PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ...

giotaki83
15-08-11, 00:25
Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα για να γράψουν όσοι έχουν προσωπική εμπειρία ή κάποιας γνωστής τους που έκανε έκτρωση (για χ, χ λόγους που δεν μας αφορούν) και αυτό προκάλεσε καποιο πρόβλημα στην υγεία της εως και αδυναμία να ξαναμείνει έγκυος. Αυτό θα βοηθήσει ατομα που σκέφτονται να προβούν σε αυτή τη πράξη να είναι πλήρως ενημερωμένα για τους πιθανούς κινδύνους!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Active Member
15-08-11, 00:28
Για τους οποιους κινδυνους της αμβλωσης αρμοδιος ειναι να μας ενημερωσει ενας γιατρος.
Ξεχειλωσε το θεματακι....Ας μη γυρισουμε στο μεσαιωνα...

giotaki83
15-08-11, 00:32
Εμπειρίες ψάχνουμε όχι ενημέρωση γιατρού. Με αυτό το σκεπτικό να σταματήσουμε να μιλάμε για οτιδήποτε σε αυτό το φόρουμ γιατί υπάρχουν παιδίατροι και γυναικολόγοι κτλ. Εν πάσει περιπτώσει δεν είναι υποχρεωτικό να απαντήσει καποιος. Οποιος έχει προσωπική εμπειρία μόνο καλό θα κάνει αν την εκθέσει εδώ τουλάχιστον αυτο εγώ πιστεύω

fistikaki
15-08-11, 01:36
εκανα εγω, οταν ημουν πιτσιρικα...

δεν μου αφησε κανενα 'κουσουρι'

ηθελα να το κανω, το εκανα, δεν ηταν ευκολο συναισθηματικα αλλα εγινε, και ευτυχως που ειχα το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το κανω και πηγα σε μεγαλο νοσοκομειο, και οχι στα κρυφα απο κανεναν σφαχτη..

και μακαρι ολες οι γυναικες στον κοσμο,να εχουν παντα την επιλογη να αποφασιζουν τι θα συμβει στο σωμα τους και να μην αποφασιζουν αλλοι για εκεινες...

ανοιξες το θεμα προφανως για να ανοιξουν οι ασκοι του αιολου, κατα του δικαιωματος των γυναικων στις εκτρωσεις..

αλλα το γεγονος παραμενει, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ καθε γυναικας......

οι μονες στις οποιες θα επρεπε να απαγορευεται να κανουν εκτρωση ειναι οσες δεν ειναι σιγουρες, σε οσες εχουν αμφιβολια για το αν θελουν ή οχι, το παιδι....

αυτες θα το μετανιωσουν σιγουρα, και σ αυτες θα μεινει κουσουρι στην ψυχη τους..

οχι εξ αιτιας της εκτρωσης, αλλα εξ αιτιας της κακης επιλογης τους εφοσον δεν ηταν συνειδητοποιημενες

natasa_spyros
15-08-11, 02:06
[QUOTE=giotaki83;2112001]Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα για να γράψουν όσοι έχουν προσωπική εμπειρία ή κάποιας γνωστής τους που έκανε έκτρωση (για χ, χ λόγους που δεν μας αφορούν) και αυτό προκάλεσε καποιο πρόβλημα στην υγεία της εως και αδυναμία να ξαναμείνει έγκυος. Αυτό θα βοηθήσει ατομα που σκέφτονται να προβούν σε αυτή τη πράξη να είναι πλήρως ενημερωμένα για τους πιθανούς κινδύνους!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!![/QUOTE

Γιωτάκι τι σε απασχολεί εσένα όμως? Ενδιαφέρεσαι και θελεις να δεις αν θα πάθεις κάτι ή προφανώς καταδικάζεις την πράξη και επειδή είναι ένα θέμα που σίγουρα υπάρχουν αυτές οι κοπέλες που είναι φανατικά αντίθετες προφανώς γτ δεν τους έχει τύχει και υποστηρίζουν με πάθος πως είναι έγκλημα, και υπάρχουν και οι άλλες κοπέλες που ήρθαν σε αυτή τη δύσκολη θέση να πάρουν μια τέτοια απόφαση που σίγουρα τους προκάλεσε αν όχι προβλήματα στην υγεία τους σίγουρα τους στοιχισε ψυχολογικά φαντάζουμε, και προφανώς θα αρχίσει ένας διάλογος χωρίς τέλος?? :?
Ή είσαι απλα περίεργη??:p

dimmi
15-08-11, 02:09
Λόγω αυτού μάλλον http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96698 , η κοπέλα την ευχαρίστησε που άνοιξε το θέμα αυτό, αν δείς τα τελευταία ποστ.

Ellemphriem
15-08-11, 02:10
Λαθος θεμα, ΛΑΘΟΣ τροπος, ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.........

dimmi
15-08-11, 02:12
Λαθος θεμα, ΛΑΘΟΣ τροπος, ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.........
Ναι και σε τί αντίθεση με τα παιδιά! Που είναι η μόνη αλήθεια και το μόνο σωστό στον κόσμο αυτό.

rkt
15-08-11, 06:55
Θα συμφωνήσω με το fystiki, είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ της γυναίκας να ορίζει το σώμα της.
Η απόφαση για μία έκτρωση δεν είναι ΠΟΤΕ εύκολη. Και καλό είναι όταν αυτή παρθει, η γυναίκα να έχει την δυνατόν καλυτερη περίθαλψη, τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες. Και όχι να καταλήγει σε σφαγεία.
Οσο για τις επιπτώσεις, επίσης συμφωνω.
Στην ψυχή πολλές, στο σώμα, ελάχιστες.

viki35
15-08-11, 08:15
Ποτε κανεις δεν ξερει σε τι καταστασεις θα βρεθει και τι αποφασεις θα αναγκαστει να παρει . Οχι δεν ειναι καλη η εκτρωση ειναι απο τις πιο επιπονες πρα3εις και για τη μητερα και για το εμβρυο , ειμαι κατα ,εννοειτε οτι τα πραγματα δεν πρεπει να φτανουνε εκει , οπως ειπα και στο αλλο θεμα , ειναι απαισια τετοια διλληματα . Δεν καταδικαζω ομως ουτε λιθοβολω μια γυναικα που εκανε εκτρωση για τους δικους της λογους , ποια ειμαι εγω για να κρινω τον καθενα ? τι ειμαι εγω ? καθε γυναικα που εκανε αυτη την απαισια επεμβαση σιγουρα θα ειχε τους λογους της ,και ειναι αναγκασμενη να ζει με αυτο . Εννοειτε οτι το ιδανικο και το πιο ομορφο ειναι να γεννιετε το καθε παιδι , ομως τοτεθα ημασταν σε ενα ιδανικο κοσμο αγγελικα πλασμενο , μακαρι να ημασταν , μακαρι .
Ποτε δεν θα προετρεπα μια κοπελα ή ακομα και την κορη μ,ου να κανει εκτρωση , το ζητουμενο ειναι να μην φτασει καν εκει , αλλα αμα εφτανε η πρωτη η κουβεντα θα ηταν να το μεγαλωσουμε ολοι μαζι , να βοηθησουμε οσο μπορουμε ,να το κανουμε παιδι μας , ομως αμα η κορη μου επεμενε στην εκτρωση , αμα ελεγε οτι δεν μπορει να ανταπε3ελθει , οτι δεν το θελει , αμα εβλεπα οτι το παιδι μου ειναι δυστηχησμενο και μεσα στην καταθλιψη και την απογνωση λετε να το λιθοβολουσα ή να μην την πηγαινα να κανει τελικα την εκτρωση ?
Τωρα οσο αφορα τα κακα της εκτρωσης , πανω κατω γνωστα ειναι , και εχουνε ολα σχεση με προβληματα στον τραχηλο , προβληματα στις ωοθηκες , αναστατωση του κυκλου εως και γυναικες που εχουνε υποβληθει σε αρκετες εκτρωσης και καρκινο του τραχηλου της μητρας . Ψυχολογικα ? ισως εκει ειναι τα περισσοτερα , καταθλιψη ειναι το πιο συνηθησμενο . Αλλα οντως γιατι ανοι3αμε ενα τετοιο θεμα , λετε να μην 3ερουνε τι κανουνε οσες το κανουνε ? ή να μην εχουνε γνωση των κυνδινων εν ετη 2011 ? γιατι πρεπει να τους το χτυπαμε κιολας απο πανω ?

adnihor1
15-08-11, 10:14
καλημερα κοριτσια
κ γω συμφωνω οτι ειναι δικο μου το σωμα μου κ το κανω οτι θελω,αλλα μην το τραβαμε κιολας ακουγεται πολυ εγωιστικο να αφαιρω ετσι μια ζωη λεγοντας δικο μου ειναι το σωμα μου το κανω οτι θελω
ας λεμε καλιτερα δεν ειχα αλλη λυση ακουγεται πιο ωραιο κ δεν προκαλει γιατι απο τι καταλαβα οι λεξεις ειναι που πειραζουν εδω μεσα κ οχι οι πραξεις

adnihor1
15-08-11, 10:21
Ποτε κανεις δεν ξερει σε τι καταστασεις θα βρεθει και τι αποφασεις θα αναγκαστει να παρει . Οχι δεν ειναι καλη η εκτρωση ειναι απο τις πιο επιπονες πρα3εις και για τη μητερα και για το εμβρυο , ειμαι κατα ,εννοειτε οτι τα πραγματα δεν πρεπει να φτανουνε εκει , οπως ειπα και στο αλλο θεμα , ειναι απαισια τετοια διλληματα . Δεν καταδικαζω ομως ουτε λιθοβολω μια γυναικα που εκανε εκτρωση για τους δικους της λογους , ποια ειμαι εγω για να κρινω τον καθενα ? τι ειμαι εγω ? καθε γυναικα που εκανε αυτη την απαισια επεμβαση σιγουρα θα ειχε τους λογους της ,και ειναι αναγκασμενη να ζει με αυτο . Εννοειτε οτι το ιδανικο και το πιο ομορφο ειναι να γεννιετε το καθε παιδι , ομως τοτεθα ημασταν σε ενα ιδανικο κοσμο αγγελικα πλασμενο , μακαρι να ημασταν , μακαρι .
Ποτε δεν θα προετρεπα μια κοπελα ή ακομα και την κορη μ,ου να κανει εκτρωση , το ζητουμενο ειναι να μην φτασει καν εκει , αλλα αμα εφτανε η πρωτη η κουβεντα θα ηταν να το μεγαλωσουμε ολοι μαζι , να βοηθησουμε οσο μπορουμε ,να το κανουμε παιδι μας , ομως αμα η κορη μου επεμενε στην εκτρωση , αμα ελεγε οτι δεν μπορει να ανταπε3ελθει , οτι δεν το θελει , αμα εβλεπα οτι το παιδι μου ειναι δυστηχησμενο και μεσα στην καταθλιψη και την απογνωση λετε να το λιθοβολουσα ή να μην την πηγαινα να κανει τελικα την εκτρωση ?
Τωρα οσο αφορα τα κακα της εκτρωσης , πανω κατω γνωστα ειναι , και εχουνε ολα σχεση με προβληματα στον τραχηλο , προβληματα στις ωοθηκες , αναστατωση του κυκλου εως και γυναικες που εχουνε υποβληθει σε αρκετες εκτρωσης και καρκινο του τραχηλου της μητρας . Ψυχολογικα ? ισως εκει ειναι τα περισσοτερα , καταθλιψη ειναι το πιο συνηθησμενο . Αλλα οντως γιατι ανοι3αμε ενα τετοιο θεμα , λετε να μην 3ερουνε τι κανουνε οσες το κανουνε ? ή να μην εχουνε γνωση των κυνδινων εν ετη 2011 ? γιατι πρεπει να τους το χτυπαμε κιολας απο πανω ?
γιατι η κοπελα ζητησε ενημερωση του τι την περιμενει
τελος παντων να μην το τραβαμε το θεμα καλο ειναι να προσεχουμε αν αυτο δεν γινει μετα πρεπει να παρεις μια αποφαση πολυ δυσκολη
ειτε κρατησει το παιδι ειτε οχι
εμεις να λεμε να παρει την πιο σωστη αποφαση η κοπελα
ειμαι κατα των εκτρωσεων αλλα δεν ειμαι εγω αυτη που αποφασιζω τι θα κανει η κοπελα

annia
15-08-11, 10:49
Ειμαι κατα της εκτρωσης αλλα αυτο δεν μου δινει το δικαιωμα να κατηγορηω καμια κοπελα επειδη εχει κανει εκτρωση...Το σωμα ειναι δικο της και μπορει να το κανει οτι θελει..

sogni d'oro
15-08-11, 11:14
το θέμα δεν είναι αν είμαστε κατά ή υπέρ.
Συγκεκριμένα θέματα υγείας που προκύπτουν ζητάει η κοπέλα (εμπειρίες) .......
Επίπονο είναι όμως να ανατρέχουμε στο παρελθόν και να σκαλίζουμε πληγές.

theodorap
15-08-11, 11:42
Καλημέρα
Έχω την αίσθηση ότι έχει τεθεί λάθος ένα τόσο σοβαρό θέμα...
όλοι οι υγειώς σκεπτόμενοι άνθρωποι είναι κατά της έκτρωσης υπό προϋποθέσεις όμως. Κι είναι τόσες πολλές οι προϋποθέσεις που σε περιορίζει πολύ να εκφέρεις άποψη το αν σου άφησε κάποιο "κουσούρι" ιατρικό μια έκτρωση...
Δε νομίζω πως θα μπορούσε ανάλογη εμπειρία κάποιας κοπέλας να ανατρέψει την απόφαση κάποιας άλλης στο να προχωρήσει σε έκτρωση....
οι παράγοντες που οδηγούν σε μια τέτοια απόφαση είναι αυτοί που πρέπει να εξετάζονται κάθε φορά... και πάλι με πολλή προσοχή και διαλλακτικότητα...

Active Member
15-08-11, 11:43
Αυτη ειναι η κοινωνια μας, κυριες και κυριοι.

Απο τη μια δε δεχεται μια ανυπαντρη μητερα, μια εφηβη μητερα, μια μητερα με 15 παιδια (κοινωνικα και πολιτικοοικονομικα) και την κατακρινει, απο την αλλη κατακρινει και τη γυναικα που εκανε αμβλωση με ακομα χειροτερο μενος.
Αυτοι ειμαστε...

Τωρα, οσο αφορα τις εμπειριες :rolleyes:και το ποσο αποτρεπτικα μπορουν να δρασουν, οποια κοπελα διαβαζε το thread ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ θα επρεπε να μη μεινει ποτε εγκυος....:rolleyes:Εκει να δεις πονος....

Θα συμφωνησω με ellempriem....ΟΛΟ ΛΑΘΟΣ. Κινηση εντυπωσιασμου:rolleyes: και ουτε καν!

fistikaki
15-08-11, 12:29
το εχω πει ενα εκατομμυριο φορες, δεν θα κουραστω να το λεω...

κανεις δεν ειναι ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ..... κανεις μας δεν ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΙΣ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ... ουτε οποιος εκανε, ουτε οποιος δεν εκανε....

το θεμα ειναι, ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ στην εκτρωση... Η ΕΠΙΛΟΓΗ....

η διακοπη κυησης νωρις, στο πρωτο τριμηνο, εκει γυρω στην 8η εβδομαδα, ειναι ΜΙΚΡΟΕΠΕΜΒΑΣΗ...

κραταει ελαχιστα, γινεται με ολικη ναρκωση, ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ΜΕΣΑ, και δεν δημιουργει γυναικολογικα προβληματα οταν δεν γινεται καθ εξιν

δεν ειναι μεσο αντισυλληψης, ειναι ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, παιρνεις ναρκωση, δεν ειναι παιχνιδι αυτο..

η περιοδος σου ερχεται μετα απο καμια 40αρια μερες περιπου, στο μεταξυ εχεις παρει αιμοστατικα και αντιβιωση για λιγες μερες, και ολα οκ..

καθε γυναικα αντιμετωπιζε διαφορετικα το συναισθηματικο φορτιο της..

για καμια δεν ειναι ευκολο νομιζω, απο κει και περα, αν ησουν σιγουρη για την αποφαση σου, δεν σε ριχνει κατω....

οποια γυναικα δεν ειναι σιγουρη, δεν πρεπει να το κανει..... κανεις δεν μετανιωσε που εκανε παιδι, παρα πολλες μετανιωσαν που εκαναν εκτρωση..

αλλα δεν μετανιωσαν ολες... οχι αυτες που ηταν σιγουρες για την αποφαση τους....

οποτε,

η ουσια ειναι η εξης...

εγκυμοσυνη+ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΙΓΟΥΡΑ= διακοπη κυησης χωρις παρενεργειες
εγκυμοσυνη+ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ=ΚΑΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗς ΚΥΗΣΗΣ, ΚΛΑΜΜΑΤΑ, ΤΥΨΕΙΣ, ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗς, ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ και ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ κλπ..

αυτα

ZWH
15-08-11, 13:15

δεν ειναι μεσο αντισυλληψης, ειναι ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, παιρνεις ναρκωση, δεν ειναι παιχνιδι αυτο..

αυτα
Συμφωνω απολυτα. Παροτι ειμαι κατα της εκτρωσης, θελω να υπαρχει το δικαιωμα της επιλογης!!!
Και να διευκρινησω κατι, το οτι ειμαι κατα δεν σημαινει οτι κρινω οποιον το εχει κανει ή εχω το δικαιωμα να τις κρινω.

ksanthi
15-08-11, 13:37
Εχει κανει μια φιλη μου πολλες φορες και εχει και δυο παιδια .Επεισεις και η αδερφη μου πριν λιγους μηνες .

giotaki83
15-08-11, 13:46
Ο μόνος λόγος που άνοιξα το θέμα είναι αυτός που είπα , ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ. Δεν έκρινα κανέναν, δεν σχολίασα τίποτα παρα αναφέρθηκα σε τυχόν κακές εμπειρίες. Ούτε και με ενδιαφέρει να συζητήσω το γιατί καποιος θέλει ή όχι να το κάνει.
Το θεμα το άνοιξα γιατί το βρήκα ενδιαφέρον να μάθουμε αν υπάρχει και η μαύρη πλευρά των εκτρώσεων. Αν δεν υπάρχει θα χαρώ πολύ αλλα για να το μαθω πρέπει να ρωτήσω.
Δεν ήταν κακοπροαίρετο το θέμα και δεν θεωρώ οτι προκάλεσα. Οσοι δεν έχουν κακές συνέπειες της εκτρώσεως ας το αναφέρουν απλά ή ας μη πουν τίποτα. Ποιο είναι το πρόβλημα δεν κατάλαβα. Και όχι εγώ είμαι κατά της έκτρωσης αλλα είμαι ταυτόχρονα και υπέρ πολλών που δεν συμβαίνουν όπως η ενημέρωση περί προφύλαξης στα σχολεία και πολλά ΄πολλά άλλα. Βάση της πίστης μου έχω επιπλέον λόγους να μην είμαι υπέρ αλλα φαντάζομαι αυτό δεν αφορά κανέναν και ο καθένας έχει τις απόψεις τους. Εύχομαι εκτός από τους κακοπροαίρετους που είδαν με κακό μάτι το θέμα αυτό να υπάρχουν και οι καλοπροαίρετοι που θα κατάλαβαν τους πραγματικούς λόγους του.

sadamo
15-08-11, 14:04
Εννοείται πως δεν θα ήθελα ποτέ να μου τύχει. Αλλά από την άλλη ποτέ δεν πρέπει να κρίνουμε αρνητικά όποια καταφεύγει σε τέτοια λύση.
ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται σε ένα σπίτι ή τι έχει η καθεμιά στο μυαλό και στην καρδιά της. Το σπουδαίο άλλωστε είναι το να προσπαθήσεις να μπεις στην ψυχολογία του άλλου και να του συμπαρασταθείς με όποιον τρόπο εκείνος χρειάζεται, άσχετα με τα δικά σου πιστεύω.

kinkajoujou
15-08-11, 14:19
Και όχι εγώ είμαι κατά της έκτρωσης αλλα είμαι ταυτόχρονα και υπέρ πολλών που δεν συμβαίνουν όπως η ενημέρωση περί προφύλαξης στα σχολεία και πολλά ΄πολλά άλλα.

Τι καλά που είναι να μεταθέτουμε πάντα τις ευθύνες στους άλλους! Βέβαια, το κράτος πρέπει να μας τα μάθει όλα, μέχρι και πώς να προφυλασσόμαστε στο σεξ, γιατί εκεί έξω δεν υπάρχουν εκατομμύυυυρια πηγές. Αλλά ας βγάλει άλλος το φίδι από την τρύπα, ως συνήθως...

βέβαια, την υποκρισία του να είμαστε υπέρ της ενημέρωσης, αλλά να μην ανοίγουμε ας πούμε θέμα στο καφέ των εφήβων για τα καλά της πρόληψης, παρά να ανοίγουμε θέμα για τα κακά της έκτρωσης, αδιαφορώντας για την ψυχολογία των γυναικών που την έχουν κάνει (και δεν ήταν πάντα η εύκολη επιλογή τους, γιατί μπορεί το παιδί να το ήθελαν), δεν είμαστε ικανοί να τη δούμε. Πέρα από την καμπούρα μας δεν βλέπουμε ποτέ, αλλά να κρίνουμε τις αποφάσεις και τις πράξεις των άλλων μας είναι πάντα πολύ εύκολο...

Ellemphriem
15-08-11, 14:24
Τι καλά που είναι να μεταθέτουμε πάντα τις ευθύνες στους άλλους! Βέβαια, το κράτος πρέπει να μας τα μάθει όλα, μέχρι και πώς να προφυλασσόμαστε στο σεξ, γιατί εκεί έξω δεν υπάρχουν εκατομμύυυυρια πηγές. Αλλά ας βγάλει άλλος το φίδι από την τρύπα, ως συνήθως...

βέβαια, την υποκρισία του να είμαστε υπέρ της ενημέρωσης, αλλά να μην ανοίγουμε ας πούμε θέμα στο καφέ των εφήβων για τα καλά της πρόληψης, παρά να ανοίγουμε θέμα για τα κακά της έκτρωσης, αδιαφορώντας για την ψυχολογία των γυναικών που την έχουν κάνει (και δεν ήταν πάντα η εύκολη επιλογή τους, γιατί μπορεί το παιδί να το ήθελαν), δεν είμαστε ικανοί να τη δούμε. Πέρα από την καμπούρα μας δεν βλέπουμε ποτέ, αλλά να κρίνουμε τις αποφάσεις και τις πράξεις των άλλων μας είναι πάντα πολύ εύκολο...

UP......SYNEXEIA.......

ΧΑΡΟΥΛΑ.
15-08-11, 14:29
καλησπερα χρονια πολλα σε οσους οσες γιορταζουν.εγω εκανα αποξεση το γεναρη (δεν ξερω αν σας ενδιαφερει κατι τετοιο η ειναι μονο εκτρωσεις αλλα η ιδια διαδικασια.ημουν 13 εβδομαδων και εσπασε ο σακος απο ενα μικροβιο που δεν ειχα κανει ακομα εξεταση για να το βρω.μου ειπαν στο 6μηνο να προσπαθησω.ξαναεμεινα εγκυος πριν 2,5 μηνες και ηταν εξωμητριο 5 βδομαδων.δεν εκανα χειρουργειο (ΕΥΤΥΧΩΣ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ)το αντιμετωπισαμε με αγωγη.λενε οτι μπορει να οφειλετε σε προηγουμενα χειρουργεια.σιγουρη δεν ειμαι για τιποτα.θα ξαναπροσπαθησω σε κανα χρονο και βλεπουμε.

fistikaki
15-08-11, 14:39
εγω εκανα αποξεση το γεναρη (δεν ξερω αν σας ενδιαφερει κατι τετοιο η ειναι μονο εκτρωσεις αλλα η ιδια διαδικασια..

οντως ειναι η ιδια διαδικασια...

αλλα προφανως, σ αυτο το τοπικ ενδιαφερει μονο, τι κακο μπορει να προκαλεσει η αποξεση ΜΟΝΟ οταν γινεται απο επιλογη της ιδιας της γυναικας... δεν τιθεται γενικα η ερωτηση 'τι κακο παθατε μετα απο αποξεση εξ αιτιας παλλινδρομησης ή εξωμητριου ή προβληματικου εμβρυου'

ΧΑΡΟΥΛΑ, εχεις κανει επεμβαση χολης ή σκωλικοιδιτιδας?

οταν επαθα σκωλ/δα, μου ειχαν πει τοτε, οτι υπαρχει μικρος κινδυνος να δημιουργηθουν συμφυσεις που ισως οδηγησουν σε προβληματα αργοτερα, αλλα ευτυχως δεν μου συνεβει... μηπως αυτο εννοουσαν οταν σου ειπαν οτι μπορει να φταινε τα χειρουργια για τα δικα σου προβληματα.. ευχομαι να σου πανε ολα καλα :p

ΧΑΡΟΥΛΑ.
15-08-11, 14:43
ααα καταλαβα.οχι απλα ειπαν οτι μια απ τις αιτιες για εξωμητριο ειναι και αποξεση σε κοντινη χρονικα περιοδο.και πριν απο αυτο εοχα και μια ακομα αποβολη (αυτοματη)αλλα εχω και 2 μικρουλια και εγω ελπιζω να ερθει ενα τριτο υγειες μωρακι γρηγορα σε ευχαριστω!!!!!!!!!!:D

annia
15-08-11, 15:08
Χαρουλα και εγω εχω κανει αποξεση 2φορες την πρωτη φορα 8εβδοαμδων και την δευτερη 11βδομαδων σε διδυμα +μια βιοχημικη :(

giotaki83
15-08-11, 15:09

ρε κοπελιά μπάστα λίγο γιατί έχετε ξεφύγει λιγάκι νομίζω από την πρόθεση μου. Την καμπούρα μου καταρχήν τη βλέπω αλλα εσύ δεν με ξέρεις κι έτσι δεν ξέρεις κατά πόσο τη βλέπω ή όχι. Δεύτερον που με είδες να κρίνω;;;; Πραγματικά πες μου που γιατί ψάχνω να βρω στο τρόπο που εκφράστηκα στο θέμα που άνοιξα αν είπα κατι και δείχνει να κρίνει αρνητικά την απόφαση της έκτρωσης και δεν βρίσκω τίποτα. Είχαμε την απορία αν η φήμη που υπάρχει για το μετά της έκτρωσης ότι και καλά δεν μπορείς να μείνεις έγκυος ισχύει ή όχι στη πράξη. Αυτό με ποιο τρόπο προσβάλει ή κρίνει όποιες το έχουν κάνει δεν το έχω καταλάβει....
Είπα εγώ που θενά μην κάνετε ή γιατί κάνατε ή κάνετε έκτρωση;;;; Δηλαδή σήμερα με την αντίδραση σας με εχετε κανει να φάω τις κοτσίδες μου. Απο τη μια φτιάχνω τυροπιτάκια για τη γιορτή μου κι από την άλλη μασουλάω κοτσίδες!!!!!!!
Και όσο για τη μετάθεση ευθυνών στην οποία αναφέρεσαι θεωρώ ότι είναι τελέιως λάθος ο τρόπος που το βλέπεις. Δηλαδή ας μη πηγαίνουν τα παιδιά και σχολείο γιατί υπάρχει το ίντερνετ που μπορούν ν αβρουν ότι πληροφορία θέλουν. Εάν στο σχολείο αντιμετώπιζαν το θέμα όχι με το ταμπού που το αντιμετωπίζουν και μιλούσαν ανοιχτά για το τι πρέπει να προσέχουμε για να μη μείνουμε έγκυες ή γιαν αμη κολλήσουμε αφροδίσια και τι είναι αυτά τέλοσπάντων αυτό θα απέτρεπε από πολλές κοπέλες να βασίζονται ας πούμε σε γόνιμες και μη μέρες για την αποφυγή ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης.
Επίσης είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν οι αναπόφευκτες 'εκτρώσεις' οι αποξέσεις , οι εκτρώσεις όταν το παιδί που κυοφορείται φέρει πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας κλπ στις οποίες δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να δω τι σοβαρό πρόβλημα προκαλεί η πραγματοποίηση τους γιατί είναι αναπόφευκτες διαδικασίες. Αλλα θεωρώ ότι για τις σημερινές κοπέλες είναι χρήσιμο να το γνωρίζουν αν η έκτρωση μπορεί και να έχει κινδύνους και έτσι να μην βασίζονται σε αυτή οπότε και δεν προσέχουν κατά τη σεξουαλική πράξη. Μα καλά τόσο παράλογο είναι αυτό που λέω;;; Δηλαδή τι πρέπει να πω;;; Αχ τι καλή που είναι η έκτρωση, σιγά το πράγμα, καντε σεξ και το πολύ πολύ να κάνετε μια έκτρωση σε περίπτωση που δεν το θέλετε το παιδί;;

ΧΑΡΟΥΛΑ.
15-08-11, 15:17
Χαρουλα και εγω εχω κανει αποξεση 2φορες την πρωτη φορα 8εβδοαμδων και την δευτερη 11βδομαδων σε διδυμα +μια βιοχημικη :(

σε καταλαβαινω ειναι δυσκολο και ψυχοφθορο.εμενα στο εξωμητριο μαλον για δυδιμα πηγαινε γιατι ειχα και σακο αδειο στη μητρα.αλλα δεν ειναι σιγουρο γιατι δεν ειδαμε εμβρυο ενω στη σαλπιγγα ειχε και καρδιακη λειτουργια.το αλλο ισως να μην αναπτυχθηκε.φοβαμαι πολυ τωρα πια.θελω παααρα πολυ ενα παιδακι αλλα εχω αγχος.γιαυτο θα αφησω χρονο να περασει και μετα.εσυ αλλα παιδακια εχεις??

fistikaki
15-08-11, 15:24
Είχαμε την απορία αν η φήμη που υπάρχει για το μετά της έκτρωσης ότι και καλά δεν μπορείς να μείνεις έγκυος ισχύει ή όχι στη πράξη.

οχι δεν ισχυει, ειναι μουφα
ισα ισα, μενεις ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ εγκυος μετα απο αποξεση, αποβολη ή εγκυμοσυνη

η αποξεση πλεον, στις μερες μας, σε νοσοκομεια απο γιατρους, εχει (σωματικα) ελαχιστους κινδυνους εως καθολου, οσο και οποιαδηποτε αλλη μικροεπεμβαση..

θα μπορουσες αντιστοιχα ν ανοιξεις θεμα ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΣΚΩΛ/ΙΔΑΣ

λιγοτερους κινδυνους για την υγεια της γυναικας, εχει η αποξεση

marchalina
15-08-11, 16:03
Δεν ετυχε να κανω ποτε εκτρωση Και λεω δεν ετυχε γιατι παρολο που ειχα επαρκεστατη ενημερωση σε ολη την εφηβεια μου δεν επαιρνα καμια προφυλαξη..αψηφωντας τους κινδυνους Μου εμεινε μονο ενας ερπης γεν.οργανων ..κοινως ειχα αγιο
Πιστευω πως η αληθεια στις επιπτωσεις βρισκεται καπου στη μεση (απ οσα εχω δει απο γνωστες κ φιλες) Ενδεχεται να παθεις και κακο Αλλωστε μονο και μονο η ολικη ναρκωση εχει καποιους ελαχιστους κινδυνους Οπως σε καθε αλλο χειρουργειο μπορει κατι να παει στραβα Γνωριζω ατομο που περασε μια ηπια καταθλιψη και αλλο που λιγες μερες μετα "πεταγε" και μετα απο λιγο καιρο ουτε που το θυμοταν
Παντως το θεμα της προφυλαξης ειναι κατι πανω απο την απλη ενημερωση Αν δεν μαθεις να αγαπας τον εαυτο σου και το σωμα σου η ενημερωση ειναι απλα λογια του αερα

natasa_spyros
15-08-11, 16:37
[QUOTE=giotaki83;2112001]Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα για να γράψουν όσοι έχουν προσωπική εμπειρία ή κάποιας γνωστής τους που έκανε έκτρωση (για χ, χ λόγους που δεν μας αφορούν) και αυτό προκάλεσε καποιο πρόβλημα στην υγεία της εως και αδυναμία να ξαναμείνει έγκυος. Αυτό θα βοηθήσει ατομα που σκέφτονται να προβούν σε αυτή τη πράξη να είναι πλήρως ενημερωμένα για τους πιθανούς κινδύνους!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!![/QUOTE

Γιωτάκι τι σε απασχολεί εσένα όμως? Ενδιαφέρεσαι και θελεις να δεις αν θα πάθεις κάτι ή προφανώς καταδικάζεις την πράξη και επειδή είναι ένα θέμα που σίγουρα υπάρχουν αυτές οι κοπέλες που είναι φανατικά αντίθετες προφανώς γτ δεν τους έχει τύχει και υποστηρίζουν με πάθος πως είναι έγκλημα, και υπάρχουν και οι άλλες κοπέλες που ήρθαν σε αυτή τη δύσκολη θέση να πάρουν μια τέτοια απόφαση που σίγουρα τους προκάλεσε αν όχι προβλήματα στην υγεία τους σίγουρα τους στοιχισε ψυχολογικά φαντάζουμε, και προφανώς θα αρχίσει ένας διάλογος χωρίς τέλος?? :?
Ή είσαι απλα περίεργη??:p
εγώ συνεχίζω να έχω τη απορία όπως είπα και πιο πανω. αφού όπως μας είπες παρακάτω είσαι και κατά των εκτρώσεων τι προσπαθείς να αποδείξεις ή να μάθεις με το άνοιγμα αυτού του θέματος??

προσπαθεις να δεις τα επιχειρήματα της κάθε κοπέλας που είναι αντίθετη και τις δικαιολογίες των υπολοίπων που επειδή τους έτυχε θέλουν να υπερασπιστούν τις πράξεις τους???

καθε μια κάνει ότι θέλει με τη ζωή της εννοείτε και με το σώμα της.

υπάρχουν κοπέλες που είναι και κατά των εξωσωματικών! τι πρεπει να λέμε ότι η θρησκεία μας δεν τα δέχετε και ιατρικά είναι επικύνδινο?? και τέτοιες μ.........! :razz: η κάθε μια κάνει ότι νομίζει καλύτερο για τη ζωή της και ζει αναγκαστικά με τις συνέπειες (αν υπάρξουν.. σωματικες ή ψυχολογικες)

kinkajoujou
15-08-11, 16:46
ρε κοπελιά μπάστα λίγο γιατί έχετε ξεφύγει λιγάκι νομίζω από την πρόθεση μου. Την καμπούρα μου καταρχήν τη βλέπω αλλα εσύ δεν με ξέρεις κι έτσι δεν ξέρεις κατά πόσο τη βλέπω ή όχι. Δεύτερον που με είδες να κρίνω;;;; Πραγματικά πες μου που γιατί ψάχνω να βρω στο τρόπο που εκφράστηκα στο θέμα που άνοιξα αν είπα κατι και δείχνει να κρίνει αρνητικά την απόφαση της έκτρωσης και δεν βρίσκω τίποτα. Είχαμε την απορία αν η φήμη που υπάρχει για το μετά της έκτρωσης ότι και καλά δεν μπορείς να μείνεις έγκυος ισχύει ή όχι στη πράξη. Αυτό με ποιο τρόπο προσβάλει ή κρίνει όποιες το έχουν κάνει δεν το έχω καταλάβει....
Είπα εγώ που θενά μην κάνετε ή γιατί κάνατε ή κάνετε έκτρωση;;;; Δηλαδή σήμερα με την αντίδραση σας με εχετε κανει να φάω τις κοτσίδες μου. Απο τη μια φτιάχνω τυροπιτάκια για τη γιορτή μου κι από την άλλη μασουλάω κοτσίδες!!!!!!!
Και όσο για τη μετάθεση ευθυνών στην οποία αναφέρεσαι θεωρώ ότι είναι τελέιως λάθος ο τρόπος που το βλέπεις. Δηλαδή ας μη πηγαίνουν τα παιδιά και σχολείο γιατί υπάρχει το ίντερνετ που μπορούν ν αβρουν ότι πληροφορία θέλουν. Εάν στο σχολείο αντιμετώπιζαν το θέμα όχι με το ταμπού που το αντιμετωπίζουν και μιλούσαν ανοιχτά για το τι πρέπει να προσέχουμε για να μη μείνουμε έγκυες ή γιαν αμη κολλήσουμε αφροδίσια και τι είναι αυτά τέλοσπάντων αυτό θα απέτρεπε από πολλές κοπέλες να βασίζονται ας πούμε σε γόνιμες και μη μέρες για την αποφυγή ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης.
Επίσης είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν οι αναπόφευκτες 'εκτρώσεις' οι αποξέσεις , οι εκτρώσεις όταν το παιδί που κυοφορείται φέρει πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας κλπ στις οποίες δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να δω τι σοβαρό πρόβλημα προκαλεί η πραγματοποίηση τους γιατί είναι αναπόφευκτες διαδικασίες. Αλλα θεωρώ ότι για τις σημερινές κοπέλες είναι χρήσιμο να το γνωρίζουν αν η έκτρωση μπορεί και να έχει κινδύνους και έτσι να μην βασίζονται σε αυτή οπότε και δεν προσέχουν κατά τη σεξουαλική πράξη. Μα καλά τόσο παράλογο είναι αυτό που λέω;;; Δηλαδή τι πρέπει να πω;;; Αχ τι καλή που είναι η έκτρωση, σιγά το πράγμα, καντε σεξ και το πολύ πολύ να κάνετε μια έκτρωση σε περίπτωση που δεν το θέλετε το παιδί;;

με αφορμή το θέμα σου (κι όχι εσένα προσωπικά) μιλάω γενικά κι όχι επί προσωπικού. Αλίμονο αν περίμενα να ενημερώσει το παιδί μου το σχολείο για οποιοδήποτε σοβαρό θέμα, έγώ έχω τη μεγαλύτερη ευθύνη γι' αυτό. Και όταν μιλάω για πηγές, δεν αναφέρομαι πρωτίστως στο ίντερνετ.

Δλδ αν μια κοπέλα αναγκαστεί να κάνει έκτρωση για τον χ ιατρικό λόγο και μετά εμφανίσει κάποιο πρόβλημα υγείας δεν μας ενδιαφέρει; μας ενδιαφέρουν μόνο οι εκτρώσεις για λόγους "αναψυχής"; μόνη σου καρφώνεσαι ;) κι από τις τελευταίες σου κουβέντες φαίνεται το πραγματικό νόημα του θέματός σου, γι' αυτό όσο κι αν θες να το μαζέψεις οι περισσότεροι αρνούνται να συμμετάσχουν ή το κρίνουν αρνητικά ;)

natasa_spyros
15-08-11, 16:50
με αφορμή το θέμα σου (κι όχι εσένα προσωπικά) μιλάω γενικά κι όχι επί προσωπικού. Αλίμονο αν περίμενα να ενημερώσει το παιδί μου το σχολείο για οποιοδήποτε σοβαρό θέμα, έγώ έχω τη μεγαλύτερη ευθύνη γι' αυτό. Και όταν μιλάω για πηγές, δεν αναφέρομαι πρωτίστως στο ίντερνετ.

Δλδ αν μια κοπέλα αναγκαστεί να κάνει έκτρωση για τον χ ιατρικό λόγο και μετά εμφανίσει κάποιο πρόβλημα υγείας δεν μας ενδιαφέρει; μας ενδιαφέρουν μόνο οι εκτρώσεις για λόγους "αναψυχής"; μόνη σου καρφώνεσαι ;) κι από τις τελευταίες σου κουβέντες φαίνεται το πραγματικό νόημα του θέματός σου, γι' αυτό όσο κι αν θες να το μαζέψεις οι περισσότεροι αρνούνται να συμμετάσχουν ή το κρίνουν αρνητικά ;)

συμφωνω.. κάτι επιμένω να μην καταλαμβαίνω σε αυτά που γράφεις και που θες να καταλήξει το θέμα σου

chatzico
15-08-11, 17:02
συμφωνω.. κάτι επιμένω να μην καταλαμβαίνω σε αυτά που γράφεις και που θες να καταλήξει το θέμα σου
Και εγώ έτσι.

Είδα το θέμα από εχθές και δεν καταλαβαίνω :confused::confused: Ή μήπως να επιχειρηματολογήσουμε για τα αυτονόητα ?

kagly81
15-08-11, 17:53
Η διαδικασια της εκτρωσης ειναι ιδια με της αποξεσης. Εκανα αποξεση λογω παλλινδρομης. Να αγχωθω τωρα οτι εκτος απο την ψυχη μπορει να εχω και στο σωμα καποιο προβλημα επειδη ετυχε και ειδα το θεμα; Ο τιτλος του θεματος ειναι το κακο που μου εκανε η εκτρωση αρα και η αποξεση. Να αρχισω να σκεφτομαι τι μπορει να μου συμβει;

Jarett
15-08-11, 18:08
επιμένω να μην καταλαμβαίνω σε αυτά που γράφεις και που θες να καταλήξει το θέμα σου

:confused::confused::confused::confused:

Μια από τα ίδια..............και ιδίως σ' ενα θέμα που έχει χιλιοσυζυτηθεί εκτενέστατα εδώ μέσα, έχουν χιλιοπλακωθεί δεκάδες άτομα μεταξύ τους γι'αυτό κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ.
Το συναισθηματικό τομέα ερευνάς ή τον σωματικό?
Γιατί αν ερευνάς τον σωματικό, μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου.

Αν ερευνάς τον συναισθηματικό, μια απλή αναζήτηση στο φόρουμ θα σου έλυνε τις απορίες σου..............(εν μέσω 15Αύγουστου).

Χρόνια Πολλά σε όλο το κόσμο με υγεία και αγάπη.

viki35
15-08-11, 18:08
Κοριτσια οντως η διαδικασια της εκτρωσης ειναι ιδια με αυτη της απο3εσης σαν επεμβαση . Και εγω εχω κανει απο3εση 2 φορες στη ζωη μου . Εν παση περιπτωση παρενεργειες εχει καθε επεμβαση που θα κανουμε στη ζωη μας , ακομα και καθε φαρμακο που θα παρουμε , αυτο δεν σημαινει οτι ολα αυτα θα τα παθουμε εμεις .

theodorap
15-08-11, 19:06

To θέμα σκόπευε να καταλήξει στο "μην κάνετε έκτρωση κινδυνεύει η ζωή σας"..... πιάσ΄το αυγό και κούρευτο δηλαδή ή κάτι τέτοιο.....ευτυχώς δεν κατέληξε εκεί...
Όπως έχω γράψει και παραπάνω λάθος προσέγγιση εντελώς....

giotaki83
15-08-11, 22:17
ρε παιδιά είμαστε σοβαροί; γιατί πρέπει ένα θέμα να έχει σκοπιμότητα;;; Εγώ χθες έβλεπα το θέμα με τη κοπέλα που σκέφτεται να κάνει έκτρωση και αναρωτήθηκα κι εγώ αν όντως έχει βάση αυτό που λέγεται για το οτι πιθανόν η έκτρωση να δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα και λέω ο μονος τρόπος να το μάθουμε είναι να ρωτήσουμε. Για ποια σκοπιμότητα μιλάτε; Οσο για αυτο που είπε κάποια κοπέλα δεν θυμάμαι ποια ότι έχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα συγγνώμη αλλα δεν έχει τύχει να παρακολουθησω κα΄ποιο ανάλογο θέμα με αυτό το αντικείμενο. το λάθος μου φυσικά είναι ότι δεν έψαξα να δώ στα παλιότερα αν έχει ξαναυπάρξει η συζήτηση για ν αμην επαναλαμβανόμαστε. Διαβάζω τα σχόλια σας και είμαι συνεχώς με το στόμα ανοιχτό.
Και κάτι ακόμη να απαντήσω γιατί νιώθω ότι με κάποιες απαντήσεις παρερμηνεύετε τα λόγια μου και ίσως παραπλανάται και κάποιος αν τα διαβάσει. Είπα ότι για τους σοβαρούς λόγους που διακόπτεται η κυηση υποχρεωτικά χωρίς την ευχέρεια ν απεις θα το κρατήσω το παιδί όπως έιναι η εξωμήτριος, η κύηση εμβρύου με πολύ σοβαρό ιατρικό πρόβλημα δεν θα έκανα τη συζήτηση αυτή όχι γιατί δεν είναι σοβαρά αλλα γιατί εκεί δεν τίθεται το δίλλημα να κάνεις την έκτρωση ή όχι. Εκεί όποιες κι αν είναι οι συνέπειες της έκτρωσης την κάνεις. Τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας, αν γινόταν τελικά...θα αφορούσαν κοπέλες που είναι σε δίλλημα για το άν θα κάνουν την έκτρωση ενός φυσιολογικού εμβρύου και χωρίς ιατρικα θέματα στη μέση. Οπως η κοπέλα στο άλλο θέμα με αφορμή του οποίου άνοιξα αυτό. Μία απορία πήγα ν α λύσω και με φάγατε.

Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητή...δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να το καταλάβετε...ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ , απλή περιέργειαέχω η ρουφιάνα...:-?:|:(

Ellemphriem
15-08-11, 23:01
Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητή...δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να το καταλάβετε...ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ , απλή περιέργειαέχω η ρουφιάνα...:-?:|:(

Λυνεται πανευκολα αυτο. Παρε τηλ να μιλησεις με τον γυναικολογο σου ή μπες και ψαξε στο ιντερνετ για πιο προχειρη δουλεια. Τουλαχιστον να μην ενοχλεις και τον κοσμο χρονιαρα μερα.........

giotaki83
15-08-11, 23:04
Λυνεται πανευκολα αυτο. Παρε τηλ να μιλησεις με τον γυναικολογο σου ή μπες και ψαξε στο ιντερνετ για πιο προχειρη δουλεια. Τουλαχιστον να μην ενοχλεις και τον κοσμο χρονιαρα μερα.........

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
ποιον ενοχλεί η ερωτηση μου αναθεμα να ήξερα...

chatzico
15-08-11, 23:16
Καλά βρε παιδιά, δεν σκότωσε και άνθρωπο !!!!!!!!

Είχε μια απορία - την οποία επίσης προσπαθώ να καταλάβω :confused::confused:- και ρώτησε. Από που ορμώμενη, εκείνη το ξέρει.

Όποιος δεν θέλει, δεν συμμετέχει. Δεν είναι στα υποχρεωτικά θέματα για εξετάσεις .........

Για την ιστορία, συμφωνώ επίσης ότι είναι επιλογή. Όταν προκύψει άνευ προγραμματισμού και μετά από προγραμματισμό. Μπορεί να ξέρω ότι θα φέρω π.χ. στον κόσμο ένα τρισωμικό παιδί και κατ' επιλογή να το κρατήσω. Δεν θα το έκανα αλλά δεν κρίνω και αυτή που θα το κάνει.

Δεν είναι ευχάριστη διαδικασία, αναγκαία μπορεί να είναι.

Στις πρώτες 10 εβδομάδες νομίζω, γίνεται με μέθη. Έτυχε μια φορά που είχα κάνει αφαίρεση πολύποδα να κάνει δίπλα μου μια κοπέλα. Διαδικασία 5 λεπτών.

Δεν με ευχαριστεί βέβαια σαν ιδέα αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς, ποιός από τους έξω θα κρίνει ?

Δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης !!!

Στα χέρια ενός έμπειρου γιατρού, εγκυμονεί τους κινδύνους μιας οποιασδήποτε μικρής επέμβασης.

Αυτά !!!!!!!!

kinkajoujou
15-08-11, 23:16
Η διαδικασια της εκτρωσης ειναι ιδια με της αποξεσης. Εκανα αποξεση λογω παλλινδρομης. Να αγχωθω τωρα οτι εκτος απο την ψυχη μπορει να εχω και στο σωμα καποιο προβλημα επειδη ετυχε και ειδα το θεμα; Ο τιτλος του θεματος ειναι το κακο που μου εκανε η εκτρωση αρα και η αποξεση. Να αρχισω να σκεφτομαι τι μπορει να μου συμβει;

το ποστ της κοπέλας δεν σου φτάνει δλδ;

madrid05
15-08-11, 23:25
Πιστεύω πως η κοπέλα που το άνοιξε δεν είχε κακή πρόθεση, αλλά μάλλον η αφορμή για να το ανοίξει ήταν ένα άλλο θέμα που οντως είχε κακή πρόθεση.
Διαβάζοντας το http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96698 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96698) καταλαβαίνει κανείς οτι η giotaki83 μάλλον αθώα το έκανε...

kagly81
15-08-11, 23:46
Και γω συμφωνω οτι η κοπελα δεν εχει κακη προθεση αλλα επειδη στο πρωτο μυνημα γραφει για να ενημερωθουν ατομα που σκεφτονται μια τετοια πραξη τι πιθανους κινδυνους μπορει να αντιμετωπισουν. Για μια κοπελα που εχει την επιλογη να κανει εκτρωση ολα καλα αλλα για μια που δεν εχει καμια επιλογη;Ισως να τρομοκρατηθει.Η καθε μια που μπενει σε τετοια διαδικασια εχει το γιατρο της για να ρωτησει τι πιθανον μπορει να αντιμετωπισει.Επισης και η εκτρωση με την οποια προσωπικα δεν συμφωνω αλλα καποιες φορες μπορει και αυτη να ειναι αναγκαστικη για τους χ ψ λογους. Οποτε παλι καλο δεν θα κανει να γραφουν ασχημες εμπειριες.

annian
16-08-11, 00:46

Ενοχλεί τις γυναίκες που το έκαναν και τις πονάει.
Ενοχλεί τις γυναίκες που παλεύουν να κάνουν παιδί και δυσκολεύονται.
Ενοχλεί αυτές που έχουν παιδί και δεν διανοούνται πως μπορεί να το αποφασίσει μια γυναίκα.
Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ ευαίσθητο θέμα , οκ. η ερώτηση δεν έγινε σκόπιμα , αλλά αφου βλέπεις οτι υπάρχουν αντιδράσεις τι το συνεχίζεις ?
Όποιες θέλουν ν απαντήσουν, θα το κάνουν.
*α! και χρόνια πολλά για τη γιορτή σου..! :-)

fistikaki
16-08-11, 00:53
Ενοχλεί τις γυναίκες που το έκαναν και τις πονάει.
Ενοχλεί τις γυναίκες που παλεύουν να κάνουν παιδί και δυσκολεύονται.
Ενοχλεί αυτές που έχουν παιδί και δεν διανοούνται πως μπορεί να το αποφασίσει μια γυναίκα.

ενοχλει κι αυτες που δε γουσταρουν να κρινεται εν ετει 2011 μια γυναικα για αποφασεις της που αφορουν το κορμι τους

επισης, να σου πω -θα εκπλαγεις τωρα- οτι πολλες γυναικες οι οποιες ειναι μητερες εχουν επισης κανει εκτρωση καποια στιγμη στη ζωη τους.. και ευκολα διανοουνται πως και γιατι καποια μπορει να προβει σε διαδικασια διακοπης..

τι θες να πεις λοιπον μ αυτο? πως ειναι κακες μαναδες? ακαταλληλες??? δεν το καταλαβα αυτο το ΄'δεν διανοουνται'

πω, το θεμα εχει αρχισει -αναμενομενο εξ αρχης- να παιρνει κουλη τροπη..

BLUBLU
16-08-11, 00:53
Βρε κοριτσια μια κοπελα που εμεινε εγκυος κ θελει να ριξει ή να "χαρισει" σε μια απο το φορουμ το παιδι που κυοφορει εδειχνε να συγκινειται στον αν ισχυει οτι οσες κανουν εκτρωση κινδυνευουν με στειρωση.Το γιωτακι προθυμοποιηθηκε να ανοιξει ενα θεμα για ενημερωση.

annian
16-08-11, 01:11
τι θες να πεις λοιπον μ αυτο? πως ειναι κακες μαναδες? ακαταλληλες??? δεν το καταλαβα αυτο το ΄'δεν διανοουνται'

Βρε fistikaki τίποτα δε θε θέλω να πω !
Απαπα πως αρπάζεστε έτσι ?
Ναι υπάρχει κι η τέταρτη περίπτωση την οποία δεν σκέφτηκα, αλλά ούτε εξεπλάγην φυσικά. Απλά δεν μου ΄ρθε... Είναι τόσο απλό..

SERI1
16-08-11, 02:26
Βρε κοριτσια μια κοπελα που εμεινε εγκυος κ θελει να ριξει ή να "χαρισει" σε μια απο το φορουμ το παιδι που κυοφορει εδειχνε να συγκινειται στον αν ισχυει οτι οσες κανουν εκτρωση κινδυνευουν με στειρωση.Το γιωτακι προθυμοποιηθηκε να ανοιξει ενα θεμα για ενημερωση.

συμφωνώ η giotaki83 το άνoiξε πιστεύω το θέμα΄με αφορμή ένα θέμα που είχε ανοίξει μια κοπέλα στην ενότητα ''Θέλω να μείνω έγκυος/ θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς (http://www.parents.gr/forum/forumdisplay.php?f=81) '' ( λάθος ενότητα δηλαδή ) εκεί η κοπέλα αποφάσισε οτι μάλλον θα κάνει έκτρωση αλλά δεν ήξερε ποιές μπορεί να είναι οι συνέπειες και επειδή η giotaki83 ήθελε να βοηθήσει άνοιξε αυτό το θέμα εδώ. μην την λιθοβολείτε την κοπέλα...καλό ήθελε να κάνει..να υπάρχουν οι εμπειρίες προς ενημέρωση ....

dimmi
16-08-11, 02:42
Λόγω αυτού μάλλον http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96698 , η κοπέλα την ευχαρίστησε που άνοιξε το θέμα αυτό, αν δείς τα τελευταία ποστ.
ναί συμφωνώ με τις προλαλλήσασες το θέμα αναφέρεται εδώ...

viki35
16-08-11, 07:21
Πεστα ρε φιστικακι , δηλαδη ελεος πια . Και εγω γνωριζω γυναικες που κανανε εκτρωση ουσες μητερες επειδη δεν αντεχανε μια ακομα εγκυμοσυνη , λετε να ητανε κακες μητερες και δολοφονες ? επιτελους δηλαδη με αυτο με τη δολοφονια . Μιλησα εγω στο αλλο θεμα για λαθη που δικαιουται να κανει ενασ ανθρωπος πεταχτηκε μια κοπελα και ειπε οτι οχι δεν δικουμαστε να ικανουμε λαθη που κοστιζουνε ανθρωπινες ζωες , λες και οσες εκαναν εκτρωση ειναι στιγερες δολοφονοι , ανεληετες και ανωρυμες , ανευθυνες που πανε και γκαστρωνονται και μετα το "Ριχνουνε" , πιστεψτε με ειναι πολυ ευκολο να μιλαμε ολοι εκ του ασφαλους , χωρις να εχουμε βρεθει ποτε μπροστα στο διλλημα .
Και επειτα αυτο με το να το "χαρισει" που ειπε η μικρη , το ειπε ειρωνικα και πανω στον πανικο της , και εσεις το κανατε καραμελα για το ποσο στιγερη ειναι και οτι θελει να παει να δωσει το παιδι της . Ελεος πια , ολες μαμαδες ειμαστε εδω μεσα , οι περισσοτερες περασαμε καποια παλλινδρομη και αποβολη και πολλες κανανε και καποια εκτρωση για τους δικους τους λογους , ομως ρε κοριτσια παρατηρω δηλαδη οτι υπαρχει μια ταση το μοναδικο προβλημα μιας γυναικας να ειναι ποτε θα γινει μαμα και πως θα γινει και αμα καποια κοπελα τολμισει να μιλησει για εκτρωση να πεσετε πανω της και της λετε οτι ειναι ασεβεια να μιλαει για εκτρωση σε ενα φορουμ που προσπαθουνε πολλες κοπελες να γινουνε μαμαδες , δηλαδη σε αυτο το φορουμε εχουμε δικαιωμα να μιλαμε μονο για το ποσο θελουμε να κανουμε παιδι ? την αλλη οψη δεν τη δεχομαστε ? πιστευετε οντως οτι το μοναδικο μου προβλημα στη ζωη μου , ουσα με 1 παλλινδρομη και 1 αποβολη και μητερα 2 παιδιων ειναι αυτες οι αποβολες ? οτι νοιωθω ;αδικημενη που η κοπελα ιθελει να κανει εκτρωση ή οτι ο μοναδικος μου ρολος σε αυτη τη ζωη ειναι να ειμαι μητερα και τιποτα αλλο ? καποια κοπελα ανεφερε οτι ενα μωρο ειναι πιο σημαντικο απο τις σπουδες της κοπελας , το θεωρω λαθος , γιατι αυριο μεθαυριο αυτο το ιδιο το μωρο δεν θα μπορουνε να το θρεψουνε αμμα δεν εχουνε δουλειες ποΥ να α3ιζουνε ή τουλαχιστον προοπτικες που σου δινει ενα πτυχιο για να πετυχεισ ισως καποια στιγμη ,εννοειτε οτι και το πτυχιο ειναι πολυ πιο σημαντικο σε εκεινη την ηλικια .
Και σας παρακαλω οσες ειστε τοσο καθολικα εναντιον δσας ευχομαι να μην βρεθειτε ποτε μα ποτε σε τετοιο διλλημα .

Nefelirene
16-08-11, 08:34
το εχω πει ενα εκατομμυριο φορες, δεν θα κουραστω να το λεω...

κανεις δεν ειναι ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ..... κανεις μας δεν ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΙΣ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ... ουτε οποιος εκανε, ουτε οποιος δεν εκανε....

η διακοπη κυησης νωρις, στο πρωτο τριμηνο, εκει γυρω στην 8η εβδομαδα, ειναι ΜΙΚΡΟΕΠΕΜΒΑΣΗ...

κραταει ελαχιστα, γινεται με ολικη ναρκωση, ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ΜΕΣΑ, και δεν δημιουργει γυναικολογικα προβληματα οταν δεν γινεται καθ εξιν

η περιοδος σου ερχεται μετα απο καμια 40αρια μερες περιπου, στο μεταξυ εχεις παρει αιμοστατικα και αντιβιωση για λιγες μερες, και ολα οκ..

καθε γυναικα αντιμετωπιζε διαφορετικα το συναισθηματικο φορτιο της..

για καμια δεν ειναι ευκολο νομιζω, απο κει και περα, αν ησουν σιγουρη για την αποφαση σου, δεν σε ριχνει κατω....

οποια γυναικα δεν ειναι σιγουρη, δεν πρεπει να το κανει..... κανεις δεν μετανιωσε που εκανε παιδι, παρα πολλες μετανιωσαν που εκαναν εκτρωση..

αλλα δεν μετανιωσαν ολες... οχι αυτες που ηταν σιγουρες για την αποφαση τους....

οποτε,

η ουσια ειναι η εξης...

εγκυμοσυνη+ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΙΓΟΥΡΑ= διακοπη κυησης χωρις παρενεργειες
εγκυμοσυνη+ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ=ΚΑΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗς ΚΥΗΣΗΣ, ΚΛΑΜΜΑΤΑ, ΤΥΨΕΙΣ, ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗς, ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ και ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ κλπ..

αυτα

Με καλύπτεις απόλυτα ;)

riniw 1980
16-08-11, 10:13
αν και δεν είχα σκοπό ν'απαντήσω νομίζω οτι το φυστικάκι με κάλυψε κι εμένα πλήρως....κατά πάσα πιθανότητα πάντως η κοπέλα που άνοιξε το κλειδωμένο θέμα αν το είχε ψάξει λίγο θα έπαιρνε τις πληροφορίες που ήθελε και δε θα έμπαινε στη διαδικασία του διαλόγου.το θέμα είναι οτι κι εγω δεν κατάλαβα απο τον τίτλο τί ακριβως εννοεί ο ποιητής.....πιο σωστός τίτλος θα ήταν:ΤΙ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ ή ακόμα καλυτερα :ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΚΕΤΡΩΣΗ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΚΟ; με ερωτηματικό...μη θεωρούμε δηλ. δεδομένο οτι μια έκτρωση σώνει και ντε προκαλεί κακο...
απο εκει και πέρα νομίζω οτι τώρα πια σωματικά μια έκτρωση δεν προκαλεί κακό..ψυχικά ναι,συναισθηματικά ναι...επειδή όμως δεν ξέρει κανείς τις συνιστώσες στη ζωη μια γυναίκας οταν αποφάσισε να προβεί σε μια τέτοια πράξη δε μπορούμε να κρίνουμε...για μια 20άρα μπορεί να ήταν οι σπουδές για μια 35άρα μια κακή πρόγνωση σε προγεννητικό έλεγχο...ε,και;κι αν δηλαδη απέκτησαν μετα κι οι δυο κάποιο πρόβλημα θα είχε κάποια διαφορά;ήμαρτον!!

natasa133
16-08-11, 10:44
Αυτό το είναι δικαίωμα και επιλογή της γυναίκας πολύ μου τι δίνει:twisted::twisted::twisted:
Δεν έχει δηλαδή δικαίωμα το μωρό στη ζωή:confused:
Και για να μην πω για τον πατέρα και ανοίξω τους ασκούς του αιόλου!
έχουμε ενα φοβερο προνόμιο να γινόμαστε μανάδες το οποίο έρχετε μαζί με κάποιεσ υποχρεώσεις. Μπορείς αν δεν θέλεις ένα μωρό για τον οποιοδήποτε λόγο να το δώσεις για υιοθεσία.

επισεις με ενοχλεί πολύ πως πρεπει να κλειδώνει ενα θέμα επειδή δεν αρέσει σε κάποιους. Αν δεν σου αρέσει μην συμμετέχεις

fistikaki
16-08-11, 10:57
Αυτό το είναι δικαίωμα και επιλογή της γυναίκας πολύ μου τι δίνει:twisted::twisted::twisted:
έχουμε ενα φοβερο προνόμιο να γινόμαστε μανάδες το οποίο έρχετε μαζί με κάποιεσ υποχρεώσεις. Μπορείς αν δεν θέλεις ένα μωρό για τον οποιοδήποτε λόγο να το δώσεις για υιοθεσία.

επισεις με ενοχλεί πολύ πως πρεπει να κλειδώνει ενα θέμα επειδή δεν αρέσει σε κάποιους. Αν δεν σου αρέσει μην συμμετέχεις

εμενα παλι, πολυ μου την δινουν οι υπεραπλουστευσεις!!

ας δεχτουμε λοιπον, την αποψη σας...

ας δωσουμε δικαιωμα αποφασης ΣΤΟΝ ΒΙΑΣΤΗ
και
ας υποχρεωσουμε το 12χρονο κοριτσακι να περασει μια εγκυμοσυνη/γεννα και να δωσει μετα το μωρο σε καποιους αγνωστους..

τωρα,
θα μου πεις ΕΣΥ οτι δεν μιλας για βιασμους και για μικρα παιδια που μενουν εγκυοι...

θα μου πεις
ΟΚ , σε αυτες τις περιπτωσεις μπορει να γινει εκτρωση..

και σου απαντω..

αρα
ΕΣΥ
διαχωριζεις τα εμβρυα...
μερικα εμβρυα μπορουμε να τα ριχνουμε, αλλα οχι...

δηλαδη, καποιες εκτρωσεις δικαιολογουνται, αλλες οχι...

αρα
ΕΣΥ (οποιοσδηποτε ΕΣΥ)
αποφασιζεις για τη ζωη και το σωμα καποιου αλλου..

αποφασισεις με δικα σου δεδομενα, ποια εμβρυα αξιζει να κρατηθουν και ποια οχι...

αν αφησουμε τις υπεραπλουστευεις, θα δουμε ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ το αδιεξοδο του να αποφασιζει καποιος αλλος τι θα συμβει σε μια εγκυο γυναικα

πριν λιγα λεπτα ανοιξε η SAM ενα θεμα για τα κοριτσακια στη ΝΙΚΑΡΑΓΟΥΑ..
βιαζονται χιλιαδες κοριτσακια.. αλλα Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ και οι βιαστες δεν τιμωρουνται σχεδον ποτε, οι γυναικες ομως στιγματιζονται και τιμωρουνται με εξευτελισμο, στιγματιζονται και τους στερειται το δικαιωμα να ξαναγυρισουν στην παιδικη τους/εφηβικη ηλικια
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96915

αλλα,
θα μου πεις
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΛΟ ΑΥΤΟ..

και θα ξεχωρισεις ΠΑΛΙ τα εμβρυα..
σε αυτα που αξιζει να ερθουν στη ζωη, και σε αυτα που ειναι ΟΚ να μην ερθουν στη ζωη!

ποιος αποφασιζει?
οποιασδηποτε αλλος ΕΚΤΟΣ της εγκυου

maria1976
16-08-11, 11:45
βρε φυστικακι ευχαριστω που απαντας με τετοιο τροπο γιατι ειλικρινα λες ακριβως αυτο που σκεφτομαι αλλα δεν θα μπορουσα να εκφρασω καλυτερα.

fouskitsa
16-08-11, 11:48
εμενα παλι, πολυ μου την δινουν οι υπεραπλουστευσεις!!

ας δεχτουμε λοιπον, την αποψη σας...

ας δωσουμε δικαιωμα αποφασης ΣΤΟΝ ΒΙΑΣΤΗ
και
ας υποχρεωσουμε το 12χρονο κοριτσακι να περασει μια εγκυμοσυνη/γεννα και να δωσει μετα το μωρο σε καποιους αγνωστους..

τωρα,
θα μου πεις ΕΣΥ οτι δεν μιλας για βιασμους και για μικρα παιδια που μενουν εγκυοι...

θα μου πεις
ΟΚ , σε αυτες τις περιπτωσεις μπορει να γινει εκτρωση..

και σου απαντω..

αρα
ΕΣΥ
διαχωριζεις τα εμβρυα...
μερικα εμβρυα μπορουμε να τα ριχνουμε, αλλα οχι...

δηλαδη, καποιες εκτρωσεις δικαιολογουνται, αλλες οχι...

αρα
ΕΣΥ (οποιοσδηποτε ΕΣΥ)
αποφασιζεις για τη ζωη και το σωμα καποιου αλλου..

αποφασισεις με δικα σου δεδομενα, ποια εμβρυα αξιζει να κρατηθουν και ποια οχι...

αν αφησουμε τις υπεραπλουστευεις, θα δουμε ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ το αδιεξοδο του να αποφασιζει καποιος αλλος τι θα συμβει σε μια εγκυο γυναικα

πριν λιγα λεπτα ανοιξε η SAM ενα θεμα για τα κοριτσακια στη ΝΙΚΑΡΑΓΟΥΑ..
βιαζονται χιλιαδες κοριτσακια.. αλλα Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ και οι βιαστες δεν τιμωρουνται σχεδον ποτε, οι γυναικες ομως στιγματιζονται και τιμωρουνται με εξευτελισμο, στιγματιζονται και τους στερειται το δικαιωμα να ξαναγυρισουν στην παιδικη τους/εφηβικη ηλικια
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96915

αλλα,
θα μου πεις
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΛΟ ΑΥΤΟ..

και θα ξεχωρισεις ΠΑΛΙ τα εμβρυα..
σε αυτα που αξιζει να ερθουν στη ζωη, και σε αυτα που ειναι ΟΚ να μην ερθουν στη ζωη!

ποιος αποφασιζει?
οποιασδηποτε αλλος ΕΚΤΟΣ της εγκυουτο τι κανει η καθε κοπελα δε με αφορα.εχω φροντισει και δεν μου εχει τυχει να μπω σε αυτη τη διαδικασια πριν παντρευτω.παντρευτηκα εκανα το γιο μου δεν ηθελα αλλο παιδι και πηρα αντισυλλιπτικα τοσο απλα!αλλα αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν μπορω να τα καταλαβω.λενε ενοχλλουνται οι γυναικες που προσπαθουν χρονια και δεν μπορουν.οκ το καταλαβαινω αλλα ο καθενας κανει τις επιλογες του στη ζωη του δεν τα μπορω αυτα τα πραγματα ολη την ωρα!!!!τελος θελω να πω οτι αξιζει πολλα respect ρε φυστικακι!!!!συμφωνω οσο δεν μπορεις να φανταστεις!!!!!!!!!!!!!!!!

Jarett
16-08-11, 12:14

Κι εμένα μου τη δίνει αφάνταστα όταν κρίνουμε τις απόψεις και τα δικαιώματα ή μη τρίτων................όσο δεν φαντάζεσαι.
Και του έχουμε κι έτοιμες λύσεις όταν δεν είμαστε στην θέση του....... (θεϊκό: γέννα το μωρό και δώστο για υιοθεσία)
:shock::shock::shock::shock::shock:

Όσο για το κλείδωμα των θεμάτων............όπως είπες.... αν δεν σου αρέσει μην συμμετέχεις αφού βλέπεις ότι συνεχώς το κλειδώνουν (γιατί ξύπνησε στραβά ο admin ρε παιδί μου και είπε: οκ guys σήμερα δεν έχω άλλες δουλειές να κάνω..............πάω να μαζέψω τα "σαλεμένα" του φόρουμ)

Active Member
16-08-11, 12:23
Πεστα ρε φιστικακι , δηλαδη ελεος πια . Και εγω γνωριζω γυναικες που κανανε εκτρωση ουσες μητερες επειδη δεν αντεχανε μια ακομα εγκυμοσυνη , λετε να ητανε κακες μητερες και δολοφονες ? επιτελους δηλαδη με αυτο με τη δολοφονια . Μιλησα εγω στο αλλο θεμα για λαθη που δικαιουται να κανει ενασ ανθρωπος πεταχτηκε μια κοπελα και ειπε οτι οχι δεν δικουμαστε να ικανουμε λαθη που κοστιζουνε ανθρωπινες ζωες , λες και οσες εκαναν εκτρωση ειναι στιγερες δολοφονοι , ανεληετες και ανωρυμες , ανευθυνες που πανε και γκαστρωνονται και μετα το "Ριχνουνε" , πιστεψτε με ειναι πολυ ευκολο να μιλαμε ολοι εκ του ασφαλους , χωρις να εχουμε βρεθει ποτε μπροστα στο διλλημα .
Και επειτα αυτο με το να το "χαρισει" που ειπε η μικρη , το ειπε ειρωνικα και πανω στον πανικο της , και εσεις το κανατε καραμελα για το ποσο στιγερη ειναι και οτι θελει να παει να δωσει το παιδι της . Ελεος πια , ολες μαμαδες ειμαστε εδω μεσα , οι περισσοτερες περασαμε καποια παλλινδρομη και αποβολη και πολλες κανανε και καποια εκτρωση για τους δικους τους λογους , ομως ρε κοριτσια παρατηρω δηλαδη οτι υπαρχει μια ταση το μοναδικο προβλημα μιας γυναικας να ειναι ποτε θα γινει μαμα και πως θα γινει και αμα καποια κοπελα τολμισει να μιλησει για εκτρωση να πεσετε πανω της και της λετε οτι ειναι ασεβεια να μιλαει για εκτρωση σε ενα φορουμ που προσπαθουνε πολλες κοπελες να γινουνε μαμαδες , δηλαδη σε αυτο το φορουμε εχουμε δικαιωμα να μιλαμε μονο για το ποσο θελουμε να κανουμε παιδι ? την αλλη οψη δεν τη δεχομαστε ? πιστευετε οντως οτι το μοναδικο μου προβλημα στη ζωη μου , ουσα με 1 παλλινδρομη και 1 αποβολη και μητερα 2 παιδιων ειναι αυτες οι αποβολες ? οτι νοιωθω ;αδικημενη που η κοπελα ιθελει να κανει εκτρωση ή οτι ο μοναδικος μου ρολος σε αυτη τη ζωη ειναι να ειμαι μητερα και τιποτα αλλο ? καποια κοπελα ανεφερε οτι ενα μωρο ειναι πιο σημαντικο απο τις σπουδες της κοπελας , το θεωρω λαθος , γιατι αυριο μεθαυριο αυτο το ιδιο το μωρο δεν θα μπορουνε να το θρεψουνε αμμα δεν εχουνε δουλειες ποΥ να α3ιζουνε ή τουλαχιστον προοπτικες που σου δινει ενα πτυχιο για να πετυχεισ ισως καποια στιγμη ,εννοειτε οτι και το πτυχιο ειναι πολυ πιο σημαντικο σε εκεινη την ηλικια .
Και σας παρακαλω οσες ειστε τοσο καθολικα εναντιον δσας ευχομαι να μην βρεθειτε ποτε μα ποτε σε τετοιο διλλημα .

ναι καλα, αυτο με την δολοφονια ειναι...απειρου καλους!

σε αλλη περιπτωση ;), δεν ηξερα οτι θεωρειται οτι τρωω τα παιδια μου...;), γιατι για την ιδια λογικη προκειται.....

natasa133
16-08-11, 12:31
Για να είμαι ειλικρινης όλα τα έμβρυα για μενα είναι το ίδιο.
Ίσως έτσι είμαι εγώ, δίνω μεγάλη σημασία στην ανθρώπινη ζωή.
δεν κατηγορώ κανενα απλά εκφράζω την άποψή μου και προσπαθώ να υπερασπιστώ τους αδύναμους, δλδ αυτά τα αγέννητα πλάσματα.

fistikaki
16-08-11, 12:41
προσπαθώ να υπερασπιστώ τους αδύναμους, δλδ αυτά τα αγέννητα πλάσματα.

ισως θα επρεπε να δεις ως αδυναμο πλασμα, και μια γυναικα της οποιας την δυναμη της επιλογης εχουν αφαιρεσει καποιοι..

και για να ειμαστε και ΜΕΣΑ στο τοπικ, το ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ, οσο αναφορα θεματα υγειας..

αν ψαξετε πηγες, πως γινοντουσαν οι εκτρωσεις ΠΡΙΝ νομιμοποιηθουν... θα δειτε τι ΚΑΚΟ εκανε ΤΟΤΕ η εκτρωση... ποσες γυναικες ειχαν πεθανει απο αιμορραγιες οταν τους σκαλιζαν ασχετοι, τις μητρες, με κρεμαστρες και πηρουνες...

οποια δεν θελει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κρατησει το εμβρυο που κυοφορει, θα το κανει με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τροπο, ειτε ειναι νομιμο, ειτε παρανομο..
ειτε την τρομοκρατησουμε με τοπικς τυπου 'ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ, δεν μπορουσα μετα να κανω παιδι -και καλα :rolleyes: -. ειτε την διαβεβαιωσουμε οτι 'ΘΑΑΑΑΑΑΑ σε βοηθησει η εκκλησια, το κρατος, η προνοια, η ντορα η μικρη εξερευνητρια,' και αλλοι αστικοι μυθοι

Jarett
16-08-11, 12:43
Νατάσα, "κρίνουμε" (όταν μας ζητηθεί η άποψή μας) κατά περίπτωση.

Σου παρέθεσε πιο πάνω το fistiki παραδείγματα από βιασμούς 12 χρονών παιδιών σε χώρες τρίτοι κόσμου, κλπ, κλπ,κλπ.
Μπορώ να σου παραθέσω άλλα 100 παραδείγματα από παιδιά που γεννηθήκανε απλά με προορισμό για να πεθάνουν με μαρτυρικό τρόπο σε διαφορες χώρες επειδή εκεί δεν υπάρχει το δικαίωμα στην έκτρωση.

Έστι όπως εκφράζεσαι , εμμέσως πλην σαφώς αφήνεις να εννοηθεί ότι οι κοπέλες που κάνουν έκτρωση δεν δίνουν σημασία στην ανθρώπινη ζωή.

Τα δικαιώματα λοιπών των ανυπεράσπιτων εμβρύων είναι μια κουβέντα που δεν χωράει μαύρο-άσπρο.

giotaki83
16-08-11, 12:45
πραγματικά μετανοιώνω που άνοιξα το θέμα. Δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση. Για ένα πράγμα χαίρομαι, οτι κανείς δεν είχε τελικά προβλήματα λόγω μίας έκτρωσης άρα σε όσες έχουν ακούσει τη φήμη η παρούσα έρευνα δείχνει ότι όχι η έκτρωση δεν εχει καμία παρενέργεια. Για το ότι παρεξηγήθηκα και μου μίλησαν με ύφος ειλικρινά λυπάμαι και δεν έχω κατι να πω. Το καταλαβαίνω ότι εν έτη 2011 υπάρχει μεγάλη κακία κι έτσι είδατε με καχυποψία το θέμα και τους σκοπούς μου, δηλαδή θεωρήσατε ότι υπάρχει μεσα μου μια κακία. Εγώ απλά ήθελα να διαπιστώσω την ισχύ της φήμης που προανέφερα. Για όποια θίχτηκε επειδή έθεσα το θέμα αυτό ειλικρινά λυπάμαι και συγγνώμη αλλα σίγουρα δεν το έκανα με τέτοιους σκοπούς. Εχω στο κύκλο μου κοπέλες που κάναν έκτρωση και εκείνες είχαν την ίδια απορία που είχα και εγώ κι όταν τώρα τις ρώτησα μου είπαν ότι δεν καταλαβαίνουν τι μπορεί να θίγει αυτό. Θα έθιγε ένα θέμα που έλεγε, μη κάνετε έκτρωση γιατί έιναι δολοφονία κλπ. Ποτέ δεν είπα αυτό. Το θεωρώ πολύ ευαίσθητο και προσω πικό θέμα το αν κρατήσεις ένα παιδί ή όχι.
Επίσης ο τίτλος ναι ίσως αυτός να ήταν λάθος. Δηλαδή εγώ έγραψα αυτο που θα έλεγε μι ακοπέλα που την έκανε και είχε τέτοιες παρενέργειες που ανέφερα. Και για κάποια κοπέλα που είπε ΄γιατί το συνεχίζω έχω να απαντήσω ότι το θέμα ποτέ δεν ξεκίνησε γιατί κανείς δεν έμεινε στο θέμα αλλα επιτέθηκε σε εμένα. δεν συνέχισα κατι αλλα παλεψα να εξηγήσω αυτό που ευτυχώς κάποιες κοπέλες κατάλαβαν και σας ευχαριστώ που το γράψατε!!!!
Εύχομαι τέλος να σας έχει καλά ο Θεός και μακάρι να δείτε κάποια στιγμή ότι στο κόσμο αυτό εκτός από την κακία υπάρχει καμιά φορά και καλοσύνη έστω και λίγη...
καλή σας μέρα..:p

giotaki83
16-08-11, 12:52
ισως θα επρεπε να δεις ως αδυναμο πλασμα, και μια γυναικα της οποιας την δυναμη της επιλογης εχουν αφαιρεσει καποιοι..

και για να ειμαστε και ΜΕΣΑ στο τοπικ, το ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ, οσο αναφορα θεματα υγειας..

αν ψαξετε πηγες, πως γινοντουσαν οι εκτρωσεις ΠΡΙΝ νομιμοποιηθουν... θα δειτε τι ΚΑΚΟ εκανε ΤΟΤΕ η εκτρωση... ποσες γυναικες ειχαν πεθανει απο αιμορραγιες οταν τους σκαλιζαν ασχετοι, τις μητρες, με κρεμαστρες και πηρουνες...

οποια δεν θελει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κρατησει το εμβρυο που κυοφορει, θα το κανει με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τροπο, ειτε ειναι νομιμο, ειτε παρανομο..
ειτε την τρομοκρατησουμε με τοπικς τυπου 'ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ, δεν μπορουσα μετα να κανω παιδι -και καλα :rolleyes: -. ειτε την διαβεβαιωσουμε οτι 'ΘΑΑΑΑΑΑΑ σε βοηθησει η εκκλησια, το κρατος, η προνοια, η ντορα η μικρη εξερευνητρια,' και αλλοι αστικοι μυθοι

:shock::shock::shock:ξεκολα φυστικάκι,
έλεος πια,
είπα χιλιάδες φορές που μαλλον δεν πρόσεξες
δεν ηθελα να τρομοκρατήσω κανένα
να δω αν ισχύει αυτό ήθελα

jackrussel
16-08-11, 13:14
το οποιοπδηποτε χειρουργειο η και ατυχημα στην κοιλιακη χωρα μπορει να δημιουργησει προβληματα,,,,το καμουφλαρισμενα, εντεχνως διατυπωμενο θεμα περι του δικαιωματος στην εκτρωση πρεπει να κλεισει εδω,,,, δεν βοηθαει πραγματικα και επι της ουσιας κανεναν

fistikaki
16-08-11, 13:15
δεν σε θεωρω αφελη, πιστευω οτι το εκανες για να συγκεντρωσεις μαρτυριες που αποδεικνυουν οτι οι εκτρωσεις εχουν μακροπροθεσμες επιπτωσεις στην υγεια γυναικων, και ετσι να προωθησεις τις αποψεις σου κατα του δικαιωματος των γυναικων στην εκτρωση

δεν ειναι κακο, να εισαι εναντια σε κατι, η παραπληροφορηση ομως ειναι τραγικη.. και μονο ο τιτλος, οπως και μονη σου παραδεχτηκες ειναι ψιλοφρικη

επισης, κανεις δεν ειπε οτι εισαι ΄κακος ανθρωπος'
δεν σε ξερουμε, που να ξερουμε αν εισαι καλη κακη ή ασχημη :lol:

διαφωνουμε με το τροπο που εθεσες μια αποψη σου, εντεχνως ωστε να δημιουργησεις εντυπωσεις....

δεν πιστευω οτι μια γυναικα του επιπεδου σου, που ξακαθαρα φαινεται οτι εισαι μορφωμενη και με κατασταλαγμενες αποψεις, μια γυναικα λοιπον σαν και σενα, δεν ξερει αν κανοντας μια γυναικα εκτρωση μπορει ή οχι μετα, να κανει αλλο παιδι

δεν ειναι προσωπικη η επιθεση μου σε σενα, ως ανθρωπου..
με το τοπικ εχω θεμα, οχι με σενα..

sammyj
16-08-11, 13:39
Για να είμαι ειλικρινης όλα τα έμβρυα για μενα είναι το ίδιο.
Ίσως έτσι είμαι εγώ, δίνω μεγάλη σημασία στην ανθρώπινη ζωή.
δεν κατηγορώ κανενα απλά εκφράζω την άποψή μου και προσπαθώ να υπερασπιστώ τους αδύναμους, δλδ αυτά τα αγέννητα πλάσματα.
Ο πολιτισμος μιας κοινωνιας κρινεται παντα απο τον τροπο που αντιμετωπιζει τους αδυναμους.Και το αγεννητο εμβρυο δυστυχως ειναι ο πιο αδυναμος κρικος στην εξελικτικη αλυσιδα του ειδους μας.Ας πραξει η καθε μια κατα κριση και συνειδηση....δεν μπορεις να αλλαξεις τα μυαλα κανενος αν θεωρει πως εχει υπερεκταση του δικαιωματος αυτοδιαθεσης του σωματος του.(εγω προσωπικα συμφωνω μαζι σου)

margi
16-08-11, 13:41
Η επίθεση που γίνεται στο giotaki είναι, αν μη τι άλλο- απαράδεκτη. Παρακολούθησα την κοπέλα στο άλλο τόπικ και όντως οι προθέσεις της ήταν καλές, ο τίλος όμως - ναι! το δέχομαι- λάθος! Η κοπέλα ρώτησε κάτι, στο οποίο ελάχιστες από εσάς απάντησαν. Εμπειρίες γυναικών που έκαναν έκτρωση ζήτησε. Δεν ζήτησε κάτι κακό....Ουτε υπέρ ούτε κατά της έκτρωσης τάχθηκε....Δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την αντιμετώπιση....Κι όχι, fistikaki, δεν μπορούν όλοι να ξέρουν τις συνέπειες μιας εκτρωσης. Πολλά ακούμε και αναρωτιόμαστε....Να μας τα πουν λέτε οι γιατροί! Χαίρω πολύ.....Κι εμένα μετά από ένα εξωμήτριο που έιχα μου είχαν πει πως θα μείνω έγκυος οι γιατροί μου. Λέτε να με καθησύχασαν;;;Οχι! Εψαχνα απεγνωσμένα στο ίντερνετ πληροφορίες από κοπέλες που πέρασαν τα ίδια με μένα, για να δω την εξέλιξη τους.....Συμφωνώ πως αν μια κοπέλα θέλει να κάνει έκτρωση, δεν θα την πείσει καμία να μην κάνει......Θα την κάνει ό,τι και να διαβάσει. Το θέμα είναι κυρίως ενημερωτικό. Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες και συναισθήματα γυναικών που βίωσαν μια έκτρωση. Για συναισθήματα μετά από παλλίνδρομες ακούμε, για ψυχολογικά μετά από εξωμήτριο ακούμε, τι κακό έχει δηλαδη να μάθουμε για το πως νιώθει μία γυναίκα που ηθελημένα διακόπτει μία εγκυμοσύνη;;

ΧΑΡΟΥΛΑ.
16-08-11, 13:45
Η επίθεση που γίνεται στο giotaki είναι, αν μη τι άλλο- απαράδεκτη. Παρακολούθησα την κοπέλα στο άλλο τόπικ και όντως οι προθέσεις της ήταν καλές, ο τίλος όμως - ναι! το δέχομαι- λάθος! Η κοπέλα ρώτησε κάτι, στο οποίο ελάχιστες από εσάς απάντησαν. Εμπειρίες γυναικών που έκαναν έκτρωση ζήτησε. Δεν ζήτησε κάτι κακό....Ουτε υπέρ ούτε κατά της έκτρωσης τάχθηκε....Δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την αντιμετώπιση....Κι όχι, fistikaki, δεν μπορούν όλοι να ξέρουν τις συνέπειες μιας εκτρωσης. Πολλά ακούμε και αναρωτιόμαστε....Να μας τα πουν λέτε οι γιατροί! Χαίρω πολύ.....Κι εμένα μετά από ένα εξωμήτριο που έιχα μου είχαν πει πως θα μείνω έγκυος οι γιατροί μου. Λέτε να με καθησύχασαν;;;Οχι! Εψαχνα απεγνωσμένα στο ίντερνετ πληροφορίες από κοπέλες που πέρασαν τα ίδια με μένα, για να δω την εξέλιξη τους.....Συμφωνώ πως αν μια κοπέλα θέλει να κάνει έκτρωση, δεν θα την πείσει καμία να μην κάνει......Θα την κάνει ό,τι και να διαβάσει. Το θέμα είναι κυρίως ενημερωτικό. Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες και συναισθήματα γυναικών που βίωσαν μια έκτρωση. Για συναισθήματα μετά από παλλίνδρομες ακούμε, για ψυχολογικά μετά από εξωμήτριο ακούμε, τι κακό έχει δηλαδη να μάθουμε για το πως νιώθει μία γυναίκα που ηθελημένα διακόπτει μία εγκυμοσύνη;;
μετα το εξωμητριο εμεινες εγκυος?τι σου ειπαν οι γιατροι?αν θες στειλε μου κ πμ με ενδιαφερει πραγματικα.αν διαβασες παραπανω ειχα εξωμητριο πριν σχεδον 2 μηνες αλλα δεν εκανα χειρουργειο πηρα μεθοτρεξατη.εσυ εκανες?

latiatoula
16-08-11, 13:46
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση που έθεσε η κοπέλα που άνοιξε το θέμα και θα προσπαθήσω να μην κρίνω τίποτα από τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν: έχω περιπτώσεις στο συγγενικό και φιλικό μου περιβάλλον, που έκαναν έκτρωση και μετά δυσκολεύτηκαν αρκετά να αποκτήσουν το πρώτο τους παιδί, υπάρχει και μία περίπτωση που το παλεύει ακόμα και δεν έχει μείνει έγκυος. Έχω και περιπτώσεις που έχουν κάνει έκτρωση, αλλά μετά απέκτησαν παιδί, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
Κατά τα άλλα, εν έτει 2011, όπου τα προφυλακτικά πωλούνται στα περίπτερα και διατίθενται στα μπαράκια σε μηχανήματα που μπορείς να τα αγοράσεις με ένα δυο κερματάκια, δεν καταλαβαίνω τη λογική "η προφύλαξη που πήρα για να μην μείνω έγκυος ήταν ότι ο σύντροφός μου τραβήχτηκε πριν τελειώσει" που έχουν αρκετά άτομα στον περίγυρό μου.Δεν κρίνω και δεν κατακρίνω κανέναν, απλά εκφράζω αυτή την απορία. Εγώ μεγάλωσα σε πολύ συντηρητικό σπίτι, με γονείς μεγάλης ηλικίας και αρκετά συντηρητικούς και παρόλα αυτά, με είχαν ενημερώσει από νωρίς για το ότι το προφυλακτικό είναι και ένας πολύ καλός τρόπος αντισύλληψης και σε προφυλάσσει και από τις σεξουαλικώς μεταδιδόμενες ασθένειες.
Είμαι επίσης μία από αυτές τις γυναίκες που προσπαθούν να κάνουν παιδί και δεν τα καταφέρνουν. Δεν μου φταίει σε κάτι η κάθε κοπέλα που έκανε έκτρωση, δεν το παίρνω προσωπικά, εξάλλου, έχω πολύ δικά μου άτομα που έχουν κάνει έκτρωση και εννοείται ότι δεν κρίνω την απόφασή τους, όμως δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια μου και μπροστά στις συνέπειες που μπορεί να έχει αυτό το θέμα στην υγεία της κοπέλας που υποβάλλεται σε αυτή την επέμβαση. Υπάρχουν άτομα που δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα, υπάρχουν όμως και άτομα που πχ απέκτησαν συμφύσεις στη μήτρα και μετά δυσκολεύτηκαν να αποκτήσουν παιδί. Επειδή, τυχαίνει και μένα η κατάσταση στη μήτρα και στις σάλπιγγες να είναι χάλια, το πρώτο πράγμα που με ρωτάει κάθε ένας από τους γιατρούς που επισκέπτομαι για πρώτη φορά(προσπαθώ να παίρνω τη γνώμη αρκετών γιατρών), αν έχω κάνει στο παρελθόν έκτρωση, γιατί η εικόνα που έχει η μήτρα μου, θυμίζει εικόνα ατόμου που έχει υποβληθεί σε αυτή την επέμβαση. Άρα, έχει βάση το ερώτημα της κοπέλας που άνοιξε το θέμα.
Ας σταματήσουν οι εντάσεις. Καθένας κάνει κάποια πράξη (πχ έκτρωση) γιατί έχει τους λόγους του, οι οποίοι είναι απολύτως σεβαστοί. Και εγώ, σαν γυναίκα που ζει στην Ελλάδα, είμαι ευγνώμων που η έκτρωση γίνεται νόμιμα. Ωστόσο, φρόντισα, όσο μπορούσα και όσο εξαρτιόταν από μένα, να μην χρειαστεί ποτέ να υποβληθώ σε αυτή την επέμβαση. Θα μου πεις, και τι κατάλαβες, ούτε και εσύ μπορείς να κάνεις παιδί, ενώ άλλες που έχουν κάνει μπορούν. ΟΚ, ο καθένας με την ιστορία του.
Γιώτα, χρόνια πολλά για τη γιορτή σου και πολλές ευχές και σε όσους άλλους γιορτάζουν.

fistikaki
16-08-11, 13:48
. Για συναισθήματα μετά από παλλίνδρομες ακούμε, για ψυχολογικά μετά από εξωμήτριο ακούμε, τι κακό έχει δηλαδη να μάθουμε για το πως νιώθει μία γυναίκα που ηθελημένα διακόπτει μία εγκυμοσύνη;;

το θεμα ειναι πως νιωθει μια γυναικα που κανει εκτρωση?
εσυ βρε κοριτσι μου πως λες να νιωθει, τι περιμενεις να ακουσεις??????????

ασε που η κοπελα που ανοιξε το θεμα, ακουσε για την φημη οτι οι γυναικες που εκαναν εκτρωση δεν μπορουσαν μετα να κανουν παιδι.....

οσες ξερετε καλα αγγλικα, και αντεχετε, ριξτε μια ματια εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_abortion

για να δουμε ποις εινια πραγματικα ο αδυναμος, στην ιστορια του ανθρωπινου γενους..

latiatoula
16-08-11, 13:49
το οποιοπδηποτε χειρουργειο η και ατυχημα στην κοιλιακη χωρα μπορει να δημιουργησει προβληματα,,,,το καμουφλαρισμενα, εντεχνως διατυπωμενο θεμα περι του δικαιωματος στην εκτρωση πρεπει να κλεισει εδω,,,, δεν βοηθαει πραγματικα και επι της ουσιας κανεναν

Συμφωνώ απόλυτα.

margi
16-08-11, 13:53
Και επιτέλους σταματήστε αυτόν τον πολεμο μεταξύ σας.....Αν είσαι κατά της έκτρωσης, όσα επιχειρήματα και να σου δώσουν για το αντίθετο, θα συνεχίσεις να είσαι κατά.....Το ίδιο κι αν είσαι υπέρ. Εγώ ένα έχω να πω : Είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς με το θέμα, φρόντισε να παίρνεις τις απαραίτηρες προφυλάξεις. Τώρα, αν παρόλες τις προφυλάξεις, μείνεις έγκυος, τότε "εσύ αποφασίζεις" και δεν έχω κανένα δικαίωμα να σε κρίνω....Ναι, μπορεί να σκεφτώ
" γιατί, Θεέ μου, εγώ που τόσο πολύ το ποθώ, δεν το έχω;;;" αλλά ως εκεί....Ας μην προσπαθούμε να πεισουμε η μία την άλλη. Ας ακούσουμε τις γυναίκες που το πέρασαν....

ksanthi
16-08-11, 13:54
Εγω θελω να πω κατι .

Μετα απο μια ανεμβρυικη κυηση εκανα δυο εποξεσεις η τελευτεα ηταν 27 / 07 και σημερα μου ηρθε αιμα .Λεω σε ολες της κοπελες να προσεξουν παρα πολυ γιατι δεν ξερεις ποτε τι θα γινει στο μελλον .

latiatoula
16-08-11, 13:54

ασε που η κοπελα που ανοιξε το θεμα, ακουσε για την φημη οτι οι γυναικες που εκαναν εκτρωση δεν μπορουσαν μετα να κανουν παιδι.....

..............

Δεν είναι ακριβώς φήμη. Μία πολύ καλή μου φίλη, έμεινε έγκυος όταν ήταν 18 χρονών, από σπασμένο προφυλακτικό. Έκανε έκτρωση γιατί δεν ήταν έτοιμη να γίνει μητέρα. Είναι πέντε χρόνια παντρεμμένη, προσπαθεί για μωρό, δεν τα καταφέρνει. Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι είχε γίνει στο παρελθόν η έκτρωση αυτή. Η κοπέλα δεν μετανιώνει που δεν κράτησε το παιδί. Δεν ήταν έτοιμη, ούτε ψυχολογικά, ούτε οικονομικά, ούτε είχε μία καλή και σοβαρή σχέση με το άτομο από το οποίο έμεινε έγκυος, οπότε σωστά τερμάτησε την εγκυμοσύνη (και συμφωνώ μαζί της). Επίσης, θεωρεί (και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου), ότι είχε κάνει ότι μπορούσε για να αποτρέψει μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, χρησιμοποιώντας προφυλακτικό. Ωστόσο, της έτυχε αυτό που δεν ήθελε τότε να της τύχει και αυτό που τώρα επιθυμεί διακαώς. Δεν ξέρω τι να της πω, ειλικρινά: δεν κρίνω σε καμία περίπτωση την απόφασή της, απλά χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για την ατυχία της.

annia
16-08-11, 13:55
περιπτωση της κολλητης μου 24χρονων κοπελα πριν 3χρονια εμεινε εγκυος εκανε εκτρωση γιατι πιστευε οτι το παιδι θα σταματουσε την καριερα της!ηταν με τον φιλο της νυν αντρα της 2μηνες,τωρα πλεον εχουν παντρευτει ομως δεν μπορει να κανει παιδι λογω οτι ο χασαπης γιατρος που πηγε να κανει την αμβλωση της δημιουργησε προβλημα στο τραχηλο και πριν 6μηνες εκανε ολικη αφαιρεση

margi
16-08-11, 13:59

οσες ξερετε καλα αγγλικα, και αντεχετε, ριξτε μια ματια εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_abortion

για να δουμε ποις εινια πραγματικα ο αδυναμος, στην ιστορια του ανθρωπινου γενους..
Καλά, fistikaki, εσύ πιάνεσαι από τις λέξεις τελικά.....:???:

fistikaki
16-08-11, 14:00
και την σκωλ/δα σου να βγαλεις, παλι υπαρχει κινδυνος να κανεις συμφυσεις και να μην μπορεις να κανεις παιδι μετα... και μαλιστα ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος απο αυτον της εκτρωσης...

οποτε, τι λεμε? κατσε να παθεις περιτονιτιδα?

ΟΛΕΣ οι επεμβασεις εχουν κινδυνους, και δοντι να πας να βγαλεις μπορει να παθεις ζημια

margi
16-08-11, 14:02
Χαρούλα, δεν έχω μείνει έγκυος. Πήγαινε στο "θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς" στο τόπικ "Μία σάλπιγγα. Εμποδιο για φυσική σύλληψη" και θα δεις αρκετά ενδιαφέροντα......

latiatoula
16-08-11, 14:10
και την σκωλ/δα σου να βγαλεις, παλι υπαρχει κινδυνος να κανεις συμφυσεις και να μην μπορεις να κανεις παιδι μετα... και μαλιστα ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος απο αυτον της εκτρωσης...

οποτε, τι λεμε? κατσε να παθεις περιτονιτιδα?

ΟΛΕΣ οι επεμβασεις εχουν κινδυνους, και δοντι να πας να βγαλεις μπορει να παθεις ζημια

Απλώς, κάποιες επεμβάσεις μπορείς να προσπαθήσεις, όσο το δυνατόν γίνεται, να τις αποφύγεις. Μπορείς να προνοήσεις για κάποια πράγματα. Υποθέτω, ότι δεν μπορείς να επιλέξεις το αν θα χρειαστεί να βγάλεις τη σκωληκοειδή απόφυση. Αλλά το να αποφύγεις μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, είναι πιο πολύ στο χέρι σου, σωστά? Έχεις τη δυνατότητα να πάρεις αντισύλληψη. Αν σου τύχει η στραβή, σόρυ για την έκφραση και σπάσει το προφυλακτικό, μπορείς να πάρεις το χάπι της επόμενης μέρας. Η φίλη μου, που γράφω παραπάνω, δεν το ήξερε αυτό. Ενδεχομένως, αν το είχε πάρει, να είχε αποφύγει την έκτρωση και το πρόβλημα με τη μήτρα μετά. Είναι καλό που γίνεται αυτή η συζήτηση: μπορεί να μας διαβάζει μία έφηβη που έχει αντιπάθεια στο προφυλακτικό και μετά από αυτά που λέμε, να το εντάξει στην σεξουαλική της ζωή.

fistikaki
16-08-11, 14:16
Αλλά το να αποφύγεις μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, είναι πιο πολύ στο χέρι σου, σωστά? Έχεις τη δυνατότητα να πάρεις αντισύλληψη. Αν σου τύχει η στραβή, σόρυ για την έκφραση και σπάσει το προφυλακτικό, μπορείς να πάρεις το χάπι της επόμενης μέρας.

ΣΥΜΦΩΝΩ κι επαυξανω με τα χιλια, αλλωστε η εκτρωση δεν ειναι μεσο αντισυλληψης, αμα κανεις 3 εκτρωσεις τον χρονο για 10 χρονια,εεεεεε σορρυ, δεν μπορεις να κανεις παιδι μετα!!!!!! (ευτυχως... που δεν θα γεννηθει παιδι απο τετοια ΗΛΙΘΙΑ μανα)

latiatoula
16-08-11, 14:26
ΣΥΜΦΩΝΩ κι επαυξανω με τα χιλια, αλλωστε η εκτρωση δεν ειναι μεσο αντισυλληψης, αμα κανεις 3 εκτρωσεις τον χρονο για 10 χρονια,εεεεεε σορρυ, δεν μπορεις να κανεις παιδι μετα!!!!!! (ευτυχως... που δεν θα γεννηθει παιδι απο τετοια ΗΛΙΘΙΑ μανα)

Και όμως! Έχει γεννηθεί τέτοιο παιδί, από στενό συγγενικό μου πρόσωπο. Η μαμά, έχει κάνει ένα σωρό παιδιά και ενδιάμεσα, έκανε και ένα σωρό εκτρώσεις.Το παιδί μια χαρά είναι, η μαμά του το αγαπάει, όπως και όλα της τα παιδιά. Και εγώ αγαπάω τη συγκεκριμένη κυρία (όνομα και μη χωριό, δεν λέω κάτι παραπάνω, για να μην αποκαλυφθεί η περίπτωση). Δεν ξέρω τι να πω για την περίπτωσή της, είμαι απλά σπίτλες. Απλώς, για μένα λειτούργησε και λειτουργεί, ως παράδειγμα προς αποφυγήν. Όχι, αυτής της κυρίας, οι εκτρώσεις δεν έβλαψαν τη γονιμότητά της. Της φίλης μου, που της έσπασε το προφυλακτικό και αναγκάστηκε να κάνει έκτρωση, της της προκάλεσε προβλήματα η μία και μόνη έκτρωση που έκανε. Τη θεωρώ πιο άτυχη από μένα, που δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση και που επίσης ταλαιπωρούμαι για να κάνω παιδί.

ssttaa
16-08-11, 14:27
κι εγώ όταν έμεινα έγκυος "συζητούσαμε" άν έπρεπε να το κρατήσω χωρίς να παντρευτώ... Το δικαίωμα του άντρα να μην θέλει να γίνει πατέρας που το πας???
Γνώμη μου είναι ότι μέχρι την εβδομαδα εγκυμοσύνης που ορίζει ο Νόμος (όχι τυχαία) το δικαίωμα συνεχιστεί ή όχι η εγκυμοσύνη το έχει αποκλειστικά η γυναίκα. Ότι θα μπορούσα να γράψω το έχει ήδη πει το φιστικάκι.

fistikaki
16-08-11, 14:29
κοιτα, η υπογονιμοτητα και οι αποβολες ειναι μεγιστο μυστηριο ακομα, για την επιστημη...

απειρες αιτιες.... μια κακη επεμβαση, διακοπη κυησης, σκωλ/δα, χολη, οτιδηποτε.. εμπεριεχει απειροελαχιστο κινδυνο, ειναι ομως μονο μια απο τις χιλιδες αιτιες που μπορουν να προκαλεσουν υπογονιμοτητα

ssttaa
16-08-11, 14:38
βασικος παράγοντας για την υπογονιμότητα νομίζω είναι και ο ψυχολογικος. Ξέρω κάποια ζευγάρια που απλώς δεν έκαναν παιδιά κι όταν απεπλισμένοι σταμάτησαν τις προσπάθειες και σταμάτησαν να το σκέφτονται έκαναν! Απο αυτή την άποψη μια έκτρωση μπορεί αργότερα να σου δημιουργήσει και εμμονή με το θέμα ...

fistikaki
16-08-11, 14:42
Frederica Mathewes-Green:
"No woman wants an abortion as she wants an ice cream cone or a Porsche. She wants an abortion as an animal caught in a trap wants to gnaw off its own leg."

μεταφραζω

'καμια γυναικα δεν θελει μια εκτρωση, σαν να ηθελε ενα παγωτο ή μια πορσε.. Θελει μια εκτρωση, οπως ενα ζωο πιασμενο σε μια παγιδα που θελει να δαγκωσει και να κοψει το ιδιο του το ποδι'

taz18
16-08-11, 14:43
προσωπικα διαφωνω με την ταση που επικρατει εδω μεσα "οταν δεν συμφωνουμε με κατι κανουμε επιθεση και οποιον παρει η μπαλα"

μια κοπελα ανοιξε ενα τοπικ. οποιος θελει απανταει, οποιος θελει εκφερει την αποψη του αλλα οχι και επιθεση.

ναι ειναι δικαιωμα της καθε γυναικας να οριζει το σωμα της και να κανει οτι θελει. ειναι και υποχρεωση της ομως να σεβεται τους ερωτικους της συντροφους γιατι κάνοντας ελευθερα σεξ μπορει να κολλησει οτιδηποτε και να το μεταδωσει στον επομενο και παει λεγοντας. δεν μιλαμε για εγκυμοσυνες που προηλθαν απο βιασμους ή σπασμενα προφυλακτικα. μιλαμε για την ανευθυνοτητα πολλων γυναικων η οποια τις οδηγει στο να κανουν εκτρωση και να σκοτωσουν ενα εμβρυο χωρις να το ρωτησουν αν θελει να ερθει στη ζωη. και με μια εκτρωση ισως καθαρισουν απο μια εγκυμοσυνη. αν αρχισουν και μεταδιδουν aids δεξια και αριστερα θα το θεωρησετε οτι και παλι οριζουν το σωμα τους;

οποτε μην προσπαθειτε να περασετε την εκτρωση σαν κομματι της καθημερινοτητας γιατι διαβαζουν και μικροτερα κοριτσια και θα επρεπε να παιρνουν σωστες κατευθυνσεις απο τις μεγαλυτερες και οχι την λογικη "ε δεν πειραζει μωρε. κι αμα μεινω κανω και μια εκτρωση και τελειωσε"

δεν ειναι ετσι.

ιατρικα ισως η εκτρωση να μην ξεχωριζει απο την αποξεση. εξαρταται βεβαια σε ποιο μηνα θα επιλεξεις να το κανεις, την ηλικια σου κλπ. ισως να μην αφησει και κανενα "κουσουρι" που θα εμποδισει μια μελλοντικη εγκυμοσυνη.

σε ενα φορουμ ομως που υπαρχουν κοριτσια που ματωνουν για να κανουν ενα παιδι, ας μην παρουσιαζουμε την εκτρωση σαν μια φυσικοτατη λυση. γιατι το επομενο σταδιο θα ειναι να δουμε και κανενα τοπικ "τι καλο σου εκανε μια εκτρωση" να κοψουμε τη φλεβα ομαδικως...

riniw 1980
16-08-11, 14:50
βρε Γιώτα,συγνώμη κιόλας,αλλά ο τρόπος που διατύπωσες το θέμα όταν το άνοιξες υποδυκνείει έναν τρόπο σκέψης αρνητικό ως προς το διακίωμα της επιλογής..εγω έτσι το κατάλαβα..θα επαναληφθώ και θα πω πάλι οτι για τους όποιους λόγους και αν κατέφυγε κάποια κοπέλα ή κάποιο ζευγάρι σε αυτή την απόφαση παίζει ρόλο;οχι κι είπες οτι δε σ'ενδιαφέρει...όμως τη σήμερον ημέρα με τέτοια πληροφόρηση για τους κινδύνους το θέμα όπως ανοίχτηκε είναι λάθος...πιο σωστά άσκοπο ή άκομψο,αν θες.τώρα όσον αφορά τα παρελκόμενα ε δε νομίζω να θέλει και πολύ σκέψη το οτι για να φτάσεις ως εκεί είναι τραυματικό απο όλες τις πλευρές...με ελαφριά καρδιά νομίζω λίγοι άνθρωποι το κάνουν..απο κει και πέρα ο καθένας έχει τις απόψεις του και τον τρόπο σκέψης που τον καθορίζει ως άτομο,δε μπορεί να τον κρίνει κανείς..
κι είναι άλλο να μαθαίνεις για τα τραύματα που σου άφησε μια παλλίνδρομη,μια βιοχημική,ένας ενδομήτριος θάνατος-που συνέβη αθέλητα-κι άλλο μια διακοπή κύησης-απο επιλογή.
είμαι λάθος;θα ήθελα τη γνώμη σου.

latiatoula
16-08-11, 14:52
Frederica Mathewes-Green:
"No woman wants an abortion as she wants an ice cream cone or a Porsche. She wants an abortion as an animal caught in a trap wants to gnaw off its own leg."

μεταφραζω

'καμια γυναικα δεν θελει μια εκτρωση, σαν να ηθελε ενα παγωτο ή μια πορσε.. Θελει μια εκτρωση, οπως ενα ζωο πιασμενο σε μια παγιδα που θελει να δαγκωσει και να κοψει το ιδιο του το ποδι'

Αυτό εννοείται. Δεν πιστεύω (ή δεν θέλω να πιστέψω) ότι υπάρχει γυναίκα που πήγε να κάνει έκτρωση και ήταν σε στυλ τριαλαρί τριαλαρό. Κατά τη γνώμη μου, ξέρετε τι θα έπρεπε να γίνει? Κάθε κοπέλα που κάνει άμβλωση με δική της επιλογή, μετά να ενημερώνεται από γιατρό και κοινωνικό λειτουργό, για το πως μπορεί να αποφύγει επόμενο ατύχημα. Και όταν λέω ενημέρωση, δεν εννοώ κατσάδα, προς Θεού! Εννοώ ενημέρωση περί αντισύλληψης.

ssttaa
16-08-11, 14:53
το να κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί που δεν θέλει και δεν μπορεί να μεγαλώσει καταστρεφοντας ίσως την ζωή της, νομίζω δεν βοηθάει κάποια άλλη που θέλει να κάνει παιδί και δεν μπορεί! Όταν ήμουν μικρή μου έλεγαν "τρώγε όλο το φαί σου γιατί υπάρχουν παιδάκια στην Αφρική που πεινάνε" Εγώ έγινα χοντρή, αισθάνομαι ενοχικά όταν αφήνω φαί στο πιάτο μου και τα παιδάκια πάλι πεινάνε...:oops: Σίγουρα η υπεύθυνη στάση είναι να βρίσκουμε τον σωστό πατέρα, να κάνουμε την τέλεια σχέση, να κάνουμε όλες τις ιατρικές εξετάσεις, να βρίσκουμε τήν σωστή δουλειά και μετά με υπευθυνότητα να μένουμε έγκυες. Στην πράξη όμως πολλές φορές κάτι πάει στραβά... Αυτό δεν σημαίνει ότι η ανεύθυνη γυναίκα που έμεινε έγκυος πρέπει να χάσει το δικαίωμα να αποφασίζει για το σώμα της....

giotaki83
16-08-11, 14:58
για τα χρονια πολλά που μου ευχηθήκατε ευχαριστώ πάρα πολύ και εύχομαι κι εγώ υγεία σε όλο το κόσμο!!!!! Φιστικάκι μου καλό δεν έχω κάτι άλλο να πω, ήταν σαφές αυτό πουείπα. Και η επίθεση σου είναι προσωπική για΄τι εγώ δημιουργησα το θέμα αλλα δεν πειράζει. Λυπάμαι που η συζήτηση γύρισε στο αν πρέπει να γίνεται η έκτρωση. Η μόρφωση μου δεν σημαίνει ότι πρέπει να γνωρίζω όσους έχουν κα΄νει έκτρωση και πα΄θαν κάτι. Ηταν τόση για να ξέρω τι εστί έκτρωση, αλλα ως εκεί. Να γκουγκλάρω για εμπειριες μετά την έκτρωση δεν μπορούσα κι έτσι άνοιξα θέμα στο φόρουμ. Είναι κακό;; Δυστυχώς απαγορεύεται η ενημέρωση απο τους ανθρώπους με εμπειρίες, και επιτρέπεται μόνο από γυναικολόγους. Βέβαια πολλάκις έχει αποδειχθεί εδώ μέσα ότι δεν έιναι και Θεοί και λάθη κα΄νουν και πορτοφόλια κοιτάνε και μπλα μπλα..
:idea:Μήπως καποιος μπορεί να μου πει αν υπάρχει τρόπος να αλλαξω το τίτλο του θέματος γιατί όντως ίσως παραπλανέι, γιατί δεν έχω χρόνο να ψάχνω στις οδηγίες επειδή το μωρό μου αρρώστησε;

latiatoula
16-08-11, 14:59
προσωπικα διαφωνω με την ταση που επικρατει εδω μεσα "οταν δεν συμφωνουμε με κατι κανουμε επιθεση και οποιον παρει η μπαλα"

μια κοπελα ανοιξε ενα τοπικ. οποιος θελει απανταει, οποιος θελει εκφερει την αποψη του αλλα οχι και επιθεση.

ναι ειναι δικαιωμα της καθε γυναικας να οριζει το σωμα της και να κανει οτι θελει. ειναι και υποχρεωση της ομως να σεβεται τους ερωτικους της συντροφους γιατι κάνοντας ελευθερα σεξ μπορει να κολλησει οτιδηποτε και να το μεταδωσει στον επομενο και παει λεγοντας. δεν μιλαμε για εγκυμοσυνες που προηλθαν απο βιασμους ή σπασμενα προφυλακτικα. μιλαμε για την ανευθυνοτητα πολλων γυναικων η οποια τις οδηγει στο να κανουν εκτρωση και να σκοτωσουν ενα εμβρυο χωρις να το ρωτησουν αν θελει να ερθει στη ζωη. και με μια εκτρωση ισως καθαρισουν απο μια εγκυμοσυνη. αν αρχισουν και μεταδιδουν aids δεξια και αριστερα θα το θεωρησετε οτι και παλι οριζουν το σωμα τους;

οποτε μην προσπαθειτε να περασετε την εκτρωση σαν κομματι της καθημερινοτητας γιατι διαβαζουν και μικροτερα κοριτσια και θα επρεπε να παιρνουν σωστες κατευθυνσεις απο τις μεγαλυτερες και οχι την λογικη "ε δεν πειραζει μωρε. κι αμα μεινω κανω και μια εκτρωση και τελειωσε"

δεν ειναι ετσι.

ιατρικα ισως η εκτρωση να μην ξεχωριζει απο την αποξεση. εξαρταται βεβαια σε ποιο μηνα θα επιλεξεις να το κανεις, την ηλικια σου κλπ. ισως να μην αφησει και κανενα "κουσουρι" που θα εμποδισει μια μελλοντικη εγκυμοσυνη.

σε ενα φορουμ ομως που υπαρχουν κοριτσια που ματωνουν για να κανουν ενα παιδι, ας μην παρουσιαζουμε την εκτρωση σαν μια φυσικοτατη λυση. γιατι το επομενο σταδιο θα ειναι να δουμε και κανενα τοπικ "τι καλο σου εκανε μια εκτρωση" να κοψουμε τη φλεβα ομαδικως...

Είμαι υπέρ του να υπάρχει δυνατότητα στις γυναίκες που δεν το επιθυμούν να διακόψουν μία εγκυμοσύνη, σε νόμιμα ιατρεία, το λέω για να μην παρεξηγηθώ. Παρόλα αυτά, συμφωνώ σε πολλά από αυτά που έγραψες. Ειδικά, στο σημείο της προφύλαξης από ασθένειες και της ευθύνης που έχουμε απέναντι στο σύντροφό μας, από τις επιλογές που κάναμε στη σεξουαλική μας ζωή στο παρελθόν. Εγώ πχ πριν παντρευτώ, ετοιμαζόμουν να κάνω τεστ για aids. Τελικά, δεν χρειάστηκε, γιατί έδωσα δύο φορές αίμα σε άτομα που είχαν ανάγκη από μετάγγιση, οπότε ελέγχθηκε το αίμα μου δύο φορές και το τεστ ήταν περιττό. Ήθελα να το κάνω, για να ξέρει....τι παίρνει. :wink:
Μόνο με την τελευταία παράγραφο του κειμένου σου, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω: δεν πιστεύω ότι κανένας από αυτούς που έγραψαν εδώ, θεωρεί την έκτρωση ως μία φυσικότατη λύση.

Ellemphriem
16-08-11, 15:02

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ.......και ειναι ΠΑΧΙΕΣ οι μυγες.......(καρτα για οφφ τοπικ.....).........

foubi
16-08-11, 15:03
το να κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί που δεν θέλει και δεν μπορεί να μεγαλώσει καταστρεφοντας ίσως την ζωή της, νομίζω δεν βοηθάει κάποια άλλη που θέλει να κάνει παιδί και δεν μπορεί!

θα συμπλήρωνα και καταστρέφοντας σίγουρα τη ζωή του παιδιού ... ένα παιδί που σε όλη του τη ζωή θα ένιωθε ανεπιθύμητο...

latiatoula
16-08-11, 15:04
το να κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί που δεν θέλει και δεν μπορεί να μεγαλώσει καταστρεφοντας ίσως την ζωή της, νομίζω δεν βοηθάει κάποια άλλη που θέλει να κάνει παιδί και δεν μπορεί! Όταν ήμουν μικρή μου έλεγαν "τρώγε όλο το φαί σου γιατί υπάρχουν παιδάκια στην Αφρική που πεινάνε" Εγώ έγινα χοντρή, αισθάνομαι ενοχικά όταν αφήνω φαί στο πιάτο μου και τα παιδάκια πάλι πεινάνε...:oops: Σίγουρα η υπεύθυνη στάση είναι να βρίσκουμε τον σωστό πατέρα, να κάνουμε την τέλεια σχέση, να κάνουμε όλες τις ιατρικές εξετάσεις, να βρίσκουμε τήν σωστή δουλειά και μετά με υπευθυνότητα να μένουμε έγκυες. Στην πράξη όμως πολλές φορές κάτι πάει στραβά... Αυτό δεν σημαίνει ότι η ανεύθυνη γυναίκα που έμεινε έγκυος πρέπει να χάσει το δικαίωμα να αποφασίζει για το σώμα της....

Αυτό νομίζω ότι δεν το πρότεινε καμία, αν δεν κάνω λάθος: δεν είπε δηλαδή κάποια "να απαγορευτούν οι εκτρώσεις". Εγώ τουλάχιστον, δεν θα το έλεγα ποτέ αυτό, γιατί είμαι κατά της απαγόρευσής τους. Χαίρομαι όμως που δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω, γιατί ήμουν πολύ προσεχτική και λίγο τυχερή με αυτό το θέμα, σε αντίθεση με άτομα που δεν ήταν καθόλου προσεχτικά ή ήταν πολύ προσεχτικά αλλά και πολύ άτυχα, ταυτόχρονα. Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ ποτέ ποτέ να κάνω.

giotaki83
16-08-11, 15:04
βρε Γιώτα,συγνώμη κιόλας,αλλά ο τρόπος που διατύπωσες το θέμα όταν το άνοιξες υποδυκνείει έναν τρόπο σκέψης αρνητικό ως προς το διακίωμα της επιλογής..εγω έτσι το κατάλαβα..θα επαναληφθώ και θα πω πάλι οτι για τους όποιους λόγους και αν κατέφυγε κάποια κοπέλα ή κάποιο ζευγάρι σε αυτή την απόφαση παίζει ρόλο;οχι κι είπες οτι δε σ'ενδιαφέρει...όμως τη σήμερον ημέρα με τέτοια πληροφόρηση για τους κινδύνους το θέμα όπως ανοίχτηκε είναι λάθος...πιο σωστά άσκοπο ή άκομψο,αν θες.τώρα όσον αφορά τα παρελκόμενα ε δε νομίζω να θέλει και πολύ σκέψη το οτι για να φτάσεις ως εκεί είναι τραυματικό απο όλες τις πλευρές...με ελαφριά καρδιά νομίζω λίγοι άνθρωποι το κάνουν..απο κει και πέρα ο καθένας έχει τις απόψεις του και τον τρόπο σκέψης που τον καθορίζει ως άτομο,δε μπορεί να τον κρίνει κανείς..
κι είναι άλλο να μαθαίνεις για τα τραύματα που σου άφησε μια παλλίνδρομη,μια βιοχημική,ένας ενδομήτριος θάνατος-που συνέβη αθέλητα-κι άλλο μια διακοπή κύησης-απο επιλογή.
είμαι λάθος;θα ήθελα τη γνώμη σου.

πες ρινιώ μου ότι εγώ μετά απο χρόνια μένω έγκυος και δεν έχω την οικονομική, ψυχολογική κλπ αντοχή να το κρατήσω και σκέφτομαι να κανω έκτρωση. Και πες ότι ότι θέλω να μαθω άν όντως είναι ακίνδυνη μέθοδος πριν προβώ σε κάτι τέτοιο. Πως θα το κάνω; Θα πρέπει να ρωτήσω, όσους το κάναν. Αυτό έκανα.Που το κακό βρε ρινιώ μου; Στη διατύπωση μου στο θέμα μάλιστα πρόσεξα πολύ γιατί δεν ήθελα να δημιουργηθεί η λανθασμένη εντύπωση ότι έχ ωθέμα με την έκτρωση γιαυτό μίλησα για χ,ψ λόγους που δεν αφορούν κανένα. Ο τίτλος ήταν η πρώτη σκέψη που μου ήρθε ότι θα έκανε ένας που είχε πρόβλημα γιατί αυτούς αφορούσε το θέμα. Θα προσπαθήσω να τον διορθώσω....τι να πω

Ellemphriem
16-08-11, 15:05
:shock::shock::shock:ξεκολα φυστικάκι,
έλεος πια,
είπα χιλιάδες φορές που μαλλον δεν πρόσεξες
δεν ηθελα να τρομοκρατήσω κανένα
να δω αν ισχύει αυτό ήθελα

Α....ενταξει με καλυψες. Τοτε ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΑΝΤΜΙΝ να αλλαξουν τον τιτλο απο 'ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ (ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ)......σε υπαρχει περιπτωση να μου κανει καποιο κακο μια τυχον αποξεση?' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.....παω να βαρεσω μυγες.......

giotaki83
16-08-11, 15:06
ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ.......και ειναι ΠΑΧΙΕΣ οι μυγες.......(καρτα για οφφ τοπικ.....).........

κάρτα για κακοπροαίρετα άτομα που βλέπουν φαντασματα..

Ellemphriem
16-08-11, 15:09
κάρτα για κακοπροαίρετα άτομα που βλέπουν φαντασματα..

Πολλες καρτες βρε.....να τις παρουμε να αρχισουμε να βαραμε με αυτες τις ΠΑΧΙΕΣ τις μυγες......ή οτι αλλο βρεθει στον δρομο μας.........χρησιμευουν για να μην λερωνουμε τα χερια μας........

Μαρια2010
16-08-11, 15:10
Εγω παντως μεγαλα λογια δεν λεω,δεν ξερεις τι σου επιφυλασει η ζωη,δεν μου εχει τυχει και ευχομαι να μην μου τυχει....δεν κρινω καμια κοπελα που το εχει κανει η που θα το κανει σιγουρα θα εχει τους λογους της και πολυ σοβαρους μαλλον,δεν νομιζω πως υπαρχουν κοπελες που το κανουν για πλακα και χωρις αισθηματα και βρε κοριτσια ελεος πια με το δολοφονοι,μην φρικαρουμε τοσο ειναι μεγαλη κουβεντα και δεν μπορεις να την λες ετσι.Η κοπελα που ανοιξα το θεμα δεν πιστευω πως το εκανε για καποιο κακο σκοπο η για να προκαλεσει εντυπωσεις,σε οποιον δεν αρεσει το θεμα δεν συμετεχει πολυ απλο...αυτοι που εχουν διαφορετικη αποψη μπορουν να επικεντρωθουν καθαρα πανω στο θεμα και οχι προσωπικα...Δεν αφορα εμενα το τι κανει η καθε κοπελα με νοιαζει το τι κανω εγω και γενικα επειδη κοιταω παντα την καμπουρα μου γιαυτο και ποτε δεν κρινω ουτε αυτες που το κανουν ουτε αυτες που δεν το κανουν...απλα θεωρω το εαυτο μου τυχερο που μεχρι στιγμης δεν μου εχει συμβει....

ssttaa
16-08-11, 15:11
γιωτάκι χρόνια πολλά και μην το παίρνεις προσωπικά!
η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν άπειρες γυναίκες (εγώ γνωρίζω πολλές) που έκαναν έκτρωση και δεν είχαν συνέπειες... ούτε ψυχολογικές ούτε σωματικές... δεν μπορούν να σου πούν ότι είχαν...
εννοείται ότι καμία γυναίκα δεν θα διάλεγε αυτό τον τρόπο αντισύλληψης. Δεν συμφέρει από καμία άποψη άλλωστε...

giotaki83
16-08-11, 15:11
[QUOTE=Ellemphriem;2112742]Α....ενταξει με καλυψες. Τοτε ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΑΝΤΜΙΝ να αλλαξουν τον τιτλο απο 'ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ (ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ)......σε υπαρχει περιπτωση να μου κανει καποιο κακο μια τυχον αποξεση?' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.....παω να βαρεσω μυγες.......[/QUO

τι να σου πω κορίτσι μου, τι να σου πω....εσύ από λόγια δεν παίρνεις...

giotaki83
16-08-11, 15:15
γιωτάκι χρόνια πολλά και μην το παίρνεις προσωπικά!
η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν άπειρες γυναίκες (εγώ γνωρίζω πολλές) που έκαναν έκτρωση και δεν είχαν συνέπειες... ούτε ψυχολογικές ούτε σωματικές... δεν μπορούν να σου πούν ότι είχαν...
εννοείται ότι καμία γυναίκα δεν θα διάλεγε αυτό τον τρόπο αντισύλληψης. Δεν συμφέρει από καμία άποψη άλλωστε...

σ'ευχαριστώ!!!! ναι ρε συ, αυτόείναι και τοθεμιτό. Να μην υπάρχουν καθόλου συνέπειες. Μα είναι δυνατόν, να ψαχνω να μου πουν κάτι που δεν ισχύει;;; Εγω εν τέλει χαίρομαι που φάνηκε ότι η πλειοψηφία δεν εμφάνισε κα΄ποιο πρόβλημα. Και αυτό ίσως λύσει την απορία σε όσες προβληματίζονταν για το αν θα κα΄νουν έκτρωση ώστε να προβούν χωρίς ενδοιασμούς ως προς το θέμα της υγείας. Και εννοείται οτι η έκτρωση δεν είναι τρόπος αντισύλληψης.

latiatoula
16-08-11, 15:16
..................οι μονες στις οποιες θα επρεπε να απαγορευεται να κανουν εκτρωση ειναι οσες δεν ειναι σιγουρες, σε οσες εχουν αμφιβολια για το αν θελουν ή οχι, το παιδι....

αυτες θα το μετανιωσουν σιγουρα, και σ αυτες θα μεινει κουσουρι στην ψυχη τους..

οχι εξ αιτιας της εκτρωσης, αλλα εξ αιτιας της κακης επιλογης τους εφοσον δεν ηταν συνειδητοποιημενες

:!: Να απαγορεύεται?????? Και είναι αυτός ο οποίος θα κρίνει σε αυτή την περίπτωση αν πρέπει να απαγορευτεί ή όχι ????? Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει αν κάποια θα το μετανιώσει ή όχι?????
Συγνώμη, αλλά εδώ έρχεσαι σε αντίφαση με όσα λες γενικότερα, υπέρ του δικαιώματος της κάθε γυναίκας να αποφασίζει για το σώμα της.

natasa_spyros
16-08-11, 15:18
giotaki83 διαβασα το αλλο θεμα της κοπέλας που θέλει να ρίξει ή να χαρισει το παιδακι της και τώρα κατάλαβα γιατι άνοιξες το θέμα.

απλά δεν το άνοιξες σωστά και ίσως δεν έπρεπε να το ανοιξεις καν..

αυτο είναι ένα θέμα που πολλές κοπέλες τις πονάει ή δεν μπορούν να το καταλάβουν ή για οποιονδηποτε λόγο μια λάθος έκφραση ίσως παρερμηνευτει..

πάντως δεν βοηθά κανένα. ούτε την κοπέλα που ισχυρίστηκε πως είναι έγκυος στο άλλο θέμα.. φανερα λέει ψέματα κατα τη γνώμη μου

fistikaki
16-08-11, 15:19
εγω εχω μια απορια, ψιλοασχετη με το θεμα, αλλα θα την πω..

παγκοσμιως, υπαρχουν 2 πολιτικα ρευματα, οι συντηρητικοι και οι προοδευτικοι.. οκ, οι λεξεις δεν σημαινουν τιποτα πλεον, αλλα ας τις χρησιμοποιησουμε για να διαχωρησουμε τις πολιτικες θεσεις των ανθρωπων ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ

πως γινεται λοιπον, οι συντηρητικοι, να προωθουν prolife αποψεις κατα των εκτρωσεων, και απο την αλλη ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, να υπεραμυνονται του δικαιωματος του οποιουδηποτε κρατους στην ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ?????????????

δηλαδη, αναγνωριζουμε δικαιωματα σε 8 εβδομαδων κυημα , αλλα αρνουμαστε διακαιωματα σε ανθρωπους καταδικασμενους σε θανατο!

καλα, αυτες οι κουλαμαρες ισχυουν για την αμερικη, ευτυχως!!!
αλλα δεν ειναι απιστευτο???!!!

fistikaki
16-08-11, 15:21
:!: Να απαγορεύεται?????? Και είναι αυτός ο οποίος θα κρίνει σε αυτή την περίπτωση αν πρέπει να απαγορευτεί ή όχι ????? Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει αν κάποια θα το μετανιώσει ή όχι?????
Συγνώμη, αλλά εδώ έρχεσαι σε αντίφαση με όσα λες γενικότερα, υπέρ του δικαιώματος της κάθε γυναίκας να αποφασίζει για το σώμα της.

θα επρεπε να απαγορευεται, ειπα, σε αυτες που δεν ειναι σιγουρες, που δεν θελουν ουσιαστικα να κανουν εκτρωση!

η προταση ειναι οξυμωρη απο μονη της, τι δεν καταλαβες?

οποια δεν θελει, δεν κανει!

ssttaa
16-08-11, 15:22
νομίζω εννοεί ότι θα έπρεπε να το απαγορεύουν αυτές στον εαυτό τους. αν είχα κόρη θα ήθελα βασικά να μην μείνει έγκυος χωρίς να το θέλει πραγματικά αλλά επίσης θα ήθελα να την στηρίξω, σε περίπτωση αστοχίας, σε αυτό που πραγματικά θέλει. δεν θα της έλεγα ούτε κράτα το ούτε μην το κρατάς :?

latiatoula
16-08-11, 15:23
εγω εχω μια απορια, ψιλοασχετη με το θεμα, αλλα θα την πω..

παγκοσμιως, υπαρχουν 2 πολιτικα ρευματα, οι συντηρητικοι και οι προοδευτικοι.. οκ, οι λεξεις δεν σημαινουν τιποτα πλεον, αλλα ας τις χρησιμοποιησουμε για να διαχωρησουμε τις πολιτικες θεσεις των ανθρωπων ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ

πως γινεται λοιπον, οι συντηρητικοι, να προωθουν prolife αποψεις κατα των εκτρωσεων, και απο την αλλη ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, να υπεραμυνονται του δικαιωματος του οποιουδηποτε κρατους στην ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ?????????????

δηλαδη, αναγνωριζουμε δικαιωματα σε 8 εβδομαδων κυημα , αλλα αρνουμαστε διακαιωματα σε ανθρωπους καταδικασμενους σε θανατο!

καλα, αυτες οι κουλαμαρες ισχυουν για την αμερικη, ευτυχως!!!
αλλα δεν ειναι απιστευτο???!!!

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του να είναι νόμιμες οι εκτρώσεις για τα άτομα που επιθυμούν να κάνουν αλλά ταυτόχρονα είμαι και υπέρ και της θανατικής ποινής, για κάτι κατά συρροήν εγκληματίες, παιδόφιλους, παιδοκτόνους κλπ κλπ. Είμαι συντηρητική ή προοδευτική? Μάλλον είμαστε και οι δυο το ίδιο πράγμα: οφ τόπικ. Φιλικά! :wink:

latiatoula
16-08-11, 15:25
θα επρεπε να απαγορευεται, ειπα, σε αυτες που δεν ειναι σιγουρες, που δεν θελουν ουσιαστικα να κανουν εκτρωση!

η προταση ειναι οξυμωρη απο μονη της, τι δεν καταλαβες?

οποια δεν θελει, δεν κανει!

Και ποιος θα της το απαγόρευε? Και ποιος θα έκρινε το βαθμό της σιγουριάς της ή όχι? Αν τώρα το εννοείς συμβολικά, το "απαγορεύεται", αν δηλαδή εννοείς ότι όποια έχει αμφιβολίες, καλό είναι να το απαγορεύσει η ίδια στον εαυτό της, τότε ναι, συμφωνώ απόλυτα.

ssttaa
16-08-11, 15:28
εγώ είμαι κάθετα κατά της θανατικής καταδίκης και υπέρ των εκτρώσεων
κατά τα λοιπά δεν με βρίσκω και ιδιαίτερα προοδευτική... μάλλον συντηριτούκλα θα με έλεγα :lol:

fistikaki
16-08-11, 15:29
δεν θελω να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κανω οτιδηποτε γουσταρω στον εαυτο μου, και εφοσον ο νομος μου δινει το δικαιωμα να διακοψω κυηση μεχρι συγκεκριμενη εβδομαδα, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ οσες φορες θελω...

το αν ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΑ και το κανω καθ εξιν... ειναι αλλη ιστορια......

latiatoula
16-08-11, 15:39
σ'ευχαριστώ!!!! ναι ρε συ, αυτόείναι και τοθεμιτό. Να μην υπάρχουν καθόλου συνέπειες. Μα είναι δυνατόν, να ψαχνω να μου πουν κάτι που δεν ισχύει;;; Εγω εν τέλει χαίρομαι που φάνηκε ότι η πλειοψηφία δεν εμφάνισε κα΄ποιο πρόβλημα. Και αυτό ίσως λύσει την απορία σε όσες προβληματίζονταν για το αν θα κα΄νουν έκτρωση ώστε να προβούν χωρίς ενδοιασμούς ως προς το θέμα της υγείας. Και εννοείται οτι η έκτρωση δεν είναι τρόπος αντισύλληψης.

Και εγώ χαίρομαι που η πλειοψηφία των μελών του φόρουμ που έχουν αναγκαστεί να κάνουν έκτρωση μετά δεν είχε κάποιο πρόβλημα στο να μείνει έγκυος, ωστόσο, αυτό δεν είναι ο κανόνας. Δεν είμαι γιατρός, μιλάω με βάση όσα έχω ακούσει από τον περίγυρό μου, αλλά και από πάρα πολλούς γυναικολόγους που έχω επισκεφτεί. Διαφωνώ με τη φράση που είπες "χωρίς ενδοιασμούς, ως προς το θέμα της υγείας". Όσες κοπέλες αναγκαστούν να κάνουν έκτρωση, να την κάνουν με ενδοιασμούς. Όχι ηθικούς, αλλά να προβληματιστούν για το θέμα της υγείας τους. Αφού πρέπει να κάνουν, να πάνε σε ένα πολύ καλό γιατρό και σε ένα πολύ καλό μαιευτήριο ώστε να έχουν όσο το δυνατόν λιγότερες συνέπειες γίνεται. Και μετά, να πάνε να πάρουν ένα μπαούλο προφυλακτικά και να φροντίσουν να τα χρησιμοποιούν. Αυτή είναι απλά η γνώμη μου. Και πάλι χρόνια σου πολλά και περαστικά για το παιδί σου! Καλό θα ήταν να αλλάξει ο τίτλος σου, δεν ξέρω να σου πω πως να το κάνεις (σόρυ), ελπίζω να το αναλάβουν οι αντμίν. Κατά τα άλλα, βρίσκω το θέμα που ανοιξες χρήσιμο και ουσιαστικό.

riniw 1980
16-08-11, 15:43
πες ρινιώ μου ότι εγώ μετά απο χρόνια μένω έγκυος και δεν έχω την οικονομική, ψυχολογική κλπ αντοχή να το κρατήσω και σκέφτομαι να κανω έκτρωση. Και πες ότι ότι θέλω να μαθω άν όντως είναι ακίνδυνη μέθοδος πριν προβώ σε κάτι τέτοιο. Πως θα το κάνω; Θα πρέπει να ρωτήσω, όσους το κάναν. Αυτό έκανα.Που το κακό βρε ρινιώ μου; Στη διατύπωση μου στο θέμα μάλιστα πρόσεξα πολύ γιατί δεν ήθελα να δημιουργηθεί η λανθασμένη εντύπωση ότι έχ ωθέμα με την έκτρωση γιαυτό μίλησα για χ,ψ λόγους που δεν αφορούν κανένα. Ο τίτλος ήταν η πρώτη σκέψη που μου ήρθε ότι θα έκανε ένας που είχε πρόβλημα γιατί αυτούς αφορούσε το θέμα. Θα προσπαθήσω να τον διορθώσω....τι να πω

δε σου επιτίθεμαι σου είπα ως το κατάλαβα..κι όμως βρε Γιώτα είναι λίγο άκυρο...
Και πες ότι ότι θέλω να μαθω άν όντως είναι ακίνδυνη μέθοδος πριν προβώ σε κάτι τέτοιο. Πως θα το κάνω; Θα πρέπει να ρωτήσω, όσους το κάναν.
αυτά είναι τα ακριβή σου λόγια...τι θες να μάθεις;εσυ,η άλλη,η παραδιπλανη που θα ψαχτει...αν πονάει;αν μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα;αν κρατάει πολύ;πόσο κοστίζει σε δημόσιο νοσοκομείο και πόσο σε ιδιωτικό;αν θέλει απλό γυναικολόγο ή χειρούργο γυναικολόγο;αν χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη πριν και μετά;ε,ναι τότε ο τίτλος που έδωσες στο θέμα σου είναι λάθος..να τον διορθώσεις και να θέσεις τα σωστά ερωτήματα.

giotaki83
16-08-11, 15:56
δε σου επιτίθεμαι σου είπα ως το κατάλαβα..κι όμως βρε Γιώτα είναι λίγο άκυρο...
Και πες ότι ότι θέλω να μαθω άν όντως είναι ακίνδυνη μέθοδος πριν προβώ σε κάτι τέτοιο. Πως θα το κάνω; Θα πρέπει να ρωτήσω, όσους το κάναν.
αυτά είναι τα ακριβή σου λόγια...τι θες να μάθεις;εσυ,η άλλη,η παραδιπλανη που θα ψαχτει...αν πονάει;αν μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα;αν κρατάει πολύ;πόσο κοστίζει σε δημόσιο νοσοκομείο και πόσο σε ιδιωτικό;αν θέλει απλό γυναικολόγο ή χειρούργο γυναικολόγο;αν χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη πριν και μετά;ε,ναι τότε ο τίτλος που έδωσες στο θέμα σου είναι λάθος..να τον διορθώσεις και να θέσεις τα σωστά ερωτήματα.

οχι, δεν θέλω να μάθω αυτά που λες. Θέλω να μάθω αν μετά την έκτρωση υπάρχει κίνδυνος λόγω της έκτρωσης να μην μπορώ να ξαναμείνω έγκυος.

latiatoula
16-08-11, 16:01
οχι, δεν θέλω να μάθω αυτά που λες. Θέλω να μάθω αν μετά την έκτρωση υπάρχει κίνδυνος λόγω της έκτρωσης να μην μπορώ να ξαναμείνω έγκυος.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε μπορεί κάποιος να προδικάσει το ότι θα έχεις. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Η ιατρική δεν είναι μαθηματικά. Δεν είμαι γιατρός, το ξαναλέω, αλλά το είπε ένας πολύ καλός γιατρός που εκτιμώ πολύ και ως επιστήμονα και ως άνθρωπο και επειδή μου άρεσε η φράση αυτή την έκανα "κλόπι paste".

riniw 1980
16-08-11, 16:07
νομίζω οτι σου απαντήθηκε.δεν υπάρχει σε γενικές γραμμές.υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί και να υπάρξει.η καθεμια είναι διαφορετική.ανέμενε πολλές απαντήσεις.

annian
16-08-11, 16:08
Mα δε ζήτά εγγυήσεις η κοπέλα.. Με έναν τίτλο θέματος, διατυπωμένο με λάθος τρόπο (όπως η ίδια παραδέχτηκε) είπε να βοηθήσει μια άλλη, η οποία δεν ξέρει τις ενδεχόμενες συνέπειες μιας έκτρωσης. Και υποτίθεται εδώ θα κατέγραφαν τις εμπειρίες τους κοπέλες που το έχουν κάνει.
Αλλα της την πέσαμε ομαδικώς :p

latiatoula
16-08-11, 16:16
Mα δε ζήτά εγγυήσεις η κοπέλα.. Με έναν τίτλο θέματος, διατυπωμένο με λάθος τρόπο (όπως η ίδια παραδέχτηκε) είπε να βοηθήσει μια άλλη, η οποία δεν ξέρει τις ενδεχόμενες συνέπειες μιας έκτρωσης. Και υποτίθεται εδώ θα κατέγραφαν τις εμπειρίες τους κοπέλες που το έχουν κάνει.
Αλλα της την πέσαμε ομαδικώς :p

Συμφωνώ, αλλά θα ήθελα να διεκυρινίσω, ότι εγώ σε καμία περίπτωση δεν είχα ούτε έχω την πρόθεση να την πω στη Γιώτα που άνοιξε το θέμα. Το λέω αυτό, γιατί εγώ είπα για τις "εγγυήσεις". Σε καμία περίπτωση δεν την κατακρίνω ούτε για το γεγονός ότι άνοιξε το θέμα ούτε για τον τίτλο που έβαλε.:)

natasa_spyros
16-08-11, 16:18
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε μπορεί κάποιος να προδικάσει το ότι θα έχεις. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Η ιατρική δεν είναι μαθηματικά. Δεν είμαι γιατρός, το ξαναλέω, αλλά το είπε ένας πολύ καλός γιατρός που εκτιμώ πολύ και ως επιστήμονα και ως άνθρωπο και επειδή μου άρεσε η φράση αυτή την έκανα "κλόπι paste".

Συμφωνώ..

μπορεί να κάνεις ένα παιδί και μάλιστα να συλλάβεις και εύκολα και μετά να θέλεις δεύτερο και να μην έρχετε και ίσως να μην έρθει ποτε. το να κάνεις ένα παιδί δεν είναι εγγύηση πως κάνεις πάντα όποτε θέλεις παιδιά.

το να κάνεις έκτρωση ή απόξεση για οποιονδήποτε λόγο δεν επηρεάζει πιστεύω την ικανότητα σου να ξανακάνεις παιδί. απλά δεν ξέρεις πότε και αν θα τα καταφέρεις ξανα

κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως αμα μείνεις έγκυος μια φορά θα τα καταφέρεις ξανά. όπως και το αντίθετο. μπορεί να κάνεις χρόνια να συλλάβεις το πρώτο παιδάκι, και το δεύτερο ή ακόμα και το τρίτο να έρθουν αμέσως.

margi
16-08-11, 16:39
Σιγά, ρε κορίτσια, πέσατε να την φάτε την κοπέλα! Εχει αγχωθεί το κορίτσι πώς θα αλλάξει τον τίτλο, επειδή κάποιες εδώ μέσα δεν λένε να καταλάβουν ακόμη, μετά από τόσα μηνύματα που έστειλε πως δεν το έκανε κακοπροαίρετα! Ελεος....Τετοια αντιμετώπιση πια;;;

Και δεν κατάλαβα....Σε πολλές κοπέλες μπορεί πράγματι η έκτρωση να δημιούργησε κάποιο πρόβλημα.....Σε άλλες όχι. Αν έχετε κάνει έκτρωση, τότε πείτε την γνώμη σας. Αν δεν έχετε κάνει, μην μπαίνετε στον κόπο να μας πείσετε για τις απόψεις σας είτε είστε υπέρ είτε είστε κατά της έκτρωσης.....Ανοιξτε άλλο θέμε με τίτλο "απόψεις για την έκτρωση" και αφήστε την κοπέλα στην ησυχία της επιτέλους.

Χαρά-Μαρία
16-08-11, 16:53
Σιγά, ρε κορίτσια, πέσατε να την φάτε την κοπέλα! Εχει αγχωθεί το κορίτσι πώς θα αλλάξει τον τίτλο, επειδή κάποιες εδώ μέσα δεν λένε να καταλάβουν ακόμη, μετά από τόσα μηνύματα που έστειλε πως δεν το έκανε κακοπροαίρετα! Ελεος....Τετοια αντιμετώπιση πια;;;

Και δεν κατάλαβα....Σε πολλές κοπέλες μπορεί πράγματι η έκτρωση να δημιούργησε κάποιο πρόβλημα.....Σε άλλες όχι. Αν έχετε κάνει έκτρωση, τότε πείτε την γνώμη σας. Αν δεν έχετε κάνει, μην μπαίνετε στον κόπο να μας πείσετε για τις απόψεις σας είτε είστε υπέρ είτε είστε κατά της έκτρωσης.....Ανοιξτε άλλο θέμε με τίτλο "απόψεις για την έκτρωση" και αφήστε την κοπέλα στην ησυχία της επιτέλους.

Συμφωνω. Μπηκα στο θεμα και σαστισα...ηταν ξεκαθαρη η κοπελα απο την αρχη. Εξαλλου, δεν υπαρχει επεμβαση χωρις πιθανες επιπλοκες.

my_Kelly
16-08-11, 16:55
Η έκτρωση όταν δεν χρησιμοποιείται σαν μέσο αντισύλληψης είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ. Τέλος αυτό το σκέλος του θέματος.

Η έκτρωση είναι χειρουργική επέμβαση και όπως κάθε επέμβαση εμπεριέχει κινδύνους γι'αυτόν που την κάνει. Βέβαια στις μέρες μας οι κίνδυνοι εχουν ελαχιστοποιηθεί, αλλά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Τέλος κι αυτό το σκέλος.

Άρα Γιωτάκι (και όποια τυχόν δει το θέμα για πληροφορίες) αν τυχόν και σου συμβεί, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε έναν καλό γιατρό κι αυτός θα σε ενημερώσει και θα προσπαθήσει να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για να ξαναμπορέσεις να κάνεις παιδί μελλοντικά.

latiatoula
16-08-11, 17:14
ΟΚ, έχω φρικάρει τώρα λίγο, γιατί διάβασα όλο το θέμα και πραγματικά κάποια μέλη ήταν πολύ .....αυστηρά, ας το πούμε, απέναντι στη Γιώτα. Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω όλο αυτό. Είμαι δύο χρόνια μέλος στο parents και έχω απογοητευτεί από την τροπή που παίρνουν ορισμένες συζητήσεις. Θα το πω καλοπροαίρετα και ας φάω κάρτα, ας γίνω ban, ας γίνει οτιδήποτε: πρέπει ορισμένα άτομα να ρίξετε τους τόνους. Ξέρετε εσείς. Και είναι κρίμα, γιατί γενικά, με πολλά από αυτά που λέτε συμφωνώ.
Αλλά έχετε φτάσει στο σημείο να τρομοκρατείτε τον κόσμο και να επιβάλλετε μόνο μία άποψη να ακούγεται: τη δική σας. Χθες, ενώ μια κοπέλα γιόρταζε, την κάνατε πέντε παράδες, για ένα θέμα που άνοιξε γιατί ο τίτλος σας φάνηκε άκομψος (και το θέμα). ΟΚ, ούτε εμένα μου άρεσε ο τίτλος, ωστόσο το θέμα το βρήκα πολύ χρήσιμο και πιστεύω ότι μπορούν να ακουστούν πολλές σωστές απόψεις.
Αντιθέτως, γράφτηκαν πάλι βαριές κουβέντες και ειρωνίες από κάποια άτομα που δυστυχώς το συνηθίζουν αυτό. Κρίμα, πολύ κρίμα. Μπορείτε είτε να αγνοήσετε αυτό που είπα, είτε να με χλευάσετε με το γνωστό στυλ σας είτε να προβληματιστείτε μήπως έχω και εγώ, και όσοι άλλοι σας το έχουν πει κατά καιρούς, μία σταλίτσα δίκιο.
Είμαι οφ τόπικ και το ξέρω, αλλά δεν μπορούσα να μην το γράψω.

margi
16-08-11, 18:46
Κι εγώ απογοητεύτηκα απ' όλη αυτή την συμπεριφορά. Την βρήκα απαράδεκτη.....Δύο χρόνια μέλος πρώτη φορά αισθάνομαι τόσο άσχημα για ένα μέλος που το στήσατε στον τοίχο, μόνο και μόνο επειδή "θεωρήσατε" πως διαφωνεί με κάτι που εσείς συμφωνείτε.....

Anastasia1981
16-08-11, 19:24
πρέπει ορισμένα άτομα να ρίξετε τους τόνους. Ξέρετε εσείς.
Αλλά έχετε φτάσει στο σημείο να τρομοκρατείτε τον κόσμο και να επιβάλλετε μόνο μία άποψη να ακούγεται: τη δική σας.
γράφτηκαν πάλι βαριές κουβέντες και ειρωνίες από κάποια άτομα που δυστυχώς το συνηθίζουν αυτό. Κρίμα, πολύ κρίμα. Μπορείτε είτε να αγνοήσετε αυτό που είπα, είτε να με χλευάσετε με το γνωστό στυλ σας είτε να προβληματιστείτε μήπως έχω και εγώ, και όσοι άλλοι σας το έχουν πει κατά καιρούς, μία σταλίτσα δίκιο.
.

συμφωνω :x

CHRISTIE M
16-08-11, 20:01
Εγώ, μετά από άμβλωση σε νεαρή ηλικία(17 ετών), έκανα 2 παιδάκια στα 31 και στα 33 μου.Ποτέ δεν ξανασκέφτηκα την απόφαση που πήρα τότε.Το έκανα συνειδητοποιημένα για να διορθώσω απροσεξία της στιγμής.Ίσως ακούγεται ωμό, αλλά στα 17 μου ήθελα να σπουδάσω και να συνεχίσω την ζωή μου.Δεν το μετάνιωσα, θα αποφάσιζα ξανά το ίδιο εάν γύριζα τον χρόνο πίσω.Μην παρεξηγηθώ , μιλάω αποκλειστικά για την δική μου περίπτωση.Τώρα βέβαια εάν αργότερα είχα πρόβλημα σύλληψης και δεν μπορούσα να κάνω παιδάκια, ίσως να επιθυμούσα να είχα πάρει τότε διαφορετική απόφαση.Και πάλι όπως θα μετάνιωνα για τις συνέπειες της πράξης και όχι για την πράξη αυτή καθαυτή.Πάντως αυτό το θέμα είναι πολύ προσωπικό και η κάθε περίπτωση ξεχωριστή.

MINNI
16-08-11, 20:39
Η κάθε περίπτωση είναι προσωπική και αναλόγως συνθηκών! Ναί, λέμε όλοι οτι είμαστε κάτα των αμβλώσεων, αλλά και κατά των εγκαταλελλημένων παιδιών λόγω ανώριμων ή ακατάλληλων γονέων!
Σε κάθε περίπτωση, η απόφαση που παίρνεται θα πρέπει να είναι συνειδητοποιημένη!

chatzico
16-08-11, 21:19
Καλά που θα ήταν το θέλω να πήγαινε πάντα μαζί με το μπορώ .....

Ωραία που θα ήταν να ερχόταν πάντα αυτό που θέλουμε την ώρα που το θέλουμε ......

Όμορφα που θα ήταν να κάναμε πάντα ότι θέλαμε χωρίς συνέπειες ........

Αλλά αυτά συμβαίνουν σε μια άλλη διάσταση .......

Νιώθω ΟΚ όταν είμαι σε θέση να αποφασίζω σε κάθε περίπτωση, συνειδητοποιημένα και κάθετα.

Και να αναλαμβάνω την ευθύνη των αποφάσεών μου .......

Δεν νιώθω καλά όταν μου επιβάλλονται πράγματα ή καταστάσεις, αντιδρώ πολύ άσχημα, γενικά δεν αντιδρώ καλά στην καταπίεση ή στις εντάσεις .....

Εγώ ....... ο καθένας κάνει αυτό που πρέπει και αυτό που μπορεί ...... δίκαιο θα είναι να μπορεί αυτό που θεωρεί ότι πρέπει.........:wink::wink::wink:

Συντονιστής Περιεχομένου
16-08-11, 22:18
To παρόν θέμα κλειδώνεται προσωρινά.