Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Θηλασμός Γενικά

Notices

Θηλασμός Γενικά φορείς υποστήριξης, βιβλιογραφία, θήλαστρα, διατροφή, φάρμακα

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-05-10, 09:15   #3641
alex4

Το avatar του χρήστη alex4

Περιοχή: Αθήνα
alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 40+mama Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπόνσορας της μελέτης είναι η ΤΑΔΕ εταιρία βρεφικού γάλακτος.
Μανούλες μπορείτε άφοβα να μην θηλάζετε.
Δεν φταίτε εσείς
Φταίνε οι ορμόνες

Ο θηλασμός είναι υπερτιμημένος και δεν προσφέρει κανένα όφελος ούτε στον παιδίατρο ούτε στις εταιρίες.

Οι υπάλληλοι των εταιριών κλέφτες θα γίνουν;
Πως θα ζήσουν αν όλες εσείς - άμυαλες μητέρες - συνεχίσετε να θηλάζετε ως τα 5;

Και έρευνα σας κάναμε τι άλλο θέλετε για να σταματήσετε;

Χαχα καλόοο!
Παλιά 28-05-10, 09:20   #3642
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο culte Εμφάνιση μηνυμάτων
εχτές πήγα στον γυναικόλόγο για τεστ παπ. του λέω ότι θηλάζω ακόμη (γιατί μου βρήκε ένα πολύποδα που για να τον βγάλω πρέπει να πάρω αντιβίωση) και μου λέει:
είδες γιαυτό λέμε το πολύ ένα χρόνο! να τι τραβάτε μετά...έρχονται και τραβάνε τις μπλούζες και δεν ξεκόλλάνε!!!!
καλά είναι επιχείρημα σοβαρό αυτό για να κόψεις το θηλασμό??
τι να πω, επιστήμονας άνθρωπος σου λέει μετά.....

Απλό, ντόκτωρ, δεν φοράμε μπλούζα .. να μην τα ζορίζουμε τα παιδάκια μας χωρίς λόγο
Παλιά 28-05-10, 11:01   #3643
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nasia84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια, ακούστε τι μου είπανε προχθές: μια κοπέλα είχε πρόβλημα με το παιδί της, ερχόταν το βράδυ και κοιμόταν πάνω της. Είδε κι απόειδε και το πήγε σε παιδοψυχολόγο. Και τί της είπε ο παιδοψυχολόγος:" Η συμπεριφορά του παιδιού οφείλεται επειδή το θήλασε 3 μήνες και τη συνήθισε γι' αυτό δεν μπορούσε να την αποχωριστεί". Και ρωτώ εγώ: ένα παιδάκι περπατάει όταν χρονίσει, που σημαίνει ότι από τότε που έπαψε να θηλάζει, μεσολάβησαν 9 μήνες. 9 μήνες κουβαλούσε το παιδάκι αυτόν τον φόβο του αποχωρισμού και το εκδήλωσε τότε? Μου φαίνεται κάπως κουφό να ενοχοποιεί το θηλασμό και μάλιστα επιστήμων άνθρωπος.
Συμφωνα με εκατονταδες μελετες ψυχιατρων ανα τον κοσμο (τις οποιες ο συγκεκριμενος μαλλον δεν εχει μπει στον κοπο να διαβασει, αν και αποτελουν τη λεγομενη "κρατουσα αποψη"), το μωρο μαλλον λογω της διακοπης του θηλασμου "επαθε" ο,τι εγινε και οχι επειδη θηλασε 3 μηνες.

Και εξηγω.
Συμφωνα με την παραπανω επικρατουσα αποψη, το μωρο τον 1ο χρονο ζωης του ΠΡΕΠΕΙ να ειναι απολυτως προσκολλημενο στη μητερα, να τρεφεται και να κοιμιζεται και να φροντιζεται μονο απο εκεινη και ει δυνατον η τροφη να δινεται απο το στηθος και οχι απο μπουκαλι. Τα συμπερασματα των ψυχολογων ειναι οτι αν το μωρο δεν εχει προσκολληση μονο στη μητερα του τον 1ο χρονο, του δημιουργουνται διαφορα ψυχολογικα ζητηματα αργοτερα (αλλα απλα, αλλα πολυ σοβαρα), που εκδηλωνονται με διαφορους τροπους, τους οποιους οι γονεις δεν συνδεουν με αυτην την ελλειψη του πρωτου χρονου πχ αρνηση του παιδιου να κανει κακα (τα κακα τα θεωρει ως προιον που προσφερει στη μητερα και το οποιο της αρνειται), διατροφικες διαταραχες, προσκολληση σε πιπιλα ή αλλα αντικειμενα, εντονος θυμος προς τη μητερα κλπ.

Την παραπανω θεωρια αναλυει πολυ ωραια ο ψυχιατρος Γιωσαφατ σε σχετικη εκπομπη ("στα ακρα" νετ), αλλα και ο ιερεας-ψυχιατρος Θεοφιλος Φαρος στην ιδια εκπομπη-αλλο επεισοδιο.

Για να μην ακουσω παλι οτι "κι εμεις που δε θηλασαμε 1 χρονο καλα ειναι τα παιδια μας", οφειλω να πω οτι τα παραπανω ειναι επιστημονικη θεωρια που αποτελει πλεον την επικρατουσα γνωμη στην παγκοσμια ψυχιατρικη κοινοτητα (προφανως παντα θα υπαρχουν εξαιρεσεις) και οτι προσωπικα αναγκαστηκα να παραδωσω αλλου τη φροντιδα των παιδιων μου οταν η κορη μου ηταν 6 μηνων και οταν ο γιος μου ηταν 4.
Βεβαια δεν εκοψα το θηλασμο και ευτυχως γιατι με βοηθησε ποικιλλοτροπως, αλλα δυστυχως δεν μπορεσα να ειμαι αποκλειστικα μονο εγω με τα παιδια μου τον 1ο χρονο.

Τα παραπανω ακουγα και στην Αμερικη οταν ημουν και οφειλω να ομολογησω οτι δεν ηταν επειδη τους επιασε ο πονος για το θηλασμο, το δκαιωμα του βρεφους να ειναι με τη μαμα του, το δικαιωμα της μαμας να ειναι με το μωρο της και αλλα τετοια γλυκαναλατα (γι αυτους).

Η εννοια τους ειναι το χρημα, η σπαταλη σε θεραπειες (ψυχιατρικες και οργανικες) κλπ κλπ.
Βρηκαν λοιπον οτι "επιβαλλοντας" το θηλασμο και την προσκολληση τον 1ο χρονο ζωης, "γλιτωναν" απο πολλα αλλα που τους κοστιζαν πολυ.
Παλιά 29-05-10, 11:09   #3644
40+mama

Το avatar του χρήστη 40+mama

40+mama ουδετερη μηδέν
Wink

Ακούστε και αυτό:
Η μπέμπα μου είναι 17 μηνών 11,5 κιλά και 85cm.
Συναντώ μια φίλη που δεν θήλασε ούτε δευτερόλεπτο τα δύο παιδιά της από άποψη.
Πέρα από το ότι φρίκαρε όταν άκουσε ότι ακόμη τη θηλάζω, πέρα από τα πλεονεκτήματα του almiron που μου παρέθεσε, πέρα από τα σχόλια ότι γεμίζω την κόρη μου με ορμόνες! είπε και το απίστευτο.

"Αχ πόσο θα ήταν αυτό το παιδί αν δεν επέμενες να θηλάζεις: διπλάσιο"

Δηλαδή θα ήταν 23 κιλά και 170cm. Αυτό δεν θα ήταν παιδί. Ο γίγαντας του παραμυθού θα ήταν.

Βαρέθηκα να της εξηγώ και γελάω μόνο λέγοντάς της καθε φορά. "Χάνεις τα λόγια σου εμείς θα θηλάζουμε μέχρι να πάει .... φαντάρος!!!!!"
Παλιά 02-06-10, 22:55   #3645
alex4

alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχω και εγώ 1 καλό. Όταν γέννησα το 2ο, μου είπαν οι νοσοκόμες εκεί "επειδή είναι μεγάλο το μωρό -4050γρ- να του δίνεις και συμπλήρωμα για να μην αφυδατωθεί". Στην αρχή το έκανα 2-3 φορές, αλλά μετά δεν του έδινα, αφού το μωρό ήταν ήσυχο και δεν έκλαιγε. (Το πώς πιπίλιζε το στήθος μου όμως είχε πολύ πλάκα, μέχρι το διάδρομο ακουγόταν!) Ίσως και να ισχύει βέβαια αυτό με την αφυδάτωση, δεν λέω.

Και το κουφό: όταν μένεις έγκυος το γάλα χαλάει. Και μάλιστα ότι μπορεί το μωρό που θηλάζει, να δηλητηριαστεί και να πεθάνει. Ναι βέβαια, έχω ακούσει για πάνω από 1 περίπτωση! Φυσικά και δεν το πίστεψα αλλά νόμιζα ότι κόβεται από μόνο του το γάλα, μέχρι πρότεινως που μπήκα στην παρέα σας.
Παλιά 03-06-10, 02:06   #3646
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είπα σε φίλη ότι αν χρειαστεί να επιστρέψω στη δουλειά το Νοέμβριο ( ο μικρός μόλις θα έχει χρονίσει) ίσως θα πρέπει να το πάω σε παιδικό σταθμό από τις 8-13 30 και μου είπε ότι θα πρέπει τότε να διακόψω το θηλασμό (ε, μα αφού ήδη τρώει δύο γεύματα στερεών τη μέρα και ίσως τότε να έχουμε προσθέσει και τρίτο γιατί;;

Επίσης μιλώντας με την πεθερά μου μήπως τυχόν χρειαστεί να τον κρατήσει εκείνη τότε μου είπε "Αχ, ναι, αλλά τι θα τον ταΐζω βρε κορίτσι μου;" Κι εγώ απάντησα "Φασολάκια..."

Τους είχα κάνει τέτοια πλύση εγκεφάλου για τον αποκλειστικό θηλασμό μέχρι το εξάμηνο που δεν καταφέρνουν να συνειδητοποιήσουν ότι πάει μας τελείωσε αυτό.....
Παλιά 03-06-10, 14:49   #3647
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και εγώ 1 καλό. Όταν γέννησα το 2ο, μου είπαν οι νοσοκόμες εκεί "επειδή είναι μεγάλο το μωρό -4050γρ- να του δίνεις και συμπλήρωμα για να μην αφυδατωθεί". Στην αρχή το έκανα 2-3 φορές, αλλά μετά δεν του έδινα, αφού το μωρό ήταν ήσυχο και δεν έκλαιγε. (Το πώς πιπίλιζε το στήθος μου όμως είχε πολύ πλάκα, μέχρι το διάδρομο ακουγόταν!) Ίσως και να ισχύει βέβαια αυτό με την αφυδάτωση, δεν λέω.
Φυσικα και δεν ισχυει. Αν το μωρο θελει περισσοτερο γαλα επειδη ειναι μεγαλυτερο, θα θηλασει περισσοτερο και το στηθος θα παραξει πιο πολυ γαλα.

Ειναι πολυ απλο, οσο κι αν θελουν να το κανουν πολυπλοκο
Παλιά 07-06-10, 11:45   #3648
katepin

Το avatar του χρήστη katepin

katepin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χθες πήγα επίσκεψη σε μαιευτήριο σε φίλη που γέννησε το δεύτερο παιδάκι της.
Φέρνουν τα μωράκια, βγαίνουμε έξω, μετά από λίγο (5 λεπτά το πολύ) μπαίνουμε και εμείς οπού την βλέπω να προσπαθεί με το μπουκαλάκι.

Μια άλλη γνωστή στο δωμάτιο(με 2 παιδιά): Δεν το θηλάζεις?
Νέα ξανάμαμά: Ναι, ναι! το θήλασα ήδη (Πότε? Πως ?Σε δυο λεπτά και να έχει αρχίσει και το μπουκάλι?) και τώρα του δίνω συμπλήρωμα γιατί δεν έχω για να χορτάσει.
Γνωστή: Ναι καλυτέρα το μπουκάλι! Χορταίνουν σίγουρα κιόλας και ξέρεις και τι τρώνε. ¶σε που εάν τα θηλάζεις θέλουν κάθε 2 με 3 ώρες να τρώνε!
Νέα ξανάμαμά: Ναι, ναι άσε και αυτό! Και αφού δεν έχω, γιατί να το ταλαιπωρώ! Έτσι και αλλιώς ούτε στο πρώτο παιδί είχα σιγα μην εχω τώρα. Δεν νιωθω και ανετα με όλη την φάση …

Εγώ σκέφτομαι γιατί με μπιμπερό τα νεογνά δεν τρώνε κάθε 3 ώρες? Κάθε ποτέ τα ταΐζανε δηλαδή? Πρωί μεσημέρι – βράδυ?
Δεν νομίζω να τους άλλαζα γνώμη σε αυτές τις «Έμπειρες μανές» οπότε προτίμησα να μιλήσω …
Ο χρήστης katepin δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-06-10, 12:46   #3649
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από τότε που θηλάζω "δεν νιώθω άνετα με την όλη φάση να ταΐζω μωρό με το μπουκάλι" και ας το έχω κάνει παλιότερα σε άλλα μωρά. Τώρα νιώθω ότι θα τα πνίξω με κάποιον τρόπο (άσε που η τάση είναι μόλις κρατήσω μικρό μωρό, να το βάλω στο στήθος)
Παλιά 07-06-10, 13:21   #3650
sofie

Περιοχή: Athina
sofie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα πάλι μου πέταξε το εξής η αισθητικός μου:Της είπα ότι θέλω να πάω για μπάνιο και μου λέει "Ααααααααα,ρώτα τη γιατρό σου πρώτα,δεν κάνει να μπεις στη θάλασσα εσύ που θηλάζεις!"Καλό κι αυτό!Τι νομίζουν άραγε,ότι γίνεται αλμυρό το γάλα;Χιχι!
Παλιά 07-06-10, 14:42   #3651
alex4

alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χαχα καλό! Ίσως αν φορέσεις τα γυαλάκια κατάδυσης στο στήθος, ίσως να μην αλμυρίσει το γάλα!
¶! και το στόμα κλειστό γιατί και το να καταπιείς αλμυρό νερό βλάπτει.
Παλιά 08-06-10, 15:35   #3652
Lia

Lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα στο μάρκετ (ο γιος μου κοιμόνταν στο καρότσι):
- Αχ, πόσο είναι; με ρωτάει μια κυρία
- Έξι μηνών, όλο περηφάνεια εγώ.
- Κοιμάται το πουλάκι μου. Έχω κι εγώ ένα εγγονάκι πιο μικρό. Κοιμάται εσένα το βράδυ;
- Ναι, λέω.
- Δεν το ταΐζεις ενδιάμεσα;
- Τον ταΐζω αλλά κοιμόμαστε.
- Δεν σηκώνεται;
- Όχι επειδή θηλάζω τον ταΐζω ξαπλωμένη. Τρώμε και κοιμόμαστε ταυτόχρονα.
- Τι θηλάζεις ακόμα; Δεν το έκοψε;
(τσιγάρο είναι να το κόψει;;; )
- Ναι και ούτε θέλω να σταματήσω...

Παράθεση:
Από τότε που θηλάζω "δεν νιώθω άνετα με την όλη φάση να ταΐζω μωρό με το μπουκάλι" και ας το έχω κάνει παλιότερα σε άλλα μωρά.
Αυτό το έχω πάθει κι εγώ. Το νιώθω αφύσικο πια. Και νερό ακόμα να χρειαστεί να δώσω στον δικό μου έχω πάρει ποτηράκι. Το προτιμώ από το μπιμπερό. ¶λλωστε και το ίδιο το μωρό μου βλέπει θηλή μπιμπερό και αηδιάζει.
Παλιά 08-06-10, 23:59   #3653
Μαρια.X

Το avatar του χρήστη Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amaretto Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τότε που θηλάζω "δεν νιώθω άνετα με την όλη φάση να ταΐζω μωρό με το μπουκάλι". (άσε που η τάση είναι μόλις κρατήσω μικρό μωρό, να το βάλω στο στήθος)

Και γω τα ιδια αισθηματα εχω,νιωθω αφυσικο το ταισμα με μπιμπερο.
Και φυσικα την εικονα αυτη τη βλεπεις παντου,στο δρομο στην τηλεοραση ακομα και μια κουκλα-μωρο που της πηρε η μαμα μου εχει κολλημενο ενα μπιμπερο στο χερι .
Παλιά 09-06-10, 10:46   #3654
χρύσα08

Το avatar του χρήστη χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ έτσι έλεγα, αλλά προχτές που ξεχάσαμε κάπου το ποτηράκι μας και δεν ήθελε να πιει νερό με κουτάλι, έβγαλα ένα μπιμπερό από το ντουλάπι και κάναμε τη δουλειά μας μια χαρά! Ποτέ μη λες ποτέ!
Παλιά 19-06-10, 01:47   #3655
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fwfw Εμφάνιση μηνυμάτων
έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν κάπου δίαβασα την ιστορία μιας γυναίκας που υοθέτησε ένα μωρό και για να το κάνει να μην κλαίει το έβαζε στο στήθος της όσπου μετά από μια εβδομάδα κατέβασε γάλα.
μπορεί η ιστορία να είναι καί ψευδείς αλλά την ίδια ιστορία μου είπε και η μαία μου στην δεύτερη συνάντησή μας που ευτυχώς είναι κάτι παραπάνω από υπέρ του θηλασμού.
Δεν υπάρχει ΜΙΑ γυναίκα που κατάφερε να θηλάσει το υιοθετημένο μωρό της. Υπάρχουν πάρα πολλές σε όλο τον κόσμο.

Αν βάλεις στο google induced lactation θα σου βγάλει αρκετές σελίδες

Εδώ θα βρεις το πιο επιτυχημένο πρωτόκολο

http://www.asklenore.info/breastfeed...protocols.html

Στην Αυστραλία, οι γυναίκες που θέλουν να υιοθετήσουν παιδί, αν δηλώσουν ότι θα προσπαθήσουν να το θηλάσουν, έχουν προτεραιότητα στην υιοθεσία.

Παράθεση:
μόνο ένα ισχυρό σοκ( π.χ. θάνατος συγγενικού προσώπου)
Κι όμως, γνωρίζω μητέρε με δίδυμα που χάνουν το ένα δίδυμο και όχι μόνο συνεχίζουν να θηλάζουν το άλλο αλλά εξακολουθούν να έχουν γάλα για δίδυμα και δυσκολεύονται να ρυθμίσουν την παραγωγή.

Παράθεση:
ή η χώρα να βρίσκεται σε κατάσταση λειμοκτονίας είναι λόγοι για να μην μπορεί να θηλάσει μια γυναίκα.
Έχουν γίνει πολλές μελέτες σε μητέρες που έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας λόγω χρόνιας ασητίας. Παρά τα όποια προβλήματα, παράγουν γάλα ικανοποιητικό για να θρέψουν τα παιδιά τους.

Σε περιόδους προσφυγιάς, πολέμου, πολιορκίας, οι μητέρες ανταποκρίνονται και με το παραπάνω στο θηλασμό. Έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά για μητέρες που δεν είχανε να ταΐσουν τα μεγάλα παιδιά τους και κατάφεραν να ξαναπαράγουν γάλα για να τα σώσουν.

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-06-10, 01:50   #3656
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofie Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάλι μου πέταξε το εξής η αισθητικός μου:Της είπα ότι θέλω να πάω για μπάνιο και μου λέει "Ααααααααα,ρώτα τη γιατρό σου πρώτα,δεν κάνει να μπεις στη θάλασσα εσύ που θηλάζεις!"Καλό κι αυτό!Τι νομίζουν άραγε,ότι γίνεται αλμυρό το γάλα;Χιχι!
Να της πεις ότι τα δελφίνια, οι φώκιες, οι φάλαινες κλπ μια χαρά θηλάζουν μέσα στη θάλασσα!

Μπορεί να νομίζουν ότι το θαλασσόνερο μπαίνει στο στήθος όπως μπαίνει στον εγκέφαλό τους!

(γι αυτό και λένε μαργαριτάρια, στον εγκέφαλό τους μόνο τα στρείδια ευδοκιμούν!!!)

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Παλιά 19-06-10, 01:54   #3657
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Και το κουφό: όταν μένεις έγκυος το γάλα χαλάει. Και μάλιστα ότι μπορεί το μωρό που θηλάζει, να δηλητηριαστεί και να πεθάνει. Ναι βέβαια, έχω ακούσει για πάνω από 1 περίπτωση! Φυσικά και δεν το πίστεψα αλλά νόμιζα ότι κόβεται από μόνο του το γάλα, μέχρι πρότεινως που μπήκα στην παρέα σας.
Το αγελαδινό γάλα προέρχεται σε ποσοστό περίπου 66% από έγκυες αγελάδες!
Σκέψου πόσο χαλασμένο γάλα έχουν πιει, πόσα γιαούρτια και τυριά από χαλασμένο γάλα έχουν φάει!!!

Παλιά 19-06-10, 02:12   #3658
ΚΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη ΚΡΙΣΤΙΝΑ

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Να της πεις ότι τα δελφίνια, οι φώκιες, οι φάλαινες κλπ μια χαρά θηλάζουν μέσα στη θάλασσα!

Μπορεί να νομίζουν ότι το θαλασσόνερο μπαίνει στο στήθος όπως μπαίνει στον εγκέφαλό τους!

(γι αυτό και λένε μαργαριτάρια, στον εγκέφαλό τους μόνο τα στρείδια ευδοκιμούν!!!)
καλόοοο
Παλιά 19-06-10, 23:53   #3659
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορεί να είναι παλιό, αλλά εγώ σήμερα το άκουσα...
Δεν κάνει να στεναχωριέμαι, τώρα που θηλάζω, παράγονται επικίνδυνες ουσίες στο γάλα!

Εχασα τη γατούλα μου και έχω στεναχωρηθεί πολύ, αλλά αφού δεν πρέπει, μισό λεπτό να γυρίσω το διακόπτη στο "happy" για να είναι καλό το γάλα...
Παλιά 20-06-10, 01:05   #3660
prune

prune χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρύσα08 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κάνει να στεναχωριέμαι, τώρα που θηλάζω, παράγονται επικίνδυνες ουσίες στο γάλα!

Εχασα τη γατούλα μου και έχω στεναχωρηθεί πολύ, αλλά αφού δεν πρέπει, μισό λεπτό να γυρίσω το διακόπτη στο "happy" για να είναι καλό το γάλα...
Εμενα μου λενε οτι το μωρο μου εχει αλλεργιες γιατι ειμαι εγω νευρικη και αγχωτικη και περνανε ουσιες μεσα στο γαλα!!!!!
Ο χρήστης prune δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 20-06-10, 01:19   #3661
alex4

alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν υπάρχει ΜΙΑ γυναίκα που κατάφερε να θηλάσει το υιοθετημένο μωρό της. Υπάρχουν πάρα πολλές σε όλο τον κόσμο.
Πωπώ φοβερό! Πρώτη φορά το ακούω. Δεν έχω λόγια. Πραγματικά συγκινήθηκα με το μεγαλείο της μητρότητας.

Και να φανταστείτε γυναίκες γεννάνε και κόβουν το γάλα τους για βλακείες όπως γιατί θέλουν να καπνίσουν ή δε θέλουν να χαλάσει το στήθος τους ! (έχω συναντήσει και τις 2 περιπτώσεις)
Παλιά 20-06-10, 02:29   #3662
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρύσα08 Εμφάνιση μηνυμάτων

(λυπάμαι που την έχασες, έχω χάσει κι εγώ και ήταν πολύ δύσκολο...)

Οι αγελάδες γαλακτοπαραγωγής ζουν σε άθλιες συνθήκες και σίγουρα δεν είναι ποτέ ευτυχισμένες, τους παίρνουν αμέσως τα μικρά τους σε κάθε γέννα, δεν έχουν ποτέ αρκετό χώρο, 3 μήνες μετά τον τοκετό ξαναμένουν έγκυες και συνεχίζουν να της αρμέγουν μέχρι τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης τους. Αυτών των αγελάδων το γάλα, είναι εντάξει;

Παλιά 20-06-10, 02:34   #3663
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και να φανταστείτε γυναίκες γεννάνε και κόβουν το γάλα τους για βλακείες όπως γιατί θέλουν να καπνίσουν ή δε θέλουν να χαλάσει το στήθος τους ! (έχω συναντήσει και τις 2 περιπτώσεις)
Οι περισσότερες μητέρες λένε τις βλακείες αυτές γιατί δεν μπορούν να πούνε την αλήθεια τους, που πονάει πολύ.

Οι μητέρες που έχουν δυσάρεστα βιώματα στη δική τους παιδική ηλικία, συχνά δυσκολεύονται να ανταποκριθούν σε μια στενή συναισθηματική και σωματική σχέση όπως είναι ο θηλασμός.

Η αλήθεια είναι ότι το τσιγάρο δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό και το στήθος, αν είναι να χαλάσει, χαλάει στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτό δεν μπορούν να το αποφύγουν.

Παλιά 20-06-10, 02:46   #3664
Jasminaki

Jasminaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΤΡΕΛΟ
Παλιά 20-06-10, 09:43   #3665
Evelina-A

Evelina-A χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

"Καλά απαγορευται να θηλάζεις μετά απο τόσες ώρες που λείπεις στη δουλειά δεν το ξέρεις????? Μπορεί το παιδί να δηλητηριαστεί!!! Σκοτωνεται το γαλα μέσα στο στήθος και είναι οτι χειρότερο για το παιδί,"
Ντοιγκ!!!

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011
Ο χρήστης Evelina-A δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 20-06-10, 10:16   #3666
evaki1975

Περιοχή: pathsia, athens
evaki1975 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=Evelina-A;1611841]"Καλά απαγορευται να θηλάζεις μετά απο τόσες ώρες που λείπεις στη δουλειά δεν το ξέρεις????? Μπορεί το παιδί να δηλητηριαστεί!!! Σκοτωνεται το γαλα μέσα στο στήθος και είναι οτι χειρότερο για το παιδί,"
Ντοιγκ!!![/QUOTE

καλημερα εχεις πμ
Ο χρήστης evaki1975 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 20-06-10, 11:57   #3667
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
(λυπάμαι που την έχασες, έχω χάσει κι εγώ και ήταν πολύ δύσκολο...)

Οι αγελάδες γαλακτοπαραγωγής ζουν σε άθλιες συνθήκες και σίγουρα δεν είναι ποτέ ευτυχισμένες, τους παίρνουν αμέσως τα μικρά τους σε κάθε γέννα, δεν έχουν ποτέ αρκετό χώρο, 3 μήνες μετά τον τοκετό ξαναμένουν έγκυες και συνεχίζουν να της αρμέγουν μέχρι τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης τους. Αυτών των αγελάδων το γάλα, είναι εντάξει;
Τις καημένες τις αγελάδες... ¶λλος ένας λόγος για να μην κόψω το θηλασμό! Και πρέπει κάποια στιγμή να πάρω απόφαση να γίνω χορτοφάγος, αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα...

(Μεγάλη πίκρα η γάτα... ήταν η παρεούλα μου 2 χρόνια τώρα και έχω σκάσει, δεν ξέρω και τι έχει απογίνει, δεν τη βρίσκω πουθενά, δεν έχω χρόνο με το μωρό για καλό ψάξιμο... )
Παλιά 26-06-10, 18:08   #3668
DEMS

Το avatar του χρήστη DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν τρεις ημέρες βγήκαμε με την κόρη μου από το μαιευτήριο και έχω πρόσφατες τις ακόλουθες ατάκες:

"Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να παρουσιάσουν ίκτερο, γιατί το μητρικό γάλα είναι πικτό και λιγότερο ενυδατικό και αφυδατώνονται (τα μωρά)".

"Το τρίτο εικοσιτετράωρο μετά τη γέννηση, που κατεβαίνει το γάλα, πρέπει να κάνεις αντλήσεις με θήλαστρο μετά από κάθε γεύμα, γιατί αν το στήθος σου παράγει π.χ. 50 ml και το μωρό πίνει 25, το περισσευούμενο γάλα μένει στο στήθος και συνεχώς προστίθεται και καινούργιο και στο τέλος το στήθος πετρώνει".

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας
Ο χρήστης DEMS δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 26-06-10, 20:15   #3669
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DEMS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν τρεις ημέρες βγήκαμε με την κόρη μου από το μαιευτήριο και έχω πρόσφατες τις ακόλουθες ατάκες:

"Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να παρουσιάσουν ίκτερο, γιατί το μητρικό γάλα είναι πικτό και λιγότερο ενυδατικό και αφυδατώνονται (τα μωρά)".

"Το τρίτο εικοσιτετράωρο μετά τη γέννηση, που κατεβαίνει το γάλα, πρέπει να κάνεις αντλήσεις με θήλαστρο μετά από κάθε γεύμα, γιατί αν το στήθος σου παράγει π.χ. 50 ml και το μωρό πίνει 25, το περισσευούμενο γάλα μένει στο στήθος και συνεχώς προστίθεται και καινούργιο και στο τέλος το στήθος πετρώνει".
Nα σου ζήσει η κορούλα σου

Δεν θα ήταν άσχημα πάντως να συμπυκνωνόταν το γάλα στο στήθος σαν κρέμα, θα έμπαινε στον καφέ και θα είχε τόσες άλλες χρήσεις.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 27-06-10, 17:11   #3670
irnadi

Το avatar του χρήστη irnadi

irnadi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κάποια κυρία ,γιατρός-αλλεργιολόγος παρακαλώ στο επάγγελμα μου είπε χθες το εξής:

'Πολλές θηλάζουσες μητέρες έχετε καταδικάσει τα παιδιά σας σε μόνιμη αλλεργία στο γάλα γιατί δε θέλετε να κόψετε το θηλασμο ενώ η υγεία των παιδιών σας το επιβάλλει.'

Αυτή ήταν η απάντησή της όταν τη ρώτησα για ποιόν λόγο επιμένει πως ο θηλασμός πρέπει να διαρκεί μόνο 6-7 μήνες.
Της ζήτησα μάλιστα βιβλιογραφία για να διαβάσω περισσότερα και φυσικά δε μου έδωσε.
Ο χρήστης irnadi δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 27-06-10, 17:23   #3671
ΚΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη ΚΡΙΣΤΙΝΑ

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Morchelina Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν θα ήταν άσχημα πάντως να συμπυκνωνόταν το γάλα στο στήθος σαν κρέμα, θα έμπαινε στον καφέ και θα είχε τόσες άλλες χρήσεις.
Και τώρα είναι σούπερ για καφέ.........
Παλιά 27-06-10, 18:20   #3672
DEMS

Το avatar του χρήστη DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Morchelina Εμφάνιση μηνυμάτων

Ευχαριστώ, ναι κάτι σαν εβαπορέ ίσως...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΡΙΣΤΙΝΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τώρα είναι σούπερ για καφέ.........
...ή ακόμα καλύτερα να έτρωγα πολλά γλυκά για να το κάνω ζαχαρούχο

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας
Ο χρήστης DEMS δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 27-06-10, 18:29   #3673
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο irnadi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια κυρία ,γιατρός-αλλεργιολόγος παρακαλώ στο επάγγελμα μου είπε χθες το εξής:

'Πολλές θηλάζουσες μητέρες έχετε καταδικάσει τα παιδιά σας σε μόνιμη αλλεργία στο γάλα γιατί δε θέλετε να κόψετε το θηλασμο ενώ η υγεία των παιδιών σας το επιβάλλει.'

Αυτή ήταν η απάντησή της όταν τη ρώτησα για ποιόν λόγο επιμένει πως ο θηλασμός πρέπει να διαρκεί μόνο 6-7 μήνες.
Της ζήτησα μάλιστα βιβλιογραφία για να διαβάσω περισσότερα και φυσικά δε μου έδωσε.
Aν και τα περισσότερα θέματα εδώ μέσα είναι για γέλια, αυτό δυστυχώς είναι πάρα πολύ σοβαρό.

Δυστυχώς οι γυναίκες γιατροί που έχουν επιλέξει να μη θηλάσουν τα παιδιά τους, είναι πολύ ανταγωνιστικές με τις γυναίκες που κάνουν διαφορετικές επιλογές και είναι πρόθυμες να πούνε οποιαδήποτε ψέματα, να χρησιμοποιήσουν με τον πιο ανήθικό τρόπο τη δύναμή που τους δίνει η θέση τους και η ειδικότητά τους για να αναγκάσουν άλλες μητέρες να κάνουν τις ίδιες επιλογές. Δεν του ενδιαφέρει ούτε η υγεία των μητέρων ούτε των παιδιών.

Είναι αδίστακτες απλά και μόνο για να επιβάλουν την άποψή τους, για να αντλήσουν την ικανοποίηση ότι μπορούν να χειριστούν τη μητέρα και το παιδί της, για να νιώσουν την ικανοποίηση ότι εξουσιάζουν κάποιους. Οι ίδιες δέχθηκαν τέτοιου είδους χειρισμούς από γονείς και συναδέλφους, τους δέχθηκαν αδιαμαρτύρητα γι αυτό και αναστατώνονται όταν οι μητέρες αντιδρούν.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους χαρακτήρες, όμως μπορούμε να απαντάμε και να καταγγέλουμε. Αν τέτοιες κουβέντες λέγονται ανεπίσημα, η καλύτερη αντίδραση είναι να ζητάμε βιβλιογραφία και μάλιστα με σαφή υπονοούμενα:

-Θα σας πιστέψω μόνο αν μπορείτε να βρείτε σχετική βιβλιογραφία. Αν δεν έχει γραφτεί κάτι τέτοιο μέχρι τώρα, με χαρά θα περιμένω να το δημοσιεύσετε, μέχρι τότε θα ακολουθώ τις απόψεις των συναδέλφων σας που έχουν δημοσιευτεί.

Σε νοσοκομειακό περιβάλλον δεν λέτε τίποτα, κανένα σχόλιο, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Πηγαίνετε κατευθείαν στην υποδοχή και συμπληρώνετε το σχετικό έντυπο. Γράφετε ό,τι ακριβώς σας είπε και πολύ ευγενικά γράφετε ότι επιφυλάσεσθε για την εγκυρότητα αυτών των απόψεων και ζητάτε και να σας διαθέσουν όλη τη σχετική βιβλιογραφία που τις υποστηρίζει.

Παλιά 27-06-10, 20:16   #3674
AFRODITH

Το avatar του χρήστη AFRODITH

AFRODITH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο irnadi Εμφάνιση μηνυμάτων

α πουλακι μου σε βρηκα !!!και μπηκα να το γραψω εγω χαχαχαχα
Παλιά 29-06-10, 12:57   #3675
fairytale

fairytale ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με μεγάλη μου χαρά και απορία για τον τρόπο σκέψης κάποιων ανθρώπων συγχρόνως, ανακάλυψα τη λύση στο πρόβλημα μου!!!
Αφού σχεδόν όλοι όταν άκουγαν οτι συνεχίζω να θηλάζω, αντιδρούσαν με ατάκες του τύπου:
"μετά τους 6 μήνες δεν του προσφέρει τίποτα του παιδιού το μητρικο", "θα γίνει μαμόθρεφτο", και λοιπά "χαριτωμένα" που σχεδόν όλες έχετε ακούσει....και αφού φυσικά προσπαθούσα να τους εξηγήσω οτι το μητρικό είναι για τα παιδάκια το καλύτερο και μπλα μπλα μπλα...και φυσικά με κοιτούσαν σαν ούφο, πλέον σώθηκα και κανείς δε μου λέει κουβέντα!!!
Ο διάλογος πλέον είναι ο εξής:
-θηλάζεις ακόμα?????????
-ναι....
-άντε να το κόβεις σιγά σιγά όμως ε???
-Τώρα με την οικονομική κρίση δεν υπάρχουν λεφτά για ξένο γάλα....
-(κατά περίεργο τρόπο) ....σιωπή....

Ο χρήστης fairytale δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-06-10, 16:40   #3676
sonar

Το avatar του χρήστη sonar

sonar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πάντως μετά από τόσες σελίδες που έχουν γραφτεί εδώ, θα ήταν καταπληκτικό αν κάποιος τα μάζευε όλα και τα δημοσίευε ανά κατηγορίες:
- τα κλισέ
- τα πρωτότυπα
- τα επικίνδυνα

Προσωπικά και βιβλίο να τυπωνόταν, θα το αγόραζα....

Ο χρήστης sonar δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-06-10, 17:15   #3677
Palladin

Το avatar του χρήστη Palladin

Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κουμπάρα μου, παιδαγωγός, έχει αρχίσει τα γνωστά "να το κόψετε, θα προκαλέσετε πρόβλημα στην ψυχοσύνθεση του παιδιού" και τις γνωστές π@π@ριές. Το πρόβλημα είναι ότι το λέει με ψαρωτικό ύφος ειδήμονα επειδή είναι "η ειδικότητά της", και επιπλέον, επειδή δεν τολμά να τα πει σε μένα, τα λέει στον άντρα μου!!!!!!!!! Τηλεφωνικά μάλιστα.

θα γίνει πανικός

Ο χρήστης Palladin δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-06-10, 17:33   #3678
sonar

Το avatar του χρήστη sonar

sonar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Palladin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κουμπάρα μου, παιδαγωγός, έχει αρχίσει τα γνωστά "να το κόψετε, θα προκαλέσετε πρόβλημα στην ψυχοσύνθεση του παιδιού" και τις γνωστές π@π@ριές. Το πρόβλημα είναι ότι το λέει με ψαρωτικό ύφος ειδήμονα επειδή είναι "η ειδικότητά της", και επιπλέον, επειδή δεν τολμά να τα πει σε μένα, τα λέει στον άντρα μου!!!!!!!!! Τηλεφωνικά μάλιστα.

θα γίνει πανικός
Αν κατάλαβα καλά, "η ειδικότητά της" είναι να λέει π@π@ριές, οπότε γιατί σου κακοφαίνεται;....

Ο χρήστης sonar δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-06-10, 18:09   #3679
Palladin

Το avatar του χρήστη Palladin

Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η ειδικότητά της είναι νηπιαγωγός γκρρρ

Ο χρήστης Palladin δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-06-10, 18:13   #3680
Μανθουλα

Περιοχή: Χανια
Μανθουλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μεγάλη μου χαρά και απορία για τον τρόπο σκέψης κάποιων ανθρώπων συγχρόνως, ανακάλυψα τη λύση στο πρόβλημα μου!!!
Αφού σχεδόν όλοι όταν άκουγαν οτι συνεχίζω να θηλάζω, αντιδρούσαν με ατάκες του τύπου:
"μετά τους 6 μήνες δεν του προσφέρει τίποτα του παιδιού το μητρικο", "θα γίνει μαμόθρεφτο", και λοιπά "χαριτωμένα" που σχεδόν όλες έχετε ακούσει....και αφού φυσικά προσπαθούσα να τους εξηγήσω οτι το μητρικό είναι για τα παιδάκια το καλύτερο και μπλα μπλα μπλα...και φυσικά με κοιτούσαν σαν ούφο, πλέον σώθηκα και κανείς δε μου λέει κουβέντα!!!
Ο διάλογος πλέον είναι ο εξής:
-θηλάζεις ακόμα?????????
-ναι....
-άντε να το κόβεις σιγά σιγά όμως ε???
-Τώρα με την οικονομική κρίση δεν υπάρχουν λεφτά για ξένο γάλα....
-(κατά περίεργο τρόπο) ....σιωπή....
καλο!γελασα....αχ θεε μου ολες τισ ιδιες ατακεσ ακουμε....κοριτσια κρατατε γεραααα ενωμενες θα νικησουμε!!!!(που λεει κ ο Ψινακης)
Ο χρήστης Μανθουλα δεν είναι συνδεδεμένος  
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές