Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-10-11, 14:14   #281
ΠΓ

ΠΓ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο oryx Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω διαβάσει όλα τα post, αλλά απ΄ότι κατάλαβα κάποιοι / κάποιες προτιμούν τις χαμηλές θερμοκρασίες στο πλυντήριο (40 ή και λιγότερο) για να μην καταστρέφουν τα υφάσματα. Διάβασα πρόσφατα οτι μελέτες έδειξαν οτι τα μικρόβια στα ρούχα δεν καταστρέφονται σε αυτές τις θερμοκρασίες. Η αποτελεσματική θερμοκρασία κατά των μικροβίων είναι τουλάχιστον 60 βαθμοί. Τις δε περισσότερες φορές που μυρίζουν άσχημα τα ρούχα μετά το πλύσιμο, αιτία είναι η χαμηλή θερμοκρασία, και όχι η έλλειψη μαλακτικού. Εγώ προτιμώ υφάσματα που αντέχουν στη θερμοκρασία, ωστε να τα πλένω άφοβα. Τα περί οικονομίας της πλύσεως σε χαμηλές θερμοκρασίες πρακτικώς είναι ασήμαντα και ανεπαίσθητα για την τσέπη μας.
Υπάρχουν παιδικά ρούχα που να αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες;
Ρωτάω γιατί νομίζω ότι στα περισσότερα αναγράφονται 30 με 40 βαθμοι.
Ο χρήστης ΠΓ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-11, 22:57   #282
Σοφία17

Περιοχή: Αθήνα
Σοφία17 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω του μωρου στους 40 τα βάζω γιατι για να τα βάλω στους 60 θα πρέπει να τα ξεδιαλείνω κι'ολας (σκρουρα-λευκα-χρωματιστα) ενω στους 40 τα πλένω όλα μαζι
Παλιά 02-11-11, 14:10   #283
Xristinakip

Περιοχή: Thessaloniki
Xristinakip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Natasakii Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμία απο εσάς έχει χρησιμοποιήσει το Baby Planet.Γεννάω αρχές Οκτώβρη και ετοιμάζομαι να πλύνω τα ρουχαλάκια της μικρής μου και θα ήθελα να μάθω αν είναι καλό ή να πάω να πάρω κάποιο άλλο?
έγω στην αρχή αυτό πήρα αλλά δεν άντεχα με τιποτε την μυρωδιά του!! μετά έπεσε στα χέρια μου ένα δείγμα ariel baby και μου άρεσε πολύ και σαν άρωμα και σαν καθαριότητα όποτε απο τότε αυτό παίρνω ( τώρα είμαστε 7 μηνών) και δεν έχω και κάνενα πρόβλημα με το μωρό όπως αλεργίες κλπ. Και απο ότι διάβασα και σύγκρινα και τα συστατικά και των 2 δεν βλέπω και καμία διαφορά οπότε γιατί το baby planet είναι πιο οικολογικό δεν το καταλάβα!!!
Ο χρήστης Xristinakip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-11, 14:13   #284
Xristinakip

Περιοχή: Thessaloniki
Xristinakip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο oryx Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω διαβάσει όλα τα post, αλλά απ΄ότι κατάλαβα κάποιοι / κάποιες προτιμούν τις χαμηλές θερμοκρασίες στο πλυντήριο (40 ή και λιγότερο) για να μην καταστρέφουν τα υφάσματα. Διάβασα πρόσφατα οτι μελέτες έδειξαν οτι τα μικρόβια στα ρούχα δεν καταστρέφονται σε αυτές τις θερμοκρασίες. Η αποτελεσματική θερμοκρασία κατά των μικροβίων είναι τουλάχιστον 60 βαθμοί. Τις δε περισσότερες φορές που μυρίζουν άσχημα τα ρούχα μετά το πλύσιμο, αιτία είναι η χαμηλή θερμοκρασία, και όχι η έλλειψη μαλακτικού. Εγώ προτιμώ υφάσματα που αντέχουν στη θερμοκρασία, ωστε να τα πλένω άφοβα. Τα περί οικονομίας της πλύσεως σε χαμηλές θερμοκρασίες πρακτικώς είναι ασήμαντα και ανεπαίσθητα για την τσέπη μας.
βασικά σκέψου και το σίδερο μετά, οπότε και στους 40 να τα πλύνεις αφού σιδερωθούν δεν έχεις πρόβλημα με μικρόβια νομίζω... εγώ 7 μήνες τώρα στους 40 τα πλένω όλα του μωρού και χωρίς μαλακτικό και μια χαρά καθαρά και αρωματισμένα είναι πάντα!!!
Ο χρήστης Xristinakip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-11, 22:26   #285
χριστίνα θεσσ

χριστίνα θεσσ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα, δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα για την ερωτηση μου κ γραφω εδω... μας εχουν παρει για δωρο ενα ρηλαξ(καινουργιο) πρεπει να το πλυνω?δηλαδη τα καλυματα?ή ειναι υπερβολη?ή μηπως απαραιτητο?
ειμαι τελειος ασχετη περιμενω την μικρη μου τα εχω πλυνει-σιδερωσει ολα ρουχα,προικα,παιχνιδια...ολα! αλλα το ρηλαξ τιποτα....εσεις τι κανατε?τα πλυνατε?περιμενω απαντησεις σας....

Ο χρήστης χριστίνα θεσσ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-11, 22:50   #286
ΠΓ

ΠΓ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό να έρθει το μωράκι.
Αφού πλένεις όλα τα υπόλοιπα καλό θα ήταν να πλύνεις και το ρηλάξ.

Εγώ στο ρηλάξ τους έβαλα μετά τις 30 ημέρες και πάντα έβαζα και μια πάνααπο κάτω, έτσι αν έβγαζαν γουλίτσες ή και για καθαριότητα έπλενα την πάνα - πετσετούλα. Η χρήση ενός επιπλέον υφάσματος βοηθάει και στη διατήρηση του καλύμματος του ρηλάξ. Τέσσερα πιτσιρίκια μέσα εκεί (τα δικά και τα δύο μιας φίλης) και δεν έχει πάθει τίποτα.
Παλιά 18-12-11, 22:50   #287
perlina

Το avatar του χρήστη perlina

perlina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω ρηλαξ δεν ειχα ομως ολα τ αλλα τα ειχα πλυνει μιας και χρειαζονται να ειναι ολα αποστειρωμενα!πλυσιμο με παιδικο απορυπαντικο νομιζω ειναι αρκετο!

Ο χρήστης perlina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-11, 01:24   #288
riki

Το avatar του χρήστη riki

Περιοχή: athens
riki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Xristinakip Εμφάνιση μηνυμάτων
έγω στην αρχή αυτό πήρα αλλά δεν άντεχα με τιποτε την μυρωδιά του!! μετά έπεσε στα χέρια μου ένα δείγμα ariel baby και μου άρεσε πολύ και σαν άρωμα και σαν καθαριότητα όποτε απο τότε αυτό παίρνω ( τώρα είμαστε 7 μηνών) και δεν έχω και κάνενα πρόβλημα με το μωρό όπως αλεργίες κλπ. Και απο ότι διάβασα και σύγκρινα και τα συστατικά και των 2 δεν βλέπω και καμία διαφορά οπότε γιατί το baby planet είναι πιο οικολογικό δεν το καταλάβα!!!

Καλησπερα! Εγω στην αρχη ειχα παρει το αρκαδι, καλο αλλα δεν μου αρεσε η μυρωδια του μετα. Στη συνεχεια δικιμασα το proderm και αυτο καλο απο θεμα καθαρισματος αλλα επεισης δεν με ικανοποιουσε στο πως μυριζε μετα! Μετα δοκιμασα το ariel baby και εμεινα καταενθουσιασμενη! Εκτος το οτι καθαριζει και σε πολυ χαμηλους βαθμους (30) εχει και ενα πολυ ευχαριστο αρωμα μετα που δεν χρειαζεσαι ουτε μαλακτικο! 2 σε 1 δηλαδη! Αυτο λογικα πρεπει να σας στο δινουν και στο μαιευτηριο σαν δειγμα..εμενα παντως εκει μου το δωσανε και το ειδα 1η φορα!
Και οπως λες και εσυ δεν εχει καμια διαφορα με το baby planet στα συστατικα του!
Παλιά 19-12-11, 01:29   #289
riki

riki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χριστίνα θεσσ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα για την ερωτηση μου κ γραφω εδω... μας εχουν παρει για δωρο ενα ρηλαξ(καινουργιο) πρεπει να το πλυνω?δηλαδη τα καλυματα?ή ειναι υπερβολη?ή μηπως απαραιτητο?
ειμαι τελειος ασχετη περιμενω την μικρη μου τα εχω πλυνει-σιδερωσει ολα ρουχα,προικα,παιχνιδια...ολα! αλλα το ρηλαξ τιποτα....εσεις τι κανατε?τα πλυνατε?περιμενω απαντησεις σας....

Για να ειμαι ειλικρηνης εγωτο ριλαξ δεν το επληνα! Ειχα πληνει ολα τ'αλλα (ρουχαλακια,προικα κλπ) αλλα το ριλαξ οχι! Απλα εβαζα πανω σε αυτο μια πανα οπως κανω και στο καροτσι!
Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!
Παλιά 19-12-11, 07:51   #290
Κατερινα_

Κατερινα_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ολα τα υφασματα,απο το ρελαξ μεχρι δεν ξερω και εγω τι...εχουν βρωμιστει πολυ στα εργοστασια οσον αφορα το θεμα των μικροβιων...δεν εχει καμια σχεση με τον καθαρο χωρο σε εργοστσια τροφιμων.Επισης ολα τα υφασματα εχουν καταλοιπα που πρεπει να φυγουν για να ειναι οσο το δυνατον πιο ασφαλη...

οσον αφορα το απορρυπαντικο,το πιο φυσικο ειναι το σαπουνοδεντρο, θα το βρει εδω

http://www.bb-cake.com/category-3/ca...soap-nuts.html
Παλιά 19-12-11, 16:20   #291
ΠΓ

ΠΓ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, συγνώμη για την παρέμβαση αλλά πρέπει σε όλα τα απορρυπαντικά να βλέπετε τα συστατικά και τα χημικά και για τις αλλεργίες αλλά και για τις επιπτώσεις που έχουν στη φύση (όχι ότι θα σωθεί η φύση απο τα οικοκολογικά απορρυπαντικά αλλά ας το προσπαθήσουμε). Δυστυχώς απο κανένα απορρυπαντικό που λέγεται "baby" δεν λείπουν τα χημικά.
Εγώ ακόμη χρησιμοποιώ αρκάδι που το αραιώνω με νερό. Μια φίλη προσθέτει και αιθέρια έλαια και μυρίζουν υπέροχα τα ρούχα τους.

Καλή συνέχεια
Παλιά 20-12-11, 13:30   #292
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγω το ariel baby χρησιμοποιω κ ειμαι ευχαριστημενη, απλα ηθελα να γραψω κατι που διαβασα σε ενα βιβλιο..

Το βιβλιο ειναι το what to expect the first year, το διαβαζω κ το ακολουθω γιατι πραγματικα ειναι αξιοπιστο κ εχει πολυ καλες πληροφοριες. Ειναι βεβαια πιο προχω σε πολλα θεματα μιας κ ειναι ξενο, στην Ελλαδα ειμαστε πισω σε πολλαααα πραγματα οσων αφορα τη φροντιδα κ το μεγαλωμα των μωρων. (Οχι οτι κρινω αυτες που τα ακολουθουν, ο καθενας κανει οτι νομιζει. )

Τεσπα, αυτο το βιβλιο ουσιαστικα λεει οτι τα παιδικα απορρυπαντικα ειναι ουσιαστικα τροπος για να πουλανε οι εταιριες, κ οτι τα πιο πολλα μωρα δεν θα ειχαν κανενα προβλημα κ με τα συμβατικα δικα μας απορρυπαντικα!

Δεν το εχω κανει, αλλα ειπα να το προσθεσω στο θεμα!
Παλιά 20-12-11, 14:40   #293
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χριστίνα θεσσ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!
Επειδη κι εμας μας ειχαν παρει δωρο το ριλαξ, εγω το ειχα στειλει καθαριστηριο πριν φυγω για μαιευτηριο και αν θυμαμαι καλα το ειχαν καθαρισει με στεγνο καθαρισμο. Επισης καθε φορα που ηταν να βαλω τη μικρη πανω, εστρωνα μια πανα οπως ακριβως ειπε και καποια αλλη κοπελα παραπανω.

Κατα τα αλλα, αφου χρησιμοποιησαμε ο,τι υπαρχει και δεν υπαρχει σε βρεφικο απορρυπαντικο, καταληξαμε στο Ariel baby & soft το οποιο ειναι μακραν το καλυτερο για εμενα!
Παλιά 20-01-12, 22:29   #294
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΠΓ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια, συγνώμη για την παρέμβαση αλλά πρέπει σε όλα τα απορρυπαντικά να βλέπετε τα συστατικά και τα χημικά και για τις αλλεργίες αλλά και για τις επιπτώσεις που έχουν στη φύση (όχι ότι θα σωθεί η φύση απο τα οικοκολογικά απορρυπαντικά αλλά ας το προσπαθήσουμε). Δυστυχώς απο κανένα απορρυπαντικό που λέγεται "baby" δεν λείπουν τα χημικά.
Εγώ ακόμη χρησιμοποιώ αρκάδι που το αραιώνω με νερό. Μια φίλη προσθέτει και αιθέρια έλαια και μυρίζουν υπέροχα τα ρούχα τους.

Καλή συνέχεια
Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα!

Το υγρό baby planet ας πούμε περιέχει την ουσία sls (sodium laureth sulfate)
που δεν είναι και τόσο αγνή.

(δείτε τη λίστα των επικίνδυνων συστατικών στην υπογραφή μου)

Γενικά τα σαπούνια και τα απορρυπαντικά είναι πιο αγνά
σε στερεή μορφή.
Γιαυτό άλλωστε δεν υπάρχει αρκάδι σε υγρή μορφή.

Παράθεση:

BABY PLANET υγρό απορρυπαντικό πλυντηρίου για βρεφικά ρούχα

Συστατικά
Aqua
Sodium C12-14 Laureth Sulfate
Potassium Cocoate
Sodium Citrate
Propylene Glycol
Glycereth-17 Cocoate
Coconut Monoethanolamide
Ethanol denat.
Triethanolamine
Sodium Diethylenetriamine Pentamethylene Phosphonate
Parfum
Phenoxyethanol
Protease
Amylase
Sodium Chloride
Disodium Distyrylbiphenyl Disulfonate
Calcium Chloride
Hexyl Cinnamal

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...htN0A2CSt2v5wg

EDIT:

Tο baby planet σε ΣΚΟΝΗ είναι κάπως καλύτερο!

Παράθεση:

BABY PLANET απορρυπαντικό πλυντηρίου για βρεφικά ρούχα

Συστατικά

Sodium Sulphate
Sodium Carbonate
Sodium Carbonate Peroxide
Sodium Silicate
Ceteareth-8
Sodium Acrylic Acid/MA Copolymer
Sodium Aluminosilicate
Sodium C12-18 Sulfate
Aqua
Sodium Tallowate
Sodium Laurate
Coco Glucoside
TAED
Sodium Diethylenetriamine Pentamethylene Phosphonate
Sodium Chloride
Cellulose Gum
Parfum
Protease
Amylase
Antifoam Silicon compound
Disodium Distyrylbiphenyl Disulfonate
Colorant

http://www.mybabyplanet.com.gr/gr/products/view/
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-01-12, 17:34   #295
lhelena

Περιοχή: Athens
lhelena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο αδελφός μου που ζει στην Νέα Ζηλανδία δεν ήξερε πως υπάρχουν βρεφικά απορρυπαντικά, εκεί τουλάχιστον δεν υπήρχε τέτοια κατηγορία και χρησιμοποιούσαν αυτό που χρησιμοποιούσαν και για τα δικά τους ρούχα...
Ο χρήστης lhelena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-12, 23:00   #296
penthesilia

penthesilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έψαξα για το ariel baby σε δυο συνοικιακά supermarkets και δε το έχουν. μόνο τα μεγάλα το έχουν?
Ο χρήστης penthesilia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-12, 19:25   #297
Αναστασια Μ

Αναστασια Μ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια μηπως εχει παρει καμια soapnuts apo ebay???
Ο χρήστης Αναστασια Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 04:12   #298
deus

Το avatar του χρήστη deus

Περιοχή: Alimos
deus ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μου πήρε κάμποση ώρα αλλά κατάφερα να διαβάσω όλα τα posts εδώ! Το δικό μου πρόβλημα είναι το εξής: έχω δοκιμάσει και αρκάδι και αριελ και προδερμ και πλανετ για τα βρεφικά ρούχα και κανένα μα κανένα δεν μου έχει αφαιρέσει ικανοποιητικά τους λεκέδες σε θερμοκρασίες απο 40 μέχρι και 90. Ειδικά τώρα με τα φρούτα έχουν καταστραφεί τα πιο πολλά ρουχαλάκια της μικρής! Το να της αλλάζω ρούχα πριν απο κάθε τάισμα είναι λιγάκι εξαντλητικό αλλά δεν μπορώ να βλέπω άλλο πεταμένα λεφτά σε ρούχα...Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν το πλυντήριο το πρόβλημα και αγόρασα (λόγω μετακόμισης κυρίως) πλυντήριο-στεγνωτήριο. Μια απο τα ίδια...Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι οτι οι μπουγάδες μου δεν μυρίζουν ποτέ "φρεσκαδούρα" σε κανένα απο τα 2 πλυντήρια και με οποιοδήποτε απορρυπαντικό (είτε βρεφικό είτε κανονικό) σε αντίθεση με φίλες που βάζουν τα ίδια απορρυπαντικά και τα ρούχα τους μοσχομυρίζουν! Γιατί είμαι τόσο άτυχη με τις πλύσεις μου?

Υ.Γ. ειδικά τις σαλιάρες τις μουλιάζω 5-6 ώρες σε καυτό νερό με βρεφικό απορρυπαντικό αμέσως μετά το τάισμα και μετά τις βάζω πλυντήριο....να σας πώ οτι καλύτερα να παίρνω σαλιάρες μιας χρήσης? τσάμπα κόπος...

Ο χρήστης deus δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 11:43   #299
annat29

Περιοχή: ευοσμος θεσσαλονικη
annat29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!!!
το ιδιο προβλημα ακριβως ειχαμε και εμεις και να προσθεσω οτι σε ολα τα παραπανω ειχαμε το θεμα της αλλεργιας.για να φανταστεις ο γιος μου ειναι 5 χρονων και ακομα τα ρουχα του τα πλενω χωριστα!!!η μονη λυση που ειχα βρει ηταν το αρκαδι αλλα οπως λες δν καθαριζαν π.κ.πριν απο 6μηνες περιπου μου εδωσαν να δοκιμασω απορρυπαντικο(παιδικο) απο καποια εταιρια που δν τη βρισκεις σε καταστηματα.εμεινα πολυ ευχαριστημενη και απο θεμα καθαριοτητας των ρουχων και απο θεματα αλλεργιας.σου το προτεινω ανεπιφυλακτα και στη τιμη ειναι οσο οι παραπανω!!αν θελεις μπορω να σου στειλω σε πμ την εταιρια.
Ο χρήστης annat29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-12, 03:04   #300
deus

Το avatar του χρήστη deus

Περιοχή: Alimos
deus ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα το εκτιμούσα πολύ! Και ελπίζω να μυρίζει εστω και λιγουλάκι γιατί στο τσακ είμαι να αλλάξω πλυντήριο και δεν είμαστε για περριτά έξοδα....έρχεται και η βάφτιση...!

Ο χρήστης deus δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-06-12, 11:56   #301
meldorah

Το avatar του χρήστη meldorah

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
meldorah χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια στον γιο μου χρησιμοποιουσα προδερμ και μαλακτικο προδερμ, και ειχε βγαλει εξανθηματα. Το γυρισα στο Αρκαδι και σωθηκα. Εφυγαν ολα. Σταματησα και τα μαλακτικα κατοπιν συμβουλης δερματολογου. Αυτα για τα τηγανολαδα και τα βρωμικα λαδια που διαβαζω, μου φαινονται τοσο αστεια... (ειναι θεμα ανταγωνισμου). Τα ρουχαλακια βγαινουν καθαρα και η μυρωδια του σαπουνιου προσωπικα μ αρεσει πολυ. (χωρις το μαλακτικο τους ομως που κι αυτο εχει χημικα). Ριχνοντας το με τον ειδικο δοσομετρτη στη βαση του καδου και απο πανω τα ρουχα, δεν σβωλιαζει.
Παλιά 29-06-12, 13:27   #302
FamilyGuy

Το avatar του χρήστη FamilyGuy

FamilyGuy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς πλένουμε στους 60 βαθμούς με Persil baby εννοείται χωρίς μαλακτικό.
Προς το παρόν δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα...

Ο χρήστης FamilyGuy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-12, 12:41   #303
Helen@

Το avatar του χρήστη Helen@

Helen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να σας ρωτησω,αγόρασα το planet baby για απορρυπαντικο της μικρης το εχει δοκιμασει καμια να μου πει?κ απ'οσο ξερω δεν βαζουμε μαλακτικο στα βρεφικα εεε??-πάντως κ εγω στα δικά μας τα ρουχα εχω σταματησει να βαζω.
Παλιά 23-07-12, 12:54   #304
xena
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμας η παιδίατρος μας σύστησε ως τους 5 μήνες μόνο Αρκάδι και χωρίς μαλακτικό. Μετά πηραμε προδέρμ και περσίλ αλλά ξέρετε τώρα τι γίνεται με τους λεκέδες των φρούτων κυρίως.
Εχθές είχα ξεμείνει από απορρυπαντικό κι έβαλα Αρκάδι στους 60 - κι η γνωστή μυρωδιά του σαπουνιου.... Τα άπλωνα και έμεινα.. βγήκαν όλα σαν χιονάκι κάτασπρα και καθαρά! Οπότε το ξαναγυρνάμε στο Αρκάδι. Εμείς το λιώνουμε σε ζεστό νερό και γίνεται ζελέ.
Ο χρήστης xena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-12, 12:57   #305
Helen@

Helen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κ το ριχνεις κατευθειαν μεσα στον καδο με τα ρουχα το αρκαδι ετσι οπως το εχεις λυωσει με το νερο κ οχι στη θηκη του πλυντηριου...κ νομιζω πως το αρκαδι ειναι το πιο οικονομικο απ'όλα τα υπόλοιπα.....χμμμμμ καλο κ αυτο!!!
Παλιά 23-07-12, 13:04   #306
xena
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι, σε ρολέτα. Με καυτό νερό λιώνει και γίνεται σαν ζελέ.
Το είχα σε εφεδρεία τόσους μήνες και έπλενα μόνο στο χέρι τα παιχνιδάκια που βάζει στο στόμα. Αλλά αφού τα κάνει τόσο καθαρά γιατί να το αλλάξω; Ξανά αρκάδι λοιπόν. Εδώ σκέφτομαι να το δοκιμάσω και στα δικά μας.
Ο χρήστης xena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-12, 13:07   #307
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγω κοριτσια πλενω με σκονη προδερμ και προδερμ η πλανετ μαλακτικο.....
Αρκαδι δεν παιρνεις την σκονη???θελω και εγω να το δοκιμασω??αυτη η ταμπλετα τι ειναι?>?

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-12, 13:52   #308
soevan07

Προεπιλογή

Σαν μαλακτικό μπορείτε να χρησιμοποιείστε ξύδι.

Κατά προτίμηση λευκό, στην θήκη του μαλακτικού
(όπως ακριβώς θα χρησιμοποιούσατε το μαλακτικό)

Μαλακώνει το νερό
και συγχρόνως απολυμαίνει.

Η μυρωδιά του εξατμίζεται τελείως
μόλις στεγνώσουν τα ρούχα.
Παλιά 23-07-12, 14:08   #309
Helen@

Helen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μην με περασετε για χαζη-χμμμ σας ακουυωωωω-αλλα ποιο ειναι το λευκο το ξιδι???στο σουπερ μαρκετ εχει το κλασσικο-το ψιλοκοκκινο- κ ενα μηλοξιδο....δεν εχω δει άλλο....
Παλιά 23-07-12, 14:40   #310
mömmu

Το avatar του χρήστη mömmu

mömmu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχοντας δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται, τελικά, ψηφίζω Αρκάδι, και το πράσινο και το λευκό, επίσης έχω πάρει και τα σαπούνια του (τα λευκά), αν θέλω να τρίψω κάτι στο χέρι.
Δεν το διαλύω ποτέ, βάζω μια κουταλιά στον πάτο του κάδου και απο πάνω τα ρούχα. Δεν το θεωρώ και τόσο οικονομικό, για πράσινο σαπούνι μιλάμε, και κάποτε αποτελούσε την πιο φθηνή λύση, όπως και αν έχει προς το παρόν δεν το αλλάζω. Το μαλακτικό του, έχοντας καταργήσει όλα τα υπόλοιπα, το χρησιμοποιώ καμιά φορά στα δικά μας ρούχα, έχει απίστευτη μυρωδιά!

-Σ΄ αγαπώ για το τώρα, το πριν, το μετά και το πάντα.
Ο χρήστης mömmu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-12, 15:33   #311
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Helen@ Εμφάνιση μηνυμάτων
μην με περασετε για χαζη-χμμμ σας ακουυωωωω-αλλα ποιο ειναι το λευκο το ξιδι???στο σουπερ μαρκετ εχει το κλασσικο-το ψιλοκοκκινο- κ ενα μηλοξιδο....δεν εχω δει άλλο....
Eχει το LIDL σε οικονομική συσκευασία (1Λτ) λευκό ξύδι
-απο πράσινα σταφύλια-όπως το λευκό κρασί ας πούμε.

Το μηλόξυδο είναι ακριβό.
Δεν συμφέρει να το χρησιμοποιείς για αυτό το λόγο.

Στα σκούρα ρούχα πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις
και το κόκκινο ξύδι.

Στα ανοιχτόχρωμα ρούχα όμως είναι καλύτερα να βάλεις το λευκό
γιατί με το κόκκινο ξύδι υπάρχει η πιθανότητα να σου βάψουν τα ρούχα.
Παλιά 24-07-12, 16:32   #312
μπεμπηςς μου

Το avatar του χρήστη μπεμπηςς μου

Περιοχή: πατρα
μπεμπηςς μου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soevan07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν μαλακτικό μπορείτε να χρησιμοποιείστε ξύδι.

Κατά προτίμηση λευκό, στην θήκη του μαλακτικού
(όπως ακριβώς θα χρησιμοποιούσατε το μαλακτικό)

Μαλακώνει το νερό
και συγχρόνως απολυμαίνει.

Η μυρωδιά του εξατμίζεται τελείως
μόλις στεγνώσουν τα ρούχα.
το εχω και εγω το λευκο ξυδι για την κουζινα μου ομως
δεν το καταλαβα ομως γιατα ρουχα ..οταν πλενω τα ρουχα του μωρου βαζω ξιδι???
Ο χρήστης μπεμπηςς μου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-07-12, 16:37   #313
μπεμπηςς μου

Το avatar του χρήστη μπεμπηςς μου

Περιοχή: πατρα
μπεμπηςς μου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω κοριτσια χρησιμοποιω το ariel baby σε σκονη και ειμαι πολυ ευχαριστημενη,,,στουσ 40 τα πλενω...ολα μαζι τα βαζω στον καδο ασπρα κ χρωματιστα και δεν παθαινουν τιποτα...τα βαζω ολα μαζι γιατι μεχρι να συμπληρωθει το πλυντηριο που ειναι 8αρη με τοσο δα κουτσικα ρουχαλακια το παιδι μου θα μεινει γυμνο ....του ειχα παρει στην αρχη το προδερμ και ολα καλα...μου φερανε το persil baby αλλα δεν μου αρεσε μυριζε πολυ εντονα και του εκανε αλεργια στο κορμακι του...εψαχνα κατι καλο και οικονομικο ....με κατι κουπονια που μου δωσανε γιατο ariel ειπα να το δοκαμασω και ολα οκ...
Ο χρήστης μπεμπηςς μου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 14:16   #314
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μπεμπηςς μου Εμφάνιση μηνυμάτων
το εχω και εγω το λευκο ξυδι για την κουζινα μου ομως
δεν το καταλαβα ομως γιατα ρουχα ..οταν πλενω τα ρουχα του μωρου βαζω ξιδι???

Οι γιατροί συμβουλεύουν να μην χρησιμοποιούμε καθόλου μαλακτικό
στα ρούχα των παιδιών

Αντί για μαλακτικό μπορείς να βάλεις ξύδι.
Μαλακώνει με φυσικό τρόπο το νερό, και συγχρόνως απολυμαίνει.

Εγώ προσωπικά με το ξύδι κάνω πολλές δουλειές:
Σφουγγαρίζω, ξεσκονίζω, καθαρίζω.

Απολυμαίνει "φυσικά"
και είμαι ήσυχη οτι τα παιδιά μου δεν "τρώνε" τις επικίνδυνες ουσίες
που έχουν τα χημικά απορρυπαντικά στα συστατικά τους.
Παλιά 25-07-12, 14:28   #315
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είχα πάρει κι εγώ παλιά Αρκάδι σκόνη αλλά δεν ήξερα να το χρησιμοποιήσω..για πείτε, για ένα πλυντήριο μια κουταλιά της σούπας μέσα στον κάδο αν κατάλαβα καλά?
Ο χρήστης babycobra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 15:28   #316
ethy

ethy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kαι γω νιφαδες πρασινου σαπουνιου χρησιμοποιω για τα ρουχα του μωρου αλλα τελευταια και για τα δικα μας γιατι εβγαλε ο γιος μου καποια εξανθηματα που του δημιουργουσαν φαγουρα και ειπα να κανω μια δοκιμη να δω αν ηταν απο τα απορρυπαντικα και τελικα μολις αρχισα να πλενω με το σαπουνι,ηρεμησε!Εδω εχουμε μια αλλη μαρκα που βγαινει στα Χανια και λεγεται Υγεια.
3 κουταλιες της σουπας ριχνω εγω για τα ρουχα της μικρης και 5 για τα δικα μας...

Ο χρήστης ethy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 15:33   #317
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο babycobra Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα πάρει κι εγώ παλιά Αρκάδι σκόνη αλλά δεν ήξερα να το χρησιμοποιήσω..για πείτε, για ένα πλυντήριο μια κουταλιά της σούπας μέσα στον κάδο αν κατάλαβα καλά?
Eγώ βάζω μισή μεζούρα ανά πλύση. Ρίχνεις και λίγο ζεστο νερό μέσα στη θήκη του πλυντηρίου για να διαλυθεί καλύτερα.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 16:16   #318
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ βάζω μισή μεζούρα ανά πλύση. Ρίχνεις και λίγο ζεστο νερό μέσα στη θήκη του πλυντηρίου για να διαλυθεί καλύτερα.
Καλύτερα να το βάζεις κατευθείαν στον κάδο
και όχι στην θήκη του πλυντηρίου
γιατί με τον καιρό αφήνει γλίτσα στις σωληνώσεις.
Παλιά 25-07-12, 16:19   #319
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soevan07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να το βάζεις κατευθείαν στον κάδο
και όχι στην θήκη του πλυντηρίου
γιατί με τον καιρό αφήνει γλίτσα στις σωληνώσεις.
Δεν πρόκειται να ξαναπάρω σκόνη. Μ' ενοχλεί όταν το εισπνέω και μου φέρνει βήχα. Σαν να καταπίνω σαπούνι νιώθω. Όσο προσεκτικά κι αν το βάζω στη θήκη του πλυντηρίου, πάντα καταλήγω να βήχω χωρίς σταματημό.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 18:44   #320
riki

riki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πρόκειται να ξαναπάρω σκόνη. Μ' ενοχλεί όταν το εισπνέω και μου φέρνει βήχα. Σαν να καταπίνω σαπούνι νιώθω. Όσο προσεκτικά κι αν το βάζω στη θήκη του πλυντηρίου, πάντα καταλήγω να βήχω χωρίς σταματημό.

το ιδιο ακριβως παθαινα και εγω με την σκονη αρκαδι! τωρα το εκοψα τελειως και πηρα το ariel baby σε υγρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! καθαριζει τελεια στους 30 βαθμους (και οικονομια) και αφηνει ενα ευχαριστο αρωμα!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές