PDA

Επιστροφή στο Forum : χορός η κολύμβηση?

fistikaki
07-09-11, 18:07
συζηταμε με τον αντρα μου, να γραψουμε την μικρη (3 χρονων) σε μια δραστηριοτητα για τα απογευματα...

εγω σκεφτομουν χορο, (εχουμε σχολη μπαλετου σχεδον διπλα στο σπιτι μας, με τμηματα για πολυ μικρα παιδακια)

εκεινος θελει κολυμβητηριο... (20 λεπτα αποσταση με το αυτοκινητο)

τα χρηματα ειναι τα ιδια, 50 ευρω το μηνα και στις δυο περιπτωσεις, αλλα δεν μας παιρνει ΚΑΙ για τα δυο... ενα απο τα δυο...

το παιδι ειναι πολυ αθλητικο, λατρευει εξισου το χορο και το κολυμπι

τι λετε?
να επιμεινω για χορο?

marchalina
07-09-11, 18:12
Σκεψου καλυτερα για το κολυμπι Ειναι ιδανικο για τις μικρες ηλικιες Και δεν εχεις να κανεις ποτε με τραυματισμους
Βλεπεις να προτιμαει κατι απο τα 2 η μικρη;

v & a
07-09-11, 19:00
εγω παλι το κολυμπι το φοβαμαι για τα μικρα. δε το θελω με τιποτα! Εδω πχ πρεπει να μπαινει στη πισινα μαζι με το μικρο και ενας γονιος αν θυμαμαι καλα( αλλα δε ξερω ως τι ηλικια). εγω ετσι κι αλλιως δεν ειμαι φαν οποτε αποκλειεται να πηγαινα. ο αντρας μου και να πηγαινε λεει "ολο γυναικες θα ναι εκει" και δε τρελαθηκε με το γεγονος...πιστευω ακομα πως ειναι και πιο ευκολο να αρπαξει κρυωμα το παιδι μεσα στο χειμωνα ( μπες βγες στο αμαξι με βρεμενα μαλλια, αλλαγες θερμοκρασιας κλπ) κι επειδη περασαμε περσι δυσκολο χειμωνα με τα κρυωματα δε το προτιμω με τιποτα...
Ο χορος μου φαινεται πιο καλο για κοριτσακι, πιο χαριτωμενο και ομαδικο. ( δε θα χορευει μονη της ποτε φανταζομαι)...οποτε σκεψου χαρα το κοριτσακι σου που θα εχει οταν πχ θα κανουνε καμια εκδηλωση χορευτικη και θα ειστε κι εσεις απο κατω να καμαρωνετε!!!!

αλλα και παλι μπορει να ειμαι εγω η παραξενη! σου κανα τη καρδια περιβολι ε?

MINNI
07-09-11, 20:37
Εγώ πάλι θα προτιμούσα το κολύμπι γιατί είναι καλύτερο για το σώμα, τη σπονδυλική στήλη και τα κρυώματα. Παιο δύσκολα θα κρυώσει ένα παιδί που είναι συνέχεια στο νερό και κατα συνέπεια δεν ιδρώνει απο την άσκηση!!!
Απο την άλλη το μπαλέτο δε το προτιμώ απο την άποψη οτι δε κάνει καλό για τα γόνατα του παιδιού και δε θεωρώ οτι έχει να του προσφέρει κάτι στο σώμα του!!!

alcyon
07-09-11, 20:49
Εμείς πήραμε μαγιό! ;) Σε λίγες μέρες βουτάμε! :)

Επίσης, θα μου φύγει ένα μέρος του άγχους όταν πάμε παραλία. Άλλο να κυνηγάω τόσα παιδιά όλα με βοηθητικά μέσα, κι άλλο να ξέρω πως έχουν κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις κολύμβησης. Δε λέω πως ησυχάζεις, αλλά κι αυτό που περνάμε τώρα, δε θα είναι... ντιπ στην τσίτα.

Υ.Γ. Τη μικρή-μικρή δεν την παίρνουν (θέλουν 4 και άνω) κι εκείνη είναι 2,5 ακόμα. Του χρόνου εκείνη.

Υ.Γ.2 Ο χορός θεωρείται πως θέλει κάποια "πειθαρχία" που δεν την "κατέχουν" τα παιδιά σε αυτή την ηλικία. Για να το ευχαριστηθεί, ο χορός καλύτερα -λένε οι γυμνάστριες που έχω συζητήσει- να είναι γύρω στα 6-7. Για περισσότερα δεν ξέρω.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
07-09-11, 21:36
Σαφες προβαδισμα για μενα το κολυμπι..θεωρω οτι χορος και τετοια ειναι πιο ωραιο μετα τα 10-12...
Στα κολυμβητηρια και ειδικα στα ανοιχτα τα παιδια δεν κρυωνουν γενικα...κανουν καλυτερες αμυνες (και με την παιδιατρο που το συζητησα το ιδιο μου ειπε...οτι τα παιδια που πανε σ ανοιχτο κολυμβητηριο δεν αρρωσταινουν τοσο συχνα )

Δεν ξερω αν θα στην παρουν απο 3 χρ... οποτε δειτε αυτο το θεμα πρωτα...

Εμεις πηγαιναμε κολυμβητηριο.Ξεκινησε στο νηπιο και πραγματι το λατρευε (ηταν σε κανονικη πισινα γιατι επεπλεε) την επομενη χρονια το σταματησαμε ομως (αν και της αρεσε) γιατι θελαμε κι εμεις 20+20 λεπτα πηγαινε-ελα και αυτο μας κουρασε + 1 ωρα ολοκληρη στην πισινα....

Nefelirene
07-09-11, 22:27
Mωρε και εμένα μου αρέσει καλύτερα η κολύμβηση αλλά κλείνω στο μπαλέτο για ένα και μόνο λόγο γιατι φοβάμαι τις λοιμώξεις δηλ.ωτίτιδες που σίγουρα θα συμβούν και μύκητες η ουρολοιμώξεις που τις τρέμω :(οπότε μήμπως το κορίτσακι σου να κάνει μπαλέτο καλύτερα ρώτα και την Ismini θα σου πει οτι δεν ύπάρχει κανένα πρόβλημα για μικρες ηλικίες εγω μόλις τακτοποιήθει η μικρή με το σχολείο που έχουν κάποιο πρόγραμμα ενόργανης θα πάω βουρ για μπαλετο.:cool:

vouraikos
07-09-11, 22:55
ελα ρε χορο εννοειται!!! Θα σε ευχαριστει δια βιου............(και ο συντροφος της ):p:D;);-)

ismeni
07-09-11, 23:02
ένα παιδί που είναι συνέχεια στο νερό και κατα συνέπεια δεν ιδρώνει απο την άσκηση!!!
Απο την άλλη το μπαλέτο δε το προτιμώ απο την άποψη οτι δε κάνει καλό για τα γόνατα του παιδιού και δε θεωρώ οτι έχει να του προσφέρει κάτι στο σώμα του!!!

αρχικα να απαντησω και να διευκρινύσω...

στις μικρες ηλικίες και εφ' οσον δεν γίνεται σε επαγγελματικο επίπεδο (ωστε να γυμναζεται εντονα καθημερινα) και εφ' οσον υπάρχει σωστη δασκάλα, που ξερει τι να κανει σε ποια ηλικία, ΔΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ και εχει να του προσφερει πολλά στο σώμα του. αυτο θα φανει μετα το πρωτο τριμηνο.
οσο αφορά το "κρύωμα" απο τον ιδρώτα... φεύγοντας απο τη σχολη, βγαζει το φορμάκι το ιδρωμένο (καλα δε θα κανουν πιρουετες και jete απο τη γωνία...!!!) και του φοράς στεγνό φανέλάκι, μπλούζα, μπουφάν και εισαι ΟΚ.

Υ.Γ.2 Ο χορός θεωρείται πως θέλει κάποια "πειθαρχία" που δεν την "κατέχουν" τα παιδιά σε αυτή την ηλικία. Για να το ευχαριστηθεί, ο χορός καλύτερα -λένε οι γυμνάστριες που έχω συζητήσει- να είναι γύρω στα 6-7. Για περισσότερα δεν ξέρω.

Οι γυμνάστριες δεν ξερουν μπαλέτο. οπως κι εμεις οι δασκάλες μπαλέτου δεν ξερουμε... μπασκετ! καλο θα ηταν να μην ανακατευονται...

(οπότε μήμπως το κορίτσακι σου να κάνει μπαλέτο καλύτερα ρώτα και την Ismini θα σου πει οτι δεν ύπάρχει κανένα πρόβλημα για μικρες ηλικίες εγω μόλις τακτοποιήθει η μικρή με το σχολείο που έχουν κάποιο πρόγραμμα ενόργανης θα πάω βουρ για μπαλετο.:cool:

ευχαριστω. εχω να προτεινω σε οποιοςν ενδιαφέρεται πολύ καλή σχολή για το παιδί του. με δασκάλες που αγαπανε αυτο που κάνουνε, αγαπανε τα παιδιά, εχουν φαντασία, μεταδοτικότητα και ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΟΥΝ γιατι ΞΕΡΟΥΝ τι να κανουν μεσα στην τάξη.

στις μικρες ηλικίες κανουμε δημιουργικο χορο, κατι αντιστοιχο με αυτο που κάνουν στους παιδικούς σταθμούς. εκει, δε δυσανασχετει κανένας γονιός και ουτε ανησυχει αν παθουν τα γονατα του παιδιού ή αν το αγορι τους "επηρεαστει" απο τον χορο!!!!!!

εγω σου προτείνω να κανει και τα δυο. εφ' οσον θα ξεκινήσετε για να μην κάθετε σπιτι... οτι και να κανει καλο θα της είναι!

ismeni
07-09-11, 23:05
σε αλλο post εχω γραψει τα εξης
η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!
οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.
τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!
οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

kyra
07-09-11, 23:48
στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.
τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!
οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

Συγνώμη που μπαίνω έτσι απότομα στη συζήτησή σας αλλά αυτό που λές ήξερα κι εγώ. Ότι δηλαδή στις μικρές ηλικίες ΔΕΝ κάνουν μπαλέτο αλλά μουσικοκινητική.
Απλά πολλοί γονείς πηγαίνουν τα παιδάκια τους σε σχολές για να μάθουν μπαλέτο και μάλιστα πολλοί χορευτές- δάσκαλοι ενισχύουν αυτή την πλάνη και δεν το ξεκαθαρίζουν στου γονείς απλά για να φτιάξουν το γκρουπάκι. Δεν λέω ότι χάνει το παιδί, εννοείται, είναι πολύ καλό πράγμα, έρχεται σε μία ευχάριστη επαφή με την κίνηση του σώματος, με το ρυθμό κλπ. αλλά νομίζω ότι, αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς και τίμιοι, θα έπρεπε να πούμε ότι στα 3-4 το παιδί απλά δεν μπορεί να κάνει μπαλέτο.
Επειδή όμως με ενδιαφέρει, από ποια ηλικία θεωρείς ότι ένα παιδάκι μπορεί να κάνει μπαλέτο (όχι κάτι σαν μπαλέτο)????

fistikaki
08-09-11, 00:11
εγω δεν θελω να στειλω το παιδι μπαλετο, 3 χρονων ειναι, σα παπακι παει ακομα, για πιρουετες ειναι? για χορο σκεφτομαι, σε σχολη μπαλετου

agentP
08-09-11, 00:32
Εγώ θα έλεγα να τη στείλεις καλύτερα μπαλέτο, είναι πολύ σημαντικό το ότι η σχολή είναι δίπλα στο σπίτι σου, ενώ στο κολυμβητήριο ο συνδυασμός απόσταση για αυτοκίνητο συν κρύο το χειμώνα θα λειτουργήσει αποθαρρυντικά.
Από την άλλη το κολύμπι το θεωρώ απαραίτητο τουλάχιστον μέχρι να μάθουν να κολυμπάνε χωρίς σωσίβια, ίσως θα μπορούσες να τη γράψεις και κολυμβητήριο από το Μάρτιο και μετά, ώστε το καλοκαίρι να μπορείς να είσαι λίγο πιο ήσυχη στη θάλασσα.
Από τη δική μου εμπειρία, ποτέ δεν κρύωσαν τα παιδιά από το κολυμβητήριο, πριν βγούμε έξω κάνουν πιστολάκι, φοράνε σκουφί και είναι μια χαρά, ακόμα και τον Ιανουάριο.

Palladin
08-09-11, 00:34
Ως παιδί εγώ έκανα και τα δύο, και η κόρη μου πάει ήδη ένα χρόνο τώρα κολυμβητήριο.
Θα σου πρότεινα να την στείλεις αρχικά κολυμβητήριο, για 2 χρόνια ας πούμε, ώστε να μάθει να κολυμπάει μόνη της, χωρίς μπρατσάκια κλπ, και αργότερα να την στείλετε μπαλέτο, γύρω στα 6. Το μπαλέτο είναι εξαιρετική γυμναστική και προσφέρει πολλά θετικά στο σώμα μας, αλλά σε αυτή την ηλικία θεωρώ ότι το κολυμβητήριο προσφέρει περισσότερα

v & a
08-09-11, 01:38
παντως κι εγω για χορο μιλουσα οχι μπαλετο. μαλλον μονο εγω και η vouraikoς και η ismeni υποστηριζουμε χορο!

ismeni
08-09-11, 08:29
Επειδή όμως με ενδιαφέρει, από ποια ηλικία θεωρείς ότι ένα παιδάκι μπορεί να κάνει μπαλέτο (όχι κάτι σαν μπαλέτο)????

καλύτερα να ξεκινήσει νωρις με μουσικοκινητικη- δημιουργικπο χορο για να μπει πιο ομαλα στα βηματα του μπαλέτου. αλλα... και στο νηπιο (συμφωνα με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της royal academy of dance, τάξη pre primary) να ξεκινήσει, ειναι καλα! Η RAD εχει πρόγραμμα για παιδιά απο 2,5 χρονών...

εγω δεν θελω να στειλω το παιδι μπαλετο, 3 χρονων ειναι, σα παπακι παει ακομα, για πιρουετες ειναι? για χορο σκεφτομαι, σε σχολη μπαλετου
δεν κανουν πιρουετες 3ων χρονων! τι εννοείς ΧΟΡΟ; χορός ειανι και το μαπλε΄το, αλλα σε αυτη την ηικία κανουν δημιουργικο χορο- μουσικοκινητική αγωγή και απλη εισαγωγη σε απλα πραγματα μπαλέτου.

Ως παιδί εγώ έκανα και τα δύο, και η κόρη μου πάει ήδη ένα χρόνο τώρα κολυμβητήριο.
Θα σου πρότεινα να την στείλεις αρχικά κολυμβητήριο, για 2 χρόνια ας πούμε, ώστε να μάθει να κολυμπάει μόνη της, χωρίς μπρατσάκια κλπ, και αργότερα να την στείλετε μπαλέτο, γύρω στα 6. Το μπαλέτο είναι εξαιρετική γυμναστική και προσφέρει πολλά θετικά στο σώμα μας, αλλά σε αυτή την ηλικία θεωρώ ότι το κολυμβητήριο προσφέρει περισσότερα
εμεις πηγαινουμε ολο το χειμωνα κολυμβητήριο με τον παιδικό σταθμό, βρεξει-χιονίσει και μπαλετο 2 φορές την εβδομάδα. δεν κρύωσε απο το μπες βγες στο σχολικο, ουτε στην απόσταση...
και τα δυο προσφέρεουν τα καλύτερα, με τον τρόπο τους και ... εκαστος στο είδος του...

παντως κι εγω για χορο μιλουσα οχι μπαλετο. μαλλον μονο εγω και η vouraikoς και η ismeni υποστηριζουμε χορο!
τι εννοείς χορο;

χορος =εκφραση συναισθημάτων του ανθρώπου. αυτο μαθαίναμε στην επαγγελματική σχολή.

kalamaraki
08-09-11, 10:25
Εδώ πάντως καλαμαριά ειναι 5 φορές την εβδομάδα το κολυμβητήριο από τις 6+15 έως τις 7 και θα κοστίζει 15ευρώ το μήνα!! Αλλά.....παίρνουν μονό από 5 χρονών και πάνω....

Κριμα γιατί κ εγώ έκλινα προς το κολυμβητήριο...

Aeriko
08-09-11, 10:36
Θα σου έλεγα κολύμβηση με τα μπούνια αλλά... με τις ιώσεις και τα λοιπά θα χάσει αρκετά 'μαθήματα'... Ο χορός από την άλλη ναι μεν της αρέσει αλλά πόσο θα πειθαρχεί; (μην ξεχνάμε μιλάμε για το φυστικίδιον!!!)

Δύσκολη απόφαση :) Καλή διασκέδαση ότι κι αν διαλέξετε :)

μανουλα-ελενη
08-09-11, 11:25
εγω τη μικρη μου την εγραψα κολυμβηση 3,5 χρονων ...
τωρα ειναι 5 κολυμπαει τελεια κι εγω στην παραλια ειμαι ησυχη...
αρρωσταινε σε πληροφορω πολυ περισσοτερο οταν δεν πηγαινε κολυμβηση
και τωρα λοιπον που φτιαξαμε σωμα και μαθαμε και κολυμπι θα ξεκινησουμε μπαλετο...αλλωστε τα κοκκαλακια του παιδιου και οι κινησεις του οπως το ειπες δεν ειναι ακομα για χορο ή μπαλετο...
θα αναπτυχθει και θα γυμναστει πολυ καλυτερα με την κολυμβηση σαυτη την ηλικια...ο χορος ισως επιβαρυνει τα κοκκαλακια της τοσο νωρις...

danel
08-09-11, 11:47

Συμφωνώ κι εγώ! Άρχισε την κολυμβητήριο που είναι απαραίτητο όλα τα παιδιά να μάθουν σωστό κολύμπι και στα 6 της -που είναι η κατάλληλη ηλικία για να μάθει και όχι απλώς για να χοροπηδάει- γράψτην στο μπαλέτο, εφόσον έχει βαρεθεί τη κολύμβηση.

black_rose
08-09-11, 12:54
Είναι μόνο 3 χρονών.Απο αυτό και μόνο θα έλεγα κολύμβηση.Είναι λίγο μικρούλα για χορό.Κατά τα άλλα μου αρέσουν και τα δυο.

GeorginaS
08-09-11, 13:06
Όταν ρώτησα φυσικοθεραπευτή που του έχω εμπιστοσύνη, μου είπε ότι κατά τη γνώμη του τα παιδιά (από 3-4 χρ) πρέπει πρώτα να κάνουν κολύμπι για να φτιάξουν την σπονδυλική τους στήλη, στη συνέχεια (γύρω 6-7 χρ.) μπορούν να προσωρήσουν σε ένα ομαδικό άθλημα για να μάθουν να λειτουργούν σε ομάδα, και από 11-12 και μετά το παιδί διαλέγει το ίδιο πως θέλει να προχωρήσει.

Τον χορό δεν μου τον απέκλεισε από μικρές ηλικίες, αλλά σε συνδυασμό με κολυμβητήριο για τους λόγους που προανέφερα.

dimitrat76
08-09-11, 14:17
Καλησπέρα και από εμένα,
Εγώ την είχα στείλει και στα δυο. Το κολύμπι όμως είδα οτι τη βοηθάει περισσότερο. Δεν αρρώστησαν ποτέ όλο το χειμώνα και πήγαινα ακόμα και όταν χιόνιζε. Η παιδίατρος μου είπε οτι το κολύμπι βοηθάεινα μην πάθουνε ωτίτιδα τα παιδιά.Τώρα έγινε 6 και με τις σχολικές υποχρεώσεις σκεφτόμουνα να σταματήσω το κολύμπι γιατί όπως και σε σένα το μπαλέτο είναι δίπλα στο σπίτι μου ενώ στο κολυμβητήριο πάω με το αυτοκίνητο. Η εργοθεραπεύτρια όμως που την παρακολουθεί με απέτρεψε και μου είπε οτι το κολύμπι όχι μόνο γυμνάζει, αλλά βοηθάει το παιδί να μάθει να συντονίζει τα πόδια, τα χέρια και τα μάτιατου και γενικότερα όλο του το σώμα. Επίσης ενίσχυσε και την αυτοπεποίθηση της.

DEMS
08-09-11, 14:45
Κολυμβητήριο δαγκωτό :p

Στα πλεονεκτήματα που ανέφεραν τα κορίτσια παραπάνω, το θεωρώ πιο ευχάριστη ασχολία και καταλληλότερο για το φιστικάκι ;)

ριτα79
08-09-11, 15:16
οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.

Ετσι ειναι ακριβως ακομα και εγω που πλεον ειμαι 31 ετων και μιλαμε για τοσα χρονια πριν ξεκινησα στα 3 μου σε σχολη μπαλετου(Ισμηνη μιας και ειμαστε γειτονισσες στην κ.Μιχαλακη πηγαινα στο παγκρατι) και εχω να θυμαμαι τα καλυτερα!Χαλαρη ενασχοληση με ελευθερο χορο.παιχνιδια κτλ Μουσικοκινητικη κοινως,και μου αρεσε παρα πολυ!
Συνεχισα εως τα 12 και τα διαφορα τεχνικα σιγουρα τα ειχαμε ξεκινησει μετα τα 5- 6.

Φυστικακι οτι νομιζεις οτι θα ευχαριστησει καλυτερα τη μικρη σου.Αυτη ειναι η γνωμη μου.
Κολυμβητηριο μπορεις να την πας και απο την ερχομενη ανοιξη δε χαθηκε και ο κοσμος.

rna
08-09-11, 16:32
Νομίζω ότι το σημαντικό κριτήριο για μια τέτοια απόφαση είναι τι ταιριάζει περισσότερο στο ίδιο το παιδί και ποια ενασχόληση θα το ευχαριστεί περισσότερο. Πολλά παιδάκια ξεκινάνε χορό και στη συνέχεια τον αφήνουν, ενώ αντίστοιχα υπάρχουν αρκετά παιδιά που εγκαταλείπουν το κολύμπι.

Ό,τι πιστεύεις ότι θα την ευχαριστεί περισσότερο αυτό να διαλέξεις γιατί είναι μικρούλα και το ζητούμενο σ'αυτή την ηλικία είναι η διασκέδαση μέσα από την οποιαδήποτε ενασχόληση. Εγώ την κόρη μου στα 3 την ξεκίνησα χορό και τώρα που κοντεύει 6 εξακολουθεί να το αγαπά πολύ και όσο για το σωματάκι της είναι ίσιο και στητό, χωρίς κανένα πρόβλημα γιατί δεν γίνεται καταπόνηση σ'αυτές τις ηλικίες όπως εξηγεί και η Ισμήνη που γνωρίζει καλύτερα από εμάς το θέμα...

Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν διαλέξετε:-)

Zetoulini
15-09-11, 21:15
Η μικρή μας μόλις έκλεισε τα 4 και πηγαίνει κολυμβητήριο από πέρυσι. Της αρέσει πάρα πολύ και φέτος στις διακοπές διαπιστώσαμε τρομερή βελτίωση στο κολύμπι. Έμπαινε στη θάλασσα με κύμα και κάνει τρομερές βουτιές. Βέβαια θα συνεχίσουμε και φέτος αλλά λέμε να ξεκινήσουμε και μπαλέτο . Μένουμε Αγία Παρασκευή, ρώτησα σε μια σχολή αλλά τα τμήματα για την συγκεκριμένη ηλικία είναι στις 5 και είναι λίγο δύσκολο λόγω δουλειάς. Έχετε καμμία πρόταση;;:confused:

ismeni
16-09-11, 07:31
συνήθως τα τμήματα των μικρών είναι νωρις, αλλα... μπορεί και όχι. κοιταξε σε 2-3 σχολές στην περιόχή σου.
στην οδο αμαραυλλίδος 1, στην οδο τενέδου, στην οδο νικηταρα και γοργοποτάμου.

fistikaki
02-10-11, 10:41
τελικα,

η δικια μου επελεξε

ΙΠΠΑΣΙΑ

:lol::lol::lol::lol:

40 ευρω το μηνα, μια φορα την εβδομαδα.... αυτο επελεξε τελικα

τι να πεις κανεις!!! :-P

v & a
02-10-11, 10:42
καλη ειναι η ιππασια!!!! αλλα μεσα στο χειμωνα μωρε που θα τη κανει αν βρεχει κλπ??? δε ξερω υπαρχει κλειστο μερος? δε θα βρωμοκοπαει με τα αλογα? τα 40 τα πληρωνεις βρεχει δε βρεχει?...

fistikaki
02-10-11, 10:48
λοιπον,

το μαθημα ειναι ατομικο, παιδι/αλογακι/εκπαιδευτρια
πληρωνεται με την φορα (10 ευρω), μονο αν πας..

γυρω στα 20 λεπτα το παιδι πανω στο αλογο, αλλα περνας αρκετη ωρα εκει, πριν και μετα.. να χτενισει το αλογακι, να το ταισει, να δουμε τα αλλα, να δουμε ιππεις..

της αρεσει τοσο πολυ, που το βλεπει και στον υπνο της, εχει κολλησει με ενα αλογακι, κι αυτο το καημενο ειναι τοσοοοοοοοοοοοοο καλο με τα παιδακια!!!!!! απιστευτο!!

και επισης, οχι να το παινευτω, αλλα η δικια μου ειναι καταπληκτικη !! κανει πραγματα που αλλα παιδακια κανουν μετα απο καιρο!! ειναι 3 χρονων, εχει κανει ελαχιστα μαθηματα, κι ομως, παει μονη της, γυρναει απο μπροστα-πισω μονη της, ξεκιναει, σταματαει το αλογο, το στριβει... και τελεια ισορροπια... πραγματικα 'το εχει' με την ιππασια.... η εκπαιδευτρια εχει παθει πλακα.. :grin::grin:

(οκ, τωρα θα κατεβω απο το καλαμι μου.. :oops: )

v & a
02-10-11, 10:51
μια χαρα ακουγεται ολο !!! μπραβο που απο τοσο μικρη διαλεξε κατι που τελικα μπορει να υποστηριξει!!

ravT
02-10-11, 10:52
Πολύ χαίρομαι που βρήκατε το άθλημά σας! Η δικιά μου φοβάται να ανέβει σε άλογο γκρρρρρρρρρρρ

pashalitsa
02-10-11, 10:54
τελικα,

η δικια μου επελεξε

ΙΠΠΑΣΙΑ

:lol::lol::lol::lol:

40 ευρω το μηνα, μια φορα την εβδομαδα.... αυτο επελεξε τελικα

τι να πεις κανεις!!! :-P

Α, ΧΑΧΑΧΑ! Ετοιμάζεται για τσίρκο του ήλιου που λέγαμε! Έπρεπε να το περιμένεις, μετά από αυτό έρχεται το ραπέλ!!!:lol:

Εννοείται ότι η δική μου όχι σε άλογο δεν ανεβαίνει αλλά ούτε στο πόνυ τον Παρασκευά που έχουν στο πολιτιστικό πάρκο στην Κερατέα!!!

fistikaki
02-10-11, 11:06
κοριτσια...

ακουστε λιγο..

η δικια μου, μπορει να κανει ιππασια... κανει και σκεητ... και ποδηλατο σουζα... και κουνια αναποδα.. κλπ κλπ κλπ..

αλλα δεν μπορει να κατσει ουτε 2μιση δευτερολεπτα, σε ενα τραπεζι με μπογιες και χαρτια...... ουτε 2μιση δευτερολεπτα....

οποτε... :(

pashalitsa
02-10-11, 11:17
κοριτσια...

ακουστε λιγο..

η δικια μου, μπορει να κανει ιππασια... κανει και σκεητ... και ποδηλατο σουζα... και κουνια αναποδα.. κλπ κλπ κλπ..

αλλα δεν μπορει να κατσει ουτε 2μιση δευτερολεπτα, σε ενα τραπεζι με μπογιες και χαρτια...... ουτε 2μιση δευτερολεπτα....

Χα, χα, και πως θα κάτσει πάνω στο άλογο;;; Προβλέπω να αρχίζουν οι σούζες με το άλογο σε λίγο...

Τα έχουμε ξαναπεί κάθε παιδί είναι διαφορετικό... Μπορεί να μην αντέχεται αυτό που περιγράφεις αλλά έχει και αυτό τα καλά του... Πχ αυτά τα παιδιά σπάνια γίνονται παχύσαρκα ακόμα και αν τρώνε παραπάνω από το κανονικό...
Πάντως και η ενόργανη γυμναστική θα ταίριαζε στο παιδί σου... Η ενόργανη περιλαμβάνει ένα 30 λεπτο πολύ καλή γυμναστική (προθέρμανση) σαν σουηδική ένα πράγμα και μετά όργανα. Εμείς είχαμε και τεράστιο τραμπολίνο, πόσο μου άρεσε!!! Εγώ νομιζω ότι το παιδί σου θα ενθουσιαστεί με την ενόργανη... (Αχ, και μη μου πεις τα γνωστά για το ύψος).

fistikaki
02-10-11, 11:22
δεν εχω προβλημα με την ενοργανη, οντως νομιζω θα της αρεσε, ουτε με το υψος τραβαω κανενα ζορι, ουτως η αλλως ειναι πολυ ψηλη... εμενα βεβαια δεν μου ξυπνει καλες αναμνησεις, καθοτι πηγαινα πολλα χρονα -με το ζορι... δεν γουσταρα καθολου... η μανα μου ηθελε!!-

ομως, 3 ειναι λιγο νωρις για ενοργανη..

γενικα παντως, πιστευω το καλυτερο ειναι να την αφηνω να δοκιμαζει και να αποφασιζει μονη της.... μακαρι να ειχα λεφτα να την πηγαινα και χορο και κολυμβηση και οτι αλλο υπαρχει... δυστυχως, μονο ενα πραγμα μπορει να κανει κλαψ, και αυτο με δυσκολια, μην πω ψεμματα κλαψ κλαψ

DEMS
02-10-11, 11:34
Πολύ καλή επιλογή η ιππασία :D
Είχα κάνει και εγώ παλιότερα. Γυμνάζεσαι, έρχεσαι σε επαφή με τη φύση και δεν είναι μονότονη οπότε ταιριάζει στην αμαζόνα σου ;)

Aeriko
02-10-11, 12:48
κοριτσια...

ακουστε λιγο..

Είπαμε... ακροβατικό να είναι και είναι μέσα το Μαρικάκι χαχαχαχα

Ellemphriem
02-10-11, 13:53
Το λεπον επειδη το εψαξα τωρα τελευταια γιατι ψαχνομαι και εγω για την μικρη θα σας πω τι μου ειπαν εμενα. Γυμναστης/προπονητης μου ειπε οτι ειναι νωρις το παιδι να το βαλω σε οτιδηποτε με προγραμμα και οτι η καλυτερη γυμναστικη για μεχρι και τα 5 ειναι η παιδικη χαρα αλλα ωρες ελευθεριας να σκοτωνεται και να κανει οτι κατσικο-μαιμουδια θελει. Μου ειπαν επισης ενοργανη να αποφυγω γιατι το παιδι ειναι να ριξει αρκετο υψος και οποιοδηποτε ειδος ενοργανης/ρυθμικης θα της μειωσει τις πιθανοτητες να φτασει το καλυτερο που μπορει σε υψος, και δεν το θελω αυτο γιατι κοντη ΔΕΝ την λες (γιατι να την κανω εγω). Μπαλετο μου ειπαν για μεγιστη αποδοση απο 4 και μετα ισως και παραπανω και η παιδιατρος μου επιβεβαιωσε ολα τα υπολοιπα με μια προσθηκη. Φοβερη και καλη φαση ειναι το κολυμπι! ΑΛΛΑ πρεπει να εχεις προσβαση σε καλη και καθαρη πισινα μου ειπε. ΑΝ εχετε κατι τετοιο (εμεις δεν εχουμε) τοτε βουρ κορες..........στα αλλα προσεξτε.......

gestepoma
02-10-11, 20:39
αυτο για την ενοργανη/ρυθμικη το εχω ακουσει και εγω οτι δεν ψηλωνουν τα παιδια.η κορη μου ειναι εξι χρονων σκεφτομαι αν ανοιξει το κολυμβητηριο μας να τη στειλω αλλα ηθελα και κατι με χορο γυμναστικη.σας παρακαλω αν ξερει κανεις αν ισχυει αυτο με την ρυθμικη ας απαντησει.

ismeni
02-10-11, 21:01
Το λεπον επειδη το εψαξα τωρα τελευταια γιατι ψαχνομαι και εγω για την μικρη θα σας πω τι μου ειπαν εμενα. Γυμναστης/προπονητης μου ειπε οτι ειναι νωρις το παιδι να το βαλω σε οτιδηποτε με προγραμμα και οτι η καλυτερη γυμναστικη για μεχρι και τα 5 ειναι η παιδικη χαρα αλλα ωρες ελευθεριας να σκοτωνεται και να κανει οτι κατσικο-μαιμουδια θελει. Μου ειπαν επισης ενοργανη να αποφυγω γιατι το παιδι ειναι να ριξει αρκετο υψος και οποιοδηποτε ειδος ενοργανης/ρυθμικης θα της μειωσει τις πιθανοτητες να φτασει το καλυτερο που μπορει σε υψος, και δεν το θελω αυτο γιατι κοντη ΔΕΝ την λες (γιατι να την κανω εγω). Μπαλετο μου ειπαν για μεγιστη αποδοση απο 4 και μετα ισως και παραπανω και η παιδιατρος μου επιβεβαιωσε ολα τα υπολοιπα με μια προσθηκη. Φοβερη και καλη φαση ειναι το κολυμπι! ΑΛΛΑ πρεπει να εχεις προσβαση σε καλη και καθαρη πισινα μου ειπε. ΑΝ εχετε κατι τετοιο (εμεις δεν εχουμε) τοτε βουρ κορες..........στα αλλα προσεξτε.......

το χω πει και το ξαναλεω... οι προπονητές και οι παιδίατροι καλό είναι να ασχολούντια με τις δικες τους δουλειές!
αφ' ενος στα παιδιά αρέσει να ακολουθούν καποιο πρόγραμμα. αισθάνονται σιγουριά!
αφ' ετερου, η ενόργανη ναι αφηνει κοντα τα παιδιά ΑΛΛΑ η ρυθμική θελει ψηλο-λιγνα κορίτσια!

επίσης το μπαλέτο- μπαλέτο ξεκινάει στα 5!!!!! πριν απο τα 5 κανουμε δημιουργικο χορο, μουσικοκινητική αγωγή και ελαχιστα πράγματα μπαλέτου. τιιιιιιιι νομιζουν οι παιδίατροι οτι κανουμε στα 4χρονα; πιρουέτες και πουεντ;
ο παιδιατρος μας εστειλε την κόρη του μπαλέτο στα 3. δεν γνωριζόμσταν τοτε... δεν ηθελε το καλύτερο για το παιδί του;

αυτο για την ενοργανη/ρυθμικη το εχω ακουσει και εγω οτι δεν ψηλωνουν τα παιδια.η κορη μου ειναι εξι χρονων σκεφτομαι αν ανοιξει το κολυμβητηριο μας να τη στειλω αλλα ηθελα και κατι με χορο γυμναστικη.σας παρακαλω αν ξερει κανεις αν ισχυει αυτο με την ρυθμικη ας απαντησει.

αλλο η ενοργανη αλλο η ρυθμική.
ενόργανη είναι με τις ασκήσεις εδάφους, δοκο ισορροπίας, ασυμετροι ζυγοι κλπ. στις προσγειώσεις απο τα αλματα οφείλεται το μη ψηλωμα των αθλητριών.
ρυθμική είανι οι ασκήσεις με μπαλες, κορδέλες, στεφάνια κλπ εκει τα κορίτσια κανουν και μπαλετο και τα σωματά τους είναι ψιλολιγνα. τα θελουν έτσι!

Ellemphriem
03-10-11, 01:27
το χω πει και το ξαναλεω... οι προπονητές και οι παιδίατροι καλό είναι να ασχολούντια με τις δικες τους δουλειές!
αφ' ενος στα παιδιά αρέσει να ακολουθούν καποιο πρόγραμμα. αισθάνονται σιγουριά!
αφ' ετερου, η ενόργανη ναι αφηνει κοντα τα παιδιά ΑΛΛΑ η ρυθμική θελει ψηλο-λιγνα κορίτσια!

επίσης το μπαλέτο- μπαλέτο ξεκινάει στα 5!!!!! πριν απο τα 5 κανουμε δημιουργικο χορο, μουσικοκινητική αγωγή και ελαχιστα πράγματα μπαλέτου. τιιιιιιιι νομιζουν οι παιδίατροι οτι κανουμε στα 4χρονα; πιρουέτες και πουεντ;
ο παιδιατρος μας εστειλε την κόρη του μπαλέτο στα 3. δεν γνωριζόμσταν τοτε... δεν ηθελε το καλύτερο για το παιδί του;

Πολυ πιθανον να γνωριζεις λογω επαγγελματος, εγω θα προτιμησω να ακουσω την παιδιατρο παντως. Κολυμβηση ΟΠΟΥ καταφερω να την βρω και οποια εποχη.......;)

pashalitsa
03-10-11, 06:14
Κι εγώ το έχω ξαναπεί ότι έχω κάνει 5,5 χρόνια ενόργανη στον Άρη της Νίκαιας και είμαι 1,70! Μα κοντή είμαι;;; Για όνομα δηλαδή, δε μπορώ να ακούω άλλο τέτοια πράγματα, δεν πάει το κάθε παιδάκι για πρωταθλητισμό να υποστεί τους άπειρους κραδασμούς κλπ!!!!

Εγώ θα σου έλεγα φυστικάκι να σκεφτείς την ενόργανη από τα 5 έτη, να τη βάλεις να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ. Τα παιδιά σαν το δικό σου εκτονώνονται, τα δειλά κινητικά παιδιά όπως ήμουν εγώ αποκτούν τεράστια αυτοπεποίθηση και εξελίσσουν κινητικά το σώμα τους!

Και το λέω εγώ που λατρεύω το μπαλέτο (έχω κάνει άλλα τόσα χρόνια)...
Επίσης κάπου διάβασα ότι το μπαλέτο δεν προσφέρει και τίποτα στην εκγύμναση του σώματος, καλά αυτό και αν είναι λάθος! Το μπαλέτο δε σε αφήνει άφωνο με τα ακροβατικά του αλλά κάθε του άσκηση γυμνάζει (παρόλο που οπτικά δεν το καταλαβαίνει εύκολα κανείς). Για να κάνεις πχ ένα ντεβελοπέ και να το κρατήσεις ψηλά, ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να είσαι αγύμναστος...

ismeni
03-10-11, 07:31
Πολυ πιθανον να γνωριζεις λογω επαγγελματος, εγω θα προτιμησω να ακουσω την παιδιατρο παντως. Κολυμβηση ΟΠΟΥ καταφερω να την βρω και οποια εποχη.......;)

και φυσικά γνωριζω λογω επαγγέλματος, οπως ο παιδίατρος γνωρίζει λόγω επαγγέλματος τη δική του ειδικότητα!!!!!!
να τον ακούσεις, αλλα στο τι φαρμακο θα σου δωσει. οχι και στον μπαλετο, στη γυμναστική, στη μουσική, στο σχολειο... κλπ
εχει σπουδάσει ιατρική. ουτε καν φυσιοθεραπεια, αθλητιατρικη, ψυχολογια κλπ

culte
03-10-11, 12:24
λοιπον,

το μαθημα ειναι ατομικο, παιδι/αλογακι/εκπαιδευτρια
πληρωνεται με την φορα (10 ευρω), μονο αν πας..

γυρω στα 20 λεπτα το παιδι πανω στο αλογο, αλλα περνας αρκετη ωρα εκει, πριν και μετα.. να χτενισει το αλογακι, να το ταισει, να δουμε τα αλλα, να δουμε ιππεις..

της αρεσει τοσο πολυ, που το βλεπει και στον υπνο της, εχει κολλησει με ενα αλογακι, κι αυτο το καημενο ειναι τοσοοοοοοοοοοοοο καλο με τα παιδακια!!!!!! απιστευτο!!

και επισης, οχι να το παινευτω, αλλα η δικια μου ειναι καταπληκτικη !! κανει πραγματα που αλλα παιδακια κανουν μετα απο καιρο!! ειναι 3 χρονων, εχει κανει ελαχιστα μαθηματα, κι ομως, παει μονη της, γυρναει απο μπροστα-πισω μονη της, ξεκιναει, σταματαει το αλογο, το στριβει... και τελεια ισορροπια... πραγματικα 'το εχει' με την ιππασια.... η εκπαιδευτρια εχει παθει πλακα.. :grin::grin:

(οκ, τωρα θα κατεβω απο το καλαμι μου.. :oops: )

κατέβα αμέσως λεμε!!!!!!! ολα το κανουν αυτο αρκει να του αρεσει...στον μηνα επανω το πολυ!!!!!!

culte
03-10-11, 12:29

νομιζω η μουσικοκινητική αγωγή ειναι η καλύτερη για αυτην την ηλικια..τωρα αυτο μπορεις να το βρεις και σε σχολή χορού αλλά και σε σχολές μουσικής!

danel
03-10-11, 14:10

Mα αυτό είναι το θέμα, ότι "τρέχουμε" τα παιδιά μας σε διάφορα αθλητικά από τόσο νωρίς γιατί δεν έχουν τη δυνατότητα να τρέχουν σε αλάνες, πάρκα ή απλώς να κάνουν κολοτούμπες, "ταρζανιές" μαζί με άλλα παιδάκια όλη τη μέρα.

Αρχίζουμε από τόσο νωρίς τις δραστηριότητες, τα βάζουμε σ' ένα πρόγραμμα πριν προλάβουν να αποκτήσουν το πιό σπουδαίο (εγώ πιστεύω), την επαφή με άλλα παιδάκια μέσω του παιχνιδιού, χωρίς δασκάλες, εκπαιδευτές ή γονείς. Απλώς να λυσσάνε στο παιχνίδι. Μετά τα 5 ας αποκτήσουν και χόμπυ.

Δεν νομίζετε ότι όλα αυτά από τόσο νωρίς είναι και...λίγο εκμετάλλευση?

fistikaki
03-10-11, 14:12
κατέβα αμέσως λεμε!!!!!!! ολα το κανουν αυτο αρκει να του αρεσει...στον μηνα επανω το πολυ!!!!!!

ποιο μηνα ρε, 2 μαθηματα εχει κανει

maria_s
03-10-11, 14:28

με αφορμή το ποστ της αγαπητής ismeni, να μοιραστώ τη δική μου εμπειρία; :lol:

ξεκίνησα χορό 3.5 ετών (μουσικοκινητικό / δημιουργικό), μετά τα 10 έκανα μπαλέτο...σταμάτησα 16 ετών και 20 χρόνια μετά νοσταλγώ τις ώρες εκείνες...
μερικά από τα πολλά που μου δίδαξε ο χορός: να λειτουργώ ομαδικά, να είμαι πειθαρχημένη, να τοποθετώ το σώμα μου στο χώρο και να υποστηρίζω την παρουσία μου...
όσο χόρευα, ο χορός ήταν το μέσο έκφρασης του είναι μου...ανάλογα την διάθεσή μου, επέλεγα και ποιο είδος χορού θα με βοηθούσε να διοχετεύσω την θετική ή αρνητική ενέργειά μου δημιουργικά...

δεν είχα ούτε έχω θέμα υγείας όσον αφορά στο μυοσκελετικό μου σύστημα...

αυτά...είπα να σας γράψω και γω σαν ερασιτέχνης χορεύτρια...
και παρόλο που το αστέρι μου είναι αγόρι, μόλις κλείσει τα 3, θα ψαχτώ αναλόγως για μουσικοκινητικό χορό...

ismeni
03-10-11, 14:30
Mα αυτό είναι το θέμα, ότι "τρέχουμε" τα παιδιά μας σε διάφορα αθλητικά από τόσο νωρίς γιατί δεν έχουν τη δυνατότητα να τρέχουν σε αλάνες, πάρκα ή απλώς να κάνουν κολοτούμπες, "ταρζανιές" μαζί με άλλα παιδάκια όλη τη μέρα.

Αρχίζουμε από τόσο νωρίς τις δραστηριότητες, τα βάζουμε σ' ένα πρόγραμμα πριν προλάβουν να αποκτήσουν το πιό σπουδαίο (εγώ πιστεύω), την επαφή με άλλα παιδάκια μέσω του παιχνιδιού, χωρίς δασκάλες, εκπαιδευτές ή γονείς. Απλώς να λυσσάνε στο παιχνίδι. Μετά τα 5 ας αποκτήσουν και χόμπυ.

Δεν νομίζετε ότι όλα αυτά από τόσο νωρίς είναι και...λίγο εκμετάλλευση?

δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να πηγαινουν κουνιες ή να τρεχουν σε αλανες...
τα πιο μικρά παιδιά εκτος απο σχολειο (εαν πηγαινουν) δνε κανουν κατι αλλο. γιατι να μην κανουν 2 ωρες την εβδομαδα δημιουργικο χορο; κινηση είναι και αυτο, ξεδινουν και τα παιδιά και οι μαμαδες (την ωρα που κανει μαθημα το παιδι, η μαμα εχει μια ωρα να χαλαρωσει). ο δημιουργικος χορος, εχει επαφη με αλλα παιδιά. το "μαθημα' δεν είανι ατομικο, βοηθάει στην κοινωνικοποίηση αλλα και τα προετοιμαζει για τον παιδικο, τα πιο μικρά.
δεν είναι εκμετάλευση... οι γονεις προσφέρουν στα παιδιά τους κατι για το σώμα τους και το μυαλό τους.

fistikaki
03-10-11, 14:32
μερικά από τα πολλά που μου δίδαξε ο χορός: να λειτουργώ ομαδικά, να είμαι πειθαρχημένη, να τοποθετώ το σώμα μου στο χώρο και να υποστηρίζω
δεν είχα ούτε έχω θέμα υγείας όσον αφορά στο μυοσκελετικό μου σύστημα...

:lol::lol::lol::lol::lol: πειθαρχημενη εσυ?? :lol::lol::lol::lol:

παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εμεινες κοντη, μιας και εισαι γυρω στο 1.95, και 2ον, εχεις ΤΟ ΚΟΡΜΙ :cry:

fistikaki
03-10-11, 14:34
εμενα αυτο που μου την ψιλοεσπασε, σε οσες σχολες μπαλετου κοιταξα, ηταν οτι εχουν τα 3χρονα πολυ νωρις... 4 η ωρα ειναι πολυ νωρις για μας!! -θα μου πεις βεβαια, λογικο... για να βαλουν μεγαλυτερα παιδια μετα... παντως ειναι ενας ανασταλτικος παραγοντας για μας, η ωρα

Rasputin
03-10-11, 14:34
Προτείνω κολύμβηση. Πρέπει να μάθει έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή, ε, ας το μάθει σωστά. Καθαρά για πρακτικούς λόγους, καθώς εγώ τουλάχιστον, είμαι κατά της ενασχόλησης με δάσκαλο από τόσο μικρή ηλικία (το λέω εγώ που πρώτα έμαθα μουσική και μετά γράμματα :P )

Rasputin
03-10-11, 14:36
παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εμεινες κοντη, μιας και εισαι γυρω στο 1.95, και 2ον, εχεις ΤΟ ΚΟΡΜΙ :cry:

:o :o :o

maria_s
:lol::lol::lol::lol::lol: πειθαρχημενη εσυ?? :lol::lol::lol::lol:

αφού σε ανέχομαι, προφανώς και είμαι πειθαρχημένη :p

γιατί να μείνω κοντή ρε φυστίκιο; αν δεν κάνω λάθος, αυτό συνδέεται με την ενόργανη γυμναστική...
εγώ έκανα χορό...μουσικοκινητικό, μοντέρνο, τζαζ, κλακέτες, μπαλέτο (ναι τα δοκίμασα σχεδόν όλα :lol::lol::lol:)

επίσης μετά από κάποια ηλικία που ψήλωσα πολύ, δεν τα κατάφερνα με το μπαλέτο, αλλά δεν σημαίνει ότι όσες ασχολούνται επαγγελματικά μένουν κοντές εξαιτίας αυτού! (ismeni παρακαλώ διόρθωσέ με!)

πάντως το μαρικάκι, σε μπαλαρινούλα μου κάνει...

fistikaki
και στο κολυμβητηριο εχουν εκπαιδευτη, δεν τα πετανε χυμα μεσα στο νερο βρε ρας..

maria_s
03-10-11, 14:37
:o :o :o

καλά μην τρελλαίνεσαι...1.80 είμαι :rolleyes:

ravT
03-10-11, 14:38
danel ποιος εκμεταλλεύεται ποιον? Σαν γονείς επιθυμούμε το καλύτερο για τα παιδιά μας και να σαι σίγουρη πως το κάθε τι που έχει να κάνει με αυτά το ψάχνουμε πάρα πολύ...
Προσωπικά προτιμώ το παιδί μου να αθλείται μέσω το χορού μαζί με άλλα παιδάκια απ το να κοπανιέται στους παιδότοπους...

fistikaki
03-10-11, 14:39
Προσωπικά προτιμώ το παιδί μου να αθλείται μέσω το χορού μαζί με άλλα παιδάκια απ το να κοπανιέται στους παιδότοπους...

κι αυτο χρησιμο ειναι, ακου που σου λεω.... :lol:

ster
03-10-11, 14:43
Η γνώμη μου είναι να την γράψεις χορό για αρχή. Δεν είμαι κατά του κολυμβητηρίου αλλά επειδή από προσωπική εμπειρία του ανιψιού μου (τώρα είναι 5 αλλά ξεκίνησε από τα 3 του), ποτέ δεν πήγε χειμώνα κολυμβητήριο. Και όταν ρώτησα και στο κυλικείο τον άνθρωπο εκεί μου είπε ότι τον χειμώνα αδειάζει το κολυμβητήριο, τα πολύ μικρά παιδάκια δηλαδή δεν πάνε, μόνο οι αθλητικοί όμιλοι. Η απόφαση δική σου βέβαια.

culte
03-10-11, 15:11
danel ποιος εκμεταλλεύεται ποιον? Σαν γονείς επιθυμούμε το καλύτερο για τα παιδιά μας και να σαι σίγουρη πως το κάθε τι που έχει να κάνει με αυτά το ψάχνουμε πάρα πολύ...

εμενα δεν βρισκει πια ενδιαφερον στους παιδότοπους..καθεται και αυτή στο τραπεζι μαζί μας και ζωγραφιζει...ενώ στη μουσικοκινητική δινει τα ρεστα της!!!

DALIA
03-10-11, 15:20
Aνάμεσα σε χορό και κολυμβητήριο προσωπικά προτιμώ κολύμβηση....

Μια άλλη λυση είναι να πάτε δοκιμαστικά και στα δύο και να να δεις τι θα την ενθουσιάσει περισσότερο....

Προσωπικά επειδή μιλάω και με άλλου γονείς, στα κολυμβηρια δεν μαθαίνουν και τόσο νωρίς να επιπλέουν μόνα του και ιδιαίτερα σε τόσο μικρές ηλικίες....

Ο δικός μου σταθερά και φέτος επέλεξε ποδόσφαιρο και όχι κολυμβητήριο....

Aeriko
03-10-11, 16:14
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά στις ηλικίες των 2-3 στο κολυμβητήριο μπαίνουν μαζί με τον γονιό! Δεν είναι μονα τους με τον εκπαιδευτή! Και γι' αυτό προτείνεται και συχνότερα πλέον ως 'οικογενιεακή' δραστηριότητα.

fistikaki
03-10-11, 16:28
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά στις ηλικίες των 2-3 στο κολυμβητήριο μπαίνουν μαζί με τον γονιό! Δεν είναι μονα τους με τον εκπαιδευτή! Και γι' αυτό προτείνεται και συχνότερα πλέον ως 'οικογενιεακή' δραστηριότητα.

μετα τα 3, μονα τους ειναι... τουλαχιστον στο κολυμβητηριο που κοιταξαμε εμεις... εννοω χωρις γονεις... η εκπαιδευτρια ηταν μεσα

Aeriko
03-10-11, 16:47
χμμμμ μάλλον δεν μας κόβω να πηγαίνουμε κολυμβητηριο μετά τα 3... δεν το έχει για μόνη της :(

ismeni
03-10-11, 21:49
επίσης μετά από κάποια ηλικία που ψήλωσα πολύ, δεν τα κατάφερνα με το μπαλέτο, αλλά δεν σημαίνει ότι όσες ασχολούνται επαγγελματικά μένουν κοντές εξαιτίας αυτού! (ismeni παρακαλώ διόρθωσέ με!)

είναι ΛΑΘΟΣ η αποψη οποιος πιστευει οτι το μπαλέτο σε αφηνει κοντη!
με τη ρυθμικη και το μπαλετο, οσο υψος εχεις να παρει, θα το παρεις. η ρυθμική και το μπαλετο δεν είναι ανασταλτικοί παράγοντες υψους. στο μπαλέτο και τη ρυθμική "ψηλωνουμε", ολοι η ασκηση ειναι "προς τα επάνω". η σπονδυλική στηλη και οι μυες της, τραβανε προς τα επάνω και οι μυες των ποδιων μακραίνουν, δεν κραμπάρουν, ουτε φουσκώνουν.

αντιθετα, η ενοργανη λογω των κραδασμών μετα απο την προσγείωση απο τα αλματα... αναστελει το υψος και το κορμι γινεται μυωδες.

DEMS
03-10-11, 21:53
χμμμμ μάλλον δεν μας κόβω να πηγαίνουμε κολυμβητηριο μετά τα 3... δεν το έχει για μόνη της :(
Δεν είναι ανάγκη να πάει μόνη της, μπορεί να έχει παρέα κάποια φίλη της :)

(Ο Ευριπίδης έτσι ξεκίνησε...για την παρέα)

Aeriko
04-10-11, 00:08
Δεν κατάλαβες... επειδή σταματήσαμε τα μαθήματα πέρυσι... ακόμα δεν κολυμπάει μόνη της... οπότε το βρίσκω λιγο δύσκολο να πάμε στα 3 και να μπει... αν καταφέρουμε να πάμε φέτος το χειμώνα κάτι μπορεί να γίνει (αν και δεν το βλέπω με τις περικοπές)

culte
04-10-11, 08:53
Δεν κατάλαβες... επειδή σταματήσαμε τα μαθήματα πέρυσι... ακόμα δεν κολυμπάει μόνη της... οπότε το βρίσκω λιγο δύσκολο να πάμε στα 3 και να μπει... αν καταφέρουμε να πάμε φέτος το χειμώνα κάτι μπορεί να γίνει (αν και δεν το βλέπω με τις περικοπές)

ακομη ειναι 2 καλε! το καλοκαιρι θα κολυμπαει μονη της μια χαράαααααααααααα :)

Ellemphriem
04-10-11, 23:24
και φυσικά γνωριζω λογω επαγγέλματος, οπως ο παιδίατρος γνωρίζει λόγω επαγγέλματος τη δική του ειδικότητα!!!!!!
να τον ακούσεις, αλλα στο τι φαρμακο θα σου δωσει. οχι και στον μπαλετο, στη γυμναστική, στη μουσική, στο σχολειο... κλπ
εχει σπουδάσει ιατρική. ουτε καν φυσιοθεραπεια, αθλητιατρικη, ψυχολογια κλπ

Αστο Ισμινη.......καταπια την γλωσσα μου........:-( Το παιδι ζηταγε χορο εδω και κανα 5μηνο. Ελεγα οχι και οχι. Ε, προχθες, το παιδι εκλαιγε και εκλαιγε 'μαμα μπαλετο θελω' και τα πηρε ο πατερας της και πηγε στην σχολη χθες. Εδωσε ΜΟΝΟ εγγραφη και σημερα πηγα και της πηρα φορμακι, καλσον και παπουτσακια τα οποια ηθελε να φοραει ΟΛΗ μερα. Αυριο 5 παρα 10 ξεκιναει μαθημα στην Μαγια Σοφου. Συμφωνησαμε οτι δεν θα πληρωσουμε διδακτρα αν δεν κανει 4-5 φορες να δει ΑΝ της αρεσει. Τοτε θα γραφτει κανονικα. Τι να πεις. Οσο και αν δεν θελω εγω, ειπαμε.......αν το ζηταει το παιδι το κανεις μοκο. Το αυτο εκανα και εγω......και οτι γινει.........:rolleyes:

ΥΓ: Το τμημα της εχει αλλα 7 παιδακια. Ρε γ!μτο μηπως ειναι ΠΟΛΥ νωρις για κατι τετοιο ρε παιδια? Τον Νοεμ. γινεται 3 σε 1 μηνα.......δεν ξερω δεν ξερω.........:(

Aeriko
04-10-11, 23:33
Να την δω να χτίζει ή να οδηγάει μπουλντόζα :p :p :p φορώντας τουτού και από μια άλλη γωνία να βλέπω τα μούτρα σου χαχαχαχαχαχα

ismeni
04-10-11, 23:38
ΥΓ: Το τμημα της εχει αλλα 7 παιδακια. Ρε γ!μτο μηπως ειναι ΠΟΛΥ νωρις για κατι τετοιο ρε παιδια? Τον Νοεμ. γινεται 3 σε 1 μηνα.......δεν ξερω δεν ξερω.........:(

στη σοφου! μπραβο!
πες μου ποια δασκάλα εχει; την πωλίνα;
και οχι... δεν είναι νωρις... μην ανησυχεις... πιστευω πώς θα περάσει καλα και θα της αρεσει.
τι φοβάσαι;

Ellemphriem
04-10-11, 23:45
στη σοφου! μπραβο!
πες μου ποια δασκάλα εχει; την πωλίνα;
και οχι... δεν είναι νωρις... μην ανησυχεις... πιστευω πώς θα περάσει καλα και θα της αρεσει.
τι φοβάσαι;

Στην Σοφου ειχα παει και εγω....βασικα (θα με παρει στο δουλεμα η Αερικια απο πανω......γκκρρρρ)......εκανα αρκετα χρονια μπαλετο και ρυθμικη. Εγω την Σοφου την γιαγια (πελον) θυμαμαι ως παιδι αλλα δεν ξερω τι κανουν τωρα μετα τοσα χρονια. Παραμενει καλο λες?

Δεν ξερω με ΠΟΙΑ μιλησε ο αντρας μου. Δεν πηγα εγω. Το ανελαβε εκεινος μιας και εγω ημουν χοντρα αναβλητικη......Η μικρη γουσταρει χορο τρελλα. Χορευει παντου και συνεχεια και το ζηταει καιρο τωρα. Δεν ξερω εγω φοβαμαι 'μηπως' την καθοδηγω τοσο νωρις......και βασικα αν την καθοδηγουσα θα ηθελα να παει καπου ΠΟΙΟ δυναμικα δεν ξερω.....οχι μπαλετο. Αλλα οπως προειπα το παιδι διαλεξε......(μαλλον).

Ellemphriem
04-10-11, 23:48
Να την δω να χτίζει ή να οδηγάει μπουλντόζα :p :p :p φορώντας τουτού και από μια άλλη γωνία να βλέπω τα μούτρα σου χαχαχαχαχαχα

Α, να χαθεις!.....οταν πηρα το κορμακι ειχε τουτου γυρω και λεω ρε παιδια κατι σε ποιο απλο δεν εχετε? Αν δεν της αρεσει να το βαζουμε καλοκαιρι σαν μπλουζι......εμ, μια το μαγαζι δεν ειχε σκετα, μια η μικρη που ηθελε το τουλι......:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: (την τυχη μου μεσα).........

v & a
04-10-11, 23:58
κι εγω που φωναζα χορο τι καταλαβα? ο πατερας αποφασισε και ανελαβε να τη παει κολυμβητηριο! εγω φοβαμαι, της μικρης της αρεσε... αλλα αντι αλλων..

Aeriko
04-10-11, 23:59
Εμ γι' αυτό λένε 'καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς' χαχαχα σε εξέθεσε ο μικρός μπετατζής μουχαχαχαχα :D (εννοείται ότι έχεις να φας δούλεμα :p )

Ellemphriem
05-10-11, 00:13
Εμ γι' αυτό λένε 'καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς' χαχαχα σε εξέθεσε ο μικρός μπετατζής μουχαχαχαχα :D (εννοείται ότι έχεις να φας δούλεμα :p )

Ειμαι σιγουρη.......αναθεμα.........:oops::oops:

ismeni
05-10-11, 07:28
προσωπικά πιστευω πώς αν το κορίτσι εχει την τάση... μπετατζη... καλύτερα να κανει χορό παρα καρατε! γιατι να το ενισχύεις; κορίτσι είναι... ας γινει πιο θυληκο...
ναι! τα παιδιά θελον καθοδήγηση. οι γονείς επιλέγουμε δραστηριότητες και το παιδι τελικά αποφασίζει.
καλη αρχη elephriem! μη φοβάσαι τιποτα! ρωτησε ποια δασκαλα εχει... σε παρακαλω...

ismeni
05-10-11, 07:30
Α, να χαθεις!.....οταν πηρα το κορμακι ειχε τουτου γυρω και λεω ρε παιδια κατι σε ποιο απλο δεν εχετε? Αν δεν της αρεσει να το βαζουμε καλοκαιρι σαν μπλουζι......εμ, μια το μαγαζι δεν ειχε σκετα, μια η μικρη που ηθελε το τουλι......:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: (την τυχη μου μεσα).........

μα πως; υπαρχουν κορμάκια σκετα, χωρις βολαν απο κατω... οτι σας ειπε η σχολή να αγοράσετε για να υπάρχει ομοιομορφία και οχι ανταγωνισμός.
στην αντιθετη περίπτωση, μπορεις να το ξηλώσεις...για το καλοκαιρι!

Ellemphriem
05-10-11, 09:16
προσωπικά πιστευω πώς αν το κορίτσι εχει την τάση... μπετατζη... καλύτερα να κανει χορό παρα καρατε! γιατι να το ενισχύεις; κορίτσι είναι... ας γινει πιο θυληκο...
ναι! τα παιδιά θελον καθοδήγηση. οι γονείς επιλέγουμε δραστηριότητες και το παιδι τελικά αποφασίζει.
καλη αρχη elephriem! μη φοβάσαι τιποτα! ρωτησε ποια δασκαλα εχει... σε παρακαλω...

Θα ρωτησω σημερα το απογευμα που θα παμε οκ?........

ravT
05-10-11, 09:19
Έλα καλέ που είναι νωρίς... Η δικιά μου είναι 2,5 και έχω λυσσάξει να την πάω χορό! Και δεν έκανα ποτέ εγώ ε... Μωρέ να ναι το απωθημένο μου που εμένα με πήγαν μόνο παραδοσιακούς χορούς και αυτό μεγάλη? Γκρρρρρρ
Πάντως και ο μπαμπάς της συμφωνεί...

culte
05-10-11, 09:45
μπραβο ελλακι!!!!!!!! καλή αρχη!!!!!!

Serba
05-10-11, 10:36
αντιθετα, η ενοργανη λογω των κραδασμών μετα απο την προσγείωση απο τα αλματα... αναστελει το υψος και το κορμι γινεται μυωδες.

δεν βλέπω να το γλιτώνω το εγκεφαλικό:shock::shock:

Ellemphriem
05-10-11, 22:20
Ευχαριστουμε Κιουλτακι μας! Μακια......

Ισμηνη.....η δασκαλα της ειναι η Κ. Αναστασια. Λοιπον σημερα με το που ειδε ολα τα αλλα παιδακια με τα τουτου τους ετρεξε και μπηκε στην ταξη μονη της και εκατσε οκλαδων μαζι του. Εκλεισε η πορτα πισω και ουτε κοιταξε να δει που ημουν. Με ξεχασε εντελως............:(

Την κοιταζα απεξω γελαγε και επερνε μερος κανονικα στα τραγουδακια και στα βατραχακια που κανανε (δεν εβλεπα και καλα) και οταν βγηκε μπηκε σε αλλη ταξη και ηθελε και αλλο! Η Αναστασια μου ειπε οτι ειναι ο βενιαμιν της παρεας μαζι με ενα αλλο κοριτσακι ιδιας ηλικιας, αλλα σε αντιθεση με εκεινο που ηταν στην αγκαλια της μαμας του με πιπιλα η δικια μου ηταν μεσα στην μεση μονη της και επερνε μερος με χαρα. Μου ειπε να μην ανησυχω οτι μεν ειναι μικρη και θελει βοηθεια αλλα ειναι πολυ κοινωνικη και δειχνει πολυ καλα με τα αλλα παιδακια.

Απλα με μια φορα δεν μπορεις να ξερεις, και θα συνεχισουν το τμημα νηπιων με φορα την εβδομαδα για 1 μηνα. Και αν δουν οτι τραβαει το πραγμα θα το κανουν 2 φορες την εβδομαδα. Και φυσικα θα περιμενουμε ακομα 3-4 μαθηματα να δουμε αν θα συνεχισει να αρεσει στην δικια μας ή αν θα της περασει η καουρα.

Παντως για πρωτη φορα δεν περιμενα οτι θα φυγει χωρις να κοιταξει πισω της. Ειλικρινα με στεναχωρησε και με χαροποιησε ταυτοχρονα. Θα δουμε.......πως τα βλεπεις Ισμηνη?

ΥΓ: Τα ρουχα της ΔΕΝ τα εβγαλε ουτε για την παιδικη μετα και οπως ειπε και το βαφτιστηρι μου το μεγαλο (ακους Φαιη?) .......θα το βγαλει μαζι με το δερμα οπως ο Ηρακλης.......δικιο ειχε.....μαχη εγινε να βγαλει το τουτου για να κανει μπανιο........:/

ismeni
05-10-11, 22:31
Ευχαριστουμε Κιουλτακι μας! Μακια......

Ισμηνη.....η δασκαλα της ειναι η Κ. Αναστασια. Λοιπον σημερα με το που ειδε ολα τα αλλα παιδακια με τα τουτου τους ετρεξε και μπηκε στην ταξη μονη της και εκατσε οκλαδων μαζι του. Εκλεισε η πορτα πισω και ουτε κοιταξε να δει που ημουν. Με ξεχασε εντελως............:(

Την κοιταζα απεξω γελαγε και επερνε μερος κανονικα στα τραγουδακια και στα βατραχακια που κανανε (δεν εβλεπα και καλα) και οταν βγηκε μπηκε σε αλλη ταξη και ηθελε και αλλο! Η Αναστασια μου ειπε οτι ειναι ο βενιαμιν της παρεας μαζι με ενα αλλο κοριτσακι ιδιας ηλικιας, αλλα σε αντιθεση με εκεινο που ηταν στην αγκαλια της μαμας του με πιπιλα η δικια μου ηταν μεσα στην μεση μονη της και επερνε μερος με χαρα. Μου ειπε να μην ανησυχω οτι μεν ειναι μικρη και θελει βοηθεια αλλα ειναι πολυ κοινωνικη και δειχνει πολυ καλα με τα αλλα παιδακια.

Απλα με μια φορα δεν μπορεις να ξερεις, και θα συνεχισουν το τμημα νηπιων με φορα την εβδομαδα για 1 μηνα. Και αν δουν οτι τραβαει το πραγμα θα το κανουν 2 φορες την εβδομαδα. Και φυσικα θα περιμενουμε ακομα 3-4 μαθηματα να δουμε αν θα συνεχισει να αρεσει στην δικια μας ή αν θα της περασει η καουρα.

Παντως για πρωτη φορα δεν περιμενα οτι θα φυγει χωρις να κοιταξει πισω της. Ειλικρινα με στεναχωρησε και με χαροποιησε ταυτοχρονα. Θα δουμε.......πως τα βλεπεις Ισμηνη?

ΥΓ: Τα ρουχα της ΔΕΝ τα εβγαλε ουτε για την παιδικη μετα και οπως ειπε και το βαφτιστηρι μου το μεγαλο (ακους Φαιη?) .......θα το βγαλει μαζι με το δερμα οπως ο Ηρακλης.......δικιο ειχε.....μαχη εγινε να βγαλει το τουτου για να κανει μπανιο........:/

την ξερω την Αναστασία, φιλη καλη!
αν καταλαβα καλα... το τμήμα των μωρων είναι μια φορά την εβδομάδα; καλη αρχη λοιπόν... νομιζω πώς θα περνάει καλα και θα της αρέσει.
χαιρετίσματα και στην Αναστασία και στην κυρία Σοφού!

boofy
25-10-11, 04:03
Αγαπητή Ismene, θα μπορουσεσ να μου πεισ αν ξερεισ κάτι για τη σχολή Χοροχώρος στο Χολαργό και για ηλικίες 3-4 χρονών?
Πήγα τη μικρή μου δοκιμαστικά και της άρεσε αλλά είναι πολύ freestyle παιχνίδι. Μετά κάναμε ένα δοκιμαστικό στη σχολή De Petrillo όπου ήταν πιο "ρωσικό μπαλέτο" style και δεν της άρεσε. Για αυτήν την ηλικία δεν είναι καλύτερα να γυμνάζονται τα παιδιά σε κάτι πιο attractive?

jetry
31-10-11, 12:48
κορίτσια εγώ έκανα από χρόνια χορό και τελευταία ανακάλυψα τη γιογκα. Στη σχολή που πηγαίνω έχει τμήμα για μαμάδες και παιδάκια και είναι υπέροχο! Να βλέπεις τόσα δα πιτσιρικάκια να κάνουν ακροβατικά χαχα!! γιαυτό και τους αρέσει άλλωστε! ανυπομονώ να μεγαλώσει λίγο η δική μου να το δοκιμάσουμε! Πάντως για κολυμβητήριο πρέπει να το προσέχουμε.. Έχω γνωστή που το κοριτσάκι της είναι 5 χρονών και είχε κολπίτιδες -ναι σ'αυτή την ηλικία- και ο γιατρός τους το κοψε το κολυμβητήριο..