Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Δεύτερο Τρίμηνο (12η -24η εβδομαδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-06-11, 08:47   #1
diony

diony ουδετερη μηδέν
Exclamation Πέτρωμα κοιλιάς στον 4ο μήνα??????????

Καλημέρα!!!
Διανύω τον 4ο μήνα με διδυμάκια και εκεί που νόμιζα ότι όλα πήγαιναν καλά, άρχισα να αισθάνομαι ένα βάρος και πίεση χαμηλά! Ελαφρύ στην αρχή αρκετά ενοχλητικό στην συνέχεια.
Την Παρασκευή το ένιωσα πολύ έντονα σαν κράμπα, σαν να σκληραίνει χαμηλά η κοιλιά σε ένα σημείο και να πρήζεται!!! Μίλησα με την γιατρό και το είπε ''πέτρωμα'' και ''μικροσυσπάσεις'' : πολύ κακό για 4ο μήνα. Είπε ότι κουράστηκα, ότι ζορίστηκα και ότι τα μωρά αντιδρούν!
Με έβαλε στο κρεβάτι μέχρι νεωτέρας, άρχισα μαγνήσιο πρωί βράδυ από το Σάββατο και να μετράω πόσες φορές μου συμβαίνει την ημέρα. Δεν ξεπερνούσαν τις 10.
Ενώ όμως σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και φαγητό όπως μου είπε το παθαίνω και ξαπλωμένη ξαφνικά χωρίς να κάνω τίποτα και όταν αλλάζω πλευρό! Παράλληλα, φυσικά, δεν πάω τουαλέτα και χθες έβαλα υπόθετο και έγινα χειρότερα. Πέτρωνε η κοιλιά μου σε κάθε μου κίνηση, μόνο εάν έμενα ακίνητη ηρεμούσα. Σήμερα θα ξαναμιλήσω με την γιατρό να της το πω... Δεν υπάρχει κάτι άλλο για την δυσκοιλιότητα πέρα απότο υπόθετο?
Εχω κατατρομάξει!!! Η γιατρός δεν θέλει μου είπε να αρχίσω από τώρα κάτι χάπια utopar!

Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω ή να προσέξω?
Εχει συμβεί σε κάποια από εσάς?
Ανυπομονώ για την γνώμη σας!!!!!
Ο χρήστης diony δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-06-11, 09:08   #2
τον

τον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εχουν ξεκινηση συσπασεις...........μην αγχωνεσε ομως
θελει ηρεμια και ξεκουραση ....θα σου ξεκινηση ισως και κατι χαπακια για της συσπασεις ...για να ηρεμησουν ....δεν σημαινει οτι θα γεννησεις .......
στο πρωτο μου παιδι ξεκινησαν και εμενα απο τον 4 και μολις μπηκα στον μηνα μου και εκοψα και τα χαπια, σταματησαν ολα ..............και εφαγα και ολο τον μηνα κανονικα .Το θεμα θελει ηρεμια ξεκουραση και οχι αγχος διοτι το επιβαρινης και με το να ειναι διδιμα ακομα περισσοτερη προσοχη .
Και στις αλλες δυο μου εγκυμοσυνες ειχα το ιδιο προβλημα μονο που στο δευτερο ημουν πιο ανετη...........να φανταστεις οτι με το να ποναω 6 μηνες και να εχω συσπασεις συνεχεια οταν με πιασαν η συσπασεις να γεννησω δεν καταλαβαινα τιποτα ηταν κατι συνηθησμενο για μενα ....πληρη αναιστησια ...........υπομονη κανε απλως
Ο χρήστης τον δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-11, 09:11   #3
τον

τον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οσο αφορα την δυσκιλιοτητα θα κανεις σωστη διατροφη ..τα ακτιβια τα γιαυρτια κατι κανουν δαμασκηνα ,ακτινιδια , λαχανικα .....αποφηγε υποθετα και φαρμακα ...και ενα σιροπη υπαρχη αλλα καλυτερα να προσεχης την διατροφη σου.....κακο πραμα η δυσκιλιοτητα στην εγκυμοσυνη διοτι φοβασαι και σφικτης μηπως και φυγη κατι αλλο .......ασε ...............
Παλιά 15-06-11, 10:54   #4
κλειώ αθ.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
κλειώ αθ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ είχα συσπάσεις από τον 5ο μήνα και με ξεκούραση και χαπάκια έφτασα ως το τέλος. Όλα θα πάνε καλά. Προσοχή πολύ και να δεις που θα ρυθμιστεί και αυτό και θα φτάσεις αισίως στο τέλος.
Ο χρήστης κλειώ αθ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-11, 11:01   #5
Huanaki

Huanaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δηλωνω ομοιοπαθουσα!ειμαι εγκυος σε διδυμα στην 30η εβδομαδα και εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα με εσενα απο την 20η.Λιγο μετα αρχισα τα χαπακια για τις συσπασεις και σε μεγαλη δοση μαλιστα σε συνδυασμο με υποθετα και ενεσεις προγεστερονης.Μην φανταστεις οτι εγινε και καμια σημαντικη βελτιωση, εχω φτασει τωρα να εχω μεχρι 20 συσπασεις την ημερα!!Αυτο που καναμε στην περιπτωση μου ηταν σχετικη ξεκουραση ,οχι εργασια και μετρηση του μηκους του τραχηλου σε καθε επισκεψη για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει κινδυνος προωρου τοκετου.
Ο χρήστης Huanaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-11, 11:30   #6
τον

τον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πριν 13 χρονια ηταν τα ντουβαντιλαν τωρα εχουν αλαξη , επερνα 12 την ημερα απο αυτα ,οι συσπασεις ,συσπασεις ομως .καμια διαφορα αλλα δεν τολμουσα να μην τα παρω κιολας προκαλουσαν ταχικαρδια στην αρχη, αλλα μετα σε πιανει ανοσια ..............
Παλιά 15-06-11, 12:14   #7
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σιγουρα θελει ξαπλα οποτε κανονισε για αδεια απο την δουλεια σου ,είναι λίγο νωρίς για να αρχίσεις τα χαπια για τις συσπάσεις γιατι δεν μπορείς μετα να τα διακόψεις πριν την γεννα.Μην ξεχνάς το μαγνησιο και όλα θα πανε καλα,ξεκουραση........
Παλιά 18-06-11, 19:47   #8
diony

diony ουδετερη μηδέν
Exclamation μικρόβιο?????????

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Χθες πήγα στη γιατρό, ο τράχηλος μου είναι μια χαρά, τα μωρά επίσης (κοριτσάκια!).

Τα ''πετρώματα'' έχουν μειωθεί σε κανένα έως 3/ημέρα, συνεχίζω την ξεκούραση και το μαγνήσιο αλλά εξακολουθώ να αισθάνομαι βάρος και σφίξιμο χαμηλά, πόνο αριστερά κάτω και ελαφρύ τσούξιμο/ενόχληση στο εσωτερικό/είσοδο κόλπου.

Εκανα καλλιέργεια ούρων με αποτέλεσμα e.coli 40.000.
Η γιατρός δεν θεωρεί ότι πρέπει να αρχίσω αντιβίωση ακόμα (είναι πολύ κατά των φαρμάκων) αλλά να επαναλάβω την εξέταση σε 1 εβδομάδα. Μου είπε ότι ίσως οφείλεται σε αυτό το μικρόβιο το ''πέτρωμα'', ισως όμως και από το έντερο! Μου είπε ότι το αποτέλεσμα είναι χαμηλό και δεν θεωρείται ουρολοίμωξη! και καλύτερα να περιμένουμε λίγο, να πίνω πολύ πολύ νερό και να προσέξω την διατροφή μου (τρώω πολύ υγιεινά, τι άλλο να κάνω?)

Εχει κάποια παρόμοια εμπειρία????
Παλιά 19-06-11, 10:50   #9
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Diony ελπίζω να πάνε όλα καλά, σου ειπε ο γιατρος να πλένεσαι με τίποτα πιο δυνατό απο κάτω? Σε τέτοιες περιπτώσεις (αλλα οχι με εγκυμοσύνη) είναι πολύ καλό το antibacter solution απο το φαρμακείο, αλλα δε ξερω αν κανει στην εγκυμοσυνη, μήπως σκοτώνει κ τα καλά μικρόβια.... υποπτεύομαι ότι θα κάνει.

Είχα κι εγω συσπάσεις κ η γιατρός μου ανάμεσα στις πιθανές αιτιες μου εβαλε τη δυσκοιλιοτητα, οπως κ το να κρατάω τα ουρα μου! οπότε κοίτα σίγουρα να ρυθμίσεις αυτά τα δυο! εμένα μου περάσανε, αλλά καμιά φορά, ειδικά το βράδυ κ νωρις το πρωι πετρώνει η κοιλιά μου χαμηλα κ συγχρόνως νιώθω σαν κράμπα στην περιοχή.... Μου συνέχισε buscopan κ μαγνησιο παντως, δε ξερω ποτε/αν θα τα κοψω.
Παλιά 19-06-11, 14:36   #10
diony

diony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Myrella Εμφάνιση μηνυμάτων
Diony ελπίζω να πάνε όλα καλά, σου ειπε ο γιατρος να πλένεσαι με τίποτα πιο δυνατό απο κάτω? Σε τέτοιες περιπτώσεις (αλλα οχι με εγκυμοσύνη) είναι πολύ καλό το antibacter solution απο το φαρμακείο, αλλα δε ξερω αν κανει στην εγκυμοσυνη, μήπως σκοτώνει κ τα καλά μικρόβια.... υποπτεύομαι ότι θα κάνει.

Είχα κι εγω συσπάσεις κ η γιατρός μου ανάμεσα στις πιθανές αιτιες μου εβαλε τη δυσκοιλιοτητα, οπως κ το να κρατάω τα ουρα μου! οπότε κοίτα σίγουρα να ρυθμίσεις αυτά τα δυο! εμένα μου περάσανε, αλλά καμιά φορά, ειδικά το βράδυ κ νωρις το πρωι πετρώνει η κοιλιά μου χαμηλα κ συγχρόνως νιώθω σαν κράμπα στην περιοχή.... Μου συνέχισε buscopan κ μαγνησιο παντως, δε ξερω ποτε/αν θα τα κοψω.
Οχι, δεν μου είπε να πλένομαι με κάτι συγκεκριμένο... Θα την ρωτήσω...
Πριν από το ''πέτρωμα'' πίστευα ότι είχα λύσει το θέμα με την δυσκοιλιότητα, κάθε 2η μέρα πήγαινα...
Εσύ? Πως το έλυσες? Τι τρως?
Παλιά 19-06-11, 14:49   #11
vickie-d

Το avatar του χρήστη vickie-d

Περιοχή: αθηνα
vickie-d ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εμενα "πετρωνε" η κοιλια μου σε ολη την εγκυμοσυνης, τουλαχιστον μια φορα την ημερα και περναγε σταδιακα μεσα σε 15-20 λεπτα. συνηθως οι γιατροι συνιστουν μαγνησιο. εμενα μου εδεινε 3 trofocard την ημερα. βοηθαει στις κραμπεσ και στο υπολοιπο σωμα αν εχεις. ακομη, οταν ενιωθα την κοιλια μου να τεντωνεται και να σκληραινει καθομουν αναπαυτηκα με ενα μαξιλαρι σττην μεση μου και επαιρνα ανασες για να χαλαρωσω και μετα περπατουσα λιγακι. ειναι φυσιολογικο και το παθαινουμε ολες μην αγχωνεσαι και χαρουμενη εγκυμοσυνη!!!
Παλιά 20-06-11, 12:24   #12
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τη δυσκοιλιοτητα οχι οτι την εχω εντελως υπο ελεγχο αλλα ειναι καλυτερα τωρα. Τα φρουτα εποχης βοηθουν νομιζω περισσοτερο απο τα "χειμωνιατικα". Δηλαδη τρωω κερασια, ροδακινα, σιγουρα καρπουζι, κ κανουν καλο.
Το καλυτερο παντως ειναι ο φραπες!!!! Στην αρχη της εγκυμοσυνης εκοψα εντελως τους καφεδες, αλλα αφου μπορουμε να πινουμε εναν τη μερα, γιατι οχι? Τον πινω το πρωι κ βουρ σε λιγο!

Να παρεις να πλενεσαι με κατι ειδικο απο κατω παντως, εγω εχω ενα της apivita για καθημερινη χρηση κ ειναι πολυ καλο. Η καλο ειναι κ το κλασικο lactacyd. εχεις οσο να'ναι λιγο παραπανω προστασια με αυτα.
Παλιά 20-06-11, 13:35   #13
diony

diony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τη δυσκοιλιοτητα οχι οτι την εχω εντελως υπο ελεγχο αλλα ειναι καλυτερα τωρα. Τα φρουτα εποχης βοηθουν νομιζω περισσοτερο απο τα "χειμωνιατικα". Δηλαδη τρωω κερασια, ροδακινα, σιγουρα καρπουζι, κ κανουν καλο.
Το καλυτερο παντως ειναι ο φραπες!!!! Στην αρχη της εγκυμοσυνης εκοψα εντελως τους καφεδες, αλλα αφου μπορουμε να πινουμε εναν τη μερα, γιατι οχι? Τον πινω το πρωι κ βουρ σε λιγο!

Να παρεις να πλενεσαι με κατι ειδικο απο κατω παντως, εγω εχω ενα της apivita για καθημερινη χρηση κ ειναι πολυ καλο. Η καλο ειναι κ το κλασικο lactacyd. εχεις οσο να'ναι λιγο παραπανω προστασια με αυτα.
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Αύριο πρωϊ θα δοκιμάσω τον φραπέ! Ντεκαφεϊνέ?
Παλιά 20-06-11, 13:48   #14
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο diony Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Αύριο πρωϊ θα δοκιμάσω τον φραπέ! Ντεκαφεϊνέ?
Μπα οχι, κανονικο πινω! Δε ξερω αν "δρα" το ιδιο κ ο ντεκαφεινε!
Καλη επιτυχια! χαχαχα
Παλιά 16-07-11, 18:31   #15
Gatoula83

Το avatar του χρήστη Gatoula83

Περιοχή: Athens,Thessaloniki
Gatoula83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μου συμβαίνει κ εμένα τώρα αυτό το πέτρωμα ανά διαστήματα μέσα στη μέρα κ κρατάει λίγα δευτερόλεπτα.
Επίσης είχα κ ψιλοπονάκια σαν περιόδου που άρχισαν σήμερα κ με άγχωσαν πολύ..
Χθες που είχα υπέρυχο το διαπίστωσε η γιατρός κ μου συνέστησε ξεκούραση(όχι αυστηρή)κ να αρχίσω μαγνήσιο το οποίο κ άρχισα σήμερα,1 μπουκαλάκι το πρωί κ 1 το βράδυ των 10ml.
Εγώ φυσικά έχω αγχωθεί κ δε σηκώνομαι πολύ από το κρεβάτι..
Από που προέρχονται οι συσπάσεις?Σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με τον υπερθυρεοειδισμό που έχω αλλά παίρνω χάπια για να ρυθμιστεί.
Δε θέλω να αποβάλλω
Παλιά 16-07-11, 18:50   #16
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι εγω ειχα συσπασεις απο την 16 εβδομαδα και δεν ειχα και διδυμα,,,, περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι,,κι εκανα ενεσεις προγεστερονης και μαγνησιο ολα πηγαν καλα

θελει προσοχη μην θαρρευεις κι ακου τον γιατρο σου,, παλουκωσου στο κρεβατι
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-11, 19:04   #17
Gatoula83

Gatoula83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο γλυκος Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω ειχα συσπασεις απο την 16 εβδομαδα και δεν ειχα και διδυμα,,,, περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι,,κι εκανα ενεσεις προγεστερονης και μαγνησιο ολα πηγαν καλα

θελει προσοχη μην θαρρευεις κι ακου τον γιατρο σου,, παλουκωσου στο κρεβατι
Δε θαρρεύω,ίσα ίσα το αντίθετο έγραψα ότι κάνω!
Ευτυχώς μέσα στη βδομάδα θα ξαναπάω για να μου γράψει κάτι φάρμακα κ θα με δει.
Παλιά 16-07-11, 19:56   #18
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Gatoula83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θαρρεύω,ίσα ίσα το αντίθετο έγραψα ότι κάνω!
Ευτυχώς μέσα στη βδομάδα θα ξαναπάω για να μου γράψει κάτι φάρμακα κ θα με δει.
ναι βρε το ξερω απο υπερβαλλοντα ζηλο το ειπα καθ οτι παθουσα
υπμονη και ολα θα πανε καλα
Παλιά 16-07-11, 20:07   #19
Gatoula83

Gatoula83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι βρε το ξερω απο υπερβαλλοντα ζηλο το ειπα καθ οτι παθουσα
υπμονη και ολα θα πανε καλα

Εσύ είχες συνέχεια συσπάσεις από τον 4ο κ πέρασες οοολη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι??
Παλιά 16-07-11, 23:36   #20
Κοριτσομανα

Περιοχή: ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ
Κοριτσομανα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω ειχα συσπασεις με πετρωμα και στις τρεις εγκυμοσυνες και εφαγα εβδομαδες στο κρεββατι αλλα μονο χαπακια πηρα, που χαλαρωνε τους μυες. Ομως σηκωνομουν οταν ενοιωθα καλυτερα, μετα παλι στο κρεββατι. Ολα κυλησαν καλα και γεννησα στην ωρα μου σχεδον.

Στην τριτη εγκυμοσυνη που ειχα τα διδυμα, ο γιατρος με εκανε εισαγωγη στην κλινικη του για μερικες μερες γιατι εβλεπε οτι δεν ξεκουραζομαι και δεν μπορουσα να κουνηθω με το πετρωμα στην κοιλια και τον πονο χαμηλα. Φυσικα με χορηγησε με ορο φαρμακα αλλα δεν ξερω ακριβως να σε πω.

Ολα τελικα πηγαν περιφημα...Βεβαια επεσε πολυ κρεββατι και ξεκουραση, περισσοτερο απο τις αλλες εγκυμοσυνες. Βλεπω τα διδυμα και θαυμαζω αυτο το θαυμα της φυσης που ευχομαι και εσυ να θαυμαζεις σε λιγους μηνες! Ολα τα υπολοιπα ξεχαστηκαν!

Αλλα αφου ακους τη γιατρο σου που φαινεται ως τωρα πολυ καλη, μην αγχωνεσαι, χαλαρωσε στον καναπε σου οσο περισσοτερο μπορεις, παρε βιβλια, σταυρολεξα και οτι σε αρεσει διπλα σου και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου, αυτο το θειο δωρο! Κανε και καμια προσευχουλα αν πιστευεις και ολα θα πανε καλα!
Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!
Ο χρήστης Κοριτσομανα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-11, 00:05   #21
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:

Εσύ είχες συνέχεια συσπάσεις από τον 4ο κ πέρασες οοολη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι??
εγω ειχα συπασεις μολις κουραζομουν λιγο παραπανω,,,οποτε παλουκωνωμουν στο κρεβατι για καμια εβδομαδα,,,εννοειται οτι σταματησα την δουλεια, το οδηγημα, να σκυβω, να σηκωνω βαρη, σεξ καθολου παρολο που ειχα ορεξη, κι επειδη ημουν εξωτερικο με το συζυγο μονοι και με σκυλο ειχα γυναικα που ερχοταν για δουλειες και να παει βολτα το σκυλο

γενικα αν περπατουσα λιγο παραπανω εκανα καμμια πιο πολυπλοκη δουλεια τοτε η κοιλια μου σκληραινε και μετα ειχα συσπασεις ολη μερα,,,οι συσπασεις ηταν πιο πολλες το βραδυ γιατι οσο να ειναι τοτε νιωθεις την κουραση ολης της ημερας το βραδυ μολις πας να χαλαρωσεις

την 12 εβδομαδα ειχα αποκολληση πλακουντα σημαντικοτατη με απιστευτη αιμοραγεια,,,με την ξεκουραση ξανακολλησε,,,την 29 νοσηλευτηκα γιατι ειχα εντονες συσπασεις για να τις σταματησουν,,το ιδιο και την 34 τοτε δεν νοσηλευτηκα απλα τεζωθηκα τη γλιτωσα,,,ο γιατρος μου ειπε να μην ξεπερνανε τις 10 την ημερα

ημουν παααρα πολυ προσεκτικη,απλα και το παρμικρο δημιουργουσε προβλημα
το μυστικο της επιτυχιας, γεννησα την 39 τελικα με προκληση γιατι το μωρο δεν μεγαλωνε αλλο και δεν κουνιοταν τις τελευταιες μερες, ηταν

ξαπλα ελαχιστα σουρτα φερτα, μαγνησιο ενεσης προγεστερονης και πιστη οτι ολα θα πανε καλα και πηγαν γεννησα εναν κουκλο 2400 46εκ τωρα ειναι 16 μηνων σιφουνας κι ακομα θηλαζει

Κουραγιο
Παλιά 17-07-11, 00:23   #22
Gatoula83

Gatoula83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Είχα κ εγώ σοβαρή αποκόλληση την 6η βδομάδα με αιμορραγία κ οι ελπίδες μου ήτανε 50-50.Τελικά μέσα σε λίγες μέρες ήμουν σαν καινούρια,με τη βοήθεια των ουτροτζεσταν κ των ενέσεων προγεστερόνης φυσικά!
Από τότε δεν αντιμετώπισα άλλο πρόβλημα κ τώρα ήρθε αυτό κ όπως κ να το κάνεις μια απώλεια σε τέτοιο σημείο που το μωρό είναι σχηματισμένο,είναι ότι χειρότερο..
Να φανταστείτε δε μου συνέστησε τρελή ξεκούραση,είπε μέχρι κ στη θάλασσα μπορώ να πάω αλλά ειλικρινά είναι το τελευταίο που με νοιάζει τώρα
Ελπίζω το μαγνήσιο να κάνει δουλειά!
Παλιά 17-07-11, 00:57   #23
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Είχα κ εγώ σοβαρή αποκόλληση την 6η βδομάδα με αιμορραγία κ οι ελπίδες μου ήτανε 50-50.Τελικά μέσα σε λίγες μέρες ήμουν σαν καινούρια,με τη βοήθεια των ουτροτζεσταν κ των ενέσεων προγεστερόνης φυσικά!
Από τότε δεν αντιμετώπισα άλλο πρόβλημα κ τώρα ήρθε αυτό κ όπως κ να το κάνεις μια απώλεια σε τέτοιο σημείο που το μωρό είναι σχηματισμένο,είναι ότι χειρότερο..
Να φανταστείτε δε μου συνέστησε τρελή ξεκούραση,είπε μέχρι κ στη θάλασσα μπορώ να πάω αλλά ειλικρινά είναι το τελευταίο που με νοιάζει τώρα
Ελπίζω το μαγνήσιο να κάνει δουλειά!
οι γιατροι λενε διαφορα,,, εμενα οταν ξανακολλησε ο πλακουντας μου ειχε πει να πηγαινω 2 φορες στην πισινα χαλαρα επειδη ειχα παρει αποτομα βαρος,,εγω ομως μια φορα πηγα και την επομενη πονουσα στην κοιλια χαμηλα
θελω να πω οτι εμεις θα ανακαλυψουμε ποσο αντεχει το σωμα μας

ακου το σωμα σου και μην το πιεσεις καθολου,,, αν κατι σε κουρασει αμεσως λουφαζεις,,,τ οτι σου λεει να πας και θαλασσα σημαινει οτι τα πραγματα ειναι υπο ελεγχο, απο κει και περα ομως αφουγκρασου το σωμα σου και το ενστικτο σου
Παλιά 17-07-11, 02:06   #24
Κοριτσομανα

Προεπιλογή

Παράθεση:
οι γιατροι λενε διαφορα,,, εμενα οταν ξανακολλησε ο πλακουντας μου ειχε πει να πηγαινω 2 φορες στην πισινα χαλαρα επειδη ειχα παρει αποτομα βαρος,,εγω ομως μια φορα πηγα και την επομενη πονουσα στην κοιλια χαμηλα
θελω να πω οτι εμεις θα ανακαλυψουμε ποσο αντεχει το σωμα μας

ακου το σωμα σου και μην το πιεσεις καθολου,,, αν κατι σε κουρασει αμεσως λουφαζεις,,,τ οτι σου λεει να πας και θαλασσα σημαινει οτι τα πραγματα ειναι υπο ελεγχο, απο κει και περα ομως αφουγκρασου το σωμα σου και το ενστικτο σου
Αυτο μου ελεγε ο γιατρος μου και εμενα...Το σωμα μας μιλαει και εμεις οφειλουμε να το ακουμε...
Παλιά 17-07-11, 20:50   #25
Gatoula83

Gatoula83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά μαζί με το μαγνήσιο μου είπε να παίρνω κ utrogestan.
Αντε να δούμε τώρα πως θα πάνε τα πράγματα!
Παλιά 19-07-11, 08:14   #26
νινετα

Το avatar του χρήστη νινετα

Περιοχή: πειραια
νινετα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια !!και εγω χθες ημουν στον γιατρο μου !!ειχα πονακια ειμαι 13 εβδομαδων και ελεγα οτι ειναι απο τα πιτσιρικια μου (εχω 2 και παω για το 3)ομως τελικα και εγω εχω χαμηλο μαγνησιο και κανω συσπασεις !!μου εκανε 3 το τροφοκαρ !!αχ!ειμαι μεσα στο αγχος !!ελπιζω να πανε ολα καλα και να μη παθει κατι η μπεμπουλκα μου!ουφ!!αυτα !!
Παλιά 19-07-11, 13:06   #27
Gatoula83

Gatoula83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ τελικά πήγα στο γιατρό χθες γιατί είχα συχνές συσπάσεις κ αγχώθηκα αλλά όλα ήτανε καλά!Κ ο μπεμπούλης μου ο ζωηρός κ ο τράχηλος κ η γενική ούρων κ όλα!Οπότε μου συνέστησε ξεκούραση κ πολλά νερά,είπε επίσης ότι κάνει πρόβες η μήτρα μου για τον τοκετό.Πρέπει ναναι οι γνωστές Braxton Hicks...
Παλιά 19-07-11, 14:36   #28
Fine

Το avatar του χρήστη Fine

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Fine χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγώ πάντως με αυτά που διαβάζω αγχώνομαι.από νωρίς δεν ήξερα πως είναι οι συσπάσεις.κ εμένα κάποιες φορές μου φουσκώνει η κοιλιά αν κάθομαι στην ίδια θέση αρκετή ώρα ή στον καναπέ με τα πόδια λυγισμένα επάνω..δεν ξέρω τι να περιμένω...αν ήταν κάτι να έχει γίνει πόσο καιρό θα έπαιρνε...εγώ τώρα μια βδομάδα που κ που κάτι τέτοια νιώθω.αλλά δεν μπορεί να είναι κ το μωρό;
ο γιατρός μου λέει να το παρακολουθήσω αλλά δεν μπορώ να πάρω χάπια χωρίς να ξέρω αν όντως είναι συσπάσεις...
υγ ο μπέμπης είναι αρκετά δραστήριος ζωή να ' χει...παίζει ρολο;
Παλιά 19-07-11, 14:45   #29
kisha

Το avatar του χρήστη kisha

Περιοχή: Θεσσαλονικη
kisha χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kisha
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια κιεγω στον πεμπτο μηνα νοσηλευτηκα με συσπασει ςγια μια μερα και εκτοτε μεχρι 36η εβδομαδα επαιρνα 6 γιουτοπαρ τη μερα και 2 μαγνησια!μαλλον οφειλοταν σε μια ουρολοιμωξη πουειχα παθει καιδεν καταλαβαινω γιατι συστηνουν μονο ξεκουραση οι γιατοοι και δε σας δινουν γιουτοπαρ ...ειναι πολυ σοβαρο,,πορει να φτασετε σ επρωορη γεννα!επισης το να κρατατε τ αουρα μπορει ν α οδηγησεισε ουρολοιμωξη κι αυτη να επιφερεισυσπασεις...δεν ξερω κοριτσια αλλα ειναι σοβαρο το θεμα.

Ο χρήστης kisha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-11, 22:17   #30
a_mihail

a_mihail ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Fine Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ ο μπέμπης είναι αρκετά δραστήριος ζωή να ' χει...παίζει ρολο;

έχω διαβασει οτι καποιες απο τις συσπασεις οφειλονται και σε κινησεις του μωρου. Εχω κι εγω συσπασεις απο το τελος του 4ου μηνα αλλα ακομα δεν εχω ξεκαθαρο στο μυαλο μου που μπορει να οφειλονται.
Ο χρήστης a_mihail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-11, 23:48   #31
robenula

robenula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mikri_loulouka Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω διαβασει οτι καποιες απο τις συσπασεις οφειλονται και σε κινησεις του μωρου. Εχω κι εγω συσπασεις απο το τελος του 4ου μηνα αλλα ακομα δεν εχω ξεκαθαρο στο μυαλο μου που μπορει να οφειλονται.
κι εγω καπωσ ετσι.καπου καπου και δεν ειναι πολυ ενοχλητικο.ειμαι στον 5ο

Ο χρήστης robenula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-11, 09:20   #32
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παντως απο οτι διαβαζω στα βιβλια, ειναι φυσιολογικο να εχεις καποιες συσπασεις καθε μερα, αρκει να μην ειναι μεγαλης διαρκειας κ σε τακτα χρονικα διαστηματα. Βεβαια εδω οι γυναικολογοι μαλλον τις φοβουνται πολυ κ γι'αυτο δινουν πολλα φαρμακα.

Εγω εχω 2-3 φορες τη μερα πετρωμα της κοιλιας που μετα απο λιγο φευγει.
Δε του δινω κ πολλη σημασια, θα το πω στο γιατρο βεβαια.
Παλιά 20-07-11, 11:25   #33
mimikaki

mimikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο diony Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Χθες πήγα στη γιατρό, ο τράχηλος μου είναι μια χαρά, τα μωρά επίσης (κοριτσάκια!).

Τα ''πετρώματα'' έχουν μειωθεί σε κανένα έως 3/ημέρα, συνεχίζω την ξεκούραση και το μαγνήσιο αλλά εξακολουθώ να αισθάνομαι βάρος και σφίξιμο χαμηλά, πόνο αριστερά κάτω και ελαφρύ τσούξιμο/ενόχληση στο εσωτερικό/είσοδο κόλπου.

Εκανα καλλιέργεια ούρων με αποτέλεσμα e.coli 40.000.
Η γιατρός δεν θεωρεί ότι πρέπει να αρχίσω αντιβίωση ακόμα (είναι πολύ κατά των φαρμάκων) αλλά να επαναλάβω την εξέταση σε 1 εβδομάδα. Μου είπε ότι ίσως οφείλεται σε αυτό το μικρόβιο το ''πέτρωμα'', ισως όμως και από το έντερο! Μου είπε ότι το αποτέλεσμα είναι χαμηλό και δεν θεωρείται ουρολοίμωξη! και καλύτερα να περιμένουμε λίγο, να πίνω πολύ πολύ νερό και να προσέξω την διατροφή μου (τρώω πολύ υγιεινά, τι άλλο να κάνω?)

Εχει κάποια παρόμοια εμπειρία????
εγω εχω συσπάσεις της μήτρας απο την 11w περιπου στην 14w αφου δεν ηρεμησε με utrogestan (6 ημέρα) πήρα και yutopar μέχρι σήμερα 20 w και εχω ποριά θέλει κρεβατι και μονο κρέβατι.Οταν πήρα θαρρος και πήγα βόλτα αρχισε να πετρώνει η κοιλία μου... και πάλι συσπάσεις,θέλει πρόσοχή και υπόμονή ούτε μαγειρεμα να μην κάνεις αυτο κατάλαβα.Να μάς πάνε όλα τέλεια ευχομαι...
Ο χρήστης mimikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-11, 11:35   #34
a_mihail

a_mihail ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο robenula Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω καπωσ ετσι.καπου καπου και δεν ειναι πολυ ενοχλητικο.ειμαι στον 5ο
Robenula σου εδωσε ο γατρος σου φαρμακα για αυτες τις συσπασεις? Εμενα μου ειπε να παιρνω 1/2 yutopar καθε 4 ωρες ωρες αλλα φοβάμαι για τις παρενεργειες...
Ο χρήστης a_mihail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-11, 15:28   #35
robenula

robenula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω δεν του το ειπα καν αυριο θα παω και βλεπουμε

Ο χρήστης robenula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-11, 18:00   #36
Κοριτσομανα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Παντως απο οτι διαβαζω στα βιβλια, ειναι φυσιολογικο να εχεις καποιες συσπασεις καθε μερα, αρκει να μην ειναι μεγαλης διαρκειας κ σε τακτα χρονικα διαστηματα. Βεβαια εδω οι γυναικολογοι μαλλον τις φοβουνται πολυ κ γι'αυτο δινουν πολλα φαρμακα.

Εγω εχω 2-3 φορες τη μερα πετρωμα της κοιλιας που μετα απο λιγο φευγει.
Δε του δινω κ πολλη σημασια, θα το πω στο γιατρο βεβαια.
Δε θελω να κινδυνολογησω αλλα να μη φτανουμε στο αλλο ακρο...συγγενης μου γιατρος να φανταστεις με συσπασεις σο τεταρτο μηνα καθησυχαζονταν απο το γιατρο της οτι ειναι μια χαρα και απλα μεγαλωνει η μητρα...συνεχισε να δουλευει η καυμενη και να κανει το προγραμμα της. Η εγκυμοσυνη της δεν πηγε καλα...αλλαξε γιατρο...

Με πολυ προσοχη και με κρεββατι, φαρμακα και ορους ακομη, οταν ειχε συσπασεις περασε την επομενη εγκυμοσυνη της και γεννησε μια χαρα.

Θελει διακριση και προσοχη λοιπον. Δεν ειμαστε αρρωστες οταν ειμαστε εγκυες αλλα οταν μας μιλα το σωμα μας καλο ειναι να το ακουμε.
Παλιά 21-07-11, 12:28   #37
Fine

Fine χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν ξέρω ρε κορίτσια...εμένα μου την δίνει αυτό το πάρε φάρμακα από το τηλέφωνο...γιατί να μην σου κάνουν ένα καρδιοτοκογράφημα να δουν αν έχεις ή όχι συσπάσεις πρώτα...πως είμαστε σίγουρες οτι δεν είναι το μωρό που αλλάζει θέση?και στην τελική αν είχαμε συσπάσεις πάνω από μια βδομάδα 10 μέρες δεν θα είχαμε χτύπα ξύλο γεννήσει?
Παλιά 21-07-11, 12:52   #38
vickie-d

Το avatar του χρήστη vickie-d

Περιοχή: αθηνα
vickie-d ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

FINE συμφωνω κι εγω με αυτο που λες περι "τηλεφωνικης συνταγογραφισης"... αλλα συμπτωματα οπως το "πετρωμα" της κοιλιας ειναι τελειως φυσιολογικο και φανταζομαι οτι γυναικολογοι μας το εχουν συνταντισει τοσες πολλες φορες που ανα πασα στιγμη ξερουν τι βοηθαει. αλλωστε η χοριγηση μαγνησιου δεν θεωρω οτι σου δινει "φαρμακο".

εχω καποια βιβλια εγκυμοσυνης που λενε για το ποσο φυσιολογικες ειναι αυτες οι συσπασεις (Braxton hicks) αλλα επιδη βαριεμαι να αντιγραφω ολο το κειμενο του βιβλιου κανω copy-paste ενα ιντερνετικο αρθρο

Κάνει συσπάσεις η μήτρα
Η μήτρα συσπάται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά οι κινήσεις της είναι ήπιες και δεν προκαλούν ενοχλήσεις. Στις φυσιολογικές ανήκουν οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις που κάνει η μήτρα στο δεύτερο και το τρίτο τρίμηνο, οι λεγόμενες Braxton - Hicks, που την προετοιμάζουν για το μεγάλο έργο του τοκετού. Εσείς θα τις νιώθετε σαν να σκληραίνει απότομα η κοιλιά σας για μερικά δευτερόλεπτα, χωρίς όμως να πονάτε. Οι συσπάσεις αυτές μπορεί να γίνουν συχνότερες όσο πλησιάζει ο τοκετός, αλλά δεν θα έχουν περιοδικότητα (δεν θα εμφανίζονται δηλαδή σταθερά κάθε 15 ή 12 λεπτά) και δεν πρέπει να έχετε πάνω από 3 την ώρα. Οι «αληθινές» συσπάσεις που σηματοδοτούν την έναρξη του τοκετού είναι πιο επώδυνες –θα νιώθετε σαν πόνους περιόδου, που στην αρχή θα επικεντρώνονται όχι μόνο στην κοιλιά αλλά και στη μέση σας– και θα είναι σταθερές, θα έρχονται δηλαδή κάθε ορισμένα λεπτά και θα πυκνώνουν όσο περνά η ώρα.
Παλιά 21-07-11, 13:19   #39
Fine

Fine χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vickie-d Εμφάνιση μηνυμάτων
FINE συμφωνω κι εγω με αυτο που λες περι "τηλεφωνικης συνταγογραφισης"... αλλα συμπτωματα οπως το "πετρωμα" της κοιλιας ειναι τελειως φυσιολογικο και φανταζομαι οτι γυναικολογοι μας το εχουν συνταντισει τοσες πολλες φορες που ανα πασα στιγμη ξερουν τι βοηθαει. αλλωστε η χοριγηση μαγνησιου δεν θεωρω οτι σου δινει "φαρμακο".

εχω καποια βιβλια εγκυμοσυνης που λενε για το ποσο φυσιολογικες ειναι αυτες οι συσπασεις (Braxton hicks) αλλα επιδη βαριεμαι να αντιγραφω ολο το κειμενο του βιβλιου κανω copy-paste ενα ιντερνετικο αρθρο

Κάνει συσπάσεις η μήτρα
Η μήτρα συσπάται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά οι κινήσεις της είναι ήπιες και δεν προκαλούν ενοχλήσεις. Στις φυσιολογικές ανήκουν οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις που κάνει η μήτρα στο δεύτερο και το τρίτο τρίμηνο, οι λεγόμενες Braxton - Hicks, που την προετοιμάζουν για το μεγάλο έργο του τοκετού. Εσείς θα τις νιώθετε σαν να σκληραίνει απότομα η κοιλιά σας για μερικά δευτερόλεπτα, χωρίς όμως να πονάτε. Οι συσπάσεις αυτές μπορεί να γίνουν συχνότερες όσο πλησιάζει ο τοκετός, αλλά δεν θα έχουν περιοδικότητα (δεν θα εμφανίζονται δηλαδή σταθερά κάθε 15 ή 12 λεπτά) και δεν πρέπει να έχετε πάνω από 3 την ώρα. Οι «αληθινές» συσπάσεις που σηματοδοτούν την έναρξη του τοκετού είναι πιο επώδυνες –θα νιώθετε σαν πόνους περιόδου, που στην αρχή θα επικεντρώνονται όχι μόνο στην κοιλιά αλλά και στη μέση σας– και θα είναι σταθερές, θα έρχονται δηλαδή κάθε ορισμένα λεπτά και θα πυκνώνουν όσο περνά η ώρα.
ευχαριστώ για την απάντηση.
δεν μιλάω για το μαγνήσιο.μιλάω για yutopar...τα οποία προκαλούν και ταχυπαλμίες για να δουλέψουν.αν δεν έχεις ταχυπαλμίες πάει να πει πως δεν σε πιάνουν μου είπε ο γιατρός.
braxton ως πόσες στη στον 8ο μπορούμε να έχουμε την ημέρα?στις braxton χρειάζεται να πάρεις yutopar?
Παλιά 21-07-11, 13:32   #40
gentriana

Το avatar του χρήστη gentriana

gentriana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ είχα συσπάσεις σε όλη την εγκυμοσύνη, ιδίως με περπάτημα και δουλειές, και ποτέ δεν πήρα τίποτε. Ίσως λόγω άγνοιας κινδύνου, αλλά ούτε ο γιατρός με θορύβησε. Κάποια στιγμή μου έγραψε μαγνήσιο, αλλά κι αυτό το αγνόησα... Νομίζω πάντως πως η ξεκούραση επιβάλλεται, εγώ έκανα μερικές βλακείες κι ευτυχώς που ο μπέμπης ήταν αποφασισμένος να έρθει στον κόσμο!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές