Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-08-10, 08:56   #81
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τωρα που το σκεφτομαι μαλλον θα παρω και εγω μια αλλαγη να κανω για το σαλονι....
κοριτσια μονο μην περνετε κουρτινες που ειναι δπλες (απο κατω σκουρες και απο πανω διαφανες υφασμα με βελουδινο σχεδιο) ειχα παρει το χειμωνα στο σχιστο παλι καλα δεν εδωσα πολλα 50 ευρω μονο και μετα απο καποιο διαστημα ειπα να τα πλυνω και τα επλυνα στο χερι με κρυο νερο...γεμισα με βελουδο μαυρο παντου ολο το σπιτι ηταν χαλια η κουρτινα που ηταν κιτρινη με μαυρο σχεδιο εγινε ολη μαυρη....αφηστε πολυ χαλια τα πηρα και την πεταξα...οποτε ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-10, 09:03   #82
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χε χε ....εγω στην κρεββατοκάμαρα μας εχω τρια φυλλα... σε διπλο σιδηρόδρομο, ενα φυλλο σκετο με κατι καθετα λεπτα πολυ λεπτα στοιχεια και ενα φυλλο διπλο σαν αυτο που περιγράφεις (εγω το πηρα 15ευρώ) αλλα χωρις βελουδινα στοιχεια.... εγω πηρα αυτο που ειναι σαν κεντημένα να το πω! Σαν παράκεντροι κύκλοι επαναλαμβανόμενοι. Την εχω ηδη πλύνει 3 φορες στο πλυντηριο στο προγραμμα για τα μαλλινα χωρις στυψιμο!Βασικα ολες εκει τις πλενω σε αυτο το προγραμμα.
Οι βελουδινες που ειχα δει δεν μου ειχαν γεμισει το ματι να σου πω..αλλα και εκεινες 15ευρω τις ειχε!
Στης μικρης εχω του ΙΚΕΑ τα δυο φυλλα που εχει με λαχανι ασπρο και κοκκινα στοιχεια (ολοι αυτην εχουν) και εχω βαλει ροζ φυλλο για την μεση....Ε τωρα επειδη ειπαμε με την σπιτονοικοκυρα μου οτι θα μεινουμε αλλο ενα χρονο εδω...θα της αγοραζω το μεγαλο κρεββάτι της, θα αλλαξω κουνουπιερα , θα βαψω ενα τοιχο ροζ και ενα τοιχο λαχανι ειπα να της βαλω σαν μεσαιο φυλλο λαχανι απαλο!
Νομιζω καλουτσικο θα βγει!
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-10, 09:19   #83
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

oοps...βλακεια μου δυο φορες το ιδιο μηνυμα!!!!
Παλιά 09-08-10, 09:20   #84
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ναι τα κεντημενα ειναι και εγγυημενα που λεμε δεν χαλανε ευκολα.... κατι τετοιο λεω να παρω θα δω!!! γενικα μου αρεσουν τα μοντερνα σχεδια, οποτε δεν θα δυσκολευτω να βρω...
το λαχανι και το ροζ η φουξια ταιριαζουν πολυ οπως και μπορεις να το κανεις ροζ με μοβ...πολυ ωραιος συνδιασμος ειχα στο δωματιο της μικρης το πανω μερος ροζ απαλο και κατω φουξια τωρα που γεννηθικε ο νικολακης το καναμε λαχανι το δωματιο...ηθελα κατι σε κιτρινο αλλα ξερω οτι το κιτρινο δωματιο υπερεαζει την ψυχολογια και συνηθως σε κιτρινα δωματια υπαρχει πιο πολυ ενταση αποοτι πρεπει (πιο πολυ καβγαδες) οποτε δεν το ρισκαρα θα σκοτωνονται που θα σκοτωνοναται μεταξυ τους αργοτερα μην το κανω και χειροτερα!!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-08-10, 09:23   #85
kalamaraki

Προεπιλογή

χαχα να σου πω την αμαρτια μου...εγω το ροζ θα το βαλω απο απαιτηση του μπαμπα....
Εγω ήθελα δυο τοιχους λευκους εναν σιελ και εναν λαχανι....Τον σιελ να τον κανω ουρανο εκει που κοιμαται ακουμπαει το κρεββάτι της και τον λαχανι ακριβως απεναντι να τον κανω λιβαδια κτλπ.... Αλλα ο μπαμπακας τσινισε με το σιελ...και ζητησε ροζ...ε ειπα να μη χαλασουμε τις καρδιες μας για αυτο! Τους δυο τους λευκους ειναι οι μικροτεροι τοιχοι του δωματιου (το πλατος) και ειναι ηδη καλυμένοι με τα επιπλα και για αυτο δεν θα ασχοληθω!
Παλιά 09-08-10, 09:38   #86
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ωραιο ακουγεται ουρανος λιβαδια... ναι το ροζ δεν πολυ κολαει αλλα αφου θα ειναι τα επιπλα...βαλε εσυ εκει και κανα αρκουδο μεγαλο να καλυπτει περισσοτερα...
Παλιά 09-08-10, 09:40   #87
kalamaraki

Προεπιλογή

χαχαχα ναι ναι κατσε να δεις τι του ετοιμαζω..... σκεφτηκα ροζ ουρανο χαχαχαχα
θα φριξει!χαχαχαχαχαχα
Παλιά 09-08-10, 09:44   #88
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω την γνωμη του αντραμου δεν την ακουω και πολυ μονο αν κανω τιποτα τρελο τοτε λεω ε.....μιλησαμε με το Γιαννη και ειπαμε να κανουμε εκεινο.......μονο κατι τετοια τωρα π.χ θελω στο παιδικο εχω καποιες εσοχες στον ενα τοιχο και θελω να το κανω ισιο και να βαλω φωτοταπετσαρια παιδικη και η πεθερα μου ξυνισε οταν εμαθε οτι θα κανω κατι τετοιο και λεω ο γιαννης ο γιαννης....αφου ειναι ογιος δεν θα πει και τιποτα καλα και γενικα δεν λεει αλλα να μην ειμαι εγω αυτη που θα το κανει....
Παλιά 09-08-10, 09:50   #89
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αλλαξαμε το θεματακι μας περασαμε στο θεμα παιδικο δωματιο !!!!λοιπον παω να ψαξω τιποτα στην λαικη της μαμας μου μηπος βρω τιποτα εκει.....
Παλιά 13-08-10, 19:25   #90
efalcon
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: voula
efalcon χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια
διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα γράφετε και, λόγω επαγγέλματος, θα ήθελα να σας συμβουλεύσω να μην ψωνίζετε υφάσματα που είναι άγνωστης προέλευσης και δεν έχουν μέσα ΒΑΜΒΑΚΙ. Μόνο το βαμβάκι (cotton) και το μαλλί (wool) μπορούν να διασφαλίσουν την ποιότητα ενός υφάσματος ώστε να είναι μαλακό στην αφή και ανθεκτικό στο χρόνο (πλυσίματα, καθαριστήριο, κλπ.)

Είμαι διακοσμήτρια Home Stylist και δουλειά μου είναι να αναλαμβάνω ολόκληρα σπίτια για σκίαση, κουρτίνες, roller κλπ. Το γραφείο μου βρίσκεται στη Γλυφάδα και όποια από εσάς θέλει βοήθεια ας επικοινωνήσει μαζί μου στο edin admin
Θα χαρώ πολύ να σας βοηθήσω και με υφάσματα αλλά και με ραφή, μέτρημα κλπ.
Ο χρήστης efalcon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-08-10, 00:57   #91
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efalcon Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια
διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα γράφετε και, λόγω επαγγέλματος, θα ήθελα να σας συμβουλεύσω να μην ψωνίζετε υφάσματα που είναι άγνωστης προέλευσης και δεν έχουν μέσα ΒΑΜΒΑΚΙ. Μόνο το βαμβάκι (cotton) και το μαλλί (wool) μπορούν να διασφαλίσουν την ποιότητα ενός υφάσματος ώστε να είναι μαλακό στην αφή και ανθεκτικό στο χρόνο (πλυσίματα, καθαριστήριο, κλπ.)

Είμαι διακοσμήτρια Home Stylist και δουλειά μου είναι να αναλαμβάνω ολόκληρα σπίτια για σκίαση, κουρτίνες, roller κλπ. Το γραφείο μου βρίσκεται στη Γλυφάδα και όποια από εσάς θέλει βοήθεια ας επικοινωνήσει μαζί μου στο edin admin
Θα χαρώ πολύ να σας βοηθήσω και με υφάσματα αλλά και με ραφή, μέτρημα κλπ.
Παλιά 08-09-10, 20:27   #92
kouklissa

kouklissa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βρε παιδια, στη λαικη υπαρχει περιπτωση να βρω ετοιμες κουρτινες ύψος 270?? θελω να τα παρω και να φιγω!
Παλιά 08-09-10, 21:09   #93
efalcon
Μή ενεργός λογαριασμός

efalcon χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kouklissa Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδια, στη λαικη υπαρχει περιπτωση να βρω ετοιμες κουρτινες ύψος 270?? θελω να τα παρω και να φιγω!

Στο Praktiker και στο Leroy Merlin θα βρεις σίγουρα και σε μεγάλη ποικιλία.
Της Λαϊκής, εγώ προσωπικά δεν τις συστήνω. Το χύμα έχει και πολλά μικρόβια εκτός της άθλιας ραφής τους.

Καλά ψώνια!
ε.
Παλιά 08-09-10, 22:17   #94
ολγακι

ολγακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗς ΛΑΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ..ΕΠΙΣΗΣ ΣΟΥ ΤΗΣ ΡΑΒΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ
Ο χρήστης ολγακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-10, 13:43   #95
kouklissa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο
και στο Leroy Merlin θα βρεις σίγουρα και σε μεγάλη ποικιλία.
Της Λαϊκής, εγώ προσωπικά δεν τις συστήνω. Το χύμα έχει και πολλά μικρόβια εκτός της άθλιας ραφής τους.

Καλά ψώνια!
ε.
Συμφωνω πολυ μαζι σου .αλλα οταν πηγα χθες στο Leroy βρηκα οτι μου χρειαζεται στα δειγματα ..ΑΛΛΑ δεν υπαρχουν για να τα αγουρασεις .

Praktiker ειναι Σ...Α! πηρα κουρτινες για σαλονι 4 με ~140 ευρο και βρηκα ΤΡΙΠΑ.

Στη Λαικη πηρα περσι παλι 4 για το σαλονι και εκτος απο οτι εγινε ενα θεμα με την παράδοση και επρεπει ο αντδρας μου να παει στο θελος του κοσμου για να τα παρει ( απο τοτε δεν θελει να ακουσει τιποτα για τη λαικη), δεν σιδερωνονται με ΤΙΠΟΤΑ, Ειχα ταλιπωρωθει καλαααα. τωρα ειναι στο πατάρι ( κοινουργια 90 ευρο. δεν τα εβαλα ποτε!)
Παλιά 09-09-10, 13:50   #96
kouklissa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ολγακι Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗς ΛΑΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ..ΕΠΙΣΗΣ ΣΟΥ ΤΗΣ ΡΑΒΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ
Αυτο ελειπε να μην ειναι και πιο φτηνα. αφου δεν πληρώνουν τιποτα! Εχεις δει ποτε σου εκει ετοιμα σαν στα μαγαζια? αυτο θελω να παρω και να φηγω.
Μ αρεσαν και στην ΙΚΕΑ αλλα δεν εχουν πολλα και τιποτα δεν παει με το σαλονι μου
Παλιά 09-09-10, 16:47   #97
efalcon
Μή ενεργός λογαριασμός

efalcon χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Αχ βρε κορίτσια...

Παράθεση:
Συμφωνω πολυ μαζι σου .αλλα οταν πηγα χθες στο Leroy βρηκα οτι μου χρειαζεται στα δειγματα ..ΑΛΛΑ δεν υπαρχουν για να τα αγουρασεις .

Praktiker ειναι Σ...Α! πηρα κουρτινες για σαλονι 4 με ~140 ευρο και βρηκα ΤΡΙΠΑ.

Στη Λαικη πηρα περσι παλι 4 για το σαλονι και εκτος απο οτι εγινε ενα θεμα με την παράδοση και επρεπει ο αντδρας μου να παει στο θελος του κοσμου για να τα παρει ( απο τοτε δεν θελει να ακουσει τιποτα για τη λαικη), δεν σιδερωνονται με ΤΙΠΟΤΑ, Ειχα ταλιπωρωθει καλαααα. τωρα ειναι στο πατάρι ( κοινουργια 90 ευρο. δεν τα εβαλα ποτε!)

Με τόσα λεφτά μέσα σε ένα χρόνο, άξιζε να έχετε πάει (ή έρθει σε εμένα ) σε ένα σωστό προμηθευτή υφασμάτων και να τις αγοράσετε όπως ακριβώς θέλετε και να κρατήσουν πολλάαα χρόνια.

Τέλος πάντων, για τις καλύτερες έτοιμες κουρτίνες, προτείνω τη MADURA στη Σταδίου και μόνο. Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" και θα ήθελα να θυμάστε ότι η κουρτίνα είναι η αρχοντιά στους τοίχους ενός σπιτιού! Μη τσιγκουνέυεστε κάτι που αγαπάτε να βλέπετε κάθε μέρα γύρω από τα παράθυρά σας!

Να'στε όλες καλά!
Παλιά 09-09-10, 16:58   #98
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ισως και να βρεις , συνήθως τις εχουν στα 3μετρα τις ετοιμες και καμμια φορα στα 280, αλλα γιατι χολοσκας να ειναι ετοιμες? πας δινεις μετρα , διαλέγεις τελειωμα στυλ κτλπ και σε μια βδομαδα πας ξανα και τις παιρνεις απο εκει!
Εγω εντυσα ολο το σπιτι με κουρτινες απο λαικη......τις εχω πλυνει ηδη δυο φορες και ειναι αθικτες! Διαλεξα και υφασμα που να χυνεται να μη θελει σιδερο, σιγα μη δωσω 20 και 25ευρώ το μετρο για να πω οτι τα πηρα απο Διλτζα....
Της μικρης τα δυο φυλλα ειναι Ικεα με 15ευρω, το τριτο φυλλο με 5 ευρώ ετοιμο ραμμενο. Της κρεββατοκάμαρας μου σε γήινους τονους of white και ιβουαρ το ενα φυλλο 40ευρώ παραγγελια, το δευτερο διπλο φυλλο με 12ευρω ετοιμο ραμμενο. Της κουζινας με 10ευρώ ενα φυλλο ελαφρυ λαδι ημιδιάφανο. Του σαλονιου το ενα φυλλο παραγγελια στα 60ευρώ και το δευτερο φυλλο στα 5ευρω ετοιμο ραμμενο....
Συνολο 7κουρτινες φυλλα 127ευρώ εντυσα οοολο το σπιτάκι μου
Και δεν τσιγκουνευομαι τωρα να αλλάξω το δευτερο φυλλο του σαλονιου να βαλω ενα ποιο ανοιχτοχρωμο ή να τα αλλαξω ολα απο την αρχη.....
Δεν εδωσα ουτε 1000ευρω ουτε 500 για να το ξανασκέφτομαι.
Σιγουρα στη λαικη οτι πληρώσεις παιρνεις αλλα αν κοβει λιγο το ματακι σου απο ποιοτητα υφασματος, θα κανεις σιγουρα καλες επιλογες, εχει και χαλια υφάσματα εχει ομως και πολυ καλα!
Η μητερα μου εντυσε ολο το εξοχικο της (8 μπαλκονόπορτες +4 παράθυρα) τα παράθυρα με ρομάν παραγγελια απο την λαικη στο συνολο εδωσε 180ευρώ!
Παλιά 09-09-10, 18:34   #99
kouklissa

Προεπιλογή

Παιδιά, για παράθυρα φάρδους 2 μέτρων ποσο φάρδος υφάσματος να πάρω??
Επίσης θέλω να πάρω χοντρό ύφασμα που να μη θελει σίδερο και βλακίες αλλά να είναι και καλη ποιοτητα.Πείτε μου σας παρακαλω ποια υφάσματα να ζητήσω..
Θέλω να πάω διαβασμένη
Παλιά 10-09-10, 10:32   #100
kouklissa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Παιδιά, για παράθυρα φάρδους 2 μέτρων ποσο φάρδος υφάσματος να πάρω??
Επίσης θέλω να πάρω χοντρό ύφασμα που να μη θελει σίδερο και βλακίες αλλά να είναι και καλη ποιοτητα.Πείτε μου σας παρακαλω ποια υφάσματα να ζητήσω..
Θέλω να πάω διαβασμένη
καποιος/α μπορει να βοηθήσει... θανξξ
Παλιά 10-09-10, 11:54   #101
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για χοντρό ύφασμα δεν ξέρω ονομασίες να σου πω αλλά υπάρχουν πολλά.
Τώρα για το παραθυρό σου αν είναι 2 μέτρα θα πρέπει να βάλεις κουρτινόξυλο μεγαλύτερο, τουλάχιστον κατά 30 έως 50 εκατοστά.
Αν η επιλογή σου είναι λεπτή κουρτίνα τότε είναι
κουρτινόξυλο χ 3 ή για λίγο πιο οικονομικά χ 2,5
Αν το ύφασμα είναι χοντρό χ 2 ή και λίγο λιγότερο.
Να ξέρεις ότι όσο πιο πολλά λούκια κάνει η κουρτίνα κρεμασμένη τόσο πιο πολύ χαρίζει.
Ο χρήστης ballou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 12:15   #102
eleana82

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
καποιος/α μπορει να βοηθήσει... θανξξ
για χοντρο υφασμα, θες το διπλο δηλ. 4 μετρα υφασμα!! στα λεει πολυ αναλυτικα παραπανω η ballou
Παλιά 10-09-10, 12:45   #103
kxristina

kxristina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτο ελειπε να μην ειναι και πιο φτηνα. αφου δεν πληρώνουν τιποτα! Εχεις δει ποτε σου εκει ετοιμα σαν στα μαγαζια? αυτο θελω να παρω και να φηγω.
Μ αρεσαν και στην ΙΚΕΑ αλλα δεν εχουν πολλα και τιποτα δεν παει με το σαλονι μου
καλημέρα! στη δική μου λαικη παντως πηγα τις ειδα χάλια μου φάνηκαν (δεν είχε και πικοιλία), αλλά η αδερφή μου που είχε πάρει από το κέντρο ήταν πολύ ωραίες. το ικεα δεν το συνιστώ για κουρτίνες. εχω πάρει και λεπτες και χοντρες, χάλια κάθονται (ειδικά οι χοντρες). επίσης τα κουρτινόξυλα που πηρα από το ικεα πριν 5 χρόνια, τώρα τα ξηλώνω και παρηγγειλα καινούρια. έχουν γίνει για πέταμα! έχουν 'κρεμάσει' στη μέση και έχει ξεφλουδιστεί το χρώμα τους! τελικά ότι δίνεις παίρνεις. δεν χρειάζεται να δώσουμε 100 ευρώ το μέτρο, βρήκα σε κανονικό κατάστημα με 19 ευρώ πολύ ωραιες. επίσης τα ρολερ είναι οικονομική λύση
Ο χρήστης kxristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 13:00   #104
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kxristina Εμφάνιση μηνυμάτων
................... επίσης τα κουρτινόξυλα που πηρα από το ικεα πριν 5 χρόνια, τώρα τα ξηλώνω και παρηγγειλα καινούρια. έχουν γίνει για πέταμα! έχουν 'κρεμάσει' στη μέση και έχει ξεφλουδιστεί το χρώμα τους! ................
Τα κουρτινόξυλα πάνω από 2,5 μέτρα θέλουν μεσαίο στήριγμα να να μην κρεμάνε με τον καιρό.
Ο χρήστης ballou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 13:08   #105
AZIA

Το avatar του χρήστη AZIA

Περιοχή: Ν. Θεσ/νικης....
AZIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalamaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα στη λαικη οτι πληρώσεις παιρνεις αλλα αν κοβει λιγο το ματακι σου απο ποιοτητα υφασματος, θα κανεις σιγουρα καλες επιλογες, εχει και χαλια υφάσματα εχει ομως και πολυ καλα!
Συμφωνω...
Επειδη εργαζομαι, δεν εχω την δυνατοτητα να βγω στη λαϊκη. Την προηγουμενη εβδομαδα, ομως που ειχα αδεια και καταφερα να παω, μου ... επεσε το σαγωνι απο τις κουρτινες που ειδα.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ. Επαθα πλακα .
Σχεδια που κυκλοφορουν στα καταστηματα υπαρχουν και εκει και σε αναλογη ποιοτητα μπορω να πω.
Τις δικες μου τις ακριβοπληρωσα και σκεφτειτε οτι τιης πηρα απο πρατηριο βιομηχανιας κουρτινων, που βρισκεται στην Βι.πε.θ της Σινδου (οι Θεσσαλονικες φιλες, γνωριζουν ενδεχομενως), οπου στην περιοχη αυτη εργαζομαι.
Πολυ ευχαριστως την επομενη φορα που θα χρειαστω αλλαγη, θα προτιμησω την λαϊκη. Δεν την απαξιωνω καθολου.

Ο χρήστης AZIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 17:44   #106
kouklissa

Προεπιλογή

Σασ ευχαριστω παιδια!!
Παλιά 11-09-10, 08:41   #107
marag

Το avatar του χρήστη marag

Περιοχή: νικαια
marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ κορίτσια στο σαλόνι μου έχω καλές κουρτίνες , στο παιδικό όμως πήρα από την λαϊκή .
Νομίζω ότι είναι τέλειες ,τις έχω ερωτευτεί!
Στα μαγαζιά τέτοια δεν έβρισκα
Τις πήρα με το μέτρο [5 ευρώ παρακαλώ!] και μου τις έραψε μια κυρία [πολύ οικονομικά]
Είναι αυτές! Σας αρέσουν?

Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 10:15   #108
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ ένα θα πω... Αν είστε στο ενοίκιο κ σκοπεύετε να μετακομίσετε πολλές φορές ή να πάτε σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι, μην παίρνετε ακριβές κουρτίνες. Είχα πληρώσει 2.000 πριν 3 χρόνια και τώρα που μετακόμισα δεν μου κάνει καμιά κουρτίνα και κανένα κουρτινόξυλο σε κανένα παράθυρο... Τώρα έχω να ντύσω 10 πορτοπαράθυρα εξ αρχής...
Παλιά 11-09-10, 10:33   #109
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο Praktiker και στο Leroy Merlin θα βρεις σίγουρα και σε μεγάλη ποικιλία.

Καλά ψώνια!
ε.
μην σου πω οτι απο αυτα τα καταστηματα που γραφεις ...ιδια ποιοτητα εχει και απο ιδια προελευση απλα η διαφορα ειναι στις τιμες πολυ μα πολυ φουσκωμενες...
Παλιά 11-09-10, 10:52   #110
marag

Το avatar του χρήστη marag

Περιοχή: νικαια
marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ πάντως τις έχω πλύνει τόσες φορές και δεν έχουν πάθει τίποτα!
Για τα μικρόβια που λες τις πλένεις πρώτα, όσο για τη ραφή τις παίρνεις με το μέτρο και τις ράβεις στη μοδίστρα σου
Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-10, 12:02   #111
kxristina

kxristina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ballou Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κουρτινόξυλα πάνω από 2,5 μέτρα θέλουν μεσαίο στήριγμα να να μην κρεμάνε με τον καιρό.
συμφωνώ, στο μεγάλο που έχω σε ένα δωμάτιο έχω βάλει μεσαίο στήριγμα. αλλά στην κρεβατοκάμαρα που είναι το πιο 'κρεμασμένο', είναι μια μονή φαρδιά πόρτα μόνο.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ένα θα πω... Αν είστε στο ενοίκιο κ σκοπεύετε να μετακομίσετε πολλές φορές ή να πάτε σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι, μην παίρνετε ακριβές κουρτίνες. Είχα πληρώσει 2.000 πριν 3 χρόνια και τώρα που μετακόμισα δεν μου κάνει καμιά κουρτίνα και κανένα κουρτινόξυλο σε κανένα παράθυρο... Τώρα έχω να ντύσω 10 πορτοπαράθυρα εξ αρχής...
έχεις δίκιο, στο ενοίκιο δεν αξίζει να δώσεις πολλά για τέτοια είδη. εκτός κι αν έχεις σκοπό να μείνεις πολλά χρόνια στο ίδιο σπίτι, οπότε θέλεις να είναι ωραίο. δεν μπορείς να μεταποιήσεις κάποιες από τις κουρτίνες?
Ο χρήστης kxristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 18:30   #112
marimari

Το avatar του χρήστη marimari

Περιοχή: Bριλήσσια - Αθήνα
marimari χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kαλησπέρα !

Σκοπεύω να αγοράσω roman για το σαλόνι μου
(ακόμα δεν κατέληξα από που, ψάχνω ότι πιο οικονομικό και ωραίο
θα μπορούσα!)...
Είδα πως έχει και στο praktiker, γνωρίζεται αν πρεπει να προσέξω κάτι (στον μηχανισμο πχ) γιατί δεν έχω ξαναπάρει κ δεν έχω ιδέα!?!

Καθε πληροφορία ή ιδέα, δεκτή...
Ευχαριστώ!

Ο χρήστης marimari δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 23:41   #113
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξερει κανεις,αν γινεται με καποιον τρόπο να βαλω 2πλες κουρτινες (μια χοντρο υφασμα και μια ψιλο) σε κουρτινόξυλο απλό;δηλαδη αυτο το ξυλινο με τους κρικους;
Παλιά 18-09-10, 09:21   #114
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με μια βέργα δηλαδή? Ο ποιο οικονομικός τρόπος που μου έρχεται είναι να πάρεις εναν σκέτο σιδηρόδρομο να τον βάλεις πίσω απ το κουρτινόξυλο και να βάλεις την εσωτερική και στο ξύλινο να βάλεις την εξωτερική
Παλιά 19-09-10, 17:47   #115
Αναστασια Μ

Αναστασια Μ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια μηπως ξερετε κανα μαγαζι με φτηνα υφασματα κοντα στα Σπατα???
θελω να παρω υφασμα για κουρτινες και ριχταρι για τους καναπεδες μου αλλα θα τα κρατησω κανα χρονο μπορει και λιγοτερο και δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα
Ο χρήστης Αναστασια Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-10, 00:09   #116
efalcon
Μή ενεργός λογαριασμός

efalcon χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αναστασια Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια μηπως ξερετε κανα μαγαζι με φτηνα υφασματα κοντα στα Σπατα???
θελω να παρω υφασμα για κουρτινες και ριχταρι για τους καναπεδες μου αλλα θα τα κρατησω κανα χρονο μπορει και λιγοτερο και δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα

ΡΑΓΚΟΣ στη Λεωφ. Μεσογείων
Δεν ξέρω κάτι στα Σπάτα αλλά το ΙΚΕΑ έχει εξαιρετικά υφάσματα με το μέτρο (μόνο συνθετικά βέβαια, αλλά μια χαρά είναι!)

Καλά ψώνια!
Παλιά 20-09-10, 09:11   #117
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχμ... Συγνώμη, η κοπέλα ζητάει οικονομικά υφάσματα και τις προτείνεις τον Ράγκο?
Παλιά 20-09-10, 11:36   #118
efalcon
Μή ενεργός λογαριασμός

efalcon χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχμ... Συγνώμη, η κοπέλα ζητάει οικονομικά υφάσματα και τις προτείνεις τον Ράγκο?

Ναι, αυτό ακριβώς κάνω. Ο συγκεκριμένος λόγω "κρίσης" ξεπουλάει πολλά από τα υφάσματά του όπως ακριβώς κάνουν όλοι οι "μεγάλοι" υφασματέμποροι, μιας και όλος ο κόσμος πια ψωνίζει από τη λαϊκή με 5 ευρώ το μέτρο

Τι να πεις... Ένα παζάρι κατέντησε η ζωή μας και μη χειρότερα...
Παλιά 20-09-10, 11:55   #119
Rea_1971

Το avatar του χρήστη Rea_1971

Περιοχή: Στο χωριό...
Rea_1971 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kira Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερει κανεις,αν γινεται με καποιον τρόπο να βαλω 2πλες κουρτινες (μια χοντρο υφασμα και μια ψιλο) σε κουρτινόξυλο απλό;δηλαδη αυτο το ξυλινο με τους κρικους;
Για το κομμάτι που οι ψιλές κουρτίνες θα επικαλύπτονται από τς χοντρές θα βάλεις τους κρίκους εναλλάξ. Στον ένα κρίκο θα κρέμεται η χοντρή κουρτίνα στον άλλο η ψιλή.
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
Ο χρήστης Rea_1971 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-10, 12:08   #120
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια!
Μηπως ξερετε που εχει λαϊκη κοντα σε εμενα?
Μενω Λαγονησι... Κατι εχει παρει το αυτι μου για Μαρκοπουλο αλλα δεν ειμαι σιγουρη..
Θελω κι εγω να βαλω κουρτινουλες! Εμεις δεν εχουμε καθολου, ειμαστε "γυμνοσπιτο"..
Επισης ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κατι αλλο περα απο το κουρτινοξυλο στο οποιο να μπορω να κρεμασω κουρτινα... Ρωταω γιατι ειμαι στο ενοικιο και σε λιγο καιρο θα φυγουμε μονιμα για επαρχεια και δεν θελω να ξοδεψω πολλα σε κουρτινοξυλα..
Καμμια ιδεα?
Ευχαριστω!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές