PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγία 'Αννα

papagalomania
24-07-11, 21:47
Κορίτσια, μόλις γύρισα απ' το μοναστήρι της Αναλήψεως στα Σκούρτα Βοιωτίας, όπου βρίσκεται η θαυματουργή εικόνα της αγίας Άννας από τη Μικρά Ασία. Άπειρα θαύματα τεκνοποίησης κάνει η χάρη της. Οι καλόγριες εκεί παίρνουν τα ονόματα των ζευγαριών και τα μνημονεύουν κάθε Κυριακή μέχρι να γίνει η σύλληψη! Γι' αυτό μας λένε να ειδοποιούμε όταν έχουμε εγκυμοσύνη, γιατί ο κατάλογος είναι μεγάλος.
Η εικόνα είναι τόσο ζωντανή,νομίζεις ότι σου μιλάει. Δείχνει την Αγία Άννα να κρατάει από τους ώμους την Παναγία ως παιδούλα.
Μακάρι η χάρη της να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες!

κατερινακο
24-07-11, 22:38
Να σαι καλα που το ανακοινωνεις papagalomania...
Πρωτη φορα ακουω για αυτη την εικονα & με ενδιαφερει πολυ..
Ευκαιρια να μαθω περισσοτερα!!!

adnihor1
24-07-11, 22:46
πριν μεινω εγκυος(μετα απο χρονιες ταλαιπωριες κ αποβολες)με παιρνει τηλ η αδερφη μου 6.30 το πρωι κ μου λεει ειδα ενα ονειρο κ εχω ταραχτει πολυ.ειδε οτι ηταν με τον αντρα της τοτε αρραβωνιαστικο της κ πηγαινε σε μια εκκλησια να αναψει κερι κ η εκκλησια λεγοταν η παναγια η χρυσοβαλαντο(μετα την τελευταια αποβολη ειχα πει οτι αν κανω παιδι κ βγει κοριτσι θα το βγαλω το ονομα της παναγιας κ της αγιας ειρηνης μαρια ειρηνη δηλ.) μπαινοντας μεσα ειδε ολα τα αδεφια μου 9 συνολο ζωη να χουμε να παιρνουν διαφορα πραγματα λαδακι,λιβανι κ αλλα τετοια για να μου φιαξουν φυλαχτο να μεινω εγκυος ξανα κ να πανε ολα καλα.μολις φιαξαμε το φυλαχτο μου λεει παω να βγω απο την εκκλησια κ βλεπω κατω μια εικονα την σηκωνω κ ηταν ο Αγιος Γεωργιος παω στην νεοκωρησα κ της λεω βρηκα αυτη την εικονα κ μου λεει κρατα την ειναι ο προστα της σου,κανοντας να ξαναβγω παλι βλεπω αλλη μια την σηκωνω κ ηταν η Αγια Αννα την ξαναδινω στην νεοκωρησα κ μου λεει αυτη δωστην στην ανδριανη ειναι κ να της πεις οτι ολα θα πανε καλα!2 βδομαδες αργοτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ!!!!ευχαριστω την Αγια Αννα κ οσους βοηθησαν εκει ψιλα να εχω το αγγελουδι μου στην αγκαλια μου.η θρησκεια μας ειναι αληθινη κοριτσια πιστεψτε το κ το θαυμα θα γινει!!!!!!!!

toniagr
24-07-11, 23:56
πριν μεινω εγκυος(μετα απο χρονιες ταλαιπωριες κ αποβολες)με παιρνει τηλ η αδερφη μου 6.30 το πρωι κ μου λεει ειδα ενα ονειρο κ εχω ταραχτει πολυ.ειδε οτι ηταν με τον αντρα της τοτε αρραβωνιαστικο της κ πηγαινε σε μια εκκλησια να αναψει κερι κ η εκκλησια λεγοταν η παναγια η χρυσοβαλαντο(μετα την τελευταια αποβολη ειχα πει οτι αν κανω παιδι κ βγει κοριτσι θα το βγαλω το ονομα της παναγιας κ της αγιας ειρηνης μαρια ειρηνη δηλ.) μπαινοντας μεσα ειδε ολα τα αδεφια μου 9 συνολο ζωη να χουμε να παιρνουν διαφορα πραγματα λαδακι,λιβανι κ αλλα τετοια για να μου φιαξουν φυλαχτο να μεινω εγκυος ξανα κ να πανε ολα καλα.μολις φιαξαμε το φυλαχτο μου λεει παω να βγω απο την εκκλησια κ βλεπω κατω μια εικονα την σηκωνω κ ηταν ο Αγιος Γεωργιος παω στην νεοκωρησα κ της λεω βρηκα αυτη την εικονα κ μου λεει κρατα την ειναι ο προστα της σου,κανοντας να ξαναβγω παλι βλεπω αλλη μια την σηκωνω κ ηταν η Αγια Αννα την ξαναδινω στην νεοκωρησα κ μου λεει αυτη δωστην στην ανδριανη ειναι κ να της πεις οτι ολα θα πανε καλα!2 βδομαδες αργοτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ!!!!ευχαριστω την Αγια Αννα κ οσους βοηθησαν εκει ψιλα να εχω το αγγελουδι μου στην αγκαλια μου.η θρησκεια μας ειναι αληθινη κοριτσια πιστεψτε το κ το θαυμα θα γινει!!!!!!!!να σαι καλα και να χαιρεσαι το μωρακι σου.ολοι οι αγιοι ειναι ζωντανοι και μασ βοηθανε ετσι κι αλλιωσ οταν βρεθουμε στα δυσκολα το θεο και τουσ αγιουσ παρακαλαμε.αρκει στα ευκολα παλι το θεο να δοξαζουμε.κοριτσια οτι μασ εχει μεινει ειναι η πιστη που εχουμε.ολοι παρακαλαμε να κανουμε ενα αγγελουδι και να το χει ο θεοσ καλα.να σται καλα που το αναρτησεσ αυτο.βοηθεια σου!!!το μονο που παρακαλαω τοσα χρονια που προσπαθω με τισ εξωσωματικεσ και την ταλαιπωρια που τραβαμε ειναι να ρθει καποιοσ αγιοσ στον υπνο μου και να μου δειξει το σωστο δρομο για να πετυχω η να μου πει οτι θα κανω και γω το δικο μου παιδακι.

margi
25-07-11, 00:10
[QUOTE=papagalomania;2095524]Κορίτσια, μόλις γύρισα απ' το μοναστήρι της Αναλήψεως στα Σκούρτα Βοιωτίας, όπου βρίσκεται η θαυματουργή εικόνα της αγίας Άννας από τη Μικρά Ασία. Άπειρα θαύματα τεκνοποίησης κάνει η χάρη της. Οι καλόγριες εκεί παίρνουν τα ονόματα των ζευγαριών και τα μνημονεύουν κάθε Κυριακή μέχρι να γίνει η σύλληψη! Γι' αυτό μας λένε να ειδοποιούμε όταν έχουμε εγκυμοσύνη, γιατί ο κατάλογος είναι μεγάλος.
Η εικόνα είναι τόσο ζωντανή,νομίζεις ότι σου μιλάει. Δείχνει την Αγία Άννα να κρατάει από τους ώμους την Παναγία ως παιδούλα.
Μακάρι η χάρη της να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες![/QUOT
Βοήθειά σου! Να σε βοηθήσει η χάρη της Αγίας Αννας και να γίνεις σύντομα μανούλα. Κορίτσια μου, να μας βοηθήσει όλες μας, να λάβει τέλος η ταλαιπωρία μας και να μπορέσουμε να αποκτήσουμε γερά μωράκια όσες παιδευόμαστε καιρό τώρα!
Θέλω κι εγώ να σε ευχαριστήσω που μας έγραψες για το μοναστήρι. Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός και να πάω κι εγώ κάποτε.

papagalomania
25-07-11, 07:55
Κορίτσια,
Όσες δεν πάτε μπορείτε να τηλεφωνήσετε και να δώσετε τα ονόματά σας για μνημόνευση. Το τηλέφωνο δεν το έχω αλλά το βρίσκουμε εύκολα από τον κατάλογο. Ι.Μονή Αναλήψεως, Σκούρτα Βοιωτίας.
Μου είπαν για ζευγάρια που τηλεφωνούν από το εξωτερικό.
Μου έλεγε μια κυρία ότι έδωσε το όνομα της ανηψιάς της που ήταν πολλά χρόνια άτεκνη, χωρίς να το ξέρει η ίδια! Στο χρόνο πάνω έκανε κοριτσάκι και τότε της το είπε και εκείνη το βάφτισε εκεί!

toniagr
25-07-11, 11:17
καλημερα,θα πρεπει να πουμε στισ καλογριεσ φανταζομαι το ονοματα μασ δηλαδη και του συζυγου μασ?πωσ θα γινει ακριβωσ?αν βρεισ τηλ πεσ μασ

maraki10
25-07-11, 11:55
εύχομαι όλες να τις βοηθήσει η Αγία Άννα!!!!

papagalomania
25-07-11, 13:00
Βρήκα το τηλέφωνο. 22620 58731.
Δίνουμε το όνομα το δικό μας και του συζύγου. Και όταν με το καλό έρθει το μπεμπέ, τηλεφωνούμε και το σβήνουν! Αλλά μάλλον θα πάμε πετώντας!

toniagr
25-07-11, 15:04
ευχαριστω πολυ να σαι καλα ξανα βοηθεια σου

miranda!
28-07-11, 19:30
Κορίτσια καλησπέρα! Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ το μηνυμά μου, αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Τον Απρίλιο είχα πάει με τη μητέρα μου στην Παναγία τη Σουμελά.Εκεί κι εγώ και η μητέρα μου, κάναμε το τάμα μας στη χάρη Της Παναγίτσας μας να με βοηθήσει να αποκτήσω κι εγώ ένα παιδάκι! Είχα πει πως αν με το καλό τα καταφέρω θα δώσω το όνομα της Παναγίας. Από τότε τιποτα δυστυχώς. Ελπίζω βέβαια ακόμη στην Παναγίτσα και στο θαύμα της. Νομίζω όμως ότι δεν έχω το δικαίωμα να τάξω και αλλού. Νιώθω δεσμευμένη στην Παναγίτσα μας μ'αυτό το ταμα για πάντα και νομίζω πως θα πρέπει να το τηρήσω όσο κι αν αργήσει το μωράκι που ελπίζω να αποκτήσω κάποια στιγμή. Εσείς τι λέτε; Θα μπορούσα να παρακαλέσω και αλλού; Πχ θα μπορούσα άραγε να δώσω τα ονόματά μας στην Αγία Αννα που αναφέρατε; Ή να ζητήσω μηλαράκι από την Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντω που διάβαζα πριν;Δε θα πρέπει κι εκει να έχει η προσευχή μου κάποιο αντίκρισμα;
Συγνωμη αν λέω βλακείες......... Φυσκά η πίστη είναι πίστη, ελπίζω να μην ακούγομαι τόσο παράλογη, αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να εκφράσω την απορία μου...

papagalomania
29-07-11, 10:51
Τάξε και παρακάλεσε σε όλους τους αγίους. Ειδικά η αγία Άννα είναι μητέρα της Παναγίας μας, οπότε αν είναι κοριτσάκι το βγάζεις Μαριάννα!
Οι άγιοι δεν έχουν ανταγωνισμό μεταξύ τους, χαίρονται να τους παρακαλάμε. Στον άγιο Χαράλαμπο στο Αυλωνάρι μου έλεγε η ηγουμένη για μια κυρία εκεί κοντά που είχε 25 χρόνια άτεκνη. Πήγε ξυπόλυτη μέσα στα χιόνια στη γιορτή του αγίου. Ε, σε ένα μήνα έμεινε έγκυος στο πρώτο! Μετά από ένα χρόνο στο δεύτερο. Αυτά τα χρόνια είχε πάει σε πολλά προσκυνήματα και είχε παντού τάξει. Στην περίπτωσή της έκανε ο άγιος Χαράλαμπος τη δουλειά!
Προσωπικά, από το να ξανατρέχω σε γιατρούς και να περιμένω σε αίθουσες αναμονής και να με τρώει το άγχος, νιώθω καλύτερα να κάνω το προσκύνημά μου, να είμαι μέσα στη φύση, να ξεφεύγω και να ηρεμώ. Στο κάτω κάτω επιστρέφω ανανεωμένη, όχι τσακισμένη. Και ένα πράγμα νιώθω. Καμμία προσευχή δεν πάει χαμένη.
Οπότε, το δισάκι μου στον ώμο και βουρ!

margi
29-07-11, 11:16
Ή μπορείς να το πεις, αν είναι κορίτσι, Aννα-Μαρία!
Κι εγώ έχω τάξει το πρώτο μου κορίτσι να το πω Αννα.
Παπαγαλομάνια, μού αρλεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Αυτό να κάνεις και να είσαι σίγουρη πως λίγο που θα ηρεμήσεις, λίγο που θα τονωθεί η πίστη σου, πολύ που θα σε βοηθήσει ο Θεός, θα καταφέρεις να μείνεις εγκυούλα!

Lenaki90
29-07-11, 13:55
Στη Βοιωτια ε? Πολυ ενδιαφερον μιας και μετακομισα προσφατα εδω αλλα δεν ξερω κατα που πεφτει το μοναστηρι αυτο. Θα προσπαθησω να το βρω και να το επισκευθω την επομενη εβδομαδα με καποιον τροπο.

miranda!
29-07-11, 19:14
Είναι πραγματικά συγκλονιστικές οι ιστορίες όσων είχαν την τύχη να ζήσουν ένα θαύμα! Κάποιες φορές νομίζω ότι δεν είμαι άξια να ζητήσω κάτι! Αλήθεια κορίτσια, το πάω λίγο αλλού τώρα, αλλά πιστεύετε στη γλωσσοφαγιά και το κακό το μάτι; Δεν ξέρω γιατί αλλά πριν ακόμη καταλάβουμε ότι υπάρχει πρόβλημα, είχα το συναίσθημα ότι κάποιος και συγκεκριμένα κάποια- θα τη βόλευε πάρα πολύ να μη μείμω έγγυος και φοβάμαι ότι κάπου, κάπως έχει βάλει το χεράκι της. Μη με περνάτε για προληπική αλλά αντιμετώπισα από αυτό το άτομο πολύ κακία και άδικα,,, και θα την είχα ικανή για οτιδήποτε.Και μόνο που το λέω ανατριχιάζω....

ελενανικολ
29-07-11, 19:57
η πιστη βοηθαει παντου! αρκει να πιστευεις! κοριτσια με το καλο σας ευχομαι οσες δεν ειναι μανουλες ακομα!
να ξερετε αυτο που θελετε παντα γινεται! και ερχεται εκει που δεν το περιμενετε!!!!!
αναψτε ενα κερακι..

momitsi
29-07-11, 20:21
εμενα ο συζυγος ειχε παει στο αγιο ορος στην αγια αννα πριν ξεκινησουμε την εξωσωματικη-οι καλογεροι μας εδωσαν το κανονα της-αυστηρη νηστεια και προσευχη-μνημονευουν και τα ονοματα μας 40 μερες το ιδιο και στον αγιο ραφαηλ στην γριβα και δοξα τον θεο και ολους τους αγιους πετυχα με την πρωτη-μια αννουλα(τιμη στην αγια μας)και εναν ραφαηλακο(τιμη στον αγιο μας)-δεν μας χαλασαν το χατηρι και μας εδωσαν 2 γερα παιδακια το λιγοτερο που μπορουσα να κανω ειναι τα ονομασω με ονοματα τους και καθε χρονο να τιμω τους αγιους-ευχομαι σε ολες τις κοπελες να αποκτησουν συντομα τα παιδακια τους-με πιστη-προσευχη και την επιστημη ολα θα πανε καλα!

ελενανικολ
29-07-11, 20:24
γερα να ειανι τα παιδακια σου! μεγαλη χαρη τους! να εισια καλα και να τα χαιρεσαι για το αγιο ορος εχω ακουσει και για μια ζωνη που φοραει ο αντρας η ακτι τετοιο...

ΕΛΠΙΔΑ_ΓΙΑΝΝΗΣ
29-07-11, 20:59
Προσωπικά, από το να ξανατρέχω σε γιατρούς και να περιμένω σε αίθουσες αναμονής και να με τρώει το άγχος, νιώθω καλύτερα να κάνω το προσκύνημά μου, να είμαι μέσα στη φύση, να ξεφεύγω και να ηρεμώ. Στο κάτω κάτω επιστρέφω ανανεωμένη, όχι τσακισμένη. Και ένα πράγμα νιώθω. Καμμία προσευχή δεν πάει χαμένη.

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!! να είσαι καλά κοπέλα μου με ένα γερό μωράκι

momitsi
29-07-11, 21:01
σου δινουν ενα κουτακι που εχει μεσα αγιασμο-λαδακι ενα βιβλιο με την παρακληση και αντιδωρα(80)-πριν ξεκινησεις εξομολογουνται και οι 2 και κανεις ευχελαιο στο σπιτι-καθε μερα διαβαζεις την παρακληση και κανεις μετανοιες και οι δυο και περνει ο καθε ενας απο ενα αντιδωρο-η νηστεια ειναι η αυστηρη οπως του πασχα-ουτε λαδι-και πινεις και αγιασμο-μολις τελειωσουν οι 40 μερες ξανα κανεις ευχελαιο.εχει και μια ζωνη μεσα που την φορα συνηθως η γυναικα!αυτος ειναι ο κανονας της αγιας αννας.παντως ο αντρας μου μολις ειδε τις φωτογραφιες που εχουν εκει επαθε πλακα-να τον αξιωσει συντομα να παει ξανα να βαλει και τα δικα μας παιδακια.παντως προχθες που ηταν της αγιας αννας και πηγαμε εδω σε ενα εκκλησακι ενα περιεργο πραγμα ρε κοριτσια δεν ξεκολουσαν μεσα απο την εκκλησια-αφου τα τραβουσα να βγουμε και να φανταστητε παμε εκκλησια σχεδον καθε κυριακη!

papagalomania
31-07-11, 19:16
Βρήκα ένα φοβερό βιβλιαράκι με τίτλο " Η αγωγή του παιδιού αρχίζει από τη σύλληψη" στον ιστότοπο arnion.gr. Ιδιαιτέρως στη σελίδα 20, στο κεφάλαιο για τη γονιμότητα έχει πολλές χρήσιμες συμβουλές.

toniagr
02-08-11, 17:16
καλησπερα κοριτσια μολισ πηρα στην αγια αννα και μου μιλησε μια καλογρια παρα πολυ ευγενικη κοριτσια πηρα λιγο θαρροσ και ευχομαι να μεινω εγκυοσ με ενα θαυμα φυσιολογικα αλλα ελπιζω....να σται ολεσ καλα και σασ ευχομαι η αγια αννα να μασ βοηθησει ολεσ να αποκτησουμε τα μωρακια μασ

greeklia
03-08-11, 14:41
Θα συμφωνήσω κορίτσια, νομίζω ότι μια ελπίδα, τουλάχιστον για να νιώσουμε λίγο καλύτερα, μας την δίνει η θρησκεία με τέτοια παραδείγματα..
να πω την αλήθεια δεν είμαι τακτική στην εκκλησία αλλά πριν ένα μήνα όταν έκανα την απόξεση, γυρίζοντας στο νησί που μένω, σταμάτησα στην Τήνο και πήγα στην Παναγία...βρε παιδιά, με το που μπήκα στην εκκλησία δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυα μου, η αλήθεια είναι ότι ντράπηκα επειδή είχε λειτουργία και προσκύνησα και έφυγα γιατί δεν μπορούσα να συγκρατηθώ...Ήταν λες και έπεσα στην αγκαλιά της μαμάς μου που είναι μακριά μου (στην οποία δεν έχω πει για τη δευτερη εγκυμοσύνη οπότε δεν είχα καμία παρηγοριά από εκεί...)
τώρα τον δεκαπενταύγουστο παλι στη Τήνο θα είμαι για δουλειά και θα πάω να κάνω και ένα τάμα...
μετά τελος αυγούστου βαφτίζω ένα μωράκι στην β. ελλάδα και λέω να πάω και στην Παναγία τη Σουμελά...
Ας βάλουν όλοι οι Αγιοι το χεράκι τους μήπως δούμε άσπρη μέρα...:wink::wink::wink:

toniagr
03-08-11, 14:56
Θα συμφωνήσω κορίτσια, νομίζω ότι μια ελπίδα, τουλάχιστον για να νιώσουμε λίγο καλύτερα, μας την δίνει η θρησκεία με τέτοια παραδείγματα..
να πω την αλήθεια δεν είμαι τακτική στην εκκλησία αλλά πριν ένα μήνα όταν έκανα την απόξεση, γυρίζοντας στο νησί που μένω, σταμάτησα στην Τήνο και πήγα στην Παναγία...βρε παιδιά, με το που μπήκα στην εκκλησία δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυα μου, η αλήθεια είναι ότι ντράπηκα επειδή είχε λειτουργία και προσκύνησα και έφυγα γιατί δεν μπορούσα να συγκρατηθώ...Ήταν λες και έπεσα στην αγκαλιά της μαμάς μου που είναι μακριά μου (στην οποία δεν έχω πει για τη δευτερη εγκυμοσύνη οπότε δεν είχα καμία παρηγοριά από εκεί...)
τώρα τον δεκαπενταύγουστο παλι στη Τήνο θα είμαι για δουλειά και θα πάω να κάνω και ένα τάμα...
μετά τελος αυγούστου βαφτίζω ένα μωράκι στην β. ελλάδα και λέω να πάω και στην Παναγία τη Σουμελά...
Ας βάλουν όλοι οι Αγιοι το χεράκι τους μήπως δούμε άσπρη μέρα...:wink::wink::wink:πηγα στην παναγια σουμελα και εγω,τι να σου πω ηταν καταπληκτικα πολυ συγκινητικα αλλα σε μια εκκλησια κοριτσια δε μπορουσα να συγκρατηθω και εκλαψα στον αγιο εφραιμ στην νεα μακρη.νοιωθεισ ενα δεοσ οταν αντικρησεισ το σκυνωμα του αγιοου και ολη την λειτουργια τησ κυριακησ.

papagalomania
03-08-11, 16:06
Κορίτσια ο Θεός είναι μεγάλος!
Την Κυριακή στην εκκλησία παρακαλούσα να μου δώσει ένα σημάδι για παρηγοριά, γιατί όλο απαισιόδοξες σκέψεις μου έρχονται στο νου. Ε, βρίσκω μια φίλη μου πολύ μεγαλύτερη από μένα και μου είπε ότι η αδελφή της, την οποία έχουμε μήνες να δούμε, είναι 6 μηνών έγκυος! Σε ηλικία 46 χρονών, με περίοδο σταματημένη εδώ και 4 χρόνια και με αζωοσπερμία ο άντρας της! Έχει μάλιστα δίδυμα! Αυτοί το είχαν πάρει απόφαση όταν σταμάτησε η περίοδος της γυναίκας, και δεν ξανασκέφτηκαν παιδί.Ε, σέ λίγο θα έχουν δύο! Έφυγα πετώντας! Όποτε θα μου ξανάρθουν τέτοιες σκέψεις, θα θυμάμαι τα διδυμάκια!

toniagr
03-08-11, 16:53
Κορίτσια ο Θεός είναι μεγάλος!
Την Κυριακή στην εκκλησία παρακαλούσα να μου δώσει ένα σημάδι για παρηγοριά, γιατί όλο απαισιόδοξες σκέψεις μου έρχονται στο νου. Ε, βρίσκω μια φίλη μου πολύ μεγαλύτερη από μένα και μου είπε ότι η αδελφή της, την οποία έχουμε μήνες να δούμε, είναι 6 μηνών έγκυος! Σε ηλικία 46 χρονών, με περίοδο σταματημένη εδώ και 4 χρόνια και με αζωοσπερμία ο άντρας της! Έχει μάλιστα δίδυμα! Αυτοί το είχαν πάρει απόφαση όταν σταμάτησε η περίοδος της γυναίκας, και δεν ξανασκέφτηκαν παιδί.Ε, σέ λίγο θα έχουν δύο! Έφυγα πετώντας! Όποτε θα μου ξανάρθουν τέτοιες σκέψεις, θα θυμάμαι τα διδυμάκια!και πολυ καλα θα κανεισ να κανεισ ευχαριστεσ σκεψεισ,ο θεοσ ειναι μεγαλοσ.πολλεσ φορεσ τα βαζω και με το θεο για τη μαυρη μοιρα μου αλλα τι να κανω?πιστευω οτι δε θα αργησει το θαυμα να γινει και σε μασ

SERI1
03-08-11, 17:30
για την αγία άννα και το συγκεκριμένο μοναστήρι δεν το ήξερα το έμαθα απο το forum να είναι καλά η κοπέλα που άνοιξε το θέμα αυτό. μόλις πήρα και εγω στο μοναστήρι να δώσω τα ονόματα , πήρα θάρρος όπως αναφέρει και η tonia παραπάνω και μόνο που μου είπε η μοναχη : παιδί μου οταν θα γίνεις μανούλα πάρε μας τηλ ...αχ αυτή η λέξη μανούλα...

toniagr
03-08-11, 19:07
για την αγία άννα και το συγκεκριμένο μοναστήρι δεν το ήξερα το έμαθα απο το forum να είναι καλά η κοπέλα που άνοιξε το θέμα αυτό. μόλις πήρα και εγω στο μοναστήρι να δώσω τα ονόματα , πήρα θάρρος όπως αναφέρει και η tonia παραπάνω και μόνο που μου είπε η μοναχη : παιδί μου οταν θα γίνεις μανούλα πάρε μας τηλ ...αχ αυτή η λέξη μανούλα...το ιδιο ειπε και σε εμενα η μοναχη τη λεξη μανουλα

yorkshire
01-10-11, 07:24
Η καριέρα της πάνω από όλους και όλα …κουβέντα δεν ήθελε να ακούσει για παιδιά και σκοτούρες …έχουμε χρόνο έλεγε ,και δυσφορούσε εμφανώς όποτε κανείς ..τολμούσε να της απευθύνει ευχή για τεκνογονία …όποτε ο καλός της όπως συνήθιζε να τον αποκαλεί χάζευε με παραπονεμένο βλέμμα μικρά αγγελούδια στους σπάνιους περιπάτους τους …είπαμε ….όποτε θέλω Εγώ εσύ δεν θα γεννήσεις …. Λίγο πριν τα σαράντα της του το ανακοίνωσε …θα κάνω παιδί!!! έτσι του είπε …Λίγο μετά τα σαράντα της τα μάτια της ήταν πάντα κοκκινισμένα …οι κουβέντες της πλέον μετρημένες και το βλέμμα της όπως …του καλού της … Πόσο αφελής ήμουν που νόμιζα ότι όλα τα κανονίζω εγώ ….Αυτά ήταν τα πρώτα λόγια που ξεστόμισε μόλις συνάντησε για πρώτη φορά στην ζωή της τον γιατρό της ψυχής …δεν φορούσε λευκή μπλούζα όπως οι τόσοι που συνάντησε για το …πρόβλημά της μα στολή αγιασμένη με χρυσοκέντητους σταυρούς …ποτισμένη απο λιβάνι και δάκρυα διαμαντένια .Και αυτός της έδωσε την καλύτερη συνταγή …μια μικρή ευχούλα που από κείνη την ημέρα αντηχούσε συνέχεια μέσα της …
Την άκουσα και εγώ κάποτε να την ψιθυρίζει με φωνή τρεμάμενη ,γλυκιά και ικετευτική …Αγία μου Άννα κάνε με μάνα …. Αγία μου Άννα κάνε με μάνα…. Αγία μου Άννα κάνε με μάνα…. Την άκουσα και προχθές στην βάπτιση των διδύμων της να την επαναλαμβάνει μα ήταν κάπως αλλιώτικη τούτη τη φορά η ευχή : Αγία μου Άννα κάνε με καλή μάνα…. (Βασισμένο σε Αληθινή Ιστορία)

πηγη:http://sotiriapsixis.blogspot.com/2010/12/blog-post_08.html

papagalomania
01-10-11, 08:12
Η καριέρα της πάνω από όλους και όλα …κουβέντα δεν ήθελε να ακούσει για παιδιά και σκοτούρες …έχουμε χρόνο έλεγε ,και δυσφορούσε εμφανώς όποτε κανείς ..τολμούσε να της απευθύνει ευχή για τεκνογονία …όποτε ο καλός της όπως συνήθιζε να τον αποκαλεί χάζευε με παραπονεμένο βλέμμα μικρά αγγελούδια στους σπάνιους περιπάτους τους …είπαμε ….όποτε θέλω Εγώ εσύ δεν θα γεννήσεις …. Λίγο πριν τα σαράντα της του το ανακοίνωσε …θα κάνω παιδί!!! έτσι του είπε …Λίγο μετά τα σαράντα της τα μάτια της ήταν πάντα κοκκινισμένα …οι κουβέντες της πλέον μετρημένες και το βλέμμα της όπως …του καλού της … Πόσο αφελής ήμουν που νόμιζα ότι όλα τα κανονίζω εγώ ….Αυτά ήταν τα πρώτα λόγια που ξεστόμισε μόλις συνάντησε για πρώτη φορά στην ζωή της τον γιατρό της ψυχής …δεν φορούσε λευκή μπλούζα όπως οι τόσοι που συνάντησε για το …πρόβλημά της μα στολή αγιασμένη με χρυσοκέντητους σταυρούς …ποτισμένη απο λιβάνι και δάκρυα διαμαντένια .Και αυτός της έδωσε την καλύτερη συνταγή …μια μικρή ευχούλα που από κείνη την ημέρα αντηχούσε συνέχεια μέσα της …
Την άκουσα και εγώ κάποτε να την ψιθυρίζει με φωνή τρεμάμενη ,γλυκιά και ικετευτική …Αγία μου Άννα κάνε με μάνα …. Αγία μου Άννα κάνε με μάνα…. Αγία μου Άννα κάνε με μάνα…. Την άκουσα και προχθές στην βάπτιση των διδύμων της να την επαναλαμβάνει μα ήταν κάπως αλλιώτικη τούτη τη φορά η ευχή : Αγία μου Άννα κάνε με καλή μάνα…. (Βασισμένο σε Αληθινή Ιστορία)

Να' σαι καλά, με συγκίνησες πρωί πρωί!:-) Σήμερα αδιαθέτησα και ήθελα πράγματι ένα μήνυμα ελπίδας. Δεν θα μας αφήσουν οι άγιοι!

SERI1
01-10-11, 12:33

με συγκίνησες πρωί , πρωί και μένα ...θα γίνουμε μάνες , κανένα δεν αφήνει ο Θεός !

papagalomania
02-10-11, 14:09
Τζίφος, κορίτσια, δεν αδιαθέτησα. Μια σταγόνα καφεκόκκινη, λίγες κράμπες και από χτες το πρωί μόνο λίγο καφεκίτρινο στη σερβιέττα. Αμάν πια. Έχουν περάσει 13 μέρες από την τελευταία επαφή και βιάζομαι να ξαναξεκινήσω! Άσε που τα τεστ ωορρηξίας έβγαιναν θετικά από την 31η μέχρι την 35η μέρα του κύκλου! Και τώρα είναι η 46η. Γκρρρρρ!Παρήγγειλα και agnus cactus και θα το αρχίσω από την τρίτη μέρα της περιόδου. Μόνο να έρθει η σιχαμένη!

mary..
03-10-11, 08:46
Βρήκα το τηλέφωνο. 22620 58731.
Δίνουμε το όνομα το δικό μας και του συζύγου. Και όταν με το καλό έρθει το μπεμπέ, τηλεφωνούμε και το σβήνουν! Αλλά μάλλον θα πάμε πετώντας!
καλημερα,σε ευχαριστω πολυ που εδωσες την ευκαιρια να μαθω για αυτο το μοναστηρι και την θαυματουργη εικονα της αγιας Αννας.μολις πηρα τηλ και ειπα και εγω τα ονοματα μας.μου ειπε η καλογρια που το σηκωσε,γεματη καλοσυνη,πως θα τα θυμαται τα ονοματα μας γιατι ειναι τα ονοματα των γονιων της!!σε ευχαριστω πολυ,ευχομαι αν δεν εχεις αποκτησει μωρακι,συντομα να σας το χαρισει η Αγια Αννα!!καλη σου μερα

margi
06-10-11, 15:12
Τζίφος, κορίτσια, δεν αδιαθέτησα. Μια σταγόνα καφεκόκκινη, λίγες κράμπες και από χτες το πρωί μόνο λίγο καφεκίτρινο στη σερβιέττα. Αμάν πια. Έχουν περάσει 13 μέρες από την τελευταία επαφή και βιάζομαι να ξαναξεκινήσω! Άσε που τα τεστ ωορρηξίας έβγαιναν θετικά από την 31η μέχρι την 35η μέρα του κύκλου! Και τώρα είναι η 46η. Γκρρρρρ!Παρήγγειλα και agnus cactus και θα το αρχίσω από την τρίτη μέρα της περιόδου. Μόνο να έρθει η σιχαμένη!Ρε συ, μήπως η Αγία Αννα έκανε το θαύμα της κι έχουμε ευχάριστα;;;;)

papagalomania
06-10-11, 20:09
Ρε συ, μήπως η Αγία Αννα έκανε το θαύμα της κι έχουμε ευχάριστα;;;;)

Αν δεν αδιαθετήσω και την επόμενη εβδομάδα, θα κάνω μια χοριακή. Αλλά δεν περιμένω τίποτε, για να μην χαλάσει η ψυχολογία μου που ίδρωσα να τη φτιάξω. :rolleyes:

ΝΟΥΝΟΥ
06-10-11, 20:22
νομιζω πως εισαι εγκυος.κανε ενα τεστ.αποψε

papagalomania
06-10-11, 20:28
νομιζω πως εισαι εγκυος.κανε ενα τεστ.αποψε
Αν είμαι, θα' μαι και την άλλη βδομάδα! Τόσα χρόνια έχω φάει τόσες απογοητεύσεις που δεν χρειάζομαι κι άλλη και μάλιστα βραδιάτικα. Υπομονή θα κάνω. Άλλωστε έχω τέτοια νύστα που δεν βλέπω να γράψω, όχι να τρέχω σα μουρλή στα φαρμακεία!:lol:

ΝΟΥΝΟΥ
06-10-11, 20:31
σε καταλαβαινω...τα περασα κι εγω.αλλα με τοση καθυστερηση δεν ειναι σιγουρο?κι αυτο με τα καφε?

papagalomania
06-10-11, 20:39
σε καταλαβαινω...τα περασα κι εγω.αλλα με τοση καθυστερηση δεν ειναι σιγουρο?κι αυτο με τα καφε?
Μπορεί να είναι ορμονική διαταραχή. Κλείνω τα σαράντα σε λίγες μέρες. Άλλωστε από την Κυριακή δεν έχω καφέ, μόνο κάτι αηδιαστικά σάλια (μπλιαχ) που με κάνουν να αλλάζω 3 φορές τη μέρα :evil:. Ωορρηξία πάντως δεν είναι, αν και μοιάζουν, γιατί έχω πολλά τεστ ωορρηξίας και τα ελέγχω. Τόσες μέρες βγάζω γλίτσες, αηδίαααα.

SERI1
06-10-11, 22:30
papagalomania καλησπέρα , οι ''γλίτσες'' που λές ξεκίνησαν απο την υποτιθέμενη μέρα που περίμενες να αδιαθετήσεις ? να σου πώ μάλλον είσαι έγκυος -δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια- γιαυτο κάνε ένα τέστ να με επιβεβαιώσεις !!!!!!!!! μακάρι η Αγία Άννα να έκανε το θαύμα της !!!:p

pegy30
11-10-11, 14:26
Μπορεί να είναι ορμονική διαταραχή. Κλείνω τα σαράντα σε λίγες μέρες. Άλλωστε από την Κυριακή δεν έχω καφέ, μόνο κάτι αηδιαστικά σάλια (μπλιαχ) που με κάνουν να αλλάζω 3 φορές τη μέρα :evil:. Ωορρηξία πάντως δεν είναι, αν και μοιάζουν, γιατί έχω πολλά τεστ ωορρηξίας και τα ελέγχω. Τόσες μέρες βγάζω γλίτσες, αηδίαααα.
papagalomania τι εγινε,που χάθηκες?ελπίζω να χεισ τα καλυτερα νέα να μας πείς!!!:-D:-Dη αγία άννα θα βοηθήσει σίγουρα-την επικαλούμε κι εγώ συνέχεια,μεγάλη η χάρη της!!για τη μονη στη βοιωτία δεν ήξερα,θα τηλεφωνήσω κι εγώ!!περιμένουμε νέα σου.....

margi
11-10-11, 20:03
τι έγινε, βρε κοπελιά;;πες μας, έχουμε αγωνία!

SERI1
12-10-11, 10:49
papagalomaniaaaaaaa τι κάνεις ? ελπίζω να χάθηκες γιατί σε απασχολούν ευχάριστα πράγματα , όπως και να έχει περιμένουμε νέα σου !!!!!!

papagalomania
12-10-11, 11:49
Ελάτε, κορίτσια, έπιασα με τις δουλειές και δεν μπήκα. Λοιπόν, έκανα ένα γερό τσεκαπ, πλήρωσα τα κέρατά μου, άφησα την εισφορά απλήρωτη αλλά σκασίλα μου και ησύχασα. Τελικά είχα πολλαπλή ωορρηξία! Η γιατρός μου είπε ότι με την αλλαγή τρόπου ζωής και με την ψυχολογική επίδραση της αναμονής ενός παιδιού ο οργανισμός μου μπήκε σε φάση προετοιμασίας και οι ορμόνες μου αναστατώθηκαν. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, ούτε μπαίνω σε εμμηνόπαυση, αντίθετα μάλιστα το σώμα μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Οι εξετάσεις όλες πολύ καλές, το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να συνεχίσω αυτά που κάνω και να προσπαθώ φυσικά, γιατί οικονομικά δεν με παίρνει πια για σπερματεγχύσεις. Μου είπε επίσης ότι μετά την ωορρηξία ο οργανισμός προετοιμάζεται για εγκυμοσύνη, γι' αυτό και πολλές φορές νιώθουμε παράξενα συμπτώματα. Δεν είναι όλα στο μυαλό μας. Αλλά το άγχος και η αναμονή αναστατώνουν τις ορμόνες΄. Μου είπε να μην ξαναασχοληθώ με τεστ ωορρηξίας και τέτοια, γιατί επιβαρύνουν το άγχος. Αφού ξέρω τώρα ότι όλα είναι εντάξει, δεν τα χρειάζομαι. Απλά μέρα παρά μέρα επαφές κι όχι με πίεση αλλά χαλαρά, με ευχαρίστηση. Μου είπε να νιώσω ξανά σα νιόπαντρη!
Οπότε, κρύο καιρός για δύο!

pegy30
12-10-11, 14:47
Ελάτε, κορίτσια, έπιασα με τις δουλειές και δεν μπήκα. Λοιπόν, έκανα ένα γερό τσεκαπ, πλήρωσα τα κέρατά μου, άφησα την εισφορά απλήρωτη αλλά σκασίλα μου και ησύχασα. Τελικά είχα πολλαπλή ωορρηξία! Η γιατρός μου είπε ότι με την αλλαγή τρόπου ζωής και με την ψυχολογική επίδραση της αναμονής ενός παιδιού ο οργανισμός μου μπήκε σε φάση προετοιμασίας και οι ορμόνες μου αναστατώθηκαν. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, ούτε μπαίνω σε εμμηνόπαυση, αντίθετα μάλιστα το σώμα μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Οι εξετάσεις όλες πολύ καλές, το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να συνεχίσω αυτά που κάνω και να προσπαθώ φυσικά, γιατί οικονομικά δεν με παίρνει πια για σπερματεγχύσεις. Μου είπε επίσης ότι μετά την ωορρηξία ο οργανισμός προετοιμάζεται για εγκυμοσύνη, γι' αυτό και πολλές φορές νιώθουμε παράξενα συμπτώματα. Δεν είναι όλα στο μυαλό μας. Αλλά το άγχος και η αναμονή αναστατώνουν τις ορμόνες΄. Μου είπε να μην ξαναασχοληθώ με τεστ ωορρηξίας και τέτοια, γιατί επιβαρύνουν το άγχος. Αφού ξέρω τώρα ότι όλα είναι εντάξει, δεν τα χρειάζομαι. Απλά μέρα παρά μέρα επαφές κι όχι με πίεση αλλά χαλαρά, με ευχαρίστηση. Μου είπε να νιώσω ξανά σα νιόπαντρη!
Οπότε, κρύο καιρός για δύο!
ετσι μπράβο! ολα θα πάνε καλα σίγουρη να είσαι &χαρουμενη με τη πίστη που έχεις..ο κύριος γνωρίζει ποτε είναι η ώρα τις καθεμιάς μας!

Συντονιστής Περιεχομένου
14-10-11, 10:27
Γειά σας

αγαπητά μέλη έτσι ώστε να έχετε το χώρο να επικοινωνήσετε για το θέμα της θρησκείας κ πίστης ειδικά σε σχέση με την σύλληψη παρακαλούμε επισκεφτείτε το συγκεκριμένο καφέ που ανοίξαμε, στο φόρουμ του parentscafe.gr με τιτλο Σύλληψη: Θρησκεία κ Ελπίδα !
όπου μπορείτε να καταθέσετε τις ιστορίες σας καθώς και τις ιστορίες ή εμπειρίες άλλων ειδικά για αυτό το θέμα.

Σας περιμένουμε στο τόπικ
Σύλληψη: Θρησκεία κ Ελπίδα ! (http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2921)
που βρίσκεται στην ενότητα
http://parentscafe.gr/clear.gif Διάφορα Ενημερωτικά Social Groups (http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=27)

Οδηγίες εγγραφής:http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού: http://www.parents.gr/forum/showthre...32#post1397532 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1397532#post1397532)

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόησή σας