Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές

Διατροφή & Συνταγές Διατροφή, Υγιεινή διατροφή, συζητήσεις για συστατικά τροφών και μεταλλαγμένα, συνταγές για μωράκια, συνταγές μαγειρικής για όλες τις εποχές και διάφορες περιστάσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-06-09, 13:49   #161
zouzoula

zouzoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα.θα ηθελα να δοκιμασω τη συνταγη σου για το γλασο αλλα χρειαζομαι μια διευκρινηση.Ποσα γραμμαρια ειναι η πλακα κουβερτουρα που χρησιμοποιεις? Των 250 γρ. ή των 125?
Ευχαριστω
Ο χρήστης zouzoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-09, 12:39   #162
zouzoula

zouzoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dora Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τελειο γλασσο σοκολατας
που ειναι υπεραρκετο για να καλυψει ενα κανονικο κεικ με το παραπανω (θα μεινει για να βουτηξουν και τα δαχτυλακια τα παιδια), που στεκετε και δεν κολλαει στα χερια.. (ειδα κι επαθα να το μαθω)

Βαζουμε 100 γρ γαλα σε ενα κατσαρολακι και το ζεστενουμε μεχρι να παρει βραση... Μόλις παρει, το χαμηλωνουμε σε παπα πολυ σιγανη φωτια και ριχνουμε μεσα 25 γρ βουτυρο και 2 πλακες κουβερτουρα (σε κομματια).. Τα ανακατευουμε μεχρι να λιωσουν καλα και να γινει ενα ομοιμορφο μειγμα και το κατεβαζουμε απο τη φωτια..
Ετοιμο..
Ουτε ναπεριμενεις 100 ωρες να λιωσει σε μπν μαρι η κουβερτουρα και μετα να σφιγγει και να μην ξερεις τι να την κανεις ουτε να ριχνεις μεσα κρεμες γαλακτος ουτε τιποτα.. πολυ απλο και πολυ σουπερ (σαν το λεω εγω που φτιαχνω γλυκα για να τρωω το γλασσο.. :P
Πολυ ωραιο φαινεται θα το δοκιμασω.Η κουβερτουρα ποσα γραμαρια ειναι? Γιατι υπαρχει των 125 και 250 γραμμαριων.Ευχαριστω
Ο χρήστης zouzoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-09, 13:37   #163
MARGIO

Το avatar του χρήστη MARGIO

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω που το εχω κανει με την συσκευασια των 125 γρ βγηκε τελειο!

Ο χρήστης MARGIO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-09, 01:47   #164
Μαρια Στυλιανακη

Περιοχή: Αθήνα
Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μια συνταγή που μοιάζει με αυτήν
http://www.parents.gr/forum/showpost...&postcount=159

αλλά λογικά στην αναλογία που την βρήκα εγώ βγήκε πιο αφράτο και πιο απαλό.

Το εντελώς αφράτο, λιώνει στο στόμα, πολύ μαλακό ζουμερό
ΤΕΛΕΙΟ σοκολατένιο κέικ.

250 ζαχαρη
250 βουτυρο (κανονικό βούτυρο)
4 αυγά
το εσωτερικό μιας βανίλιας πραγματικής
180γρ αλεύρι
2 κ.γλυκού μπέικιν πάουντερ γεμάτες
250 κουβερτούρα λιωμένη
6 κ.σούπας γάλα
2 κ. σούπας κακάο γεμάτες

το βούτυρο ΔΕΝ το λιώνετε , το αφήνετε σε θερμοκρασία δωματίου (το αφήνετε εκτός ψυγείου μέχρι όταν το πιάνετε το πακέτο να μαλακώνει/ να μπορεί να χτυπηθεί στο μίξερ).
το ανακατευετε στο μίξερ με τη ζάχαρη μερικά λεπτά μέχρι να γίνει το μείγμα ανοιχτόχρωμο, (όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) προσθέτετε μετά τα αυγά, χτυπάτε λιγη ώρα(όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) και μετά τα υπόλοιπα υλικά,
στο τέλος τέλος σιγά σιγά προσθέτεε την κουβερτούρα.

το δοκίμασα χτές, βγήκε ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ chocolate cake,
ΤΕΛΕΙΟ για να το προσφέρετε μαζί με παγωτό βανίλια/καιμάκι για καλοκαίρι και το χειμώνα με λίγη κρέμα γάλακτος απο πάνω.

και είναι πανεύκολο!!

το ψήνεις σε βουτυρωμένη φόρμα (μόνο βουτυρωμένη, όχι βουτυρωμένη και αλευρωμένη) για κέικ κανονική αυτή με τη τρύπα στη μέση και φουσκώνει και μοιάζει με κανονικό κέικ - όταν το πιάνεις όμως σχεδόν διαλύεται τόσο μαλακό/ζουμερό έιναι
και έχει γεύση brownie.

το ψήνεις 170 βαθμούς για μία ώρα. !!

Entrepreneurs can change the world (If You Wanna Make The World A Better Place)
Take A Look At Yourself And Then Make A Change
R.I.P. Michael Jackson.
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-09, 13:39   #165
baboukis

Το avatar του χρήστη baboukis

baboukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ntimi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε καμία συνταγή για Ραβανί, χωρίς όμως αμυγδαλόψυχα ή ινδοκάρυδο γιατί δεν μου αρέσει.
Ευχαριστώωωωω.
Λοιπον ειμαι απο την πολη με το καλο ρεβανι , ( Σοβαρα )
και την συνταγη που κανω πια και ειναι σουπερ !!! ειναι απο
http://www.mamakouzina.tv/gr_recipy....d=74&sid2=null
100 % πετυχημενη. Θυμιζει το Επωνυμο καταστημα που ειναι γνωστο.

Το δικο μου tip ειναι οτι το αδειαζω σε μεγαλυτερο ταψι (οχι πυρεξ) , για να μην γινει φουσκωτω, σαν κεικ, αλλα λεπτο και να ειναι σιροπιασμενο ολο και οχι μονο ο πατος.
Παλιά 13-08-09, 12:41   #166
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
250 ζαχαρη
250 βουτυρο (κανονικό βούτυρο)
4 αυγά
το εσωτερικό μιας βανίλιας πραγματικής
180γρ αλεύρι
2 κ.γλυκού μπέικιν πάουντερ γεμάτες
250 κουβερτούρα λιωμένη
6 κ.σούπας γάλα
2 κ. σούπας κακάο γεμάτες
οταν λεμε κανονικο βουτυρο εννοουμε φρεσκο και οχι βιταμ?
και αλευρι για ολες τις χρησεις ή φαριναπ?

Παλιά 08-10-09, 18:29   #167
Σάγια

Σάγια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Κουλουράκια κανέλας

Υλικά

1/2 κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 κ.γ σόδα
2 κ.γ μπέικιν πάουντερ
1 1/2 κ.γ κανέλα σκόνη
1/4 κ.γ γαρύφαλο τριμμένο
1/4 κ.γ μοσχοκάρυδο
1 κούπα ζάχαρη
1 κούπα καλαμποκέλαιο
1/2 κούπα χυμό πορτοκαλιού
χυμό από μισό λεμόνι

Εκτέλεση

Σε ένα μπολ ανακατεύουμε καλά το λάδι με τη ζάχαρη.Προσθέτουμε την κανέλα,το μοσχοκάρυδο και το γαρύφαλο και ανακατεύουμε.Διαλύουμε το μπέικιν πάουντερ στο χυμό πορτοκαλιού και τη σόδα στο χυμό λεμονιού και τα προσθέτουμε στο μίγμα.Τέλος ρίχνουμε σιγά σιγά το αλεύρι μέχρι να έχουμε μια ζύμη μαλακή. Ανοίγουμε φύλλο με τη ζύμη και κόβουμε με κουπ πατ.Βάζουμε τα κουλουράκια σε λαμαρίνα στην οποία έχουμε στρώσει αντικολλητικό χαρτί.Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδίσουν.Τα διατηρούμε σε τάπερ.
Ο χρήστης Σάγια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-09, 08:35   #168
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΛΑΘΟΥΜΕ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΜΑΖΙ!!

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλές συνταγές για κουλουράκια σε άλλο ποστ.
Βάζω αυτήν εδώ γιατί την επέλεξα να κάνω κουλουράκια με τον γιο μου για τους εξής λόγους:
1. Είναι πολύ εύκολη
2. (και βασικότερο): Δεν έχει αυγά μέσα, άρα δεν με νοιάζει αν το παιδί φάει ζύμη καθώς "πλάθει" κουλουράκια.
3. Περνάμε πολύ ωραία όταν τα φτιάχουμε μαζί:

Κουλουράκια μοσχομυριστά πορτοκάλι-κανέλα

Συστατικά
1 ποτήρι ελαιόλαδο
1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι
1 ποτήρι ζάχαρη
1-1,5 κουταλιά της σούπας κανέλα
μισό ποτηράκι κρασιού κονιάκ
ξύσμα ενός πορτοκαλιού (από βιολογικά ή αράντιστα πορτοκάλια από τον κήπο σας...)
1 κουταλάκιγλυκού σόδα (σκόνη)
περίπου 900 γρ.αλεύρι
σουσάμι(προαιρετικά)

Φτιάχνει 40 κουλουρακια

Οδηγίες

Αναμιγνύουμε το λάδι, το χυμό, το κονιάκ και διαλύουμε μέσα στο μίγμα τη ζάχαρη, την κανέλα, το ξύσμα και τη σόδα.
Προσθέτουμε λίγο λίγο το αλεύρι και ζυμώνουμε μέχρι να έχουμε μια ζύμη ούτε πολύ μαλακή ούτε πολύ σκληρή.
Πλάθουμε σε κουλουράκια και τοποθετούμε σε ελαφρά λαδωμένο ταψί.Ψήνουμε στους 190 βαθμούς μέχρι να ροδίσουν...
Καλή επιτυχία!!!

http://www.sintagespareas.gr/sintage...alikanela.html
Παλιά 14-11-09, 17:56   #169
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά μου ακούγονται τέλεια.

Cookies με ταχίνι

Προτείνει ο Βαγγέλης Δρίσκας, Chef, Food writer

Υλικά για 12 περίπου μεγάλα cookies

• ½ φλιτζάνι ταχίνι
• ½ φλιτζάνι μέλι
• 1 φλιτζάνι σπασμένη καρυδόψιχα
• ½ φλιτζάνι ξανθές σταφίδες
• 1 ½ φλιτζάνι νιφάδες βρώμης (κουάκερ) ή άλλες νιφάδες δημητριακών
• ½ φλιτζάνι σταγόνες σοκολάτας ή μισή πλάκα κουβερτούρας (50 γραμ. περίπου) κομμένη σε μικρότερα κομμάτια
• ½ κουτ. του γλυκού κανέλα
• αντικολλητική λαδόκολα

Προετοιμασία

1. Ανακατεύετε το ταχίνι με το μέλι, την καρυδόψιχα, τις σταφίδες και την κανέλα.

2. Προσθέτετε λίγες λίγες τις νιφάδες της βρώμης ή των δημητριακών, και τέλος ρίχνετε τις σταγόνες σοκολάτας ή την κουβερτούρα.

3. Καλύπτετε ένα ρηχό ταψί με αντικολλητική λαδόκολλα και μοιράζετε με το κουτάλι το μείγμα περίπου στο μέγεθος ενός καρυδιού (θα απλώσει καθώς ψήνεται).

4. Ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180ο C για 8 - 10 λεπτά.

5. Όταν τα βγάλετε από τον φούρνο είναι πολύ μαλακά, γι’αυτό θα πρέπει να τα αφήσετε λίγη ώρα για να κρυώσουν ώστε να τα μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο ή για να τα σερβίρετε.

Για περισσότερες συνταγές πατείστε εδώ: www.driskas.com

Ανάλυση του διαιτολόγου

Σταματάκη Αστερία
Διαιτολόγος - Διατροφολόγος
MSc στην Κλινική Διατροφή

Η συνταγή αυτή μας δίνει ένα πολύ νόστιμο γλυκό, το οποίο είναι και πολύ θρεπτικό. Τα μπισκότα αυτά μπορούν να καταναλωθούν σαν γλυκά ή σαν μικρογεύμα (σνακ) και σε περιόδους νηστείας.

Τα μπισκότα είναι πλούσια σε ενέργεια. Το γλυκό αυτό είναι πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά καθώς το κάθε επιμέρους συστατικό της συνταγής είναι πλούσιο σε βιταμίνες και ανόργανα στοιχεία.

Το ταχίνι (αλεσμένο σουσάμι) είναι πολύ καλή πηγή αντιοξειδωτικών (όπως η βιταμίνη Ε) και πολυφαινολών ουσιών που παίζουν σημαντικό ρόλο στην πρόληψη κατά της γήρανσης, κατά της αθηρωμάτωσης, κατά της υπερχοληστερολαιμίας.

Το μέλι που περιέχεται στη συνταγή έχει ιχνοστοιχεία, τα οποία παίζουν σπουδαίο ρόλο στο μεταβολισμό. Το μέλι επίσης έχει αντισηπτικές ιδιότητες, αυξάνει το ρυθμό λειτουργίας της καρδίας, μειώνει τα προβλήματα έλκους του στομάχου. Επίσης, έχει υψηλή περιεκτικότητα σε χολίνη που βοηθάει στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας. Στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας βοηθάνε και οι φυτικές ίνες που δίνουν στην συνταγή οι σταφίδες.

Η σοκολάτα από την πλευρά της εκτός από τα αντιοξειδωτικά που περιέχει με τις γνωστές τους ιδιότητες, λόγω της υψηλής της περιεκτικότητας της σε φαινυλαθυλαμίνη έχει ψυχοδιεγερτικές ιδιότητες. Από τη διατροφική της ανάλυση, η συνταγή στο σύνολό της φαίνεται να είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, σε κάλιο, σε ασβέστιο (το οποίο είναι απαραίτητο ιδιαίτερα τις περιόδους νηστείας) και σε σίδηρο (το ίδιο).
Παλιά 14-11-09, 18:04   #170
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτην την δοκίμασα και εγιναν τέλεια.

ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΡΙΤΗΣ 03/11/09 - ΑΦΡΑΤΟΚΟΥΛΟΥΡΑ ΜΕ ΙΝΔΟΚΑΡΥΔΟ
Τρίτη, 3 Νοέμβριος 2009

ΥΛΙΚΑ

1 ΠΑΚΕΤΟ ΜΠΙΣΚΟΤΑ DIGESTIVE
1 ΚΟΥΠΑ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑΣ
1 ΚΟΥΠΑ ΤΡΙΜΜΕΝΟ ΙΝΔΟΚΑΡΥΔΟ
¾ ΚΟΥΠΑΣ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ ΧΟΝΤΡΟΑΛΕΣΜΕΝΑ
1 ΚΟΥΤΙ (390γρ) ΖΑΧΑΡΟΥΧΟ ΓΑΛΑ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΠΡΟΘΕΡΜΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΣΤΟΥΣ 180ºC ΠΑΝΩ – ΚΑΤΩ. ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ, ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΨΙΧΟΥΛΑ. ΑΝΑΜΙΓΝΥΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΕΡΕΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΜΕΙΓΜΑ. ΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ ΣΚΕΥΟΣ (ΜΕ ΙΣΟ ΠΑΧΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ). ΨΗΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 20΄, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΧΡΥΣΟ ΧΡΩΜΑ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ. ΚΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ.
Παλιά 24-11-09, 23:12   #171
casperαki

casperαki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dora Εμφάνιση μηνυμάτων
Κεικ πορτοκάλι (δοκιμασμενο)

Υλικα
1 Βιταμ
2 φλυτζ. τσαγιου ζαχαρη ή δύο ποτηρια (οπως μετραει ο καθενας εγω προτιμω ενα ποτηρι κανονικου μεγεθους που αφηνω απο πανω ενα δαχτυλο κενο)
5 αβγα
1 φλ. τζαγιου χυμο πορτοκαλι (το ιδιο με οτι μετρησετε τη ζαχαρη)
Ξυσμα από ενα πορτοκάλι
1 πακετο φαρινα κοκκινη

Χτυπάμε το βουτυρο μεχρι να ασπρισει. Ριχνουμε τη ζαχαρη και χτυπάμε μεχρι να λιώσει. Προσθετουμε ενα ενα τα αβγα, το χυμο πορτοκάλι και το ξυσμα. Στη συνεχεια ριχνουμε τη φαρινα σιγα σιγα και αφηνουμε στο πακετο περιπου ενα δαχτυλο.
Βουτυρωνουμε τη φορμα και μετα ριχνουμε μεσα το αλευρι που μας περισεψε να πάει παντου και να κολλησει πάνω στο αλευρι (αυτο ισως κάποιες να το ξερετε εγω πάντως δεν το ηξερα, μου το ειπε η μαμα μου το κάνουμε για να ειμαστε σιγουρες οτι δεν θα κολλησει το κεηκ). Ψηνουμε κλασσικα στους 180 για 40 περιπου λεπτα

Η συνταγη ηταν μεχρι εδω και το κεηκ εχει εντονη γευση πορτοκαλιου.
Εγω ομως επειδη εμαθα να κάνω γλασσο σοκολάτας και το βάζω παντου το πασαλειψα από πάνω και εβαλα για ντεκορ φετουλες πορτοκάλι με σοκολάτα (φρεσκο πορτοκαλι) και φλουδες που πρώτα τις εβρασα για καμια ωρα μεσα σε νερο και ζαχαρη και γινανε σαν το γλυκο του κουταλιου οπότε τρωγονται..

To εφτιαξα αποψε , μολις πριν απο 10 λεπτα το εβγαλα απο τον φουρνο.
ΘΑ δοκιμασω και θα πω εντυπωσεις!!!Παντως μυριχει κ φαινετε πολυ ωραια!
Α και εβαλα λιγο γαλα εγω και αντι 5 αβγα εβαλα 4....ελπιζω να μην εκανα πατατα!
Παλιά 24-11-09, 23:16   #172
casperαki

casperαki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατι που ηθελα να ρωτησω....
ΕΙχα κανει μια φορα γλασο για κατι cupcakes....
Eixa diabasei για ενα βιταμ και ζαχαρη αχνη....
Ηταν απαισιο/....Η γευση του βουτυρου ηταν πολυ εντονη μπλιαχ...λες και ετρωγες το βιταμ απο το κουτι...η ζαχαρη ναι μεν το εκανε γλυκο αλλα ηταν χαλι μαυρο...
Ετσι πρεπει να ειναι και απλα δεν μου αρεσει η δεν εκανα κατι καλα?

Επισης ελεγα μηπως φταιει το βιταμ και να επερνα καποιο καλυτερο οπως πχ το πρεσιντεντ η το φινεσε
Παλιά 02-12-09, 13:52   #173
peny

Το avatar του χρήστη peny

peny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια! Σας βάζω ένα τυραμισού που φτιάχνω και έχουν τρελαθεί όλοι
υλικα για παντεσπάνι
1 1/2 φλ ζάχαρη
1 1/2 φλ αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 βανίλια
4 κ.σ. νερό
3 κ.σ. κακάο
1 baking
6 αυγά

χτυπάω αυγά και ζάχαρη μέχρι να αφρατέψουν και ρίχνω και τα υπόλοιπα.
ψήνω σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για 1/2 ώρα

μόλις κρυώσει το παντεσπάνι φτιάχνω το σιρόπι
υλικά
1 ποτήρι νερό
2 κ.γ. νεσκαφέ
1 ποτήρι νουνου όχι αραιωμένο
1 φλ. καφέ κονιάκ
1 ποτήρι ζάχαρη
Βράζω σε μέτρια φωτιά για 8'. Προσοχή φουσκώνει!!
Ρίχνω το σιρόπι στο παντεσπάνι και αφήνω να κρυώσει καλά.
Φτιάχνω την κρέμα

υλικά
1 σαντυγί γιώτης garni (το φτιάχνω όπως λένε οι οδηγίες στο κουτι)
1 τυρί philadelpeia
2 αυγα
2 βανίλιες

τα χτυπάω όλα μαζί και τα ρίχνω στο παντεσπάνι.Τέλος πασπαλίζω με κακάο και βάζω στο ψυγείο. Είναι φανταστικό!!!!
Παλιά 11-01-10, 13:23   #174
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εφτιαξα προσφατα αυτα τα σοκολατενια κεκακια και ειναι πολυ νοστιμα και κυριως γινονται πανευκολα και ετσι ειπα να τα μοιραστω μαζι σας.
  • 2 φλυτζάνια του τσαγιού φαρινάπ
  • 1 κουταλάκι μπέικιν
  • 2 βανίλιες
  • 1/2 φλυτζάνι ελαιόλαδο
  • 2-3 κουταλιές μερεντα
  • 1 αυγό
  • 1/2 φλυτζάνι κακάο
  • 1 φλυτζάνι ζάχαρη
  • 1 γιαούρτι
  • 1/2 φλυτζάνι γάλα
  • 1 φακελάκι σταγόνες σοκολάτας
  • Ανακατεύουμε όλα τα υλικά με ένα κουτάλι σε ένα μπολ και γεμίζουμε τις θήκες για μάφινς.Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για 20 λεπτά περίπου (ανάλογα το φούρνο).

Παλιά 12-01-10, 10:28   #175
peny

peny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφτιαξα προσφατα αυτα τα σοκολατενια κεκακια και ειναι πολυ νοστιμα και κυριως γινονται πανευκολα και ετσι ειπα να τα μοιραστω μαζι σας.
  • 2 φλυτζάνια του τσαγιού φαρινάπ
  • 1 κουταλάκι μπέικιν
  • 2 βανίλιες
  • 1/2 φλυτζάνι ελαιόλαδο
  • 2-3 κουταλιές μερεντα
  • 1 αυγό
  • 1/2 φλυτζάνι κακάο
  • 1 φλυτζάνι ζάχαρη
  • 1 γιαούρτι
  • 1/2 φλυτζάνι γάλα
  • 1 φακελάκι σταγόνες σοκολάτας
  • Ανακατεύουμε όλα τα υλικά με ένα κουτάλι σε ένα μπολ και γεμίζουμε τις θήκες για μάφινς.Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για 20 λεπτά περίπου (ανάλογα το φούρνο).
Να σε ρωτήσω κατι που το χω απορία? Δεν έχω φτιάξει ποτέ μάφινς. Όταν λες ψήνεις στις θήκες εννοείς τις χάρτινες σκέτες ή και μέσα στα φορμάκια τα σιδερένια που ψήνουμε τα κεικ.
Παλιά 14-01-10, 14:54   #176
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο peny Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτήσω κατι που το χω απορία? Δεν έχω φτιάξει ποτέ μάφινς. Όταν λες ψήνεις στις θήκες εννοείς τις χάρτινες σκέτες ή και μέσα στα φορμάκια τα σιδερένια που ψήνουμε τα κεικ.
Οχι οχι τις χαρτινες σκετες.Βαζεις τα χαρτακια μεσα στο ταψακι με τις υποδοχες ή αν θες δεν βαζεις καθολου χαρτακια απλα βουτυρωνεις και αλευρωνεις το ταψακι.
Κι εγω δεν εκανα μαφινς αλλα η κορη μου εχει ξετρελαθει και τωρα κανω μονο τετοια.

Παλιά 15-01-10, 10:36   #177
peny

peny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι οχι τις χαρτινες σκετες.Βαζεις τα χαρτακια μεσα στο ταψακι με τις υποδοχες ή αν θες δεν βαζεις καθολου χαρτακια απλα βουτυρωνεις και αλευρωνεις το ταψακι.
Κι εγω δεν εκανα μαφινς αλλα η κορη μου εχει ξετρελαθει και τωρα κανω μονο τετοια.
Ωραία θα κάνω μάφινς για τα γενέθλια του Κωσταντή μου και από πάνω θα κάνω σχέδια με ζαχαρόπαστα. Με έχει πιάσει τρέλα με τη ζαχαρόπαστα. Φέτος θα διακοσμήσω εγώ την τούρτα του γιού μου. Θα φτιάξω ζούγκλα με καταράκτη φοίνικες, ζωάκια! Χτες καθόμουν μέχρι τις 1 και έφτιαχνα ζωάκια. Μόλις τα τελειώσω θα βάλω φωτό!!
Παλιά 16-01-10, 16:46   #178
Μπουμπουλιθρα

Το avatar του χρήστη Μπουμπουλιθρα

Περιοχή: ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Μπουμπουλιθρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι θελει προθερμανση ο φουρνος και σε τι φουρνο τα βαζετε τα μαμφινσ αερα ,πανω κατω εννοω και εαν τα ανακτεψω με μιξερ πειραζει

Ο χρήστης Μπουμπουλιθρα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-10, 08:49   #179
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο peny Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία θα κάνω μάφινς για τα γενέθλια του Κωσταντή μου και από πάνω θα κάνω σχέδια με ζαχαρόπαστα. Με έχει πιάσει τρέλα με τη ζαχαρόπαστα. Φέτος θα διακοσμήσω εγώ την τούρτα του γιού μου. Θα φτιάξω ζούγκλα με καταράκτη φοίνικες, ζωάκια! Χτες καθόμουν μέχρι τις 1 και έφτιαχνα ζωάκια. Μόλις τα τελειώσω θα βάλω φωτό!!
Ax με ζαχαροπαστα απο πανω θα ειναι τελεια για το παρτυ.Κανε και πες μας εντυπωσεις.Κι εγω ηθελα να κανω αλλα δεν το πηρα ζεστα ακομα,ειναι ευκολη?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μπουμπουλιθρα Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω κατι θελει προθερμανση ο φουρνος και σε τι φουρνο τα βαζετε τα μαμφινσ αερα ,πανω κατω εννοω και εαν τα ανακτεψω με μιξερ πειραζει
Εγω παντα προθερμαινω τον φουρνο και τα ψηνω στον αερα,τωρα αν τα αναμιξεις στο μιξερ δεν ξερω τι διαφορα θα εχει.Ξερω αλλες συνταγες για μαφινς που τα αναμιγνυεις στο μιξερ απλα εγω προτιμω αυτη γι αυτον ακριβως το λογο γιατι ή τα κανω βραδυ οποτε ουτε φασαρια με μιξερ ουτε τιποτα η τα κανει η κορη μου σχεδον μονη της και η χαρα της δεν περιγραφεται.

Παλιά 18-01-10, 16:06   #180
Stellakii

Stellakii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μια πολύ νόστιμη και δροσερή συνταγή:

ΚΡΕΜΑ ΛΕΜΟΝΙ

Θα χρειαστούν:
4 λεμόνια(χυμός και ξύσμα)
4 αβγά
1 κούπα ζάχαρη
3,5 κούπες νερό
25 γρ. βούτυρο
4 κ.γ. νισεστέ

Χτυπάμε τα αβγά και τη ζάχαρη για λίγο μέχρι να αφρατέψουν. Στη συνέχεια ρίχνουμε το χυμό απο τα λεμόνια,το ξύσμα και το νερό.Απο το νερό κρατάμε το 1/2 για να διαλύσουμε μέσα σε αυτό το νισεστέ και αφού διαλύθεί το προσθέτουμε στο υπόλοιπο μίγμα.Το βάζουμε σε χαμηλή φωτιά και ανακατεύουμε.Το αφήνουμε στη φωτιά 5-7 λεπτά μεχρι να πήξει και τέλος προσθέτουμε το βούτυρο και απομακρύνουμε.Τοποθετούμε το μείγμα σε μπολάκια και τα σκεπάζουμε με μεμβράνη.Αφού κρυώσουν λίγο τα βάζουμε στο ψυγείο.
Τα σερβίρουμε με καβουρδισμένο αμύγδαλο.

Ελπίζω να την απολαύσετε!
Ο χρήστης Stellakii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 19-01-10, 10:38   #181
peny

peny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=MARGIO;1448944]Ax με ζαχαροπαστα απο πανω θα ειναι τελεια για το παρτυ.Κανε και πες μας εντυπωσεις.Κι εγω ηθελα να κανω αλλα δεν το πηρα ζεστα ακομα,ειναι ευκολη?
Είναι πολύ εύκολη!!! Το θέμα στο πάρτυ μας θα είναι ζούγκλα.Θα παραγγείλω την τούρτα με επικάλυψη ζαχαρόπαστας και θα κολλήσω πάνω τα στολίδια τα δικά μου. Θα έχει πάνω έναν καταρράκτη που από μέσα θα βγαίνει ένας ιπποποταμος ,γύρω ο καταρράκτης θα χει φοίνικες κατω από έναν φοίνικα θα κάθεται μια μαιμού με μπανάνες και θα χει ακόμα ένα λιονταράκι και ένα ελεφαντάκι.Καταρράκτης , λιονταράκι και ένας φοίνικας είναι έτοιμα. Για τα υπόλοιπα επιφυλασσομαι....
Παλιά 29-03-10, 23:44   #182
constadina

constadina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΜΑΣΤΙΧΑΣ

ΥΛΙΚΑ
1 κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις
500γρ ζάχαρη
250γρ βούτυρο αγελάδος
250γρ βούτυρο φρέσκο πρόβειο
5 κρόκοι
10γρ μαστίχα Χίου κοπανισμένη
1/2 κουταλάκι του γλυκού σόδα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Χτυπάμε στο μίξερ τη ζάχαρη με το βούτυρο,μέχρι ν'αφρατέψουν.Ρίχνουμε ένα-ένα τους κρόκους και στη συνέχεια τη μαστίχα.Ρίχνουμε το αλεύρι και τη σόδα κοσκινισμένα και πλάθουμε μια ζύμη που να μην κολλάει στα χέρια,αλλά να τρίβεται.Κάνουμε μπαλάκια τα οποία πιέζουμε με τα χέρια μας.Αλείφουμε με αβγό.Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμόυς για 20 λέπτα.

Είναι εύκολα και νόστιμα!
http://dinassweets.blogspot.com/
Ο χρήστης constadina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 11:15   #183
constadina

Προεπιλογή ΚΕΚΑΚΙΑ ΟΛΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑ

Υλικά
250γρ βούτυρο(σε θερμοκτασία δωματίου)
270 γρ άχνη
5 αβγά
200γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις
50γρ κακάο

Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο με την άχνη μέχρι ν'αφρατέψουν.Ρίχνουμε ένα-ένα τ'αβγά και στη συνέχεια το αλεύρι μαζί με το κακάο κοσκινισμένα.Ρίχνουμε το μείγμα σε μικρές φόρμες η σε μία μεγάλη.Η ποσότητα είναι για 6 κεκάκια.Πασπαλίζουμε με άχνη ή ρίχνουμε λίγη λιωμένη σοκολάτα.
Ακόμα μία γρήγορη και πολύ εύκολη συνταγή,για μανούλες που δεν έχουν πολύ χρόνο
http://www.dinassweets.blogspot.com/
Παλιά 16-04-10, 22:30   #184
constadina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο constadina Εμφάνιση μηνυμάτων

Εύκολα κεκάκια σοκολάτας

Υλικά

250γρ βούτυρο(σε θερμοκτασία δωματίου)
270 γρ άχνη
5 αβγά
200γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις
50γρ κακάο

Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο με την άχνη μέχρι ν'αφρατέψουν.Ρίχνουμε ένα-ένα τ'αβγά και στη συνέχεια το αλεύρι μαζί με το κακάο κοσκινισμένα.Ρίχνουμε το μείγμα σε μικρές φόρμες η σε μία μεγάλη.Η ποσότητα είναι για 6 κεκάκια.Πασπαλίζουμε με άχνη ή ρίχνουμε λίγη λιωμένη σοκολάτα.
Ακόμα μία γρήγορη και πολύ εύκολη συνταγή,για μανούλες που δεν έχουν πολύ χρόνο
http://www.dinassweets.blogspot.com/
Μπισκότα σοκολάτα γεμιστά με nutella

Υλικά
60γρ ζάχαρη άχνη
120γρ βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου
150γρ αλεύρι για όλες της χρήσεις
30γρ κακάο
1 αβγό

Εκτέλεση
Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο με τη ζάχαρη,μέχρι ν'αφρατέψουν.Στη συνέχεια ρίχνουμε σιγά-σιγα το αλεύρι με το κακάο κοσκινισμένα και ζυμώνουμε με τα χέρια μας.Στο τέλος ρίχνουμε το αβγό.Η ζύμη πρέπει να είναι μαλακιά και να μην κολλάει στα χέρια μας.Βάζουμε τη ζύμη στο ψυγείο για 20 λεπτά.Ανοίγουμε ένα πάρα πολύ λεπτό φύλλο,ανάμεσα σε δύο λαδόκολλες.Κόβουμε τη ζύμη πάνω στη λαδόκολλα με κούπ πατ της αρεσκείας μας.Αφαιρούμε τη ζύμη που περισσεύει και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για 10 λεπτά μόνο.Προσοχή τα μπισκότα πρέπει να τα βγάλουμε απο το φούρνο όταν είναι ακόμη μαλακά.Τα αφήνουμε σε σχάρα να κρυώσουν και τα γεμίζουμε με μία κουταλιά του γλυκού νουτέλα!
Παλιά 27-04-10, 14:46   #185
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκανα εχθες αυτα τα μπισκοτακια εγιναν πολυ νοστιμα αλλα δεν μπορεσα να τα κοψω με κουπ πατ επρεπε να ειναι τοσο μαλακη η ζυμη η να εβαζα λιγο παραπανω αλευρι?Μηπως τα κοβεις επι τοπου και δεν τα μετακινεις?Γιατι στη μετακινηση μου χαλουσαν.
Παντως τα εκανα στρογγυλα με το χερι μου και τα ευχαριστηθηκαμε αλλα την επομενη φορα θα ηθελα να πετυχω και το σχημα..

Παλιά 31-05-10, 19:49   #186
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πολύ εύκολη συνταγή για γλυκό ψυγείου, γρήγορο και καλοκαιρινό, πουτίγκα πραλίνας:
Υλικά:
1 φακελάκι τριμμένο μπισκότα ( εναλλακτικά ένα πακέτο μπισκότα πτι-μπερ ή digestive περασμένα στο Multi)
100 γρ βιτάμ ( το τούβλο)
1 μικρό βαζάκι μερέντα
1 φακελάκι κρέμα αραβοσίτου βανίλια
σιρόπι σοκολάτα σε μπουκάλι

Παρασκευή
Ετοιμάζουμε την κρέμα αραβοσίτου σύμφωνα με τις οδηγίες. Την βάζουμε σε ένα μπολ, σκεπάζουμε με διαφανή μεμβράνη για να μην κάνει κρούστα και την βάζουμε στο ψυγείο.
Λιώνουμε το βούτυρο. Ανακατεύουμε το μπισκότο με το λιωμένο βούτυρο ώστε να βραχεί όλο. Το στρώνουμε σε μία φόρμα για τάρτα πατώντας με το κουτάλι ώστε να γίνει συμπαγές. Στρώνουμε την μερέντα επάνω από τα μπισκότα. Αδειάζουμε την κρέμα αραβοσίτου επάνω στην μερέντα. Σκεπάζουμε την τάρτα με μεμβράνη και την βάζουμε στο ψυγείο. Την αφήνουμε για 2 ώρες. Όταν έχει πήξει η κρέμα κάνουμε επάνω γραμμές με το σιρόπι σοκολάτας μπρος-πίσω για διακόσμηση.
Καλή επιτυχία.
Ο χρήστης Coraline δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-11, 20:05   #187
leman

leman χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή συνταγη για κουλουρακια

καλησπερα, εχω το εξης προβλημα. καθε εβδομαδα εχω ολη την καλη διαθεση να φτιαξω κουλουρακια , βρισκω συνταγη, παιρνω τα υλικα και τελικα καταληγω να τα χρησιμοποιω αλλου, επειδη βαριεμαι να βγαζω το μεγαλο μιξερ - δεν εχω χειρος. και ερχομαι στο θεμα. μηπως ξερετε καμια συνταγη για κουλουρακια που να γινεται με απλο ανακατεμα ή εστω να χρειαζεται μονο μουλτι?
Ο χρήστης leman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-11, 10:58   #188
σπουργίτι

σπουργίτι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χθες πήρα την συνταγή της μαμάς μου (έχω να δοκιμάσω να φτιάξω κουλουράκια 4 χρόνια η ανεπρόκοπη). Φαίνεται εύκολη και με απλό ανακάτεμα! Επιφυλάσσομαι να σου τη γράψω αύριο!
Ο χρήστης σπουργίτι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-11, 18:49   #189
leman

leman χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

περιμενω . ζεσταινω το φουρνο...
Παλιά 09-02-11, 14:13   #190
σπουργίτι

Προεπιλογή

Άργησα, αλλά δεν σε ξέχασα:
Υλικά
1 ποτήρι γάλα
1 ποτήρι λάδι (ελαιόλαδο)
2 ποτήρια ζάχαρη
5 αυγά
2 φακελάκια μπεικιν πάουντερ
1 κουτ. γλυκού σόδα
1 κουτ. γλυκού αμμωνία
2 βανίλιες
1 πρέζα αλάτι
αλεύρι όσο πάρι
Εκτέλεση
Σε μια λεκάνη βάζουμε μια ποσότητα αλεύρι (περίπου 2 ποτήρια) και κάνουμε μια γούβα. Εκεί (στη γούβα) ρίχνουμε όλα τα υλικά μας, τα ανακατεύουμε πρώτα με το χέρι μέσα στη γούβα και στη συνέχεια τα ενώνουμε με το αλεύρι και ζυμώνουμε μέχρι να έχουμε μια κατάλληλη ζύμη, δηλ. να μην κολλάει και να είναι εύπλαστη (εννοείται ότι αν χρειάζεται προσθέτουμε αλεύρι). Πλάθουμε τα κουλουράκια σε ό,τι σχήμα θέλουμε και τα τοποθετούμε σε ελαφρά λαδωμένο ταψί. Τα βάζουμε σε προθερμασμένο φούρνο και μόλις δούμε ότι έχουν αρχίσει να ροδίζουν τα βγάζουμε και τα αλείφουμε με αυγό που έχουμε χτυπήσει. Τα βάζουμε ξανά στο φούρνο και συνεχίζουμε το ψήσιμο. Διάρκεια ψησίματος περίπου 20 λεπτά στους 200 βαθμούς περίπου (ανάλογα με το φούρνο).
Σύμφωνα με τη μητέρα μου η ποσότητα αυτή βγάζει πολλά ταψιά γι' αυτό με συμβούλευσε εγώ να κάνω μισή δόση.
Δεν την έχω κάνει τη συνταγή, αλλά της μαμάς βγαίνουν πολύ νόστιμα.
Καλή επιτυχία.
Παλιά 09-02-11, 15:03   #191
leman

leman χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αφου βγαινουν της μαμας νοστιμα θα τα δοκιμασω. ευχαριστω πολυ!
Παλιά 09-02-11, 15:26   #192
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πως θα χαρακτήριζες την γεύση τους??? Ποιο υλικό δηλαδή υπερτερεί καθώς γεμίζουν τον ουρανισκο σου?

θέλω να πω απλά κουλουράκια να γράψω??? Η ας πούμε κουλουράκια βανίλιας,λαδιού κλπ κλπ???

Πείτε μου?
Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-02-11, 16:27   #193
leman

leman χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δηλαδη εχεις τοσες πολλες συνταγες για κουλουρακια χωρις μιξερ??? προτιμω βανιλια και αν ειναι μαλλον θα μπορω να προσθεσω και λιγο κακαο σε καμια δοση αν θελω ε? εμενα με νοιαζει να μη βγαζω το μεγαλο μιξερ.

λαθος. νομιζα οτι εχεις εσυ να προτεινεις καποια συνταγη. γραψε λαθος
Παλιά 09-02-11, 16:33   #194
Stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο leman Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη εχεις τοσες πολλες συνταγες για κουλουρακια χωρις μιξερ??? προτιμω βανιλια και αν ειναι μαλλον θα μπορω να προσθεσω και λιγο κακαο σε καμια δοση αν θελω ε? εμενα με νοιαζει να μη βγαζω το μεγαλο μιξερ.

λαθος. νομιζα οτι εχεις εσυ να προτεινεις καποια συνταγη. γραψε λαθος

καλέ θέλω να την αποθηκεύσω στο Pc για α την φτιάξω και εγώ απλά δεν ήξερα τι επικεφαλίδα να βάλω γιαυτο σ ε ρώτησα!!!!
Παλιά 09-02-11, 16:37   #195
leman

leman χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
καλέ θέλω να την αποθηκεύσω στο Pc για α την φτιάξω και εγώ απλά δεν ήξερα τι επικεφαλίδα να βάλω γιαυτο σ ε ρώτησα!!!!
καλα εγινε μπερδεμα!! δεν ειναι δικη μου η συνταγη... κι εγω δοκιμαστης ειμαι, ο σεφ ειναι αλλος (το σπουργιτι)
Παλιά 09-02-11, 16:43   #196
geoste

Το avatar του χρήστη geoste

geoste ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geoste
Προεπιλογή

δεν ξερω αν αντι για κουλουρακια ενδιαφερεσαι και για μπισκοτα αλλα μολις τωρα βρηκα μια συνταγη για μπισκοτα αλμυρα,δεν την εχω κανει αλλα μου φανηκε ευκολη.

Υλικά
3 φλιτζάνια αλεύρι
3 κουτ. μπέικιν πάουντερ
1 κουτ. του γλυκού αλάτι
1/2 φλιτζάνι κεφαλοτύρι τριμμένο
1/3 φλιτζ. βιτάμ
1 φλιτζ. γάλα
Εκτέλεση
Ανακατεύουμε το αλεύρι με το αλάτι και το μπέικιν πάουντερ. Ζυμώνουμε ελαφρά και ρίχνουμε το τυρί και το γάλα. Ανακατεύουμε μέχρι να γίνει η ζύμη μαλακή.
Ανοίγουμε τη ζύμη σε φύλλο πάχους 1 εκ. Την κόβουμε με φορμάκια σε διάφορα σχήματα. Ψήνουμε σε δυνατό φούρνο για 15 λεπτά.

http://www.infokids.gr/2011/01/%CE%B...D%CE%B1%CE%BA/
Ο χρήστης geoste δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-11, 16:55   #197
leman

leman χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geoste Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω αν αντι για κουλουρακια ενδιαφερεσαι και για μπισκοτα αλλα μολις τωρα βρηκα μια συνταγη για μπισκοτα αλμυρα,δεν την εχω κανει αλλα μου φανηκε ευκολη.

Υλικά
3 φλιτζάνια αλεύρι
3 κουτ. μπέικιν πάουντερ
1 κουτ. του γλυκού αλάτι
1/2 φλιτζάνι κεφαλοτύρι τριμμένο
1/3 φλιτζ. βιτάμ
1 φλιτζ. γάλα
Εκτέλεση
Ανακατεύουμε το αλεύρι με το αλάτι και το μπέικιν πάουντερ. Ζυμώνουμε ελαφρά και ρίχνουμε το τυρί και το γάλα. Ανακατεύουμε μέχρι να γίνει η ζύμη μαλακή.
Ανοίγουμε τη ζύμη σε φύλλο πάχους 1 εκ. Την κόβουμε με φορμάκια σε διάφορα σχήματα. Ψήνουμε σε δυνατό φούρνο για 15 λεπτά.
http://www.infokids.gr/2011/01/%CE%B...D%CE%B1%CE%BA/

μια παρομοια συνταγη για μαφιν αλμυρα ειχε και ο γαστρονομος πριν λιγο καιρο και την εκανα το σαββατο.
Παλιά 11-02-11, 01:26   #198
σπουργίτι

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα χαρακτήριζες την γεύση τους??? Ποιο υλικό δηλαδή υπερτερεί καθώς γεμίζουν τον ουρανισκο σου?

θέλω να πω απλά κουλουράκια να γράψω??? Η ας πούμε κουλουράκια βανίλιας,λαδιού κλπ κλπ???

Πείτε μου?
Θα έλεγα κουλουράκια βανίλιας
Παλιά 11-02-11, 08:59   #199
Stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο σπουργίτι Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έλεγα κουλουράκια βανίλιας

τέλεια.....Θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω δριμύτερη για εντυπώσεις....

Παλιά 11-02-11, 19:38   #200
σπουργίτι

Προεπιλογή

Stellinula να χαίρεσαι το θησαυρό σου!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές