Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-06-09, 14:41   #121
ΝΤΙΝΤΙ

ΝΤΙΝΤΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mάλλον έχουμε μια κάποια διαφορά ηλικίας, είμαι 37χρ. Στα παλία τα χρόνια, λοιπόν, εμάς μας έβαζαν βαθμούς (έως 10 άριστα, βλ.βιβλιο 1ης δημοτικού με τη Λόλα και το Μίμη, στο οπισθοφυλλο είχε ένα παιδάκι να κρατά τον έλεγχο με άριστα 10). Στα χρόνια του αδελφού μου βάζανε Α, Β & Γ, τώρα τίποτα; Καλά που έχω και τα παιδιά για να μαθαίνω τις εξελίξεις στη παιδεία.
ε ναι εχουμε εγω ειμαι 29 οποτε ειχαν αλλαξει τα πραγματα νομιζω.Εδω αλλαζουν καθε χρονο θα μου πεις οποτε δεν βγαζουμε ακρη.
Παντως τα δυο πρωτα χρονια στο δημοτικο δεν παιρνουν μετα στην γ¨ταξη που ξεκιναν τα δυσκολα βαζουν.
Ο χρήστης ΝΤΙΝΤΙ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-06-09, 16:33   #122
resident

Περιοχή: Β.ΕΛΛΑΔΑ
resident ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πηραμε κι εμεις σημερα τον τιτλο προοδου της α' κι ενα αναμνηστικο βιβλιαρακι με φωτογραφιες των παιδιων,καποια κειμενακια τους και ζωγραφιες.Δεν μιλησε στους γονεις η δασκαλα,μονο στα παιδια.Το μονο που με χαροποιει τωρα που τελειωσε η ταξη ,ειναι οτι δεν εχω πια το μαγειρεμα του ολοημερου!
Ο χρήστης resident δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-06-09, 16:44   #123
lianakleopatra

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
lianakleopatra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια. Τελειώσαμε αισίως και εμείς σήμερα το νηπιαγωγείο, πήραμε τα αναμνηστικά μας (δεν πήραμε βαθμό, απλά ένα αναμνηστικό με ευχες απο τις νηπιαγωγούς) και απο Σεπτέμβριο πρώτη δημοτικού. Επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι στο ολοήμερο και στην α' δημοτικού, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει αν κάνουν κάτι τις ώρες μετά το κανονικό ωράριο ή απλά παίζουν και περιμένουν να περάσει η ώρα για να πάμε να τα πάρουμε? Στο νηπιαγωγείο την είχα την μικρή μου σε ολοήμερο αλλά εκεί απασχολούνταν όλη την ώρα τα παιδιά.
Παλιά 15-06-09, 16:52   #124
ΝΤΙΝΤΙ

ΝΤΙΝΤΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lianakleopatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια. Τελειώσαμε αισίως και εμείς σήμερα το νηπιαγωγείο, πήραμε τα αναμνηστικά μας (δεν πήραμε βαθμό, απλά ένα αναμνηστικό με ευχες απο τις νηπιαγωγούς) και απο Σεπτέμβριο πρώτη δημοτικού. Επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι στο ολοήμερο και στην α' δημοτικού, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει αν κάνουν κάτι τις ώρες μετά το κανονικό ωράριο ή απλά παίζουν και περιμένουν να περάσει η ώρα για να πάμε να τα πάρουμε? Στο νηπιαγωγείο την είχα την μικρή μου σε ολοήμερο αλλά εκεί απασχολούνταν όλη την ώρα τα παιδιά.
δεν εχει σχεση το ολοημερο νηπιαγωγειο με το ολοημερο δημοτικο,μην ανυσηχης.
Στο δημοτικο κανουν διαφορες δραστηριοτητες που αφορουν την σχολικη υλη,διαβαζουν τα μαθηματα της επομενης ημερας και εχουν και καποιες δραστηριοτητες οπως χορο,γυμναστικη και τα πιο μεγαλα ασχολουντε και με τους υπολογιστες και αλλα πολλα που εξαρτονται αναλογα με την υποδομη που διαθετει καθε σχολειο.
Ο χρήστης ΝΤΙΝΤΙ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-06-09, 16:53   #125
resident

Περιοχή: Β.ΕΛΛΑΔΑ
resident ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η α ταξη σχολαει στις 12:25 και μετα απο ενα συντομο διαλειμμα ξεκινα το ολοημερο.Κανουν με αλλο δασκαλο τα μαθηματα της επομενης μερας,μουσικη,υπολογιστες(εμας επαιζαν παιχνιδακια και εγραφαν στο word),γυμναστικη,θεατρικη αγωγη(εκαναν σκετσακια και παιχνιδακια).Στις 2 τρωνε το μεσημεριανο που το ζεσταινουν συνηθως σε μικροκυμματα.Υπαρχει προγραμμα για το τι θα κανουν καθε μερα.Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη φετος,διαβαζε-εγραφε εκει και στο σπιτι απλα ριχναμε μια ματια αν ειναι ολα ενταξει.Μια συναδελφος ομως μου ελεγε οτι στο δικο τους ηταν πολυ χυμα και τα παιδια ηταν συνεχως εξω.Οποτε,μαλλον ειναι θεμα διευθυντη και ποσο καλα θα οργανωσει το τμημα,των ειδικοτητων αν θα ερθουν συντομα,των γονεων αν διαμαρτυρονται για καθε δυσλειτουργια κλπ
Ο χρήστης resident δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 14-05-10, 13:15   #126
Σταυρού

Το avatar του χρήστη Σταυρού

Σταυρού χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

geia sou kai sena!!!
Ο χρήστης Σταυρού δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 02-06-10, 15:58   #127
ΕλενηΝιερη

Το avatar του χρήστη ΕλενηΝιερη

Περιοχή: Πατρα
ΕλενηΝιερη χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Εχω και εγω ενα αγορακι που θα παει στην πρωτη δημοτικου.Ειναι ομως πολυ ζωηρος και εχω αγχος αν θα τα καταφερουμε...
Ο χρήστης ΕλενηΝιερη δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-06-10, 11:45   #128
kikos

kikos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Προσθέστε άλλη μία μανούλα που ο γιός της θα πάει πρώτη Δημοτικού!! ευτυχώς που αν και εργαζόμενη από Οκτώβριο βγαίνω σε άδεια λοχείας-τοκετού-μητρότητας και έτσι θα χαρώ από κοντά και θα ζήσω όλη αυτήν την εμπειρία με την σχολική
έναρξη του μικρού μου!! Τί περνάμε κι εμείς οι εργαζόμενες μητέρες......Αχχχχ......
Ο χρήστης kikos δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-06-10, 11:48   #129
Nantia

Το avatar του χρήστη Nantia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σημερα γραφτηκαμε ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

απιστευτο μου φαινεται και ομως αληθινο!!!!
Ο χρήστης Nantia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-07-10, 17:22   #130
twinsmother

Περιοχή: ΕΥΒΟΙΑ
twinsmother χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μόλις τελείωσαν τα διδυμάκια μου την α΄δημοτικού και θα ήθελα να σας προτείνω ένα cd που υπάρχει και μας βοήθησε πάρα πολύ. Λέγεται "Χάχανα και λάχανα" και περιλαμβάνει όλα τα ποιηματάκια που θα βάλουν στα παιδιά να μάθουν απ΄έξω στην α΄δημοτικού.
Μας το έκαναν δώρο το καλοκαίρι, και τους έβαζα τα τραγουδάκια που τους άρεσε να τα ακούν. Έτσι όταν το Σεπτέμβρη πήγαν σχολείο και η δασκάλα τους έβαζε να τα μαθαίνουν απ' έξω, για τα παιδιά μου ήταν πολύ εύκολο γιατί ήδη τα μισο-γνώριζαν. Καλό ξεκίνημα στα παιδάκια σας και να είναι γλυκιά η μάθηση!
Ο χρήστης twinsmother δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-08-10, 13:57   #131
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΓΧΟΣ ΜΑΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΚΙ ΤΗΣ

Καλησπέρα θα ήθελα να σας εξομολογηθώ τους φόβους μου και τα άγχη μου σχετικά με το πρωτάκι μου.
Εχω 3 τρία παιδάκια και το πρώτο μου θα πάει φέτος πρώτη δημοτικού.Επειδή έχω ακούσει πολλά για ολοήμερα και αφού με βοηθάει η μητέρα μου έχω επιλέξει να ακολουθήσει ο μικρός το πρόγραμμα του σχολειου μέχρι το μεσημέρι και όχι το ολοήμερο.Εχω ακούσει για τις αλλάγες που έχουν ανακοινωθεί για τα δημοτικά μιας και το σχολείο μας είναι μέσα στα 800 πειραματικά που τα πρωτάκια θα μένουν στο σχολειο μέχρι τις 14.00.Οι φόβοι μου τώρα:Ο μικρός είναι πολύ έξυπνος και δεν το λέω σαν την κουκουβάγια μάνα αλλά τόσο στο νηπιο όσο και σε μικροασκησούλες που του έχω βάλει βλέπω ότι πέρνει στροφές το μυαλό του και ότι του αρέσει το γράψιμο και γενικά να μαθαίνει καινούργια πράγματα.Στο νήπιο τους βάζανε να γράφουνε γραμματακια και να αντιγράφουν λεξούλες και φυσικά να ζωγραφίζουν τώρα όμως έχω ακούσει και από άλλες μανούλες ότι στην πρώτη δημοτικού φορτσάρουν τα παιδιά τόσο πολύ που πολύ φοβάμαι ότι θα τρομάξει ο μικρός μου και θα του γυρίσει αρνητικά.Επειτα έμαθα ότι βάζουν αγγλικά από την πρώτη και δεν ξέρω κατα πόσο θα τα αφομοιωσουν αφου καλα καλα δεν ξερουν τα ελληνικα.Γενικώς αγχωνομαι και πιθανον τσαμπα και ο μικρος να προσαρμοστει αψογα αλλά εγώ φοβάμαι για τα πάντα τόσο για την προσαρμογή του στο σχολειο όσο και για μαθηματα.Μήπως είμαι υπερβολική είχατε και εσεις το ίδιο αγχος?
Ο χρήστης NASIA δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-08-10, 14:13   #132
nirma

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nirma χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οπως καταλαβαίνεις το ίδιο άγχος δεν το έχω φτάσει ακόμα. Εμείς τώρα θα πάμε για πρώτη φορά "σχολείο" (στον παιδικό σταθμό δηλαδή).

Αυτό που έχω ακούσει γενικά είναι ότι τα παιδιά και κυρίως τα πιο εύστροφα, χρειάζονται συνεχιζόμενες προκλήσεις διότι βαριούνται εύκολα. Συνήθως λένε ότι τα ζωηρά παιδάκια στο σχολείο είναι αυτά που ανταπεξέρχονται χωρίς μεγάλη προσπάθεια στα μαθήματα. Οπότε το θεωρώ θετικό ότι θα έχει να μάθει καινούργια πράγματα όπως τα αγγλικά, διότι μάλλον ξέρει να γράφει και να διαβάζει.
Θα έλεγα ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συνεχίσεις να ασχολείσαι πολύ με τα παιδάκια σου και όλα θα γίνουν όπως πρέπει.
Ανθρώπινο το άγχος σου αλλά μάλλον υπερβολικό
...με την καλή την έννοια

Ο χρήστης nirma δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-08-10, 14:24   #133
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Mην αγχώνεσαι αφού ο μικρός σου δείχνει τουλάχιστον επιδεξιότητα στη χρήση του μολυβιού και κάθεται στην καρέκλα και απασχολείται. Και τα Αγγλικά μην σε αγχώνουν γιατί 6 χρόνια τα ίδια περίπου θα κάνουν. Σίγουρα θα ξεκινήσουν με πολύ απλά πράγματα. Τώρα για το πρόγραμμα της α' δημοτικού έχοντας ζήσει και το παλιό (το προ Γιαννάκου) και το σημερινό μπορώ να πω ότι η ύλη έχει αυξηθεί κα γενικότερα τρέχουν χωρίς λόγο. Τα ίδια πράγματα στη γραμματική επαναλαμβάνουν και στη β' δημοτικού. Πολλά εξαρτώνται και από τη δασκάλα. Είναι δασκάλες πολύ πιεστικές που απαιτούν αποστήθιση και φορτώνουν με φωτοτυπίες και άλλες που είναι πιο χαλαρές. Αν σου τύχει απαιτητική δασκάλα συζήτησέ το με μάνες από άλλα σχολεία να δεις πώς προχωράνε τα άλλα παιδιά πριν αγχωθείς και αρχίζεις να πιέζεις το μικρό σου. Και προς Θεού αντιστάσου στην αποστήθιση, να καταλαβαίνει αλλά να μην αποστηθίζει. Είναι μεγάλη παγίδα για τη μάνα να κρατάει το βιβλίο και το παιδί να "λέει" τον κανόνα ή το μάθημα. Πολύ κουραστικό και ψυχοφθόρο και για τους δυο.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-08-10, 18:43   #134
leol

leol χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σε συμβουλευω σαν εκπαιδευτικοσ κ σαν μαμα που ο γιοσ μου ξεκινα σχολειο τον σεπτ να διωξεισ το αγχοσ πριν το περασεισ στο παιδακι σου ολα θα γινουν οπωσ πρεπει με την προυποθεση οτι κ εσεισ θα του τα παρουσιαζετε θετικα κ φυσιολογικα ολοι βρισκουν το ρυθμο τουσ κ αν το παιδακι ειναι ευστροφο [οπωσ κ ο δικοσ μου ]οπωσ μασ συμβουλεψαν κ στα κδαυ θελει δουλεια κ ερεθισματα διαρκωσ απο τοτε που εγινε 2μιση ηταν στον παιδικο 9-530 κ χωρισ παραπονο οσο για τα αγγλικα παρολο που ειναι διγλωσσοσ εκανε κ εξτρα μαθημα κ τον σεπτ ξεκινα καθε σαββατο ολοημερο προγραμμα αγγλικων εκτοσ του καθημερινου στο σχολειο κ επειδη αυτα τα παιδια χρειαζονται προγραμμα κ οργανωση στο σχολειο θα μενει ωσ τισ 530 το εχω ξαναπει οτι εδω στην ελλαδα οι γονεισ φοβουνται την κουραση των παιδιων απτην μια κ απτην αλλη ανακατευονται στη μελετη τουσ εντονα χωρισ να γνωριζουν ασε λοιπον το παιδι να τα βρει με τουσ εκπαιδευτικουσ δειξε οτι το στηριζεισ κ δωστου υπευθυνοτητεσ ωστε να παρει ευθυνη με χαρα για το ταξιδι τησ γνωσησ που ανοιγεται μπροστα του
Ο χρήστης leol δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 25-08-10, 16:40   #135
stzirou

Περιοχή: chalandri
stzirou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και ο γιος μου θα πάει πρώτη δημοτικού και είμαι και εγώ προβληματισμένη. Ο ρόλος μας είναι ένας - να εξασφαλίσουμε ότι θα υπάρχει ελεύθερος χρόνος αρκετός για διασκέδαση και συζήτηση χωρίς να τα φορτώσουμε με πολλές δραστηριότητες και επιπλέον υποχρεώσεις. Ξεκινάνε έναν μακρύ δρόμο που δεν θα σταματήσει σχεδόν ποτέ, εμείς πρέπει να τους στηρίξουμε όχι μόνον φροντίζοντας να είναι καλοί μαθητές αλλά και καλοί άνθρωποι. Α! και ας μην πέφτουμε στην παγίδα να συγκρίνουμε τη ζωή μας με τη ζωή των άλλων: κάνει ένα άλλο παιδάκι αγγλικά και άλλες 2 δραστηριότητες, να κάνει και το δικό μου... (τα λέω για να τα ακούω και εγώ...)
Ο χρήστης stzirou δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-08-10, 15:09   #136
mariaefi

Το avatar του χρήστη mariaefi

Περιοχή: ηράκλειο
mariaefi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εμενα η κορακλα μου θα παει φετος πρωτη! θα ειναι η πρωτη χρονια που δεν θα παει ολοημερο (σφου θα ειμαι και σε αδεια λοχειας-τοκετου) ενω 3 χρονια πηγαινε 8 -4 καθε μερα...εξωσχολικες δραστηριοτητες δεν ειχε γιατι εγω δουλευα πρωι απογευμα αλλα και παλαι δεν ηθελα να την πιεσω οτι ειναι να κανει θα το κανει αλλωστε!
φετος θα την στειλω κολυμβηση συγχρονισμενη αφου δεν θα παει ολοημερο. Και μια συμβουλη σε οσες θα πανε τα παιδια τους ολοημερο να κοιταξουν τις δραστηριοτητες γιατι σε εμας το μονο που κανανε ηταν να ειναι εξω (ειτε εκανε κρυο ειτε καυσωνα) τις περισσοτερες αν οχι ολες τις ωρες...
Παλιά 02-09-10, 12:03   #137
Nantia

Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα σας!!!!
Μια βδομαδιτσα σχεδον εμεινε για να πανε τα βλασταρια μας στο σχολειο.............

Αχ ανυπομονω (χαχα λες και θα παω εγω).....
Κανατε καποιες προετοιμασιες ετσι ωστε το παιδακι σας να ειναι ετοιμο για την πρωτη δημοτικου?

εγω εχω κανει μια λιστα με εκκρεμοτητες που πρεπει να τακτοποιησω

1. Σχολικη τσαντα και κασετινα......
Ποια πιστευεται οτι ειναι ιδανικη για ενα παιδακι πρωτης δημοτικου?? Ποσα βιβλια θα εχει?? και να ειναι σακος ? φακελος? με ροδακια? χωρις ροδακια?
Μανουλες τα φωτα σας

2. Καρεκλα γραφειου (της το ειχα υποσχεθει)

Θα αγορασουμε απο ικεα μια ροζ που εχει με ροδακια

3. Πρεπει να κανουμε επαναληψη να γραψει παλι το ονομα και επιθετο της

γιατι την τελευταια φορα που της το εβαλα να το γραψει τα εκανε μανταρα χαχα

Αχ τι αλλο κοριτσια πειτε να μην βρεθουμε απροετοιμαστες

Καλη σχολικη χρονια στα αγγελουδια μας
Παλιά 12-09-10, 05:00   #138
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ηρθαμε κι εμεις στο club. Ενας πανικος... ενας τρομος. Αχ Παναγιτσα μου ολα να ξεκινησουν καλα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 13-09-10, 20:38   #139
Vicky1977

Περιοχή: Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Vicky1977 ουδετερη μηδέν
Unhappy

Αααχ! Πρώτη μέρα στο σχολείο με δυσκολίες!!! Ο γιος μου έβαλε τα κλάματα στον αγιασμό (ήταν το μοναδικό παιδάκι που έκλαιγε) και πριν λίγο πάλι έβαλε τα κλάματα λέγοντας "θέλω και τη μαμά αύριο στο σχολείοοοοο"!

Στενοχωριέμαι πολύ, τι μπορώ να κάνω ?
Ποιες ήταν οι δικές σας εμπειρίες σήμερα?
Ο χρήστης Vicky1977 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 14-09-10, 11:16   #140
Nantia

Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια καλημερα σας για πειτε εμπειριες πως ηταν η πρωτη μερα στο σχολειο?????

Χθες στον αγιασμο μας εδωσαν τα βιβλια και μας μιλησε η δασκαλα για το προγραμμα που θα ακολουθησουν (σε γενικες γραμμες) Ακομα δεν ξεκινανε με μαθημα, λιγο αυτην την βδομαδα θα κανουν εισαγωγη στα μαθηματικα με απλες εννοιες. Σημερα κανονικα το ωραριο του σχολειο 8 το πρωι με 2 το μεσημερι.

Μας εδωσε ενα κατεβατο με πραγματα που πρεπει να προμηθευτουμε για το σχολειο τετραδια μολυβια χαρτονια αριθμητηρι κλπ και μας ειπε να αγορασουμε και ενα βιβλιο προγραφης του παπαδοπουλου νομιζω το μπλε........

τα αγορασα ολα εκτος απο το βιβλιο προγραφης μεχρι τωρα συνολο 25 ευρουλακια.....

Σημερα το πρωι την εβαλα την μικρη στην ταξη της και εκανα και εγω μαζι τους την προσευχη εξω στο προαυλιο (πωπω χρονια ειχα να κανω προσευχη χααχαχαχ) Συγκινητικες στιγμες πιο πολυ για τους γονεις και οχι για τα παιδια...

Καλη προσαρμογη στα ζουζουνια μας
Παλιά 14-09-10, 22:55   #141
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απο την Δευτερα εχω αδεια για την προσαρμογη του Γιαννη στο βρεφικο (αυτο ειναι αλλο μεγαλο θεμα και ετοιμαστειτε για ποστ εκρηξης συντομα ). Χαρη σε ολο μπορεσα χθες να απολαυσω τον Αγιασμο του Βασιλη μου και να μπορεσω να τον παρω και να τον φερω εγω απο το σχολειο . Αχχχχ ποσο θα μου λειψει αυτο απο Παρασκευη που ξαναπιανω δουλεια δεν λεγεται. Ειναι υπεροχο συναισθημα να εισαι το πρωτο ατομο που βλεπει μολις βγει και λεει το πως περασε την ημερα του , να γνωριζεις και να βλεπεις του συμαθητες του και τους γονεις αυτων.... . Ειναι τοσο εντονο ολο αυτο που θα κλαιω Παρασκευη την βλεπω εγω.

Εντυπωσεις τωρα...
Το σχολειο βαφτηκε εξωτερικα αλλα εσωτερικα ειναι... επιοικως απαραδεκτο. Οι τοιχοι ειναι χαλια (οχι μονο μουτζουρες αλλα και βρωμα), οι πορτες και τα τζαμια λες και εχουν χρονια να καθαριστουν, οι τουαλετες..... εκτος απο τουρκικες ... εχουν μεσα την μανα τους και τον πατερα τους (εναν τεραστιο κουβα σφουγγαρισματος και τοσα καθαριστηκα που ειναι σαν αποθηκη). Οι πορτες στις τουαλετες..... λειπουν και σαπουνι ή χαρτι υγειας....αφαντα. Δεν ξερω γιατι αλλα με σοκαρε η ολη εικονα. Νερο απο την βρυση τους ειπαν να μην πινουν γιατι εχει μυγακια (και ο Βασιλης πινει 1 1/2 λιτρο στην διαρκεια του 6ωρου)
Αφου στον αγιασμο ηταν εκπροσωποι του Δημου και η δασκαλα παινευε το ποσα εγιναν στο σχολειο και κρατιομουνα να μην βρισω (μουρμουραγα σιγανα παντως δεν αντεξα) . Θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να διαμαρτηρηθω για ολα αυτα. Α και το κερασακι στην τουρτα . Το σχολειο μπορει να μην παει ως τις 2 λογω ελλειψης προσωπικου (και μας ειπαν οτι ειναι γενικο αυτο σε ολα τα σχολεια)

Τα θετικα τωρα. Μας ετυχε πολυ καλος δασκαλος (ετσι φαινεται παντως αρχικα). Διαμορφωσε μια καταθλιπτικη αιθουσα (μου ηρθε ντουβρουτζας απο την μουνταμαρα με το που μπηκα) , σε μια αιθουσα γεματη χρωμα. Εβαλε τα θρανια με εναν τετοιο τροπο που ειναι σαν να ειναι μια ομαδα τα παιδια και οχι μαθητες. Μακαρι να συνεχισει ετσι. Θεωρω οτι αν αυτος ο ανθρωπος ειχε τα καταληλλα μεσα θα εκανε θαυματα αφου και ετσι ... παει καλα

Ο Βασιλης ειναι ενθουσιασμενος και ευχομαι να συνεχισουμε ετσι

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 16-09-10, 19:45   #142
1-2 mommy

Περιοχή: Γαλατσι
1-2 mommy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Απο τον Μαιο με εχει φαει η αγωνια για το πως θα προσαρμοστει η Νατασα μου στην Α δημοτικου σε ενα καινουργιο σχολειο χωρις κανενα γνωστο παιδακι αλλα και πως θα αντιδρασει στα μαθηματα.Τωρα μετα απο 3 μερες σχολειο (ολοημερο απο την πρωτη μερα παρακαλω!)εχω μεινει αφωνη απο τον ενθουσιασμο της και την προσαρμοστικοτητα της.Μακαρι να συνεχισουμε ετσι και την υπολοιπη χρονια

Ο χρήστης 1-2 mommy δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-10-11, 10:32   #143
stefanakos

stefanakos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια σκεφτομαι σημερα οτι εχω μεγαλο προωλημα με την γκρινια της κόρης μου. ήταν που ήταν γκρινιαρα, εχθες πηγαμε να διαβασουμε και εκλεγε με λυγμους όταν κάτι δεν μπορουσε να το πει. δεν με ενοχλει που δυσκολευετε να πει κάποιες λέξεις, με ενοχλει που κλαιει συνεχως. οταν λοιπόν τις έλεγα αστα θα τα κάνουμε μετά αφού κλαις να ηρεμήσεις πρώτα, εκείνη ούρλιαζε χειρότερα με αποτέλεσμα να μας εχει σπάσει τα νευρα και εμενα και του άντρα μου, τι με συμβουλευετε να κάνω ?

Ο χρήστης stefanakos δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 20-02-12, 20:01   #144
Musician71

Musician71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προφανώς θυμώνει με τον εαυτό της που δεν μπορει να πει κάποιες λέξεις τόσο με τον εαυτό της όσο κ με την κατάσταση που της επιβάλλει ότι πρέπει να τον κάνει ! Θα το ξεπεράσει όταν νιώσει αυτοπεποίθηση κ σιγουριά με τον εαυτό της .. Σε αυτο θα χρειαστεί την επιβράβευση τόσο τη δικιά σας όσο κ της δασκάλας .. Κ μένα ο μικρός μου είχε αντιμετωπίσει στην αρχη τέτοιο θέμα κ με συμβούλεψαν το ίδιο πράγμα .. Τώρα πήρε πάλι τα πάνω του!
Ο χρήστης Musician71 δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές