PDA

Επιστροφή στο Forum : ποιους τομεις προσεχω για να πω οτι εχει καλο δασκαλο το παιδι μου?????

lenaG
10-08-11, 00:17
Σκεφτομαι οτι σε λίγο θα παμε τα παιδάκια μας στο σχολεία φορτωμενα με ονειρα κι ελπιδες οτι θα περνανε καλα, οτι δε θα υπαρχουν ιδιαιτερα προβλήματα επικοινωνίας με τα άλλα παιδια και το δάσκαλο.
Ομως αναρωτιέμαι τι ζηταει η καθε μια απο μας απο το δασκαλο του παιδιου της στο δημοτικο?
Με τι κριτηρια λεμε το παιδι μου εχει καλο δασκαλο???
κι αυτη η ερωτηση αφορα πρακτικα θεμτα κι οχι παραπομπη σε βιβλιογραφία για τον καλο δασκαλο.
φτανει μονο στην επικοινωνια με το παιδι αλλα΄και οσο αφορα το γνψστικο κομματι τι γινετε??
Για παραδειγμα σιχαινομαι καθε φορα που εχουν τριημερο ή στα σαββατοκυριακα να τα φορτωνουν τοσο πολυ λες και τα παιδια δεν εχουν δικαιωμα να χαλαρωσουν?
Αναρωτιεμαι δεν μπορει να οργανωθει η υλη ετσι ωστε τα παιδια τα σαββ/κα να μην εειναι τοσοσ φορτωμενα?
Εσεις τι λετε?
με τι θα εισασταν ευχαριστημενοι απο το δασκαλο του παιδιου σας?

Morchelina
10-08-11, 08:20
Να μην έχει πάνω από μία ώρα δουλειά για το σπίτι. Ακόμη καλύτερα να τους δίνει ερεθίσματα αλλά με την ύλη που έχουν να καλύψουν αυτό είναι αδύνατο. Ένα παράδειγμα, ο μικρός μου είχε ένα μάθημα στην Γ' για ένα κοριτσάκι στην Ιαπωνία που έφτιαχνε πουλιά από διπλωμένο χαρτί (οριγκάμι). Πώς βρήκε ένα βίντεο στο youtube στα αγγλικά, το είδε άπειρες φορές και έμαθε μόνος του να το κάνει. Αυτό θα περίμενα από ένα δάσκαλο. Να φέρει αυτός το βίντεο στην τάξη και να το κάνουν όλα τα παιδιά. Το σχολείο πρέπει να σου ανοίγει το μυαλό, για να μην κολλάει αργότερα και παθαίνει κατάθλιψη ο άνθρωπος, αυτό είναι το πιο σημαντικό εφόδιο.

MY TREASURE
10-08-11, 09:51
για μένα το παν ειναι να μη φευγει το παιδι απο το σχολειο με αποριες, γιατι αυτο μπορει να σημαινει διάφορα πράγματα π.χ. οτι το μαθημα γινεται τοσο βαρετα οποτε το παιδι χάνει την προσοχη του, οτι ο δασκαλος δεν επικοινωνει καλά με το παιδι ωστε να του μεταδόσει αυτό που θέλει ή το παιδι διστάζει να ρωτήσει πολλές φορες κατι που δεν καταλαβαινει.
Επίσης ο καλος ο καπετανιος στη φουρτουνα φαινεται. Δηλαδη να έχω ενα παιδι ξεφτέρι και να πάνε όλα καλά δεν μου λέει και πολλά πράγματα για το δάσκαλο, το να έχω όμως ένα παιδι που δε στροφάρει και πολυ και να το βλεπω να προοδευει εκει ειμαι βέβαιη οτι ο δάσκαλος κάνει καλή δουλεια.
Επίσης για το θέμα της φωτοτυπίας-εργασιων για το σπιτι αυτο που παρατηρώ ειναι οτι διχάζονται οι απόψεις υπαρχουν γονεις που τις αποζητουν και δάσκαλοι που δεν δίνουν και υπάρχουν γονεις που δεν τις θελουν και δασκαλοι που τις δινουν με το τσουβάλι : οι περισσοτεροι γονεις το βλέπουν οτι αν το παιδι τους δε δυσκολευεται τις θέλουν, αλλα αν έχει προβλημα με τα απαραιτητα και ζοριζεται τότε τους φταιει ο δάσκαλος που τους βαζει πολλα.
αυτά τα λεω έξω απο το χορο. Απο 12-9-11 χορευω:p

Jarett
10-08-11, 10:42

Πιάσε το μαντήλι να σύρουμε μαζί το τσάμικο.
Έχω κάνει την τρίχα τριχιά και φαντάζομαι ΤΑ ΑΠΕΙΡΑ πράγματα για το ποιόν των δασκλάλων που θα πέσει το παιδί μου.
Την είχα τρελλάνει την κακομοίρα την νηπιαγωγό μας με αυτό το θέμα και με το άγχος μου για το δημοτικό.

Morchelina
10-08-11, 12:14
Απο 12-9-11 χορευω:p

Eτοιμαστείτε για πολλές φιγούρες. Εγώ γενικά ήμουν πολυ κουλ στην κόρη μου αλλά με το γιο μου με τη νέα ύλη τα είδαμε όλα. Αν δεν μειωθεί η ύλη δραστικά ο δάσκαλος έχει χαμένη μάχη και οι γονείς σίγουρο εγκεφαλικό. Δυστυχώς είναι δυσανάλογη η εκπαίδευση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό και απότο δημοτικό στο γυμνάσιο. Εκεί που τα έχουν στα ώπα ώπα στο νηπιαγωγείο και στη μάθηση βάσει ψυχολογίας και εμπειριών, τα πετάνε στα ρήματα στην Α' δημοτικού και στη γραμματική των αρχαίων στην Α'γυμνασίου. Άει καλά.

LA LATINA
10-08-11, 23:13
εγω τσαμικο δεν ξερω αλλα ενα κοτσαρι ευχαριστως....

δηλαδη συγνωμη να ρωτησω λιγο..........
στα προνηπια και στα νηπια τι μαθαινουν ακριβως???
και στην πρωτη -δευτερα τι μαθαινουν???

γιατι ο αντρας μου που διορθωνει υπολογιστες και περυσι μπηκε σε ολα τα δημοτικα της δυτικης θεσσαλονικης μου ειπε οτι πανε πια τα κουλουρακια και τα μπαστουνακια
μιλουσε και με νηπιαγωγους και δασκαλους και του ελεγαν οτι τα περισσοτερα παιδια ηδη τα ξερουν απο το σπιτι αυτα οποτε προχωρανε λεει..........
ο αντρας μου ηρθε σπιτι αποσβολωμενος.....γραφανε λεει προτασουλες...........

τι πρεπει να ξερει ενα παιδι οταν παει νηπια να ξερουμε να του τα μαθουμε ρε αδερφε....

ζώπυρον
10-08-11, 23:29

Πιάσε το μαντήλι να σύρουμε μαζί το τσάμικο.

Eτοιμαστείτε για πολλές φιγούρες.
Ααααα... Θα είμαστε πολλές οι χορευταρούδες!:mrgreen:

Εσεις τι λετε?
Μεγάλη συζήτηση Λένα μου... Γενικά, το παρακάτω... :

Το σχολείο πρέπει να σου ανοίγει το μυαλό, για να μην κολλάει αργότερα και παθαίνει κατάθλιψη ο άνθρωπος, αυτό είναι το πιο σημαντικό εφόδιο.

Ε, ρε γλέντια...8-)

MARGIO
11-08-11, 10:06
Προσθεστε αλλη μια στο χορο,και αντε με το τσαμικο τα καταφερνω λογω καταγωγης με το Δημοτικο ομως εχω μεγαλο αγχος και φοβαμαι μην το μεταδωσω και στην κορη μου.
Στα νηπια και προνηπια εγω δεν ειχα ιδιαιτερες απαιτησεις απο τις νηπιαγωγους το μονο που ηθελα ηταν να πηγαινει το παιδι μου ευχαριστα ή μαλλον να θελει να παει σχολειο και αυτο ευτυχως το καταφερανε.
boyboom εγω δεν εμαθα τιποτα στην κορη μου και γενικως ειμαι της αποψης να μην προσπαθουμε να μαθουμε εμεις στα παιδια γιατι και τα κουραζουμε και τα μπερδευουμε.Στο νηπιαγωγειο εμαθε να γραφει το ονομα της και της φιλης της , τους αριθμους, καποιες εννοιες των μαθηματικων (μεγαλυτερο-μικροτερο, απλη προσθεση) και κανανε αντιγραφη τον τιτλο του παραμυθιου που διαβαζαμε καθε εβδομαδα.
Θεωρω την πρωτη δημοτικου πολυ σπουδαια ταξη και αυτο που θα ηθελα απο τον δασκαλο της κορης μου ειναι να την κανει να αγαπησει το σχολειο και τα βιβλια, νομιζω οτι ολα τα αλλα θα γινουν μετα.

LA LATINA
11-08-11, 10:19
εμενα το ενα παιδι μου δε θελει να του μαθω τιποτα φωναζει και βαραει οποτε το αφηνω ησυχο αλλα το αλλο με παρακαλαει καθε μερα οποτε ασχολουμαι και του μαθαινω....ο καθενας οπως θελει!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
11-08-11, 10:30
Σημαντικο ειναι ο εκπαιδευτικος ν αγαπαει αυτο που κανει (και πανω απ ολα τα παιδια) και να κανει δουλεια μεσα στην ταξη.Μετα οσα και να βαλει στο σπιτι(μιλαμε σε λογικα πλαισια παντα)...αν τα παιδια ειναι δουλεμενα....τελειωνουν γρηγορα.

MY TREASURE
11-08-11, 10:45
εγω τσαμικο δεν ξερω αλλα ενα κοτσαρι ευχαριστως....

....
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:έτσι

Jarett
11-08-11, 10:46
Στο νηπιαγωγειο εμαθε να γραφει το ονομα της και της φιλης της , τους αριθμους, καποιες εννοιες των μαθηματικων (μεγαλυτερο-μικροτερο, απλη προσθεση) και κανανε αντιγραφη τον τιτλο του παραμυθιου που διαβαζαμε καθε εβδομαδα.
Θεωρω την πρωτη δημοτικου πολυ σπουδαια ταξη και αυτο που θα ηθελα απο τον δασκαλο της κορης μου ειναι να την κανει να αγαπησει το σχολειο και τα βιβλια, νομιζω οτι ολα τα αλλα θα γινουν μετα.

Βρε κορίτσια πέστε μου κάτι γιατί θα τρελλαθώ.
Ακούω που λένε ότι όταν ένα παιδάκι πάει στην Α! Δημοτικού πρέπει να ξέρει να συλλαβίζει.
Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξέρει το αλφάβητο?

Εντάξει το δικό μου παιδί ξέρει να γράφει το ονομά του, αριθμούς κλπ, αλλά άμα τη ρωτήσεις (π.χ.) ποιό γράμμα είναι το Κ δεν ξέρει να το αναγνωρίσει.
Κάνει αντιγραφή όσες λέξεις βλέπει αλλά δεν μπορεί να συλλαβίσει.
Πως θα πρέπει δηλαδή να συλλαβίζει?

οκ παραδέχομαι ότι δεν έχω το εξυπνότερο παιδί του κόσμου κι την έχω αφήσει κι εγώ λίγο λάσκα γιατί δεν θεωρώ ότι ένα παιδάκι του νηπίου πρέπει να ξέρει να συλλαβίζει και να ξέρει το αλφάβητο.
Θεωρώ ότι η δασκάλα στην Α! δημοτικού πρέπει να αρχίσει να μαθαίνει το αλφάβητο στα παιδιά σωστά.

Πεστε καμιά γνώμη ρε κορίτσια, εκπαιδευτικοί και μη.
Να ξέρω αν κάτι κάνω λάθος να την αρχίσω λίγο πιο "εντατικά" πριν αρχίσουν τα σχολεία.

MY TREASURE
11-08-11, 10:52
Βρε κορίτσια πέστε μου κάτι γιατί θα τρελλαθώ.
Ακούω που λένε ότι όταν ένα παιδάκι πάει στην Α! Δημοτικού πρέπει να ξέρει να συλλαβίζει.
Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξέρει το αλφάβητο?

Εντάξει το δικό μου παιδί ξέρει να γράφει το ονομά του, αριθμούς κλπ, αλλά άμα τη ρωτήσεις (π.χ.) ποιό γράμμα είναι το Κ δεν ξέρει να το αναγνωρίσει.
Κάνει αντιγραφή όσες λέξεις βλέπει αλλά δεν μπορεί να συλλαβίσει.
Πως θα πρέπει δηλαδή να συλλαβίζει?

οκ παραδέχομαι ότι δεν έχω το εξυπνότερο παιδί του κόσμου κι την έχω αφήσει κι εγώ λίγο λάσκα γιατί δεν θεωρώ ότι ένα παιδάκι του νηπίου πρέπει να ξέρει να συλλαβίζει και να ξέρει το αλφάβητο.
Θεωρώ ότι η δασκάλα στην Α! δημοτικού πρέπει να αρχίσει να μαθαίνει το αλφάβητο στα παιδιά σωστά.

Πεστε καμιά γνώμη ρε κορίτσια, εκπαιδευτικοί και μη.
Να ξέρω αν κάτι κάνω λάθος να την αρχίσω λίγο πιο "εντατικά" πριν αρχίσουν τα σχολεία.

στο νηπιαγωγείο τους τα μαθαινουν. Εμένα η κορη μου ξέρει όλα τα γράμματα τους αριθμους και να ψιλοσυλλαβίζει, ξερει να διαβάζει κάποιες γνωστες λέξεις και να γραφει τα όνοματα απο όλες τις φίλες της και απο την οικογένεια μας (οχι αντιγραφη απο μνήμη) και όλα αυτά τα έμαθε στο νηπιαγωγειο. Αλλα ακι ο γιοςς μου που πηγαινε προνήπιο στο νηπιαγωγειο ξέρει αρκετα από αυτά αλλά όχι τοσο καλά οσο η μεγάλη.
Επίσης νομιζω οτι αυτά κανουν σε όλα τα νηπαιγωγεια γιατι ακολουθουν προγραμμα απο το υπουργειο παιδειας -δεν ειναι όπωςς οι παιδικοι σταθμοι που αν θέλουν ακολουθουν καποιο προγραμμα.

ζώπυρον
11-08-11, 11:03
Ναι, αυτά περίπου μαθαίνουν - κατά μέσο όρο - στο νηπιαγωγείο, όπως τα λέει η MY TREASURE.

Harlow, το παιδί δεν αναγνωρίζει φωνολογικά τα γράμματα? π.χ. το Κ = σαν κου, το Ω = σαν ο της ώρας, κ.λ.π. κ.λ.π.?

LA LATINA
11-08-11, 11:07
αυτο παλι?? εμεις που τα μαθαμε αλφα βητα γαμα τι παθαμε
ειπαμε τη γατα
γαμα αλφα ταφ αλφα?
τωρα πρεπει λεει με τους φθογγους
και με ρωταει οταν γραφει
ι
ποιο ι μαμα?
ο
ποιο ο μαμα?
εγω προτιμω την αλφαβητα οπως την ξεραμε.........

LA LATINA
11-08-11, 11:15
Λοιπον για να απανταμε κιολας, εγω ειμαι εκπαιδευτικος ειμαι καθηγητρια αγγλικων και ισπανικων και εχουν περασει εκατονταδες παιδακια απο τα "χερια" μου...
Παντα διαλεγαμε για τις pre junior ταξεις μια κοπελα με γλυκεια φωνη και παρουσια, τοσο ηρεμη που επειδη ημασταν και φιλες της ελεγα θα σε βαρεσω......μια φωνουλα σχεδον παιδικη, ολα τα παιδακια ξετρελλαμενα μαζι της......εννοειται απο πτυχια και αδειες διδασκαλιας οτι να ναι...νηπιαγωγος ηταν και διδασκε αγγλικα, οπως οι περισσοτερες εκει μεσα ηταν νηπιαγωγοι και ημασταν το καλυτερο φροντιστηριο της περιοχης.....και μεσα σε 5 χρονια εκλεισαν ολα τα γυρω γυρω απο την αποτελεσματικοτητα μας στα πτυχια....
Πρεπει ο νηπιαγωγος η οποιος καταπιανεται με παιδακια να εχει τρελλη υπομονη και ευγενικη παρουσια....εκτος πτυχιων μιλαω τωρα...χωρις να εννοω οτι εκανε καλα η διευθυντρια ετσι?
Εβαλαν μετα κι εμενα στα μικρα, μεχρι να συνηθισουν τα καημενα την αγριοφωναρα μου ειδαμε και παθαμε, αλλα με πολλη δουλεια καταφερα να μαθουν οτι δε μιλαμε ολοι σα γατες, και να κανω και τα πιο ντροπαλα να ανοιχτουν, να φανταστειτε ερχονταν νωριτερα και τα εβγαζα στην αυλη και καναμε χορευτικα ολοι μαζι και τα τραβουσα στο βιντεο και τα εχω ακομα και τα βλεπω....ριχναμε τρελλο γελιο!
Θελει ψυχη να εισαι με μωρα, θελει μπαταριες γεματες, θελει να εισαι ηθοποιος.....εμενα σε καποια φαση πεθανε ο πατερας μου αλλα τα παιδακια με εβλεπαν καθε μερα να γελαω και να κανω τον παλιατσο......

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
11-08-11, 11:21
Τα πραγματα σαφως και συνεχεια αλλαζουν...αλλα οσες φορες εχω ρωτησει νηπιαγωγους ολοι μου εχουν τονισει οτι σκοπος τους ειναι να φερουν το παιδι σ επαφη με τα γραμματα και να κανει εξασκηση με χερακι και το μολυβι (ωστε να μπουν πιο γρηγορα στο προγραμμα στο δημοτικο...) Βεβαια επειδη καποιοι το εχουν παρει πατριωτικα (κυριως ιδιωτικα νηπιαγωγεια) προσπαθουν και προχωρουν παραπανω απ οτι πρεπει ....

Παντως τα βιβλια της πρωτης απ το Σεπτ που ξεκιναν μεχρι το δεκεμβριο που κλεινουν για διακοπες πρεπει να κανουν τα 24 γραμματα της αλφαβητα καθε μαθημα και ενα γραμμα...βαλ τε τις μερες και δειτε οτι ενα να κανουν την μερα και μια φορα την εβδ επαναληψη ..τελειωνουν το πολυ μεχρι τα τελη Νοεμβριου...και αλλες ασκησουλες που κανουν ειναι πολυ απλες...

Καμια απ τις κορες μου που πηγαν σχολειο δεν ηξεραν να διαβαζουν και μια χαρα απ τις πρωτες μαθητριες ειναι ( και εχω στο μυαλο μου κανα 2 παιδια που ξεραν με βοηθεια απ τους γονεις τους να διαβαζουν... και η συνεχεια τους δεν ηταν η αναμενομενη ;)

Οποτε αν το νηπιαγωγειο σας δεν τα πιεζει και ολα τα παιδακια αυτα πανε μαζι στο δημοτικο..δεν εχεις να φοβασαι τιποτα. Επισης αν τυχων σας τυχει κανα κελεπουρι (οπως ειχα ακουσει πριν 4 -5 χρονια ) που ειχε παει σ ενα χωριο με 11 μαθητες στην ταξη α δημοτικου και ασχοληθεικε με 2-3 παιδακια που ξεραν απ ατο σπιτι τους ηδη να διαβαζουν...τοτε αναφορα στην πρωτοβαθμια ....

Στην πρωτη πανε για να μαθουν ν αδιαβαζουν..και δεν χρειαζεται ηδη να ξερουν σονι και ντε

LA LATINA
11-08-11, 11:24
HARLOW θα ειμαι ειλικρινης μαζι σου
Κανονικα τα παιδια πρεπει να πηγαινουν στο σχολειο απροετοιμαστα....ΟΚ?

Αλλα εγω, οντας στο "κυκλωμα" της δουλειας θα σου πω ενα...
ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ να μαθει στο παιδι μου τα βασικα...τι θελω να πω...
προτιμω το παιδι μου να βαρεθει επειδη θα τα ξερει ολα απο πριν παρα να εχει μια απορια, να ντραπει να ρωτησει και να μεινει πισω.....και ειμαι καθετη σ αυτο.....
εγω οταν πηγα νηπια εγραφα, διαβαζα και απογοητευτηκα που οι αλλοι εκαναν κουλουρακια και μπαστουνακια....δεν επαθα και καταθλιψη ομως που τα ηξερα ολα!!!!!!!!!
μη λεμε οτι θελουμε.....η κοινωνια ειναι γεματη ανθρωπους που ειναι ετοιμοι να σε φανε...ξερετε πως κοροιδευουν τα παιδακια το ενα το αλλο αν καποιο αργησει να τελειωσει η δεν κανει κατι καλα? εχετε δει πως βαζουνε ταμπελες???
ε οχι λοιπον.....θα το εφοδιασω οσο μπορω.....θα το προετοιμασω οτι και να λενε....γιατι τα ξερω απο μεσα τα πραγματα.....
Δε θα το κανω φωτεινο παντογνωστη μη βιαστειτε
αλλα εννοειται οτι ειμαστε 4 χρονω και ηδη ξερουμε την αλφαβητα και να τη λεμε και να τη γραφουμε, ξερουμε να διαβαζουμε τα γραμματα απο βιβλια, ξερουμε αριθμους ως το 100 και να τους γραφουμε, και προχωραμε και λεξεις στα ισπανικα εδω και 2 χρονια....

το ενα μου παιδι βεβαια, που θελει και με κυνηγαει καθε μερα να του μαθω
το μικρο δε θελει και δε δειχνει καμια διαθεση να μαθει οποτε δεν το ζοριζω
ειναι 2 χρονω.....αν θελει θα το δουμε αργοτερα.....μη γινομαι και ψυχαναγκαστικη
αλλα ο μεγαλος παρακαλαει κλαιγοντας, δεν το συζητω.....

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
11-08-11, 11:31
Να σε ρωτησω κατι boyboom..δεν αντιλεγω οτι μπορει να πεσεις σε μαπα δασκαλο (αν και πιστευω οτι αν εισαι διπλα στο παιδι σου ..ακομα και τοτε ολα λυνονται...) ως ποτε θα ειναι παντα μπροστα?
Και ειναι σωστο να ειναι παντα μπροστα στην υλη...γιατι αυτο που αναφερεις θα ισχυει για ολες τις ταξεις...απ το δημοτικο μεχρι το πανεπιστημιο...το εχεις σκεφτει?

Μηπως ειναι καλυτερα να τα προετοιμαζουμε ωστε να εχουν τσαγανο...οτι στην ταξη παμε να μαθουμε οτι η δασκαλα ειναι εκει να μας λυσει τις αποριες μας (και αν δεν το κανει....δεν ειναι το σωστο..οποτε ναι παντου υπαρχουν αυτοι που δεν κανουν σωστα της δουλεια τους...αλλα τοτε εγω θα ιεμαι διπλα σου εκεινη την χρονια ..ωστε να μην αφησουμε κενα....)και το να κανουμε λαθη ή το να μην ξερουμε κατι δεν ειναι τραγικο...αλλα λογικο...γιατι πολλες φορες μεσα απ τα λαθη μας μαθαινουμε καλυτερα?

LA LATINA
11-08-11, 11:31
[QUOTE=ΑΦΡΟΔΙΤΗ; Οποτε αν το νηπιαγωγειο σας δεν τα πιεζει και ολα τα παιδακια αυτα πανε μαζι στο δημοτικο..δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

πωπω αφροδιτη τι μεγαλη κουβεντα ειπες τωρα

κι αν λοιπον μπαινοντας στην πρωτη δημοτικου ενα τμημα πχ 25 παιδιων
- τα 10 ειναι απο αστερια ιδιωτικους σταθμους και ξερουν τα παντα
- τα 5 ειναι απο δημοσιους σταθμους νορμαλ καταστασης
- τα 5 ειναι απο μαμαδες που δουλεψαν και ειναι προχωρημενα
και τα 5 απο μαμαδες που τα αφησαν να τα μαθουν εκει
τι γινεται??????????
αυτο λεω και αυτο θιγω..........δεν ειναι ολα τα παιδια στην ιδια κατασταση
ηδη μπαινοντας στην πρωτη θελεις δε θελεις υπαρχει διαφορα
και εγω οταν πηγαινα νηπια ειχαμε τα γρηγορο και το αργο τμημα
και σας διαβεβαιω υπαρχει ΠΑΝΤΟΥ
ΣΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΤΑ ΕΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ
ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΑ ΑΛΛΑ
ειδικα στα ιδιωτικα για τα δημοσια δε ξερω
οποτε αναγκαζεσαι να κανεις δουλεια στο σπιτι
ταπεινη μου γνωμη και ξερω οτι θα λιθοβοληθω
αλλα αυτη ειναι η κατασταση

LA LATINA
11-08-11, 11:38
[QUOTE=ΑΦΡΟΔΙΤΗ;

συμφωνω απολυτα μαζι σου και μιλαω μονο για την αρχη
για τις βασεις
μεχρι τριτη δημοτικου το πολυ
δεν εννοω μεχρι πανεπιστημιο προς θεου

αλλα οι βασεις πως θα μπουν ???
φτανει νοεμβριος να παρουνε βιβλια.......
δεκεμβριο αρχιζουν οι απεργιες
ενας δασκαλας να τυχει σκαρτος, τι ρισκαρουμε ακριβως????

εννοω φυσικα να τους μαθουμε να δουλευουν και να εχουν τσαγανο οπως πολυ σωστα λες....οχι να δινουμε μασημενη τροφη
αλλα στα προνηπια και στα νηπια
εγω δινω πρωταρχικο ρολο στην ψυχη

και η ψυχη ενος παιδιου ειναι καλυτερα και πιο υγιης οταν ειναι γεματη
αυτοπεποιθηση
θαρρος
ικανοποιηση
επιβραβευση
θαυμασμο
αποδοχη απο τους γυρω
και ολα τα...τονωτικα

δε ρισκαρω λοιπον να εχω ενα πληγωμενο παιδακι που κατι δεν καταλαβε, κατι δεν προλαβε, καποιος το κοροιδεψε, καποιος δεν το παιζει κλπ

και να ξερετε ενα.........τα παιδια ειναι ΣΚΛΗΡΑ
κανουν κυκλωματα, οι ομορφοι, οι ασχημοι, οι las divinas, oi las populares (patty), οι καλοι μαθητες, οι εξυπνοι, οι, οι, οι
οποτε εγω θα προστατεψω την ψυχη του παιδιου μου φτιαχνοντας ασπιδα γνωσης ....
καθενας οπως νομιζει ωστοσο

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
11-08-11, 11:39
ταπεινη μου γνωμη και ξερω οτι θα λιθοβοληθω
αλλα αυτη ειναι η κατασταση

Οχι και να σε λιθοβολησουμε γι αυτο το λογο....:)

Να κακομεταχειριζοσουν παιδια να το καναμε ... αλλα ν ασχολεισαι επειδη τ αγαπας... εγω δεν θα το εκανα

Εξαλλου το σωστο και το λαθος απ αυτα που κανουμε θα το θερισουμε μετα απο πολλα πολλα χρονια... ας ελπισουμε οτι θα τα εχουμε θωρακισει τουλαχιστον με πολλη δοση αγαπης ;)

MY TREASURE
11-08-11, 11:42
η αναγνωση και η γραφή ειναι κάτι που γίνεται στην α' δημοτικου, να μαθει όμως το παιδι να γράφει ή αντιγραφει ειναι κάτι που ξεκινά απο τα προνήπια με μορφή παιχνιδιου και ο σκοπος ειναι φαντάζομαι να αποκτησουν τα παιδια μια άνεση - εξοικειωση με τη γραφή (το ιδιο γινεται και με τη ζωγραφική και με άλλες χειροτεχνιες) όταν πχ στο νηπιαγωγειου τους μάθαιναν το ψ το κάναν σα ζωγραφια βάζω πιρουνι στα ψαρια (το ψ μοιάζει με πιρουνι);)
Προβλημα υπάρχει αν το παιδι δεν ειναι εξοικειωμένο και αργει-δυσκολευεται να γράψει τα γράμματα στην πρώτη όχι αν δε ξερει να τα ονομάσει πόσο μάλλον να συλλαβιζει-διαβαζει.

DALIA
11-08-11, 11:44
Για να είμαι ειλικρινής κορίτσια δεν έχω άγχος...είμαι τρα λα λα...
Σκέφτομαι ότι , ότι είναι να γίνει θα γίνει...
Προσωπικά δεν τον έχω πιέσει για τίποτα...μόνο αυτά που ρωτάει εκείνος...
Το τελευταίο διάστημα προσπαθεί να συλλαβίσει.'Αλλες φορές τα καταφέρνει, άλλες όχι...
Αναγνωρίζει όλα τα γράμματα, όλους τους αριθμούς χωρίς εγώ να ασχοληθώ...μόνο ότι θέλει εκείνος και μέσα από την καθημερινότητα...
Έχουμε όμως θέμα στο γράψιμο...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
11-08-11, 11:45
Ανοιγουμε μεγαλο θεμα (και εχω αφησει δουλειες στην μεση...χαχα)

Δεν διαφωνω μαζι σου...αλλα πιστευω οτι αυτα θα γινουν και στην τριτη ..που μπορει να τυχουν ολα αυτα(κοροιδεια -οχι καλος δασκαλος κτλ)....κι ενω τ αλλα εχουν σκληραγωγηθει ... αυτο το παιδακι θα τα βιωσει για πρωτη φορα...

Προ Θεου δεν λεω να βοηθαμε τα παιδακια μας ... αλλα νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε εκει οταν μας το ζητανε...και οχι συνεχεια...μηπως και χρειαστει....καλο ειναι να κανει και λαθος..καλο ειναι να δεχτουμε και μια συμπεριφορα οχι και τοσο καλη (οσο πιο μικρα τοσο λιγοτερη ασχημη συμπεριφορα..οσο πιο μεγαλα...τοσο πιο σκληρη ετσι) και εκει πανω να μιλησουμε μαζι του και να του εξηγησουμε καποιες αξιες και ποια ειναι η σωστη συμπεριφορα και ποια οχι...καθως επισης να του πουμε οτι στο κατω κατω ορισμενη ανθρωποι που εχουν αυτοι την συμπεριφορα...δεν αξιζει να ειναι κοντα μας διπλα μας(ειτε κοροιδευουν εμας ειτε αλλους )

Αραγε θα κανω δουλειες σημερα...

Μπορει ν αργησω να σου απαντησω λιγακι :)

LA LATINA
11-08-11, 11:48
ενα ειναι το σιγουρο
το ψαχνουμε το θεμα

LA LATINA
11-08-11, 11:50
δε διαφωνουμε σε κατι
απλα εγω επειδη το εζησα για χρονια απο μεσα
εχω μια αποψη ισως να ειμαι και λαθος
και δεν εννοω να τον κανω λαπα
να μην ειναι σκληραγωγημενος
ισα ισα
θελω να ξερει να απανταει και σ οποιον τον πει φιλε και σ οποιον το πει ----λακα
αλλα η γνωση δεν ειναι στα διαπραγματευομενα και δεν τη ρισκαρω

MY TREASURE
11-08-11, 12:05
Έχουμε όμως θέμα στο γράψιμο...

με το γράψιμο έχει θεμα ο μικρος μου (5χρ.), όπου αν του πώ να χρωματισει μια ζωγραφιά βαριεται και στα μισά λεει οτι του πονάει το χέρι, χρείαζετει όμως εξάσκηση και του επιμένω σ' αυτο για να συνηθίσει.

DALIA
11-08-11, 13:24
με το γράψιμο έχει θεμα ο μικρος μου (5χρ.), όπου αν του πώ να χρωματισει μια ζωγραφιά βαριεται και στα μισά λεει οτι του πονάει το χέρι, χρείαζετει όμως εξάσκηση και του επιμένω σ' αυτο για να συνηθίσει.

28/9/11 έχουμε ραντεβού για "εκτίμηση" αν είναι και τι είναι...
μου του είχε επισημάνει η νηπιαγωγός..
είδωμεν

MY TREASURE
11-08-11, 13:45
28/9/11 έχουμε ραντεβού για "εκτίμηση" αν είναι και τι είναι...
μου του είχε επισημάνει η νηπιαγωγός..
είδωμεν

Περιμένουμε νέα σου λοιπόν:p

Jarett
12-08-11, 09:23
Harlow, το παιδί δεν αναγνωρίζει φωνολογικά τα γράμματα? π.χ. το Κ = σαν κου, το Ω = σαν ο της ώρας, κ.λ.π. κ.λ.π.?

Οχι, πολύ λίγα (π.χ. το Α) και η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω "στρώσει" κι εγώ κάτω να κάνει τα ανάλογα "μαθήματα" γιατί θεωρώ ότι στα 5 της ΔΕΝ πρέπει σώνει και καλά να ξέρει την αλφάβητο. Μπορεί και να είμαι λάθος, δεν ξέρω......

Για τα παιδιά 4 έως 6 ετών γνώση είναι το παιχνίδι. SOS για σοβαρά προβλήματα σχολικής προσαρμογής όταν ο «βομβαρδισμός» με μαθησιακές γνώσεις ξεκινά πρόωρα «E» 17/10

Ο «βομβαρδισμός» των παιδιών με μαθησιακές γνώσεις πριν από την ηλικία των έξι ετών μπορεί να επιφέρει σοβαρά προβλήματα στην ομαλή προσαρμογή τους στο σχολείο, υποστηρίζει η μεγαλύτερη έκθεση για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση των τελευταίων σαράντα ετών που διεξήχθη από το Πανεπιστήμιο του Κέιμπριτζ και δόθηκε χθες στη δημοσιότητα.

Σύμφωνα με τον επικεφαλής της μελέτης, καθηγητή Ρόμπιν Αλεξάντερ, τα προκαταρκτικά μαθήματα γραφής και ανάγνωσης που διδάσκονται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας δεν έχουν τα αναμενόμενα οφέλη για τους λιλιπούτειους μαθητές. Ενα παιδί στη ηλικία των 4 έως 6 ετών δεν μπορεί να παρακολουθήσει μία μίνι «διδασκαλία», να «μάθει». Για τα παιδιά αυτής της ηλικίας γνώση είναι το παιχνίδι, γι αυτό θα πρέπει να έχει κυρίαρχο ρόλο στην προσχολική ζωή, υπογραμμίζει η έκθεση του Κέιμπριτζ, που διήρκεσε έξι χρόνια.
Μετάβαση
Κατά τη μετάβαση από την προσχολική στη σχολική ζωή επικρατούν νέες συνθήκες και απαιτήσεις, στις οποίες πρέπει να προσαρμοστεί το παιδί και οι οποίες απαιτήσεις μπορούν να δημιουργήσουν ψυχικές εντάσεις όπως και συγκρούσεις στις σχέσεις του παιδιού με το σχολείο, επισημαίνουν οι συντάκτες της έκθεσης. Σε αντίθεση με τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες η υποχρεωτική εκπαίδευση στη Βρετανία ξεκινά έναν χρόνο νωρίτερα, από την ηλικία των πέντε ετών. Η σχετική νομοθεσία έχει θεσπιστεί από το 1870, ωστόσο πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν ζητήσει την αναθεώρησή της, την ώρα που κυβέρνηση και αντιπολίτευση τηρούν σιγήν ιχθύος για το θέμα.
«Οταν εκθέτεις ένα παιδί σε γνώσεις και πληροφορίες για τις οποίες δεν είναι έτοιμο, είναι δηλαδή συναισθηματικά ανώριμο να τις δεχτεί και να τις επεξεργαστεί, αυτό έχει επιπτώσεις στην ομαλή μετάβασή του στο δημοτικό σχολείο», τονίζει ο καθηγητής Ρόμπιν Αλεξάντερ.
Εξαίροντας τον ρόλο της οικογένειάς στην ένταξη του παιδιού στη σχολική ζωή, ο επικεφαλής της έκθεσης καλεί τους γονείς να επαγρυπνούν και να παρατηρούν σε καθημερινή βάση τις αντιδράσεις των τέκνων τους.
Σύμφωνα με τους συντάκτες της έκθεσης, η προσαρμογή των παιδιών από την προσχολική στη σχολική ζωή εντάσσεται στις κρίσιμες μεταβατικές φάσεις ανάπτυξης και αγωγής τους. Είναι ένα πέρασμα καθοριστικό για την πνευματική ολοκλήρωση και ευτυχία του παιδιού. Αυτές οι δύο σχολικές βαθμίδες παρουσιάζουν -και πρέπει να παρουσιάζουν- μεγάλες διαφορές, λόγω των διαφορετικών επιδιωκόμενων σκοπών, όπως και του διαφορετικού τρόπου οργάνωσής τους.
Την 600σέλιδη έκθεση του Κέιμπριτζ χαιρέτισε η Διδασκαλική Ενωση της Βρετανίας, χαρακτηρίζοντάς την «καινοτόμα ιδέα».

Πηγή Έθνος (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11386&subid=2&pubid=7120829)

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=50079

Και τι εννοώ....
Αν τα παιδάκια που πάνε για Α! δημοτικού πρέπει να ξέρουν την αλφάβητο και να ξέρουν να συλλαβίζουν γιατί στο νήπιο δεν ακολουθείτε το "αυστηρό" πρόγραμμα της Α! δημοτικού??
Εμάς δεν μας στείλανε ποτέ εργασία για το σπίτι του στυλ "σημερα μαθαίνουμε το Κ ".
Βέβαια μιλώντας με τη νηπιαγωγό μου έλεγε ότι τους κάνει ασκησούλες με τα γράμματα κλπ, αλλά θεωρούσε κι αυτή ότι δεν είναι δυνατόν να απαιτούμε από παιδιά αυτής της ηλικίας να ξέρουν σώνει και καλά να συλλαβίζουν. Άλλο παιδάκι τα πιάνει πιο εύκολα και άλλο πιο δύσκολα.
Ο συλλογισμός μου είναι ότι: αν η δασκάλα στην Α! δημοτικού περιμένει να "παραλάβει" παιδιά που να ξέρουν το αλφάβητο και να ξέρουν να συλλαβίζουν, τότε θα έπρεπε να το κάνουν εντατικά στο νήπιο.
Αλλιώς η διδαχή του αλφάβητου κλπ είναι καθαρά θέμα του δημοτικού..........απλά το νήπιο προ-ιδεάζει το παιδάκι για το τι θα κάνει στο δημοτικό.
(έχω φάει χοντρή φρίκη....φαίνεται ε?:lol:)

LA LATINA
12-08-11, 11:05
προφανως εφαγες τη φρικη που εφαγα εγω οταν ο αντρας μου ολη τη χρονια περυσι γυρνουσε απο τη δουλεια του (στα δημοσια σχολεια ολης της δυτικης θεσσαλονικης οπου διορθωνε τα κομπιουτερ) και μου ελεγε οτι μιλωντας με τους δασκαλους της Α δημοτικου του ελεγαν οτι κανουν το πολυ κανενα μηνα αλφαβητο θεωρωντας οτι ολα τα παιδια την ηξεραν ηδη, και μετα απο ενα μηνα συνεχιζαν αναλογα...
ηταν μπροστα ο αντρας μου, ηρθε σπιτι αναμαλλιασμενος και μου ειπε οτι εγραφαν λεξεις...
και οταν ρωτησε τους δασκαλους τι γινεται του ειπαν οτι τωρα πια ολοι οι γονεις δουλευουν απο το σπιτι οποτε δε χρειαζεται να χανουν χρονο με τα ιδια και τα ιδια.........
ξερεις τι φρικη εφαγα εγω?????? τη φρικη που ετρωγα στο λυκειο οταν ολοι εκαναν φροντιστηριο απο το καλοκαιρι και το σεπτεμβρη τα ηξεραν ολα κι εγω κοιτουσα σαν εξωγηινη........
ας μας πει καποιος τι να κανουμε ρε παιδια.....ελεος!!!!!!!!!!

για να μην πω και το αλλο.........οτι μετα την πρωτη ξεσκαρταρουν λεει ποια παιδια ειναι προχωρημενα και ποια υποδεεστερα και τα χωριζουν σε τμηματα για τις επομενες ταξεις με βαση αυτο..........
αυτο και στα δικα μου χρονια γινοταν, και επισης γινοταν και οσο δουλευα εγω!
ωχ δεν ξερω εχω σαλταρει!

Jarett
12-08-11, 11:22
προφανως εφαγες τη φρικη που εφαγα εγω οταν ο αντρας μου ολη τη χρονια περυσι γυρνουσε απο τη δουλεια του (στα δημοσια σχολεια ολης της δυτικης θεσσαλονικης οπου διορθωνε τα κομπιουτερ) και μου ελεγε οτι μιλωντας με τους δασκαλους της Α δημοτικου του ελεγαν οτι κανουν το πολυ κανενα μηνα αλφαβητο θεωρωντας οτι ολα τα παιδια την ηξεραν ηδη, και μετα απο ενα μηνα συνεχιζαν αναλογα...
ηταν μπροστα ο αντρας μου, ηρθε σπιτι αναμαλλιασμενος και μου ειπε οτι εγραφαν λεξεις...
και οταν ρωτησε τους δασκαλους τι γινεται του ειπαν οτι τωρα πια ολοι οι γονεις δουλευουν απο το σπιτι οποτε δε χρειαζεται να χανουν χρονο με τα ιδια και τα ιδια.........
ξερεις τι φρικη εφαγα εγω?????? τη φρικη που ετρωγα στο λυκειο οταν ολοι εκαναν φροντιστηριο απο το καλοκαιρι και το σεπτεμβρη τα ηξεραν ολα κι εγω κοιτουσα σαν εξωγηινη........
ας μας πει καποιος τι να κανουμε ρε παιδια.....ελεος!!!!!!!!!!

για να μην πω και το αλλο.........οτι μετα την πρωτη ξεσκαρταρουν λεει ποια παιδια ειναι προχωρημενα και ποια υποδεεστερα και τα χωριζουν σε τμηματα για τις επομενες ταξεις με βαση αυτο..........
αυτο και στα δικα μου χρονια γινοταν, και επισης γινοταν και οσο δουλευα εγω!
ωχ δεν ξερω εχω σαλταρει!

Γι'αυτό κι εγώ έρχομαι και ρωτάω...............ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ Α! ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.
Και ΞΑΝΑΛΕΩ (sorry σας τα πρήζω) θεωρώ ότι ένα παιδάκι που πάει πρώτη δημοτικού ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ το αλφάβητο ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να ξέρει να συλλαβίζει.
Το αν η οποιαδήποτε δασκάλα "παραλαμβάνει" παιδιά από το νήπιο θεωρώντας ότι επειδή έχουν βοηθηθεί από τους γονείς τους, μπορούν και διαβάζου με αφήνει παγερά αδιάφορη.
Εγώ θέλω να ξέρω ποιές είναι οι "υποχρεώσεις" των παιδιών αλλά και των δασκάλων στην Α! δημοτικού και όχι το πόσο έξυπνο είναι ή όχι ένα παιδί.

Γι'αυτό και ρώτησα και τις κοπέλες εκπαιδευτικούς εδώ μέσα ως προς τα διδακτικά προγράμματα νηπιαγωγείου και δημοτικού.

Όσο για το ξεσκαρτάρισμα............άστο δεν το'εχει επεξεργαστεί ακόμα ο σκληρός μου.
Το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα δέχεται παιδάκια στην Α! δημοτικού που δεν μιλάνε ελληνικά καν (και δεν εξετάζω του λόγους , μην γυρίσουμε την κουβέντα). Πήγαινε σε άλλη χώρα να γραφτείς σε σχολείο και τα λέμε.
Στην Ελλάδα είμαστε ένα απέραντο μπου....... και ταλαιπωρούμαστε για απλά και βασικά πράγματα (όπως να περάσουν συνεχόμενες επιτροπές αναπηρίες ανθρώπους χωρίς χέρια και πόδια)..........στα παιδιά θα κολλήσουν?

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
12-08-11, 11:31
Εεε καποιο λαθος καταλαβε ο αντρας σου....οι δασκαλοι θελουν δεν θελουν πρεπει ν ακολουθουν τα βιβλια τα οποια ειναι σε τευχη.
Το πρωτο τευχος πρεπει να το κανουν μεχρι τα Χριστουγεννα και το δευτερο ξεκινα μετα .( η μεγαλη μου το ειχαν τεελιωσει απο τελη Νοεμβριου και το δευτερο επρεπε να ξεκινησουν μετα τα Χριστουγεννα..οποτε τα ειχε συνεχεια με επαναληψεις... και να σκεφτεις οτι το προγραμμα ηταν απο δευτερα εως Πεμπτη καθε μερα απο ενα γραμμα και παρασκευη επαναληψη... με το που τελειωναν κεφαλαιο ...καθε 4-5 γραμματακια παλι επαναληψη ..πολλες και συχνες και παρααυτα τερλιωσαν νωρις....24 γραμματακια ειναι μονο ;) )Μετα τα Χριστουγεννα ξεκινανε το δευτερο τευχος με τα διφθογγα συμφ και φωνηεντα .

Και βεβαια τα παιδακια μαθαινουν και διαβαζουν απ την αρχη και γραφουν λεγουλες ορθογραφια πα την αρχη.

Στις πρωτες σελιδες εχει καποιες λεξουλες που μαθαινουν ''λιγο'' παπαγαλια (παπι πατατα πιτα ελα κτλ) και μετα ξεκιναν κανονικα...πχ κανουν το γραμμα Ππ και ταυτοχρονα μαθαινουν οτι ειναι π+α=πα π+ι=πι π+ο=πο κτλ οποτε αφου εχουν μαθει τις φωνουλες (ετσι λεγονται) τοτε πανευκολα ξερουν να διαβαζουν το παπι (και εκει εχει μαθημα με το παπι και την παπια που κανουν πα πα πα και πι πι ..οποτε διαβαζουν μονα τους και εχουν αντιστοιχα καποια λεξουλα ορθογραφια ..μετα πχ μπαινει το Ττ και μαζι με τις φωνουλες μαθαινουν τα το τι κτλ οποτε αυξανονται οι λεξουλες που μπορουν να διαβαζουν (πιτα τοπι πατατα κτλ)

Το προγραμμα ειναι ομαλο και μια χαρα ολα τα παιδακια μαθαινουν....οι δασκαλοι δεν μπορουν να κανουν αλλα απ την υλη τους... δεν μπορουν να μην κανουν την αλφαβητα (γιατι μετα δλδ τι θα κανουν?) Και σε περιτπωση αν πεσουν σε κανα κομπλεξικο....υπαρχουν οι επιθεωρητες...γιατι τοτε ο δασκαλος κανει λαθος την δουλεια του

katerinak
12-08-11, 11:36
αυτο παλι?? εμεις που τα μαθαμε αλφα βητα γαμα τι παθαμε
ειπαμε τη γατα
γαμα αλφα ταφ αλφα?
τωρα πρεπει λεει με τους φθογγους
και με ρωταει οταν γραφει
ι
ποιο ι μαμα?
ο
ποιο ο μαμα?
εγω προτιμω την αλφαβητα οπως την ξεραμε.........

το ι του ινδιανου κ το η του ηλιου...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
12-08-11, 11:38
.
Εγώ θέλω να ξέρω ποιές είναι οι "υποχρεώσεις" των παιδιών αλλά και των δασκάλων στην Α! δημοτικού και όχι το πόσο έξυπνο είναι ή όχι ένα παιδί.

?

Εχω 3 κορες η μεγαλη ειναι 10 και οι μικρες 8 .
Η μονη υποχρεωση τους ξεκινωντας ηταν να ξερουν να κρατουν μολυβι στο χερι (που μ αυτο ειχε ασχοληθει μονο το νηπιαγωγειο..γιατι σ ερωτηση μου σε 3 διαφορετικες νηπιαγωγους τοτε μου ειχαν πει να ηρεμησω και οτι κανουν εκει και μονο.... το παιδι σ αυτην την ηλικια πρεπει μονο να παιζει....και μεσα απ το παιχνιδι να μαθει οτι ειναι να μαθει ...και δεν ασχολουμαστε παραπανω...)

Οποτε χαλαρωσα... και τ αφησα...την ιδια ερωτηση εκανα και στην δασκαλα της μεγαλης οταν πηγε πρωτη..της ειπα ξερετε δεν ξερει να διαβαζει...και μου απαντησε οτι αυτο ειναι δικη της δουλεια και γι αυτο πηγε πρωτη... αυτη ειναι η δουλεια τους .

Οποτε σ αυτο που ρωτας η μονη υποχρεωση ενος νηπιου ειναι να εχει παρακολουθησει το νηπιαγωγειο ...

LA LATINA
12-08-11, 11:46
κοριτσια δε γραφω για να τρομοκρατησω κανεναν ουτε ο αντρας μου ειχε κανενα λογο να ερθει σπιτι και να μου λεει μπαρουφες........
ξαναλεω δουλεψε σε ολα τα σχολεια της δυτικης θεσσαλονικης ωρες ολοκληρες ηταν μεσα κατα τη διαρκεια του μαθηματος ωσπου να φτιαξει τα κομπιουτερ τους
δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο....ως προς αυτο

οσο για το ξεσκαρταρισμα γινεται και γινοταν παντα.....εμενα την ιδια η νηπιαγωγος μου με αλλαξε σχολειο (ημασταν 2 συστεγαζομενα) γιατι ηθελε να ειμαι με "τους καλους μαθητες" και εγω εκει που δουλευα, με βαση την περσινη βαθμολογια των παιδιων, απ την εγγραφη ακομα "φτιαχναμε" το δυνατο τμημα....και παλι δεν εχω λογο να πω ψεμματα

για μενα βαση εχει μονο η ψυχολογια σε ενα τοσο μικρο παιδακι
και για μενα παλι, ενα παιδακι που εχει μια ιδεα (δε λεμε να γραφει εκθεση) μονο κερδισμενο θα ειναι και στην αυτοπεποιθηση του, και στην αυτοεκτιμηση του, και στην σχεση του με τα αλλα παιδακια που οπως ειπα χτες, ειναι πολυ σκληρα και βαζουν αμεσως ταμπελες

απο κει και περα, καθενας κανει οτι θεωρει σωστο.....αλλα εμενα η μελετη του αγγλου επιστημονα δε με αφορα, ουτε στη χωρα που μενω, ουτε στην παιδεια που εχει η χωρα μου
με σεβασμο σε καθε αλλη αποψη

LA LATINA
12-08-11, 11:51
τωρα μολις μου ειπε ο αντρας μου οτι τους ρωτησε ακριβως
"δεν κανετε κουλουρακια να μαθουνε να γραφουνε σιγα σιγα τα παιδια?"
και του ειπαν
"αυτα ηταν παλια, πλακα κανεις? τα λενε τα βιβλια, αλλα εννοειται δεν κανουμε αυτα, τα παιδακια ηδη ξερουν να γραφουν οποτε προχωραμε ..........."

ο νοων νοειτω

DALIA
12-08-11, 11:56

οτι μετα την πρωτη ξεσκαρταρουν λεει ποια παιδια ειναι προχωρημενα και ποια υποδεεστερα και τα χωριζουν σε τμηματα για τις επομενες ταξεις με βαση αυτο..........
[/QUOTE]

έχοντας αρκετές φίλες που ήμαστε πολύ κοντά, οι οποίες έχουν παιδάκια λίγο μεγαλύτερα από τον δικό μου, συν δασκάλες στο συγγενικό μου περιβάλλον οι οποίες πέρνουν μόνο Α δημοτικού, έχω να σου πω ότι τζάμπα αγχώνεσαι...!!!!!:D
Α! και όλες είναι σε δυτικές συνοικίες τις Θεσ/νίκης...

το ι του ινδιανου κ το η του ηλιου...

χα χα και ο δικός μου έτσι τα ξέρει:D

μεσα απ το παιχνιδι να μαθει οτι ειναι να μαθει ...και δεν ασχολουμαστε παραπανω...)

Οποτε χαλαρωσα... και τ αφησα...την ιδια ερωτηση εκανα και στην δασκαλα της μεγαλης οταν πηγε πρωτη..της ειπα ξερετε δεν ξερει να διαβαζει...και μου απαντησε οτι αυτο ειναι δικη της δουλεια και γι αυτο πηγε πρωτη... αυτη ειναι η δουλεια τους .

Ακριβώς!!!

katerinak
12-08-11, 11:57
οσο για το ξεσκαρταρισμα γινεται και γινοταν παντα.....εμενα την ιδια η νηπιαγωγος μου με αλλαξε σχολειο (ημασταν 2 συστεγαζομενα) γιατι ηθελε να ειμαι με "τους καλους μαθητες" και εγω εκει που δουλευα, με βαση την περσινη βαθμολογια των παιδιων, απ την εγγραφη ακομα "φτιαχναμε" το δυνατο τμημα....και παλι δεν εχω λογο να πω ψεμματα

αυτο εγινε 20-30 χρονια πριν..

κανενα σχολειο δεν το κανει.τα παιδια επιλεγονται τυχαια.ισα ισα που στο νηπιαγ πχ τα μοιραζουμε κ με βαση τον μηνα γεννησης ακομα για να υπαρχει ισορροπια

DALIA
12-08-11, 11:58
ρε συ bayboom τις πρώτες μέρες τα παιδάκια που σου λέω απλά μαθαίνουν να τραβάνε γραμμούλες και να τις σχηματίζουν...

Harlow παιδί μου μην αγχώνεσαι ΌΛΑ θα μάθουν και να γράφουν και να διαβάζουν...Κάποια θα καθυστερήσουν λίγο περισσότερο αλλά θα μάθουν...

LA LATINA
12-08-11, 12:03
αυτο εγινε 20-30 χρονια πριν..

κανενα σχολειο δεν το κανει.τα παιδια επιλεγονται τυχαια.ισα ισα που στο νηπιαγ πχ τα μοιραζουμε κ με βαση τον μηνα γεννησης ακομα για να υπαρχει ισορροπια

αυτο που λεω εγω για τη δικη μου εργασια εγινε προπερσι

LA LATINA
12-08-11, 12:04
νταλια μου δεν αγχωνομαι
απλα θεωρω σωστο και δικαιο να εχω μια ενημερωση σχετικα με το τι οφειλω να κανω για να προετοιμασω καλυτερα το παιδι μου .........αυτο ηταν και το ζητουμενο στο θεμα εξαλλου να πουμε οτι ξερουμε για να βγαλουμε μια ακρη

αν ειναι οπως λετε ειμαι τρισευτυχισμενη

DALIA
12-08-11, 12:08
Προσωπικά φέτος ο δικός μου πήγαινε νήπια...
Δεν έκανα σχεδόν τίποτα εκτός από πραγματάκια που μαθαίναμε στην καθημερινότητα μας και μέσα από ολοζώντανα παραδείγματα...Όλα τα άλλα τα ανέλαβε η νηπιαγωγός μιας και της είχα απόλυτη εμπιστοσύνη....
Και αυτό που κάναμε κάθε εβδομάδα επίσης όπου δανειζόταν ένα βιβλίο από την δανειστική βιβλιοθήκη της τάξης του, το διαβάζαμε και στην φωτοτυπία που μας έδινε, γράφαμε το ονοματεπώνυμο, τον τίτλο, μια ζωγραφιά και μου έλεγε με δικά του λόγια το βιβλίο...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
12-08-11, 12:11
τωρα μολις μου ειπε ο αντρας μου οτι τους ρωτησε ακριβως
"δεν κανετε κουλουρακια να μαθουνε να γραφουνε σιγα σιγα τα παιδια?"
και του ειπαν
"αυτα ηταν παλια, πλακα κανεις? τα λενε τα βιβλια, αλλα εννοειται δεν κανουμε αυτα, τα παιδακια ηδη ξερουν να γραφουν οποτε προχωραμε ..........."

ο νοων νοειτω

Mα κι εγω δεν ειπα πουθενα οτι κανουν κουλουρακια στο σχολειο...αυτα τα κανουν στο νηπιαγωγειο...το παιδι στην πρωτη ηδη ξερει να πιανει το μολυβι (και ας μην κανει ''ασχημα γραμματα) Μην μπερδευομαστε...

Στην πρωτη ισα ισα μια μερα τους δινουν ενα χαρτι και κανουν κουλουρκια και γραμμουλες...αλλα πλεον ολα μα ολα τα παιδακια τα καταφερνουν μια χαρα και πανε απ την πρωτη εβδ στο βιβλιο ....

Ρωτα οποια μαμα θες που ειχε τα τελευταια 6 χρονια πρωτακι (απο τοτε που αλλαξαν τα βιβλια δλδ) και θα δεις οτι θα σου πουν τα ιδια...

Δεν μου ειπε καποιος...το εχω βιωσει εγω η ιδια και το εχω δει και απ τα παιδακια των φιλων μας.,.,.

Τα πραγματα ειναι απλα.... μην μας πανικοβαλουν....προβληματα στα δημοσια σχολεια υπαρχουν ... αλλα ειναι αλλα κι οχι αυτα...

LA LATINA
12-08-11, 12:18
ωραια τοτε να μην ανησυχουμε αδικα
γι αυτο το θεμα τουλαχιστον

τι προβληματα αλλα δηλαδη?

DALIA
12-08-11, 12:26
από τα σημαντικότερα...
βγαίνουν στη σύνταξη 11.000 δάσκαλοι και θα προσληφθούν 600, τα βιβλία δεν είναι ακόμη έτοιμα...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ωραια τοτε να μην ανησυχουμε αδικα
γι αυτο το θεμα τουλαχιστον

τι προβληματα αλλα δηλαδη?

Xαχα..το καθε σχολειο με τα δικα του...για κατι πρεπει ν ανησυχουμε δλδ...αλλιως δεν μπορουμε ... :)

Jarett
Ρε κορίτσια μη διαφωνείτε για την δική μου μακακία εγκεφάλου.
Έχω φάει χοντρή φρίκη που ακούω παιδιά να ξέρουν να συλλαβίζουν και διαβάζουν τη λέξη γα-τα κλπ κλπ.
Το δικό μου δεν ξέρει και δεν το έχω προτρέψει να μάθει καθώς το θεωρώ μικρό να μπει σε αυτή τη διαδικασία από το νήπιο.

Παίζουμε μεν γραμματάκια.....αναγνωρίζει και γράφει όλους τους αριθμούς, το γράμμα Α και κάτι τέτοια ψιλά.
Γράφει άνετα το ονομά της, αντιγράφει άνετα τα γράμματα που βλέπει.
Αμα της πεις βρες μου σε μια λέξη το ίδιο γράμμα με αυτό που βλέπεις στην άλλη λέξη θα στο βρει αμέσως. Αλλά αμα της το πεις αλλιώς (π.χ.) βρες μου το γράμμα Κ μέσα στη λέξη, θα μείνει να σε κοιτάει το παιδάκι.
Επίσης άμα της πεις όμως πες μια λέξη που να αρχίσει από Κ, δεν ξέρει να στο πει. Κολλάει το παιδάκι γιατί δενξέρει το γράμμα Κ.

Και ανησυχώ πάρα πολύ μήπως πάει σχολείο και μου η δασκάλα ότι έπρεπε σώνει και καλά να ξέρει την αλφαβήτα.
Τότε ή έχω χαζό παιδί ή το έχω τελείως παραμελημένοι.... τι να πω... θα δείξει.

Jarett
12-08-11, 12:28
από τα σημαντικότερα...
βγαίνουν στη σύνταξη 11.000 δάσκαλοι και θα προσληφθούν 600, τα βιβλία δεν είναι ακόμη έτοιμα...

Για να δεις τι φρίκη τραβάω και πόσο σαλεμένη είμαι έχω κατεβάσει από το site του Υπουργείου τα βιβλία ( και των δασκάλων ) της Α! Δημοτικού γιατί είπα ότι θα φτάσει ο Σεπτέμβριος και δεν θα έχουν να δώσουν βιβλία στα παιδιά.
Μη συζητήσω για τους λίγους δασκάλους.......................άστο

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
12-08-11, 12:29
από τα σημαντικότερα...

Οντως αυτα ειναι απ τα πιο σημαντικα για ολα τα σχολεια,....οπως οτι διαβασα οτι φετος θα ξεκινησουν κατευθειαν μ απεργιες οι δασκαλοι...

Αμφιβαλλω αν φετος θα λειτουργησουν τα ολοημερα πριν τα Χριστουγεννα (και εμενα μπορει να μην μ αφορα...αλλα αφορα παρα πολλους εργαζομενους)

LA LATINA
12-08-11, 12:39
Xαχα..το καθε σχολειο με τα δικα του...για κατι πρεπει ν ανησυχουμε δλδ...αλλιως δεν μπορουμε ... :)

α νομιζα σχετικα με το θεμα
τα αλλα τα γενικης φυσεως λιγο πολυ τα ξερουμε.......

LA LATINA
12-08-11, 12:41
[QUOTE=Harlow;

εγω νομιζω οτι ξερει παρα πολλα ηδη το παιδακι σου και αδικα ανησυχεις
αν τα πραγματα ειναι οπως λενε τα κοριτσια, το παιδι σου θα ειναι διανοια στο σχολειο του
οποτε μην αγχωνεσαι ολα καλα

DALIA
12-08-11, 13:12
babyboom τι τάξη θα πάει τώρα ο μεγάλος σου ?

Morchelina
12-08-11, 13:30
Κορίτσια, μην αγχώνεστε. Όχι γιατί δεν θα υπάρξουν προβλήματα αλλά γιατί δεν μπορείτε να κάνετε και πολλά πράγματα. Τα μπαστουνάκια και τα κουλουράκια δεν είναι πρόβλημα. Μετά αρχίζει το τρέξιμο στην ύλη. Και κάθε παιδάκι προχωρά διαφορετικά όση προσπάθεια και να καταβάλει ο γονιός. Απλά δεν μπορείτε να ανοίξετε το κεφάλι και να του βάλετε μέσα τις καταλήξεις ουσιαστικών και ρημάτων. Έτσι κι αλλιώς είναι ύλη της Β' και ο γονιός της Α' δεν το ξέρει και αγχώνεται ιδίως αν πέσει σε άγχωτική δασκάλα. Δεχτείτε τους ρυθμούς του και μην το τρελάνετε. Το παιδί θα σας καθοδηγήσει σε αυτό και όχι το αντίστροφο. Υπάρχει μεγάλη υπερκάλυψη ύλης με Β' και Γ'. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν δεν τα μάθει όλα στην Α'. Θα τα ξαναβρεί μπροστά του στις επόμενες τάξεις πιο αναλυτικά. Δώστε του χρόνο.

Be cool (εκ μαύρης πείρας)

Δεν ανησυχώ για δασκάλους. Ναι τέρμα οι προσλήψεις αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα πάρουν δασκάλους. Θα είναι όλοι συμβασιούχοι.

emmaki
12-08-11, 13:41
Αν το παιδί (το όποιο παιδί) έχει πάει νηπιαγωγείο, και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (π.χ. χαμηλό νοητικό εππίπεδο ή ανωριμότητα σε μεγάλο βαθμό) κατά 99% δεν θα έχει κανένα πρόβλημα στην Α δημοτικού πέρα από το αναμενόμενο πρόβλημα προσαρμογής που το αντιμετωπίζουν σχεδόν όλα τα παιδιά.
Λέω κατά 99%, γιατί σίγουρα υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους (όπως άλλωστε και σε όλα τα επαγγέλματα). Αν λοιπόν κάποιο παιδί δεν έμαθε να γράφει το όνομα του, να αντιγράφει λεξούλες, να αναγνωρίζει το όνομα του, να αναγνωρίζει γράμματα από το όνομα του (π.χ. η λέξη "ΓΑΤΑ" έχει το "Γ" που έχει το όνομα του "ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ"), τους αριθμούς (έννοια και ποσότητα) μέχρι το 10, ίσως αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα στην αρχή τα οποία θα ξεπεραστούν αργότερα.
Επίσης, μιλάω για πρόβλημα προσαρμογής που αντιμετωπίζουν σχεδόν όλα τα παιδιά (υπάρχουν πάντα και αυτά που δεν το αντιμετωπίζουν) γιατί είναι ένα θέμα για ένα παιδί να πηγαίνει σε καινούριο περιβάλλον, να κάθεται σε θρανία, να προσαρμοστεί στο κουδούνι κλπ κλπ κλπ Πάλι, και αυτό όμως ξεπερνιέται σε 1-2 εβδομάδες και σπάνια πιο αργά....

Μην φοβάστε! Το ξαναλέω, τα παιδιά που πήγαν νηπιαγωγείο (άρα όλα, αφού είναι υποχρεωτικό) δεν θα αντιμετωπίζουν προβλήματα!

Όσο για την αλφαβήτα που αναφέρθηκε κάπου...Για μένα, δεν έχει νόημα το παιδί να μάθει παπαγαλία την αλφαβήτα ή κάτι άλλο, αν δεν ξέρει τι είναι αυτό που λέει. Αν αρχίσει ας πούμε να μου λέει το ποιηματάκι "αλφαβήταγάμαδελτα....ωμέγα" (όπως το λένε με μια αναπνοή) αλλά δεν ξέρει ότι στο όνομα του "ΜΑΡΙΑ" το "Ρ" είναι το ίδιο που υπάρχει και στο "ΑΡΓΑ"....δώρον άδωρον! Ομοίως και με τόυς αριθμούς. Τι να το κάνω αν ξέρει να μετράει μέχρι το 1.000.000, αν δεν ξέρει ότι "αν από τους 5 μαρκαδόρους δώσω στη μαμά μου τους 2, θα μου μείνουν 3";
Αυτό είναι η εκμάθηση της ουσίας!

emmaki
12-08-11, 13:44
Και για να απαντήσω πάνω στο αρχικό θέμα.
Καλός δάσκαλος είναι αυτός που πέρα από την ύλη, εμπνέει εμπιστοσύνη στα παιδιά και τους μαθαίνει κοινωνικές δεξιότητες.
Ωραία και η ανάγνωση, και η γραφή και τα μαθηματικά. Αλλά αν διδάσκονται από κάποιον που τα παιδιά τον φοβούνται.... αν διδάσκονται από κάποιον που δεν ξέρει τι είναι η ευγένεια, τι θα πει σεβασμός......

LA LATINA
12-08-11, 15:57
babyboom τι τάξη θα πάει τώρα ο μεγάλος σου ?

μη βαρεσεις................προνηπια!

Αλλα ξερει να διαβαζει τα γραμματα οπου κι αν τα δει, ξερει να γραφει επισης την αλφαβητο και το ονομα του, ξερει τους αριθμους ως το 100 και να τους γραφει, τωρα ξεκινησαμε με ενα βιβλιαρακι παιδικο προσθεση τα πολυ απλα, του εμαθα περιπου 30 ζωακια στα ισπανικα και δυο τρεις βασικους διαλογους, και μεχρι το δεκα στα αγγλικα....
Μη βιαστειτε να με λιθοβολησετε ομως....το παιδι ζηταει να μαθει.....καθε πρωι με παρακαλαει τα βγαλω τα flash cards των ισπανικων να μαθει καινουριες λεξεις....μεχρι και στη θαλασσα παιζουμε με τη μπαλα και με παρακαλαει να τον ρωταω ενα ενα τα ζωακια και να απανταει πετωντας τη μπαλα....γραφει απ τα 2 του και σε ενα ζωολογικο περυσι που ηταν 3 πηγε και διαβαζε τα γραμματα στις ταμπελες απο τα ζωα....ηταν μια δασκαλα εκει και μας ειπε συγχαρητηρια....ο γιατρος μου ζητησε και συγνωμη που με εκανε να τον στειλω παιδικο γιατι ειπε τη δουλεια που κανω στο σπιτι κανεις δε θα την κανει....αλλα ημουν ολη τη χρονια με τετραπληγια καθηλωμενη σε ενα καναπε και δε μπορεσα να κανω και πολλα φετος...υπηρχε προβλημα πολυ σοβαρο υγειας...
Παιρνω βιβλιαρακια με ζωγραφιες και παιχνιδια, τρεχει και παρακαλαει να κανει ασκησεις, του λες ελα να ζωγραφισουμε και σου λεει οχι, θελω να γραψω.....τι να κανω ρε παιδια δηλαδη? Να μην το αφησω? Πλακα κανουμε??? Στο κομπιουτερ βαζει kidepedia και εμαθε τα παντα για τους δεινοσαυρους, πηγε σε ενα παρκο δεινοσαυρων με το μπαμπα του και ο παλαιοντολογος-ξεναγος επαθε πλακα γυρισε μια σταλια πιτσιρικι και του ειπε "κυριε, αυτος λεγεται μαμενχυσαυρος ο μακρυλαιμης και εζησε πριν εκατομμυρια χρονια"
Δεν ισχυριζομαι οτι εχω το παιδι θαυμα, ξερω οτι εδω μεσα πολλα ατομα αμεσως παρεξηγουν, το μικρο μου ας πουμε δε θελει ουτε να πιασει μια μπογια, δε θελει και τελος, κανουμε αλλα πραγματα, αλλα θεωρω ανηκουστο ενα παιδι που παρακαλαει κλαιγοντας να μαθει, να το σταματησω....

LA LATINA
12-08-11, 16:00
Ομοίως και με τόυς αριθμούς. Τι να το κάνω αν ξέρει να μετράει μέχρι το 1.000.000, αν δεν ξέρει ότι "αν από τους 5 μαρκαδόρους δώσω στη μαμά μου τους 2, θα μου μείνουν 3";
Αυτό είναι η εκμάθηση της ουσίας!

εμμακι μονο σ αυτο θα διαφωνησω μαζι σου σε ολα τα αλλα ειμαι συμφωνη
η αρχη ειναι να ξερει τους αριθμους
το απ τους 5-2=3 ειναι η αρχη της αφαιρεσης
αλλο το ενα αλλο το αλλο

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
12-08-11, 16:11
α νομιζα σχετικα με το θεμα
τα αλλα τα γενικης φυσεως λιγο πολυ τα ξερουμε.......

Σοβαρο κοινο θεμα επισης ειναι με καποια βιβλια (οχι της πρωτης) που ειτε υπαρχουν λαθη ειτε δεν ειναι καλογραμμενα ωστε να τα καταλαβαινει ενα παιδι..και προσπαθει ο δολιος ο δασκαλος να βρει τροπους ωστε να τους τα μαθει πιο ευκολα.

Αλλα ολο και ξεφευγουμε...

LA LATINA
12-08-11, 16:20
Προσπαθουμε οι δολιες να βγαλουμε ακρη...να κανουμε οτι καλυτερο δυνατο για τα παιδακια μας...καποτε ενας φιλος μου πουλουσε πορτα πορτα μια μεθοδο δεν ξερω το ονομα γιατι τοτε δε με ενδιεφερε με βιβλια ακριβως ιδια με του δημοτικου σελιδα σελιδα ολοιδια, οπυ ομως ηταν σωστη η γραφη και ειχε περισσοτερο αναλυτικα και πιο πολλα παραδειγματα και το αγοραζαν οι γονεις για βοηθημα στο σπιτι- πουλουσε τρελλα η ιστορια...δε θα μπορουσαν να την παρουν στα σχολεια αυτη τη μεθοδο να ησυχαζαμε??? τι να πω...

katerinak
12-08-11, 17:46
γενικα ηρεμηστε λιγο κ σκεφτειτε οτι οι εποχες αλλαξαν κ δεν διδασκουμε πλεον με παλιες μεθοδους ουτε οτι κυκλοφορει στο εμποριο ειναι καλο.καλο φαινεται στους γονεις γιατι το καταλαβαινουν κ γιατι τους θυμιζει το δικο τους σχολειο.δεν ειναι ετσι ομως.
οσο αφορα τους αριθμους η αριθμηση μονη της ειναι ενα μικρο κομματι.οταν αρχιζει να εχει νοπημα ο αριθμος κ το παιδι ξερει την πληυθκοτητα τοτε λεμε οτι κατανοει τη σημασια του

kourkoumpini
12-08-11, 18:15
Γενικα ο δασκαλος εχει να αντιμετωπισει πολλα θεματα εντος και εκτος ταξης. θεωρω οτι η α δημοτικου ειναι πολυ βασικη ταξη, η βασικοτερη θα ελεγα γιατι μπαινουν τα θεμελια ολης της σχολικης ζωης του παιδιου. ο γονιος θα βοηθησει αλλα στο σπιτι επιμενοντας (θεωρω εγω). δεν ξερω τι γινεται στο δημοτικο και δεν ξερω τι προβλεπεται απο τα αναλυτικα προγραμματα σπουδων αλλα παραλαμβανοντας τα παιδια στο λυκειο και κρινοντας και απο τη δικη μου εμεπιρια ως μαθητριας θεωρω οτι ο καλος δασκαλος πρεπει
- να βαλει τις βασεις για ολη την σχολικη πορεια και ζωη των μαθητων
- να κανει τα παιδια να μην φοβηθουν το σχολειο
- να τους μαθει οχι μονο αναγνωση και γραφη αλλα το διαβασμα, δηλαδη τη μεθοδο διαβασματος
- στοιχειωδη κοινωνικη συμπεριφορα και οχι μονο ο δασκαλος και εμεις ολοι οι γονεις.

kourkoumpini
12-08-11, 18:18
και ο γονιος ειναι σημαντικος αλλα επικουρικα, στην εμπεδωση και στρην ενασχοληση στο σπιτι. ο δασκαλος δειχνει και δινει τις κατευθυντηριες γραμμες και τα ερεθισματα και ο γονιος βοηθαει το παιδι του το απογευμα στο σπιτι να τα εμπεδωσει με τις ασκησεις.

Morchelina
12-08-11, 20:16
Δεν ισχυριζομαι οτι εχω το παιδι θαυμα, ξερω οτι εδω μεσα πολλα ατομα αμεσως παρεξηγουν, το μικρο μου ας πουμε δε θελει ουτε να πιασει μια μπογια, δε θελει και τελος, κανουμε αλλα πραγματα, αλλα θεωρω ανηκουστο ενα παιδι που παρακαλαει κλαιγοντας να μαθει, να το σταματησω....

Έχεις δίκιο και είναι τρομερό πως το σχολείο καταστρέφει την έφεση για μάθηση κάνοντάς την καταναγκαστική και ασχολούμενο με τα επουσιώδη. Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ χρέος του γονιού να προστατέψει και να ενισχύσει αυτήν την τάση δίνοντας ερεθίσματα που δεν δίνει το σχολείο.

elenik
12-08-11, 20:31
Σκεφτομαι οτι σε λίγο θα παμε τα παιδάκια μας στο σχολεία φορτωμενα με ονειρα κι ελπιδες οτι θα περνανε καλα, οτι δε θα υπαρχουν ιδιαιτερα προβλήματα επικοινωνίας με τα άλλα παιδια και το δάσκαλο.
Ομως αναρωτιέμαι τι ζηταει η καθε μια απο μας απο το δασκαλο του παιδιου της στο δημοτικο?
Με τι κριτηρια λεμε το παιδι μου εχει καλο δασκαλο???
κι αυτη η ερωτηση αφορα πρακτικα θεμτα κι οχι παραπομπη σε βιβλιογραφία για τον καλο δασκαλο.
φτανει μονο στην επικοινωνια με το παιδι αλλα΄και οσο αφορα το γνψστικο κομματι τι γινετε??
Για παραδειγμα σιχαινομαι καθε φορα που εχουν τριημερο ή στα σαββατοκυριακα να τα φορτωνουν τοσο πολυ λες και τα παιδια δεν εχουν δικαιωμα να χαλαρωσουν?
Αναρωτιεμαι δεν μπορει να οργανωθει η υλη ετσι ωστε τα παιδια τα σαββ/κα να μην εειναι τοσοσ φορτωμενα?
Εσεις τι λετε?

Λοιπον θελω ... (κανονιστε παραγγελνω τωρα μεχρι Σεπτεμβριο να τον έχετε έτοιμο :lol:)
1. Να εχει υπομονη (δεν στελνω επιστημονα - αγραματο στελνω να τον κανει επιστημονα :lol:)
2. Να εχει ορεξη και να αγαπαει αυτο που κανει.
3. Να μην φωναζει να μην μαλωνει .
4. Να νοιαζετε για το πως νοιωθει στο σχολειο το παιδι μου
5. Να ομαδοποιει την ταξη και να ενδιαφερεται για το τι γινεται στο προαυλιο.
6. Να εχει μεταδοτικοτητα (το οτι ξερει πολλα δεν σημαινει οτι μπορει να διδαξει)

Αυτα. Τυλιχτε τον . Θα τον παρουμε οταν τον βρειτε :lol:

ζώπυρον
12-08-11, 21:47
Αν τα παιδάκια που πάνε για Α! δημοτικού πρέπει να ξέρουν την αλφάβητο και να ξέρουν να συλλαβίζουν γιατί στο νήπιο δεν ακολουθείτε το "αυστηρό" πρόγραμμα της Α! δημοτικού??
Εμάς δεν μας στείλανε ποτέ εργασία για το σπίτι του στυλ "σημερα μαθαίνουμε το Κ ".
Βέβαια μιλώντας με τη νηπιαγωγό μου έλεγε ότι τους κάνει ασκησούλες με τα γράμματα κλπ, αλλά θεωρούσε κι αυτή ότι δεν είναι δυνατόν να απαιτούμε από παιδιά αυτής της ηλικίας να ξέρουν σώνει και καλά να συλλαβίζουν. Άλλο παιδάκι τα πιάνει πιο εύκολα και άλλο πιο δύσκολα.
Ο συλλογισμός μου είναι ότι: αν η δασκάλα στην Α! δημοτικού περιμένει να "παραλάβει" παιδιά που να ξέρουν το αλφάβητο και να ξέρουν να συλλαβίζουν, τότε θα έπρεπε να το κάνουν εντατικά στο νήπιο.
Αλλιώς η διδαχή του αλφάβητου κλπ είναι καθαρά θέμα του δημοτικού..........απλά το νήπιο προ-ιδεάζει το παιδάκι για το τι θα κάνει στο δημοτικό.
(έχω φάει χοντρή φρίκη....φαίνεται ε?:lol:)
χάρλοου, δεν ξέρω τι πρέπει και τι αναφέρεται στα προγράμματα του υπουργείου (μην πω καμιά βαριά κουβέντα τώρα)
αλλά νομίζω πως θα ήταν καλό ένα παιδάκι να γνωρίζει την αλφάβητο φωνολογικά (όχι σαν ποίημα όπως εμείς παλιά), να κάνει ως παιχνίδι κάποιες προσπάθειες για συλλαβισμό (ο γιος μου μέσα σε όλα που σκαρφίζεται... καμιά φορά κάνει τον σερβιτόρο και θέλει να μου πάρει παραγγελία... κι εγώ του παραγγέλνω λοιπόν... νερό/γάλα/ψωμί/φάβα...)
κι επίσης να ξέρει τους αριθμούς ως το 10 ίσως και τις δεκάδες ως το 100...

αυτά που σου λέω δεν είναι η προσωπική μου άποψη για το σωστό αλλά ότι έμαθαν χοντρικά στο νηπιαγωγείο του γιού μου πέρσι κι ότι γενικά θεωρείται ως δεδομένο από τους περισσότερους δασκάλους (όχι όλους) της Α' Δημοτικού (εμπειρίες από παιδιά φίλων)

αυτό που ξέρω εγώ από πολλές περιπτώσεις είναι ότι οι δάσκαλοι τρέχουν πολύ την ύλη και συνήθως δουλεύουν με το "έξυπνο" κομμάτι της τάξης... και οι άλλοι, όποιος και ότι πρόλαβε...

Harlow παιδί μου μην αγχώνεσαι ΌΛΑ θα μάθουν και να γράφουν και να διαβάζουν...Κάποια θα καθυστερήσουν λίγο περισσότερο αλλά θα μάθουν...
συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό! προσωπικά, δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου αν θα είναι άριστος! δεν θέλω όμως να πιεστεί/ταλαιπωρηθεί/κουραστεί/συμπεράνει πως η εκπαίδευση είναι στρατός και καταναγκαστικά έργα...

από τα σημαντικότερα...
πολύ σοβαρό πρόβλημα...

Κορίτσια, μην αγχώνεστε. Όχι γιατί δεν θα υπάρξουν προβλήματα αλλά γιατί δεν μπορείτε να κάνετε και πολλά πράγματα. Τα μπαστουνάκια και τα κουλουράκια δεν είναι πρόβλημα. Μετά αρχίζει το τρέξιμο στην ύλη. Και κάθε παιδάκι προχωρά διαφορετικά όση προσπάθεια και να καταβάλει ο γονιός. Απλά δεν μπορείτε να ανοίξετε το κεφάλι και να του βάλετε μέσα τις καταλήξεις ουσιαστικών και ρημάτων. Έτσι κι αλλιώς είναι ύλη της Β' και ο γονιός της Α' δεν το ξέρει και αγχώνεται ιδίως αν πέσει σε άγχωτική δασκάλα. Δεχτείτε τους ρυθμούς του και μην το τρελάνετε. Το παιδί θα σας καθοδηγήσει σε αυτό και όχι το αντίστροφο. Υπάρχει μεγάλη υπερκάλυψη ύλης με Β' και Γ'. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν δεν τα μάθει όλα στην Α'. Θα τα ξαναβρεί μπροστά του στις επόμενες τάξεις πιο αναλυτικά. Δώστε του χρόνο.

Be cool (εκ μαύρης πείρας)

Δεν ανησυχώ για δασκάλους. Ναι τέρμα οι προσλήψεις αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα πάρουν δασκάλους. Θα είναι όλοι συμβασιούχοι.
βρε συ Morchelina μου... και χρόνο να τους δώσουμε και κουλ είμαστε (προσπαθούμε δηλαδή)...
αλλά το σύστημα (κατ' εμέ) είναι παρανοικό : στην Α' Δημοτικού ~ χρονική αντικατάσταση από αόριστο σε ενεστώτα, αφού πρώτα ανιχνεύσουν τα παιδιά τα ρήματα μέσα από ένα κείμενο μεγέθους σχεδόν Α4? πάμε με τα καλά μας??

για το αρχικό ερώτημα τώρα, θα συμφωνήσω με... :

Και για να απαντήσω πάνω στο αρχικό θέμα.
Καλός δάσκαλος είναι αυτός που πέρα από την ύλη, εμπνέει εμπιστοσύνη στα παιδιά και τους μαθαίνει κοινωνικές δεξιότητες.
Ωραία και η ανάγνωση, και η γραφή και τα μαθηματικά. Αλλά αν διδάσκονται από κάποιον που τα παιδιά τον φοβούνται.... αν διδάσκονται από κάποιον που δεν ξέρει τι είναι η ευγένεια, τι θα πει σεβασμός......

Γενικα ο δασκαλος εχει να αντιμετωπισει πολλα θεματα εντος και εκτος ταξης. θεωρω οτι η α δημοτικου ειναι πολυ βασικη ταξη, η βασικοτερη θα ελεγα γιατι μπαινουν τα θεμελια ολης της σχολικης ζωης του παιδιου. ο γονιος θα βοηθησει αλλα στο σπιτι επιμενοντας (θεωρω εγω). δεν ξερω τι γινεται στο δημοτικο και δεν ξερω τι προβλεπεται απο τα αναλυτικα προγραμματα σπουδων αλλα παραλαμβανοντας τα παιδια στο λυκειο και κρινοντας και απο τη δικη μου εμεπιρια ως μαθητριας θεωρω οτι ο καλος δασκαλος πρεπει
- να βαλει τις βασεις για ολη την σχολικη πορεια και ζωη των μαθητων
- να κανει τα παιδια να μην φοβηθουν το σχολειο
- να τους μαθει οχι μονο αναγνωση και γραφη αλλα το διαβασμα, δηλαδη τη μεθοδο διαβασματος
- στοιχειωδη κοινωνικη συμπεριφορα και οχι μονο ο δασκαλος και εμεις ολοι οι γονεις.

Έχεις δίκιο και είναι τρομερό πως το σχολείο καταστρέφει την έφεση για μάθηση κάνοντάς την καταναγκαστική και ασχολούμενο με τα επουσιώδη. Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ χρέος του γονιού να προστατέψει και να ενισχύσει αυτήν την τάση δίνοντας ερεθίσματα που δεν δίνει το σχολείο.

1. Να εχει υπομονη (δεν στελνω επιστημονα - αγραματο στελνω να τον κανει επιστημονα :lol:)
6. Να εχει μεταδοτικοτητα (το οτι ξερει πολλα δεν σημαινει οτι μπορει να διδαξει)

Και να ρωτήσω : Δάσκαλος αυστηρός ή όχι? Και τι σημαίνει αυστηρός??

LA LATINA
12-08-11, 22:09
αλλά το σύστημα (κατ' εμέ) είναι παρανοικό : στην Α' Δημοτικού ~ χρονική αντικατάσταση από αόριστο σε ενεστώτα, αφού πρώτα ανιχνεύσουν τα παιδιά τα ρήματα μέσα από ένα κείμενο μεγέθους σχεδόν Α4? πάμε με τα καλά μας??
αυτό που ξέρω εγώ από πολλές περιπτώσεις είναι ότι οι δάσκαλοι τρέχουν πολύ την ύλη και συνήθως δουλεύουν με το "έξυπνο" κομμάτι της τάξης... και οι άλλοι, όποιος και ότι πρόλαβε...

επιτελους βρε ζοπιρον, βρεθηκες εσυ γιατι αρχισα να νιωθα παρανοικη
αρα συμβαινουν αυτα που λεω.....με την υλη και τα "γρηγορα" παιδια
μην τρελλαθουμε κιολας...........

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
12-08-11, 22:24
Λοιπον θελω ... (κανονιστε παραγγελνω τωρα μεχρι Σεπτεμβριο να τον έχετε έτοιμο :lol:)

Στις 4 δασκαλες που ειχαμε...οι δυο ειναι ετσι (την μια την ειχε η μεγαλη α και β δημοτικου και οι μικρες στην α δημοτικου ....φετος δεν ηρθε γιατι ηταν εγκυος η κ.Ελενη η δευτερη την ειχε η μεγαλη φετος στην δ δημοτικου...η κ.Βασω...φοβερες δασκαλες με πολυ αγαπη για ολα τα παιδια ...την κυρια Βασω μπορει να την εχει και στην πεμπτη η μεγαλη μου)
Οι αλλες δυο...η μια ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ (την ειχε η μεγαλη στην γ δημοτικου ....παιδια 9 χρ ειχαν παθει σοκ,... απ την πρωτη μερα) και η αλλη που την ειχαν τα διδυμακια μου φετος ηταν κομψι κομψα (αφου ειδαμε τα χειροτερα εκτιμουμε και τα ντεμι....χαχα)

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
12-08-11, 22:41

επιτελους βρε ζοπιρον, βρεθηκες εσυ γιατι αρχισα να νιωθα παρανοικη
αρα συμβαινουν αυτα που λεω.....με την υλη και τα "γρηγορα" παιδια
μην τρελλαθουμε κιολας...........

Βρε θα με κανετε να τ αναλυσω ολα....χαχα

Ωραια λοιπον...
στο χαλαρο κανουν την αλφαβητα και μαθαινουν με τις φωνουλες να διαβαζουν ΟΛΑ τα παιδια πολυ γρηγορα ...στα μαθηματικα ξεκινανε απ τους αριθμους 1-9 και σιγα σιγα μαθαινουν μεχρι το τελος μεχρι το 100 και μαθαινουν προσθεσεις και αφαιρεσεις ...επισης στην γραμματικη μαθαινουν οτι οταν μπροστα απ την λεξουλα εχουμε το ΤΟ και η λεξη τελειωνει σε (ι) γραφεται με γιωτα και οταν εχουμε μπροστα το Η και τελειωνει σε (Ι) γραφεται με ητα.Επισης μαθαινουν να βαζουν στον ενικο μπροστα το ο/η/το και μπροστα απ το πληθυντικο οι/τα αυτα μεχρι τα χριστουγεννα και στο χαλαρο οσο και αν ακουγεται δυσκολο....μετα στο τελος του χρονου (που ξερουν να διαβαζουν αρκετα καλα μπαινουν στα ρηματα και τα κλινουν κι ολας.... αλλα δεν λενε ενεστωτας αλλα τωρα/χτες/πριν (ενεστωτας αοριστος παρατατικος) και επισης τα καταφερνουν πολυ καλα...και αν θυμαμαι καλα εχουν ηδη κανει συλλαβισμο και μπαινουν σε μια πρωτη γευση πολ/σμου στο τελος της χρονιας του στυλ (5+5+5+5 η αλλιως 4x5)

Ολα αυτα για καποιον που δεν τα εχει ζησει (και μαλιστα δυο φορες...για να μην αναφερω τις φιλες μου που εχουμε παιδια στην ιδια ηλικια αλλα πανε σχολεια σ αλλες περιοχες-πολεις)
μπορει να του φαινονται βουνο...αλλα τα περναν τοσο απλα στα παιδια που εγω ειλικρινα δεν ασχοληθηκα καθολου παρα μονο οτι εκανα στο σχολειο...και μια χαρα αστερια ειναι και οι 3.

Αλλα ξαναλεω τα πιο ''δυσκολα''(που δεν ειναι αλλα τες πα) τα κανουν πολυ πολυ μετα....στην αρχη και μεχρι τα χριστουγεννα ειναι τοσο απλα ακομα και για τα παιδια που δεν ξερουν ΤΙΠΟΤΑ.

Κι εμενα με ειχαν αγχωσει...ακι ειδα τελικα οτι απλα σ ορισμενους αρεσει να μεγενθυνουν τα πραγματα (δεν αναφερομαι σ εσενα boyboom..εξαλλου εσυ δεν ξερεις ακομα...γευση θα παρεις σε 2 χρονια :) )
Δεν εχω ουτε μια γνωστη που να πηγε το παιδι της στην πρωτη και να ειχε θεμα ...οτι η υλη εχει μεγαλωσει πολυ ...οτι τα παιδια στο δημοτικο κανουν πραγματα ποτ καποτε εμεις τα καναμε στο γυμνασια ειναι γεγονος...αλλα τουλαχιστον στην πρωτη ..ο τροπος που διδασκονται .... ειναι απλος για ολα τα παιδια

LA LATINA
12-08-11, 23:27
απ το στομα σου και στου θεου τ αυτι..........

white_rose
12-08-11, 23:32
Το δικό μου δεν ξέρει και δεν το έχω προτρέψει να μάθει καθώς το θεωρώ μικρό να μπει σε αυτή τη διαδικασία από το νήπιο.

Καλησπέρα από μένα!

Harlow, η πραγματικότητα είναι μία: Τα πρωτάκια του Δημοτικού το 2011 πρέπει να γνωρίζουν την αλφαβήτα από όλες τις πλευρές, να γράφουν εύκολες λεξούλες χωρίς δίφθογγους...κτλ και να τις διαβάζουν , καθώς και βασική αριθμητική, συγκρίσεις, σχήματα.

Το επίπεδο είναι πλέον προχωρημένο και δε συγκρίνονται τα φετινά βιβλία με αυτά της προηγούμενης δεκαετίας. Επίσης, στο νηπιαγωγείο (αναλόγως τον νηπιαγωγό) επιβάλλεται τέτοιου είδους καθοδήγηση.

Δεν επιμένω σ'αυτό μόνο γιατί πρέπει να γνωρίζει πράγματα για να μην το κοροϊδέψουν τ΄άλλα παιδάκια μέσα στην τάξη (παρόλο που αποτελεί σημαντικό παράγοντα στην ψυχολογία ενός παιδιού), αλλά και γιατί δεν μπορώ να φανταστώ λόγους για τους οποίους ένας γονέας δεν θα αφιερώσει τον πολύτιμο χρόνο του στο παιδί του, ηλικίας 3-6 ετών (πριν μπει στο Δημοτικό), ώστε να του δώσει τις βάσεις για την έκφραση, τη γραφή και την αριθμητική.

Όσον αφορά τις ξένες γλώσσες, η γνώμη μου είναι να ξεκινήσουν το καλοκαίρι της δευτέρας Δημοτικού.

:p Καλώς με δεχτήκατε στην παρέα σας!!!

LA LATINA
12-08-11, 23:36
[QUOTE=metestaki;2111143]

να αγιασει το στομα σου και καλως μας ηρθες
συμφωνω τοσο που ειναι σα να τα εχω γραψει εγω....
ετσι τα ξερω κι ετσι τα αντιλαμβανομαι ολα
συμφωνω με τα χιλια

white_rose
13-08-11, 00:34
να αγιασει το στομα σου και καλως μας ηρθες
συμφωνω τοσο που ειναι σα να τα εχω γραψει εγω....
ετσι τα ξερω κι ετσι τα αντιλαμβανομαι ολα
συμφωνω με τα χιλια
Να΄σαι καλά! :)
Είναι πολύ σύνθετο το θέμα της εκπαίδευσης.
Νομίζω ότι οφείλει κάθε γονιός να βάλει το λιθαράκι του.
Ελπίζω όταν έρθει η ώρα να ανταποκριθώ κι εγώ με τη σειρά μου και να υποστηρίξω αυτά που ισχυρίζομαι τώρα.
Αλλά στην εποχή μας, πολλές φορές, δεν μπορεί ένας γονιός να κάνει όσα ονειρεύεται για τα παιδιά του, για πολλούς και διάφορους λόγους... :-?

LA LATINA
13-08-11, 01:06
Να΄σαι καλά! :)
Είναι πολύ σύνθετο το θέμα της εκπαίδευσης.
Νομίζω ότι οφείλει κάθε γονιός να βάλει το λιθαράκι του.
Ελπίζω όταν έρθει η ώρα να ανταποκριθώ κι εγώ με τη σειρά μου και να υποστηρίξω αυτά που ισχυρίζομαι τώρα.
Αλλά στην εποχή μας, πολλές φορές, δεν μπορεί ένας γονιός να κάνει όσα ονειρεύεται για τα παιδιά του, για πολλούς και διάφορους λόγους... :-?

το θεωρω αδιανοητο να μην κανω οτι ειναι ανθρωπινως δυνατον

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
13-08-11, 01:17
metestaki γεια σου :)
Εχεις καμια σχεση με κανενα κλαδο της εκπαιδευσης η απλα εχεις ακουσει?
Εχεις δει τα βιβλια της πρωτης και να παρακολουθησεις τελικα πως γινεται η παραδοση και τι πρεπει να ξερει τελικα καθε παιδακι?
Οποιος ασχολειται καλα κανει και το κανει...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει σονι και ντε να βαλουμε τα παιδια μας να τρεχουν...

Επισης αν ειχες διαβασει ερευνες ειναι καθετες στην εκμαθηση ξενης γλωσσας πριν εμπεδωθουν πρωτα γραπτως η μητρικη γλωσσα για 2 χρονια....(εδω εμεις ομως μας εχει παρει το κυμα....και ειναι γεγονος οτι ενα 80% ξεκινα τ αγγλικα την χρονια που πανε δευτερα δημοτικου..κι εγω μαζι μ αυτους...δεν μπορεσα να ξεφυγω!!!)

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
13-08-11, 01:19
α.

Το επίπεδο είναι πλέον προχωρημένο και δε συγκρίνονται τα φετινά βιβλία με αυτά της προηγούμενης δεκαετίας. Επίσης, στο νηπιαγωγείο (αναλόγως τον νηπιαγωγό) επιβάλλεται τέτοιου είδους καθοδήγηση.
!

Μα μιλαμε ολοι για τα βιβλια των τελευταιων 6 χρονων συγκεκριμενα (τοσα χρονια ειναι που εχουν αλλαξει.... ;)

LA LATINA
13-08-11, 11:05
Εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω πιασει σχολικο βιβλιο στα χερια μου εδω και χρονια, δε νομιζω ομως οτι ΟΛΕΣ οι γνωστες και οι φιλες μου που παραπονιουνται για την υλη που "τρεχει με χιλια" εχουν διαθεση να με δουλεψουν...
Θα ηθελα πολυ εναν/μια νηπιαγωγο με ορεξη για δουλεια, που να αγαπαει τα παιδια και να εχει διαθεση να τους "ανοιξει" τους οριζοντες και να τους μαθει πραγματα μεσα απο το παιχνιδι...για να μη το δουν σαν καταναγκαστικο εργο. Θα ηθελα επισης να ειναι "μετρον αριστον" αυστηροι, και να κανουν τα παιδια μου να αγαπησουν το σχολειο.
Παντως εγω σα μανα, και προσωπικη μου αποψη εκφραζω παντα, δε θα αισθανομουν καλα αν το μονο πραγμα που εκαναν τα παιδια μου επι 5 χρονια στο σπιτι με μενα ειναι ...να παιζουν!
Κατανοω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να τα ζορισω σε οτιδηποτε και δεν το κανω ουτε θα το κανω, αλλα υπαρχουν τροποι να τραβηξεις την προσοχη ενος παιδιου, εγω πχ με τον μπαμπα μου παιζαμε απο 5 χρονω "μαγαζακι" εστρωνα την πραματεια μου σε ενα τραπεζι, μολυβια, σβυστρες, ξυστρες, κλπ, ερχοταν ο μπαμπας μου δηθεν να αγορασει, επαιρνε οτι ηθελε και με πληρωνε με λεφτα, κι εγω του εδινα τα ρεστα....ετσι αρχισα να ενδιαφερομαι και να αγαπαω τα μαθηματικα....οχι οτι διεπρεψα, αλλα τουλαχιστον οταν ολα τα παιδια αγοραζαν εκεινα τα μολυβια με την προπαιδεια επανω για να "κλεβουν" στις ασκησεις, εγω πετουσα!
Δεν εχω καταλαβει τελικα τι συμβαινει στα σχολεια σημερα, σας ειπα οτι ο αντρας μου τα λεει πολυ διαφορετικα απο σας και ο αντρας μου δεν εχει αποψη απο 1-2 σχολεια , εμπαινε για ενα χρονο σε πανω απο 50 σχολεια...ολοι οι δασκαλοι του ειπαν οτι αφου τα παιδια ξερουν απο το σπιτι, δεν υπαρχει λογος να πηγαινουν σα χελωνες στην υλη...Τωρα τι να πω...επειδη για μενα ειναι νωρις ακομα, με τα παιδια μου θα προσπαθησω να δουλεψω οσο μπορω και οσο θελουν, ουτως η αλλως πρεπει να περασουν χρονια για να δουμε ποιες καναμε το σωστο κι ποιες οχι...παντως, οπως το φανταζομαι σε αναλογια, ειναι σαν καποιος να κανει φροντιστηριο για ενα μαθημα, και καποιος οχι....ειναι ποτε δυνατον αυτος που δεν κανει να τα βρει πιο ευκολα??? Και παλι μονο για ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ του παιδιου και για τιποτε αλλο, δε με ενδιαφερουν ουτε οι βαθμοι ουτε τα πρωτεια, αλλα θελω να ξερω οτι το παιδι μου θα νιωθει αυτοπεποιθηση και αποδοχη στο σχολειο του...γιατι τα παιδια ειναι σκληρα, ξαναλεω...
θα σας αφησω για λιγες μερες, παω θαλασσα..........φιλια!

maria1976
13-08-11, 11:46
Καλησπέρα από μένα!

αλλά και γιατί δεν μπορώ να φανταστώ λόγους για τους οποίους ένας γονέας δεν θα αφιερώσει τον πολύτιμο χρόνο του στο παιδί του, ηλικίας 3-6 ετών (πριν μπει στο Δημοτικό), ώστε να του δώσει τις βάσεις για την έκφραση, τη γραφή και την αριθμητική.

τι να σας πω εχω εντελως διαφορετική αποψη τον χρονο μου τον αφιερωνω στα παιδια μου για να παμε στο παρκο να ζωγραφισουμε να παιξουμε να κανουμε αγαπες ποτε δεν εχω κανει κατι μονο και μονο για να το μαθω εκεινη την ωρα γραφή, η αριθμητική. απλα χαιρομαι τον χρονο που γινομαι και εγω μαζι τους παιδι, μπορει να κανω λαθος και ελπιζω να μην το μετανοιωσω. Τωρα η μικρή μου θα παει νηπιο και δεν εχει καμια επαφη με το σχολειο. Θα δουμε.....

Morchelina
13-08-11, 13:12
.ειναι ποτε δυνατον αυτος που δεν κανει να τα βρει πιο ευκολα???

Φυσικά γιατί κάθε παιδί έχει διαφορετικές ικανότητες σε διαφορετικούς τομείς. Για μένα η μεγαλύτερη κατάκτηση στο σχολείο είναι το παιδί να αποκτήσει μία αποτελεσματική μέθοδο διαβάσματος και όχι να είναι άριστο. Εκεί πρέπει να στοχεύει η όποια βοήθεια του γονιού, στο τέλος να διαβάζει μόνο του. Είναι πολλά τα ανέκδοτα των μαμάδων. Γνωστή μου έχει γιο άριστο μαθητή στο δημοτικό αλλά επειδή το παιδί δεν μπορεί να στρωθεί στην καρέκλα για πολύ ώρα εκείνη του διαβάζει την ιστορία φωναχτά 2-3 φορές και αυτός τη μαθαίνει ακούγοντας και πηδώντας απο καναπέ σε καναπέ και από καρέκλα σε καρέκλα και μετά λέει και το μάθημα για να δει η μαμά αν το έμαθε :lol: Αθάνατη Ελληνίδα μάνα.

Και παλι μονο για ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ του παιδιου και για τιποτε αλλο, δε με ενδιαφερουν ουτε οι βαθμοι ουτε τα πρωτεια, αλλα θελω να ξερω οτι το παιδι μου θα νιωθει αυτοπεποιθηση και αποδοχη στο σχολειο του...γιατι τα παιδια ειναι σκληρα, ξαναλεω...

Είναι τόσο ευαίσθητος; Ο γιος μου ενώ χαίρεται με τους καλούς βαθμούς δεν το παίρνει βαρέως όταν δεν τα πάει καλά γιατί τα αγόρια στην τάξη του δεν είναι όλα άριστα. Στην τάξη της κόρης μου στο δημοτικό τα 6 από τα 7 αγόρια πήγαιναν πάντα αδιάβαστα ιδίως στις τελευταίες τάξεις και δεν συγκινούνταν ούτε οι γονείς τους ούτε αυτά από τους κακούς βαθμούς. Αντίθετα στο γυμνάσιο που πάει με άλλα αγόρια που είναι πιο καλοί μαθητές κάποια βάζουν τα κλάματα όταν δεν γράφουν καλά. Θέλει τελικά προσοχή πως βοηθάμε τα παιδιά μας.

Elinaki
13-08-11, 19:33
Το άγχος μου, ας το πούμε, είναι να υπάρχει καλό κλίμα στην τάξη, να είναι όλα τα παιδιά μια ομάδα, να μάθουν να συνεργάζονται και να παράγεται ομαδική δουλειά. Και εδώ το κλειδί κρατάει ο δάσκαλος. Αυτός θα δείξει στα παιδιά την ομαδικότητα και το σεβασμό. Δεν έχω αγχωθεί καθόλου για το γνωστικό μέρος, ίσως γιατί έγινε εξαιρετική δουλειά στο νηπιαγωγείο και από τη δασκάλα και από τον ίδιο.

emmaki
14-08-11, 12:33
τι να σας πω εχω εντελως διαφορετική αποψη τον χρονο μου τον αφιερωνω στα παιδια μου για να παμε στο παρκο να ζωγραφισουμε να παιξουμε να κανουμε αγαπες ποτε δεν εχω κανει κατι μονο και μονο για να το μαθω εκεινη την ωρα γραφή, η αριθμητική. απλα χαιρομαι τον χρονο που γινομαι και εγω μαζι τους παιδι, μπορει να κανω λαθος και ελπιζω να μην το μετανοιωσω. Τωρα η μικρή μου θα παει νηπιο και δεν εχει καμια επαφη με το σχολειο. Θα δουμε.....

Αυτό ακριβώς είναι και το νόημα της προσχολικής εκπάιδευσης.
Η γραφή, η ανάγνωση και τα μαθηματικά δεν γίνονται μόνο μέσα από βιβλία και φωτοτυπίες με την παραδοσιακή μέθοδο που τα κάναμε εμείς. Μια βόλτα στο πάρκο και κάνεις άπειρες ασκήσεις μαθηματικών μετρώντας τα περιστέρια στο σύρμα, βρίσκοντας πόσα μένουν άν φύγουν ή έρθουν κάποια (πρόσθεση-αφαίρεση), αγοράζοντας παγωτό, συγρίνοντας τα δέντρα σύμφωνα με το ύψος τους, διαβάζοντας τις ταμπέλες που υπάρχουν ("μην πατάτε το γρασίδι", "WC" κλπ), γράφοντας λεξο΄θλες στο χώμα με ένα ξύλο κλπ κλπ κλπ
Όλα αυτά είναι παιχνίδια. Είναι όμως αυτά που λέμε "εκπαιδευτικά παιχνίδια", μια και το παιδί χωρίς να το καταλαβαίνει και χωρις να πιέζεται για να κάνει κάτι που "πρέπει" μαθαίνει....
Αν το βάλετε σε ένα τραπέζι να κάνει αντίστοιχα πράγματα γραπτά (σε βιβλία ή σε φωτοτυπίες), πράγματα δηλαδ'ή που έχουν τον ίδιο εκπαιδευτικό στόχο, αλλά γίνονται με τον παραδοσιακό (με την έννοια του παλιού τρόπου που μαθαίναμε εμείς στο σχολείο) διδακτικό τρόπο, το παιδί θα δυσανασχετήσει και θα βαρεθέι εύκολα

LA LATINA
14-08-11, 13:39
με κανατε και πηρα λαπτοπ.... εγω δε μιλησα ποτε για παραδοσιακο τροπο μαθησης ισα ισα μιλησα για μαθηση μεσα απο τοπαιχνιδι.... εννοειται οτι αμα το στρωσεις κατω τοπαιδι θα βαρεθει
επισης δε μιλησα ποτε οτι θα διαβαχω εγω τα μαθηματα- εμενα δε με διαβασε ουτε καν με ελεγξε ποτε κανεις
ο γιος μου δεν ειναι ευαισθητος απο την αποψη οτι θα βαλει τα κλαματα, με τιποτα, αλλα βλεπω οτι θελει να τα πηγαινει καλα
και επισης δε δινω δεκαρα για τους βαθμους, θελω το παιδι να εχει ουσιαστικες γνωσεις
απλα η διαφωνια μου τιναι οτι δε θεωρω οτι πρεπει να μην εχει καμια επαφη και να τα δει πρωτη φορα μπροστα του στο σχολειο
μακαρι ολεςνα βοηθησουμε οπως καλυτερα μπορουμε τα παιδια μας

nancy14
14-08-11, 16:56
θεωρω οτι το σημεντικοτερο προσον σε ενα δασκαλο της πρωτης δημοτικου ειναι η ικανονοτητα του να κανει την χρονια αξεχαστη στους νεους μαθητες...να τους κανει πολυ απλα να αγαπησουν το σχολειο, την ταξη τους την μαθηση σαν ιδεα..να τους κανει να ενδιαφερθουν για το αγνωστο, να τους διδαξει να επιμενουν και να μην τα παρατανε με τις πρωτες δυσκολιες..να τους διδαξει την ομορφια της συνεργασιας της κοινωνικοτητας και της φιλιας...δεν νομιζω οτι τελειωσε κανεις το σχολειο και δεν ηξερε αυτα που διδασκονται στην πρωτη την δευτερα και την τριτη δημοτικου...το θεμα ειναι να μαθουν τα παιδια κατι παραπανω απο στειρες γνωσεις..να γυρναει το μυαλο τους στις πρωτες ταξεις και να θυμουνται ακομα το πρωτο τους δασκαλο..για μενα αυτο ειναι το σημαντικοτερο...εκει φαινεται νομιζω η διαφορα ενος προικισμενου δασκαλου που αγαπαει την δουλεια του και ενος που απλα εφαμροζει το προγραμα του νηπιαγωγειου...
οσο για τις γνωσεις που συζητατε..η κορη μου θα παει φετος νηπιο και προνηπιο πηγε σε κανονικο σχολειο και οχι σε παιδικο σταθμο..εχει μαθει να σηκωνει το χερι της..να πηγαινει μονη της στην τουαλετα, να ζηταει την αδεια να μιλησει να μην χτυπαει αλλα παιδια και να μην ειναι επιθετικη να απομακρυνει οποιο παιδι ειναι επιθετικο μαζι της και να το λεει στην δασκαλα αμεσως..εχει μαθει πολλα τραγουδια τα γραματα τους αριθμους ενοιες οπως μιρκο μεγαλο κλπ. για μενα σηματικοτερα ειναι τα πρωτα απο τα δευτερα και επισης το γεγονος οτι περιμενει με ανυπομονησια να αρχισει το σχολειο..να δει τους φιλους της και να μαθει πραγματα οπως λεει...τωρα στις διακοπες εχουμε παρει αυτα τα βιλβιαρακια με τις διαφορες ασκησουλες'για παιδια που τελειωσαν το προνηπιο'..ειναι μερες που θελει να κατσει τρεις ωρες να κανει τετοια..ειναι μερες που απλα θελει να κανει μπανιο και να παιξουμε...
τι να κανω ενα παιδι που στα 6 του που θα παει δημοτικο ξερει να παπαγαλιζει μεχρι το1.000.000 και να μιλαει σουαχιλι αλλα απο την αλλη δεν ξερει να σκουπιστει μονο του, να πει παρακαλω και συγνωμη, να παιξει με αλλα παιδια χωρις να μαλωσει και να κατσει ησυχο στο θρανιο του να ακουσει τη δασκαλα του;;;;αν θελουμε να μαθουμε κατι στα παιδια μας ας αρχισουμε απο αυτες τις βασικες εννοιες αγωγης και στοιχειωδους κοινωνικοτητας και ας αφησουμε την μαθηση της γραμματικης και της αριθμιτικης στους ειδικους.

LA LATINA
14-08-11, 20:27
προσπαθω τοσο πολυ να μην παρω προσωπικα τα λογια σου αλλα δεν τα καταφερνω.... δεν θελω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση με κανεναν εδω και 5 χρονια εδω μεσα δεν το εχω κανει\
μιλαω 5 ξενες γλωσσες και εννοειται οτι δε θα περιμενω απο κανεναν εξειδικευμενο δασκαλο να μαθει στο παιδι μου ξενες γλωσσες γι αυτο και εχω ξεκινησει ηδη...ειναι κατι που το εψαξα πολυ πιστεψε με....και τα ισπανικα δεν ειναι σουαχιλι, ειναι μια γλωσσα που μιλιεται σε πανω απο 42 κρατη ως μητρικη...
εστω θεωρωντας οτι εγω εχω κολλημα με τις γλωσσες, που δεν το αρνουμαι, θεωρω πολυ λιγο ενα παιδακι εξι ετων να ξερει να σηκωνει το χερι του, να μιλαει με τη σειρα του, να σκουπιζεται, να λεει ποιος το πειραξε και ολα οσα λες, αυτα τα μαθαινουν απο 3 χρονω και πιο μικρα στον παιδικο...
επισης δεν μπορω να εμπιστευτω ολοκληρωτικα τη μορφωση του πσιδιου μου προσευχομενη να πεσει σε καλο και ευσυνειδητο δασκαλο.....αν δω οτι ο δασκαλος αξιζει, βεβαιως και θα ηρεμησω και θα χαλαρωσω, αλλα δε μπορω να το αφησω στην τυχη του και ευχαριστω το θεο που οι γνωσεις μου με βοηθανε να φανω χρησιμη στα παιδια μου
ωστοσο ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστο, απλα μου φανηκε οτι εμενα ειρωνευτηκες... ελπιζω να μου φανηκε απλα

theodorap
14-08-11, 20:52

Xαχαχαχα....άμα τον βρουνε ενημερώστε και εμένα.....χρόνια τον ψάχνω...

Elinaki
15-08-11, 11:39
[QUOTE=elenik;2111021]Λοιπον θελω ... (κανονιστε παραγγελνω τωρα μεχρι Σεπτεμβριο να τον έχετε έτοιμο :lol:)

Αυτα. Τυλιχτε τον . Θα τον παρουμε οταν τον βρειτε :lol:[/QUOTE

υπάρχουν και τέτοιοι δάσκαλοι απλά αντί να είναι κανόνας είναι εξαίρεση :(

Morchelina
15-08-11, 11:40
προσπαθω τοσο πολυ να μην παρω προσωπικα τα λογια σου αλλα δεν τα καταφερνω.... δεν θελω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση με κανεναν εδω και 5 χρονια εδω μεσα δεν το εχω κανει\
μιλαω 5 ξενες γλωσσες και εννοειται οτι δε θα περιμενω απο κανεναν εξειδικευμενο δασκαλο να μαθει στο παιδι μου ξενες γλωσσες γι αυτο και εχω ξεκινησει ηδη...ειναι κατι που το εψαξα πολυ πιστεψε με....και τα ισπανικα δεν ειναι σουαχιλι, ειναι μια γλωσσα που μιλιεται σε πανω απο 42 κρατη ως μητρικη...
εστω θεωρωντας οτι εγω εχω κολλημα με τις γλωσσες, που δεν το αρνουμαι, θεωρω πολυ λιγο ενα παιδακι εξι ετων να ξερει να σηκωνει το χερι του, να μιλαει με τη σειρα του, να σκουπιζεται, να λεει ποιος το πειραξε και ολα οσα λες, αυτα τα μαθαινουν απο 3 χρονω και πιο μικρα στον παιδικο...
επισης δεν μπορω να εμπιστευτω ολοκληρωτικα τη μορφωση του πσιδιου μου προσευχομενη να πεσει σε καλο και ευσυνειδητο δασκαλο.....αν δω οτι ο δασκαλος αξιζει, βεβαιως και θα ηρεμησω και θα χαλαρωσω, αλλα δε μπορω να το αφησω στην τυχη του και ευχαριστω το θεο που οι γνωσεις μου με βοηθανε να φανω χρησιμη στα παιδια μου
ωστοσο ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστο, απλα μου φανηκε οτι εμενα ειρωνευτηκες... ελπιζω να μου φανηκε απλα

Θέλω να πιστέψεις ότι ότι λέω το λέω καλόπιστα και βασισμένη στα δικά μου λάθη και μην το πάρεις σε παρακαλώ σαν κριτική. Σχετικά με τις γνώσεις στο σχολείο. Όσες φορές ο μικρός μου ήταν άρρωστος και 3-4 μέρες, φυσικά τον διάβασα πολύ αποτελεσματικά σε dt και τα κατανόησε όλα και μια χαρά. Η σχέση όμως του παιδιού με το δάσκαλο είναι ουσιαστική. Καλός, κακός, αυτός είναι και με αυτόν θα πορευτεί για μία χρονιά. Το παιδί πρέπει να τον εμπιστεύεται και να τον σέβεται αλλιώς δεν θα μπορεί να λειτουργήσει μέσα στην τάξη. Η στάση του γονιού πρέπει να είναι διακριτική και να μην αναιρεί το δάσκαλο, ακόμα και τον κακό δάσκαλο. Ένα παιδί που τα ξέρει ήδη, δεν βαριέται απλώς, μπορεί να αναπτύξει αρνητική στάση απέναντι στο σχολείο. Αυτό είναι το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Δε ξεχωρίζει τους προχωρημένους, απευθύνεται στο μέσο όρο. Μπορεί εκπαιδευτικά αυτό να είναι ελάτωμμα αλλά κοινωνικά να είναι σωστό.

ΥΓ ¨Ημουν παιδάκι που διάβαζε τίτλους εφημερίδων από τα 4 και η γενιά που έγραφε αντιγραφή και ορθογραφία στα νήπια. Φυσικά μπορούν να τα μάθουν πολύ νωρίτερα αλλά τα παιδιά μου δεν τα προετοίμασα καθόλου για το δημοτικό. Τα παρακολουθώ και τα βοηθάω όταν έχουν πρόβλημα αλλά το φορτίο του "τα ξέρω ήδη" είναι βαρύ για ένα μικρό παιδάκι.

LA LATINA
15-08-11, 13:46
απολυτα σεβαστα οσα λες, με βαση τη δικη σου εμπειρια, τα δεχομαι ολα εφοσον ξεκαθαριζεις οτι δε θες να περιπαιξεις κανεναν.... εμενα η δικη μου εμπειρια ειναι διαφορετικη...δεδαξα για 5 χρονια σε ενα φροντιστηριο αγγλικων που καμμια αλλη δεν ηταν καθηγητρια αγγλικων, ηταν παιδαγωγοοι, νηπιαγωγοι, και οτι αλλο θες.......εκεινα τα παιδακια απ αυτες τις δασκαλες πηραν τις βασεις τους....
εγω θυμαμαι εναν προς εναν ολους τους δασκαλους που ειχα στο δημοτικο ονοματα επιθετα και οτι αλλο θες, ημουν τοσο ωριμο παιδακι που στην β δημοτικου η δασκαλα μου αφηνε να προσεχω τα παιδια της που τα ειχε μαζι της στο σχολειο
δε με νοιαζει αν ο δασκαλος θα ειναι κακος η καλος το παιδι σ αυτην την κοινωνια θα μαθει να ζει.....δεν αντεχω ξερεις τι??? τα παιδακια αλλα ΠΑΤΤΥ, που χωριζουν αποπτοπαια τον ομρορφο απ τον ασχημο, τον εξυπνο απ το βλακα, και κανουν ΚΛΙΚΕΣ οσο δε φανταζεστε...
θελω την ψυχουλα του παιδιου μου υγιη και πιστευω οτι αν εχει μια βοηθεια απ το σπιτι θα νοιωθει πιο λακα...γνωμη μου ετσι??? ειναι δυσκολο ενα παιδακι να φευγει απ την οικογενεια και να βρισκεται αμεσως στη ζουγκλα του εκαστοτε συνολου, ειπαμε, να κολυμπησει στα βαθια, αλλα με σωσιβιο τουλαχιστον...

nancy14
15-08-11, 17:41
συμφωνω απολυτα με morchelina και πιστευω οτι και εγω με τον τροπο μου αυτο ακριβως ειπα.ο δασκαλος ειναι εκει για να εμπνευση σεβασμο εμπιστοσυνη και ελξη για το σχολειο και την μαθηση..ολα τα αλλα αργα η γρηγορα θα κατακτηθουν.στοχος του εκπαιδευτικου συστηματος ειναι να μαθει στα παιδια και στοχος του γονιου ειναι να τα διαπαιδαγωγηση σωστα.τα παιδια ειναι σκληρα για χιλιους δυο λογους και οχι απαραιτητα μονο στην πρωτη δημοτικου.δεν κοροιδευουν μονο οταν ενα παιδι δεν ξερει να γραψει γρηγορα το α και το β αλλα γιατι το παιδι ειναι χοντρο λεπτο κοντο μιλαει αργα γρηγορα βλεπει ή δεν βλεπει παττυ, φοραει η δεν φοραει φουστα/τζιν κτλ...εκει μπαινει ο δασκαλος που παρατηρει τα παντα και διεχνει στα παιδια πως να συνυπαρχουν και να συνεργαζονται και επισης εκει μπαινει και η οικογενεια που εχει μαθει στο παιδι πως να αντιδρα αλλα και πως να προστατευεται απο την κοροιδια...
θελω να πιστευω ειλικρινα οτι εκαπιδευτικοι σαν το emmaki ή την αλκυονη (αληθεια εςιναι διακοπες;;;πως και δεν μας λεει την γνωμη της) ειναι οι περισοτεροι στο εκπαιδευτικο μας συστημα...

LA LATINA
15-08-11, 19:10
μακαρι να ειναι ετσι κι εγω αυτο θελω
απλα εγω δε θα ενιωθα καλα 5 ολοκληρα χρονια να παιζω.....θελω να μαθαινω στο παιδι μου πραγματα κι αφου ενδιαφερεται για τα γραμματα αυτο κανω....θα ηταν αδικια να το σταματησω....το μικρο μου που δεν ειναι ετσι ξερω οτι θα παει νηπια και δε θα ξερει ουτε μολυβι να πιανει, αλλος χαρακτηρας, αλλα το μεγαλο θελει, οποτε...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
15-08-11, 23:49
Eγω και παλι λεω δεν μιλησα γενικα αλλα εχοντας απολυτη γνωση του τι κανουν στις πρωτες ταξεις του δημοτικου τωρα... και ξαναλεω...μπορει η υλη να εχει αυξηθει...αλλα στην πρωτη στην ουσια μεχρι τα χριστογεννα κανουν 24 γραμματα και μετα υα διφθογγα .... και σαν υλη ειναι πανευκολα...
ΟΠοτε εκει πανω σκεψου ενα παιδια που τα ξερει ολα αυτα απ τα 4 του...αρα μεχρι τα 6 οχι μονο τα ξερει αλλα τα εχει εμπεδωσει κι ολας...τι κανει???
Δυστυχως βαριεται και ολα αυτο μπορει να εχει τ αντιθετα αποτελεσματα ...ν αρχιζει να ενοχλει στην ταξη γιατι του φαινονται πολυ απλα... και ο δασκαλος να πρεπει ν ασχοληθει με το συνολο και μ οχι ενα παιδι που ειναι πολυ πιο μπροστα απ τα αλλα(αν θα ειναι...συζητηση κανουμε) Οποτε μπορει να φτασουμε στο αλλο σημειο... οτι ο Χ ειναι ενοχλητικος γιατι δεν μας αφηνει να κανουμε μαθημα...κτλ

Βεβαια αυτα εχουν να κανουν με πιθανοτητες και μπορει ο γιος σου να μην βαριεται (γιατι σκεψου οτι πψ γλωσσα κανουν τυλαχιστον ενα 2ωρο την μερα οποτε αν τα ξερει και του φαινονται αστεια οντως μπορει να κουραστει..ειδικα αν εχει και θεληση να μαθει να παει παρακατω)..και στο ευχομαι....απλα κρατα και μαι πισινη και σκεψου οτι τελικα αντι να ειναι πισω να ειναι πολυ πολυ μπροστα απ τα υπολοιπα...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
15-08-11, 23:53
Eγω και παλι λεω δεν μιλησα γενικα αλλα εχοντας απολυτη γνωση του τι κανουν στις πρωτες ταξεις του δημοτικου τωρα... και ξαναλεω...μπορει η υλη να εχει αυξηθει...αλλα στην πρωτη στην ουσια μεχρι τα χριστογεννα κανουν 24 γραμματα και μετα υα διφθογγα .... και σαν υλη ειναι πανευκολα...
.

Και τωρα σκεφτομαι ...αν αυτα ηταν πανευκολα για τα δικα μου παιδια (3) που δεν ηξεραν τιποτα αλλο περα απ τα που καναν στο νηπιαγωγειο και σαφως δεν ξεραν να συλλαβιζουν και ν αναγνωριζουν γραμματακια (αντε να αναγνωριζαν απ το ονομα τους τα γραμματα)...ποσο πιο ευκολα θα ειναι για ενα παιδακι ...που ΗΔΗ τα ξερει???

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
15-08-11, 23:58
Και να συμπληρωσω οτι και στην ταξη της μεγαλης και στην ταξη των διδυμων μου υπηρχαν παιδακια που ηδη ξεραν να διαβαζουν ....αλλα η υλη που επρεπε να γινει... εγινε με το σωστο χρονο ....

Βασικα ενα μεγαλο λαθος για εμενα στο νηπιαγωγειο ειναι οτι τα βαζουν να γραφουν...αλλα δεν επιμενουν στην σωστη φορα των γραμματων...κι εκει ηταν ενα θεμα..οτι ενω ξερουν να χειριζονται το μολυβι.... τα γραμματα τα γραφουν πολλα νηπιακια ειτε απ κατω προς τα πανω ηταν απο αριστερα προς δεξια ..οποτε εκει πρεπει να επιμεινει μια μαμα για να κανει ομορφα γραμματακια στο τελος (ισια στρογγυλα και χωρις να πετανε στον αερα/...χαχα)

Morchelina
16-08-11, 08:09
Βασικα ενα μεγαλο λαθος για εμενα στο νηπιαγωγειο ειναι οτι τα βαζουν να γραφουν...αλλα δεν επιμενουν στην σωστη φορα των γραμματων...κι εκει ηταν ενα θεμα..οτι ενω ξερουν να χειριζονται το μολυβι.... τα γραμματα τα γραφουν πολλα νηπιακια ειτε απ κατω προς τα πανω ηταν απο αριστερα προς δεξια ..οποτε εκει πρεπει να επιμεινει μια μαμα για να κανει ομορφα γραμματακια στο τελος (ισια στρογγυλα και χωρις να πετανε στον αερα/...χαχα)

Στα νήπια κάνανε μόνο τα κεφαλαία και αυτά αναγνώριζαν. Δυστυχώς πλέον στο δημοτικό δεν επιμένουν στη φορά τωμν γραμμάτων αφού τρέχουν με την ύλη. Εμείς γράφαμε και στη Β' μερικά γράμματα με λάθος φορά. Τους δίνει ασφάλεια να ξεκινάν από την κάτω γραμμή ως σταθερό σημείο αναφοράς. Δώσαμε μεγάλη μάχη με αυτό και τελικά μας πήρε δύο χρόνια γιαυτό λέω να έχετε υπομονή, μην πανικοβάλλεστε, όλα διορθώνονται.

Αφροδίτη δεν είναι όλα πανεύκολα. Πιο εύκολα ήταν με το προηγούμενο σύστημα που μέχρι τα Χριστούγεννα γράφαν συλλαβές μόνο και μετά τα Χριστούγεννα λέξεις. Όσο πιο γρήγορα μπαίνουν στις λέξεις μπαίνει ζήτημα ορθογραφίας πλέον και βράσε όρυζα. Στην αρχή κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του, δεν μπορούν όλα να είναι το ίδιο. Μετά από κανά 2 τάξεις αν δεν υπάρχει μαθησιακό πρόβλημα συντονίζονται και δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους. Έζησα και την άλλη όψη με την κόρη μου που σταμάτησα να την ελέγχω τι κάνει στο σχολείο από τα Χριστούγεννα της Β' δημοτικού και έχω δει και τις δύο όψεις.

LA LATINA
16-08-11, 09:10
Εγω να παραδεχτω με ειλικρινεια οτι ειμαι μια πανικοβλητη μανα...και μπηκα εδω να διαφωτιστω...τα δυο τελευταια μηνυματα διαβαζοντας μονο, δεν εβγαλα ακρη...η Αφροδιτη λεει εχει πειρα και ξερει και δεν τρεχουν και ειναι ολα απλα και κατανοητα και ως τα Χριστουγεννα ειναι μονο γραμματακια, η Μορσελινα λεει οτι τρεχουν, οτι μετα απο δυο χρονια συντονιζονται μεταξυ τους και οτι γραφουν λεξεις... νομιζω ειδα καλα ετσι??? Τωρα εγω η δολια του προνηπιου τι να καταλαβω? Και απο ποσα σχολεια μπορει να εχετε αποψη, συγνωμη κιολας ετσι απλα αγωνιω, απο το δικο σας και μιας φιλης, και δυο φιλων, και τριων? Γιατι εμενα στον αντρα μου ηρθαν καταματα οι καταστασεις σε πανω απο 50 Α ταξεις του δημοτικου και τα λεει οπως η Μορσελινα...ηδη εχετε παραδεχτει ολες οτι στα νηπια, η το ενα η το αλλο ΓΡΑΦΟΥΝ...τι λεμε τωρα? Κι εγω τωρα ειμαι στην προσπαθεια να γραψουμε με τη σωστη φορα και οχι οπως μας βολευει, να δω αν θα το καταφερουμε...παντως κοριτσια μ καλη πιστη παντα, δεν πιστευω οτι βγαζουμε ακρη μ αυτο το θεμα... διχογνωμουμε απλα, τουλαχιστον να δηλωσω οτι εγω απλα προσπαθω να προλαβω, ιδια πειρα δεν εχω, αλλα κι απο εσας που εχετε, καθαρη εικονα δεν εισπραττω, ΑΡΑ ειναι θεμα σχολειου και δασκαλου οποτε εγω θα συνεχισω να εφοδιαζω το παιδι μου με οτι ζηταει, για οσο το ζηταει....δεν καναμε και συμβολαιο οτι θα ζηταει παντα...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
16-08-11, 16:17
μπορει η υλη να εχει αυξηθει...αλλα στην πρωτη στην ουσια μεχρι τα χριστογεννα κανουν 24 γραμματα και μετα υα διφθογγα .... και σαν υλη ειναι πανευκολα...
..

Τι εννοεις τρεχουν? Οτι θα κανουν κατι αλλο απ αυτα που λεει η υλη του υπουργειου? Εγω αναφερα απ την αρχη οτι η υλη εχει αυξηθει...αλλα δεν χρειαζεται ν αγχωνομαστε ειπα...γιατι τελικα βγαινει πολυ ευκολα μ ολα τα παιδια...χωρις να ξερουν οτιδηποτε(και ισα ισα τα παιδια που ξερουν να διαβαζουν ειναι βαρετο να ασχολουνται 2-3 ωρες μ ενα γραμμα και τις φωνουλες του)

Το οτι καλα κανεις και ασχολεισαι αφου το θελει ..ειναι δικο δικο σου θεμα... αλλα βελπω ομως οτι ''φοβασαι '' μηπως και....και αυτο σου λεω ..οτι ηδη ξερει παρα πολλα ...

Το πιο παλιο συστημα δεν το ξερω αλλα ξερω οτι ηταν πιο ευκολα (ετσι λενε) γιατι κανα πχ στα μαθηματικα μεχρι το 20 ενω τωρα μεχρι το 100 καθως δλδ εχει αυξηθει η υλη
Αλλο αυτο ομως κι αλλο οτι πρεπει να τα ξερουν γιατι θα μεινει πισω....

Η πειρα μου εχει να κανει με τα δικα μου παιδια (που πανε τωρα στις πρωτες ταξεις του δημοτικου) απο φιλες γνωστες ξαδερφες που εχουν παιδια στις ιδιες ηλικιες (και δεν ειναι 2-3 αλλα τουλαχιστον καμια 20) και το πιο σημαντικο απ ολα ειναι οτι στην οικογενεια εχουμε 2 εκπαιδευτικους (η μια ειναι πολλα χρονια στην βορεια Ελλαδα και η αλλη φρεσκια φρεσκια στην Αθηνα ) απ αυτες καθως και απ οσες εκαπιδευτικους εχω ρωτησει δεν μου εχει πει καμια οτιδηποτε διαφορετικο και ισα ισα οτι καλυτερα ειναι να μην ξερουν να διαβαζουν (βεβαια μπορει να σου τυχει και ο στραβος ...εχεις δικιο...που βαριεται να κανει την δουλεια του...οποτε να μην θελει να διδαξει....αυτος ομως δεν ειναι ο κανονας ....αλλα ενας ανθρωπος που πρεπει να του γινει αναφορα...και μπορει να μας τυχει και στο γυμνασιο)

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
16-08-11, 16:22
Αφροδίτη δεν είναι όλα πανεύκολα. Πιο εύκολα ήταν με το προηγούμενο σύστημα που μέχρι τα Χριστούγεννα γράφαν συλλαβές μόνο και μετά τα Χριστούγεννα λέξεις. Όσο πιο γρήγορα μπαίνουν στις λέξεις μπαίνει ζήτημα ορθογραφίας πλέον και βράσε όρυζα. Στην αρχή κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του, δεν μπορούν όλα να είναι το ίδιο. Μετά από κανά 2 τάξεις αν δεν υπάρχει μαθησιακό πρόβλημα συντονίζονται και δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους. Έζησα και την άλλη όψη με την κόρη μου που σταμάτησα να την ελέγχω τι κάνει στο σχολείο από τα Χριστούγεννα της Β' δημοτικού και έχω δει και τις δύο όψεις.

Επειδη την μπερδεψαμε...εσυ δλδ λες οτι κανουν κατι πιο πολυ απ τα 24 γραμματακια μεχρι τα χριστουγεννα? (μιλαμε καθαρα στο διαβασμα ..γιατι το γεγονος οτι ασχολουνται με το ενα πολλα το εχω αναφερει πιο πανω)
Πιστευεις δλδ οτι ενα παιδι που δεν ξερει να διαβαζει..θα εχει προβλημα...θα δυσκολευτει ?

Δεν συγκρινουμε το πριν με το τωρα... παλια μπορει να ηταν πολυ πιο γελια...το θεμα ειναι αν σημερα ..για να στειλεις το παιδι σου στη πρωτη πρεπει να το προετοιμασεις εσυ ..περα απ αυτα που κανουν στο νηπιαγωγειο? Ποια ειναι η δικη σου γνωμη που εχεις στειλει προσφατα παιδι στην πρωτη (κι αν ηξερε να διαβαζει η οχι)

Morchelina
16-08-11, 18:29
Εγω να παραδεχτω με ειλικρινεια οτι ειμαι μια πανικοβλητη μανα...

Aυτή την εντύπωση δίνεις γιαυτό και το συζητάμε εδώ. Το μήνυμά μου είναι ότι και τα παιδιά που δυσκολεύονται στην αρχή, εκτός αν έχουν κάποιο πρόβλημα μάθησης, και αυτά θα προσαρμοστούν (ναι μπορεί αυτό να συμβεί στη Β') και θα μάθουν χωρίς άλλη προετοιμασία από το σπίτι παρά μόνο παρακολούθηση χωρίς πανικό καθώς παρουσιάζονται οι δυσκολίες. Γιατί μπορεί να μην έχει και κανένα πρόβλημα να ακολουθήσει το ρυθμό των μαθημάτων.

Πάντως όπως περιγράφεις το γιο σου δεν θα έχει πρόβλημα οπότε τζάμπα αγχώνεσαι.

Επειδη την μπερδεψαμε...εσυ δλδ λες οτι κανουν κατι πιο πολυ απ τα 24 γραμματακια μεχρι τα χριστουγεννα? (μιλαμε καθαρα στο διαβασμα ..γιατι το γεγονος οτι ασχολουνται με το ενα πολλα το εχω αναφερει πιο πανω)
Πιστευεις δλδ οτι ενα παιδι που δεν ξερει να διαβαζει..θα εχει προβλημα...θα δυσκολευτει ?

Δεν συγκρινουμε το πριν με το τωρα... παλια μπορει να ηταν πολυ πιο γελια...το θεμα ειναι αν σημερα ..για να στειλεις το παιδι σου στη πρωτη πρεπει να το προετοιμασεις εσυ ..περα απ αυτα που κανουν στο νηπιαγωγειο? Ποια ειναι η δικη σου γνωμη που εχεις στειλει προσφατα παιδι στην πρωτη (κι αν ηξερε να διαβαζει η οχι)

Ναι τα γράμματα κάνουν αλλά σε λέξεις γιατί παλιά τα κάναν σε συλλαβές και μετά τα Χριστούγεννα σχηματίζαν λέξεις. Και ναι μπορώ να συγκρίνω ότι οι ρυθμοί είναι πιο εντατικοί και πολλά θέματα εμπέδωσης βλέπω ότι προκύπτουν από τους ρυθμούς αυτούς. Δηλ. αφιερώνουν μόνο μία εβδομάδα σε κάθε θέμα της γραμματικής και τα παιδιά απλώς έχουν μία επαφή με αυτό π.χ. με τα άρθρα, ουσιαστικά, τα επίθετα, ρήματα, κλπ. Αν ο γονιός καταλάβει ότι αυτή απλώς είναι η πρώτη επαφή, καλώς, αν πανικοβληθεί ότι το παιδί πρέπει να τα μάθει τώρα όλα αυτά (όπως συμβαίνει συνήθως) περνά το άγχος του και στο παιδί. Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι την αποτελεσματικότητα αυτών των ρυθμών και το βομβάρδισμα των παιδιών με διαφορετική έννοια κάθε εβδομάδα, μια χαρά τα είχε μάθει και η κόρη μου και με πιο χαλαρό σύστημα. Τα ίδια πράγματα στην γραμματική ξανακάνουν στη Β' και Γ' με λεπτομέρεια όπου έχουν και την ευκαιρία πλέον να τα εμπεδώσουν. Υπάρχει μεγάλη και άσκοπη υπερκάλυψη ύλης.

Κάποια παιδάκια, ιδίως αγόρια, ξεχνούν την κασετίνα ή τα μισά βιβλία κάτω από το θρανίο ή παίρνουν του συμμαθητή τους μέχρι τα Χριστούγεννα, οπότε τι να λέμε τώρα. Να συμφωνήσω ότι δεν είναι δύσκολα για όλα τα παιδιά αλλά για κάποια είναι. Η προσαρμογή για αυτά θέλει χρόνο και υπομονή αλλά το θετικό μήνυμα ότι και αυτά ωριμάζουν και έχουν την ευκαιρία στις επόμενες χρονιές να συντονιστούν με την τάξη τους.

Για την προετοιμασία η άποψή μου είναι ότι ένα παιδί που τα παίρνει δεν χρειάζεται προετοιμασία. Ένα παιδί που δεν είναι ώριμο πόσο να το πιέσεις; Δηλ. μπορεί να σπάσουν τελείως και τα δικά του νεύρα και του γονιού. Π.χ. δεν γράφει στρωτά και γρήγορα; E, μέχρι την Γ' θα μάθει (τόση υπομονή εννοώ). Εμείς την πάθαμε έτσι στην ορθογραφία. Στη Β' γράφαμε 5 φορές ορθογραφία και κάναμε κάθε φορά διαφορετικά λάθη. Πόσες φορές να τη γράφαμε, 10 ή 20 φορές; Τον παράτησα τελείως και στη Γ΄που εμπέδωσε και τη Γραμματική μάθαινε μόνος του ορθογραφία 3-4 σειρές και έκανε 1-2 λάθη. Το παιδί δίνει το ρυθμό πόσο μπορεί να τραβήξει και ο γονιός πρέπει να ακολουθήσει. Αλλιώς κινδυνεύει η ψυχική υγεία και των δύο.

LA LATINA
16-08-11, 19:04
πολυ φοβαμαι οτι ειμαστε εκτος θεματος τελικα αλλα η αγωνια μας μας το επιτρεπει....
αυτο που καταλαβα τελικα ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητο να προυπαρχει η επαφη.....ΟΚ...αλλα οτι θα κανει και ΚΑΚΟ αυτο δε θα το δεχτω κοριτσια με τιποτα

Morchelina
17-08-11, 08:54
...ΟΚ...αλλα οτι θα κανει και ΚΑΚΟ αυτο δε θα το δεχτω κοριτσια με τιποτα

Το λες γιατί το παιδί σε καθοδηγεί τι θέλει και υπάρχει μόνο η πιθανότητα να βαριέται στην τάξη και να είναι ανήσυχος. Τι γίνεται όταν πανικοβάλλεται μία μαμά που το παιδάκι της δεν είναι συνεργάσιμο και το πιέζει να "προετοιμαστεί" για να καθησυχάσει το άγχος της και γιατί κάνει το λάθος να το συγκρίνει με παιδάκια όπως το δικό σου που είναι πιο προχωρημένα; Δηλ. θα τρέχει σε ψυχολόγους και για αυτήν και για το παιδί.

Σε αντίθεση με την Αφροδίτη θα έλεγα ότι η αγωνία των γονιών είναι δικαιολογημένη εν μέρει αλλά δεν μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα πέρα από το να ακολουθούν διακριτικά τους ρυθμούς των παιδιών τους που μπορεί και να υπολείπονται των ρυθμών της τάξης. Ο καλός δάσκαλος με την εμπειρία του ξέρει ότι αυτό δεν είναι το τέλος του κόσμου για την πλειονότητα των παιδιών που αρχικά υστερούν και καθησυχάζει το γονιό.

LA LATINA
17-08-11, 10:19
ναι φυσικα για το δικο μου παιδι μιλαω...πιστευω πως ενα 4χρονο που δε θελει δε μπορεις να το βαλεις κατω με το ζορι, δεν ξερω αν υπαρχουν τετοιες ψυχαναγκαστικες μαμαδες.... παιδια και τωρα που ειμαστε διακοπες και επιτηδες δεν πηρα μαζι μου ουτε ενα μολυβι να μην φαει κανενα κολλημα, χτες παρακαλουσε το μπαμπα του να του λεει τα ζωα στα ελληνικα για να του απανταει στα ισπανικα ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.....τι να πω.....
εγω δε θα πηγαινα ποτε σε ψυχολογο για το αν το παιδι μου παει πιο αργα απο τα αλλα παντως...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
17-08-11, 16:18
πολυ φοβαμαι οτι ειμαστε εκτος θεματος τελικα αλλα η αγωνια μας μας το επιτρεπει....
αυτο που καταλαβα τελικα ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητο να προυπαρχει η επαφη.....ΟΚ...αλλα οτι θα κανει και ΚΑΚΟ αυτο δε θα το δεχτω κοριτσια με τιποτα

Ειμαστε πολυ εκτος... :)

Εγω παντως αναφερω κανονικα οτι δεν χρειαζεται η δικη μας συμμετοχη σονι και ντε... αλλα σαφως και δεν κανει κακο απ την στιγμη που στο ζηταει το παιδι σου και εχεις και το χρονο να του το προσφερεις (και καλα κανεις) πιο πολυ τα λεω για καποιες μαμαδες που μπορει ν αγχωθουν χωρις λογο (αν δεν ξερουν..γιατι ετσι κι αλλιως θα τα μαθουν)
Καθαρα δλδ για τις αλλες μαμαδες.... οχι αγχος...αυτο...;)

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
17-08-11, 16:32
.

Σε αντίθεση με την Αφροδίτη θα έλεγα ότι η αγωνία των γονιών είναι δικαιολογημένη εν μέρει αλλά δεν μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα πέρα από το να ακολουθούν διακριτικά τους ρυθμούς των παιδιών τους που μπορεί και να υπολείπονται των ρυθμών της τάξης. Ο καλός δάσκαλος με την εμπειρία του ξέρει ότι αυτό δεν είναι το τέλος του κόσμου για την πλειονότητα των παιδιών που αρχικά υστερούν και καθησυχάζει το γονιό.

Αγχος ειχαμε και θα εχουμε... για πολλα πραγματα (που δεν αφορουν μονο την υλη ..αλλα οτι εχει να κανει με το σχολειο)
Το να εχει καλο δασκαλο ειναι σημαντικο αλλα ν αγχωνομαστε και να προσπαθουμε να βαλουμε ενα παιδακι για διαβασμα πριν την πρωτη για να τα ξερει ηδη... εκει πανω λεω δεν χρειαζεται το αγχος....

nef
17-08-11, 23:29
Λοιπόν κοριτσούδια. Είμαι δασκάλα 3 χρόνια. Εχω δουλέψει ολες τις ταξεις γτ εχω εργαστει σχεδον κατα αποκλειστικοτητα σε μονοθεσια, 2 θεσια. Πέρυσι δούλευα σε τριθέσιο κ είχα την α,γ κ δ δημοτικού. Για τα πρωτάκια έχω να σας πω το εξής. Είχα 7 παιδάκια εντελώς αδούλευτα μιας κ ο νηπιαγωγός τους την πρωηγουμενη χρονια ουτε καν στην ταξη δεν τα βαζε τα χε αμολυτα ολη μερα απ οτι εμαθα. Οταν τα παρέλαβα δεν ηξεραν να γραφουν καν τ ονομα τους. Δε μπορουσαν ουτε το μολυβι να κρατησουν. Τους ειχα πλαστικοποιησει σε καρτελακια τα ονοματα τους κ τα χα κολλήσει πάνω στα θρανία για να τα βλέπουν να τα γραφουν πανω στις φωτοτυπιες που τους εδινα μπας κ συννενοηθουμε. Κ παρόλο που ειχα αλλες 2 τάξεις να ασχοληθώ τα παιδιά έγιναν αστέρια. Κ το ξαναλέω είχαν έρθει άγραφα χαρτιά. Το 1 από τα 7 ειχε νοητική στερηση κ το χα διπλα μου, κ ενα αλλο οσο κι αν προσπάθησα η μανα με κοροιδευε κ μου λεγε ψεματα, οποτε το παιδι τελειωσε την πρωτη χωρις να μαθει να ξεχωριζει ουτε το ο μονο το α έμαθε. Τα 5 ομως δε φανταζεστε επίπεδο. Οι μανάδες δε το πιστεύανε οτι Νοέμβρη κ τα παιδια τους διάβαζαν ανετα. Τις είχα όμως κ τις μαμάδες σούζα από κοντά με τα παιδιά, δλδ οταν ηρθε ανοιξη κ οι μαναδες αρχισαν να βολταρουν γτ ηταν κ χωριο εγραφα στο σημειωμα για το σπιτι οτι πρωτα διαβαζουμε κ μετα βγαινουμε, οχι βγαινουμε κ γυρναμε στις 9 να διαβάσουμε.

Τι θέλω να πω.. Υπό κανονικές συνθήκες τα παιδιά δε χρειάζεται να ξέρουν τιποτα απο πριν κ το καλύτερο ειναι να μην ξερουν, γτ αλλιως βαριούνται, πετάγονται να πουν κ δε μπορουμε να δουλέψουμε. Συν οτι φεύγουν απο το σχολειο κ δε νιωθουν οτι εχουν κατορθωσει κ τιποτα σπουδαίο. Φανταστειτε ποσο δυσκολο ειναι να πρεπει σε καποια παιδια να κρατας το χεράκι για να γραψουν κ καποια αλλα να ξερουν ηδη να διαβάζουν. Βεβαια τα παιδια στις πολεις εχουν πολλά ερεθισματα πια οι μαμαδες ασχολούντια κ ξερουν πολλά πράγματα αλλά το να του μαθεις με ο ζορι εμενα δε μ αρεσει. Εχω τυχει μανα νηπιαγωγο να λεει οτι το παιδι μεχρι τα 4 πρεπει να μαθει να διαβαζει μετα κλείνει το συστημα στον εγκεφαλο κ αυτη την κορη της την εμαθε. Σιγά ρε κοπελιά μην ακούω αηδίες.

Αυτο που εχει σημασια ειναι οταν το παιδι παει πρωτη να το χετε λιγο απο κοντά, λιγο ενα σπρωξιμο με το διάβασμα, λιγο να ξεβολευτείτε. Γτ πολλές μαμάδε ςβαριούνται, λένε ψέματα στις δασκάλες, τα περιμένουν όλα από το ολοήμερο (με το οποιο εγω διαφωνω) το ολοήμερο είναι φύλλαξη κ οποια εχει καλύτερη λύση καλύτερα να το αποφεύγει η τουλάχιστον να μην επαναπαύεται οτι της διάβασε το παιδι κ να ανακαλύψει καποια στιγμη κατα τα χριστουγεννα οτι το παιδι δεν προχωραει κ οτι φταιει το ολοημερο. Ελεος τα εχω δει κ αυτα!! Κ οχι γκρίνια για τις φωτοτυπίες. Οι φωτοτυπίες χρειάζονται βοηθάνε πάρα πολύ τα παιδιά στην Α δημοτικού. Το παιδι πρεπει να παρει σειρα, γτ η δευτερα ειναι πολυ πιο δυσκολη κ οτι κενο εχει μεινει δεν αναπληρώνεται με 30 παιδια μες στην τάξη. Ειδικά τα μαθηματικά ειναι πολύ απαιτητικά. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, έτσι είναι τα νέα βιβλία, έτσι ειναι η λογική πλέον. Ξεσκαρτάρισμα από μικρά, οσα μπορούν προχωράνε..

Αλλά το τονίζω φταίτε κ οι μαμάδες. Εχω δουλέψει κ σε σχολεία πολης κ σε χωριά παντού το ιδιο βλέπω. Βαρεμάρα κ για όλα φταιει το σχολείο, ο δάσκαλος κτλ κτλ. Γι αυτό λέω τις μαμάδες τις έχω σούζα δεν τολμάνε να μου πουν ψέμματα κ εγω δεν τους κρύβω την αλήθεια κ ας λεει ο διευθυντής με τροπο να τους τα λεμε. Οταν με γνωριζουν κ αρχιζουν να βλεπουν προοδο με τα παιδια τους με ευγνωμονουν. Ε μα τωρα ερχονται κ μου λενε μα στην πρώτη το παιδί μου ηταν αστέρι τώρα στη δευτερα δεν ξερω τι συμβαινει. Ναι ηταν αστερι κι εσβησε, μα κοροιδευόμαστε τώρα; Λιγη ειλικρίνια με το δάσκαλο, οσο πιο νωρις παραδεχτεις καποια πραγματα τοσο πιο ευκολα θα τα διορθωσεις. Της αλλης που το παιδι τελειωσε την πρωτη κ εμαθε μονο το α μεχρι τον Αοπρίλη μου λεγε οτι στο σπιτι τα λεει ολα στο σχολειο κατι παθαινει. Της ελεγα κ να τα λεει παπαγαλια τα λεει σας παρακαλω μη τη μαθαινετε παπαγαλια. Προσπαθηστε λιγο τιποτα αυτη,. Ε ναι στην πρωτη 4 γραμμες μαθημα το μαθαινουν απ εξω κ οι μαμαδες νομιζουν οτι τα παιδια τους διαβαζουν. Κ καποια στιγμη μου ειπε οτι το παιδι της θα γινει μοντελο κ οτι δε τα χρειαζεται τα γραμματα. Πες το καλη μου γυναικα απο την αρχη να μην παλευω αδικα.

elenasteraki
18-08-11, 11:53
Nef ο τρόπος που γράφεις εμένα σαν γονιό με προσβάλει.....Τι σημαίνει τις είχα τις μαμάδες σούζα και ξεβολευτείτε λίγο; Δεν ξέρω τι περιπτώσεις έχεις συναντήσει αλλά δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι η πλειοψηφία των γονιών είναι αδιάφοροι....Εννοείται ότι αν δεχόμουν σημείωμα που έλεγε ότι πρώτα διαβάζουμε και μετά πάμε βόλτα και να μην γυρνάμε μέχρι τις 9 θα γινόταν χαμός. Όχι γιατι αυτό που λες το θεωρώ παράλογο αλλά με θίγει σαν μαμά. Οι περισσότεροι που γράφουν εδώ γράφουν ακριβώς επειδή ψάχννονται και ενδιαφέρονται να βελτιωθούν σε όλα τα επίπεδα. Εγώ πιστεύω ότι η συνεργασία γονιών και δασκάλων είναι το κλειδί της επιτυχίας. Φυσικά υπάρχουν αδιάφοροι γονείς (θέλω να πιστεύω λίγοι) όπως υπάρχουν και αδιάφοροι δάσκαλοι, καθηγητές, παιδαγωγοί (πάλι θέλω να πιστεύω λίγοι), αλλά δεν είναι ωραίο να γενικεύουμε.
Συγγνώμη αν το ύφος μου είναι έντονο αλλά πραγματικά δεν θα μου άρεσε η δασκάλα του γιού μου να μίλαγε έτσι.
Φιλικά πάντα,
Ελένη

kourkoumpini
18-08-11, 12:55
Δυστυχως, υπαρχουν γονεις που δεν ασχολουνται με το διαβασμα του παιδιου, ειτε γιατι δεν μπορουν (δεν ειναι ικανοι λογω ελλειψης γνωσεων/ υπηρχε μαμα που ερχοταν και ρωτουσε και ασχολουνταν και προσπαθουσε αλλα ειπε οτι "το δημοτικο εβγαλα δεν μπορω να τον διαβασω"), ειτε λογω πολυωρης εργασιας, ειτε διαφορων αλλων προσωπικων λογων.

Ναι, δυστυχως, υπαρχουν γονεις που λενε "θα γινει μοντελο και δεν χρειαζεται τα γραμματα, μονο περασε το να τελειωνουμε με το σχολειο". δεν εινια η πλειοψηφια αλλα ειναι υπαρκτοι ανθρωποι. ειχα μαθητη στην α λυκειου 18 ετων (=εχασε χρονιες) και δεν ηξερε αναγνωση και γραφη και ηθελε να γινει ηθοποιος και ειχε πολυ απαιτητικο γονιο.

τωρα, η συνεργασια γονιου-δασκαλου ειναι αναγκαια προυποθεση για να προχωρησει το παιδι. ο γονιος ομως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να επισκιασει το δασκαλο, ουτε να εκφερει αρνητικα σχολια (μπροστα στο παιδι τουλαχιστον) γιατι αυτο δημιουργει συγχυση στο παιδι, το παιδι χανει την εμπιστοσυνη στο δασκαλο και δημιουργειται προβλημα στην ταξη συνολικα.

δεν εινια ουτε το καταλληλο περιβαλλον ουτε οι συνθηκες καταλληλες ωστε να αρχισουμε να μιλαμε για δυσλειτουργικα τμηματα, τμηματα 2 ταχυτητων κτλ. Οσοι εινια εκπαιδευτικοι καταλαβαινουν τι εννοω.

Οι γονεις πρεπει να ακολουθουν το ρυθμο της ταξης και του παιδιου τους σε συνεργασια με το δασκαλο. η δουλεια τους ειναι να διαβαζουν το παιδι στο σπιτι, οχι να υποδεικνυουν στο δασκαλο πως θα κανει τη δουλεια του.

nef
18-08-11, 13:03
Nef ο τρόπος που γράφεις εμένα σαν γονιό με προσβάλει.....Τι σημαίνει τις είχα τις μαμάδες σούζα και ξεβολευτείτε λίγο; Δεν ξέρω τι περιπτώσεις έχεις συναντήσει αλλά δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι η πλειοψηφία των γονιών είναι αδιάφοροι....Εννοείται ότι αν δεχόμουν σημείωμα που έλεγε ότι πρώτα διαβάζουμε και μετά πάμε βόλτα και να μην γυρνάμε μέχρι τις 9 θα γινόταν χαμός. Όχι γιατι αυτό που λες το θεωρώ παράλογο αλλά με θίγει σαν μαμά. Οι περισσότεροι που γράφουν εδώ γράφουν ακριβώς επειδή ψάχννονται και ενδιαφέρονται να βελτιωθούν σε όλα τα επίπεδα. Εγώ πιστεύω ότι η συνεργασία γονιών και δασκάλων είναι το κλειδί της επιτυχίας. Φυσικά υπάρχουν αδιάφοροι γονείς (θέλω να πιστεύω λίγοι) όπως υπάρχουν και αδιάφοροι δάσκαλοι, καθηγητές, παιδαγωγοί (πάλι θέλω να πιστεύω λίγοι), αλλά δεν είναι ωραίο να γενικεύουμε.
Συγγνώμη αν το ύφος μου είναι έντονο αλλά πραγματικά δεν θα μου άρεσε η δασκάλα του γιού μου να μίλαγε έτσι.
Φιλικά πάντα,
Ελένη

Καταλαβαίνω τι λες κ πως το εννοείς κ εννοείται οτι δεν είναι ωραίος τρόπος να σε αναγκάζουν να στέλνεις τέτοια σημειώματα. Αλλά κ εγώ δε μπορώ να κλείσω το σχολείο από το Μάρτη κ να πω οτι έμαθαν έμαθαν, επειδή ήρθε η άνοιξη. Προφανώς ήταν κάτι που γινόταν κατ επανάληψη κ απο το συνολο των μαμάδων. Στα χωριά είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Αλλά εγώ δε μπορώ να πω σιγά μωρέ χωριό είναι ας μη τα μάθουν κι όλα. Ούτε μου αρέσει να μου λένε ψέματα οταν εγώ είμαι ειλικρινής κ προσπαθώ να βοηθήσω τα παιδιά κ να μαθω τι συμβαίνει κ αντιμετωπίζουμε ενα πρόβλημα. Κ να ξέρεις οτι αν εγώ από το Μάρτη κ μετα τα φόρτωνα στον κόκορα οι μαμάδες θα μιλούσαν πολύ χειρότερα για μένα. Ξέρω οτι για να μιλάμε σε αυτό το φόρουμ καμία από εσάς δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Επίσης σε σχολείο μεγάλης πόλης που έχω δουλεψει μόνο μια μαμά στις 20 μου χε τύχει να με δουλεύει κ οταν μου λεγε περισυ ηταν αστερι το παιδι μου επιασα την περσινη δασκαλα κ τη ρωτησα τι συμβαινει με αυτο το παιδάκι μου λεει απο περισυ της εχω πει καποια πράγματα αλλά μάλλον δε θέλει να τα καταλάβει. Από αυτη την άποψη ναι ειναι εξαίρεση οι αδιάφορες μαμάδες. Οπότε υπάρχουν κ αδιάφοροι γονείς κ πες μου εσύ πως θα χειριζόσουν μια τέτοια περίπτωση. Οι πιο παλιοί δάσκαλοι σε τέτοιες περιπτώσεις δε δίνουν σημασία αλλά εγω δε μπορώ να αδιαφορήσω.

Πραγματικά όμως πέρισυ μόνο τα καλύτερα έλεγαν κ όλες μα όλες ήθελαν να μείνω στο χωριό κ με ρωτούσαν αν θα μεινω κ την επομενη χρονιά αλλιώς να πάρουν τα παιδιά να τα πάνε στο διπλανό χωριό που ήταν εξαθέσιο το σχολείο, γτ τα διθέσια κ τα μονοθέσια είναι μια πίκρα κ σπάνια γίνεται καλή δουλειά.

Υ.Γ. με το συγκεκριμένο σημείωμα είχαν γελάσει πάρα πολύ κ μια μαμά μου χε πει πολύ χαριτωμένα μου αρέσει όπως μας τα λέτε έχετε πολύ πλάκα. Αυτά κ μάλλον δεν έπρεπε να τα γράψω αυτά γτ ίσω;ς δεν έχουν να κάνουν κ πολύ με σχολεία πόλεων. Αλλά με αφορμή το οτι ηθελα να σας πω οτι κ τιποτα να μην ξερει το παιδι απο πριν μια χαρά προχωράει στην Α δημοτικού θυμηθηκα εκείνη τη χρονιά με τα πρωτάκια κ ξέφυγα.

elenasteraki
18-08-11, 13:08
Kourkoumpini συμφωνώ με αυτά που λες. Σαφώς υπάρχουν ακραίες περιπτώσεις που εσείς σαν εκπαιδευτικοί συναντάτε αλλά μη μου πεις ότι είναι ο κανόνας; Εγώ αυτό που είπα είναι ότι δεν είναι ωραίο να γενικευουμε και πιο πολύ δεν μου άρεσαν οι εκφράσεις του τύπου σούζα κλπ που ανέφερα παραπάνω. Νομίζω ότι επί της ουσίας ζητάμε τα ίδια πράγματα δηλ. τη συνεργασία.

elenasteraki
18-08-11, 13:13
Nef είδα την απάντησή σου και κατάλαβα τι εννοείς. Τη διαφωνία μου από ότι είδα την κατάλαβες οπότε νομίζω ότι συμφωνούμε με την ουσία του θέματος. Δεν έχω γνώση για το τι γίνεται σε χωριά....με στενοχωρεί πάντως αν όντως ισχύει αυτό....

nef
18-08-11, 13:15
Α και για να μην παρεξηγηθώ όταν λέω οτι το ολοήμερο είναι φύλαξη δεν εννοώ οτι αυτος ειναι ο ρόλος του, αλλα πολλές φορές έτσι καταλήγει. Ούτε μία φορά δεν έχω ακούσει καποιο γονιό να είναι ευχαριστημενος με το ολοήμερο. Μπορεί να τυχε δεν ξέρω...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
18-08-11, 13:26
Eγω παλι σαν μαμα...καταλαβαινω απολυτα την νεφ ...και λεω οτι εχει δικιο...ΑΠΟΛΥΤΟ.
Οσο και αν μας φαινεται παραλογο (και εγω πριν πανε σχολειο τα παιδια μου νομιζα οτι εχουν αλλαξει οι εποχες και οτι οι γονεις εχουν λογικη και ενδιαφερονται για τα παιδια τους με το σωστο τροπο)
Ναι το πιο μεγαλο ποσοστο δεν τους ενδιαφερει τι θα κανουν με το σχολειο τα παιδια (και εννοω οτι ναι μεν θελουν να ιεναι καλοι μαθητες...αλλα χωρις δικη τους συμμετοχη...αν δεν γινει αυτο ή το αποδεχονται και παμε παρακατω ή φταιει ο εκπαιδευτικος ...)
Επισης δυστυχως το ολοημερο ειναι σπανιο φαινομενο να γινεται δουλεια... πολλες φορες ή δεν κανουν τιποτα..οποτε γυρνανε τα παιδια εξαντλημενα ειτε φαινεται οτι τα εχουν κανει...αλλα τους εχουν δωθει οι απαντησεις ετοιμες...

Μακαρι οι γονεις ...οχι ολοι..εστω ενα 60 % να ενδιαφερονταν για το σχολικο περιβαλλον του παιδιου τους και να μην ριχναν το μπαλακι..απλα στους αλλους για πολλα πολλα ζητηματα ..

Μετα απο 4 χρονια η μεγαλη και 2 χρονια οι μικρες μου... εχω δει πολλα και λεω οτι η nef και λιγα λεει....

nef
18-08-11, 13:28
Nef είδα την απάντησή σου και κατάλαβα τι εννοείς. Τη διαφωνία μου από ότι είδα την κατάλαβες οπότε νομίζω ότι συμφωνούμε με την ουσία του θέματος. Δεν έχω γνώση για το τι γίνεται σε χωριά....με στενοχωρεί πάντως αν όντως ισχύει αυτό....

Ειναι τεράστια κουβέντα το τι ισχύει στα χωριά. Ενα θα σου πω στο χωριό που ήμουν φέτος πάνω απο τους μισούς γονείς δεν ήρθαν να πάρουν τους βαθμούς. Καταλαβαινω οτι τι να τα κάνουν τα πρόβατά τους οι άνθρωποι. Αλλά κ εγώ πως να δουλέψω έτσι. Ηρθαν μόνο την πρώτη μέρα για να κουτσομπολέψουν τους περσινούς δασκάλους. Κ αλλη μια φορά που τους καλέσαμε με το διευθυντή ηρθαν 2 γονείς μας είπαν ολη την ιστορια για τους περσινους που δε δουλεψαν τα παιδια, για τους προπερσινους που ολο τσακώνονταν κτλ κτλ. Αυτά έχω δει με βάση αυτά κρίνω. Αλλά λεω το εξής, βλέπεις οτι φέτος έχεις ένα δάσκαλο που ενδιαφέρεται, εκμεταλλεύσου τον, ζήτα του να σε βοηθήσει με το παιδί σου, ρώτα τον γτ αναλώνεσαι στα παλιά;;; Κ όταν παμε να πουμε κατι για το τώρα, αλλα λογια ν αγαπιόμαστε η απάντηση είναι καντε οτι μπορείτε εμείς δουλεύουμε.

Εγώ να δεις πόσο πληγώνομαι οταν καλούμαι να δουλέψω σε τέτοια σχολεία κ όταν βλέπω οτι τα παιδιά δεν έχουν ελπίδα να πάνε παραπέρα. Η λέξη σούζα ίσως είναι υπερβολή αλλά πες μου εσύ. Πέρα απο το δάσκαλο δε φταίνε κ οι ίδιο οι γονείς;;; Μαλλον όμως ξεφύγαμε πάρα πολύ από το θέμα κ θα μας μαλώσουν οι άλλες μαμάδες.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
18-08-11, 13:33
Kourkoumpini συμφωνώ με αυτά που λες. Σαφώς υπάρχουν ακραίες περιπτώσεις που εσείς σαν εκπαιδευτικοί συναντάτε αλλά μη μου πεις ότι είναι ο κανόνας; Εγώ αυτό που είπα είναι ότι δεν είναι ωραίο να γενικευουμε και πιο πολύ δεν μου άρεσαν οι εκφράσεις του τύπου σούζα κλπ που ανέφερα παραπάνω. Νομίζω ότι επί της ουσίας ζητάμε τα ίδια πράγματα δηλ. τη συνεργασία.

Δυστυχως και θα σου πω ενα απλο φαινομενο..οσες φορες ζητηθει απο τους γονεις να ερθουν σε συγκεντρωση του σχολειου για καποια προβληματα... ουτε το 20% δεν μαζευεται!!!

Το ποσοστο που συνεργαζεται ειναι μικρο :(

Αχ κοριτσια...οταν με το καλο τα παιδακια σας πανε στο δημοτικο... θα δειτε ακουσετε πραγματα και καταστασεις που θα λετε ειναι δυνατον???

kourkoumpini
18-08-11, 13:36

Αυτο ακριβως ειπα, οτι ΔΕΝ ειναι ο κανονας, προκειται για μια μειοψηφια. Και μεσα στη μειοψηφια υπαρχουν διαφορες κατηγοριες,
- γονιος απλα αδιαφορος τυπου "πρεπει να τα κανει ΟΛΑ το σχολειο εγω δεν πρεπει να ασχοληθω"
- γονιος με ενδιαφερον που εχει δυσκολιες και δεν ΜΠΟΡΕΙ να βοηθησει ενω ΘΕΛΕΙ και ψαχνει απεγνωσμενα τροπους να βοηθησει
- γονιος που εχει αντιληψεις απομακρυσμενες απο τα γραμματα και θεωρει το σχολειο χασιμο χρονου και απασχοληση δαπανηρη γιατι του στερει το παιδια απο τα προβατα πχ η απο το χωραφι (ναι υπαρχουν και τετοιοι γονεις ακομα και σημερα. μπορει να ειναι 1 στους 10000 αλλα υπαρχουν).
- γονιος που δουλευει απο το πρωι μεχρι το βραδυ και δεν μπορει να ασχοληθει
Και γενικα η ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ αυτη εχει διαφορες διαβαθμισεις και κατηγοριες

Σαφως η ουσια εδω ειναι η αγαστη συνεργασια γονιου-δασκαλου και ευτυχως ειπαμε στην πλειοψηφια αποτελει ζητουμενο.

elenasteraki
18-08-11, 14:00
Άρα νομίζω όλοι το ίδιο θέλουμε.
Ωστόσο Αφροδίτη σχετικά με το 20% που αναφέρεις σε συγκεντρώσεις θα σου μιλήσω από τη δική μου πείρα σχετικά με τις συγκεντρώσεις στο δικό μας σχολείο που γίνονται πάντα απόγευμα και σε εμάς μαζέυονται σχετικά λίγοι γονείς ειδικά σε θέματα που μιλάνε οι ψυχολόγοι (πλέον όσοι πηγαίνουμε αστειευόμαστε μεταξύ μας ότι είμαστε στανταράκια, ο ψυχολόγος μας αποκαλεί το φαν κλαμπ κλπ). Ωστόσο από φίλες μαμάδες που έχω και οι οποίες πολλές φορές δεν έχουν έρθει, κάποιες δεν έχουν έρθει και ποτέ, δεν είναι ότι δεν θέλουν να έρθουν...η μια πχ είναι καθηγήτρια γαλλικών και δεν μπορεί να αφήσει τα μαθήματά της, η άλλη δεν έχει που να αφήσει το παιδί της, επίσης κάποια άλλη δουλεύει τα απογεύματα κλπ....δεν σημαίνει πάντα ότι δεν ενδιαφέρονται όλοι. Βέβαια ξαναλέω ότι για το δημοτικό δεν έχω εμπειρία παρά μόνο οτι ακούω από φίλους. Δεν ξέρω αν οι συγκεντρώσεις στα δημοτικά έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα ή κάτι άλλο; δεν ρωτάω φυσικά για τις ενημερώσεις των δασκάλων.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
18-08-11, 14:36
Ωστόσο Αφροδίτη σχετικά με το 20% που αναφέρεις σε συγκεντρώσεις θα σου μιλήσω από τη δική μου πείρα σχετικά με τις συγκεντρώσεις στο δικό μας σχολείο που γίνονται πάντα απόγευμα και σε εμάς μαζέυονται σχετικά λίγοι γονείς ειδικά σε θέματα που μιλάνε οι ψυχολόγοι (πλέον όσοι πηγαίνουμε αστειευόμαστε μεταξύ μας ότι είμαστε στανταράκια, ο ψυχολόγος μας αποκαλεί το φαν κλαμπ κλπ). Ωστόσο από φίλες μαμάδες που έχω και οι οποίες πολλές φορές δεν έχουν έρθει, κάποιες δεν έχουν έρθει και ποτέ, δεν είναι ότι δεν θέλουν να έρθουν...η μια πχ είναι καθηγήτρια γαλλικών και δεν μπορεί να αφήσει τα μαθήματά της, η άλλη δεν έχει που να αφήσει το παιδί της, επίσης κάποια άλλη δουλεύει τα απογεύματα κλπ....δεν σημαίνει πάντα ότι δεν ενδιαφέρονται όλοι. Βέβαια ξαναλέω ότι για το δημοτικό δεν έχω εμπειρία παρά μόνο οτι ακούω από φίλους. Δεν ξέρω αν οι συγκεντρώσεις στα δημοτικά έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα ή κάτι άλλο; δεν ρωτάω φυσικά για τις ενημερώσεις των δασκάλων.

Παντα γινονται απογευμα και ειτε Δευτερα ειτε Τεταρτη..και σαφως και δεν μιλαω για το δικο μας σχολειο μονο.
Εννοειτε οτι υπαρχουν γονεις που οντως δεν μπορουν να ερθουν (και εμενα μου ετυχε μια φορα στα τοσα χρονια.... ενω ημουν οκ... μ επιασε ενας πονος στο γοφο που ουτε να κουνηθω δεν μπορουσα ..και ο αντρας μου δουλευε). Αλλος μπορει να εχει βαρδιες μικρα παιδια να ειναι αρρωστοι , νο το ξεχασεις μια φορα ρε γμτ οκ....σαφως και υπαρχουν κι αυτες οι κατηγοριες...Αλλα δεν γινεται αυτες οι κατηγοριες να ειναι το 80 %...και αν υπολογισουμε οτι ειναι και 2 γονεις σε καθε σπιτι...ε μα...

Η αληθεια ειναι οτι στους βαθμους και στις γιορτες.... γεμιζει το σχολειο...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
18-08-11, 14:44
και σε εμάς μαζέυονται σχετικά λίγοι γονείς ειδικά σε θέματα που μιλάνε οι ψυχολόγοι (πλέον όσοι πηγαίνουμε αστειευόμαστε μεταξύ μας ότι είμαστε στανταράκια, ο ψυχολόγος μας αποκαλεί το φαν κλαμπ κλπ).

Α καλα οταν καποια στιγμη ειχε ερθει ψυχολογος στο σχολειο και ειχαμε ραντεβου καθε δευτερη Τεταρτη απογευμα απ τους 150 γονεις που υπαρχουν (300 δλδ) μαζευομασταν μολις 6 ατομα...και απ αυτα τα 5 ηταν απ την ταξη της κορης μου

Και ειναι πραγματικα περιεργο οτι γενικα σ οτι και να γινεται στο σχολειο η ταξη της μεγαλης μου εχε την μεγαλυτερη συμμετοχη (απ τα 24 παιδια μαζευονται τουλαχιστον 15-18 γονεις..αρκετα καλο ποσοστο) Και δεν ειναι περιεργο επισης οτι αναφερεται στο σχολειο οτι το συγκεκριμενο τμημα εχει πολυ καλο δυναμικο και εχει πολλους πολυ καλους μαθητες λιγους μετριους και αυτοι που δεν πανε και πολυ καλα ειναι 2-3 παιδια (που ειναι κια αυτα οκ...αλλα μπρος στο συνολο κανουν την διαφορα) Ε οχι λοιπον δεν ειναι τυχαιο... γιατι στο συγκεκριμενο τμημα... ειμαστε οι ιδιοι και ιδιοι γονεις που παμε συνεχεια στο σχολειο ;)
Εαν δεν ειμασταν κι εμεις ... (τα στανταρακια που λες κι εσυ) ... κανεις δεν ηταν

elenasteraki
18-08-11, 15:38
Κατάλαβα.....Ενημερωτικά όμως πέρα από τους βαθμούς και τις εκπαιδευτικού περιεχομένου συναντήσεις (πχ ψυχολόγος) για ποια άλλα θέματα γίνονται συναντήσεις στο σχολείο; Στον παιδικό πχ κάνουνε στην αρχή τους έτους παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος και ενδιάμεσα παρουσιάσεις από τα διάφορα projects με τα οποία ασχολούνται όλη τη χρονιά.

nef
18-08-11, 16:11
Α καλα οταν καποια στιγμη ειχε ερθει ψυχολογος στο σχολειο και ειχαμε ραντεβου καθε δευτερη Τεταρτη απογευμα απ τους 150 γονεις που υπαρχουν (300 δλδ) μαζευομασταν μολις 6 ατομα...και απ αυτα τα 5 ηταν απ την ταξη της κορης μου

Και ειναι πραγματικα περιεργο οτι γενικα σ οτι και να γινεται στο σχολειο η ταξη της μεγαλης μου εχε την μεγαλυτερη συμμετοχη (απ τα 24 παιδια μαζευονται τουλαχιστον 15-18 γονεις..αρκετα καλο ποσοστο) Και δεν ειναι περιεργο επισης οτι αναφερεται στο σχολειο οτι το συγκεκριμενο τμημα εχει πολυ καλο δυναμικο και εχει πολλους πολυ καλους μαθητες λιγους μετριους και αυτοι που δεν πανε και πολυ καλα ειναι 2-3 παιδια (που ειναι κια αυτα οκ...αλλα μπρος στο συνολο κανουν την διαφορα) Ε οχι λοιπον δεν ειναι τυχαιο... γιατι στο συγκεκριμενο τμημα... ειμαστε οι ιδιοι και ιδιοι γονεις που παμε συνεχεια στο σχολειο ;)
Εαν δεν ειμασταν κι εμεις ... (τα στανταρακια που λες κι εσυ) ... κανεις δεν ηταν

Βλέπουμε λοιπόν οτι εκεί που οι γονείς ενδιαφέρονται, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Κ εδώ ερχόμαστε στην ερώτησή μου. Τι κάνεις όταν οι γονείς δεν ενδιαφέρονται;;; Οταν πήγαινα εγώ σχολείο τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Η μαμά μου δε με είχε διαβάσει ποτέ κ πριν μπω στο επάγγελμα μου φαινόταν υπερβολικό όταν άκουγα μαμάδες να διαβάζουν τα παιδιά τους. Τώρα βλέπω οτι τα πράγματα άλλαξαν κ δε γίνεται να βγάλει ένα παιδί την πρώτη χωρίς βοήθεια από το σπίτι. Το σύστημα πια δεν αστειεύεται. Κ ρωτάω έχουν δικαίωμα κάποιες μαμάδες να αποκλείουν τα παιδιά τους από τη γνώση;;; Για μένα δεν έχουν. Κ καταλαβαίνω οτι είναι πρόβλημα για τις μαμάδες που εργάζονται μέχρι τις 7 για παράδειγμα το να βάζει το σχολείο πολύ δουλειά στο σπίτι αλλά πιστέψτε με είναι για μία χρονιά μόνο. Μετά όλα παίρνουν το δρόμο τους. Από τη δευτέρα λίγη επιβλεψη χρειάζεται μόνο η οποία ανάλογα κ με το παιδί σιγά σιγά χαλαρώνει. Εντείνεται σε καποιες φάσεις κ μετά πάλι χαλαρώνουμε μέχρι το παιδί να καταλάβει οτι το σχολείο είναι δικό του ζήτημα κ δική του ευθύνη.

mama
18-08-11, 20:43
Με προβληματίσατε λίγο...Δεν καταλαβαίνω γιατί το να μην θέλω να "διαβάσω" το παιδι μου με κάνει "αδιάφορο" γονιό...Θεωρώ ότι δεν είναι ο δικός μου ρόλος να εξηγήσω στο παιδί μου τις απορίες που μπορεί να έχει, αυτός είναι ο ρόλος της δασκάλας. Ο ρόλος ο δικός μου θα πρέπει *να περιορίζεται στο να φροντίσω να έχει το παιδί το χώρο του για να μπορέσει να μελετήσει χωρίς να αποσπάται η προσοχή του, να ελέγξει τι έχει να διαβασει, να συγκεντρωθεί και να ολοκληρωσει τις εργασιες του και εγω να του δινω κατευθυνσεις όπου χρειάζεται.*
Υπάρχει κάτι λάθος σ'αυτο?*Εδώ δεν ξέρουμε πώς μαθαίνουν τα παιδια το αλφάβητο - το "η" του Ηλιου δεν το είχαμε ξανακούσει πριν παει το παιδι μας Α' ταξη - και θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασια να μάθουμε για να τα βοηθήσουμε? Δεν φοβάστε εσείς οι δασκάλες ότι μπορεί να μάθουμε στα παιδια κάτι με "λάθος" τρόπο και να προκαλέσουμε περισσότερη ζημιά απο το καλό που προσπαθούμε να κάνουμε?
Σε ότι αφορά τις απορίες των παιδιων και κατα πόσο τις λυνουμε εμεις στο σπιτι, να σας φερω ενα παράδειγμα: ερχεται το παιδι στο σπιτι με φωτοτυπιες στα μαθηματικα και έχει αποριες σε μια άσκηση που αφορά ισοδυναμα κλάσματα.*
Το'χω σπουδασει το αντικείμενο οπότε θα μπορουσα άνετα να του εξηγησω.. Όμως πάνω στη συζητηση προκυπτει οτι ειναι απο το παρακατω μάθημα και προφανως η δασκαλα έκανε λάθος γιατι μοιρασε τις ιδιες φωτοτυπιες με το άλλο τμημα που μαλλον ηταν λιγο πιο προχωρημενο.*
Εγω επέμενα να ΜΗΝ του εξηγησω, να μην κανει την άσκηση και να εξηγησει*στη δασκαλα το λογο.*Τελικα, "υποχρεωθηκα" να λυσουμε την άσκηση παρεα για να μην παει αγραφτος και αισθανθει άσχημα, και διαπιστωσα την επομενη μερα οτι ολες οι μαμαδες που διαβαζουν τα παιδια τους - μαθηματικοι και μη.... - ειχαν λυσει την άσκηση και στη δασκαλα που ειχε κανει το λαθος κανεις δεν ειπε τιποτα.*
Ποια αντιμετωπιση θεωρειτε σωστη? Τη δικη μου ή τη δική τους?*Πραγματικα θα ήθελα τη γνωμη σας...
Τώρα, σε ο,τι αφορά το σύστημα που "επιβάλλει" να βοηθούν οι γονεις στο σπίτι στην Α δημοτικού: είχα διαβάσει κάποτε τα βιβλία του δασκάλου και οδηγίες του ΠΙ αλλα δεν θυμάμαι να είχα δει κάτι τέτοιο. Άρα μήπως δεν φταίει το σύστημα αλλα ο τρόπος εφαρμογής του;; Διότι το σύστημα δίνει και σαφείς οδηγίες για να μην γίνεται κατάχρηση εργασιών για το σπίτι και αυτο κάθε άλλο παρά εφαρμόζεται..Τα παιδια μας φορτωνονται με άπειρες φωτοτυπίες (το χαρτί για τις οποίες σε όλα τα σχολεία το αγοράζουμε οι γονεις) που τις περισσότερες φορές δεν ειναι "δουλεια" της δασκάλας με βάση της ανάγκες της τάξης αλλα απλά φωτοτυπία (καθαρή λογοκλοπη δηλαδή) αυτουσιων σελίδων απο βοηθήματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο..

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
18-08-11, 21:00
Με προβληματίσατε λίγο...Δεν καταλαβαίνω γιατί το να μην θέλω να "διαβάσω" το παιδι μου με κάνει "αδιάφορο" γονιό...Θεωρώ ότι δεν είναι ο δικός μου ρόλος να εξηγήσω στο παιδί μου τις απορίες που μπορεί να έχει, αυτός είναι ο ρόλος της δασκάλας. Ο ρόλος ο δικός μου θα πρέπει *να περιορίζεται στο να φροντίσω να έχει το παιδί το χώρο του για να μπορέσει να μελετήσει χωρίς να αποσπάται η προσοχή του, να ελέγξει τι έχει να διαβασει, να συγκεντρωθεί και να ολοκληρωσει τις εργασιες του και εγω να του δινω κατευθυνσεις όπου χρειάζεται.*
Υπάρχει κάτι λάθος σ'αυτο?*Εδώ δεν ξέρουμε πώς μαθαίνουν τα παιδια το αλφάβητο - το "η" του Ηλιου δεν το είχαμε ξανακούσει πριν παει το παιδι μας Α' ταξη - και θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασια να μάθουμε για να τα βοηθήσουμε? Δεν φοβάστε εσείς οι δασκάλες ότι μπορεί να μάθουμε στα παιδια κάτι με "λάθος" τρόπο και να προκαλέσουμε περισσότερη ζημιά απο το καλό που προσπαθούμε να κάνουμε?
Σε ότι αφορά τις απορίες των παιδιων και κατα πόσο τις λυνουμε εμεις στο σπιτι, να σας φερω ενα παράδειγμα: ερχεται το παιδι στο σπιτι με φωτοτυπιες στα μαθηματικα και έχει αποριες σε μια άσκηση που αφορά ισοδυναμα κλάσματα.*
Το'χω σπουδασει το αντικείμενο οπότε θα μπορουσα άνετα να του εξηγησω.. Όμως πάνω στη συζητηση προκυπτει οτι ειναι απο το παρακατω μάθημα και προφανως η δασκαλα έκανε λάθος γιατι μοιρασε τις ιδιες φωτοτυπιες με το άλλο τμημα που μαλλον ηταν λιγο πιο προχωρημενο.*
Εγω επέμενα να ΜΗΝ του εξηγησω, να μην κανει την άσκηση και να εξηγησει*στη δασκαλα το λογο.*Τελικα, "υποχρεωθηκα" να λυσουμε την άσκηση παρεα για να μην παει αγραφτος και αισθανθει άσχημα, και διαπιστωσα την επομενη μερα οτι ολες οι μαμαδες που διαβαζουν τα παιδια τους - μαθηματικοι και μη.... - ειχαν λυσει την άσκηση και στη δασκαλα που ειχε κανει το λαθος κανεις δεν ειπε τιποτα.*
Ποια αντιμετωπιση θεωρειτε σωστη? Τη δικη μου ή τη δική τους?*Πραγματικα θα ήθελα τη γνωμη σας...
Τώρα, σε ο,τι αφορά το σύστημα που "επιβάλλει" να βοηθούν οι γονεις στο σπίτι στην Α δημοτικού: είχα διαβάσει κάποτε τα βιβλία του δασκάλου και οδηγίες του ΠΙ αλλα δεν θυμάμαι να είχα δει κάτι τέτοιο. Άρα μήπως δεν φταίει το σύστημα αλλα ο τρόπος εφαρμογής του;; Διότι το σύστημα δίνει και σαφείς οδηγίες για να μην γίνεται κατάχρηση εργασιών για το σπίτι και αυτο κάθε άλλο παρά εφαρμόζεται..Τα παιδια μας φορτωνονται με άπειρες φωτοτυπίες (το χαρτί για τις οποίες σε όλα τα σχολεία το αγοράζουμε οι γονεις) που τις περισσότερες φορές δεν ειναι "δουλεια" της δασκάλας με βάση της ανάγκες της τάξης αλλα απλά φωτοτυπία (καθαρή λογοκλοπη δηλαδή) αυτουσιων σελίδων απο βοηθήματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο..

Kατσε εδω πηγες αλλου...και συμφωνω μαζι σου...
ΔΕν ειπαμε να εχεις το παιδι απο πισω....αλλα στη πρωτη πχ εγω πριν ακομα μαθουν να διαβαζουν εβλεπα την φωτοτυπια... εβλεπα αν ηξεραν τι πρεπει να κανουν και εφευγα...γυρναγα μετα παο 5-10 λεπτα... εβλεπα αν ειχαν κανει την ασκηση και πηγαιναμε παρακατω...επισης στην αντιγραφη... ημουν απο πανω της... να ειναι στρογγυλα να ειναι πανω στην γραμμη να μην πετανε κτλ (και μαλιστα ειχα κανει ολοκληρη ιστορια...τα γραμματακια ειχαν ζωη και στεναχωριοντουσαν αν επεφταν απ την γραμμη γιατι χτυπαγαν..ή αν δεν εμπαιναν οι τονοι...παλι στεναχωριοντουσαν γιατι ηταν τα στολιδια τους ..βραχιολια κτλ) Στην μεγαλη που ασχοληθηκα κανει υπεροχα γραμματα ακομα και αν βιαζεται..η δασκαλα περσυ μου ειπε οτι ειχε παθει πλακα με τον γραφικο της χαρακτηρα...στις μικρες που δεν προλαβαινα καθως γεματο πολυ το προγραμμα γι αν ασχοληθω και εμ την αντιγραφη τους....τα γραμματα τους δεν ειναι και τοσο ωραια....
Επισης μ ολες της δασκαλες (εκτος απο μια ) ξεραμε οτι αν κατι δεν ειχαν καταλαβει... θα τους το εξηγουσε η δασκαλα...αλλα εδω δεν εφταιγε η δασκαλα...αλλα και το παιδι μου..που ηταν αφηρημενο...αρα ξερουν οτι πρεπει να προσεχουν μεσα στην ταξη να λυνουν αποριες γιατι στο πσιτι τους λεω οτι εγω δεν ειμαι η δασκαλα τους ..και το εχουν εμπεδωσει μια χαρα αυτο.Με την δασκαλα που δεν εξηγουσε τιποτα και τους ελεγε μονο να το σκεφτουν μονοι τους ...τοτε ναι την βοηθησα και της εξηγουσα και γραμαμτικη και μαθηματικα και ας ηταν στην τριτη και ας διαβαζε μονη της τα προηγουμενα χρονια.
Φετος που πηγαινε τεταρτη η μεγαλη παλι μονη της διαβαζε...αλλα το βιβλιο ιστοριας το κραταγα...γιατι ηθελε καπου να το πει ..να της πω οχι? Για ποιο λογο?

Υπαρχουν παιδια που αντι να διαβαζουν ειναι ολη μερα στο δρομο και παιζουν... οκ δεν τα διαβαζουν και καλα κανουν...αλλα δεν θα επρεπε να τους πουνε οτι πρωτα οι υποχρεωσεις και μετα τα υπολοιπα?

nef
18-08-11, 21:23

Πολύ σωστά τα λες κ μπράβο σου γιατί έχεις καταλάβει πλήρως το ρόλο σου. Αυτό που σου φαίνεται αυτονόητο δεν είναι για όλους. Πολλά παιδιά δεν έχουν το χώρο τους, δεν έχουν ηρεμία κτλ κτλ. Οσον αφορά τη συγκεκριμένη φωτοτυπία εννοείται κ θα έπρεπε να μη τη λύσετε παρέα κ ειλικρινά δεν κατάλαβα γτ να αισθανθεί άσχημα το παιδί. Τώρα οσον αφορά τις φωτοτυπίες κ εγώ διαφωνώ κ εννοείται οτι σπάνια δάσκαλοι φτιάχνουν φωτοτυπίες βασισμένες στις ανάγκες των παιδιών. Ομως στην Α δημοτικού τις θεωρώ αναγκαίες κ πάντα όταν συζητάω με δασκάλους της Α Δημοτικού όλοι συμφωνούν σε αυτό κ πάντα δίνουν. Επίσημα απαγορεύεται έχεις δίκιο σε αυτό κ το αναλυτικό πρόγραμμα δεν αναφέρει πουθενά τέτοιο πράγμα. Αλλά ειλικρινά πιστεύεις οτι αυτοί που φτιάχνουν τα αναλυτικά προγράμματα έχουν μπει ποτέ σε τάξη;;; Εγώ αμφιβάλλω. Τώρα όσον αφορά τις υπόλοιπες τάξεις πραγματικά δε χρειάζονται φωτοτυπίες κ πραγματικά πολλές φορές δίνονται έτσι για να φαίνεται οτι κ καλά γίνεται δουλειά. Κ σε πληροφορώ οτι οι γονείς τις ζητάνε. Εχω βρεθεί σε σχολείο που από τους γονείς ο καλύτερος δάσκαλος θεωρούνταν ένας αγριάνθρωπος που έδινε κάθε μέρα 3 σελίδες φωτοτυπίες. Τα παιδιά είχαν μάθει βέβαια κ ήταν ένα πάρα πολύ καλό τμήμα, αλλά θεωρώ οτι να μάθουν με αυτόν τον τρόπο είναι το πλέον εύκολο. Η μαγκιά είναι να μάθουν κ ν αγαπήσουν το σχολέιο όχι μέσα από τον ψυχαναγκασμό κ την καταπίεση. Κ για να κλείσω αυτά τα αναλυτικά προγράμματα έκαναν τα παιδιά ανορθόγραφα. Κ ειλικρινά προσωπικά τ θεωρώ καλά αλλά δε γίνεται να χρησιμοποιούνται για να δένουν τα χέρια στους δασκάλους. Δε φαντάζεστε για το τι κατάσταση επικρατεί αναφορικά με την ορθογραφία. Ημαρτον έκτη δημοτικού κ 15 στα 20 παιδιά να μη μπορούν να σταυρώσουν λέξη σωστή. Κ μιλάμε για πολύ καλούς μαθητές.

nef
18-08-11, 22:27
Afroδίτη ακριβως αυτό χρειάζονται τα παιδιά στην πρώτη. Λίγη καθοδήγηση, λιγη επιμονή με τη γραφή, να τους διαβάσεςι την ορθογραφία να τη γράψουν, να τους πεις καμια αγνωστη λεξούλα να δεις αν πέρα από το να μαθαίνουν την ορθογραφία παπαγαλία είναι σε θέση να αποκωδικοποιήσουν αυτό που ακούνε κ ας μη το ξέρουν. Αυτο βέβαια το κάνει κ ο δάσκαλος αλλά λίγη εξάσκηση δεν κάνει κακό. Να επιμείνεις λιγο να δείχνουν με το δαχτυλάκι όταν διαβάζουν κ να σιγουρευτείς οτι διαβάζουν κ δε λένε απ έξω το μάθημα. Να σαι δίπλα τους να τα στηρίζεις οταν προσπαθούν να κάνουν ανάγνωση γτ τα καημενούλια αγκομαχάνε να διαβάσουν, καμιά φορά ξεχνάνε ένα γράμμα γτ να μην είσαι δίπλα να τα στηρίξεις ώστε να μην πελαγώσουν;;

Στα μαθηματικά τώρα παλι να σαι κοντά να τα βοηθάς αν χρειαστεί γτ ξεχνάνε πολύ εύκολα. Μέχρι να πάνε σπίτι ξέχασαν τι είπε η δασκάλα. Αν δεν είσαι δίπλα τους ή δε θα λύσουν τις ασκήσεςι ή θα κλαίνε πάνω από τη φωτοτυπία. Βέβαια αυτά τα κάνουν συνήθως στο ολοήμερο αλλά αν μπορείς να το κάνεις εσύ δεν είναι καλύτερα;;;

Κ στη μελέτη ακόμα μπορείς να συζητήσεις με το παιδί σου διάφορα πράγματα, να σου πει τι είπαν στο σχολείο να λυθεί η γλώσσα τους. Τα βοηθάει πολύ στην έκθεση αργότερα.

Δεν καταλαβαίνω γτ να μη τα κάνεις αυτά;;; Αναφέρομαι μονο στην πρώτη δημοτικού που τα παιδιά ξεχνάνε πολύ γρήγορα. Γι αυτό χρειάζονται κ οι φωτοτυπίες στο σπίτι για εμπέδωση.

Σιγά σιγά τα παιδιά θα συστηματοποιήσουν το διάβασμά τους κ θα ναι σε θέση να διαβάζουν μόνα τους.

Mama εσύ ίσως είχες ανεξάρτητο παιδί, με καλές βάσεςι από το νηπιαγωγείο κ δε τα χρειάστηκε αυτά. Αλλά τα παιδάκια που έρχονται από το νηπιαγωγείο κ το μόνο που έχουν μάθει είναι να ζωγραφίζουν το χρειάζονται αυτό για να μπουν σε σειρά.

mama-lia
18-08-11, 22:59
Αν το παιδί σου γυρίζει χαρούμενο (το πιο βασικό) από το σχολείο, σου μιλάει με αγάπη και θαυμασμό για το δάσκαλό/α του και καταλαβαίνεις ότι μαθαίνει ό,τι καινούριο υπάρχει σε κάθε σελίδα, όταν του το ρωτάς το ίδιο ή κάτι παρόμοιο, τότε να είσαι ήρεμη!

Τα παιδιά πρέπει να μας έχουν δίπλα τα πρώτα χρόνια και μετά, με τον τρόπο μας, σιγά σιγά απομακρυνόμαστε, αφήνοντάς τα να μας νιώθουν... και να γίνονται υπεύθυνα... Θυμάστε πώς μάθατε ποδήλατο; Θυμάστε πώς ξαφνικά το χέρι που σας κρατούσε σας άφησε, αλλά εσείς το νιώθατε; Κάπως έτσι...

Στην πρώτη τάξη πρέπει να είμαστε δίπλα!

Συγκινήθηκα! Τι γλυκό να είσαι μανούλα!

Κι αν έχετε και ένα δάσκαλο που τα εμπνέει ότι είναι μεγάλη τύχη...

mama
18-08-11, 23:42
Mama εσύ ίσως είχες ανεξάρτητο παιδί, με καλές βάσεςι από το νηπιαγωγείο κ δε τα χρειάστηκε αυτά. Αλλά τα παιδάκια που έρχονται από το νηπιαγωγείο κ το μόνο που έχουν μάθει είναι να ζωγραφίζουν το χρειάζονται αυτό για να μπουν σε σειρά.
Για να είμαι ειλικρινής, είχαμε την τύχη να έχουν και οι δυο εκπληκτικές νηπιαγωγούς που έκαναν εξαιρετική δουλεια στο σχολείο (καθόλου δουλεια για το σπίτι!!), και στο τέλος της χρονιάς ηταν έτοιμα για το δημοτικό.
Και θα συμφωνήσω με τη mama-lia, αν το παιδι ειναι ευχαριστημένο απο το δάσκαλο του αυτο φαίνεται! Έχω δει με τι λατρεία & θαυμασμό & μ'ενα χαμόγελο τεράστιο κοίταζε ο γιος μου το δάσκαλο του σε κάποια τυχαία συνάντηση εκτός σχολείου! Δεν χρειαζόταν να μου πει ότι τον θεωρεί "τον καλύτερο δάσκαλο του σχολείου", το έβλεπα....

nef
19-08-11, 00:21
Αν το παιδί σου γυρίζει χαρούμενο (το πιο βασικό) από το σχολείο, σου μιλάει με αγάπη και θαυμασμό για το δάσκαλό/α του και καταλαβαίνεις ότι μαθαίνει ό,τι καινούριο υπάρχει σε κάθε σελίδα, όταν του το ρωτάς το ίδιο ή κάτι παρόμοιο, τότε να είσαι ήρεμη!

Τα παιδιά πρέπει να μας έχουν δίπλα τα πρώτα χρόνια και μετά, με τον τρόπο μας, σιγά σιγά απομακρυνόμαστε, αφήνοντάς τα να μας νιώθουν... και να γίνονται υπεύθυνα... Θυμάστε πώς μάθατε ποδήλατο; Θυμάστε πώς ξαφνικά το χέρι που σας κρατούσε σας άφησε, αλλά εσείς το νιώθατε; Κάπως έτσι...

Στην πρώτη τάξη πρέπει να είμαστε δίπλα! Συγκινήθηκα! Τι γλυκό να είσαι μανούλα...

Κι αν έχετε και ένα δάσκαλο που τα εμπνέει ότι είναι μεγάλη τύχη...

Αχ καλέ κι εγώ συγκινήθηκα. Τι γλυκιά που είσαι!! Σε 2 προτάσεις τα είπες όλα!!

LA LATINA
21-08-11, 14:36
nef

αυτο που λες
"Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, έτσι είναι τα νέα βιβλία, έτσι ειναι η λογική πλέον. Ξεσκαρτάρισμα από μικρά, οσα μπορούν προχωράνε.. "
ειναι αυτο που μας κανει να φοβομαστε η να αγχωνομαστε..........ευτυχως το λες εξω απ τα δοντια για οσους δεν το καταλαβαν...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
21-08-11, 15:40
nef

αυτο που λες
"Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, έτσι είναι τα νέα βιβλία, έτσι ειναι η λογική πλέον. Ξεσκαρτάρισμα από μικρά, οσα μπορούν προχωράνε.. "
ειναι αυτο που μας κανει να φοβομαστε η να αγχωνομαστε..........ευτυχως το λες εξω απ τα δοντια για οσους δεν το καταλαβαν...

Eσυ που καταλαβες...πες μου τι καταλαβες δλδ??

nef
21-08-11, 18:34
Κορίτσια αυτή την κουβέντα μου την έχουν πει 2 διαφορετικοί σχολικοί σύμβουλοι για να μη λέτε οτι τα βγάζω κ από το κεφάλι μου κ γενικά πολλοί δάσκαλοι συμφωνούμε σε αυτό. Στη δική μου γενιά τα παιδιά δε θέλαμε καμία βοήθεια στο σπίτι κ ποτέ κανείς δε μας βοηθούσε κ μια χαρά πανεπιστήμια τελειώσαμε όλοι. Τώρα τι άλλαξε δλδ;; τα παιδιά γεννιούνται λιγότερο εξυπνα, οι δασκάλες είναι λιγότερο καταρτισμένες ή οι μαμάδες υπερβολικές κ δεν έχουν με τίποτ άλλο να ασχοληθούν από το να διαβάζουν τα παιδιά τους;; Νομίζω τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Προσωπικά εμένα αυτά τα βιβλία πλην κάποιων εξαιρέσεων που είναι κακογραμμένα (μιλάμε για κανά 2 βιβλία όχι περισσότερα) μου αρέσουν πολύ όμως θεωρώ οτι δεν πηγαίνουν τα παιδιά ομαλά έτσι ώστε όλα τα παιδάκια αναιξερέτως να μάθουν θέλοντας κ μη. Είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα από τα παλιά, οι καλοί μαθητές δεν αντιμετωπίζουν καμία απολύτως δυσκολία όμως το χάσμα ανάμεσα σε καλούς κ όχι κ τόσο καλούς μαθητές μεγαλώνει πολύ. Κ ο αγώνας δρόμου για τους δασκάλους κ τους γονείς προκειμένου να γεφυρωθεί αυτό το χάσμα είναι μεγάλος.

Δε μπορώ να γνωρίζω αν το υπουργείο είχε τη σκοπιμότητα να διαχωρίσει τους μαθητές όταν έφτιαχνε τα βιβλία, ούτε μπορώ να φανταστώ γιατί να το θέλει αυτό, όμως στην πράξη αυτό είναι το αποτέλεσμα. Απλά πιστεύω οτι τα συγκεκριμένα βιβλία όποιος τα φτιαξε είχε στο μυαλό του ιδανικά παιδιά, ιδανικά σχολεία, ιδανικούς δασκάλους κτλ κτλ. Κ για να έχει κάποιος έτσι τα πράγματα στο μυαλό του σημαίνει οτι δεν έχει μπει ποτέ μα ποτέ σε τάξη.

nef
21-08-11, 18:36
Κορίτσια αυτή την κουβέντα μου την έχουν πει 2 διαφορετικοί σχολικοί σύμβουλοι για να μη λέτε οτι τα βγάζω κ από το κεφάλι μου κ γενικά πολλοί δάσκαλοι συμφωνούμε σε αυτό. Στη δική μου γενιά τα παιδιά δε θέλαμε καμία βοήθεια στο σπίτι κ ποτέ κανείς δε μας βοηθούσε κ μια χαρά πανεπιστήμια τελειώσαμε όλοι. Τώρα τι άλλαξε δλδ;; τα παιδιά γεννιούνται λιγότερο εξυπνα, οι δασκάλες είναι λιγότερο καταρτισμένες ή οι μαμάδες υπερβολικές κ δεν έχουν με τίποτ άλλο να ασχοληθούν από το να διαβάζουν τα παιδιά τους;; Νομίζω τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Προσωπικά εμένα αυτά τα βιβλία πλην κάποιων εξαιρέσεων που είναι κακογραμμένα (μιλάμε για κανά 2 βιβλία όχι περισσότερα) μου αρέσουν πολύ όμως θεωρώ οτι δεν πηγαίνουν τα παιδιά ομαλά έτσι ώστε όλα τα παιδάκια αναιξερέτως να μάθουν θέλοντας κ μη. Είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα από τα παλιά, οι καλοί μαθητές δεν αντιμετωπίζουν καμία απολύτως δυσκολία όμως το χάσμα ανάμεσα σε καλούς κ όχι κ τόσο καλούς μαθητές μεγαλώνει πολύ. Κ ο αγώνας δρόμου για τους δασκάλους κ τους γονείς προκειμένου να γεφυρωθεί αυτό το χάσμα είναι μεγάλος.

Δε μπορώ να γνωρίζω αν το υπουργείο είχε τη σκοπιμότητα να διαχωρίσει τους μαθητές όταν έφτιαχνε τα βιβλία, ούτε μπορώ να φανταστώ γιατί να το θέλει αυτό, όμως στην πράξη αυτό είναι το αποτέλεσμα. Απλά πιστεύω οτι τα συγκεκριμένα βιβλία όποιος τα φτιαξε είχε στο μυαλό του ιδανικά παιδιά, ιδανικά σχολεία, ιδανικούς δασκάλους κτλ κτλ. Κ για να έχει κάποιος έτσι τα πράγματα στο μυαλό του σημαίνει οτι δεν έχει μπει ποτέ μα ποτέ σε τάξη.

διορθ.ανεξαιρέτως (σόρρυ για το ορθογραφικό κεκτημένη ταχύτητα)

emmaki
21-08-11, 19:16
Γνωρίζω πολλούς δασκάλους που δίνουν την ψυχούλα τους μέσα στην τάξη, που έχουν ξεχάσει τι θα πει απόγευμα-ελέυθερος χρόνος για να προετοιμάσουν το μάθημα της επόμενης μέρας και να καλύψουν τις ανάγκες κάθε παιδιού ξεχωριστά (και με 20+ παιδιά στην τάξη), που κάνουν ό,τι καλύτερα μπορούν σε ένα "κακό" σχολικό περιβάλλον (20+ παιδιά σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται καλό περιβάλλον, όπως και δεν θεωρείται καλό περιβάλλον ένα ελλειπές, σε υλικό και υποδομές, περιβάλλον) (Φυσικά υπάρχουν και οι κακοί δάσκαλοι, όπως υπάρχουν κακοί και σε κάθε επάγγελμα). Επίσης, λόγω της δουλειάς μου (εκπαιδευτικός σε ΚΕΔΔΥ) έρχομαι σχεδόν καθημερινά σε επαφή με παιδάκια που παραπέμπονται με το αίτημα της αηιολόγησης για μαθησιακές δυσκολίες γιατί τελειώνοντας την Α δημοτικού δεν μπορούν να διαβάσουν. Στην πλειοψηφία τους τα παιδιά είναι τα αποτελέσματα κακής διδασκαλίας. Και εξηγώ, τα περισσότερα που παραπέμπονται με αυτό το αίτημα, όταν τα βάζω να κάνουν αναγνώριση γραμμάτων (γιατί δεν μπορούν να διαβάσουν μια λέξη), μου λένε "αυτό είναι το 'μου', αυτό είναι το 'α'". Όταν τους λέω να το διαβάσουν όλο μαζί μου λένε "'μουα'". Το 'μουα' δεν είναι κάτι που το καταλαβαίνουν, άρα δεν καταλαβαίνουν την λέξη και άρα δεν μπορούν να διαβάσουν! Στις περισσότερες τώρα περιπτώσεις αυτών των παιδιών, την ανάγνωση με αυτό τον τρόπο την έμαθαν από τους γόνεις τους, που θεωρούσαν ότι στο σχολέιο πάνε αργά, ότι η τρόπος που τα έμαθαν οι ίδιοι ήταν καλύτερος, ότι κανείς δεν έπαθε τίποτα αναγνωρίζοντας το 'μ' ως 'μου' κλπ κλπ κλπ
Τι θέλω να πω με όλα αυτά;
Η επιστήμη της διδακτικής εξελίσσεται. Πάντα εξελισσόταν και πάντα θα εξελίσσεται. Τρόποι διδασκαλίας τηυν εποχή των γονιών μας ήταν ξεπερασμένοι όταν ήματσαν εμείς στο σχολέιο. Αντίστοιχα, τρόποι διδασκαλίας της δικής μας εποχής είναι σήμερα ξεπερασμένοι, και οι σημερινοί θα ξεπεραστούν (πιθανότατα) σε 10 χρόνια....
Ο δάσκαλος τους παιδιού σας είναι σύμμαχος σας. Αγωνίζεται και αυτός για να προσφέρει ό,τι καλύτερο μπορεί στο θυσαυρό σας. Μην το ξεχνάτε αυτό! Συζητήστε μαζί του. Λύστε τις απορίες σας. Ενημερωθείτε για τον τρόπο δουλειας στο σχολείο. Μάθετε τι απαιτήσεις έχει από τα παιδιά. Μάθετε γιατί επιλέγει να κάνει το Α και όχι το Β που σας φαίνεται εσας καλύτερο....
Ένα παιδάκι της Α δημοτικού δεν θα πρέπει να περνάει ώρες ατελείωτες πάνω από τα βιβλία του. Αν συμβαίνει αυτό, ενημερώστε το δάσκαλο. Δείτε τι δεν πάει καλά.....

Και κλέινοντας, να επιστρέψω στο αρχικό ερώτημα. Καλός δάσκαλος είναι με μία φράση αυτός που κάνει το παιδί να θέλει να πάει σχολέιο! Και τα παιδιά καταλαβαίνουν ποιός δάσκαλος (σε όλες τις βαθμίδες) λουφάρει και δεν κάνει τη δουλειά του!

LA LATINA
21-08-11, 19:58
Eσυ που καταλαβες...πες μου τι καταλαβες δλδ??

οτι αυτο που λεω τοσες μερες, οτι υπαρχει διαχωρισμος γρηγορων και αργων, καλων και κακων, οπως θες πες το, μαθητων, και οτι οι δασκαλοι προχωρανε με τους λιγους και καλους, ΙΣΧΥΕΙ....ειπα κατι δυσνοητο?

emmaki
21-08-11, 20:44
οτι αυτο που λεω τοσες μερες, οτι υπαρχει διαχωρισμος γρηγορων και αργων, καλων και κακων, οπως θες πες το, μαθητων, και οτι οι δασκαλοι προχωρανε με τους λιγους και καλους, ΙΣΧΥΕΙ....ειπα κατι δυσνοητο?

Ο δάσκαλος όταν έχει μια τάξη με 20+ παιδιά (και ακόμα περισσότερα φέτος λόγω ΔΝΤ) δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να ασχοληθεί με όλα τα παιδιά το ίδιο. Πρέπει μέσα στο διάστημα της σχολικής χρονιάς να "βγάλει" μια συγκεκριμένη ύλη.
Σε ιδανικές συνθήκες, το κάθε τμήμα θα είχε 15 παιδιά το πολύ, και ο δάσκαλος θα ασχολούνταν ατομικά με τον κάθε μαθητή. Θα έδινε ξεχωριστές ασκήσεις, θα επέμενε σε κάποιους τομέις που ο μαθητής ήταν πιο αδύνατος, θα έβαζε ξεχωριστή δουλειά για το σπίτι στον καθένα κλπ.
Όταν υπάρχουν 20+ παιδιά στην τάξη, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό!
Κάνεις ένα μέσο μάθημα. Ούτε για τον αδύνατο αλλά ούτε και για τον προχωρημένο, βάζεις ίδιες ασκήσεις μέσης δυσκολίας για όλους και....όποιος κατάλαβε κατάλαβε....
Δυστυχώς, τα πράγματα μας έχουν φέρει σε αυτό το σημείο. Ακόμα και αυτοί που θέλουν (και θεωρώ ότι είναι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών) να μην μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους! Και τα πράγματα θα γίνουν ακόμα χειρότερα όσο περνά ο καιρός.....Μακάρι να βγω λάθος, αλλά είμαι απαισιόδοξη για την εκπάιδευση που λατρεύω.....

LA LATINA
21-08-11, 22:41
εμενα δε χρειαζεται να μου τα εξηγησεις αυτα καλη μου γιατι ειμαι συναδελφος....της αγγλικης μεν, αλλα ξερω πως ειναι με ενα τσουρμο να προσπαθεις να βγαλεις την υλη....σε νιωθω απολυτα!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-08-11, 01:12
Και τι σχεση εχει αυτο με το αν ειναι δυσκολη τελικα η πρωτη??
Πιστευεις οτι το παιδι σου δεν εχει δυνατοτης και γι αυτο φοβασαι??
Τρια παιδια εχω που πηγαν πρωτη χωρις να το προετοιμασω και ηταν και ειναι απ τις πρωτες μαθητριες χωρις να ζοριζομαστε στο σπιτι (και δνε θεωρω οτι εχω τα ξεφτερια...αλλα νορμαλ παιδια)
Τα βιβλια (αν ρωτας αυτο...) ναι..αν τα δεις εσυ (κι εγω και οποισδηποτε δεν εχει το βιβλιο του δασκαλου) δεν ξερεις τι πρεπει να διδαχθει το παιδι .... στην καθε ενοτητα... (αλλα υπαρχει και το βιβλιο του Σαββαλα που δειχνει σε καθε ενοτητα τι μαθαινουν..αυτο για οποια ενδιαφερεται) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν το κανουν στο σχολειο και τα παιδια δεν ειναι οκ (οσα εχουν μαθει να προσεχουν τι λεει η δασκαλα)

Δεν εχω να πω πολλα....δεν κανω εικασιες ουτε μιλαω απο λογια τριτων...αλλα απο εμπειρια... και αυτα που λεω τα εζησα ... και τα ειδα οχι 1 φορα αλλα 3.(δεν θα μιλησω απο γνωστους)

Τα παιδια δεν χρειαζονται να ειναι προετοιμασμενα αν ειναι φυσιολογικα παιδια τα καταφερνουν μια χαρα (δεν εχει σημασια αν ξερουν να διαβαζουν ..αλλα καλο θα ηταν να ξερουν πανω απ ολα τροπους στο σχολειο..οπως οτι ακουμε την δασκαλα και προσεχουμε τι μας λεει κτλ και δεν μιλαμε με τους φιλους μας...πολυ σημαντικο αυτο)

Επισης οσες δασκαλες μιλησαν ειπαν οτι δεν χρειαζεται τα παιδια να τα ξερουν γιατι θα τα μαθουν στο σχολειο(αυτο το προσεξες φανταζομαι..γιατι στην ουσια αυτη ηταν η ''διαφωνια'' μας. Αν πιστευαν κατι αλλο θα μας ελεγαν να τα προετοιμαζουμε...

LA LATINA
22-08-11, 08:35
εγω ειδα και πολλες που ειπαν οτι δεν ειναι κακο να ειναι προετοιμασμενα και ειδα και να παραδεχονται οτι οι ρυθμοι ειναι για τους γρηγορους και τους ετοιμους και ειδα και να λενε καποια ατομα οτι εννοειται οτι ο γονιος δε θα ειναι μονο παιχνιδι αλλα θα κανει και τετοια πραγματα...επειδη αρχισα να θεωρω οτι στο τελος θα μαλωσουμε, θα πειτε και τα παιδια μας καθυστερημενα δεν ξερω τι αλλο θα ακολουθησει, γραφω το τελευταιο μου μηνυμα και αποχωρω απο τo θεμα

ειτε το παιδι μου ειναι σπιρτο ειτε ειτε ντουβαρι
ειτε ειναι το σχολειο αρκετο ειτε οχι
ειτε ειναι ο δασκαλος με μερακι και ευσυνειδητος ειτε ειτε αχρηστος

εγω σα μανα θελω να ειμαι κοντα στο παιδι μου και να του μαθαινω πραγματα
τελος
ευχαριστω και συγνωμη αλλα δεν εχω τιποτε αλλο να προσθεσω ειλικρινα

Morchelina
22-08-11, 11:11

Tέλεια παρομοίωση με το ποδήλατο. Μπορεί να πέσει μόνο του αλλά θα ξανασηκωθεί.

Φετος που πηγαινε τεταρτη η μεγαλη παλι μονη της διαβαζε...αλλα το βιβλιο ιστοριας το κραταγα...γιατι ηθελε καπου να το πει ..να της πω οχι? Για ποιο λογο?

Το λόγο τον έδωσε η mama-lia. Δεν είναι ανασφάΛεια να θέλει να τα πει κάπου; Αργότερα στο γυμνάσιο πόσο χρόνο θα χάνει έτσι λέγοντας το μάθημα; Είναι πιο κουραστικό από το να το διαβάζεις απλώς. Βοηθάω αλλά βιβλίο δεν κρατάω. Μόνα τους πρέπει να μάθουν πόσες φορές πρέπει να διαβάσουν για να εμπεδώσουν το μάθημα. Πρέπει να έχουν εμπιοστοσύνη στις ικανότητες τους και να αναπτύξουν τη δική τους μέθοδο διαβάσματος. Σπρώξτην σιγά σιγά στην ανεξαρτησία.

Σε ιδανικές συνθήκες, το κάθε τμήμα θα είχε 15 παιδιά το πολύ, και ο δάσκαλος θα ασχολούνταν ατομικά με τον κάθε μαθητή. Θα έδινε ξεχωριστές ασκήσεις, θα επέμενε σε κάποιους τομέις που ο μαθητής ήταν πιο αδύνατος, θα έβαζε ξεχωριστή δουλειά για το σπίτι στον καθένα κλπ.

Εμείς που έχουμε τις ιδανικές συνθήκες στο σχολείο μας γιατί δεν γίνεται αυτό. Ο όγκος της ύλης είναι εξοντωτικός για το δάσκαλο ιδίως αν είναι αγχωτικός και δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα ουσιώδη.

Πάντως δεν θυμάμαι ποια κοπέλα το είπε. Δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα είναι πιο δύσκολα. Και παλιά είχαμε και τους τόνους, πνεύματα, γραμματική βουνό στην Α'. Και είμασταν και 40 παιδιά στην τάξη :shock: και οι πιο πολλοί γονείς απόφοιτοι δημοτικού. Μια ζωή τα ίδια χάλια είναι. Γιατί δεν βελτιώνεται δεν καταλαβαίνω με τόσες μεταρρυθμίσεις; Πρέπει να μειωθεί δραστικά η ύλη. Έτσι κι αλλιώς το επίπεδο των παιδιών δεν βελτιώνεται γιατί το σχολείο δεν απευθύνεται στον μέτριο μαθητή.

nef
22-08-11, 12:35
Καλέ ας μη δημιουργείται ένταση κ μην αποχωρείτε από την κουβέντα ο καθένας τη γνώμη του λέει κ τις ανασφάλειές του εκφράζει. Εγώ σε ένα μήνα θα γεννήσω το κοριτσάκι μου κ παρόλο που είμαι δασκάλα προβληματίζομαι σε καποια θέματα όσον αφορά το πως θα τα χειριστώ όταν προκύψουν. Προβληματίζομαι ακόμα κ για το πως θα χει καταντήσει το σχολείο οταν θα πάει το δικό μου το παιδί..Τεσπα αλλο θέμα αυτό.

Morchelina συμφωνώ μαζί σου για το κράτημα του βιβλίου. Θυμάμαι οτι εγώ ηθελα να μου το κρατάει η μαμά μου για να δει οτι το ξερω κ αν το ξεχάσω μεχρι την επόμενη να μην έχω ευθύνη αφού εγω θα της το χα πει. Οπότε από αυτή την άποψη είναι ανασφάλεια. Επίσης εχω ακούσει για τρελές καταστάσεςι, οπου παιδιά πάνε στη μαμα με το βιβλιο της ιστοριας π.χ. λεει η μαμα δε το ξερεις ξαναδιαβασε το. Πόσες φορές;; λέει το παιδι. Οσες πρεπει απανταει η μαμα. Μετά από λίγο γυρνάει. Το διάβασα 5 φορές. Δε το ξέρεις ξαναλέει η μαμά κ καπου εκει ξεφευγει το πράγμα κ αρχιζουν οι φωνες κ τα κλάμματα κ στο τέλος του τα μαθαινει η μαμά. Ε μα χρυσό μου βρες τρόπο να ξέρεις το μάθημα, τι τη σκας την έρμη τη μανούλα;;; Κ έρχεται η μαμά στο σχολειο κάποια στιγμή κ λέει δεν αντέχω άλλο 3 ώρες τη μέρα διαβάζουμε ιστορία τα χω μάθει εγώ μου λένε.

Αυτό με το κράτημα του βιβλίου δε μ αρέσει επίσης γτ πάει προς την παπαγαλία. Καλύτερα να διαβάζουν το μαθημα, να υπογραμμίζουν τα σημαντικά κ να σημειώνουν με α, β, γ ή αριθμούς οτι πρεπει να θυμηθούν απ έξω, να βγάλουν κανα 2 ερωτήσεις κ αν κάτι θέλουν να σιγουρευτούν οτι το ξέρουν σωστά να το γράψουν σε ένα χαρτάκι. Αυτό που είναι καλό είναι η μαμά να κάνει αιφνιδιαστικούς ελέγχους. Δλδ μια φορά στο τόσο να λέει στο παιδί. Για φέρε το τάδε μάθημα να δω τι έχεις διαβάσει;;;

Επίσης όταν το παιδάκι λέει κράτα το βιβλίο να σου πω το μάθημα μπορεί να σημαίνει οτι το ξέρει τέλεια κ θέλει επιβράβευση. Ε αν υποπτευόμαστε οτι είναι αυτό δεν υπάρχει λόγος να στερήσουμε ένα μπράβο από το παιδί.

LA LATINA
22-08-11, 12:48
την κουβεντα την παρακολουθω απλα δεν εχω κατι να προσθεσω και δε θελω να λεω τα ιδια και τα ιδια

nef
22-08-11, 16:26
Boyboom τώρα ξαναδιαβάζω απο τις αρχη τις δημοσιευσεις στο τοπικ γτ ηθελα να δω γτ δημιουργηθηκε αυτο το κλίμα κ θελω να σου πω κ να πω σε όλες σας το εξής. Οι σύμβουλοι μας λένε οτι αν διδάξουμε τα βιβλία λάθος μέχρι τα Χριστούγεννα θα τα έχουμε τελειώσει. Αυτό σημαίνει οτι καμία δασκάλα δεν έχει το δικαίωμα να διδάσκει 1 μήνα το αλφάβητο μονο. Δε γίνεται ο καθένας να κάνει του κεφαλιού του κ όπως τον βολεύει κ αν βλέπετε τέτοιο πράγμα θα πρέπει να το καταγγέλετε. Βέβαια αυτό είναι λίγο ευαίσθητο θλεμα, δλδ δεν τρέχουμε με το παραμικρό να πιάνουμε διευθυντές κ προισταμένους να κάνουμε φασαρία. Πρώτα το συζητάτε με τη δασκάλα. Αλλά νομ'ιζω οτι το να τρέχουμε με τη γλώσσα της α δημοτικού είναι θέμα απειρίας κ να το προσέξετε με τους δασκάλους της πρώτης. Εγώ οταν πήρα πρώτη φορά Α δημοτικου με έλουσε κρύος ιδρώτας, γτ κοίταγα τα βιβλία κ έλεγα δε γίνεται τι θα κάνουμε στο μάθημα, πως θα περάσει το δίωρο. Το βιβλίο του δασκάλου δινει για το πρώτο μάθημα αν θυμάμαι καλά 4 ώρες. Τι θα κάνουμε έλεγα τόσες ώρες θα κοιτάμε το παπί;; Στρώθηκα λοιπόν, έφτιαξα υλικό,έψαξα, διάβασα κ ξαναδιάβασα το βιβλίο του δασκάλου, μπήκα στις προτεινόμενες σελίδες στο ίντερνετ κ το βιβλίο το τέλειωσα τέλη Μαίου. Οχι νωρίτερα. Τους έδωσα θυμάμαι καρτελάκια με τη λέξη παπί, το κόψαμε σε συλλαβές, μετά σε γράμματα. Το χωριζαμε στα 2 χερακια πα κ στο αλλο πι να καταλλάβουμε τη συλλαβή. Μετά το κοψαμε σε γράμματα, μετά το μπερδέψαμε κ φτιάξαμε πάλι τη λέξη, χτυπήσαμε παλαμάκια τις συλλαβές, χτυπήσαμε παλαμάκια τα φωνήματα, κάναμε το ίδιο κ με το όνομά μας μη σας τα λεω τωρα τοσο αναλυτικά αλλά κάναμε πάρα πολλά πράγματα γύρω από μια λέξη γτ μια λέξη είχε το πρώτο μάθημα όλη κι όλη. Κ τα παιδιά πολύ ευτυχισμένα κ χαρούμενα. Κ προγραφικές ασκήσεις κάναμε, κ το ονομά μας μάθαμε να γράφουμε. Αλλά κ όλα τα παιδιά να ήξεραν να γράφουν το όνομά τους εγώ πάλι θα τους έβαζα να γεμίσουν μια σελίδα με το όνομά τους, έτσι για μια πρώτη επαφή. Θέλω να πω δε γίνεται ο καθε ένας που δεν ξέρει τι να κάνει να προχωράει έτσι τρέχοντας κ να δίνει κ φωτοτυπίες κ άμα τα τελειώσει όλα να πάει κ σε ύλη δευτέρας τρίτης κ εγώ δεν ξέρω τι. Το θέμα είναι οχι να βγαίνει η ύλη, αλλά να βγαίνει σωστά. Αλλά παρόλο που πήγαινα τόσο αργά, είχαμε κάθε μέρα τα εξής. 1) Αναγνωση 5 φορές το μάθημα κ να δείχνουμε με το δαχτυλάκι (έλιωνα με αυτο το δαχτυλάκι ειναι τοσο γλυκούλικα), 2)αντιγραφή κ ορθογραφία, στην αρχή 1-2 λέξεις κ μετά οτι έδινε το βιβλίο, νομίζω αργεί να δώσει ορθογραφία το βιβλίο αλλά εγω κάτι τους έβαζα κ αγνωστη μαλιστα, δε θυμάμαι ακριβώς αλλά κατι γράφαμε το πρωι για να δω αν κατάλαβαν την αντιστοιχία συμφωνο -φωνήεν, δλδ δεν ηταν τοσο ορθογρ. αλλά σαν ασκησούλες διερευνητικες του τι εχουν καταλάβει. Κ 3)1 φωτοτυπία στη γλώσσα, 4)1 στα μαθηματικά. Ή μπορεί να είχαμε κάποια ασκησούλα στο τετράδιο στα μαθηματικά. Σύνολο αυτό για ένα τόσο μικρό παιδάκι είναι γύρω στη 1-1μιση ωρα διαβασμα γτ γράφουν κ αργά μερικά. Αυτά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα για να πούμε οτι ένα παιδί ξεκίνησε καλά, πήρε δλδ καλές βάσεις.
Δλδ οι δασκάλες που τα τελειώνουν αυτά σε ένα μήνα μετά τι κάνουν. Οσο καλό κ να ναι ενα τμήμα χρειάζεται συγκεκριμένη δουλειά κ υπομονή. Κ να το απαιτήσετε αυτο αν δε το δέιτε να συμβαίνει. Θυμαμαι τα έβαζα να μου διαβάζουν την εκφωνιση της ασκησης πριν ακομα μαθουν καλα καλα να διαβαζουν κ το καναν αγκωμαχόντας κ μου εξηγούσαν τι πρεπει να κανουν μονα τους κ μετα έπερναν ικανοποίηση από ολο αυτό. Ναι ειναι πιο εύκολο να διαβασω την εκφωνιση εγω, να τελειωνουμε να τους τα εξηγήσω κιολας κ να μη φαω 10 λεπτά με αυτό το πράγμα. Αλλά κ να τλειώσω που θα πάω, κ να τους διδάξω τον αόριστο στην πρώτη τι θα καταλάβω;; Πόσα κ ποσα εκτάκια έχω δει να μην ξέρουν τους χρόνους ή να μην ξέρουν τι σημαίνει αόριστος κ μέλλοντας.

Μη σας φαίνονται εύκολα, υπάρχει πολλή δουλειά που πρέπει να γίνει για να οικοδομηθεί σωστά η γνώση. Κ οποιος ξερει να την κάνει αυτή τη δουλειά δεν τελειώνει τα γράμματα σε 1 κ 2 μηνες. Κ για να ξερετε γτ εχω κ φιλες νηπιαγωγους, δουλεια του νηπιαγωγειου βαση των αναλυτικων προγραμματων δεν ειναι να μαθουν τα παιδια γραμματα. Ειναι άλλοι οι στόχοι του νηπιαγωγείου. Προγραφικές ασκήσεις ναι, το όνομά τους, τέτοια πράγματα. Στη ζούλα δίνουν φωτοτυπίες οι νηπιαγωγοί κ οι σύμβουλοι τους φωνάζουν γι αυτό το θέμα. Βεβαια εμένα δε με πειράζει να ρχονται δουλεμένα απο το νηπιαγωγείο γτ οι νηπιαγωγοι ξερουν πως να δουλέψουν αλλα δεν ειναι κ απαραιτητο. Ουτε αμα ερθουν κ ξερουν να διαβαζουν απο το νηπιαγωγειο εγω θα τα ξεκινήσω με εκθεση. Αρα το θέμα δεν ειναι το πριν. Οπως λεει κ η Αφροδίτη δε γίνεται πάντα να είσαι ένα βήμα μπροστά κάποια στιγμή θα το χάσεις. Το θέμα είναι να βοηθάς το παιδί σου με το σωστό τρόπο όταν πρέπει κ εκεί που η δασκάλα είναι ανεπαρκής, γτ θα τυχει κι αυτό κάποια στιγμή. Δεν είναι ολοι οι δάσκαλοι καλοί.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-08-11, 17:13
Αυτα ακριβως λεω κι εγω Νεφ μου...αλλα διαφορετικα να τα λεει καποιος δασκαλος..και αλλο μια μαμα....(γιατι κι εγω αυτα που λεω...δεν τα λεω επειδη μου ηρθαν...απο δασκαλος και νηπιαγωγους τα εχω ακουσει ;) )

Και οπως εχω πει πολλες φορες...το τι θα κανει μια μαμα με το παιδακι της ειναι διακιωμα της και καλα κανει ...αλλα δεν εχει καμια δικαιωμα να φοβιζει μαμαδες που δεν ξερουν τι γινεται και να τρεχουν να κανουν μαθημα σε 5 χρονα (εκει διαφωνω και μονο...το καθε παιδι με το ρυθμο του ..και τ αργα και τα γρηγορα μαθαν να διαβαζουν στην πρωτη)

Το να εχει ανασφαλεια η οχι με την ιστορια η κορη μου..δεν ξερω αν παιζει ..(απ την στιγμη που γλωσσα μαθηματικα ειναι αριστη και ουτε καν την ελεγχω) αλλα ενω την ιστορια της τριτης την μαθαινε σε 10 λεπτακια..στην τεταρτη δυσκολευοταν...και οχι βεβαια δεν την βοηθησα (τους εδινε η δασκαλα το πλανο ετσι κι αλλιως με ερωτησεις και σχεδιαγραμμα) να της το μαθω...αλλα μονο να δω αν εχει καταλαβει τι λεει...
Και αν το χρειαζεται..οσο και αν με κουραζει θα το κανω (οχι να την διαβαζω το ξανατονιζω) αλλα να παω να αγορασω πχ τα βιβλια της επομενης ταξης και να την διαβαζω (οπως εχω δει να το κανουν καποιοι και στο δικο μας σχολειο) οχι δεν θα το κανω..βημα βημα και απο πισω της ναι...μπροστα ΠΟΤΕ(δεν με νοιαζει αυτο εμενα)

Παντως η Νεφ με καλυψε γιατι επιασε το νοημα ;) καθως και οσες δασκαλες εγραψαν

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-08-11, 17:19
Το λόγο τον έδωσε η mama-lia. Δεν είναι ανασφάΛεια να θέλει να τα πει κάπου; Αργότερα στο γυμνάσιο πόσο χρόνο θα χάνει έτσι λέγοντας το μάθημα; Είναι πιο κουραστικό από το να το διαβάζεις απλώς. Βοηθάω αλλά βιβλίο δεν κρατάω. Μόνα τους πρέπει να μάθουν πόσες φορές πρέπει να διαβάσουν για να εμπεδώσουν το μάθημα. Πρέπει να έχουν εμπιοστοσύνη στις ικανότητες τους και να αναπτύξουν τη δική τους μέθοδο διαβάσματος. Σπρώξτην σιγά σιγά στην ανεξαρτησία.
.

Ακολουθω παρα πολυ αυτα που ακουω απο εκπαιδευτικους και κυριως τους δικους μας δασκαλους...το θεμα στην τεταρτη με την ιστορια οτι μου την λεει το ξερουν..και δεν μου ειπε κανεις οχι...
Εξαλλου το μαθημα της ιστοριας ειναι σχετικα νεο στην τεταρτη (στην τριτη ξεκιναει) και οταν νιωσει ετοιμη οτι το ξερει τελεια και δεν θελει να μου το λεει θα την ακολουθησω ;) Εδω δεν την ειχα απο πισω στην πρωτη... καποια στιγμη θα σταματησει κια αυτο...

Αλλα το θεμα δεν ηταν αυτο... αυτο ηταν ενα παραδειγμα..οτι οπου θελει βοηθεια το παιδι σαφως και καλο ειναι να το βοηθαμε...διαφωνω στο να προτρεχουμε της υλης γι ανα δειχνουμε τι? (και ξαναλεω...αν καποιος θελει και το κανει....καλα κανει...αλλα ας μην προτρεπει αλλους γονεις..οτι δεν βγαινει η υλη και οτι ειναι πολυ δυσκολα και αγχωνομαστε ΤΣΑΜΠΑ...γιατι οπως και να εχει τσαμπα ειναι

Αλλα νομιζω διαβαζουμε επιλεκτικα ή επειδη ειναι πολλα χανουμε καποια...(δεν εξηγειτε διαφορετικα )

:)

LA LATINA
22-08-11, 19:01
εγω δεν εγραψα για να φοβισω κανεναν αλλα για να μοιραστω τους φοβους μου
συγνωμη παντως

Morchelina
23-08-11, 08:41
Σύνολο αυτό για ένα τόσο μικρό παιδάκι είναι γύρω στη 1-1μιση ωρα διαβασμα γτ γράφουν κ αργά μερικά. Αυτά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα για να πούμε οτι ένα παιδί ξεκίνησε καλά, πήρε δλδ καλές βάσεις.

Ε, αυτό κάποια παιδάκια το κάνουν 4 ώρες. Και αν το άκουγα ως ανέκδοτο στην κόρη μου, το έζησα με το γιο μου και σου λέω ότι γίνεται. Πεινάνε, διψάνε, λιποθυμάνε, χοροπηδάνε, πάνε τουαλέτα 10 φορές, σόου κανονικό. Πάντως στην κόρη μου προ 8ετίας με έμπειρη δασκάλα φωτοτυπίες παίρνανε μόνο το Σ/Κ. Τώρα πως γίνανε οι καθημερινές φωτοτυπίες θεσμός δεν το έχω καταλάβει.

5 φορές ανάγνωση; Αυτό το σχολείο τελικά απευθύνεται μόνο στα κορίτσια εξού και το ποσοστό επιτυχίας τους στις πανελλαδικές.
Εδώ όπως έγραψα το άλλο αγοράκι στην Γ' μαθαίνει την ιστορία ακουστικά ακούγοντας την από τη μαμά γιατί δεν μπορεί να κάτσει στην καρέκλα. Αφού της είχα πει να το γράφει σε κασέτα :lol:.

mariaagos
23-08-11, 10:37
Καλος δασκαλος ειναι αυτος που κανει το παιδι ευτυχισμενο....

nef
23-08-11, 15:13
Ε, αυτό κάποια παιδάκια το κάνουν 4 ώρες. Και αν το άκουγα ως ανέκδοτο στην κόρη μου, το έζησα με το γιο μου και σου λέω ότι γίνεται. Πεινάνε, διψάνε, λιποθυμάνε, χοροπηδάνε, πάνε τουαλέτα 10 φορές, σόου κανονικό. Πάντως στην κόρη μου προ 8ετίας με έμπειρη δασκάλα φωτοτυπίες παίρνανε μόνο το Σ/Κ. Τώρα πως γίνανε οι καθημερινές φωτοτυπίες θεσμός δεν το έχω καταλάβει.

5 φορές ανάγνωση; Αυτό το σχολείο τελικά απευθύνεται μόνο στα κορίτσια εξού και το ποσοστό επιτυχίας τους στις πανελλαδικές.
Εδώ όπως έγραψα το άλλο αγοράκι στην Γ' μαθαίνει την ιστορία ακουστικά ακούγοντας την από τη μαμά γιατί δεν μπορεί να κάτσει στην καρέκλα. Αφού της είχα πει να το γράφει σε κασέτα :lol:.

Se πιστεύω κι εγώ έχω ακούσει από μαμάδες αγοριών να βασανίζονται ώρες με το διάβασμα γτ δε στρώνονται. Πάντως οι χρόνοι που έδωσα είναι πολύ large γτ εβαλα κ το χάζεμα μέσα. Υπολόγισα μισή ώρα ανάγνωση, μισή αντιγραφή κ μισή για τις φωτοτυπίες. Αλλά δεν είναι τόσο στο σχολείο δλδ που τα βάζω να διαβάζουν ολο το μάθημα κ οχι μια γραμμή ο καθένας για να διαβάσουν 5 παιδιά δε θες μιση ωρα με τιποτα. Αρα αν το παρουν σοβαρά βγαίνει σε πολύ λιγότερο. Επίσης οταν βάζω αντιγραφή στο σχολείο σε 10 λεπτά έχουν τελειώσει όλα. Κ οι φωτοτυπίες είναι πάντα το πιο γρήγορο γτ τους αρέσει κ συνήθως δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά κάτι που έχουν συνηθίσει κ τους έιναι τυφλοσούρτης, απ[λά το γράμμα αλλάζει. Επίσης οταν κάποιο παιδάκι δε μου διαβάζει καλά από τη συζήτηση προκύπτει οτι δεν το κανε 5 φορές ανάγνωση γτ κυρια χτες πήγαμε στη θεια μου ή για τον χ, ψ λόγο. Θεωρώ οτι η ανάγνωση ειναι το α κ το ω. Αν τα παιδιά δε διαβάζουν τέλεια δε μπορούν να κάνουν τίποτα. Πως θα διαβάσουν μετά το μαθημα της ιστοριας στην Γ δημοτικού που είναι μια τεράστια σελίδα τόσες φορές ώστε να το καταλάβουν κ να το μαθουν;; Επίσης αν δεν ειναι εξοικειωμένα με την ανάγνωση οταν διαβάζουν ιστορια πασχιζουν να βγαλουν το κειμενο σε αναγνωση κ εννοειται οτι δεν καταλαβαινουν τι διαβάζουν. Σκέψου οτι τα βιβλια της γλώσσας της γ δημοτικού έχουν τεράστια κείμενα κ μετά εχουν κ ερωτήσεςι κατανόησης. Εκεί να δεις αγώνας που χρειάζεται για να μπορούν να απαντάνε μόνα τους. Αν τους το διαβάσω εγώ απαντάνε, αν πρέπει ομως να το κάνουν μόνα τους τοτε δεν τα καταφέρνουν κ συνήθως δινω εγώ μικρότερα κείμενα για εξάσκηση στην κατανόηση κειμένου.

ζώπυρον
24-08-11, 00:19
Διαβάζοντας στα γρήγορα τα μηνύματά σας (μιας και απουσίαζα), δεν βρίσκω κάποιο εκτός θέματος - είναι πολλές οι πλευρές/συγκοινωνούντα δοχεία... για το αρχικό ερώτημα.

Θα ήθελα πολύ να τοποθετηθούν επακριβώς οι εκπαιδευτικοί της παρέας μας και οι μαμάδες που έχουν πάει πρώτη τα παιδιά τους, εαν-πόσο-και πως... πρέπει να είναι προετοιμασμένα τα παιδιά μας για το δημοτικό.

Δηλαδή :

...η πραγματικότητα είναι μία: Τα πρωτάκια του Δημοτικού το 2011 πρέπει να γνωρίζουν την αλφαβήτα από όλες τις πλευρές, να γράφουν εύκολες λεξούλες χωρίς δίφθογγους...κτλ και να τις διαβάζουν , καθώς και βασική αριθμητική, συγκρίσεις, σχήματα.

Ισχύει αυτό?? Μπερδεύτηκα με τα όσα διάβασα ως τώρα.

Πάντως δεν θυμάμαι ποια κοπέλα το είπε. Δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα είναι πιο δύσκολα. Και παλιά είχαμε και τους τόνους, πνεύματα, γραμματική βουνό στην Α'. Και είμασταν και 40 παιδιά στην τάξη :shock: και οι πιο πολλοί γονείς απόφοιτοι δημοτικού. Μια ζωή τα ίδια χάλια είναι. Γιατί δεν βελτιώνεται δεν καταλαβαίνω με τόσες μεταρρυθμίσεις; Πρέπει να μειωθεί δραστικά η ύλη. Έτσι κι αλλιώς το επίπεδο των παιδιών δεν βελτιώνεται γιατί το σχολείο δεν απευθύνεται στον μέτριο μαθητή.
Έλα μου ντε! Ένας μέσος δικός μας συμμαθητής (για να μην πω κακός) ήξερε στοιχειώδη πράγματα.
Τώρα... τι να πρωτοπώ...? Ότι δεν ξέρουν τι είναι το ουσιαστικό, ποιά η διαφορά του επιθέτου και του επιρρήματος, ότι... ότι...

Σε σταματάνε στο δρόμο νέα παιδιά και σε ρωτάνε... ποιά είναι η οδός Μαίζωνος (κι όχι Μαιζώνος), διαβάζουν τίτλους βιβλίων "τα τεκνά του πλοιάρχου Γκραντ" (το τέκνα δεν το ξέρουν καθόλου σαν λέξη), βγάζουν το Λύκειο και - ίσως - ξέρουν μαθηματικά αλλά δεν μπορούν να μετρήσουν τον εμβαδόν του δωματίου τους...

Κι άλλα πολλά αλλά θα με περάσετε γραφική...

Τι έχει αλλάξει λοιπόν αφού πάντα ήταν - ομολογουμένως - κακές οι συνθήκες?
Ποιός ο ρόλος των δασκάλων και ποιά η ευθύνη τους??

Morchelina
24-08-11, 08:31
Είχα δει ένα ντοκυμανυέρ προχθές για την εκπαίδευση στο εξωτερικό και τις εξετάσεις της PISA και το αποκαλυπτικό δεν ήταν ότι οι Φινλανδοί είναι πρώτοι αλλά πόσο καλά τα πηγαίνουν οι Πολωνοί που δεν έχουν χρήματα να διαθέσουν για την εκπαίδευση.

Το συμπέρασμα ενός βραβευμένου καθηγητή λυκείου ήταν ότι με την μεταρρύθμιση στην Πολωνία το λύκειο άνοιξε και από 30% δέχεται πλέον το 90% των παιδιών αυτής της ηλικίας. Και αυτό που κατάλαβαν και εφάρμοσαν είναι ότι έπρεπε η ύλη να απλοποιηθεί για να απευθύνεται στο μέσο μαθητή και το έκαναν με μεγάλη επιτυχία.

Πότε άνοιξε το λύκειο στην Ελλάδα για όλους; Τη δεκαετία του '70 ή του '80; Ε, ακόμη δεν το έχουμε καταλάβει ότι πρέπει να απλοποιηθεί η ύλη στο σχολείο και όλοι να καταλαβαίνουν τα βασικά. Εδώ το σχολείο λειτουργεί προπαρασκευαστικά για το πανεπιστήμιο από την Α' δημοτικού αλλά ουσιαστικά πετάει εκτός γνώσης το 90% των μαθητών αν υποθέσω ότι ακόμη και πολλοί "καλοί" στηρίζονται στην αποστήθιση και όχι στην κρίση τους.

LA LATINA
24-08-11, 09:07
τωρα μπορει να με φανε οσοι περασαν πανεπιστημιο, αλλα σαμπως κι αυτοι αποστηθιση δεν εκαναν? μαθαινοταν η ιστορια της Γ δεσμης χωρις αποστηθιση??? εγω ακομα και τωρα ακουω τη μανα μου να λεει "και τι καταλαβες που ησουν εξυπνη, γραμματα δεν εμαθες" γιατι δεν πηγα πανεπιστημιο......κι ας μιλαω απταιστα 4 ξενες γλωσσες με πτυχια....
απ τη δικη μου παρεα θα σας πω......περασαν πανεπιστημιο μονο 2 κοριτσια που ολη μερα διαβαζαν μη ξεχασουν ενα κομμα χανανε τον κοσμο τους, για ωρες μιλαμε, παραγραφο παραγραφο.....η μια ηθελε Ιατρικη και περασε σχολη θεατρου και η αλλη ηθελε φιλοσοφικη και περασε σχολη θεατρου επισης.....
που θελω να καταληξω......το συστημα δεν κοιταζει τη μαθηση....δεν κοιταζει να κανεις κτημα σου τη γνωση.....θελει παπαγαλακια, εγω αυτο ειδα....
και τωρα ακουω, διαψευστε με οι μανουλες γιατι δεν ειμαι σιγουρη, εξισωσεις λεει στο δημοτικο (?) εκθεσεις λεει στην τριτη (?) δυο γλωσσες λεει στο δημοτικο (?) τι θα κανουν αυτα τα παιδια???? και αντε εμας μας παραμυθιαζανε οτι αμα μαθουμε γραμματα θα βρου,ε δουλεια, εμεις ουτε αυτο δε θα μπορουμε να τους πουμε...

kittie1987
24-08-11, 09:55
Καλημέρα σε όλες και καλή σχολική χρονιά!
Διαπιστώνω ότι όλοι εδώ μέσα θέλετε πραγματικά το καλύτερο για τα παιδιά σας και χαίρομαι γι' αυτό. Φέτος που είχα πρώτη έρχονταν πολλοί γονείς γεμάτοι ανασφάλεια, ακόμα κι αυτοί που είχαν μεγαλύτερα παιδιά. Η συμβουλή μου ήταν να βρίσκονται κοντά στο παιδί όποτε και όσο τους χρειαζόταν. Αυτό που θέλαμε να πετύχουμε και πετύχαμε στο σύνολο σχεδόν των μαθητών, ήταν να αποκτήσουν τα παιδιά, ακόμα και σ΄αυτή την ηλικία, αυτονομία. Ο γονέας πρέπει να παρέχει στήριξη και ερεθίσματα. Μιλήστε με το παιδί σας και ανακαλύψτε μαζί πώς θέλει να προσεγγίζει τη μάθηση. Δε χρειάζονται υπερβολές. Καλός δεν είναι ο μαθητής που ξενυχτάει διαβάζοντας αλλά αυτός που κατανέμει εποικοδομητικά το χρόνο του βάζοντας και ευχάριστες εξωσχολικές δραστηριότητες στην καθημερινότητά του.
Όσον αφορά το δάσκαλο, δεν έχω συναντήσει κανένα ασυνείδητο συνάδελφο. Ο καθένας όμως έχει το δικό του τρόπο. Μιλήστε με το δάσκαλο του παιδιού σας, χωρίς προκατάληψη, και προσπαθήστε από κοινού να επιτύχετε το καλύτερο.
Αν συναντήσετε δυσκολίες με το παιδί σας στο σπίτι, να επιμείνετε, χωρίς να καταφύγετε σε φωνές. Στα παιδιά αρέσει να δοκιμάζουν τα όριά μας αλλά χρειάζεται ψυχραιμία!!!;););)
Καλή αρχή λοιπόν σε όλους.

nef
24-08-11, 12:35
Morchelina αν μπορείς πες μας πιο συγκεκριμένα γι αυτο το ντοκυμαντερ να το ψάξω στο ιντερνετ. Kittie ασυνείδητους δασκάλους δε συναντάς τόσο συχνά, αν κ είχα συναντήσει δασκάλα εκτης δημοτικού στις πρακτικές τι να σου πω. Μια τάξη χάος (οκ μπορεί να χε πολύ ζωηρά παιδιά) αλλά δεν είχε κερδίσει κ το σεβασμό τους στην πρώτη δυσκολία ανοιγε το βοήθημα κ μάλιστα τα παιδιά την είχαν μάθει κ της έλεγαν ελάτε τώρα κυρία να τελειώνουμε ανοίξτε το βοήθημα να μας πείτε την απάντηση να τη γράψουμε. Κάναμε μάθημα στην τάξη της κ αντι να είναι μέσα να δει τι μας μαθαίνουν σε αυτο το πανεπιστήμιο τώρα, πως παραδίδει μάθημα μια νεα δασκάλα εξαφανιζόταν. Κ εχω δει κ δασκαλα να κανουμε μαθημα κ να ναι κοντα κ να ελεγχει μη δεν παραδωσουμε καλα κ μεινει εστω κ ενα παιδι που να μην εχει καταλαβει.
Επίσης αυτο που συναντάω συχνά είναι το εξής κ με πληγώνει. Στα ολοήμερα βάζουν ή ένα δάσκαλο κουρασμένο που δε θελει να πολυζωριστεί στο πρωινό (αυτο συμβαινει στα χωρια που τα ολοημερα δεν εχουν πολύ δουλειά) ή καποιον δικό τους για να παίρνει το επίδομα το εξτρα που εχει το ολοήμερο ή καποια νεα κοπελίτσα που τη στριμώχνουν με ενα σωρο παιδια να βγαλει το φιδι απο την τρυπα. Ηξερα κοπελα που κραταγε ολοημερο μονη της με 59 παιδια.
Επίσης απο την εμπειρια σας ποιοι δάσκαλοι παιρνουν την εκτη;;; Οι νέοι!! Μας βάλανε θυμαμαι πρωτη χρονια αναπληρωτριες 2 δασκαλες στα 2 τμηματα της εκτης κ να βλεπεις κατι θηρια κ αντε να τα κανεις καλα. Μεχρι που τους καταλαβαν οι γονεις κ παραπονεθηκαν οτι τι γινεται τωρα εδω κ ο διευθυντης ειπε οτι πρεπει να αλλαξουν οι δασκαλοι γτ δεν ειναι ωραια εικονα αυτη κ ζορισε 2 δασκαλους με το ζορι κ πηραν εκτη. Οπότε ασυνείδητους δε τους λες είναι χοντρό κάπως όμως πρέπει να τους χαρακτηρίσεις. Κ μαλιστα εκεινη τη χρονια που ρωτουσα οι περισσότερες συμφοιτητριες μου απο τη σχολη ειχαν εκτη. Τυχαιο;;;;

Morchelina
24-08-11, 15:27
Ήταν αυτό εδώ http://entertainment.in.gr/html/ent/761/ent.107761.asp αλλά πρέπει να το είδα σε επανάληψη πριν καμιά εβδομάδα.

kourkoumpini
24-08-11, 21:38
Καλημέρα σε όλες και καλή σχολική χρονιά!
Διαπιστώνω ότι όλοι εδώ μέσα θέλετε πραγματικά το καλύτερο για τα παιδιά σας και χαίρομαι γι' αυτό. Φέτος που είχα πρώτη έρχονταν πολλοί γονείς γεμάτοι ανασφάλεια, ακόμα κι αυτοί που είχαν μεγαλύτερα παιδιά. Η συμβουλή μου ήταν να βρίσκονται κοντά στο παιδί όποτε και όσο τους χρειαζόταν. Αυτό που θέλαμε να πετύχουμε και πετύχαμε στο σύνολο σχεδόν των μαθητών, ήταν να αποκτήσουν τα παιδιά, ακόμα και σ΄αυτή την ηλικία, αυτονομία. Ο γονέας πρέπει να παρέχει στήριξη και ερεθίσματα. Μιλήστε με το παιδί σας και ανακαλύψτε μαζί πώς θέλει να προσεγγίζει τη μάθηση. Δε χρειάζονται υπερβολές. Καλός δεν είναι ο μαθητής που ξενυχτάει διαβάζοντας αλλά αυτός που κατανέμει εποικοδομητικά το χρόνο του βάζοντας και ευχάριστες εξωσχολικές δραστηριότητες στην καθημερινότητά του.
Όσον αφορά το δάσκαλο, δεν έχω συναντήσει κανένα ασυνείδητο συνάδελφο. Ο καθένας όμως έχει το δικό του τρόπο. Μιλήστε με το δάσκαλο του παιδιού σας, χωρίς προκατάληψη, και προσπαθήστε από κοινού να επιτύχετε το καλύτερο.
Αν συναντήσετε δυσκολίες με το παιδί σας στο σπίτι, να επιμείνετε, χωρίς να καταφύγετε σε φωνές. Στα παιδιά αρέσει να δοκιμάζουν τα όριά μας αλλά χρειάζεται ψυχραιμία!!!;););)
Καλή αρχή λοιπόν σε όλους.

Συμφωνω απολυτα σε ολα και ειδικα στη στηριξη στο παιδι

ζώπυρον
14-12-11, 09:19
http://news247.gr/ellada/paideia/to_thauma_toy_4thesioy_dhmotikou_sta_fourfoyra_rethumnoy.1535048.html (http://news247.gr/ellada/paideia/to_thauma_toy_4thesioy_dhmotikou_sta_fourfoyra_rethumnoy.1535048.html)

Εκπληκτικό!

MARGIO
14-12-11, 10:19
http://news247.gr/ellada/paideia/to_thauma_toy_4thesioy_dhmotikou_sta_fourfoyra_rethumnoy.1535048.html (http://news247.gr/ellada/paideia/to_thauma_toy_4thesioy_dhmotikou_sta_fourfoyra_rethumnoy.1535048.html)

Εκπληκτικό!

Πραγματικα εναν τετοιο δασκαλο ευχομαι να συναντησουν καποια στιγμη οι κορες μου.

πιγκουινακι
14-12-11, 20:20
Είχα δει ένα ντοκυμανυέρ προχθές για την εκπαίδευση στο εξωτερικό και τις εξετάσεις της PISA και το αποκαλυπτικό δεν ήταν ότι οι Φινλανδοί είναι πρώτοι αλλά πόσο καλά τα πηγαίνουν οι Πολωνοί που δεν έχουν χρήματα να διαθέσουν για την εκπαίδευση.

Το συμπέρασμα ενός βραβευμένου καθηγητή λυκείου ήταν ότι με την μεταρρύθμιση στην Πολωνία το λύκειο άνοιξε και από 30% δέχεται πλέον το 90% των παιδιών αυτής της ηλικίας. Και αυτό που κατάλαβαν και εφάρμοσαν είναι ότι έπρεπε η ύλη να απλοποιηθεί για να απευθύνεται στο μέσο μαθητή και το έκαναν με μεγάλη επιτυχία.

Πότε άνοιξε το λύκειο στην Ελλάδα για όλους; Τη δεκαετία του '70 ή του '80; Ε, ακόμη δεν το έχουμε καταλάβει ότι πρέπει να απλοποιηθεί η ύλη στο σχολείο και όλοι να καταλαβαίνουν τα βασικά. Εδώ το σχολείο λειτουργεί προπαρασκευαστικά για το πανεπιστήμιο από την Α' δημοτικού αλλά ουσιαστικά πετάει εκτός γνώσης το 90% των μαθητών αν υποθέσω ότι ακόμη και πολλοί "καλοί" στηρίζονται στην αποστήθιση και όχι στην κρίση τους.
σωστη!!!!ποσα παιδακια περνανε 12 χρονια παριστανοντας οτι συμμετεχουν σε κατι που δεν καταλαβαινουν!!και περιμενοντας οτι καποτε θα τελειωσει...κι αν στο δημοτικο κατι γινεται, στο γυμνασιο και στο λυκειο
οι μετριοι και κατω μαθητες χανουν εντελως τη μπαλα με πολυ μικρες δυνατοτητες να αναστραφει η κατασταση...