαγόνο ή σε άλλη μορφή γνωρίζετε κάτι ?

έρχονται και με ρωτάνε (και καλά ειδική εγώ στην υγιεινή διατροφή.. χαχαχα εδώ γελάνε...)

Izaki
06-02-13, 16:38
Γεια σου Izaki, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:).
Είναι ολόμαλλο; Κάπου αναφέρει πως είναι απο μαλλί Νεας Ζηλανδίας, σε τι σύνθεση; Στο κάτω μέρος έχει αντιολισθητική πλαστική επίστρωση φαντάζομαι, αν ναι, λίγο με απασχολεί αυτό η αλήθεια είναι .

Τα σχόλια που απουσιάζουν απο εδώ είχα την εντύπωση πως έχουν διαγραφεί, με ενημέρωσε ένα άλλο μέλος πως έχουν μεταφερθεί , βρήκα και το δικό μου .
Αχ τώρα τι να γράψω για αυτό το τεράστιο αγκάθι των τιμών, συγγνώμη παιδιά, αλλά εγώ δεν δύναμαι να στηρίξω κομμάτι του ελληνικού εμπορίου με τέτοια διαφορά στις τιμές, όποιος μπορεί, μπράβο του και με γεια του.

Παρακαλώ ;)! Είναι 100% μαλλί Νέας Ζηλανδίας (έτσι γράφει τουλάχιστον). Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη από την ποιότητα - και δεν λερώνει εύκολα! Αντιολισθητική επίστρωση δεν έχει αλλά εμάς στο παρκέ δεν γλιστράει, βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει με παιδάκι που τρέχει πχ γιατί το δικό μου είναι ακόμα μωράκι αλλά μπορείς να βάλεις εσύ επίστρωση, το Ικεα πουλάει νομίζω και πολλά άλλα μαγαζιά. Άσε και εγώ την πάτησα την πρώτη φορά αλλά τώρα δεν την ξαναπατάω, η διαφορά στις τιμές είναι τεράστια. Να στηρίξω τους έλληνες εμπόρους και παραγωγούς όποτε μπορώ αλλά όχι να με πιάνουνε κορόιδο.

Skybeam
06-02-13, 18:50
υγρό κολλαγόνο ή σε άλλη μορφή γνωρίζετε κάτι ?
Eίναι ζωϊκής προέλευσης, άρα λίγο τζιζ... θα μ' ενδιέφερε κι εμένα, δεν ξέρω αν υπάρχει βιολογικό κ.λπ...

Μπαμπουράκι
07-02-13, 12:15
Eίναι ζωϊκής προέλευσης, άρα λίγο τζιζ... θα μ' ενδιέφερε κι εμένα, δεν ξέρω αν υπάρχει βιολογικό κ.λπ...

α μάλιστα, ευχαριστώ, θα ρωτήσω και στο βιολογικάδικο

ΤΑΤΗ
07-02-13, 15:09
Καλησπέρα σε όλους κ όλες
Καταρχήν να πω πως βρίσκω το θέμα σας πολυ πολυ ενδιαφέρον και ήδη έχω ξεκινήσει σιγά σιγά οπότε βρίσκω χρόνο να σας διαβάζω απο την αρχή..Θα ήθελα όμως τα φώτα σάς για κάτι που πιθανότατα να το έχετε αναφέρει παλιότερα αλλα δεν το έχω πετύχει ακομα..Πριν λίγο καιρό βρήκαμε πως ο γιος μου 5χρονων εχει ατοπικο δέρμα..αυτές τις μέρες είμαστε με κορτιζονουχα κρέμα γιατί έκανε δερματιτιδα στα χεράκια του αλλα θέλω να την αποφύγω ξανά..Εχετε υπόψη σας τι φυτικό - βιολογικό θα μπορούσα να χρησιμοποιώ για αυτή την περίπτωση?και για την πολυ καλη ενυδατωση του κορμιού του .Καπου διάβασα οτι ειναι καλές οι κυραλοιφες αλλα δεν ξέρω κάτι παραπάνω...Θα εκτιμούσα κάθε πληροφορία-βοήθεια....
Ευχαριστώ.

Peekaboo
07-02-13, 16:25
Καλησπέρα. Εμας μας έχει σώσει αυτή (http://www.amazon.co.uk/Skin-Salvation-Ointment-Allergies-Psoriasis/dp/B008CFCGVQ/ref=sr_1_5?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1360246509&sr=1-5). Ξεκίνησε από την κουζίνα μιας μαμάς και πλέον στην Αγγλία γνωρίζει μεγάλη επιτυχία.
Εδώ (http://purepotions.biz/shop/page/6?sessid=uXw5uvsWVxVcH14dhLbPpqM1tiZyVCMhC0eRgO947c4mcElJZFdRiNiSx7n1otO6&shop_param=) θα βρεις περισσότερες πληροφορίες και εδώ (http://purepotions.biz/shop/page/1?sessid=uXw5uvsWVxVcH14dhLbPpqM1tiZyVCMhC0eRgO947c4mcElJZFdRiNiSx7n1otO6&shop_param=) λίστα με τα συστατικά.

Edit: η σειρά έχει πολλά προϊόντα. Η συγκεκριμένη που παραθεσα έχει υφή κηραλοιφης.

soevan07
08-02-13, 14:15
http://l2.yimg.com/bt/api/res/1.2/sE.vqMYrYLdh9gu5IFAnUg--/YXBwaWQ9eW5ld3M7Y2g9MzAwO2NyPTE7Y3c9NDYwO2R4PTA7ZHk9MDtmaT11bGNyb3A7aD0xMjQ7cT04NTt3PTE5MA--/http://l.yimg.com/os/152/2013/02/08/rigani-jpg_104908.jpg (http://gr.news.yahoo.com/photos/%CF%81%CE%AF%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B7-%CE%B7-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%86%CF%8D%CF%83%CE%B7%CF%82-photo--1184081913.html)
Προβολή φωτογραφίας (http://gr.news.yahoo.com/photos/%CF%81%CE%AF%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B7-%CE%B7-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%86%CF%8D%CF%83%CE%B7%CF%82-photo--1184081913.html)
Ρίγανη: Η ισχυρότερη Πανάκεια της Φύσης

Origanum vulgaris hirtum

Αρχικά της δίνεται η βοτανική ονομασία Origanum heracleoticum

“ορίγανος Ηρακλεωτική ,οι δε κονίλην καλούσι” μας λέει ο Διοσκουρίδης

αργότερα ονομάζεται Origanum vulgare hirtum και είναι η αληθινή Ελληνική ρίγανη-Origanum vulgaris hirtum is the true Greek Oregano

με γεύση τόσο έντονη που μουδιάζει το τέλος της γλώσσας όταν είναι φρέσκια και
τα άνθη της ελληνικής ρίγανης είναι λευκά στο σύγχρονο κόσμο μας θα πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε

να ξαναθυμηθούμε, να ξαναγνωρίσουμε κάποια πράγματα, να ξαναθυμηθούμε αρχαίες θεραπείες οι οποίες στις μέρες μας επιβεβαιώνονται, να επαναπροσδιορίσουμε τις απόψεις μας για πολλά βότανα και τροφές.

Να επαναπροσδιορίσουμε τον τρόπο ζωής μας σε σχέση με την διατροφή μας και τις παθήσεις, να αναρωτηθούμε γιατί ο μεγάλος γιατρός ο Ιπποκράτης και οι γιατροί που ακολούθησαν τις διδαχές του θεωρούσαν ότι “το καλύτερο φάρμακο είναι κανένα φάρμακο” και γιατί χρησιμοποιούσαν κυρίως φυτικά φάρμακα, γιατί οι γιατροί στις περιγραφές του Ομήρου για την αντιμετώπιση των διάφορων παθήσεων χρησιμοποιούσαν σαν φάρμακα ότι τους προσέφερε η φύση.

Να αναρωτηθούμε γιατί ο Ασκληπιός υποδείκνυε τα βότανα σε ένα πλήθος παθήσεων, να αναρωτηθούμε πως είναι δυνατόν να γνώριζαν όλα αυτά τα λαμπρά πνεύματα τα μυστικά της πιο λαμπρής ομορφιάς και υγείας προτείνοντας για κάθε πάθηση και πρόβλημα την άριστη δυνατή λύση, πως γνώριζαν τα μυστικά της υγείας και της ομορφιάς που βρίσκονται καλά κρυμμένο μέσα στα βότανα;

Θάμνος κοντός και φρυγανώδης με κορμό ξυλώδη χωρίς ελαστικότητα, τα κλαδιά του λεπτά σχηματίζουν ανθοφόρα κεφάλια στις άκρες, τα φύλλα έχουν σχήμα αυγοειδές, είναι χνουδωτά και σταχτόχρωμα.

Αν τα τρίψουμε αναδύουν ευχάριστη αρωματική οσμή, τα άνθη λευκά αλλά και ρόδινα προς μενεξεδί με εξαίσιο άρωμα

Ορίγανον το κοινόν - Origanum vulgare

Ρίγανη και το βασίλειο αυτής η Μεσόγειος και η Ελλάδα.

Περίπου το 75% των ειδών της βρίσκονται στην ανατολική περιοχή της μεσογείου και ελάχιστα στη δυτική, το όνομα της προέρχεται από τις λέξεις «όρος» και «γάνος» γάνος – η λαμπρότητα, το φυτό που λαμπρύνει το βουνό.

Αυτό το πολυετές αρωματικό χόρτο το ευρύτατα διαδεδομένο σε όλους τους ξερότοπους της Ελλάδας, αυτοφυές, στα πιο άνυδρα και ανεμοδαρμένα βουνά και νησιά της χώρας μας, από την Κρήτη, στη Μακεδονία, στην Πελοπόννησο εκεί ψηλά στον Ταύγετο και στον Πάρνωνα, στα περισσότερα νησιά μας.

Το μόνο που δεν αρέσει στο σκληραγογημένο αυτό φυτό είναι οι αμμουδερές παραλίες και οι βάλτοι ποτέ μα ποτέ δεν θα τη βρούμε σε αυτές τις περιοχές, θα τη συναντήσουμε όμως σε μέρη άγονα και άνυδρα και ενώ αγαπάει υπερβολικά τον ήλιο θα τη βρούμε να αντέχει και σε θερμοκρασίες χαμηλές ακόμα και σε μείον 25 βαθμούς.

Άγρια Ελληνική ρίγανη γνωστή εδώ και χιλιάδες-χιλιάδες χρόνια, η καλύτερη στον κόσμο.

Στην Αρχαία Ελλάδα τη συναντάμε να είναι σύμβολο χαράς και ευτυχίας καθώς τα γαμήλια στεφάνια συνήθιζαν να περιέχουν και κλαδιά ρίγανης αλλά και σαν καρύκευμα στην μαγειρική και σαν ένα από τα βασικότερα και ισχυρότερα ιάματα.

Σήμερα κατόπιν πάρα-πάρα πολλών ερευνών από διάφορα πανεπιστήμια έχει αποδειχθεί ότι:

ανθεκτικά στα αντιβιοτικά βακτήρια…

πνευμονία…

βρογχικά…

γρίπη…

κρυώματα…

βήχας…

τροφικές δηλητηριάσεις και πολλά άλλα

όλα δειλιάζουν μπροστά στην ρίγανη των βουνών μας, στη ρίγανη της Ελληνικής γης

Έχει αποδειχθεί σε εργαστηριακές δοκιμές ότι τα “μικρόβια” που προκαλούν κοινές ασθένειες δε αντέχουν στο πέρασμά της, ακόμα και ανθεκτικά στα αντιβιοτικά στελέχη μεταλλαγμένων βακτηρίων δεν έχουν καμία άμυνα απέναντι στη ρίγανη.

Οι ιδιότητες της πολλές:

αντιφλεγμονώδεις

αντιοξειδωτικές

θεραπευτικές

επουλωτικές

τονωτικές

χωνευτικές

εφιδρωτικές

αντιβηχικές

αντιδιαρροϊκές

αντισηπτικές

αντιφυσητικές

εμμηναγωγές

αντιαιμορραγικές

διουρητικές

αναλγητικές

αντι-καρκινογόνες

αντιμυκητιασικές ( 2 )

αντιβακτηριακές

αντιρευματικές

αντιπαρασιτικές

αποχρεμπτικές

ισχυρές αντιϊικές

αντι-αθηροσκληρωτικές

διευκολύνει την πέψη και ανοίγει την όρεξη

διεγερτική της μήτρας για αυτό δεν χορηγείτε ποτέ σε εγκύους

Τι είναι αυτό που τις δίνει όλες αυτές τις θαυμαστές ιδιότητες;

Τι είναι αυτό που κάνει τη ρίγανη να είναι ένα τόσο σημαντικό βότανο;

Ποια είναι τα συστατικά με τόσο μεγάλη βιολογική δράση;

Το αιθέριο έλαιό της

το αιθέριο έλαιό της με το πλήθος των σπουδαίων ουσιών που περιέχει, η ξερή ρίγανη περιέχει 3 έως 5% αιθέριο έλαιο σε μερικές δε περιοχές μπορεί να φτάσει και να περάσει το 7% και αυτό συμβαίνει μόνο σε περιοχές της Ελλάδας.

Οι εξαιρετικά μεγάλες αυτές τιμές βρέθηκαν στην Κρήτη, στην Αμοργό, στο Γύθειο και στη χερσόνησο του Αθου.Τέτοιες υψηλές τιμές δεν έχουν βρεθεί σε κανένα άλλο είδος ρίγανης.Το αιθέριο έλαιο λοιπόν της ρίγανης περιέχει δύο κύριες ουσίες στις οποίες αποδίδονται οι βιολογικές ισχυρές της δράσεις και αυτές είναι η καρβακρόλη 5-isopropyl-o-cresol, 5-isopropyl-2-methylphenol – C10H13OH καιη θυμόλη (6-isopropyl-m-cresol – C10H14O)αυτές οι δυο φαινολικές ενώσεις δρουν με συνέργεια δηλ συνδιαστικά επιπλέον σε μικρότερες ποσότητες ανιχνεύονται και οι παρακάτω ουσίες:

α-pinene

linalyl acetate

camphene

methylcarvacrol

β-bisabolene

6-methyl-3-heptanol

p-cimene

calemene

p-cimene-8-ol

β-caryophyllene

myrcene

cineole

phellandrene

cis-dihydrocarvone

β-pinene

cis-sabinene hydrate

sabinene

cymene

spartholerol

decane

γ-terpinene

germacrene D

terpinen-4-ol

carvacrol acetate

terpinolene

hexanal

limonene

trans-dihydrocarvone

linalool

undecane

στη ρίγανή μας βρίσκουμε επίσης:

σίδηρο και

μεγάλες ποσότητες βιταμίνης C

Η ρίγανη είναι ένα από τα βότανα με το μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε βιταμίνη C. (565 mg %)στη ρίγανη εντοπίζουμε και ένα άλλο ενδιαφέρον γεγονός παρ όλες τις διαφορές που παρατηρούμε λόγω εποχικής και λόγω γεωγραφικής θέσης στη σύσταση της, το άθροισμα των συστατικών της – catvacrol + thymol + p-cymene + y-terpinene – παραμένει πάντα σταθερό.

Αυτό το αξιοθαύμαστο γεγονός προσδίδει στη ρίγανη- Origanum vulgare ssp. hirtum -μια αξιοθαύμαστη σταθερότηταας δούμε τώρα πως και που χρησιμοποιούμε την ρίγανη τη χρησιμοποιούμε εσωτερικά:

με τη μορφή εγχυμάτων για την υπέρταση και την αρτηριοσκλήρυνση

με τη μορφή εγχυμάτων για την ατονία των εντέρων

με τη μορφή εγχυμάτων για την όρεξη και για να διευκολύνουμε την πέψη

με τη μορφή εγχυμάτων σαν ηρεμιστικό για το νευρικό σύστημα

με τη μορφή εγχυμάτων για τις γυναικολογικές ασθένειες π.χ σαν εμμηναγωγό στα επώδυνα έμμηνα ή στην εμμηνόπαυση

για την οξεία και χρόνια βρογχίτιδα σαν αποχρεμπτικό για το βήχα

για την βελτίωση του ανοσοποιητικού μας συστήματος

για την πνευμονία

για την δύσπνοια και τη φυματίωση των πνευμόνων

για την γρίπη

για το κρυολόγημα

για το βήχα

για τον πονόλαιμο-λόγω των θεραπευτικών και επουλωτικών ιδιοτήτων της χρησιμοποιούμε τη ρίγανη με τη μορφή γαργάρας για τις φλεγμονές και τα έλκη της κοιλότητας του στόματος και των αμυγδαλών

για την ιγμορίτιδα

για την ακμή

για το έκζεμα

για τις αλλεργίες

για το άσθμα

για τον έρπη

για την ψωρίαση

για την αρθρίτιδα

για τις αυτοάνοσες διαταραχές

για την κακή αναπνοή

για τις λοιμώξεις της ουροδόχου κύστης

για τις λοιμώξεις από Candida

για την κολίτιδα

για την νόσο του Crohn

για τον δάγκειο πυρετό

για την ωταλγία

για την κόπωση

για την τροφική δηλητηρίαση

για την γαστρίτιδα

για την ευεργετική (σπασμολυτική, αντιδιαρροϊκή) δράση της στις ασθένειες των εντέρων και σε περιπτώσεις που συνοδεύονται με δυσκοιλιότητα και τυμπανισμό

για τους σπαστικούς πόνους στο στομάχι και έντερα, στις ασθένειες των εντέρων και των χοληφόρων οδών

για την δυσπεψία

για την σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου

για την λοίμωξη των νεφρών

για την διαταραχές του προστάτη

για την λοιμώξεις του ουροποιητικού συστήματος

Με τα πρώτα συμπτώματα του κρυολογήματος ή της γρίπης δεν ξεχνάμε να τοποθετούμε μερικές σταγόνες ριγανέλαιο σε ένα χαρτομάντιλο ή σε λίγο βαμβάκι το οποίο βάζουμε δίπλα στο μαξιλάρι μας για να βοηθήσει στην αποσυμφόρηση της μύτης. Χρησιμοποιούμε τη ρίγανη εξωτερικά με μορφή εμπλάστρων ή με πλυσίματα ή με την μορφή λαδιού για:

ακμή

κοψίματα

μώλωπες

φλεβίτιδα

αρθρίτιδα

εγκαύματα

πόνος στους μυς και στους τένοντες

πόνος στην πλάτη

κεφαλαλγίες

πονόδοντος

προβλήματα των ούλων

έκζεμα

ψωρίαση

το γνωστό μας πόδι του αθλητή

μυρμηγκιές

τσιμπήματα εντόμων

έρπης

πιτυρίδα

σμηγματόρροια

πληγές του δέρματος

Μπορούμε να πλύνουμε με έγχυμα ρίγανης

πληγές

έκζεμα

περιοχές με φαγούρα

καλόγερους και

πυώδη σπυριά

Το ριγανέλαιο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε αυτούσιο στο δέρμα με προσοχή ή διαλυμένο σε ελαιόλαδο σε μιά αναλογία ένα ( 1 ) προς πέντε ( 5 ) όταν πρόκειται για μεγάλες περιοχές ή για περιοχές του δέρματος με πληγές.

Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο της ρίγανης είναι οι ισχυρότατες αντιοξειδωτικές ουσίες που περιέχει έτσι όταν προστίθεται σε τρόφιμα τα προστατεύει από την οξείδωση και τον οργανισμό τον δικό μας από τις νιτροζαμίνες οι οποίες είναι καρκινογόνες ουσίες και για άλλη μιά φορά βλέπουμε πόσο δίκιο είχαν οι παλιές μαγείρισσες που ειδικά το κρέας που επρόκειτο να ψήσουν το μαρινάριζαν με ρίγανη και δεντρολίβανο.

Οι αντιοξειδωτικές ιδιότητες

της ρίγανης

του δεντρολίβανου

του δυόσμου

του φασκόμηλου βοτάνων τα οποία

συνήθως χρησιμοποιούμε για να μαρινάρουμε τα κρέατα, αποδίδονται στα φλαβονοειδήμελέτες που έχουν γίνει έχουν διαπιστώσει ότι:

η προσθήκη ρίγανης στο ελαιόλαδο ενισχύει την ήδη ισχυρή αντιοξειδωτική του δράση

“Οι δύο βασικές ουσίες που δίνουν στη ρίγανη τις αντισηπτικές της ιδιότητες είναι η καρβακρόλη και η θυμόλη.

Γι’ αυτό και το ριγανέλαιο είναι καλό ακόμη και για τους μύκητες των νυχιών. Υπάρχει όμως κάτι πολύ πιο σοβαρό σχετικά με τη ρίγανη, πέρα από τις γνωστές της καλές ιδιότητες σε ό,τι έχει σχέση με τα αναπνευστικά προβλήματα και τις διάρροιες.

Το αναπτύσσει στο βιβλίο του «Η Χημεία στο πιάτο» και ο ομότιμος καθηγητής της Οργανικής Χημείας στο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης Αναστάσιος Βάρβογλης.

Ξεκινώντας από το καφεϊκό οξύ, που είναι ισχυρό αντιοξειδωτικό, γίνεται η παρατήρηση ότι, αν και το όνομά του τείνει να μας παρασύρει να πιστέψουμε το αντίθετο, δεν υπάρχει μόνο στον καφέ αλλά και σε άλλα τρόφιμα.

Σε αχλάδια, ελιές, σταφύλια, θυμάρι, βασιλικό και στη ρίγανη.

Οπως αναφέρεται χαρακτηριστικά:

«Ειδικά η ρίγανη περιέχει ένα παράγωγό του, το ροσμαρινικό οξύ, με ισχυρότατο αντιοξειδωτικό χαρακτήρα.

Σε ένα από τα πειράματα διαπιστώθηκε ότι καταστέλλει την παραγωγή από τον μύκητα Aspergillus Flavus των καρκινογόνων μεταβολιτών του, των αφλατοξινών, σε ποσοστό 95%.

Σήμερα θεωρείται από τις πλέον αξιόλογες αντικαρκινικές ουσίες που απαντούν στις τροφές, με ισχυρή παρεμπόδιση της ηπατικής μετάστασης». Οπως μου είχε πει κάποτε μια φαρμακοποιός, η ρίγανη είναι εξαιρετικό φάρμακο αλλά δυστυχώς είναι και πολύ φθηνή για να ενδιαφέρει τις φαρμακευτικές εταιρείες”. Πριν δούμε πως συλλέγουμε το θαυμάσιο αυτό βότανο μία παράκληση -που και άλλες φορές έχω κάνει-προς όλους όσους μαζεύουν ρίγανη και γενικώς βότανα ας μαζεύουμε μόνο όσο βότανο χρειαζόμαστε -δύο το πολύ τρία ματσάκια- μας φτάνει για όλο το χρόνο και ποτέ μα ποτέ δεν ξεριζώνουμε τα φυτά, είναι ότι χειρότερο μπορούμε να κάνουμε τόσο στα βότανα όσο και σε μας τους ίδιους.

Τα φυτά αυτά είναι αυτοφυή και δεν είναι εύκολο να τα αντικαταστήσουμε.Ας δούμε τώρα πως συλλέγουμε τη ρίγανη η καλύτερη εποχή είναι η εποχή της ανθοφορίας, κόβουμε τα ανθισμένα κλωνάρια περίπου 30 με 35 εκατοστά μέγεθος τα κάνουμε ματσάκια -όχι πολύ παχιά περίπου 4 με 5 εκατοστά τα δένουμε χαμηλά στη βάση τους και τα κρεμάμε ανάποδα σε σκιερό μέρος να ξηραθούν.

Περιμένουμε μέχρι να ξεραθούν τελείως και τρίβουμε με το χέρι τα φύλλα και τους ανθούς-όχι με το μίξερ όπως έχω δει να γίνεται τώρα τελευταία που τρίβεται μαζί και το κοτσάνι- μόλις την τρίψουμε την αποθηκεύουμε σε γυάλινο σκουρόχρωμο βάζο και την φυλάσσουμε σε σκοτεινό-ξηρό μέρος για δύο το πολύ χρόνια.

Και μην ξεχνάμε: η άγρια ρίγανη είναι μία από εκείνες τις σπάνιες ουσίες που το λάδι της έχει τη δύναμη να μας δώσει συνεπή θετικά αποτελέσματα αν μια λοίμωξη αναπτυχθεί.

soevan07
08-02-13, 14:17
ΤΑΤΗ εγώ στη θέση σου θα πήγαινα το παιδί
και σε έναν ομοιοπαθητικό.

Να χτυπήσετε το κακό απο τη ρίζα.

chatzico
08-02-13, 16:02
Γλυφειτζούρια (http://www.iherb.com/Yummy-Earth-Organic-Fruit-Lollipops-15-Lollipops-3-oz-85-g/21101).

2,54 δολλάρια στο αιχερμπ, 7 ευρώ σε κατάστημα βιολογικών στον Πειραιά.

ΤΑΤΗ
08-02-13, 20:55
ΤΑΤΗ εγώ στη θέση σου θα πήγαινα το παιδί
και σε έναν ομοιοπαθητικό.

Να χτυπήσετε το κακό απο τη ρίζα.

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..
Πίστεψε με soevan7 το σκέφτηκα και το σκέφτομαι αλλά το πρόβλημα μας είναι καθαρά οικονομικό..Μπορεί να λέω βλακείες αλλά ξέρω οτι το να μπείς σε μια τέτοιου είδους θεραπεια κοστίζει δυστυχως πάρα πολύ και δεν υπάρχει καθολου αυτή η δυνατότητα..Γι αυτό ψάχνω τουλάχιστον οι κρέμες του να μην είναι καθαρά συμβατικές...Άσε με και με τα κ@λ@λεφτά είμαι να σκασω..

mömmu
08-02-13, 21:31
Παρακαλώ ;)! Είναι 100% μαλλί Νέας Ζηλανδίας (έτσι γράφει τουλάχιστον). Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη από την ποιότητα - και δεν λερώνει εύκολα! Αντιολισθητική επίστρωση δεν έχει αλλά εμάς στο παρκέ δεν γλιστράει, βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει με παιδάκι που τρέχει πχ γιατί το δικό μου είναι ακόμα μωράκι αλλά μπορείς να βάλεις εσύ επίστρωση, το Ικεα πουλάει νομίζω και πολλά άλλα μαγαζιά. Άσε και εγώ την πάτησα την πρώτη φορά αλλά τώρα δεν την ξαναπατάω, η διαφορά στις τιμές είναι τεράστια. Να στηρίξω τους έλληνες εμπόρους και παραγωγούς όποτε μπορώ αλλά όχι να με πιάνουνε κορόιδο.

Ακόμη καλύτερα που δεν έχει Izaki, γιατί αν είχε θα είχα και εγώ τις αμφιβολίες μου, συνήθως αυτές οι επιστρώσεις έχουν μεγάλη τοξικότητα.

Δείτε εδώ ένα σχετικό άρθρο:

Toxic Carpet: Dangerous Toxins that Live in Your Carpeting (http://www.greenandhealthy.info/toxiccarpeting.html)

ΤΑΤΗ
08-02-13, 21:41
Καλησπέρα. Εμας μας έχει σώσει αυτή (http://www.amazon.co.uk/Skin-Salvation-Ointment-Allergies-Psoriasis/dp/B008CFCGVQ/ref=sr_1_5?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1360246509&sr=1-5). Ξεκίνησε από την κουζίνα μιας μαμάς και πλέον στην Αγγλία γνωρίζει μεγάλη επιτυχία.
Εδώ (http://purepotions.biz/shop/page/6?sessid=uXw5uvsWVxVcH14dhLbPpqM1tiZyVCMhC0eRgO947c4mcElJZFdRiNiSx7n1otO6&shop_param=) θα βρεις περισσότερες πληροφορίες και εδώ (http://purepotions.biz/shop/page/1?sessid=uXw5uvsWVxVcH14dhLbPpqM1tiZyVCMhC0eRgO947c4mcElJZFdRiNiSx7n1otO6&shop_param=) λίστα με τα συστατικά.

Edit: η σειρά έχει πολλά προϊόντα. Η συγκεκριμένη που παραθεσα έχει υφή κηραλοιφης.

ευχαριστω πολύ..
μπορείς να μου πεις απο που την παίρνεις????

mömmu
08-02-13, 21:49
Μπαμπουράκι, το ghee δεν το έχω δοκιμάσει σε πολλά φαγητά, για να σου πω , αν και απορώ και εγώ γιατί.
Α, και το ποπ κορν, δεν είναι φαγητό!!:lol:

Γεια σου TATH, για ήπιας μορφής ατοπική δερματίτιδα ξέρω πως η κηραλοιφή κάνει δουλειά, της φίλης μου το παιδάκι είχε και αντιμετωπίστηκε. Αν και το ατοπικό δέρμα δηλώνει αλλεργία σε κάτι, αυτό είναι που πρέπει να βρείτε πρωτίστως, την αιτία .

Peekaboo, πολύ την ζήλεψα αυτή την μαμά, μπράβο της! Επίσης, στην συνταγή που είχα φτιάξει για κρέμα χεριών και για την αλλαγή πάνας πρόσθεσα και κερί μέλισσας, έγινε πολύ καλύτερη, μαζί με τα υπόλοιπα συστατικά έχουμε μια ιδιαίτερα ενυδατική αλοιφή!

Chatzico (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=11605) Καλά μιλάμε για τεράστια διαφορά!Σιγά ρε παιδιά, πόσο δηλαδή τα παίρνετε αυτά τα γλειφιτζούρια και τα χρεώνεται τόσο επάνω;;;; Και είναι και απο τα αγαπημένα μου παρεμπιπτόντως! :)

Peekaboo
08-02-13, 22:31
TATH μένω Αγγλία και την παίρνω από αυτό (http://www.hollandandbarrett.com) το κατάστημα. Σου παρεθεσα λινκ του amazon παραπάνω γιατί αρκετές κοπέλες από εδώ έχουν ψωνισει από amazon και για τα περισσότερα πράγματα κάνει αποστολή στην Ελλάδα. Αν έχεις πρόβλημα με την παραγγελία πες μου, μήπως συνεννοηθουμε να στην ταχυδρομησω εγώ.

Mömmu μπορεί κάποια μέρα να καμαρωνουμε και τις δικές σου δημιουργίες ! Ήδη καμαρωνουμε της Σοφίας :)

pasxalitsa v
09-02-13, 09:35
TATH μένω Αγγλία και την παίρνω από αυτό (http://www.hollandandbarrett.com) το κατάστημα. Σου παρεθεσα λινκ του amazon παραπάνω γιατί αρκετές κοπέλες από εδώ έχουν ψωνισει από amazon και για τα περισσότερα πράγματα κάνει αποστολή στην Ελλάδα. Αν έχεις πρόβλημα με την παραγγελία πες μου, μήπως συνεννοηθουμε να στην ταχυδρομησω εγώ.

Mömmu μπορεί κάποια μέρα να καμαρωνουμε και τις δικές σου δημιουργίες ! Ήδη καμαρωνουμε της Σοφίας :)

ευχαριστω πολύ..
μπορείς να μου πεις απο που την παίρνεις????

καλημερα
στο επισημο site Που παρεθεσε η peekaboo δειχνει οτι στελνει on line ελλαδα και μαλιστα αυτη την περιοδο εχει αυτη την προσφορα που μου φανηκε συμφερουσα...
http://purepotions.biz/shop/catalog/details?sessid=B5X386eHGeUzFqReBirz9znkEvuAt6jzPQnVz8FteFJsh04rBqf15EzOq7fuJcoi&shop_param=aid%3D102%26

mefirst
09-02-13, 22:19
πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά για την ρίγανη!μπορούμε να βγάλουμε εμείς το λαδάκι με κάποιο τρόπο η πρεπει να το προμηθευτουμε αυτούσιο??σαπούνια θέλω κ εγώ!

soevan07
10-02-13, 10:49
Κόρες, άνοιξα καινούργιο τόπικ στο "ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΟΥ"
με συνταγές καλλυντικών,καθαριστικών κλπ

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=127946

Ο,τι φυσικές συνταγές έχουμε
να τις βάλουμε όλες εκεί
για να τις έχουμε συγκεντρωμένες.

mömmu
10-02-13, 11:53
Soevan07 τρέχω!!:D

Peekaboo http://images.zaazu.com/img/valentines02-rev-static-gif-happy-smiley-valentine-smiley-emoticon-000106-medium.gif (http://zaazu.com), I wish! Προς το παρόν, το μόνο σίγουρο είναι πως κρέμα για την αλλαγή της πάνας δεν πρόκειται να ξαναγοράσω!:wink:

deny
10-02-13, 12:28
Βρηκα ενα ενδιαφερον site με πληροφοριες και συνταγες για συνθεση σαπουνιων και οχι μονο.Αν θελετε ρίξτε το μια ματια!
http://oliviart-gr.blogspot.gr/search/label/Συνταγές%20υγρού%20σαπουνιού

pasxalitsa v
10-02-13, 21:31
γεια!
για οσες ενδιαφερονται για τσαι...(μπορει και να τον ξερετε ηδη)
http://www.madras.gr/

ερωτηση...
ενδιαφερομαι για almond oil για εγκυο.τις προαλλες ειχατε μια συζητηση αλλα δεν θυμαμαι τι πρεπει να προσεξω...
να προτιμησω το iherb ?
αυτος σταματησε να φερνει αιθερια ελαια? δεν τα βρισκω...:confused:
http://www.babykind.co.uk/index.htm

soevan07
11-02-13, 22:31
Βρηκα ενα ενδιαφερον site με πληροφοριες και συνταγες για συνθεση σαπουνιων και οχι μονο.Αν θελετε ρίξτε το μια ματια!
http://oliviart-gr.blogspot.gr/search/label/Συνταγές%20υγρού%20σαπουνιού

Πολύ-πολύ καλό!!! ;)

τζιτζικι
12-02-13, 13:30
καλημερα σε ολες!
ευχαριστω για τις απαντησεις για το αμυγδαλοβουτυρο,αν δεν σας κανει κοπο,και γνωριζετε,εχω καποιες ερωτησεις ακομα
1.στο σουπερ μαρκετ,αν δεν βρω βιολογικο κατσικισιο,η αμεσως επομενη καλυτερη επιλογη ποια ειναι?το συμβατικο κατσικισιο,η το βιολογικο αγελαδινο?
2.στο φαρμακειο ζητησα κριλλ οιλ κ μου προτεινανε αυτο
http://www.healthaid.co.uk/shopexd.aspx?id=730
στο οποιο λεει
Α two-step molecular distillation process is used to give a purer fish oil virtually free of all known impurities such as dioxins, dioxin like PCB’s, furans, mercury and lead which are commonly found in fish.
ειναι καλη επιλογη?η να καταφυγω παλι στο iherb?

επισης ,επειδη δυσκολευομαστε λιγακι οικονομικα τον τελευταιο καιρο,προσπαθω οσο γινεται την υγιεινη διατροφη ειδικα για τα παιδια να μη την σταματησω,και προσπαθω να βρω λυσεις,πχ αντι για βιολογικο κατσικισιο εβολ(φωτια και λαυρα), να παιρνω το συμβατικο κατσκισιο του ολυμπου(τωρα ειδα εβγαλε και η δελτα νομιζω ενα σε καφε συσκευασια),αλαλ δεν ξερω αν κανω καλα..
και αν εχετε καποιες ιδεες οικονομικες σχετικα με τα βιολογικα,ευπροσδεκτες!!

soevan07
12-02-13, 14:16
προσπαθω να βρω λυσεις,πχ αντι για βιολογικο κατσικισιο εβολ(φωτια και λαυρα), να παιρνω το συμβατικο κατσκισιο του ολυμπου(τωρα ειδα εβγαλε και η δελτα νομιζω ενα σε καφε συσκευασια),αλαλ δεν ξερω αν κανω καλα..
και αν εχετε καποιες ιδεες οικονομικες σχετικα με τα βιολογικα,ευπροσδεκτες!!

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με το κατσικίσιο της Ολυμπος και της Δελτα;
Oτι είναι "υψηλής παστερίωσης" (κρατάει 1 μήνα)

Η "υψηλή παστερίωση"
δεν είναι κάποια χημική επεξεργασία μεν

απλά έχει βράσει πολλή ώρα
με αποτέλεσμα να έχουν καταστραφεί πολύτιμα συστατικά.

Το ΕΒΟΛ το κατσικίσιο είναι σούπερ κατά τη γνώμη μου.
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το βρίσκω κάθε μέρα.

Τους έχω πάρει τηλέφωνο και τους έχω κάνει παράπονα
αλλά δεν είδα προκοπή.

Μέχρι και παραγγελία τους έκανα
και πάλι τίποτα.

Αυτό το καιρό τους δίνω κατσικίσιο "Ερίφι" το οποίο
κρατάει 4 ημέρες.
(το βρίσκω στον Πειραιά σε ένα βιολογικάδικο)

Το κατσικίσιο είναι ανώτερης ποιότητας
απο το αγελαδινό
αρκεί να μην είναι υψηλής παστερίωσης.

stellina
12-02-13, 15:12
Μιας και είμαστε πάνω στο θέμα γάλα, εγώ αγοράζω ένα πρόβειο από ντόπιο παραγωγό εδώ. Είναι πολύ καλό και δεν είναι ομογενοποιημένο. Είχα δοκιμάσει να παίρνω από γαλατάδικο, αλλά το βράσιμο στο σπίτι με σκοτώνει...Ο ίδιος παραγωγός εδώ έχει και κατσικίσιο, αλλά τα δικά μου δεν το θέλουν καθόλου, τους μυρίζει! Οπότε σκέφτομαι σωστά ότι από το αγελαδινό είναι προτιμότερο το πρόβειο;

mefirst
12-02-13, 20:15
εγώ θα έλεγα το αγελάδινο..το προβειο είναι πιο γλυκο αλλα πολύ παχύ.το αγελάδινο φέρνει πολύ στο μητρικό.ίσως να είναι κ προσωπική προτίμηση βέβαια,ποτέ δ μ άρεσε το προβειο!

chatzico
12-02-13, 22:31
Θεωρώ ότι το κατσικίσιο γάλα είναι καλύτερο από το αγελαδινό, γενικά το κατσίκι είναι πιό καθαρό ζώο από την αγελάδα. Δεν έχει τον ίδιο τρόπο ζωής με την αγελάδα ούτε τις ίδιες συνήθειες.
Και εμένα μου μυρίζει το κατσικίσιο γάλα αλλά στην δυσανεξία μου στην λακτόζη, μου πέφτει ελαφρύτερο από το αγελαδινό.

soevan07
12-02-13, 23:31
Δείτε εδώ
τι κάνουν στις καημένες τις αγελαδίτσες.

• Το Γάλα
Οι αγελάδες ζουν κανονικά 30-40 χρόνια. Παράγουν 4-5 λίτρα γάλα την ημέρα. Οι αγελάδες στις βιομηχανίες γάλακτος ζουν 4 χρόνια. Παράγουν 40-50 λίτρα γάλα την ημέρα. Για να παράγουν τέτοιες ποσότητες γάλακτος λαμβάνουν μεγάλες ποσότητες ορμονών. Οι μαστοί τους πολλαπλασιάζονται σε μέγεθος. Προκαλείται στάση και αναπτύσσονται μικρόβια.
O FDA επιτρέπει μέχρι 1,5 εκ. πυοσφαίρια ανά ml. Τους χορηγούνται μεγάλες ποσότητες αντιβιοτικών για την καταπολέμηση αυτών των λοιμώξεων. Το αγελαδινό γάλα είναι ιδιαίτερα τοξικό λόγω ορμονών και αντιβιοτικών που περιέχει. Κάντε χρήση βιολογικών γαλακτοκομικών προϊόντων. Να προτιμάτε κατσικίσιο τυρί και τα παράγωγα του

http://www.diagnovet.gr/wp-content/uploads/2011/02/cow1-236x238.jpg

mömmu
13-02-13, 12:02
Αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στα δύο, τότε ψηφίζω κατσικίσιο. Γάλα ξένο δεν έχω δώσει ακόμη, μιας και θηλάζω , ωστόσο, δίνω πρόβειο γιαούρτι το οποίο το τρώει μια χαρά. Μακάρι να είχαμε όλοι την τύχη να έχουμε απο δικό μας παραγωγό για σιγουριά.
Γιατί, προβλέπω ,όσο θα αυξάνεται η ζήτηση για κατσικίσιο η πρόβειο, να έχουμε και τις νοθείες (που ήδη γίνονται, ας μην το παραβλέπουμε αυτό), αλλά και τα επακόλουθα των συνθηκών εκτροφής , παραγωγής γάλακτος και χορήγησης ορμονών και αντιβιοτικών όπως και στις αγελάδες.

Ας μην ξεχνάμε επίσης, πως υπάρχουν πολλές άλλες τροφές πλούσιες σε ασβέστιο, όπως τα αμύγδαλα, το σουσάμι, πολλά λαχανικά, μια απλή αναζήτηση μας βγάζει ένα σωρό λίστες.
Εγώ πάντως θα δοκιμάσω να δώσω αμυγδαλόγαλο στην μικρή μου όταν έρθει η ώρα, αν το δεχθεί έχει καλώς, αλλιώς από εναλλακτικές έχουμε αρκετές.

marsolan
14-02-13, 00:07
Καλημερα σε ολες!:D
Με ενδιαφερει αν ξερετε κανεναν αλλο τροπο για να φτιαξω ζελε περα απο τα κλασσικα φυλλα ζελατινης..
λιγοτερο επιβεβαρυμενο ας πουμε...πιο φυσικο,πως να το θεσω!:rolleyes:
μια φιλη μου ανεφερε το αγαρ-αγαρ...
εχετε αποψη?

Julianna
14-02-13, 00:28
Καλημέρα!:) Υπάρχει βιολογική ζελατίνη αλλά δε γνωρίζω συστατικά.

Palladin
14-02-13, 11:33
Καλημέρα, μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει αρτοπαρασκευαστής, η φόρμα του οποίου να έχει κεραμική επίστρωση αντί για τεφλόν;

soevan07
14-02-13, 14:46
Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα
τον μονο αρτοπαρασκευαστή που βρήκα κάπως πιο διαφορετικό

είναι αυτόν (http://mastercare.gr/products/Imperial_Tech-2674-243.html) που λέει οτι είναι ανοξείδωτος
αλλά θα εννοεί το εξωτερικό μέρος
και όχι το εσωτερικό που μας ενδιαφέρει εμάς! :?

Δεν γίνεται να βάλεις μέσα λαδόκολλα;
Υπάρχει αυτή (http://www.iherb.com/If-You-Care-Parchment-Baking-Paper-Silicone-Coated-70-sq-ft-65-ft-x-13-in/26445) ας πούμε χωρίς χρώμα

ΥΓ: Για φυσικό ζελέ δεν γνωρίζω

Palladin
14-02-13, 17:55
Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα
τον μονο αρτοπαρασκευαστή που βρήκα κάπως πιο διαφορετικό

είναι αυτόν (http://mastercare.gr/products/Imperial_Tech-2674-243.html) που λέει οτι είναι ανοξείδωτος
αλλά θα εννοεί το εξωτερικό μέρος
και όχι το εσωτερικό που μας ενδιαφέρει εμάς! :?

Δεν γίνεται να βάλεις μέσα λαδόκολλα;
Υπάρχει αυτή (http://www.iherb.com/If-You-Care-Parchment-Baking-Paper-Silicone-Coated-70-sq-ft-65-ft-x-13-in/26445) ας πούμε χωρίς χρώμα

Κι εγώ δεν βρήκα κάτι ψάχνοντας, γι αυτό ρώτησα εδώ. Νομίζω όντως ότι δεν εννοεί το εσωτερικό μέρος της φόρμας, αλλιως θα το διευκρίνιζε. Λαδόκολλα δεν νομίζω να μπορώ να βάλω γιατί λογικά θα τσαλακωθεί με την κίνηση των ζυμωτηρων. Βέβαια δεν είμαι και σιγουρη, είμαι καινούρια στο θέμα αρτοπαρασκευαστής.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

mömmu
14-02-13, 20:14
Και εμένα με ενδιαφέρει ο αρτοπαρασκευαστής, και με την θερμοκρασία που αναπτύσσεται εσωτερικά με το ψήσιμο σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο το teflon.

deny
15-02-13, 11:37
και εμενα με προβληματισαν αυτα που διαβασα για το αγεάδινό γαλα και σας τα παραθέτω...θεωρω ότι ΄τη "σπουδαιότητα" του αγελαδινού γαλακτος την προωθο΄πυν οι μεγαλες γαλακτοβιομηχανίες.Εψαξα να βρω κατσικίσιο γαλα αλλά μου είπαν ότι ολα είναι υψηλής παστεριωσης και δεν το πήρα.Δοκιμασα βουβαλινό γαλα, αλλά δεν πίνεται με τίποτε!!Εγω δινω στην κορη μου Αγελαδινό γαλα απο το Λιβαδερό Κοζανης.Είναι βιολογικό, μοσχομυριζει και το βρισκω σε βιολογικα καταστηματα.Είναι εξαιρετικό και το μονο που θα ξινισει ύστερα από την ημερομηνια λήξης του.Αν τα βιολογικα καταστηματα από τα οποιθα ψωνιζετε δεν το εχουν, ζητηστε τους να σας το φερνουν.Ετσι εκανα και εγω και πλεον τρο φερνουν.

http://el.scribd.com/doc/25341647/%CE%97-%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%A1%CE%A9%CE%A3%CE%97-%CE%A4%CE%9F-%CE%93%CE%91%CE%9B%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%95%CE%9D%CE%91%CE%A3-%CE%A3%CE%A5%CE%93%CE%A7%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%A3-%CE%9C%CE%A5%CE%98%CE%9F%CE%A3

http://yourdailynutritionist.blogspot.gr/2012/03/blog-post_05.html

Δείτε εδώ
τι κάνουν στις καημένες τις αγελαδίτσες.

• Το Γάλα
Οι αγελάδες ζουν κανονικά 30-40 χρόνια. Παράγουν 4-5 λίτρα γάλα την ημέρα. Οι αγελάδες στις βιομηχανίες γάλακτος ζουν 4 χρόνια. Παράγουν 40-50 λίτρα γάλα την ημέρα. Για να παράγουν τέτοιες ποσότητες γάλακτος λαμβάνουν μεγάλες ποσότητες ορμονών. Οι μαστοί τους πολλαπλασιάζονται σε μέγεθος. Προκαλείται στάση και αναπτύσσονται μικρόβια.
O FDA επιτρέπει μέχρι 1,5 εκ. πυοσφαίρια ανά ml. Τους χορηγούνται μεγάλες ποσότητες αντιβιοτικών για την καταπολέμηση αυτών των λοιμώξεων. Το αγελαδινό γάλα είναι ιδιαίτερα τοξικό λόγω ορμονών και αντιβιοτικών που περιέχει. Κάντε χρήση βιολογικών γαλακτοκομικών προϊόντων. Να προτιμάτε κατσικίσιο τυρί και τα παράγωγα του

http://www.diagnovet.gr/wp-content/uploads/2011/02/cow1-236x238.jpg

deny
15-02-13, 11:45
Εγω εχω πάρει την βιολογικη ζελατινη (από καταστημα της Θεσσαλονικης με βιολογικα)της SOBO NATURKOST- BIO Blatt-Gelatine.

Καλημέρα!:) Υπάρχει βιολογική ζελατίνη αλλά δε γνωρίζω συστατικά.

deny
15-02-13, 11:51
αγορασα αυτα τα βιβλια για να φτιαχνω και εγω σαπούνια!μπρος το δρόμο που χαραξες!!!!Ελπίζω να τα καταφερω...εχει μελέτη το θεμα!!
http://www.amazon.co.uk/Making-Natural-Liquid-Soaps-Failor/dp/1580172431/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1360921663&sr=8-1

http://www.amazon.co.uk/Handmade-Soap-Book/dp/1859740065/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1360921740&sr=1-1

Πολύ-πολύ καλό!!! ;)

deny
15-02-13, 12:00
Το ειδα στην τηλεόραση και το έψαξα...μπορουμε να καλλιεργούμε μανιταρια πλευρωτους στο σπίτι μας!Ριξτε το μια ματια αν σας αρεσουν!!!

http://agrotikistegi.gr/products-mainmenu-64?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1478&category_id=486

dari
15-02-13, 14:50
Σε λίγες μέρες περιμένουμε και το νέο μέλος και επειδή έρχεται δύσκολη περίοδος με ταυτόχρονους θηλασμούς κλπ ήθελα να σε ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε κανένα συμπληρωμα για περίοδο λοχείας - θηλασμού.

Ένα άλλο θέμα είναι η αντισύλληψη. Ξέρετε μήπως αν υπάρχει κάποιο βιολογικό / φυσικό / φυτικό αντισυλληπτικό? ή διαφορετικά ποια θα μπορούσαμε να πουμε οτι είναι η πιο φυσική μέθοδος?

mömmu
15-02-13, 17:32
Με το καλό Dari!:D

Για τα συμπληρώματα δεν είμαι και η πλέον ειδική, αλλά το σύμπλεγμα των ωμέγα, ξέρω πως είναι πολύ ωφέλιμο και για την λοχεία και για τον θηλασμό.

mömmu
15-02-13, 17:36
Να ρωτήσω και εγώ για χαρτικά οικιακής χρήσεως, ποια προτιμάτε και απο που τα αγοράζετε;
Όπως χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες και χαρτί υγείας;

Labrinoula
15-02-13, 19:17

Η "υψηλή παστερίωση"

Το ΕΒΟΛ το κατσικίσιο είναι σούπερ κατά τη γνώμη μου.
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το βρίσκω κάθε μέρα.

Τους έχω πάρει τηλέφωνο και τους έχω κάνει παράπονα
αλλά δεν είδα προκοπή.

Μέχρι και παραγγελία τους έκανα
και πάλι τίποτα.

Αυτό το καιρό τους δίνω κατσικίσιο "Ερίφι" το οποίο
κρατάει 4 ημέρες.
(το βρίσκω στον Πειραιά σε ένα βιολογικάδικο)

Το κατσικίσιο είναι ανώτερης ποιότητας
απο το αγελαδινό
αρκεί να μην είναι υψηλής παστερίωσης.

Εμεις που χουμε εντριφησει στο κατσικισιο γαλα η μικρη μου μονο αυτο πινει εφαμιλλο με το Εριφι ειναι και το Σταμου και το φερνει ο Σκλαβενιτης ειναι φρεσκο κραταει κ αυτο 5 μερες και τωρα που εχουν ξεκινησει παλι την παραγωγη οι κατσικουλες το φερνει 3 φορες τη βδομαδα περιπου

soevan07
16-02-13, 00:45
αγορασα αυτα τα βιβλια για να φτιαχνω και εγω σαπούνια!μπρος το δρόμο που χαραξες!!!!Ελπίζω να τα καταφερω...εχει μελέτη το θεμα!!
http://www.amazon.co.uk/Making-Natural-Liquid-Soaps-Failor/dp/1580172431/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1360921663&sr=8-1

http://www.amazon.co.uk/Handmade-Soap-Book/dp/1859740065/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1360921740&sr=1-1

Mπράβο! Καλή μελέτη και καλή αρχή!! ;)

Ένα άλλο θέμα είναι η αντισύλληψη. Ξέρετε μήπως αν υπάρχει κάποιο βιολογικό / φυσικό / φυτικό αντισυλληπτικό? ή διαφορετικά ποια θα μπορούσαμε να πουμε οτι είναι η πιο φυσική μέθοδος?

Έχω αναρωτηθεί κι εγώ για το θέμα αντισύλληψης
αλλά ντρεπόμουν :oops: να θέσω ερώτηση στο φόρουμ....

Εψαξα στο i-herb για την πιο "αγνή" μέθοδο αντισύλληψης
και κατέληξα στα αντρικά προφυλακτικά.

Απο ότι διαπίστωσα όμως τελικά είναι τα ίδια με τα δικά μας
που βρίσκουμε στο σούπερ μάρκετ
τα οποία είναι απο καουτσούκ.

Δεν έχω βρει άλλη πιο αγνή και σίγουρη
μέθοδο αντισύλληψης.

Χάπια δεν θα έπαιρνα ποτέ.

Αποκλείεται να υπάρχουν φυτικά/φυσικά χάπια αντισύλληψης
που να έχουν και σίγουρα αποτελέσματα.

Τα χάπια αντισύλληψης περιέχουν ορμόνες
που καλό θα ήταν να αποφεύγουμε.

pasxalitsa v
16-02-13, 14:47
καλημερα!
βρηκα αυτο το site που εχει αυτα τα φοβερα μασητικα http://babyselections.com/babyselections/product.php?id_product=29 (http://babyselections.com/babyselections/product.php?id_product=29)
και μουσελινες aden and anais

zaharini
17-02-13, 22:04

Η "υψηλή παστερίωση"

κρατούσε 1 μήνα, πλέον είναι 3μηνης διάρκειας....:(

mama35+
17-02-13, 23:40
καλημερα!
βρηκα αυτο το site που εχει αυτα τα φοβερα μασητικα http://babyselections.com/babyselections/product.php?id_product=29 (http://babyselections.com/babyselections/product.php?id_product=29)
και μουσελινες aden and anais

Από το babyselections αγόρασα κι εγώ πέρυσι τις aden anais για τις οποίες έχω να πω ότι είναι με διαφορά το καλύτερο προϊόν για σκέπασμα του μωρού το καλοκαίρι! Τις λατρεύει ο μικρός αλλά κι εγώ αφού είναι ότι πιο μαλακό έχω αγγίξει ποτέ.
Για την ακρίβεια πήραμε αυτές σε καταπληκτικό σχέδιο με αστεράκια:
http://babyselections.com/babyselections/product.php?id_product=33

alexdan
19-02-13, 16:52
Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

Άνοιξα κουβέντα σήμερα με την κομμώτρια μου για τη χέννα και όχι απλά με αποθάρρυνε αλλά μου είπε τα χειρότερα. Την είχε δουλέψει παλιά σε ένα κομμωτηριο και μου είπε διάφορα, αλλά κυρίως ότι καταστρέφει το μαλλί και το κάνει πολύ άγριο.

Μα είναι δυνατόν; Εσείς που τη χρησιμοποιείτε τι αποτέλεσμα έχει στα δικά σας μαλλιά;
Τη ρωτούσα επανειλημμένα αν όντως ήταν χέννα και μου έλεγε ναι. Μήπως υπάρχουν διαφόρων ποιοτήτων χέννες;

Θέλω πολύ να καταφύγω σε μια φυσική λύση για τα μαλλιά μου γιατί έχω πολλές άσπρες τρίχες και η βαφή είναι αναπόφευκτη.

Μπαμπουράκι
20-02-13, 12:04

Άνοιξα κουβέντα σήμερα με την κομμώτρια μου για τη χέννα και όχι απλά με αποθάρρυνε αλλά μου είπε τα χειρότερα. Την είχε δουλέψει παλιά σε ένα κομμωτηριο και μου είπε διάφορα, αλλά κυρίως ότι καταστρέφει το μαλλί και το κάνει πολύ άγριο.

Μα είναι δυνατόν; Εσείς που τη χρησιμοποιείτε τι αποτέλεσμα έχει στα δικά σας μαλλιά;
Τη ρωτούσα επανειλημμένα αν όντως ήταν χέννα και μου έλεγε ναι. Μήπως υπάρχουν διαφόρων ποιοτήτων χέννες;

Θέλω πολύ να καταφύγω σε μια φυσική λύση για τα μαλλιά μου γιατί έχω πολλές άσπρες τρίχες και η βαφή είναι αναπόφευκτη.

μου φαίνεται πολύ αστείο και για τις χημικές βαφές τι ακριβώς σου είπε ?
ότι θρέφουν τα μαλλιά ?
χαχαχαχαχα

χρησιμοποιώ χέννα ίσως χρόνο τώρα επιτέλους τα μαλλιά μου είναι υγιή και φωτεινά λαμπερά και υπέροχα!

αν έχεις πολλές άσπρες όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα σε καλύψει...

εγώ δεν έχω πολλές και οι άσπρες δεν καλύπτονται απλά αλλάζουν χρώμα
έτσι οι άσπρες μου γίνονται ανταύγειες...

soevan07
20-02-13, 14:47

μου φαίνεται πολύ αστείο και για τις χημικές βαφές τι ακριβώς σου είπε ?
ότι θρέφουν τα μαλλιά ?
χαχαχαχαχα

χρησιμοποιώ χέννα ίσως χρόνο τώρα επιτέλους τα μαλλιά μου είναι υγιή και φωτεινά λαμπερά και υπέροχα!

αν έχεις πολλές άσπρες όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα σε καλύψει...

εγώ δεν έχω πολλές και οι άσπρες δεν καλύπτονται απλά αλλάζουν χρώμα
έτσι οι άσπρες μου γίνονται ανταύγειες...

Αυτές οι κομμώτριες είναι τελικά όλα τα λεφτά!

Για να σε πείσουν για κάτι που δεν τους βολεύει
υποτιμούν και την νοημοσύνη σου.

Τη δική μου είδα και έπαθα
για να την πείσω να μου βάλει χέννα.
(έρχεται στο σπίτι μου γιατί είναι συγγενής)

Μετά κατάλαβα γιατί δεν την θέλουν.

Η χέννα θέλει πολύ χρόνο για να απορροφηθεί
και όσο πιο πολύ ώρα την κρατάς στο κεφάλι σου
τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχεις,

Στο κομμωτήριο δεν βολεύει κάτι τέτοιο.
Δεν μπορείς να πας και να φύγεις με τουρμπάνι στο κεφάλι.

Είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.
Το κάνεις μόνη σου στο σπίτι
βάζεις τη πετσέτα στο κεφάλι
και το κρατάς όσο μπορείς περισσότερο
(εαν μπορείς και όλη την ημέρα που λέει ο λόγος)
Σαν μάσκα μαλλιών δηλαδή.

Στα μαλλιά μου δεν έχω βάλει ποτέ χημική βαφή.
Βάζω μόνο χέννα εδώ και 8 χρόνια
και τα μαλλιά μου είναι πιο υγιή απο ποτέ.

Οι λίγες άσπρες που έχουν
καλύπτονται μια χαρά.

soevan07
20-02-13, 14:52
4 καθημερινά πράγματα που μπορούν να αλλάξουν το DNA μας

http://2.bp.blogspot.com/-USK4RM_mmkM/USPRLArkcYI/AAAAAAAAY3Q/EYZS5TFVxd4/s1600/DNA.jpg

Οι επιστήμονες ανακάλυψαν το «γονίδιο της αλλεργίας» και είναι πεπεισμένοι, ότι τελικά οι αλλεργίες είναι μία γενετική ανωμαλία που μπορεί να μεταλλαχθεί. Βάσει αυτής της λογικής, οι έρευνες προχώρησαν για να καταλήξουν στο συμπέρασμα, ότι... τα ανθρώπινα γονίδια δεν είναι στατικά.

Στην πραγματικότητα τα γονίδια μπορούν και όντως αλλάζουν κατά τη διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου. Ο τρόπος ζωής και οι ποικίλοι περιβαλλοντικοί παράγοντες μπορούν να μεταλλάξουν και να καταστρέψουν το DNA. Αυτή η διαδικασία περνά από γενιά σε γενιά, αλλάζοντας τα δεδομένα που γνωρίζαμε μέχρι σήμερα.

Η αλήθεια είναι ότι μία σειρά από καθημερινά πράγματα έχουν ήδη επηρεάσει το ανθρώπινο DNA. Σε μερικά από αυτά μάλιστα είμαστε εκτεθειμένοι 24 ώρες το 24ωρο.

Ακτινοβολία κινητού τηλεφώνου

Επί χρόνια οι επιστήμονες επιμένουν, ότι η ακτινοβολία από τα κινητά τηλέφωνα έχει αλλάξει τη μορφή του ανθρώπινου DNA. Αρκετές έρευνες το έχουν αποδείξει, αλλά όλοι επιμένουμε να κρατάμε ακόμα το ακουστικό «κολλημένο» στο αυτί, παρά το γεγονός, ότι η τεχνολογία έχει προνοήσει, προσφέροντας τα handsfree.

Πολλά ασύρματα ακουστικά ωστόσο, μεγεθύνουν την ακτινοβολία προς τον εγκέφαλο, με αποτέλεσμα να είναι απλά μια κακή επιλογή. Μία λύση είναι τα…φύκια, τα οποία ως γνωστόν μπορούν να «τραβήξουν» τη ραδιενέργεια από το σώμα, αλλά σίγουρα η λύση αυτή είναι ανέφικτη σε καθημερινή βάση. Άρα, αυτό που τουλάχιστον πρέπει να κάνετε είναι να αποφεύγετε τις πολλές συνομιλίες με το κινητό σας τηλέφωνο και όταν το κάνετε να θυμάστε να χρησιμοποιείτε πάντα handsfree.

Εντομοκτόνα και λιπάσματα

Ένας ακόμα εχθρός του DNA είναι τα εντομοκτόνα και τα λιπάσματα, τα οποία μάλιστα ο σύγχρονος άνθρωπος καταναλώνει στο..γεύμα του. Ακόμα και αν είστε οπαδός των οργανικών προϊόντων, η αλήθεια είναι ότι δε μπορείτε να το αποφύγετε.

Στους συχνούς ψεκασμούς για παράδειγμα που γίνονται, προκειμένου να εξοντωθούν τα κουνούπια και άλλα έντομα, χρησιμοποιούνται χημικά εντομοκτόνα, που είναι επιζήμια όχι μόνο για την υγεία, αλλά και για το DNA. Το ίδιο συμβαίνει και με τα φρούτα και τα λαχανικά, τα οποία επιδέχονται διάφορες διαδικασίες επιτάχυνσης της ωρίμανσής του, φυσικά με ειδικά λιπάσματα, τα οποία συμβάλλουν στη μετάλλαξη του DNA. Μία καλή επιλογή είναι τα βιολογικά προϊόντα, χωρίς ωστόσο να είναι σε θέση να μας προστατεύσουν πλήρως από τη διαδικασία «μετάλλαξης».

Πλαστικό

Ένας από τους σημαντικότερους εχθρούς του DNA είναι το πλαστικό. Εάν σκέφτεστε όμως, ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνο, καθώς δεν το «καταναλώνετε», τότε ίσως πρέπει να αναλογιστείτε ότι τα τρόφιμα, που είναι τυλιγμένα με πλαστικό, έχουν την ιδιότητα να απορροφούν το υλικό, με αποτέλεσμα αυτό να εισχωρεί μέσα στις τροφές.

Σύμφωνα μάλιστα με έρευνα της καθηγήτριας, Dr. Sherry Rogers, ένας μέσος άνθρωπος μπορεί να «απορροφήσει» μόνο από τα τρόφιμα, που είναι συσκευασμένα με πλαστικό, περίπου 210 μικρογραμμάρια τη μέρα per day. Μάλιστα, το πλαστικό είναι από τους κύριους υπόπτους για διάφορες μορφές καρκίνου.

Στρες

Ένας «ύπουλος» εχθρός του DNA είναι το στρες και ο πιο εύκολος τρόπος για να εμποδίσετε τις αλλαγές, που επιφέρει στον οργανισμό είναι να το μειώσετε. Η κατανάλωση αντιοξειδωτικών και πολυφαινόλων, ενεργούν δραστικά υπέρ του ανθρώπου, εμποδίζοντας τη δημιουργία ελεύθερων ριζών στον οργανισμό.

Μία διατροφή πλούσια σε σκουρόχρωμα φρούτα και λαχανικά, καθώς και το πράσινο τσάι λειτουργούν σημαντικά υπέρ του ανθρώπινου οργανισμού, μιας και διαθέτουν αντιοξειδωτικά συστατικά και πολυφαινόλες, που βοηθούν στην καλύτερη υγεία και τη διατήρηση του …DNA.

Skybeam
20-02-13, 15:13
Θα μ' ενδιέφερε και μένα... με ποιες μάρκες έχεις πειραματιστεί, και ποια βρίσκεις καλύτερη?

Απλώς η χέννα έχει το θέμα ότι δεν ξανοίγει το φυσικό χρώμα... απλώς κάνει πιο έντονο το ήδη υπάρχον. Αυτό που δεν ξέρω είναι πώς συμπεριφέρεται η χέννα σε μαλλί ήδη βαμμένο με χημική βαφή...?

Αν είχα κάποιον να με βοηθήσει στις πρώτες εφαρμογές μέχρι να μπω στο νόημα, θα το τολμούσα.

Μπαμπουράκι
20-02-13, 16:12
Θα μ' ενδιέφερε και μένα... με ποιες μάρκες έχεις πειραματιστεί, και ποια βρίσκεις καλύτερη?

Απλώς η χέννα έχει το θέμα ότι δεν ξανοίγει το φυσικό χρώμα... απλώς κάνει πιο έντονο το ήδη υπάρχον. Αυτό που δεν ξέρω είναι πώς συμπεριφέρεται η χέννα σε μαλλί ήδη βαμμένο με χημική βαφή...?

Αν είχα κάποιον να με βοηθήσει στις πρώτες εφαρμογές μέχρι να μπω στο νόημα, θα το τολμούσα.

έχω βάλει ότι βρίσκω από βιολογικάδικα όλες καλές ειναι, η αιγυπτιακή καλύτερη αλλά δεν την βρίσκω πλέον

για να βάλεις πρώτη φορά χέννα πρέπει να είναι ή άβαφτα ή να τα αφήσεις χωρίς χημική βαφή για καιρο.
Οι συσκευασίες πάνω λένε 15 μέρες, μου φαίνεται πολύ λίγο, άλλοι λένε 6 μήνες (όταν το έψαχνα) εγώ τα άφησα 4 μήνες και μετά έβαλα χέννα.

Η χέννα δεν αλλάζει χρώμα στο μαλλί αλλά καλύπτει και τα θρέφει, είναι υπέροχη, την αφήνω τουλάχιστον 4 ώρες.

Καλά λέει η Σοφία στο κομμωτήριο δεν γίνεται καν γι' αυτό λένε ότι τους έρθει στο κεφάλι..

ilonka19
20-02-13, 19:14

Δεν συμμετεχω στο θεμα σας αλλα σας διαβαζω συστηματικα. Λοιπον αν εχετε βαμμενα ξανθα τα μαλλια με χημικη βαφη και μετα βαλλετε χενα το μαλλι γινεται πρασινο, με μια κυπαρισσι αποχρωση. Την επαθα ετσι στο λυκειο. Αναγκαστικα φορεσα σκουφακι και πηγα στο κομμωτηριο. Η κομμωτρια μου εκοψε αρκετα τα μαλλια και τα εβαψε με χημικη βαφη. Επειδη ομως ειχα κανει νωριτερα χεννα τα μαλλια πεταξε τη χημικη βαφη και επρεπε να τα ξαναβαψω μερικες φορες για να μπορω να κυκλοφορησω. ΠΟΤΕ λοιπον χεννα σε βαμμενα μαλλια και ποτε χημικη βαφη με μαλλία που καναμε χεννα. Κατα αλλα η χεννα δυναμωνει πολυ τα μαλλια και κλεινει τα λεπια της τριχας οποτε το μαλλι γυαλιζει. Υπαρχουν διαφορα ειδη χεννας κοκκινη, ξανθη, σκουρα, χωρις χρωμα. Το αποτελεσμα εχει σχεση με το φυσικο χρωμα του μαλλιου. Επισης δεν ξερω εαν η χεννα πιανει σε τριχες που ασπρισαν.

pasxalitsa v
21-02-13, 08:55
καλημερα!
εχει αγορασει καμια απο εδω ? γενικα τα εχει δοκιμασει καμια? (απο αναζητηση μονο μια αναφορα της soevan βρηκα για αντιψειρικο)
http://www.rubenscosmetics.com/main_list.php?cPath=203

alexdan
21-02-13, 22:16
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σχετικά με την χέννα.
Τώρα το μονο που μένει είναι να βρω κιόλας.:lol:
Επειδή δεν ξέρω αν θα βρω εδώ στο νησί μήπως έχετε εντοπίσει κάτι διαδικτυακά;
Έχω 3.5 μηνες από την τελευταία χημική βαφή (μετά σας γνώρισα:lol:), οπότε πιστεύω μέχρι να βρω θα έχει περάσει εύλογο χρονικό διάστημα για να την εφαρμόσω.
Και φυστικά ελπίζω να καλύψει και τις άσπρες (Τυχερό Μπαμπουράκι:D), δεν έχω πολλές απλά πήγαν και μαζεύτηκαν στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού.

Julianna
21-02-13, 23:57
Κανέλα ποιά παίρνετε και από πού;

Skybeam
22-02-13, 10:11
Δεν συμμετεχω στο θεμα σας αλλα σας διαβαζω συστηματικα. Λοιπον αν εχετε βαμμενα ξανθα τα μαλλια με χημικη βαφη και μετα βαλλετε χενα το μαλλι γινεται πρασινο, με μια κυπαρισσι αποχρωση. Την επαθα ετσι στο λυκειο. Αναγκαστικα φορεσα σκουφακι και πηγα στο κομμωτηριο. Η κομμωτρια μου εκοψε αρκετα τα μαλλια και τα εβαψε με χημικη βαφη. Επειδη ομως ειχα κανει νωριτερα χεννα τα μαλλια πεταξε τη χημικη βαφη και επρεπε να τα ξαναβαψω μερικες φορες για να μπορω να κυκλοφορησω. ΠΟΤΕ λοιπον χεννα σε βαμμενα μαλλια και ποτε χημικη βαφη με μαλλία που καναμε χεννα.
Jesus Christ!:shock: Τα δικά μου είναι βαμμένα καστανά ανοιχτά οπότε θα πρέπει να περιμένω κάνα χρόνο να κατέβει η ρίζα, να κόψω και τα κάτω-κάτω...
Τυχερή ήσουν που δεν σου κάηκε το μαλλί ή που δεν έπεσαν πάντως...

chatzico
25-02-13, 22:03
Κανέλα ποιά παίρνετε και από πού;

Χρησιμοποιώ αυτήν εδώ (http://www.iherb.com/Simply-Organic-Cinnamon-2-45-oz-69-g/31367) και καιρό και μας αρέσει πολύ.

soevan07
27-02-13, 00:23
Δεν συμμετεχω στο θεμα σας αλλα σας διαβαζω συστηματικα. Λοιπον αν εχετε βαμμενα ξανθα τα μαλλια με χημικη βαφη και μετα βαλλετε χενα το μαλλι γινεται πρασινο, με μια κυπαρισσι αποχρωση. Την επαθα ετσι στο λυκειο. Αναγκαστικα φορεσα σκουφακι και πηγα στο κομμωτηριο. Η κομμωτρια μου εκοψε αρκετα τα μαλλια και τα εβαψε με χημικη βαφη. Επειδη ομως ειχα κανει νωριτερα χεννα τα μαλλια πεταξε τη χημικη βαφη και επρεπε να τα ξαναβαψω μερικες φορες για να μπορω να κυκλοφορησω. ΠΟΤΕ λοιπον χεννα σε βαμμενα μαλλια και ποτε χημικη βαφη με μαλλία που καναμε χεννα. Κατα αλλα η χεννα δυναμωνει πολυ τα μαλλια και κλεινει τα λεπια της τριχας οποτε το μαλλι γυαλιζει. Υπαρχουν διαφορα ειδη χεννας κοκκινη, ξανθη, σκουρα, χωρις χρωμα. Το αποτελεσμα εχει σχεση με το φυσικο χρωμα του μαλλιου. Επισης δεν ξερω εαν η χεννα πιανει σε τριχες που ασπρισαν.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σχετικά με την χέννα.
Τώρα το μονο που μένει είναι να βρω κιόλας.:lol:
Επειδή δεν ξέρω αν θα βρω εδώ στο νησί μήπως έχετε εντοπίσει κάτι διαδικτυακά;
Έχω 3.5 μηνες από την τελευταία χημική βαφή (μετά σας γνώρισα:lol:), οπότε πιστεύω μέχρι να βρω θα έχει περάσει εύλογο χρονικό διάστημα για να την εφαρμόσω.
Και φυστικά ελπίζω να καλύψει και τις άσπρες (Τυχερό Μπαμπουράκι:D), δεν έχω πολλές απλά πήγαν και μαζεύτηκαν στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού.

Jesus Christ!:shock: Τα δικά μου είναι βαμμένα καστανά ανοιχτά οπότε θα πρέπει να περιμένω κάνα χρόνο να κατέβει η ρίζα, να κόψω και τα κάτω-κάτω...
Τυχερή ήσουν που δεν σου κάηκε το μαλλί ή που δεν έπεσαν πάντως...

Ποτέ-ποτέ-ποτέ-ποτέ χέννα σε χημικά βαμένο μαλλί!!!!
Τουλάχιστον για 6 μήνες!!!!! :-o

Δεν το καίει το μαλλί,
απλά κάνει περίεργη αντίδραση στο χρώμα.

Τις λευκές τις καλύπτει μια χαρά!
Σας το εγγυώμαι απο πρώτο χέρι! :wink:

Εγώ που έχω μαύρα μαλλιά και χρησιμοποιώ την κόκκινη χέννα
τις λευκές τις κάνει χάλκινες
και στο σύνολο δίνει μια μπορντώ λάμψη.

Διαδικτυακά δεν έχω βρει κάπου που να πουλάνε χέννα....:-?

Εγώ προσωπικά την παίρνω χύμα απο βιολογικάδικο στον Πειραιά
απ τον Μανδραγόρα.
Είναι καθαρή χωρίς προσμίξεις
(θέλει προσοχή σε αυτό)

ΥΓ: pasxalitsa αυτό το αντιψειρικό
δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα (ΕΥΤΥΧΩΣ!!! :p)
για να σας πω εαν είναι αποτελεσματικό.
Ελπίζω να αποδειχθεί οτι το αγόρασα άδικα!! :wink:

pasxalitsa v
27-02-13, 22:29
βρηκα αυτο αλλα δυστυχως ειναι μονο για τις αγγλιδες φιλες μας...:D
http://www.spiritofnature.co.uk/

pasxalitsa v
02-03-13, 14:15
καλημερα! καλο μηνα!

http://www.coolgreeksoap.com/#

soevan07
03-03-13, 00:07
Καλό μήνα και σε εσένα.
Ευχαριστούμε για το site pashalitsa

miriki
03-03-13, 03:32
Συμβουλή από τον καλό μου αν το μαλλί σας πρασινίσει ως αποτέλεσμα χημικής αντίδρασης (π.χ. ντεκαπαζ και πισίνα), βάλτε κέτσαπ, θα το εξισορροπήσει το χρώμα (Καλέ ναι ξεβγάλτε το μετά).

Julianna
04-03-13, 01:17
Χρησιμοποιώ αυτήν εδώ (http://www.iherb.com/Simply-Organic-Cinnamon-2-45-oz-69-g/31367) και καιρό και μας αρέσει πολύ.
Ευχαριστώ!:)

kleta
05-03-13, 13:03
Κορίτσια καλημέρα σε όλες σας,
διαβάζω το θέμα σας τις τελευταίες 20 μέρες φανατικά.
Ξεκίνησα από την πρώτη δημοσίευση και ναι τα κατάφερα σήμερα να...τερματίσω!
Εξαιρετικά σχόλια και συμβουλές.
Είμαι 8 μηνών έγκυος και πραγματικά χαίρομαι που σας ... ανακάλυψα!
Μόλις ολοκλήρωσα την 1η μου παραγγελία από i-herb και κυρίως παρακολουθώ φανατικά τη soevan07 και τις δημοσιεύσεις της.

Σοφία, επειδή όπως κατάλαβες είμαι ''νεούδι'' στο forum, θέλω αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου στο πμ μου γιατί θέλω ...τα ''σαπουνοκατασκευαστικά'' σου φώτα!

Και κάτι τελευταίο.
Ανακάλυψα το bioaroma.gr από εσάς και πραγματοποίησα μια παραγγελία που εμπεριείχε την κρέμα για τις ραγάδες. Κορίτσια είναι τέλεια! μου αφήνει μια υπέροχη αίσθηση ενυδάτωσης και η κοιλιά μου δεν με τραβάει καθόλου.
Μέχρι τώρα έβαζα της weleda και μετά τον 7ο μήνα είχα την αίσθηση του τραβήγματος και έπρεπε να βάζω συνέχεια...
Επιπλέον κοστίζει τουλάχιστον 17 ευρώ (η καλύτερη τιμή που βρήκα εγώ) και είναι μόλις 100ml , ενώ του bioaroma.gr είναι 200ml και κοστίζει 16 ευρώ.
Τέλος και πιο σημαντικό έβαλα ένα-ένα τα συστατικά της στο www.ewg.org και έχει σε όλα hazard score 0 (μηδέν), ενώ η weleda 2!
Aν κάποια είναι εγκυούλα την προτείνω ανεπιφύλακτα!

mömmu
06-03-13, 23:19
Ανακεφαλαίωση (αν δεν είστε προετοιμασμένοι κατάλληλα, καλύτερα να το διαβάσετε άλλη στιγμή)

100 Ingredients You Don’t Want in Your Beauty Products (http://thegreenbeautyguide.com/100-ingredients-to-avoid-download/)

prune
07-03-13, 00:31
Αυτές οι κομμώτριες είναι τελικά όλα τα λεφτά!

Για να σε πείσουν για κάτι που δεν τους βολεύει
υποτιμούν και την νοημοσύνη σου.

Τη δική μου είδα και έπαθα
για να την πείσω να μου βάλει χέννα.
(έρχεται στο σπίτι μου γιατί είναι συγγενής)

Μετά κατάλαβα γιατί δεν την θέλουν.

Η χέννα θέλει πολύ χρόνο για να απορροφηθεί
και όσο πιο πολύ ώρα την κρατάς στο κεφάλι σου
τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχεις,

Στο κομμωτήριο δεν βολεύει κάτι τέτοιο.
Δεν μπορείς να πας και να φύγεις με τουρμπάνι στο κεφάλι.

Είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.
Το κάνεις μόνη σου στο σπίτι
βάζεις τη πετσέτα στο κεφάλι
και το κρατάς όσο μπορείς περισσότερο
(εαν μπορείς και όλη την ημέρα που λέει ο λόγος)
Σαν μάσκα μαλλιών δηλαδή.

Οι λίγες άσπρες που έχουν
καλύπτονται μια χαρά.

soevan, μπορεις να μας περιγραψεις πως την εφαρμοζεις?Στο πολυ παρελθον εβαζα και εγω και θυμαμαι οτι μου πονουσε το κεφαλι απο το βαρος του υλικου (εχω πολλα μαλλια) που εβαζα πανω του και μετα ηταν μεγαλη ταλαιπωρια το ξεβγαλμα, επρεπε να ξεβγαζω ωρες.Αναρωτιεμαι αν εκανα κατι λαθος.

mömmu
09-03-13, 00:05
Βρήκα αυτό το site αγορών, ελληνικό είναι και έχει διάφορα οικολογικά προϊόντα, έχει ωραία βρεφικά κορμάκια για παράδειγμα, αλλά και ξύλινα παιγνίδια κλπ.

http://www.sunnyside.gr/category/wardrobe/organic_cotton_organiko_vamvaki

marsolan
10-03-13, 15:49
Βρε κοριτσια,
η μικρη μου εκαψε το μπουτακι της (αρκετουτσικη επιφανεια)απο το τζαμι του τζακιου...απο την πρωτη στιγμη εχω που της βαζω κηραλοιφη...δεν ειχα κατι αλλο στο σπιτι..επειδη το πανω καψιμο εχει αρχισει να σκαει και ειναι σε σημειο που φοβαμαι μην το γδαρει κι αλλο και μην ερθει σε επαφη με βρωμιες με το που την πλενω τοπικα με αγνο σαπουνακι ,βαζω την αλοιφη, σκεπαζω με καθαρη γαζουλα και στερεωνω με ενα επιδεσμακι...
Μηπως δεν πρεπει να κανω ετσι και να το αφησω ελευθερο??
Επισης δυστυχως δεν μπορω να βρω φυλλα αλοης και να βγαλω το τζελ...
τι αλλο να κανω??

kleta
10-03-13, 19:08
Βρε κοριτσια,
η μικρη μου εκαψε το μπουτακι της (αρκετουτσικη επιφανεια)απο το τζαμι του τζακιου...απο την πρωτη στιγμη εχω που της βαζω κηραλοιφη...δεν ειχα κατι αλλο στο σπιτι..επειδη το πανω καψιμο εχει αρχισει να σκαει και ειναι σε σημειο που φοβαμαι μην το γδαρει κι αλλο και μην ερθει σε επαφη με βρωμιες με το που την πλενω τοπικα με αγνο σαπουνακι ,βαζω την αλοιφη, σκεπαζω με καθαρη γαζουλα και στερεωνω με ενα επιδεσμακι...
Μηπως δεν πρεπει να κανω ετσι και να το αφησω ελευθερο??
Επισης δυστυχως δεν μπορω να βρω φυλλα αλοης και να βγαλω το τζελ...
τι αλλο να κανω??
marsolan
τα εγκαύματα καλό είναι να μην τα καλύπτουμε.
Πολύ καλή δουλειά κάνει το αμυγδαλέλαιο, το βαλσαμόλαδο και ο πολτός από καρότο.
Λίγο δύσκολο για την μικρή σου βέβαια, γιατί θέλει μια σχετική ακινητοποίηση, αλλά αν βάλεις την γαζούλα θα βοηθήσει. Καλό όμως είναι το έγκαυμα να αερίζεται.

marsolan
10-03-13, 19:36
marsolan
τα εγκαύματα καλό είναι να μην τα καλύπτουμε.
Πολύ καλή δουλειά κάνει το αμυγδαλέλαιο, το βαλσαμόλαδο και ο πολτός από καρότο.
Λίγο δύσκολο για την μικρή σου βέβαια, γιατί θέλει μια σχετική ακινητοποίηση, αλλά αν βάλεις την γαζούλα θα βοηθήσει. Καλό όμως είναι το έγκαυμα να αερίζεται.

σε ευχαριστω πολυ,καπου διαβασα οτι κανει καλο και το τριμμενο κρεμμυδι επανω στο εγκαυμα...Αν υποθετω σωστα ειναι ελαφρυ εγκαυμα 2ου βαθμου και νομιζω οτι οσο εχει πληγουλα απο φουσκαλιτσα που εσκασε καλο ειναι να καλυπτεται...δεν ειμαι σιγουρη ομως για αυτο και ρωτησα κι εδω...
Ουφ...σκεφτομαι μηπως χρειαζεται να παρω και τον ομοιοπαθητικο μας..δεν μου εκοψε νωρις οτι ισως θελει και αγωγη "απο μεσα"...
Ειλικρινα με ανησυχει η μολυνση,ιδιως απο αυριο που το παιδι θα ειναι στον παιδικο και θα φοραει και ρουχακια...επισης δεν θελω να της μεινει σημαδι (ευτυχως αναπλαθονται πολυ γρηγορα τα κυτταρα σε αυτες τις ηλικιες)...
τι να πω...και μη χειροτερα!

soevan07
11-03-13, 14:28
marsolan εγώ θα έβαζα βαλσαμόλαδο.
(εκτός απο την αλόη βέβαια)

Και γάζα θα έβαζα, με το χανσαπλάστ στις άκρες
έτσι ώστε να αερίζεται η πληγή.

Η αλόη πάντως θα ήταν ιδανική.
Εαν μέναμε κοντά θα σου έδινα λίγη.... :-(

soevan07
11-03-13, 14:40
soevan, μπορεις να μας περιγραψεις πως την εφαρμοζεις?Στο πολυ παρελθον εβαζα και εγω και θυμαμαι οτι μου πονουσε το κεφαλι απο το βαρος του υλικου (εχω πολλα μαλλια) που εβαζα πανω του και μετα ηταν μεγαλη ταλαιπωρια το ξεβγαλμα, επρεπε να ξεβγαζω ωρες.Αναρωτιεμαι αν εκανα κατι λαθος.

Όταν την έβαζα μόνη μου
γύρναγα το κεφάλι μου στην μπανιέρα

την άπλωνα παντού απο πίσω
και μετά σήκωνα το κεφάλι και συνέχιζα και μπροστά.

Τώρα μου την βάζει η κομμώτρια στο σπίτι
μέσα σε 5 λεπτά, σαν βαφή με πινέλο.

Μετά τα πιάνω "αλογο-ουρά" πάνω ψηλά
με ένα παλιό λαστιχάκι και κλάμερ/πεταλούδα
(έχω πολύ μαλλί τρομάρα μου)
και thats all!! :D

Στο ξέβγαλμα, πάλι σκύβω στην μπανιέρα
και ξεπλένω πρώτα με μπόλικο ζεστό νερό.

Μετά ξαναλούζομαι, και μετά μαλακτική
(έχω σγουρό μαλλί και μπερδεύονται)

mömmu
11-03-13, 20:42
Marsolan το μέλι κάνει πολύ καλό στα εγκαυματα, διάβαζα συγκεκριμένα για το manuka honey και πως το χρησιμοποιούν σε ορισμένες κλινικές του εξωτερικού ως γιατρικό.
Ενα ενδεικτικό άρθρο
http://www.prlog.org/10071086-using-manuka-honey-to-treat-burns.html

Περαστικά!

kleta, καλως ήρθες :)

Η χέννα ακούγεται πολύ καλή, απορώ πως δεν την τόλμησα μέχρι τώρα

kleta
12-03-13, 13:17
mömmu,
καλώς σας βρήκα!

soevan07
12-03-13, 14:55
Η χέννα ακούγεται πολύ καλή, απορώ πως δεν την τόλμησα μέχρι τώρα

Πρόσεχε όμως, δεν πρέπει να τα έχεις βάψει με χημική βαφή
για τουλάχιστον 6 μήνες.

mömmu
12-03-13, 18:47
Πρόσεχε όμως, δεν πρέπει να τα έχεις βάψει με χημική βαφή
για τουλάχιστον 6 μήνες.

Σοφία διάβασα αυτά που γράψατε και τις σαφέστατες οδηγίες που δώσατε, το θέμα είναι πως τα έχω ανταύγιες τώρα, είναι και κάτι λευκές που όλο και πληθαίνουν. Εν τω μεταξύ, είναι και αρκετά μακριά και πυκνά τα μαλλιά μου σπάει χτένα που λένε, παρόλο που έχασα μετά την εγκυμοσύνη τόνους απο δαύτα...Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να τα κόψω κοντά, για δύο λόγους αυτό, γιατί όταν είναι άλουστα είναι μια τραγωδία και επειδή μου τα τραβάει η μικρή συνέχεια, όμως μόλις τα βλέπω φρεσκολουσμένα και λαμπερά αλλάζω πάλι γνώμη, άντε βγάλε άκρη :mrgreen:

Άραγε αν βάψω μόνο την ρίζα με χέννα; Και αργότερα τα υπόλοιπα, το έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα;

mömmu
13-03-13, 00:51
Ζωγραφική με χειροποίητα, μη-τοξικά χρώματα – Μαθαίνω τα χρώματα

Μπορείτε να φτιάξετε, μαζί με τα παιδιά, τα δικά σας μη-τοξικά χρώματα με την παρακάτω απλή συνταγή:
1 κούπα αλάτι
1 κούπα αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1,5 κούπα νερό
1 κ.σ. ελαιόλαδο
Ανακατέψτε όλα μαζί τα υλικά και έτσι έχετε έτοιμη την πρώτη ύλη για τα χρώματά σας. Θα χρειαστείτε χρώματα ζαχαροπλαστικής για να την χρωματίσετε. Έχετε κόκκινο, μπλε και κίτρινο και αυτά είναι αρκετά για να φτιάξετε ότι χρώματα θέλετε. Έχετε κατά νου αυτούς τους τρεις κανόνες: Κόκκινο + Μπλε = Μωβ, Κόκκινο + Κίτρινο = Πορτοκαλί, Κίτρινο + Μπλε = Πράσινο.
Σε συσκευασίες αυγών (κατά προτίμηση πλαστικές) βάλτε λίγη πρώτη ύλη και σταγόνες χρώμα και πειραματιστείτε με τα παιδιά για το τι μπορεί να συμβεί αν βάλουμε παραπάνω από κάποιο χρώμα. Προσπαθήστε να φτιάξετε μαζί όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου και μετά ζωγραφίστε ένα. Τα χρώματα που φτιάξατε είναι φαγώσιμα και μη τοξικά οπότε τα παιδιά μπορούν να λερωθούν όσο θέλουν ή και να δοκιμάσουν (θα τους φανεί πολύ αλμυρό). Φυλάξτε τα χρώματα στο ψυγείο για άλλη φορά. Αντέχουν και μήνα εκεί. Κάθε φορά που θα θέλετε να ζωγραφίσετε προσθέστε λίγο νεράκι αν έχουν σκληρύνει και ανακατέψτε καλά.

Πηγές:

Πυγολαμπίδες στο κλουβί

http://www.mommyknows.com/diy-colourful-paint-for-kids/

prune
13-03-13, 22:02
Όταν την έβαζα μόνη μου
γύρναγα το κεφάλι μου στην μπανιέρα

την άπλωνα παντού απο πίσω
και μετά σήκωνα το κεφάλι και συνέχιζα και μπροστά.

Τώρα μου την βάζει η κομμώτρια στο σπίτι
μέσα σε 5 λεπτά, σαν βαφή με πινέλο.

Μετά τα πιάνω "αλογο-ουρά" πάνω ψηλά
με ένα παλιό λαστιχάκι και κλάμερ/πεταλούδα
(έχω πολύ μαλλί τρομάρα μου)
και thats all!! :D

Στο ξέβγαλμα, πάλι σκύβω στην μπανιέρα
και ξεπλένω πρώτα με μπόλικο ζεστό νερό.

Μετά ξαναλούζομαι, και μετά μαλακτική
(έχω σγουρό μαλλί και μπερδεύονται)

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!:-P

soevan07
14-03-13, 23:59
Άραγε αν βάψω μόνο την ρίζα με χέννα; Και αργότερα τα υπόλοιπα, το έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα;

Εγώ πάντως δεν θα το ρίσκαρα στη θέση σου...

Εκτός εαν είσαι προετοιμασμένη να δεις τον εαυτό σου
με πράσινο μαλλί!

Το πολύ-πολύ να σε ζητήσουν σε καμιά οικολογική διαφήμιση
να κάνεις το δέντρο. :lol:

mömmu
15-03-13, 00:05
Εγώ πάντως δεν θα το ρίσκαρα στη θέση σου...

Εκτός εαν είσαι προετοιμασμένη να δεις τον εαυτό σου
με πράσινο μαλλί!

Το πολύ-πολύ να σε ζητήσουν σε καμιά οικολογική διαφήμιση
να κάνεις το δέντρο. :lol:

:lol::lol:
Ααααα το πράσινο το κατέω, είναι ηλίου φαεινότερο!:lol:
Βασικά εννοούσα την ρίζα και λίγο πιο κάτω που θα έχει καθαρίσει απο τις βαφές, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι λέω άστο καλύτερα, θα πρέπει να είναι σουπερ συμπυκνωμένη και να μην τρέχει στα υπόλοιπα βαμμένα μαλλιά, ουφ επιχείρηση χέννα αναβάλλεται προς το παρόν!

soevan07
17-03-13, 16:26
Κορίτσια,
βαφές απο χέννα μέσω ίντερνετ βρήκα εδώ (https://www.theallnaturalface.com/hair-face-and-body-care-henna-and-other-herbs-for-color.html)

pasxalitsa v
24-03-13, 00:05
καλησπερα...
κοριτσια μια βοηθεια....
λουιζα και τσουκνιδα που θελω ροφημα να παρω απο μανδραγορα η εχετε κατι αλλο να προτεινετε?
επισης θελω σαμπουαν και μαλακτικο-ξεμπερδευτικο για κοριτσι 11-12 χρονων...εχετε κατι να προτεινετε απο iherb?

ευχαριστω!

soevan07
24-03-13, 23:20
καλησπερα...
κοριτσια μια βοηθεια....
λουιζα και τσουκνιδα που θελω ροφημα να παρω απο μανδραγορα η εχετε κατι αλλο να προτεινετε?

Στον Πειραιά εκτός απο τον Μανδραγόρα υπάρχουν και άλλα μαγαζάκια με βότανα με καλύτερες τιμές όπως
η "Πάπρικα" (στον πεζόδρομο της Νικήτα-δίπλα απο τον Μανδραγόρα)
και η "Αναγέννηση" (επίσης στην Νικήτα-απέναντι απο τον Βασιλόπουλο)

dari
27-03-13, 11:02
καλησπερα...
κοριτσια μια βοηθεια....
επισης θελω σαμπουαν και μαλακτικο-ξεμπερδευτικο για κοριτσι 11-12 χρονων...εχετε κατι να προτεινετε απο iherb?

ευχαριστω!

Βότανα από την Ήπειρο, πιστοποιημένα βιολογικά ,

μόνο με 1,75 ευρώ.

ΗΠΕΙΡΟΤΙΚΗ ΓΗ

ΑΓΡΙΑ ΤΡΙΑΝΡΑΦΥΛΛΙΑ (ΚΑΡΠΟΣ) - Rosa Canina εξαιρετική πηγή βιταμίνη C . Επιταχύνουν το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού και βελτιώνουν την φυσική και ψυχική του απόδοση.

ΆΡΚΕΥΘΟΣ/ΚΕΔΡΟΣ (ΚΑΡΠΟΣ) - Juniperus βοηθά στην αποβολή των τοξίνων, χαρίζει αναζωογόνηση, είναι αντισηπτικό, και αποτελεσματικό για την ακμή του προσώπου. Χρησιμοποιείται ακόμη κατά του βήχα και των φλεγμονών του ουροποιητικού συστήματος.

ΒΑΛΣΑΜΟ (ΣΠΑΘΟΧΟΡΤΟ) - Hypericum Perforatum Καταπραϋντικό σε πνευμονικές ενοχλήσεις. Για μελαγχολία, αϋπνία, έλκος στομάχου, παράσιτα των εντέρων, δυσπεψία. Για εγκαύματα, πληγές, δαγκώματα εντόμων

ΓΑΪΔΟΥΡΑΓΚΑΘΟ - Silybum Marianum Προστασία του συκωτιού από λοιμώξεις, κατανάλωση αλκοόλ ή χημειοθεραπείες. Για θεραπεία της ηπατίτιδας, του ίκτερου και της κύρωσης του ύπατος. Για όλα τα προβλήματα της χοληδόχου κύστης.
Χρησιμοποιείτε ακόμα σαν δυναμωτικό του εγκεφάλου και της μνήμης, σαν καταπραϋντικό στη καταρροή και στη πλευρίτιδα, αλλά και στη ψωρίαση.

ΔΑΦΝΗ - Lauros Nobilis Για τα φαγητά. Η σκόνη ξερών δαφνόφυλλων σταματάει την αιμορραγία της μύτης. Δυναμώνει τα μαλλιά και τα βάφει μαύρα, σταματά την τριχόπτωση. Ανακουφίζει τους πόνους από ρευματισμούς και αρθριτικά.

ΔΕΝΔΡΟΛΙΒΑΝΟ - Rosmarinus Officinalis Ισχυρό τονωτικό και διεγείρει τη λειτουργία της πέψης, της χολής και του ήπατος. Προστατεύει και ισχυροποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα, βοηθά σε περιπτώσεις αρτηριοσκλήρυνσης και τονώνει τη λειτουργία της καρδιάς, είναι διεγερτικό της κυκλοφορίας του αίματος και ενδείκνυται για περιπτώσεις ατονίας, υπερκόπωσης, εξάντλησης, για κατάθλιψη, αϋπνία και άγχος.

ΕΚΟΥΪΖΕΤΟ - Equisetum Arvense Δρα ως στυπτικό, αιμοστατικό, ήπιο διουρητικό, τονωτικό των ιστών και επουλωτικό. Μειώνει την αιμορραγία και επουλώνει τα τραύματα. Θεωρείται ειδικό ίαμα για περιπτώσεις φλεγμονής ή καλοήθους διόγκωσης του προστάτη αδένα. Χρησιμοποιείται ακόμη κατά της οστεοπόρωσης, των διαταραχών στους πνεύμονες και των νεφρών, των φλεγμονών του ουροποιητικού συστήματος, των πόνων των αυτιών αλλά και κατά δερματικών διαταραχών, εκζεμάτων και ακμής.

ΕΥΚΑΛΥΠΤΟΣ - Eucalyptus Globulus Είναι χρήσιμο για τους διαβητικούς γιατί έχει υπογλυκαιμική δράση. Κατεβάζει τον πυρετό. Καταπραΰνει το βήχα, άσθμα, γρίπη, βρογχίτιδες, τις νευραλγίες και τον πονόλαιμο. Κατάλληλο για εισπνοές σε ιγμορίτιδα και βρογχικά. Όταν βράζουμε ευκάλυπτο, οι ατμοί ιονίζουν την ατμόσφαιρα του δωματίου και την κάνουν υποφερτή από το νέφος.

ΘΥΜΑΡΙ (ΜΑΤΣΑΚΙ) - Thymus Capitatus Είναι κατάλληλο για το άγχος, κυκλοφορικό, κατάθλιψη, ημικρανίες, νεύρα. Απαραίτητο για τους υποτασικούς, για γρίπη, κρυολογήματα, βήχα και άσθμα. Καλό για δερματοπάθειες, λευκόρροια, επουλώνει τις πληγές, σπυριά και εγκαύματα.

ΚΙΧΩΡΙΟ - Cichorium Intybus Ενισχύει τη λειτουργία του ήπατος και το αποτοξινώνει, είναι διουρητικό, ενώ ταυτόχρονα βοηθά τον καθαρισμό και την αποτοξίνωση του ουροποιητικού συστήματος. Βοηθάει στην απώλεια βάρους και στην τόνωση του οργανισμού.

ΚΡΑΤΑΙΓΟΣ - Grataegus Oxyacantha Xρησιμοποιείται κυρίως για διαταραχές της καρδιάς και του κυκλοφορικού και ιδιαίτερα για τη στηθάγχη. Βελτιώνει τη ροή του αίματος στους καρδιακούς μυς και επαναφέρει στο κανονικό τους. Χρησιμοποιείται επίσης για υπέρταση και δυσκολίες της εμμηνόπαυσης.

ΛΑΔΑΝΙΑ - Cistus Creticus Χρησιμοποιείται ως καταπραϋντικό, σπασμολυτικό για την αντιμετώπιση της αϋπνίας της διάρροιας, του πονόδοντου, για εντριβές στα κρυολογήματα και στις βρογχίτιδες, για τα άλατα και τον τέτανο.

ΜΑΡΑΘΟ - Foeniculum Vulgare Χρησιμοποιείται για τον πόνο των ματιών, της κυστίτιδας, των αρθριτικών. Προφυλάσσει από τη γρίπη, το βήχα, τον κοκίτη, το άσθμα, τις στομαχικές διαταραχές, τη ναυτία, τους κοιλιακούς πόνους των παιδιών. Είναι ευεργετικός στα μαλλιά και αντιρυτιδικός. Βοηθάει στη χλωρίδα του εντέρου, ανακουφίζει το ευερέθιστο έντερο.

MΕΛΙΣΣΟΧΟΡΤΟ - Melissa οfficinalis Είναι αποτελεσματικό κατά του στρες, ανεβάζει τη διάθεση κι είναι ήπιο αντικαταθλιπτικό. Καταπολεμά επίσης τη νευρική δυσπεψία, το άγχος και τα προβλήματα ύπνου.

ΜΥΡΤΙΑ - Myrtus Communis Τα φύλλα της είναι στυπτικά, τονωτικά και αντισηπτικά. Δρα κατά της ουλίτιδας, των πονόδοντων, των δερματικών παθήσεων, της διάρροιας και του εκζέματος. Ο καρπός της μυρτιάς είναι γνωστός για της ισχυρές αντιοξειδωτικές ιδιότητές του.

ΜΟΛΟΧΑ - Malva Silvestris Για άσθμα, βήχα, λαρυγγίτιδα, πονόλαιμο. Αποτελεί ελαφρό στυπτικό και τονωτικό του εντέρου. Είναι επίσης κατά του κατάρρου των βρόγχων, του στομαχίου, των εντέρων και κατά των παθήσεων της ουροδόχου κύστης. Τρίψιμο του δέρματος με φύλλα μολόχας ανακουφίζει από τσιμπήματα, δαγκώματα ή κνισμούς.

ΠΕΝΤΑΝΕΥΡΟ - Plantago Major Ενεργεί σαν ήπιο αποχρεμπτικό και ταυτόχρονα καταπραΰνει τις φλεγμονώδεις και ερεθισμένες μεμβράνες. Έτσι είναι ιδανικό για το βήχα και την ήπια βρογχίτιδα. Η στυπτικότητά του το κάνει ωφέλιμο για τη διάρροια, τις αιμορροΐδες και επίσης την κυστίτιδα όταν υπάρχει αιμορραγία.

ΡΙΓΑΝΗ (ΜΑΤΣΑΚΙ)- Origanum Vulgare Για το φαγητό, πόνους δοντιών και ρευματισμών, εντερικές διαταραχές και πόνους στην κοιλιά. Κόβει την ευκοιλιότητα, βοηθά στις χρόνιες βρογχίτιδες και άτομα που υποφέρουν από κόπωση.

ΤΑΡΑΞΑΚΟ - Taraxacum Officinale Για τη χοληστερίνη, ερεθισμούς του δέρματος, πρηξίματα, καούρες στο στομάχι, πόνο στο συκώτι, αρθρίτιδα, διαβήτη και πυρετό.

ΤΙΛΙΟ - Tilia platyphyllos Ηρεμιστικό των νεύρων, ημικρανίες, νευραλγίες, ζαλάδες, αϋπνίες. Για βήχα, κρυολογήματα, εμετό, ρευματισμούς, αρθριτικά, δυσπεψία. Θεωρείται ότι προλαμβάνει την αρτηριοσκλήρωση και την υπέρταση. Ενδείκνυται για όσους έχουν υψηλή πίεση.

ΤΣΑΪ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ - Sideritis Το τσάι του βουνού έχει πεπτικές , θερμαντικές, τονωτικές και αποτοξινωτικές ιδιότητες. Συνιστάται κατά των κρυολογημάτων, των ασθενειών του αναπνευστικού συστήματος και του ουροποιητικού συστήματος. Οι θεραπευτικές του ιδιότητες βοηθούν ακόμη στην καταπολέμηση των παθήσεων των τριχοειδών αγγείων και της καρδιάς, χάρη στις λεγόμενες φλαβονοειδείς ουσίες που περιέχει. Τέλος, το αφέψημα με λεμόνι και μέλι είναι αντισηπτικό και μαλακώνει το λαιμό.

ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ - Urtica Dioica Διαλύει το ουρικό οξύ. Πολύτιμο για τις πέτρες στη χολή. Είναι καλό για αιμορραγίες, αιματουρία, αναιμία, ατονία του σώματος, αρθριτικά, κυστίτιδα, διάρροιες. Επίσης, αυξάνει το γάλα της μητέρας που θηλάζει και σταματά τη τριχόπτωση.

ΦΑΣΚΟΜΗΛΟ - Salvia Officinalis Ηρεμεί τα νεύρα. Γα κατάθλιψη, φαρυγγίτιδα, βήχα, βράχνιασμα, λαιμό, υπόταση, διάρροια, αμυγδαλές, δαγκώματα εντόμων. Πολύτιμο για όσους ιδρώνουν τα χέρια τους και οι μασχάλες. Για κυκλοφορικά προβλήματα. Σταματάει το γάλα στις γυναίκες που θηλάζουν και την τριχόπτωση.

ΦΛΙΣΚΟΥΝΙ - Menta Aquatica Εξαιρετικά αντισηπτική, καταπολεμά δραστικά το συνάχι, βήχα, βρογχίτιδα, πονόλαιμο και τη γρίπη. Είναι χωνευτική και έχει την ιδιαιτερότητα να είναι ηρεμιστική σε μικρή δόση και αφροδισιακή σε μεγάλη δόση. Τσάι με μέντα είναι χωνευτικό και τονωτικό.

ΧΑΜΟΜΗΛΙ - Matricaria Chamomile Έχει αντιβακτηριδιακές και αντιφλεγμονώδεις δράσεις και είναι το πιο χαλαρωτικό ρόφημα. Καταπολεμά πολλούς ιούς και χρησιμοποιείται συνήθως κατά του έλκους του στομάχου. Ηρεμεί τα νεύρα και ανακουφίζει, επίσης μας βοηθάει κατά της αϋπνίας. Βοηθάει στην ανακούφιση των παιδιών από τους πόνους της οδοντοφυΐας και τους πόνους της κοιλιάς.

Ήπειρος ( Θεσπρωτία ) ,

Βάρος ελαχ. 30 γρ

Πιστοποιημένα από ΔΗΩ

-

*Οι πληροφορίες που περιέχονται σε αυτήν την στήλη δεν παρουσιάζονται ως ιατρικές ή διαιτητικές συμβουλές και δεν προορίζονται για συνταγές, θεραπείες, διαγνώσεις ή ως τρόποι αποφυγής ασθενειών με κανένα τρόπο. Οι πληροφορίες δεν πρέπει να λαμβάνεται υπ΄όψιν ως θεραπεία ή ως εγγυημένο αποτέλεσμα. Δεν ευθυνόμαστε για οποιοδήποτε δυσμενές αποτέλεσμα ή συνέπεια μπορεί να προκληθεί με τη χρήση των προϊόντων. Για οτιδήποτε αφορά στην υγεία σας πρέπει να συμβουλεύεστε μόνο τον γιατρό σας.

www.ebio.gr

pasxalitsa v
28-03-13, 00:15
κοριτσια ευχαριστω!:D

Labrinoula
28-03-13, 10:33
καλησπερα...
κοριτσια μια βοηθεια....

ευχαριστω!

Δοκιμασμενη μαλακτικη μαλλιων απο iherb της natures baby organics ειναι αυτο http://www.iherb.com/Nature-s-Baby-Organics-Conditioner-Detangler-Vanilla-Tangerine-16-fl-oz-473-ml/22560 και ειμαι ευχαριστημενη

pasxalitsa v
02-04-13, 16:34
δειτε αν ενδιαφερεται καμια...
http://www.deal4kids.gr/deals.php?id=451

ps...κοριτσια εχει μεταφερθει και αλλου το θεμα και το εχω χασει???
γιατι βλεπω πολυ λιγη κινηση...:rolleyes:

soevan07
04-04-13, 15:18
δειτε αν ενδιαφερεται καμια...

Πολύ καλό!!
ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΟΜΜΩΤΉΡΙΟ με φυτική βαφή!!
Επιτέλους!!!!

ps...κοριτσια εχει μεταφερθει και αλλου το θεμα και το εχω χασει???
γιατι βλεπω πολυ λιγη κινηση...:rolleyes:

Εγώ προσωπικά γράφω στο τόπικ
ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ καλλυντικών,καθαριστικών κλπ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2547181#post2547181)

Την έχω καταβρεί φτιάχνοντάς τα μόνη μου
ξέροντας καταρχάς τα υλικά που βάζω μέσα

και κάνοντας αρκετή οικονομία.....
....γιατί έχουν αγριέψει τα οικονομικά μας τον τελευταίο καιρό!

kleta
10-04-13, 15:00
Κορίτσια κωδικός για i-herb GWQ776.
Μόλις παρέλαβα την πρώτη μου παραγγελία και είμαι κατενθουσιασμένη!
Αν μάθετε για δωρεάν μεταφορικά στο i-herb ή στον mercola γράψτε το please...
έχω φτιάξει μια λίστα ΤΕΡΑΣΤΙΑ!
Επίσης μέσα απο αυτό το topic έμαθα και το on-line shop του bioaroma.
Eχω λιπαρό πρόσωπο και πήρα την αντίστοιχη ενυδατική που έχει.
Είναι τέλεια ! και hazard score MHΔΕΝ! Το ίδιο και η αντιρυτιδική που πήρα για τη μαμά μου. Είναι πολύ ενθουσιασμένη. Τώρα παρήγγειλα την κρέμα για κυτταρίτιδα και το λάδι για ντεμακιγιάζ. Όταν παραλάβω θα σας ενημερώσω.

Skybeam
10-04-13, 16:08
Τώρα παρήγγειλα την κρέμα για κυτταρίτιδα και το λάδι για ντεμακιγιάζ. Όταν παραλάβω θα σας ενημερώσω.
Η κρέμα για την κυτταρίτιδα είναι ουσιαστικά σαν κηραλοιφή (την είχα πάρει παλιότερα), με έντονη μυρωδιά. Μη σε αποθαρρύνει όμως, κάνει δουλίτσα, θα το καταλάβεις γιατί όταν την απλώσεις θα αισθανθείς κάποια "ζέστη" στην περιοχή...

maria_tweety
10-04-13, 17:51
Κορίτσια κωδικός για i-herb GWQ776.
Μόλις παρέλαβα την πρώτη μου παραγγελία και είμαι κατενθουσιασμένη!
Αν μάθετε για δωρεάν μεταφορικά στο i-herb ή στον mercola γράψτε το please...
Είναι τέλεια ! και hazard score MHΔΕΝ! Το ίδιο και η αντιρυτιδική που πήρα για τη μαμά μου. Είναι πολύ ενθουσιασμένη. Τώρα παρήγγειλα την κρέμα για κυτταρίτιδα και το λάδι για ντεμακιγιάζ. Όταν παραλάβω θα σας ενημερώσω.

ποια ειναι η ενυδατικη για λιπαρο προσωπο?εγω νομιζα οτι ειναι ολες κεραλοιφες και δεν ασχοληθηκα.μπορεις δηλαδη να βαφτεις κανονικα μετα την εφαρμογη της?αν μπορεις σε παρακαλω στειλε μου το λινκ να δω για ποια μιλας :lol:

soevan07
11-04-13, 15:02
Kleta ο Μερκολα βάζει free shipping κάθε Μαιο και Νοέμβριο.
Οπότε τον άλλο μήνα να έχουμε το νου μας!!!!!!! :grin:

Στο i-herb δεν μου έχει τύχει....
Έχει τύχει σε κάποιον άλλον μήπως να μας πει?.....

Είναι τέλεια ! και hazard score MHΔΕΝ!

Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις τα συστατικά αυτής της κρέμας που πήρες;

citron
11-04-13, 16:41
ΣΟΣ! Μόλις ολοκληρωνα μια παραγγελια στο iherb και βλεπω οτι πλεον στελνουν με DHL. Επειδη εχω ασχημη εμπειρια με courier και Αμερικη, ξερει κανείς εαν με αυτον τον τρόπο που τα στέλνουν απο το iherb, υπάρχει κανένα πρόβλημα ; Οποιος μπορει να μου πει θα με βοηθησει γαιτι πρώτη φορά εχει σε στόκ οτι θέλω απο εκει και σε σουπερ τιμές!

Skybeam
11-04-13, 16:57
ΣΟΣ! Μόλις ολοκληρωνα μια παραγγελια στο iherb και βλεπω οτι πλεον στελνουν με DHL. Επειδη εχω ασχημη εμπειρια με courier και Αμερικη, ξερει κανείς εαν με αυτον τον τρόπο που τα στέλνουν απο το iherb, υπάρχει κανένα πρόβλημα ; Οποιος μπορει να μου πει θα με βοηθησει γαιτι πρώτη φορά εχει σε στόκ οτι θέλω απο εκει και σε σουπερ τιμές!
Όχι, το δέμα παραδίδεται όπως και πριν, με ειδοποίηση από το τοπικό σου ΕΛ.ΤΑ. Δεν ξέρω πώς ακριβώς είναι η συνεργασία σε αμερικανικό έδαφος, αλλά στην Ελλάδα είναι ακριβώς όπως και πριν. Το μόνο που παρατήρησα είναι 2-5 μέρες καθυστέρηση στην παράδοση (σε σχέση με τον παλιότερο τρόπο αποστολής).

citron
11-04-13, 17:30
Τέλεια, σε ευχαριστω πολύ skybeam. Παραγγελιών τώρα γιατι οι τιμές τους είναι πολυ χαμηλές.

Και κάτι άλλο...έχει παρατηρήσει κανείς οτι τα Neal΄s Yard έχουν σταματήσει να τα στέλνουν καταστήματα απο το εξωτερικό; Δηλαδή, δεν τα στέλνουν πια Ελλάδα. Εδώ οι τιμές είναι πολυ παραπάνω. Τους έγραψα και παραπονέθηκε οτι θέλουν να αναγκάσουν να αγοράζουμε απο Ελλάδα ενώ εδώ έχουν τις τιμές πιο ακριβά απο οπουδήποτε αλλού, αλλα απάντηση δεν πήρα ποτέ. Κρίμα και τα έπερνα χρόνια τώρα, αλλα τώρα ποτέ πια.

Skybeam
11-04-13, 17:42
Mήπως τα Neal's yard απέκτησαν αντιπρόσωπο στην Ελλάδα? Αν ναι, τότε ο αντιπρόσωπος έχει το δικαίωμα να το απαιτησει αυτό..

citron
11-04-13, 18:29
Mήπως τα Neal's yard απέκτησαν αντιπρόσωπο στην Ελλάδα? Αν ναι, τότε ο αντιπρόσωπος έχει το δικαίωμα να το απαιτησει αυτό..

Ναι, έχει αντιπρόσωπο εδώ, που όμως είναι πιο ακριβός και αν τα θέλεις να τα παραγγειλεις απο το online μαγαζί τους στην Ελλάδα, δεν έχει ούτε PayPal και έχει και ένα κόστος μεταφορικών ασύμφορο σε συνδυασμό και με τις τιμές τους.

chatzico
11-04-13, 21:43
Ναι, έχει αντιπρόσωπο εδώ, που όμως είναι πιο ακριβός και αν τα θέλεις να τα παραγγειλεις απο το online μαγαζί τους στην Ελλάδα, δεν έχει ούτε PayPal και έχει και ένα κόστος μεταφορικών ασύμφορο σε συνδυασμό και με τις τιμές τους.
Πρωτοφανές !!!
Δεν έχει ξανασυμβεί παρόμοιο περιστατικό :rolleyes:
Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω ..............
Θέλω καιρό να σας πω για κάποια πράγματα που πήρα από το αιχερμπ και έμεινα ευχαριστημένη.
OMEGA 3 (http://www.iherb.com/Barlean-s-Omega-Kid-s-Swirl-Fish-Oil-Lemonade-8-oz-227-g/36567)
Λάδι με σκόρδο για τις ωτίτιδες (http://www.iherb.com/Herbs-for-Kids-Willow-Garlic-Ear-Oil-1-fl-oz-30-ml/6425).
Για την πρόληψη του συναχιού (http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Sniffle-Support-Herbal-Drops-Alcohol-Free-Formula-1-fl-oz-30-ml/24752), αυτό ειδικά στον πιτσιρίκο μου έχει άμεσο αποτέλεσμα, του σταματά άμεσα το συνάχι και τον βήχα.
Επίσης έχω πάρει και αυτό εδώ για τους λεκέδες, θα σας πώ γνώμη όταν το δοκιμάσω.

ZIMAROULIS
11-04-13, 22:09
Κοριτσούδες καλησπέρα
Αγόρασα από iherb τα μασώμενα δισκία με Ω3 της nordic naturals για τον μικρό μου
Τι εννοεί ο ποιητής όταν λέει να τα παίρνει με το φαγητό? ξέρει καμια να μου πει?
Ευχαριστώ

citron
12-04-13, 10:38
Πρωτοφανές !!!
:rolleyes:
Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω ..............
Θέλω καιρό να σας πω για κάποια πράγματα που πήρα από το αιχερμπ και έμεινα ευχαριστημένη.
OMEGA 3 (http://www.iherb.com/Barlean-s-Omega-Kid-s-Swirl-Fish-Oil-Lemonade-8-oz-227-g/36567)
Λάδι με σκόρδο για τις ωτίτιδες (http://www.iherb.com/Herbs-for-Kids-Willow-Garlic-Ear-Oil-1-fl-oz-30-ml/6425).
Για την πρόληψη του συναχιού (http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Sniffle-Support-Herbal-Drops-Alcohol-Free-Formula-1-fl-oz-30-ml/24752),

Το λαδι με σκόρδο για τις ωτίτιδες μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου. Ζεσταίνεις λιγο λαδι, βάζεις σκόρδο, παίρνεις λάδι, βάζεις στο αυτί. Δατς ίτ.

kleta
12-04-13, 17:30
ποια ειναι η ενυδατικη για λιπαρο προσωπο?εγω νομιζα οτι ειναι ολες κεραλοιφες και δεν ασχοληθηκα.μπορεις δηλαδη να βαφτεις κανονικα μετα την εφαρμογη της?αν μπορεις σε παρακαλω στειλε μου το λινκ να δω για ποια μιλας :lol:

http://www.bioaroma.gr/el/-face/37-24h-face-cream-for-oily-normal-skin.html
Κοστίζει 15 ευρώ και είναι 40 ml

kleta
12-04-13, 18:08
[COLOR="red"]maria_tweety
ΝΑΙ! Μπορείς να βαφτείς κανονικά. Εγώ είμαι και στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και παρόλο που ''στάζει'' το πρόσωπό μου κυριολεκτικά, αυτή η κρέμα νιώθω οτι πραγματικά με βοηθάει να σταθεροποιείται το μακιγιάζ. Βέβαια κάθε επιδερμίδα είναι διαφορετική.

soevan07

Θα έχω το νου μου για τον κύριο ΜΕΡΚΟΛΑ γιατί το λάδι καρύδας (1 γαλόνι) το θέλω!
Στη Χίο πoυ βρίσκομαι έχει ένα κατάστημα με βιολογικά και δεν θες να ξέρεις πόσο κοστίζουν τα 200ml!
Tα συστατικά της κρέμας θα σου τα γράψω μόλις γυρίσω στο νησί,γιατί είμαι Θεσσαλονίκη για μια εξέταση.

Σου παραθέτω όμως τα συστατικά από την κρέμα για ραγάδες που βάζω - από bioaroma πάλι- και την έχω μαζί μου, για να μας δώσεις τα φώτα σου αν κάποιο από αυτά δε σου γεμίζει το μάτι.

vitis vinifera oil (grapeseed oil)
beeswax
butyrospermum parkii (karite butter)
hypericum perforatum (balsam)
leaf extract cistus creticus (ladanum) extract
origanum dictamnus (dittany)essential oil
commiphora myrrha (myrrh) essential oil
boswelia carteri(olibanum) essential oil
citrus aurantium (neroli) flowers essential oil
citrus madurensis (mandarin) essential oil

Έλεγξε το κι αν βρεις κάτι ανησυχητικό να μας πεις , γιατί εγώ την προτείνω ανεπιφύλακτα στις εγκυούλες.
Κοστίζει 16 ευρώ και είναι 200ml
(http://www.bioaroma.gr/el/body/61-krema-kata-ton-ragadon.html)

kleta
12-04-13, 18:15
Κορίτσια,
στο λόγο μου δεν κάνω διαφήμιση στο bioaroma, αλλά μόλις μπήκα να ελέγξω αν οι τιμές που σας έγραψα πριν είναι οι σωστές και αντιλήφθηκα ότι έχει - 20% σε κάθε παραγγελία για τις επόμενες 2 μέρες!

chatzico
12-04-13, 22:22
Το λαδι με σκόρδο για τις ωτίτιδες μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου. Ζεσταίνεις λιγο λαδι, βάζεις σκόρδο, παίρνεις λάδι, βάζεις στο αυτί. Δατς ίτ.
Έτσι μου το έφτιαχνε και η μαμά μου όταν ήμουν μικρή αλλά είναι μια λυση αυτό που πόσταρα αν δεν έχει προλάβει να φτιάξεις.

soevan07
15-04-13, 15:04
vitis vinifera oil (grapeseed oil)
beeswax
butyrospermum parkii (karite butter)
hypericum perforatum (balsam)
leaf extract cistus creticus (ladanum) extract
origanum dictamnus (dittany)essential oil
commiphora myrrha (myrrh) essential oil
boswelia carteri(olibanum) essential oil
citrus aurantium (neroli) flowers essential oil
citrus madurensis (mandarin) essential oil

Έλεγξε το κι αν βρεις κάτι ανησυχητικό να μας πεις , γιατί εγώ την προτείνω ανεπιφύλακτα στις εγκυούλες.
Κοστίζει 16 ευρώ και είναι 200ml
(http://www.bioaroma.gr/el/body/61-krema-kata-ton-ragadon.html)

Πάαααρα πολύ καλά τα συστατικά! ;)
Τα έλεγξα στο cosmeticdatabase

Περιμένω και τα συστατικά της ενυδατικής προσώπου! :grin:

ΜΑΡΙΤΑ
16-04-13, 12:12

Μπορείς να μου δώσεις λίγες πληροφορίες για την αντιρυτιδική που πήρε η μαμά σου; Η δική μου έχει λιπαρό δέρμα και θέλει κάτι να μη της επιβαρύνει...νομίζεις ότι θα είναι καλή ή θα το κάνει πιο λιπαρό;
Σε ευχαριστώ!

maria_tweety
17-04-13, 19:10
πηρα τα παρακατω απο iherb κ εμεινα ευχαριστημενη

http://www.iherb.com/Beauty-Without-Cruelty-Facial-Cleanser-3-AHA-Complex-8-5-fl-oz-250-ml/9574

http://www.iherb.com/Alaffia-Skin-Recovery-Face-Cream-Neem-Shea-Butter-2-3-oz-68-ml/29733

ειδικα η κρεμα προσωπου κανει το δερμα πιο ζωντανο κ λαμπερο.
θα ηθελα να μου πειτε γνωμες για αντηλιακο προσωπου.εχω λιπαρη επιδερμιδα και ψαχνω καποιο να μην ειναι βαρυ κ λιπαρο..εχετε καμια προταση?

kleta
18-04-13, 23:03
Πάαααρα πολύ καλά τα συστατικά! ;)
Τα έλεγξα στο cosmeticdatabase

Περιμένω και τα συστατικά της ενυδατικής προσώπου! :grin:
Tα συστατικά από την κρέμα για λιπαρή επιδερμίδα που χρωστούσα.
Νομίζω ότι είναι πολύ καλά. Με μια γρήγορη ματια στο http://www.ewg.org που είχα ρίξει θυμάμαι ότι έβγαζε hazard score μηδέν.
Soevan07 εννοείται ότι περιμένω επιβεβαίωση.

Simmondsia chinensis oil (jojoba oil)
Vitis vinifera oil (grapeseed oil)
Beeswax
Butyrospermum parkii (karite butter)
Rosa damascene (rose) essential oil
Cistus creticus (ladanum) extract
Origanum dictamnus (dittany) essential oil
Citrus limonum (lemon) essential oil
Cananga odorata (ylang) essential oil

kleta
18-04-13, 23:29
Μπορείς να μου δώσεις λίγες πληροφορίες για την αντιρυτιδική που πήρε η μαμά σου; Η δική μου έχει λιπαρό δέρμα και θέλει κάτι να μη της επιβαρύνει...νομίζεις ότι θα είναι καλή ή θα το κάνει πιο λιπαρό;
Σε ευχαριστώ!
ΜΑΡΙΤΑ,
η μαμά μου όπως κι εγώ έχουμε λιπαρό πρόσωπο.
Είναι 52 ετών και είναι και σε φάση κλιμακτηρίου και το πρόσωπό της δεν είναι καθόλου στα καλύτερά του.
Χρησιμοποιεί την κρέμα εδώ και 2 εβδομάδες όπως κι εγώ.
Δεν ξέρω αν είναι επαρκής χρόνος, όμως και οι 2 λέμε κάθε μέρα πόσο πιο μαλακή και ματ είναι η επιδερμίδα μας.
Εγώ που βάφομαι κιόλας (είμαι και έγκυος) και το πρόσωπό μου ''στάζει'' είμαι τόσο ευχαριστημένη που πραγματικά δεν νομίζω να ξαναπληρώσω καμία πανάκριβη κρέμα από τα HONDOS, που ανάθεμα κι αν ήξερα τι είχαν μέσα.
Ευτυχώς ανακάλυψα αυτό το topic και μου ''ανοίξατε τα μάτια''.
Χαίρομαι όμως, γιατί αγοράζω από μια ελληνική εταιρεία και σε τιμές προσιτές.
Μακάρι η Ελλάδα να μπορούσε να υποστηρίξει ένα on-line shop τύπου i-herb.
Θα θησαύριζε!
ΜΑΡΙΤΑ, κάθε γυναίκα έχει τις δικές της ανάγκες. Μια δοκιμή θα πείσει τη μαμά σου αν της κάνει ή όχι.
Εγώ στην αρχή ήμουν πολύ διστακτική με το κατά πόσο αποτελεσματικά και 100% φυτικά ήταν τα συστατικά τους- όπως διαφήμιζαν.
Πήρα 2 κρέμες στην αρχή και τώρα έκανα μια πιο μεγάλη παραγγελία.
Θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα προϊόντα και θα επανέλθω με κριτικές και συστατικά.
Μακάρι να μείνω τόσο ευχαριστημένη όπως με την κρέμα που χρησιμοποιώ για τις ραγάδες.
Επίσης, αν καμία από εσάς - όπως η Skybeam που έχει δοκιμάσει την αντικυτταριδική κρέμα - χρησιμοποιεί κάποιο άλλο προϊόν και είναι ευχαριστημένη, να μας το γράψει κι εμάς.

Melina22
19-04-13, 02:08
Νομίζω ότι είναι πολύ καλά. Με μια γρήγορη ματια στο http://www.ewg.org που είχα ρίξει θυμάμαι ότι έβγαζε hazard score μηδέν.

Που ακριβώς πηγαίνεις κ βλέπεις για την ασφάλεια των συστατικών; Ψάχνω κ δεν το βρίσκω..:?

ΜΑΡΙΤΑ
19-04-13, 09:20
ΜΑΡΙΤΑ,
η μαμά μου όπως κι εγώ έχουμε λιπαρό πρόσωπο.
Είναι 52 ετών και είναι και σε φάση κλιμακτηρίου και το πρόσωπό της δεν είναι καθόλου στα καλύτερά του.
Χρησιμοποιεί την κρέμα εδώ και 2 εβδομάδες όπως κι εγώ.
Δεν ξέρω αν είναι επαρκής χρόνος, όμως και οι 2 λέμε κάθε μέρα πόσο πιο μαλακή και ματ είναι η επιδερμίδα μας.
.
MΑΡΙΤΑ, κάθε γυναίκα έχει τις δικές της ανάγκες. Μια δοκιμή θα πείσει τη μαμά σου αν της κάνει ή όχι.
Εγώ στην αρχή ήμουν πολύ διστακτική με το κατά πόσο αποτελεσματικά και 100% φυτικά ήταν τα συστατικά τους- όπως διαφήμιζαν.
.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και εγώ να δω από κοντά τα προιόντα τους.

soevan07
19-04-13, 14:47
Soevan07 εννοείται ότι περιμένω επιβεβαίωση.

Simmondsia chinensis oil (jojoba oil)
Vitis vinifera oil (grapeseed oil)
Beeswax
Butyrospermum parkii (karite butter)
Rosa damascene (rose) essential oil
Cistus creticus (ladanum) extract
Origanum dictamnus (dittany) essential oil
Citrus limonum (lemon) essential oil
Cananga odorata (ylang) essential oil

ΣΟΥΠΕΡ!!!!!
Μπορείς να την φας κιόλας! :lol: :lol: :lol:

Θα κάνω μια απόπειρα κάποια στιγμή να την φτιάξω κι εγώ.

Που ακριβώς πηγαίνεις κ βλέπεις για την ασφάλεια των συστατικών; Ψάχνω κ δεν το βρίσκω..:?

www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com)

Bάζεις την ονομασία ενός συστστικού στην μηχανή αξιολόγησης
και βλέπεις τι Hazard score σου βγάζει.

Οσο πιο χαμηλό τόσο πιο αγνό! ;-)

ΜΑΡΙΤΑ
19-04-13, 15:07
soevan07 να σε ρωτήσω κάτι; Θέλω να πάρω μία κρέμα ματιών από ένα βιολογικό eshop. Έβαλα τα συστατικά αλλά ποιο νούμερο κοιτάμε από όλα, γιατί βγάζει διάφορα. Πως δηλαδή δουλεύει ακριβώς αυτό;
Από τα 20 συστατικά που έβαλα τα περίσσότερα ήταν score 0 αλλά ένα ήταν 3, ένα ήταν 4, ένα ήταν 5 και ένα (parfum) ήταν score 8!!(το πρώτο νούμερο σου λέω)
Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι και τόσο φυσική ε; Πρέπει να είναι όλα τα συστατικά κάτω από 2 σωστά;ή κάτι κατάλαβα λάθος;

Αναστασια Μ
19-04-13, 16:24
Κοριτσια μια μικρη βοηθεια
συντομα εχω τ βαπτισια του μικρου και επειδη απο παλια εχω ενα θεμα με αγοροφοβια την οποια ξεπερασε αλλα φοβαμαι μην μ πιασει καμια κριση την μερα εκεινη και σκεφτομαι ν παρω η το
http://www.iherb.com/Bach-Original-Flower-Essences-Rescue-Remedy-Natural-Stress-Relief-20-ml-0-7-fl-oz/3523?at=0

η

http://www.iherb.com/Bach-Original-Flower-Essences-Cherry-Plum-20-ml-0-7-fl-oz/3485?at=0

ποιο πιστεύετε εινια καλύτερο?

Melina22
19-04-13, 23:26
ΣΟΥΠΕΡ!!!!!

www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com)

Bάζεις την ονομασία ενός συστστικού στην μηχανή αξιολόγησης
και βλέπεις τι Hazard score σου βγάζει.

Οσο πιο χαμηλό τόσο πιο αγνό! ;-)

Σε ευχαριστώ soevan! Επιτέλους το βρήκα!:)

dari
20-04-13, 12:05
συντομα εχω τ βαπτισια του μικρου και επειδη απο παλια εχω ενα θεμα με αγοροφοβια την οποια ξεπερασε αλλα φοβαμαι μην μ πιασει καμια κριση την μερα εκεινη και σκεφτομαι ν παρω η το
http://www.iherb.com/Bach-Original-Flower-Essences-Rescue-Remedy-Natural-Stress-Relief-20-ml-0-7-fl-oz/3523?at=0

η

http://www.iherb.com/Bach-Original-Flower-Essences-Cherry-Plum-20-ml-0-7-fl-oz/3485?at=0

το πρώτο το χρησιμοποιείς για περίπτωση ανάγκης ενώ το δεύτερο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για θεραπεία... πχ να ξεκινήσεις να παίρνεις από σήμερα 3 φορές την ημέρα το δεύτερο μέχρι να έρθει η μέρα της βάπτισης (και μετά εφόσον έχεις τέτοιο πρόβλημα) και σε περίπτωση που σε πιάσει κάποια κρίση στην εκκλησία παίρνεις το rescue.

Βέβαια, θα σου πρότεινα για θεραπεία το Bach Original Flower Essences, Mimulus (http://www.iherb.com/Bach-Original-Flower-Essences-Mimulus-0-7-fl-oz-20-ml/3511) καλύτερα από αυτό που έχεις επιλέξει εσύ.... απο κει και πέρα εσύ αποφασίζεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.

Labrinoula
20-04-13, 13:38
Koριτσια θελω να παρω αυτο το παγουρι γαι τον μικρο http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=761 Ξερετε κανενα αλλο σιτ εκτος απο ecobaby που μπορω να το βρω? Αν οχι θα καταληξω εκει αλλα ελεγα μηπως υπαρχει τιποτα αλλο με πιο οικονομικα μεταφορικα .Παλια τοφερνε και το Λητω στα 17-18 ευρω αν θυμαμαι καλα αλλα δε το φερνει πια:(.

kleta
22-04-13, 14:15
Melina 22,

σε κατατόπισε η soevan07 φυσικά...
όσο πιο χαμηλό το score του κάθε συστατικού τόσο πιο αγνό.

soevan o7,

θέλω τη βοήθειά σου... Θυμάμαι οτι κάποια στιγμή στο topic είχες αναφέρει οτι βρήκες ένα κομμωτήριο που βάφει τα μαλλιά με χένα. Μπορείς να το ξαναγράψεις.
Έχω 9 μήνες τα μαλλιά μου χωρίς καμία βαφή και νομίζω οτι είναι μια καλή στιγμή να ξεκινήσω να τα βάφω με χένα. Θα έρθω Αθήνα το καλοκαίρι και θέλω την πρώτη απόπειρα να την κάνω με έναν επαγγελματία.

Επίσης, κορίτσια όποια ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει ας μου απαντήσει.
Σκέφτομαι να αγοράσω για το δωμάτιο του μωρού (έχω ΠΗΤ 3/5/2013) ένα θερμοπομπό όπως αυτοί http://www.sanihellas.gr/heating/convectors/ATLANTIC/F117/index.html
Ζητώ συγγνώμη αν βγαίνω εκτός topic, αλλά θα ήθελα να γνωρίζω κατά πόσο ''υγιεινοί'' είναι και αν ακτινοβολούν. Αν από την άλλη, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο θα το εκτιμούσα πολύ!

soevan07
24-04-13, 16:42
soevan07 να σε ρωτήσω κάτι; Θέλω να πάρω μία κρέμα ματιών από ένα βιολογικό eshop. Έβαλα τα συστατικά αλλά ποιο νούμερο κοιτάμε από όλα, γιατί βγάζει διάφορα. Πως δηλαδή δουλεύει ακριβώς αυτό;
Από τα 20 συστατικά που έβαλα τα περίσσότερα ήταν score 0 αλλά ένα ήταν 3, ένα ήταν 4, ένα ήταν 5 και ένα (parfum) ήταν score 8!!(το πρώτο νούμερο σου λέω)
Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι και τόσο φυσική ε; Πρέπει να είναι όλα τα συστατικά κάτω από 2 σωστά;ή κάτι κατάλαβα λάθος;

"Πρέπει να είναι όλα τα συστατικά κάτω από 2"

Απάντησες μόνη σου Μαρίτα! :grin:

η

Στη θέση σου θα πήγαινα σε ομοιοπαθητικό.
Πρόσφατα πέρασα μια περίοδο μεγάλου άγχους με ένα δικαστήριο συγγενικού μου προσώπου και με βοήθησε πάρα πολύ η ομοιοπαθητική.

Koριτσια θελω να παρω αυτο το παγουρι γαι τον μικρο http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=761 Ξερετε κανενα αλλο σιτ εκτος απο ecobaby που μπορω να το βρω? Αν οχι θα καταληξω εκει αλλα ελεγα μηπως υπαρχει τιποτα αλλο με πιο οικονομικα μεταφορικα .Παλια τοφερνε και το Λητω στα 17-18 ευρω αν θυμαμαι καλα αλλα δε το φερνει πια:(.

Tα έχει και εδώ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/Kid_Basix/Safe_Sippy_2

Melina 22,

σε κατατόπισε η soevan07 φυσικά...
όσο πιο χαμηλό το score του κάθε συστατικού τόσο πιο αγνό.

soevan o7,

θέλω τη βοήθειά σου... Θυμάμαι οτι κάποια στιγμή στο topic είχες αναφέρει οτι βρήκες ένα κομμωτήριο που βάφει τα μαλλιά με χένα. Μπορείς να το ξαναγράψεις.
Έχω 9 μήνες τα μαλλιά μου χωρίς καμία βαφή και νομίζω οτι είναι μια καλή στιγμή να ξεκινήσω να τα βάφω με χένα. Θα έρθω Αθήνα το καλοκαίρι και θέλω την πρώτη απόπειρα να την κάνω με έναν επαγγελματία.

Εμένα μου την βάζει μια συγγενής μου που είναι κομμώτρια και έρχεται στο σπίτι μου.
Υπάρχει και αυτό το κομμωτήριο που μας το παρέθεσε πρόσφατα η pasxalitsa v

Σκέφτομαι να αγοράσω για το δωμάτιο του μωρού (έχω ΠΗΤ 3/5/2013) ένα θερμοπομπό όπως αυτοί http://www.sanihellas.gr/heating/convectors/ATLANTIC/F117/index.html
Ζητώ συγγνώμη αν βγαίνω εκτός topic, αλλά θα ήθελα να γνωρίζω κατά πόσο ''υγιεινοί'' είναι και αν ακτινοβολούν. Αν από την άλλη, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο θα το εκτιμούσα πολύ!Οι θερμοπομποί καίνε πααααρα πολύ ρεύμα!
Σε φίλη μου (απο εδώ μέσα) ήρθε 700 ευρώ λογ/σμος ΔΕΗ!! :shock:

Το "χαμηλό" καλοριφέρ είναι η υγιεινότερη λύση
(στους 17-18 βαθμούς)

deny
30-04-13, 09:20
Γεια σας,

ήθελα να σας δείξω τα σαπουνακια που εφτιαξα, με πολύ μερακι χωρις ιχνος χημικων, απο το ενδιαφερον που εχω για τα οικολογικα- βιολογικα προϊόντα και από την αγαπη μου για τη χημεια!!

http://i966.photobucket.com/albums/ae147/deasouh/DSCN1712_zps7b2baf3b.jpg

Φυσικό, χειροποίητο σαπούνι ελαιολάδου παρασκευασμένο με την κλασική "ψυχρή μέθοδο". Συστατικα: ελαιολαδο, ελαιο, καρυδας, φοινικέλαιο και αιθεραιο έλαιο αγιοκλημα.
Ελπίζω να σας αρεσουν!!Οι επόμενες προσπαθειες θα είναι ακομα καλυτερες!!

marsolan
01-05-13, 00:57
Ζητώ συγγνώμη αν βγαίνω εκτός topic, αλλά θα ήθελα να γνωρίζω κατά πόσο ''υγιεινοί'' είναι και αν ακτινοβολούν. Αν από την άλλη, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο θα το εκτιμούσα πολύ!

Υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ για τους θερμοπομπους.Παρολαυτα να σου πω οτι οι γονεις μου εχουν ADAX Νορβηγιας.Η μαμα μου ειναι ατομο με προβληματα και χρειαζεται θερμανση διαρκως,στην πολυκατοικια φετος δεν εβαλαν καν πετρελαιο.Διμηνια εκκαθαριστικος ΔΕΗ με χαρατσι σε διαμερισμα με χασουρα(παλια κουφωματα κλπ)ηρθε 500 ευρω.Εαν εβαζαν πετρελαιο στην πολυκατοικια θα ηθελε τους "βαρβατους" μηνες τουλαχιστον 150-180 ευρω κοινοχρηστα τον μηνα και φυσικα οχι ολη μερα η ζεστη...οποτε θεωρω οτι μια χαρα ηρθε το ρευμα αν υπολογισεις μεσα ΦΠΑ και λοιπες αηδιες.Απο οτι καταλαβαινεις ευχαριστημενοι εμειναν.
Παρολαυτα ναι,αν εχεις δυνατοτητα για αυτονομη εντελως θερμανση το καλυτερο ειναι το πετρελαιο μιας και ζεσταινει ολο το σπιτι...αλλα φετος ολοι δυσκολευτηκαν.(Εμας μας εσωσε το ενεργειακο τζακι!)

soevan07
09-05-13, 23:50
deny μου είναι........ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η ΛΕΞΗ "ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΗ!!!!!!!! :D :D :D

Μπράβο σου!!!!!

Ξέρω ακριβώς ποια είναι τα συναισθήματά σου
και η ικανοποίηση που νιώθεις!!!.....

Μπράβο-μπράβο-μπράβο!!!!......:o :o :o

soevan07
09-05-13, 23:53
Κορίτσια..............ο Μπάρκουλης!!!......

Έβαλε FREE SHIPPING o Mercolaaaaaaa!!!!! :o :o :o

deny
10-05-13, 10:25
Σε ευχαριστώ για τα από καρδιάς καλά σου λόγια!!!Ο δικός σου ενθουσιασμός για αυτά που κάνεις με πολύ μεράκι, μου έδωσε την έμπνευση για να κάνω και εγώ αυτά που τόσο όμορφα φτιάχνεις!!
Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις ωραίες ιδέες σου!!!!

deny μου είναι........ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η ΛΕΞΗ "ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΗ!!!!!!!! :D :D :D

Μπράβο σου!!!!!

Ξέρω ακριβώς ποια είναι τα συναισθήματά σου
και η ικανοποίηση που νιώθεις!!!.....

Μπράβο-μπράβο-μπράβο!!!!......:o :o :o

deny
11-05-13, 16:31
Ο Mercola εχει περιορισμο στο βαρος της παραγγελίας??Στο iherb ξερω ότι εχουν μεγιστο βαρος 1800 γρ. και δεν υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο.Τι ισχυει στο Mercola γιατι σκέφτομαι να βαλω παραγγελια αφού εχει δωρεαν μεταφορικα.

Κορίτσια..............ο Μπάρκουλης!!!......

Έβαλε FREE SHIPPING o Mercolaaaaaaa!!!!! :o :o :o

pasxalitsa v
12-05-13, 00:14
Ο Mercola εχει περιορισμο στο βαρος της παραγγελίας??Στο iherb ξερω ότι εχουν μεγιστο βαρος 1800 γρ. και δεν υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο.Τι ισχυει στο Mercola γιατι σκέφτομαι να βαλω παραγγελια αφού εχει δωρεαν μεταφορικα.
απ οσο θυμαμαι οχι αλλα ας πει και καποια αλλη κοπελα που ξερει καλυτερα...δοκιμασες να βαλεις ολα αυτα που θελεις? λογικα αν εχει περιορισμο δεν θα σε αφηνει οπως συμβαινει στο iherb

soevan07
13-05-13, 15:42

Δεν πρέπει να έχει περιορισμό...

Αλλά για καλό και για κακό εσύ μην παραγγείλεις
και κανένα κιβώτιο 20 κιλών όλα μαζί.

Σπάσε καλύτερα τις παραγγελίες σου ανά 50-60 ευρώ
που είναι και η ελάχιστη τιμή αγοράς.

deny
13-05-13, 16:46
Σε ευχαριστω πολύ!
Δεν πιστευω να υπάρχει πρόβλημα με δασμους και τελωνειο για τις αγορες απο το Mercola..το ρωταω γιατι ειχα τραυματικη εμπειρια με αγορα απο Αμερικη που μου βγήκε ο κουκος αηδόνι!Απο iherb δεν υπάρχει πρόβλημα με έξτρα δασμούς..

Δεν πρέπει να έχει περιορισμό...

Αλλά για καλό και για κακό εσύ μην παραγγείλεις
και κανένα κιβώτιο 20 κιλών όλα μαζί.

Σπάσε καλύτερα τις παραγγελίες σου ανά 50-60 ευρώ
που είναι και η ελάχιστη τιμή αγοράς.

Access
14-05-13, 13:04
Σε ευχαριστω πολύ!
Δεν πιστευω να υπάρχει πρόβλημα με δασμους και τελωνειο για τις αγορες απο το Mercola..το ρωταω γιατι ειχα τραυματικη εμπειρια με αγορα απο Αμερικη που μου βγήκε ο κουκος αηδόνι!Απο iherb δεν υπάρχει πρόβλημα με έξτρα δασμούς..

γιατί, ο μερκολα εξαιρείται της δασμολόγησης ?? νόμιζα ότι είχε έδρα την Αμερική .......;);)

άκου την soevan07 και σπάσε την παραγγελία σου σε μικρότερες των 50-60 δολαρίων έκαστη, για να έχεις το κεφάλι σου σχετικά ήσυχο

kleta
27-05-13, 11:55
Ζητώ βοήθεια!!!
Ο μπέμπης μου είναι μόλις 23 ημερών και ήδη ξεκίνησαν τα κουνούπια να μας τσιμπάνε!
Έχουμε κουνουπιέρα στην κούνια μας αλλά φοβάμαι να του βάλω κρέμες από τώρα.
Έχει να προτείνει κάποιος-α μια πιο φυσική λύση για τη βρεφική ηλικία?
Είδα στο i-herb το σπρέι και το balm της badger και θυμάμαι οτι είχαν γραφτεί καλά σχόλια στο forum, αλλά θέλω να τα αποφύγω τώρα που είναι τόσο μικρός.

tamar
27-05-13, 12:08
Kωδικός SUP816 για έκπτωση $10.00 στο iherb (πρώτη παραγγελία)

dari
02-06-13, 16:52
$10 ΕΚΠΤΩΣΗ στην ΠΡΩΤΗ
παραγγελία απο www.iherb.com / κωδικός DBM028

Επίσης έχω να προτείνω συμπληρώματα που έχω πάρει και έχω μείνει ευχαριστημένη (αυτή την εβδομάδα έχουν 20% έκπτωση):

Garden of Life, Oceans Mom, Prenatal DHA, Strawberry Flavor, 30 Softgels

Garden of Life, Vitamin Code, Raw Prenatal, 180 UltraZorbe Veggie Caps

Garden of Life, Vitamin Code, RAW Iron, 30 UltraZorbe Vegan Caps

αυτά (εκτός σιδήρου) τα παίρνω και τώρα που θηλάζω...

Από την ίδια εταιρεία έχει και συμπληρώματα για παιδιά. Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά όταν αποθηλάσει ο μεγάλος θα πάρω σίγουρα.

v.polina
04-06-13, 11:45
το γραφω και εδω μηπως ενδιαφερεται καποιος-α,
διαθετω 6 κιλα αλευρι καρυδας και 1 γαλονι λαδι καρυδας αγορασμενα απο mercola,αν ενδιαφερεται καποιος-α ας μου στειλει μηνυμα (ημ.ληξης το μαιο του '15 για το αλευρι και τον ιουνιο του '15 για το λαδι)τα λινκ απο οπου τα αγορασα ειναι αυτα:

http://shop.mercola.com/product/coconut-flour-22-lbs-per-bag-1-bag,194,50.htm

http://shop.mercola.com/product/coconut-oil-1-gal-per-container-1-container,193,51.htm

ευχαριστω-αν δεν επιτρεπεται η δημοσιευση ας την σβησουν οι διαχειριστες

soevan07
04-06-13, 15:02
Ζητώ βοήθεια!!!
Ο μπέμπης μου είναι μόλις 23 ημερών και ήδη ξεκίνησαν τα κουνούπια να μας τσιμπάνε!
Είδα στο i-herb το σπρέι και το balm της badger και θυμάμαι οτι είχαν γραφτεί καλά σχόλια στο forum, αλλά θέλω να τα αποφύγω τώρα που είναι τόσο μικρός.

Υπάρχουν κάτι τσιροτάκια εμποτισμένα με citronella
Κόλλησε 2-3 στο καροτσάκι του, ή στο κρεβατάκι του.

Κι εγώ πάντως όταν ήταν νεογέννητα
δεν τους έβαζα τίποτα.

Κουνουπιέρα και άγιος ο Θεός!!

pasxalitsa v
06-06-13, 15:48
καλησπερα
δειτε αυτα...
http://www.doumavitalfarm.gr/

http://www.enjo.net/#/gr/enter/welcome-4

http://www.bioleon.gr/Products.aspx?CategoryID=16&lang=el&PageID=19

mariata
09-06-13, 23:44
Ζητώ βοήθεια!!!

Κι εγώ ψάχνω κάτι αλλά για όλο το σπίτι. Δηλ. να μη χρειαστεί να βάλω ταμπλέτες ή υγρό εντομοαπωθητικό στην πρίζα όπως τα συνηθισμένα.
Κάποια ιδέα???? Γιατί άρχισαν οι πρώτοι "επισκέπτες":rolleyes:

aristea_85
15-06-13, 00:23
Καλησπέρα στην όμορφη παρεούλα! Πολλές από εσάς φαντάζομαι θα έχετε δοκιμάσει ή ακούσει για μια αλοιφή γνωστή από την αρχαιότητα για τις αναπλαστικές και αντισυπτικές της ιδιότητες που μας προσφέρει στο δέρμα. Είναι η γνωστή κεραλοιφή! Είναι ιδανική για εγκαύματα, ξηροδερμία, ακμή, κοψίματα, συγκάματα, ακόμα και στο πωπουδάκι των μωρών μπορεί να χρησιμοποιηθεί λόγω των αγνών φυσικών συστατικών της. Είναι μια λιπαρή κρέμα κατά βάση φτιαγμένη από δύο υλικά: Αγνό παρθένο ελαιόλαδο και κερί μέλισσας. Η γνήσια φυσική κεραλοιφή θεωρείται ένα από τα πιο θαυματουργά φυσικά σκευάσματα. Υπάρχουν 300 ουσίες στο κερί της μέλισσας και σε συνδυασμό με αγνό ελαιόλαδο δίνουν ένα αποτέλεσμα πλούσιο σε βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, υδρογονάνθρακες και αντιοξειδωτικά που τρέφει και τονώνει το δέρμα, όπως επίσης βοηθάει την ελαστικότητά του.
Εγώ προσωπικά την ανακάλυψα, όταν μου είχε δώσει η από την δική της κεραλοιφή η θεία μου, μετά την ηλιοθεραπεία,(είχα βλέπετε την απαίτηση να έχω χρώμα βραζιλιάνας μέσα σε μία μέρα ) και την λάτρεψα όταν ένιωσα να φεύγει άμεσα το τσούξιμο από το έγκαυμ. Αμέσως όταν πήγα σπίτι googlara για την κεραλοιφή και τα ωφέλη της. Πλέον φτιάχνω μόνη μου κεραλοιφή με τον παραδοσιακό τρόπο γνωρίζοντας τα μυστικά της παρασκευής της, τα οποία κανείς δεν αναφέρει σε διάφορα sites στο internet. Ελάτε και εδώ https://www.facebook.com/keraloifh?fref=ts για περισσότερες λεπτομέρειες, να δείτε πως φτιάχνετε, και γιατί όχι να παραγγείλετε κι όλας.

pasxalitsa v
15-06-13, 18:54
http://www.ecoktima.gr/

soevan07
27-06-13, 17:42
ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ (χωρίς φθοριο)
APIVITA

http://www.healingpowerpharmacy.gr/odontiatrika/odontopastes/Apivita-odontokrema-Bio-Eco-Me-maratho-kai-propoli-75-Ml

http://www.healingpowerpharmacy.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/Apivita__________4ed51899008d7.jpg

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:

CALCIUM CARBONATE (hazard score 0)
AQUA (hazard score 0)
SORBITOL (hazard score 0)
GLYCERIN (hazard score 0)
XYLITOL (hazard score 0)
SODIUM LAUROYL SARCOSINATE (hazard score 3)
HYDROXYETHYLCELLULOSE (hazard score 0)
SILICA (hazard score 0-2)
ALCOHOL*,PROPOLIS EXTRACT*,ALOE VERA* CALENDULA*(hazard score 0)
CALCIUM GLYCEROPHOSPHATE (hazard score 0)
FOENICULUM VULGARE OIL * (hazard score 0)
EYCALYPTOL (hazard score 0)
ANETHOLE (hazard score 0)
ALLANTOIN (hazard score 0)
AMMONIUM GLYCYRRHIZATE (hazard score 1)

* απο βιολογικές καλλιέργειες

alexdan
28-06-13, 15:26
ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ (χωρίς φθοριο)
APIVITA

http://www.healingpowerpharmacy.gr/odontiatrika/odontopastes/Apivita-odontokrema-Bio-Eco-Me-maratho-kai-propoli-75-Ml

http://www.healingpowerpharmacy.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/Apivita__________4ed51899008d7.jpg

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:

CALCIUM CARBONATE (hazard score 0)
AQUA (hazard score 0)
SORBITOL (hazard score 0)
GLYCERIN (hazard score 0)
XYLITOL (hazard score 0)
SODIUM LAUROYL SARCOSINATE (hazard score 3)
HYDROXYETHYLCELLULOSE (hazard score 0)
SILICA (hazard score 0-2)
ALCOHOL*,PROPOLIS EXTRACT*,ALOE VERA* CALENDULA*(hazard score 0)
CALCIUM GLYCEROPHOSPHATE (hazard score 0)
FOENICULUM VULGARE OIL * (hazard score 0)
EYCALYPTOL (hazard score 0)
ANETHOLE (hazard score 0)
ALLANTOIN (hazard score 0)
AMMONIUM GLYCYRRHIZATE (hazard score 1)

* απο βιολογικές καλλιέργειες

Αυτήν έπαιρνα πριν αρχισω τις αγορες από iherb.
Βλέπω ότι στα ιντερνετικα φαρμακεία εχει γύρω στα 5,5 ευρώ. Δυστυχώς όταν την έπαιρνα εγώ από τα φαρμακεία εδώ στο νησί, την έβρισκα γύρω στα 8 ευρώ!!!:evil: Οπότε ευκαιρία να σας ευχαριστήσω άλλη μία φορά που μου ανοιξατε τα μάτια και έμαθα το iherb.com. και έτσι πια ψωνίζω σε πολύ χαμηλότερες τιμές ποιοτικά προϊόντα.

Julianna
03-07-13, 01:38
Γνωρίζετε κανένα κατάστημα με soap nuts στη Θεσσαλονίκη;

bloublou
03-07-13, 14:20
Θέλω να βάλω φίλτρο νερού στο νεροχύτη έχετε κάτι υπόψη σας.
Εδώ στο νησί έχουμε πολλά άλατα και όχι μόνο απαράδεκτο ακόμα και για μπάνιο.

kleta
08-07-13, 23:09
Κι εγώ σε νησί μένω και σε καταλαβαίνω απόλυτα!
Πριν 2 μήνες γεννήθηκε ο μπέμπης μου κι έπρεπε να κάνω κάτι οπωσδήποτε.
Όμως το σπίτι που μένω το νοικιάζω κιέτσι μετά απο πολυ ψάξιμο καταλήξαμε σε αυτό το site http://www.watersafe.gr
Πήρα αυτό http://www.watersafe.gr/shop/category-191/product-29840.html για το μπάνιο για να πλένω το μωρό και αυτό http://www.watersafe.gr/shop/category-165/inox.html που είναι για τη βρύση.
Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μάλιστα στο μπάνιο βλέπω κάποια διαφορά στα μαλλιά μου. Νομίζω οτι δεν είναι τόσο σκληρά όσο πρίν.

soevan07
08-07-13, 23:23
Γνωρίζετε κανένα κατάστημα με soap nuts στη Θεσσαλονίκη;

Το www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr) δεν στέλνει Θεσσαλονίκη??

Θέλω να βάλω φίλτρο νερού στο νεροχύτη έχετε κάτι υπόψη σας.
Εδώ στο νησί έχουμε πολλά άλατα και όχι μόνο απαράδεκτο ακόμα και για μπάνιο.

Εγώ έχω πάρει φίλτρο ενεργού άνθρακα
(συγκεκριμένα απο www.multipure.gr (http://www.multipure.gr))
για χλώριο και φυτοφάρμακα.

Για τα άλατα είναι άλλα είδη φίλτρων
αρκετά πιο οικονομικά
όπως πχ αυτό http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29796
ή αυτό http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29798

soevan07
08-07-13, 23:34
Για οικονομικότερα sonett

Εμαννουήλ Μορφέας
Διάκου Αλεξάνδρου 11
14122 Ν. Ηράκλειο
τηλ. 2102846948

Julianna
09-07-13, 00:22
Το www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr) δεν στέλνει Θεσσαλονίκη??
Τους ήθελα επιτόπου!!!:lol:

(Μ' ενοχλεί η μυρωδιά του αρκαδιού και είπα αν είναι να την υπομένω να πάρω τουλάχιστον τους καρπούς που είναι πολύ πιο αγνοί... ενόψει των βουνών που είχα να πλύνω!)

soevan07
09-07-13, 16:00
βάλε στη θήκη του μαλακτικού λίγες σταγόνες αιθ.έλαιου
της αρεσκείας σου.

Julianna
09-07-13, 18:06
βάλε στη θήκη του μαλακτικού λίγες σταγόνες αιθ.έλαιου
της αρεσκείας σου.
Thank you!

Άσχετο: τα σαπουνάκια της soevan είναι απλά τέλεια! Απαλά με το δέρμα, δεν ξηραίνουν, έχουν θεσπέσια αρώματα και σχήματα (καρδούλες, λουλούδια, αρκουδάκια, πεταλουδίτσες… –μοιάζουν με διακοσμητικά μέσα στο μπάνιο!..). Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!:wink:

soevan μπράβο σου για άλλη μια φορά!:D

tamar
09-07-13, 22:20
Έχει πάρει καμία κεχρί από i-herb?

soevan07
11-07-13, 14:08
soevan μπράβο σου για άλλη μια φορά!:D

:wink::wink: :lol::lol:

soevan07
11-07-13, 14:11
Έχει πάρει καμία κεχρί από i-herb?

Εγώ πήρα μια φορά απο Κυριακίδη, αλλά δεν έχω ξαναπάρει απο τότε
γιατί δεν μας άρεσε και ιδιαίτερα.

τζιτζικι
23-07-13, 16:09
Οικο-κοριτσια γεια σας κ παλι!θα ηθελα να με διαφωτισετε αν γνωρζετε για καποια θεματα α)εχω παρει απο iherb to hugo shamppo and bath για τα παιδια γιατι στη λισρα σιαβασα πως χει hazard score 0συν δεν τσουζει τα ματια κι ειμαιπολθ
ευχαριστημενη,για τις διακοπες ομως επειδη μου τελειωνει κ δεν ξερω αν θα προλαβει ναρθει η παραγγελια,πηρα της απιβιτα hair and body hampoo no tears με αρωμα μανταρινι,μπορρειτε να μου πειτε τι hazard scoreεχει;
β).μηπως ξερετε ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των dr.bronner shikakaiκαι 18-1 uses; η συσκευασια με τοpump ειναι διαφορετικη;
; να καταθεσω κ τη γνωμη μου για το badger citronella balm που πηρα αποiherb, πως δυστυχως σεμας δε δουλεψε, μηπως ξερετε αν κανουν δουλεια τα βραχιολακια ταparakito?

tamar
24-07-13, 09:15
Εγώ πήρα μια φορά απο Κυριακίδη, αλλά δεν έχω ξαναπάρει απο τότε
γιατί δεν μας άρεσε και ιδιαίτερα.

σ' ευχαριστώ. Θα περιμένω μπας και φέρει το βιολογικό της γειτονιάς

Julianna
25-07-13, 00:13
μηπως ξερετε αν κανουν δουλεια τα βραχιολακια ταparakito?
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=130105&highlight=%F0%E1%F1%E1%EA%E9%F4%EF

soevan07
11-08-13, 08:30
Γεια σας κορίτσια
Επειδή ξέμεινα απο conditioner είπα να ψαξω λίγο
τα καινούργια προιόντα του Κορρε

(σε κάθε συστατικο γράφω το Hazard Score -HS
που το βρήκα απο το www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com))

ΜΑΛΑΚΤΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΑΛΟΗ ΚΑΙ ΔΙΚΤΑΜΟ
Κανονικά μαλλιά
6,76Fl. Oz. 200mL

Συστατικά:

Aqua/Water/Eau (HS 0)
Cetearyl Alcohol (HS 1)
Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate (HS 0)
Dicaprylyl Carbonate (HS 0)
Parfum (Fragrance) (HS 7)
Quaternium-91 (HS 0)
Cetrimonium Methosulfate (HS 1)
Aloe Barbadensis Leaf Juice (HS 0)
Astrocaryum Murumuru Seed Butter (HS 0)
Beta Vulgaris (Beet) Extract (HS 0)
Caprylic/Capric Triglyceride (HS 1)
Citronellol (HS 5)
Hexyl Cinnamal (HS 5)
Hydrolyzed Oats (HS 0)
Hydroxypropyl Guar (HS 1)
Inulin (HS 0)
Lactic Acid (HS 0-4)
Limonene (HS 6)
Niacinamide (HS 0)
Orbignya Speciosa Kernel Oil (HS 0)
Origanum Dictamnus Extract (HS 0)
Origanum Majorana Leaf Extract (HS 0)
Panthenol (HS1)
Polyquaternium-37 (HS 1)
Sideritis Syriaca Extract (HS 0)
Sodium Gluceptate(HS 0)

ΜΑΛΑΚΤΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΑΜΥΓΔΑΛΟ & ΛΙΝΑΡΙ
Ξηρά/αφυδατωμένα μαλλιά
6,76Fl. Oz. 200mL

Συστατικά:

Aqua/Water/Eau,(HS 0)
Cetearyl Alcohol(HS 1)
Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate(HS 0)
Dicaprylyl Carbonate(HS 0)
Quaternium-91(HS 0)
Parfum (Fragrance)(HS 7)
Cetrimonium Methosulfate(HS 1)
Inulin(HS 0)
Althaea O*cinalis Root Extract (HS 0)
Astrocaryum Murumuru Seed Butter(HS 0)
Beta Vulgaris (Beet) Extract (HS 0)
Caprylic/Capric Triglyceride (HS 1)
Coumarin (HS 7)
Hydrolyzed Wheat Protein (HS 1)
Hydrolyzed Wheat Starch (HS 0)
Hydroxypropyl Guar (HS 1)
Lactic Acid (HS 0-4)
Linalool (HS 5)
Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Extract (HS 0)
Niacinamide (HS 0)
Orbignya Speciosa Kernel Oil (HS 0)
Origanum Dictamnus Extract (HS 0)
Origanum Majorana Leaf Extract (HS 0)
Panthenol (HS 1)
Polyquaternium-37 (HS 1)
Polyquaternium-87 (HS 3)
Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Fruit Extract (HS 0)
Sideritis Syriaca Extract (HS 0)
Sodium Gluceptate (HS 0)
Xanthan Gum (HS 0)

dari
19-08-13, 10:54
Μήπως ξέρει καμία το λουλακι αν ειναι κατι φυσικο μιας θελω κατι ενυσχυτικο για τα λευκα μου?

soevan07
19-08-13, 15:18
Γιατί έχω την εντύπωση οτι είναι η χλωρίνη???? :confused:
Λαθος κάνω??? :confused::confused:

dari
20-08-13, 11:16
ουσία με βαθύ γαλάζιο χρώμα που τη χρησιμοποιούσαν παλαιότερα στο πλύσιμο των ρούχων για να δίνει στα λευκά λάμψη / Χρωστική ουσία λουλακιού είναι ένας σημαντικός χρωστική ουσία με ένα διακριτικό μπλε χρώμα (δείτε λουλάκι). Η φυσική χρωστική ουσία προέρχεται από διάφορα είδη εγκαταστάσεις, αλλά σχεδόν όλο το λουλάκι παραχθέν σήμερα είναι συνθετικός. Μεταξύ άλλων χρήσεων, χρησιμοποιείται στην παραγωγή τζιν ύφασμα για το μπλε τζιν.

χλωρίνη δεν είναι αλλα απ οτι φαίνεται ουτε φυσικό είναι...:(

Μπαμπουράκι
20-08-13, 12:34
Γεια σας κορίτσια !

Θυμάστε ένα site που τσεκάραμε τα συστατικά των προιόντων?

ήταν μόνο για καλλυντικά ?
ας πούμε εγώ που θέλω να τσεκάρω συστατικά από τρόφιμα υπάρχει κάτι τέτοιο?

μήπως το έχουμε κάπου?

Σοφία το θυμάσαι ?

lelapapa
20-08-13, 22:07
Ωραίο θεμα! Δε ξερω αν το γνωρίζετε, αλλά τα περισσότερα οικο-προϊόντα για το σπίτι τα ψωνιζουμε απο ενα αμερικανικο site, το iherb. Οικογενειακώς έχουμε βρει τη χαρά μας με τις τιμές και την ποικιλία και από τη μερα που το ανακάλυψα το συστήνω στους πάντες! Είχα βρει οδηγιες στα ελληνικα σε πολλες ιστοσελίδες ψαχνοντας στη google, αλλά τώρα του έχω παρει τον αέρα. Κάναμε ήδη 3 παραγγελίες και πάμε για 4η χωρίς να μας σταματήσουν τα δεματα στο τελωνείο. Το μόνο κακό είναι ότι πληρώνεις με πιστωτική, που εμείς προτιμάμε το paypal, αλλά τι να κάνουμε.. Επίσης, ψωνίζω αρκετά φυσικά προϊόντα , ιδιως καλλυντικά και σαπουνάκια, από μια φίλη που τα φτιάχνει και μου τα δίνει σε καλυτερες τιμες. Τελευταία βλεπω ότι πουλάνε οικολογικά προϊόντα και στη λαϊκή, και νομίζω θα πειραματιστώ και μ' αυτα. Παντως, κοντευουμε να το καταργήσουμε το σουπερμαρκετ και πολύ χαίρομαι, γιατί δεν κανουμε καλο μόνο στην τσέπη μας αλλά και στην υγεία μας.
Καλώς σας βρήκα κιόλας!

soevan07
28-08-13, 15:07
Μπαμπουράκι
εκτός απο το www.cosmeticdatabase.com
υπάρχει και το www.biodizionario.it

Aυτό εννοείς;

Μπαμπουράκι
29-08-13, 12:43
Μπαμπουράκι
εκτός απο το www.cosmeticdatabase.com
υπάρχει και το www.biodizionario.it

Aυτό εννοείς;

Ευχαριστώ Σοφία, νομίζω ναι, δεν προλαβαίνω να το τσεκάρω τώρα..

φιλιάαααα

maria_tweety
02-09-13, 14:08
καλησπέρα.έχει δοκιμάσει καμία το krill oil for women του mercola? δηλαδή το παρακάτω
http://www.iherb.com/Dr-Mercola-Krill-Oil-for-Women-90-Licaps-Capsules/39390

σκεφτομουν να το πάρω αφενός μεν επειδή έχω πολυκυστικές μήπως με βοηθούσε με τις ορμόνες και αφετέρου επειδή δεν τρώω καθόλου ψάρια.αλλά επειδή είναι και κάπως ακριβό θα ήθελα αν το έχει δοκιμάσει κάποια να μου πεί την αποψη της.ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα..ευχαριστω

Μπαμπουράκι
03-09-13, 11:36
καλησπέρα.έχει δοκιμάσει καμία το krill oil for women του mercola? δηλαδή το παρακάτω
http://www.iherb.com/Dr-Mercola-Krill-Oil-for-Women-90-Licaps-Capsules/39390

σκεφτομουν να το πάρω αφενός μεν επειδή έχω πολυκυστικές μήπως με βοηθούσε με τις ορμόνες και αφετέρου επειδή δεν τρώω καθόλου ψάρια.αλλά επειδή είναι και κάπως ακριβό θα ήθελα αν το έχει δοκιμάσει κάποια να μου πεί την αποψη της.ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα..ευχαριστω

Αν έχω καταλάβει καλά είναι από τα καλύτερα !
Εγώ το παίρνω και πολλά κορίτσια απο εδώ μέσα.

marsolan
06-09-13, 15:08
Καλησπερα κοριτσια!!
Εχει ψιλοατονησει το θεμα...αναμενομενο μιας και ακομη και οι εδω οι επιλογες μας συνδεονται με την οικονομια,την διαθεση και οχι μονο!!!
Τεσπα...
ηθελα να πω οτι δοκιμασα να χρησιμοποιω βιολογικο λαδι καρυδας στις μασχαλες ως αποσμητικο και να καταργησω τα noxema και λοιπα σπρευ.Δεν πιστευα οτι θα εχει αποτελεσμα αλλα ειλικρινα εχω μεινει εκπληκτη με το ποσο αποτελεσματικο ειναι.
Πιθανολογω οτι το ειχα διαβασει εδω μεσα ως προταση αλλα δεν θυμαμαι ποιο μελος κι αν το ειχε αναφερει αλλα αναλογιζομενη τις αντιμικροβιακες ιδιοτητες που εχει πλεον του δινω ψηφο εμπιστοσυνης.
Βασικα ειμαι ατομο οχι με εντονη εφιδρωση αλλα περισσοτερο με ενοχλουσε η μυρωδια ιδιως μετα απο μια κουραστικη μερα ή δουλειες.
Φανταζομαι οτι αν αναμειξω και καμια σταγονα αιθεριο ελαιο θα μοσχοβολα ακομη περισσοτερο.
(επισης το χρησιμοποιω και ως κρεμα προσωπου πλεον και απορροφαται απιστευτα γρηγορα χωρις να αφηνει γυαλαδες και λιπαροτητες στο μεικτο δερμα μου).
Εχετε καμια αλλη ιδεα σχετικα??Μπορω να το ενισχυσω με τιποτε αλλο ωστε να απαλλαγω απο την χημικουρα που θεωρουσα απαραιτητη εως τωρα??

maria_tweety
07-09-13, 02:24
Καλησπερα κοριτσια!!
Εχει ψιλοατονησει το θεμα...αναμενομενο μιας και ακομη και οι εδω οι επιλογες μας συνδεονται με την οικονομια,την διαθεση και οχι μονο!!!
Τεσπα...
ηθελα να πω οτι δοκιμασα να χρησιμοποιω βιολογικο λαδι καρυδας στις μασχαλες ως αποσμητικο και να καταργησω τα noxema και λοιπα σπρευ.Δεν πιστευα οτι θα εχει αποτελεσμα αλλα ειλικρινα εχω μεινει εκπληκτη με το ποσο αποτελεσματικο ειναι.
Πιθανολογω οτι το ειχα διαβασει εδω μεσα ως προταση αλλα δεν θυμαμαι ποιο μελος κι αν το ειχε αναφερει αλλα αναλογιζομενη τις αντιμικροβιακες ιδιοτητες που εχει πλεον του δινω ψηφο εμπιστοσυνης.
Βασικα ειμαι ατομο οχι με εντονη εφιδρωση αλλα περισσοτερο με ενοχλουσε η μυρωδια ιδιως μετα απο μια κουραστικη μερα ή δουλειες.
Φανταζομαι οτι αν αναμειξω και καμια σταγονα αιθεριο ελαιο θα μοσχοβολα ακομη περισσοτερο.
(επισης το χρησιμοποιω και ως κρεμα προσωπου πλεον και απορροφαται απιστευτα γρηγορα χωρις να αφηνει γυαλαδες και λιπαροτητες στο μεικτο δερμα μου).
Εχετε καμια αλλη ιδεα σχετικα??Μπορω να το ενισχυσω με τιποτε αλλο ωστε να απαλλαγω απο την χημικουρα που θεωρουσα απαραιτητη εως τωρα??

πολυ καλη η ιδεα με το αποσμητικο.ειχα προσπαθησει και γω να το φτιαξω με λαδι καρυδας,corn flour και κατι αλλο αλλα μου ειχε γινει τελειως χαλια και το πεταξα..αλλα για σκετο λαδι καρυδας δεν ειχα σκεφτει.ηθελα να σε ρωτησω,δεν λαδωνονται τα ρουχα οταν τα φορεσεις?γενικα απορροφαται γρηγορα?εγω εχω δοκιμασει σκετο αιθεριο ελαιο tea tree στις μασχαλες και κανει καλη δουλεια απλα δεν ξερω αν ειναι ασφαλες να το χρησιμοποιω σκετο σε αυτη την περιοχη

marsolan
09-09-13, 01:52
πολυ καλη η ιδεα με το αποσμητικο.ειχα προσπαθησει και γω να το φτιαξω με λαδι καρυδας,corn flour και κατι αλλο αλλα μου ειχε γινει τελειως χαλια και το πεταξα..αλλα για σκετο λαδι καρυδας δεν ειχα σκεφτει.ηθελα να σε ρωτησω,δεν λαδωνονται τα ρουχα οταν τα φορεσεις?γενικα απορροφαται γρηγορα?εγω εχω δοκιμασει σκετο αιθεριο ελαιο tea tree στις μασχαλες και κανει καλη δουλεια απλα δεν ξερω αν ειναι ασφαλες να το χρησιμοποιω σκετο σε αυτη την περιοχη

απορροφαται πολυ γρηγορα,δεν παρατηρησα να λαδωθηκε κανενα ρουχο μου.Χμμ...εχω και tea tree...θα ριξω μερικες σταγονες μεσα μηπως το ενισχυσει.

soevan07
10-09-13, 15:41
To λάδι καρύδας μόνο του δεν κάνει τίποτα.
Η σόδα κάνει όλη τη δουλειά.

Εαν το βάλεις μισή ώρα πριν να ντυθείς
έχει απορροφηθεί.

Το πρόβλημα είναι στα σκουρόχρωμα ρούχα.
Αλλά με το πλύσιμο είναι ΟΚ

Εγώ το έχω καταβολευτεί πάντως και με καλύπτει πλήρως
ακόμα και το καλοκαίρι

pasxalitsa v
11-09-13, 16:45
κοριτσια καλησπερα
δεν θυμαμαι καθολου αν εχει ξανασυζητηθει αλλα καποιος μου ειπε για μασχαλες σκετο οινοπνευμα...εχει καμια βαση ή μου ειπαν χαζομαρα?

4 U
22-09-13, 15:22
Καλησπέρα!

Μεγαλώσαμε και εμείς και πάμε προνήπιο σε ολοήμερο. Όπως καταλαβαίνετε τρώμε εκεί μεσημεριανό και εδώ προέκυψε το θέμα κατάλληλο σκεύος και χρειάζομαι τα φώτα σας!

Στο Νηπιαγωγείο μας υπάρχουν 2 επιλογές για το ζέσταμα του φαγητού:
1. Ζέσταμα στο φουρνο μικροκυμάτων σε αποκλειστικά πλαστικό σκεύος
ή
2. Ζέσταμα στο φούρνο σε αποκλειστικά ανοξείδωτο σκεύος

Τόνισαν ότι δεν δέχονται άλλα σκεύη είναι ο τρόπος τους (θεωρώ) να ξεχωρίζουν πως το θέλει η κάθε μαμά!

Εμείς αγοράσαμε αυτό ακριβώς το σκεύος --> http://www.cookshop.gr/ProductDetail...productId=5287
για ζέσταμα στο φούρνο εννοείτε ;)

και ρωτάω: Είναι υγιεινό? Ποια τα αποτελέσματα των ερευνών σας κυρίες μου για αυτά τα σκεύη?

(Η soevan αποκλείεται να μην το έχει ψάξει :) )

Με ενδιαφέρει να μου στείλετε λινκ σε περίπτωση που θεωρούνται ακατάλληλα για να έχω στοιχεία να συζητήσω με τη διευθύντρια!

Σας ευχαριστούμε οικογενειακώς!!!

ΥΓ. ξέχασα να αναφέρω ότι είδα το σχετικό λινκ με τα ταπερ που έχετε βρει από ανοξείδωτο ατσάλι απλά εγώ έχω ήδη αγοράσει το παραπάνω και αυτά με πλαστικό καπάκι απο πανω τα αποκλείω διότι τα τοποθετούν με τα καπάκια τους στο φούρνο!

dari
23-09-13, 09:30
http://26ecopages.blogspot.co.uk/2013/09/blog-post_5129.html#more

26 eco pages : Φτιάξτε σπιτικές Νερομπογιές

alexdan
23-09-13, 15:49
Ο γιος μου είναι 3 ετών και ξεκίνησε πρώτη φορά παιδικό.

Μετά από γρήγορη μελέτη του θέματος έχω ήδη πάρει το σπρέυ της Apivita για τις ψείρες. Όμως αναρωτιέμαι αν τελικά φτου μη κακό κολλήσει ψειρούλες τι κάνω; :( Τι είναι πιο αποτελεσματικό, κάποιο σκεύασμα ή θα τα καταφέρουμε και με σπιτικά προϊόντα, όπως είδα να ανφέρονται σε κάποια μηνυματα;

Επίσης ετοιμάζω παραγγελία από iherb με τα παρακάτω:
Εχινάκεια (http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Kids-Echinacea-Goldenseal-Herbal-Drops-Alcohol-Free-Formula-1-fl-oz-30-ml/15293)
Black Elderberry (http://www.iherb.com/Nature-s-Answer-Sambucus-Black-Elder-Berry-Extract-Kids-Formula-Alcohol-Free-4-fl-oz-120-ml/10653)
Ιχθυέλαιο (http://www.iherb.com/Nordic-Naturals-Children-s-DHA-Strawberry-4-fl-oz-119-ml/4193)

Το πρώτο για αρρώστειες, το 2ο και το 3ο για πρόληψη, σωστά;
Τι άλλο να πάρω;

Θέλω όσο μπορώ να έχω ένα οικολογικό-βιολογικό κουτί πρώτων βοηθειών, γι'αυτό όποια προταση καλοδεχουμενη. Μέχρι σημερα αντιμετώπισε ο μικρός μόνο κάτι ψευτοσυνάχια, όμως τώρα αποκλείεται να γλυτώσουμε.

pasxalitsa v
23-09-13, 16:17
alexdan
για τις ψειρες εχω προβληματιστει κι εγω....
αραγε κανει που και που στο λουσιμο στο τελευταιο ξεβγαλμα να βαζουμε ξυδι?
θεωρω οτι ειναι καλη προληψη και ειναι αθωο...κανει ομως σε τοσο μικρα παιδια?

επισης εχετε κατι δοκιμασμενο για να καθαρισω παιχνιδια μωρου που δεν πλενονται?
υπαρχει κατι ετοιμο?

ευχαριστω

alexdan
24-09-13, 16:44
Δεν νομιζω το ξυδι να δημιουργει κανενα πρόβλημα, αλλά θα κάνει δουλειά;

Για τα παιχνίδια εγώ χρησιμοποιώ πανι βρεγμένο με νερο και ξυδι.
Αν ψάξεις στο θεμα έχει αναφερθεί ένα σπρέυ που είναι γι'αυτή τη δουλειά.

Λοιπόν το βρηκα το σπρέυ, ηταν στο προηγουμενο θέμα.
Αυτο είναι:
http://www.iherb.com/Bentley-Organic-Toy-Cleaner-16-9-fl-oz-500-ml/27812

evhgiorgos
28-09-13, 10:45
Καλημέρα!Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το σπαθόλαδο: πόσο ασφαλές είναι στην εγκυμοσύνη;Έχω ενοχλήσεις εξωτερικά στην ευαίσθητη περιοχή και επειδή δεν θέλω κρέμες φαρμακείου, σκέφτηκα το σπαθόλαδο που φτιάχνει η μαμά μου!Ήδη το έχω χρησιμοποιήσει δυο φορές αλλά άρχισα να αναρωτιέμαι αν κάνει κακό στην κύηση και ειδικά τώρα στο α τρίμηνο!Ξέρει καμιά μανούλα;Ευχαριστώ πολύ!

dari
30-09-13, 08:38
το σπαθόχορτο, υπερικό ή βάλσαμο είναι και εμμηναγωγό οπότε δεν θα το συνιστούσα για το πρώτο τρίμηνο...

ωστόσο δεν υπάρχει λόγος και να πανικοβληθείς καθώς συνήθως χρειάζεται μεγάλη ποσότητα απο οποιοδήποτε βότανο για να επηρεάσει την εγκυμοσύνη... δηλαδή δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα που το χρησιμοποιησες αλλά καλό είναι να το αποφύγεις για τον πρώτο καιρό..

απ' οτι κοίταξα το ίδιο ισχύει και για χαμομήλι και για καλέντουλα....

evhgiorgos
02-10-13, 16:06
το σπαθόχορτο, υπερικό ή βάλσαμο είναι και εμμηναγωγό οπότε δεν θα το συνιστούσα για το πρώτο τρίμηνο...

ωστόσο δεν υπάρχει λόγος και να πανικοβληθείς καθώς συνήθως χρειάζεται μεγάλη ποσότητα απο οποιοδήποτε βότανο για να επηρεάσει την εγκυμοσύνη... δηλαδή δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα που το χρησιμοποιησες αλλά καλό είναι να το αποφύγεις για τον πρώτο καιρό..

απ' οτι κοίταξα το ίδιο ισχύει και για χαμομήλι και για καλέντουλα....
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει κι εγώ.Σε λίγες μέρες θα πάω στον γιατρό και θα τον ρωτήσω κι αυτόν.Να φανταστείς πως και η κρέμα αλλαγής της πάνας που έχω της weleda είναι με καλέντουλα, οπότε απορρίπτεται κι αυτή!!:(
Υπομονή θα κάνω αφού ο γιατρός μου λέει πως η κύηση δεν επηρεάζεται!

dari
02-10-13, 20:52
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει κι εγώ.Σε λίγες μέρες θα πάω στον γιατρό και θα τον ρωτήσω κι αυτόν.Να φανταστείς πως και η κρέμα αλλαγής της πάνας που έχω της weleda είναι με καλέντουλα, οπότε απορρίπτεται κι αυτή!!:(
Υπομονή θα κάνω αφού ο γιατρός μου λέει πως η κύηση δεν επηρεάζεται!

γενικότερα η χρήση βοτάνων σε μικρές ποσότητες δεν τίθεται θέμα να δημιουργήσουν πρόβλημα αν μάλιστα δεν έχει κάποιος και ιστορικό αποβολών... όπως αυτή στην κρέμα που λες για παράδειγμα , φαντάζομαι ούτε και στο σπαθόλαδο θα έχει αρκετή ποσότητα αλλά καλύτερα να περιμένεις να κλείσεις το τρίμηνο...

γιατί δε δοκιμάσεις αλόη? δεν θυμάμαι όμως αν κι αυτή επιτρέπεται...

alexdan
05-10-13, 15:51
Κορίτσια έχει πάρει καμιά σας κάτι τέτοιο για τις μύξες των μικρών;
http://www.iherb.com/Nasopure-Nasal-Wash-System-Little-Squirt-To-Go-1-Kit/36921

Clelia
07-10-13, 10:49
Καλημέρα κ καλή εβδομάδα!
Κατά λάθος το αστέρι μου αγόρασε νερό αποσταγμένο για το σίδερο, χωρίς άρωμα. Εγώ όμως θέλω να έχει άρωμα.
Μπορώ να ρίξω αιθέραια έλαια για να μυρίσει ή τσάμπα ο κόπος?
Αν ναι, για τι ποσότητα μιλάμε, πόσα ml στο κλασικό μέγεθος των αποσταγμένων νερών?

sofaki1978
08-10-13, 11:23
Καλημερα κοριτσια!

Τωρα που το feel unique δεν φερνει Neals Yard απο που τα αγοραζετε?Βρισκω καλες τιμες στο e bay uk αλλα δεν εχουν καποια προιοντα που χρησιμοποιω :?

evhgiorgos
08-10-13, 20:27
γενικότερα η χρήση βοτάνων σε μικρές ποσότητες δεν τίθεται θέμα να δημιουργήσουν πρόβλημα αν μάλιστα δεν έχει κάποιος και ιστορικό αποβολών... όπως αυτή στην κρέμα που λες για παράδειγμα , φαντάζομαι ούτε και στο σπαθόλαδο θα έχει αρκετή ποσότητα αλλά καλύτερα να περιμένεις να κλείσεις το τρίμηνο...

γιατί δε δοκιμάσεις αλόη? δεν θυμάμαι όμως αν κι αυτή επιτρέπεται...
Είμαι σχεδόν βέβαιη πως δεν κάνει κακό η χρήση καθώς η ποσότητα είναι μικρή, αλλά φοβάμαι, γι΄αυτό φύλαγε τα ρούχα σου..
Αλόη ε;Δεν το είχα σκεφτεί!Την Παρασκευή έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και θα τον ρωτήσω!Ευχαριστώ πάντως!
Α και θέλω να πάρω αμυγδαλέλαιο γιατί έχω έντονη ξηροδερμία ειδικά στην περιοχή της κοιλιάς.Ποιό προτείνετε;

namar
11-10-13, 08:41
καλημερα κοριτσια. διαβαζω μεπολυ προσοχη τις δημοσιευσεις σας.εγω εχει πολυ λιγο καιρο που αποφασισα να ζουμε βιολογικα στο σπιτι μας. ηθελα τα φωτα σας λοιπον σε πολλα θεματα. ξεκινω απο ενα δερματικο προλημα που αντιμετοπιζω με την μικρη μου, η οποια ειναι 4,5 χρονων. απο το καλοκαιρι εμφανισε στο τριχωτο της κεφαλης καποιες μικρες πληγες και ειχαμε καιμικρη απωλεια μαλλιων. αφου καναμε διαφορες θεραπειες με την παιδιατρο και δεν ειδα αποτελεσμα την πηγα σε δερματολογο. μου εδωσε μια λοσιον της bioclin και πραγαμτικα εχει μεγαλη βελτιωση. ψαχνοντας ομως διαβασα οτι πολυ καλο κανει το δαφνελαιο κι αγορασα επισης. δεν της το εχω εφαρμοσει ακομη και ηθελα την γνωμη σας.

marsolan
13-10-13, 23:35
To λάδι καρύδας μόνο του δεν κάνει τίποτα.
Η σόδα κάνει όλη τη δουλειά.

Εαν το βάλεις μισή ώρα πριν να ντυθείς
έχει απορροφηθεί.

Το πρόβλημα είναι στα σκουρόχρωμα ρούχα.
Αλλά με το πλύσιμο είναι ΟΚ

Εγώ το έχω καταβολευτεί πάντως και με καλύπτει πλήρως
ακόμα και το καλοκαίρι

Σοφακι...πως να κανω το blend με τη σοδα?

dari
17-10-13, 10:59
προτάσεις για τον χειμώνα:

πήρα λοιπόν από iherb για μας τους μεγάλους:

The Synergy Company, Pure Radiance C (http://www.iherb.com/The-Synergy-Company-Pure-Radiance-C-90-Veggie-Caps/45647)
The Synergy Company, Healing Honey, Active 15+ Manuka Honey (http://www.iherb.com/The-Synergy-Company-Healing-Honey-Active-15-Manuka-Honey-12-oz-340-g/45648)
California Xtracts, Oregano Oil, Wild Mediterranean (http://www.iherb.com/California-Xtracts-Oregano-Oil-Wild-Mediterranean-1-fl-oz-30-ml/47239)

και για τα μικρά μου:

Gaia Herbs, Kids, Cough Syrup with Honey & Lemon, Alcohol-Free Formula (http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Kids-Cough-Syrup-with-Honey-Lemon-Alcohol-Free-Formula-3-fl-oz-90-ml/34882) -
Gaia Herbs, Kids, Echinacea Supreme Herbal Drops, Alcohol-Free Formula (http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Kids-Echinacea-Supreme-Herbal-Drops-Alcohol-Free-Formula-1-fl-oz-30-ml/11602) - με γεύση που δεν ενοχλεί (στον χυμό πορτοκάλι τουλάχιστον που το πίνουμε εμείς)

και φυσικά ...το γαλατάκι της μανούλας!!!!

εκτός απο το γαλατάκι της μανούλας, τα υπόλοιπα μπορείτε να τα προμηθετείτε απο το i herb.

Για όλο τον Οκτώβρη ισχύει έκπτωση 10% για αγορές $60 και άνω και ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ για αγορές άνω των $40. Η καλύτερη ευκαιρία να προμηθευτείτε τα απαραίτητα για το χειμώνα!

Αν ψωνίσετε για πρώτη φορά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τον κωδικό DBM028 και να κερδίσετε επιπλέον έκπτωση $5 έως $10!

kleta
28-10-13, 21:42
Μετά από πολύ καιρό- έχω ένα μωράκι 6 μηνών που με τρέχει...- βρήκα λίγο χρόνο να σερφάρω!
Σχετικά με τα αποσμητικά εγώ σώθηκα με αυτό το προϊόν http://www.bioaroma.gr/product.php?id_product=68
έχω γίνει πλέον φανατική αυτού του site!
Επίσης δείτε και αυτό
http://www.bioaroma.gr/category.php?id_category=22
Το αφρόλουτρο http://www.bioaroma.gr/product.php?id_product=128
είναι απλά υπέροχο.
το εναλλάσσω με το earth mama και μου βγαίνει και πιο οικονομικό!

maria_tweety
28-10-13, 23:56
kleta αυτη η αποσμητικη κρεμα ειναι πολυ λιπαρη?παρ ολο που χρησιμοποιω βιολογικο αποσμητικο εβγαλα γρομπαλακι στη μασχαλη και υποψιαζομαι οτι ειναι απο το αποσμητικο γιατι 24 ωρες το 24 φοραω αποσμητικο, μετα το μπανιο, πριν βγω εξω, οποτε το δερμα δεν αναπνεει ποτε.αλλα χρησιμοποιω βιολογικο.τελικα ουτε αυτο ειναι λυση.κατι πολυ αγνο για τις μασχαλες υπαρχει τελικα?εσεις τι χρησιμοποιειτε?αν βαλουμε ενα μιγμα απο ζελε αλοης και αιθεριο ελαιο tea tree λετε να ειναι αποτελεσματικο?

pasxalitsa v
11-11-13, 22:02
καλησπερα
εχω μεγαλο προβλημα με τον μικρο γιατι ιδρωνει παρα πολυ στον υπνο του και ειδικα στο κεφαλι...
λετε πως κατι τετοιο θα βοηθησει?
το εχει καμια να μου πει εντυπωσεις???
http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=992

βρηκα και αυτο
http://www.ursafe.gr/special-pillows-beds-babycots-accessories/clevamama-handy-baby-products-ltd/clevamama-paidiko

evhgiorgos
13-11-13, 22:34
kleta αυτη η αποσμητικη κρεμα ειναι πολυ λιπαρη?παρ ολο που χρησιμοποιω βιολογικο αποσμητικο εβγαλα γρομπαλακι στη μασχαλη και υποψιαζομαι οτι ειναι απο το αποσμητικο γιατι 24 ωρες το 24 φοραω αποσμητικο, μετα το μπανιο, πριν βγω εξω, οποτε το δερμα δεν αναπνεει ποτε.αλλα χρησιμοποιω βιολογικο.τελικα ουτε αυτο ειναι λυση.κατι πολυ αγνο για τις μασχαλες υπαρχει τελικα?εσεις τι χρησιμοποιειτε?αν βαλουμε ενα μιγμα απο ζελε αλοης και αιθεριο ελαιο tea tree λετε να ειναι αποτελεσματικο?

Είχα το ίδιο θέμα με το roll on της lavera. Δεν το ξαναπήρα και έκτοτε δεν χρησιμοποιώ τίποτα και δεν έχω ξαναβγάλει.

Julianna
14-11-13, 19:34
παρ ολο που χρησιμοποιω βιολογικο αποσμητικο εβγαλα γρομπαλακι στη μασχαλη και υποψιαζομαι οτι ειναι απο το αποσμητικο γιατι 24 ωρες το 24 φοραω αποσμητικο, μετα το μπανιο, πριν βγω εξω, οποτε το δερμα δεν αναπνεει ποτε.αλλα χρησιμοποιω βιολογικο.τελικα ουτε αυτο ειναι λυση.κατι πολυ αγνο για τις μασχαλες υπαρχει τελικα?εσεις τι χρησιμοποιειτε?
Καθαρό οινόπνευμα έχεις δοκιμάσει;

Έχεις δει τις παρακάτω συνταγές;

(1) Από: http://kallyntikaapospiti.blogspot.gr/2012/05/blog-post_9745.html
Υλικά

1/4 της δοσομετρικής κούπας ζάχαρη άχνη
1/4 δοσομετρικής κούπας μαγειρική σόδα
5-6 κ.γ. βαλσαμέλαιο ή ηλιέλαιο ή λάδι καρύδας κτλ.
9-10 βανίλιες (αυτές για τα γλυκά)
4 κάψουλες βιταμίνη Ε

Παρασκευή
Ανακατέψετε την άχνη με την σόδα και την σκόνη βανίλιας. Βάλτε τη βιταμίνη Ε σε χλιαρό νερό για 1-2 λεπτά, ώστε να μαλακώσει η κάψουλα και να μπορέσετε να αφαιρέσετε όλο το περιεχόμενο της και προσθέστε την στο λάδι.
Ενώστε τα υλικά και ζυμώστε το μείγμα με καθαρά χέρια. Βάλτε το μείγμα σε ένα σκούρο βαζάκι.
Μυρίζει σαν γλυκό και μη φοβάστε, δεν θα κολλήσουν οι μασχάλες σας, επειδή περιέχει άχνη, ούτε θα αφήσει σημάδια που δεν φεύγουν από τα ρούχα σας.
(2)
αποσμητικό με περγαμόντο και βότανα σε stick (http://beautyelixirs.blogspot.com/2006/11/alternatives.html); (δεν κατάφερα να αντιγράψω τη συνταγή)

Εγώ χρησιμοποιώ το αποσμητικό spray Basis sensitiv της lavera (http://www.lavera.gr/basis_deo_spray.html).

iouliam
06-12-13, 01:07
Συγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί αλλά είναι πάρα πολλές σελίδες κ δεν μπόρεσα να τις διαβάσω όλες, μήπως ξέρετε καταστήματα ή σελίδες για αγορά βιολογικών ρούχων για παιδιά κ ενήλικες; Έχω βρει 2-3 σελίδες αλλά μόνο για μωρά και έκανα αγορά από ecobaby όπου πραγματικά είδα διαφορά στα ρούχα και θέλω ειδικά του παιδιού να αντικαταστήσω σιγά-σιγά όλα με βιολογικά.

pasxalitsa v
08-12-13, 15:18
κοριτσια γεια,εκανα αναζητηση στο θεμα αλλα δεν βρηκα κατι...
εκτος απο iherb της himalaya προιοντα που αλλου μπορω να βρω?
ψαχνω ενα σιροπι και δεν το εχει...

2007rea
08-12-13, 15:48
εχω παρει αυτό http://www.amazon.co.uk/100-HERBAL-GENTLE-EXFOLIATING-APRICOT/dp/B008IP24JE/ref=pd_sim_sbs_beauty_7
απο το αμαζον
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά. Δυστυχώς, oι τιμές καμμία σχεση με το iherb

pasxalitsa v
10-12-13, 21:10
εχει δοκιμασει κανεις αυτο ή αλλο αυτης της εταιρειας?
http://www.aboutpharmacy.gr/ell/product/DR_MULLER_Αρωματικό_Σιρόπι_με_Αλθέα_και_Βιταμίνη_C

ania
11-12-13, 18:19
Κοριτσια να ρωτησω κατι λίγο ασχετο , μια φίλη ενδιαφερεται να παρει κολλαγονο για χονδροπαθεια που εχει στα γονατα, έχετε καμία άποψη ή έχετε διαβασει κάτι σχετικό για αυτα τα σκευασματα; επικινδυνότητα κτλ , ;