Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 12-04-11, 01:22   #41
belle

Το avatar του χρήστη belle

belle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

panmarne, μαζι εχουμε πητ...κι εγώ μια από τα ίδια λίγα πονάκια που και πού, ελάχιστες συσπάσεις και λίο η μέση μου ιδίως αν κουράζομαι πολύ στην δουλειά.... μας βλέπω να αργούμε ακόμα...
Ο χρήστης belle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-04-11, 12:51   #42
elmat1

Το avatar του χρήστη elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια!
εγω εχω ΠΗΤ 07/05, εχω 2 μερες πολυ εντονα τσιμπηματα απο κατω σα να μου περνανε βελονες και ζαλαδες που δεν οφειλονται σε πιεση ή ζαχαρο. τον πηρα τηλ και μου ειπε οτι τα τσιμπηματα ειναι φυσιολογικα και η ζαλαδα ειναι επειδη ημουν ξαπλωμενη ανασκελα και πατουσα την αρτηρια που δινει αιμα στη μητρα. θα παω την Πεμπτη να με δει.
την προηγουμενη Πεμπτη μου εκανε κολπικη εξεταση και ειναι λεει και ο τραχηλος και ο μπεμπης σε μεσαια κατασταση κατι που ειναι καλο για τη βδομαδα μου και το οτι ειναι πρωτο μου μωρο.
δεν ξερω, παντως εγω δε με βλεπω να φτανω την ΠΗΤ...
εγω γενναω στο Ιασω.
με το καλο τα μπεμπακια σας!
Παλιά 12-04-11, 19:02   #43
panmarne

panmarne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ήθελα να σας ενημερώσω συμφορουμίτισες (μια και σας έχω πρήξει) σχετικά με την κολπική εξέταση....την έκανα. Δεν πόνεσα... Θέλω τον τρόπο μου... Και από ότι φαίνεται τη γέννα θα την φέρουμε εις πέρας με τη μαία και όχι με το γιατρό. Να' ναι καλά η γυναίκα!!!!

Μου έφυγε ένα βάρος κορίτσια πραγματικά!!! Και όσο για τα αποτελέσματα της κολπικής: δεν έχω διαστολή αλλά έχει μαλακώσει ο τράχηλος...αγάλι αγάλι...
Ο χρήστης panmarne δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-11, 00:12   #44
ioanna 25

ioanna 25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια. ειμαι 39w.απο χθες νιωθω πολυ εντονα τσιμπηματα απο κατω, κυριως το βραδυ, και σημερα καθως περπατουσα. επισης και πολυ εντονη συχνοουρια αυτες τις μερες.τι δηλωνουν αυτα τα τσιμπηματα?
αν δεν εχω γεννησει μεχρι το σαββατο θα μπω με προκληση.

Ο χρήστης ioanna 25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-11, 06:23   #45
elzu

Το avatar του χρήστη elzu

Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
elzu χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ιωάννα μου καλημέρα.. εγώ αυτά τα τσιμπήματα τα ένοιωθα λίγο πριν γεννήσω...δεν νομίζω ότι θα αργήσεις... πάντως την πρόκληση μην την φοβάσαι...και εγώ έτσι γέννησα... είχα κολλήσει ένα ολόκληρο βράδυ διαστολή 4... άντε με το καλό κοριτσάκι μου και με έναν πόνο...
Παλιά 13-04-11, 06:44   #46
panmarne

panmarne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω τσιμπήματα και μάλιστα εδώ και καιρό. Είναι έντονα και συχνά κυρίως το βράδυ που φαίνεται ότι η μικρή σπρώχνει περισσότερο. Η μέση μου χτες με πέθανε κι έκανε και διάφορους ήχους (αφού τρόμαξε και ο άντρας μου). Όσο για τη συχνοουρία, άλλη δουλειά δεν κάνω...κάθε τρεις και λίγο....

Παρ' όλα αυτά φαίνεται να είναι νωρίς ακόμα και εγώ ανυπομονώ....

Α! Σήμερα μπήκαμε αισίως στην 38η εβδομάδα!!!
Παλιά 13-04-11, 12:55   #47
Marirena

Marirena χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
νιωθω πολυ εντονα τσιμπηματα απο κατω, κυριως το βραδυ, και σημερα καθως περπατουσα. επισης και πολυ εντονη συχνοουρια αυτες τις μερες.τι δηλωνουν αυτα τα τσιμπηματα?
Γεννάς σύντομα αυτό νομίζω!!!! Τα τσιμπήματα - σου πιέζει τον τράχηλο οπότε θέλει να βγει σιγά σιγά. Και η συχνοουρία ότι έχει κατέβει αρκετά χαμηλά και πιέζει την κύστη. Μπράβο σου, με το καλό σου εύχομαι!!!!
Ο χρήστης Marirena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-11, 13:29   #48
Χριστινα Μ

Χριστινα Μ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια και εγω τα εχω ολα αυτα και μαλιστα περπαταω με τα ποδια ανοιχτα καλα πολυ γελιο δεν υπαρχει πονανε και τα κοκκαλα μου αριστερα και δεξια πανω απο τους προσαγωγους η γιατρος μου ειπε οτι ανοιγουν περπατημα πολυ παντως τσιμπηματα και ολα αυτα τα εχω στο φουλ δεν ξερω ρε κοριτσια αλλα κατι μου λεει οτι δε θα φτασω τη ΠΗΤ μου 18/4 αλλα θα δειξει
Ο χρήστης Χριστινα Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-11, 13:47   #49
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι εγω ετσι παω Χριστινα, σα την παπια. τα τσιμπηματα συνεχιζουν ακαθεκτα και οταν ειμαι ορθια και οταν περπαταω και η τουαλετα εχει αυξηθει κατα πολυ απο την προηγουμενη βδομαδα. θα παμε αυριο να δει τι γινεται...
Παλιά 13-04-11, 15:49   #50
ioanna 25

ioanna 25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marirena Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεννάς σύντομα αυτό νομίζω!!!! Τα τσιμπήματα - σου πιέζει τον τράχηλο οπότε θέλει να βγει σιγά σιγά. Και η συχνοουρία ότι έχει κατέβει αρκετά χαμηλά και πιέζει την κύστη. Μπράβο σου, με το καλό σου εύχομαι!!!!
μακαρι!!αν και το σαββατο παω μαλλον με προκληση, ελπιζω βεβαια να μπω νωριτερα!!να σου ζησει marirena η κορουλα σου!!ειδες τελικα ολες οι πρωτοτοκες φαγαμε ολο τον μηνα..

Παλιά 14-04-11, 12:31   #51
Χριστινα Μ

Προεπιλογή

Κοριτσια και απο οτι το κοβω οντως δε θα τη φτασω γιατι πηγα σημερα να κανω κολπικη εξεταση και εκτος του οτι εχει μαλακωσει ο τραχηλος αρχιζει και η διαστολη μου 1 δαχτυλο χωραει στο τραχηλο μεχρι να μεγαλωσει να περασει το μωρο πιστευω οτι εχω ωρες τι λετε και σεις?
Παλιά 14-04-11, 13:01   #52
teddy-tedi

teddy-tedi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ βρε κοριτσια εγω ειμαι 33 εβδομαδες και υποφερω απο τσιμπιματα πονους στη μεση και στην καισαρικη!! χαλια οι συσπασεις με εχουν τρελανει...ο γιατρος φοβατε μην γεννησω προωρα με τρελανε στα χαπια..μαγνησιο αμοξιλ βολταρεν υποθετα και κρεμα σηδιρο ασβεστιο χαμος ειναι τοσα που τα ξεχναω..νιωθω να ξεκολανε οι γοφοι μου απο πανω απο κατω χαμος!!θα με δει παλι στης 5 μαιου ελπιζουμε να μην γεννησουμε νωριτερα!!και να σταματησουν οι πονοι!!!

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!
Ο χρήστης teddy-tedi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-11, 14:13   #53
panmarne

panmarne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θέλω κι εγώωωωωω!!!! Πάω αύριο πάλι για κολπική εξέταση. Είμαι 38 εβδ. + 2 ημ. Για να δούμε...
Παλιά 14-04-11, 14:17   #54
panmarne

panmarne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Teddy-tedi με τόσα φάρμακα πιστεύω ότι το έχετε υπό έλεγχο. Μην ανησυχείς. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις εσύ την κατάσταση είναι να ξεκουράζεσαι και να πίνεις μπόλικο νεράκι (έτσι μου έλεγαν εμένα στο Αλεξάνδρα για τις πρόωρες συσπάσεις)...Και υπομονή...

Χριστίνα είσαι κοντά από ότι φαίνεται. Άντε με το καλό, να κρατήσει λίγο η γέννα και να χαρείς το παιδάκι σου στην αγκαλίτσα σου!!!
Παλιά 14-04-11, 21:27   #55
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω κοριτσια πηγα σημερα. 1 δαχτυλο χωρουσε λεει στον τραχηλο και εχει μειωθει το αμνιακο υγρο. θα παω παλι ή Δευτερα ή Τεταρτη και αν εχει μειωθει κι αλλο θα μπω για προκληση κι εγω. κριμα ρε γμτ. ηθελα να ερθει φυσιολογικα ο μπεμπης μου...
Παλιά 15-04-11, 00:02   #56
ioanna 25

ioanna 25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το σαββατο 16/04 το πρωι μπαινω με προκληση
ελπιζω να γλιτωσω την καισαρικη..

Παλιά 15-04-11, 10:36   #57
belle

belle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχθες πέθανα στον πόνο... τα κοκκαλα μου ανάμεσα στους προσαγωγούς δεν μπορούσα να κουνηθώ το βράδυ ούτε να περπατήσω.... βέβαια είχα μια παρα πολύ κουραστική ημέρα στην δουλεία και μετά περπάτησα και καμια ώρα....τσιμπήματα δεν έχω ... συχνοουρία ναι ... το μωρό έχει βάλει το κεφάλι όλο μεσα στην λεκάνη έτσι μου είπε η γιατρός... ίσως γι αυτό πονάνε τα κοκαλά μου...
κορίτσια στον τελευταιο υπέρηχο η μπέμπα βυζαινε το δάχτυλό της... μαγική στιγμή...αντε πότε θα την συναντήσω;;
την Μ.Δευτέρα θα κάνω κι εγώ κολπική εξέταση..
38+2 σήμερα κι εγώ panmarne πάμε μαζί.... που γενάς;
Παλιά 15-04-11, 14:36   #58
panmarne

panmarne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο Αλεξάνδρα! Πήγα σήμερα για την κολπική. Και εμένα το μωράκι είναι χαμηλά πολύ λέει ο γιατρός, ο τράχηλος είναι μαλακός, η διαστολή στο.....0,5, οι συσπάσεις αμέτρητες, τα τσιμπηματάκια επίσης πολλά εδώ και καιρό, η μέση καμιά φορά ακούγεται σαν να σπάει κάτι, τα ποδαράκια μου δεν με κρατάνε....ε αυτά... Ελπίζω η μπεμπούλα μου να αποφασίσει ότι είναι έτοιμη να βγει στον κόσμο στην 39η εβδομάδα και να έχει πάρει ότι καλύτερο από εμένα μέχρι τότε...Θέλω να τη δω....και να τη γεμίσω φιλάκια!!!
Παλιά 15-04-11, 14:51   #59
pani10

pani10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια για μενα ειναι λιγο νωρις αλλα με αφησε σπιτι ο γιατρος γιατι ειναι χαμηλα πολυ το μωρο και φοβαται για πρωρο τοκετο.αυτο που λενε με την κοιλια το ξερετε? δηλαδη ποσα δαχτυλα κατω απ το στηθος πρεπει να ειναι η κοιλια για να ξερεις οτι ειαι πολυ χαμηλα το μωρο σε σημειο που κοντευει ο τοκετος?
τωρα αυτα εναι φιλοσοφιες αλλα μηπως ξερετε αυτη τη θεωρια?
γιατι μου φαινεται πολυ χαμηλα σημερα και νιωθω πιεση παλι χαμηλα
Παλιά 15-04-11, 14:52   #60
Χριστινα Μ

Προεπιλογή

Και εγω θελω το μπεμπη μου να τον αγκαλιασω και να τον φιλησω ρε κοριτσια γνωριζει καμια μηπως ποσο κραταει η διαστολη του τραχηλου?γιατι πηγα χθες το πρωι και χωρουσε στο τραχηλο 1 δαχτυλο που σας ειπα και νομιζα οτι το πολυ μεχρι σημερα θα εχω το μπεμπη μου μηπως εκανα λαθος?δηλ μπορει να διαρκει και μερες αντι για ωρες?
Παλιά 15-04-11, 15:09   #61
belle

belle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χριστινα Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε κοριτσια γνωριζει καμια μηπως ποσο κραταει η διαστολη του τραχηλου?γιατι πηγα χθες το πρωι και χωρουσε στο τραχηλο 1 δαχτυλο που σας ειπα και νομιζα οτι το πολυ μεχρι σημερα θα εχω το μπεμπη μου μηπως εκανα λαθος?δηλ μπορει να διαρκει και μερες αντι για ωρες?
δεν έχω ιδέα... καμία να μας διαφωτίσει???
Παλιά 16-04-11, 15:10   #62
Marirena

Προεπιλογή

Αυτό που ξέρω είναι πως διαστολή 1-2 εκατοστά (ίσως και παραπάνω) μπορεί μία γυναίκα να έχει και εβδομάδες προς το τέλος της εγκυμοσύνης της. Μπορεί όμως και από την ώρα που θα αρχίσει να ανοίγει να ξεκινήσει σύντομα και ο τοκετός. Πάντως, ο τοκετός σου δεν έχει αρχίσει μόνο και μόνο επειδή έχεις διαστολή. Αλλιώς θα σε κρατούσαν.
Όπως και να 'χει είναι πολύ θετικό πως έχει γίνει ήδη αυτή η προετοιμασία. Μάλλον θα γεννήσεις γρήγορα κι εύκολα!!!!!!
Εύχομαι με το καλό!!!!
Παλιά 17-04-11, 13:24   #63
Χριστινα Μ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natasavagelis Εμφάνιση μηνυμάτων
χριστινα μ :ναι για ιπποκρατειο στεφτομαι αλλα δεν εχω παει καθολου εκτος απο μια φορα στην αρχη που ποναγα.....λεσ να εχω προβλημα αν τυχει να εφημερευει αυτο>????

φοβαμαι γαμωτο τι θα συναντησω...οσο πλησιαζει ο καιροσ θελω το κοριτσακι μ και απο την αλλη με φοβιζει.ουφ

εσυ πωσ νιωθεις νομιζω 18 εχεισ πητ?
Εχω πονο συνεχεια απο κατω ειναι φυσιολογικο ανοιγει κι αλλο αυριο που θα παω μπορει να με κρατησουν το πιο πιθανο γιατι τη πεμπτη ειχα διστο λη 1,5 τωρα λογικα θα εχει ανοιξει κι αλλο θα δειξει αν πας παντως στο ιπποκρατειο και σε οποιο εφημερευει θα σε γεννησουν δεν υπαρχει προβλημα μη φοβασαι ολα καλα θα πανε η ΠΗΤ μου ειναι αυριο αντε να δουμε...
Παλιά 18-04-11, 21:07   #64
Χριστινα Μ

Προεπιλογή

οχι κοριτσια δε με κρατησαν και στεναχωρεθηκα ειχα 2,5 διαστολη και με αφησαν γιατι αν το προκαλουσαμε με φαρμακα το πιο πιθανο ηταν να παω καισαρικη πηρα παραταση ως τη πεμπτη αν δε γεννησω τη παρασκευη 8 το πρωι γενναω στεναχωρεθηκα ηθελα το μωρακι μου να το κρατησω στην αγκαλια μου αλλα αυτο εχει αλλα σχεδια τοσο πολυ του αρεσει και δε βγαινει τι να πω πια
Παλιά 19-04-11, 10:54   #65
Χριστινα Μ

Προεπιλογή

Κοριτσια καλημερα σημερα ξυπνησα με πονο εντονο χαμηλα και το αποτελεσμα πηγα στη τουαλετα και μου επεσε η βλεννη μου πολυ χαρηκα αντε πλησιαζω ποσο μακρια ειμαι δε ξερω αλλα σιγουρα πλησιαζω ειχε καμια αναλογη εμπειρια να μου πει μετα απο ποσο γεννησε?
Παλιά 19-04-11, 10:56   #66
Marirena

Προεπιλογή

Είσαι ώρες μακριά νομίζω κοριτσάκι μου - άντε με το καλό σου εύχομαι - και μετά να γράφεις κι εσύ στο ποστ που μόλις ανοίξαμε για τις φρέσκες μαμάδες!!!!!!!!!!
Παλιά 19-04-11, 12:18   #67
elzu

elzu χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγώ χριστινα μου γέννησα μετά από μερικές μερούλες που είδα την βλεννη... αλλά εγώ έπαιρνα τα χάπια για τις συσπάσεις και μπορεί γι'αυτο να μην γέννησα μέσα σε λίγες ώρες...
Παλιά 19-04-11, 13:51   #68
Χριστινα Μ

Προεπιλογή

elzu σε ευχαριστω πολυ τι χαπια επαιρνες για να κανει η μητρα σου συσπασεις?
Παλιά 19-04-11, 16:06   #69
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω κοριτσια σημερα 37+3 και εχω βλενες με καφετια μεσα απο το πρωι.

πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι ειναι τα πρωτα σημαδια του τοκετου και να με δει το πρωι.

λετε να εφτασε η ωρα?
Παλιά 19-04-11, 16:46   #70
elzu

elzu χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elmat1 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω κοριτσια σημερα 37+3 και εχω βλενες με καφετια μεσα απο το πρωι.

πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι ειναι τα πρωτα σημαδια του τοκετου και να με δει το πρωι.

λετε να εφτασε η ωρα?
elmat αφου εχεις και καφετια...ειναι θεμα ωρων...
Παλιά 19-04-11, 16:47   #71
elzu

elzu χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χριστινα Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
elzu σε ευχαριστω πολυ τι χαπια επαιρνες για να κανει η μητρα σου συσπασεις?
χριστινα μου για να μην εχω συσπασεις...και γι'αυτο κατεληξα να μην εχω συσπασεις πταν επρεπε...
Παλιά 20-04-11, 17:00   #72
βασιλικη ο

Περιοχή: θεσσαλονικη
βασιλικη ο χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

elmat ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση.ειμαι 37 εβδομαδων και 3 ημερων και σημερα το πρωι ειχα κατι ροζ.μετα τιποτα βεβαια...πηρα τηλ τον γιατρο και μου ειπε οταν ξεκινησω να ποναω να τον ξαναπαρω....εσυ πως εισαι ? αντε να δουμε .........
Ο χρήστης βασιλικη ο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-11, 08:21   #73
pani10

pani10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια...!
Διανυω αισιως την 36 βδομαδα.
Να ρωτησω κατι αν σας ετυχε..
Μηπως ειχατε πριν τον τοκετο κραμπες στον κολπο? εδω και λιγες μερες εχω και σημερα το πρωι ηταν πιο εντονες.
Παλιά 11-05-11, 09:39   #74
Χριστινα Μ

Προεπιλογή

κοριτσι μου εγω δεν το ειχα αυτο που λες απλα τους συνηθισμενους πονους που εχουν ολες τι να σου πω το γιατρο σου το ρωτησες?
Παλιά 11-05-11, 09:42   #75
pani10

pani10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οχι επα να μην τον ενοχλησω...
αν συνεχισει θα του τηλεφωνησω.
να περασουν οι μερες να γεννησω να ησυχασω.. καλη ελευθερια σε ολες
Παλιά 11-05-11, 10:35   #76
ΚΑΤΕΡΙΝΑ79

ΚΑΤΕΡΙΝΑ79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες!!
Έφτασε και η δική μου ΠΗΤ και ακόμα τίποτα...
Δηλαδή σχεδόν τίποτα αφού τη Δευτέρα που με είδε ο γιατρός μου ήταν πολύ αισιόδοξος ότι μέχρι σήμερα θα έχω γεννήσει! Το μωρό ήταν πολύ χαμηλά και είχα ήδη διαστολή 1. Μάλιστα στην κολπική εξέταση, έπιασε και το κεφάλι του!! Μου είπε να περπατάω όσο μπορώ και θα γεννήσω σύντομα! Και πιστέψτε με, έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα αλλά τίποτα... Μέχρι προχθές είχα και λίγα πονάκια αλλά μετά τίποτα και είναι λίγο απογοητευτικό...
Πολύ βαριέται ο γιος μου!
Το χειρότερο όμως δεν είναι η δική μου αναμονή και ανυπομονησία αλλά τα δεκαπέντε τηλεφωνήματα που δέχομαι τη μέρα για το αν γέννησα και τι θα γίνει τώρα, μήπως πρέπει να πω στον γιατρό μου να με βάλει έτσι κι αλλιώς να γεννήσω και άλλα τέτοια... Καταλαβαίνω την αγωνία όλων των ανθρώπων που με αγαπάνε αλλά εγώ εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, ο οποίος θεωρεί ότι όλα είναι τέλεια και ότι δεν πρέπει να επισπεύσουμε τον τοκετό ακόμα με τεχνιτούς πόνους! Σιγά το σπάνιο! Τέλος πάντων! Ήθελα κάπου να τα πω κι εγώ να ξεθυμάνω! Προς το παρόν περιμένω!
Ο χρήστης ΚΑΤΕΡΙΝΑ79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-11, 12:58   #77
teddy-tedi

teddy-tedi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κατερινακι μην αγχωνεσε...ετσι και η μπεμπα της αδελφης μου μπικαμε στον 10 μηνα και εκιο δεν εβγενε..ε ενα πρωι πηγε τουαλετα και της εσπασαν τα νερα!!και ειδαμε το κουτσουνι μας!!!!

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!
Ο χρήστης teddy-tedi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-11, 19:09   #78
G.Geo

Περιοχή: Αθήνα
G.Geo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΤΕΡΙΝΑ79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλες!!
Έφτασε και η δική μου ΠΗΤ και ακόμα τίποτα...
Δηλαδή σχεδόν τίποτα αφού τη Δευτέρα που με είδε ο γιατρός μου ήταν πολύ αισιόδοξος ότι μέχρι σήμερα θα έχω γεννήσει! Το μωρό ήταν πολύ χαμηλά και είχα ήδη διαστολή 1. Μάλιστα στην κολπική εξέταση, έπιασε και το κεφάλι του!! Μου είπε να περπατάω όσο μπορώ και θα γεννήσω σύντομα! Και πιστέψτε με, έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα αλλά τίποτα... Μέχρι προχθές είχα και λίγα πονάκια αλλά μετά τίποτα και είναι λίγο απογοητευτικό...
Πολύ βαριέται ο γιος μου!
Κορίτσι μου καταλαβαίνω απόλυτα την απογοήτευση σου και την κούραση σου, αλλά ακου τον γιατρό σου, δεν είναι καλό να επισπεύσετε τον τοκετό με φάρμακα..αυτό πολλές φορές καταλήγει σε επιπλοκές ή καισαρική. Περπάτα πολύ και αν αντέχετε κάντε με τον αντρούλη σου τρελίτσες, να ξέρεις ότι το σπέρμα μαλακώνει τον πλακούντα και μπορεί να σου φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα πιο "φυσικά". Με το καλό και με ενα υγιες μωράκι!
Παλιά 17-05-11, 08:04   #79
pani10

pani10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα
τι κανετε?
θελω να σας ρωτησω κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε.
Χωρις υπερβολη απο χθες νιωθω για πρωτη φορα το μωρο λες και ειναι στο ισχυο μου και δυσκολευομαι να περπατησω. ειμαι και δουλεια. οταν ξαπλωνω και γυρισω πονω. νιωθω οτι χαμηλα θα ειμαι μελανιασμενη (μεταφορικα)
σας λενε κατι αυτα?
Παλιά 18-05-11, 13:59   #80
supermamaka

supermamaka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ πολύ χαμηλά το νιώθω τελευταία το μωρό μου κι οτι θα μου φύγει όταν περπατάω, αλλά ο γιατρός μου είπε οτι είναι ιδέα μου. Απλά πήρε θέση. Καλού κακού όμως τηλ στο γιατρό σου .
Ο χρήστης supermamaka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές