Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-06-07, 21:35   #41
natassa

natassa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας.Εγω ειμαι καινουργια στο φορουμ και ειναι η πρωτη φορα που γραφω. Διαβαζοντας τα θεματα σας, προβληματιστηκα αν το συγκεκριμενο ζητημα της ελλειματικης προσοχης η ο αυτισμος εχουν γενετικη προδιαθεση η μπορει να συμβει ποιαδηποτε στιγμη στη ζωη ενος παιδιου? Ισως ειναι αφελης η ερωτηση η ηδη να εχει απαντηθει καπου αλλα ειναι πολλα τα θεματα και με ενα πιτσιρικο 3 χρονων δεν εχω πολυ χρονο για να μελετησω. Ευχαριστω εκ των προτερων
Ο χρήστης natassa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-06-07, 17:54   #42
almak

Το avatar του χρήστη almak

Περιοχή: Αχαρναί
almak ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην almak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natassa
Γεια σας.Εγω ειμαι καινουργια στο φορουμ και ειναι η πρωτη φορα που γραφω. Διαβαζοντας τα θεματα σας, προβληματιστηκα αν το συγκεκριμενο ζητημα της ελλειματικης προσοχης η ο αυτισμος εχουν γενετικη προδιαθεση η μπορει να συμβει ποιαδηποτε στιγμη στη ζωη ενος παιδιου? Ισως ειναι αφελης η ερωτηση η ηδη να εχει απαντηθει καπου αλλα ειναι πολλα τα θεματα και με ενα πιτσιρικο 3 χρονων δεν εχω πολυ χρονο για να μελετησω. Ευχαριστω εκ των προτερων
Toυλάχιστον όσον αφορά τον αυτισμό στατιστικά τίποτα δεν δείχνει κληρονομικότητα.
Κλινικά.....το χάος μιας και κανείς δεν ξέρει πώς που τι και γιατί συμβαίνει αυτό που συμβαίνει.
Ο αυτισμός είναι μια "ταμπέλα" που την κολλάς σε ένα παιδί του οποίου η συμπεριφορά συμπεριλαμβάνει έναν αριθμό Χ ιδιαιτεροτήτων , όπως επίσης όταν η συμπεριφορά του έχει έλειψη από έναν αριθμό Ψ ιδιαιτεροτήτων.
Ο αυτισμός εν ολίγης είναι " πιάσε το αυγό και κούρεψε το ".
Εφόσον λοιπόν όλα κρίνονται από την συμπεριφορά του παιδιού είναι λίγο δύσκολο να κρίνουμε αν γενιέται έτσι ή στην πορεία εμφανίζει αυτά που είχε προδιάθεση εκ γενετής ή ακόμη χειρότερα μήπως τα αποκτά στην πορεία

Τα κόκκινα αποτελούν προσωπική μου άποψη μέσα από την 10χρονη εμπειρία μου έχοντας ένα παιδί αυτιστικό.
Ο χρήστης almak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-07, 16:45   #43
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Διαβασα σήμερα ότι η διατροφή και τα χημικά πρόσθετα εχουν κατηγορηθεί για την αυξηση της συχνοτητας του Adhd. http://www.guardian.co.uk/food/story/0,,2163217,00.html
Σκόπευα μετά τον 6ο μηνα να αρχίσω τις έτοιμες κρέμες, αλλά μου φαίνεται μετά από όσα διάβασα να κανω τις κρέμες μόνη μου στο μουλτι με φρεσκα φρουτα και λαχανικά.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-07, 22:10   #44
ssidi

Περιοχή: Αιγαίο
ssidi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ssidi
Προεπιλογή

Κι εγώ γι αυτούς και άλλους λόγους ilonka δεν έχω δώσει καθόλου έτοιμες κρέμες στο παιδί.

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...
Ο χρήστης ssidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-07, 22:11   #45
κικη

κικη ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην κικη
Προεπιλογή διατροφη

Σε οτι site και να ψαξεις θα διαπιστωσεις πως ολα λιγο πολυ σε συμβουλευουν στα σπιτικες τροφες για τα μικρα μας.
Βασικα το adhd ειναι μια διαταραχη οπου τα παιδια γεννιουνται με αυτην δεν δημιουργειτε στην εξελιξη του αλλα παρολα αυτα και τα παιδια με φυσιολογικη αναπτυξη μπορουν να εχουν διαταραγμενη συμπεριφορα λογο κακης διατροφης
Παλιά 11-10-07, 00:27   #46
Αικατερίνη

Αικατερίνη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όντως, το ADHD δεν είναι επίκτητη διαταραχή, αλλά υπάρχει ήδη από τη γέννηση. Δεν μπορεί δηλαδή ούτε η διατροφή ούτε κάτι άλλο να την προκαλέσει, ενώ δεν υπήρχε.
Παρόλα αυτά, πράγματι, η διατροφή και τα χημικά έχουν κατηγορηθεί ότι αυξάνουν την υπερδραστηριότητα των παιδιών αυτών. Συγκεκριμένα, οι τεχνητές χρωστικές ουσίες, τα συντηρητικά ακόμη και η ζάχαρη θεωρούνται υπεύθυνα για την αύξηση της υπερκινητικότητας. Παρόλα αυτά, οι απαλλαγμένες από τις τοξικές ουσίες δίαιτες που ακολουθήθηκαν σε διάφορες έρευνες και πιλοτικά προγράμματα δυστυχώς δεν έφεραν τα αναμενόμενα αποτέλεσματα...
Πάντως, σίγουρα η αποφυγή των παραπάνω ουσιών καλό θα κάνει, κακό όχι!
Ο χρήστης Αικατερίνη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-07, 22:35   #47
EVA

EVA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κική γειά σου είμαι η εύα και είμαι πολύ λίγες μέρες στο site έχω ανοίξει ένα θέμα για μαθησιακές δυσκολίες για να μιλήσω για το παιδί μου σήμερα πρώτη φορά διάβασα το θέμα σου όλο από την αρχή το παιδί σου έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το γιό μου απο μικρό γιατί τώρα ο δικόσ μου είναι 10 χρονών πιο μικρός ήταν ακριβώς ίδιος εκτός τα αλλεργικά συμπτώματα.Εμένα μου έχουν διαγνώσει έλλειψη συνγκένρωσης σοβαρή απόσπαση προσοχής και υπέρκινητικότητα η οποία σιγά σιγά υποχωρει χωρίς θεραπείες χωρίς τίποτα .Εμας η διάγνωση έγινε στο δημόσιο και μείναμε μόνο στη διάγνωση και δυο συμβουλές που πήραμε μαζί μας. έτσι το παιδί μεγαλώνοντας αντιμετωπίζει μαθησιακές δυσκολίες και σκέφτομαι να το πάω σε ιδιωτικό κέντρο αξιολόγησης αλλά σκέφτομαι και το οικονομικό. σου εύχομαι ότι καλύτερα για τη κορούλα σου.
Ο χρήστης EVA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-07, 09:39   #48
κικη

κικη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αγαπητη Ευα σε ευχαριστω για τις καλες σου ευχες!
Αυτη τη στιγμη μετα απο ενα εντατικο προγραμμα(3 φορες την εβδομαδα εργοθεραπεια και συμβουλευτικη) μπορω να σου διαβεβαιωσω πως η υπερκινητικοτητα ανηκει στο παρελθον και η διασπαση της ειναι σε πολυ καλο δρομο. Ο στοχος του εργοθεραπευτης μας ηταν να μην αντιμετωπισουμε μαθησιακες δυσκολιες!!!...θα δουμε αν θα τα καταφερουμε τελικα, την εχει κανει μια τρομερη προετοιμασια και αυτη τη στιγμη εχει καλυψει ενα μεγαλο μερος της υλης πρωτης δημοτικου(τωρα παει νηπεια) με σκοπο να νοιωθει αυτοπεποιηθηση, σιγουρια και ικανοποιηση, να μην κουραζεται ευκολα κλπ οταν παει στο δημοτικο και να καταφερουμε να εχουμε μια ομαλη εξελιξη.
Απο προσωπικη μου πειρα θα σου συμβουλευα να κανετε θεραπειες , ποτε δεν ειναι αργα...οσο για το κοστος οντως ειναι προβλημα, αλλα και εκει υπαρχουν λυσεις.
Εγω μενω Θεσσαλονικη και τις δυο εργοθεραπειες τις κανουμε τελειως δωρεαν αλλα το κυριοτερο ειναι πως εχουμε ενα απο τους καλυτερους εργοθεραπευτες.
Διαβασα το ποστ σου και εχω καταλαβει τι ακριβως περνατε, νομιζω πως ειστε σε λαθος δρομο, αν το παιδι κουραζεται με τις δυο προτασεις που γραφει χρειαζεται οπωσδηποτε δουλεια απο ειδικο, αυτα τα παιδια εχουν συνηθως μεγαλο δεικτη νοημοσηνης απλως χρειαζονται την καταλληλη εκπαιδευση για να ξεμπλοκαρουν και να συνεχισουν.
Γνωριζω αρκετα πραγματα που για αρχη θα μπορουσαν να σε βοηθησουν αλλα ειναι δυσκολο μεσο ενος ποστ, θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα με το τηλεφωνο μου, μπορεις να επικοινωνησεις μαζι μου οποτε θες.
Παλιά 01-11-07, 12:26   #49
ΧΡΗΣΤΟΣ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΧΡΗΣΤΟΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπραβο Κικη. Ωραια νεα. Πολυ χαρηκα. Ολα να πανε καλα και να χετε παντα προοδο.
Ο χρήστης ΧΡΗΣΤΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-07, 15:14   #50
κικη

κικη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω χρηστο! δοξα σοι ο θεος ειμαστε πολυ καλα και αποψυ υγειας(αλλεργιες) το παλευουμε καλα και γενικως μακαρι να ειμαστε παντα ετσι...το ιδιο ευχομαι και για εσας.
Παλιά 14-12-07, 15:08   #51
GEORGIA.CY

Περιοχή: ΛΕΜΕΣΟΣ
GEORGIA.CY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παιδιά συγνώμη!
Πρώτη φορά βλέπω αυτό το ποστ και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.
Κική μου σου εύχομαι να ολοκληρώσετε τη θεραπεία με 100% επιτυχία.

Για να καταλάβω. Ποιά η διαφορά του adhd με την Αισθητηριακή Ολοκλήρωση και την ελληματική προσοχή??

Σε ρωτώ γιατί μόλις χθες η λογοθεραπεύτρια της κόρης μου, μου έδωσε ένα ερωτηματολόγιο(1 για μένα και 1 για τη δασκάλα της) για να συμπληρώσω γιατί πρόσεξε στις συνεδριάσεις κάποιες συμπεριφορές που αν έχει στις 3 απο τις 5 κατηγορίες πρόβλημα, θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση για Αισθητηριακή Ολοκλήρωση. Η Άννη μου είναι 5μιση.

Απο χθες μπαίνω σε διάφορα site αλλά πιστεύω ότι απέχουμε πολύ απο αυτό. Όμως εκτίμησα το ενδιαφέρον της πέρα από τη λογοθεραπεία.

Τί ποσοστά επιτυχίας σου δίνει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Ο χρήστης GEORGIA.CY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-07, 22:56   #52
κικη

κικη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητη Γεωργια, καταρχην αυτο που πρεπει εξαρχης να καταλαβεις αυτου του τυπου οι ορολογιες υπερκινητικοτητα, ελλειματικη προσοχη και αισθητηριακη ολοκληρωση ειναι πολυ αμεσα συνδεδεμενα οπως και με πολλες αλλες αναπτυξιακες διαταραχες οπως αυτισμο, δυσπραξια κλπ.
Αυτο που συνηθως λεγεται απο τους ειδικους ειναι πως η υπερκινητικοτητα σημαινει ενα παιδι δεν μπορει να σταθει ουτε ενα λεπτο ακινητο, νευρικο και ζωηρο περα του συνηθες, ελλειματικη προσοχη σημαινει πως λογο της μεγαλης υπερκινητικοτητας δεν μπορει να συγκεντρωθει να παιξει ουτε πεντε λεπτα με ενα παιχνιδι, τωρα οσο αναφορα την αισθητηριακη ολοκληρωση αν θες την προσωπικη μου αποψη ειναι αυτο που συνηθως ειναι η πραγματικη αιτια της υπαρξης του adhd, μπορεις βεβαια να το δεις και απο αλλη οπτικη γωνια και να πεις πως το αυγο κανει την κοτα ή κοτα το αυγο!
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για τον ορο της αισθητηριακης ολοκληρωσης αλλα και adhd ριξε μια ματια στο blog μου ισως σε βοηθησει να κατανοησεις καλυτερα καποιες εννοιες http://dyspraxia-odyseia.blogspot.com/ για την αισθητηριακη ριξε μια ματια εδω http://dyspraxia-odyseia.blogspot.co...g-post_20.html,
http://dyspraxia-odyseia.blogspot.co...g-post_11.html,
http://dyspraxia-odyseia.blogspot.co...g-post_09.html
ευχομαι να βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις, αν παλι κατι δεν σε καλυψει μπορεις να ρωτησεις οτι θες!
Παλιά 20-12-07, 09:42   #53
GEORGIA.CY

Περιοχή: ΛΕΜΕΣΟΣ
GEORGIA.CY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κική μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Το site ήταν πολύ ενδιαφέρον και έμαθα αρκετά πράγματα.

Σήμερα θα δώσω στη λογοθεραπεύτρια το ερωτηματολόγιο και για τα δύο μου τα παιδιά συμπληρωμένα από τις δασκάλες τους και από μένα.
Έτσι βλέποντας τα θα μου πει αν χρειάζεται να αξιολογηθούν.

Πάντως η δασκάλα της μικρής μου έδωσε το ερωτηματολόγιο κενό λέγοντας μου ότι κάποια πράγματα είναι αναμενόμενα στην ηλικία της και ότι η φιλοσοφία του σχολείου είναι να μη ταπελώνουμε τα παιδιά. Αν πρόσεχε κάτι ιδιαίτερα έντονο θα μου το έλεγε αμέσως.

Η δασκάλα του μεγάλου (Α Δημοτικού) αντί να απαντά στις ερωτήσεις έγραψε σχόλια του τύπου ( όταν βάζει το δάκτυλο στο στόμα και του λέω ιδιαιτέρως να το βγάλει μου απαντά εμένα έτσι μου αρέσει!!)
Αμφιβάλλω αν αυτή η δασκάλα έχει ακούσει ποτέ τους όρους που προαναφέραμε αν και νομίζω ότι αυτού του είδους τα ερωτηματολόγια πρέπει το υπουργείο να τα εφάρμοζει υποχρεωτικά σε όλα τα παιδάκια της Α τάξης. Έτσι θα βοηθούσαμε όλοι τα μικροποροβλήματα να ξεπεραστούν στην ώρα τους και τα παιδάκια μας να είναι πιο ευτυχισμένα και με αυτοπεποίθηση.

Ας μην ξεχνάμε ότι πάρα πολλοί γονείς δεν ασχολούνται τόσο πολύ όπως εμείς με αυτά τα θέματα. Οι περισσότεροι έχουν άγνοια και το εύκολο είναι να τα ταπελλώνουν. Είναι ζωηρός, είναι ατίθασος, ανηπάκουος κ.λ.π ενώ στις περισσότερες φορές κρύβονται μεγάλα μυστικά πίσω από κάθε αντίδραση. Το κλειδάκι όλοι το έχουμε. Έχουμε όμως όλοι τη τόλμη να ανοίξουμε το κουτί; Ή φοβόμαστε να δούμε τί έχει μέσα;
Ο χρήστης GEORGIA.CY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-08, 18:22   #54
ελισαβετ

Το avatar του χρήστη ελισαβετ

Περιοχή: ανατολικη αττικη
ελισαβετ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν αντεχω αλλοοοοοο ποιος μπορει να με καταλαβει εχω φτασει στα ορια μου αλλο δεν μπορωωωωωωωωωωωωωω γραφω με πολυ πονο ψυχης αυτη τη στιγμηηηη,δεν ειμαι καλα το νιωθω.Γιατι να συμβαινει αυτο.Ογιος μου ειναι 10 χρμ απο 3 χρν τον τρεχω παντου γιατρους,εξετασεις παιδοψυχολογους λογοθεραπειες εργοθεραπειες φαρμακα βαρεθηκαααααααα και δεν γινετε απολυτως τπτ.Εχει διασπαση προσοχης κα υπερκινητικοτητα ολος ο κοσμος μου κανει παραπονα στοσχολειο χρονιαααα τωρα οι δασκαλες τα παιδια δεν αντεχω.Φωναζει ,βριζει ,γκρινιαζει σαν μωρο και ειναι 10 χρν δεν παρακολουθει τη δασκαλα ,δεν διαβαζει ενοχλει τα παιδια στην ταξη δεν καθεται στο καθισμα γυρναει σα σβουρα.Μου ειπε η δασκαλα του οτι εχει φτασει στα ορια της και δεν ξερει τι να τον κανει της ειπα και εγω οτι δεν ξερω και γω τι να κανω .Η δασκαλα που του εχω στο σπιτι εχει τρελλαθει και αυτη οποτε ερχετε τη διωχνει και της λεει βαριεμαι δεν θελω να κανω μαθημα .Και διερωτομαι μετα απο ολα αυτα τι κακο εχω κανει και το πληρωνω ετσι εχω προσπαθησει πολυ με τα παιδια μου και δεν ξερω τι παει στραβα εχω σκεφτει να τα παρατησω ολα να εξαφανιστω δεν αντεχω εχω αρρωστησει τρεχω σους γιατρους και δεν ξερω τι εχω.Τι να κανωωωωωωωωωω Και οι γιατροι δεν ξερουν και αυτοι καλα καλα να με καθοδηγησουν μου φαινεται ολοι πειραματα κανουν.ΣΥΓΝΩΜΗΗΗΗΗ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ
Παλιά 20-02-08, 18:42   #55
ελισαβετ

ελισαβετ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ.....................................«Μερικοί υποστηρίζουν ότι το σύνδρομο αυτό δεν υπάρχει, αλλά πιστέψτε με, υπάρχει. Υπάρχουν πολλές μεταφορές για να το περιγράψει κανείς. Είναι σαν να οδηγείς συνέχεια στην βροχή με χαλασμένους υαλοκαθαριστήρες. Τα πάντα είναι σαν μουτζουρωμένα και θολά και είναι πάρα πολύ εκνευριστικό το ότι δεν μπορείς να δεις καλά. Είναι σαν να ακούς έναν ραδιοφωνικό σταθμό γεμάτο παράσιτα και να πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να καταλάβεις τι λέγεται. Ή είναι σαν να προσπαθείς να φτιάξεις ένα σπίτι από τραπουλόχαρτα σε μία καταιγίδα.

Με λίγα λόγια είναι σαν να είσαι υπερ-φορτισμένος όλη την ώρα. Σου έρχεται μία ιδέα και πρέπει να την εφαρμόσεις εκείνη την στιγμής αλλά πριν καν φτάσεις στη μέση σου έρχεται μία άλλη ιδέα και φυσικά μετά από λίγο έχεις μία άλλη ιδέα που θα διακόψει την δεύτερη κ.ο.κ. και σε λίγο όλοι σε αποκαλούν ανοργάνωτο και αυθόρμητο και ένα σωρό αγενείς λέξεις οι οποίες χάνουν εντελώς την ουσία. Επειδή στ’ αλήθεια προσπαθείς πάρα πολύ. Απλώς είναι σαν κάτι το αόρατο να σε εμποδίζει από το να τελειώσεις το οτιδήποτε.

Εκτός αυτού ξεχειλίζεις όλη την ώρα. Κουνάς τα δάχτυλα σου, το πόδι σου. Μουρμουρίζεις ένα τραγούδι, κοιτάς εδώ, κοιτάς εκεί, ξύνεσαι, απλώνεσαι και οι άνθρωποι νομίζουν ότι δεν τους προσέχεις ή ότι βαριέσαι αλλά το μόνο που κάνεις είναι να διώχνεις την ενέργεια σου ώστε να μπορέσεις να προσέξεις. Μπορώ να προσέξω πολύ καλύτερα όταν μιλάω και περπατάω ή όταν ακούω μουσική ή όταν είμαι σε ένα γεμάτο δωμάτιο γεμάτο φασαρία παρότι όταν όλα είναι ακίνητα και επικρατεί απόλυτη ησυχία. Θεέ μου φύλαξε με από τις βιβλιοθήκες! Ο μόνος λόγος που δεν τρελαίνομαι εκεί μέσα είναι γιατί υπάρχει ένα συνεχής καθησυχαστικός θόρυβος από άτομα με ADHD.

Τέλος πάντων, στα μουσεία βλέπω λίγο από εκείνο, λίγο από αυτό, τρέχω από εδώ, τρέχω από εκεί. Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει η τέχνη. Λατρεύω την τέχνη. Μερικές φορές όμως μπορεί να κοιτάω έναν πίνακα για ώρες. Γίνομαι μέρος του πίνακα και ξεχνάω τα πάντα. Σε αυτές τις στιγμές και εγώ όπως και πολλοί άνθρωποι με ADHDμπορούμε να συγκεντρωθούμε απόλυτα (υπερ-συγκέντρωση) σε σημείο να μην ακούμε, να μην βλέπουμε, να μην υπάρχει τίποτε άλλο για μας στον κόσμο εκτός από το σημείο συγκέντρωσης μας.

Ουρές, είμαι ανίκανος στο να περιμένω σε ουρές. Απλώς δεν μπορώ να περιμένω. Θέλω πάντα να δρω. Γι’ αυτό και γω όπως πολλοί άλλο με ADHD δεν έχουμε πολύ τακτ. Το τακτ είναι ένα χαρακτηριστικό ανθρώπων που σκέφτονται πριν μιλήσουν. Εμείς δεν το κάνουμε και τόσο καλά αυτό. Θυμάμαι στην 2α Λυκείου παρατήρησα ότι ο δάσκαλος μου είχε αλλάξει κάτι στα μαλλιά του και μου ξέφυγε «Κύριε φοράτε περούκα;» Φυσικά με έδιωξε. Το πρόβλημα είναι ότι με το ADHD είναι δύσκολο να προσαρμοστείς στη ζωή αλλά σίγουρα μπορείς να το κάνεις και πολύ καλά μάλιστα.

Πολλές φορές οι άνθρωποι με ADHD έχουν μια άλλη αίσθηση για τα πράγματα. Έναν τρόπο να βλέπουν στην καρδιά των πραγμάτων όταν οι άλλοι χρησιμοποιούν μεθοδικούς τρόπους. Δεν μπορείς να εξηγήσεις πως βρήκες την λύση ή από που είχες την ιδέα για την Ιστορία ή πως έφτιαξες έναν τέτοιον πίνακα ή πως ήξερες τον σύντομο δρόμο για την απάντηση αλλά απλώς το νιώθεις. Είναι σημαντικό οι άνθρωποι να είναι ευαίσθητοι σε αυτή την «6η αίσθηση» που έχουν πολλοί άνθρωποι με ADHD και να την υποστηρίζουν. Αν ζεις σε ένα περιβάλλον με πολύ στενές αρχές, λογική σκέψη και «καλή» συμπεριφορά τότε μπορεί να μην μπορέσεις να διοχετεύσεις θετικά την ενέργεια σου και να γίνεις ένας από τους πολλούς εγκληματίες, ψυχοπαθείς, βίαιους, ναρκομανείς, αλκοολικούς ανθρώπους με ADHD. Το ποσοστό adhdσε αυτές τις ομάδες είναι αρκετά μεγάλο όπως είναι και ανάμεσα σε δημιουργικούς, υψηλά παραγωγικούς και γεμάτους ενέργεια ανθρώπους σε όλους τους τομείς................................................................Αυτο το κειμενο το εγραψε καποιος με συνδρομο adhd (διαταραχη ελλειματικης προσοχης και υπερκινητικοτητα)
[/b]
Παλιά 20-02-08, 21:40   #56
ελισαβετ

ελισαβετ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω αρια μου αλλα δεν αντεχω αλλο
Παλιά 21-02-08, 19:03   #57
evoula k

Το avatar του χρήστη evoula k

evoula k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι εξαιρετικά δύσκολο αυτό που περνάς.
Έχω και εγώ κατα διαστήματα διαβάσει βιβλία και βιβλία για το θέμα. Πιστεύω ότι η κόρη μου έχει διάσπαση και αντιμέτωπίζουμε ουκ ολίγα μαθησιακά. Ο άντρας μου είναι εργοθεραπευτής και δεν συμφωνεί να της βάλουμε ταμπέλα από την στιγμή που δεν πρόκειτε να αλάξει τίποτα αυτό έτσι και αλλιώς. Η παρέμβαση θα ήταν΄παρόμοια όπως και να το ονομάζαμε το σύνδρομο.
Πάρ'ολα αυτά ακόμα και αν έχω διαβάσει όλες τις αρνητικές συνέπειες των φαρμάκων σε μία ακραία περίπτωση όπως η δική σου ίσως θα σκεφτόμουνα τη ριταλίνη. Έχεις επισκεφθεί παιδοψυχίατρο;
Επίσης υπάρχει ένα πολύ καλό ιατροπαιδαγωγικό κέντρο στην Καλλιθέα που είναι στελεχομένο με όλες τις ειδικότητες που θα μπορούσαν να εμπλακούν. Μήπως να έκανες μία ακόμα προσπάθεια και εκεί πρίν να σκεφτείς τα φάρμακα; Είναι εξαιρετικοί επιστήμονες και τους γνωρίζω προσωπικά γιατί ο άντρας μου συνεργαζόταν μαζί τους όταν μέναμε Αθήνα. Κάνε κουράγιο και προσπάθησε να βοηθήσεις το παιδί να κερδίσει την αυτοπεποίθηση του. Επίσης αν θέλεις έχω ένα καλό βιβλίο να προτείνω. (Είναι υπέρ της υποστηρηκτικής προσσέγγισης και όχι τς ψυχιατρικής και της ριταλίνης) Όσο για το φάρμακο έχω ακούσει από κάποια παιδάκια με πολύ σοβαρά προβήματα ότι βελτιώθηκαν πολύ.
Πράγματι όμως είναι δύσκολη κατάσταση να μεγαλώνεις ένα παιδί με αυτά τα χαρακτηριστικά.
Ο χρήστης evoula k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-08, 20:25   #58
ελισαβετ

ελισαβετ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου εβουλα και σε ευχαριστω για το χρονο σου.Εχουμε παει σε παιδονευρολογους,παιδοψυχιατρους .Το θεμα ειναι οτι με τα φαρμακα που πηρε το παιδι δεν εγινε τπτ απολυτως.Πηγαινε σχολειο και να φανταστεις κοιμοταν πανω στο θρανιο.Οσο για ιατροπαιδαγωγικο το πηγαινω στην παλληνη γιατι ειναι κοντα σε μας ,μενουμε ανατολικη αττικη.Ευχομαι να αλλαξουν τα πραγματα προς το καλυτερο δεν ξερω τι αλλο να πω.
Παλιά 22-03-08, 08:45   #59
κικη

κικη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελισαβετ,
εχω διαβασει το ποστ σου με μεγαλο ενδιαφερον....θα σου πω απλως πως καταλαβαινω απολυτα πως νοιωθεις διοτι εχω περασει απο αυτα αλλα για πολυ μικροτερο διαστημα μια και ειχα την τυχη μετα απο μια μεγαλη ερευνα να βρω ενα εργοθεραπευτη που ξερει πραγματικα να κανει την δουλεια του, εχω δει παιδια με αυτισμο με μεγαλες δυσκολιες να τα κανει ακρως επικοινωνιακα και λειτουργικα, εχω δει παιδι με ασπεργκερ να το κανει αστερι(δεν παει ουτε καν σε τμημα ενταξης) εχω δει την κορη μου να μεταμορφωνεται σε μια πεταλουδιτσα κλπ....αυτο που θελω να σου πω δηλ με λιγα λογια ειναι πως στην πιατσα κυκλοφορουν πολλοι εργοθεραπευτες και παιδοψυχολογοι αλλα λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν να κανουν την δουλεια τους καλα...αυτο το λεω και το υπογραφω!!! πρωτου παμε σε αυτον ειχαμε αλλαξει δυο-τρεις διοτι καναμε δεν καναμε εργο τα αποτελεσματα ηταν αμυδρα....ισως να μην χρειαζεται να κανεις φυτο το παιδι σου με φαρμακα, ουτε και να χρειαζεται να ζεις αυτη την κολαση....ισως πρεπει να βρεις ενα πραγματικα καλο εργοθεραπευτη....αναρωτιεμαι απλως ενας απο τους εργοθεραπευτες που ειχατε σας μιλησε ποτε για τον ορο δυσπραξια, αισθητηριακη δυσλειτουργια? ή μονο σου μιλανε για ορια?
Σου ευχομαι καλη συνεχεια....
Παλιά 12-04-09, 23:14   #60
spyros22

spyros22 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Συναντήσεις Ομάδων

Πως μαθαίνεις να αντιμετωπίζεις κάποιο θέμα, καλυτερα ?
Ρωτάς, διαβάζεις, έρχεσαι σε επαφή με ανθρώπους που αντιμετωπίζουν παρόμοια ζητήματα, ξαναρωτάς, εφαρμόζεις καλές πρακτικές...

Με αυτό το σκεπτικό ενήλικες με Διάσπαση Προσοχής, αλλά και γονείς ατόμων με ΔΕΠ συναντιώμαστε κάθε δεύτερη Πέμπτη στην "Προσέγγιση"

Επόμενη Συνάντηση:

Την Πέμπτη, 23 Απριλίου 2009, 19:30 - 21:15 Σπινθάρου 65 και Φρατζή στην Αιθουσα της εταιρείας "Προσέγγιση" (metro N. Κόσμος). Oμάδα για ενήλικες που έχουν διαπιστώσει πως έχουν ένα χαρακτηρα που επηρρεάζεται από την εννοια της "Διάσπασης Προσοχής". Σκοπός να μοιραστούμε εμπειρίες, καλές πρακτικές και να αναδειξουμε τα ταλέντα και θετικά γνωρίσματα που η ΔΕΠ συνεπάγεται.Συμμετοχή Δωρεάν και ανοιχτή σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Διαβάστε ένα ενδιαφέρον post για γονείς:
http://www.addingreek.com/2008/08/th...happiness.html

Νέα και οι επόμενες συναντήσεις στο:
http://www.addingreek.com/
Πληροφορίες:
Σπύρος Ζορμπάς
Τηλ. 6946 00 35 22
Ο χρήστης spyros22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-04-09, 03:54   #61
κικη

κικη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειλικρινα σπυρο ζηλευω, θα ηθελα πολυ να ειμαι και εγω στην αθηνα ωστε να μπορω να παρακολουθησω την ομαδα σας!
δυστυχως εδω ακομα τιποτα, οι γονεις πρεπει να συσπειρωθουμε....να κανουμε κατι...ας εκδηλωσει το ενδιαφερον του οποιος ειναι απο θεσσαλονικη....ισως θα μπορουσαμε και εμεις να οργανωσουμε κατι αναλογο!!!
Παλιά 18-04-09, 00:20   #62
κικη

κικη ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο κικη Εμφάνιση μηνυμάτων
ειλικρινα σπυρο ζηλευω, θα ηθελα πολυ να ειμαι και εγω στην αθηνα ωστε να μπορω να παρακολουθησω την ομαδα σας!
δυστυχως εδω ακομα τιποτα, οι γονεις πρεπει να συσπειρωθουμε....να κανουμε κατι...ας εκδηλωσει το ενδιαφερον του οποιος ειναι απο θεσσαλονικη....ισως θα μπορουσαμε και εμεις να οργανωσουμε κατι αναλογο!!!
!!!!!
Παλιά 06-05-09, 20:15   #63
tom

Περιοχή: Ν. Ψυχικό
tom ουδετερη μηδέν
Smile

γειά σε όλους.είμαι νέος γονέας και πατέρας διδύμων αγοριών 19 μηνών.πρόσφατα μετακομίσαμε στην αθήνα και στον πάρη(ο μεγάλος) διέγνωσαν δύο παιδονευρολόγοι ότι χρειάζεται έργοθεραπείες.μήπως γνωρίζει κάποιος για ένα κέντρο στην αγία παρασκευή(που είναι,αν είναι καλό) και για άλλο ένα στο πολύγωνο; δεν γνωρίζω πολλά από αθήνα και ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι.ευχαριστώ.
Παλιά 12-05-12, 18:22   #64
iouliagiorgos

iouliagiorgos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα σας!εχω εναν γιο σχεδον 3 κ εχω υπονοιες οτι ισως ειναι υπερκινητικος..οι "ενδειξεις"μου ειναι οτι δυσκολευεται να αντιληφθει την εννοια της ομαδας..δεν πηγαινει παιδικο,αλλα κανουμε καποιες δραστηριοτητες μια φορα την εβδομαδα,γονεις με παιδια,κ παρατηρω οτι ειναι το μονο παιδακι που αν δε τον ενδιαφερει αυτοπου γινεται,φευγει απο την ομαδα κ πηγαινει να παιξει με κατι αλλο..επισης δεν εχει υπομονη να περιμενει τη σειρα του αν κατι του αρεσει πολυ..κ τελος δυσκολευεται να καθησει στην καρεκλα για να δει π.χ. καποια ταινια που μπορει να προβαλλεται στα πλαισια των δραστηριοτητων αυτων για λιγο..την τελευταια φορα για παραδειγμα τον καταφερα να καθησει αφου τον εβαλα σε καποια στρωματα που ηταν στοιβαγμενα το ενα πανω στο αλλο!
γενικα ειναι ζωηρο παιδακι,δεν ακουει-υπακουει ευκολα κ του αρεσει να τρεχει κ να χοροπηδαει..αλλα παιζει κ με τα παιχνιδια του,συζηταει μαζι μας..
δεν ξερω, εχω καταμπερδευτει..
αν δεν ηταν αυτη η μικρη εμπειρια μου απο τις δραστηριοτητες που πηγαινουμε δε θα ανησυχουσα..αλλα παρατηρωντας τον εκει,"χτυπησε το καμπανακι μεσα μου"..
κικη μηπως θα μπορουσες να μου πεις σε ποιο κεντρο αρχικα ειχατε απευθυνθει ωστε να γινει η διαγνωση;;να ξερω απο πού να ξεκινησω..
ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!
Ο χρήστης iouliagiorgos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές