Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-04-10, 18:10   #121
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DaF Εμφάνιση μηνυμάτων
..αφου οι 60 βαθμοι ειναι παρα πολυ επιβαρυντικοι για το περιβαλλον....στους 40 δλδ δεν..;;
Αν έχεις ηλιακό θερμοσίφωνα μπορείς να βάλεις ζεστό νερό κατευθείαν στο πλυντήριο. Θα έλεγα και από μπόιλερ κεντρικής θέρμανσης αφού ζεσταίνει το νερό του θερμοσίφωνα έτσι κι αλλιώς. Εγώ έχω πλυντήριο διπλής παροχής και σε δύο σπίτια το είχα συνδέσει στο ζεστό νερό. Τώρα που δε βολεύει βάζω ζεστό νερό από τη βρύση με ένα κουβαδάκι και τέλος. Άσε που τελειώνει και πολύ πιο γρήγορα.

Δε το συζητώ ότι στο εξωτερικό τα πλυντήρια διπλής παροχής είναι στάνταρ. Εδώ με τόσους ηλιακούς θερμοσίφωνες που θα πάει θα τον ανακαλύψουμε τον τροχό.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-10, 19:04   #122
blomita

Το avatar του χρήστη blomita

blomita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
πηρα κ εγω τα καρυδοσαπουνα κ οντως δεν μυριζει τιποτα αλλα τα ρουχα δεν χρειαζονται μαλακτικο..βεβαια, αν ειναι να τα πλενω στους 60 , γιατι να παιρνω οικολογικα;αφου οι 60 βαθμοι ειναι παρα πολυ επιβαρυντικοι για το περιβαλλον....στους 40 δλδ δεν..;;

μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα αυτο:http://www.sporos.org/sites/sporos.org/files/531004.jpg
που βγαινει πιο ακριβο απο τα καρυδοσαπουνα αλλα πλενει το ιδιο καλα κ στους 40....
μαλλον θα χρησιμοποιω κ τα δυο: στους πολλους λεκεδες το σποροκαθαριστικο κ στους λιγους το καρυδοσαπουνο κ ειμαστε κομπλε...

rosie αυτο το λευκαντικο γμτ δεν εκανε καθολου μα καθολου δουλεια...μιλαμε τιποτα!εσυ το βαζεις πανω στο λεκε;τι κανεις;
κι εγώ χρησιμοποιω στους δυσκολους λεκεδες το απορρυπαντικό του σπορου το οποίο είναι τέλειο κι εκτός αυτού στηρίζεις και μία εναλλακτική δράση που αξίζει.τα soap nuts, αρχικά τα χρησιμοποιοούσα μόνο στις πάνες του μωρού στους 60,αλλά τώρα έχω ξεθαρέψει και τα χρησιμοποιω και στους 40 και στους 30 με την προεργασία με το βραστό νερό.θεωρώ πως κάνουν καλή δουλειά!οικολογικό λευκαντικό χρησιμοποιώ μόνο στις πανες-ασπρόρουχα και ποτέ δεν είδα λεκέδες μέχρι στιγμής!τους δύσκολους λεκέδες φρουτα...τους αντιμετωπίζω τοπικά με σαπούνι χολής η με το σποροκαθαριστικό και τελικά καθαρίζουν και αυτοί.
Παλιά 15-04-10, 01:12   #123
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω κοπελιες! θα κανω το κολπο με το μπρικι λοιπον!
blomita με τα χιλια υπερ στο αλληλεγγυο εμποριο του σπορου!ειμαι πολυ φαν!

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 09:31   #124
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ευχαριστω κοπελιες! θα κανω το κολπο με το μπρικι λοιπον!
blomita με τα χιλια υπερ στο αλληλεγγυο εμποριο του σπορου!ειμαι πολυ φαν!
Καλέ τι μπρίκι, 15λίτρα βάζω σίγουρα. Πιάσε καμιά κατσαρόλα .
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 21:49   #125
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Morchelina Εμφάνιση μηνυμάτων
ακολουθησα συμβουλη rosie κ pipi, λιγοτερος μπελας για μενα την ανοικοκυρευτη!

Παλιά 15-04-10, 22:21   #126
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Morchelina Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή φτιάχνεις μεγάλη ποσότητα? Και πού το φυλάς? Πόση ποσότητα βάζεις σε κάθε πλύση? Βάζεις και τους καρπούς μαζί στο πλυντήριο?
Παλιά 15-04-10, 22:40   #127
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iwanna81 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κοριτσια, δεν μπορω να βρω πού ειδα μεσα στο site θεμα με τα παιδικα απορρυπαντικα, παντως μια και σας εχω εδω να σας ρωτησω.να χρησιμοποιησω μαλακτικο στα παιδικα ρουχα η οχι;;proderm εχω αγορασει,αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι δεν περιεχει χημικα..εσεις τι λετε;να τα πλυνω μονο με απορρυπαντικο η να βαλω και μαλακτικο;
iwanna αυτό είναι:

http://www.parents.gr/forum/showthre...ED%F4%E9%EA%E1
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 22:43   #128
arleta

arleta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα κι απο μενα.........
ενδιαφερον τα soap nuts!!!!!!!!!!!!!!!
σκεφτομαι να τα δοκιμασω.......
πειτε μου σας παρακαλω μονο, αν μπορω να πλυνω τα ρουχα για νεογεννητο με soap nuts.... εννοω να μη παρω καθολου proderm κτλ και να πλυνω με αυτο;;;;;
το εχετε δοκιμασει;;;; ειναι οκ;;;;;
Ο χρήστης arleta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 00:19   #129
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

bounitsa, καρποι ειναι..!τι πιο φυσικο απο αυτο!εγω τα ειχα πλυνει με αρκαδι,δεν ηξερα τοτε για τους καρπους, αλλα θα ελεγα πολυ καλυτερα με αυτους....και μην το συζητας για προδερμ κ τετοια.....

Παλιά 16-04-10, 00:21   #130
arleta

arleta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
bounitsa, καρποι ειναι..!τι πιο φυσικο απο αυτο!εγω τα ειχα πλυνει με αρκαδι,δεν ηξερα τοτε για τους καρπους, αλλα θα ελεγα πολυ καλυτερα με αυτους....και μην το συζητας για προδερμ κ τετοια.....
στο πρωτο παιδι δεν ειχα ιδεα τι ειναι οι καρποι...
τωρα που περιμενω το δευτερο ενημερωνομαι καλυτερα.... και για το καλο του παιδιου, για το περιβαλλον και για τη τσεπη μας....
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!!!!!!!!!
Παλιά 16-04-10, 00:24   #131
max13

Το avatar του χρήστη max13

Περιοχή: ευβοια
max13 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χρησιμοποιειστε ariel καθαριζει τελεια στουσ 30με 40 βαθμους εδω και χρονια δεν το αλλαζω με τιποτα
Ο χρήστης max13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 00:27   #132
Rosie

Περιοχή: Αθήνα
Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο max13 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρησιμοποιειστε ariel καθαριζει τελεια στουσ 30με 40 βαθμους εδω και χρονια δεν το αλλαζω με τιποτα
Είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για φυσικά οικολογικά καθαριστικά στο τόπικ αυτό! Το Ariel ούτε φυσικό είναι (αλλά χημικό καρκινογόνο) αλλά ούτε και οικολογικό
Παλιά 16-04-10, 00:30   #133
arleta

arleta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για φυσικά οικολογικά καθαριστικά στο τόπικ αυτό! Το Ariel ούτε φυσικό είναι (αλλά χημικό καρκινογόνο) αλλά ούτε και οικολογικό
γενικα για ολα τα απορυπαντικα λεμε....
απλα καθε μια απο τη πειρα της λεει το καλυτερο....
κι ετσι κατεληξε το θεμα στα οικολογικα, που ειναι αποτελεσματικα, φιλικα στο περιβαλλον και οικονομικα..........
Παλιά 16-04-10, 00:35   #134
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κι εγώ με το Αρκάδι έπλενα πριν ανακαλύψω τα soap nuts (και ακόμη πλένω τα πιάτα μ' αυτό). Αλλά έχω σοβαρές ανησυχίες κατά πόσο είναι τόσο αγνό και οικολογικό όσο μας κάνουν να πιστεύουμε. Κατ' αρχήν το φυσικό σαπούνι ελαιόλαδου είναι ασπροκίτρινο και όχι καταπράσινο (μου είπανε ότι βάζουνε χρωστικές!). Επίσης ενημερώθηκα ότι χρησιμοποιούνε χείριστης ποιότητας ελαιόλαδα!
Παλιά 16-04-10, 00:36   #135
max13

max13 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

rosie και πιστευεισ οτι τα οικολογικα ειναι τα καλυτερα???παντωσ οπως ειπε και η αλλη κοπελα λεμε γενικα για απορυπαντικα που καθαριζουν καλυτερα.
Παλιά 16-04-10, 00:54   #136
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κι εγώ με το Αρκάδι έπλενα πριν ανακαλύψω τα soap nuts (και ακόμη πλένω τα πιάτα μ' αυτό). Αλλά έχω σοβαρές ανησυχίες κατά πόσο είναι τόσο αγνό και οικολογικό όσο μας κάνουν να πιστεύουμε. Κατ' αρχήν το φυσικό σαπούνι ελαιόλαδου είναι ασπροκίτρινο και όχι καταπράσινο (μου είπανε ότι βάζουνε χρωστικές!). Επίσης ενημερώθηκα ότι χρησιμοποιούνε χείριστης ποιότητας ελαιόλαδα!
χμ, κ εγω αυτο φανταζομουν , μιας κ οι ελιες 'ποτιζονται' απειρα φυτοφαρμακα!οποτε; που ειναι το φυσικο τελικα;εγω πια το χρησιμοποιω για το πατωμα.τελοσπαντων, απο τα υπολοιπα καθαριστικα, χιλιες φορες αυτο!
δοκιμασα σημερα να βρασω τους καρπους στο μπρικι, μια χαρουλα ολα

βρε max κ γιατι να μην ειναι τα καλυτερα τα οικολογικα, εαν :1.ωφελουν εσενα κ την τσεπη σου και 2.το περιβαλλον;;

Παλιά 16-04-10, 01:00   #137
max13

max13 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οκ σε μενα δεν μου καθαριζουν δεν ειμαι ευχαριστημενη ισχυει αθτο που λεω και σε αλλα ατομα δεν ειμαι η μονη πιστευω ,το ξερω καλο ειναι να κανουμε οικονομια στη τσεπη μας αν ομως ριχνουμε ριχνουμε απορρυπαντικο και δεν καθαριζει τοτε δεν κανουμε οικονομια απλα με το αριελ λιγο ριχνω και γινονται πεντακαθαρα για αυτο δεν το αλλαζω εξαλου περναω και 3 μηνες με το αριελ και βαζω πλυντηρια 3 με 4 φορες την εβδομαδα
Παλιά 16-04-10, 13:01   #138
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαι εγώ που ήμουν φανατική του "Αρκαδιού"
ρώτησα τις προάλλες τον παιδίατρό μας
και μου είπε ακριβώς αυτό που λες Rosie....

Παράθεση:
χμ, κ εγω αυτο φανταζομουν , μιας κ οι ελιες 'ποτιζονται' απειρα φυτοφαρμακα!οποτε; που ειναι το φυσικο τελικα;
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό!!!....°&%#$"!#%&=?*#*!

Επιτέλους!!!....
τι έχει απομείνει πια ΑΓΝΟ σε αυτό το περιβάλλον;;;
Παλιά 16-04-10, 13:35   #139
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο max13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως το αντέχετε αυτό το ARIEL??
Έχει τόσο έντονο άρωμα που εμένα προσωπικά με πιάνει το κεφάλι μου και ο λαιμός μου!

Στους άλλους ωραία μυρίζει (που τους μυρίζεις για λίγο όμως)
αλλά να το φοράω εγώ όλη την ημέρα
δεν θα μπορούσα να το ανεχθώ με τίποτα....
Παλιά 16-04-10, 13:49   #140
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επιτέλους!!!....
τι έχει απομείνει πια ΑΓΝΟ σε αυτό το περιβάλλον;;;
αχ...ελαχιστα πραγματα.....οταν σκεφτομαστε το κερδος....οταν σκεφτομαστε το πιο 'γρηγορο, ευκολο, φτηνο'...ή οταν...δεν σκεφτομαστε καθολου ('ελα μωρε λιγη χλωρινιτσα, εμεις τι παθαμε;", "ελα μωρε, ποιος ανακυκλωνει τωρα", "το κρατος φταιει" κ αλλα τετοια ομορφα κ καθημερινα....) το 'αγνο' εχει παει περιπατο για...τσιγαρα και εχουμε χασει τα ιχνη του!

εγω εχω αλλη μια απορια που ξεχασα να τη γραψω χτες: καθαριστικο για τουαλετα, τι εχετε; που να απολυμαινει και να καθαριζει καλα κ φυσικα να μην μολυνει ..;κανω μαθηματα στο σπιτι κ ειναι λιγο κεντρο διερχομενων

Παλιά 16-04-10, 14:00   #141
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω εχω αλλη μια απορια που ξεχασα να τη γραψω χτες: καθαριστικο για τουαλετα, τι εχετε; που να απολυμαινει και να καθαριζει καλα κ φυσικα να μην μολυνει ..;κανω μαθηματα στο σπιτι κ ειναι λιγο κεντρο διερχομενων
Τα καθαριστικά που χρησιμοποιώ στο σπίτι είναι τα εξής:

1. Υγρό σαπούνι multi-purpose της Sonett.
2. Λευκό ξύδι.
3. Σόδα.
4. Tea-tree oil για το σφουγγάρισμα.

Προσωπικά σπάνια καθαρίζω , αλλά η καθαρίστρια μου κάνει τα μπάνια και την τουαλέτα να λάμπουν με το σαπούνι τη σόδα και το ξύδι.

Τώρα αν χρειάζεσαι κάτι πιο δυνατό μια και χρησιμοποιούνε πολλοί την τουαλέτα σου προτείνω το απολυμαντικό υγρό της Sonett (μυρίζει τέλεια!): Surface Disinfectant
Παλιά 16-04-10, 14:02   #142
_mpoumpou_

Το avatar του χρήστη _mpoumpou_

Περιοχή: Athens
_mpoumpou_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω εχω παρει φυσικα σαπουνακια απο ελαιολαδο και ειναι πραγματι ασπροκιτρινα και οχι πρασινα...!

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση
Ο χρήστης _mpoumpou_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 16:36   #143
blomita

blomita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
αχ...ελαχιστα πραγματα.....οταν σκεφτομαστε το κερδος....οταν σκεφτομαστε το πιο 'γρηγορο, ευκολο, φτηνο'...ή οταν...δεν σκεφτομαστε καθολου ('ελα μωρε λιγη χλωρινιτσα, εμεις τι παθαμε;", "ελα μωρε, ποιος ανακυκλωνει τωρα", "το κρατος φταιει" κ αλλα τετοια ομορφα κ καθημερινα....) το 'αγνο' εχει παει περιπατο για...τσιγαρα και εχουμε χασει τα ιχνη του!

εγώ χρησιμοποιω ένα μίγμα από λευκό ξύδι,σοδα και βόρακα(θα το βρεις χυμα στα φαρμακεια και είναι super απολυμαντικό!
κάτι που ανακάλυψα τελευταία και παρέχει εκτοσ των άλλων και την απόλυτη απολυμαντική δράση,ειναι το εκχύλισμα των σπόρων γκρειπ-φρουτ!!!έχει πάρα πολλές χρήσεις ,είναι πιο αποτελεσματικο από τη χλωρινη και είναι απόλυτα φυσικότο χρησιμοποιώ στο πλυντηριο,στο καπάκι του ξεβγάλματος ,όταν πλένω σε χαμηλες θερμοκρασίες για να απολυμαίνονται τα ρούχα και να μην έχουν ανάγκη σιδερώματοςσίγουρα μπορείσ να το χρησιμοποιήσεις για να απολυμάνεις και αλλες επιφανειες.κοίτα κι εδώhttp://www.iama.gr/ethno/nayplio/barouta.htm
Παλιά 16-04-10, 16:53   #144
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο blomita Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ χρησιμοποιω ένα μίγμα από λευκό ξύδι,σοδα και βόρακα(θα το βρεις χυμα στα φαρμακεια και είναι super απολυμαντικό!
κάτι που ανακάλυψα τελευταία και παρέχει εκτοσ των άλλων και την απόλυτη απολυμαντική δράση,ειναι το εκχύλισμα των σπόρων γκρειπ-φρουτ!!!έχει πάρα πολλές χρήσεις ,είναι πιο αποτελεσματικο από τη χλωρινη και είναι απόλυτα φυσικότο χρησιμοποιώ στο πλυντηριο,στο καπάκι του ξεβγάλματος ,όταν πλένω σε χαμηλες θερμοκρασίες για να απολυμαίνονται τα ρούχα και να μην έχουν ανάγκη σιδερώματοςσίγουρα μπορείσ να το χρησιμοποιήσεις για να απολυμάνεις και αλλες επιφανειες.κοίτα κι εδώhttp://www.iama.gr/ethno/nayplio/barouta.htm
Πολύ ενδιαφέρον!!
Αυτό το εκχύλισμα των σπόρων γκρειπ-φρουτ
απο που μπορεις να το βρείς?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-04-10, 17:03   #145
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στα βιολογικάδικα. Το βρίσκω όμως λίγο ακριβό για καθάρισμα, προτιμώ το tea tree oil που είναι πάρα πολύ ισχυρό απολυμαντικό και αντι-μυκητιακό, μόνο που έχει κάπως έντονη μυρωδιά...
Παλιά 16-04-10, 17:33   #146
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Στα βιολογικάδικα. Το βρίσκω όμως λίγο ακριβό για καθάρισμα, προτιμώ το tea tree oil που είναι πάρα πολύ ισχυρό απολυμαντικό και αντι-μυκητιακό, μόνο που έχει κάπως έντονη μυρωδιά...
Και αυτό σε βιολογικάδικο το βρίσκεις?
Γενικώς θα ήθελα να αντικαταστήσω την χλωρίνη με κάτι βιολογικό!...
Παλιά 16-04-10, 17:49   #147
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soevan07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτό σε βιολογικάδικο το βρίσκεις?
Γενικώς θα ήθελα να αντικαταστήσω την χλωρίνη με κάτι βιολογικό!...
To Tea Tree Oil είναι το αιθέριο έλαιο που προκύπτει από το αυστραλέζικο τεϊόδεντρο. Υπάρχει σ' όλα τα μαγαζιά που πουλάνε αιθέρια έλαια (πχ της Apivita). Προσωπικά αγοράζω καλής ποιότητας βιολογικό για να το χρησιμοποιώ στο δέρμα μου, και παίρνω ένα φθηνότερο για το καθάρισμα και την μπουγάδα (πχ χρησιμοποιείται στο πλύσιμο των υφασμάτινων πανών για απολύμανση και εξολόθρευση τυχών μύκητων που προκαλούνε ερεθισμούς και συγκάματα στα μωράκια - yeast rash).

Το φθηνό το παίρνω απ' εδώ (τα 100 ml): http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil.

Πριν περίπου τρια χρόνια είχα πάρει ένα μπουκαλάκι με Tea Tree Oil και ένα με Λεβάντα (εξίσου ισχυρό απολυμαντικό) και ακόμη δεν τελείωσαν παρόλο που τα χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση και τα δύο!
Παλιά 16-04-10, 18:27   #148
blomita

blomita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
από τη στιγμη που βάζεις σταγόνες,κραταει πολύ.αυτή τη στιγμή εχω τη μικρή συσκευασια citricidal και μου έχει κρατήσει πολύ καιρό,το χρησιμοποιω ομως στις δύσκολες περιπτώσεις,γιατί αποδεδειγμένα είναι πολυ αποτελεσματικό.στο καθαρισμα,στην απολυμανση καδων...χρησιμοποιω κι εγω λεβαντα και tea tree oil.το άλλο είναι και πιο ασφαλες για να καθαρίζω τα πραγματα με τα οποια ερχεται σε επαφη το μωρο!γενικα είμαι ευχαριστημένη.
Παλιά 16-04-10, 18:35   #149
soevan07

Προεπιλογή

Eχει χρησιμοποιήσει καμιά κοπέλα τις λευκαντικές μπάλες απο καουτσούκ?
http://www.ecofamily.gr/index.php?ta...oduct_id=29782

Επίσης ήθελα να ρωτήσω για τα soap-nuts(τα παρήγγειλα)
Λεει στις οδηγιες οτι μπορουμε να τα λιωσουμε στο μιξερ.
Το έχει δοκιμάσει καμία σας?
Παλιά 16-04-10, 22:24   #150
protoula

Το avatar του χρήστη protoula

Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
από τη στιγμη που βάζεις σταγόνες,κραταει πολύ.αυτή τη στιγμή εχω τη μικρή συσκευασια citricidal και μου έχει κρατήσει πολύ καιρό,το χρησιμοποιω ομως στις δύσκολες περιπτώσεις,γιατί αποδεδειγμένα είναι πολυ αποτελεσματικό.στο καθαρισμα,στην απολυμανση καδων...χρησιμοποιω κι εγω λεβαντα και tea tree oil.το άλλο είναι και πιο ασφαλες για να καθαρίζω τα πραγματα με τα οποια ερχεται σε επαφη το μωρο!γενικα είμαι ευχαριστημένη.
υπαρχει καποιο ελληνικο σαιτ που να μπορω να τα παραγγειλω?
Ο χρήστης protoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 22:44   #151
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο protoula Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει καποιο ελληνικο σαιτ που να μπορω να τα παραγγειλω?
Nαι, το ίδιο ήθελα να ρωτήσω κι εγώ.
Παλιά 17-04-10, 11:19   #152
blomita

blomita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν χρειαζεται να το παραγγειλεις απο site!υπαρχει σε καποια φαρμακεια καθως επισης και στα βιολογικαδικα,σε συσκευασιες διαφορων ml.μπορεις να παρεις τη μικρη για να το δοκιμασεις!
Παλιά 17-04-10, 11:36   #153
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Eχει χρησιμοποιήσει καμιά κοπέλα τις λευκαντικές μπάλες απο καουτσούκ?
http://www.ecofamily.gr/index.php?ta...oduct_id=29782

Επίσης ήθελα να ρωτήσω για τα soap-nuts(τα παρήγγειλα)
Λεει στις οδηγιες οτι μπορουμε να τα λιωσουμε στο μιξερ.
Το έχει δοκιμάσει καμία σας?
Δεν μου απάντησε κάποια κοπέλα στο παραπάνω!

Παράθεση:
Blomita το "βόρακα" που λες
είναι το BORAX που λέει μια κοπέλα στο παρακάτω λινκ?
http://meacolpa.blogspot.com/2010/04...post_7805.html
Παλιά 17-04-10, 11:44   #154
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Blomita το "βόρακα" που λες
είναι το BORAX που λέει μια κοπέλα στο παρακάτω λινκ?
http://meacolpa.blogspot.com/2010/04...post_7805.html
Ναι, θα τον βρεις στα φαρμακεία. Τον χρησιμοποιώ στο πλυντήριο πιάτων και μπορεί να αντικαταστήσει τη σόδα σ' όλες τις χρήσεις.

Από το Ecofamily έχω πάρει τις άλλες μπάλες, τις μαγνητικές, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω για τις λευκαντικές.

Δοκίμασα μια φορά να πολτοποιήσω τα soap nuts στο multi αλλά δεν το πέτυχα και πολύ καλά. Ίσως να χρειάζονται πιο δυνατό mixer.
Παλιά 17-04-10, 12:09   #155
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι, θα τον βρεις στα φαρμακεία. Τον χρησιμοποιώ στο πλυντήριο πιάτων και μπορεί να αντικαταστήσει τη σόδα σ' όλες τις χρήσεις.
Στο πλυντήριο πιάτων το χρησιμοποίείς αντί για απορρυπαντικό?
Στη θήκη του απορρυπαντικού δηλαδή το βάζεις?
Παλιά 17-04-10, 12:14   #156
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στη θήκη του απορρυπαντικού βάζεις:

1. 1 κουταλιά μαγειρική σόδα
2. 1 κουταλιά βόρακα
3. 1/4 της κουταλιάς χονδρό θαλασσινό αλάτι
4. 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού (ή γκρέιπφρουτ ή όποιο άλλο σ' αρέσει)

Βάζω ξύδι αντί του αντιστυλβωτικού και αλάτι Sonett.
Παλιά 17-04-10, 18:06   #157
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Από το Ecofamily έχω πάρει τις άλλες μπάλες, τις μαγνητικές, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω για τις λευκαντικές.
Rosie αυτές οι μαγνητικές μπάλες είναι καλές??? Κάνουν όντως αυτό που λένε?

Παράθεση:
Στη θήκη του απορρυπαντικού βάζεις:

1. 1 κουταλιά μαγειρική σόδα
2. 1 κουταλιά βόρακα
3. 1/4 της κουταλιάς χονδρό θαλασσινό αλάτι
4. 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού (ή γκρέιπφρουτ ή όποιο άλλο σ' αρέσει)

Βάζω ξύδι αντί του αντιστυλβωτικού και αλάτι Sonett.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο
γιατί με την χημεία δεν τα πηγαίνω και πολύ καλά....

Ο "βόρακας" είναι φυσικό προιόν ή χημικό?
Παλιά 17-04-10, 19:52   #158
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φυσικό προϊόν, δες εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%...BA%CE%B1%CF%82
Παλιά 18-04-10, 00:17   #159
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Φυσικό προϊόν, δες εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%...BA%CE%B1%CF%82
ΟΚ. το ΄πιασα
(η άσχετη!....)
Παλιά 18-04-10, 00:19   #160
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι μαγνητικές μπάλες που έχεις πάρει εσυ είναι καλές?

http://www.ecofamily.gr/index.php?ta...oduct_id=29780

Ψήνομαι να τις πάρω....

Εντομεταξύ πρέπει να είναι σχεδόν ίδιες με τις απλές....
το επιπλέον είναι οτι έχουν κάποιες μαγνητικές ιδιότητες. (κάνω λάθος?)
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές