Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Γονείς > Διαπαιδαγώγηση & Συμπεριφορά προς το παιδί

Notices

Διαπαιδαγώγηση & Συμπεριφορά προς το παιδί Θεωρίες διαπαιδαγώγησης, μετεκπαίδευση, σχολες γονέων, προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-04-10, 16:48   #41
ultraviolet

Το avatar του χρήστη ultraviolet

ultraviolet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σ'ευχαριστω goofie! μου δωσες ενα δυνατο χαστουκι και με ξυπνησες......
Παλιά 18-04-10, 10:15   #42
fraoulopoulitsa

Το avatar του χρήστη fraoulopoulitsa

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
fraoulopoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ultraviolet Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο....Ομολογώ ότι καθημερινά πνίγομαι από τις απαιτήσεις της ζωής όμως υπόσχομαι ότι από δω και πέρα θα λέω περισσότερα όχι στους γύρω μου σχετικά με αυτά που μου ζητούν (προκειμένου να είμαι η καλή φίλη, καλή υπάλληλος, καλή συγγενής κλπ.) και περισσότερα ναι στα παιδιά μου σε αυτά που μου ζητάνε.
Παλιά 23-05-10, 00:37   #43
goofy

Περιοχή: Kaluvia Thorikou-Greece
goofy ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην goofy Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην goofy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Προσωπικά, το χρειάζομαι αυτό το χαστούκι τακτικά. Ιδίως όσο μεγαλώνουν, νομίζεις ότι μπορούν να κάνουν πιο πολλά πράγματα μόνα τους κι εσύ να πιάσεις το ριμάδι το ξεσκονόπανο.
Αει σηχτίρ πια (δεν ξέρω και πώς γράφεται) με τις δουλείες που ποτέ δεν τελειώνουν !
Παλιά 09-06-10, 14:25   #44
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Σε μια γωνιά της Ελλάδας...ακόμα!!!!
georgiamami χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μερικες φορες, χρειαζομαστε ... ενα χαστουκι, για να διαχωρισουμε τις προτεραιοτητες μας.......

Ο χρήστης georgiamami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-10, 18:00   #45
vasso st

Το avatar του χρήστη vasso st

Περιοχή: Πειραιας
vasso st χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

.... Δεν ειμαι μανουλα ακομα και παρολο που η μητερα μου ποτε δεν θυμαμαι να μου αρνηθηκε τον χρονο της(επαιζε μαζι μας την ημερα - εκανε δουλειες το βραδυ που κοιμομασταν) συγκινηθηκα....ποσο δυσκολο ειναι μεσα στη ρουτινα μας να δουμε πραγματα που στους μεγαλους μοιαζουν "λεπτομερειες" και τα παιδακια τα συντροφευουν μια ζωη????

Ο χρήστης vasso st δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-10, 13:12   #46
Σοφία Δ

Σοφία Δ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ωχ, Παναγία μου

τώρα διάβασα τα υπέροχα ποιήματα και να φανταστεί κανέίς ότι σήμερα είναι η γιορτή αποφοίτησης του γιου μου από το νηπιαγωγείο οπότε θα ήταν που θα ήταν συγκινητική στιγμή γιά μένα, με τη σκέψη και αυτών των ποιημάτων....ρόμπα θα γίνω στο νηπιαγωγείο !!!!! θα πέσει πολύύύύύύύ κλάμα !!!!!

Ευχαριστώ πάντως για την ...ανατριχίλα !!!

Φιλικά
Σοφία Δ
Ο χρήστης Σοφία Δ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-10, 18:36   #47
HUANMIRO

HUANMIRO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ωραίο. Θέλω να κλάψω τώρα αλλά δεν μπορώ είμαι στη δουλειά και δεν κάνει.
Παλιά 29-07-10, 02:20   #48
ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
Απενεργοποιημένος member request

Περιοχή: ΚΥΚΛΑΔΕΣ
ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χθες συζητουσα με μια γειτονησα ,μανουλα κι αυτη (πολυ μεγαλυτερη απο μενα) σχετικα με τις δουλειες του σπιτιου την κουραση της νοικοκυρας, της μαμας ,το αγχος ,την καθημερινοτητα κι αλλα πολλα οταν ξαφνικα γυριζει και μου λεει αυτη η κυρια το εξης ανατριχιαστικο:''Τι τα θες τι τα γυρευεις κοριτσι μου. Τα παραθυρα ,οι πορτες ,τα πιατα ,τα ασιδερωτα θα μεινουν εδω. Δεν θα θυμουντε τα ρουχα αν τα σιδερωσες ,ουτε τα πιατα αν τα επλυνες. Το μωρο σου ομως οταν μεγαλωσει θα εχει να θυμαται οτι κατω απο το τραπεζι της κουζινας παιζατε κρυφτο ,θα θυμαται οτι το ταιζες καθε απογευμα στην βεραντα την κρεμα του και ψαχνατε πουλακια και γατακια για να το φαει ολο,θα θυμαται οτι καθε βραδυ πλενατε μαζι τα δοντια σας!,θα εχει να θυμαται πως ησουν παντα στις γιορτες του σχολειου της και παντα παρουσα στις παρελασεις !!!!.Και ειναι τοσο σημαντικο αυτο. Για αυτο κοιτα να χαιρεσαι την καθε στιγμη του μωρου σου γιατι μια μερα οταν φτασεις στη δικη μου ηλικια θα κοιταξεις το κοριτσακι σου και θα απορεις γιατι εχασα τα καλυτερα χρονια του μωρου μου ???Για να πλενω και να ξεσκονιζω?????. Και σιγουρα θα δεις πως εκανες λαθος οπως το βλεπω κι εγω σημερα.Εχει τοσο δικιο!Τελικα μερικες φορες ξεχναμε πως το σημερα δεν θα ειναι κι αυριο.....
Ο χρήστης ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-07-10, 09:28   #49
xuito

Το avatar του χρήστη xuito

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
xuito ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βούρκωσα , αλλά ευτυχώς είμαι μόνη ακόμα στο γραφείο.
Φυσάω τη μύτη μου λοιπόν και συνεχίζω:
Στο δικό μας σπίτι σίγουρα καταλαβαίνεις ότι υπάρχει παιδί!!!
Υπάρχουν παντού χύμα παιχνίδια , δαχτυλιές στα τζάμια και όλα τα συναφή...
Από τους γονείς μου δεν έχω παράπονο , πάντα είχαν χρόνο για μας , αλλά αυτό το θέμα με το τακτοποιημένο πάντα σπίτι (κόλλημα της μάνας μου) , το έχω ψυχολογικό τραύμα , αφού για πλάκα της λέω ότι το σπίτι της είναι σαν έκθεση επίπλων!!!
Γι'αύτό το λόγο είμαι λίγο πιο χύμα τελικά. Αφού όταν ο μικρός ήταν ακόμη στο ριλάξ , παρακαλούσα πότε θα μεγαλώσει για να βλέπω δαχτυλιές από μικρά χεράκια στα τζάμια μου , είμαι τρέλλη , ε?

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
Ο χρήστης xuito δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-07-10, 13:42   #50
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες συζητουσα με μια γειτονησα ,μανουλα κι αυτη (πολυ μεγαλυτερη απο μενα) σχετικα με τις δουλειες του σπιτιου την κουραση της νοικοκυρας, της μαμας ,το αγχος ,την καθημερινοτητα κι αλλα πολλα οταν ξαφνικα γυριζει και μου λεει αυτη η κυρια το εξης ανατριχιαστικο:''Τι τα θες τι τα γυρευεις κοριτσι μου. Τα παραθυρα ,οι πορτες ,τα πιατα ,τα ασιδερωτα θα μεινουν εδω. Δεν θα θυμουντε τα ρουχα αν τα σιδερωσες ,ουτε τα πιατα αν τα επλυνες. Το μωρο σου ομως οταν μεγαλωσει θα εχει να θυμαται οτι κατω απο το τραπεζι της κουζινας παιζατε κρυφτο ,θα θυμαται οτι το ταιζες καθε απογευμα στην βεραντα την κρεμα του και ψαχνατε πουλακια και γατακια για να το φαει ολο,θα θυμαται οτι καθε βραδυ πλενατε μαζι τα δοντια σας!,θα εχει να θυμαται πως ησουν παντα στις γιορτες του σχολειου της και παντα παρουσα στις παρελασεις !!!!.Και ειναι τοσο σημαντικο αυτο. Για αυτο κοιτα να χαιρεσαι την καθε στιγμη του μωρου σου γιατι μια μερα οταν φτασεις στη δικη μου ηλικια θα κοιταξεις το κοριτσακι σου και θα απορεις γιατι εχασα τα καλυτερα χρονια του μωρου μου ???Για να πλενω και να ξεσκονιζω?????. Και σιγουρα θα δεις πως εκανες λαθος οπως το βλεπω κι εγω σημερα.Εχει τοσο δικιο!Τελικα μερικες φορες ξεχναμε πως το σημερα δεν θα ειναι κι αυριο.....
Το μεγαλυτερο σχολειο για γονεις ειναι οι μεγαλυτεροι γονεις.
Συμφωνω απολυτα με την κυρια-γειτονισσα. Αδραξε τη συμβουλη της και εφαρμοσε την. Θα τη θυμασαι για παντα (τη γειτονισσα).

Παλιά 29-07-10, 13:55   #51
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο. Ετσι ειμαστε και εμεις. Κατεβαινουμε στην παιδικη χαρα βαμμενες με μπογιες και οι δυο απο πανω μεχρι κατω. Τις προαλλες την ειχα αφησει να με ζωγραφησει ολοκληρη και μετα ζωγραφησα ενα γατακι στο δικο μου ποδι, ενα στο δικο της και μετα βγηκαμε εξω. Στην παιδικη μου ελεγα αμαν πω πω πως εχετε γινει ετσι! Και εγω γελαγα......το ιδιο και η μικρη......
Παλιά 29-07-10, 15:20   #52
ultraviolet

Το avatar του χρήστη ultraviolet

ultraviolet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορυφαια η γειτονισσα σου..
Ο χρήστης ultraviolet δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-10, 00:06   #53
ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
Απενεργοποιημένος member request

Περιοχή: ΚΥΚΛΑΔΕΣ
ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παρελειψα κι εγω να πω πως το σπιτι δεν θυμιζει την παρουσια ενος μωρου!! Αλλα ενα βομβαρδισμενο παιχνιδοπωλειο. Τωρα που αρχισε να μποσουλαει και να πιανει παντου ειναι ακομα πιο πολυ. Αλλα μου αρεσει να βλεπω τον λεκε στο καλυμα του καναπε απο τα μιραντα που εφαγε το απογευμα
Ο χρήστης ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-10, 22:32   #54
efth

efth χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα τα ποιηματα ειναι απλα τελεια ....
θα σας παραθεσω και κατι ακομα που αναφερει ποσο σημαντικη ειναι η συμπεριφορα μας για τα παιδια.....

οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα ,σε ειδα να κρεμας την πρωτη μου ζωγραφια στο ψυγειο και θελησα να φτιαξω αλλη μια
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα, σε ειδα να ταιζεις ενα αδεσποτο γατακι και σκεφτηκα οτι ειναι ωραιο να εισαι καλος με τα ζωα
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα ,σε ειδα να φτιαχνεις το αγαπημενο μου γλυκο, μονο για μενα,και καταλαβα οτι τα μικρα πραγματα ειναι τοσο σημαντικα
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα,σε ακουσα να λες μια προσευχη,και πιστεψα οτι υπαρχει θεος στον οποιο μπορουσα παντοτε να μιλω
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα , με καληνυχτισες με ενα φιλι και ενοιωσα οτι με αγαπουν
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα,ειδα δακρυα να τρεχουν απο τα ματια σου κι εμαθα οτι καποια πραγματα πληγωνουν αλλα δεν ειναι κακο να κλαιμε
οταν νομιζες οτι δεν κοτουσα , σε ειδα να νοιαζεσαι,και θελησα να γινω τα παντα που θα μπορουσα να γινω
οταν νομιζες οτιν δεν κοιτουσα, κοιτουσα....και ηθελα να σου πω οτι σ΄ευχαριστω για ολα οσα εβλεπα οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα
Ο χρήστης efth δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-10, 23:15   #55
patousaki mou

Το avatar του χρήστη patousaki mou

Περιοχή: thessaloniki....
patousaki mou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efth Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και απο μενα τα ποιηματα ειναι απλα τελεια ....
θα σας παραθεσω και κατι ακομα που αναφερει ποσο σημαντικη ειναι η συμπεριφορα μας για τα παιδια.....

οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα ,σε ειδα να κρεμας την πρωτη μου ζωγραφια στο ψυγειο και θελησα να φτιαξω αλλη μια
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα, σε ειδα να ταιζεις ενα αδεσποτο γατακι και σκεφτηκα οτι ειναι ωραιο να εισαι καλος με τα ζωα
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα ,σε ειδα να φτιαχνεις το αγαπημενο μου γλυκο, μονο για μενα,και καταλαβα οτι τα μικρα πραγματα ειναι τοσο σημαντικα
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα,σε ακουσα να λες μια προσευχη,και πιστεψα οτι υπαρχει θεος στον οποιο μπορουσα παντοτε να μιλω
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα , με καληνυχτισες με ενα φιλι και ενοιωσα οτι με αγαπουν
οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα,ειδα δακρυα να τρεχουν απο τα ματια σου κι εμαθα οτι καποια πραγματα πληγωνουν αλλα δεν ειναι κακο να κλαιμε
οταν νομιζες οτι δεν κοτουσα , σε ειδα να νοιαζεσαι,και θελησα να γινω τα παντα που θα μπορουσα να γινω
οταν νομιζες οτιν δεν κοιτουσα, κοιτουσα....και ηθελα να σου πω οτι σ΄ευχαριστω για ολα οσα εβλεπα οταν νομιζες οτι δεν κοιτουσα

εκπληκτικό...όπως και τα προηγούμενα!!!
πολύ συγκινητικά...
δεν υπάρχει εντονότερο συναίσθημα απο την αγάπη που νιώθουμε για τα παιδιά μας....

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"
31.07.2010
Ο χρήστης patousaki mou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-10, 11:17   #56
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ γενικά υστερική με την καθαριότητα δεν υπήρξα ποτέ... μάλλον το αντίθετο δεδομένου ότι είχα και pets στο σπίτι (τώρα εξορίστηκαν τα άμοιρα στο μπαλκόνι σνιφ). Όσο δεν δούλευα κατάφερνα και τα έφερνα βόλτα. Τώρα που εγώ είμαι στη δουλειά και η μικρή στον παιδικό όταν γυρνάμε το απόγευμα υπάρχουν αρκετές φορές που την αφήνω με τον μπαμπά και παίζουν και πάω εγώ για να μαγειρέψω ή να κάνω διάφορες δουλειές. Στις διακοπές μας ευτυχώς δεν χρειαζόταν να κάνω πολλά γιατί είχα και την πεθερά μου μαζί. Τώρα που γυρίσαμε δεν έχω καταφέρει ακόμα να μπω στο ρόλο της νοικοκυράς και το παλεύω λίγο λίγο κάθε μερα με το σπίτι :S Τα απογεύματα όμως δεν μπορώ να την αφήσω όπως πριν με το μπαμπά της να παίζουν γιατί πλέον περπατάμε και δεν θέλουμε να είμαστε ακίνητες και μάθαμε να παίζουμε και με τη μαμά (η μαμά βασικά δεν είχε μάθει να παίζει γιατί ήταν μοναχοπαίδι!).

Χθες λοιπόν έγινε κάτι που δεν είχε κάνει ποτέ η μικρή: Ενώ έπαιζε με τον μπαμπά της στο σαλόνι κι εγώ ήμουν στην κουζίνα προσπαθώντας να πλύνω τα πιάτα, φεύγει κι έρχεται στην κουζίνα, περιεργάζεται το χώρο, πειράζει δυο τρία πραγματάκια και μετά έρχεται πιάνει τη φούστα μου και με τραβάει προς το σαλόνι (δεν μιλάει ακόμα). Την ακολούθησα γελώντας και με πήγε στο αγαπημένο της παιχνίδι για να παίξουμε. Έκατσα και εισέπραξα μια τεράστια αγκαλιά και γέλια! Ένιωσα απίστευτα ομορφα και για το υπόλοιπο βράδυ δεν ξεκολλούσε από πάνω μου (προφανώς της έχει λείψει να παίζει μαζί μου!).

Να πάει να πνιγεί το σπίτι! Υπάρχει για να ζω εγώ μέσα σε αυτό και δεν ζω για να υπάρχει αυτό καθαρό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-10, 14:58   #57
vkdm

vkdm ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χώμα με κάνετε καλέ κορίτσια....
Καλό είναι όμως να υπενθυμίζουμε η μία στην άλλη τι είναι πραγματικό σημαντικό στην ζωή μας γιατί μέσα σ'αυτή την τρέλλα της καθημερινότητας που ζούμε είναι ευκολο να παρασυρθούμε ...
Ας είναι γερά τα παιδάκια όλου του κόσμου και μακάρι να νιώσουν όλες οι γυναίκες την ευτυχία της μητρότητας
Ο χρήστης vkdm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-10, 15:23   #58
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χαλια με εκανε το ποιημα..............ταρακουνημα γερο..... μολις τωρα συνηδητοποιησα ποσο χαλια μανα ειμαι

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-10, 23:56   #59
BABY

Το avatar του χρήστη BABY

BABY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΩΤΗΡΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλια με εκανε το ποιημα..............ταρακουνημα γερο..... μολις τωρα συνηδητοποιησα ποσο χαλια μανα ειμαι
παρομοιως!!! και ενα παραπανω εγω η χαζη, δεν χαιρομαι για το επομενο σπορακι μου που ειναι ηδη στον δρομο !!!
Ο χρήστης BABY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-10, 00:11   #60
katerinakriti

Το avatar του χρήστη katerinakriti

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerinakriti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

όντως είναι κάτι να θυμόμαστε πάντα. κι εμένα το σπίτι δεν είναι στην εντέλεια και πολλές φορές με ενοχλεί αυτό ,αλλά όταν βλέπω το γέλιο του παναγιώτη μου όταν παίζουμε δε με νοιάζει τίποτα άλλο
Παλιά 06-09-10, 00:32   #61
Lora2

Το avatar του χρήστη Lora2

Περιοχή: θεσσαλονίκη
Lora2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια που ποστάρατε αυτά τα ποιήματα. Χωρίζω με τον άντρα μου γι αυτόν τον λόγο ακριβώς. Γιατί πάνω απ' όλα είμαι μητέρα και δεν άντεχα να αφήνω το παιδί μου να πλαντάζει στο κλάμα για να κάνω δουλείες στο σπίτι. Έκανα όσες προλάβαινα.
Τώρα ξέρω ότι έκανα το σωστό. Αντρες θα έρθουν και άλλοι (επλιζω με περισσότερη κατανόηση) παιδί όμως;;!
Παλιά 06-09-10, 12:16   #62
BELINA

BELINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...ΥΠΕΡΟΧΟ!ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΤΥΠΩΝΟΥΜΕ? ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ Κ ΔΕΝ...
Ο χρήστης BELINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-10, 22:30   #63
BIKY74

Το avatar του χρήστη BIKY74

BIKY74 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οτι και οσα διαβασα ηταν τελεια......με συγκινησαν ....και ολα ειναι τοσο αληθινα.....να'στε καλα κοριτσια !!!

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!
Ο χρήστης BIKY74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-10, 14:23   #64
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πάει να πνιγεί το σπίτι! Υπάρχει για να ζω εγώ μέσα σε αυτό και δεν ζω για να υπάρχει αυτό καθαρό!
Μεσα σε λιγες λεξεις εκλεισες ολο το νοημα αυτου του θεματος.
Χαρειτε το σπιτι σας και ασχοληθειτε με τα ατομα που ζουν σε αυτο πριν αυτο σας "φαει".

Παλιά 12-11-10, 20:22   #65
Nitsa2

Περιοχή: στο σπίτι μου!
Nitsa2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια που ποστάρατε αυτά τα ποιήματα. Χωρίζω με τον άντρα μου γι αυτόν τον λόγο ακριβώς. Γιατί πάνω απ' όλα είμαι μητέρα και δεν άντεχα να αφήνω το παιδί μου να πλαντάζει στο κλάμα για να κάνω δουλείες στο σπίτι. Έκανα όσες προλάβαινα.
Τώρα ξέρω ότι έκανα το σωστό. Αντρες θα έρθουν και άλλοι (επλιζω με περισσότερη κατανόηση) παιδί όμως;;!
Πλάκα με κάνεις!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης Nitsa2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-10, 20:25   #66
Nitsa2

Nitsa2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσεις, μανουλες και πατερουληδες, διαβαστε σας παρακαλω τα ποιηματακια που εντοπισαν και μας παραθεσαν οι παραπανω κυριες.
Προσπαθειστε να εκμεταλλευτειτε καθε -μα καθε- λεπτο, και να απολαυσετε τα δωρα του Θεου, τα παιδια.
Δωστε οσα περισσοτερα μπορειτε και χαρειτε τα.

Σας ομιλει μια μανουλα μεγαλων παιδιων που ναι, μεγαλωσαν και πλεον τα δικα μου χερια εμειναν σε αδρανεια .........

Σας μεταφερω εδω μονο την ελευθερη μεταφραση τους. (Τα γραμμενα στα Αγγλικα ειναι παραπανω).

Με απειρη αγαπη σε ολους & ολες εσας που θελετε να γινετε καλυτεροι γονεις.
Tα χερια μου ηταν απασχολημενα

Τα χερια μου ηταν απασχολημενα ολη μερα
Χρονο δεν ειχα για να παιξω
τα παιχνιδακια που μου ζητουσες
δεν ειχα αρκετο χρονο για σενα

Τα ρουχα σου επλενα, εραβα, μαγειρευα
Μα οταν το τετραδιο με τις ζωγραφιες εφερνες
και με παρακαλουσες τη χαρα να μοιραστω μαζι σου
Ελεγα "λιγο αργοτερα γιε μου"

Σ' εβαζα προσεχτικα για υπνο
και τις προσευχες σου ακουγα, εσβηνα το φως
και ακροπατωντας προς την πορτα εφευγα
Μακαρι να ειχα μεινει αλλο ενα λεπτο ακομη..

Γιατι ο χρονος ειναι λιγος, τα χρονια φευγουν
Ενα αγορακι μεγαλωνει τοσο γρηγορα
Δεν ειναι πια στο πλαι σου
τα πολυτιμα μυστικα του να εξομολογηθει

Οι ζωγραφιες ειναι φυλαγμενες
Δεν υπαρχουν πια παιχνιδακια να παιξετε
Ουτε φιλακια καληνυχτας, ουτε προσευχες ν' ακουσεις
Ολα ανηκουν στο χθες

Τα καποτε απασχολημενα χερια μου ειναι τωρα ακινητα
Οι μερες μεγαλες και δυσκολα γεμιζουν πια
Μακαρι να μπορουσα να παω πισω και να κανω
τα μικρα πραγματακια που μου ζητουσες.

Καποια σπιτια προσπαθουν να κρυψουν το γεγονος οτι
ζουν παιδια σ' αυτα
Το δικο μας σπιτι το φωναζει αφου
τα σημαδια ειναι παντου...
δαχτυλιες ειναι στα τζαμια
βρωμιτσες στην πορτα
φανταζομαι θα επρεπε να απολογηθω
για τα αραδιασμενα παιχνιδια στο πατωμα
Αλλα καθισα κατω με τα παιδια
και παιξαμε, γελασαμε και διαβασαμε
Κι αν το πομολο της πορτας δεν λαμπει
Τα ματια τους θα λαμψουν αντι γι' αυτο
Γιατι οταν ειμαι αναγκασμενη να διαλεξω
το ενα η το αλλο
καλο ειναι να εισαι νοικοκυρα
αλλα προτιμω να ειμαι μητερα!
Πολύ ρεαλιστικό...Πόσο ηλίθια είμαι τελικά???
Παλιά 12-11-10, 20:31   #67
Nitsa2

Nitsa2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρελειψα κι εγω να πω πως το σπιτι δεν θυμιζει την παρουσια ενος μωρου!! Αλλα ενα βομβαρδισμενο παιχνιδοπωλειο. Τωρα που αρχισε να μποσουλαει και να πιανει παντου ειναι ακομα πιο πολυ. Αλλα μου αρεσει να βλεπω τον λεκε στο καλυμα του καναπε απο τα μιραντα που εφαγε το απογευμα
Συμφωνώ βρε συννεφάκι μου αλλά δεν άντεχα να περπατάω στο σπίτι και να πατάω μιράντα... Αλλά ξέρω τι μου έκανε τη ζημιά. Όταν ήμουν έγκυος στη μικρή δούλεψα μέχρι 5μέρες πριν γεννήσω και μετά έμεινα με τα παιδιά στο σπίτι για 6μήνες. Εκείνη ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου. Ασχολήθηκα με τα παιδιά, είχα το σπίτι στην εντέλεια μέχρι να επέστρεφαν οι άντρες (δουλειά ο ένας, προνήπιο ο άλλος). Και το απόγευμα είμασταν μία ωραία οικογένεια με παιχνίδια και χαρές. Όταν επέστρεψα στο γραφείο και μπήκα πάλι στους ρυθμούς και με 2παιδιά πλέον πελάγωσα. Αλλά δε γίνεται, έχω αρχίσει και τρελαίνομαι. Θα κουλάρω γιατί με βλέπω να πηγαίνω ψυχίατρο (για να μη σας πω απευθείας στο Νταού)
Παλιά 13-11-10, 00:25   #68
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nitsa2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν επέστρεψα στο γραφείο και μπήκα πάλι στους ρυθμούς και με 2παιδιά πλέον πελάγωσα. Αλλά δε γίνεται, έχω αρχίσει και τρελαίνομαι. Θα κουλάρω γιατί με βλέπω να πηγαίνω ψυχίατρο (για να μη σας πω απευθείας στο Νταού)
Οποτε νιωθεις να πελαγωνεις, .............
διαβασε το ποιημα και θα βγεις στη στερια.

Παλιά 13-11-10, 01:43   #69
θανασάκης

Το avatar του χρήστη θανασάκης

Περιοχή: νέα σμύρνη
θανασάκης χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κλαίω, κλαίω, κλαίω συνέχεια. Πόσο ντρέπομαι για τα λάθη που έχω κάνει με τον Θανασάκη μου...
Παλιά 13-11-10, 09:03   #70
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Περιοχή: Αθήνα
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nitsa2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ βρε συννεφάκι μου αλλά δεν άντεχα να περπατάω στο σπίτι και να πατάω μιράντα... Αλλά ξέρω τι μου έκανε τη ζημιά. Όταν ήμουν έγκυος στη μικρή δούλεψα μέχρι 5μέρες πριν γεννήσω και μετά έμεινα με τα παιδιά στο σπίτι για 6μήνες. Εκείνη ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου. Ασχολήθηκα με τα παιδιά, είχα το σπίτι στην εντέλεια μέχρι να επέστρεφαν οι άντρες (δουλειά ο ένας, προνήπιο ο άλλος). Και το απόγευμα είμασταν μία ωραία οικογένεια με παιχνίδια και χαρές. Όταν επέστρεψα στο γραφείο και μπήκα πάλι στους ρυθμούς και με 2παιδιά πλέον πελάγωσα. Αλλά δε γίνεται, έχω αρχίσει και τρελαίνομαι. Θα κουλάρω γιατί με βλέπω να πηγαίνω ψυχίατρο (για να μη σας πω απευθείας στο Νταού)
Κι εγώ είμαι ακριβώς στην θέση σου. Με το ένα παιδί ήταν ευκολότερο γιατί είχα δύναμη για το σπίτι μόλις την έβαζα για ύπνο. Τώρα και με τα δύο και την δουλειά την έχω ψιλοχάσει την μπάλα... αλλά προσπαθώ όσο μπορώ να ασχολούμαι μαζί τους. Ευτυχώς ο σύζυγος μου με βοηθάει όσο μπορεί και ασχολείται και αυτός ουσιαστικά μαζί τους.
Τα χρόνια περνούν.... εχθές έβλεπα κάτι βιντεάκια της μεγάλης μου κόρης που είναι 4,5 ετών τώρα και σκεφτόμουν ''που είναι αυτό το μωρό;''

Όταν ήμουν έγγυος στην μικρή την πήγαινα κάθε μέρα παιδική και όλοι με κοιτάγανε σαν εξωγήινη. Ακόμη και η μαμά μου μου έλεγε καμιά φορά ''καλά δεν έχεις καμία δουλειά να κάνεις, οι λεκάνες με τα ασιδέρωτα πληθαίνουν''. Το παιδί μου είναι η πιο σημαντική δουλειά και όχι η τελευταία μου...
Θα τα πάμε όλες μια χαρά...όσο προβληματιζόμαστε και προσπαθούμε τόσο πιο καλό είναι. Αλίμονο αν πιστεύαμε πως είμαστε ΤΕΛΕΙΕΣ μαμάδες!
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-10, 12:07   #71
Ζoe

Ζoe χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πολύ συγκινητικό,αν και δεν είμαι μαμά με άγγιξε!
Βρήκα ακόμη ένα:
My dishes went unwashed today,
I didn’t make the bed,
I took his hand and followed
Where his eager footsteps led.

Oh yes, we went adventuring,
My little son and I…
Exploring all the great outdoors
Beneath the summer sky

We waded in a crystal stream,
We wandered through a wood…
My kitchen wasn’t swept today
But life was gay and good.

We found a cool, sun-dappled glade
And now my small son knows
How Mother Bunny hides her nest,
Where jack-in-the-pulpit grows.

We watched a robin feed her young,
We climbed a sunlit hill…
Saw cloud-sheep scamper through the sky,
We plucked a daffodil.

That my house was neglected,
That I didn’t brush the stairs,
In twenty years, no one on earth
Will know, or even care.

But that I’ve helped my little boy
To noble manhood grow,
In twenty years, the whole wide world
May look and see and know.
Ο χρήστης Ζoe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-10, 14:23   #72
vickygirl79

Το avatar του χρήστη vickygirl79

vickygirl79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εκανα αυτη την ομαδα στο facebook οπου εαν θελέτε ελατε να γινετε μελη να θυμομαστε ολες καθε μερα οτι καλυτερα μιση νοικοκυρα παρα μιση μανα!!!μηρα το θαρρος και ποσταρα το πρωτο ποιηματακι στα αγγλικα απο εκει κ περα η ομαδα ειναι ανοιχτη ας βαλει η καθεμια μας οτι την αντιπροσωπευει!!! σας φιλω!!

http://www.facebook.com/?ref=home#!/...865655848&ap=1
Παλιά 13-11-10, 18:18   #73
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vickygirl79 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα αυτη την ομαδα στο facebook οπου εαν θελέτε ελατε να γινετε μελη να θυμομαστε ολες καθε μερα οτι καλυτερα μιση νοικοκυρα παρα μιση μανα!!!μηρα το θαρρος και ποσταρα το πρωτο ποιηματακι στα αγγλικα απο εκει κ περα η ομαδα ειναι ανοιχτη ας βαλει η καθεμια μας οτι την αντιπροσωπευει!!! σας φιλω!!

http://www.facebook.com/?ref=home#!/home.php?sk=group_176921865655848&ap=1
Ευχαριστουμε!!! Δε θα μπορουσα να ...λειπω απο εναν τετοιο χωρο.

Παλιά 27-11-10, 19:48   #74
georgiamami

Προεπιλογή

Διαβασα το παρακατω κειμενο σε αρθρο κατα της παιδκης βιας και μου εκανε εντυπωση.

ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ

"ΜΑΝΟΥΛΑ,ΖΩΓΡΑΦΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΓΙΟΝ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ".

ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΗ ΑΥΤΗ,ΧΤΥΠΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑΣ.

ΜΕΤΑΝΙΩΜΕΝΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ,

ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ..ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ,

Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΕΙΧΕ ...ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ,

ΣΤΟ...ΣΕΝΤΟΝΙ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ "ΜΑΝΟΥΛΑ Σ΄ΑΓΑΠΑΩ"!!!!!!!!!!!!!!

Παλιά 28-11-10, 18:11   #75
goofy

Περιοχή: Kaluvia Thorikou-Greece
goofy ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην goofy Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην goofy
Προεπιλογή

Το παραπάνω κυκλοφορεί στο facebook. Αλήθεια ή ψέματα, δεν ξέρω, πάντως θέλω να κλαίω όποτε το διαβάζω. Και νιώθω ένα αφόρητο σφίξιμο στο στήθος. Και μετά σκέφτομαι, πώς με κάποιο τρόπο είναι αλήθεια κι είναι τόσο μα τόσο κρίμα για μερικά παιδάκια...Ο Θεός ας μας δίνει υπομονή και δύναμη.
Παλιά 28-11-10, 18:38   #76
lenaG

lenaG χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ δεν ειμαι καλα
μετανιωνω για καθε φορα που τα παιδακια μου με φωναξαν κι εγω απαντουσα ....σε λιγο.
κι αυτο το σε λιγο δεν ερχοταν ποτε!
μετανιωνω για ολες αυτες τις φορες που γωναξα και που επσασαν τα νευρα μου και τις περισσοτερες φορεσ δε φταιγατε εσείς
θελω να ξυπνησω το μωρο μου να το παρω αγκαλια
Ο χρήστης lenaG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-10, 19:17   #77
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γιατί, εγώ είμαι καλά?????

Δεν γνωρίζω την πηγή αυτών των κειμένων. Όπως και να 'χει όμως, το μήνυμά τους βρίσκει φλέβα...
Παλιά 28-11-10, 19:25   #78
georgiamami

Προεπιλογή

Κι εγω πολλες φορες οταν σερφαρω και εντοπιζω παρομοια κειμενακια, και επιθυμω να τα μοιραστω μαζι σας, το κανω μονο και μονο για να κρατησετε το νοημα αυτων αδιαφορωντας για την εμπορικοτητα ή οποιονδηποτε αλλο σκοπο.
Κι ετσι σας δινω και το παρακατω :

http://www.youtube.com/watch?v=LM3Ci45Iv-8

Παλιά 28-11-10, 20:52   #79
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει και το σχετικό βιβλίο...
Παλιά 05-12-10, 17:42   #80
georgiamami

Προεπιλογή

Κάτι που επίσης πρέπει να ... θυμόμαστε πάντα είναι το εξής :

3 Χρονών:"Σ'αγαπώ μαμα"
10 Χρονών:"Καλά, οτι πεις μαμά"
16 Χρονών:"Η μαμά μου είναι τόσο ενοχλητική!"
18 Χρονών:"Θέλω να φύγω από αυτό το σπίτι"
25 Χρονών:"Μαμά ,είχες δίκιο"
30 Χρονών:"Θέλω να γυρισω πίσω στο σπίτι της μαμάς ... μου"
50 Χρονών:"Δέν θέλω να χάσω την μαμά...μου"
70 Χρονών:"Θα έδινα...τα παντα για να ήταν εδώ η... μαμά,μαζι μου"
Έχουμε μόνο ΜΙΑ μανα!!

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω το ρόλο του πατέρα.
Ευτυχώς οι σημερινοί πατεράδες, έχουν περισσότερο ενεργό ρόλο στην ανατροφή του παιδιού από τους παλαιότερους.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές