Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-11-12, 13:14   #1
demmie

demmie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή μεταμορφωση κρεβατιου

καλησπερα εχω ενα μπομπιρα που ειναι 3 κ πρεπει επιτελους να βγει απο την κουνια του. ψαξαμε για καινουριο κρεβατι αλλα ακριβα.. οποτε αποφασισαμε να παρουμε ενα καινουριο στρωμα κ να χρησιμοποιησουμε αυτο που ειχα εγω σαν φοιτητρια ξυλινο παλιο. τι μπορω νατου κανω με χαμηλο κοστος ωστε να δειχνει ομορφο στο δωματιο του; σκεφτηκα μαξιλαρες εχετε να προτεινετε κατι;
Ο χρήστης demmie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-12, 13:53   #2
kardoulini

Το avatar του χρήστη kardoulini

Περιοχή: Σε ενα ουρανο...που δεν θα υπαρχει κανεις...
kardoulini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχω δεί στο ικέα κάτι πολύ ωραία κουβούκλια που μπάινουν πανω από το κρεβάτι και το κάνουν σαν σπηλιά....είναι τελειο.....μπάινουν σε όλα τα μονα κρεβάτια....και έχει νομίζω 15 euro.

Δες το μου φαινεται πολύ καλή λύση....

Ειναι το πανω το μπλέ
Παλιά 09-11-12, 13:54   #3
natassa-tasos

Περιοχή: κορινθια
natassa-tasos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο demmie Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα εχω ενα μπομπιρα που ειναι 3 κ πρεπει επιτελους να βγει απο την κουνια του. ψαξαμε για καινουριο κρεβατι αλλα ακριβα.. οποτε αποφασισαμε να παρουμε ενα καινουριο στρωμα κ να χρησιμοποιησουμε αυτο που ειχα εγω σαν φοιτητρια ξυλινο παλιο. τι μπορω νατου κανω με χαμηλο κοστος ωστε να δειχνει ομορφο στο δωματιο του; σκεφτηκα μαξιλαρες εχετε να προτεινετε κατι;

Μπορείς αντί για βερνίκι να το βάψεις με λάκα σε έντονα χρώματα και να φαίνεται καινούργιο.

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"
Ο χρήστης natassa-tasos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-12, 14:08   #4
demmie

demmie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ειναι ξυλινο κ λουστραρισμενο γινεται να το βαψω μονη μου;
Παλιά 09-11-12, 14:41   #5
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

O γιος μου ειναι 3,5 και η κορη μου 2, εχω ενα μονο παιδικό δωματιο οποτε δεν εχει πολύ χωρο. Θελω να παρω κουκετα, αλλά θελω ο γιος μου να ειναι τουλαχιστον 5 για να τον βαλω στο πανω κρεββατι, οποτε για να μην αγοράζω κρεββατια εκανα το εξής: εσπρωξα τις κουνιες τους προς τον τοιχο, να ακουμπαει η μια μεριά και απ' την άλλη μεριά εκοψα 3 καγκελα, ετσι ωστε να μπορεί το καθενα να μπαινοβγαινει στην κουνια. Καλυψα τη μεριά αυτή με υφασμα, αφηνοντας ενα "πορτακι" στο σημειο που λειπουν τα κάγκελα. Πήρα από το ικεα μια σκεπή (μια για καθε κρεββατι εννοώ), 10 ευρω κανει, ειναι σαν τεντα τσίρκου και εβαλα στρογγυλα φωτάκια από τη μια μεριά του τοιχου μεχρι την άλλη, ωστε να περνανε και από τις δυο σκεπές. Μεσα στην κουνια, στο καγκελο που ακουμπα στον τοιχο εβαλα από μια θηκη (κι αυτή απ το ικεα) για να βαζουν τα πραγματακια τους και ετσι οι κουνιες έγιναν φωλίτσες, παιζουν εκει ολη μερα. Θα βαλω και φωτο οταν μπορέσω να καταλαβεις. Αν χωραει ακομα στην κουνια θα μπορούσες να τον κρατήσεις λιγο ακομα εκει, μήπως ειναι ψηλό ενα κανονικό κρεββατι, θα πρεπει με καποιο τρόπο να σιγουρέψεις ότι δεν θα πεφτει από εκεί.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kardoulini Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δεί στο ικέα κάτι πολύ ωραία κουβούκλια που μπάινουν πανω από το κρεβάτι και το κάνουν σαν σπηλιά....είναι τελειο.....μπάινουν σε όλα τα μονα κρεβάτια....και έχει νομίζω 15 euro.

Δες το μου φαινεται πολύ καλή λύση....

Ειναι το πανω το μπλέ
Καρδουλινι το ικεα λεει οτι αυτή η σκεπη μπορει να χρησιμοποιηθεί μονο στο συγκεκριμενο κρεββατι (το KURA είναι αν θυμαμαι καλά), ίσως χρειαζεται καποια προσθηκη για να μπει σε ενα κανονικό κρεββατι.
Παλιά 09-11-12, 15:01   #6
demmie

demmie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ζουζουνελ περιμενω να δω φωτο μου ακουγεται πολυ καλο! δε χωραει στη κουνια του πρεπει να βγει
Παλιά 09-11-12, 15:14   #7
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ε αμα δε χωράει, δεν το συζηταμε.
σε μας η κουνια του γιου μου ειναι κουνια-κρεββατι, εχει μηκος 1,45 οποτε ειναι ανετη. της κορης μου ειναι κλασσική κουνια (60Χ120), αλλά εφοσον την παιρνει στο μηκος, πιστευω θα την βγάλουμε λιγο ακομα.

μπορεις να δεις στο ικεα, εχει πολλές καλές ιδέες για παιδικό δωμάτιο, εχει εκτός από την τεντα που πηραμε εμεις ενα μεγάλο φύλλο που μπορείς να βαλεις πανω από το κρεββατι, ενα μικρό φωτάκι ίσως στο προσκέφαλο (αναλογα βεβαια τον προσανατολισμό του κρεββατιού).
πάντως σίγουρα κοιταξε να βαλεις καγκελακι, μην πεφτει ο μικρούλης απ το κρεββατι

εντιτ
η τεντα μας: http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=83865
το φυλλο: http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=24519
Παλιά 09-11-12, 15:30   #8
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δες κι αυτό το σάιτ, αφορά μεν έπιπλα του ικεα, αλλα ίσως παρεις καποια ιδέα:
http://www.ikeahackers.net/search/label/children
Παλιά 09-11-12, 16:33   #9
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ειναι ξυλινο κ λουστραρισμενο γινεται να το βαψω μονη μου;

ναι,γινεται! να πας σε μαγαζι με χρωματα για να διαλεξεις καποιο που σου αρεσει ,και θα σου δωσουν οδηγιες για το ποια ειναι η διαδικασια.θελει πρωτα "ξυσιμο" παντως,και μετα καποιο αλλο περασμα,και μετα το κανονικο χρωμα.εμεις χρησιμοποιησαμε για την μπουμπου το εφηβικο μου κρεββατι,το οποιο ηταν ξυλινο και με πολλα γδαρσιματα(χαλια) και το καναμε λευκο ματ,εγινε φανταστικο σαν καινουριο! για καλυτερα αποτελεσματα αν μπορεις να δανειστεις ενα πιστολι για βαψιμο.
Παλιά 09-11-12, 16:48   #10
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βαλε μας και μια φωτο από το κρεββατι να δημιουργήσουμε όλες μαζί
Παλιά 09-11-12, 18:01   #11
natassa-tasos

Περιοχή: κορινθια
natassa-tasos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kira Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι,γινεται! να πας σε μαγαζι με χρωματα για να διαλεξεις καποιο που σου αρεσει ,και θα σου δωσουν οδηγιες για το ποια ειναι η διαδικασια.θελει πρωτα "ξυσιμο" παντως,και μετα καποιο αλλο περασμα,και μετα το κανονικο χρωμα.εμεις χρησιμοποιησαμε για την μπουμπου το εφηβικο μου κρεββατι,το οποιο ηταν ξυλινο και με πολλα γδαρσιματα(χαλια) και το καναμε λευκο ματ,εγινε φανταστικο σαν καινουριο! για καλυτερα αποτελεσματα αν μπορεις να δανειστεις ενα πιστολι για βαψιμο.

Συμφωνώ. Θέλει καλό τρίψιμο, πέρασμα μετά μ' ένα υπόστρωμα, βελατούρα αν θυμάμαι καλά. Μετά πάλι ελαφρύ τρίψιμο και βάψιμο με το χρώμα που έχεις διαλέξει.
Εμείς το κάναμε λευκό και τις δύο μεγάλες εσοχές που είχε τις βάψαμε λαχανί.
Έγινε τέλειο.

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"
Ο χρήστης natassa-tasos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-12, 19:11   #12
tot72

tot72 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υποθέτω σουηδικό με μεγάλες οριζόντιες τάβλες στην πλάτη;
Εγώ θα έξυνα τα ποδαρικά και το κεφαλάρι και θα τα περνούσα ανιλίνη(όποιο χρώμα θες).Από πάνω λούστρο νερού(για να μην είναι τοξικός,αλλά κιτρινίζει εύκολα,αλλοιώς λούστρο λαδιού).Μπορείς να ρίξεις και την βαφή απευθείας στο λούστρο και να την περάσεις.Από κει και πέρα φαντασία να υπάρχει.Το ξύνεις στις γωνίες για βιντάζ.Βάφεις τα νερά σαν ρίγες άλλο χρώμα κ.λ.π.Βέβαια να χεις στο μυαλό σου πως το αποτέλεσμα θα ναι εικαστικό και όχι επαγγελματικό.Στο κεφαλάρι θα έντυνα τις οριζόντιες τάβλες με καραμέλες μαξιλάρια.Και τις τάβλες δεξια-αριστερά θα κόλαγα έτοιμα πριντς με μπάτμαν,σπάιντερμαν,νιντζάκο γενικά καρτούν ή κομμάτια από κόμικς. Υπάρχουν καταστήματα που σου τυπώνουν αυτοκόλλητα σε όποια διάσταση θες,και ό,τι θες.
Όρεξη να χεις.Εγώ γενικά έχω...
Παλιά 10-11-12, 19:05   #13
demmie

demmie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις ιδεες ωραιο σαιτ το ikea hackers .θα βαλλω κ φωτο καποια στιγμη..
σκεφτηκα να το βαψω τελικα κ ΟΤΑΝ ανεβουμε αθηνα μου αρεσε πολυ η ιδεα με το φυλλο.
Παλιά 01-04-13, 12:31   #14
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ζουζουνελ περιμενω να δω φωτο μου ακουγεται πολυ καλο! δε χωραει στη κουνια του πρεπει να βγει
Αργησα λίγο αλλά το θυμηθηκα . Καλλιο αργα, παρα αργότερα, δε λενε?

Παλιά 01-04-13, 12:35   #15
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι αλλη μια:

Παλιά 01-04-13, 14:03   #16
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zouzounel Εμφάνιση μηνυμάτων
κι αλλη μια:

μπραβο!
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-13, 17:37   #17
mikio

Το avatar του χρήστη mikio

Περιοχή: Χανιά
mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ουάου!!!! Δεν υπάρχει αυτό που έκανες!!! Καταπληκτικό!! Η μόνη ένσταση... το ότι έκοψες τα κάγκελα από τις κούνιες. Δεν πόνεσε η καρδιά σου???
Παλιά 02-04-13, 10:36   #18
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!
Πραγματι, το σκεφτομουν για μερες, να τα κοψω-να μην τα κοψω τα καγκελα... ειδικά στου γιου μου το κρεββατακι που το ειχα χρυσοπληρωσει τοτε που το αγορασα (καπου 550 μου ειχε παει το μαλλι, πριν 4 χρόνια, μονο το κρεββατακι χωρις στρωμα), αλλά αφού ετσι κι αλλιως δεν επροκειται να χρησιμοποιηθούν σαν κούνιες πια, επρεπε να ξεπερασω το συναισθηματικό σκέλος!
εν τελει δεν το μετανιωσα!
Παλιά 03-04-13, 00:15   #19
europa

europa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πανεμορφη ιδεα !!! συγχαρητηρια!!!
Ο χρήστης europa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές