PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξυπναει ακομα μεσα στη νυχτα......

ria22
25-07-11, 18:26
Κοριτσια πως μπορω να κοψω το βραδυνο ξυπνημα για φαγητο??ειμαστε 6 μηνων πλεον και ακομα ξυπναει......τρωει 8-8,30 μετα ξυπναει 12 και μετα 4 τουλαχιστον στις 4 πως μπορω να καταφερω να του το κοψω??εχω δοκιμασει να του δωσω νερο μια φορα που ειχε ξυπνησει 12παρα αλλα αρχισε να κλαιει και του εκανα γαλα......εχετε καμια ιδεα?/

paros
25-07-11, 18:45
ειναι κατι απολυτα φυσιολογικο για ενα μωρο αυτης της ηλικιας.. δεν μπορεις να το αντιμετωπιζεις ως ενηλικα.. το στομαχι τους ειναι πολυ μικρο για να μπορεσει να αποθηκευσει φαγητο για τοσες πολλες ωρες.. υπαρχουν μωρα που κοιμουνται γυρω στις 6-8 ωρες αλλα κι αυτο δεν ειναι δεδομενο οτι κραταει για πολυ καιρο.. ισως μπαινοντας οι στερεες να κοιμαται καλυτερα και περισσοτερο, αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο..

basic
25-07-11, 21:58
Κοριτσια πως μπορω να κοψω το βραδυνο ξυπνημα για φαγητο??ειμαστε 6 μηνων πλεον και ακομα ξυπναει......τρωει 8-8,30 μετα ξυπναει 12 και μετα 4 τουλαχιστον στις 4 πως μπορω να καταφερω να του το κοψω??εχω δοκιμασει να του δωσω νερο μια φορα που ειχε ξυπνησει 12παρα αλλα αρχισε να κλαιει και του εκανα γαλα......εχετε καμια ιδεα?/
κ εμενα ο δικος μου ειναι 6μηνων. καταρχην οταν εφτασε 3μηνων η παιδιατρος μου ειπε να κανω διαδικασιες ωστε σιγα σιγα να κοψει το φαγητο μεσα στην νυχτα μιας κ το βαρος του ειναι φυσιολογικο. ετσι κ εκανα ειτε με πιπιλα ειτε με χαμομηλι κ χωρις καθολου κλαμα μπορω να πω φτασαμε σε σημειο να τρωει 9.30 κ μετα 5.30 περιπου. τελευταια ομως ξυπναει ολο κ νωριτερα αλλα δεν ξερω τι να κανω γιατι κλαιει για γαλα. συνεπως η δικη μου γνωμη ειναι οσο νωριτερα το κοψεις τοσο το καλυτερο. τωρα τιποτα δεν μπορεις να κανεις... υπομονη μεχρι να το κοψει μονος του. ασε κ εγω δεν ξερω τι να κανω που αρχισε να γυριζει στα παλια ξυπναει ακομα κ 4!

ria22
25-07-11, 23:14
Ναι επρεπε πιο νωρις να το σκεφτω.....τωρα αμα του δινω χαμομηλι κτλ παλι ειμαι σιγουρη εστω κ μιση ωρα μετα θα ξυπνησει για γαλα.....

irene2
25-07-11, 23:33
εμενα ο δικος μου ειναι 8μηνων και ακομα ξυπναει ..το βραδυ του φτιαχνω χαμομηλι που ξυπναει αλλα συνεχιζει ειναι λαιμαργος χωρις να ειναι χοντρουλης ουτε εγω ξερω τι αλλο να κανω η κορη μου ηταν το εντελως αντιθετο κοιμοταν για να μη μπει στη διαδικασια να φαει....νομιζω οτι θα αργα η γρηγορα θα το κοψουν μονα τους ..καλα κουραγια σε μας που ξενυχταμε...

boy'smam
25-07-11, 23:54
Κοριτσακια μου ο μεγαλος ςιναι 25 μηνων και ακομη ξυπναει απο 1ως3 φορες!Μεχρι 18 μηνων απαιρατητως για γαλα!τωρα αν δυσκολευομαστε να τον ξανακοιμισουμε του φτιαχνουμε γαλα 3-4 φορες τη βδομαδα πριπου.τις υπολοιπες ισως ξανακοιμηθει με αγκαλιτσα η πιπιλα!Οταν πηγε 6 μηνων ο παιδιατρος μου χε πει αν δεν ξανακοιμαται στο 10 λεπτο μ αγκαλια ή πιπιλα η κατι αλλο τοτε πειναει και να μην τον ταλαιπωρω.Να του δινω γαλα και οτι μεχρι τα 3-4 τα παιδια ειναι φυσιολογικο να ξυπνανε ειτε για αγκαλια,ειτε γιατι φοβουνται,η γιατι οτιδηποτε και το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπομονη!

paros
26-07-11, 08:19
Να του δινω γαλα και οτι μεχρι τα 3-4 τα παιδια ειναι φυσιολογικο να ξυπνανε ειτε για αγκαλια,ειτε γιατι φοβουνται,η γιατι οτιδηποτε και το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπομονη!
ετσι ακριβως ειναι.. ακομα κι αν δεν πεινανε, μπορει απλα να ζητανε επανασυνδεση με τον γονεα, για να νιωσουν ασφαλεια και να ξανακοιμηθουν..

μικρή κινέζα
26-07-11, 08:30
Καλέ 6 μηνών είναι το μαναράκι! Είναι φυσιολογικό να πεινάει! Εδώ ξυπνάει η δικιά μου 2-3 φορές τη νύχτα για γάλα και είναι 2,5 χρονών! Εμείς ακόμα θηλάζουμε οπότε μάλλον το κάνει περισσότερο για να χαιδευτεί παρά για να πιει. Έχω κουραστεί βέβαια αλλά δεν είναι έτοιμη για κάποια αλλαγή! Όσο για αυτό που είπε μια μανούλα, όσο νωρίτερα το κόψεις τόσο καλύτερα θα είναι, ίσως να έχει κ δίκιο! Μπορείς να το δοκιμάσεις. Όμως να ξέρεις πως κάθε παιδί είναι διαφορετικό κ έχει τους δικούς του ρυθμούς! :)

fido-dido
26-07-11, 08:31
κι εμενα η κορη μου μεχρι 20 μηνων που σταματησε το γαλα ξυπνουσε τουλαχιστον μια φορα τη νυχτα για γαλα. νερο, πιπιλα, αγκαλιες δν εκαναν δουλεια. μολις επινε το γαλα ξανακοιμοταν.

kisha
26-07-11, 09:32
κιεμενα δνε παλευοταν η κατασταση με τη μικρη ξυπνουσ εκαθε 2 ωρες και ηθελε στηθος οχι απαρταιτητα να φαει,απλα να πιπιλισει!πιπιλα δε δεχοταν...μεχριπου εμαθα οτιειμαι παλι εγκυος και εκοψα το θηλασμο επειδη εχω ιστορικο με συσπασεις και προκειμενου να μην αποβαλω.2 μερες πηρε να μαθει το μπιμπερο,τη σκονη δεν την ηθελε και της βαζω νουλακ ετοιμο και πλεον δεν ξυπναει το βραδυ

depybal
26-07-11, 10:11
χα!χα!χα!εμείς 14 μηνών και ακόμα ξυπνάμε γύρω στις 4 για γάλα!!κάθε βράδυ!έχω δοκιμάσει τα πάντα!τι νεράκι...τι να της λέω νάνι τώρα..τι αγκαλίτσες..τι οοοο...τίποτα!!χθες κοιμήθηκε 12 και μισή το βράδυ!!!είχε αυπνοιες!και παίζαμε στο μπαλκόνι..λέω ..ωραία..θα κοιμηθεί ..ως το πρωί!4 παρά δέκα..μαμά..μαμά...γαλ!έτσι το λέμε το γάλα εμείς!γαλ!και μετά 6 με 6μιση πάλι γάλα!τι μαρτύριο θεέ μου!πότε θα κοιμηθεί...όλη τη νύχτα ?ακούω μερικά κοιμούνται από τις 10 εώς τις 8-9!εμένα ξυπνάει για πρωί 7.καμιά φορά απόρω..?δεν νυστάζει αυτό το παιδί?

mmaria
26-07-11, 10:12
ειναι πολυ μικρο για να μην ξυπναει μεσα στη νυχτα για γαλα!
ο δικος μου εφτασε 11 μηνων για να κοιμηθει απο τις 11 μεχρι 5:30(!) σερι χωρις ξυπνημα. και εκει θεωρησαμε οτι σταματησε το βραδυνο ξυπνημα!
θα σταματησει κι αυτο....
και να σημειωσετε οτι δεν θηλαζε, μπουκαλι σκονη επινε. δηλ δεν φταει ο θηλασμος που ξυπνανε μεσα στη νυχτα.

paros
26-07-11, 10:18
δηλ δεν φταει ο θηλασμος που ξυπνανε μεσα στη νυχτα.
οτι γαλα και να πινει το παιδι δεν εχει σημασια..
εαν θελει να ξυπνησει θα ξυπνησει!!

basic
26-07-11, 16:14
Ναι επρεπε πιο νωρις να το σκεφτω.....τωρα αμα του δινω χαμομηλι κτλ παλι ειμαι σιγουρη εστω κ μιση ωρα μετα θα ξυπνησει για γαλα.....
εννοειται οτι μιση ωρα μετα θα ξυπνησει κ θα θελει γαλα. ετσι θα μαθει να ξυπναει ολο κ πιο αργα. δηλ θα του δωσεις τσαι, θα κοιμηθει για λιγο κ μετα θα ξυπνησει παλι κ θα θελει γαλα. κ θα του το δωσεις. απλα 1-2-3 φορες θα μαθει να ξυπναει ολο κ αργοτερα. αυτη ειναι η δικη μου γνωμη γιατι δεν θα αντεξω να φτασει 1χρονων κ να ξυπναει ακομα. εμενα οπως σου ειπα κοιμαται 9.30 - 5.30 δηλ 8 ωρες σερι. ετσι τα καταφερα.

gyaromil
15-02-13, 09:06
Ακριβώς ίδια περίπτωση με την mmaria: 10 μηνών κοιμήθηκε από τις 10 έως τις 6.30. Και τώρα που είναι 13 μηνών ξυπνάει πάλι μια φορά για γάλα! Οπότε μην τρελαίνεσαι, έχεις μέλλον μπροστά σου!!!:wink:

gyaromil
15-02-13, 09:10
εννοειται οτι μιση ωρα μετα θα ξυπνησει κ θα θελει γαλα. ετσι θα μαθει να ξυπναει ολο κ πιο αργα. δηλ θα του δωσεις τσαι, θα κοιμηθει για λιγο κ μετα θα ξυπνησει παλι κ θα θελει γαλα. κ θα του το δωσεις. απλα 1-2-3 φορες θα μαθει να ξυπναει ολο κ αργοτερα. αυτη ειναι η δικη μου γνωμη γιατι δεν θα αντεξω να φτασει 1χρονων κ να ξυπναει ακομα. εμενα οπως σου ειπα κοιμαται 9.30 - 5.30 δηλ 8 ωρες σερι. ετσι τα καταφερα.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν σημαίνει ότι θα το κρατήσει. Έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι τα μωρά περνάνε φάσεις. Εμένα ο δικός μου δεν έπινε χαμομήλια και τσάγια, δεν του άρεσαν.

Ένας άλλος τρόπος για να κόψει το γάλα είναι να δίνει κανείς όλο και λιγότερο σε ml.

rosaki
17-02-13, 13:38
άστα ομοιοπαθούσα. η μικρή μου τώρα που είναι 6 μηνών κάνει πράγματα που δεν τα έκανε μικρότερη. εκεί που κοιμόταν σερί, τώρα ξυπνάει και 1 και 2 φορές. αλλά δεν πεινάει, θέλει αγκαλιά και βόλτα και τη βλέπω που θέλει να κοιμηθεί και δεν τα καταφέρνει και εκνευρίζεται. τι να κάνω? μόνο αγκαλιά?

Koalaki
17-02-13, 16:32
Καλησπερα.....και εγω μια απο τα ιδια και χειροτερα.....και για του του λογου το αληθες....το μωρο μου ειναι 7 μηνων περιπου και απο την γεννηση της μεχρι καιτωρζ ζητημα να εχει κοιμηθει 5 φορες πανω απο 20λεπτο χωρις να ξυπνησει και να κλαει....και για να συνεχισει τον υπνο σαφως κουνημα, χωρις αυτο 2 φορες μονο καταφερε να κοιμηθει μονη της και αυτο σε μιση ωρα ηταν ξυπνια για βραδυ εννοειται...εχω δοκιμασει τα παντα αλλα τπτ δεν πιανει......οπως εγραψα και αλλουειμαστε υγιεστατες....8 κιλα αλλα στο θεμα υπνος παιρνουμε 0.

sunsun
17-02-13, 16:47
Η κόρη μου κοιμόταν από 3ων μηνών 11ωρο ενώ ο γιός μου εως 14 μηνών ξύπναγε για γάλα δύο και τρεις φορές. Και στις δύο περιπτώσεις θήλαζα και πιστεύω πως ήταν ο πιο εύκολος τρόπος για να κοιμηθεί ένα μωρό που ξυπνάει (για ευνόητους λόγους)!! Αυτό που βοήθησε προς το τέλος είναι ο υπνόσακος για μωρά γιατί κινούνται λιγότερο.

Velv
17-02-13, 20:42
έχουμε κι εμείς πρόβλημα με τον ύπνο. τον βραδινό ύπνο, τον πρωινό ύπνο, τον μεσημεριανό ύπνο. με όλους τους ύπνους γενικά. μέχρι 5,5 μηνών είχα γονατίσει. ξυπνούσε πολύ συχνά στη διάρκεια της νύχτας για να θηλάσει ή γιατί είχε πονάκια κι ο μόνος τρόπος για να ηρεμήσει ήταν η αγκαλιά. πλέον ξυπνάει μία φορά στη διάρκεια της νύχτας για να θηλάσει. όταν όμως ξεμπερδέψει με το βυζί, θέλει και παχνίδια. ω ναι, στις 4 περίπου το πρωί, τον βλέπω να κάνει βόλτες στο κρεβάτι του, να σηκώνεται και να πιάνεται απ' τους φράκτες, να με κοιτάει με απορία (ενώ κάνω την κοιμισμένη) και να χαμογελάει. ότι κι αν κάνει, κάποια στιγμή θα θελήσει να ξανακοιμηθεί κι εκεί θα μ' αναζητήσει και θ' αρχισει τον θρήνο και το κλάμα μ' αναφιλητά μέχρι να τον πάρω δίπλα μου για να κοιμηθούμε αγκαλιά. :( δεν ξέρω τι θα κάνω.

Mammy in love
17-02-13, 22:53
Αχ κορίτσια ο ύπνος είναι μια πονεμένη ιστορία:rolleyes:...Ο δικός μου σε 2μήνες γίνεται 3.Το τι τραβάω πολλά βράδια δεν λέγεται...Έχω μετρήσει και 7 φορές...Οχι για φαΐ ,όοοοχι...Ετσι ,με φωνάζει πάω στην κούνια του με παίρνει αγκαλιά και μετά ξανά κοιμάται :?:...Αχ ,πέρα δώθε πέρα δώθε...Τι ταλαιπωρία:(.....

Μαμαμέ
18-04-13, 11:42
O Xρηστάκης μου είναι 11 μηνών.Κοιμάται το βράδυ 10:30-1:00 ξυπνάει πίνει γάλα ξανακοιμάται και μετά ξυπνάει κάθε 20 λεπτά!δεν τρώει ξανά,μόνο κλαίει και τσιρίζει,κάθε 15-20 λεπτά!!!!τον παίρνω αγκαλιά και ξανακοιμάται,αυτό γίνεται μέχρι τις 8 το πρωι που ξυπνάει κανόνικα!πραγματικά είμαι ενα βήμα πριν τα ψυχοφάρμακα!εχω να κοιμηθώ 11 μήνες!τι να κάνω????

asana
18-04-13, 12:02
εμενα ο γιος μου μεχρι 3 ετων ξυπναγε μια φορα κατα τη διαρκεια της νυχτας και ετρεχα να του δωσω γαλα να ξανακοιμηθει γιατι αλλιως σηκωνοταν, αναβε τα φωτα και επαιζε ! και για πρωι σηκωνοταν στις 6 (καλα αυτο το κανει και σημερα που ειναι 9,5)
Εκανα 6 χρονια να κανω δευτερο παιδι.....και αυτο τα ιδια....η κορουλα μου πηγε 2+ για να σταματησει το βραδυνο ξυπνημα και τωρα ξυπνανε την ιδια ωρα και οι δυο..χαραματα και συχνα δεν κοιμουνται ουτε για μεσημερι .
αν τα παιδια ειναι ολιγουπνα δε μπορεις να κανεις τιποτα....μονο υπομονη
η ελλειψη υπνου ομως μπορει να σε κανει αλλον ανθρωπο...ελλειψη μνημης, νευρα, αγχος κτλ....
στην κορη μου με βοηθησε ο χρονιος θηλασμος (εκκρινεται σεροτονινη και αισθανεσαι καλυτερα και απλα αντεχεις)
και οταν παω να τους εξηγησω τα οφελη του υπνου και για τα παιδια (αναπτυξη, επιδοσεις κτλ) μου λεει ογιος....ειμαι 1,60 και ο καλυτερος μαθητης στην ταξη , ποιος υπνος και αηδιες ??? ο υπνος ειναι για τους κοιμισμενους μαμα!!
καλη υπομονη