Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-10-08, 21:52   #41
cristin

Το avatar του χρήστη cristin

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
cristin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΗ ΜΥΘΟΣ....

Ο χρήστης cristin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-03-09, 13:23   #42
Varelaki

Το avatar του χρήστη Varelaki

Περιοχή: Αθήνα
Varelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[quote="cleo"] Κορίτσια εμένα μου έκανε μία μέτρηση κολπικά πριν το Β΄ Επιπέδου, μετά στο υπέρηχο Β' επιπέδου το μέτρησε υπερηχογραφικά (έχουν πιο εξειδικευμένο ύπέρηχο). Μετά μου είπε η μαία ότι θα το μετράνε κάθε φορά σε κάθε ραντεβού. Όντως η μέτρηση αφορά στην περίπτωση πρόωρου τοκετού!
Παλιά 11-03-09, 13:43   #43
BABY

Το avatar του χρήστη BABY

BABY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 22 ΠΡΟΣ 23 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ. ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΠΡΟΧΤΕΣ, ΣΑΝ ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΧΑΜΗΛΑ, ΣΑΝ ΠΟΥΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΠΕΧΕΙ 2 ΩΡΕΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΞΕΤΑΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ.
ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΦΙΠΡΟΝΕΚΤΙΝΗΣ (ΣΑΝ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ). ΑΥΤΟ ΕΔΕΙΞΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ Η ΠΡΩΟΡΟ ΤΟΚΕΤΟ.
ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ 24 ΜΜ. ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 15 ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ, ΑΝ ΤΑ 24 ΜΜ ΕΙΝΑΙ ΟΚ?
ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ. ΤΑ ΠΟΝΑΚΟΑ ΠΕΡΑΣΑΝ.
Ο χρήστης BABY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-09, 13:55   #44
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα, εμενα πρωτη φορα μου τον μετρησαν στην αυχενικη και ηταν 3,8εκ ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τις καλυτερες μετρησεις που εχει δει. Το ειπε αυτο λογω του οτι εχω ενα μικροβιο και μου ειπε οτι εαν ο τραχηλος μου ηταν μικροτερος απο 2,5-3 μπορει να περνουσε το μικροβιο επανω και να ειχα προβλημα.
Επισης μου ειπε οτι παιζει ρολο στο να εχει μια γυναικα προωρο τοκετο, μια πελατισσα του που εχει πολυ μικρο τραχηλο την εχει βαλει να ειναι "μονιμως" ξαπλα,της απαγορευσε να παρει πολλα κιλά περαν του επιτρεπτου, παιζουν ρολο πολλά πραγματα στο να οδηγηθεις σε προωρο τοκετο σε συνδιασμο με μικρο μηκος τραχηλου.
Τωρα ποιο ειναι το ιδανικο μηκος νομιζω οτι δεν υπαρχει, ο δικος σου ειπε 1,5 και μενα μου ειπε 2,5 δεν εχω συναντησει γιατρους να συμφωνουν σε τιποτα ποτέ.Εμενα όμως ειναι και λιγο της υπερβολής γενικα οποτε μια χαρα στα ειπε ο δικός σου!
Νομιζω οτι δε χρειάζεται να αγχωνομαστε για το τίποτα.Πάρε και μια δευτερη γνώμη απο το γιατρό σου τον κανονικό βέβαια που σιγουρα θα σε ηρεμησει.
Παλιά 11-03-09, 15:30   #45
TARA

Περιοχή: Αθηνα
TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως έχω ανεπάρκεια τραχήλου και το έμαθα με αποβολή β΄τριμήνου... Από κει και πέρα κάνω περίδεση στον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης και μερική ακινησία ως το τέλος. Ο γιος μου γεννήθηκε κανονικά στις 39 εβδομάδες, 3680 κιλά, 10 ολόκληρες μέρες αφότου μου έκοψαν τα ράμματα. Η γιατρός μου είχε δέσει τόσο καλά τον τράχηλο, ώστε δεν έκανα διαστολή και μου τον άνοιξε με το χέρι στην αίθουσα τοκετών!

Ο χρήστης TARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-09, 15:08   #46
sunny

sunny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ρωτησω και εγω κατι...εκανα β'επιπεδου στο ΙΑΣΩ αλλα δεν αναφερει πουθενα μηκος τραχηλου.δεν το μετρανε?παντως ο γιατρος μου δεν μου εχει πει ποτε τιποτα για το μηκος του και εγω απο εσας το εμαθα.υπαρχει καποια με βέπιπεδου στο ΙΑΣΩ να μου πει αν το γραφει καπου γιατι εγω δεν το βλεπω?
Παλιά 30-05-09, 17:34   #47
Varelaki

Το avatar του χρήστη Varelaki

Περιοχή: Αθήνα
Varelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις μετρήσεις του τραχήλου που γίνονται είτε κολπικά είτε υπερηχογραφικά μετράνε τα εκατοστά κάπου το γράφει νομίζω. Πάντως προς το τέλος της εγκυμοσύνης από 8ο και μετά το κοιτάνε για να δουν αν έχεις θέμα πρόωρου και στον 9ο για να δουν αν έχει αρχίσει να λεπταίνει-μαλακώνει που σημαίνει ότι έχει αρχίσει να ανοίγει για τον τοκετό! Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου να σου πει γιατί σίγουρα θα το έχει κοιτάξει! Αν όχι μπορεί να το δει κολπικά σε κάθε περίπτωση, δεν πονάει πάντως απλά δεν είναι και ευχάριστο!
Παλιά 30-05-09, 17:44   #48
sunny

sunny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Varelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις μετρήσεις του τραχήλου που γίνονται είτε κολπικά είτε υπερηχογραφικά μετράνε τα εκατοστά κάπου το γράφει νομίζω. Πάντως προς το τέλος της εγκυμοσύνης από 8ο και μετά το κοιτάνε για να δουν αν έχεις θέμα πρόωρου και στον 9ο για να δουν αν έχει αρχίσει να λεπταίνει-μαλακώνει που σημαίνει ότι έχει αρχίσει να ανοίγει για τον τοκετό! Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου να σου πει γιατί σίγουρα θα το έχει κοιτάξει! Αν όχι μπορεί να το δει κολπικά σε κάθε περίπτωση, δεν πονάει πάντως απλά δεν είναι και ευχάριστο!
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!
Παλιά 24-06-09, 15:13   #49
Δέσποινα79

Δέσποινα79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια γεια σας!
Είμαι 18 εβδομάδων και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου (λόγω πλήρης διαστολής του τραχήλου μου). Την επόμενη βδομάδα θα πάω να με δει ο γιατρός μου. Ξέρετε στην περίπτωση μου αν και πώς γίνεται η μέτρηση του τραχήλου;
Ο χρήστης Δέσποινα79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-09, 16:34   #50
Mary Poppins

Το avatar του χρήστη Mary Poppins

Mary Poppins ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δέσποινα79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια γεια σας!
Είμαι 18 εβδομάδων και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου (λόγω πλήρης διαστολής του τραχήλου μου). Την επόμενη βδομάδα θα πάω να με δει ο γιατρός μου. Ξέρετε στην περίπτωση μου αν και πώς γίνεται η μέτρηση του τραχήλου;
Από ό,τι γνωρίζω, δεν τίθεται ζήτημα μέτρησης του τραχήλου μετά από έκτακτη περίδεση δεδομένου ότι όπως λες είχε διαστολή, άρα ο τράχηλος σου είχε εξαληφθεί. Από τη στιγμή που έκανες περίδεση, μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να γεννήσεις παρά μόνο αφού σου κόψει τα ράμματα στον ένατο. Τώρα τι οδηγίες έχεις από το γιατρό σου; Ξαπλώνεις; Ακολουθείς κάποια αγωγή; Σε ρωτώ γιατί έχω ιστορικό ανεπάρκειας τραχήλου και με ενδιαφέρει το θέμα.
Παλιά 25-06-09, 08:13   #51
RIA_P

Το avatar του χρήστη RIA_P

RIA_P ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sunny Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω και εγω κατι...εκανα β'επιπεδου στο ΙΑΣΩ αλλα δεν αναφερει πουθενα μηκος τραχηλου.δεν το μετρανε?παντως ο γιατρος μου δεν μου εχει πει ποτε τιποτα για το μηκος του και εγω απο εσας το εμαθα.υπαρχει καποια με βέπιπεδου στο ΙΑΣΩ να μου πει αν το γραφει καπου γιατι εγω δεν το βλεπω?
sunny με το καλό να έρθει το μωράκι σου
και εγώ στο Ιασώ έκανα την β' επιπέδου και ούτε σε εμένα αναφέρουν μέτρηση τραχήλου, βέβαια και εγώ απο εδώ άκουσα για την μέτρηση τραχήλου γιατί ό γιατρός μου δεν μου έχει αναφέρει ποτέ κάτι, μάλλον θα του το αναφέρω στην επόμενη συνάντησή μας για να δώ τί θα μου πεί
Παλιά 25-06-09, 09:01   #52
pixie

pixie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα στο Λητώ, μαζί με την β' επιπέδου έγινε και η μέτρηση τραχήλου. Δεν μου είχαν πεί κάτι πρίν απλά είναι μια εξέταση που κάνουν πάντα μαζί με την β' επιπέδου.
Παλιά 25-06-09, 12:31   #53
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mary Poppins Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ό,τι γνωρίζω, δεν τίθεται ζήτημα μέτρησης του τραχήλου μετά από έκτακτη περίδεση δεδομένου ότι όπως λες είχε διαστολή, άρα ο τράχηλος σου είχε εξαληφθεί. Από τη στιγμή που έκανες περίδεση, μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να γεννήσεις παρά μόνο αφού σου κόψει τα ράμματα στον ένατο. Τώρα τι οδηγίες έχεις από το γιατρό σου; Ξαπλώνεις; Ακολουθείς κάποια αγωγή; Σε ρωτώ γιατί έχω ιστορικό ανεπάρκειας τραχήλου και με ενδιαφέρει το θέμα.
Χαίρομαι που μου το λες γιατί μόνιμα έχω ένα άγχος ότι μπορεί να σπάσει το ράμμα ή γενικά ότι μπορεί να γίνει κάποια σύσπαση και να σπάσουν τα νερά...
Οι οδηγίες που έχω είναι να μείνω στο κρεβάτι, αρχικά για 1 μήνα και βλέπουμε, σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Επίσης παίρνω καθημερινά μαγνήσιο και Yutopar (τοκολυτικά χάπια, 3 φορές τη μέρα).
Έχεις κάνει κι εσύ περίδεση; Ξέρεις αν έχουμε κάποιο φόβο (ενώ προσέχουμε);

Φιλάκια!
Παλιά 26-06-09, 00:41   #54
Mary Poppins

Το avatar του χρήστη Mary Poppins

Mary Poppins ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δέσποινα79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που μου το λες γιατί μόνιμα έχω ένα άγχος ότι μπορεί να σπάσει το ράμμα ή γενικά ότι μπορεί να γίνει κάποια σύσπαση και να σπάσουν τα νερά...
Οι οδηγίες που έχω είναι να μείνω στο κρεβάτι, αρχικά για 1 μήνα και βλέπουμε, σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Επίσης παίρνω καθημερινά μαγνήσιο και Yutopar (τοκολυτικά χάπια, 3 φορές τη μέρα).
Έχεις κάνει κι εσύ περίδεση; Ξέρεις αν έχουμε κάποιο φόβο (ενώ προσέχουμε);

Φιλάκια!
Δεν σπάει αυτό το ράμμα, μην ανησυχείς καθόλου. Όλα θα πάνε καλά. Πολλές κοπέλες στο forum έχουν κάνει περίδεση και τώρα κρατάνε αγκαλιά τα μωράκια τους. Εσύ κάνε ό,τι λέει ο γιατρός σου. Η αγωγή που σου έδωσε είναι ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι.
Εγώ έχω πρόβλημα και ξέρω ότι όταν μείνω έγκυος θα κάνω περίδεση στη 12-14η εβδομάδα.
Φιλάκια και από μένα και καλή συνέχεια!
Παλιά 26-06-09, 09:50   #55
νκκ284

Το avatar του χρήστη νκκ284

Περιοχή: Στον όμορφο κόσμο της μητρότητας
νκκ284 χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην νκκ284
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις έχω κάνει εγγραφή στο site και γράφω για πρώτη φορά εδώ! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και διανύω την 25η βδομάδα. Στην τελευταία μου επίσκεψη, η γιατρός μου είπε ότι στο επόμενο ραντεβού θα δούμε τράχηλο. Είναι για την ίδια εξέταση που λέτε κι εσείς εδώ; Εσείς σε ποια βδομβάδα την κάνατε;
Ο χρήστης νκκ284 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-09, 08:43   #56
νκκ284

Το avatar του χρήστη νκκ284

Περιοχή: Στον όμορφο κόσμο της μητρότητας
νκκ284 χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην νκκ284
Προεπιλογή εξέταση τραχήλου στην 26η βδομ.

Πήγα ήδη στον γιατρό προτού πάρω απάντηση από σας, έτσι σας λέω τι έμαθα: η εξέταση αυτή έγινε κολπικά και ελέγθηκε το άνοιγμα του τραχήλου. Δεν έχω περισσότερες λεπτομέρειες, αφού ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι οκ. Καλή συνέχεια σε όλες μας!!!
Ο χρήστης νκκ284 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-09, 12:08   #57
Λιζα Ν.
Απενεργοποιημένος member request

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι μεχρι να μπεις στο μηνα σου, αν δεν εχει συμβει κατι σοβαρο, η μετρηση τραχηλου γινεται με υπερηχο, εχω κανει 3 φορες.
Οταν μπεις στο μηνα σου, δεν σου κανουν κολπικη εξεταση μονο για να τον μετρησουν, αλλα και να να τον μαλακωσουν σιγα-σιγα, κατι που δε θελουν νωριτερα.
Ο χρήστης Λιζα Ν. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 20:05   #58
lenaxristos

Περιοχή: rhodes
lenaxristos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ,Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ
ΤΟ 2004 ΣΤΗΝ 22Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕ,ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 1999.ΤΟ 2007 ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΚΙ ΕΤΣΙ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 6Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ,ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ UTROGESTAN,SALOSPIR ΚΑΙ ΦΥΛΛΙΚΟ ΟΞΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΣΤΗ 13Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ....
Ο χρήστης lenaxristos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 19:56   #59
zaharini

Το avatar του χρήστη zaharini

Περιοχή: Άρτα
zaharini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν έχω ούτε εμπειρία ούτε γνώσεις για αυτά που γράφεις ώστε να σου πω κάτι.
Απάντησα μόνο γιατί ήθελα να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!
Παλιά 17-08-09, 13:17   #60
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TARA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως έχω ανεπάρκεια τραχήλου και το έμαθα με αποβολή β΄τριμήνου... Από κει και πέρα κάνω περίδεση στον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης και μερική ακινησία ως το τέλος. Ο γιος μου γεννήθηκε κανονικά στις 39 εβδομάδες, 3680 κιλά, 10 ολόκληρες μέρες αφότου μου έκοψαν τα ράμματα. Η γιατρός μου είχε δέσει τόσο καλά τον τράχηλο, ώστε δεν έκανα διαστολή και μου τον άνοιξε με το χέρι στην αίθουσα τοκετών!
Καλημέρα!
Και πώς ακριβώς έγινε αυτό; Πόναγε; Σε ρωτάω γιατί κι εγώ έχω κάνει περίδεση και το μήκος του τραχήλου μου στην β' επιπέδου ήταν 4,2. Τώρα είμαι 26η εβδομάδα. Έχω όμως άγχος πώς θα βγει το ράμμα όταν έρθει η ώρα κτλ. ΠΗΤ έχω 23/11/09.
Περιμένω τις απαντήσεις σου.
Φιλάκια.
Παλιά 10-03-10, 07:48   #61
KARDOULITSAS
Μή ενεργός λογαριασμός

KARDOULITSAS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Νομίζω η πρόληψη δεν βλάπτει.
Ο χρήστης KARDOULITSAS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-10, 11:12   #62
siderenia

Το avatar του χρήστη siderenia

siderenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, με τράμε τον τράχηλο με υπέρηχο (κοιλιακό και κολπικό). Ειχα μια αιμορραγία στις 6,5 εβδομάδες και έπερνα ουτρζεσταν μέχρι την 13η. Μετά στην β-επιπέδου είδαν ότι ο τράχηλος είναι κοντός και ανοιχτός. Αρχισα πάλι τα ουτροζεσταν και μου συνέστησαν ξεκούραση. Από τότε ο τράχηλος δεν έχει επανέλθει. Επειδή έχω κάνει 2 φορές λέιζερ στον τράχηλο θεωρώ ότι μάλλον εκεί οφείλεται το ότι ο τράχηλος είναι κοντάς.Σε 2 βδομάδες (35η εμβδομάδα) θα σταματήσω τα χάπια. Από τότε και μετά ανα πάσα στιγμή μπορεί να γεννησω. Δεν μπορώ να κάνω κορτιζόνη για τους πνεύμονες τυ μωρου λόγο ζαχάρου και με αγχώνει λίγο η πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδς. Οσες είχατε κοντό τράχηλο γεννησατε νωριτερα?
Παλιά 19-04-10, 13:21   #63
fairy's mom

Το avatar του χρήστη fairy's mom

fairy's mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siderenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, με τράμε τον τράχηλο με υπέρηχο (κοιλιακό και κολπικό). Ειχα μια αιμορραγία στις 6,5 εβδομάδες και έπερνα ουτρζεσταν μέχρι την 13η. Μετά στην β-επιπέδου είδαν ότι ο τράχηλος είναι κοντός και ανοιχτός. Αρχισα πάλι τα ουτροζεσταν και μου συνέστησαν ξεκούραση. Από τότε ο τράχηλος δεν έχει επανέλθει. Επειδή έχω κάνει 2 φορές λέιζερ στον τράχηλο θεωρώ ότι μάλλον εκεί οφείλεται το ότι ο τράχηλος είναι κοντάς.Σε 2 βδομάδες (35η εμβδομάδα) θα σταματήσω τα χάπια. Από τότε και μετά ανα πάσα στιγμή μπορεί να γεννησω. Δεν μπορώ να κάνω κορτιζόνη για τους πνεύμονες τυ μωρου λόγο ζαχάρου και με αγχώνει λίγο η πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδς. Οσες είχατε κοντό τράχηλο γεννησατε νωριτερα?
Εγώ ανακάλυωα στο τέλος του 6ου μήνα ότι έχω τράχηλο 15 χιλ. Αμέσως άρχισα ουλτροτζεσταν, επίσης δεν έκανα κορτιζόνη και στα μέσα του 8ου ήμουν πλέον με διαστολή 2εκ και στο κρεβάτι. Δεν με πήγε για τοκετό γιατί δεν έκανα συσπάσεις. Στην 36η βδομάδα γέννησα ένα μωράκι 2650 χωρίς να χρειαστεί καν θερμοκοιτίδα.
Είναι πολύ πιθανό να γεννήσεις σχετικά νωρίς, μην αγχώνεσαι όμως και να ξεκουράζεσαι πολύ. Μην σηκώνεις καθόλου βάρος και να αποφεύγεις εννοείται το περπάτημα.
Είχα κάνει και εγώ 2 λέιζερ και ενώ οι γιατροί μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η συσχέτιση, εγώ πιστεύω ότι αυτό έφταιγε. Εσύ μάλλον με επιβεβαιώνεις. Σου εύχομαι έναν αργοπόρημένο τοκετό και ένα υγιέστατο μωράκι!!!

λιστα ομοιοπαθητικών φαρμάκων έκτακτης ανάγκης
Ο χρήστης fairy's mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-10, 14:33   #64
siderenia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy's mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ανακάλυωα στο τέλος του 6ου μήνα ότι έχω τράχηλο 15 χιλ. Αμέσως άρχισα ουλτροτζεσταν, επίσης δεν έκανα κορτιζόνη και στα μέσα του 6ου ήμουν πλέον με διαστολή 2εκ και στο κρεβάτι. Δεν με πήγε για τοκετό γιατί δεν έκανα συσπάσεις. Στην 36η βδομάδα γέννησα ένα μωράκι 2650 χωρίς να χρειαστεί καν θερμοκοιτίδα.
Είναι πολύ πιθανό να γεννήσεις σχετικά νωρίς, μην αγχώνεσαι όμως και να ξεκουράζεσαι πολύ. Μην σηκώνεις καθόλου βάρος και να αποφεύγεις εννοείται το περπάτημα.
Είχα κάνει και εγώ 2 λέιζερ και ενώ οι γιατροί μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η συσχέτιση, εγώ πιστεύω ότι αυτό έφταιγε. Εσύ μάλλον με επιβεβαιώνεις. Σου εύχομαι έναν αργοπόρημένο τοκετό και ένα υγιέστατο μωράκι!!!

Δεν μπορώ να μην το συσχετισω με τα λειζερ δυστυχως. Διάβασα και κάποια άρθρα ψάχνοντας που λένε πως ο κοντός τράχηλος οφείλεται και σε επεμβάσεις στον τράχηλο!

Οσο γα τα υπόλοιπα που μου πες με καθησυχασες όσο τίποτα! σε ευχαριστώ πολύ για ολα! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!
Παλιά 19-04-10, 14:47   #65
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμεις μετραμε τον τραχηλο σχεδον σε καθε επισκεψη (με κολπικο υπερηχο) λογω δυσαρεστου ιστορικου μου και συσπασεων απο τον 5ο μηνα.Στη β επιπεδου ειχα 2,2εκ. και παρα τις συσπασεις και με πολυ ξεκουραση στις 34 εβδ. ημουν στο 1,3.Επαιρνα κι εγω ουτροτζεσταν τα οποια εκοψα χθες (ειχα και αιμορραγιες σε ολο το πρωτο τριμηνο) αλλα εκανα και τις ενεσεις κορτιζονης.Οπως βλεπεις τωρα κλεινω τις 37 εβδ κι ακομα δεν γεννησα!Πριν λιγο καιρο αν μου το λεγαν δεν θα το πιστευα!Κανε υπομονη και προσπαθησε να ξεκουραζεσαι πολυ.Εγω τουλαχιστον δεν εκανα τιποτα απο δουλειες (ευτυχως εχω ανθρωπους γυρω μου που βοηθανε) απεφευγα το περπατημα και γενικα περασα πολυ ξαπλα...Επηξα πρεπει να πω,ηταν πολυ δυσκολα το αγχος και η ακινησια μαζι...Ευχομαι να πανε ολα καλα!
Παλιά 19-04-10, 14:57   #66
siderenia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rena Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμεις μετραμε τον τραχηλο σχεδον σε καθε επισκεψη (με κολπικο υπερηχο) λογω δυσαρεστου ιστορικου μου και συσπασεων απο τον 5ο μηνα.Στη β επιπεδου ειχα 2,2εκ. και παρα τις συσπασεις και με πολυ ξεκουραση στις 34 εβδ. ημουν στο 1,3.Επαιρνα κι εγω ουτροτζεσταν τα οποια εκοψα χθες (ειχα και αιμορραγιες σε ολο το πρωτο τριμηνο) αλλα εκανα και τις ενεσεις κορτιζονης.Οπως βλεπεις τωρα κλεινω τις 37 εβδ κι ακομα δεν γεννησα!Πριν λιγο καιρο αν μου το λεγαν δεν θα το πιστευα!Κανε υπομονη και προσπαθησε να ξεκουραζεσαι πολυ.Εγω τουλαχιστον δεν εκανα τιποτα απο δουλειες (ευτυχως εχω ανθρωπους γυρω μου που βοηθανε) απεφευγα το περπατημα και γενικα περασα πολυ ξαπλα...Επηξα πρεπει να πω,ηταν πολυ δυσκολα το αγχος και η ακινησια μαζι...Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Η αλήθεια είναι ότι δεν προσεχα πάντα, σε όλη την εγκυμοσύνη. Κατά καιρούς έκαν δουλίτσες στο σπίτι, αλλά μόνο όταν ένιωθα καλα. Από τον 4ο σχεδόν έχω πονάκια στον τράχηλο τα οποία όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύουν. Αλλωτε ειναι σαν βάρος, άλλοτε σαν ξυραφιες. Το έχετε παρατηρήσει και σεις αυτό??

Ρενα με το καλό να έρθει το μωρό σου!! Εφτασες στο τέλος! Ολα πήγαν καλά ως τώρα και έτσι θα συνεχίσουν!!
Παλιά 19-04-10, 15:35   #67
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Η αλήθεια είναι ότι δεν προσεχα πάντα, σε όλη την εγκυμοσύνη. Κατά καιρούς έκαν δουλίτσες στο σπίτι, αλλά μόνο όταν ένιωθα καλα. Από τον 4ο σχεδόν έχω πονάκια στον τράχηλο τα οποία όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύουν. Αλλωτε ειναι σαν βάρος, άλλοτε σαν ξυραφιες. Το έχετε παρατηρήσει και σεις αυτό??
Εγώ κορίτσια δεν πρόσεχα καθόλου! Υποτίθεται ότι όλα ήταν καλά! Κι ενώ πόναγα όταν περπάταγα και γενικά με έπιαναν τα πονάκια και τα κοψίματα που λες (ναι, τα είχα κι εγώ) με την παραμικρή κούραση, ο γιατρός επέμενε ότι ήταν φυσιολογικό. Και από ένστικτο περισσότερο πήγα σε 2ο γιατρό στο Αλεξάνδρας και ανακαλύψαμε ότι ο τράχηλος από 25χιλ (αρχές 6ου) πήγε 15 χιλ. (τέλη 6ου).
Να ακολουθείτε το ένστικτό σας και αν κάτι δεν σας πάει καλά, να ενημερώνετε αμέσως τον γιατρό και να μην ντρέπεστε να παίρνετε τηλ.
Και πάλι σας εύχομαι υγιή μωράκια!!

Παλιά 19-04-10, 15:46   #68
siderenia

Προεπιλογή

Εμένα ευτυχως ο δικός μου με το που του είπα για τα πονάκια αυτά, αμέσως υποψιάστηκε!! Ειχα και μια μικρή αιμορραγία στον 2ο μήνα οπότε πρόσεχα. Αλλά που και που τις έκανα τις δουλειές μου. Μετά την β-επιπέδου είδα μια ανησυχία για τα ευρυματα του τραχήλου, οπότε αρχισα να μένω ξάπλα τις περισσότερες ώρες. Τωρα πάλι πήγα να ξεθαρέψω αλλά ξαναμεζεύτηκα!
Παλιά 19-04-10, 21:15   #69
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
. Τωρα πάλι πήγα να ξεθαρέψω αλλά ξαναμεζεύτηκα!
Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά τώρα πρέπει να προσέχεις ακόμα περισσότερο, γιατί το μωρό βαραίνει και θα πιέζει ακόμα πιο πολύ. Να είσαι ξάπλα όσο γίνεται περισσότερο και καθόλου βάρος!!

Παλιά 19-04-10, 22:29   #70
siderenia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά τώρα πρέπει να προσέχεις ακόμα περισσότερο, γιατί το μωρό βαραίνει και θα πιέζει ακόμα πιο πολύ. Να είσαι ξάπλα όσο γίνεται περισσότερο και καθόλου βάρος!!
Δεν με τρομάζεις καθόλου! Εχεις απόλυτο δίκιο! Χρειάζεται πολύ προσοχή ειδικά τώρα. Ξεγελάστηκα λίγο αλλά με το πρώτο πονάκι μαζευτηκα πάλι!! Λίγος καιρός έμεινε, μην τα χαλάσουμε τώρα!
Παλιά 20-04-10, 14:53   #71
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

siderenia ευχαριστω για τις ευχες!Εγω επειδη εχω και συσπασεις, γενικα ειχα διαφορους πονους,πονακια, τραβηγματα σε ολη την εγκυμοσυνη.Αλλα νομιζω οτι αυτο δε σημαινει και πολλα,γιατι θα μπορουσαμε να μην το νιωθουμε και παλι ο τραχηλος να εχει προβλημα.

Παράθεση:
Να ακολουθείτε το ένστικτό σας και αν κάτι δεν σας πάει καλά, να ενημερώνετε αμέσως τον γιατρό και να μην ντρέπεστε να παίρνετε τηλ.
Συμφωνω απολυτα!Αυτο λεω οπου σταθω κι οπου βρεθω!!Εγω ακριβως επειδη δεν εκανα ολα αυτα και επειδη δεν προσεχα οσο επρεπε ειχα μια αποβολη στις 23 εβδ.Καλυτερα να ειμαστε υπερβολικα προσεκτικες!!!
Παλιά 29-09-10, 19:42   #72
Marirena

Marirena χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια! Μήπως θα μπορούσε καμία να μου πει αν το να νιώθει κανείς 'πονάκια' ή καλύτερα 'τσιμπηματάκια' στιγμιαία από τον τράχηλο είναι κάτι που είναι φυσικό καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης? Εγώ νομίζω ότι πάντα ένιωθα τέτοια πραγματάκια στον τράχηλό μου (εννοώ και πριν εγκυμοσύνης) ωστόσο τώρα νομίζω πως τις δύο τελευταίες μέρες είναι κάπως πιο συχνά. Είμαι στη 14η εβδομάδα, και ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ έμαθα για όλα αυτά περί μήκους τραχήλου κ.λ.π ενώ δεν τα ήξερα (1η εγκυμοσύνη) και έχω ψιλοφρικάρει. Κοιτάω τον τελευταίο υπέρηχο (και τους δύο πρώτους) και δεν βλέπω πουθενά να γράφει τπτ για μήκος τραχήλου. Καλά δεν πρέπει ν α τον μετράνε, αφού πρόκειται για σοβαρό ζήτημα? Υπάρχει περίπτωση τα 'τσιμπηματάκια' να σημαίνουν πως γίνεται κάτι κακό με τον τράχηλο? Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Ο χρήστης Marirena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-10, 19:27   #73
ΙΩΑΝΝΑ_30

ΙΩΑΝΝΑ_30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να ρωτησω κατι εμενα ο γιατρος μου δεν μου εχει κανει ποτε κολπικη εξεταση ουτε μου μιλησε ποτε για τον τραχηλο και μπηκα στον 9ο. Υπαρχει περιπτωση να τον εχει δει απο τον υπερηχο γιαυτο και να μην εχει κανει κολπικη εξεταση?
Ο χρήστης ΙΩΑΝΝΑ_30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 18:36   #74
Phyllis

Phyllis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΙΩΑΝΝΑ_30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κατι εμενα ο γιατρος μου δεν μου εχει κανει ποτε κολπικη εξεταση ουτε μου μιλησε ποτε για τον τραχηλο και μπηκα στον 9ο. Υπαρχει περιπτωση να τον εχει δει απο τον υπερηχο γιαυτο και να μην εχει κανει κολπικη εξεταση?
απο οτι ξερω τον τραχηλο τον μετρανε με τον κολπικο υπερηχο

Ο χρήστης Phyllis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 18:42   #75
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μία πρώτη ακριβής μέτρηση τραχήλου γίνεται στην Β επιπέδου με κολπικό υπέρηχο. Αν όλα εξακολοθούν να είναι καλά γίνεται πάλι μέτρηση 1-2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ με κολπικό υπερηχο και (δυστυχώς) δακτυλικά.
Παλιά 14-03-12, 21:12   #76
FLOK

FLOK ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΟΜΩΣ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΠΟ

ΦΛΩΡΑ
Ο χρήστης FLOK δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-12, 19:04   #77
Ria_85

Ria_85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα έκανα τον υπέρηχο β επιπέδου, ο μπέμπης μας έιναι μια χαρά ευτυχώς! Αυτό που με προβλημάτισε λίγο έιναι όταν άκουσα ότι το μήκος του τραχήλου είναι 3 εκ. Η μέτρηση βέβαια έγινε κοιλιακά και και ξέρω ότι είναι στο περίπου. Ο γιατρός στο μητέρα μου είπε οτι είναι μια χαρά και κλειστός και μόνο αν είναι από 2εκ και κάτω έχουμε πρόβλημα. Ωστόσο πριν 3 εβδομάδες που μου τον μέτρησε ο γιατρός μου κολπικά μου τον είχε βγάλει 3.8εκ! Παίζει σήμερα να είχε απλά απόκληση επειδή έγινε κοιλακά, ή μίκρυνε τόσο;; Τι να κάνω, να πάω τη Δευτέρα στο γιατρό μου να τον ξαναμετρήσω κολπικά για σιγουριά; Δε θέλω να υπερβάλλω, αλλά με τόσα που έχω ακούσει κι επειδή κάνω κανονικά δουλειές στο σπίτι και τα σχετικά, να ξέρω αν είναι να παλουκωθώ σε μια μεριά και να αφήσω τα πολλά πολλά..
Παλιά 12-02-13, 13:43   #78
ντεπ

ντεπ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα ακομα δεν μου εχει μετρησει τραχηλο αλλα εχω ακουσει τοσα πολλα κ φοβαμαι..Πως γινεται αυτη η εξεταση κολπικα?Ποσα δαχτυλα βαζει μεσα ο γιατρος κ ποσο βαθια??
Ο χρήστης ντεπ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-13, 14:11   #79
skountoufla

Το avatar του χρήστη skountoufla

skountoufla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ντεπ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα ακομα δεν μου εχει μετρησει τραχηλο αλλα εχω ακουσει τοσα πολλα κ φοβαμαι..Πως γινεται αυτη η εξεταση κολπικα?Ποσα δαχτυλα βαζει μεσα ο γιατρος κ ποσο βαθια??
Σε ποια εβδομάδα είσαι?
Αν μιλάμε για μέτρηση στη β' επιπέδου, γίνεται με κλασσικό κολπικό υπέρηχο και μάλιστα όχι πολύ βαθύ (από τη δική μου εμπειρία).
Αν μιλάμε για έλεγχο αφότου έχεις μπει στο μήνα σου, τότε μπορεί να τον ελέγξει με το χέρι του ο γιατρός.
Αλλά άμα έχεις μπει στο μήνα σου σε περιμένουν πολλά επεμβατικά και προς τα μέσα και προς τα έξω...ο έλεγχος του τραχήλου σε φοβίζει???
Παλιά 14-09-13, 14:49   #80
jenny_ch

jenny_ch ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από μένα! Είμαι νέα στο forum κι αυτό είναι το πρώτο μου post. Καλώς σας βρήκα!

Έχω διαβάσει πολλά εδώ αλλά και γενικά στο internet για τον τράχηλο κι έχω προβληματιστεί πολύ.
Η γιατρός που με παρακολουθεί, από τον 5ο μήνα μου μετρούσε σε κάθε επίσκεψη τον τράχηλο με ενδοκολπικό υπέρηχο.
Πάντα μου έλεγε ότι δεν ήταν ευχαριστημένη από τις μετρήσεις γιατί ο τράχηλος είχε πάντα μεταβλητό μήκος και προληπτικά έπαιρνα Utrogestan (ενδοκολπικά 1 την ημέρα). Στη β' επιπέδου (21η εδομάδα) ο γιατρός που με εξέτασε ήταν καθησυχαστικός καθώς τον μέτρησε κοιλιακά 3,16cm κλειστό. Μετά από 10 ημέρες που επισκέφτηκα τη γυναικολόγο μου, με ξαναμέτρησε ενδοκολπικά και τον βρήκε πάλι μεταβλητό 2,8cm(το μεγαλύτερο μήκος) με χοάνη. Μου αύξησε τα utrogestan σε 2 και άρχισα και το μαγνήσιο (2 δισκία). Πριν μια εβδομάδα στην προγραμματισμένη επίσκεψή μου την 27η εβδομάδα, η γιατρός μου βρήκε τον τράχηλο 2,08cm!!! Η ίδια ανησύχησε πολύ και μου έκοψε τη δουλειά, σύστησε ξεκούραση και συνεχώς ξάπλα, και μου αύξησε τα utrogestan και το μαγνήσιο σε 3 την ημέρα.
Όμως πριν μερικές μέρες επισκέφτηκα ένα άλλο γιατρό στο Έλενα, ο οποίος αφού είδε το ιστορικό μου, αρκέστηκε στην μέτρηση του τραχήλου της β' επιπέδου αγνοώντας τις μετρήσεις της γιατρού μου και μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας και δεν υπάρχει λόγος να είμαι συνεχώς ξαπλωμένη και να κόψω τα utrogestan!!!

Όπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ προβληματισμένη με τις 2 εντελώς διαφορετικές απόψεις των γιατρών και δεν ξέρω τι να κάνω... Τη ξεκούραση και τα χάπια δεν τα σταμάτησα γιατί φοβάμαι πολύ για πρόωρο τοκετό. Είναι πολύ νωρίς ακόμα! Όλο αυτό το θέμα με έχει αγχώσει και στεναχωρήσει πάρα πολύ... Να πάρω και μια τρίτη γνώμη; Ή θα μπερδευτώ χειρότερα...
Ο χρήστης jenny_ch δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές