Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-07-10, 12:13   #201
stelios34

stelios34 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

KALISPERA TI THERAPIA KANIS EXEIS DI APOTELESMATA
Ο χρήστης stelios34 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-07-10, 12:15   #202
stelios34

stelios34 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο solomaki Εμφάνιση μηνυμάτων
εχουνε δικιο καποια παιδια εδω πρωτα σου βγαζουν καινουρια φαρμακα και μετα τα αποσυρουν ουτε ξερουν τι εχουν μεσα ειμαι πολυ κατα στα χαπι τους και στις ενεσεις τους τα χαπια που επερνα εγω ενα διαστημα με κυκλοσπορινη γραφανε μεσα αυξησει του να παρουσιασεις καρκινομα εγω δεν θελω να πεθανω απο καρκινο μακρυα απο χαπια και ενεσεις και χωρις παρεξηγησει ειναι η δικη μου αποψη για το θεμα μιας και το εχω 28 χρονια να στε καλα ολοι......
KALISPERA TI THERAPIA KANIS EXEIS DI APOTELESMATA
Ο χρήστης stelios34 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-10, 00:44   #203
pepita

Το avatar του χρήστη pepita

pepita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

KARTALIN!!!!! http://www.psorias-kartalin.de/
ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ!
ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΟ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!
ΑΜΜΕΣΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ! ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑΤΕ .
Ο χρήστης pepita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-10, 00:50   #204
pepita

Το avatar του χρήστη pepita

pepita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΣΟΡΥhttp://www.verkkoapteekki.fi
Ο χρήστης pepita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-10, 21:00   #205
kostasrod

kostasrod χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή για την ψωριαση

Είμαι 44 ετών και από τα 14 πάσχω από ψωρίαση είχα πάνω από 95% του σώματος μου
Να είναι μια μεγάλη κόκκινη πλακά γεμάτη άσπρα λέπια .Στην αρχή είχα μοναχά 2 πολύ
μικρά κομματάκια στους αγγόνες και στα γόνατα που ούτε καν τα βλέπεις από μακριά .Πήγα
και ε γω να με δη δερματολόγος μιλάμε τώρα 30 χρόνια πίσω και μου δώσε κάτι χάπια που
λεγονταν Τιγγασον . Αυτό ηταν παιδια μεσα σε 2 μερες εγινα ολόκληρος μια πλάκα ψωρίασης.
Εχω δοκιμάσει ότι φτιαχτη κρεμα εχη βγει στα φαρμακεια χωρις όμως να δω θεαματικη βελτιωση.
Μετα αρχισα να παιρνω χαπια Νεοραλ των 100 κάθε 8 ωρες 1 για 6 μηνες ειδα μια μικρη
Βελτιωση αλλα η χαρα μου κοπηκε όταν επαθα σοβαρη ψωριακη αρθιτιδα με φριχτους πονους
Όταν αλλάζει ο καιρος . Εδώ και 5 χρονια κανω μια ενεσιμη θεραπεια Ρεμιγγεητ ορό κάθε 6 εβδομαδες με παρα πολύ θεαματικα αποτελεσματα .Αυτη την βελτιωση δεν την περιμενα ποτε
Τωρα ειμαι ολοκαθαρος χωρις καθολου πλακες .Παιδια προτεινω να ρωτησετε τον γιατρο σας
Εάν μπορειτε γιατι επειδη είναι δυνατο φαρμακο θελει πρωτα κατι ειδικές εξετασεις .
Αυτή είναι η θεραπεια για μενα που με έχει κάνη ναεχω μια φυσιολογικη ζωη .
Παιδια όποιος δη βελτιωση με αυτή την θεραπεια να μου στείλει τις εμπειρειες του.
Περιμενω γεια σας. …………………..
Ο χρήστης kostasrod δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 12:12   #206
yesiamtroubled

yesiamtroubled χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

είπα να γράψω και την δική μου ιστορία.
Πριν 5-6 χρόνια εμφάνισα 'λέπια' στους αγκώνες και άρχισαν να ξεφλουδίζουν τα...αυτιά μου... Δεν πονηρεύτηκα στην αρχή, αλλά μετά απέκτησα πρόβλημα στο τριχωτό της κεφαλής, στα δάκτυλα των χεριών και στα δάκτυλα των ποδιών...Πήγα στον δερματολόγο, μου διέγνωσε ψωρίαση και άρχισε ένας κύκλος φαρμάκων, που δεν μου έκανε τίποτα... Αρχισα να αλλάζω γιατρούς γιατί χειροτέρευα, τα δάκτυλα των χεριών μου άρχισαν να τρέχουν αίματα και επειδή δουλεύω σε γραφείο, είχα σοβαρό πρόβλημα να χαιρετώ ανθρώπους δια χειραψίας, ντρεπόμουν να γράψω με το στυλό γιατί το θέαμα ήταν αποκρουστικό... Οποια κρέμα και αν χρησιμοποίησα δεν με βοήθησε, ούτε οι κορτιζόνες μου έκαναν τίποτα...
Κάποια στιγμή, απελπισμένη, συζητούσα με κάποια φίλη και μου είπε ότι ο άντρας της είχε το ίδιο πρόβλημα και ότι του πέρασε. Μου είπε για κάποια φυτικά φάρμακα τα οποία έκαναν το θαύμα... Σκέφτηκα ότι δεν χάνω τίποτα να τα δοκιμάσω... Το αποτέλεσμα??????? Θεαματική βελτίωση!!!! Τον χειμώνα σχεδόν εξαφανίζεται...Ποτέ δεν φεύγει τελείως, αλλά καμία σχέση με πριν... Χειροτερεύω πάντα το καλοκαίρι, σύμφωνα με την φαρμακοποιό μου φταίει ο ιδρώτας για την χειροτέρευση... Η θάλασσα και ο ήλιος μου προκαλούν πρόβλημα λοιπόν, αντίθετα με τα όσα μου έλεγαν οι δερματολόγοι...
Οποιος από εσάς θέλει παραπάνω πληροφορίες, εδώ είμαι...
Ο χρήστης yesiamtroubled δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-10, 16:04   #207
kostasrod

kostasrod χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

yesiamtroubled Μηπωσ μπορεις να μ πεις ποιο ειναι αφτο το φαρμακο κ που μπορω να το βρω ??? και εαν επιτρεπετε τι μορφι ψωριασεισ εχεις ? Εφχαριστω εκ τον προτερων.........
Ο χρήστης kostasrod δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-10, 23:56   #208
yesiamtroubled

yesiamtroubled χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kostasrod Εμφάνιση μηνυμάτων
yesiamtroubled Μηπωσ μπορεις να μ πεις ποιο ειναι αφτο το φαρμακο κ που μπορω να το βρω ??? και εαν επιτρεπετε τι μορφι ψωριασεισ εχεις ? Εφχαριστω εκ τον προτερων.........
Δεν είναι ένα φάρμακο, είναι συνδυασμός. Στην αρχή μου έδωσε κάποια ροφήματα που λέγονται physiodepur, τα οποία περιέχουν τσουκνίδα και κάτι άλλα φυτά.. Επινα μία αμπούλα από αυτό διαλυμένο σε νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας, το βράδυ έπινα το ίδιο ρόφημα αλλά ζεστό, ένα πράγμα σαν τσάϊ να φανταστείς. Τα ροφήματα αυτά έχουν ως σκοπό να αποβάλλουν τις τοξίνες και να καθαρίσει ο οργανισμός. Κατά τη διάρκεια που τα έπινα αυτά, τρέχανε τα αίματα ποτάμι από τα χέρια μου. Φαινόταν ότι χειροτέρεψα.
Μετά μου έδωσε κάποιες σταγόνες, πάλι φυτικές, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα, σε συνδυασμό με μία κρέμα που λέγεται traumeel, η οποία νομίζω έκανε το θαύμα...Πάλι φυτική. Είδα τρελή βελτίωση... Μετά μου έδωσε και κάποιες άλλες σταγόνες, ενώ συνέχισα την traumeel. περιττό να σου πω ότι την κρέμα δεν σταμάτησα να την βάζω ποτέ, είναι άκακη..
Το κακό είναι ότι για να πάρω αυτή την θεραπεία αναγκάστηκα και κατέβηκα σε φαρμακείο στην Αθήνα, εσύ μένεις Αθήνα? για να σου πω τις λεπτομέρειες αν ενδιαφέρεσαι... Η δική μου περίπτωση είναι κατά πλάκας....
Ο χρήστης yesiamtroubled δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-10, 19:58   #209
panos073

panos073 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

eιμαι 37 χρονων με ψωρίαση που προκαλει καποια μικρη ερυθροτητα απολεπιση και κάποια περίεργα σπυράκια έντονου χρώματοs.αν δεν αρρώσταιναν τα νύχια μου ακόμη θα έψεχνα να βρω τι έχω.παρόλα αυτα εχω παρει neoral methotrexate kai enbrel, humira.μονο το neoral βοηθησε.αλλα μολιs με θεραπευσε αρχισα να αρρωσταίνω αλλού.μυκητίαση οισοφάγου,προστατίτιδεs που δεν θεραπεύονταν, ακμή... κολικόs νεφρού .τωρα μπορεί να δοκιμάσω το stellara..΄το έχει δοκιμάσει κανείs???Πολύ με βοηθάει το roacutan .to παιρνω 7 μερεs περίπου και αφου με καθαρίσει το σταματάω.
Ο χρήστης panos073 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-10, 00:00   #210
matilda77

matilda77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους
Είχα για πολλά πολλά χρόνια ψωριάση.Καμιά 25 σίγουρα. Τώρα είμαι 33. Μετά τις γέννες εξαφανίστηκε. Όταν αγχωθώ στεναχωρηθώ βγάζω λίγο στο κεφάλι αλλά το αντιμετωπίζω εύκολα. Μια καταπληκτική φαρμακοποιός μου έδωσε ένα μπουκαλάκι που δεν θυμάμαι τι έχει , το φτιάχνει η ίδια, στοιχίζει 10 Ε , και το βάζω στο κεφάλι και μετά τέλος.
Επίσης έχω να προτείνω μια ιριδολόγο η οποία βρίσκεται κ Αθήνα κ Θεσσαλονίκη. Δίνει βιολογικά φάρμακα.
Ο χρήστης matilda77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-10, 20:53   #211
anouk

anouk χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπέρα και απο μένα. προσπαθησα και διάβασα τα περισσότερα απο αυτά που έχετε γράψει όλοι. έχω ψωρίασει απο 6 ετών και τώρα ειμαι 25. ξεκίνησε στα γόνατα που μετα απο μια 5ετία έφυγαν και δεν ξανα έβγαλα. απο τότε μέχρι τώρα σε όσα σημεία έχω βάζω μόνο μια κρεμούλα. για μένα τουλάχιστον θαυματουργή...LIDEX...!!!είναι ελαφριά. μου την είχε δώσει ο γιατρός γιατί ήμουνα μικρή σε ηλικία τότε. τη χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα γιτί φοβάμαι το βαριά κορτιζονούχα. τη θεραπεία στο κεφάλι μου την έχω σταματήσει χρόνια. έχει παραμείνει το πρόβλημα στον αυχένα και σε μικρά σημεία στο κεφάλι. ο΄ταν όμως έκανα τη θεραπεία θυμάμαι οτι με είχε βοηθήσει πολύ, εκτός απο τισ σταγόνες(δεν θυμάμαι όνομα), το σαμπουάν πίσσας.
μην αγχόνεστε. ζήστε με αυτό. δεν είναι τπτ κακό.όλα λύνονται. ξέρεται οτι ειναι συμαχοσ μασ ο ήλιοσ.....κάτω απο τον ήλιο λοιπόν το καλοκαίρι και μη ξεχνάτε....ποτέ δεν αφήνουμε τα μαλλιά μασ βρεγμένα. κατευθείαν στέγνωμα. οχι μεγάλες θερμότητεσ και τραβήγματα όμως.
όσο για κάποιες πολύ άσχημες περιπτώσεις που διάβασα...θα προσπαθήσω να βοηθήσω σύντομα. έχω μια γνωστή που είχε σε όλο το σώμα. παρήγγειλε απο εξωτερικό μια κρέμα και σε ένα χρόνο(πολύ λέω) εξαφανίστικαν όλα. έχουν περάσει 12 χρόνια και δεν έχει ξανα βγάλει...
Ο χρήστης anouk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-10, 01:18   #212
Rita.

Rita. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σε ολους σας. Εχω ψωριαση απο 14 χρονων πισω στο κεφαλι απο καθαρα ψυχολογικους λογους γιατι περνουσα παρα πολυ ασχημα εφηβικα χρονια... μεσα στους φοβους και στο αγχος. Θυμαμαι γυρνουσα στο σπιτι και πριν μπω μεσα μ επεινε μια φαγουρα μανιακη οσπου ματωνα και γεμιζα μεχρι και τα νυχια. Πηγα στο γιατρο, εγινε η διαγνωση και μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να εξαπλωθει. ειμαι 25 και εχει μεινει στο ιδιο σημειο εκτως απο ελαχιστες φορες που εμφανιζεται και στο τατουαζ.... (Δεν επερεπε να το ειχα κανει αλλα δεν ηξερα). Το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν εχει εξαφανιστει απο το κεφαλι μου ουτε για δευτερολεπτο? κανω ασταματητες θεραπεις με λοσιον και με σαμπουαν αλλα τιποτα. Με τρωει και βγαζω λεπια οπως και παλια. Φοβαμαι να βαλω μαυρη μπλουζακαι με αγχωνει περισσοτερο το οτι μπορει να εξαπλωθει. Ξερετε καποια αγωγη που να περασει εστω για λιγο καιρο? ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!!!!
Ο χρήστης Rita. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-10, 11:02   #213
rozi

rozi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Rita το πιθανότερο είναι διότι τα πειράζεις συνεχώς και ξύνεσαι.Όσο ξύνεις το σημείο και το ερεθίζεις τόσο θα φουντώνει.Δεν πρέπει να τα πειράζεις καθόλου, πρέπει τα λέπια να φεύγουν μόνα τους.Επίσης να χρησιμοποιείς ελαφρά σαμπουάν όσο γίνεται.Πρόσεχε ακόμα αν χρησιμοποείς προιόντα για τα μαλλιά , όπως λακ. Όσο περισσότερα και δυνατότερα χημικά στο κεφάλι μας, τόσο χειρότερα γίνεται η ψωρίαση.

Επίσης αν χρησιμοποιείς δυνατές λοσιόν, είναι λογικό να καλυτερεύει για μερικές μέρες και μετά να επανέρχεται.Οι θεραπείες αυτές είναι για μερικές μέρες και μόνο, καθώς το δέρμα εθίζεται στο φάρμακο και γίνεται χειρότερο αμέσως μόλις του λείψει.Θα σου έλεγα να σταματήσεις τα φάρμακα, αλλά αν είσαι σε απελπιστική κατάσταση δοκίμασε τη λοσιόν Propiosalic.Θα έχεις σίγουρα αποτελέσματα μέσα σε λιγες μέρες και δεν είναι τόσο εθιστική για να μην πω καθόλου. Καλή τύχη.
Ο χρήστης rozi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-10, 11:21   #214
rozi

rozi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξέχασα να πω οτι κι εγώ κάνω τη θεραπεία με το φάρμακο του παππού από τις Σέρρες, πλεον έρχεται και Αθήνα και Θεσσαλονίκη.Γι'αυτό σταμάτησα και να γράφω εδώ, καθότι σταμάτησα να χρησιμοποιώ οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή, ούτε αλοιφές , ούτε λοσιόν ούτε τίποτα.

Τώρα μου έμειναν μόνο μερικά σημάδια στο πρόσωπο , στο σώμα έχουν εξαφανιστεί σχεδόν τελείως και είχα παντού.Για 'μένα προσωπικά είναι το απόλυτο θαύμα, θεωρώ λίγο πολύ πως αυτός ο άνθρωπος μου έσωσε τη ζωή, γιατί εδώ και μήνες δεν έχω βγάλει ούτε ένα νεό σημάδι και όλα τα σημάδια που έφυγαν δεν ξαναβγήκαν.Έχω ξεχάσει το θέμα ψωρίαση και συνεχίζω τη θεραπεία για όσα σημάδια μου έμειναν ακόμα.

Αυτό το φάρμακο του παππού είναι ένα πράγμα που καίει ελαφρά και χρησιμοποείται εδώ και 25 χρόνια τουλάχιστον χωρίς παρενέργειες.Η θεραπεία γίνεται κάθε 15 μέρες μέχρι να φύγει και το τελευταίο σημαδάκι.Στο ''group'' των ανθρώπων που κάνουμε τη θεραπεία..οι παλαιότεροι έχουν να εμφανίσουν ψωρίαση 2 χρόνια.

Αισθάνομαι πως πρέπει να ενημερώσω και εσάς, γιατί εγώ μαζί με πάρα πολλά άτομα βρήκαμε την ίαση.'Οπως ενημέρωσαν εμένα τα παιδιά , νομίζω οτι οφείλω να κάνω το ίδιο.
Δεν έχω καμία πρόθεση να πείσω κανένα, δεν είναι ο λόγος αυτός του post έτσι κι αλλιώς.
Μπορεί για 'μένα να είναι η απόλυτη θεραπεία, για εσάς να είναι μια δοκιμή.Νομίζω όμως οτι αξίζει τον κόπο.Εμείς μαζευόμαστε κάθε 15 μέρες και γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

'Οποιος και όποτε θελήσει μπορεί να έρθει και να δει με τα ίδια του μάτια την πορεία της ψωρίασης όλων μας.Γιατί πραγματικά αν δε δεις , δεν πιστεύεις.

Το e-mail μου : vgatsiou@yahoo.gr και το group στο facebook : http://www.facebook.com/group.php?gi...6870119&ref=ts
Ο χρήστης rozi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-11, 00:39   #215
liana koobou

Το avatar του χρήστη liana koobou

liana koobou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melina1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!Ειμαι 24 χρονων και ανηκω και εγω στο κλαμπ των ατομων με ψωριαση την οποια εχω εδω και 11χρονια!γενικα και εγω οπως ολοι ακολουθω τοπικη θεραπεια με κορτιζονη κυριως ή ''φτιαχτες" αλοιφες με κορτιζονη και βιταμινες ωστε να μην ειναι τοσο ισχυρες.το τελευταιο διαστημα βαζω την γνωστη dovobet!
παρολα αυτα το τελευταιο χρονο εχω δει μια σημαντικη επιδεινωση που με εχει προβληματισει πολυ.βεβαια για να πω την αληθεια το εχω παραμελησει λιγο το θεμα καθως εχω βαρεθει με τις αλοιφες και ολη αυτη τη λιγδα!!
το προβλημα μου εστιαζεται κυριωσ κατω απ το στηθος και στη πλατη χωρις ιδιαιτερη παρουσια λεπιων απλα κοκκινιλες.
Εχω δοκιμασει και ομοιοπαθητικη αλλα τζιφος!Μην σας πω οτι εγινα χειροτερα δηλαδη!
Απο χθες σκεφτομαι να αρχισω χαπια αλλα ειμαι διστακτικη καθως διαβασα για διαφορες παρενεργειες.
Οποιος εχει καμια καλη ιδεα ας την ριξει γιατι η κατασταση δεν παλευεται αλλοοοοο
giati stamathses thn omoiopathitikh?
Ο χρήστης liana koobou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-11, 00:59   #216
liana koobou

Το avatar του χρήστη liana koobou

liana koobou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

eida tis eikones..thayma pragmatika...ti thmi exei to giatrosofi paidia?xerete?
Ο χρήστης liana koobou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-11, 15:41   #217
taniabell

Περιοχή: Ξάνθη
taniabell χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα και πο εμενα. Παρακολουθω καιρο το θεμα καθως και γω εδω και 10 χρονια ταλαιπωρουμε με την ψωριαση.
Εχω δοκιμασει και γω διαφορες κρεμες κορτιζονουχες κυριως που ειτε εξαφανιζαν για λιγο τα εξανθηματα ειτε οχι. Μετα απο μια τελευταια προσπαθεια τα παρατησα και εψαχνα αλλου τροπους να με βοηθησω. Επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο με βοτανα και τις θεραπευτικες τους ιδιοτητες, οπου μεσα ειχε και και για την ψωριαση. Πριν 3 μερες ξεκινησα να δοκιμαζω το ενα " γιατροσοφι" και πραγαμτικα δεν πιστευω στα ματια μου. Υπαρχει μεγαλη βελτιωση! Διαβασα λοιπον οτι το γαρυφαλελαιο βοηθαει ... και ετσι αγορασα ενα μπουκαλακι και πρωι - βραδυ ριχνω 1- 2 σταγονες.
Το γραφω απλα σαν μια αλλη εναλλακτικη... και καλο να μην κανει σιγουρα δεν θα κανει κακο. Το βιβλιο επισης αναφερει πως ο χυμος λεμονιου και τα καταπλασματα απο λαχανο βοηθουν εξισου!
Παλιά 24-02-11, 00:16   #218
Λάρα_Κροφτ

Λάρα_Κροφτ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην ψωρίαση δρα ιδιαίτερα κατευναστικά η ηλιοθεραπεία. Ο πατέρας μου έχει ψωρίαση και έχει δοκιμάσει τα πάντα αλλά ένας γιατρός του είπε να εκθέτει τα σημεία με ψωρίαση στο ήλιο όσο περισσότερο μπορεί και πράγματι είδε τεράστια βελτίωση. Δεν ξέρω αν είναι σωστό και καλό γενικότερα αλλά η βελτίωση ήταν θεαματική.
Ο χρήστης Λάρα_Κροφτ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-11, 16:23   #219
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας και απο μενα!

Η μαμα μου εχει ψωριατικη αθριτιδα εδω και 10 χρονια περιπου.Εχει δοκιμασει διαφορες θεραπειες.Αναμεσα σε αυτες και πολλα φαρμακα που τα ειδα γραμμενα εδω οπως το neoral,methodrexate,dovonex,
himyra (δεν ξερω και αν τα γραφω σωστα).

Καποιο διαστημα πηγαινε στο Τμημα Ψωριασης στο Νοσοκομειο Συγγρος,αλλα γρηγορα βαρεθηκε την πανω - κατω μετακινηση στην Αθηνα (μενει Καλαματα)και εφοσον δεν ειδε καποιο αποτελεσμα,σταματησε.

Ανα καιρους ακουμε απο διαφορους για κατι θαυματουργικες κρεμες που κανουν καλο,εξαφανιζουν τα σπυρακια,ομως δεν εχουμε βρει κατι που να της κανει καλο.

Ξερω πως νιωθετε,γιατι βλεπω την μαμα μου και στεναχωριεμαι πολυ.

Ξερω πως ειναι, να ειναι Καλοκαιρι και ενω ολοι γυρω σου να πελαγωνουν για το ποιο χρωμα μπλουζας ειναι ιν φετος,εσυ να ψαχνεις να βρεις τροπους να καλυψεις κατι για το οποιο σιγουρα δεν φταις,αλλα που οι αλλοι κατακρινουν !!

Το Καλοκαιρι βαφτισα ενα διδυμακι.Η νονα του αλλου μωρου,ειχε ψωριαση.Φορουσε ενα λευκο μακρυ πουκαμισο και ηταν καπως απομακρη στο κεντρο.Δεν ηθελε να χορεψει,ηταν συνεχεια καθισμενη και εκρυβε τα χερια της κατω απο το τραπεζι.Ηθελα τοσο πολυ να της πω ξερω,δεν ειναι τιποτα,ΚΟΙΤΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ,αλλα κρατηθηκα δεν ηξερα πως θα το παρει.Προσπαθησα να ειμαι οσο πιο φιλικη γινοταν,χωρις να ειμαι ενοχλητικη!

Με εκπλησει που ακουω ηλικιες ατομων στην δικη μου ηλικια και λεω Δοξα Τω Θεω,μια χαρα ειμαι στην ζωη μου!

Ευχομαι οτι καλυτερο σε ολους!!

Οτι ειναι αδυνατο για τον ανθρωπο,ειναι δυνατο για το Θεο.....
Ο χρήστης Messinia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-11, 16:36   #220
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χτες μιλούσα με μια φίλη μου για την ομοιοπαθητική και σκέφτεται να ξεκινήσει και εκείνη για ένα έκζεμα που έχει στα πόδια της...απλά φοβάται μην της το επιδεινώσει γιατί η κολλητή της που είχε ψωριάση έκανε τελικά ομοιοπαθητική αλλά για 6 μήνες ήταν ψιλοχάλια...τελικά όμως της πέρασε
Παλιά 18-03-11, 17:35   #221
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα
εχω και εγω ψωρίαση εδω και 10 χρόνια περίπου. Ξεκίνησε όταν ήμουν φοιτήτρια σε περίοδο που είχα πολλές υποχρεώσεις και απο τότε δεν έχει βέβαια σταματήσει να εκδηλώνεται.
Για το τριχωτό της κεφαλής χρησιμοποιώ το σαμπουάν πίσσας Tarmed. Είναι το μόνο που κάνει δουλειά σε μένα τουλάχιστον. Για τα εξανθήματα, χρησιμοποιώ τη γνωστη στους περισσότερους dovobet. Κυρίως βγάζω εξανθηματα στις μασχάλες, πίσω απο τα γόνατα, στο πρόσωπο. Κατα καιρούς βγάζω και αλλού. Το καλό είναι πως το εξάνθημα δεν επεκτείνεται ποτέ πολύ, απότε είναι πιο εύκολο να ελεγχει. Βέβαια τα σημάδια στο πρόσωπο είναι κουραστηκά. Μέχρι και στο βλέφαρο έχω βγάλει μερικές φορές.
Ο ηλιος σε συνδιασμό με το αλάτι της θάλασσας βοηθάει πολύ το καλοκαίρι.
Υπομονή σε όλους/ες και μην απογοητευεστε!
Παλιά 19-03-11, 12:28   #222
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EvaBar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
εχω και εγω ψωρίαση εδω και 10 χρόνια περίπου. Ξεκίνησε όταν ήμουν φοιτήτρια σε περίοδο που είχα πολλές υποχρεώσεις και απο τότε δεν έχει βέβαια σταματήσει να εκδηλώνεται.
Για το τριχωτό της κεφαλής χρησιμοποιώ το σαμπουάν πίσσας Tarmed. Είναι το μόνο που κάνει δουλειά σε μένα τουλάχιστον. Για τα εξανθήματα, χρησιμοποιώ τη γνωστη στους περισσότερους dovobet. Κυρίως βγάζω εξανθηματα στις μασχάλες, πίσω απο τα γόνατα, στο πρόσωπο. Κατα καιρούς βγάζω και αλλού. Το καλό είναι πως το εξάνθημα δεν επεκτείνεται ποτέ πολύ, απότε είναι πιο εύκολο να ελεγχει. Βέβαια τα σημάδια στο πρόσωπο είναι κουραστηκά. Μέχρι και στο βλέφαρο έχω βγάλει μερικές φορές.
Ο ηλιος σε συνδιασμό με το αλάτι της θάλασσας βοηθάει πολύ το καλοκαίρι.
Υπομονή σε όλους/ες και μην απογοητευεστε!

H μαμα μου βγαζει μονο στο σωμα.Κυριως στα ποδια και στα χερια.Δεν ειχα σκεφτει πως μπορει να βγαλει και στο προσωπο.Ηδη προσπαθει να κρυφτει απο τα σημαδια στα ποδια,δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι πως θα ενιωθε αν εβγαζε και στο προσωπο.

Ναι,το καλοκαιρι κανει πολλα μπανια και εξαφανιζονται τα "σπυρακια",μενουν σαν λευκα σημαδακια στο δερμα!

Επειδη η μαμα μου εχει εντονη φαγουρα,συνεχεια ξυνεται και τα "μαδαει" απο μονη της.Μου σπαει τα νευρα οταν την βλεπω.Συνεχεια της φωναζω ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!!Ειναι οντως τοσο ενοχλητικη η φαγουρα η απλα η μαμα μου το εχει παρει συνηθεια να ξυνεται και να τα "μαδαει"?

Εφοσον ειναι καθαρα μια κατασταση που θεραπευεται απο μονη της ,ποσο δυσκολο σας ειναι,να πειτε ειμαι καλα,ολα ειναι καλα,δεν στεναχωριεμαι για μια ασθενεια που στην ουσια εγω την προκαλω με το να αγχωνομαι και να τα αφησετε ολα πισω σας???Αυτο προσπαθω να περασω στην μητερα μου,αλλα δεν εχει αποτελεσμα!!
Παλιά 19-03-11, 22:41   #223
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Messinia Εμφάνιση μηνυμάτων
H μαμα μου βγαζει μονο στο σωμα.Κυριως στα ποδια και στα χερια.Δεν ειχα σκεφτει πως μπορει να βγαλει και στο προσωπο.Ηδη προσπαθει να κρυφτει απο τα σημαδια στα ποδια,δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι πως θα ενιωθε αν εβγαζε και στο προσωπο.

Ναι,το καλοκαιρι κανει πολλα μπανια και εξαφανιζονται τα "σπυρακια",μενουν σαν λευκα σημαδακια στο δερμα!

Επειδη η μαμα μου εχει εντονη φαγουρα,συνεχεια ξυνεται και τα "μαδαει" απο μονη της.Μου σπαει τα νευρα οταν την βλεπω.Συνεχεια της φωναζω ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!!Ειναι οντως τοσο ενοχλητικη η φαγουρα η απλα η μαμα μου το εχει παρει συνηθεια να ξυνεται και να τα "μαδαει"?

Εφοσον ειναι καθαρα μια κατασταση που θεραπευεται απο μονη της ,ποσο δυσκολο σας ειναι,να πειτε ειμαι καλα,ολα ειναι καλα,δεν στεναχωριεμαι για μια ασθενεια που στην ουσια εγω την προκαλω με το να αγχωνομαι και να τα αφησετε ολα πισω σας???Αυτο προσπαθω να περασω στην μητερα μου,αλλα δεν εχει αποτελεσμα!!

Να σου πω...
εγω ποτέ δεν ένιωσα άσχημα με τα εξανθήματά μου, ακόμα και όταν ειναι σε πολύ εμφανές σημείο όπως στο σαγώνι α πούμε. Κάνω τη θεραπεία μου και περιμένω να φύγουν. Βέβαια ποτέ δεν είχε εξανθηματα σε μεγάλη έκταση. Εχω δει ανθρώπους που έχουν πολύ μεγαλήτερο πρόβλημα και τους κατανοώ απόλυτα.
Επίσης, εμένα τουλάχιστον με πιάνει φαγούρα μόνο στο τριχωτο της κεφαλής. Οπουδήποτε αλλού δεν τα πειράζω, οπότε φευγουν πιο εύκολα.

Μου έχει τυχει μια- δυο φορές που ειχα πολλά εξανθηματα σε διαφορετικά σημεία του σώματος όμως, να με κοιτάξουν περίεργα στην παραλία, αλλά σιγα μην κάτσω να σκάσω! Οτι δεν κατανοει ο καθένας μας το "δαιμονοποιεί". Δεν ξερουν άρα δεν ασχολούμαι.
Παλιά 20-03-11, 17:33   #224
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο moz Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟΥ ΒΟΣΚΟΥ Η ΨΩΡΙΑΣΗ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΤΑ 90%. ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΓΑΜΠΡΟς ΤΟΥ ΒΟΣΚΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ 15ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ. ΤΟ ΜΕΙΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ nikos_a@windowslive.com ΓΙΑ ΟΠΟΙΝ ΘΕΛΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Tι ειναι αυτη η θεραπεια του βοσκου που αναφερεις?Τωρα το ειδα!
Παλιά 20-03-11, 17:41   #225
Messinia

Messinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EvaBar Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω...
εγω ποτέ δεν ένιωσα άσχημα με τα εξανθήματά μου, ακόμα και όταν ειναι σε πολύ εμφανές σημείο όπως στο σαγώνι α πούμε. Κάνω τη θεραπεία μου και περιμένω να φύγουν. Βέβαια ποτέ δεν είχε εξανθηματα σε μεγάλη έκταση. Εχω δει ανθρώπους που έχουν πολύ μεγαλήτερο πρόβλημα και τους κατανοώ απόλυτα.

Υπογραμιζω αυτο που εγραψες γιατι για μενα ειναι πολυ σπουδαιο και εξισου σημαντικο!Μακαρι να το εβλεπε ετσι και η μαμα μου!

Επίσης, εμένα τουλάχιστον με πιάνει φαγούρα μόνο στο τριχωτο της κεφαλής. Οπουδήποτε αλλού δεν τα πειράζω, οπότε φευγουν πιο εύκολα.

Μου έχει τυχει μια- δυο φορές που ειχα πολλά εξανθηματα σε διαφορετικά σημεία του σώματος όμως, να με κοιτάξουν περίεργα στην παραλία, αλλά σιγα μην κάτσω να σκάσω! Οτι δεν κατανοει ο καθένας μας το "δαιμονοποιεί". Δεν ξερουν άρα δεν ασχολούμαι.
Ποσο δικιο και ποσο σωστα βλεπεις τα πραγματα!Οταν κατεβαινω Καλαματα και θελω να παω μια βολτα με την μαμα μου πρεπει να σκεφτω ενα καρο πιθανα προβληματα και λυσεις για να μην την φερω σε δυσκολη θεση και μια απλη βολτα μετατραπει σε εστια για κλαματα και παραπονα!!
Παλιά 31-08-11, 15:11   #226
GEORGE22

GEORGE22 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nora Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως το ξεπερασα εντελως με την ομοιοπαθητικη! οποιοσδηποτε δερματολογος δεν μου εκανε τιποτα....
γεια σου! μπορεισ σε παρακαλω να μου δωσεισ κ εμενα τα στοιχεια του ομοιοπαθητικου σου?
Ο χρήστης GEORGE22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-11, 00:21   #227
aspa1008

aspa1008 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ρε παιδια αναφερετε συχνα για αυτον το βοσκό απο τισ σερρες. πως μπορω να τον βρω μενω θεσσαλονικη και ευχαριστως θα πηγαινα για οσο χρειαζόταν στις σέρρες,.
Ο χρήστης aspa1008 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-11, 18:13   #228
anouk

anouk χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπέρα και από εμένα. έχω ψωρίαση 20 χρόνια. σε μικρή ηλικία πέρασα δύσκολα, πλέον όμως το αντιμετωπίζω χαλαρά. για όσου αισθάνονται άσχημα...ξεπεράστε το.άλλοι από το άγχος ή στρές βγάζουν έρπη, εμείς ψωρίαση. τουλάχιστον εμείς δεν το κολλάμε σε άλλους. είμαι πολύ αγχωτικός άνθρωπος και γι αυτό συνέχεια έχω φουντωμένα τα κλασικά σημεία. η ψωρίαση κάνει τον κύκλο του. θα εμφανιστεί όπου μπορείς να φανταστείς και μετά θα μείνει σε στανταρ σημεία. χρησιμοποιούσα χρόνια τη lidex, πλέον έπαθα ανοσία και δεν κάνει δουλειά. βρήκα ένα top δερματολόγο στη νέα σμύρνη και χρησιμοποιώ dovobet και xamiol για το κεφάλι. έχουν κάνει σε εμένα απίστευτη δουλειά. απ όσα έχω μάθει τόσα χρόνια (έχω ψαχτεί αρκετά) αυτό που έμαθα είναι...μακριά από χάπια, εκτός και αν έχεις σε όλο το σώμα. μόλις βλέπεις ήλιο κάτσε από κάτω. μπάνια. λασπόλουτρα όποιοςς μπορεί......μακριά από λακ, πιστολάκι(όχι συχνή χρήση)..!!!και....επειδή έκανα ομοιοπαθητική, ενημερώνω ότι θέλει πολύ σκληρή δουλειά. ο ομοιοπαθητικός σε βοηθάει να αποφύγεις το άγχος(που προκαλέι ψωρίαση)..μέχρι να φτάσεις σε αυτό το στάδιο πρώτα σε βάζει σε διαδικασία μαζί με τη συζήτηση και τα χάπια, να πέσεις τόσο πολύ μέχρι να μάθεις να σηκώνεσαι μόνος σου. μου πήρε ένα χρόνο και τα παράτησα..και για τα λεφτά αλλά κ γιατί είχα φουντώσει πάρα πολύ.
επίσης, καλή διατροφή.
τέλος να αναφέρω ότι: εμφανίστηκε σε εμένα στα 6 μου..τα 12 έφυγε απο τα γόνατα που είχα....στα 15 απο τη μέση μου και ενώ για χρόνια είχα στους αγκώνες, ξαφνικά 2 μέρες πριν το γάμο μου εξαφανίστηκαν... άρα προσοχή στο άγχος και τη διατροφή
Ο χρήστης anouk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-11, 03:00   #229
mina+beba

Το avatar του χρήστη mina+beba

Περιοχή: Αθήνα , Κηφισιά
mina+beba χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα! μπηκα να δω πως πανε και οι άλλοι ξεφλουδιζόμενοι! Πριν ενα μηνα περιπου αρχισα να ελατωνω τον θηλασμο μιας και το βλασταρι μου ειναι 2,5 χρονων ! ετσι ειπα να δω τι κανω με την ψωριαση καθως μετα την γεννα ψιλοφουντωσε αλλα με το μωρο δεν ειχα χρονο ουτε για κ@τουρημ@ οποτε την αγνοησα κανονικα . Φουντωνε αυτη , την εγραφα εγω ...μια ομορφια δηλαδη , βολευομουνα και με λιγη προδερμ και μεχρι εκει . Δεν ειδα καμια φοβερη βελτιωση οπώς ελεγε σε ενα ποστ μια κοπελα που θεραπευτηκε με την αυθυποβολη! Αν ειναι να αυθυποβληθω οτι ειμαι ζαμπλουτη και δεν εχω αγχος γαι το αυριο του παιδιου μου μπας και γινει κατι βρε αδερφέ!
Μια αλλη κοπελα ειχε κανει μια θεραπεια απο εναν πρακτικο στις Σερρες και ειχε δωσει το τηλ. της ! Ε, δεν ειχα τιποτα να χασω και πηρα . Μια χαρα κοπέλα είναι τωρα και εγκυος και εχει κανει και ενα σωρο εξετασεις μηπως επηρεαστει τιποτα , και ειναι καθαρη όπως και πολλοι αλλοι .
Ετσι ξεκίνησα πριν 15 μερες η πρωτη φορα και χθες η δευτερη . Καποια μικρα στο μπουτι εξαφανιστηκαν ουτε καν που ήταν δεν διακρινεται !Στους αγκώνες ηταν απειροελαχιστο αλλα και εκει καλυτερα . Στο κεφάλι , αυτια , γόνατα , λιγο γάμπα μειωθηκε περιπου 25% . Στην κοιλια εβγαλα λίγα ακομα και μου είπε ο πρακτικος οτι στην αρχη θα ξεσπασει οσα θα εβγαιναν αργοτερα και να μην αγχωνομαι . Μου είπε οτι κανει ζημια το ξυραφι , το χλώριο του νερού , το χοιρινο και το να τα πειραζουμε . Το ξυραφι το εκοψα -σαν τον Οδυσσεα Ανδρουτσο εγινα.. - , για το χλώριο είχα στην βρυση της κουζινας φίλτρο αλλα έβαλα και στο τηλεφωνο του ντουζ ένα που μου κοστησε 50 ευρω και καθε 6 μηνες θέλει αλλαγμα τα αλλα δυο τα εκοψα. Επέμεινε να κάνω μπάνιο και να λουζομαι με πρασινο σαπούνι . Παρειγγειλα και εγω απο κάποιο σαιτ λευκο σαπουνι ελαιολαδου με αρωμα βανιλια και όντως πολυ καλυτερο απο σαμπουαν - αφρολουτρα ! αν ήταν και υγρο θα ηταν τελειο! Ο κυριος ειναι ο γαμπρος του παππου απο Σερρεσ και ερχεται Αθηνα ανα 15 μερες ! Επομενη εφαρμογη 14 Δεκεμβρη ...ελπιζω με λιγη βελτιωση ακομα...
να σκεφτειτε οτι βλεπω φυστικι αραπικο και το συμπονω πια το ταλαιπωρο...

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Ο χρήστης mina+beba δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-11, 14:31   #230
kosmas80

Περιοχή: αθηνα
kosmas80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ψωριαση

γεια σε ολους. προσφατα ανακαλυψα αυτο το site και το θεωρησα καλο να κανω εγγραφη για να ενημερωσω ολα τα ατομα που πασχουν απο την παθηση της ψωριασης, οπως και εγω, πως εχει βγει ενα καινουργιο σχετικα χαπι με την ονομασια dermylex το οποιο στηριζεται σε φυτικα προιοντα και δεν εχει παρενεργειες. το συγκεκριμενο χαπι μου το συστησε μια φιλη μου απο θεσσαλονικη που της το εδωσε δερματολογος και μου ειπε οτι εχει αποτελεσμα. η δικη μου δερματολογος δεν το ηξερε καθολου. θα ηθελα να μαθω αν εχετε εσεις καποια ενημερωση περι του θεματος και αν υπαρχει κατι αλλο ως θεραπεια που προτεινετε εκτος αλοιφων.

ευχαριστω
Ο χρήστης kosmas80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-11, 15:17   #231
selestina

selestina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειχα ψωριαση μια ζωη απο μικρη,ειχα μονιμοσ στο κεφαλι,εβγαζα συνεχεια στην κοιλια κατω απο τα χερια κ σε διαφορα σημεια.ελπιζω το μωρο μου να μην εχει.εγω αυτο που εχω να σας πω οτι απο τοτε που εγινα πιο χαλαρη και τα εγραψα λιγο στα αυτα μου,λοιπον η ψωριαση εξαφανιστηκε και δεν εχω βγαλει εδω και χρονια.παλια ηταν και πιο σπανια κ περιττο να σας πω πως με κοιτουσαν σαν καημενο και νομιζαν οτι εινια κ κολλητικη πραγμα που δεν ειναι.τεσπα ευχομαι σ ολεσ να εξαγανιστει οπωσ εμενα κ να μην την ξαναδω κ εγω στα ματια μου!!

Ο χρήστης selestina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-11, 22:57   #232
vivaki th

vivaki th ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή εγκυμοσυνη κ ψωριαση

καλησπερα σας! ειμαι 30 ετων κι απο τα 12 μου εχω ψωριαση στο τριχωτο της κεφαλης.στα χρονια αυτα εχω κανει απειρες θεραπειες κι εχω αντιμετωπισει τεραστιο ψυχολογικο κοστος. τα τελευταια χρονια ειχα βγαλει κ στην πλατη μου και το αντιμετωπισα με dovobet. εκανα 14 μερες θεραπεια κ εξαφανιστηκε για ενα χρονο. υστερα ξαναβγηκε, επανελαβα τη θεραπεια κ εξαφανιστηκε παλι. ομως στο κεφαλι δεν επιτρεπεται αυτη η κρεμα. στο κεφαλι μου εδω κ 10 χρονια βαζω μια φτιαχτη κρεμα που αποτελειται απο elocon & butavate. εχει απιστευτο αποτελεσμα αλλα οχι μονιμο. βεβαια απο τοτε που αρχισα να τη χρησιμοποιω το προβλημα μου ηταν πολυ ηπιο κ σταματησα να στεναχωριεμαι. τα λεπια φευγουν τελειως κ απο κατω το δερμα παραμενει εντελως υγιες για πολλες μερες-ισως κ για 1 μηνα. το προβλημα μου ειναι οτι τωρα ειμαι εγκυος και αυτα τα φαρμακα απαγορευονται. υποφερω απο την ψωριαση στο κεφαλι μου κ δεν ξερω πως να την αντιμετωπισω. μπορει καποιος-α να με βοηθησει;
Ο χρήστης vivaki th δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 22:28   #233
Lampros80

Lampros80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χαίρετε και από εμένα.

Πρώτη φορά στο forum και εγώ, αφού το ανακάλυψα χθες και ήδη με έχει βοηθήσει ώστε να δω μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα του προβλήματος.

Εγώ έχω ψωρίαση κυρίως στο κεφάλι, και στο πρόσωπο. Εμφανίστηκε μετά από μία μετάθεση στον στρατό,πριν 2,5 χρόνια, αφού το στρες ήταν απίστευτο και την 1η βδομάδα είχα κοιμηθεί συνολικά 6 - 10 ώρες.

Αρχικά, δεν είχα ιδέα τι είναι, ο γιατρός μου είπε ότι είναι κάποια δερματίτιδα με σμήγματα και μου έδωσε elocon. Έβαζα αρκετές ποσότητες στο κεφάλι. Μου έφυγε αλλά μετά αφού σταμάτησα να βάζω εμφανίστηκε πάλι.

2ος γιατρός μου λέει όντως ότι είναι ψωρίαση και μου έδωσε propiosalic και ένα φτιαχτό διάλυμα για το πρόσωπο. Όλα καλά όταν τα έβαζα κάθε μέρα αλλά πάντα ξαναέβγαινε όταν σταματούσα (σταδιακά για να μην υποτροπιάσει).

Τελικά μου είπε ότι έχει βγει ένα καινούριο φάρμακο για το κεφάλι, το xamiol. Από τότε έως σήμερα βάζω xamiol. Δουλεύει καλά, αλλά σε μένα άμα το αφήσω 2 - 3 μέρες χωρίς να βάλω ξαναβγαίνει. Το ίδιο και στο πρόσωπο.

Τώρα έχω αρχίσει να ανησυχώ, γιατί κάνω χρήση για 2,5 χρόνια χωρίς να σταματήσω να βάζω πάνω από 3-4 μέρες (αφού εμφανίζονται συνέχεια), για τις συνέπειες. Διαβάζω για καταρράκτες, λέπτυνση δέρματος στο κεφάλι και πρόσωπο κλπ. και με αγχώνει ακόμα παραπάνω. Αυτές τις μέρες μου έχει τελειώσει και το xamiol (το οποίο αν δεν το γράψεις κάνει 55€) και βάζω πάλι λίγο propiosalic που μου έχει μείνει.

Αυτά μέχρι στιγμής. Τώρα είμαι σε δίλημμα να ξαναπάω σε γιατρό; Θα μου δώσει χάπια μάλλον ή κανα άλλο διάλυμα.

Αν έχει κανείς καμία ιδέα ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ
Ο χρήστης Lampros80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-12, 17:13   #234
izak

izak ουδετερη μηδέν
Thumbs up Λύση

Ψωρίαση υπάρχει ίαση!!! Θα επανέλθω.
Ο χρήστης izak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 11:23   #235
izak

izak ουδετερη μηδέν
Exclamation Επιστροφή

Εδωσα την απάντηση για την αντιμετώπιση της ψωρίασης (οχι φάρμακα-ιατροί) με την χρήση λινέλαιου (προσωπική εμπειρία) αλλά διεγράφει από την διεύθυνση της παρούσης ιστοσελίδας ??? οποιος /α θελήσει το πλήρες ιστορικό μου φωτό και οτι άλλο στο mail edit admin
Ο χρήστης izak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-12, 10:26   #236
rogerwilco

rogerwilco ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rozi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέχασα να πω οτι κι εγώ κάνω τη θεραπεία με το φάρμακο του παππού από τις Σέρρες, πλεον έρχεται και Αθήνα και Θεσσαλονίκη.Γι'αυτό σταμάτησα και να γράφω εδώ, καθότι σταμάτησα να χρησιμοποιώ οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή, ούτε αλοιφές , ούτε λοσιόν ούτε τίποτα.

Τώρα μου έμειναν μόνο μερικά σημάδια στο πρόσωπο , στο σώμα έχουν εξαφανιστεί σχεδόν τελείως και είχα παντού.Για 'μένα προσωπικά είναι το απόλυτο θαύμα, θεωρώ λίγο πολύ πως αυτός ο άνθρωπος μου έσωσε τη ζωή, γιατί εδώ και μήνες δεν έχω βγάλει ούτε ένα νεό σημάδι και όλα τα σημάδια που έφυγαν δεν ξαναβγήκαν.Έχω ξεχάσει το θέμα ψωρίαση και συνεχίζω τη θεραπεία για όσα σημάδια μου έμειναν ακόμα.

Αυτό το φάρμακο του παππού είναι ένα πράγμα που καίει ελαφρά και χρησιμοποείται εδώ και 25 χρόνια τουλάχιστον χωρίς παρενέργειες.Η θεραπεία γίνεται κάθε 15 μέρες μέχρι να φύγει και το τελευταίο σημαδάκι.Στο ''group'' των ανθρώπων που κάνουμε τη θεραπεία..οι παλαιότεροι έχουν να εμφανίσουν ψωρίαση 2 χρόνια.

Αισθάνομαι πως πρέπει να ενημερώσω και εσάς, γιατί εγώ μαζί με πάρα πολλά άτομα βρήκαμε την ίαση.'Οπως ενημέρωσαν εμένα τα παιδιά , νομίζω οτι οφείλω να κάνω το ίδιο.
Δεν έχω καμία πρόθεση να πείσω κανένα, δεν είναι ο λόγος αυτός του post έτσι κι αλλιώς.
Μπορεί για 'μένα να είναι η απόλυτη θεραπεία, για εσάς να είναι μια δοκιμή.Νομίζω όμως οτι αξίζει τον κόπο.Εμείς μαζευόμαστε κάθε 15 μέρες και γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

'Οποιος και όποτε θελήσει μπορεί να έρθει και να δει με τα ίδια του μάτια την πορεία της ψωρίασης όλων μας.Γιατί πραγματικά αν δε δεις , δεν πιστεύεις.

Το e-mail μου : vgatsiou@yahoo.gr και το group στο facebook : http://www.facebook.com/group.php?gi...6870119&ref=ts
Καλημέρα,

η γυναίκα μου υποφέρει εδώ και μερικά χρόνια από ψωρίαση, ειδικά στην περιοχή του τριχωτού της κεφαλής και τους αγκώνες. Διαβάζοντας το post σου για τον παππού από τις Σέρρες ήθελα να σε ρωτήσω μήπως μπορείς να μου δώσεις κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας μέσω pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χρήστης rogerwilco δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-12, 15:19   #237
ydrohoos1989

ydrohoos1989 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλες μου και φίλοιΘα ήθελα να πω την προσωπική μου εμπειρία με την ψωρίαση.Μου παρουσιάστηκε στους πρώτους μήνες της γέννησης μου απο κάποιο σύγκαμα απο την πάνα.Να ξέρετε οτι η ψωρίαση εμφανίζεται πολλές φορές σε σημεία τραυματισμου.Γύρω στα 7-8 μου είχα έναν τραυματισμό.Έπεσα απο το ποδήλατο και χτύπησα αρκετά στο δεξί γόνατο.Εκεί μετα απο λίγο καιρό παρουσιάστηκε ψωρίαση.Η μητερα μου απο την πρώτη εμφάνιση της ψωρίασης όργωσε όλλους τους δερματολόγους,πήγαμε και σε ομοιοπαθητικό μας έδωσε μια διατροφή θυμάμαι.Όχι αυγο,ψάρι,Καφείνη,γαλακτοκωμικά,κρέας και αλλα..Έκανα διατροφή χωρίς καποιο αποτέλεσμα..Οι κρέμες που έπερνα κατα καιρούς βοηθούσαν την κατάσταση για την ακρίβεια έφευγε τελείως αλλα όλα αυτά μέχρι να τα σταματήσω..Σε κάποια φάση εμφάνισα στους αγκώνες(Κάπου στο Γυμνάσιο).Γύρω στα 16 μου με είδε ένας οικογενιακός φίλος γιατρός δερματολόγος και μου σύστισε την butavate και την propiosalic.Μου είπε να τις βάζω και τις δυο για 10 μερες όσες φορές την ημέρα μπορώ.Παιδιά σώθηκα.Οι κρεμές αποδείχθηκαν θαυματουργές.Απο τότε έχω καθαρίσει στο γόνατο.Εδώ και 7 χρόνια δηλαδή!Φανταστείται οτι είμαι κοπέλα και δεν φορούσα ποτέ φούστα και γενικά είχα κόμπλεξ και στην παράλια που όλα τα παιδιά με ρωτούσαν "Τι είναι αυτο" Τους εξηγούσα.."Ειναι κολλητικό??","Αχ κρίμα"..Φρίκη ήθελα να ανοίξει η γή να με καταπιέι..Στον γλουτό παραμένει αλλά τώρα κάνω πάλι θεραπέια με τις ίδιες κρέμες.Είναι δύσκολο σημείο γιατί τρίβεται απο τα παντελόνια και τα εσώρουχα και δεν "κάθεται" η κρέμα..Μακάρι να βοηθήσω κάποιους γιατί είναι ψυχοφθόρο και το ξέρω καλα..Οποιαδήποτε ερώτηση πολυ ευχαρίστως να την απαντήσω!Μακάρι να κάνει και σε εσάς δουλειά.Ελπίζω να βοήθησα..Καλη συνέχεια και μην σταματάτε ποτέ να ελπίζετε..Πάντα θα υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσει λύση στο πρόβλημα σας..!!!Φιλιά.
Ο χρήστης ydrohoos1989 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-12, 20:33   #238
kchristodoulakis

kchristodoulakis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Information for Psoriasis

Καλησπέρα,
Πάσχω κι εγώ απο την ασθένεια της ψωριάσεως και έχω ξεκινήσει να κάνω συνεδρίες με τον βοσκό απο την Σέρρες. Πραγματικά το υγρό αυτό καίει πάρα πολύ. Έχω κάνει 2 συνεδρίες μέχρι στιγμής. Η αλήθεια είναι ότι έχω φουντώσει σε ολο μου το σώμα γιατι έπερνα χάπια Neoral Sandinum με ότι συνεπάγεται αυτό και τώρα είμαι σε φρικτή φάση. Διαβάζοντας στο φόρουμ την εμπειρία σου πήρα θάρρος. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικα με την θεραπεία του βοσκού. και θα ήθελα να δώ και φωτό. αν εχεις email μπορείς να μου το στείλεις να μιλήσουμε.
Σε ευχαριστώ.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο CRISTOS-295 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑς
μολις ειδα την συγκεκριμενη δημοσιευση γραφτηκα στο φορουμ. εχοντας ιδια εμπειρια για το θεμα και επειδη καποτε ο τυπος με θεραπευσε για καμμια 15-20 χρονια .(πηγα ξανα πριν κανα χρονο αλλα δεν μπορεσα ν ακολουθησω κανονικα την θεραπεια και δεν εχω την απαιτουμενη βελτιωση ).
ισως την πρωτη φορα να θεραπευτηκα με την δυναμη της πιστης δεν ξερω ....
το θεμα ειναι οτι γνωρισα ατομο τελευταια που ειχε δοκιμασει τις πιο εξτριμ θεραπειες (ενεσεις) και τελικα ειδε βελτιωση στο γιδοβοσκο( εχω και καποιες φωτο μετην βελτιωση του στο 8μηνο).στη διαθεση σας
περισσοτερα εχω γραψει στο φορουμ του (disable.gr) για οποιον ενδιαφερεται και σιγουρα ολοι σας ενδιαφερεστε.
για να μην μακρηγορω εχω γραψει σε 2 σκελη εκει ολη την ιστορια μου.
πρωτα στο (ψωριαση¨εσεις πως την αντιμετωπιζετε) και μετα στο σκετο(ψωριαση).
το μαιλ μου υπαρχει στη διαθεση του καθενος σας
Ο χρήστης kchristodoulakis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-12, 20:52   #239
kchristodoulakis

kchristodoulakis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το τηλεφωνο του έχω ξεκινήσει κι εγώ.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aspa1008 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια αναφερετε συχνα για αυτον το βοσκό απο τισ σερρες. πως μπορω να τον βρω μενω θεσσαλονικη και ευχαριστως θα πηγαινα για οσο χρειαζόταν στις σέρρες,.
Ο χρήστης kchristodoulakis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-12, 10:04   #240
dimitra_g

dimitra_g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή με βοήθησε ο βιοσυντονισμός

καλημέρα σε όλους. δεν θα σας ζαλίσω με λεπτομέριες γιατί αν ξεκινήσω δεν θα τελειώσω ποτέ! εχω ψωρίαση απο τα 8-9 μου χρονια και τώρα είμαι 22. Νομίζω πως η δικιά μου ονομάζεται ερυθροδερμικη και όταν γίνεται η έξαρση η κατάστασή μου είναι τραγική, στο κρεβάτι για μήνες! έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Στα πορόγια Σερρών που αναφέρατε πήγαινα όταν μου παρουσιάστηκε, για σχεδόν 2 χρόνια. Μετά ξεκίνησα αλοιφές, χάπια κ ενέσεις τα οποία απλά κρατούσαν το προβλημα σε ένα σταθερό σημείο. αυτό που πιστεύω πως με βοηθησε αρκετά είναι ο βιοσυντονισμός. Με σήκωσε κυριολεκτικά από το κρεβάτι αν φανταστείτε πως 3 φορές στην ζωή μου καλύφθηκε το σώμα μου 100%. Την 2η το αντιμετώπισα αρχικά με βιοσυντονισμό χάπια κ ενέσεις και την τελευταία που με έκλεισε στο σπίτι απο τέλη δεκεμβρίου με βιοσυντονισμό και μια αντιβίωση στο τέλος της θεραπείας για να κλείσουν οι φλεγμονές. Κάποια σημάδια που μου μένουν πάντα μετά την έξαρση η παρουσιάζονται που και που χωρίς αιτία τα αντιμετωπίζω με σολάριουμ όλο το χειμώνα και το καλοκαίρι ήλιο και θάλασσα! Τέλος να πω πως ναι, σίγουρα η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά δεν είναι η ψυχολογία η αιτία του προβλήματος, αντιθέτως το πρόβλημα είναι η αιτία της κακής ψυχολογίας μας.. κάτι που δεν καταλαβαίνει κανένας παρά μόνο όποιος έχει το πρόβλημα..
Ο χρήστης dimitra_g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές