PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοτυπίες αντί βιβλιάρια υγείας στα μαιευτήρια;

administrator
27-07-11, 19:49
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=37388

αυτό το θέμα υπάρχει απο το 2009 και όπως φαίνεται δεν δίνεται στους γονείς το κανονικό (και καινούριο) βιβλιάριο υγείας απο το μαιευτήριο στο οποίο γέννησαν.

αναρτούμε την ψηφοφορία για να δουμε εάν υπάρχει διαφορά σε δημοσια και ιδιωτικά μαιευτήρια,

όπως και γενικά για το πόσοι γονείς δεν παρέλαβαν βιβλιάριο υγείας του παιδιού τους εγκαίρως.

είναι εφικτή η πολλαπλή επιλογή απαντήσεων για γονείς περισσοτέρων παιδιών

zouzounitsa79
27-07-11, 20:08
Τον Μαϊο του 2009 γεννησα και πηρα φωτοτυπιες :(

alcyon
27-07-11, 20:19
Στα δίδυμα πήρα φωτοτυπίες, στα άλλα δύο παιδιά κανονικά. Τι να ψηφίσω;; :p

Little Monkey
27-07-11, 20:44
Στα δίδυμα πήρα φωτοτυπίες, στα άλλα δύο παιδιά κανονικά. Τι να ψηφίσω;; :p

είναι εφικτή η πολλαπλή επιλογή απαντήσεων για γονείς περισσοτέρων παιδιών

v & a
27-07-11, 21:07
εγω σεπτεμβρη του 09 πηρα κανονικα βιβλιαριο

Stellinula
27-07-11, 22:00
ΕΓΩ Γεναρη του 2011 (φετος) σε δημοσιο (Αρεταιειο) και κατα την εξοδο μου πήρα κανονικο βιβλιαριο υγειας του μπεμπη

kornilia
27-07-11, 22:02
γεννησα το γιο μου το 2005 στο Αρεταιειο και το 2010 τη κορη μου στο Τζανειο. και στις δυο περιπτωσεις πηρα κανονικο βιβλιαριο. αυτο με τις φωτοτυπιες το ακουω για πρωτη φορα. δηλαδη τι φωτοτυπιες; σε Α4; και γιατι το κανουν αυτο; ξεμενουν απο βιβλιαρια;

my billy
27-07-11, 22:32
ΕΓΩ Γεναρη του 2011 (φετος) σε δημοσιο και κατα την εξοδο μου πήρα κανονικο βιβλιαριο υγειας του μπεμπη
εγω Γεναρη του 2010 σε δημοσιο κ πηρα φοτωτυπιες , κ το κανονικο 6 μηνες μετα, γιατι ειχαν μονιμως ελλειψη:confused:. οταν δε, πηρα το κανονικο μου ειπαν να τους παω τις φωτοτυπιες να τις αντιγραψουν. ετσι κ εγινε αλλα εν τελει μου ειπαν να κρατησω ΚΑΙ τις φωτοτυπιες γιατι εκει ηταν οι υπογραφες κ οι σφραγιδες των γιατρων:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

soevan07
28-07-11, 00:02
Εγώ γέννησα τώρα, πριν 2,5 εβδομάδες στο ΡΕΑ
και μας έδωσαν φωτοτυπίες
γιατί είχε λέει έλλειψη το υπουργείο! :roll:

Ο παιδίατρός μας όμως ευτυχώς
μας είπε να πάμε στο ΠΙΚΠΑ της περιοχής μας

οπου πράγματι μας έδωσαν αμέσως ένα κανονικό βιβλιάριο!

Στην πρώτη μου κόρη το 2007 στο ΙΑΣΩ
μας έδωσαν κανονικό βιβλιάριο.

ERIANTON
28-07-11, 02:22
ιανουαριο του 2010 κανονικο βιβλιαριο απο μαιευτηριο ελενα

Arzu
28-07-11, 10:16
Εγώ Απρίλιο του 2011 σε δημόσιο (Αλεξάνδρα) και πήρα φωτοτυπίες.

Niki81
28-07-11, 17:18
Εμεις Δεκεμβριο του 2010 στο ΙΑΣΩ πηραμε φωτοτυπιες.Καποιους μηνες αργοτερα που τους πηρα τηλεφωνο να δω αν εφεραν μου ειπαν οτι ακομα φωτοτυπιες εδιναν.Ευτυχως καπου το βρηκε ο κουνιαδος μου στο ιντερνετ το κατεβασε μας το τυπωσε το βιβλιοδεσε και μας το εκανε δωρο.

marilou01
28-07-11, 17:38
Κι εγώ από ιδιωτικό φωτοτυπίες πήρα γιατί μας είπαν ότι τα βιβλιάρια είχαν έλλειψη από το Υπουργείο..Τελικά μας έδωσε το κανονικό ο παιδίατρος..Να ρωτήσω όμως γιατί ίσως μου διαφεύγει κάτι, τι πειράζει αν δίνουν φωτοτυπίες; Θέμα του Υπουργείου δεν είναι; Η΄κάνω λάθος;:-?

Niki81
28-07-11, 17:46
Κι εγώ από ιδιωτικό φωτοτυπίες πήρα γιατί μας είπαν ότι τα βιβλιάρια είχαν έλλειψη από το Υπουργείο..Τελικά μας έδωσε το κανονικό ο παιδίατρος..Να ρωτήσω όμως γιατί ίσως μου διαφεύγει κάτι, τι πειράζει αν δίνουν φωτοτυπίες; Θέμα του Υπουργείου δεν είναι; Η΄κάνω λάθος;:-?

Κοιτα σε εμας δεν εδωσαν ολο το βιβλιαριο φωτοτυπημενο...εκει δε θα υπηρχε προβλημα.Μας εδωσαν μονο 2 σελιδες αυτες δλδ που λενε πανω ημερομηνια γεννησης ,βαρος γεννησης ,μεθοδος τοκετου κλπ.

Οταν ερχοταν ομως ο παιδιτρος και εξεταζε το παιδι δεν ειχε που να σημειωσει βαρος,υψος του παιδιου...δεν τις ειχαμε αυτες τις σελιδες ωστε να εχουμε μια συγκεντρωμενη εικονα για την αναπτυξη του...ουτε ειχε να γραψει τα εμβολια.

Εσεις οταν λετε φωτοτυπιες εννοειται οτι σας εδωσαν ολο το βιβλιαριο φωτοτυπημενο ΄η μονο αυτες τις 2 σελιδες?

taz18
28-07-11, 18:29
να σας προτεινω κατι; εσεις κυριως που ειναι να γεννησετε τωρα.
καντε μια εκτυπωση ολο το βιβλιαριο απο το παρακατω λινκ και δωστε στην κλινικη αν δεν εχουν διαθεσιμο να τα συμπληρωσουν εκει πανω

http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf

marilou01
28-07-11, 19:44
Εσεις οταν λετε φωτοτυπιες εννοειται οτι σας εδωσαν ολο το βιβλιαριο φωτοτυπημενο ΄η μονο αυτες τις 2 σελιδες?

Εμένα μόνο τις πρώτες σελίδες μου έδωσαν σε φωτοτυπία, της κακιάς ώρας φυσικά..Κι επειδή μείναμε και στη ΜΕΝΝ 2 εβδομάδες, ό,τι συμπληρωματικό έπρεπε να γράψουν οι γιατροί - κατεβατά ολόκληρα - το έγραφαν σε κόλλες Α4 που μου τις επισύναψαν..Άσε, φτώχια στα ιδιωτικά μαιευτήρια...:evil:

να σας προτεινω κατι; εσεις κυριως που ειναι να γεννησετε τωρα.
καντε μια εκτυπωση ολο το βιβλιαριο απο το παρακατω λινκ και δωστε στην κλινικη αν δεν εχουν διαθεσιμο να τα συμπληρωσουν εκει πανω

http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf

Σωστή taz! :grin:

Ολυμπία_
28-07-11, 20:04
Σοβαρα βρε παιδια?
Αυτο με τις φωτοτυπιες ουτε το εχω ξανακουσει ουτε το εχω φανταστει.
Επειδη ομως βλεπω οτι ολες σας ( αν δεν κανω λαθος) γεννησατε στην Αθηνα, μηπως συμβαινει μονο εκει λογω του μεγαλου αριθμου των γεννησεων?
Γιατι εμεις στην περιοχη μας τουλαχιστον δεν εχουμε τετοιο θεμα.

mariakr
28-07-11, 20:09
[QUOTE=taz18;2098939]να σας προτεινω κατι; εσεις κυριως που ειναι να γεννησετε τωρα.

http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf[/QUOTE

Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο και μας έδωσαν φωτοτυπίες του βιβλιαρίου,όχι δύο σελίδες, περισσότερες. Όχι όμως και τόσες όσες έχει το βιβλιάριο του λινκ που παραθέτεις. Ή είναι άλλο βιβλιάριο ή φωτοτύπησαν τα απολύτως απαραίτητα.

zouzoupina
31-07-11, 15:49
τον νοεμβριο του 10 σε ιδιωτικο πηρα κανονικα βιβλιαρια.

mimakoulini
31-07-11, 16:24
στον γιο μου 5/9/2009 πηρα κανονικο βιβλιαριο σε δημοσιο νοσοκομειο τωρα που γεννησα την κορη μου δεν ειχαν αλλα μου βρηκε η παιδιατρος μου(εκτος νοσοκομειου )κ το εδωσα την ημερα εξοδου κ μας το συμπληρωσαν....μαλιστα ο παιδιατρος του νοσοκομειου μου ειπε οτι εχει μηνες να δει..;)

fotinopsaro
31-07-11, 17:08
καλησπερα.φροντισα και οργανωθηκα και εφοσον μαθαμε οτι ειναι σε ελλειψη το συζητησα με την παιδιατρο μας και μας εδωσε εκτυπωμενο και πλαστικοποιημενο ωστε να το χουμε μαζι μας στην κλινικη που δινουν φωτοτυπια.οταν παρουμε το κανονικο απο την διευθυνση ύγιεινης θα μας κανει αντιγραφη εκεινη τα στοιχεια μας.παντως απαραδεκτο...

DEMS
31-07-11, 17:11
Και στα δύο παιδιά από το Ιασώ πήρα φωτοτυπία μόνο τις σελίδες που ούτως ή άλλως συμπληρώνονται στο μαιευτήριο. Επειδή γεννήθηκαν και τα δύο Ιούνιο νόμιζα ότι φταίει ο μήνας :lol:
Τις πρώτες παρατηρήσεις ο παιδίατρος τις συμπλήρωνε σε δικά του χαρτιά, τα οποία μου τα άφηνε και τα έχω κρατήσει μαζί με τα βιβλιάρια.
Τα κανονικά βιβλιάρια τα παρέλαβα και στις δύο περιπτώσεις Σεπτέμβρη.

ultraviolet
31-07-11, 22:59
απο το γενεσις προ τετραμηνου πηρα φωτοτυπια, και μας ειπαν στα ισια πως δεν υπαρχουν λεφτα στο δημοσιο ταμειο για βιβλιαρια.. εν πασει περιπτωσει, μου βρηκε ο παιδιατρος μου μετα το πληρες φωτοτυπημενο

mag279
31-07-11, 23:32
Ιουλιος 2010 Ιπποκρατειο θεσσαλονικης μου δωσανε φωτοτυπιες τις πρωτες σελιδες κ γραψαν απο πισω ενα τηλ χωρις να μου πουν τι ειναι. Τελικα οταν πηγα στην παιδιατρο κ με ειδε με τις φωτοτυπιες στο χερι μου ειπε " τι θα γινει ακομα να δωσει βιβλιαρια το υπουργειο?" Τελικα η παιδιατρος μου που εχει γνωριμιες κ ακρες μου εφερε αυτη βιβλιαριο!
Παντως τα πραγματα εχουν αλλαξει σε σχεση με τα παλια χρονια. Θυμαμαι οταν ημουν εγω παιδι το βιβλιαριο υγειας το παιρναν οι γονεις απο το βιβλιοπωλειο. Τωρα αυτο δεν γινεται τα βιβλιαρια τα χορηγει μονο το υπουργειο υγειας!

poukis
07-08-11, 23:51
Δεκεμβρη του 09 στο γεννεσις θεσσαλονικης πηρα φωτοτυπια κ οποτε παιρνω τηλ στην διευθυνση υγιεινης μου λενε οτι δεν υπαρχει.

Rea_1971
08-08-11, 10:46
Το Νοέμβρη του 1010 στο Μητέρα (μονόκλινο) πήρα κανονικό βιβλιάριο.

21 μέρες μετά, στο ίδιο μαιευτήριο αλλά σε 3κλινο γέννησε η αδερφούλα μου και δεν είχαν βιβλιάριο να δώσουν.

Αναφέρω θέση γιατί νομίζω ότι προωθούν τα ελάχιστα βιβλιάρια επιλεκτικά στη 1η θέση,

zouzounel
08-08-11, 11:02
Μαρτιο του 2009 που γεννησα τον γιο μου στο Λητώ μου έδωσαν κανονικό βιβλιάριο, το παλιο.
Αυγουστο του 2010 που γεννησα την κορη μου στο ίδιο μαιευτήριο μου έδωσαν φωτοτυπίες (μόνο λιγες σελίδες). Πηγα στη νομαρχία της περιοχής μου και μου έδωσαν ένα βιβλιάριο παλιού τυπου. Ευτυχώς με εξυπηρέτησε ο γιατρός μου και πήρα ένα καινούριου τύπου.

ΚΥΡΙΑΚΗ_
08-08-11, 11:12
Εγω γεννησα τον Απριλιο του 2009 σε δημοσιο αλλα δεν μας έδωσαν καν φωτοτυπιες.....μια κολλα Α4 που στην μπροστινη μερια εγραφε κιλα κλπ κατα την γεννηση και στην πισω μερια για 4-5 μηνες εγραφε ο παιδιατρος τα εμβολια κλπ..... ΑΙΣΧΟΣ.....μια ξαδερφη μου μετα απο μηνες που ειναι καθαριστρια σε ιδιωτικο μου εφερε ενα..... :(

οπότε τι να ψηφίσω παραπανω??? δεν υπαρχει τετοια επιλογη...

xanp
12-08-11, 17:59
Γέννησα πριν λίγες μέρες σε δημόσιο και όταν ενημέρωσα τον παιδίατρο ότι έχω δικό μου βιβλιάριο έμεινε κάγκελο.Μου είπε ότι από τον Απρίλιο δεν έχουν ξαναστείλει και ούτε πρόκειται...Πάντως ήμουν η μόνη που είχα βιβλιάριο και όχι κόλλα Α4 όταν έφυγα και μάλιστα το είχαν γεμίσει με 25 αυτοκόλλητα με το όνομα μη το πάρει κανείς άλλος...
Αν ήταν για τίποτα αφίσες και διαφημίσεις το υπουργείο θα είχε κονδύλι τώρα τσιγκουνεύονται τα βιβλιάρια τι να πω...

χελωνιτσα
12-08-11, 18:08
μηπως πρεπει να υπαρχουν και αλλες επιλογες στην ψηφοφορια? εγω στο 1ο παιδι(2009) μου ειχε δωσει ο γυναικολογος οταν εμεινα εγκυος γιατι εγραφε μεσα τα στοιχεια της εκγυμοσυνης. και στο 2ο πριν 2 μιση μηνες μια παλιοκαρτελα απο το δημοσιο νοσοκομειο.μου ειχε πει μαλιστα ο παιδιατρος εκει να μπω στο σιτε του υπουργειου υγειας και να το κατεβασω απο εκει οπου υπηρχε σε αρχειο.το δοκιμασα αλλα ηταν καπως διαφορετικο απο αυτο που ηξερα και το παρατησα.τελος ζητησα απο τον παιδιατρο μου ο οποιος για καλη μου τυχη ειχε ενα τελευταιο απο καποιον ιατρικο επισκεπτη.:lol:

xristinag
12-08-11, 18:16
να ρωτησω και εγω κατι... βιβλιαριο υγειας του ικα περνετε απο την κλινικη ή καποιο αλλο βιβλιαριο που δεν εχω καταλαβει! δεν εχω γεννησει ακομα και θα ηθελα να μαθω?

zouzoupina
12-08-11, 23:11
Το Νοέμβρη του 1010 στο Μητέρα (μονόκλινο) πήρα κανονικό βιβλιάριο.

21 μέρες μετά, στο ίδιο μαιευτήριο αλλά σε 3κλινο γέννησε η αδερφούλα μου και δεν είχαν βιβλιάριο να δώσουν.

Αναφέρω θέση γιατί νομίζω ότι προωθούν τα ελάχιστα βιβλιάρια επιλεκτικά στη 1η θέση,
δεν νομιζω γιατι και εγω στο μητερα γεννησα τον νοεμβρη σε τρικλινο και πηρα κανονικα βιβλιαρια δεν ξερω τελικα μηπως παιζει ρολο ο γιατρος τι να πω?

kally
13-08-11, 01:24
Κοριτσια εγω οταν γεννησα τον 1ο μου γιο στο Ελενα Δεκεμβριο του 2008 μου εδωσαν φωτοτυπια της πρωτης σελιδας του γνωστου μπλε βιβλιαριου ( αυτο ειχα και εγω !) και μας ειπαν οτι ειχε ελλειψη τοτε και οτι μπορουμε να ρωτησουμε ή στην νομαρχια ή αν εχει ο παιδιατρος κανένα..τελικα είχε ο παιδιατρος..τον Φεβρουαριο του 2010 που γεννησα τον δευτερο πιτσιρικο παλι στο Ελενα μας εδωσαν κανονικα βιβλιαριο αλλα ήταν το καινουριο ,το μεγαλο ασπρο , πολυ πιο ενημερωμενο στις καμπυλες με τομεις σχετικα με τα εμβολια κλπ .. προφανως εληξε η συμβαση για τα μπλε και εφτιαξαν νεο αλλα δεν ειχα ξαναακουσει οτι και τωρα δινουν φωτοτυπιες .Τι να πω..:?:

xristinag
13-08-11, 14:34
αν μου απαντησει καποιος κ μενα! πολυ θα το εκτιμισω...:p

zouzoupina
13-08-11, 15:30
να ρωτησω και εγω κατι... βιβλιαριο υγειας του ικα περνετε απο την κλινικη ή καποιο αλλο βιβλιαριο που δεν εχω καταλαβει! δεν εχω γεννησει ακομα και θα ηθελα να μαθω?

το βιβλιαριο που δινουν στην κλινικη που γενας ειναι αυτο που γραφεις τα εμβολια το βαρος του εχει μεσα καμπυλες αναπτυξης σου γραφει η παιδιατρος ποτε θα κανει εμβολια κλπ αυτο ειναι που δινουν φωτοτυπιες γιατι μαλλον τους βγηκε ακριβη εκδοση και τωρα δεν υπαρχουν λεφτα.
το αλλο βιβλιαριο δηλαδη που γραφεις τα εμβολια του παιδιου το παιρνεις απο τα γραφεια του ικα;)

DEMS
13-08-11, 15:36
Εδώ συζητάμε για το βιβλιάριο υγείας του παιδιού, όχι για βιβλιάριο ασφάλισης.

xristinag
13-08-11, 18:47
:pευχαριστω πολυ κοριτσια

Βιβή!
16-08-11, 13:11
Εγώ γέννησα τον Απρίλιο στο ΡΕΑ και μας έδωσαν φωτοτυπίες του βιβλιαρίου. Μας είπαν ότι δεν είχαν παραλάβει βιβλιάρια από το Υπουργείο. Ευτυχώς είχε η παιδίατρός μας και μας έδωσε λίγο πριν τον πρώτο εμβολιασμό.

cesilia
16-08-11, 16:56
Γεννησα τον Μαιο του 09 στο γενεσης τον μεγαλο μου και πηρα κανονικα το βιβλιαριο. Τωρα πριμ 3 ευδομαδες περιπου γεννησα στο παπαγεωργιου και πηρα 2 σελ φωτοτυπια. Μου εδωσαν τηλεφωνα απο τη διευθυνση υγειηνης αλλα πηρα και δεν ειχαν, οποτε το κατεβασα απο το νετ και το εκτυπωσα

elena 79
16-08-11, 22:50
Δεν ψήφισα διότι πήρα στην αρχή φωτοτυπίες και αφού δεν τις δέχτηκε το ικα της περιοχής μου, ήθελε όλες τις σελίδες των εμβολίων πίσω πίσω για το synegis, πήγα ξανά στη γαία και τότε μου είπαν πως και καλά βρήκε η διευθύντρια δυο και μου τα έδωσαν. Τους ζήτησαν να μου τα ξαναγράψουν λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης των παιδιών (είχαν περάσει ένα σωρό γιατροί στις θερμοκοιτίδες τόσους μήνες και είχαν σημειώσει τα follow up) και μου είπαν κάντε το εσείς ή ο παιδίατρος. :shock: Τους εξήγησα πως ο παιδίατρος δεν γνωρίζει καλά ελληνικά διότι είναι άγγλος και εκείνοι αδιαφόρησαν. Το ένα το έγραψα εγώ αλλά λείπουν όλες οι σφραγίδες και πολλά άλλα και το δεύτερο μου το έγραψε το μισό μια νεογνολόγος που δεν βγάζω καθόλου τα γράμματά της και το μισό εγώ. Στην ουσία είμαι υποχρεωμένη να κουβαλάω μαζί και τα δυο σε κάθε παιδί, 4 συνολικά. Μετά ο παιδίατρός μου, μου είπε πως λένε ψέματα γενικά....στα ιδιωτικά και πως χρόνια λένε το ίδιο ποίημα. Μου είπε πως στο κέντρο μητέρας παιδιού στο ικα υπάρχουν άπειρα και να πήγαινα να πάρω όσα θέλω. Αλλά τι νόημα είχε; Αυτό το θεωρώ μέγα λάθος. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο σημαντικά στοιχεία για τα μωρά σε φωτοτυπίες (κι αυτές ελάχιστες), δεν αντιπροσωπεύει δηλαδή με τίποτα ένα βιβλιάριο υγείας παιδιού. Το βρίσκω εντελώς απαράδεκτο.

annoula1987
20-08-11, 15:32
Εγώ γέννησα στο Αττικόν τον Φεβρουάριο (2011) και πήρα κανονικό βιβλιάριο!

Χριστινα Μ
20-08-11, 16:57
Εγω γεννησα στο ιπποκρατειο και μας εδωσαν του παιδιου το βιβλιαριο υγειας αλλα σε φωτο τυπια πηρα τηλ σε ενα τηλ που εγραφε ε[ανω αλλα δεν ηρθαν ακομα μου ειπαν απο σεπτεμβριο να παρω και ετσι εκανα και εγω αυτο που εκανε η cecilia το κατεβασα απο το νετ και το εκτυπωσα και μια χαρα.

iliostalakti
02-09-11, 23:33
Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο τον Οκτώβρη του 10 και πήρα φωτοτυπία...
Κανονικό βιβλιάριο μου έδωσε ο γυναικολόγος μου λίγες μέρες αργότερσ.

SoHappy
14-09-11, 00:35
Γεννησα Μαρτιο 2011 σε ιδιωτικο μαιευτηριο Αθηνα κ ακομα τιποτα...Στην Νομαρχια που πηρα τηλ επισης δεν ειχαν..Απαραδεκτο!

Little Monkey
14-09-11, 01:41
Το Ιασώ, το Γαία και το Μητέρα (ίσως και άλλα μαιευτήρια, εγώ αυτά τα 3 έχω δει) δίνουν πλέον βιβλιαράκια δικής τους κατασκευής που αντικαθιστούν τα κανονικά βιβλιάρια υγείας. Είναι μια καλή μέση λύση και σίγουρα πολύ καλύτερα από ένα μάτσο φωτοτυπίες. Τα βιβλιάρια αυτά τα δίνουν στις κοπέλες που γεννάνε τώρα αλλά και σε όσες γέννησαν παλιότερα αλλά δεν έχουν πάρει βιβλιάριο υγείας. Αν χρησιμοποιείτε ακόμα φωτοτυπίες, επικοινωνήστε με το μαιευτήριό σας για να ζητήσετε το προσωρινό βιβλιάριο.

elenanikou
14-09-11, 09:02
Το Ιασώ, το Γαία και το Μητέρα (ίσως και άλλα μαιευτήρια, εγώ αυτά τα 3 έχω δει) δίνουν πλέον βιβλιαράκια δικής τους κατασκευής που αντικαθιστούν τα κανονικά βιβλιάρια υγείας. Είναι μια καλή μέση λύση και σίγουρα πολύ καλύτερα από ένα μάτσο φωτοτυπίες. Τα βιβλιάρια αυτά τα δίνουν στις κοπέλες που γεννάνε τώρα αλλά και σε όσες γέννησαν παλιότερα αλλά δεν έχουν πάρει βιβλιάριο υγείας. Αν χρησιμοποιείτε ακόμα φωτοτυπίες, επικοινωνήστε με το μαιευτήριό σας για να ζητήσετε το προσωρινό βιβλιάριο.

Αυτό συμβαίνει και στη Βιοκλίνικη στη Θεσσαλονίκη που γέννησα εγώ τον Απρίλιο του 2011. Είμαστε τυχεροί που έχουμε έστω και αυτά λέει ο παιδίατρος μας!!! Η έλλειψη υπάρχει ήδη από το 2009 που γέννησα το γιο μου. Ευτυχώς τότε είχαμε προλάβει να πάρουμε κανονικό βιβλιάριο από τον Άγιο Λουκά, όπου όμως τώρα από ότι έχω μάθει δεν δίνουν τίποτα!!(Μπορεί να κάνω λάθος σαυτό, γιαυτό δεν το λέω με κάθε βεβαιότητα!:-P)

marroz90
17-09-11, 21:38
Το ίδιο κάνουν και στο Λητώ-δίνουν ένα προσωρινό..

Coraline
17-09-11, 22:26
Γεννησα Μαρτιο 2011 σε ιδιωτικο μαιευτηριο Αθηνα κ ακομα τιποτα...Στην Νομαρχια που πηρα τηλ επισης δεν ειχαν..Απαραδεκτο!
Σε ποιά νομαρχία αναφέρεσαι; γιατί εγώ γέννησα τον Μάρτιο και μετά απο καμιά 10αριά μέρες πήγα στην Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και πήρα βιβλιάριο από εκεί.

Velina
30-09-11, 12:31
γέννησα το Φλεβάρη 2011 κ έχω το βιβλιάριο του Γαία (δικής τους κατασκευής) Δε μπορώ να βρω αλλού αφού έχουν έλειψη

xristinio
30-09-11, 12:59
κι εγω προσωρινο πηρα....εκτυπωσα λοιπον απο το ιντερνετ το βιβλιαριο, εκανα τις χειροτεχνιες μου και εφτιαξα μονη μου το βιβλιαριο του παιδιου μου.κουρασικα λιγο με το κοψε κολλα αλλα το αποτελεσμα με αποζημιωσε!!!

Little Monkey
30-09-11, 17:36
Από πού το κατέβασες; Ψάχνω να βρω να τυπώσω τις καμπύλες ύψους-βάρους.

fotinopsaro
30-09-11, 18:16
εκτυπωσα δικο μου απο το site του υπουργειου υγειας να το χω μαζι μου στην κλινικη δεν ηθελα να βασιστω οτι θα μου δωσουν απο κει κ να φυγω με φωτοτυπιες.τωρα αποκτησαμε κανονικο μαλλον ειμαστε απο τους τυχερους...απλες παροχες γινηκαν ανατολικο ζητημα
μπανανια μου γεια σου παρτα ολα δικα σου...........

mariames
30-09-11, 21:26
Γέννησα Μαίο του 2011 στο Ιασω.
Έφυγα με φωτοτυπίες και ένα μηνα μετά πήρα τηλ (όπως μου είχαν πει και μου έστειλαν ένα δικό τους (πολύ ωραίο να σημειώσω!).

kwtina
05-10-11, 22:23
Σήμερα μου είπαν ότι τα βιβλιάρια θα τα αγοράζουμε από το φαρμακείο ή από το βιββλιοπωλείο. Ξέρει κανείς κάτι;

vageor
09-10-11, 01:36
Eγω γεννησα τον δεκέμβριο το 2010 και μέχρι τώρα δεν είχα βιβλιάριο.Ανακάλυψα όμως ότι τα περισσότερα φωτοτυπαδικα το εχουν στον υπολογιστή τους και μπορούν πολύ εύκολα να το εκτυπώσουν και να το δεσουν σαν βιβλιαρακι. ασπρόμαυρο κοστίζει 7 ευρω, εγχρωμο 18. Ωραιότατη δωρεαν υγεία!

vageor
09-10-11, 01:37
Παρελειψα να πω ότι είμαι θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω τι ισχύει σε άλλες πολεις.

μινουλα
09-10-11, 07:35
Eγω γεννησα τον δεκέμβριο το 2010 και μέχρι τώρα δεν είχα βιβλιάριο.Ανακάλυψα όμως ότι τα περισσότερα φωτοτυπαδικα το εχουν στον υπολογιστή τους και μπορούν πολύ εύκολα να το εκτυπώσουν και να το δεσουν σαν βιβλιαρακι. ασπρόμαυρο κοστίζει 7 ευρω, εγχρωμο 18. Ωραιότατη δωρεαν υγεία!

Δεν θα εχει την σφραγιδα ομως. Και γω το κατεβασα και το τυπωσα, αλλα η παιδιατρος μου ειπε αυτο ακριβως.

aggelomarios
09-10-11, 10:28
Κοριτσια εγω γεννησα 15/11/2010 και εννοειται οτι στο Ελενα δεν ειχαν βιβλιαρια...με εστειλαν ομως στη Διευθυνση υγειινης στη Λ. Αλεξανδρας και μου εδωσαν εκει κανονικα το βιβλιαριο...ειναι στο υπογειο, εκει που βγαινουν τα βιβλιαρια υγειας για τους εργαζομενους στον τομεα τροφιμων.
Απ'οτι εχω καταλαβει τα εχουν στις κατα τοπους διευθυνσεις υγειινης ή στις νομαρχιες...

μινουλα
09-10-11, 10:45
Κοριτσια εγω γεννησα 15/11/2010 και εννοειται οτι στο Ελενα δεν ειχαν βιβλιαρια...με εστειλαν ομως στη Διευθυνση υγειινης στη Λ. Αλεξανδρας και μου εδωσαν εκει κανονικα το βιβλιαριο...ειναι στο υπογειο, εκει που βγαινουν τα βιβλιαρια υγειας για τους εργαζομενους στον τομεα τροφιμων.
Απ'οτι εχω καταλαβει τα εχουν στις κατα τοπους διευθυνσεις υγειινης ή στις νομαρχιες...
Καλημερα!
Εγω γεννησα στο Αττικο, 24/6/11. Θα το παρω απο κει ή δεν ειναι αρμοδια αυτη η υπηρεσια; Στο σφραγισαν κιολας ή το πηγες στο Ελενα να στο σφραγισουν;

xristinio
12-10-11, 20:46
γεννησα ιουλιο και τηλεφωνησα σημερα στο ρεα για το βιβλιαριο.....μου ειπαν οτι μολις παρελαβαν μερικα και δινουν σε οσες γεννησαν φλεβαρη αλλα επειδη τηλεφωνησα θα μου κρατησουν.....εστειλα το νονο μας και το πηρε!!!

DFR
13-10-11, 10:14
Καλημερα. Στις νομαρχίες έχουν φέρει βιβλιάρια. Εγω το πήρα από την Αγια Παρασκευή αλλά και στην Αλεξάνδρας έχουν.

aytos79
13-10-11, 16:24
ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, Τον Μαιο, γεννησε η γυναίκα μου, και μας εδωσαν μονο 2 σελίδες....Από τότε, ψάχνουμε! Thanks a lot για το λινκ!!!

joan80
13-10-11, 16:58
Εγώ γέννησα πριν από ένα χρόνο στο Αρεταίειο και πήρα κανονικό βιβλιάριο.

MeLi.k
13-10-11, 21:27
κι εγώ φωτοτυπίες πήρα απο το Αλεξανδρας πριν 10 μήνες....

η φραουλιτσα μου
24-10-11, 00:17
το φλεβαρη του 10 γεννησα σε ιδιωτικο και πηρα κανονικο βιβλιαριο

eleanax
24-10-11, 03:57
Κοριτσια εγω οταν γεννησα τον 1ο μου γιο στο Ελενα Δεκεμβριο του 2008 μου εδωσαν φωτοτυπια της πρωτης σελιδας του γνωστου μπλε βιβλιαριου ( αυτο ειχα και εγω !) και μας ειπαν οτι ειχε ελλειψη τοτε και οτι μπορουμε να ρωτησουμε ή στην νομαρχια ή αν εχει ο παιδιατρος κανένα..τελικα είχε ο παιδιατρος..τον Φεβρουαριο του 2010 που γεννησα τον δευτερο πιτσιρικο παλι στο Ελενα μας εδωσαν κανονικα βιβλιαριο αλλα ήταν το καινουριο ,το μεγαλο ασπρο , πολυ πιο ενημερωμενο στις καμπυλες με τομεις σχετικα με τα εμβολια κλπ .. προφανως εληξε η συμβαση για τα μπλε και εφτιαξαν νεο αλλα δεν ειχα ξαναακουσει οτι και τωρα δινουν φωτοτυπιες .Τι να πω..:?:

τώρα με μπερδέψατε, αφού άνοιξα το βιβλιάριο να τσεκάρω, εγώ γέννησα στο μητέρα αύγουστο του 2009, και μου έδωσαν ένα άσπρο, που γράφει βιβλιάριο υγείας παιδιού και έχει και το σήμα του υπουργείου, αυτό είναι κατασκευή του μητέρα δηλ. ή είναι το κανονικό, σε αυτό γράψανε τα πρώτα στοιχεία στο μαιευτήριο μόλις γεννήθηκε και σημειώνει εμβόλια και άλλες πληροφορίες, και τη γενική εικόνα του παιδιού η γιατρός μας, επίσης έχει τις καμπύλες ανάπτυξης, είναι σωστό ή λάθος αυτό που έχω?

zitamar
05-11-11, 19:57
το μητερα έφερε βιβλιαρια και πήραμε επιτελους σήμερα και εμεις!

BOBOLINOS
05-11-11, 20:32
γέννησα τον οκτώβριο 2008 πήρα βιβλιάριο κανονικά το μπλε αυτό που είχα και εγώ.Γέννησα το 2 παιδί απρίλιο του 2010 και μου έδωσαν φωτοτυπίες λόγω έλλειψης μας έστειλαν στη διεύθυνση υγείας κάπου στην μοναστηρίου για να πάρουμε το καινούριο άσπρο-μπλε.Τώρα όμως τα πουλανε τα φαρμακεία 10ευρώ από ότι μου είπανε δεν θα δίνουν άλλο θα τ'αγοράζουμε.

layza
24-11-11, 10:29
πριν ενα μηνα γεννησα και πηρα φωτοτυπια,για τα εμβολια μου εδωσε φωτοτυπια ο παιδιατρος μας,τωρα απο που θα παρω το κανονικο;;; ειδωμεν!!

Elena31
24-11-11, 10:53
πριν ενα μηνα γεννησα και πηρα φωτοτυπια,για τα εμβολια μου εδωσε φωτοτυπια ο παιδιατρος μας,τωρα απο που θα παρω το κανονικο;;; ειδωμεν!!
Εξαρταται που γεννησες. Εμεις πηραμε το βιβλιαρακι πριν 2 εβδομαδες απο την Νομαρχεια στο Αιγαλεω, που ανηκει το Αττικο.

maestria
25-11-11, 11:57
Στις 11 Οκτωβρίου που γέννησα στο Ιπποκράτειο (Θεσσαλονίκη) πήρα βιβλιάριο. Βέβαια η μαία μου είπε χαρακτηριστικά όταν μου το ετοίμασε "είστε τυχεροί, τώρα ήρθανε και είναι ελάχιστα".
Η αδελφή μου που γέννησε πέρσι τον Απρίλιο (πάλι σε νοσοκομείο) δεν έχει πάρει. Μάλιστα της το δώσανε σε ηλεκτρονική μορφή και το εκτυπώσαμε εμείς!

antaspil
26-11-11, 21:44
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΑΚΡΗ ΤΟ ΠΕΙΡΑ ΕΧΘΕΣ ΜΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Κ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ..ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΧΑΘΗΚΑΜΕ..

ΠΕΖΗ
26-11-11, 23:55
Πριν μια βδομαδα που γεννησα στη Βιοκλινη Θεσσαλονικης πηρα κανονικο βιβλιαριο. Ειμαστε απο τους τυχερους μου ειπε ο γιατρος.

eleni1
27-11-11, 08:58
Eιναι χρόνιο το πρόβλημα αυτο....το 2006 πηρα φωτοτυπια....το 2009 πηρα βιβλιάριο...και τα 2 στο Μητερα !!!

Vitsi
27-11-11, 12:43

Η αδερφή μου γέννησε πριν 8 μήνες στο Ρέα,πήρε φωτοτυπία λόγω έλλειψης χρημάτων απ'το υπουργείο για να τυπώσουν βιβλιάρια.
Πριν ένα μήνα της το έστειλαν ταχυδρομικώς απ'το μαιευτήριο.
Αν γέννησες σε ιδιωτικό,λογικά κάπως έτσι θα γίνει,αν όχι,ρώτησε στην διοίκηση να σου πουν.

prosperous
27-11-11, 14:15
εμεις πριν σχεδον ενα μηνα πηραμε κανονικα βιβλιαριο υγειας στο Ιασω..με την ενδειξη επανω του υπυργειου υγειας, ενα λευκο μεγαλουτσικο.

xrisas2
12-12-11, 13:03
Την Παρασκευη που πηγα στον παιδιατρο μου ειπε πως τωρα εχουν ολα τα μαιευτηρια τα βιβλιαρια.Πηρα σημερα στο Μητερα κρατησαν τα στοιχεια μου και μου ειπαν να παμε με το φωτοαντιγραφο που μας ειχαν δωσει να το παρουμε οποτε θελουμε!!!!!!Επιτελους...:D:D:D

oneiraki
31-01-12, 22:56
Εμείς από το Ρέα πήραμε προσωρινό και όταν τους ρώτησα πότε θα έρθουν που είπαν πως δεν θα έρθουν και να απευθυνθώ στην νομαρχία που ανήκω. Τελικά μας έδωσε βιβλιάριο κανονικό ο παιδίατρος!!

psixi
06-02-12, 00:53
29-9-11 ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ...ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΔΕΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟς,ΜΕΓΑΛΗ ΝΤΡΟΠΗ...

BOBOLINOS
06-02-12, 01:06
29-9-11 ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ...ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΔΕΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟς,ΜΕΓΑΛΗ ΝΤΡΟΠΗ...
και που είσαι ακόμα...

KonstantinaDimitris
06-02-12, 08:20
Εγω γέννησα Μαι του 2011 στο Ιασώ και πήρα 2 σελίδες φωτοτυπίες. Μετά απο 4 μήνες μου έδωσαν ένα προσωρινό βιβλιάριο που εχει φτιάξει το Ιασώ (είναι ένα βιβλιαράκι πολύ ωραίο) κ εκεί πλέον μπορεί κ η παιδιατρος να συμπληρώσει τις επισκέψεις, τα εμβόλια κτλ.
Πάντως τί να πω!!!! Απαράδεκτοι απο το Υπουργείο Υγείας. αλλά να μου πεις εδώ δεν έχουν τυπώσει σχολικά βιβλία.....

xrisas2
06-02-12, 10:49
Την Παρασκευη που πηγα στον παιδιατρο μου ειπε πως τωρα εχουν ολα τα μαιευτηρια τα βιβλιαρια.Πηρα σημερα στο Μητερα κρατησαν τα στοιχεια μου και μου ειπαν να παμε με το φωτοαντιγραφο που μας ειχαν δωσει να το παρουμε οποτε θελουμε!!!!!!Επιτελους...:D:D:D

Βρε κοριτσια εμεις το πηραμε αρχες Ιανουαριου...Πηρατε τηλ. εκει που γεννησατε να ρωτησετε?

EIRINI 73
16-02-12, 17:07
Και εγω έχω βαρεθεί να παρακαλάω τις υπηρεσίες να μου δώσουν και εδω και καιρό ζητάω να το αγοράσω και κανένας δεν με κατατοπίζει.:x
Πως το αγόρασες? Το ζήτησες απο το φαρμακείο 'τις γειτονιας' σου? Εγω είμαι απο το Βόλο και εχω απελπιστεί με αυτό το θέμα!
Ασε για το κράτος... ας μην συζητάμε , αφού δεν είναι ικανοί να μας το δώσουν δωρεάν ας το πουλάνε τουλάχιστον στα βιβλιοπωλεία να το αγοράζουμε.

mimika2011
22-02-12, 11:37
Η μανούλα μου είναι μαία κάι με το που μάθαμε την εγκυμοσύνη, φρόντισε να κατοχυρώσει ένα αντίτυπο...Αχ αυτό το κράτος...Μόνο αν έχεις γνωστό πας μπροστα!!!Στο μαιευτήριο δίνανε φωτοτυπίες στις άλλες κοπέλες...

val80
24-02-12, 20:58
αυτή είναι η Ελλάδα του 2012 !!!!!!!!!!! Που μας καταντήσανε !!! Και εμείς έχουμε εκτυπώσει ένα pdf αρχείο που μας έδωσε η παιδιατρός μας και επειδή άλλη δουλειά δεν είχαμε να παίρνουμε τηλέφωνα στο μαιευτήριο κάθε λίγο και λιγάκι, το έκανα μια βιβλιοδεσία και ξεμπέρδεψα. Άσε που ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα, ποιός θα πήγαινε να το πάρει???

odysseasevo
28-02-12, 23:47
Εγω κορίτσια 18/1 γέννησα και δεν έχω ούτε φωτοτυπίες ούτε τίποτα. Κανένα αρχείο παίζει να τυπώσω στον εκτυπωτή?
Ελλαδα 2012.

val80
29-02-12, 10:40
Εγω κορίτσια 18/1 γέννησα και δεν έχω ούτε φωτοτυπίες ούτε τίποτα. Κανένα αρχείο παίζει να τυπώσω στον εκτυπωτή?
Ελλαδα 2012.

δεν μπορεί, όταν έφυγες απο το μαιευτήριο πρέπει να σου έδωσαν ένα "βιβλιάριο" με λίγες σελίδες.....μην φανταστείς κάνα βιβλίο, που να γράφει τις πρώτες εξετάσεις. Για δες τα χαρτιά σου

Μει!
01-03-12, 18:00
Κι εγω πάντως που Γέννησα τον Ιούλιο στο Γαια δεν τους είχε χορηγήσει το κράτος βιβλιάρια υγείας παιδιών! Το Γαια μετα απο 2μηνες βιβλιοδετησε ενα! Γράφει βέβαια στο τελος ότι είναι αντίγραφο....
Τώρα βέβαια αν εχουν δεν το ξέρω.... Ασε που απο όσο ξέρω μετακομίζει στο Ιατρικό κέντρο....:roll:

iliostalakti
01-03-12, 19:17
Εμάς 2 βδομάδες πριν που γέννησα στο ιασω μας εδωσαν κανονικά βιβλιάριο...

mömmu
11-03-12, 20:37
Δεν πήρα το κανονικό βιβλιάριο υγείας παιδιού μα ούτε και φωτοτυπίες, η κλινική που γέννησα, διαθέτει κάποια δικά της βιβλιάρια, σχετικά καλοφτιαγμένα αλλά ολιγοσέλιδα, και περιέχει κάποια στοιχειώδη .
Επάνω είχαν γραμμένο το τηλέφωνο της Διεύθυνσης Υγιεινής, για να επικοινωνήσω μαζί τους και να πάρω το κανονικό βιβλιάριο, με τα πολλά μου είπαν πως δεν δίνουν γιατί το κράτος δεν εκδίδει πλέον, και να απευθυνθώ στην κλινική.
Πήρα τηλέφωνο επίσης στο Προστασίας μάνας και παιδιού και εκεί τα ίδια.Θα δοκιμάσω και στην Νομαρχία και στο ΠΙΚΠΑ, αν και χλωμό το βλέπω.

Πάντως ειλικρινά, είναι απορίας άξιο, πως τα χρήματα που ξοδεύονται για προεκλογικούς αγώνες και για έντυπα με τα βιογραφικά των βολευτών και μη, και φυλλάδια με τα προγράμματα του κάθε κόμματος να τα μοιράζουν δέκα δέκα, και για κάτι τόσο αναγκαίο και αυτονόητο να μας λένε πως δεν υπάρχουν κονδύλια, η ξεφτίλα σε όλο το μεγαλείο της….

mömmu
11-03-12, 20:38
Ψάχνοντας όμως για τα καινούργια βιβλιάρια υγείας, βρήκα αυτό το κείμενο το οποίο το υπογράφει ο ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης, Κλινική Προληπτικής Ιατρικής & Διατροφής Αντώνης Καφάτος.

http://i.imgur.com/tqYPd.png

Οι παραπλανητικές καμπύλες ανάπτυξης στα καινούργια βιβλιάρια υγειας του παιδιού (http://www.birthchoices.gr/2011/10/the-misleading-growth-curves-in-the-new-children-health-booklet/)

http://www.birthchoices.gr/2011/10/the-misleading-growth-curves-in-the-new-children-health-booklet/

Μαρία1982
26-04-12, 11:48
Καλημέρα σας. Πριν από λίγο πήρα τηλ. στην υγειονομική υπηρεσία Ανατολικής Αττικής για 8 φορά να μου πουν αν έφεραν βιβλιάρια υγείας για τα παιδιά. Φυσικά η απάντηση ήταν ότι δεν τα έχουν φέρει ακόμα. Από το ΡΕΑ μου έδωσαν ένα προχειρο βιβλιάριο,εξυπηρετούμαι για την ώρα αλλά περιμένω το κανονικό. Ξέρει κάποιος αν τα έχουν στείλει στην περιοχή τους;

magdoulini
26-04-12, 14:14
Καλημέρα σας. Πριν από λίγο πήρα τηλ. στην υγειονομική υπηρεσία Ανατολικής Αττικής για 8 φορά να μου πουν αν έφεραν βιβλιάρια υγείας για τα παιδιά. Φυσικά η απάντηση ήταν ότι δεν τα έχουν φέρει ακόμα. Από το ΡΕΑ μου έδωσαν ένα προχειρο βιβλιάριο,εξυπηρετούμαι για την ώρα αλλά περιμένω το κανονικό. Ξέρει κάποιος αν τα έχουν στείλει στην περιοχή τους;

λογικα οταν το νοσοκομειο παραλαβει βιβλιαρια θα στο στειλει ταχυδρομικως στο σπιτι σου...ετσι εκαναν με εμας,στο λυτω βεβαια πριν απο δυο χρονια...παρε τηλεφωνο στο νοσοκομειο που γεννησες και θα σου πουν αν παρελαβαν

Μαρία1982
26-04-12, 14:26
Από το νοσοκομείο μου είπαν να πάω στη νομαρχία, γι αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ πάντως.

Sofia-z
09-05-12, 10:13
Από το νοσοκομείο μου είπαν να πάω στη νομαρχία, γι αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ πάντως.

Μπορείς αν θες να το κατεβάσεις και να το τυπώσεις από εδώ (http://www.yyka.gov.gr/articles/citizen/anakoinwseis-ndash-egkyklioi/173-bibliario-ygeias-paidioy).
Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος στην Αθήνα πριν 2 μήνες να το πάρω από τη Νομαρχία αλλά τελικά πριν 1 βδομάδα μου είπε ότι δεν τυπώνουν πια γιατί υπάρχει έλειψη σε χαρτί!
Απαράδεκτα πράγματα!
Τελικά, όμως για καλή μου τύχη επειδή ήρθα Κρήτη για 6 μήνες και άλλαξα γιατρό, ο εδώ παιδίατρος το είχε έτοιμο τυπωμένο στο ιατρείο του και μου το έδωσε!

despoinaki..
15-05-12, 18:22
εγώ γέννησα πριν 4 περίπου μήνες (18 ιανουαρίου) κ μου έδωσαν σε δημόσιο νοσοκομείο μία κόλλα Α4 που αναγραφόταν η ημερομ. γενν. υψος κ βαρος της μικρής. κ για σχεδόν 2 μήνες, για να μην πω παραπάνω, ημουν μ'αυτο.το μωρό ειχε ίκτερο και όλα τα σημείωναν σ'αυτο..Μέχρι που πήγα και αγόρασα απο βιβλιοπωλείο ενα βιβλιάριο του παιδιού σε φωτοτυπίες εννοείται!!Γιατι ξεκινήσαμε και τα εμβόλια..και καταλαβαίνετε!!ασε που μέχρι να βρω να αγοράσω,γύρισα πόσα βιβλιοπωλεία!Γίνετε πάντως να το κατεβασεις και απο το ιντερνετ ,αλλα θέλει πολλη δουλειά..

FamilyGuy
23-06-12, 11:44
Εμείς που γεννήσαμε στις 9/6/12 στο ΓΑΙΑ μας έδωσαν κατά την έξοδο κανονικότατο βιβλιάριο υγείας του παιδιού. Εννοείται ότι είχαν συμπληρώσει οι παιδίατροι όλα τα απαραίτητα στοιχεία συν μία έξτρα εξέταση που είχαμε ζητήσει. Πριν την έξοδο πέρασε ο παιδίατρος να μας το παραδώσει και να μας πει και κάποια πραγματάκια για τον ίκτερο που είχαμε παρουσιάσει.

BOBOLINOS
23-06-12, 17:15
όταν όλη τη σχολική χρονιά τα παιδιά στα σχολεία δεν είχαν βιβλία θα έχουν βιβλιάρια τα νοσοκομεία ?:?θα ήταν ανέκδοτο αν ίσχυε κάτι τέτοιο.
(φυσικά το σχόλιο μου είναι ειρωνικό για τους ιθύνοντες της κατάστασης ,άκου εκεί φωτοτυπίες ....)

dimmi
02-07-12, 22:42
Εμάς φωτοτυπίες μας έδωσαν στο Λητώ, εν συνεχεία κατεβάσαμε από σαιτ και τυπώσαμε το δικό του βιβλιάριο, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του υπουργείου υγείας. Αν θέλει κάποια κοπέλα λεπτομέρειες να ρωτήσω τον άντρα μου που το έκανε.

victoria-
03-07-12, 01:30
γεια σας!εγώ αγόρασα το βιβλιάρειο υγείας του μωρού από ένα βιβλιοπωλείο της πόλης μου.έχουν βγάλει ιδιώτες βιβλιάρεια και προμηθεύουν βιβλιοπωλεία.το πλήρωσα 4,5 ευρώ.

aik
04-07-12, 11:07
προς ενημερωση σας και εγω εδω απο Κρήτη το αγόρασα απο Βιβλιοπωλείο 3,60 ευρω

KonstantinaDimitris
04-07-12, 14:51
Το Ιασω πάντως έχει φτιάξει δικά του βιβλιάρια, που είναι πολύ ωραία. Αν κ αρχικά πήρα φωτοτυπίες μετά από 1 μήνα πήγα κ πήρα αυτό το βιβλιάριο που περιέχει τα πάντα μέσα... Πληροφορίες, καμπύλες, εμβόλια, εξετάσεις κτλ

aik
06-07-12, 09:11
Αυτό το βιβλιάριο δίνουν τώρα ολοι, εχει αλλαξει.

ethy
06-07-12, 10:44
Ιεραπετρα 3,90ευρω.

μυρι
14-07-12, 12:17
ναι το ιασω εχει δικα του βιβλιαρια που ειναι και ομορφα πολυ.

rioula
14-07-12, 15:53
Εγώ στην Πάτρα πηγα και αγόρασα για το βαφτιστηρι μου από βιβλιοπωλειο με 5 ευρω.Στο νοσοκομειο δεν ειχαν...

Helen@
01-08-12, 16:17
κ εμενα φωτοτυπια εδωσαν στο λητω....ειπε η παιδιατρος πως αμα δεν μου στειλουν το κανονικό βιβλιάριο μέχρι το μωρό να κάνει το πρώτο του εμβόλιο θα μου δώσει αυτή ενα...

mariazerta
01-08-12, 21:08
γεννησα στο ΙΑΣΩ στις 4/01 κ πηρα κανονικα το πολυ ωραιο βιβλιαριο...

bebula
20-03-13, 22:57
Ευτυχώς εμείς πήραμε κανονικά βιβλιάριο (γέννησα 26/01/2011). Για όσες μανούλες ενδιαφέρονται πάντως υπάρχει το παρακάτω site :http://www.paidiatros.com/ όπου με την εγγραφή υπάρχει καταχώριση των τελευταίων 5 μετρήσεων ( καμπύλες) και όλα τα εμβόλια! Εμείς αν και έχουμε βιβλιάριο τα καταχωρούμε και εκεί γιατί ποτέ δεν ξέρεις! Πιστεύω όσα παιδάκια δεν έχουν βιβλιάριο καλό θα ήταν να κάνουν μια εγγραφή για να τα έχετε όλα οn line!

lucky18
21-03-13, 09:22
Εγω γεννησα 15/10/12 και μου εδωσαν φωτοτυπιες αλλα πηγα στο βιβλιοπωλειο και με 3ευρω πηρα βιβλιαριο.

elisaki
11-06-13, 20:49
Υπαρχουν Βιβλιαρια υγειας σε ολα τα βιβλιοπωλεια. Κοστιζουν περιπου 3.5Ε. Καλο θα ηταν να τα προμηθευτει η οποια υποψηφια μανουλα πριν το τοκετο. ;)

Koalaki
11-06-13, 21:11
Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και ΦΥΣΙΚΑ μας εδωσαν φωτοτυπιες.....
Επειτα πηγε ο συζυγος μου και πηρε κανονικο βιβλιαριο απο το βιβλιοπωλειο.....

xanp
13-06-13, 13:54
γέννησα πριν 1 εβδομάδα στο Αλεξάνδρα και πήρα κανονικά βιβλιάριο

abebablom
04-04-14, 19:50
εγω γεννησα στο Ρεα πριν 2.5 μηνες και μου εδωσαν βιβλιαριο κανονικα