Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-07-12, 14:05   #121
Κατερινα_

Κατερινα_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rainbow Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητά μέλη αυτού του υπέροχου site σας έχω τα καλύτερα νέα ώστε να αποχωριστήτε ά μ ε σ α τις δικές σας.... κουμπάρες!!!!! (κοινώς τις ψείρες).
Πρίν λίγο καιρό είχα πάει σε ένα κομμωτήριο για να κάνω μια βαφή και η κυριούλα εκεί με πληροφόρησε οτι για να φύγουν ψείρες, κόνιδες και το κακό συναπάντημα, αρκεί να αλείψουμε το κεφαλάκι του παιδιού μας.. (ενίοτε και το δικό μας!!!) με την γνωστή σε όλους μας.... βαζελίνη!!!!
Την επόμενη κιολας ημέρα βάλαμε στην ανηψούλα μου (της οποίας τα μαλάκια είχαν τόση κόνιδα που δεν τα πιάναμε ούτε κοτσίδα!!!) και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά... Οι ''κουμπάρες'' περίμεναν στη σειρά για να πέσουν και ο κυριότερος εχθρός που πριν έστεκε αγέροχος... τα αυγουλάκια , γλιστρούσαν σχεδόν απο μόνα τους!!
Αυτά για να διώξετε τους δικους σας συγκάτοικους, τωρα για να μην ξανάρθουν, ίσως χρειάζεται κάποιο σαμπουάν ή κάτι άλλο...

ΣΥΜΒΟΥΛΗ & ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:
1)Αφήστε να δράσει για κανα δυο μέρες (και ενοείτε πως χρησιμοποιείτε χτενάκι..)
2)Είναι φυσικό να χρειαστούν πάνω απο 2 λουσίματα για να φύγει η βαζελίνη

Καλή Επιτυχία!
Κατερίνα
Η βαζελινη ειναι παραγωγο πετρελαιου και τραγικα επιβλαβες για οποιαδηποτε χρηση,ποσο μαλλον στα παιδια
Παλιά 08-07-12, 15:12   #122
MaRaKiMe

Το avatar του χρήστη MaRaKiMe

Περιοχή: NIKAIA
MaRaKiMe ουδετερη μηδέν
Talking Γεια!

pashalitsa.... οχι αυτο το χτενακι δεν σκοτωνει τα αυγα απλα τα βγασει απο το κεφαλι.... (καλα ενοειτε και τις ψειρες)
Ο χρήστης MaRaKiMe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-12, 23:13   #123
Nikkki

Περιοχή: Κρήτη!!!
Nikkki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα! 'Εκανα αναζήτηση κ έπεσα στο θέμα. Διάβασα τη τελευταία αυτή σελίδα κ άκουσα καινούριες λύσεις για ρίγανη, τοστιέρες μαλλιών, ηλεκτρικά χτενάκια...Εμένα γενικά τα πιτσιρίκια δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι τώρα, αντε να κολλούσαν κάνα δυο φορές όλη τη χρονιά. Αυτό το αποδίδω σ'ένα σαμπουάν που χρησιμοποιώ με έντονο άρωμα καρύδας γιατί κάπου διάβασα οτι οι ψείρες απωθούνται απ'τη καρύδα. Ωστόσο έχω πρόβλημα 2 βδομάδες τώρα, ιδιαίτερα με τη κόρη μου. Πάνε στο ΚΔΑΠ κ έχω αγανακτίσει με τις ψείρες. Τι ν'τουτο βρε παιδιά; Τα λούζω με ένα σαμπουάν απ'το φαρμακείο, lice-κάτι κ τα περνάω κάθε μέρα με χτενάκι. Ε, σκασίλα τους! Κάθε 2 μέρες βγάζω τουλάχιστον 10 χοντρές-χοντρές ψείρες. Το είπα στο ΚΔΑΠ κ έβαλαν ανακοίνωση αλλά τίποτα. Κάποιο έχει κ τα κολλάει συνέχεια. Σήμερα παράγγειλα στο φαρμακείο το Hedrin που είχα βρει πολύ καλό, ελπίζω να ξεμπερδέψουμε...Εγώ πάντως στο σχολείο όταν κολλούσα, περνούσα βραδιές τρέλας με μαλλιά βουτηγμένα σε ξύδι κ δεμένα σε σακούλα, έκανα κάτι ύπνους έτσι με τη σακούλα να κάνει χριτσι-χριτσι όλο το βράδυ...αλλά ήταν μια κ έξω Τα πιτσιρίκια όμως δε θέλω να τα ταλαιπωρώ με αυτό τον τρόπο...
Ο χρήστης Nikkki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-12, 21:00   #124
staraki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
staraki ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην staraki
Προεπιλογή

Η καλύτερη πρόληψη για τις ψείρες είναι να απλώνετε λίγο βιξ στο γιακαδάκι του παιδιού καθε πρωί πριν πάει στο σχολείο.Οι κόρες μου κόλλησαν μια φορά και αφού τις καθάρισα έκανα αυτό το κόλπο και δεν ξανακόλλησαν όλη την χρονιά.Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή αν στ αλήθεια κάνει δουλειά(το διάβασα κάπου στο ίντερνετ) αλλά μια ολόκληρη χρονιά ησύχασα.Και φέτος το ίδιο κάνω.Οπότε το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Ο χρήστης staraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-12, 00:13   #125
fido-dido

Περιοχή: πλανητης Χ
fido-dido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natty26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου το ειπε και εμενα ενας συναδελφος για τη βαζελινη, αλλα εγω δισταζω καπου, προκειται για παραγωγο πετρελαιου δεν αντιλαμβανομαι πως μπορει να ειναι και τοσο σωστο τελικά, καπου με φοβιζει αυτο.
ακι το πετρελαιο και το οινοπνευμα κανουν δουλεια αλλα μονο για τις ζωντανες ψειρες οχι για τις κονιδες. βαζεις μικρη ποσοτητα (περιπου ενα 2-3 κουταλιες) φωτιστικο πετρελαιο ή οινοπνευμα στα μαλλια, τα κλεινεις με μια ναυλον σακουλα για να μην περνουν αερα μετα απο καμια ωρα ανοιγεις τη σακουλα και χτενιζεις με χτενι. λουζεις τα μαλλια και επαναλαμβανεις τη διαδικασια για 3-4 συνεχομενες μερες ωστε να βεβαιωθεις οτι σκοτωθηκαν ολες.
προληπτικα για να μην κολλανε μπορεις να ριχνεις λιγες σταγονες κολωνια στα μαλλια. δεν ξερω και οι λοσιον που βαζουμε για τα κουνουπια αν κανου δουλεια
Ο χρήστης fido-dido δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 09:11   #126
Λέγκω

Το avatar του χρήστη Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ηλεκτρικό χτενάκι για ψείρες;

Έχω το εξής πρόβλημα ότι ενώ τα πιτσιρίκια δεν πολυκολάνε ή και να κολήσουν καθαρίζουν εύκολα (μέχρι στιγμής) εγώ κάνω κανα δίμηνο να καθαρίσω κάθε φορά... Μα είναι λογικό να μην κολάνε τα σκασμένα και να κολάω εγώ;;;
Στο φαρμακείο μου είπανε ότι το καλύτερο αποτελεσματικό και υγιεινό είναι το ηλεκτρικό χτενάκι... Διαβασα πιο πάνω κάποιες κοπέλες που το χρησιμοποίησαν... είναι τελικά αποτελεσματικό ή θα κλαίω εγώ και συντροφισσες ψείρες τα λεφτα που δώσαμε;

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!
Ο χρήστης Λέγκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 09:22   #127
klouzeau

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
klouzeau χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το μόνο που μας έσωσε είναι το Paranix.Αυτό είναι σαν λαδάκι που προκαλεί ασφυξία στις ψείρες και τις κόνιδες.Το βάζεις,περιμένεις 15', λούζεσε,χτενίζεσαι με την ψιλή και μαζεύεις πτώματα.Είναι ακίνδυνο(οχι για τις ψείρες).Εγώ έκανα 2 εφαρμογές και ξεμπέρδεψα.Τώρα που ξεκινήσαμε ξανά σχολείο περιμένω και τον 2 γύρο.
Ο χρήστης klouzeau δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 09:34   #128
antigonil

antigonil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο klouzeau Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που μας έσωσε είναι το Paranix.Αυτό είναι σαν λαδάκι που προκαλεί ασφυξία στις ψείρες και τις κόνιδες.Το βάζεις,περιμένεις 15', λούζεσε,χτενίζεσαι με την ψιλή και μαζεύεις πτώματα.Είναι ακίνδυνο(οχι για τις ψείρες).Εγώ έκανα 2 εφαρμογές και ξεμπέρδεψα.Τώρα που ξεκινήσαμε ξανά σχολείο περιμένω και τον 2 γύρο.
Συμφωνώ απόλυτα! Έχω κι εγώ δοκιμάσει τα πάντα, είχα δώσει ένα σκασμό λεφτά και όταν η κουνιάδα μου έβαλε στην κόρη μου το Paranix σωθήκαμε. Και ξυδάκι μετά από 1-2 μέρες για σιγουριά.
Ο χρήστης antigonil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 15:36   #129
Δέσποινα79

Δέσποινα79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Την προηγούμενη εβδομάδα μας ενημέρωσαν κι εμάς ότι κάποιο παιδάκι στο τμήμα του δικού μου έχει ψείρες. Η αλήθεια είναι ότι πανικοβλήθηκα γιατί έχω πικρή εμπειρία και από τότε τον ψεκάζω κάθε πρωί προληπτικά με ένα φυτικό προιόν της Apivita. Λέτε να είμαι υπερβολική;

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!
Ο χρήστης Δέσποινα79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-12, 14:29   #130
danel

Το avatar του χρήστη danel

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
danel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο staraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καλύτερη πρόληψη για τις ψείρες είναι να απλώνετε λίγο βιξ στο γιακαδάκι του παιδιού καθε πρωί πριν πάει στο σχολείο.Οι κόρες μου κόλλησαν μια φορά και αφού τις καθάρισα έκανα αυτό το κόλπο και δεν ξανακόλλησαν όλη την χρονιά.Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή αν στ αλήθεια κάνει δουλειά(το διάβασα κάπου στο ίντερνετ) αλλά μια ολόκληρη χρονιά ησύχασα.Και φέτος το ίδιο κάνω.Οπότε το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Έχει ξανά αναφερθεί κάπου αλλά θα το πω πάλι για τις μαμάδες που δε γνωρίζουν.

Μη στέλνετε τα παιδιά σχολείο με ουσίες που μυρίζουν ΚΑΜΦΟΡΑ (όπως το Βιξ)!
Υπάρχει κίνδυνος για όσα παιδάκια έχουν την έλλεψη του ενζύμου που μπορεί να τους προκαλέσει αιμόλυση.
Ο χρήστης danel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-12, 08:51   #131
Maiden1

Περιοχή: Athens
Maiden1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Την κόνιδα που είναι κολλημένη στην τρίχα πώς την βγάζετε εκτός από το ξεψείρισμα; Η μικρή είναι 20 μηνών και κόλλησε από τα ξαδερφάκια της. Της έβαλα liceattack, την χτένισα με το χτενάκι στο μπάνιο που το βουτούσα σε ξύδι κάθε φορά αλλά τα αυγά είναι κολλημένα στην τρίχα και το χτενάκι δεν τα πιάνει (έχει και λεπτή τρίχα). Πήγα να την ξεψειρίσω αλλά δεν κάθεται με τίποτα! Κι εκεί που έχω βρεί το αυγό, κουνιέται και το χάνω!
Ο χρήστης Maiden1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-12, 09:02   #132
klouzeau

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
klouzeau χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δυστυχώς οι κόνιδες βγαίνουν μόνο με το πολύ ψιλό χτενάκι(εγώ έχω ένα μεταλλικό).Το κακό είναι οτι πονάει γιατί τραβάει τις τρίχες.Εγώ δεν τις βγάζω τις κόνιδες γι' αυτό το λόγο.Περιμένω να μακρίνει το μαλλί για να φύγουν.Με το χέρι είναι χρονοβόρο να τις βγάλεις.Μόνο αυτές που φαίνονται μπροστά μπροστά.
Ο χρήστης klouzeau δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-10-12, 14:55   #133
Δέσποινα79

Δέσποινα79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια ξέρετε εάν πρέπει να προσέχουμε τα παιδιά μας από τις ψείρες όλο το χρόνο ή εάν έχουν κάποια εποχή που έχουν έξαρση;

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!
Ο χρήστης Δέσποινα79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-12, 19:53   #134
elenten

elenten ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δέσποινα79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια ξέρετε εάν πρέπει να προσέχουμε τα παιδιά μας από τις ψείρες όλο το χρόνο ή εάν έχουν κάποια εποχή που έχουν έξαρση;
η αλήθεια είναι οτι υπάρχει μια έξαρση όταν αρχίζουν τα σχολεία... αυτό που εχεις να κάνεις ειναι να αλλάξεις το απλό σου σαμπουάν με ενα σαμπουάν προληπτικό για τις ψείρες αλλα και να ψεκαζεις το παιδάκι σου καθε φορα που θα πηγαίνει σε χώρο που ειναι πιθάνο να κολλήσει με μια απωθητική λοσιόν. ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! Τώρα απο τη στιγμή που θα κολλήσει σίγουρα παίρνεις μια αντιφθειρική αγωγή ΚΑΙ ΈΧΕΙΣ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΟΤΣΙΔΑ. ΟΤΙ ΛΟΥΤΡΙΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΣΕΣΑΚΟΥΛΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΙ ΨΕΙΡΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ... ΑΕΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΛΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ 100!!! ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ... φυσικα ξεψειρισμα με χτενακι κατα προτιμηση σιδερένιο. εγώ εμεινα πολυ ευχαριστημένη και απο τα απωθητικά της apivita και αφου κολλησαμε πηρα το fleriana.. ολα φυτικα. παραπονο δεν εχω.. απο e-shop ψωνιζω κι ετσι δεν τα χρυσοπληρωσα κι ολας... ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΨΕΙΡΕΣ!!!
Ο χρήστης elenten δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-13, 20:42   #135
klairh

klairh ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rainbow Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητά μέλη αυτού του υπέροχου site σας έχω τα καλύτερα νέα ώστε να αποχωριστήτε ά μ ε σ α τις δικές σας.... κουμπάρες!!!!! (κοινώς τις ψείρες).
Πρίν λίγο καιρό είχα πάει σε ένα κομμωτήριο για να κάνω μια βαφή και η κυριούλα εκεί με πληροφόρησε οτι για να φύγουν ψείρες, κόνιδες και το κακό συναπάντημα, αρκεί να αλείψουμε το κεφαλάκι του παιδιού μας.. (ενίοτε και το δικό μας!!!) με την γνωστή σε όλους μας.... βαζελίνη!!!!
Την επόμενη κιολας ημέρα βάλαμε στην ανηψούλα μου (της οποίας τα μαλάκια είχαν τόση κόνιδα που δεν τα πιάναμε ούτε κοτσίδα!!!) και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά... Οι ''κουμπάρες'' περίμεναν στη σειρά για να πέσουν και ο κυριότερος εχθρός που πριν έστεκε αγέροχος... τα αυγουλάκια , γλιστρούσαν σχεδόν απο μόνα τους!!
Αυτά για να διώξετε τους δικους σας συγκάτοικους, τωρα για να μην ξανάρθουν, ίσως χρειάζεται κάποιο σαμπουάν ή κάτι άλλο...

ΣΥΜΒΟΥΛΗ & ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:
1)Αφήστε να δράσει για κανα δυο μέρες (και ενοείτε πως χρησιμοποιείτε χτενάκι..)
2)Είναι φυσικό να χρειαστούν πάνω απο 2 λουσίματα για να φύγει η βαζελίνη

Καλή Επιτυχία!
Κατερίνα
Για κανενα 2 μέρες τη βαζελινη ή για 2 ώρες?????

Ο χρήστης klairh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-13, 01:44   #136
mariakkk

mariakkk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα,οταν η δικια μου κορη πρωτοκολλησε ψειρες επαθα πανικο,κ οχι γιατι ειναι κατι περιεργο,ολοι καποια στιγμη σαν παιδια ειχαμε ψειρες,αλλαγιατι με τρομαξε η διαδικασια,οταν λοιπον κολησε μπηκα εδω κ εψαχνα τροπους καταπολεμησης,κατα την ταπεινη μου γνωμη δν υπαρχει τιποτα πιο καλο απο την βαζελινη,παιδια εβαλα βαζελινη στο μωρο μου(6 ετων τοτε ο κοριτσαρος μου)και οι ψειρες ανεβαινες μια μια προς τα πανω,τις επνιγε η βαζελινη.Ενταξει σαφως κ υπαρχει ενα θεματακι ως προς το λουσιμο κ ιδιως αν εχετε μακρια μαλλια,αλλα θεωρω οτι ειναι ανεξοδο κ απολυτα αποτελεσματικο.Τωρα ασχετα με ποια μεθοδο θα επιλεξετε το ζορι ειναι ενα,οι κονιδες ειτε ετσι ειτε αλλιως εχουν μεγαλο παιδεμαεγω την ειχα βαλει κατω και επιανα ενα ενα τσουλουφι κ το καθαριζα με το χερι,χωρις χτενα,η χτενα δν πιανει τις κονιδες,ουτε ανταυγειες να της εκανα,κ το μωρο καθαρισε.Τωρα για κακη μου τυχη ξανακολλησε αλλα ευτυχως ειναι σε αρχικο σταδιο ,βρηκα μονο 3 ψειρες κ καμια 10 κονιδες ,οι οποιες δν εκαναν τον χαρακτηριστικο θορυβο που κανουν οι ζωντανες οταν τις σκας,οπως κ να εχειεγω θα κανω ττην γνωστη διαδικασια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

ΥΓ καλο ακουγεται κ το ελαιολαδο και σαφως πιο υγιεινο,αλλα δν ξερω αν θα ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο η βαζελινη
ΥΓ2 την 1η φορα καθαρισα ολο το σπιτι μαξιλαροθηκες ,σεντονια,καλυματα...πλυσιμο κουβερτες ΟΛΑ ,τωρα για να ειμαι ειλικρινης δν εχω κουραγιο για γενικη θα κανω τα του κρεβατιου,αρκουδια αυτα που κοιμαται μαζι,μια καλη σκουπα κ καλο αερισμα
Ο χρήστης mariakkk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-13, 01:46   #137
mariakkk

mariakkk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω την βαζελινη την εβαλα το βραδυ κ τυλιξα το κεφαλι της με μια μαξιλαροθηκη
Ο χρήστης mariakkk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-13, 22:13   #138
Elpidaz

Το avatar του χρήστη Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια καλησπέρα. ό,τι έχετε γράψει μέχρι στιγμής είναι πολύ χρήσιμο. να στε καλα!

μια ερώτηση.... οκ κολλάμε οκ κάνουμε την θεραπεία μας και οι κουμπάρες τέζα, οκ χτενάκι με τις ώρες να φύγουν τα αυγά... δύο ερωτήσεις...

ρε κορίτσια μην με κοιροιδέψετε αλλά πώς αναγνωρίζεις τα αυγά???? τί μέγεθος έχουν? αξιοσημείωτο? το βλέπεις ή θέλεις πολύ καλό μάτι?

και το άλλο... μαζί με την θεραπεία έπεσε ποοοοοοοοοοολύ πλυντήριο και σίδερο.... αλλά κάθε μέρα πρέπει να γίνεται αυτό? γιατί από την Πέμπτη είμαι απόψε βάζω σεντόνια αύριο τα αλλάζω... έχω πεθάνει δεν κάνω τίποτα άλλο από το να πλένω και να σιδερώνω.
Παλιά 24-06-13, 15:46   #139
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δες εδώ την 1η ερώτηση που απαντάται http://www.paranix.eu/site/faq/_GR-gr/index.html ότι οι κόνιδες δεν αποτελούν κατ' ουσία πρόβλημα. Εμείς χρησιμοποιούμε μόνο χτενάκι και τίποτα άλλο. Τις κόνιδες τις βγάζω από το χτενάκι με μία βελόνα και τις σπάω. Το χρησιμοποιούμε μέχρι να μην βρίσκουμε κατ' ουσίας ψείρες. Αν δεν βρεθεί ψείρα, τα χτενίζω για καμιά εβδομάδα ακόμη ανά 2-3 μέρες. Οι ψείρες δεν κάθονται εκτός κεφαλιών οπότε τι πλένεις? Μόνο οι μαξιλαροθήκες έχουν πιθανότητα να ξεμείνει καμία.

Δυστυχώς το πρόβλημά μας συνεχίζεται γιατί 2-3 φορές το χρόνο τα παιδιά έρχονται σε επαφή με παιδάκι από το στενό συγγενικό περιβάλλον και κολλάνε. Είναι πλέον εξακριβωμένο γιατί κατασκήνωση που κολλούσανε από πέρισυ σταματήσανε να πηγαίνουνε.

Εσείς τι θα λέγατε για αυτή τη μάνα που αφήνει το παιδί της δώδεκα χρονών να έχει χρόνια πρόβλημα με ψείρες και μόνιμα αχτένιστο με μία μαλλούρα μέχρι κάτω που ξεμπλέκει δύσκολα γιατί είναι πολύ λεπτή τρίχα απλά για να ικανοποιεί το κόμπλεξ της ότι η μάνα της την κοντοκούρευε? Αλλά στέλνει το σαμπουάν και ξεμπερδεύει!!
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-13, 22:33   #140
Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.

αλλάζω πετσέτες και σεντόνια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. αυτά πλένω.

έχω μερικές ακόμα ερωτήσεις......

1) συνεχίζω να έχω δυσκολία να κατανοήσω το θέμα αυγό και κόνιδα. την χτενίζω σήμερα και βρίσκω πχ 10 (προσωπικά όσες φωτογραφίες κι αν είδα όσα κι αν διάβασα δεν μπορώ να καταλάβω άδειο γεμάτο ζωντανό νεκρό). την ξανακοιτάω την ίδια μέρα τίποτα. την επόμενη μέρα βρισκω κι άλλα τόσα τουλάχιστον.. την καθαρίζω.. την ξανακοιτάω τίποτα... την άλλη μέρα άντε πάλι.... μαμούνι δεν έχω βρει από την Πέμπτη που κάναμε το Paranix. είναι λογικο να συμβαίνει αυτό? γιατί συμβαίνει?

1) αποτελούμε κίνδυνο μόλυνσης αυτήν την στιγμή για άλλο παιδί? κοινώς σταθμό την στέλνω? αν ναι, για πρόληψη να μην ξανακολήσουμε??

αυτό με τα κόμπλεξ ποτέ δεν το κατάλαβα....

κι επίσης.. δηλαδή για να καταλάβω μέχρι να μεγαλώσει θα μαι μ ένα χτενάκι στο χέρι? αυτό το μαρτύριο δεν σταματά ποτέ? και πώς καταλαβαίνεις οτι έχει καθαρίσει.......... πωπω νομίζω οτι θα μου στρίψει. νιώθω τόσο κουρασμένη...
Παλιά 25-06-13, 22:09   #141
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Aυτή την απάντηση του paranix ότι οι κόνιδες είναι τα άδεια αυγά πρώτη φορά την ακούω αλλά θεωρώ ότι αυτοί ξέρουν.

Τώρα, το χτενάκι πιάνει και τις κόνιδες/αυγά ότι είναι, τις βγάζω με μία βελόνα από τα δόντια και τις σπάω με το νύχι του αντίχειρα. Αν σπάσουν και κάνει ένα μικρό τσακ θεωρώ ότι είναι αυγό και είναι γεμάτη, αν είναι τζούφια πάλι το καταλαβαίνεις. Έχω το άσπρο χτενάκι για να τις βλέπω καλύτερα ανάμεσα στα δόντια.

Αυτό το μέρα παραμέρα να βρίσκεις κόνιδες δεν το καταλαβαίνω αλλά το βασικό είναι να μην βρίσκεις ψείρες γιατί αυτές γεννάνε τα αυγά. Και οι ψείρες πιάνονται εύκολα στο χτενάκι οπότε σιγά σιγά θα καθαρίσουν και τα υπόλοιπα. Απλά συνεχίζεις να χτενίζεις μία φορά την ημέρα μέχρι να μην βρίσκεις ούτε κόνιδες. Μετά μέρα παραμέρα και αραιώνεις. Αν βρεις ψείρα ξανά πιο εντατικά.

Τα παιδάκια κολλάνε όταν έρχονται κοντά τα κεφάλια τους. Οι ψείρες δεν είναι ψύλλοι να πηδάνε. Χωρίς ψείρες δεν κινδυνεύουν τα άλλα παιδιά, τα αυγά/κόνιδες δεν κολλάνε.

Την πρώτη φορά η κόρη μου κόλλησε στον παιδικό και ήμουν και εγώ πολύ αγχωμένη. Θυμήθηκα τα μαθητικά μου χρόνια που μας έβαζε πετρέλαιο η μάνα μου. Μόνο σπίρτο δεν άναβε. Την είχα γδάρει από το χτένισμα. Μετά βασικά κολλούσε στην κατασκήνωση και μετά τα 13 τις έδινα το χτενάκι να χτενίζεται μόνη της. Τώρα έχουμε το πρόβλημα με το κοριτσάκι που την κολλάει όταν έρχονται σε επαφή.

Είναι ενοχλητικό αλλά δεν τρελαίνομαι. Ούτε το ρίχνω στο πλύσιμο, απλά να μην έρχεται πολύ κοντά σε κρεβάτι ή καναπέ με κανέναν μας για κανά δυο μέρες να καθαρίσουν οι ψείρες. Αν κολλήσει ο γιος μου που είναι κοντοκουρεμένος με ένα λούσιμο και χτενάκι καθάρισαν οι ψείρες. Σε δυο μέρες καθαρίζουν και οι κόνιδες.

Προληπτικά βάλτης την κολώνια αλλά βασικά να ελέγξουν τα παιδάκια να δουν αν κάποιο είναι φουλ και δεν το καθαρίζουν.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-13, 22:49   #142
Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

έχω ήδη ενημερώσει τον σταθμό και θεωρώ δεδομένο οτι έχουν ενημερώσει τους υπόλοιπους γονείς. Την έστειλα σήμερα αφού την έκανα μπάνιο με κολώνια... ψυχούλα μου.. στόμα έχει και μιλιά δεν βγάζει το φουκαριάρικο με τόση ταλαιπωρία που έχει φάει αυτές τις μέρες.

πετρέλαιο ναι.. μια φορά κόλησα και πραγματικά θυμάμαι το πετρελαιο. τότε ντρεπόντουσαν να πάνε και στο φαρμακείο να ζητήσουν αντιψειρικό

εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα και να ναι και μια για πάντα
Παλιά 04-08-13, 16:28   #143
Χριστίνα Δ.

Χριστίνα Δ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βοήθεια~!

Καλησπέρα σας θέλω να μοιραστώ και το δικό μου πρόβλημα..εδώ και ένα μήνα σχεδόν η μαμά μου,η αδερφή μου και εγώ ταλαιπωρούμαστε με τις άτιμες ψείρες.Δώσαμε ένα σωρό λεφτά και πήραμε αντιφθειρικά σαμπουάν.Αφού λουστήκαμε με αυτά γίναμε εξω φρενών γιατί οι ψείρες δεν σκοτώθηκαν,το ίδιο και τα αβγά.Πήγαμε στη φαρμακοποιό και παραπονεθήκαμε και μας έδωσε ένα άλλο που το κρατάς πιο πολύ στα μαλλιά και μετά λούζεσαι και μα εγγυήθηκε ότι με την πρώτη φορά οι ψείρες σκοτώνονται.Αλλά οι άτιμες οι ψείρες επέζησαν.Καταλήξαμε να αγοράσουμε ψειρόσκονη,ώσπου ένα βράδυ πασαλείψαμε τα μαλλιά μας,τα τυλίξαμε και μετά απο μια βασανιστική νύχτα ύπνου λουστήκαμε πολλές φορές καθώς η σκόνη έγινε σαν λάσπη.Είδαμε μια μικρή βελτίωση,αλλά τζίφος.Οι ψείρες επέζησαν και πάλι!! Κοντέψαμε να τρελαθούμε!Αφού μπήκα λίγο στο ίντερνετ είδα αυτό το φόρουμ και διάβασα τις συμβουλές,ειδικά αυτές με τη βαζελίνη.Τώρα είμαστε εδώ και μισή μέρα πασαλημένες με βαζελίνη μπας και γίνει τίποτα.Αύριο το πρωί θα λουστούμε και θα χτενιστούμε για να δούμε τα αποτελέσματα.Αν επιζήσουν δεν ξέρω τι άλλο να κάνουμε αλλά έχει γίνει πολύ κουραστικό..!!
Τι άλλο να κάνουμε πια;Ουφ!
Ο χρήστης Χριστίνα Δ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές