PDA

Επιστροφή στο Forum : 1ο ραντεβου για εξωσωματική-Λάρισσα

miranda!
12-09-11, 13:56
Καλησπέρα σε όλες!
Ήθελα να σας ρωτήσω πως ήταν το πρώτο ραντεβού όσων έκαναν εξωσωματική. Πέραν της σαλπιγγογραφίας και του σπερμοδιαγράμματος, έπρεπε να πάρετε κι άλλες εξετάσεις; Τι ακριβώς συζητήσατε και μετά από πόσο καιρό ξεκινήσατε τις εξετάσεις;
Σας ρωτάω γιατί κι εγώ έχω 6 Οκτώβρη το πρώτο ραντεβού στο Πανεπιστημιακό Λάρισσας και θα ήθελα να πάω προετοιμασμένη. Κυρίως να μη μου λείπει κάποια εξέταση. Πήρα τηλ να ζητήσω πληροφορίες αλλά δε με διαφωτισαν ιδιαιτέρως. Μου είπαν ότι εξέταση έχω στο σπίτι να την πάρω μαζί μου. Δηλαδή;
Αναρωτιέμαι αν πρέπει να άρω κάτι άλλο καθώς και τι να περιμένω στο πρώτο ραντεβού
Θα με ενδιέφερε οποιαδήποτε γνώμη ;););)

-val-
12-09-11, 14:08
Κατ αρχάς καλό κουράγιο και καλή επιτυχία.
Μην περιμένεις απ τους γιατρούς να σε διαφωτίσουν ιδιαίτερα,δυστυχώς δεν έχουν ούτε το χρόνο, ούτε τη διάθεση για κάτι τέτοιο.
Οι απαραίτητες εξετάσεις είναι:
Ορμονικές ( fsh, lh, hsgb, E2, Prl) δεν ξέρω αν ξεχνώ καμία, τη δεύτερη μέρα του κύκλου, καθώς επίσης και PRG ( Προγεστερόνη) την 21η.
Εξετάσεις για θυρεοειδή και αντισώματα αυτού, ανεξαρτήτως κύκλου. Μας ενδιαφέρει η tsh να είναι κάτω του 2 γιατί με τη διέγερση ανεβαίνει πολύ.
Καμπύλη ζακχάρου ΚΑΙ αντίστασης στην ινσουλίνη με 75gr γλυκόζης σε χρόνους 0, 30, 60, 90, 120, 180 ( το ζάκχαρο <<καιει>> τα ωάρια.
Εξέταση για χλαμύδια, ουρεόπλασμα και μυκόπλασμα με pcr περιόδου
Και το κυριότερο, εξεάσεις για θρομβοφιλία, το πλήρες πακέτο.
Ξέρω, σου φαίνονται βουνό, αλλά στην ουσία δεν είναι τπτ. Οι γιατροί συνήθως δεν πολυασχολούνται, κι εγώ από φόρουμ και προσωπική εμπειρεια τα έμαθα.
Καλή σου επιτυχία και αν μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαι

miranda!
12-09-11, 14:30
Val μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αυτές τις εξετάσεις πρέπει να τις κάνω πριν πάω εκεί;Να έχω ήδη τα αποτελέσματα;
Να σε ρωτήσω, όλες αυτές τις εξετάσεις, πώς τις ζητάω και μπορώ να τις κάνω στο ΙΚΑ ή μήπως δεν είναι αξιόπιστες εκεί, να τις κάνω έξω;Αν ναι, έχεις ιδέα πόσο στοιχίζουν; Όχι βουνό, αλλά οροσειρά ολόκληρη μου φάνηκαν!!! Ωχ αμάν! Αιματολογικές φαντάζομαι;
Σε ευχαριστώ! :)

Κατ αρχάς καλό κουράγιο και καλή επιτυχία.
Μην περιμένεις απ τους γιατρούς να σε διαφωτίσουν ιδιαίτερα,δυστυχώς δεν έχουν ούτε το χρόνο, ούτε τη διάθεση για κάτι τέτοιο.
Οι απαραίτητες εξετάσεις είναι:
Ορμονικές ( fsh, lh, hsgb, E2, Prl) δεν ξέρω αν ξεχνώ καμία, τη δεύτερη μέρα του κύκλου, καθώς επίσης και PRG ( Προγεστερόνη) την 21η.
Εξετάσεις για θυρεοειδή και αντισώματα αυτού, ανεξαρτήτως κύκλου. Μας ενδιαφέρει η tsh να είναι κάτω του 2 γιατί με τη διέγερση ανεβαίνει πολύ.
Καμπύλη ζακχάρου ΚΑΙ αντίστασης στην ινσουλίνη με 75gr γλυκόζης σε χρόνους 0, 30, 60, 90, 120, 180 ( το ζάκχαρο <<καιει>> τα ωάρια.
Εξέταση για χλαμύδια, ουρεόπλασμα και μυκόπλασμα με pcr περιόδου
Και το κυριότερο, εξεάσεις για θρομβοφιλία, το πλήρες πακέτο.
Ξέρω, σου φαίνονται βουνό, αλλά στην ουσία δεν είναι τπτ. Οι γιατροί συνήθως δεν πολυασχολούνται, κι εγώ από φόρουμ και προσωπική εμπειρεια τα έμαθα.
Καλή σου επιτυχία και αν μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαι

-val-
12-09-11, 17:36
Eγω δυστυχώς είμαι απ τα κορόιδα που τα πλήρωσαν όλα, πλην της θρομβοφιλίας που τις έκανα σε νοσοκομείο. Ψάξε το αν μπορείς να τις κάνεις εκεί γιατί είναι ακριβές.
Για τα μικρόβια με το δείγμα περιόδου, μπορείς να απευθυνθείς στο locus medicus, από κει θα σου πουν τι θα κάνεις. Κοστίζουν γύρω στα 200 ευρώ :-(
Να σου πω πως οι περισσότεροι γιατροί αυτή την εξέταση δεν την αναγνωρίζουν, αρκούνται στην καλλιέργεια κολπικού υγρού.΄
Δε σε παίρνω στο λαιμό μου, εσύ θα δεις τι θα κάνεις και τι όχι, θα σου πρότεινα όμως να μην αφήσεις τουλάχιστο της θρομβοφιλίας και τις ορμονικές, είναι πολύ σημαντικές.
Τώρα για το ΙΚΑ δεν ξέρω να σου πω, εξαρτάται κι απ τα εργαστήριά του σε κάθε περιοχή,καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον απ τα μέρη σου.
Ένα θα σου πω με απόλυτη σιγουριά!
ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ!!!
Πίστη και επιμονή χρειάζεται:wink:

miranda!
12-09-11, 18:37
Eγω δυστυχώς είμαι απ τα κορόιδα που τα πλήρωσαν όλα, πλην της θρομβοφιλίας που τις έκανα σε νοσοκομείο. Ψάξε το αν μπορείς να τις κάνεις εκεί γιατί είναι ακριβές.
Για τα μικρόβια με το δείγμα περιόδου, μπορείς να απευθυνθείς στο locus medicus, από κει θα σου πουν τι θα κάνεις. Κοστίζουν γύρω στα 200 ευρώ :-(
Να σου πω πως οι περισσότεροι γιατροί αυτή την εξέταση δεν την αναγνωρίζουν, αρκούνται στην καλλιέργεια κολπικού υγρού.΄
Δε σε παίρνω στο λαιμό μου, εσύ θα δεις τι θα κάνεις και τι όχι, θα σου πρότεινα όμως να μην αφήσεις τουλάχιστο της θρομβοφιλίας και τις ορμονικές, είναι πολύ σημαντικές.
Τώρα για το ΙΚΑ δεν ξέρω να σου πω, εξαρτάται κι απ τα εργαστήριά του σε κάθε περιοχή,καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον απ τα μέρη σου.
Ένα θα σου πω με απόλυτη σιγουριά!
ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ!!!
Πίστη και επιμονή χρειάζεται:wink:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη θετική ενέργεια!!! Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!!!! Εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο!Εϊδα και το τικεράκι σου!Να σου ζήσει το αγγελούδι σου!Φιλιά!

matala
26-09-11, 13:40
Γεια σου miranda!
Δεν ξέρω για το θέμα σου, απλά ήθελα να σου ευχηθώ καλή επιτυχία!!!! Πάω συχνά στη Λάρισα και βλέπω άπειρα διδυμάκια να κυκλοφορούν στους πεζόδρομους. Γονιδιακό σε τέτοια ένταση? Δε νομίζω! Μάλλον οι γυναικολόγοι της πόλης σου ξέρουν καλά τη δουλειά τους, άρα και συ σύντομα θα μείνεις έγκυος! Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σύντομα μανούλα!!!

miranda!
26-09-11, 21:11
Γεια σου miranda!
Δεν ξέρω για το θέμα σου, απλά ήθελα να σου ευχηθώ καλή επιτυχία!!!! Πάω συχνά στη Λάρισα και βλέπω άπειρα διδυμάκια να κυκλοφορούν στους πεζόδρομους. Γονιδιακό σε τέτοια ένταση? Δε νομίζω! Μάλλον οι γυναικολόγοι της πόλης σου ξέρουν καλά τη δουλειά τους, άρα και συ σύντομα θα μείνεις έγκυος! Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σύντομα μανούλα!!!

Ax matala μου σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές σου!Σου εύχομαι κι εσένα ότι επιθυμείς!!!!
Εγώ δεν είμαι από Λάρισα, για να είμαι ειλικρινής δεν έχω πάει καν ποτέ μου.Σε λίγες μέρες θα πάω για πρώτη φορά και έχω αρκετή αγωνία να δω πως θα γίνει! Δεν έχω ιδέα τι να περιμένω στο πρώτο ραντεβού. Θα είναι αραγε σε θέση να κρίνουν σε τι πιθανότητες θα κινηθούμε; Αντε να περάσουν αυτές οι μέρες,,,,,,,,,

tazoula82
26-09-11, 23:46
miranda μου οπλίσου με υπομονή και θετική σκέψη.Ενα θα σου πω... το πρωτο μου παιδάκι το πιασα μετα απο εξωσωματική και το δευτερο που το γέννησα πριν 10 μερες ήρθε με φυσιολογική σύλληψη 1,5 χρονο μετα την γέννα του πρωτου μου παιδιου.Πολλές φορες τελικά ειναι και ψυχολογικό λόγο του αγχους μας.Α να σου πω οτι γέννησα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας και η αλήθεια είναι οτι υπήρχαν καθημερινά πολλά ζευγαρια που περίμεναν στην πτερυγα της εξωσωματικής.Σου ευχομαι και συ συντομα με ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου!

miranda!
27-09-11, 02:16
miranda μου οπλίσου με υπομονή και θετική σκέψη.Ενα θα σου πω... το πρωτο μου παιδάκι το πιασα μετα απο εξωσωματική και το δευτερο που το γέννησα πριν 10 μερες ήρθε με φυσιολογική σύλληψη 1,5 χρονο μετα την γέννα του πρωτου μου παιδιου.Πολλές φορες τελικά ειναι και ψυχολογικό λόγο του αγχους μας.Α να σου πω οτι γέννησα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας και η αλήθεια είναι οτι υπήρχαν καθημερινά πολλά ζευγαρια που περίμεναν στην πτερυγα της εξωσωματικής.Σου ευχομαι και συ συντομα με ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου!

Tazoula συγχαρητήρια!Να χαίρεσαι και τα δυο σου τα παιδάκια!!! Καλώς δεχτήκατε και το νέο μέλος της οικογένειας!Κι εσύ στη Λάρισα έκανες εξωσωματική την πρώτη φορά; Εύχομαι να πιάσει η ευχή σου και να έχω κι εγώ σύντομα το σποράκι μου!Να σαι καλά!

ΤΖΙΝΑ1990
02-10-11, 18:17
Tazoula συγχαρητήρια!Να χαίρεσαι και τα δυο σου τα παιδάκια!!! Καλώς δεχτήκατε και το νέο μέλος της οικογένειας!Κι εσύ στη Λάρισα έκανες εξωσωματική την πρώτη φορά; Εύχομαι να πιάσει η ευχή σου και να έχω κι εγώ σύντομα το σποράκι μου!Να σαι καλά!

Καλησπερα!! ενδιαφερομαι και γω για εξωσωματικη αλλα με δανεικο ωαριο... εσυ απο την στιγμη που πηρεσ τηλεφωνο ποσο καιρο μετα σου εκλεισαν το ραντεβου?? ποιον γιατρο εχεις? και γω απο λαρισα ειμαι και σκεφτομαι να παρω να κλεισω ραντεβου τωρα τον οκτωμβριο και να ξεκινησω τον δεκεμβριο!!

miranda!
02-10-11, 19:18
Καλησπερα!! ενδιαφερομαι και γω για εξωσωματικη αλλα με δανεικο ωαριο... εσυ απο την στιγμη που πηρεσ τηλεφωνο ποσο καιρο μετα σου εκλεισαν το ραντεβου?? ποιον γιατρο εχεις? και γω απο λαρισα ειμαι και σκεφτομαι να παρω να κλεισω ραντεβου τωρα τον οκτωμβριο και να ξεκινησω τον δεκεμβριο!!

Tzina μου καλησπέρα.Εγώ πήρα πριν ένα μήνα να κλεισω ραντεβού.Στις 6 Αυγούστου πήρα κι έκλεισα για τις 6 Οκτωβρη, σε λίγες μέρες δηλαδή. Βέβαια ήταν επιλογή μου η ημερομηνία. Εβρισκα και νωρίτερα, ακόμη και μετά από λίγες μέρες.Δεν ξέρω αν έπεξε ρόλο που ήταν Αύγουστος και ίσως λείπουν πολλοί σε διακοπές και δε κλείνουν,λέω εγώ...Αν θες να σου στείλω πμ που θα απευθυνθείς. Ραντεβου κλείνεις τηλεφωνικά.Εγώ δυστυχώς είμαι από επαρχία και αρκετά μακριά από Λάρισα αλλα είπα να δοκιμάσω. Εσύ που είσαι από εκεί τι ακούς για το νοσοκομείο σας; Εγώ έκελεισα με το Μεσήνη.Ότι γνώμες είχα που με παρακίνησαν για εκεί ήταν από τα κορίτσια του φόρουμ, κι εύχομαι να έκανα καλή επιλογή.Ότι θες μου λες:p

ΤΖΙΝΑ1990
02-10-11, 20:20
Tzina μου καλησπέρα.Εγώ πήρα πριν ένα μήνα να κλεισω ραντεβού.Στις 6 Αυγούστου πήρα κι έκλεισα για τις 6 Οκτωβρη, σε λίγες μέρες δηλαδή. Βέβαια ήταν επιλογή μου η ημερομηνία. Εβρισκα και νωρίτερα, ακόμη και μετά από λίγες μέρες.Δεν ξέρω αν έπεξε ρόλο που ήταν Αύγουστος και ίσως λείπουν πολλοί σε διακοπές και δε κλείνουν,λέω εγώ...Αν θες να σου στείλω πμ που θα απευθυνθείς. Ραντεβου κλείνεις τηλεφωνικά.Εγώ δυστυχώς είμαι από επαρχία και αρκετά μακριά από Λάρισα αλλα είπα να δοκιμάσω. Εσύ που είσαι από εκεί τι ακούς για το νοσοκομείο σας; Εγώ έκελεισα με το Μεσήνη.Ότι γνώμες είχα που με παρακίνησαν για εκεί ήταν από τα κορίτσια του φόρουμ, κι εύχομαι να έκανα καλή επιλογή.Ότι θες μου λες:p

μαλιστα!! καλε εσυ εχεισ το καθηγητη!! ειναι φοβεροσ γιατροσ και επιστημονασ!!!! εγω σκεφτομαι για τον νταφοπουλο ο οποιοσ ειδικευεται και αυτοσ στισ εξωσωματικεσ και ειναι στην ομαδα του μεσσηνη!! βεβαια η επισκεψη στον μεσσηνη εχει 90 ευρω και στον νταφοπουλο 60 αλλα δεν εχει σημασια αυτο!!! σαν νοσοκομειο ειναι τελειο!! εγω οπωσ σου ειπα θα παω μια επισκεψη τωρα τον οκτωμβρη να τον δω απο κοντα και να λυσω καποιεσ αποριεσ και αν εχει ολα καλοσ απο το καινουργιο ετοσ θα βαλω μπροστα!! οσο για τισ πληροφοριεσ σε παρακαλω στειλε μου πμ για να δω γιατι παρολο που ειμαι αποφασιστηκη σαυτο το θεμα κομπλαρω!! παντοσ σου ευχομαι να πασ και να μασ πεισ τισ εντυποσεισ σου και μακαρι ο θεουλης να σου δωσει αυτο που ποθεις!! που ποθουμε ολες βεβαια!!!!

miranda!
02-10-11, 20:28
μαλιστα!! καλε εσυ εχεισ το καθηγητη!! ειναι φοβεροσ γιατροσ και επιστημονασ!!!! εγω σκεφτομαι για τον νταφοπουλο ο οποιοσ ειδικευεται και αυτοσ στισ εξωσωματικεσ και ειναι στην ομαδα του μεσσηνη!! βεβαια η επισκεψη στον μεσσηνη εχει 90 ευρω και στον νταφοπουλο 60 αλλα δεν εχει σημασια αυτο!!! σαν νοσοκομειο ειναι τελειο!! εγω οπωσ σου ειπα θα παω μια επισκεψη τωρα τον οκτωμβρη να τον δω απο κοντα και να λυσω καποιεσ αποριεσ και αν εχει ολα καλοσ απο το καινουργιο ετοσ θα βαλω μπροστα!! οσο για τισ πληροφοριεσ σε παρακαλω στειλε μου πμ για να δω γιατι παρολο που ειμαι αποφασιστηκη σαυτο το θεμα κομπλαρω!! παντοσ σου ευχομαι να πασ και να μασ πεισ τισ εντυποσεισ σου και μακαρι ο θεουλης να σου δωσει αυτο που ποθεις!! που ποθουμε ολες βεβαια!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Κι εσύ σύντομα με το καλό με ένα μωράκι!!!! Εννοείται και θα σε ενημερώσω μόλις πάω. Εσύ πότε λες να πας;μπορεί και να με προλάβεις. Περίμένω πώς και πώς την Πέμπτη που είναι το ραντεβού!Εσύ πως και δεν επιλέγεις το Μεσήνη αφού τον έχεις ακουστά;Θα σου στείλω αμέσως πμ!Να μην κομπλάρεις όμως γιαί κι εγώ έτσι είμαι και έχω χάσει αρετό χρόνο μέχρι να πάρω την απόφαση!Πάντα το ανέβαλλα γιατί ήλπιζα ότι θα έρθει μόνο του, αλλά πλεόν δε μπορώ αλλο!

ΤΖΙΝΑ1990
03-10-11, 10:23
Καλημέρα!!!!! τι κάνετε??
όλες είσται καλά??:D

miranda!
03-10-11, 12:12
Καλημέρα!!!!! τι κάνετε??
όλες είσται καλά??:D

Καλημέρα Τζινάκι! Καλά είμαι,εσύ;
τα άλλα κοριτσια;

ΤΖΙΝΑ1990
03-10-11, 12:46
καλα και γω!!
ψωνια!!! βρεχει εδω στη λαρισα αν και εχει ηλιο!!

miranda!
03-10-11, 12:55
[QUOTE=ΤΖΙΝΑ1990;2163422]καλα και γω!!
ψωνια!!! βρεχει εδω στη λαρισα αν και εχει ηλιο!![/QUOTE

Κι ότι θα σε ρωτούσα τι καιρό έχει; Μεθαύριο που θα έρθω να ξέρω πως να ντυθώ. Εμείς εδώ το πρωί βγαίνουμε με μπουφανάκια και μετά με τα ξώπλατα! ακόμα έχει τρομερή ζέστη...

ψώνια,ε;;; τυχερη! έχω καιρό να κάνω το σπορ!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
03-10-11, 15:14
[QUOTE=ΤΖΙΝΑ1990;2163422]καλα και γω!!
ψωνια!!! βρεχει εδω στη λαρισα αν και εχει ηλιο!![/QUOTE

Κι ότι θα σε ρωτούσα τι καιρό έχει; Μεθαύριο που θα έρθω να ξέρω πως να ντυθώ. Εμείς εδώ το πρωί βγαίνουμε με μπουφανάκια και μετά με τα ξώπλατα! ακόμα έχει τρομερή ζέστη...

ψώνια,ε;;; τυχερη! έχω καιρό να κάνω το σπορ!!!!

Και δω το πρωι θεσ μπουφανακι και το απογευμα επισησ!! τη ψωνια νομιζεσ?? οχι ρουχισμο!! για το σπιτι ψωνια!! φαγοσημα!!!
αντε περιμενω με αγωνια την εντυποση σου και τη θα σου πει!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
10-10-11, 14:42
γεια σου μιραντα! τι κανεισ??
καλα??
εκλεισα ραντεβου για την αλλη τριτη με τον νταφοπουλο αλλα να σε ρωτησω: με ρωτησε ποιον γιατρο θελω λεω νταφοπουλο αλλα μετα δεν ρωτησε τπτ που να εχει σχεση με το ιατρειο οπωσ μου ειπεσ.... ! βεβαια πηρα τηλ στο νοσοκ... και μου ειπαν οτι αμα εχει σχεση με αυτο θα τον βρω εκει!! τεσπα εγω θα παω και αμα ειναι βλεπουμε!! εσυ τι αλλα?? πωσ πασ?? εκανεσ τισ εξετασεισ που ηθελεσ??

miranda!
10-10-11, 16:15
Tzina μου καλησπέρα! Καλά είμαι, εσύ? τελικά πρωτοπάς εσύ!
Εγώ προς το παρόν αφού ακυρώσαμε το πρώτο, έκλεισα ξανά για τις 10/11, μέχρι να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε. Τις κάναμε τις εξετάσεις, αλλά μου δημιούργησαν μεγάλο δίλημμα! Οι εξετάσεις καλλιέργειας σπέρματος βγήκαν πολύ καλές, κι αφού δεν έχουμε κήλη ούτε κάτι αρνητικό από την καλλιέργεια, ο ουρολόγος μας κατέταξε στην ανεξήγητη κατηγορία. Δηλαδή έχουμε λίγης ποσότητας σπερματοζωάρια με καθόλου κινητικότητα.Μας είπε να κοιτάξουμε για εξωσωματική κι ότι αν θέλουμε να δώσουμε άλλη μια ευκαιρία για φυσιολογική σύλληψη, να ακολουθήσουμε μια θεραπεία για 6 μήνες η οποία δεν υπόσχεται και πολλά! Βασικά λόγω ηλικίας μας είπε δε χάνουμε να το δοκιμάσουμε αφου μας παίρνει, αλλα ήταν σαν να μας λέει μην περιμένετε και τίποτα.
Κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνουμε τώρα. Να μπούμε στη διαδικασία της θεραπείας για 6 μήνες; Κι αν δεν; Πάνε άλλοι 6 μήνες χαμένοι και μετά πόσο θα περιμένουμε και για την εξωσωματική;
Αν είχα έστω και λίγες πιθανότητες να πιστεύω ότι θα πετύχει κάτι με τη θεραπεία θα ήταν αλλιώς. Είπε μπορει να αυξηθεί ο αριθμός αλλά και πάλι πόσο από τις 800,00? που θα φτάσει? Όμως ακόμη κι αν αλλάξει ο αριθμός η κινητικότητα θα παραμένει πρόβλημα!
Οι τελευταίες μέρες δεν είναι και οι καύτερες καθώς ο άντρας μου είναι πολύ κλειστός μετά το γιατρό. Και τον καταλαβαίνω. Αφήνω ένα περιθώριο να είναι έτοιμος για συζήτηση να δούμε τι θα κάνουμε
Θα περιμένω νέα σου από το ραντεβού για εντυπώσεις! Φιλάκια!

καλα??
εκλεισα ραντεβου για την αλλη τριτη με τον νταφοπουλο αλλα να σε ρωτησω: με ρωτησε ποιον γιατρο θελω λεω νταφοπουλο αλλα μετα δεν ρωτησε τπτ που να εχει σχεση με το ιατρειο οπωσ μου ειπεσ.... ! βεβαια πηρα τηλ στο νοσοκ... και μου ειπαν οτι αμα εχει σχεση με αυτο θα τον βρω εκει!! τεσπα εγω θα παω και αμα ειναι βλεπουμε!! εσυ τι αλλα?? πωσ πασ?? εκανεσ τισ εξετασεισ που ηθελεσ??

φίλη
10-10-11, 16:55
Tzina μου καλησπέρα! Καλά είμαι, εσύ? τελικά πρωτοπάς εσύ!
Εγώ προς το παρόν αφού ακυρώσαμε το πρώτο, έκλεισα ξανά για τις 10/11, μέχρι να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε. Τις κάναμε τις εξετάσεις, αλλά μου δημιούργησαν μεγάλο δίλημμα! Οι εξετάσεις καλλιέργειας σπέρματος βγήκαν πολύ καλές, κι αφού δεν έχουμε κήλη ούτε κάτι αρνητικό από την καλλιέργεια, ο ουρολόγος μας κατέταξε στην ανεξήγητη κατηγορία. Δηλαδή έχουμε λίγης ποσότητας σπερματοζωάρια με καθόλου κινητικότητα.Μας είπε να κοιτάξουμε για εξωσωματική κι ότι αν θέλουμε να δώσουμε άλλη μια ευκαιρία για φυσιολογική σύλληψη, να ακολουθήσουμε μια θεραπεία για 6 μήνες η οποία δεν υπόσχεται και πολλά! Βασικά λόγω ηλικίας μας είπε δε χάνουμε να το δοκιμάσουμε αφου μας παίρνει, αλλα ήταν σαν να μας λέει μην περιμένετε και τίποτα.
Κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνουμε τώρα. Να μπούμε στη διαδικασία της θεραπείας για 6 μήνες; Κι αν δεν; Πάνε άλλοι 6 μήνες χαμένοι και μετά πόσο θα περιμένουμε και για την εξωσωματική;
Αν είχα έστω και λίγες πιθανότητες να πιστεύω ότι θα πετύχει κάτι με τη θεραπεία θα ήταν αλλιώς. Είπε μπορει να αυξηθεί ο αριθμός αλλά και πάλι πόσο από τις 800,00? που θα φτάσει? Όμως ακόμη κι αν αλλάξει ο αριθμός η κινητικότητα θα παραμένει πρόβλημα!
Οι τελευταίες μέρες δεν είναι και οι καύτερες καθώς ο άντρας μου είναι πολύ κλειστός μετά το γιατρό. Και τον καταλαβαίνω. Αφήνω ένα περιθώριο να είναι έτοιμος για συζήτηση να δούμε τι θα κάνουμε
Θα περιμένω νέα σου από το ραντεβού για εντυπώσεις! Φιλάκια!

Μιράντα γεια σου. Εύχομαι καταρχήν να έχεις γρήγορη επιτυχία σε ό,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις. Τώρα σχετικά με το θέμα σου έχω να σου πω ότι πράγματι ακούγονται πολύ καλά σχόλια για το ΠΝΛάρισας και ειδικά για τον καθηγητή Μεσσήνη. Ισως δεν έπρεπε να ακυρώσεις το πρώτο ραντεβού μαζί του, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα. Εγώ επειδή έχω την εμπειρία μίας εξωσωματικής εκεί, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνεις άλλες εξετάσεις μόνη σου, γιατί θα σου πει ο ίδιος ο γιατρός τι θέλει εκείνος να κάνετε και πού να τις κάνετε. Συγκεκριμένα για το σπερμοδιάγραμμα και την καλλιέργεια πιθανόν να σου ζητήσει να το κάνετε υποχρεωτικά στο εργαστήριο της εξωσωματικής εκεί μέσα. Αυτό τουλάχιστον ζητήθηκε από εμάς. Γι'αυτό μη βιάζεσαι με τις εξετάσεις, πήγαινε στο 1ο ραντεβού και θα σε κατευθύνει αυτός.
Επίσης, μην ανησυχείς για τα αποτελέσματα του σπέρματος, μπορεί ο αριθμός να είναι χαμηλός, αλλά αν κάνετε μικρογονιμοποίηση, τότε αρκούν και ελάχιστα σπερματοζωάρια για να γίνει. Ασε λοιπόν να ανησυχεί ο γιατρός γι'αυτό το θέμα. Καλή επιτυχία και σε σένα και στην Τζίνα που θα πάει εκεί. Ο,τι βοήθεια θέλετε και μπορώ, πολύ ευχαρίστως.:-P

vasfa
10-10-11, 17:04
γεια σου Μιραντα. Κριμα που ακυρωσες το 1ο ραντεβου, αλλα ειναι θετικο το οτιεκανες τις εξετασεις σου οποτε εισαι ετοιμη. Για το θεμα της ολιγοασθενοσπερμιας δεν χανετε τιποτα να κανετε τη θεραπεια, αφου απ'οτι διαβασα δεν εχετε θεμα ηλικιας. Οσο βελτιωθει το σπερμα θα εχει θετικοτερη επιδραση σε μελλοντικη εξωσωματικη. Ενας φιλος μας εκανε θεραπεια, μετα βεβαια και απο επεμβαση κιρσοκηλης και ειχε διαφορα στην κινητικοτητα, στην εξωσωματικη βρεθηκε το σπερμα του με κινητικοτητα 50%, που πριν ηταν 25%. Παρ'τε κι αλλες γνωμες βεβαια, αλλα δεν χανετεκαι τιποτα να ακολουθησετε μια αγωγη. Κακο δεν θα κανει!

miranda!
10-10-11, 17:31
Φίλη, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Διαβάζοντας κάτι τέτοιο αναπτερώνεται το ηθικό μου. Κι εγώ με το Μεσσήνη είχα κλείσει και ξαναέκλεισα σε ένα μήνα. Κι εγώ είχα δίλημμα αν έπρεπε να πάω ή όχι. Ο λόγος που ακυρώσαμε ήταν που δεν είχαμε κάνει ορμονολογικές. Κι ο γυναικολόγος μου αυτής της άποψης ήταν ότι θα μου ζητήσουν από εκεί να τις κάνω τις όποιες εξετάσεις. Όμως σκεφτόμουν ότι δεν θα είχαμε μια εξήγηση για ποιο λόγο υπάρχει πρόβλημα. Φοβόμουν ότι πάμε απροετοίμαστοι.
Εσύ όταν πήγες τι εξετάσεις είχες μαζί σου; Κι αν επιτρέπεται ποιο ήταν το πρόβλημα σε εσάς; Αν θυμάσαι έχει μεγάλη σειρά αναμονής;Και το κόστος; Πλήρωσες κάτι ή στα κάλυψε το ταμείο σου;Όποια άλλη πληροφορία μπορείς να μοιραστείς μαζί μας, καλοδεχούμενη!!!! :D:D:D
Λυπάμαι αν δεν είχες τα επιθυμητα αποτελέσματα την 1η φορά και σου εύχομαι ότι καλύτερο στην επόμενή σου προσπάθεια!!!!

Μιράντα γεια σου. Εύχομαι καταρχήν να έχεις γρήγορη επιτυχία σε ό,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις. Τώρα σχετικά με το θέμα σου έχω να σου πω ότι πράγματι ακούγονται πολύ καλά σχόλια για το ΠΝΛάρισας και ειδικά για τον καθηγητή Μεσσήνη. Ισως δεν έπρεπε να ακυρώσεις το πρώτο ραντεβού μαζί του, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα. Εγώ επειδή έχω την εμπειρία μίας εξωσωματικής εκεί, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνεις άλλες εξετάσεις μόνη σου, γιατί θα σου πει ο ίδιος ο γιατρός τι θέλει εκείνος να κάνετε και πού να τις κάνετε. Συγκεκριμένα για το σπερμοδιάγραμμα και την καλλιέργεια πιθανόν να σου ζητήσει να το κάνετε υποχρεωτικά στο εργαστήριο της εξωσωματικής εκεί μέσα. Αυτό τουλάχιστον ζητήθηκε από εμάς. Γι'αυτό μη βιάζεσαι με τις εξετάσεις, πήγαινε στο 1ο ραντεβού και θα σε κατευθύνει αυτός.
Επίσης, μην ανησυχείς για τα αποτελέσματα του σπέρματος, μπορεί ο αριθμός να είναι χαμηλός, αλλά αν κάνετε μικρογονιμοποίηση, τότε αρκούν και ελάχιστα σπερματοζωάρια για να γίνει. Ασε λοιπόν να ανησυχεί ο γιατρός γι'αυτό το θέμα. Καλή επιτυχία και σε σένα και στην Τζίνα που θα πάει εκεί. Ο,τι βοήθεια θέλετε και μπορώ, πολύ ευχαρίστως.:-P

miranda!
10-10-11, 17:35
Το ακύρωσα με την προσδοκία οτι μπορεί να φαινόταν κάτι εκεί που έπαιρνε βελτίωση. Σκεφτόμουν ότι ο γιατρός δε θα μας έλεγε αντικειμενικά αν πρέπει να περιμένουμε, κι ότι θα μας προέτρεπε στην εξωσωματική. Αλήθεια, αν δουν κάτι που μπορεί να φέρει φυσιολογικά έγκυμοσύνη, εστω με μια θεραπεία το λένε ή σε σπρώχνουν στην εξωσωματική όπως και να χει;

Νιώθω πολύ μπερδεμένη,,,,
Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες!!!! :p

;γεια σου Μιραντα. Κριμα που ακυρωσες το 1ο ραντεβου, αλλα ειναι θετικο το οτιεκανες τις εξετασεις σου οποτε εισαι ετοιμη. Για το θεμα της ολιγοασθενοσπερμιας δεν χανετε τιποτα να κανετε τη θεραπεια, αφου απ'οτι διαβασα δεν εχετε θεμα ηλικιας. Οσο βελτιωθει το σπερμα θα εχει θετικοτερη επιδραση σε μελλοντικη εξωσωματικη. Ενας φιλος μας εκανε θεραπεια, μετα βεβαια και απο επεμβαση κιρσοκηλης και ειχε διαφορα στην κινητικοτητα, στην εξωσωματικη βρεθηκε το σπερμα του με κινητικοτητα 50%, που πριν ηταν 25%. Παρ'τε κι αλλες γνωμες βεβαια, αλλα δεν χανετεκαι τιποτα να ακολουθησετε μια αγωγη. Κακο δεν θα κανει!

ΤΖΙΝΑ1990
11-10-11, 11:46
ΚΑΛΗΜΕΕΡΑ!!!

miranda!
11-10-11, 14:48
καλα??

Tzina μου καλησπέρα! Επειδή έκλεισες μέσω νοσοκομείου, ίσως γι αυτό δεν σου ζήτητσαν ποιο ιατρείο. Λογικό καθώς ο Νταφόπουλος είναι σε αυτό το ιατρείο. Εμένα οταν είχα πάρει στο νοσοκομείο μου είπαν να κλείσω ραντεβού από το 1535 και να ζητήσω αυτό το τμήμα. Θα περιμένω με αγωνία την απάντησή σου. Για μένα τελικά ο κύβος ερρίφθει! Θα ρθω Λάρισα. Μόλις γύρισα από το γυναικολόγο. Πήγα να μου γράψει τις ορμονολογικές και συζητήσαμε. Γνωρίζει για το Μεσήνη και μου είπε καλά λόγια. Όπως κι ότι δεν αξίζει τον κόπο να κάνει ο άντρας μου την αγωγή με τα νούμερα που έχουμε. Οπότε δε μένει άλλη λύση. Δεν αποκλείεται μας είπε να μείνω κάποια στιγμή έγκυος φυσιολογικά αλλά οι πιθανότητες είναι σαν να παίζω λόττο. Κι εκεί κανείς δε σου λέει ότι δεν μπορείς κάποια μέρα να κερδίσεις,αλλά ....

Τον ρώτησα και για το παν/κο στα Γιάννενα που είναι πιο βολικό σε εμάς λόγω απόστασης, αλλά δεν θα μου το σύστηνε καθώς κάποιες κοπέλες ασθενείς του που δοκίμασαν εκεί δεν έχουν και τις καλύτερες εντυπώσεις και αποτέλέσματα. Τι ναπω... Η μια απογοήτευση μετά την άλλη.Αναμονή λοιπόν για τον επόμενο μήνα για το ραντεβου με το Μεσσήνη.Και μετά, να οι επιτροπές Αθήνα και η γραφειοκρατία του ΙΚΑ. '

Τελοσπάντων δε θέλω να σε ρίχνω κι εσένα!!! Καλή αρχή σου εύχομαι με αισιοδοξία και ενημέρωνέ με , ε; Αν προτιμάς στείλε μου και πμ. Φιλιά κοριτσακι μου! Ασ είναι το τυχερο μας στη Λάρισα και χαλάλι όλα μετά!!!

ΤΖΙΝΑ1990
12-10-11, 10:21
μακαρι!!!! εννοοιτε οτι την τριτη που θα παω θα σ εενημερωσω!! εσυ ικα εχεισ?? γιατι εγω με του αντρα μου δλδ εχει δημοσιο αλλα και εκει τα ιδια πραγματα θα ειναι..!!

miranda!
12-10-11, 17:49
Kαλησπέρα φιλενάδα!Πως είσαι σήμερα; Εγώ σήμερα έδωσα αίμα για PRG-PRL, έτσι για να χω κάτι να κάνω....χχαχααχαχα !
Πλάκα κάνω. Είπα να εκμεταλλευτώ το διάστημα μέχρι το ραντεβού και να κάνω κάποιες εξετασούλες που θα ήθελα.Να έχω μια εικόνα...
Αυριο απόγευμα θα πάρω τα αποτελέσματα.

Σε τι φάση είσαι; ανυπόμονη; Α! ΙΚΑ έχω που ρωτάς. Ο άντρας μου αυτό το διάστημα δεν έχει ταμείο/

Φιλάκια πολλά!!!!!!!!!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
13-10-11, 10:59
οπωσ τα λεσ!! περιμενω πωσ και πωσ να ερθει η τριτη για να παω!!! βασικα σκεφτομαι να παω να συζητησω ολα τα θεματα που με αποσχολουν και το οικονομικο μεσα και αν ειναι στισ αντοχεσ μου θα του πω να μου γραψει τισ εξετασεισ που πρεπει να κανω εγω και οαντρασ μου και αμα ειναι να μπαινω και στην αναμονη οποτε πιστευω τον ιανουαριο πρωτα ο θεοσ να ξεκινησω..!! αμα γινεται και νωριτερα ακομα καλυτερα!!

miranda!
13-10-11, 18:06
tZINAKI ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ!Σε σε πετυχαίνω και μια φορά μεσα.Πως είσαι; Λες να προσπαθούμε μαζί το Γενάρη;Ισως και μένα τόσο μου πάρει μ΄χρι να ξεκινήσουμε,,,Είμαι περίεργη να μάθω το κόστος! Θα πάς κι εσύ ΑΘηνα για την επιτροπή ε;

ΤΖΙΝΑ1990
13-10-11, 21:45
ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΠΙΤΡΟΠΗ?? ΒΑΣΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΩΑΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ.... ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!! ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΘΑ ΤΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ... ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 1500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΝΙΚΗ?? ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΤΖΑΜΠΑ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑΝ 850 ΕΥΡΩ... ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!

miranda!
13-10-11, 22:03
ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΠΙΤΡΟΠΗ?? ΒΑΣΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΩΑΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ.... ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!! ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΘΑ ΤΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ... ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 1500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΝΙΚΗ?? ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΤΖΑΜΠΑ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑΝ 850 ΕΥΡΩ... ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!

Τζινάκι μου, στην επιτροπή πας για να σου δικαιολογήσουν την εξωσωματική και να μην πληρώσεις τα φάρμακα που π΄ρεπει να πάρεις τα οποία είναι πανάκριβα!

ΤΖΙΝΑ1990
14-10-11, 11:26
Κοιτα εχω μια ιδεα οτι επειδη εγω θα κανω με δανεικο ωαριο τα δικα μου τα φαρμακα δεν ειναι ακριβα.περισυ που εκανα ενεσεισ για διεγερση των ωοθηκων και ρωτησα μου ειπαν οτι στην εξωσωματικη με δανεικο ωαριο ακριβα ειναι τα φαρμακα αυτηνησ που σου δανειζει αρα τα δικα μου ειναι φτινα και στο νοσοκομειο αμα εχει τραπεζα ωαριων δεν πληρωνεισ τα φαρμακα τησ δοτριας.. ετσι νομιζω! υπομονη 4 μερουλεσ και θα τα μαθουμε ολα!!! και εκτοσ απο αυτο εχω εντυπωσω οτι το φαρμακο που θελω ειναι αυτο που περνω τωρα( περνω για να μου ερχεται η περιοδοσ αλλιωσ δεν ερχεται) και αν ειναι το ιδιο αυτο κανει 2 ευρω το κουτι εχει μεσα 21 χαπια απο τα οποια τα μισα νομιζω ειναι λευκα και τα αλλα μισα καφε τα ποια φερνουν την περιοδο εγω θα περνω μονο τα λευκα αρα καμια 10 κουτια τα θελω νομιζω αρα 200 ευρω

εκτοσ απο αυτο για να περασεισ επιτροπη πρεπει να εχεισ κανει σαλπιγγογραφια πριν εξι μηνεσ και μια τωρα και ενα σπερμοδιαγραμμα πριν εξι μηνες και τωρα... ετσι μου φενεται διαβασα καπου στο internet για το ικα..(δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια)

ΤΖΙΝΑ1990
14-10-11, 11:28
ααα!! καλε ποιεσ ωρεσ εισαι μεσα?? ποτε δεν πετυχενουμε η μια την αλλη!!

ΤΖΙΝΑ1990
17-10-11, 00:22
ααα!! καλε ποιεσ ωρεσ εισαι μεσα?? ποτε δεν πετυχενουμε η μια την αλλη!!

ΑΝΤΕ!! Αυριο ειναι η μεγαλη μερα!!! Θα μαθουμε αληθειες....!!

miranda!
17-10-11, 10:17
ΑΝΤΕ!! Αυριο ειναι η μεγαλη μερα!!! Θα μαθουμε αληθειες....!!

Καλημέρα Τζίνα μου!Κι εγώ σε σκεφτόμουν!!!! Ηθελα να είμαι κι εγω πιο κοντά στο ραντεβού αλλά έχω σχεδόν 1 μήνα μπροστά μου!!!! Θα περιμενω νέα σου,ε?Αναλυτικά!!! Πώς ήταν στο ραντεβού, τι σου είπαν, πως σου φάνηκε; Καλή επιτυχία και καλές θετικές γνώμες να έχεις!!!!!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
17-10-11, 10:28
Καλημέρα Τζίνα μου!Κι εγώ σε σκεφτόμουν!!!! Ηθελα να είμαι κι εγω πιο κοντά στο ραντεβού αλλά έχω σχεδόν 1 μήνα μπροστά μου!!!! Θα περιμενω νέα σου,ε?Αναλυτικά!!! Πώς ήταν στο ραντεβού, τι σου είπαν, πως σου φάνηκε; Καλή επιτυχία και καλές θετικές γνώμες να έχεις!!!!!!!!

καλημερα μιραντα!! ναι καλε! σημερα καθομαι σε αναμενα καρβουνα..... θελω αυριο που θα παω να ακουσω οσο πια καλα πραγματα γινετε.... πιο πολυ για το οικονομικο ..!! αλλα πιστευω μεσα απο την κουβεντα θα καταλαβω περιπου σε τι κατασταση θα βρεθω στο μελλον!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
18-10-11, 09:46
καλημερα μιραντα!! ναι καλε! σημερα καθομαι σε αναμενα καρβουνα..... θελω αυριο που θα παω να ακουσω οσο πια καλα πραγματα γινετε.... πιο πολυ για το οικονομικο ..!! αλλα πιστευω μεσα απο την κουβεντα θα καταλαβω περιπου σε τι κατασταση θα βρεθω στο μελλον!!!!

Εφτασε η μεγάλη μέρα!!! σε 7 ώρες και ενα τέταρτο ειναι το ραντεβού......!!!!

miranda!
18-10-11, 10:43
Εφτασε η μεγάλη μέρα!!! σε 7 ώρες και ενα τέταρτο ειναι το ραντεβού......!!!!

Kαλημέρα! Ήρθε η μέρα , ναι! Κοίτα όμως να χαλαρώσεις μην πας αγχωμένη! Να έχεις συγκεντρωμένες όλες σου τις απορίες, να μην ξεχάσεις να ρωτήσεις κάτι! Σου στέλνω θετική ενέργεια!!!!!!!!!!!!!:p:p:p

ΤΖΙΝΑ1990
18-10-11, 11:44
Kαλημέρα! Ήρθε η μέρα , ναι! Κοίτα όμως να χαλαρώσεις μην πας αγχωμένη! Να έχεις συγκεντρωμένες όλες σου τις απορίες, να μην ξεχάσεις να ρωτήσεις κάτι! Σου στέλνω θετική ενέργεια!!!!!!!!!!!!!:p:p:p

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!!το αγχος εχει χρυπησει ΚΟΚΚΙΝΟ!!! θα παω με τον μπαμπαμου γιατι ο αντρας δυστυχος δουλευει μεχρι εκεινη την ωρα και θα εχω τον μπαμπα μαζι ... του εκανα μαθημα πρωτα τη θα ρωτησουμε οποτε αμα ξεχασω εγω κατι να το ρωτησει εκεινος!! αχ παναγιτσα μου να ειναι θετικα τα πραγματα!!

ΤΖΙΝΑ1990
18-10-11, 20:25
ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!!το αγχος εχει χρυπησει ΚΟΚΚΙΝΟ!!! θα παω με τον μπαμπαμου γιατι ο αντρας δυστυχος δουλευει μεχρι εκεινη την ωρα και θα εχω τον μπαμπα μαζι ... του εκανα μαθημα πρωτα τη θα ρωτησουμε οποτε αμα ξεχασω εγω κατι να το ρωτησει εκεινος!! αχ παναγιτσα μου να ειναι θετικα τα πραγματα!!

λοιπον πηγα!! τωρα γυρισα!! απο της 5 η ωρα που ηταν το ραντεβου 7,5 η ωρα με πηρα!! εχει πολυ κοσμο! ο νταφοπουλος ειναι πολυ ωραιος και απο την ομιλια που ειχαμε καλος μου φανικε!! βασικα μου εδωσε να κανω κατι εξετασεις ορμονικες να δουμε αν λειτουργουν οι οωθηκες μου και βλεπουμε... δανεικα ωαρια δεν εχουν στο νοσοκομειο θα πρεπει εφοσον δειξουν οι εξετασεις οτι πρεπει να παρουμε δανεικο να παρουμε απο ιδιωτικο η αλλιως μου ειπε να βρω καποιο ατομο αλλα ειναι παρανομο... τωρα τι να πω... δεν ξερω αυριο θα παω να κανω τις εξετασεις αμα ειναι ανοιχτα γιατι ειναι πανελλαδικη απεργια και την παρασκευη το πρωι να παω να του τις δειξω και βλεπουμ.. αυτα!! κακος μου φανεικε!!!

ΤΖΙΝΑ1990
18-10-11, 20:27
λοιπον πηγα!! τωρα γυρισα!! απο της 5 η ωρα που ηταν το ραντεβου 7,5 η ωρα με πηρα!! εχει πολυ κοσμο! ο νταφοπουλος ειναι πολυ ωραιος και απο την ομιλια που ειχαμε καλος μου φανικε!! βασικα μου εδωσε να κανω κατι εξετασεις ορμονικες να δουμε αν λειτουργουν οι οωθηκες μου και βλεπουμε... δανεικα ωαρια δεν εχουν στο νοσοκομειο θα πρεπει εφοσον δειξουν οι εξετασεις οτι πρεπει να παρουμε δανεικο να παρουμε απο ιδιωτικο η αλλιως μου ειπε να βρω καποιο ατομο αλλα ειναι παρανομο... τωρα τι να πω... δεν ξερω αυριο θα παω να κανω τις εξετασεις αμα ειναι ανοιχτα γιατι ειναι πανελλαδικη απεργια και την παρασκευη το πρωι να παω να του τις δειξω και βλεπουμε.. αυτα!! καλοοοος μου φανεικε!!!!!
την παρασκευη να δουμε τι θα μου πει αμα κανω τισ εξετασεις

miranda!
18-10-11, 21:31
την παρασκευη να δουμε τι θα μου πει αμα κανω τισ εξετασεις

Tzina μου ξεκινάς λοιπόν!Αυτό ήταν!Μπήκε το νερο στο αυλάκι που λένε!
Οπότε περιμένουμε την Παρασκευή τώρα. Κρίμα που είναι και οι απεργίες.Ελπίζω να μη σε καθυστερήσει αυτό. Κατά τα άλλα, τι άλλο είπατε;Πόση ώρα σας ΄κράτησε; χάρηκα πο σου έκανε καλή εντύπωση Είναι σημαντικό να μην νιώθεις άβολα με το γιατρό που σε παρακολουθει!
Αντε καλή αρχη λοιπόν!

ΤΖΙΝΑ1990
18-10-11, 22:06
Tzina μου ξεκινάς λοιπόν!Αυτό ήταν!Μπήκε το νερο στο αυλάκι που λένε!
Οπότε περιμένουμε την Παρασκευή τώρα. Κρίμα που είναι και οι απεργίες.Ελπίζω να μη σε καθυστερήσει αυτό. Κατά τα άλλα, τι άλλο είπατε;Πόση ώρα σας ΄κράτησε; χάρηκα πο σου έκανε καλή εντύπωση Είναι σημαντικό να μην νιώθεις άβολα με το γιατρό που σε παρακολουθει!
Αντε καλή αρχη λοιπόν!

σευχαριστω!! δεν ειπαμε και πολλα γιατι περιμενει τισ εξετασεισ!! την παρασκευη θα ειναι στο γραφειο εξωσωματικης εκει θα παω!! η επισκεψη ειναι 60 ευρω και η ωρα αναλογος το προβλημα εμενα 15 λεπτα ειμασταν μεσα.. το θεμα ειναι με τα ωαρια που δεν εχουν και θα πρεπει να παρουμε απο ιδιωτικη... τωρα αμα κανουμε και καμια παρανομεια δεν ξερω.. ειναι αυτο που λεμε (αμαρτησα για το παιδι μου) μηπως και γινει να δωσει η αδερφη μου ωαρια..!! δεν ξερω αμα παρω απο την αδερφη μου θα μου μοιαζει και λιγο..!! χαχα πλακα κανω βεβαια!! ο σκοπος ειναι να κανω παιδακι!! ασ μη μου μοιαζει να μοιαζει μονο τον αντρα και χαλαλι!!

miranda!
19-10-11, 10:41
σευχαριστω!! δεν ειπαμε και πολλα γιατι περιμενει τισ εξετασεισ!! την παρασκευη θα ειναι στο γραφειο εξωσωματικης εκει θα παω!! η επισκεψη ειναι 60 ευρω και η ωρα αναλογος το προβλημα εμενα 15 λεπτα ειμασταν μεσα.. το θεμα ειναι με τα ωαρια που δεν εχουν και θα πρεπει να παρουμε απο ιδιωτικη... τωρα αμα κανουμε και καμια παρανομεια δεν ξερω.. ειναι αυτο που λεμε (αμαρτησα για το παιδι μου) μηπως και γινει να δωσει η αδερφη μου ωαρια..!! δεν ξερω αμα παρω απο την αδερφη μου θα μου μοιαζει και λιγο..!! χαχα πλακα κανω βεβαια!! ο σκοπος ειναι να κανω παιδακι!! ασ μη μου μοιαζει να μοιαζει μονο τον αντρα και χαλαλι!!

Tzina μου καλημέρα.Όσο να πεις είναι λεπτό το ζήτημα. Δεν κατάλαβα όμως γιατί να είναι παρανομο να λάβεις ωάρια της αδελφής σου. Από τη στιγμή που θα είναι εις γνώσην της και θα συνεναίσει σε αυτό. Θα ήταν καλύτερα και από την πλευρά που δεν είναι κάποια άγνωστη,αλλά ενας δικός σου άνθρωπος. Εν πάσει περιπτώσει, αυτοί θα ξέρουν καλύτερα τι να σας πουν και βάσει νομοθεσίας.

miranda!
19-10-11, 18:20
Μόλις αδιαθέτησα.....πάλι.... :sad::sad::sad::sad::sad::sad:
Στην ώρα της πάντα η άτιμη!!!!
Μια φορά δεν μπορεί να αργήσει...για 9 μήνες; Μια φορά;;;; :-x:-x:-x

maela
19-10-11, 18:55
miranda! μια φορα θα τυχει και δεν θα ερθει για 9 μηνες.Αντε 2 ... να κανεις και ενα αδελφακι στο παιδακι σου.Υπομονη κοπελα μου και θα ερθει στην ωρα του!!!!!!!

miranda!
19-10-11, 18:59
miranda! μια φορα θα τυχει και δεν θα ερθει για 9 μηνες.Αντε 2 ... να κανεις και ενα αδελφακι στο παιδακι σου.Υπομονη κοπελα μου και θα ερθει στην ωρα του!!!!!!!

Ax maela μου, καθε φορά σε αυτό ελπίζω αλλά δεν θέλει. Τον άλλο μήνα έχουμε ραντεβού με τον εξωσωματικό να δούμε τι θα κάνουμε... ήλπιζα σε ενα θαύμα να με προλάβαινε.. Τώρα εύχομαι να πετύχει η εξωσωματική...
Εσύ εχεις παιδακια;

ΤΖΙΝΑ1990
19-10-11, 21:06
Ax maela μου, καθε φορά σε αυτό ελπίζω αλλά δεν θέλει. Τον άλλο μήνα έχουμε ραντεβού με τον εξωσωματικό να δούμε τι θα κάνουμε... ήλπιζα σε ενα θαύμα να με προλάβαινε.. Τώρα εύχομαι να πετύχει η εξωσωματική...
Εσύ εχεις παιδακια;

ΓΕΙΑ!!! μολις πηρα τις εξετασεις.... το ιδιο αποτελεσμα...
FSH:6.98 ωοθυλακικη φαση(3,5-12,5)
ωορρηξια (4,7-21,5)
ωχρινικη φαση (1,7-7,7)
εμμηνοπαυση (25,8-134,8)

LH:4.14 ωοθυλακικη φαση (2,4-12,6)
ωορρηξια (14,0-95,6)
ωχρινικη φαση (1,0-11,4)
εμμηνοπαυση (7,7-58,5)

Ε2-ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ 10,85 ωοθυλακικη φαση (12,5-166)
ωορρηξια (85,8-498)
ωχρινικη φαση (43,8-211)
εμμηνοπαυση <5,0-54,7)
εγκυμοσυνη (1ο τριμηνο) (215-4300)

αυτα ηταν τα αποτελεσματα ..... ετσι ηταν και πριν εναμιση χρονο..
την παρασκευη θα τα παω να τα δει ο γιατρος και να δουμε τι θα μου πει..
μιραντα οσο για αυτο που λες για το ωαριο που απαγορευεται να ξερω την δοτρια ειναι εν μερη σωστο γιατι αυριο μεθαυριο μπορει να γυρισει και να σου πει οτι ειναι δικο της το παιδι η να πιασει το παιδι αυριο μεθαυριο και να του πει πως ειναι τα πραγματα... βεβαια εγω εθεσα και η αδερφη μου δεχτικε να βαλουμε δικηγορο που να λεει οτι δεν θα εχει καμια απετηση οσον αφορα το παιδι.. αλλα ο νομοσ λεει οτι δεν επιτρεπεται να ξερω την δοτρια ....

miranda!
20-10-11, 09:45
ΓΕΙΑ!!! μολις πηρα τις εξετασεις.... το ιδιο αποτελεσμα...
FSH:6.98 ωοθυλακικη φαση(3,5-12,5)
ωορρηξια (4,7-21,5)
ωχρινικη φαση (1,7-7,7)
εμμηνοπαυση (25,8-134,8)

LH:4.14 ωοθυλακικη φαση (2,4-12,6)
ωορρηξια (14,0-95,6)
ωχρινικη φαση (1,0-11,4)
εμμηνοπαυση (7,7-58,5)

Ε2-ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ 10,85 ωοθυλακικη φαση (12,5-166)
ωορρηξια (85,8-498)
ωχρινικη φαση (43,8-211)
εμμηνοπαυση <5,0-54,7)
εγκυμοσυνη (1ο τριμηνο) (215-4300)

αυτα ηταν τα αποτελεσματα ..... ετσι ηταν και πριν εναμιση χρονο..
την παρασκευη θα τα παω να τα δει ο γιατρος και να δουμε τι θα μου πει..
μιραντα οσο για αυτο που λες για το ωαριο που απαγορευεται να ξερω την δοτρια ειναι εν μερη σωστο γιατι αυριο μεθαυριο μπορει να γυρισει και να σου πει οτι ειναι δικο της το παιδι η να πιασει το παιδι αυριο μεθαυριο και να του πει πως ειναι τα πραγματα... βεβαια εγω εθεσα και η αδερφη μου δεχτικε να βαλουμε δικηγορο που να λεει οτι δεν θα εχει καμια απετηση οσον αφορα το παιδι.. αλλα ο νομοσ λεει οτι δεν επιτρεπεται να ξερω την δοτρια ....

Αντε βρε θηρίο!Τις έκανες τελικά! Νομιζα οτι δε θα τα κατάφερνες λόγω απεργιών. Να δούμε τώρα πως θα προχωρησετε, τι θα σας πει.
Εμένα το κουφό που μου συνέβη είναί ότι λόγω απεργιών δεν έχουμε δουλειά και με έβγαλε αναγκαστικά σε άδεια ως τη Δευτέρα, μιας και μου χρωστάει ακομα από περσι. Να το ξερα τουλάχιστον, θα μπορούσα να είχα κανονίσει να ερχόμουν τώρα στη Λάρισα. Χαλαρή και χωρίς άγχος για τη δουλειά να δίνω εξηγήσεις και δικαιολογίες για να λείψω... Ουφ!!!!

Όσο για το θέμα της αδελφής σου, δεν ξέρω τι να πω.Πραγματικά είναι πολύ λεπτό. Είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί άλλη δότρια από ιδιωτικό;

ΤΖΙΝΑ1990
20-10-11, 10:52
Αντε βρε θηρίο!Τις έκανες τελικά! Νομιζα οτι δε θα τα κατάφερνες λόγω απεργιών. Να δούμε τώρα πως θα προχωρησετε, τι θα σας πει.
Εμένα το κουφό που μου συνέβη είναί ότι λόγω απεργιών δεν έχουμε δουλειά και με έβγαλε αναγκαστικά σε άδεια ως τη Δευτέρα, μιας και μου χρωστάει ακομα από περσι. Να το ξερα τουλάχιστον, θα μπορούσα να είχα κανονίσει να ερχόμουν τώρα στη Λάρισα. Χαλαρή και χωρίς άγχος για τη δουλειά να δίνω εξηγήσεις και δικαιολογίες για να λείψω... Ουφ!!!!

Όσο για το θέμα της αδελφής σου, δεν ξέρω τι να πω.Πραγματικά είναι πολύ λεπτό. Είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί άλλη δότρια από ιδιωτικό;

οχι δεν ειναι δυσκολο ιδιωτικο κεντρο εξωσωματικης εννοω ενα τηλεφωνιμα και τ οστελνεις απλα τα πληρωνεις αμα μου εδεινε η αδερφη μου παλι θα πληρωνα τα φαρμακα που θα επερνε για να κανει διεγερση των οωθηκων..!! κατι ενεσεισ κα ιαυτες χωρις ασφαλεια κανουν 850 ευρω με ασφαλει ογα 240 και με το ικα δεν ξερω....τι να πω αυριο ειναι να παω στο γιαρο να δει τις εξετασεις και να μου πει πως θα πτοχωρισουμε!!!!

miranda!
21-10-11, 22:23
Τζινάκι καλησπέρα! τι κάνεις; Πήγες σήμερα στο γιατρό; τι έγινε; ;)

ΤΖΙΝΑ1990
22-10-11, 10:30
Τζινάκι καλησπέρα! τι κάνεις; Πήγες σήμερα στο γιατρό; τι έγινε; ;)

καλημερα μιραντα!! ναι πηγα τις ειδε τις εξετασεις και ειπε οτι δειχνουν οτι λειτουργουν οι οωθηκες μου! μου ειπε να παω να κανω μια σαλπιγγογραφια πηγα την εκανα πεντακαθαρη και ο ακτινολγος μου ειπε τα ιδια με το γυναικολογο οτι δειχνουν να λειτουργουν οι οωθηκες μου και οτι αμα δεν λειτουργουσαν η LH ΘΑ ΗΤΑΝ πολυ ψηλη οποτε μου ειπε οτ ιλογικα ο γυναικολογος θα μου γραψει ενεσεις αλλα μεγαλη δοση οστε να γινουν πολλα οωαρια και τοτε θα γινει η φυσιολογικη συληψη δηλαδη με επαφη η με σπερματενχιση... δεν ξερω την δευτερα θα τον παρω τηλ να του παω την σαλπιγγογραφια και να μου πει τι πρεπει να κανουμε!!!
αυτα!! εσυ πως πασ??

miranda!
22-10-11, 11:19
καλημερα μιραντα!! ναι πηγα τις ειδε τις εξετασεις και ειπε οτι δειχνουν οτι λειτουργουν οι οωθηκες μου! μου ειπε να παω να κανω μια σαλπιγγογραφια πηγα την εκανα πεντακαθαρη και ο ακτινολγος μου ειπε τα ιδια με το γυναικολογο οτι δειχνουν να λειτουργουν οι οωθηκες μου και οτι αμα δεν λειτουργουσαν η LH ΘΑ ΗΤΑΝ πολυ ψηλη οποτε μου ειπε οτ ιλογικα ο γυναικολογος θα μου γραψει ενεσεις αλλα μεγαλη δοση οστε να γινουν πολλα οωαρια και τοτε θα γινει η φυσιολογικη συληψη δηλαδη με επαφη η με σπερματενχιση... δεν ξερω την δευτερα θα τον παρω τηλ να του παω την σαλπιγγογραφια και να μου πει τι πρεπει να κανουμε!!!
αυτα!! εσυ πως πασ??

Aυτά μου ακούγονται πολύ καλά μπράβο!Καλά βρε συ;Δεν σου είχε ζητήσει ο γυναικολόγος σου σαλπιγγογραφία;Δηλαδή για να καταλάβω, οι ωοθήκες σου δουλεύουν κανονικά, αλλά δεν δημουργούνται ωάρια;Σορυ αλλά δεν το κατέχω.Αν όμως το σπέρμα είναι καλό τότε έχετε πολλές πιθανότητες επιτυχίας έτσι; Τι σας είπαν; Ο άντρας σου εχει καλό σπερμοδιάγραμμα;Μάλλον γιατί δε σου αποκλείει τη σπερματέγχυση. Μακάρι να πετύχαινε έτσι,στο εύχομαι ολόψυχα και να μη χρειαστεί να ταλαιπωρηθείς περαιτέρω με εξωσωματική!!!!! Αισιοδοξα μου ακούγονται όσα μου είπες!!!!!!:-P:-P:-P

Όσο για μένα διανύω 4η μέρα περιόδου:sad::sad::sad: Τίποτα πάλι....
Ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες να έρθω κι εγώ Λάρισα.Βαρέθηκα την αναμονή! Προς το παρόν με αγχώνει να μη συνεχιστούν οι απεργίες και χάσω το ραντεβού και μην τυχόν τύχει κάτι με τη δουλειά κ δε μπορώ να λείψω τη συγκεκριμενη μέρα.

Marichika
22-10-11, 12:55
Γεία σας κορίτσια!

Είμαι κι εγώ υποψήφια για΄σπερματέγχυση ή εξωσωματική. Πριν λίγες μέρες μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου το Παν/κο Λάρισας, που φημίζεται για επιτυχίες στις εξωσωματικές. Σε λίγες μέρες θα κλείσω το πρώτο ραντεβού και αναρωτιέμαι αν ο καθηγητής θα δεχθεί τις εξετάσεις που έκανα πριν 3 μήνες σε ιδιωτικά εργαστήρια (σπερμοδιάγραμμα, ορμονολογικές & σαλπιγγογραφία). Γνωρίζει κάποια αν τις δέχονται ή θα πρέπει να τις επαναλάβω? Με ανησυχεί το κόστος για 2η φορά... τι άλλες εξετάσεις μπορεί να ζητήσει? Θα ήθελα να πάω όσο πιο προετοιμασμένη γίνεται γιατι δεν κατοικώ στη Λάρισα και τα δρομολόγια είναι ενα ακόμα θέμα. Είμαι και απο Β. Ελλάδα.... κλείνουν και τα Τέμπη μέχρι τον Δεκέμβριο & άστα να πάνε....

miranda!
22-10-11, 13:31
Γεία σας κορίτσια!

Είμαι κι εγώ υποψήφια για΄σπερματέγχυση ή εξωσωματική. Πριν λίγες μέρες μου πρότεινε ο γυναικολόγος μου το Παν/κο Λάρισας, που φημίζεται για επιτυχίες στις εξωσωματικές. Σε λίγες μέρες θα κλείσω το πρώτο ραντεβού και αναρωτιέμαι αν ο καθηγητής θα δεχθεί τις εξετάσεις που έκανα πριν 3 μήνες σε ιδιωτικά εργαστήρια (σπερμοδιάγραμμα, ορμονολογικές & σαλπιγγογραφία). Γνωρίζει κάποια αν τις δέχονται ή θα πρέπει να τις επαναλάβω? Με ανησυχεί το κόστος για 2η φορά... τι άλλες εξετάσεις μπορεί να ζητήσει? Θα ήθελα να πάω όσο πιο προετοιμασμένη γίνεται γιατι δεν κατοικώ στη Λάρισα και τα δρομολόγια είναι ενα ακόμα θέμα. Είμαι και απο Β. Ελλάδα.... κλείνουν και τα Τέμπη μέχρι τον Δεκέμβριο & άστα να πάνε....

Γεια σου Marichika! Αρχικά να σου ευχηθώ καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις!!!!Εγώ έχω κλείσει το 1ο ραντεβού στις 10 Νοέμβρη με το Μεσήνη. Εσένα ποιο γιατρό σου πρότεινε ο γυναικολόγος σου; Ούτε κι εγώ είμαι από Λάρισα και καταλαβαίνω την έννοια σου για τα μεταφορικά.Οι εξετάσεις σου ειναι πρόσφατες,δε νομίζω να μην τις δεχτούν. Εγώ έκανα τη σαλπιγγογραφία το Σεπτέμβρη και σπερμοδιαγραμμα και ορμονολογικές κάναμε τέλος Σεπτέμβρη και πάλι. Αν η σαλπιγγογραφία σου ήταν καλή δε νομίζω να την ξανακάνεις. Είναι αρκετά πρόσφατη.Εξαρτάται και που εντοπίζεται το πρόβλημά σας.Σαν πρώτο ραντεβού όμως είσαι καλυμμένη. Κι εγώ βέβαια ακόμη δεν έχω πάει. Στο φόρουμ εδώ έχω διαβάσει ότι κάποιες κοπέλες τις εξετάζουν εκεί επιτόπου με υπέρηχο αλλά όχι πάντα. Ίσως μας ζητήσουν ξάνά ορμονολογικές ή πιο λεπτομερείς εξετάσεις,αλλά μη σε αγχώνω γιατί κι εγώ δεν ξέρω 100%.Πότε είναι το ραντεβού σου; Να μας λες τα νέα σου,ε;Εμείς έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα οπότε η εξωσωματική είναι η λύση μας., και συγκεκριμένα-κατά την ταπεινή άποψή μου,βάσει όσων έχω διαβάσει- η μικρογονιμοποίηση...

ΤΖΙΝΑ1990
22-10-11, 23:45
Aυτά μου ακούγονται πολύ καλά μπράβο!Καλά βρε συ;Δεν σου είχε ζητήσει ο γυναικολόγος σου σαλπιγγογραφία;Δηλαδή για να καταλάβω, οι ωοθήκες σου δουλεύουν κανονικά, αλλά δεν δημουργούνται ωάρια;Σορυ αλλά δεν το κατέχω.Αν όμως το σπέρμα είναι καλό τότε έχετε πολλές πιθανότητες επιτυχίας έτσι; Τι σας είπαν; Ο άντρας σου εχει καλό σπερμοδιάγραμμα;Μάλλον γιατί δε σου αποκλείει τη σπερματέγχυση. Μακάρι να πετύχαινε έτσι,στο εύχομαι ολόψυχα και να μη χρειαστεί να ταλαιπωρηθείς περαιτέρω με εξωσωματική!!!!! Αισιοδοξα μου ακούγονται όσα μου είπες!!!!!!:-P:-P:-P

Όσο για μένα διανύω 4η μέρα περιόδου:sad::sad::sad: Τίποτα πάλι....
Ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες να έρθω κι εγώ Λάρισα.Βαρέθηκα την αναμονή! Προς το παρόν με αγχώνει να μη συνεχιστούν οι απεργίες και χάσω το ραντεβού και μην τυχόν τύχει κάτι με τη δουλειά κ δε μπορώ να λείψω τη συγκεκριμενη μέρα.

λοιπον..οι οωθηκες μου δειχνουν οτι λειτουργουν ετσι λεει ο γιατρος απλος ειναι πολυ χαμηλη η οιστραδιολη και θα πρεπει να την αναιβασουμε.. λογικα με ενεσησ την δευτερα θα παρω τον γυναικολογο στο πνλ να του πω για την σαλπιγγογραφια και να δουμε τι θα μου πει εγω με λιγα λογια επειδη ειχα μεσσογειακη αναιμια και εκανα μεταμοσχευση μυελου των οστων υπαρχει μια πιθανοτητα να καταστραφικαν οι οωθηκες μου να φανταστεις οτι αμα δεν παρω χαπια δεν μου ερχεται η περιοδος αλλα ο γιατρος λεει οτι λειτουργουν οι οωαθηκες γιατι αμα δεν λειτουργουσαν θα ηταν ολυ υψηλη η LH τωρα το σπερμοδιαγραμμα πριν 1,5 χρονο που εκανε ηταν κατα 90% καλο... σαλπιγγογραφια μου ζητησε ο γυναικολογος για να δουμε τις σαλπιγγες και εκτος απο αυτο θα με βοηθησει οταν θα χρειαστω να γαραψω τα φαρμακα στο ικα... παλιοτερα μου την ειχαν ζητησε ιτην σαλπιγγογραφια αλλα φοβομουνα να την κανω αλλα απο οτι ειδα δεν ειναι τπτ..!! τωρα την δευτερα θα παρω τον γυν/γο να του πω για την εξεταση και να μο πει τι πρεπει να κανω...!! για σενα σου λεω υπομονη και πλισιαζουν οι μερες!!
*ο γιατρος που μου εκανε την σαλ/γραφια μου ειπε αφου ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες λογικα θα πρεπει να κανεις γερες δοσεις φαρμακου(ενεσης λογικα) για να διμιουργιθουν οωθηλακια και μετα να προσπαθησουμε η φυσιολογικα η μτα με σπερματενχιση για πιο πολλες πιθανοτητες... γιαυτο!!

Marichika
23-10-11, 09:26
Miranda,
δεν εχω κλεισει ακομα ραντεβου αλλα στον Μεσήνη θα παω κι εγω. Οι εξετασεις μας ως τωρα είναι όλες καλες, αν εξαιρεσεις τις πολυκυστικες ωοθήκες που μου ταραζουν κατα διαστήματα τον κύκλο. Ο γυναικολόγος μου λεει οτι μπορει απλα απο τύχη να μην ερχεται η εγκυμοσύνη, αλλα αφου θέλουμε τόσο πολύ ενα μωράκι, μας προτεινε αυτή τη λύση. Εξάλου 2 χρονια πέρασαν... πέφτει σιγα σιγά η ψυχολογία...

miranda!
23-10-11, 23:54
Κορίτσια μου μακάρι η Λάρισα να μας δώσει τα αποτελέσματα που επιθυμούμε. Marichika, ενημέρωσέ μας πότε θα κλείσεις ραντεβού,ε; Κι εσύ Τζινάκι νομίζω ότι έχετε πολύ καλές προοπτικές! Αποκλείσατε τουλάχιστον την περίπτωση δανεικών ωαρίων!:p

Άντε να περάσουν οι μέρες να δούμε και τα δικά μας ΄τα μαντάτα!!!!

Marichika
24-10-11, 07:43
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Μόλις κλείσω ραντεβού εννοείται πως θα ενημερώσω. Περιμένω όμως και τα δικά σας νέα αφού θα τα περάσετε νωρίτερα. Καλή μας επιτυχία!
(άσχετο... μήπως ξέρετε πόσες ενέσεις χρειάζονται για την διέγερση των ωοθηκών? ...είμαι λίγο φοβιτσιάρα....)

ΤΖΙΝΑ1990
24-10-11, 08:29
ΚΑΛΗΜΕΡΑ μιραντα!! κοιτα δεν ειναι και σιγουρο οτι δεν θα παρουμε δανεικα απλα κοιταμε μηπως και τα γλιτοσουμε!!
marichika κοιτα εγω πριν 1,5 χρονο ειχα κανει δοκιμαστικη διεγερση των οωθηκων το προγραμμα ειναι για 15 μερες.. εγω εκανα μια ενεση την ημερα την ιδια ωρα αλλα εχει σχεση και η δοση αλλα ειναι ετσι ξερω για 15 μερες!! τωρα μη τις φοβασε εγω ις εκανα στην κοιλιτσα μου βασικα δεν πονουσε το τρυπιμα αλλα λιγο το φαρμακο...

ΤΖΙΝΑ1990
24-10-11, 12:03
πηγα σημερα στο γυναικολογο να του δειξω την σαλπιγγογραφια και μου ειπε να ξανα κανω ορμονολογικες εξετασεις δηλαδη FSH LH ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ και ακομα μια που λεγεται ΑΜΗ τι ακριβος ειναι αυτη???

miranda!
24-10-11, 13:40
πηγα σημερα στο γυναικολογο να του δειξω την σαλπιγγογραφια και μου ειπε να ξανα κανω ορμονολογικες εξετασεις δηλαδη FSH LH ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ και ακομα μια που λεγεται ΑΜΗ τι ακριβος ειναι αυτη???

Kαλά γιατί πάλι ορμονολογικές; Τώρα δεν τις έκανες;;;:confused:

"ΑΜΗ: εξέταση αίματος, που όπως δηλώνουν μπορεί να προβλέψει πόσος χρόνος απομένει σε μια γυναίκα πριν εισέλθει στην εμμηνόπαυση. Η εξέταση μετρά επίπεδα της αντιμυλλέριου ορμόνης (AMH), που παράγεται από τα κύτταρα στις ωοθήκες και αποτελεί δείκτη ωοθηκικής λειτουργίας.

Η εξέταση θα μπορούσε να αποτελέσει σημαντικό διαγνωστικό όπλο για την αξιολόγηση της αναπαραγωγικής ζωής και να παράσχει περισσότερο ακριβή δεδομένα σε σχέση με τη χρονολογική ηλικία."
(http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=12115)

ΤΖΙΝΑ1990
24-10-11, 14:17
θα τις ξανακανω γιατι οπως λεει θα πρεπει να ειχα 1 μηνα που ειχα κωψει τα χαπια γιατι τωρα που την εκανα μπορει να μην δειχνει τα πραγματικα επιπεδα...!! 18 νοεμβριου θα τις ξανακανω και θα του τις παω..!!

miranda!
24-10-11, 19:54
θα τις ξανακανω γιατι οπως λεει θα πρεπει να ειχα 1 μηνα που ειχα κωψει τα χαπια γιατι τωρα που την εκανα μπορει να μην δειχνει τα πραγματικα επιπεδα...!! 18 νοεμβριου θα τις ξανακανω και θα του τις παω..!!

Στην αναμονή λοιπόν για το Νοέμβρη! και οι δυο μας!

ΤΖΙΝΑ1990
24-10-11, 20:30
ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝ....!!!ΠΙΣΤΕΩ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΟΥΜΕ !!

miranda!
25-10-11, 00:26
ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝ....!!!ΠΙΣΤΕΩ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΟΥΜΕ !!

Αμαν! Ελπίζω να μην έχουμε και απρόοπτα με απεργίες!Φαντάζεσαι να την κάνουμε μαζί; :)

ΤΖΙΝΑ1990
25-10-11, 09:07
ΛΕΣ??? κοιτα εγω τον δεκεμβριο θα βαλω μπροστα βασικα μετα τις πεντε δεκεμβριου γιατι εκεινη την περιοδο θα παω στην αθηνα που με παρακολουθει μια ιδοκρινολογοσ και δεν θελω να βγω απο το προγραμματης..!! μετα της πεντε ομωσ.. σιγουρα εκτος και αν τυχει τπτ με το ωαριο θελω τπτ δανεικο και αργισω εκει.. τι να πω!!

miranda!
25-10-11, 13:48
ΛΕΣ??? κοιτα εγω τον δεκεμβριο θα βαλω μπροστα βασικα μετα τις πεντε δεκεμβριου γιατι εκεινη την περιοδο θα παω στην αθηνα που με παρακολουθει μια ιδοκρινολογοσ και δεν θελω να βγω απο το προγραμματης..!! μετα της πεντε ομωσ.. σιγουρα εκτος και αν τυχει τπτ με το ωαριο θελω τπτ δανεικο και αργισω εκει.. τι να πω!!

Θα δείξει! Για να πάω να δούμε τι θα μας πουν και μετά δεν ξέρω και τι χρόνο αναμονής θα έχει. ΄Δεν έχω ιδέα. Από οτι εχω διαβάσει από άλλες κοπέλες, περιμένουν να αδιαθετήσουν για να ξεκινησουν την αγωγή. Εγώ όταν θα πάω θα είμαι λίγες μέρες πριν την περίοδο. Μετά πάλι είναι και το θέμα της ρπιτροπής στο ΙΚΑ οπου π΄ρεπει να πάω Αθήνα και εκεί σου κλείνουν μετά από κανένα μήνα ραντεβού από όταν πάρεις.Προβλέπω να μας πιάνουν οι γιορτές κι ισως πάμε αργότερα. Αλλά ότι και να λέω, είναι σκέψεις μου, που μπορεί να είναι και λανθασμένες!!! ΧΙΧΙΧΙΧΙ! Οπότε τζάμπα λόγια! 15 μέρες υπομονή!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Marichika
30-10-11, 15:43
Καλησπέρα κυρίες!
Τι είναι αυτα που διαβάζω για επιτροπές? Τι κόστος έχουν αυτά τα φάρμακα που είναι προτιμότερο να τρέχεις Αθήνα σε επιτροπές αντί να τα πληρώσεις???
..... Απογοητέυομαι...... Δεν το περίμενα τόσο πολύπλοκο.... Πάντως αύριο θα κλείσω το πρώτο ραντεβού. Για να δούμε!

miranda!
01-11-11, 17:16
Καλησπέρα κυρίες!
Τι είναι αυτα που διαβάζω για επιτροπές? Τι κόστος έχουν αυτά τα φάρμακα που είναι προτιμότερο να τρέχεις Αθήνα σε επιτροπές αντί να τα πληρώσεις???
..... Απογοητέυομαι...... Δεν το περίμενα τόσο πολύπλοκο.... Πάντως αύριο θα κλείσω το πρώτο ραντεβού. Για να δούμε!

Marichika τι κάνεις; Εκλεισες ραντεβού; Εγώ περιμένω να περάσουν οι μέρες για το δικό μας, 10 του μήνα! Σχετικά με την ερώτηση σου είναι 2 επιτροπές μια Αθηνα κ μια Θεσσαλονίκη. Η αλήθεια είναι ότι τα φάρμακα είναι αρκετά ακριβά να τα πάρεις μονη σου. Με το ΙΚΑ πληρώνεις συμμετοχή κ μετά σου δικαιολογεί κ ένα μικρό πόσο για την προσπάθεια. Μπες στη σελίδα του ΙΚΑ. Θα βρεις πολλές πληροφορίες

ΤΖΙΝΑ1990
10-11-11, 21:04
ΓΕΙΑ σου μιραντα! τι κανεισ?? καλα?? εχω καιρο νΑ ΜΠΩ!! ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?? ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΛΑΡΙΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ Ε?? ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΕΙς ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ!! εγω την δευτερα θα παω να κανω τις εξετασεις και την τριτη το πρωι θα τις παω και γω να δουμε πως προχωραμε!! λοιπον περιμενω νεα σου οκ??

miranda!
13-11-11, 13:32
ΓΕΙΑ σου μιραντα! τι κανεισ?? καλα?? εχω καιρο νΑ ΜΠΩ!! ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?? ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΛΑΡΙΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ Ε?? ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΕΙς ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ!! εγω την δευτερα θα παω να κανω τις εξετασεις και την τριτη το πρωι θα τις παω και γω να δουμε πως προχωραμε!! λοιπον περιμενω νεα σου οκ??

Tzina μου καλησπέρα! Μόλις βρήκα χρόνο να μπω να γράψω! Πώς είσαι,όλα καλά? Λοιπόν τα νέα μας!!!

Πήγαμε στο ραντεβού. Ο Μεσήνης για πρώτη φορά που τον είδαμε μας έκανε πολύ καλή εντύπωση! Είδε τις εξετάσεις μας και προχωράμε και επισήμως στην εξωσωματική. Μα έδωσε ένα κατεβατό εξετάσεων, κυρίως δικές μου και μόλις τις συγκεντρώσουμε θα ξαναπάμε να δούμε πως προχωράμε. Τώρα ύριο θέλω να πάρω στην επιτροπή του ΙΚΑ να κλεισω ραντεβού, μάλλον πάε στη Θεσσαλονίκη γι αυτό που είναι πιο βολικό για μας από εδώ παρά Αθήνα, που νόμιζα. Ελπίζω να ανταπεξέλθουμε με τόσα ταξίδια οικονομικά. Φαντάσου, για τη Λάρισα αυθημερόν, χαλάσαμε για την πλάκα 300 ευρω!!! και χαλάλι βέβαια απλά με αγχωνει κ αυτό το θέμα να τα καταφέρουμε γιατί δυστυχώς δεν τρεχουν απ τα μπατζάκια μας:smile::smile::smile:

Η εξωσωματική θα πάει 500 ευρώ και από αυτά θα μας δικαιολογήσει το ΙΚΑ νομίζω γύρω στα 360 ευρώ. Αν πετύχει φυσικά. Αυτά φαντάζομαι θα τα ξέρεις.

Το σπαστικό είναι ότι γιατην FSH που μου εγραψε πρέπει να την κάνω 2η-3η μέρα του κύκλου και σήμερα αδιαθέτησα, οπότε μάλλον δεν θα τις προλάβω, οπότε πρέπει να περιμένω τον άλλο μηνα!!!!:sad::sad::sad: Βλακεία αυτό!!!

Αυτά απο μένα! Εσύ? Καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις σου!!!!! Περιμένω νέα!!! Σε φιλώ!!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
16-11-11, 09:36
πολυ ωραια!! μπραβο σου! κανε τις εξετασεις που ειναι να κανεις και ολα καλα θα πανε!! εγω πηγα την δευτερα εκανα τις εξετασεις μου ειπε να παω την παρασκευη γιατι η εξεταση της ΑΜΗ θελει μερες 90 ευρω στοιχησαν και την παρασκευη που θα τις παρω θα παω κατευθειαν στο πνλ να τις δειξω στο γιατρο!!!

Louloucaa
16-11-11, 10:13
ΚΑΛΗΜΕΡΑ κι απο εμένα!!! αχ κοριτσακια μου καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνια σας ... στην ιδια φάση ημουν κι εγω, δεν ήξερα που παν τα τέσσερα!!! Εγω χθες εκανα εμβρυομεταφορα στο Πανεπιστημιακο και τωρα είμαι στο κρεββάτι ξάπλα .Θα παραμείνω ξάπλα μεχρι την Κυριακή . Εγω τον Νταφοπουλο ειχα και είναι πολυ καλός αλλά ακόμα πιο καλή είναι ή μαια που τον βαηθάει και στην ουσια οταν ξεκινησετε την προσπάθεια πιο πολυ μ αυτην θα μιλάτε παρά με τουσ γιατρούς... οτι θελετε να με ρωτησετε ειμαι στη διαθεση σας!!!! μακαρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!

ΤΖΙΝΑ1990
16-11-11, 14:00
ΚΑΛΗΜΕΡΑ κι απο εμένα!!! αχ κοριτσακια μου καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνια σας ... στην ιδια φάση ημουν κι εγω, δεν ήξερα που παν τα τέσσερα!!! Εγω χθες εκανα εμβρυομεταφορα στο Πανεπιστημιακο και τωρα είμαι στο κρεββάτι ξάπλα .Θα παραμείνω ξάπλα μεχρι την Κυριακή . Εγω τον Νταφοπουλο ειχα και είναι πολυ καλός αλλά ακόμα πιο καλή είναι ή μαια που τον βαηθάει και στην ουσια οταν ξεκινησετε την προσπάθεια πιο πολυ μ αυτην θα μιλάτε παρά με τουσ γιατρούς... οτι θελετε να με ρωτησετε ειμαι στη διαθεση σας!!!! μακαρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!

γεια σου louloucaa και γω τον νταφοπουλο εχω καλος μου φενεται!! εγω τωρα εχω κανει καποιεσ εξετασεις για να δουμε αμα λειτουργουν οι οωθηκες μου αμα ειναι να κανουμε σπερματενχηση η με φυσικο τροπο.. γιατι εγω οταν πηγα του ειπα κατευθειαν για εξωσωματικη με δανεικο ωαριο και μου ειπε να κανες τις εξετασεις τωρα την παρασκευη θα παω να δουμε τι θα μου πει!! να σου πω ποσο σου στοιχισε μεχρι τωρα.. γιατ ιοπως καταλαβενεις το οικονομικο ειναι ενα προβλημα...

miranda!
16-11-11, 14:16

Ax Louloucaa μου σε ευχαριστούμε για τη χείρα βοηθείας!!!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να έχεις σύντομα τα επιθυμητά αποτελέσματα! Μακάρι να ήμουν κι εγώ στη θέση σου,όλο αυτό με τις εξετάσεις και τα χαρτιά με αγχώνει πολύ γιατί φοβάμαι μηπως κάνω κάποιο λάθος!
Πως ήταν η εμπειρία σου ως τώρα; Δυσκολεύτηκες σε κάτι;Με τα φάρμακα πως ήταν; Είχες τίποτα ενοχλήσεις;
Εγώ σήμερα πηρα στη Θεσσ/κη κι έκλεισα ραντεβού για τις 15/12 για την επιτροπή. έχω όμως μια απορία αν μορείς να με διαφωτίσεις!
Το παραπεμπτικό που παίρνουμε στην επιτροπή απο γιατρό του ικα τι χαρτί είναι; το παίρνω απο το γυναικολόγο μου ή το πανεπιστ/κο; ο γυναικολόγος μου, μου έδωσε απλά ενα χαρτί όπου γράφει : ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ, και ότι εγώ θα υποβληθώ σε εξωσωματική λόγω υπογονιμότητας του συζήγου. Κι επειδή δεν ήταν σίγουρος μου έδωσε και ένα δεύτερο ίδιο οπουέλεγε λόγω υπογονιμότητας του ζευγαριού. Μου είπε να ρωτήσω ποιο από τα 2 κάνει. Για΄τί έχω την εντύπωση ότι κάτιδεν κολλάει εδώ; Μήπως το χαρτί αυτό είναι κάτι άλλο; Επίσης στη σελίδα του ΙκΑ αναφέρε και ένα ειδικό συνημμένο εντυπο που κατατίθεται στην επιτροπή μαζί με το παραπεμπτικό. Τι είναι αυτό πάλι;Ο γιατρός μου έχει ΙΚΑ αλλά μήπως θέλει γιατρό που δέχεται ραντεβού και μέσα στο ικα; Μήπως αυτόι μόνο έχουν συγκεκριμένα έντυπα; Αν φτάσω στη Θεσσ/κι με λάθος χαρτιά δε θα το αντέξω...

Louloucaa
16-11-11, 14:53
γεια σου louloucaa και γω τον νταφοπουλο εχω καλος μου φενεται!! εγω τωρα εχω κανει καποιεσ εξετασεις για να δουμε αμα λειτουργουν οι οωθηκες μου αμα ειναι να κανουμε σπερματενχηση η με φυσικο τροπο.. γιατι εγω οταν πηγα του ειπα κατευθειαν για εξωσωματικη με δανεικο ωαριο και μου ειπε να κανες τις εξετασεις τωρα την παρασκευη θα παω να δουμε τι θα μου πει!! να σου πω ποσο σου στοιχισε μεχρι τωρα.. γιατ ιοπως καταλαβενεις το οικονομικο ειναι ενα προβλημα...

εγω οταν πήγα είχα μαζί μου όλες τις απαιτούμενες εξετάσεις(ορμονολογικες ,σαλπιγγογραφία και του συζυγου) και δεν του ειπα οτι θελω εξωσωματική το αφησα σ αυτον να μου προτεινει την καλύτερη λύση. Μου είπε να δοκιμάσουμε σπερματέγχυση αλλα να ξανακάνει ο άντρας μου ενα σπερμοδιαγραμμα γιατι αυτο που του πήγαμε ήταν απο 2 μηνες πριν. εγω δεν πολυηθελα σπερματεγχυση γιατι ειχα κανει ηδη μια φορα και τζιφος... κανουμε το σπερμοδιαγραμμα και ήταν χάλιααα και μου λέει οτι η σπερματέγχυση δεν προκειται να πιασει με τα νουμερα που είχαμε (4.000.000 σπερματοζωαρια) ....Οσον αφορά το κόστος.. 500ευρώ είναι η ωοληψία και η εμβρυομεταφορα -απο αυτά κάποια σου επιστρεφει το ταμείο σου εγω που εχω ΤΕΒΕ θα πάρω πίσω 170 για την ωοληψία και αν μεινω εγγυοσ αλλα 170 για την εμβρυομεταφορα. Τα φάρμακα είναι λίγο ακριβούτσικα 270 ευρώ περιπου πληρωσα συμμετοχή . οι εξετασεις αιματος είναι κι αυτες ακριβούτσικες να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι ποσο γιατι δεν τις έκανα όλες μαζί..υπολόγιζε ενα 1000ρικο πάνω κάτα για όλα.:mad: Το οικονομικο δυστηχώς είναι πρόβλημα για όλους μας πια....

Louloucaa
16-11-11, 14:59
Ax Louloucaa μου σε ευχαριστούμε για τη χείρα βοηθείας!!!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να έχεις σύντομα τα επιθυμητά αποτελέσματα! Μακάρι να ήμουν κι εγώ στη θέση σου,όλο αυτό με τις εξετάσεις και τα χαρτιά με αγχώνει πολύ γιατί φοβάμαι μηπως κάνω κάποιο λάθος!
Πως ήταν η εμπειρία σου ως τώρα; Δυσκολεύτηκες σε κάτι;Με τα φάρμακα πως ήταν; Είχες τίποτα ενοχλήσεις;
Εγώ σήμερα πηρα στη Θεσσ/κη κι έκλεισα ραντεβού για τις 15/12 για την επιτροπή. έχω όμως μια απορία αν μορείς να με διαφωτίσεις!
Το παραπεμπτικό που παίρνουμε στην επιτροπή απο γιατρό του ικα τι χαρτί είναι; το παίρνω απο το γυναικολόγο μου ή το πανεπιστ/κο; ο γυναικολόγος μου, μου έδωσε απλά ενα χαρτί όπου γράφει : ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ, και ότι εγώ θα υποβληθώ σε εξωσωματική λόγω υπογονιμότητας του συζήγου. Κι επειδή δεν ήταν σίγουρος μου έδωσε και ένα δεύτερο ίδιο οπουέλεγε λόγω υπογονιμότητας του ζευγαριού. Μου είπε να ρωτήσω ποιο από τα 2 κάνει. Για΄τί έχω την εντύπωση ότι κάτιδεν κολλάει εδώ; Μήπως το χαρτί αυτό είναι κάτι άλλο; Επίσης στη σελίδα του ΙκΑ αναφέρε και ένα ειδικό συνημμένο εντυπο που κατατίθεται στην επιτροπή μαζί με το παραπεμπτικό. Τι είναι αυτό πάλι;Ο γιατρός μου έχει ΙΚΑ αλλά μήπως θέλει γιατρό που δέχεται ραντεβού και μέσα στο ικα; Μήπως αυτόι μόνο έχουν συγκεκριμένα έντυπα; Αν φτάσω στη Θεσσ/κι με λάθος χαρτιά δε θα το αντέξω...

σ ευχαριστώ για τις ευχές σου!! για την επιτροπη του ικα δεν γνωριζω να σου απαντησω γιατι εγω εχω ΤΕΒΕ και μονο μια βεβαιωση τους πήγα που εγραφε οτι χρειαζομαι εξωσωματική. Τα φάρμακα και τις εξετάσεις μου τα γραφει ο γιατρός του ΤΕΒΕ κι ετσι πληρωνω το 25%. Εχω την εντύπωση οτι τις εξετασεις σου θα πρεπει να τις κάνεις σε εργαστηριο του ΙΚΑ για να τις δεχτει η επιτροπη, ψαξτο καλα πάντως!

Louloucaa
16-11-11, 15:01
θα ξαναμπώ αυριο κοριτσακια για να σας πω αναλυτικά την εμπειρια αυτη... πρέπει να κλείσω .. πάντως δεν είναι τιποτα!!!

LILA82
17-11-11, 15:22
Κορίτσια καλησπέρα και από εδώ,Miranda μου μην αγχώνεσαι τόσο πολύ!λοιπόν,εγώ που θα μπω στην διαδικασία αυτή για 3η φορά έχω να σου πω ότι τουλάχιστον για μένα δεν είναι και κάτι το φοβερό!μόνο την πρώτη ένεση έκανα στο φαρμακείο για να μου δείξουν και μετά μόνη μου,δεν είναι τυχαίο που τις κάνουμε στην κοιλιά γιατί εκεί έχει πάντα περισσότερο λίπος και είναι πιο εύκολο απ'ότι σε άλλα σημεία,εμένα δεν με πόνεσαν καθόλου,μόνο ένα μηδαμινό τσούξιμο μπορεί να νιώσεις σε μερικές όταν μπαίνει το φάρμακο,παιχνιδάκι σου λέω,θα το δεις!!!!!και θα καταλάβεις ότι αυτό θα είναι το λιγότερο που θα σκέφτεσαι,πρέπει κάθε μέρα να τις κάνεις την ίδια ώρα.Η ωοληψία είναι και αυτή απλή,μια ελαφριά μέθη σου κάνουν και φεύγεις αμέσως και η εμβρυομεταφορά ακόμη πιο απλή,ούτε μέθη ούτε τίποτα,σαν τεστ παπ είναι!ελπίζω να σε διαφώτισα!Είναι λογικό να τα σκέφτεσαι γιατί είναι η 1η φορά και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να είναι και η τελευταία,σου το εύχομαι ολόψυχα!louloucka εύχομαι μια τεράστια χοριακή!!!!!!!!!!!!!:p:p:p:p:p:p

Louloucaa
18-11-11, 10:45
LILA82 Σ υχαριστώ πολύ!!!

Πιστευω οτι το χειρότερο στην εξωσωματική είναι η αναμονή... περιπμένω πως και πως να φτασει 28/11 για να κάνω την χοριακή , και δεν περνάνε με τιποτα οι μέρες!
η διαδικασία είναι απλή. Μην σας τρομάζουν οι ενέσεις, δεν είναι τίποτα. εγω έκανα καθε μέρα 2 στην κοιλιά και δεν πονάνε, οπως ειπε και η LILA82 μονο το φάρμακο μπορεί να τσούξει λιγάκι. στο νοσοκομείο μου έδειξαν πως να κάνω τις ενέσεις και μετα τις έκανα μόνη μου. τα φάρμακα έχουν πολλές ορμόνες μέσα και μπορεί να εχετε μερικές παρενέργειες.. κυριώς πονάκια περιοδου, νεύρα, πρησμένο στήθος. Εμενα το στήθος μου πονουσε και ποναέι και τωρα που σας γράφω πολύ!! Φοραω σουτιεν της μαμας μου γιατι τα δικά μου με σφιγγουν πολύ, και οταν το βγάζω νίωθω σαν αγελάδα, τοσο βαρια είναι...

LILA82
18-11-11, 11:30
Καλημέρα κορίτσια!τι κάνετε?Louloucka θα συμφωνήσω μαζί σου για την αναμονή,ότι σε όλη αυτή την διαδικασία είναι το χειρότερο!και επίσης θα συμφωνήσω για το πρήξιμο του στήθους!ποτέ δεν είχε φτάσει σε αυτό το μέγεθος που είναι τώρα!αλλά νομίζω ότι μπροστά σε όλο αυτό που κάνουμε αυτά είναι πταίσματα!ε?

miranda!
18-11-11, 12:35
Καλημερα κοριτσάκια!!! τι μου κάνετε;

Louloucaa 10 μερούλες είναι, θα περάσουν οι άτιμες!!!! Να είσαι ήρεμη όσο μπορείς και βρες να απασχολέισαι με διάφορα, να ξεχνιέσαι!! Να έχεις θετικότατη και τεράαααααααααααααααααααααααααστια χοριακή σου έυχομαι!!!!:lol::lol::lol::lol:

Αχ να φτάσω κι εγώ σ αυτή τη θεση........... Αιώνας μου φαίνεται!!! :???:

Lilaki σε ευχαριστώ για τη ν ενθάρρυνση που μου δίνεις!!! Σίγουρα η επιτροπή δεν είναι τίποτα μπροστά στην αγωνία της επιτυχίας της εξωσωματικής! Αυτή τη στιγμή ομως έχω μπερδευτεί πολύ! Αν ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα!!!
Δύσκολο είναι να πουν: Θα κάνεις αυτό κι αυτο και το άλλο και να τελειώνουμε . Ποπο μπέρδεμα... :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Όσο για το πρήξιμο στο στήθος που λέτε, αντε ευακιρία να βάλω κι εγώ κανένα μεγαλύτερο νουμεράκι!!!! χεχεχε!!!! (ας ευθυμήσουμε και λίγο!!!)

Lila μου σου εύχομαι να είναι η τρίτη και τυχερή!!!!!

ΟΛΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ TH LOULOUCAA ΝΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ!!!!!!!!!!
ΑΝΟΙΞΕ ΔΡΟΜΟ LOULOUCAA NA AKΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥME!!!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!

Louloucaa
18-11-11, 13:23
χαχαχα μ εκανες και γέλασα!!!!! μακαρί κοριτσια μακαρι να ανοιξω τον δρομο..!!!

ΤΖΙΝΑ1990
18-11-11, 13:44
γεια σας κοριτσακια μου!! μολις γυρισα απο το πνλ απο το νταφοπουλο!! πηγα σημερα πηρα τις εξετασεις οι οποιεσ η fsh η lh και η οιστταδιολη ηταν πολυ καλεσ η amh ομως ηταν χαλια δειχνει οτι εχω πολυ χαμηλη γονημοτητα..... τις πηγα στον νταφοπουλο ο οποιος μολις τις ειδε ειπε κατευθειαν να μου γραψει φαρμακα να ξεκινησω να κανουμε σπερματενχιση γιατι ειπε οτι με το επιπεδο που εχω στην AMH δεν εχουμε πολυ χρονο....!!αυτα την δευτερα θα παω με τον αντρα μου να το συσητησουμε με το νταφοπουλο.υπαρχει και αυτο το γ......νο προβλημα το οικονομηκο..και αστα να πανε..!!!

miranda!
18-11-11, 23:27
Τζίνα μου μην αγχωνεσαι! Ούτως η άλλως με τα φάρμακα κ την εξωσωματικη αυτο δε θα βελτιωθεί; Τώρα το οικονομικό ασε! Μια απο τα ίδια! Δε μπορείς να δικαιολογησεις κατι με το ταμείο σου; Λογικά στα φάρμακα κατι θα γίνεται δε μπορεί! Ρωτά το Νταφοπουλο να σε κατευθύνει αφού θα πας τη Δευτέρα!

miranda!
18-11-11, 23:29
χαχαχα μ εκανες και γέλασα!!!!! μακαρί κοριτσια μακαρι να ανοιξω τον δρομο..!!!

Ναι ναι! Άντε να ανέβουμε!!! :p:p:p

ΤΖΙΝΑ1990
19-11-11, 08:49
καλημερα!! κοιτα μιραντα τα πραγματα ειναι λιγο περιπλοκα με εμενα.. ο αντρασ μου ειναι στρατιωτικοσ και εχει δημοσιο.. αλλα μεχρι να βγει το βιβλιαριο κανει 5 μηνεσ.. εγω τωρα ειμαι ακομα ασφαλισμενη στον πατερα μου που εχει ικα.. αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ακομα γιατι λενε οτι μολισ παντρεβεσαι σταματα αυτοματα η ασφαλιση που μου εχει ο πατερασ μου.. αλλα ακι απο την αλλη 5 μηνεσ ασγαλιστη θα ειμαι?? πεσ οτι γινεται κατι τι θα κανω....

Louloucaa
19-11-11, 11:05
καλημερα!! κοιτα μιραντα τα πραγματα ειναι λιγο περιπλοκα με εμενα.. ο αντρασ μου ειναι στρατιωτικοσ και εχει δημοσιο.. αλλα μεχρι να βγει το βιβλιαριο κανει 5 μηνεσ.. εγω τωρα ειμαι ακομα ασφαλισμενη στον πατερα μου που εχει ικα.. αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ακομα γιατι λενε οτι μολισ παντρεβεσαι σταματα αυτοματα η ασφαλιση που μου εχει ο πατερασ μου.. αλλα ακι απο την αλλη 5 μηνεσ ασγαλιστη θα ειμαι?? πεσ οτι γινεται κατι τι θα κανω....

ωχ αυτό είναι όντως πρόβλημα!!! δεν γίνεται να επισεύσετε την διαδικασία για το βιβλιάριο?? ψάξτο καλά, στην ανάγκη παρακαλεσε ωστε να ασφαλιστείς άμεσα!!! γιατι το κόστος είναι απαγορευτικό, τα φάρμακα μονο για την εξωσωματική είναι γυρω στο χιλιάρικο... δεν γίνεται να τα πληρώσεις απο την στιγμή που δικαιούσαι να πληρώσεις μόνο τη συμμετοχή.
εισαι φρεσκοπαντρεμένη??? εμείς παντρευτήκαμε στις 15 οκτ, κάναμε πολιτικό για να είμαστε καλυμένοι για την εξωσωματική και αμα έρθει και μπεμπε κανουμε κ γάμο με βάπτιση μαζί... !

Louloucaa
19-11-11, 11:11
γεια σας κοριτσακια μου!! μολις γυρισα απο το πνλ απο το νταφοπουλο!! πηγα σημερα πηρα τις εξετασεις οι οποιεσ η fsh η lh και η οιστταδιολη ηταν πολυ καλεσ η amh ομως ηταν χαλια δειχνει οτι εχω πολυ χαμηλη γονημοτητα..... τις πηγα στον νταφοπουλο ο οποιος μολις τις ειδε ειπε κατευθειαν να μου γραψει φαρμακα να ξεκινησω να κανουμε σπερματενχιση γιατι ειπε οτι με το επιπεδο που εχω στην AMH δεν εχουμε πολυ χρονο....!!αυτα την δευτερα θα παω με τον αντρα μου να το συσητησουμε με το νταφοπουλο.υπαρχει και αυτο το γ......νο προβλημα το οικονομηκο..και αστα να πανε..!!!

τι ακριβως δείχνει η amh και τι ακριβώς εννοεί οτι δεν έχετε χρόνο?? το σπέρμα του αντρα σου είναι καλό για σπερματέγχυση??? γιατι κι εμενα για σπερματέγχύση λέγαμε αρχικα αλλα τελικά εκανα εξωσωματική γιατι το σπέρμα χειροτεψε....
Η σπερματέγχυση είναι και πιο οικονομική ενοείται και με λιγότερα φάρμακα και συνήθως κάνεις 2-3 κι αν δεν πετύχει πας για εξωσωματική. σου εύχομαι να κάνεις μια πολυ πετιχυμένη σπερματέγχυση και να αποφύγεις όλη την διαδικασία της εξωσωματικής!!!!! ;)

ΤΖΙΝΑ1990
19-11-11, 15:59
Η ΑΜΗ ειναι αυτη που δειχνει την παραγωγηκοτητα μου το φυσιολογικο ειναι 4.0-,68 και γω ειχα 0,4 και λεει οτι εχω πολυ χαμηλη γονημοτητα και την ειδε ο νταφοπουλοσ και μου λεει οτι δεν εχω χρονο πρεπει να το κανω αμεσωσ γιατι μπορει να κατεβει και αλλο.. που να παει δλδ αλλα τελλοσ πανρον απλα κοιταμε να μην παρω δανεικο ωαριο.. οσο για το βιβλιαριο δεν γινεται πιο γρηγορα τοσο κανει...... τωρα θα κοιξω με το ικα αμα μπορω να κανω κατι αμα οχι θα τα πληροσω τι να κανω.....

miranda!
19-11-11, 16:27
Η ΑΜΗ ειναι αυτη που δειχνει την παραγωγηκοτητα μου το φυσιολογικο ειναι 4.0-,68 και γω ειχα 0,4 και λεει οτι εχω πολυ χαμηλη γονημοτητα και την ειδε ο νταφοπουλοσ και μου λεει οτι δεν εχω χρονο πρεπει να το κανω αμεσωσ γιατι μπορει να κατεβει και αλλο.. που να παει δλδ αλλα τελλοσ πανρον απλα κοιταμε να μην παρω δανεικο ωαριο.. οσο για το βιβλιαριο δεν γινεται πιο γρηγορα τοσο κανει...... τωρα θα κοιξω με το ικα αμα μπορω να κανω κατι αμα οχι θα τα πληροσω τι να κανω.....

Τζινα μου καλησπέρα! Αυτο σημαίνει οτι ισως δε θα χρειαστείς τελικά δανεικό ωάριο; Μακαρι!!! Δες πάντως αν σε καλύπτει το βιβλιαριο του μπαμπά σου.Όπως λες κι εσύ μέχρι να βγει του άντρα σου, υποτιθεται εισαι ανασφάλιστη; Κι αν οχι, του άντρα σου σε πόσο καιρό βγαίνει; Δε σου δίνει αυτό το χρόνο ο Νταφόπουλος;Τι εννοεί να βιαστείς; Για λίγους μήνες δηλαδή θα αλλάξουν τόσο πολύ;:?:

miranda!
19-11-11, 16:29
ωχ αυτό είναι όντως πρόβλημα!!! δεν γίνεται να επισεύσετε την διαδικασία για το βιβλιάριο?? ψάξτο καλά, στην ανάγκη παρακαλεσε ωστε να ασφαλιστείς άμεσα!!! γιατι το κόστος είναι απαγορευτικό, τα φάρμακα μονο για την εξωσωματική είναι γυρω στο χιλιάρικο... δεν γίνεται να τα πληρώσεις απο την στιγμή που δικαιούσαι να πληρώσεις μόνο τη συμμετοχή.
εισαι φρεσκοπαντρεμένη??? εμείς παντρευτήκαμε στις 15 οκτ, κάναμε πολιτικό για να είμαστε καλυμένοι για την εξωσωματική και αμα έρθει και μπεμπε κανουμε κ γάμο με βάπτιση μαζί... !

louloucaa ολόφρεσκοι είστε,ε? Να ζήσετε κοπέλα μου ευτυχισμένοι και με υγεία πάντα! Και με καλά αποτελέσματα!!!!! Ναι να ερθει κ το μικρούλι και μεταααα!!! Ουουουουουυ ποιος σας πιάνει!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
19-11-11, 23:01
γεια σου μιραντα!! κοιτα οπωσ τα λεει ο νταφοπουλος οχι δεν θα χρειαστουμε δανεικο αλλα εγω να πω την αληθεια δεν το πολυ πιστευω οτι θα πετυχει.. τεσπα τη νδευτερα που θα παω θα του πω για τις ανυσιχιες μου.. το βιβλιαριο το βαλαμε μπραστα προσφατα... οποτε σε κανα 4 μηνο 4 μηνο θα ειναι ετοιμο..
τωρα απο την εκφραση του γιατρου μαλον το βιαζεται γιατ ιφοβαται μηπωσ πεσει πιο κατω γιατ ιγια ηλικεια 21 χρονων και να εχω τετοιες τιμες ειναι αστα να παν εγω ορμονικα μοιαζω λες και ειμαι 70 χρωνων....
εγω ςνςσεις εχω ξανακανει αλλα τωρα μου ερχεται ζορι να τις ξανακανω... οχι οτι πονανε αλλα ειναι αυτη η διαδικασια η ψυχοφθορα μου σε ριχνει... αλλα μπρος στον πονο .. τουλαχιστον να βγει και κατι καλο!

miranda!
20-11-11, 21:51
γεια σου μιραντα!! κοιτα οπωσ τα λεει ο νταφοπουλος οχι δεν θα χρειαστουμε δανεικο αλλα εγω να πω την αληθεια δεν το πολυ πιστευω οτι θα πετυχει.. τεσπα τη νδευτερα που θα παω θα του πω για τις ανυσιχιες μου.. το βιβλιαριο το βαλαμε μπραστα προσφατα... οποτε σε κανα 4 μηνο 4 μηνο θα ειναι ετοιμο..
τωρα απο την εκφραση του γιατρου μαλον το βιαζεται γιατ ιφοβαται μηπωσ πεσει πιο κατω γιατ ιγια ηλικεια 21 χρονων και να εχω τετοιες τιμες ειναι αστα να παν εγω ορμονικα μοιαζω λες και ειμαι 70 χρωνων....
εγω ςνςσεις εχω ξανακανει αλλα τωρα μου ερχεται ζορι να τις ξανακανω... οχι οτι πονανε αλλα ειναι αυτη η διαδικασια η ψυχοφθορα μου σε ριχνει... αλλα μπρος στον πονο .. τουλαχιστον να βγει και κατι καλο!

Καλησπέρα Τζίνα μου! Κοίτα μην είσαι απαισιόδοξη! Ακου το γιατρό αου και ολα καλά θα πάνε! Για να σου λέει αυτός ότι δε θα χρειαστείς δανεικό, κάτι θα ξέρει. Όσο για τις ενέσεις σκέψου το στόχο σου και θα σου είναι πιο εύκολο ψυχολογικά να τις κάνεις! Σκέψου οτι δεν είναι τίποτα μπροστά στο δρόμο που έχουμε !!! Και θετικές σκέψεις! Η καλή ψυχολογία πάντα βοηθάει ενώ η άσχημη, μόνο κακό μπορεί να κάνει!!!:-P:-P:-P:-P:-P

Όσο για το βιβλιάριο αν πρέπει να βιαστείς, τι να κάνεις; Αναγκαστικά θα τα πληρώσεις, αλλά για τι ποσό μιλάμε; Αν κατάλαβα καλά θα επιχειρήσετε σπερματέγχυση, οπότε νομίζω παίρνεις λιγότερα φάρμακα από την εξωσωματική οπότε και μικρότερο κόστος; Ρώτησες που κυμαίνονται; Θύμησέ μου, οι εξετάσεις του άντρα σου είναι καλές;

ΤΖΙΝΑ1990
21-11-11, 09:54
καλημερα!! κοιτα τι να σου πω τωρα για το κοστος?? πριν εναμιση χρονο που εκανα δοκιμαστικα λιγεσ ενεσεις για να δουμε αν λειτουργουν οι ωοθηκες 6 κουτια menopur περιπου δλδ για 15 μερες απο μια την ημερα εκαναν κανονικα 880 ευρω.. τα πηρα με το βιβλιαριο της αδερφης μου που εχει ογα και πληρωσα 200 ευρω μαζι με τις σηριγγες και τις μικρες τις βελωνες!! τωρα αυτα δεν ξερω ποσο θα κανουν ..ειναι και η μαρκα του καθενος τωρα για την ποσοτητα εννοοιτε θα ειναι παραπανω δοση... οποτε και παραπανω κουτια...σημερα θα παω με τον αντρα μου να δουμε τι θα μασ πει και να συζητησουμε και το οικονομικο...
τωρα οι εξετασεις του αντρα μου δλδ μονο σπερμοδιαγραμμα που εχει κανει πριν εναμιση χρονο βγηκε 90% κινιτηκοτητα.. τωρα αν μετα απ ο1,5 χρονο επεσαι τοσο πολυ οστε να μη γινεται τι να πω...

ΤΖΙΝΑ1990
21-11-11, 15:24
λοιπον κοριτσακια μου καλα.. ηρθε η ωρα σημερα πηγα στον γιατρο και λεει σπερματενχυση μου εγραψε τα φαρμακα ενεσησ δλδ και κατι σαν τζελ που μπαινει στον κολπο.. αυριο θα παω στο ικα α μου γραψει τα φαρμακα για να μη πληρωσω.. ετσι πιστευω.. κανονικα για σπερματενχυση ειναι δωρεαν αλλα θα δουμε 400 ευρω μου ειπε οτι κανουν ατα φαρμακα χωρις γραψικο 147 ευρω θα δωσω στο νοσοκομειο για να μου κανουν την σπερματενχυση αυτα! αυριο πιστευω να μπορεσω να τα γραψω και να μην εχω προβλημα σαυτο...

miranda!
22-11-11, 09:49
λοιπον κοριτσακια μου καλα.. ηρθε η ωρα σημερα πηγα στον γιατρο και λεει σπερματενχυση μου εγραψε τα φαρμακα ενεσησ δλδ και κατι σαν τζελ που μπαινει στον κολπο.. αυριο θα παω στο ικα α μου γραψει τα φαρμακα για να μη πληρωσω.. ετσι πιστευω.. κανονικα για σπερματενχυση ειναι δωρεαν αλλα θα δουμε 400 ευρω μου ειπε οτι κανουν ατα φαρμακα χωρις γραψικο 147 ευρω θα δωσω στο νοσοκομειο για να μου κανουν την σπερματενχυση αυτα! αυριο πιστευω να μπορεσω να τα γραψω και να μην εχω προβλημα σαυτο...

Τζίνα μου καλημέρα! Μια Χαρα είναι τα νέα σου νομίζω! Το ότι πας για σπρμετεγχυση είναι πολυ καλο αφού μπορείς να αποφύγεις την εξωσωματικη! Εύχομαι να πανε όλα καλα κ να τελειώσει εδώ η ταλαιπωρία σου! Μακάρι να καταφέρεις κατι κ με το ΙΚΑ! Θα περιμένω νέα σου! Φιλακια!

ΤΖΙΝΑ1990
22-11-11, 12:58
καλημερα!! τωρα γυρισα απ οτο ικα!! πολυ τρεξιμο.. μπορεσα εγραψα τα φαρμακα τελικα αλλα.. το ενα το φαρμακο το οποιο ειναι πολυ ακριβο κανει 1050 ευρω αν το παρω απο το φαρμακειο κανει 250 αλλα πηγα στο φαρμακειο του ικα και θα το παρω δωρεαν!! βεβαια επρεπε να το παραγγειλουν και θα ερθει περιπου σε 10 μερες τα αλλα τα φαρμακα ητανε φθηνα! πληρωσα 13 ευρω μαζι με τις σηριγγες και τις μικρες βελωνες!! οποτε κοριτσα απο την αλλη τριτι θα ξεκινησω τις ενεσουλες στην κοιλιτσα....και ο θεος βοηθος!!! αυτα!!

Louloucaa
22-11-11, 18:31
καλημερα!! τωρα γυρισα απ οτο ικα!! πολυ τρεξιμο.. μπορεσα εγραψα τα φαρμακα τελικα αλλα.. το ενα το φαρμακο το οποιο ειναι πολυ ακριβο κανει 1050 ευρω αν το παρω απο το φαρμακειο κανει 250 αλλα πηγα στο φαρμακειο του ικα και θα το παρω δωρεαν!! βεβαια επρεπε να το παραγγειλουν και θα ερθει περιπου σε 10 μερες τα αλλα τα φαρμακα ητανε φθηνα! πληρωσα 13 ευρω μαζι με τις σηριγγες και τις μικρες βελωνες!! οποτε κοριτσα απο την αλλη τριτι θα ξεκινησω τις ενεσουλες στην κοιλιτσα....και ο θεος βοηθος!!! αυτα!!

ααα όντως πολυ καλά τα νέα σου!!!!
αν δεν είχες ελπίδες για την σπερματέγχυση , δεν θα σου το πρότεινε καν! θα σε εβαζε κατ ευθειαν για εξωσωματική οπως έκανε μ εμενα.(άρα κατι καλό θα είδε!!!)
Αντε με το καλό να ξεκινήσεις τις ενεσούλες σου και think positive!!;)

Louloucaa
22-11-11, 18:34
louloucaa ολόφρεσκοι είστε,ε? Να ζήσετε κοπέλα μου ευτυχισμένοι και με υγεία πάντα! Και με καλά αποτελέσματα!!!!! Ναι να ερθει κ το μικρούλι και μεταααα!!! Ουουουουουυ ποιος σας πιάνει!!!!

:p μπααα μπαγιάτικοι ειμαστε!!!! σε μια βδομαδα κλεινουμε 8 χρονια!

ΤΖΙΝΑ1990
22-11-11, 19:52
γεια!! ξερω εγω στο ικα που του ειπα για την ΑΜΗ με αυτο το ποσοστο δεν γινεται λεει δειχνει δλδ οτι δεν λειτουργουν... τι να πω.. θα κανω οτι πρεπε ινα κανω και βλεπουμε!!

miranda!
23-11-11, 12:30
Kαλημέρα κοριτσάκια!!!

Louloucaa μου τι κάνεις; Περάσανε οι μέρες ε; Λίγο ακόμη!!! :p:p:p
Πως νιώθεις;

Τζινάκι αφού σου είπε έτσι ο γιατρός σημαίνει ότι αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις! αφού βρήκες και άκρη με το ικα, κάντο και μακάρι να είναι τυχερό και να τελειώσουν όλα εδώ κοριτσάκι μου!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
23-11-11, 15:42
γεια σου μιραντα!!! μακαρι να ειναι ετσι και να τελειωσουν εδω!! εσυ πως τα πασ?? που βρισκεσαι ?? ποτε θα ξαναερθεις λαρισα??

Louloucaa
23-11-11, 17:42
καληπέρα κοριτσια!!!
τι να κάνω κι εγω...ας τα λέμε καλά γιατι απο ψυχολογία είμαι χάλια... δεν ξερω γιατι αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν ειμαι εγκυος και τσαμπα όλη η προσπάθεια...

ΤΖΙΝΑ1990
23-11-11, 18:12
καληπέρα κοριτσια!!!
τι να κάνω κι εγω...ας τα λέμε καλά γιατι απο ψυχολογία είμαι χάλια... δεν ξερω γιατι αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν ειμαι εγκυος και τσαμπα όλη η προσπάθεια...

ελα βρε louloucaa μου...!! μην απογοιτευεσαι.! γιατι το λες αυτο?? οτι μπορει να μην εισαι εγκυος?? εχεις κανενα συμπτωμα που σου το δειχνει??
μην πεφτεις κοπ΄λα μου ψυχολογικα..!! ολα καλα θα πανε!!

miranda!
23-11-11, 20:08
Louloucaa θα σε μαλωσω!!! Τι κάθεσαι κ σκέφτεσαι; Όλα καλα θα πανε! Μην σκέφτεσαι ετσι! Δευτέρα δε πας για χοριακη; Κανε λίγο υπομονή ακόμη!

Τζίνα μου εγω προσπαθω να οργανωθω για την επιτροπη!!! 15/12 αν πανε όλα καλα είναι το ραντεβού στην επιτροπη Θεσσαλονικη! Αύριο θα Πάρω στο παν/ κο να κλείσω 15 ή 16 ραντεβού να τα συνδυασω! Εντωμεταξυ ανυπομονω να αδιαθετησω ( Κουλο ε; ) για να κάνω τις ορμονολογικες! Έχω άγχος μήπως δε βγουν καλές και χρειαστεί να κάνω καμία θεραπεία κ καθυστερήσουμε. Αλλα τι να κάνουμε; Μπορούμε αλλιώς; Σε αναμμένα καρφιά ειμαι

Louloucaa
24-11-11, 11:23
καλημέρα κορίτσια!!
οτι συμπτώματα έχω ειμαι σιγουρη οτι είναι απο τα φαρμακα...
σε 5 μερες θα ξέρουμε... η διαθεση μου συνεχιζει να ειναι κακη...:sad:

ειδατε που σας έλεγα οτι το χειρότερο είναι η αναμονή?
κι εγω οταν ήταν να κάνω τις ορμονολογικές περίμενα πως και πως να αδιαθετήσω .. εν τω μεταξυ ειναι συγκεκριμενες οι μερες που πρεπει να κανεις ορισμενες εξετασεις κι εμενα επεσε τον 15αυγουστο κι εχασα εναν μήνα.. πολυ σπάσιμο...:mad:

Louloucaa
24-11-11, 11:24
miranda εσυ που μένεις??

ΤΖΙΝΑ1990
24-11-11, 13:37
καλημέρα κορίτσια!!
οτι συμπτώματα έχω ειμαι σιγουρη οτι είναι απο τα φαρμακα...
σε 5 μερες θα ξέρουμε... η διαθεση μου συνεχιζει να ειναι κακη...:sad:

ειδατε που σας έλεγα οτι το χειρότερο είναι η αναμονή?
κι εγω οταν ήταν να κάνω τις ορμονολογικές περίμενα πως και πως να αδιαθετήσω .. εν τω μεταξυ ειναι συγκεκριμενες οι μερες που πρεπει να κανεις ορισμενες εξετασεις κι εμενα επεσε τον 15αυγουστο κι εχασα εναν μήνα.. πολυ σπάσιμο...:mad:

γεια σου louloucaa!! κοιτα!! κανε υπομονη την δευτερα θα ξερεις!! απο την αλλη ενταξη δεν χαλασαι και ο κοσμος αμα δεν εισαι.... ξαναπροσπαθεις αλλα πρεπει να εισαι πρωτα καλα ψυχολογικα και μετα ολα τα αλλα!! και γω καποιες φορες πεφτω αλλα σκεφτομαι οτι με το ανχοσς δεν κερδιζω τπτ!! οποτε μου περναει! οτι ειναι να γινει θα γινει!! εχε πιστη και ολα θα γινουν!! εγω πιστευω οτι εισαι!!!!! μια εγκθος δεν εχει παντα συμπτωματα απο την αρχει αλλα μπορει και να εχει τπτ μεν σημαινει αυτο!! η εξεταση θα δειξει και θα δεις και χαρουμενη που θα εισαι που θα εχερις το σπορακι στην κοιλιτσα σου!!!

miranda!
24-11-11, 18:29
Κορίτσια καλησπέρα! τι κάνετε;

Louloucaa όπως τα λέει το Τζινάκι είναι! Κάνουμε μια προσπάθεια για την οποία ελπίζουμε πάντα να πάνε όλα καλά με την πρώτη, αλλά πρέπει να είμαστε προετοιμασμένες κιόλας αν κάτι δεν πάει καλά Να σκεφτόμαστε θετικά πρέπει και να μη χάνουμε το κουράγιο μας! εύκολο να το λες αλλά δύσκολο να το κάνεις. Όμως πρέπει. Πόσα κορίτσια εδώ παλεύουν με πολύ πιο δύσκολεσ καταστάσεις κι όμως βρίσκουν πάντα τη δυναμη να προχωράνε παρακάτω!

Μην ανησυχείς τοσο κοπέλα μου! Τώρα ότι είναι να έχει γίνει έγινε! Κάνε κάτι το Σαββατοκύριακο να απασχοληθείς και τη Δευτέρα με το καλό θα λυθούν οι αγωνίες σσου! Ολα καλά θα είναι θα το δεις!!!!
Όσο για την ερώτησή σου, από Κέρκυρα είμαι!

Τζινάκι εσύ καλά?

Σας φιλώ και τις δύο!!!

ΤΖΙΝΑ1990
24-11-11, 19:18
Κορίτσια καλησπέρα! τι κάνετε;

Louloucaa όπως τα λέει το Τζινάκι είναι! Κάνουμε μια προσπάθεια για την οποία ελπίζουμε πάντα να πάνε όλα καλά με την πρώτη, αλλά πρέπει να είμαστε προετοιμασμένες κιόλας αν κάτι δεν πάει καλά Να σκεφτόμαστε θετικά πρέπει και να μη χάνουμε το κουράγιο μας! εύκολο να το λες αλλά δύσκολο να το κάνεις. Όμως πρέπει. Πόσα κορίτσια εδώ παλεύουν με πολύ πιο δύσκολεσ καταστάσεις κι όμως βρίσκουν πάντα τη δυναμη να προχωράνε παρακάτω!

Μην ανησυχείς τοσο κοπέλα μου! Τώρα ότι είναι να έχει γίνει έγινε! Κάνε κάτι το Σαββατοκύριακο να απασχοληθείς και τη Δευτέρα με το καλό θα λυθούν οι αγωνίες σσου! Ολα καλά θα είναι θα το δεις!!!!
Όσο για την ερώτησή σου, από Κέρκυρα είμαι!

Τζινάκι εσύ καλά?

Σας φιλώ και τις δύο!!!

ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΡΑΝΤΑ!! ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΤΡΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΔΩ ΑΜΑ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ..!! ΕΒΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ!!

miranda!
27-11-11, 23:49
Κορίτσια μου καλησπέρα! Τι κάνετε; Τα νέα σας;
Louloucaa αύριο η μεγάλη μέρα ε; Θα περιμένουμε νέα σου!! Καλη επιτυχία!!! Τζινακι η Τρίτη κοντεύει! Άντε να ξεκινήσεις κ εσυ! Τελευταία έμεινα! Χι χι!!!

Louloucaa
28-11-11, 13:00
τέλικα το προαισθημα μου βγηκε σωστο...
χθες ειχα πολύ αιμα και σήμερα ειχα αρνητική χοριακή...
δεν ειμαι καθολου καλά,
αλλα προσπαθω να δειχνω δυνατη για τον αντρούλη μου...
δεν εχω ορεξη για τιποτα...
νιωθω οτι πενθω το μωρακι που δεν ηρθε ποτε...

ΤΖΙΝΑ1990
28-11-11, 14:09
δεν ειμαι καθολου καλά,

βρε Louloucca μου δεν πειραζει!! σκεψου θετικα.... θα ξαναπροσπαθισεις και θα δεις!!

ΤΖΙΝΑ1990
28-11-11, 14:10
Κορίτσια μου καλησπέρα! Τι κάνετε; Τα νέα σας;
Louloucaa αύριο η μεγάλη μέρα ε; Θα περιμένουμε νέα σου!! Καλη επιτυχία!!! Τζινακι η Τρίτη κοντεύει! Άντε να ξεκινήσεις κ εσυ! Τελευταία έμεινα! Χι χι!!!

ναι!! αυριο θα παρω τηλεφωνο να δω αμα εχουν ερθει!! οποτε αμα ηρθαν θα ξεκινησω αμεσως!!

LILA82
28-11-11, 15:25
καλησπέρα κορίτσια!τι κάνετε?αχ louloucka μου,σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!!έχεις δίκιο,είναι πολύ άσχημο αυτό το συναίσθημα και σίγουρα το όνειρό σου για ένα μωράκι σου φαίνεται πιο μακρινό,όλες ετσι νιώθουμε μετά από τη αποτυχία,όμως μην το βάζεις κάτω,σκέψου ότι η επόμενη φορά θα είναι πιο τυχερή!υπομονή και επιμονή!πρέπει να το εμπεδώσουμε καλά γιατί αλλιώς δεν θα την παλέυουμε!tzina καλή αρχή και κυρίως καλό τέλος στην προσπάθειά σου!miranda υπομονή,θα περάσουν οι μέρες και για σένα!

marian24
28-11-11, 18:21
δεν ειμαι καθολου καλά,

LOULOUKA , MARTHULA λυπάμαια πολυ και νομίζω πως ξέρω πως νιώθεTE γιατί και το δικό μου είναι πολύ πρόσφατο και μάλιστα είναι η δευτερη αποτυχία. ...Είναι μακρύς ο δρόμος πρέπει να το συνηδιτοποιήσουμε και να έχουμε υπομονή και ΕΠΙΜΟΝΗ .. καποια στιγμή θα έρθει, ελπίζω να είναι σύντομα για όλες μας.

miranda!
28-11-11, 23:44
Louloucaa γλυκιά μου λυπάμαι πολυ! Όπως λένε κ τα κορίτσια είναι μακρύς κ δύσκολος ο δρόμος που ακολουθούμε!μπορεί να μην έρθει με την πρώτη αλλα θα έρθει! Αυτο είναι σίγουρο! Μόλις ηρεμησεις θα προσπαθήσεις ξανά κ θα πανε όλα καλα!!!!

Τζίνα μου μακάρι να μπορέσεις να ξεκινήσεις αμέσως!
Lila σε ευχαριστω! Μόνο υπομονή μπορώ να κάνω. Αυτο δεν είναι τίποτα! Είναι το λιγότερο μπροστά σε όλα αυτά!
Marian κι εσυ κορίτσι μου εύχομαι σύντομα να καταφέρεις το πολυπόθητο!
Όλες μας!!!!

Είστε όλες υπέροχες!
Σας φιλω!

ΤΖΙΝΑ1990
29-11-11, 14:02
Louloucaa γλυκιά μου λυπάμαι πολυ! Όπως λένε κ τα κορίτσια είναι μακρύς κ δύσκολος ο δρόμος που ακολουθούμε!μπορεί να μην έρθει με την πρώτη αλλα θα έρθει! Αυτο είναι σίγουρο! Μόλις ηρεμησεις θα προσπαθήσεις ξανά κ θα πανε όλα καλα!!!!

Τζίνα μου μακάρι να μπορέσεις να ξεκινήσεις αμέσως!
Lila σε ευχαριστω! Μόνο υπομονή μπορώ να κάνω. Αυτο δεν είναι τίποτα! Είναι το λιγότερο μπροστά σε όλα αυτά!
Marian κι εσυ κορίτσι μου εύχομαι σύντομα να καταφέρεις το πολυπόθητο!
Όλες μας!!!!

Είστε όλες υπέροχες!
Σας φιλω!

τελικα πηρα τηλεφωνο και δεν εχουν ερθει ακομα... θα παρω την παρασκευη να δω αμα ηεθαν .. το σαββατο ταξιδευω για αθηνα και θα γυρισω την δευτερα το απογευμα....!!!

miranda!
29-11-11, 18:41
τελικα πηρα τηλεφωνο και δεν εχουν ερθει ακομα... θα παρω την παρασκευη να δω αμα ηεθαν .. το σαββατο ταξιδευω για αθηνα και θα γυρισω την δευτερα το απογευμα....!!!

Καλο ταξίδι τζινακι ! Για καλο;

ΤΖΙΝΑ1990
29-11-11, 23:54
Καλο ταξίδι τζινακι ! Για καλο;

ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΌΙ ΜΑΖΙ... ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ .. ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΡΕΧΩ...

miranda!
30-11-11, 09:53
ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΌΙ ΜΑΖΙ... ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ .. ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΡΕΧΩ...

Αχ σου εύχομαι περαστικά για το μπαμπά σου! Ελπίζω να μην είναι κατι σοβαρό!

ΤΖΙΝΑ1990
30-11-11, 10:27
Αχ σου εύχομαι περαστικά για το μπαμπά σου! Ελπίζω να μην είναι κατι σοβαρό!

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΙΡΑΝΤΑ!! ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ... ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΒΛΑΒΕΙ ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΥΚΩΤΙ , ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΝΕΦΡΩΝ ,ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ,ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΩΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ,,, ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΗΣ ΛΕΠΤΟΣΠΕΙΡΩΣΗΣ......

miranda!
30-11-11, 12:39
ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΙΡΑΝΤΑ!! ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ... ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΒΛΑΒΕΙ ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΥΚΩΤΙ , ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΝΕΦΡΩΝ ,ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ,ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΩΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ,,, ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΗΣ ΛΕΠΤΟΣΠΕΙΡΩΣΗΣ......

Τι λες βρε παιδι μου; Πως το απέκτησε; Εύχομαι να πανε όλα καλα και να αναρρώσει γρήγορα! Ευτυχώς που το διαγνωσατε στην αρχη.

ΤΖΙΝΑ1990
30-11-11, 14:55
Τι λες βρε παιδι μου; Πως το απέκτησε; Εύχομαι να πανε όλα καλα και να αναρρώσει γρήγορα! Ευτυχώς που το διαγνωσατε στην αρχη.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑι μικροβιο που το εχουν τα ποντικια στα νεφρα τους και το κολασ απο ουρα ποντικιου τωρα ο πατερας μου το κολισε μαλλον απο ενα χωραφι που εχουμε πηγε να κωψει τα χορταρια και μαλλον ειχε καμια ανοικτη πληγη και το κωλισε....

miranda!
30-11-11, 20:24
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑι μικροβιο που το εχουν τα ποντικια στα νεφρα τους και το κολασ απο ουρα ποντικιου τωρα ο πατερας μου το κολισε μαλλον απο ενα χωραφι που εχουμε πηγε να κωψει τα χορταρια και μαλλον ειχε καμια ανοικτη πληγη και το κωλισε....

Το ξέρω ότι είναι απο ποντίκια. Αλλα αναρωτιομουν πως κόλλησε. περαστικά του κ παλι Τζίνα μου!

miranda!
08-12-11, 11:59
Tzinaki καλημέρα τι κανεις; Όλα καλά;Πως είναι ο μπαμπάς σου;
Προχώρησες καθόλου στην αγωγή; Καιρό έχουμε να τα πούμε.
Εγώ την άλλη εβδομάδα θα είμαι Λάρισα. Ελπίζω να μπορέσω γιατί κάτι άκουγα ότι πρόκειται να κλείσουν τους δρόμους. Εύχομαι πως όχι γιατί θα φρικάρω τελείως!!!! Εχεις ακούσει εσύ κάτι;

Louloucaa??? Τι γινεσαι;

ΤΖΙΝΑ1990
09-12-11, 15:11
Tzinaki καλημέρα τι κανεις; Όλα καλά;Πως είναι ο μπαμπάς σου;
Προχώρησες καθόλου στην αγωγή; Καιρό έχουμε να τα πούμε.
Εγώ την άλλη εβδομάδα θα είμαι Λάρισα. Ελπίζω να μπορέσω γιατί κάτι άκουγα ότι πρόκειται να κλείσουν τους δρόμους. Εύχομαι πως όχι γιατί θα φρικάρω τελείως!!!! Εχεις ακούσει εσύ κάτι;

Louloucaa??? Τι γινεσαι;

γεια σασ κοριτσια!! μιραντα καλα ειναι ο μπαμπασ μου βγηκε απο το νοσοκομειο αν και δεν του βρηκαν τελικα τπτ.. μαλλον του ειπαν οτι ειχε βαρια ιωση!!
εγω με την αγωγη προχωραω ξεκινησα τις ενεσουλες ειμαι τωρα στην τριτη ημερα την τριτη θα παω να κανω οιστραδιολη και την τεταρτη θα παω στπ πνλ να κανω υπεριχο...οι ενεσουλες το τσιμπιμα δεν ποναει ποναει λιγο το φαρμακο και δεν ξερω λιγο στην αρχη με προκαλη ζαλαδα αλλα για κανα λεπτο.. μαλλον ειναι ο φοβος -πονος... αλλα γενικα δεν επρεπε να εχω καπιο συμπρομα με τις αλλες ενεσης ειχα πρισμενο στηθος τωρα με αυτες τπτ.. τεσπα την τεταρτη θα ξερουμε τι γινετε...!!

miranda!
10-12-11, 15:58
Tzina μου πολύ χάρηκα με τον μπαμπά σου! ευτυχώς όλα καλά!!!! Περαστικά!

Όσο για σένα, επιτέλους ξεκίνησες! Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!!

Μη μασάς με τις ενεσούλες ε; Κι εγώ ανυπομονώ να ξεκινήσω. Την Πέμπτη θα είμαι Λάρισα, εχω ραντεβου να δει τις εξετάσεις που μας ζήτησε. Λογικά αφου τις δει φαντάζομαι θα ξέρω πλέον και ποια διαδικασία θα ακολουθήσουμε. Εύχομαι μόνο να βγουν καλές οι εξετάσεις μου και να μη δείξουν κάτι που θα θέλει θεραπέια κι το αναβάλλουμε πάλι. Θέλω να ξεκινησω πια...

Εσύ τώρα πως θα κινηθείς; Πέρα απο τον έλεγχο οιστραδιόλης που αναφερεις και τον υπέρηχο, ποια έιναι τα επόμενα βήματά σου;

ΤΖΙΝΑ1990
10-12-11, 23:03
Tzina μου πολύ χάρηκα με τον μπαμπά σου! ευτυχώς όλα καλά!!!! Περαστικά!

Όσο για σένα, επιτέλους ξεκίνησες! Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!!

Μη μασάς με τις ενεσούλες ε; Κι εγώ ανυπομονώ να ξεκινήσω. Την Πέμπτη θα είμαι Λάρισα, εχω ραντεβου να δει τις εξετάσεις που μας ζήτησε. Λογικά αφου τις δει φαντάζομαι θα ξέρω πλέον και ποια διαδικασία θα ακολουθήσουμε. Εύχομαι μόνο να βγουν καλές οι εξετάσεις μου και να μη δείξουν κάτι που θα θέλει θεραπέια κι το αναβάλλουμε πάλι. Θέλω να ξεκινησω πια...

Εσύ τώρα πως θα κινηθείς; Πέρα απο τον έλεγχο οιστραδιόλης που αναφερεις και τον υπέρηχο, ποια έιναι τα επόμενα βήματά σου;

κοιτα αμα ειναι καλη η οιστραδιολη και ο υπεριχος την τεταρτη δειξει οτι εφτιαξα οωθηλακια τοτε θα συνεχισω τιε ενεσης μεχρι να φτασω στο επιθυμητο αποτελεσμα του γιατρου και μετα θα γινει σπερματενχιση...!!

miranda!
13-12-11, 11:21
κοιτα αμα ειναι καλη η οιστραδιολη και ο υπεριχος την τεταρτη δειξει οτι εφτιαξα οωθηλακια τοτε θα συνεχισω τιε ενεσης μεχρι να φτασω στο επιθυμητο αποτελεσμα του γιατρου και μετα θα γινει σπερματενχιση...!!

Tzina μου καλημέρα! τι κανεις; Σήμερα θα πας για την οιστραδιόλη,ε;Όλα καλά να πάνε κορίτσι μου! Εγώ αύριο φεύγω για την επιτροπή- Θεσσ/κη.Έχω ραντεβού την Πέμπτη και απόγευμα θα ειμαι Λάρισα, στο πνλ.

Για να δουμε....

Περιμένω νέα σου! φιλακια πολλά!!!

ΤΖΙΝΑ1990
13-12-11, 14:05
Tzina μου καλημέρα! τι κανεις; Σήμερα θα πας για την οιστραδιόλη,ε;Όλα καλά να πάνε κορίτσι μου! Εγώ αύριο φεύγω για την επιτροπή- Θεσσ/κη.Έχω ραντεβού την Πέμπτη και απόγευμα θα ειμαι Λάρισα, στο πνλ.

Για να δουμε....

Περιμένω νέα σου! φιλακια πολλά!!!

γεια σου μιραντα!! τωρα γυρισα απο το μικροβιολογικο με τα αποτελεσματα και ειναι χαμηλα ....πριν κανω ενεσεις ηταν 15,90 και τωρα που εχω κανει 6 ενεσεις ειναι 16,81 .... τι να πω τωρα προσπαθω να βρω το γιατρο να του πω το αποτελεσμα για να μου πει πως θα συνεχισω αλλα δεν το σηκωνει.. μαλλον κανει μαθημα.. θα προσπαθησω αργοτερα!!
εσυ μια χαρα θα πας στην επιτροπη και μετα λαρισα θα περιμενω και απο σενα νεα σου να μου πεις τι εγινε!! θα σου γραψω και γω οταν βρω τον γιατρο να σου πω τι μου ειπε!!

ΤΖΙΝΑ1990
14-12-11, 13:52
γεια σου μιραντα!! τωρα γυρισα απο το μικροβιολογικο με τα αποτελεσματα και ειναι χαμηλα ....πριν κανω ενεσεις ηταν 15,90 και τωρα που εχω κανει 6 ενεσεις ειναι 16,81 .... τι να πω τωρα προσπαθω να βρω το γιατρο να του πω το αποτελεσμα για να μου πει πως θα συνεχισω αλλα δεν το σηκωνει.. μαλλον κανει μαθημα.. θα προσπαθησω αργοτερα!!
εσυ μια χαρα θα πας στην επιτροπη και μετα λαρισα θα περιμενω και απο σενα νεα σου να μου πεις τι εγινε!! θα σου γραψω και γω οταν βρω τον γιατρο να σου πω τι μου ειπε!!

τον βρηκα το γιατρο μου ειπε να αυξυσω την δοση και την πεμπτη να παω να κανω παλι οιστραδιολη για να δουμε αμα αναιβηκε@@

ΤΖΙΝΑ1990
17-12-11, 18:01
τον βρηκα το γιατρο μου ειπε να αυξυσω την δοση και την πεμπτη να παω να κανω παλι οιστραδιολη για να δουμε αμα αναιβηκε@@

μιραντουλι...!! τι κανεις?? που εισαι?? τι εγινε με την επιτροπη?? εδω στη λαρισα?? τι σου ειπε ο γιαγτρος?? εχω πηρα τισ ενεσης δεν εγινε τπτ και τωρα μου ειπε να τις σταματησω γιατι δεν προλαβαινω... κλεινει η μοναδα για διακοπες και δεν θα μπορει να με παρακολουθει.. οποτε θα ξαναξεκινησω απο τον και νουργιο χρονο και με αλλες ενεσεις.. τις menopur... να δουμε τι θα γινει και με αυτες.. αν και δεν πιστευω οτι θα γινει τπτ αλλα τεσπα....
αντε περιμενω νεα σου!!!

miranda!
24-12-11, 00:33
Τζίνα μου συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλα δε μπήκα καθόλου αυτές τις μέρες. Εμείς επίσης δεν κάναμε τίποτα. Ακυρώθηκε το ταξίδι μας πραγματικά τελευταία στιγμή με μια πατάτα που μου έκαναν στο ΙΚΑ με το παραπεμπτικο. Ασε μου ερχόταν να τραβάω τα μαλλιά μου. Τελικά κλείσαμε νέο ραντεβού για 12 Γενάρη κ ευελπιστώ να πανε καλα τα πράγματα αυτη τη φορά.
Κι εσείς δηλαδή τίποτα ε; Μη στεναχωριασαι όμως και μην είσαι απαισιόδοξη. Μπορει στις άλλες ενέσεις να ανταποκριθεις καλύτερα. Κρίμα που πρέπει να σταματήσεις λόγω εορτών αλλα τι να γίνει; Μπορούμε κ αλλιώς; Υπομονή!!! Καλές γιορτές να έχουμε κοριτσάκι μου αν δεν τα ξαναπούμε! Καλα Χριστούγεννα και εκατομμύρια ευχές το νέο έτος να είναι για όλες μας πιο τυχερό κ να μας φερει επιτέλους το μωρακι που τόσο λαχταραμε!!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
25-12-11, 09:10
Τζίνα μου συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλα δε μπήκα καθόλου αυτές τις μέρες. Εμείς επίσης δεν κάναμε τίποτα. Ακυρώθηκε το ταξίδι μας πραγματικά τελευταία στιγμή με μια πατάτα που μου έκαναν στο ΙΚΑ με το παραπεμπτικο. Ασε μου ερχόταν να τραβάω τα μαλλιά μου. Τελικά κλείσαμε νέο ραντεβού για 12 Γενάρη κ ευελπιστώ να πανε καλα τα πράγματα αυτη τη φορά.
Κι εσείς δηλαδή τίποτα ε; Μη στεναχωριασαι όμως και μην είσαι απαισιόδοξη. Μπορει στις άλλες ενέσεις να ανταποκριθεις καλύτερα. Κρίμα που πρέπει να σταματήσεις λόγω εορτών αλλα τι να γίνει; Μπορούμε κ αλλιώς; Υπομονή!!! Καλές γιορτές να έχουμε κοριτσάκι μου αν δεν τα ξαναπούμε! Καλα Χριστούγεννα και εκατομμύρια ευχές το νέο έτος να είναι για όλες μας πιο τυχερό κ να μας φερει επιτέλους το μωρακι που τόσο λαχταραμε!!!!!

ΠΩ ΠΩ... ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.. ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ...(ΕΜΕΝΑ ,ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΟΥΛΟΥΚΑ) ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!!!

miranda!
09-01-12, 01:07
tzinaki μου γλυκό καλή χρονιά μας εύχομαι με υγεία και με ένα μωράκι αγκαλιά!!!! τι κάνεις; πως πέρασες τις γιορτές; εγώ την Πέμπτη έχω αντεβού στο παν/κο με Μεσσήνη. Ήταν να περάσω την ίδια μέρα απο την επιτροπή στη Θεσσαλονίκη αλλά πολύ φοβάμαι οτι πάλι δε θα μπορέσω να πάω λόγω απεργίας του ικα. ελπίζω να γίνει κάτι και να σταματήσουν την απεργία έγκαιρα και να πάμε. Όπως και να έχει δε θα αναβάλλω πάλι το ραντεβού στο Μεσσήνη - αν θυμάσαι έλεγα να τα συνδυάσω και τα 2 με ένα ταξίδι.

Οπότε πρώτα ο Θεός την Πέμπτη θα είμαι Λαρισα. Εσύ τι κάνεις; Σε τι φάση είσαι; είχες καμιά εξέλιξη;

Περιμένω νέα σου! φιλάκια πολλά!!!

ΤΖΙΝΑ1990
10-01-12, 00:34
tzinaki μου γλυκό καλή χρονιά μας εύχομαι με υγεία και με ένα μωράκι αγκαλιά!!!! τι κάνεις; πως πέρασες τις γιορτές; εγώ την Πέμπτη έχω αντεβού στο παν/κο με Μεσσήνη. Ήταν να περάσω την ίδια μέρα απο την επιτροπή στη Θεσσαλονίκη αλλά πολύ φοβάμαι οτι πάλι δε θα μπορέσω να πάω λόγω απεργίας του ικα. ελπίζω να γίνει κάτι και να σταματήσουν την απεργία έγκαιρα και να πάμε. Όπως και να έχει δε θα αναβάλλω πάλι το ραντεβού στο Μεσσήνη - αν θυμάσαι έλεγα να τα συνδυάσω και τα 2 με ένα ταξίδι.

Οπότε πρώτα ο Θεός την Πέμπτη θα είμαι Λαρισα. Εσύ τι κάνεις; Σε τι φάση είσαι; είχες καμιά εξέλιξη;

Περιμένω νέα σου! φιλάκια πολλά!!!

καλα ειμαι λουλουκα μου! εγω ειμαι σε φαση που δεν κανω τπτ.... τελικα δεν μπορεσα να παρω τισ ενεσησ γιατι μεσου του ικα δεν γινεται πρεπει απο 14 φεβρουαριου οποτε ειμαι στασιμη...με το βιβλιαριο του αντρα μου γινεται ΄ληρωνω μια συμετοχη το 25% περιπου 250 αλλα δεν γινεται γιατι δεν το εχει εδω το βιβλιαριο το εχει για θεωριση.. οποτε.. θα περιμενουμε το φεβρουαριο η αλλιως με το βιβλιαριο του ααντρα μου οταν θεωριθει..!!

ΤΖΙΝΑ1990
01-02-12, 13:10
καλα ειμαι λουλουκα μου! εγω ειμαι σε φαση που δεν κανω τπτ.... τελικα δεν μπορεσα να παρω τισ ενεσησ γιατι μεσου του ικα δεν γινεται πρεπει απο 14 φεβρουαριου οποτε ειμαι στασιμη...με το βιβλιαριο του αντρα μου γινεται ΄ληρωνω μια συμετοχη το 25% περιπου 250 αλλα δεν γινεται γιατι δεν το εχει εδω το βιβλιαριο το εχει για θεωριση.. οποτε.. θα περιμενουμε το φεβρουαριο η αλλιως με το βιβλιαριο του ααντρα μου οταν θεωριθει..!!

γεια σου μιραντα!! εγω δεν εχω νεα ακομα περιμενω να ερθει 14 φλεβαρη για να γραψω τις ενεσης ..!! αυτα!!
μια χαρα τα νεα σου και γω πιστευω τπτ δεν θα ειναι!!! οποτε μαζι θα ξεκινησουμε!!
ακουσ παρτα τα φαρμακα να τα εχεισ σπιτι και τα ξσκινασ οταν καθαρισεισ!!

miranda!
01-02-12, 17:38
γεια σου μιραντα!! εγω δεν εχω νεα ακομα περιμενω να ερθει 14 φλεβαρη για να γραψω τις ενεσης ..!! αυτα!!
μια χαρα τα νεα σου και γω πιστευω τπτ δεν θα ειναι!!! οποτε μαζι θα ξεκινησουμε!!
ακουσ παρτα τα φαρμακα να τα εχεισ σπιτι και τα ξσκινασ οταν καθαρισεισ!!

Γεια σου Τζινακι. Χάρηκα που είχα νέα σου. Κοντά θα είμαστε ναι. Καλο μήνα κιόλας. Εύχομαι να μας φερει γούρι. Εγω αδιαθετησα τελικά νωριτερα στις 24 μέρες. Οπότε αν όλα πανε καλα τέλος του μήνα ξεκιναω επιτέλους. Αν και καθε βράδυ έχω εφιάλτες ότι ξεκιναω τις ενέσεις κ όλο κάνω λάθος!!! Όσο για τα φάρμακα πήγα τη Δευτέρα να τα Πάρω κ μου είπαν να ξανατ τησω σε δέκα μέρες αν θα τα έχουν λάβει. Οπότε τα περιμένω. Θα πάω να Πάρω εντωμεταξυ τα αλλα δυο που τα βρίσκω σε απλό φαρμακείο απο ότι μου είπαν κ όχι απο του ΙΚΑ. Αυτα απο μένα. Άντε κ εσυ κοντά είσαι. Ας πανε όλα καλα Παναγίτσα μου.... Φιλακια !!!!

ΤΖΙΝΑ1990
16-02-12, 18:12
Γεια σου Τζινακι. Χάρηκα που είχα νέα σου. Κοντά θα είμαστε ναι. Καλο μήνα κιόλας. Εύχομαι να μας φερει γούρι. Εγω αδιαθετησα τελικά νωριτερα στις 24 μέρες. Οπότε αν όλα πανε καλα τέλος του μήνα ξεκιναω επιτέλους. Αν και καθε βράδυ έχω εφιάλτες ότι ξεκιναω τις ενέσεις κ όλο κάνω λάθος!!! Όσο για τα φάρμακα πήγα τη Δευτέρα να τα Πάρω κ μου είπαν να ξανατ τησω σε δέκα μέρες αν θα τα έχουν λάβει. Οπότε τα περιμένω. Θα πάω να Πάρω εντωμεταξυ τα αλλα δυο που τα βρίσκω σε απλό φαρμακείο απο ότι μου είπαν κ όχι απο του ΙΚΑ. Αυτα απο μένα. Άντε κ εσυ κοντά είσαι. Ας πανε όλα καλα Παναγίτσα μου.... Φιλακια !!!!

Γειά σου Μιράντα!! Τι κάνεις?? Καλα?? Εγώ καλά είμαι εχθές άρχισα τις ενέσεις(menopur) και την Τρίτη θα πάω να κάνω θπέριχο να δούμε αν έγινε κάτι....!!
Τι άλλο εσύ? πώς πάς?? που βρίσκεσαι??

miranda!
20-02-12, 09:10
Γειά σου Μιράντα!! Τι κάνεις?? Καλα?? Εγώ καλά είμαι εχθές άρχισα τις ενέσεις(menopur) και την Τρίτη θα πάω να κάνω θπέριχο να δούμε αν έγινε κάτι....!!
Τι άλλο εσύ? πώς πάς?? που βρίσκεσαι??

Tzinaki μου καλό καλημέρα! τι κάνεις; Αργησα να σου απαντήσω, σορυ.
Πως τα πήγες με τις ενέσεις; Σε τι φάση είσαι τώρα;Αύριο πας για υπέρηχο;;; Καλή επιτυχία σου εύχομαι κοριτσακι μου!!!!! :):):)

Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω αυτές τις μέρες να ξεκινήσω κι εγώ επιτέλους.... Έχω πάρει τα φάρμακα και περιμένουμε!Μόλις αδιαθετήσω, 2η μέρα θα παω κι εγώ για υπερηχο να δουμε αν είναι όλα καλά (ελπίζω να μην προκύψει κάτι εκεί) και ξεκινάω κι εγώ!

Θα περιμένω νέα σου αύριο απο το γιατρό!!!!!! Όλα να πάνε καλά!!!!!:lol:

miranda!
22-02-12, 21:43
Τζινουλα τι κανεις; Πηγες για υπέρηχο;

evaggelia78
06-09-13, 14:19
κορίτσια γεια σας!βλέπω ότι είναι παλιά η συζήτηση αλλά μακάρι κάποια να διαφωτίσει!ετοιμάζομαι για την πρώτη εξωσωματική με τον Μεσήνη μετά από έρευνα έμαθα τα καλύτερα!μια γνωστή μου έκανε εκεί την 1η εξωσωματική και έπιασε δίδυμα και είναι πολύ ευχαριστημένη και από τον γιατρό και από το τμήμα γενικότερα!!επειδή είμαι από Πάτρα ξέρει κάποια πρέπει να με παρακολουθούν εκεί για υπέρηχο και αίμα ή μπορώ να το κάνω και από εδώ;έχει καμία εμπειρία από τον γιατρό να πάρω και άλλες πληροφορίες!από λεφτά τι παίζει;ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες γρήγορα εγκυούλες!η Παναγία κοντά μας!:p