PDA

Επιστροφή στο Forum : κοριτσια τσαμπα οι εξωσωματικεσ...

toniagr
13-08-11, 11:52
καλημερα κοριτσια τι κανετε?ελπιζω να τα περνατε καλα...εγω παλι ετσι και ετσι...οπωσ ειχα αναφερει και στισ αναρτησεισ μου πιο πριν ειχα σχεδον 1,5 μηνα αιμοραγιεσ ανεξαιρετου αιτιολογιασ.αποφασισα να απυθυνθω σε καποιο γιατρο που μου ειχε συστησει ενα συγγενικο μου προσωπο.Ηκατασταση δεν πηγαινε αλλο ειχα εξαντληθει.Οταν επισκεφθηκα το ιατρειο του και μου πηρε συντομο ιστορικο μου εκανε υπερυχω και μου ειπε αυριο μπαινεισ χειρουργειο.λαπαροσκοπηση,υστεροσκοπηση,σαλπιγγογραφια.ευρηματα ενδομητριωση συμφησεισ στη δεξια σαλπιγγα ντριλινγκ οωθηκων ,μου εκανε γιατι ηταν πολυ διογκωμενεσ και συμφησεισ στο σκολικοειδιτη απο τισ απροσεκτεσ κινησεισ τισ ωοληψιασ.θα μου κοψει την περιοδο με αρβεκαπ την περιοδο..και τοσεσ εξωσωματικεσ τσαμπα και βερεσε γιατι το χωραφι δεν ηταν γονιμο και οτι εμβρυα και να βαζαμε στραφι θα πηγαιναν,οπωσ και πηγαν.....τοσα χρονια με κοροιδευαν και δεν μου εκαναν μια λαπαροσκοπηση να δουν τι εχω.καλα να ναι ο γιατροσ που μου ανοιξε τα ματια..

apricot
13-08-11, 11:55
ναι αυτοι οι ¨δηθεν " συμπονετικοι γιατροι μονο πως θα εισπραξουν ενδιαφερονται! οχι ολοι φυσικα αλλα πολλοι!!!! ποσες κοπελες χωρις να εχουν προβλημα τις στελνουν σε εξωσωματικες. εγω ξερω στο περιβαλλον μου 2!

toniagr
13-08-11, 12:11
εχω στεναχωρεθει παρα πολυ μ αυτο το θεμα οτι ολοι ειναι του συμφεροντοσ.μπορει να ποναω εξωτερικα λιγακι αλλα ηδη νοιωθω πολυ καλα στα εσωτερικα οργανα.....

zitamar
13-08-11, 12:19
δυστυχως πρεπει και εμεις να προσπαθουμε να ενημερωνομαστε για το τι παιζει,η αληθεια ειναι οτι parents εμενα με βοηθησε πολυ,εμαθα εξετασεις που θα επρεπε να εχω κανει και φυσικα μετα τις ζητησα απο τον γιατρο και εμαθα πραγματα .Αλλα αλλες κοπελες που δεν μπαινουν στο Internet απο που να παρουν πληροφοριες και ανταλλαγη αποψεων πανω σε αυτο το θεμα??

toniagr
13-08-11, 12:41
και γω απο το παρεντσ ενημερωθηκα αλλιωσ δεν θα ηξερα τι μου γινεται αλλλα τωρα εμαθα τι γινεται επιτελουσ.τωρα δεν θα παω σε αλλο γιατρο θα κανω την εξωσωματικη μου κατα τον ιανουαριο με φλεβαρη σ σθυτον το γιατρο που μου την εκανε

MINNI
13-08-11, 13:04
Μακάρι να έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα!
όταν ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα, ξέρεις πως να το αντιμετωπίσεις και να το καταπολεμήσεις. Γι'αυτό να είσαι αισιόδοξη και σύντομα να μας πείς τα ευχάριστα!

toniagr
13-08-11, 14:09
μακαρι κοριτσια να γινει καιο φυσιολογικα αν και με πολυ σοβαρο προβλημα να γινει ενα θαυμα

zouzoupina
13-08-11, 15:45
σου ευχομαι του χρονου να εχεις ενα η δυο μωρακια στην αγκαλια σου !ολα αυτα που γραφεις εγω τα εκανα πριν ξεκινησω την πρωτη εξωσωματικη και driler ωοθηκων και καυτηριασμο την λιγη ενδομητριωση που υπηρχε αλλα μου ανοιξε λιγο και τον τραχηλο μαλιστα μου ειπε οτι αν θελουμε να ξερουμε που βαδιζουμε γιατι ειχα περιοδο μονο με χαπια πρεπει να κανουμε και λαπαροσκοπιση και υστεροσκοπιση αλλα η αποφαση ηταν δικη μου κανονικα ολες πρεπει ετσι να ξεκιναμε και να εχουμε σωστη πληροφοριση......

apricot
13-08-11, 15:47
μακαρι κοριτσια να γινει καιο φυσιολογικα αν και με πολυ σοβαρο προβλημα να γινει ενα θαυμα
γιατι οχι ας γινει και ετσι...;)

toniagr
13-08-11, 20:53
σου ευχομαι του χρονου να εχεις ενα η δυο μωρακια στην αγκαλια σου !ολα αυτα που γραφεις εγω τα εκανα πριν ξεκινησω την πρωτη εξωσωματικη και driler ωοθηκων και καυτηριασμο την λιγη ενδομητριωση που υπηρχε αλλα μου ανοιξε λιγο και τον τραχηλο μαλιστα μου ειπε οτι αν θελουμε να ξερουμε που βαδιζουμε γιατι ειχα περιοδο μονο με χαπια πρεπει να κανουμε και λαπαροσκοπιση και υστεροσκοπιση αλλα η αποφαση ηταν δικη μου κανονικα ολες πρεπει ετσι να ξεκιναμε και να εχουμε σωστη πληροφοριση......και γω θα πρεπε να κανω ολα αυτα πριν ξεκινησω να κανω εξωσωματικεσ 5 αλλα επεσα σε σαινια γιατρουσ.μεχρι και συμφηση στο σκολικοειδιτη ειχα απο λαθοσ τσιμπημα στην ωοληψια.και πολυ ταλαιπωρημενεσ ωοθηκεσ λογω των προσπαθειων

Goldie29
17-08-11, 11:00
και γω θα πρεπε να κανω ολα αυτα πριν ξεκινησω να κανω εξωσωματικεσ 5 αλλα επεσα σε σαινια γιατρουσ.μεχρι και συμφηση στο σκολικοειδιτη ειχα απο λαθοσ τσιμπημα στην ωοληψια.και πολυ ταλαιπωρημενεσ ωοθηκεσ λογω των προσπαθειων

Γεια σας κορίτσια. Τονια να σε ρωτήσω μετά από πόσες εξωσωματικές έκανες λαπαροσκόπηση? Εγώ έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές. Ένας γυναικολόγος μου είπε να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση πριν πάω σε τρίτη προσπάθεια ενώ ο γιατρός της εξωσωματικής μου είπε ότι δεν χρειάζεται... τι να κάνω? νιώθω ότι είμαι εν πορτοφόλι..

zouzounel
17-08-11, 11:08
γιατι οχι ας γινει και ετσι...;)

ποτε δεν ξερεις!
εχω συνάδελφο που προσπαθούσαν πολλά χρόνια, ειχαν κανει 5 εξωσωματικές χωρίς επιτυχία και άπειρες εξετάσεις συμβατότητας, dna και ό,τι άλλο κυκλοφορούσε στην "αγορά". Τελικά η κοπέλα έμεινε εγκυος φυσιολογικά, πριν λίγες μέρες χρονισε το μωράκι τους.

toniagr
17-08-11, 12:09
Γεια σας κορίτσια. Τονια να σε ρωτήσω μετά από πόσες εξωσωματικές έκανες λαπαροσκόπηση? Εγώ έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές. Ένας γυναικολόγος μου είπε να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση πριν πάω σε τρίτη προσπάθεια ενώ ο γιατρός της εξωσωματικής μου είπε ότι δεν χρειάζεται... τι να κάνω? νιώθω ότι είμαι εν πορτοφόλι..καλη σου μερα μετα απο 5 εξωσωματικεσ εκανα και μετα απο απειρεσ εξετασεισ που δεν μου εβρισκαν τιποτα απολυτωσ.εγω μετα απο τοση κοροιδια πηγα σε ενα γιατρο στην αθηνα που δεν εχει σχεση με εξωσωματικεσ και μου ειπε οτι πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση διαγνωστικη για να δουμε τι συμβαινει.εχα 1,5 μηνα αιμοραγιεσ και δε σταματουσε...τωρα μου εκοψε την περιοδο για 4 μηνεσ.γνωμη μου καντο με κλειστα ματια.εγω εκανα ολα σε μια επεμβαση,λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση και σαλλπιγγογραφια.και γω το ειχα προτεινει στο γιατρο που μοπυ κανε εξωσωματικη αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται.τα συμπερασματα δικα σασ!!!ηθελε να πηγαινω και να ξαναπηγαινω να μου παιρνει τα λεφτα.οτι θεσ να με ρωτησεισ στειλε μηνυμα

chrischris
17-08-11, 12:11
τονια,
σε καταλαβαίνω απόλυτα....μετα από αρκετες εξωσωματικές, 3 απόβολες αυτόματες, χιλιάδες εξετάσεις και χρήμα...η απάντηση ήταν ότι είμαι άτυχη...Όπως καταλαβαίνεις άρχισα να εκνευρίζομαι και αποφάσισα να αλλάξω για άλλη μια φορά γιατρό...Δεν ξέρω αν θα κάνω παιδί αλλά ο γιατρός μου τώρα ήταν ο μοναδικός που προβληματίστηκε και δεν πήρε τις τόσες αποτυχημένες προσπάθειες αψήφιστα. Μου έκανε υστεροσκόπηση και βρήκε τη μισή μήτρα κολλημένη με συμφήσεις και με καθαρισε...τώρα πια έχω και κανονική ροή στην περίοδο...Επίσης καμπύλη ινσουλίνης όχι πολύ καλή πέρνω και τα glucophage. Έλεγα στον άλλο γιατρό ότι δεν έχω καλή ροή και δεν έδινε σημασία, τον ρώταγα για το ζάχαρο και μου έλεγε δεν είσαι χοντρή!!! Υποτίθεται ότι μου έκανε και υστεροσκόπηση αλλά πολύ βιαστική χωρίς νάρκωση και μου είπε ότι ήμουνα o.k. Το αποτέλεσμα πρέπει οι τρεις τελευταίες εξωσωματικές να τις έκανα τσάμπα. Πως να εμφυτευτεί το έμβρυο όταν η μισή μήτρα δεν λειτουργεί!!!! Τον Σεπτέμβριο θα προσπαθήσω με τα κατεψυγμένα μου και ελπίζω μήπως τελειώσει το μαρτυριό μου εδώ....

toniagr
17-08-11, 12:12
ποτε δεν ξερεις!
εχω συνάδελφο που προσπαθούσαν πολλά χρόνια, ειχαν κανει 5 εξωσωματικές χωρίς επιτυχία και άπειρες εξετάσεις συμβατότητας, dna και ό,τι άλλο κυκλοφορούσε στην "αγορά". Τελικά η κοπέλα έμεινε εγκυος φυσιολογικά, πριν λίγες μέρες χρονισε το μωράκι τους.
να σε ρωτησω κατι?τι προβλημα ειχανε οι ανθρωποι?σοβαρο?εμενα εχει ο συζυγοσ?λετε ρε κοριτσια να γινει ενα θαυμα και να μεινω φυσιολογικα?

karkinaki
17-08-11, 12:16
τονια,
σε καταλαβαίνω απόλυτα....μετα από αρκετες εξωσωματικές, 3 απόβολες αυτόματες, χιλιάδες εξετάσεις και χρήμα...η απάντηση ήταν ότι είμαι άτυχη...Όπως καταλαβαίνεις άρχισα να εκνευρίζομαι και αποφάσισα να αλλάξω για άλλη μια φορά γιατρό...Δεν ξέρω αν θα κάνω παιδί αλλά ο γιατρός μου τώρα ήταν ο μοναδικός που προβληματίστηκε και δεν πήρε τις τόσες αποτυχημένες προσπάθειες αψήφιστα. Μου έκανε υστεροσκόπηση και βρήκε τη μισή μήτρα κολλημένη με συμφήσεις και με καθαρισε...τώρα πια έχω και κανονική ροή στην περίοδο...Επίσης καμπύλη ινσουλίνης όχι πολύ καλή πέρνω και τα glucophage. Έλεγα στον άλλο γιατρό ότι δεν έχω καλή ροή και δεν έδινε σημασία, τον ρώταγα για το ζάχαρο και μου έλεγε δεν είσαι χοντρή!!! Υποτίθεται ότι μου έκανε και υστεροσκόπηση αλλά πολύ βιαστική χωρίς νάρκωση και μου είπε ότι ήμουνα o.k. Το αποτέλεσμα πρέπει οι τρεις τελευταίες εξωσωματικές να τις έκανα τσάμπα. Πως να εμφυτευτεί το έμβρυο όταν η μισή μήτρα δεν λειτουργεί!!!! Τον Σεπτέμβριο θα προσπαθήσω με τα κατεψυγμένα μου και ελπίζω μήπως τελειώσει το μαρτυριό μου εδώ....

chris chris η καμπυλη σου τι τιμες ειχε;

εγω εχω αντιδραστικη υπογλυκαιμια με πολυ χαμηλο ζαχαρο αλλα κανενας γιατρος δε με χει ενημερωσει να παρω γλουκοφαζ
εχω ρωτησει 1 εξωσωματικο, το γυναικολογο μου,1 ανοσολογο , 2 διαβητολογους και εναν ενδοκρινολογο!!! που αλλου να απευθυνθω;;;;;;ελεος! δε ξερω τι αλλο να κανω.

τονια ενα χαμηλο σπερμοδιαγραμμα εφοσον δεν ειναι αζωοσπερμικο παντα εχει πιθανοτητες να δωσει συλληψη, αν οι σαλπιγγες ειναι διαβατες!:razz:

zouzounel
17-08-11, 12:22
να σε ρωτησω κατι?τι προβλημα ειχανε οι ανθρωποι?σοβαρο?εμενα εχει ο συζυγοσ?λετε ρε κοριτσια να γινει ενα θαυμα και να μεινω φυσιολογικα?

o σύζυγος είχε χαμηλη κινητικότητα σπέρματος και η κοπέλα ειχε μη διαβατές σάλπιγγες (δεν θυμαμαι ακριβώς τι ειχε δειξει η σαλπιγγογραφία, πάντως οι σάλπιγγές της ήταν -υποτίθεται- κλειστές)
sorry δεν ξερω ακριβώς την ορολογία, αλλά αυτό ήταν το πρόβλημά τους σε γενικές γραμμές

chrischris
17-08-11, 12:25
chris chris η καμπυλη σου τι τιμες ειχε;

εγω εχω αντιδραστικη υπογλυκαιμια με πολυ χαμηλο ζαχαρο αλλα κανενας γιατρος δε με χει ενημερωσει να παρω γλουκοφαζ
εχω ρωτησει 1 εξωσωματικο, το γυναικολογο μου,1 ανοσολογο , 2 διαβητολογους και εναν ενδοκρινολογο!!! που αλλου να απευθυνθω;;;;;;ελεος! δε ξερω τι αλλο να κανω.

τονια ενα χαμηλο σπερμοδιαγραμμα εφοσον δεν ειναι αζωοσπερμικο παντα εχει πιθανοτητες να δωσει συλληψη, αν οι σαλπιγγες ειναι διαβατες!:razz:

Δεν θυμάμαι καθόλου τις τιμές...από ότι έχω καταλάβει δεν ήταν πολύ χάλια αλλά επειδή έχει αποδειχθεί ότι τις γυναίκες με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών τις βοηθάει πολύ το glucophage γι΄αυτό μου το έδωσε. Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι μειώνει τις αποβολές...αλλοι γιατροί το δίνουν και άλλοι όχι....

toniagr
17-08-11, 14:55
κοριτσια και εγω εχω πολυκυστικεσ και αντισταση στην ινσουλινη ο γιατροσ που εκανε τη λαπαροσκοπηση μου ειπε οτι δε χρειαζεται να παρω το γκλουκοφαζ.με το κοψιμο τησ περιοδου θα φτιαξει το συστημα...καλο θα ειναι να γινεται η λαπαροσκοπηση πριν αλλα σημασια που μασ δινουν οι γιατροι...καρκινακι πωσ εισαι?

Goldie29
17-08-11, 15:50
Γεια σε όλους και πάλι, βρε παιδιά ποσό κοστίζει η λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση περίπου. Είμαι από νησί και εδώ σε ιδιωτική κλινική μου είπαν 3,500 ευροπουλα....

toniagr
17-08-11, 17:28
Γεια σε όλους και πάλι, βρε παιδιά ποσό κοστίζει η λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση περίπου. Είμαι από νησί και εδώ σε ιδιωτική κλινική μου είπαν 3,500 ευροπουλα....ολα αυτα που εκανα και μια διανυκτερευση στο ρεα πληρωσα 4200.

SOPHAKI
17-08-11, 17:53
Γεια σε όλους και πάλι, βρε παιδιά ποσό κοστίζει η λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση περίπου. Είμαι από νησί και εδώ σε ιδιωτική κλινική μου είπαν 3,500 ευροπουλα....

Εχει αρκετο καιρο να μπω στο καφε.....
Λοιπον εμενα η λαμπαροσκοπηση και η διανυχτερευση μια μερα στην κλινικη μου στοιχισε περιπου 3000 ευρω..στην Κυπρο αυτο...απλα για να συγκρινετε τις τιμες...
Δεν με νοιαζει βεβαια γιατι ηταν καθοριστικη η εξεταση αυτη ,βρηκαμε πολλα προβληματα τα οποια διορθωσαμε και τωρα εχω στα χερια μου ενα μωρακι 3 μηνων...χαλαλι

toniagr
17-08-11, 23:12
να το χαιρεσαι να σου ζησει.ειχατε προβληματα και με το σπερμα?

toniagr
18-08-11, 11:29
να τονισω οτι η λαπαροσκοπηση απο διαγνωστικη εγινε επεμβατικη γιατι ειχαμε πολλα προβληματα που ευτυχωσ διορθωθηκαν.

SOPHAKI
18-08-11, 12:15
να το χαιρεσαι να σου ζησει.ειχατε προβληματα και με το σπερμα?
Tονια ευχαριστω πολυ...
Το σπερμα ηταν με 60%κινητικοτητα που αν και οχι τελειο δεν ηταν και ασχημο...
Με τα προβληματα που τελικα ανακαλυψαμε σε εμενα και 100% να ηταν το σπερμα......θα μας εμενε η προσπαθεια.
Με την λαμπαροσκοπηση ο γιατρος μου βρηκε ενδομητριωση και διαφραγμα στην μητρα καθως επισης και κυστες στις ωοθηκες.Οι σαλπιγγες ηταν μια χαρα.Οποταν με την επέμβαση διορθωθηκαν και καθαριστικαν όλα.
Βεβαια ο γιατρος προτεινε να κανουμε σπερματεγχυση 3 μηνες μετα την επεμβαση για να μην ταλαιπωρηθουμε και απο το μικροπροβλημα στο σπερμα.Εχοντας οντως ταλαιπωρηθει με ολα αυτα για 3 χρονια ειπα αμεσως ναι και ετσι πετυχε και με την πρωτη προσπαθεια.Τωρα η κορουλλα μου ειναι 3 μηνων και ολα ειναι μια χαρα....
Ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια.
Μια συμβουλη...Πηγαινετε απο την αρχη σε γιατρο με εμπειρια στην υπογονιμοτητα για να μην απογοητευεστε με τις αποτυχημενες θεραπειες που προτινουν οι απλοι γυναικολογοι...

toniagr
18-08-11, 12:36
εχεισ δικιο.και μενα με κοροιδευαν ολοι αυτοι που πηγα αλλα τα αφηνω πισω ολα και προχωραω.πηρα τα αποτερλεσματα τησ ιστολογικησ μολισ τωρα.δεν μου ειχαν πει οτι βρηκανε και πολυποδα.οταν ρωτησα το γιατρο για το τι εδειξε η εξεταση μου ειπε οτι ο πολυποδασ που βρηακμε ειναι καθαροσ και ειναι πολα καλα.λογω ψυχολογια δεν μου το ειπανε.ασ ειναι καλα γιατι δε θα χα κλεισει το ματι μου τοσεσ μερεσ

xrysa82
18-08-11, 15:30
Γεια σας,
μόλις διάβασα το θέμα σας. Έχω κάνει και εγώ όλες τις εξετάσεις εκτός από υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο).
Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες άλλαξα γιατρό, τώρα είμαι σε ένα κέντρο που θεωρείται απο τα καλύτερα. Αλλά και εδώ όταν ζήτησα στον γιατρό να κάνω και αυτή την εξέταση, η απάντηση ήταν πως αυτό θα είχε νόημα αν προσπαθούσαμε φυσιολογικά. Από τη στιγμή που έχω ήδη μπει σε διαδικασία εξωσωματικής δεν υπάρχει λόγος να την κάνω. Μα είναι δυνατόν? Βλέπω ακριβώς το αντίθετο. Οτι αυτή την εξέταση την κάνουν ακριβώς οι γυναίκες που κάνουν εξωσωματικές. Γιατί τέτοια επιμονή να μην την κάνω??

Να πω οτι και στο καινούργιο κέντρο έχω μια ακόμα αποτυχία, και τώρα από Σεπτέμβρη θα βάλω κατεψυγμενα από φυσικούς κύκλους.
Να επιμείνω κι άλλο?

MINNI
18-08-11, 15:53
Καλό θα ήταν να έκανες μια τέτοια εξέταση να δείς αν η μήτρα σου είναι καθαρή να δεχτεί τα έμβρυα!

toniagr
18-08-11, 17:35
Γεια σας,
μόλις διάβασα το θέμα σας. Έχω κάνει και εγώ όλες τις εξετάσεις εκτός από υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο).
Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες άλλαξα γιατρό, τώρα είμαι σε ένα κέντρο που θεωρείται απο τα καλύτερα. Αλλά και εδώ όταν ζήτησα στον γιατρό να κάνω και αυτή την εξέταση, η απάντηση ήταν πως αυτό θα είχε νόημα αν προσπαθούσαμε φυσιολογικά. Από τη στιγμή που έχω ήδη μπει σε διαδικασία εξωσωματικής δεν υπάρχει λόγος να την κάνω. Μα είναι δυνατόν? Βλέπω ακριβώς το αντίθετο. Οτι αυτή την εξέταση την κάνουν ακριβώς οι γυναίκες που κάνουν εξωσωματικές. Γιατί τέτοια επιμονή να μην την κάνω??

Να πω οτι και στο καινούργιο κέντρο έχω μια ακόμα αποτυχία, και τώρα από Σεπτέμβρη θα βάλω κατεψυγμενα από φυσικούς κύκλους.
Να επιμείνω κι άλλο?και εμενα επεμεναν να μην την κανω αλλα τα αποτελεσματα εδειξαν τη χρησιμοτητα τησ εξετασησ.να βαλεισ πρωτα τον εαυτο σου και την υγεια σου και μετα να ακουσεισ τι θα σου πουν ολοι αυτοι.πηγαινε σε καποιο γιατρο που δε κανει εξωσωματικεσ να σου πει τι πρεπει να κανεισ.

toniagr
18-08-11, 20:43
κοριτσια βγηκε η ιστολογικη καθαρη με ενημερωσε ο γιατροσ οτι ειχα ενα πολυποδα και αυτον εκαναν βιοψια και ηταν ολα καθαρα.δεν μου το παν για να μην με αγχωσουν.φαντασου ι γινοταν με το συστημα το γυναικολογικο.ολα μανταρα:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

boo_
19-08-11, 12:11
toniagr σου εύχομαι μια καλή νέα αρχή.Εγώ είχα 3 πολύποδες και ο γιατρός μου είπε πως εκρίνουν μια χημική ουσία που αποβάλλουν τα γονιμοποιημένα ωάρια.Οπότε ξεκινάς από την αρχή:p

toniagr
19-08-11, 13:02
καλημερα.αληθεια?κανουν τοσο ζημια οι πολυποδεσ?

boo_
19-08-11, 21:16
Αχ ναι κοπέλα μου δυστηχώς δημιουργούν και αποβολές.Ο γιατρός μου τα είπε μετά την αφαίρεσή τους.

toniagr
21-08-11, 12:00
Αχ ναι κοπέλα μου δυστηχώς δημιουργούν και αποβολές.Ο γιατρός μου τα είπε μετά την αφαίρεσή τους.δυστυχωσ καποιοι γυναικολογοι δεν μασ ενημερωνουν γι αυτα τα πραγματα...ειναι τραγικο δηλαδη αλλα σπουδαζει και μαθαινει ο ενασ γυναικολογοσ και αλλλα ο αλλοσ?

mensta
21-08-11, 21:38
Μια και γράφετε για χαμένες εξωσωματικές θα σας πω και εγω την ιστορία μου. Σε εξετάσεις που κάναμε ανακαλύψαμε οτι ο σύζυγος είχε πρόβλημα στο σπέρμα. Πήγαμε σε 6 γυναικολόγους για να δουν τις εξετάσεις μας και όλοι μας είπαν οτι η μόνη περίπτωση για παιδί ήταν η εξωσωματική μιας και για να κάνουμε μόνοι μας είχαμε μόνο ενα 2%. Μπαίουμε στη διαδικασια με ένα κάρο εξετάσεις πρίν την εξωσωματική με κόστος (μαζί με την εξωσωματική) γύρω στις 7 χιλιάδες ευρώ. Αποτέλεσμα εξωσωματικής άδειος σάκος. Καινούργιο πακέτο εξετάσεων και φυσικά όλη η διαδικασία της έκτρωσης. Μπαίνουμε σε διαδικασία δεύτερης εξωαωματικής και ενα μήνα πριν την δεύτερη βλέπει τυχαία ο ενδοκρινολόγος μου τις εξετάσεις του άντρα μου και παθαίνει σοκ για την διαδικασία που έχουμε μπει. Για να μην γράφω πολλά του έδωσε θεραπεία και ενω περίμενα να αδιαθετήσω για να πάω για την νέα προσπάθεια (μιας και δεν μπορούσα να περιμένω 6 μήνες που μου ζήτησε για να δούμε αποτελέσματα) φυσικά η περίοδος αυτή δεν ήρθε ποτέ γιατί ήμουν έγκυος.
Αυτά τα γράφω για να σας πω οτι πρίν ξεκίνησετε διαδικασίες εξωσωματικής μια επίσκεψη σε εναν ενδοκρινολόγο και οι δύο σύζυγοι δεν είναι κακό. Μπορεί να σας χαρίσει ενα παιδί χωρίς όλο τον πόνο και την αναμονή της εξωσωματικής

toniagr
21-08-11, 23:17
Μια και γράφετε για χαμένες εξωσωματικές θα σας πω και εγω την ιστορία μου. Σε εξετάσεις που κάναμε ανακαλύψαμε οτι ο σύζυγος είχε πρόβλημα στο σπέρμα. Πήγαμε σε 6 γυναικολόγους για να δουν τις εξετάσεις μας και όλοι μας είπαν οτι η μόνη περίπτωση για παιδί ήταν η εξωσωματική μιας και για να κάνουμε μόνοι μας είχαμε μόνο ενα 2%. Μπαίουμε στη διαδικασια με ένα κάρο εξετάσεις πρίν την εξωσωματική με κόστος (μαζί με την εξωσωματική) γύρω στις 7 χιλιάδες ευρώ. Αποτέλεσμα εξωσωματικής άδειος σάκος. Καινούργιο πακέτο εξετάσεων και φυσικά όλη η διαδικασία της έκτρωσης. Μπαίνουμε σε διαδικασία δεύτερης εξωαωματικής και ενα μήνα πριν την δεύτερη βλέπει τυχαία ο ενδοκρινολόγος μου τις εξετάσεις του άντρα μου και παθαίνει σοκ για την διαδικασία που έχουμε μπει. Για να μην γράφω πολλά του έδωσε θεραπεία και ενω περίμενα να αδιαθετήσω για να πάω για την νέα προσπάθεια (μιας και δεν μπορούσα να περιμένω 6 μήνες που μου ζήτησε για να δούμε αποτελέσματα) φυσικά η περίοδος αυτή δεν ήρθε ποτέ γιατί ήμουν έγκυος.
Αυτά τα γράφω για να σας πω οτι πρίν ξεκίνησετε διαδικασίες εξωσωματικής μια επίσκεψη σε εναν ενδοκρινολόγο και οι δύο σύζυγοι δεν είναι κακό. Μπορεί να σας χαρίσει ενα παιδί χωρίς όλο τον πόνο και την αναμονή της εξωσωματικήςκαι εμεισ εχουμε προβλημα με το σπερμα αλλα ειναι πολυ μεγαλο.εμενα ο συζυγοσ εχει ανεπαρκεια στουσ ορχεισ.fsh υψηλη και lh.εσενα τι ειχε και επαθε σοκ ο ενδοκρινολογοσ.εμεισ εχουμε 30000 ολικο αριθμο σπερματοζωαριων.

mensta
23-08-11, 23:44
Σοκ έπαθε γιατί ήξερε οτι κάναμε εξωσωματική και τελικά είδε απο τις εξετάσεις του άντρα μου οτι δεν ήταν απαραίτητη. Όσο και να είναι το πρόβλημα εγώ πιστεύω οτι πρώτα εκεί και μετά σε όλους τους άλλους γιατρούς. Όπως μου είπε και ο ίδιος όταν σε πονάει το πόδι σου δεν πας σε οδοντίατρο...

toniagr
24-08-11, 10:24
Σοκ έπαθε γιατί ήξερε οτι κάναμε εξωσωματική και τελικά είδε απο τις εξετάσεις του άντρα μου οτι δεν ήταν απαραίτητη. Όσο και να είναι το πρόβλημα εγώ πιστεύω οτι πρώτα εκεί και μετά σε όλους τους άλλους γιατρούς. Όπως μου είπε και ο ίδιος όταν σε πονάει το πόδι σου δεν πας σε οδοντίατρο...εχει δικιο.ετσι πρεπεινα γινεται.και μεισ την πατησαμε με τουσ γυναικολογουσ ουρολογουσ και παει λεγοντασ.....σημερα αποφασισα οτι πρεπεινα αλλαξω τη διατροφη μου.τελοσ ψωμια γλυκα ζυμαρικαι και αρχισα και διαδρομο περπατηννα 40 λεπτα.θα προσπαθησω να κανω καποια πραγματα μηπωσ ελθει το μωρακο φυσιολογικα και δε παω για εξωσωματικη

karkinaki
24-08-11, 11:51
παιδια διαβαζω τις ιστοριες σας και θα ηθελα να καταθεσω και εγω την αποψη μου...

καθε ιστορια ειναι διαφορετικη και σε καμια περιπτωση δεν ταυτιζεται η προσπαθεια της μιας με την αλλη....

Τονια το γεγονος οτι ο συζυγος εχει μολις 30000 σπερματοζωαρια η πιθανοτητα να συλλαβεις με φυσικο τροπο ειναι απειροελαχιστη. Θαυματα γινονται καθε μερα αλλα σιγουρα παντα ελπιζουμε.

το γεγονος οτι λες οτι εχει ανεπαρκεια στους ορχεις τί σημανει; αν το προβλημα ειναι ορμονικο οκ τοτε ο ενδοκρινολογος να επεμβει και τοτε τα 30 χιλιαδες μπορει να γινουν 30 εκατομμυρια, αν ομως το προβλημα ειναι ανατομικο τοτε πιστευω οτι η εξωσωματικη ειναι μονοδρομος.

ψαχτειτε οσο μπορειτε πριν μπειτε στην επομενη φαση ...

toniagr
24-08-11, 11:59
παιδια διαβαζω τις ιστοριες σας και θα ηθελα να καταθεσω και εγω την αποψη μου...

καθε ιστορια ειναι διαφορετικη και σε καμια περιπτωση δεν ταυτιζεται η προσπαθεια της μιας με την αλλη....

Τονια το γεγονος οτι ο συζυγος εχει μολις 30000 σπερματοζωαρια η πιθανοτητα να συλλαβεις με φυσικο τροπο ειναι απειροελαχιστη. Θαυματα γινονται καθε μερα αλλα σιγουρα παντα ελπιζουμε.

το γεγονος οτι λες οτι εχει ανεπαρκεια στους ορχεις τί σημανει; αν το προβλημα ειναι ορμονικο οκ τοτε ο ενδοκρινολογος να επεμβει και τοτε τα 30 χιλιαδες μπορει να γινουν 30 εκατομμυρια, αν ομως το προβλημα ειναι ανατομικο τοτε πιστευω οτι η εξωσωματικη ειναι μονοδρομος.

ψαχτειτε οσο μπορειτε πριν μπειτε στην επομενη φαση ...εχουμε ρωτησει ενδοκρινολογο και μασ ειπε οτι δεν μπορει να επεμβει.ο γυναικολογοσ που παμε τωρα θα του δωσει νολβαντεξ μονο αυτο μασ ειπε οτιμ μπορει να βοηθησει καπωσ.το να μεινω εγκυοσ ναι μεν ειναι δυσκολο αλλα ποτε δε ξερεισ τα σχεδια του θεου....λιγο οθι βιταμινεσ λιγο η καλη διατροφη και η ασκηση ε μπορει κατι ελαχιστο να γινει

karkinaki
24-08-11, 12:12
σιγουρα η πιστη βοηθαει και μαλιστα αν εισαι μικρη ποτε δε ξερεις!

ευχομαι ο Θεος να σας ανταμειψει τις προσπαθειες...το νολβαντεξ ειναι τουρμπο ορμονικο χαπακι , στο 3μηνο θα ξερετε!

καλη επιτυχια!:-o

toniagr
24-08-11, 12:15
σιγουρα η πιστη βοηθαει και μαλιστα αν εισαι μικρη ποτε δε ξερεις!

ευχομαι ο Θεος να σας ανταμειψει τις προσπαθειες...το νολβαντεξ ειναι τουρμπο ορμονικο χαπακι , στο 3μηνο θα ξερετε!

καλη επιτυχια!:-oαληθεια?λεσ να κνει θαυματα αυτο το χαπακι?μακρι?για ενα τριμηνο το δινουν?

karkinaki
24-08-11, 13:26
nai kai αναλογως του αποτελεσματος ειτε το ξαναδινουν για ακομα ενα τριμηνο ή το σταματας.

παντως ειναι ισχυρο χαπακι και καλο ειναι να το παιρνει με προσοχη γιατι εχει παρενεργειες.

toniagr
24-08-11, 14:26
nai kai αναλογως του αποτελεσματος ειτε το ξαναδινουν για ακομα ενα τριμηνο ή το σταματας.

παντως ειναι ισχυρο χαπακι και καλο ειναι να το παιρνει με προσοχη γιατι εχει παρενεργειες.τι παρενεργειεσ εχει?

karkinaki
24-08-11, 15:12
ασε αμα διαβασεις το χαρτι με τις οδηγιες θα δεις....anyway παντως ο δικος μου οσο το επαιρνε , επρεπε να πλενω την τουαλετα μια φορα τη μερα γιατι μυριζαν πολυ τα ουρα......

toniagr
25-08-11, 10:19
μακρι να κανει κατι και ασ τελειωσω τα λεφτα μου στισ χλωρινεσ χι χι χι:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

vasiliki83
25-08-11, 12:59
αληθεια?λεσ να κνει θαυματα αυτο το χαπακι?μακρι?για ενα τριμηνο το δινουν?

το συγκεκριμενο χαπι το επαιρνε και ο αντρας μου για 3 μηνες....και μπορω να σε διαβεβαιωσω πως ειχαμε τα καλυτερα αποτελεσματα....ξεκινησαμε με ασπερμια και μετα με αζωοσπερμια και καταληξαμε μετα απο 3 μηνες αφου επαιρνε nolvadex d, filicine,eviol να κανουμε εξωσωματικη με τριπλασιασμενο τον αριθμο σπερματος και να εχουμε μια επιτυχημενη εξωσωματικη!!!εγω πιστευω πως ειναι πολυ καλο χαπι και κανει πολυ σωστη δουλεια!!!ευχομαι να εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα :D

toniagr
25-08-11, 14:26
το συγκεκριμενο χαπι το επαιρνε και ο αντρας μου για 3 μηνες....και μπορω να σε διαβεβαιωσω πως ειχαμε τα καλυτερα αποτελεσματα....ξεκινησαμε με ασπερμια και μετα με αζωοσπερμια και καταληξαμε μετα απο 3 μηνες αφου επαιρνε nolvadex d, filicine,eviol να κανουμε εξωσωματικη με τριπλασιασμενο τον αριθμο σπερματος και να εχουμε μια επιτυχημενη εξωσωματικη!!!εγω πιστευω πως ειναι πολυ καλο χαπι και κανει πολυ σωστη δουλεια!!!ευχομαι να εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα :Dσ ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα.ελπιζω οτι μ αυτο κατι θα γινει και θα γιναι το σπερμα καλυτερο

vasiliki83
25-08-11, 14:36
σ ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα.ελπιζω οτι μ αυτο κατι θα γινει και θα γιναι το σπερμα καλυτερο

εγω ειμαι σιγουρη πως θα βοηθησει...αλλωστε βοηθησε κι εμας οποτε να σκεφτεσαι θετικα!!!!

toniagr
25-08-11, 18:33
εγω ειμαι σιγουρη πως θα βοηθησει...αλλωστε βοηθησε κι εμας οποτε να σκεφτεσαι θετικα!!!!οταν θα το παρει θα σασ στειλω μηνυμα και ελπιζω να πετυχει.εχει ο θεοσ ολα θα γινουν....

Μελανία
25-08-11, 19:42
Tonia τώρα είδα το θέμα.Όλα να σου πάνε καλά απο εδώ και πέρα σου εύχομαι.Αρκετά ταλαιπωρήθηκες μέχρι τώρα.Τουλάχιστον βγάλατε άκρη.Μπορεί και φυσιολογικά να μπορέσετε να κάνετε μωράκι και σας το εύχομαι.Σε ποιο γιατρό πήγες τελικά;Σου στοίχησε πολύ η υστεροσκόπηση;

toniagr
25-08-11, 21:36
Tonia τώρα είδα το θέμα.Όλα να σου πάνε καλά απο εδώ και πέρα σου εύχομαι.Αρκετά ταλαιπωρήθηκες μέχρι τώρα.Τουλάχιστον βγάλατε άκρη.Μπορεί και φυσιολογικά να μπορέσετε να κάνετε μωράκι και σας το εύχομαι.Σε ποιο γιατρό πήγες τελικά;Σου στοίχησε πολύ η υστεροσκόπηση;να σαι καλα βρε μελανια.σ ευχαριστω πολυ.μου στοιχησε στο ρεα 4200 ολα μαζι και ο γιατροσ.εκανα στην αρχη λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση και σαλπιγγογραφια διαγνωστικη αν και μετα χρειαστηκε να γινει εμεμβατικη.ο γιατροσ λεγεται ανδρεασ γερμανοσ...αυτοσ μου ανοιξε τα ματια σε ολα αυτα που ειχα....και τον ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου...

Μελανία
25-08-11, 21:50
να σαι καλα βρε μελανια.σ ευχαριστω πολυ.μου στοιχησε στο ρεα 4200 ολα μαζι και ο γιατροσ.εκανα στην αρχη λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση και σαλπιγγογραφια διαγνωστικη αν και μετα χρειαστηκε να γινει εμεμβατικη.ο γιατροσ λεγεται ανδρεασ γερμανοσ...αυτοσ μου ανοιξε τα ματια σε ολα αυτα που ειχα....και τον ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου...
Πραγματικά τότε που με ρωτούσες ούτε μου είχε περάσει απο το μυαλό οτι δεν σου έχουν κάνει υστεροσκόπηση μετά απο 5 αποτυχημένες εξωσωματικές.Και ο πολύποδας δημιουργεί προβλήματα,αποβολες...Πολλά χρήματα αλλά αν σκεφτείς κι αυτά που χάλασες μπορεί και άδικα και η ψυχοσωματική ταλαιπωρία που πέρασες τίποτα δεν είναι.Θα περιμένω να ακούσω τα καλά νέα με το καλό όταν θα είσαι έτοιμη να προσπαθήσεις ξανά.:rolleyes:

toniagr
25-08-11, 23:12
Πραγματικά τότε που με ρωτούσες ούτε μου είχε περάσει απο το μυαλό οτι δεν σου έχουν κάνει υστεροσκόπηση μετά απο 5 αποτυχημένες εξωσωματικές.Και ο πολύποδας δημιουργεί προβλήματα,αποβολες...Πολλά χρήματα αλλά αν σκεφτείς κι αυτά που χάλασες μπορεί και άδικα και η ψυχοσωματική ταλαιπωρία που πέρασες τίποτα δεν είναι.Θα περιμένω να ακούσω τα καλά νέα με το καλό όταν θα είσαι έτοιμη να προσπαθήσεις ξανά.:rolleyes:να σου πω τελικα ο γιατροσ μου προτεινε φυσικο τροποποιημενο κυκλο οπωσ σε εσενα αν δε κανω λαθοσ.και πιστευω να μη ταλαιπωρηθω τοσο πολυ οσο με τισ ενεσεισ

Μελανία
25-08-11, 23:17
να σου πω τελικα ο γιατροσ μου προτεινε φυσικο τροποποιημενο κυκλο οπωσ σε εσενα αν δε κανω λαθοσ.και πιστευω να μη ταλαιπωρηθω τοσο πολυ οσο με τισ ενεσεισ
Το καλύτερο νομίζω πια μετά απο τόσα φάρμακα.Κι εγώ τροποποιημένο έκανα ναι.Δεν σας είχε μείνει κανένα έμβρυο απο προηγούμενη φορά;

toniagr
26-08-11, 10:10
Το καλύτερο νομίζω πια μετά απο τόσα φάρμακα.Κι εγώ τροποποιημένο έκανα ναι.Δεν σας είχε μείνει κανένα έμβρυο απο προηγούμενη φορά;κανενα δυστυχωσ.απλα μου τα ειχαν κανει ολα μανταρα.ο γιατροσ μου ειπε οτι κανονικα θα επρεπε να εχω και φωτογραφια απο τα εμβρυα.εσυ εχεισ?πωσ παει η εγκυμοσυνη?

matrix2008
26-08-11, 12:44
κανενα δυστυχωσ.απλα μου τα ειχαν κανει ολα μανταρα.ο γιατροσ μου ειπε οτι κανονικα θα επρεπε να εχω και φωτογραφια απο τα εμβρυα.εσυ εχεισ?πωσ παει η εγκυμοσυνη?

καλημερα !
δηλαδή μετά την επεμβαση και τη θεραπεια με arvecap προχωράς σε εξωσωματική;;;;...εγώ έχω κατεψυγμένα ωάρια, να τα βάλω ή να προσπαθήσουμε μόνοι μας μερικούς μήνες;;;;

toniagr
26-08-11, 12:51
καλημερα !
δηλαδή μετά την επεμβαση και τη θεραπεια με arvecap προχωράς σε εξωσωματική;;;;...εγώ έχω κατεψυγμένα ωάρια, να τα βάλω ή να προσπαθήσουμε μόνοι μας μερικούς μήνες;;;;αναλογωσ το προβλημα.εμεισ εχουμε μεγαλο προβλημα.αλλα μου ειπε οτι θα αφησει δυο περιοδουσ μετα το τελευταιο αρβεκαπ για να κανουμε την εξωσωματικη.αλλα ποτε δε ξερεισ απ αυτα που μου ειπε οτι μπορει να μεςινω και φυσιολογικα εγκυοσ....να φανταστεισ μασ προτεινε να προσπαθησουμε και αμα γινει εγινε.γνωμη μου προσπαθηστε γιατι ποτε δε ξερεισ αν η τυχη θα σου κλεισει το ματι και το ονειρο θα γινει πραγματικοτητα....;);););););)

Μελανία
26-08-11, 13:53
κανενα δυστυχωσ.απλα μου τα ειχαν κανει ολα μανταρα.ο γιατροσ μου ειπε οτι κανονικα θα επρεπε να εχω και φωτογραφια απο τα εμβρυα.εσυ εχεισ?πωσ παει η εγκυμοσυνη?
Εμείς έχουμε φωτογραφία:rolleyes:.Μας την είχαν δώσει την μέρα της εμβρυομεταφοράς.Καλά είμαστε και οι 3 :p.Τώρα έχω να κάνω αυχενική διαφάνεια και αιματολογική.

toniagr
26-08-11, 13:55
Εμείς έχουμε φωτογραφία:rolleyes:.Μας την είχαν δώσει την μέρα της εμβρυομεταφοράς.Καλά είμαστε και οι 3 :p.Τώρα έχω να κάνω αυχενική διαφάνεια και αιματολογική.μπραβο μελανια καλα αποτελεσματα να εχεισ μεσα απ την καρδια μου...να σται καλα και οι τρεισ ετσι πρεπει....

toniagr
28-08-11, 13:47
κοριτσια ξερει καμια σασ αν πρεπει μετα απο καιιιρο να παμε για επανεξεταση μετα απο τη λαπαροσκοπηση?:?::?::?:

tsiglas
30-08-11, 10:16
Αυτά τα γράφω για να σας πω οτι πρίν ξεκίνησετε διαδικασίες εξωσωματικής μια επίσκεψη σε εναν ενδοκρινολόγο και οι δύο σύζυγοι δεν είναι κακό. Μπορεί να σας χαρίσει ενα παιδί χωρίς όλο τον πόνο και την αναμονή της εξωσωματικής

θα μπορουσες να μου πεις τι ακριβως διαγνωσε ο ενδοκρυνολογος που σας βοηθησε τοσο πολυ???
ρωταο γιατι κ εγω εχω ολιγοασθενοσπερμια κ υπερθυροηδη (τ3 κ τ4 του θυροηδη ηταν διπλασιες του κανονικου) τον οποιο ανακαλυψα πριν 1 μηνα κ εχω μπει σε αναλογη θεραπεια με χαπι για τον υπερθυροηδη....

toniagr
31-08-11, 00:16
θα μπορουσες να μου πεις τι ακριβως διαγνωσε ο ενδοκρυνολογος που σας βοηθησε τοσο πολυ???
ρωταο γιατι κ εγω εχω ολιγοασθενοσπερμια κ υπερθυροηδη (τ3 κ τ4 του θυροηδη ηταν διπλασιες του κανονικου) τον οποιο ανακαλυψα πριν 1 μηνα κ εχω μπει σε αναλογη θεραπεια με χαπι για τον υπερθυροηδη....
tsiglas απ οτι ξερω για να ρυθμιστει ο θυρεοειδησ θελει αρκετο διαστημα.γνωμη μου δε θα επρεπε να μπειτε συη διαδικασια.απλα δε μασ το ειχεσ γραψει στο φορουμ.απ οτι ξερω ολα τα ορμονικα προβληματα και ειδικα του θυρεοειδη επηρεαζουν τη γονιμοτητα οπωσ και στισ γυναικεσ το ιδιο.ο παντοσ οτα το ειδε τι ειπε?δε σασ εχουν δωσει μια εξηγηση?ηταν 2 μηνων?μωρο δεν ειχε φανει?

tsiglas
31-08-11, 09:25
tsiglas απ οτι ξερω για να ρυθμιστει ο θυρεοειδησ θελει αρκετο διαστημα.γνωμη μου δε θα επρεπε να μπειτε συη διαδικασια.απλα δε μασ το ειχεσ γραψει στο φορουμ.απ οτι ξερω ολα τα ορμονικα προβληματα και ειδικα του θυρεοειδη επηρεαζουν τη γονιμοτητα οπωσ και στισ γυναικεσ το ιδιο.ο παντοσ οτα το ειδε τι ειπε?δε σασ εχουν δωσει μια εξηγηση?ηταν 2 μηνων?μωρο δεν ειχε φανει?

Οπως προαναφερα μολις πριν 1 μηνα διαγνωστηκε ο θυροειδης κ ειχαμε κανει την εξωσωματικη νωρητερα....ο Παντος ελλειπε σε διακοπες σχεδον ολο τον αυγουστο....κ απτην στιγμη που μαθαμε οτι ειναι εγγυος η συζηγος κ ελλειπε κ ο Παντος προχωρισαμε μονο με τον γυναικολογο της (δηλαδη αυτος μας εκανε τους υπερηχους κ οχι το Γενεσις) κ απλα ενημερωνα τις μαιες του Γενεσις για την πορεια.....οταν φτασαμε στους 2 τελευταιους υπερηχους κ ακομα δεν ειχαμε δει εμβρυο παρα μονο στοιχεια που εδειχναν την υπαρξει εμβρυου (του οποιου προφανος δεν ειχε προχωριση) κ οι 2 γυναικολογοι που επισκευτηκα μας ειπαν οτι δεν ειναι ξεκαθαρο το τι ακριβως εχουμε.....κ γιαυτο καναμε ιστολογικες (σε αυτο που αφερεσαν) για να εχοουμε απαντησεις...Ο αμνηακος σακος που ειχε σχηματιστη ολοκαθαρα ηταν 7εβδ κ 2ημερ....
Τωρα οτι αφορα το Γενεσις ακομα δεν τους εχω ενημερωση οτι σταματησαμε την εξωσωματικη κ καναμε αποξεση....κ αυτο γιατι περιμενο να εχω κατι περισσοτερο να τους πω....
Θα μου πεις δεν θα επρεπε να σε εχουν παρει οι ιδιοι να μαθουν τι γιναιτε????
Σιγουρα αν δεν παρεις εσυ τηλ..δεν προκειτε να σε παρει κανεις....

zouzoupina
31-08-11, 12:11
Οπως προαναφερα μολις πριν 1 μηνα διαγνωστηκε ο θυροειδης κ ειχαμε κανει την εξωσωματικη νωρητερα....ο Παντος ελλειπε σε διακοπες σχεδον ολο τον αυγουστο....κ απτην στιγμη που μαθαμε οτι ειναι εγγυος η συζηγος κ ελλειπε κ ο Παντος προχωρισαμε μονο με τον γυναικολογο της (δηλαδη αυτος μας εκανε τους υπερηχους κ οχι το Γενεσις) κ απλα ενημερωνα τις μαιες του Γενεσις για την πορεια.....οταν φτασαμε στους 2 τελευταιους υπερηχους κ ακομα δεν ειχαμε δει εμβρυο παρα μονο στοιχεια που εδειχναν την υπαρξει εμβρυου (του οποιου προφανος δεν ειχε προχωριση) κ οι 2 γυναικολογοι που επισκευτηκα μας ειπαν οτι δεν ειναι ξεκαθαρο το τι ακριβως εχουμε.....κ γιαυτο καναμε ιστολογικες (σε αυτο που αφερεσαν) για να εχοουμε απαντησεις...Ο αμνηακος σακος που ειχε σχηματιστη ολοκαθαρα ηταν 7εβδ κ 2ημερ....
Τωρα οτι αφορα το Γενεσις ακομα δεν τους εχω ενημερωση οτι σταματησαμε την εξωσωματικη κ καναμε αποξεση....κ αυτο γιατι περιμενο να εχω κατι περισσοτερο να τους πω....
Σιγουρα αν δεν παρεις εσυ τηλ..δεν προκειτε να σε παρει κανεις....
δεν θελω να φανει σαν διαφημηση αλλα ο παντος εχει συνεργασια με εναν πολυ καλο ενδοκρινολογο και κατα την γνωμη μου μια επισκεψη θα ηταν καλο να κενετε εμενα προσωπικα με βοηθησε παρα πολυ σε παρα πολλα πραγματα μιλησε με μια μαια του παντου η κλεισε ραντεβου με τον παντο και ρωτησε πραγματα γραψτα σε ενα χαρτακι γιατι οταν ειμαστε ξεχναμε πραγματα.

toniagr
01-09-11, 10:58
Σιγουρα αν δεν παρεις εσυ τηλ..δεν προκειτε να σε παρει κανεις....κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να συνεχισετε με γυναικολογο στο γεννεσισ απ τη στιγμη που υπηρχαν προβληματα,και οχι σε καποιον αλλο.να ξερεισ οτι αν δε τουσ παρεισ τηλ εσυ ουτε που θα μπουν στον κοπο να σε παρουν.και να ζηρ=τησεισ εξηγησεισ γι αυτο και οχι σαν και εμενα που ελεγαν ετυχε ετυχε....

toniagr
04-09-11, 12:56
καλημερα κοριτσια να σασ ρωτησω κατι?μηπωσ υπαρχει παρενεργεια τησ αρβεκαπ χαμηλη πιεση?γιατι τωρα τελευταια εχω υποταση