Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-12-10, 21:23   #41
dinam

dinam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα, ενδιαφερομαι κι εγω για ενεργειακη ξυλοσομπα και θα ηθελα να παρακαλεσω τον tyfeonas αν μπορουσε να με ενημερωνε για τα κατασηματα που ξερει.Μου φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα οσα εγραψε .Ευχαριστω εκ των προτερων.
Ο χρήστης dinam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-10, 09:39   #42
tyfeonas

tyfeonas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επειδη με ρωτανε πολλοι μεσω Pm θα το γραψω εδω.

ελπιζω να μην ειναι εναντια καποιου κανονα μιας και μπορειτε να κρινετε απο μονοι σας αν πρεπει να αγορασετε απο το συγκεκριμενο η απο αλλο μαγαζι.

εχει site αν και δεν ειναι πληρες με τιμες.
καλυτερα παρτε τον ενα τηλ και ζητηστε να σας κανει την καλυτερη δυνατη τιμη.
τις ποιο πολλες που θα δειτε σε ελληνικα site τις εχει και αυτος.

http://www.filippatos.gr/index2.html
Ο χρήστης tyfeonas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-11, 11:39   #43
nivosgr

nivosgr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tyfeonas Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη με ρωτανε πολλοι μεσω Pm θα το γραψω εδω.

ελπιζω να μην ειναι εναντια καποιου κανονα μιας και μπορειτε να κρινετε απο μονοι σας αν πρεπει να αγορασετε απο το συγκεκριμενο η απο αλλο μαγαζι.

εχει site αν και δεν ειναι πληρες με τιμες.
καλυτερα παρτε τον ενα τηλ και ζητηστε να σας κανει την καλυτερη δυνατη τιμη.
τις ποιο πολλες που θα δειτε σε ελληνικα site τις εχει και αυτος.

http://www.filippatos.gr/index2.html
Στείλε μου σε παρακαλω οτι εχεις μαζεψει απο τιμές,μοντέλα,μαγαζια. Με ενδιαφερει παρα πολυ
Ο χρήστης nivosgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 04:19   #44
D.A.Jim

Περιοχή: Thessaloniki
D.A.Jim ουδετερη μηδέν
Exclamation Ξύλο vs Πετρέλαιο

Καλημέρα κι από μένα!
Είμαι δάσκαλος, δεν πουλάω σόμπες, απλά εδώ και 5 χρόνια χρησιμοποιώ ως βασική πηγή θέρμανσης στο σπίτι μου (μεζονέτα 76+76 τ.μ.) μια ξυλόσομπα της Dovre. Τον καυστήρα τον έχω μόνο επικουρικά.
Διάβασα αρκετές ανακρίβειες και θα προσπαθήσω να βοηθήσω:
α. Σόμπες μοντέρνες βρίσκει κανείς από 200 μέχρι και 10.000 Ευρώ! Θέλει ψάξιμο!
β. Όλες οι σόμπες έχουν πολύ καλή απόδοση(από 75 έως και 90%). Μην ξενάμε πως η σόμπα ηταν το επόμενο και πιο εξελιγμένο θερμαντικό μέσο μετά την ανοιχτή εστία.
γ. Η απόδοση των τζακιών ξεκινάει από 15-17%(ανοιχτή εστία), βελτιώνεται σε 30-35%(κλειστή εστία) και φτάνει στο 75-85%(ενεργειακό τζάκι).
δ. Το ξύλο είναι οικολογικό καύσιμο (όσο υπάρχει τουλάχιστο) μιας και το ισοζύγιο του Διοξείδιου του Άνθρακα είναι μηδενικό (αποδίδει στην ατμόσφαιρα τόσο διοδείδιο όσο είχε απορροφήσει σαν ζωντανό δέντρο)
ε. Οι σόμπες με Pellets είναι μοναδική λύση για σπίτια που δεν υπάρχει ή δεν μπορεί να τοποθετηθεί καμινάδα: έχουν έξοδο μόλις 8cm και αφού ανάψουν δε βγάζουν καθόλου καπνό. Επιπλέον το pellet είναι φτιαγμένο απ' τα δασικά υποπροϊόντα (οικολογικότερο). Μοναδικό πρόβλημα είναι ότι η τιμή μιας καλής (όχι κινέζικης) σόμπας ξεκινάει από τα 2.500 Ευρώ περίπου...
στ. Καλό είναι να αποφύγει κανείς το συνδιασμό καύσης ξύλου και κεντρικής θέρμανσης (καλοριφέρ) γιατί δημιουργεί προβλήματα (πολλή πίσσα στον συλλέκτη, που καθαρίζεται πολύ δύσκολα, ζημιές στην εγκατάσταση σε τυχόν διακοπή ρεύματος ή πτώσης της τάσης κ.λ.π.). Είναι καλύτερη η θέρμανση με αέρα.
ζ. Τέλος, με τις τωρινές τιμές του πετρελαίου το ξύλο συμφέρει: 2 τόνοι ξύλα κοστίζουν 250 - 300 Ευρώ και έχουν την ίδια θερμιδική απόδοση με έναν τόνο πετρελαίου που κοστίζει 750 ευρώ. Όσο για το Φυσικό Αέριο είναι μεν 18% φθηνότερο απ' το πετρέλαιο αλλά έχει 30% λιγότερη απόδοση...

Ελπίζω να βοήθησα.
Ο χρήστης D.A.Jim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-11, 13:25   #45
epang

Περιοχή: Αθήνα
epang χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όταν ρώτησα την παιδίατρο για τη χρήση ξυλόσομπας σε σπίτι με μικρά παιδιά, μου είπε ότι δεν επιτρέπεται η συχνή χρήση, για λόγους : 1) ασφαλείας, 2) μη σταθερής θερμοκρασίας, 3) ακατάλληλης ατμόσφαιρας. Πήρα 2 γνώμες ίδιες. Ρωτήστε και εσείς παιδιάτρους πριν αποφασίσετε. ί
Ο χρήστης epang δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-11, 09:58   #46
tyfeonas

tyfeonas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους.

προχτες ειδα ενα φυλλαδιο απο το alex pack και ειχε μια πολυ καλη προσφορα.

εχει σομπα με φουρνο στα 200 ευρω και χωρις στα 100 ευρω!!!

λεει οτι ειναι ελληνικης κατασκευης.

δυστηχως δεν τις ειδα απο κοντα αλλα πιστευω οτι αξιζει να παει να τις δει καποιος απο κοντα.

http://www.alexpak.gr/gr/entheto/page3.htm
Παλιά 16-02-11, 10:43   #47
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epang Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ρώτησα την παιδίατρο για τη χρήση ξυλόσομπας σε σπίτι με μικρά παιδιά, μου είπε ότι δεν επιτρέπεται η συχνή χρήση, για λόγους : 1) ασφαλείας, 2) μη σταθερής θερμοκρασίας, 3) ακατάλληλης ατμόσφαιρας. Πήρα 2 γνώμες ίδιες. Ρωτήστε και εσείς παιδιάτρους πριν αποφασίσετε. ί
Αχ κι εγώ το έχω ακούσει αυτό από παιδίατρο...
Είναι η μεγάλη μου ανησυχία μιας και τον επόμενο χειμώνα θα έχω νεογέννητο μωρό...

Φοβάμαι μην πάθει κάτι. Γνωρίζει κάποιος κάτι γιαυτό; Μήπως εννοούν τις κλασικές παλιές σόμπες που κάπνιζαν και όχι τις ενεργειακές;

Την βοήθειά σας please...γιατί θέλω άμεσα να νοικιάσω μια μονοκατοικία που είναι χωρίς θέρμανση και θα πρέπει να δω αν πρέπει να αγοράσω και ξυλόσομπα...

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!
Ο χρήστης MARILYN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-11, 10:47   #48
miamama

Περιοχή: Malmö,Sweden
miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα σε ολους.

προχτες ειδα ενα φυλλαδιο απο το alex pack και ειχε μια πολυ καλη προσφορα.

εχει σομπα με φουρνο στα 200 ευρω και χωρις στα 100 ευρω!!!

λεει οτι ειναι ελληνικης κατασκευης.

δυστηχως δεν τις ειδα απο κοντα αλλα πιστευω οτι αξιζει να παει να τις δει καποιος απο κοντα.

http://www.alexpak.gr/gr/entheto/page3.htm
πολύ φθηνές ε?
ποιος ξέρει να μας πει αν αξίζουν αυτές οι σόμπες?

Ο χρήστης miamama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-02-11, 23:02   #49
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μήπως υπάρχει κανείς που έχει εγκαταστήσει καυστήρα pellet. Θέλουμε να αντικαταστήσουμε τον καυστήρα πετρελαίου, αλλά δυστυχώς ακόμα και οι πωλητές και οι υδραυλικοί δεν είναι καλά ενημερωμένοι.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-11, 12:33   #50
ego pote tha gino mana???

ego pote tha gino mana??? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!

Epang δεν νομίζω ότι οι παιδίατροι πρέπει να έχουν δίκιο σε όλα όσα λένε, απλά και μόνο επειδή είναι παιδίατροι..! Η αδερφή μου έχει ξυλόσομπα εδώ και 7 χρόνια και δεν είχε ποτέ προβλήματα! Έχει δύο αγοράκια ένα τριών χρονών κι ένα 8 μηνών και με λίγη προσοχή, δηλαδή μην αφήσεις τη φωτιά να σβήσει..κτλ.. καταφέρνει να έχει μια σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι. Αυτά πιστεύω ότι τα μαθαίνεις σιγά σιγά όσο εξοικειώνεσαι με τη σόμπα. Εννοείται βέβαια ότι για να μην έχεις γενικά προβληματα πρέπει να κάνεις σωστή χρήση (όπως με όλα τις συσκευές στο σπίτι) Εκτός αυτού οι γιαγιάδες μας με σόμπες μας μεγάλωσαν, δεν πάθαμε τίποτα! Εμείς με την προοπτική να κάνουμε οικογένεια πήραμε αυτή, σε κοκκινο κι είμαστε πολύ χαρούμενοι! Δεν την ανάψαμε ακομα γιατί την έχουμε δυο βδομάδες αλλά δεν βλέπουμε την ώρα να έρθει ο επόμενος χειμώνας!

http://www.lanordica-extraflame.com/...y-e-petra.html

Η συγκεκριμένη μάρκα είναι πολύ γνωστή εδώ στα ξένα, στην Ιταλία, από τις πιο έμπιστες, για να μη πω η πιο έμπιστη. Στην Ελλάδα δεν είδα να την αναφέρει κανείς. Η τιμή της ήταν 500 ευρώ, και για να καταλαβαινόμαστε, είναι μια μεση τιμή για ξυλόσομπα. Τουλάχιστον εδώ, τώρα τι παιζει με τις τιμές εκεί δε ξέρω...γιατί κάποιοι αναφερουν ότι με 500 ευρώ παίρνεις μια πατάτα.. Μην κολλάτε στην τιμή. Μπορεί εκεί αυτή που πήραμε εμείς να στοιχίζει και λιγότερα γιατί δε την ξέρει κανείς σα μάρκα..! Έχει να κάνει και με το πόση ζήτηση έχει το προιον. Δε σημαίνει δηλαδή απαραίτητα ότι όσο πιο πολλά δώσεις τόσο πιο καλή θα είναι η αγορά..! Επίσης το μονο που θέλω να πω εγώ είναι προσοχή με τις κινέζικες, στεναχωριέμαι να μποικοτάρω αλλά δυστυχώς άκουσα από έμπιστο φίλο ότι υπάρχει κινδυνος να σου βγει μάπα και να μην ξέρεις τι να την κάνεις. Καλύτερα ένα γνωστό όνομα στην αγορά σε τέτοιες περιπτώσεις.

Όσον αφορά στο πέλετ θέλω να σημειώσω ότι ο νόμιμος τρόπος, εδώ πάντα, είναι να βγει το μπουρί τουλαχιστον μισό μέτρο πάνω από τη σκεπή. Ο τρόπος με το κουτί στο μπαλκόνι δεν επιτρέπεται αν και το κάνουν συνέχεια. Αυτά. Επίσης οταν θα γεμίσει ο τοπος τετοιες σόμπες το πέλετ θα ακριβύνει και τέλος μέχρι να κάνεις απόσβεση της επένδυσης (3000 τουλάχιστον για να την συνδέσεις και με καλοριφέρ) στο μεταξύ με τα ξύλα θα είχες ζεστάνει όλη τη γειτονιά! Οπότε εγώ ψηφίζω την κλασσική ξυλόσομπα της γιαγιας δαγκωτό!
Ο χρήστης ego pote tha gino mana??? δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-11, 13:26   #51
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στη βόρεια Ελλάδα η απόσβεση του λέβητα πέλετ γίνεται σε περίπου 2 χρόνια (ο τόνος πετρελαίου στοιχίζει αυτή τη στιγμή 850 ευρώ). Δεν θέλω σε καμία περίπτωση σόμπα γιατί τα ξύλα λερώνουν (και η αποθήκευσή τους στο μπαλκόνι και η μεταφορά μέσα στο σπίτι), ενώ η τροφοδότηση των πέλετ στο λέβητα αν έχεις αποθήκη που να χωράει το σιλό μπορεί να γίνεται μία φορά την εβδομάδα. Επιπλέον αν έχω σόμπα θα έχω πρόβλημα να θερμάνω τα άλλα δωμάτια και το μπάνιο. Θεωρώ τη λύση της σόμπας ή του τζακιού καλή για περιστασιακή χρήση λ.χ. σε εξοχικό ή για αισθητικούς λόγους, αλλά όχι ως τρόπο μόνιμης θέρμανσης.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-11, 18:47   #52
ego pote tha gino mana???

ego pote tha gino mana??? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη βόρεια Ελλάδα η απόσβεση του λέβητα πέλετ γίνεται σε περίπου 2 χρόνια (ο τόνος πετρελαίου στοιχίζει αυτή τη στιγμή 850 ευρώ). Δεν θέλω σε καμία περίπτωση σόμπα γιατί τα ξύλα λερώνουν (και η αποθήκευσή τους στο μπαλκόνι και η μεταφορά μέσα στο σπίτι), ενώ η τροφοδότηση των πέλετ στο λέβητα αν έχεις αποθήκη που να χωράει το σιλό μπορεί να γίνεται μία φορά την εβδομάδα. Επιπλέον αν έχω σόμπα θα έχω πρόβλημα να θερμάνω τα άλλα δωμάτια και το μπάνιο. Θεωρώ τη λύση της σόμπας ή του τζακιού καλή για περιστασιακή χρήση λ.χ. σε εξοχικό ή για αισθητικούς λόγους, αλλά όχι ως τρόπο μόνιμης θέρμανσης.

ilonka19 και το πέλετ μια χαρά είναι δε λέω, εξαρτάται από τι ανάγκες έχει ο καθένας...απλά θέλω να διευκρινήσω πως είναι μύθος το ότι η σόμπα δε ζεσταίνει τα άλλα δωμάτια. Ναι, δεν θα έχεις 25 βαθμούς σε όλο το σπίτι αλλά αν είναι σε σωστή θέση και βοηθάει και λιγο η διαρύθμιση του σπιτιού, η απόδοσή της είναι απόλυτα ικανοποιητική. Εννοείται ότι ο καθένας πέρνει τη σόμπα που αναλογεί στα τμ του σπιτιού μου. Εμείς στην Ελλάδα καίγαμε πετρέλαιο φουλ, έτσι ήμουνα συνηθισμένη στη ζέστη. Ε, όταν ήρθα εδώ κι έμεινα στην αδερφή μου για λίγο καιρό δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Η σόμπα κάνει άψογη δουλειά. Για να μην πολυλογώ, απλά πιστεύω ότι η σόμπα έχει παρεξηγηθεί κι ότι αν κάποιος τη ζήσει από κοντά θα την αγαπήσει όχι μόνο γιατί κάνει την δουλειά της με λίγα λεφτά αλλά και γιατί είναι μεγάλη συντροφιά το χειμωνα, όσο κι αν ακούγεται χαζό.
Ο χρήστης ego pote tha gino mana??? δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-11, 23:28   #53
spiros_acharnae

spiros_acharnae ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή πολυ συμφέρουσα αγορά

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο good luck Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διαβασετε προσεκτικα αυτα που εγραψα θα βλεπατε οτι ακομα και για τα 550 ευρω δυσκολευτηκαμε να το παρουμε αποφαση. Προφανως δεν ειναι η καλυτερη επιλογη της αγορας αλλα τη δουλεια μας την κανουμε μια χαρα.
Χαιρομαι ειλικρινα που εσεις ειχατε τη δυνατοτητα να διαθεσετε τα τριπλασια για την πολυδιαφημιζομενη σομπα σας.
καλησπέρα θεωρώ οτι έκανες μια πολύ καλή αγορά και με ενδιαφέρει και εμένα μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεια της επιχείρησης ?

ευχαριστώ
Ο χρήστης spiros_acharnae δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-11, 19:04   #54
good luck

good luck χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σπυρο σου εστειλα πμ. Ελπιζω να το ελαβες. Επειδη εχω λαβει κι'αλλα mail που με ρωτανε το ιδιο σας παραθετω το link.
Προς τους συντονιστες:
αν επραξα λαθος, ζητω συγνωμη εκ των προτερων και παρακαλω να διαγραψετε το ποστ μου.

http://www.kaminogliptiki.gr/
Ο χρήστης good luck δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-04-11, 23:24   #55
yiannis1970

yiannis1970 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν μπορώ να βρώ την ξυλόσομπα με φουρνο που λες good luck , μηπως μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο???
Ο χρήστης yiannis1970 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 14:53   #56
nina

nina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ήθελα να ρωτήσω τον tyfeona :

καθώς δεν έχουμε καμινάδες στα σημερινά σπίτια, μια τρύπα στον τοίχο κι απέξω το μπουρί με ταφ είναι καλά; δεν καπνίζει όταν φυσάει αέρας; επίσης αν έχει 27 βαθμούς εκεί που είναι η σόμπα και 22 στα υπνοδωμάτια, αυτή η διαφορά θερμοκρασίας θα είναι καλή για τα μωρά ή θα αρρωσταίνουν μέσα στο σπίτι; Για να σου φέρει ο συγκεκριμένος σόμπα, πληρώνεις και μεταφορικά; Τα ξύλα μάλλον είναι πιο φτηνά, 160 είναι πολύ. Εδώ που είμαστε εμείς βόρεια ελλάδα εχουν 120 ο τόνος. Εχω ακούσει ότι φέρνουν κι από βουλγαρία με πενήντα ευρώ τον τόνο
Ο χρήστης nina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-11, 09:26   #57
tyfeonas

tyfeonas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nina Εμφάνιση μηνυμάτων
ήθελα να ρωτήσω τον tyfeona :

καθώς δεν έχουμε καμινάδες στα σημερινά σπίτια, μια τρύπα στον τοίχο κι απέξω το μπουρί με ταφ είναι καλά; δεν καπνίζει όταν φυσάει αέρας; επίσης αν έχει 27 βαθμούς εκεί που είναι η σόμπα και 22 στα υπνοδωμάτια, αυτή η διαφορά θερμοκρασίας θα είναι καλή για τα μωρά ή θα αρρωσταίνουν μέσα στο σπίτι; Για να σου φέρει ο συγκεκριμένος σόμπα, πληρώνεις και μεταφορικά; Τα ξύλα μάλλον είναι πιο φτηνά, 160 είναι πολύ. Εδώ που είμαστε εμείς βόρεια ελλάδα εχουν 120 ο τόνος. Εχω ακούσει ότι φέρνουν κι από βουλγαρία με πενήντα ευρώ τον τόνο
οσον αφορα τα μεταφορικα δεν ξερω θα πρεπει να συννενοηθεις μαζι του.
λογικα αμα κανονισεις να παει με πρακτορειο μεταφορων απο οσο ξερω δεν παιρνουν πολλα λεφτα.
τωρα με το βαρος και τον ογκο της σομπας δεν ξερω.
καλο ειναι να ρωτησεις εσυ σε καποιο πρακτορειο μεταφορων στην περιοχη σου που να εχει γραφειο στην αθηνα ποσο κοστιζει η μεταφορα.

λοιπον σου εκανα ενα σχεδιαγραμμα να δεις πως το εχω βαλει εγω.

το καφε ειναι ο τοιχος το κοκκινο το μπουρι και μπλε η σομπα.

ουσιαστικα εχω κανει μια τρυπα στον τοιχο (καλο ειναι να την κανεις ελαχιστα μεγαλυτερη απο το μπουρι και να βαλεις λιγο πετροβαμβακα γυρω γυρω ωστε να μην ακουμπαει στον τοιχο απευθειας ) εβαλα ενα κομματι ισιο 30 ποντων και εχω βαλει μια γωνια 90 μοιρες μεσα στο σπιτι και μια εξω.

επισης καλη επιλογη ειναι να βαλεις αυτα τα στρογγυλα καπακια που γυρνανε επανω (δεν θα σου καπνισει η σομπα οταν ειναι κλειστη η πορτα αλλα αν ανοιξεις να βαλεις ξυλά και φυσαει πολυ εξω μπορει .)

δεν σου λεω οτι δεν θα δουλεψει με ταφ αλλα μιας και καλοκαιριαζει και δεν σε πιεζει ο χρονος φτιαξε κατι σωστο , σχεδιασε το σωστα, ωστε να μην ασχολεισε μετα.

επισης να ξερεις οτι τα απλα μπουρια που πουλανε στα χρωματοπωλεια ειναι πολυ ψιλα σε παχος και μετα απο 1-2 χρονια θελουν αλλαγη (ειδικα σε ενεργειακες σομπες που καινε σε μεγαλες θερμοκρασιες και εχουν μεγαλη θερμοκρασια στα καυσαερια.

οσον αφορα την διαφορα θερμοκρασιας και το μωρο.

εμενα παιδια η μικρη μου γεννηθηκε 1 δεκεμβρη και εφαγε ολο τον σκληρο χειμωνα στους πρωτους μηνες.

οσοι ειναι απο αττικη ξερουν τι καιρο ειχε κοντα στα χριστουγεννα κτλ.

ειλικρινα τωρα ειναι 5 μηνων και το μωρο δεν εχει κανει ουτε κιχ. (φτου να μην το ματιασω)

επισης σε ασχετο χρονο πριν κατι μερες σκεφτομουν οτι τον χειμωνα που μας περασε δεν μπουκωσα ουτε μια φορα οπως και οι γυναικα μου ενω παλαια ξυπναγαμε και με ψιλομπουκωμενοι μυτη.

δεν λεω οτι αυτο θα ισχυει σε ολους αλλα εγω εχω καλη εμπειρια σχετικα με την σομπα αν και ειναι η πρωτη χρονια που την δουλεψα.

ουτε με το μωρο ειχα προβλημα ουτε με κατι αλλο.

θα σας πω ομως και τι πρεπει να προσεχετε μιας και αυτα τα εμαθα με την χρηση τις σομπας.

καταρχην τα ξυλα που αγοραζουμε πρεπει να ειναι στεγνα.

οταν λεμε στεγνα εννοουμε να μην ειναι φρεσκοκομμενα.

νωπα απο υγρασια εξωτερικη δεν μας πειραζει αλλα δεν πρεπει να ειναι φρεσκα.

αν τα ξυλα ειναι νωπα θα σας βρωμισουν το μπουρι πολυ ευκολα και δεν θα βγαζουν τα ξυλα αρκετη ζεστη.

αυτο γινεται γιατι η θερμοκρασια της φλογας καταναλωνεται ωστε να εξατμιση το νερο στο ξυλο (που πιστεψτε με ειναι αρκετο σε καθε κουτσουρο) και φευγει απο την καμιναδα.

κοιταμε τα ξυλα να μην εχουν φρεσκο φλοιο εξωτερικα και στο κεντρο να εχουν κανει ρωγμες απο μονα τους .

το καλυτερο για εμενα ειναι η οξια και η ελια.

πευκο τριτο αλλα ποιο ευκολο στο αναμα καλη φωτια και ζεστη και φτηνο σε σχεση με τα αλλα.

δρυς δεν το προτιμω γιατι ειναι πολυ βαρυ ξυλο και θελει και καποιο αλλο (οξια η πευκο ωστε να καει σωστα.)

επισης οταν δουλευετε ενεργειακη σομπα και αφου ζεσταθει μην κλεινετε τελειως τον αερα και την δουλευετε ετσι γιατι κανει ατελη καυση και θα σας μαζευει μαυριλα στο μπουρι ειδικα αμα το ξυλο ειναι νωπο.

παντα βαζουμε σωστα τα ξυλα στην αρχη ωστε να τα αναψουμε (βαζουμε και λιγα μικρα ωστε να παρουν ευκολα και να ξεκινησουν την φωτια)

γιατι αν δεν αναψει με την πρωτη και καπνιζει το ξυλο μεσα και ανοιξετε το πορτακινα την ξανα αναψετε λογικο ειναι να καπνισει.

επισης αν εχετε σομπα ιδιου τυπου με την δικια μου (ορθια με μεγαλη κεντρικη πορτα) παντα βαζουμε ξυλα αφου καουν τα πρωτα και μεινει θρακα.

αν ανοιξετε την ωρα που καιει φλογα θα χαλασετε την ροη του αερα και θα καπνισει.

θα δω μηπως φτιαξω κανενα βιντεακι να βαλω στο youtube με μερικες συμβουλες .

ελπιζω να βοηθησα.

Παλιά 16-09-11, 21:35   #58
karasls

karasls ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω εχω αγορασει μια thorma fallun με αποδοση 82.3% ειναι δηλαδη ενεργειακης κλασης Α++ και τα καυσαερια που βγαζει δεν εχουν σχεση με τζακια κτλ.

καιει γυρω στο 1μισο κιλο ξυλο την ωρα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι λιγοτερο μιας και το καρβουνο που μενει απο το ξυλο διατηρει την θερμοκρασια για αρκετη ωρα μετα.

τα ξυλα παιζουν σε τιμες γυρω στα 160 ευρω ο τονος που αν το υπολογισετε με 2 κιλα την ωρα ξυλο ειναι

0,16λεπτα του ευρω χ2ωρες0,32 λεπτα την ωρα επι 15 ωρες την ημερα= 4,8 ευρω την ημερα!!!

Αγαπητέ Tyfeona δεν είδα να αναφέρεις τι χώρο ζεσταίνεις με αυτές τις αποδόσεις. Τετραγωνικά σπιτιού ας πούμε.
Ευχαριστώ.
Ο χρήστης karasls δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-11, 22:24   #59
annagrig1980

annagrig1980 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Tyfeona τοσο πολλα εχει ο τονος στην Αθηνα; Για τι ξυλο μιλας;
Στη Β. Ελλαδα ξεκιναει με 90 χυμα, ενω η παλετα εχει 100 η οξια και 110-120 ο μεσες. Η κουμπαρα μου πηρε ξυλοσομπα με φουρνο που συνδεεται με τον καυστηρα και σωθηκε. Κι'εμεις το σκεφτομαστε.
Ο χρήστης annagrig1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-11, 10:05   #60
lahano

lahano ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλησπερα σε ολες και ολους.

ειδα το ποστ αυτο και ειπα να μοιραστω μερικα πραγματα σχετικα με τις ξυλοσομπες μιας και εβαλα προσφατα μια.

καταρχην οταν ολοι ακουμε ξυλοσομπα εχω στο μυαλο μας τις παλιες μαντεμενιες ξυλοσομπες τις γιαγιας.

ευτηχως τα πραγματα εχουν εξελιχθει απο τοτε αρκετα και οι σημερινες ξυλοσομπες δεν εχουν σχεση με τις παλαιοτερες.

οι διαφορες που υπαρχουν κυριως στις νεες ξυλοσομπες (εκτος απο τις αισθητικες) ειναι και ενεργειακες μιας και αρκετες εχουν συστηματα δευτερογενους καυσεως το οποιο καιει τα αερια που βγαζει το ξυλο με αποτελεσμα και να εκμεταλευεται τα ξυλα καλυτερα (καιει λιγοτερα) και να βγαζει σημαντικα λιγοτερο καπνο απο την καμιναδα.

ζεσταινει ανετα ενα μεσαιο σπιτι αρκει να τοποθετηθει καπου στο κεντρο , σιγουρα στο μερος που περναει τον περισσοτερο χρονο η οικογενεια σας , και το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να εχετε τις εσωτερικες πορτες των δωματιων ανοιχτες ωστε να διαχεεται ο θερμος αερας σε ολα τα δωματια.

συνηθως αυτες οι σομπες συνοδευονται απο εναν βαθμο αποδοσης 67% κτλ.

εγω εχω αγορασει μια thorma fallun με αποδοση 82.3% ειναι δηλαδη ενεργειακης κλασης Α++ και τα καυσαερια που βγαζει δεν εχουν σχεση με τζακια κτλ.

καιει γυρω στο 1μισο κιλο ξυλο την ωρα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι λιγοτερο μιας και το καρβουνο που μενει απο το ξυλο διατηρει την θερμοκρασια για αρκετη ωρα μετα.

τα ξυλα παιζουν σε τιμες γυρω στα 160 ευρω ο τονος που αν το υπολογισετε με 2 κιλα την ωρα ξυλο ειναι

0,16λεπτα του ευρω χ2ωρες0,32 λεπτα την ωρα επι 15 ωρες την ημερα= 4,8 ευρω την ημερα!!!

δεν καπνιζουνε μεσα στο σπιτι και ειναι ποιο καθαρες απο τζακι μιας και κλεινουν τελειως με την πορτα και το τζαμι που εχουν και εχουν σκαφακι για τις σταχτες.

εχουν διπλο τοιχωμα για ζεσταινουν τον αερα και να μπορεις να κατσεις διπλα τους χωρις να καιγεσαι.

δεν εχουν σχεση με τα παραδοσιακα τζακια που ζεσταινετε το πρωσοπο σου κι η πλατη σου παγωνει.
καμμια σχεση.

ενα παραδοσιακο τζακι εχει αποδοση 8% ενω μια ξυλοσομπα ενεργειακη τουλαχιστον 70% δηλαδη μπορει να ζεστανει οσο 6 αντοιστιχα τζακια με τα ιδια ξυλα.

δεν καινε οπως τα παραδοσιακα τζακια γιατι εχουν διακοπτη που ελεγχετε την καυση.

ενω παραδοσιακο τζακι μπορει να καψει μεχρι και 7 τονους σε μια σεζον.

αυτες οι σομπες 2μιση τονους το πολυ και μιλαμε για βαρυ χειμωνα.

τα αρνητικα ειναι οτι δεν μπορεις να ζεσταινεις νερο για μπανιο κτλ .
και οτι τα ξυλα που θα αγορασετε θα πρεπει να ειναι σε μικρο μεγεθος
30 εκατοστα περιπου μακρος (αν ζητησετε για σομπα απο τον ξυλεμπορα θα εχει)

παντως το να το βαλεις παραλληλα με το καλοριφερ (δηλαδη να υπαρχει καλοριφερ το οποιο θα αναβει και η ξυλοσομπα να διατηρει για πολυ ωρα την θερμοκρασια ) θα σας γλυτωσει πολλα λεφτα απο το πετρελαιο μιας και το καλοριφερ θα αναβει πολυ λιγοτερο (για να μην πω καθολου)

προσωπικα πριν την παρω και η γυναικα μου αλλα και τα κοντινα συγγενικα προσωπα ειχαν αμφιβολιες αλλα πιστεψτε τωρα αρεσει σε ολους για να μην πω οτι το σκεφτονται και αυτοι.

εγω εχω παρει αυτην εδω
http://ruprom-image.s3.amazonaws.com...0_h640_3_1.jpg

η οποια ειναι η καλυτερη που μπορειτε να βρειτε στην ελλαδα με λογικα λεφτα 700 ευρω αλλιως υπαρχουν εταιρειες που για καλη ποιοτητα θα σας ζητησουν μεχρι και 2000 ευρω!!!

υπαρχουν και αρκετες φτηνες 200 εως 600 ευρω αλλα δυσκολα θα βρειτε καλη ποιοτητα σε αυτη την τιμη.

εγω το εψαξα παρα πολυ και κατεληξα σε αυτην.

υπαρχουν και ισπανικες με φουρνο οι οποιες εχουν συστημα το οποιο βγαζει την μυρωδια του φαγητου απο το μπουρι με αποτελεσμα να μην μυριζει το δωματιο .

επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα με τιμες κτλ

εχω καταληξει σε καποιες εταιρειες.

αν οντως ενδιαφερεστε μπορω να σας γραψω ποιες προτεινω αλλα και μαγαζι ωστε να τις παρετε φτηνα γιατι η τιμες διαφοροποιουνται σημαντικα απο καταστημα σε καταστημα δυστηχως.

επισης να αναφερω οτι δεν ειμαι εμπορος ουτε εχω καποιο κερδος απο ολες τις παραπανω πληροφοριες που σας εδωσα.

απλα αναφερω την εμπειρια μου .
Καλημέρα
Ενδιαφέρον το αρθρο σου. Θα μπορουσα να έχω την λίστα με τις ξυλοσομπες που προτείνεις?

Ευχαριστώ
Ο χρήστης lahano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-11, 02:49   #61
Alex1_111

Alex1_111 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ενεργιακες ξυλοσομπες

Εξαιρετινες συμβουλες φιλε μου! Η σομπα σου ειναι χαρμα!
Μπορεις να μου εμπειστευτεις απο που την αγορασες?
Ο χρήστης Alex1_111 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-11, 01:55   #62
poukis

Το avatar του χρήστη poukis

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου!!!
poukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για να βγάλεις το μπουρί στο πλάι της οικοδομής χρειάζετε άδεια?τι γίνετε με αυτά τα θέματα έχει κανείς γνώση?
Παλιά 30-09-11, 14:20   #63
doraz

doraz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδη ψάχνω και εγω για σομπα, ξέρει κανενας να μου προτεινει.... ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Η ΜΑΝΤΕΜΙ... δεν μπορω ν αποφασισω και δεν εχω καταλάβει και την διαφορά τους
Ο χρήστης doraz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-11, 23:27   #64
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σκέφτηκα να βάλω λέβητα πελετ αρχικά αλά ακριβός κορίτσια με τα εργατικά ήθελα ένα 5000χιλιαρο συν τα πελετ ….
και δεν είναι δικό μου το σπίτι νοικιάζω μια ανακαινισμένη μονοκατοικία 120 -130 τετραγωνικά που να την ζεστάνω ικανοποιητικά με πετρέλαιο θα χρειαστώ 4 τόνους κατέληξα στην λύση ξυλοκοπάς με μποιλερ που να συνδέετε στα καλοριφέρ ευτυχώς υπάρχει υποδοχή για ξυλοσόμπα μιας κ το σπίτι παλαιοτέρα ζεσταινόταν με ξυλοσομπα...

η σόμπα που σκεφτομαι να πάρω είναι αυτην εδώ στα 500 ευρω
http://www.greekstoves.com/T36.html

έχει κάνει κάποιο άλλη παρόμοια εγκατάσταση ?

είναι αποδοτική θα ζεσταθούμε
Παλιά 03-10-11, 09:54   #65
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άμα γράψω φίλε το Μαγαζι ξέρεις τι έχω να ακούσω μετά;

Akyro τωρα ειδα οτι γραφεις το μαγαζί πιο κάτω!

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-11, 12:53   #66
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γράφω για να παρακολουθώ..!!!
Παλιά 03-10-11, 14:17   #67
ada9

ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μαμαλευτερακι Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σκέφτηκα να βάλω λέβητα πελετ αρχικά αλά ακριβός κορίτσια με τα εργατικά ήθελα ένα 5000χιλιαρο συν τα πελετ ….
και δεν είναι δικό μου το σπίτι νοικιάζω μια ανακαινισμένη μονοκατοικία 120 -130 τετραγωνικά που να την ζεστάνω ικανοποιητικά με πετρέλαιο θα χρειαστώ 4 τόνους κατέληξα στην λύση ξυλοκοπάς με μποιλερ που να συνδέετε στα καλοριφέρ ευτυχώς υπάρχει υποδοχή για ξυλοσόμπα μιας κ το σπίτι παλαιοτέρα ζεσταινόταν με ξυλοσομπα...

Aν τη βάλεις πες μας τα αποτελέσματα!Αυτό που με προβληματίζει είναι που όταν την ανάβεις βγάζει καπνό (κατι τετοιο διαβασα στις οδηγίες)
Την είδατε απο κοντά?Στο μαγαζί τι σας είπαν????

Παλιά 03-10-11, 16:47   #68
μαμαλευτερακι

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ada9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν τη βάλεις πες μας τα αποτελέσματα!Αυτό που με προβληματίζει είναι που όταν την ανάβεις βγάζει καπνό (κατι τετοιο διαβασα στις οδηγίες)
σημερα ηρθε απο εδω ο τεχνικοσ ειδε τον χωρο κ με ολλα τα υλικα χωρισ εγρατικα 1000 μαζι με την σομπα θα αμσ βγει αντε να δουμε θα ζασταθουμε ?
Παλιά 03-10-11, 16:58   #69
ada9

ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
σημερα ηρθε απο εδω ο τεχνικοσ ειδε τον χωρο κ με ολλα τα υλικα χωρισ εγρατικα 1000 μαζι με την σομπα θα αμσ βγει αντε να δουμε θα ζασταθουμε ?
Τόοοοοσα πολλάαααααα???????500 ευρώ επιπλέον υλικά???και τα εργατικά?

Παλιά 03-10-11, 17:04   #70
μαμαλευτερακι

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τόοοοοσα πολλάαααααα???????500 ευρώ επιπλέον υλικά???και τα εργατικά?
κιτα εμεισ δεν ειναι ατομικο κ πρεπει ν γινει θα χρειαστουν διαφορα εσεισ εχετε ατομικο λεβιτα ?
Παλιά 05-10-11, 10:33   #71
tyfeonas

tyfeonas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annagrig1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη Β. Ελλαδα ξεκιναει με 90 χυμα, ενω η παλετα εχει 100 η οξια και 110-120 ο μεσες. Η κουμπαρα μου πηρε ξυλοσομπα με φουρνο που συνδεεται με τον καυστηρα και σωθηκε. Κι'εμεις το σκεφτομαστε.

φιλε μου δεν ειναι μεγαλο το σπιτι , γυρω στα 80τετραγωνικα αλλα ειναι χωρις μονωση και εχει ψηλο ταβανι απο την μια μερια (κεραμοσκεπη) 4 μετρα σχεδον που το κανει να εχει πολλα κυβικα να ζεστανει η σομπα.

αν προσεξετε το τι γραφουν οι σομπε θα δειτε οτι λενε κυβικα οχι τετραγωνικα για την αποδοση τους.
Παλιά 05-10-11, 10:35   #72
tyfeonas

tyfeonas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lahano Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Ενδιαφέρον το αρθρο σου. Θα μπορουσα να έχω την λίστα με τις ξυλοσομπες που προτείνεις?

Ευχαριστώ
\

δεν προτεινω καποιες συγκεκριμενες.

οτι σου φτανει η τσεπη σου και το γουστο σου.

απλα με καλο ψαξιμο θα δεις οτι με ιδια λεφτα μπορει να παρεις κατι καλυτερο μετα απο παζαρι κτλ.
Παλιά 05-10-11, 10:37   #73
tyfeonas

tyfeonas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
θελει αρκετη δουλεια με το υδραυλικο κομματι.
Παλιά 05-10-11, 10:55   #74
tyfeonas

tyfeonas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παιδια βαζω φωτογραφιες απο το τζακι του κολλητου μου.

ειναι απλο μαντεμενιο με πορτα.

επειδη λοιπον ηθελε περισσοτερη αποδοση απο το τζακι ωστε να ζεστανει το σαλονι του ψαχτηκαμε και βρηκαμε κατι θερμοσυλλεκτες που μπαινουν στο τζακι αντι για μπουρι και εχουν διπλο τοιχωμα με 2 εξοδους και μια εισοδο.

βαζοντας ενα ηλεκτρικο βεντιλατερ λοιπον πεταμε αερα απο τον χωρο μεσα στον θερμοσυλλεκτη και βγαζει απο τις δυο εξοδους ζεστο.

ουσιαστικα μετατρεψαμε ενα απλο μαντεμενιο τζακι σε αεροθερμο.

με καλο ψαξιμο σε μαγαζια βρηκαμε καλες τιμες και μια δοκιμη που καναμε εδειξε οτι θα ζεσταινει αρκετα.

βαζω φωτογραφιες γιατι με αυτον τον τροπο μπορεις να θερμανεις και διπλανα δωματια (ενα η δυο το πολυ) με το τζακι .

η τιμες επαιζαν παρα πολυ.

τον θερμοσυλεκτη που ειναι inox μας τον ειπαν απο 150 ευρω και καταληξαμε να τον παρουμε με 75 ευρω και καλυτερο κατασκευαστικα απο τον ακριβο.

το μοτερ επαιζε απο 150 ευρω απο καταστημα ηλεκτρολογικων με απλο ροοστατη για να ρυθμιζει στροφες και τελικα το πηραμε 110 ευρω με ψηφιακο ροοστατη που εχει και θερμομετρο για να ανοιγει οταν βλεπει ζεστο αερα και να σβηνει μονο του οταν το τζακι θα εχει σβησει.

γενικα παιδια μην ακουτε ενα μαστορα μονο .

ψαχτειτε και ρωτηστε σε αρκετους και προπαντων μην βιαζεστε.

αυτο το τζακι που θα δειτε στις πρωτες φωτογραφιες το ειχε φτιαξει τζακας και η γυψοσανιδα μεσα δεν ειχε ουτε μονωση . με τον καιρο θα ανοιγε , θα εκανε ρωγμες .

και φεραμε φιλο γυψοσανιδα και δειτε μονωση που εχει κανει , με αστειο κοστος (πετροβαμβακα) και δεν ειναι η δουλεια του τα τζακια.....

δειτε το τζακι οπως ηταν πριν.

μεσα

και δειτε πως το κανουμε τωρα.

εγω με τον φιλο που εχει το σπιτι ψαξαμε το θεμα θερμοσυλλεκτη , μοτερ , περσιδες (που ειναι πατεντα ουσιαστικα) και ολη την δουλεια την κανει ο γυψοσανιδας και ο ηλεκτρολογος που συνδεσε το μοτερ.

Παλιά 05-10-11, 11:58   #75
annagrig1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κ... κατέληξα στην λύση ξυλοκοπάς με μποιλερ που να συνδέετε στα καλοριφέρ ευτυχώς υπάρχει υποδοχή για ξυλοσόμπα μιας κ το σπίτι παλαιοτέρα ζεσταινόταν με ξυλοσομπα...

Παράθεση:
Παράθεση:

Λοιπον, κοριτσια, παραπανω σας εγραψα οτι ειχε βαλει μια φιλη μου και ηταν υπερευχαριστημενη.
Τα βαλαμε κατω και αποφασισαμε και το κανουμε κι'εμεις.
Πηραμε ξυλοσομπα που συνδεεται με το καλοριφερ και πηγε μαζι με τα εργατικα ενα χιλιαρικο. Το σπιτι ειναι πολυ μεγαλο αλλα ευελπιστω να μπορει να ζεσταθει. Μενω και στην Καβαλα και εχουμε πολλη υγρασια.
Δε συζηταω για αποσβεση μιας και ο τονος φετος θα ξεκινησει με 900+ ευρω, οποτε η διαφορα θα καλυφθει αμεσως. Ο τονος σε παλετα και οχι χυμα, (ωστε να πιανουν λιγο χωρο και να μην εχουμε βρωμια) μας κοστισε 100 & 110 ευρω για δυο διαφορετικα ειδη ξυλων (το ενα καιγεται γρηγορα και δινει φλογα, το αλλο ξεκιναει δυσκολα αλλα διαρκει πολυ)
Παντως η φιλη μας εχει 170 τ.μ. σπιτι και οσες φορες πηγα τον χειμωνα ηταν παντα ζεστο.
Θα τα ξαναπουμε τον χειμωνα (που εδω ειναι πολυ κοντα )
Παλιά 05-10-11, 13:40   #76
μαμαλευτερακι

Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπον, κοριτσια, παραπανω σας εγραψα οτι ειχε βαλει μια φιλη μου και ηταν υπερευχαριστημενη.
Τα βαλαμε κατω και αποφασισαμε και το κανουμε κι'εμεις.
Πηραμε ξυλοσομπα που συνδεεται με το καλοριφερ και πηγε μαζι με τα εργατικα ενα χιλιαρικο. Το σπιτι ειναι πολυ μεγαλο αλλα ευελπιστω να μπορει να ζεσταθει. Μενω και στην Καβαλα και εχουμε πολλη υγρασια.
Δε συζηταω για αποσβεση μιας και ο τονος φετος θα ξεκινησει με 900+ ευρω, οποτε η διαφορα θα καλυφθει αμεσως. Ο τονος σε παλετα και οχι χυμα, (ωστε να πιανουν λιγο χωρο και να μην εχουμε βρωμια) μας κοστισε 100 & 110 ευρω για δυο διαφορετικα ειδη ξυλων (το ενα καιγεται γρηγορα και δινει φλογα, το αλλο ξεκιναει δυσκολα αλλα διαρκει πολυ)
Παντως η φιλη μας εχει 170 τ.μ. σπιτι και οσες φορες πηγα τον χειμωνα ηταν παντα ζεστο.
Θα τα ξαναπουμε τον χειμωνα (που εδω ειναι πολυ κοντα )
καλημερα ποια σομπα πηρατε εσεισ ? μπορεισ αν μου πειστο μοντελο κ απο που ? γιατι ειμαι ακομη στην ερευνα αγορασ ευχαριστω
Παλιά 05-10-11, 14:37   #77
annagrig1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
φιλε μου δεν ειναι μεγαλο το σπιτι , γυρω στα 80τετραγωνικα αλλα ειναι χωρις μονωση και εχει ψηλο ταβανι απο την μια μερια (κεραμοσκεπη) 4 μετρα σχεδον που το κανει να εχει πολλα κυβικα να ζεστανει η σομπα.

αν προσεξετε το τι γραφουν οι σομπε θα δειτε οτι λενε κυβικα οχι τετραγωνικα για την αποδοση τους.
Μαλλον σε καποιον αλλον ηθελες να απαντησεις, γιατι δε βγαινει νοημα απο τα δυο ποστ. Ετσι δεν ειναι; Ή κατι μου διαφευγει;
Παλιά 05-10-11, 14:39   #78
annagrig1980

Προεπιλογή

Μαμαλευτερακι
Μολις γυρισω σπιτι θα σου γραψω γιατι δε θυμαμαι μοντελο. Παντως απο ενα τοπικο καταστημα στην καβαλα. Στην ιδια τιμη περιπου με αυτη που λες να παρεις. Εκει που ειχε τρελη διαφορα, ηταν στα εργατικα!
Μας εδωσαν προσφορα για υλικα + εργατικα απο 300 εως 1200 ευρω!
Αναλογο με την τιμη ηταν και το τουπέ του εκάστοτε υδραυλικού!
Παλιά 05-10-11, 15:01   #79
vivi.

Το avatar του χρήστη vivi.

Περιοχή: θεσ/νικη
vivi. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA Εμφάνιση μηνυμάτων
γράφω για να παρακολουθώ..!!!

κι'εγω
Ο χρήστης vivi. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-11, 15:20   #80
μαμαλευτερακι

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μαμαλευτερακι
Μολις γυρισω σπιτι θα σου γραψω γιατι δε θυμαμαι μοντελο. Παντως απο ενα τοπικο καταστημα στην καβαλα. Στην ιδια τιμη περιπου με αυτη που λες να παρεις. Εκει που ειχε τρελη διαφορα, ηταν στα εργατικα!
Μας εδωσαν προσφορα για υλικα + εργατικα απο 300 εως 1200 ευρω!
Αναλογο με την τιμη ηταν και το τουπέ του εκάστοτε υδραυλικού!
χμμμμμμμμμμμμμμμ αυτο το καταλαβα κ εγω με τουσ υδραβλικους αυτο το σαιτ στην ελευθερουπολη καβαλα στο ειδα κ εγω κ οντοσ εχει πολυ λογικεσ τιμεσ εμεισ μαλων θα την παρουμε απο βουλγαρια βρεθικαν κατι ακρεσ ... δηλ τα υλικα 300 + 1200 το μερακοματο ?

η μαζι υλικα κ εργατικα ? χρεισιμοποιησατε κ καποια πραγματα απο τον παλιο λεβητα ? κυκλοφοριτι κτλ ?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές