Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-11-10, 22:09   #161
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariazil Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια, υπάρχει και το λογισμικό με τον Ξεφτέρη(όνομα και πράμα!) που βοηθάει στην εμπέδωση μέσα από το παιχνίδι στον Υπολογιστή: "Ταξίδι στην χώρα των Γραμμάτων"και "Ο Θησαυρός του Κοκκινομύτη" για γραφή και ανάγνωση και "Το Μαγικό Τρένο"και "Η Σκανταλιάρα Μαϊμού" για την αριθμητική.
Για λεγε....

mariazil τελειοοοοο. Ηδη εκτυπωσα ολα τα πα, τα κλπ . Ευχαριστουμε.

zoe εμεις το λεμε το η του ηλιου κλπ αλλα κανουμε και την φωνουλα που κανει ωστε να τα συσχετισει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-11-10, 14:43   #162
mariaefi

Το avatar του χρήστη mariaefi

Περιοχή: ηράκλειο
mariaefi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμεις ετσι το λεμε η του ηλιου αλλα απλα πιο πολυ για την ορθογραγραφια πχ αν της πω γραψε μου το "τι" με ρωταει με το ι του ιπποποταμου?
οσο για το κυκλωμα εμεις το κανουμε ετσι και αλλιως κ οντως βοηθαει.Επισης οτι παραμυθακι (μικρο) με μεγαλα γραμματα και συντομες προτασεις το διαβαζουμε μαζι δηλ αυτη διαβαζει την λεξη που ξερει και εγω οτι δεν ξερει.Ειναι λιγο κουραστικο αλλα νιωθουν οτι μπορουν να κανουν κατι μονοι τους και το προσπαθουν...!
Παλιά 02-01-11, 23:07   #163
Ζoe

Ζoe χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα όμορφες και καλή χρονιά να έχουμε!

Αν και είναι μερούλες διακοπών θα σας χώσω πάλι στα βιβλία χιχιχιχι!
Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ρωτάω σε αυτό το τόπικ αλλά ότι απορίες είχα με τον ανιψιό μου σε θέμα σχολείου τα έγραφα εδώ οπότε θα πω πάλι τον πόνο μου!

Σήμερα πήγα στο σπίτι της ξαδέρφης μου και βρήκα βιβλία πάνω στο τραπέζι, τον μικρό στη γωνία να κλαίει και την ξαδέρφη μου σαν τρελή να του τσιρίζει (όταν λέω τσιρίζει το εννοώ) να κάτσει να τελειώσουν την επανάληψη!

Ο μικρός κάποια στιγμή δε μπορούσε να πάρει ανάσα από το κλάμα και είχε κοκκινίσει όλο του το προσωπάκι,τότε μπήκα στη μέση (κάτι που δεν το κάνω, δε μου αρέσει να χώνομαι) τον πήρα στο δωμάτιο του και έκανα μισή ώρα να τον ηρεμήσω με χαδάκια-φιλάκια-λογάκια κλπ, ήρθε η ξαδέρφη μου αφού ηρέμησε και αυτή και του εξήγησε ότι ήταν λάθος που του φώναξε,του ζήτησε συγνώμη και του υποσχέθηκε πως δε θα το ξανά κάνει......

Το θέμα είναι πως μετά από αυτό ο μικρός δεν έκατσε να τελειώσει τα μαθήματα του, σαν να έπαθε ένα μπλακ άουτ ένα πράγμα! κλαψούριζε για αρκετή ώρα βέβαια δε κατάφερε να ηρεμήσει κατευθείαν αλλά ρε κορίτσια είχε κάτσει μπροστά από τα βιβλία και τα κοιτούσε σαν χάνος λες και του μιλούσαμε κινέζικα!Είχε ξεχάσει τα ΠΆΝΤΑ! δε μπορώ να εξηγήσω τον τρόπο που καθόταν ήταν τόσο.....περίεργος!

Σας έχει τύχει αυτό ποτέ; αν υπάρξει πάλι τέτοια κατάσταση τι κάνουμε; Εγώ όταν είχαν σχολείο και τον διάβαζα κάθε μέρα δε είχαμε τέτοια παρατράγουδα, μήπως φταίει η κούραση της ξαδέρφης μου; μήπως δεν έχει υπομονή; μήπως δεν έχουν βρει ακόμη "κώδικα επικοινωνίας"; γιατί κακά τα ψέματα λόγο δουλειάς ζήτημα να τον έχει διαβάσει 3ς φορές από την αρχή της σχολικής χρονιάς.....Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που τον είδα έτσι....το πονάω αυτό το παιδί

Όταν ο ήλιος θα πάψει να ανατέλλει, ίσως τότε να πάψω να σου λέω σ΄αγαπώ...
Ο χρήστης Ζoe δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 03-01-11, 08:52   #164
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ζoe Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως δεν έχει υπομονή; μήπως δεν έχουν βρει ακόμη "κώδικα επικοινωνίας"; γιατί κακά τα ψέματα λόγο δουλειάς ζήτημα να τον έχει διαβάσει 3ς φορές από την αρχή της σχολικής χρονιάς.....Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που τον είδα έτσι....το πονάω αυτό το παιδί
Mπράβο σου για το ενδιαφέρον σου. Νομίζω ότι είναι ασυντόνιστη με το παιδί όσον αφορά το σχολείο του για το λόγο που ανέφερες. Επίσης μπορεί και η επανάληψη να έχει απαιτητική ύλη που δεν είναι αυτονόητο ότι έχει εμπεδώσει ή ότι μπορεί να εμπεδώσει το παιδί. Δεν θα πάψω να επαναλαμβάνω ότι η ύλη που έκαναν τα παιδιά με το προ Γιαννάκου σύστημα ήταν πολύ πιο εύκολη και πολύ πιο λίγη. Εγώ είχα εμπειρία με την κόρη μου που τώρα πάει γυμνάσιο οπότε μπορώ να συγκρίνω με το γιο μου που πάει Γ' ότι το νέο σύστημα είναι πολύ πιο απαιτητικό και φέρνει αρκετούς γονείς σε απόγνωση. Και δεν υπάρχει και λόγος γιατί την ίδια ύλη στη γλώσσα ξαναδουλεύουν στην Β΄και ξανά στη Γ' δημοτικού. Ξανά καταλήξεις ουσιαστικών, ρημάτων και μόνο τότε αρχίζουν και τα αφομοιώνουν. Κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς οπότε δεν χρειάζεται σύγκριση και πανικός. Ο δικός μου φέτος στην Γ' άρχισε να κατανοεί την ορθογραφία και κάνει τεράστια άλματα προόδου. Μέχρι πέρισυ όσες φορές την έγραφε τόσα διαφορετικά λάθη έκανε οπότε είχαμε παραιτηθεί ενώ τώρα τη μαθαίνει μόνος του. Όχι ότι δεν έχω φωνάξει αλλά κατανόησα το πρόβλημα και δεν έπαθα εγκεφαλικό.

Υπομονή!! Κάθε παιδάκι ωριμάζει σε διαφορετικό χρόνο.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 03-02-11, 13:24   #165
Nantia

Το avatar του χρήστη Nantia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σημερα μπαινοντας στο φορουμ ξαφνικα θυμηθηκα το θεμα που ειχαμε ανοιξει με πολυ αγωνια στις αρχες του σχολικου ετους για τα πρωτακια μας. Τα παιδακια μας που θα πηγαιναν πρωτη δημοτικου......
Αληθεια μετα απο σχεδον μισο χρονο πως πανε τα παιδακια σας? Τα νευρα σας σε τι κατασταση βρισκονται? Ποση ωρα κανετε να διαβασετε τα μαθηματα σας? Ποσο γρηγορα ή αργα προχωραει η δασκαλα σας? Ειστε ευχαριστημενοι απο την προοδο του παιδιου σας? Τι δυσκολιες εχετε συναντησει μεχρι τωρα? Η δασκαλα σας ειναι καλη?
Και πολλα πολλα ερωτηματα που ισως βγουν στην πορεια της συζητησης.

Ας ξεκινησω με την μεχρι τωρα δικια μας πορεια την κορης μου δηλαδη και της δικης μου..
Στην αρχη δυσκολευτηκαμε παρα πολυ για να βρουμε τους ρυθμους μας. Η μικρη ηταν μονιμα αφηρημενη και ξεχνουσε. Ευτυχως ομως η δασκαλα μας ειναι πολυ καλη και το ξεπερασαμε σιγα σιγα με την βοηθεια της αυτο. Οσο προχωρουσε ο καιρος η μικρη ειχε βρει τον δικο της ρυθμο οσον αφορα τα μαθηματα και τα διαβασματα. Αγχωνοταν να τα κανουμε ολα και να τελειωσουμε γρηγορα για να παιξει μετα και ηθελε να ειναι επιμελης και να την λεει η κυρια μπραβο. Σιγα σιγα ομως οσο οι απαιτησεις μεγαλωνουν και μπαινουν σε αρκετα δυσκολα για την ηλικια τους μαθηματα τοσο η ορεξη της για το διαβασμα εχει πεσει. Προχθες ειχαμε ενα κατεβατο απο λεξεις που αρχιζαν απο Φ και με δυσκολη ορθογραφια και αρνιοταν να τις μαθει. Χθες μου εβγαλε την πιστη μεχρι να διαβασει την αναγνωση γιατι βαριοταν.
Τα δικα μου νευρα τσαταλια (χαχα) Αχ νευριαζω πολυ ευκολα οταν διαβαζουμε με την μικρη. Γιατι ειδικα τωρα τελευταια δεν εχει καθολου ορεξη και καθομαστε στο γραφειο 1 και 2 ωρες μεχρι να τελειωσουμε τα μαθηματα και ολο με κλαματα τα κανει. Χθες πραγματικα ειχα συγχιστει παρα πολυ βασικα αγχωνομαι γιατι θελω να παει στο σχολειο παντα διαβασμενη. Ομως μηπως τελικα πρεπει να ειμαι πιο χαλαρη?
Χθες με πηρε τηλεφωνο η μαμα της κολλητης της μικρης μου και ηταν μεσα στα νευρα της και αυτην. Μου λεει της εσκισα το φυλλαδιο γιατι καθομασταν μια ωρα και δεν εγραφε τιποτα μονο το μουτζουρωνε και εγω λεει πανω στα νευρα μου της το εσκισα.
Τελικα πως πρεπει να αντιδρουμε οταν εχουμε φτασει στα ορια μας... Οι φωνες δεν ειναι καλες το ξερω πως μπορουμε να ελεγξουμε τα νευρα μας??

Οσο αφορα τωρα την προοδο της κορης μου. Θα ηταν ψεμα να πω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη. Το μικρο μου εχει κανει μεγαλη προοδο απο την αρχη της χρονιας. Διαβαζει τωρα κανονικα βεβαια κολλαει σε καποια σημεια οταν εχει 2 συμφωνα μαζι και δεν ξερει πως να τα προφερει. Οσο αφορα στο γραψιμο της οταν οι λεξεις δεν εχουν δυσκολη ορθογραφια τα καταφερνει μια χαρα.
Στα μαθηματικα νομιζω οτι τα κανουν ολα πολυ γρηγορα. Εφτασαν μεχρι το 50 και αρχισαν να κανουν προσθεσεις 10 αδες 10 αδες αλλα αυτο ηταν ενα μαθημα μετα εφυγαν απο αυτο μπηκαν τωρα σε αφαιρεσεις μεχρι το 10. Μηπως καθονται πολυ λιγο σε ενα μαθημα και δεν μπορουν ετσι να το εμπεδωσουν????

Θα ηθελα πολυ να ξαναρχισουμε αυτο το θεμα ετσι για να αρχισουμε να χαλαρωνουμε λιγο και ισως τα δουμε τα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια. ΘΑ χαρω να ακουσω τις δικες σας εμπειριες.
Ο χρήστης Nantia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-02-11, 18:07   #166
marag

Το avatar του χρήστη marag

Περιοχή: νικαια
marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα
Nantia καλά έκανες και επανεφερες το θέμα γιατί είχαμε χαθεί
Λοιπόν τα δικά μας νέα τώρα .
Η δασκάλα μας είναι πολύ καλή αλλά νομίζω ότι είναι αργή .Στη γλώσσα μόλις μπήκαμε στο δεύτερο βιβλίο και στα μαθηματικά έχουμε κάνει μέχρι τον αριθμό 20 , μόνο προσθέσεις
Από το μικρό δεν έχω κανένα πρόβλημα ,στο σπίτι κάθετε και διαβάζει μόνος του ,και όταν τελειώσει κάνω εγώ τον έλεγχο και του λέω να γράψει την ορθογραφία για να δούμε αν την έχει μάθει
Στην ορθογραφία δε κάνει λάθη ,αν εξαιρέσεις 2 φορές που μόλις είδα το τετράδιο πήγα να πάθω συγκοπή .
Στην ανάγνωση τα πάει καλά , για να πούμε ότι το ξέρει καλά [χωρίς να γκομπιαζει] διαβάζει το μάθημα 5 φορές
Αυτά τα δικά μας νέα
Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-02-11, 19:08   #167
valiagz

Το avatar του χρήστη valiagz

Περιοχή: AΘΗΝΑ
valiagz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας και απο εμενα...για να ειμαι ειλικρηνης το διαβαζμα το εχει αναλαβει ο αντρας μου μια και εγω ασχολουμε με την μικροτερη!μια χαρα τα παμε και εμεις...βεβαια ειχε γινει δουλεια απο νωρις ετσι δεν αντιμετωπηζουμε ιδιαιτερα προβληματα.....
Παλιά 12-02-11, 22:42   #168
Γιάννης74

Γιάννης74 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κάθε μεσημέρι, εγώ κρατάω το μωρό και η σύζυγός μου διαβάζει το πρωτάκι... (το δευτεράκι διαβάζει μόνο του)
Η περιγραφή της Νάντιας είναι σαν ν' ακούω την γυναίκα μου...!!
Οι φωνές και οι απειλές δεν λείπουν...Τα νεύρα τσατάλια και τα λοιπά...

Κατά τ' άλλα πάμε καλά. Μάθαμε πλέον να διαβάζουμε. Με την κυρία τα έχουμε βρει (στην αρχή είχαμε ένα σχετικό προβληματάκι...). Ο μικρός είναι καλός αν και πολύ ζωηρός και κουραστικός...

Βέβαια συζητάμε για την γλώσσα και τα μαθηματικά! Διότι μουσική δεν έχει μάθει και τίποτα (εκτός από το κλειδί του σολ...) και στην πληροφορική έχει μάθει μόνο να παίζει παιχνίδια.

Εικαστικά δεν το συζητάμε! Είμαστε πρώτοι!!
Παλιά 13-02-11, 01:16   #169
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα δικα μας νεα.
Τα γραμματα μας ειναι αναλογα την διαθεση του. Υπαρχουν φορες μου μενω αφωνη απο τρομο
Αναγνωση αν και κανουμε πολυυυυ ωρα τα παει καλα. Το διαβαζει 4-5 φορες βεβαια.
Μαθηματικα ειναι το μονο που δεν εχουμε θεμα.

Αυτο που με απασχολει ειναι τα φυλαδια. Τους δινει ο δασκαλος ενα φυλλαδιο με ενα κειμενο και απο κατω ερωτησεις. Συνηθως το διαβαζει εκεινος αλλα αν εχει πολλα...
Η απορια μου ειναι η εξης. Στις ερωτησεις απο κατω (ρωτανε σχετικα με το κειμενο) πρεπει να του λεω γραμμα γραμμα τις λεξεις ή να του δειξω που το λεει. Αν αφησω να την γραψει μονος του (χωρις να του δειξω που το λεει) παθαινω εγκεφαλικο (εστελνε --> εστεν ).
Εσας?

Παλιά 14-02-11, 01:03   #170
kiknaki

Το avatar του χρήστη kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

elenik μια από τα ίδια και εμείς με τις απαντήσεις. Αν την αφήσω μόνη της γράφει τις λέξεις όπως τις καταλαβαίνει η ίδια άσε που πρέπει να τις λέω και με ποιο "ι", "ο", "ε" γράφονται. Δράμα η κατάσταση.

Αλλά πως μπορούμε να απαιτούμε από τα παιδιά να γράφουν προτάσεις ως και μικρές εκθέσεις ενώ ακόμη δεν ξέρουν να διαβάζουν καλά. Εγώ μόνο τα βρίσκω όλα αυτά υπερβολικά?Πείτε μου βρε κορίτσια να ξέρω..

Η δικιά μας κατάσταση έχει ως εξής:
Αντιμετώπιζουμε κάποιες δυσκολίες σε ορθογραφία() και ανάγνωση που ελπίζω με υπομονή να προσπεράσουμε. Μαθηματικά δεν έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα.
Γνώμη μου είναι οτι δεν φταίνε τα παιδιά μας αλλά ο γρήγορος ρυθμός και το μεγάλο φόρτωμα εργασιών.
Βρισκόμαστε στη μέση του γ' τεύχους εργασιών στα μαθηματικά και είναι μόλις Φεβρουάριος στην γλώσσα προχωράμε κανονικά θα έλεγα αλλά τα πράγματα δυσκόλεψαν και εκεί αφού έχει σημαντική αύξηση στην ύλη της καθημερινής ανάγνωσης κυρίως αλλά και ορθογραφίας.
Με όλα αυτά χάνουμε κάπου την μπάλα και τρέχουμε για να τα προλάβουμε όλα.
Παλιά 14-02-11, 10:48   #171
Nantia

Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια τι φυλλαδιο ειναι αυτο που σας δινει? Που ακριβως βρισκεστε στην γλωσσα? Δηλαδη τους ζηταει η δασκαλα να γραφουν προτασουλες?????
Καλα γιαννη74 ενα απο τα ιδια στην πληροφορικη ολο παιχνιδια παιζουν. Ξερετε ποια ειναι η υλη της πληροφορικης για παιδακια πρωτης δημοτικου????? Αν ηταν να παιζουν παιχνιδια γιατι εβαλαν ολοκληρο μαθημα στην πρωτη δημοτικου??? Μου κανει φοβερη εντυπωση....
Και η δικια μου στα εικαστικα πρωτη!!!! (καλλιτεχνικη φλεβα το παιδακι μου χαχα)
Παλιά 14-02-11, 14:31   #172
Γιάννης74

Προεπιλογή

Για την ύλη της πληροφορικής: Επειδή το έψαξα λίγο, βρήκα αυτό: http://www.manesisnews.gr/10-11/Πληρ...%20Σχολείο.pdf

Περιττό να σας πω ότι δεν γνωρίζει τίποτα από όλα αυτά... Αντιθέτως, γνωρίζει μόνο:
1) Να ανοίγει τον υπολογιστή
2) Να ανοίγει τον Internet explorer
3) Να γράφει friv στην αρχική σελίδα που έχω (www.google.gr)
4) Να παίζει ότι μπορείτε να φανταστείτε.... και
5) Να κλείνει τον υπολογιστή...

Παλιά 14-02-11, 19:50   #173
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nantia Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια τι φυλλαδιο ειναι αυτο που σας δινει? Που ακριβως βρισκεστε στην γλωσσα? Δηλαδη τους ζηταει η δασκαλα να γραφουν προτασουλες?????
Στη δική μας περίπτωση οι ερωτήσεις συνήθως βρίσκονται μέσα στο βιβλίο μαθητή ή στο ανθολόγιο. Τα φυλλαδία κατά κύριο λόγο που παίρνουμε αραιά και που έχουν να κάνουν με ασκησούλες γραμματικής και συντακτικού.
Παλιά 14-02-11, 20:17   #174
Ολυμπία_

Περιοχή: Ρεθυμνο
Ολυμπία_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η δικια μας ειναι λιγο πισω.Τωρα μονο ξεκινουν το 2ο βιβλιο στην γλωσσα.Μαθηματικα τελειωσαν το 2ο τετραδιο εργασιων.
Καθε μερα εχουν μια φωτοτυπια με ασκησεις στην γλωσσα, μια στα μαθηματικα, αναγνωση ,ορθογραφια μερικες λεξεις η καποια προτασουλα και μεχρι τωρα ειχαν και μια σελιδα στον "Γραφουλη" αλλα τωρα το τελειωσαν και αυτο.
Νομιζω οτι απο αυτη την εβδομαδα θα αρχισουν πιο δυσκολα πραγματα και αυτο με ανησυχει, οχι γιατι η μικρη δεν τα καταφερνει αλλα γιατι μεχρι να συγκεντρωθει με εχει κανει εξαλη.
Σημερα καναμε 3 ωρες για να γραψει 2 φωτοτυπιες!!!!!!!!
Ο χρήστης Ολυμπία_ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-02-11, 03:37   #175
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nantia Εμφάνιση μηνυμάτων
Kατι φωτοτυπιες τους δινει. 1 καθε μερα γλωσσα και ΣΚ 2-3 (1 Μαθηματικα - 2-3 Γλωσσα)
Πχ εχει ενα κειμενο 1/2 σελιδα και απο κατω ρωταει: Ποιος εκανε αυτο? ΠΟυ πηγαν διακοπες? κλπ
και εκεινα γραφουν αλλα συντασοντας ολοκληρη προταση και οχι ξερα εκει. Πχ Ο ταδε πηγε εκει. Πηγαν διακοπες στο....
Αχχχ. Μιλαμε ζορι η αναγνωση. Σημερα παλι σκοτωθηκαμε . Τσιριδα εγω αν δεν θες να μαθεις γραμματα να σταματησουμε το σχολειο (αυτο μου ηρθε) και γενικα ενταση.

Κουραστηκα . Η ζωη μας ειναι πια δουλεια, δουλειες σπιτιου,καυγας να κατσει να διαβασει και διαβασμα . Ουτε μια παιδικη χαρα δεν προλαβαινουμε να παμε ουτε καν να παιξουμε.

Και βλεπω και τον Γιαννακη να τραβολογαει να παιξουμε , να κανουμε κατι αλλα... αδυνατώ.... δεν υπαρχει χρονος

Παλιά 15-02-11, 13:19   #176
Nantia

Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλημερα σας,
γιαννη 74 ευχαριστω για την υλη πληροφορικης που μας εδωσες την εχω εκτυπωσει ηδη και αυριο πρωι πρωι θα παω στον δασκαλο να δω τι θα μου πει.

Χθες αρχισε και η δικια μου να γραφει προτασουλες. Τους εδωσε η κυρια 3 λεξεις και να κανουν με αυτες μια ή 3 προτασουλες. Μπορω να πω αν και τρομαξα στην ιδεα οταν σας διαβασα που λεγαται οτι τα παιδια σας γραφουν προτασουλες, δεν μας δυσκολεψε αυτο καθολου.

Μανουλες κουραγιο αντε που θα παει θα τελειωσει η χρονια (χαχα)......
Παλιά 15-02-11, 13:41   #177
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valiagz Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και απο εμενα...για να ειμαι ειλικρηνης το διαβαζμα το εχει αναλαβει ο αντρας μου μια και εγω ασχολουμε με την μικροτερη!μια χαρα τα παμε και εμεις...βεβαια ειχε γινει δουλεια απο νωρις ετσι δεν αντιμετωπηζουμε ιδιαιτερα προβληματα.....
καλα μην χτυπστε αλλα επειδη ειμαι πολυ ψυχωτικη με το θεμα τι εννοεις οτι εγινε απο πριν δουλεια?
στο νηπιο η το καλοκαιρι πριν την πρωτη?
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-02-11, 13:44   #178
valiagz

valiagz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο demi Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα μην χτυπστε αλλα επειδη ειμαι πολυ ψυχωτικη με το θεμα τι εννοεις οτι εγινε απο πριν δουλεια?
στο νηπιο η το καλοκαιρι πριν την πρωτη?
και στο νηπιο αλλα και μαθημα μεσα απο το παιχνιδι με τον αντρα μου......βιβλια με δραστηριοτητες και πολυ βοηθησε και το kidpaidia,στο pc....το οποιο του αρεσε παρα πολυ!
Παλιά 15-02-11, 17:13   #179
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χμμμ είναι 5 το απόγευμα και η δικιά μου τώρα αποφάσισε οτι πρέπει να διαβάσει.
Και τι δεν θα έδινα για να έχω ένα απόγευμα ελεύθερο από διαβάσματα..έχουμε κλειστεί μέσα στο σπίτι επειδή διαβάζει πάντα μετά τις 5.
Παλιά 15-02-11, 17:36   #180
valiagz

valiagz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις παμε ολοημερο και η αληθεια ειναι οτι ερχετε γραμενος οποτε γινετε επαναληψη μονο και ελενχος...φυσικα μαθαινουμε και ορθογραφια!
Παλιά 01-03-11, 21:58   #181
zunix

zunix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χαθήκαμε λιγάκι, πώς πάνε τα πρωτάκια σας;
Σε εμάς ο δάσκαλος αρρώστησε (Η1Ν1) και έχουμε χάσει 2 εβδομάδες μαθημάτων και είμαστε στο "Για τ' αγγελάκια του ουρανού". Οι αναπληρωτές δάσκαλοι τους έκαναν μόνο επαναλήψεις. Τα πρωτάκια σας σε ποιο κεφάλαιο είναι; Στα μαθηματικά είμαστε στο κεφάλαιο 39.
Τι λέτε είμαστε αρκετά πίσω;
Παλιά 01-03-11, 23:48   #182
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πόσο μου άρεσε αυτό το μάθημα "Για τα αγγελάκια του ουρανού"!!!
Το αγαπημένο μου..το έμαθε μέσα σε 10 λεπτά και άψογα.

Εμείς είμαστε λίγο πιο μπροστά απο εσάς στη γλώσσα, 4~5 μαθήματα μόνο. Στα μαθηματικά όμως μόλις τελειώσαμε το γ'τεύχος.
Παλιά 02-03-11, 09:43   #183
Nantia

Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλα εσεις πολυ τρεχετε ή εμεις παμε πολυ αργα...(χαχα)
Τα δικα μας στη γλωσσα ειναι στο μπ και στα μαθηματικα μολις χθες μπηκαν στο 2ο τευχος.
Παλιά 02-03-11, 12:48   #184
Anastasia

Anastasia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμείς μια από τα ίδια στο μπ και στα μαθηματικά μπήκαμε στο β τεύχος. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά δεν ξέρω θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;
Ο χρήστης Anastasia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 02-03-11, 12:53   #185
Nantia

Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anastasia Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμείς μια από τα ίδια στο μπ και στα μαθηματικά μπήκαμε στο β τεύχος. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά δεν ξέρω θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;
Anastasia μου μηπως τα παιδια μας πανε και στο ιδιο σχολειο???
Παλιά 03-03-11, 22:06   #186
zunix

zunix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ όλες για την ενημέρωση. Απ' ότι βλέπω οι ρυθμοί μας είναι σχετικά καλοί. Όσο για την ύλη, ισχύει το ότι η β΄ είναι επανάληψη της α΄ τάξης ή έχουν αλλάξει τα πράγματα από όταν πηγαίναμε εμείς σχολείο;
Παλιά 05-03-11, 08:07   #187
valiagz

valiagz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
και εμεις μια απο τα ιδια....μπηκαμε στο β τευχος στα μαθηματικα και στη γλωσσα στο "ευ" η ευχη!
Παλιά 05-03-11, 13:38   #188
Ολυμπία_

Περιοχή: Ρεθυμνο
Ολυμπία_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φοβομουν οτι εμεις ειχαμε μεινει πολυ πισω αλλα τελικα βλεπω οτι οι περισσοτεροι ειμαστε πανω κατω στα ιδια.
Εμεις ειμαστε στο τσ στη γλωσσα και στο μαθημα 37 στα μαθηματικα.
Μια ανηψια μου ομως σε αλλο σχολειο εκαναν τα γγ-γκ πριν απο τουλαχιστον ενα μηνα οταν εμεις ειμασταν ακομα 2-3 μαθηματα πριν το τελος του 1ου τευχους.
Που νομιζετε οτι οφειλετε αυτη η διαφορα?
Τα τρεχει ο δασκαλος μονο και μονο για να βγαλει την υλη, η τα παιδια στο τμημα ειναι ξεφτερια και μπορουν και προχωρουν τοσο γρηγορα?
Ο χρήστης Ολυμπία_ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 05-03-11, 13:40   #189
valiagz

valiagz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν μπορει να ειναι 25 παιδια ξεφτερια....αρα μαλλον τρεχει πολυ γρηγορα!για εμενα δυστυχως!
Παλιά 05-03-11, 19:25   #190
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιάννης74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε μεσημέρι, εγώ κρατάω το μωρό και η σύζυγός μου διαβάζει το πρωτάκι... (το δευτεράκι διαβάζει μόνο του)
Η περιγραφή της Νάντιας είναι σαν ν' ακούω την γυναίκα μου...!!
Οι φωνές και οι απειλές δεν λείπουν...Τα νεύρα τσατάλια και τα λοιπά...

Κατά τ' άλλα πάμε καλά. Μάθαμε πλέον να διαβάζουμε. Με την κυρία τα έχουμε βρει (στην αρχή είχαμε ένα σχετικό προβληματάκι...). Ο μικρός είναι καλός αν και πολύ ζωηρός και κουραστικός...

Βέβαια συζητάμε για την γλώσσα και τα μαθηματικά! Διότι μουσική δεν έχει μάθει και τίποτα (εκτός από το κλειδί του σολ...) και στην πληροφορική έχει μάθει μόνο να παίζει παιχνίδια.

Εικαστικά δεν το συζητάμε! Είμαστε πρώτοι!!
Το μάθημα της μουσικής στην Α δημοτικού έχει πλεον βιβλίο το οποίο εισάγει τα παιδιά στις βασικές μουσικές έννοιες μέσω του παιχνιδιού. Ως εκπαιδευτικός μουσικής πρέπει να πω πως το βιβλίο είναι αρκετά καλό αλλά απο μόνο του σαφως δεν ειναι επαρκές. Πλαντως ειναι ενας καλός μπουσουλας.
Παλιά 05-03-11, 19:55   #191
nikol_te

nikol_te χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αγαπητες μαμαδες,με ολο το σεβασμο, μηπως ανησυχειτε κ αγχωνεστε υπερβολικα οσον αφορα την υλη κ το ποσο γρηγορα πηγαινει ο καθε δασκαλος?στην αρχη καθε χρονιας,ολοι οι δασκαλοι,παιρνουμε ενα ημερολογιο σχολικου ετους κ κανουμε ενα προγραμματισμο υλης,με βαση τις αργιες.Οταν ομως μπεις στην ταξη, επειδη εχεις να κανεις με παιδια κ οχι με ρομποτακια, ισως αυτος ο προγραμματισμος αλλαξει καπως. Αυτη η αλλαγη, οφειλεται κυριως στο ποσο ¨τραβαει¨το τμημα.Αν σου τυχει καλο τμημα, προχωρας συμφωνα με τον προγραμματισμο που εκανες.Αν τα παιδια σου εχουν πολλα κενα κ δεν προχωρανε,κανεις μια γερη επαναληψη της προηγουμενης ταξης για 2'3 εβδομαδες ή στην περιπτωση της πρωτης, αν τα παιδια ειναι ανωριμα καθυστερεις να μπεις στο βιβλιο.Ειδικα στην πρωτη,η υλη βγαινει οτι κ να γινει!!Μη συγκρινετε τους ρυθμους των διαφορων τμηματων, γιατι παιζουν μεγαλο ρολο τα παιδια.
Φιλικα
Παλιά 05-03-11, 19:59   #192
nikol_te

nikol_te χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valiagz Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορει να ειναι 25 παιδια ξεφτερια....αρα μαλλον τρεχει πολυ γρηγορα!για εμενα δυστυχως!
Και ομως αυτο γινεται!Εγω φετος απο τα 22 παιδακια που εχω,μονο ενα δεν μπορει να ανταποκριθει κ του κανω ενισχυτικη διδασκαλια 3 φορες την εβδομαδα. Πρωτη φορα μου τυχαινει τετοιο τμημα!!Ειναι ολα τους ξεφτερια!
Παλιά 06-03-11, 16:08   #193
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στη δική μας περίπτωση και μιας και είμαστε πολύ μπροστά στα μαθηματικά θα σας πω τι ακριβώς συμβαίνει.
Η δασκάλα μας είπε οτι βρήκε ένα πολύ καλό τμήμα στα μαθηματικά και γι'αυτό προχωράει με αυτόν τον ρυθμό.
Άλλωστε το ίδιο πράγμα είχε πει και η νηπιαγωγός μας πέρυσι.
Και αυτό είναι διασταυρωμένο αφού με τις περισσότερες μητέρες γνωρίζομαι αρκετά καλά και όλες μου λένε οτι στα μαθηματικά δεν έχουν πρόβλημα.
Η δασκάλα λοιπόν αποφάσισε να έχει τετοιο ρυθμό αφού βρήκε πρόσφορο έδαφος και απο την άλλη για να κάνουμε πολλές επαναλήψεις από τώρα ως το τέλος της χρονιάς ώστε τα παιδιά να εμπεδώσουν πολύ καλά τα μαθηματικά. Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε οτι η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως.
Θέλει τα παιδιά να είναι πολύ καλά προετοιμασμένα για την επόμενη χρονιά αφού τα μαθηματικά της Β'Δημοτικού είναι και κακογραμμένα και δύσκολα.

Αντίθετα στην γλώσσα νομίζω οτι προχωράμε με κανονικούς ρυθμούς αν φανταστείτε οτι υπήρξαν φορές που κάναμε το ίδιο μάθημα και 4~5 φορές λόγω απουσίας της δασκάλας.
Παλιά 13-03-11, 00:04   #194
Γιάννης74

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zunix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ όλες για την ενημέρωση. Απ' ότι βλέπω οι ρυθμοί μας είναι σχετικά καλοί. Όσο για την ύλη, ισχύει το ότι η β΄ είναι επανάληψη της α΄ τάξης ή έχουν αλλάξει τα πράγματα από όταν πηγαίναμε εμείς σχολείο;
Όχι δεν νομίζω ότι η Β' είναι επανάληψη της Α'...
Ο δικός μου έχει μάθει πλέον προπαίδεια, πτώσεις, κλίνει, κάνει πράξεις με 2ψήφιους πιο πολύπλοκες...

Γενικά εγώ έχω πάθει πλάκα! Έτσι όπως πάει, μέχρι την έκτη θα έχουνε μάθει και τα ολοκληρώματα!!! Στο Γυμνάσιο τι θα κάνουν;;
Παλιά 13-03-11, 01:33   #195
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιάννης74
Στο Γυμνάσιο τι θα κάνουν
;;
κοπανες

Παλιά 13-03-11, 22:03   #196
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik Εμφάνιση μηνυμάτων
;;
κοπανες

Αλήθεια ξέρατε οτι υπάρχει και 4ο τεύχος εργασιών στα μαθηματικά?
Εγώ όχι. Νόμιζα οτι με το τέλος του 3ου είχαμε ξεμπερδέψει και θα κάναμε επαναλήψεις αλλά προχθές μου έφερε η κόρη και το 4ο.
Αμάν πια πόσα μαθηματικά ακόμη.Δεν φαντάζομαι να έχει και 5ο?
Παλιά 13-03-11, 22:40   #197
zunix

zunix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kiknaki Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ όχι. Νόμιζα οτι με το τέλος του 3ου είχαμε ξεμπερδέψει και θα κάναμε επαναλήψεις αλλά προχθές μου έφερε η κόρη και το 4ο.
Λες;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιάννης74;
Όχι δεν νομίζω ότι η Β' είναι επανάληψη της Α'...
Ο δικός μου έχει μάθει πλέον προπαίδεια, πτώσεις, κλίνει, κάνει πράξεις με 2ψήφιους πιο πολύπλοκες...
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι... Σα να είχε δίκιο μια φίλη που το καλοκαίρι πριν το παιδί της πάει στη Β΄τάξη του μάθαινε την προπαίδεια... Αλήθεια το 'Χάχανα και λάχανα' με την προπαίδεια σε τραγουδάκια βοηθάει καθόλου αν ξέρει κανείς;
Παλιά 15-03-11, 01:03   #198
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kiknaki Εμφάνιση μηνυμάτων

Μαθηματικα θα το αντεξω.
Γλωσσας ομως...

Παλιά 15-03-11, 15:26   #199
kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαθηματικα θα το αντεξω.
Γλωσσας ομως...
Καλά αυτό θα είναι εφιάλτης!
Παλιά 17-03-11, 09:35   #200
marag

Το avatar του χρήστη marag

Περιοχή: νικαια
marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμείς τη Τρίτη είχαμε ενημέρωση γονέων
Η δασκάλα μου είπε τα καλύτερα για το γιόκα μου και είμαι τρελή από χαρά [ χαζομαμαααα ]

Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος  
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές