Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-03-10, 00:04   #41
haido

Το avatar του χρήστη haido

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
haido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mammy-m ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αλλά θα σταματήσω εδώ. Έχω πάει ήδη σε 4 και πήρα την απόφασή μου, θα το αφαιρέσω. μάλλον λαπαροσκοπικά στον Γκριμπίζη (Γεωργία!- thanx). Αυτός μάλιστα μου είπε ότι στη μεγάλη του διάσταση φτάνει τα 7 εκ.! Μα... αναρωτιέμαι... δεν είναι μεγάλο για να αφαιρεθεί λαπαροσκοπικά, αναρωτιέμαι. Εκείνος με διαβεβαίωσε ότι είναι σίγουρος για λαπαροσκόπηση και όχι χειρουργείο ανοιχτό. Εγώ από τη μια χαίρομαι, (θα γλυτώσω την καισαρική, και μπορώ να δοκιμάσω για σύλληψη σε 3 μήνες-όπως μου είπε) αλλά από την άλλη... μήπως με ανοιχτό χειρουργείο γίνει καλύτερη δουλειά? ...Ουφ, πάντα θα αγωνιώ μου φαίνεται, τό 'χει ο χαρακτήρας μου, ας το βγάλω μια ώρα αρχύτερα, να τελειώνω!
Ο χρήστης haido δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 00:31   #42
haido

haido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Την έκανα κι εγώ την λαπαροσκόπηση τελικά χτες στον Γκριμπίζη, ολα καλά, αφαιρέθηκε, ήταν αρκετά μεγάλο, 7 εκ. περίπου. Όλα καλά, πόνεσα λίγο, όχι όσο στην καισαρική φυσικά, σήμερα βγήκα, πονάω λίγο, αλλά περισσότερο με ενοχλούν τα έντερά μου, γιατί δεν έχω πάει ακόμα τουαλέτα. Και έχω και αϋπνίες... Μου είπε ότι σε 3 μήνες μπορώ να προασπαθήσω για εγκυμοσύνη. Επιτέλους πάει κι αυτό! Βίντεο μου είπε ότι θα μου έδινε, αλλά όταν τελειώσαμε, ξέχασα να το ζητήσω κι εκείνος δεν το ανέφερε. Λέτε να βρω κάνένα παρόμοιο στο Youtube με ινομύωμα? Έχω μεγάλη περιέργεια.
Παλιά 15-04-10, 01:02   #43
thea-yan

thea-yan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emma282 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΟΗΘΕΙΑ!ΣΤΙΣ 3/3/2010 ΕΚΑΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΙΝΩΜΥΩΜΑΤΩΝ 1 ΚΑΙ 1.5 ΕΚ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΕΧΩ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΙΝΩΜΥΩΜΑΤΩΔΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ΑΡΒΕΚΑΠ 3,75 ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ.ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 16/03, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΟΣΟ ΟΙ ΕΞΑΨΕΙΣ ΟΣΟ ΤΟ ΠΡΙΞΗΜΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ Η 1Η ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΒΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ Η ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ Η ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΙΜΑ?ΞΕΠΡΙΖΕΣΑΙ?Η ΜΕΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΣ?ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ.ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΛΕΕΙ ΚΑΛΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΜΕΣΩΣ.ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΡΑΓΕ?ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΒΕΚΑΠ?
Εμμα γεια σου! (Και σε ολες τις κοπέλες φυσικά!). Σχετικά με τις αρβεκαπ, αν θες υπάρχει θέμα στο φορουμ Τεχνητη Εμμηνοπαυση οπου θα βρεις πολλές πληροφορίες. Με λίγα λόγια, η θεραπεια αυτη σου κόβει την περίοδο τελειως και είσαι σε τεχνητη εμμηνοπαυση. Τα πιο συνηθισμενα συμπτωματα είναι εξαψεις, νευρα και πρηξιμο γενικότερα αλλα κ πάλι ειναι διαφορετικά από κοπέλα σε κοπέλα. Εγω που εκανα τις ενεσεις αυτες για 6 μήνες το πιο έντονο συμπτωμα που είχα (κι εχω αφου ακομα δεν εχω αδιαθετησει) ειναι οι εξάψεις. Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπάθεια σου!!

Ο χρήστης thea-yan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 09:03   #44
Decem

Decem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο haido Εμφάνιση μηνυμάτων
Την έκανα κι εγώ την λαπαροσκόπηση τελικά χτες στον Γκριμπίζη, ολα καλά, αφαιρέθηκε, ήταν αρκετά μεγάλο, 7 εκ. περίπου. Όλα καλά, πόνεσα λίγο, όχι όσο στην καισαρική φυσικά, σήμερα βγήκα, πονάω λίγο, αλλά περισσότερο με ενοχλούν τα έντερά μου, γιατί δεν έχω πάει ακόμα τουαλέτα. Και έχω και αϋπνίες... Μου είπε ότι σε 3 μήνες μπορώ να προασπαθήσω για εγκυμοσύνη. Επιτέλους πάει κι αυτό! Βίντεο μου είπε ότι θα μου έδινε, αλλά όταν τελειώσαμε, ξέχασα να το ζητήσω κι εκείνος δεν το ανέφερε. Λέτε να βρω κάνένα παρόμοιο στο Youtube με ινομύωμα? Έχω μεγάλη περιέργεια.

Haido περαστικα σου!!!!!!!!
Υπομονη και σε λιγο καιρο δεν θα θυμασαι τιποτα!!!!
Φαντασου εγω που εκανα και ανοιχτο τωρα δεν θυμαμαι τιποτα..
Σου ευχομαι σε λιγους μηνες να μας πεις και τα ευχαριστα!!!
Φιλακια
Ο χρήστης Decem δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 18:55   #45
haido

haido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Decem ευχαριστώ, από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί! Θέλω πολύ να χαρίσω ένα αδερφάκι στην Χριστινούλα μου!
Παλιά 17-04-10, 01:08   #46
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Σε μια γωνιά της Ελλάδας...ακόμα!!!!
georgiamami χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κυριες μου, συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα τωρα διαβασα τα γραπτα σας. Περαστικα σε ολες τις χειρουργημενες και στις υπολοιπες καλα αποτελεσματα. Αντε και με μωρακια οσες επιθυμειτε.
Χαιδω, εμεις τα ειπαμε.
Θα σας πω μια κουβεντα του γιατρου μου, που μου εχει κολλησει και οταν φανει σε υπερηχο μια σκια νομιζω οτι παλι εμφανιστηκε ινομυωμα. Τον ρωτησα λοιπον αν θα ξανα βγουν και μου απαντησε οτι υπαρχουν πολλες πιθανοτητες. Τον Μαιο κλεινω 2 χρονια, δεν εχω κανενα, αλλα εχω ανωμαλια στο κυκλο απο το Ιανουαριο. Δεν ξερω να χαρω ή να λυπηθω. Εχω αναλογο post στο θεμα <<Προωρη εμμηνοπαυση>>. Help!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης georgiamami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 11:54   #47
yianna2

Περιοχή: Αρτεμιδα
yianna2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγω εχω οινομιωμα και θα κανω υστεροσκοπηση.
Ο χρήστης yianna2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 12:00   #48
stellasss

stellasss χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσάκια εγώ έβγαλα πέρσι 8 ινομυώματα με κανονικό χειρουργείο! Φέτος που γέννησα ο γιατρός μου είπε ότι στην γέννα είδε ένα !! Θα κάνω υπέρηχο σε κανα μήνα και θα δω αν έχουν ξαναβγει!!(

Ο χρήστης stellasss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-04-10, 12:06   #49
yianna2

Περιοχή: Αρτεμιδα
yianna2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τι εννοεις κανονικο χειρουργειο καισαρικη;
Ο χρήστης yianna2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 12:11   #50
stellasss

Προεπιλογή

ναι !

Παλιά 17-04-10, 21:11   #51
hawk41

Περιοχή: πειραια
hawk41 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

laparoskopikh grhgori methodos kai xoris ponous exei proxorisi h episthmh.yparxoun kai kali giatroi edo me gnoseis.
Ο χρήστης hawk41 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-10, 10:09   #52
stellasss

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hawk41 Εμφάνιση μηνυμάτων
laparoskopikh grhgori methodos kai xoris ponous exei proxorisi h episthmh.yparxoun kai kali giatroi edo me gnoseis.
Εξαρτάται το πού βρίσκονται τα ινομυώματα για να προχωρήσει ο γιατρός σε λαμπαροσκόπηση ή κανονικό χειρουργείο

Παλιά 23-08-10, 16:16   #53
kogiot

Περιοχή: αθήνα
kogiot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας και απο μενα. στο ετησιο τσεκαπ για ΠΑΠ και υπερηχο μου βρηκαν ινομυωμα 4εκ.(στα εξωτερικα τοιχωματα της μητρας) και πολυποδα 1εκ. (μεσα στη μητρα). εχω επισκεφθει 2 γιατρους. και οι δυο συμφωνησαν οτι πρεπει να αφαιρεθει αμεσα ο πολυποδας (υστεροσκοπικα), για να μπορεσουμε να προσπαθησουμε για παιδι και διαφωνουν για το ινομυωμα- ο ενας επιμενει λαπαροσκοπικα και ο αλλος θελει χειρουργειο. και τωρα ψαχνω και για εναν τριτο γιατρο για να ξεκαθαρισω....καθε προταση δεκτη...
Ο χρήστης kogiot δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-10, 23:51   #54
robenula

robenula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πρινμια εβδομαδα εκανα λαπαροσκοπηση.η κοπελα διπλα μου εβγαλε ενα ινομυωμα 4 εκ λαπαροσκοπηκα και ηταν μια χαρα.πραγματικα θεωρω πολυ πολυ καλο το γιατρο μας!!να πανε ολα καλα
Ο χρήστης robenula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-10, 16:47   #55
maria- elpida

Το avatar του χρήστη maria- elpida

Περιοχή: Καλαματα
maria- elpida χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

robenula, τι κανεις κοριτσακι μου?
εκανες το χειρουργειο, τελικα ολα καλα?
περαστικα σου και σιδερενια, γραψε μου τα νεα σου..

Ο χρήστης maria- elpida δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-10, 17:30   #56
kogiot

Περιοχή: αθήνα
kogiot χωρίς αξιολόγηση
Question

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο robenula Εμφάνιση μηνυμάτων
πρινμια εβδομαδα εκανα λαπαροσκοπηση.η κοπελα διπλα μου εβγαλε ενα ινομυωμα 4 εκ λαπαροσκοπηκα και ηταν μια χαρα.πραγματικα θεωρω πολυ πολυ καλο το γιατρο μας!!να πανε ολα καλα
καλησπερα. μηπως θα μπορουσες να μου πεις το ονομα του γιατρου σου?
αν δεν θελεις να το δημοσιευσεις,στειλε μου π.μ.
ευχαριστω
Ο χρήστης kogiot δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-10, 11:44   #57
mandy75

mandy75 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή λαπαροσκοπηση θεσσαλονικη

καλημέρα και από εμένα .robenula περαστικά σου κορίτσι μου και σε λίγο καιρό να είναι όλα περασμένα ξεχασμένα . πρέπει και εγώ να αφαιρέσω ένα δύσκολο τοιχωματικό πρόσθιο ινομύωμα 6εκ. και καθώς είμαι 35 χρονών και δεν έχω παιδάκια ακόμη θα γίνει λαπαροσκοπικά . ως τώρα έχω με έχουν δει ο γκριμπίζης γρηγόρης και ο γεώργιος πάντος .αυτοί οι δυο θεωρούνται κορυφή στη θεσσαλονίκη και τελικά θα αφαιρέσω το ινομύωμα με έναν από τους 2 . το ερώτημά μου όμως είναι με ποιόν από τους 2 ;γιατί και οι 2 μου άρεσαν ως γιατροί και ως άνθρωποι . για τον γκριμπίζη πολλά καλά έχουν ακουστεί εδώ μέσα ,για τον πάντο έχει κάποια ανάλογη εμπειρία ; δηλ. έχει κάνει κάποια λαπαροσκόπηση με τον πάντο ή έστω απευθύνθηκε κάποια σε αυτόν για παρακολούθηση κύησης ,γέννα κτλ ; επισης επειδή το ινομύωμα μου είναι δύσκολο αναμένεται η λαπαροσκόπηση να διαρκέσει 3 ώρες . έχει συμβεί σε καμιά σας κάτι παρόμοιο ;γιατί απ' ότι διαβάζω εδώ μέσα ο συνήθης χρόνος είναι μιάμιση ώρα .τέλος θέλω να σας ευχαριστήσω και μόνο που υπάρχετε .ανακάλυψα πρόσφατα το forum αυτό και μου δίνει πολύ δύναμη για να ξεπεράσω το πρόβλημά μου . εύχομαι σε όλες τα καλύτερα ,με πίστη στο θεό και υπομονή όλα μπορούν να ξεπεραστούν !
Ο χρήστης mandy75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-10, 18:55   #58
haido

haido ουδετερη μηδέν
Thumbs up

Aγαπητή Μάντυ, σου απάντησα ήδη με π.μ., φαντάζομαι το είδες. Από τον Γκριμπίζη που μου αφαίρεσε πριν 4 μήνες ινομύωμα 6-7 εκ. είμαι απόλυτα ευχαριστημένη (το γράφω για να το δουν και άλλες πιθανά ενδιαφερόμενες). 2 μήνες μετά τη λαπαροσκόπηση που με ξανάδε είπε ότι είμαι σαν "καινούρια"!
Γράψε μας τα νεότερά σου. Καλή επιτυχία, και μην αγχώνεσαι, πιστεύω ότι με έναν έμπειρο λαπαροσκόπο, όλα θα πάνε μια χαρά!
Παλιά 28-08-10, 19:27   #59
robenula

Προεπιλογή

κοριτσια μου εγω πηγα στον χρηστο αργυριου στη θεσσαλονικη.συγγνωμη αλλα τωρα ειδα τα μηνυματα σας
Παλιά 28-08-10, 19:32   #60
robenula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria- elpida Εμφάνιση μηνυμάτων
robenula, τι κανεις κοριτσακι μου?
εκανες το χειρουργειο, τελικα ολα καλα?
περαστικα σου και σιδερενια, γραψε μου τα νεα σου..
σε ευχαριστω καλη μου.λοιπον το χειρουργειο πηγε καλα ειχα
λιγες εστιες ενδομητριωσης και 3 πολυποδες που δεν φαινονταν στον υπερηχο.η μια μου η σαλπιγγα που ειναι κλειστη ειπε ο γιατρος πωσ ειναι απο την ενδομητριωση και οτι μπορει μετα την τριμηνη θεραπεια που θα μου δωσει μπορει να ανοιξει και αυτη.τι να πω.μακαρι να πανε καλα.αληθεια σημερα ερχεται η περιοδος μου και ποναω πολυ αριστερα.ειναι φυσιολογικο αυτο?
Παλιά 28-08-10, 19:35   #61
maria- elpida

Το avatar του χρήστη maria- elpida

Περιοχή: Καλαματα
maria- elpida χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσακι μου,
γιατι να μην ειναι φυσιολογικο?
για ρωτα τον γιατρο σου, αν κανεις μια σαλπιγγογραφια δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξει η σαλπιγγα απο το σκιαγραφικο υγρο, εχω ακουσει πως γινεται καμοια φορα.

Ο χρήστης maria- elpida δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 16:35   #62
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mandy75 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα και από εμένα .robenula περαστικά σου κορίτσι μου και σε λίγο καιρό να είναι όλα περασμένα ξεχασμένα . πρέπει και εγώ να αφαιρέσω ένα δύσκολο τοιχωματικό πρόσθιο ινομύωμα 6εκ. και καθώς είμαι 35 χρονών και δεν έχω παιδάκια ακόμη θα γίνει λαπαροσκοπικά . ως τώρα έχω με έχουν δει ο γκριμπίζης γρηγόρης και ο γεώργιος πάντος .αυτοί οι δυο θεωρούνται κορυφή στη θεσσαλονίκη και τελικά θα αφαιρέσω το ινομύωμα με έναν από τους 2 . το ερώτημά μου όμως είναι με ποιόν από τους 2 ;γιατί και οι 2 μου άρεσαν ως γιατροί και ως άνθρωποι . για τον γκριμπίζη πολλά καλά έχουν ακουστεί εδώ μέσα ,για τον πάντο έχει κάποια ανάλογη εμπειρία ; δηλ. έχει κάνει κάποια λαπαροσκόπηση με τον πάντο ή έστω απευθύνθηκε κάποια σε αυτόν για παρακολούθηση κύησης ,γέννα κτλ ; επισης επειδή το ινομύωμα μου είναι δύσκολο αναμένεται η λαπαροσκόπηση να διαρκέσει 3 ώρες . έχει συμβεί σε καμιά σας κάτι παρόμοιο ;γιατί απ' ότι διαβάζω εδώ μέσα ο συνήθης χρόνος είναι μιάμιση ώρα .τέλος θέλω να σας ευχαριστήσω και μόνο που υπάρχετε .ανακάλυψα πρόσφατα το forum αυτό και μου δίνει πολύ δύναμη για να ξεπεράσω το πρόβλημά μου . εύχομαι σε όλες τα καλύτερα ,με πίστη στο θεό και υπομονή όλα μπορούν να ξεπεραστούν !
mandy75 Το εψαξα τελικα και βρηκα το θεμα οπως σου ειπα στο ΠΜ ειχα μπερδευτει λιγο. Ισχυει το ο,τι θελεις ρωτα με.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο haido Εμφάνιση μηνυμάτων
Aγαπητή Μάντυ, σου απάντησα ήδη με π.μ., φαντάζομαι το είδες. Από τον Γκριμπίζη που μου αφαίρεσε πριν 4 μήνες ινομύωμα 6-7 εκ. είμαι απόλυτα ευχαριστημένη (το γράφω για να το δουν και άλλες πιθανά ενδιαφερόμενες). 2 μήνες μετά τη λαπαροσκόπηση που με ξανάδε είπε ότι είμαι σαν "καινούρια"!
Γράψε μας τα νεότερά σου. Καλή επιτυχία, και μην αγχώνεσαι, πιστεύω ότι με έναν έμπειρο λαπαροσκόπο, όλα θα πάνε μια χαρά!
Χαιδω μου, χαιρομαι καλη μου, που ολα βαινουν καλως. Και ακομη περισσοτερο χαιρομαι που με την εμπειρια μας, βοηθαμε καποια ατομα να "πεσουν" σε καλα χερια. Μακαρι να ειναι κι εκεινες το ιδο τυχερες με εμας. Φιλακια καλη μου. Οταν μπορεις, ελα να με βρεις. Ξερεις....

Παλιά 09-11-10, 09:37   #63
mandy75

mandy75 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ

την έκανα τελικά την λαπαροσκόπηση πριν από ένα μήνα ακριβώς με τον γκριμπίζη στο γέννεσις .όλα πήγαν τέλεια όπως μου είπε .τελικά το ινομύωμα δεν πρόβαλλε στο ενδομήτριο καθόλου ,δηλ. μέσα στην ατυχία μου ήμουν και τυχερή .απλά ήταν ένα πολύ μεγάλο ινομύωμα ενδοτοιχωματικό που έπρεπε να βγει .σαν διαδικασία ήταν σχετικά απλή ,μην αγχώνεστε κορίτσια .πιο πολύ είχα αγχωθεί για το πως θα ξεβρακωθώ μπροστά σε τόσους ανθρώπους αλλά τελικά δεν είναι τίποτα . ένα φρονιμίτη που είχα βγάλει πριν κάποια χρόνια με είχε ταλαιπωρήσει περισσότερο από το ινομύωμα . πρώτη φορά έκανα ολική νάρκωση οπότε δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως .πολύ κακό για το τίποτα .και να φανταστείτε ότι είμαι και λεπτεπίλεπτη και ευαίσθητη . ο αναισθησιολόγος του γκριμπίζη πολύ καλός ,ρε παιδιά δεν είχα ούτε μια ζαλάδα ,μια αναγούλα δεν κατάλαβα τίποτα . έμεινα ένα βράδυ στο γέννεσις αλλά γενικά δεν είχα κανένα από τα συμπτώματα που ανέφεραν άλλες κοπέλες ,ούτε πόνο στους ώμους ούτε αέρια ,ούτε τίποτα ! απλά πονούσαν λίγο τα ράμματα και με ενοχλούσε ο καθετήρας . εντάξει ,για 4-5 μέρες πονούσαν τα ράμματα αλλά σε μια βδομάδα συνήλθα και πήγα για δουλειά . dvd πάντως δεν έδωσε ούτε σε εμένα ο γκριμπίζης .τώρα μετά από ένα μήνα ακριβώς ,πονάει αρκετά η μήτρα μου εσωτερικά και έχω και πολλά υγρά ,σαν κολπίτιδα - αλλά φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό . αυτά . sorry που πολυλογώ αλλά το έχω αυτό το κουσούρι !
Παλιά 09-11-10, 13:39   #64
georgiamami

Προεπιλογή

Mandy, χαιρομαι που και στη δικη σου περιπτωση ολα πηγαν καλα.
Οσων αφορα τα υπολοιπα συμπτωματα που αναφερεις, δεν γνωριζω αν ειναι κατι ανησυχιτικο αλλα για προληπτικους λογους κανε μια εξεταση ή ενα τηλεφωνημα στον γυναικολογο σου ή ακομη και στον ιδιο τον Γρηγορη. Ειναι πολυ καλος και θα σε κατατοπισει.

Παλιά 10-11-10, 08:30   #65
mandy75

mandy75 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Mandy, χαιρομαι που και στη δικη σου περιπτωση ολα πηγαν καλα.
Οσων αφορα τα υπολοιπα συμπτωματα που αναφερεις, δεν γνωριζω αν ειναι κατι ανησυχιτικο αλλα για προληπτικους λογους κανε μια εξεταση ή ενα τηλεφωνημα στον γυναικολογο σου ή ακομη και στον ιδιο τον Γρηγορη. Ειναι πολυ καλος και θα σε κατατοπισει.
σ'ευχαριστώ πολύ georgiamami !
Παλιά 06-12-10, 18:17   #66
setas

setas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλες και όλους
Το ιστορικό μας 2 σπερματεγχύσεις, 1 εψοσωματική και 1 λαπαρασκόπηση για αφαίρεση ινομυόματος. 4 χρόννια χωρίς ουτε καν κάποιες μέρες καθυστέρηση.

Ο γιατρός μας μας ζήτησε τις παρακάτω εξετάσεις:
Γονιδιακές κάποιες είναι μοριακές.

Απολιποπρωτεΐνη β
Απολιποπρωτεΐνη ε
Ινωδογονο –β
gplaμετάλλαξη γλυκοπρωτεΐνης
gpllla αναστολέας ενεργοποίηση πλασμινογόνου -1
mthfr μετάλλαξη ομοκυστεΐνης a 1298 c
mthfr μετάλλαξη ομοκυστεΐνης κς7t
μετατρεπτικό ένζυμα αγγειοτενσίνης

καλλιέργεια κολπικοί και τραχηλικού για χλαμύδια και μυκοπλάσματα

Το κόστος αρκετά ψηλό κοντα στα 430 στην βιοιατρική.
Ξέρουμε κάπου στην Αθήνα που να έχει καλές τιμές και να κάνει καλή δουλειά. Μπορούν να γίνουν μέσω του ΙΚΑ?
Επίσης ξέρουμε για ποιο λόγο είναι αυτές οι εξετάσεις και αν είναι τόσο χρήσιμες?

Επίσης μας ζήτησε υστεροσκόπηση μιας και κάτι βλέπει κατι στην μήτρα.
Με την λαπαροσκόπηση που είχαμε κάνει σε άλλο γιατρο δεν θα μπορούσε να κάνει και την υστεροσκόπηση?
Ευχαριστώ πολύ και αναμένω απαντήσεις για να ενηεμρώσω την γυναίκα μου μιας και αγχώθηκε πάλι πολύ.
Ο χρήστης setas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-11, 13:03   #67
georgiamami

Προεπιλογή

Πότε πρέπει να αφαιρούνται τα ινομυώματα;

Τζούλη Αποστολάτου

Πηγη: http://www.vita.gr/html/ent/411/ent.1411.asp

Παρά το γεγονός ότι αρκετές γυναίκες έχουν ινομυώματα, λίγες γνωρίζουν περί τίνος ακριβώς πρόκειται, αλλά και τι προβλήματα θα μπορούσαν ίσως να προκαλέσουν. Τα ινομυώματα είναι στην πλειονότητά τους ακίνδυνα, και συνήθως υποχωρούν κατά την περίοδο της εμμηνόπαυσης. Επομένως, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Παρ’ όλα αυτά, εάν διαπιστώσετε την ύπαρξή τους, θα πρέπει να τα παρακολουθείτε. Η χειρουργική τους αφαίρεση επιβάλλεται μόνο όταν είναι μεγάλα και δημιουργούν προβλήματα (π.χ. υπογονιμότητα) ή για προληπτικούς λόγους (π.χ. για να μη δυσκολεύσουν κάποια μελλοντική εγκυμοσύνη).

Τι ακριβώς είναι;
Τα ινομυώματα είναι οι πιο συχνοί καλοήθεις όγκοι που εμφανίζονται στη μήτρα. Πρόκειται για αθροίσεις κυττάρων (μυϊκές ίνες και ινώδης ιστός) που το μέγεθός τους ξεκινά από 1 εκατοστό και μπορεί κάποιες φορές να ξεπεράσει ακόμη και τα 15 εκατοστά. Oι πιθανότητες να εξελιχθούν σε κακοήθεια είναι πολύ λίγες (0,1-0,5%).

Γιατί εμφανίζονται;
Επιστημονική απάντηση για τις ακριβείς αιτίες που προκαλούν τη δημιουργία τους δεν υπάρχει. Πιθανολογείται ότι εμφανίζονται όταν υπάρχει κληρονομική προδιάθεση ή εξαιτίας ορμονικών λόγων. Το σίγουρο είναι ότι η ανάπτυξή τους συνδέεται με τις γυναικείες ορμόνες (οιστρογόνα). Φυσικά, ρόλο παίζουν και οι ιδιαιτερότητες του κάθε οργανισμού.

Ποιες γυναίκες «προτιμούν»;
Εμφανίζονται κυρίως σε γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας (25-45 ετών) και ιδιαίτερα σε όσες δεν έχουν κάνει παιδιά. Συνήθως κατά την περίοδο της εμμηνόπαυσης, που σταματάει η παραγωγή οιστρογόνων, το μέγεθός τους μικραίνει (συρρικνώνονται) και περιορίζονται τα συμπτώματα. Επίσης, έχει παρατηρηθεί ότι εμφανίζονται κυρίως σε γυναίκες των οποίων η μητέρα ή η αδελφή έχει ήδη παρουσιάσει ινομυώματα.

Ποια είναι τα συμπτώματα;
Oρισμένες γυναίκες, παρά το γεγονός ότι έχουν ινομυώματα, είναι ασυμπτωματικές. Ωστόσο, οι περισσότερες παρουσιάζουν συμπτώματα, τα οποία ποικίλλουν ανάλογα με το μέγεθος, τον αριθμό των ινομυωμάτων και το σημείο της μήτρας στο οποίο εντοπίζονται. Τα πιο συνήθη είναι:
1_ Πόνος, αίσθηση βάρους και «φούσκωμα» (διόγκωση) στην περιοχή της κοιλιάς, ανάλογα με τη θέση και το μέγεθος των ινομυωμάτων.
2. Μεγάλη απώλεια αίματος κατά την περίοδο (μηνορραγία) ή αιμορραγία ανάμεσα στις περιόδους.
3. Έντονος πόνος κατά τη διάρκεια της περιόδου (δυσμηνόρροια) ή κατά τη σεξουαλική επαφή (δυσπαρεύνια).
4. Συχνουρία, ουρολοιμώξεις, δυσκοιλιότητα, λόγω της πίεσης που ασκούν στα γειτονικά όργανα (ουροδόχο κύστη, έντερο).
5. Προβλήματα υπογονιμότητας, είτε λόγω εξωτερικής πίεσης των σαλπίγγων είτε όταν εμφανίζονται στο εσωτερικό της μήτρας (ενδομητρική κοιλότητα).

Τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσουν;
Όταν τα ινομυώματα είναι μεγάλα, λόγω της πίεσης που ασκούν σε μεγάλα αγγεία του οργανισμού, ενδέχεται να προκαλέσουν πρήξιμο (οίδημα), κιρσούς, διόγκωση των νεφρών (υδρονέφρωση) κ.ά. Επίσης, μπορεί να οδηγήσουν σε απόφραξη των σαλπίγγων ή να βλάψουν τις ωοθήκες, προκαλώντας προβλήματα γονιμότητας. Εξαιτίας όσων εντοπίζονται στο ενδομήτριο, υπάρχει το ενδεχόμενο να προκληθούν αυτόματες αποβολές, κυρίως κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Επιπλέον, έχει αποδειχτεί ότι εμποδίζουν τη φυσιολογική σύλληψη, την κίνηση των σπερματοζωαρίων και ότι δυσκολεύουν την εμφύτευση εμβρύων κατά τη διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Πώς γίνεται η διάγνωση;
Εάν διαπιστώσετε ότι έχετε ένα ή και περισσότερα από τα συμπτώματα που αναφέρουμε, θα πρέπει να επισκεφτείτε το γυναικολόγο σας, ο οποίος θα σας υποβάλει σε λεπτομερή γυναικολογική εξέταση και θα συμπληρώσει τον έλεγχο με ένα υπερηχογράφημα ή, αν το κρίνει απαραίτητο, με μια αξονική ή μαγνητική τομογραφία.

Πώς αντιμετωπίζονται;
Η θεραπεία που επιλέγει ο γιατρός κατά περίπτωση εξαρτάται από την ηλικία της γυναίκας, το εάν έχει γίνει μητέρα ή όχι, το μέγεθος των ινομυωμάτων, τη θέση τους και τα συμπτώματα που της προκαλούν. Συνήθως μικρά ινομυώματα, που δίνουν λίγα ή και καθόλου συμπτώματα, χρειάζονται μόνο τακτική παρακολούθηση με υπερηχογραφικό έλεγχο ανά εξάμηνο.

Πότε πρέπει να αφαιρούνται χειρουργικά;
Αν είναι μεγάλα (πάνω από 5 εκ.), η χειρουργική αφαίρεσή τους είναι απαραίτητη (συνήθως γίνεται λαπαροσκοπικά). Μάλιστα, πριν την επέμβαση, η γυναίκα μπορεί, αν το κρίνει αναγκαίο ο γιατρός της, να ακολουθήσει συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή, για να περιοριστεί το μέγεθος των ινομυωμάτων και να αφαιρεθούν πιο εύκολα. Επίσης, το χειρουργείο είναι απαραίτητο όταν τα ινομυώματα δημιουργούν προβλήματα σε άλλα όργανα (λόγω πίεσης) ή προκαλούν αιμορραγία, αναιμία και υπογονιμότητα. Τέλος, είναι χρήσιμο να γνωρίζετε πως, αφαιρώντας τα ινομυώματα, αυτό δεν σημαίνει ότι θα απαλλαγείτε και οριστικά από το πρόβλημα. Δυστυχώς, υπάρχει το ενδεχόμενο να εμφανιστούν ξανά.

Tα είδη των ινομυωμάτων
Ανάλογα με το σημείο της μήτρας που εμφανίζονται, διακρίνονται σε:
Υποορογόνια: Αναπτύσσονται στο εξωτερικό μέρος της μήτρας, προς την κοιλιά, και όταν μεγαλώνουν, πιέζουν την ουροδόχο κύστη και το έντερο.
Ενδοτοιχωματικά: Εντοπίζονται στο εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας. Όταν είναι μικρά, συνήθως δεν δίνουν συμπτώματα.
Υποβλεννογόνια: Εμφανίζονται μέσα στη μήτρα (ενδομήτριο). Μπορεί να προκαλέσουν αιμορραγίες και υπογονιμότητα.

Εμπόδιο στην εγκυμοσύνη

Σύμφωνα με πρόσφατη επιστημονική μελέτη στη Γαλλία, σε γυναίκες που αντιμετώπιζαν ανεξήγητη υπογονιμότητα και προσπαθούσαν επί τρία περίπου χρόνια να συλλάβουν, μετά τη λαπαρασκoπική αφαίρεση των ινομυωμάτων, αυξήθηκαν τα ποσοστά εγκυμοσύνης στο 41%. Μια άλλη μελέτη -στην ίδια χώρα- κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η φυσιολογική γονιμότητα βελτιώνεται από 53 έως 70% μετά την αφαίρεση ινομυωμάτων από το εσωτερικό της μήτρας.
Στην περίπτωση που έχετε ινομυώματα και μείνετε τελικά έγκυος, αυτό δεν σημαίνει ότι θα παρουσιάσετε οπωσδήποτε προβλήματα. Το ίδιο ισχύει και όταν η διάγνωσή τους γίνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Συνήθως αρκεί η παρακολούθησή τους. Αν όμως είναι μεγάλα και λόγω της θέσης τους επηρεάζουν την πορεία της κύησης, τότε είναι αναγκαία η επέμβαση του γυναικολόγου.

Παλιά 12-03-12, 21:22   #68
panos37

panos37 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παιδια γεια σας εχω και εγω ενα ινομυωμα αρκετα μεγαλο γυρο στα 13εκ.
μπορει καποιος να μου πει το ονομα του κου Μητση στο Ιασω γιατι τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι εχει 3 με το ιδιο επιθετο. SETAS help pls
Ο χρήστης panos37 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-03-12, 22:02   #69
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koρίτσια ίσως το έχω ξαναπει αλλά να το ξαναπώ άλλη μια φορά, και ίσως να φανεί χρήσιμο σε ορισμένες από εσάς. Όσες είστε μεταξύ απόψεων και δεν ξέρετε τι να αποφασίσετε, ρίξτε μια ματιά και στη ρομποτική χειρουργική... όχι πόνος, όχι μεγάλο σημάδι, όχι πολυήμερη παραμονή στο νοσοκομείο, γρήγορη ανάρρωση, γρήγορη επιστροφή στις υποχρεώσεις...
Παλιά 01-11-12, 10:28   #70
Ζουλάκια

Ζουλάκια ουδετερη μηδέν
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο panos37 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια γεια σας εχω και εγω ενα ινομυωμα αρκετα μεγαλο γυρο στα 13εκ.
μπορει καποιος να μου πει το ονομα του κου Μητση στο Ιασω γιατι τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι εχει 3 με το ιδιο επιθετο. SETAS help pls
εαν βρήκες ποιον απο τους τρεις θα με βοηθούσες πολυ να μου πεις και μένα γιατί έχω ένα ινομυωμα μεγάλο απο ότι μου είπε ο γιατρός που μπορεί να αφαιρεθεί μόνο με καισαρική και επειδή έχω ήδη κάνει 2 θα ήθελα να μην περάσω πάλι την ίδια διαδικασία αν είναι δυνατόν. Ενδιαφέρομαι γιατί εχω ακούσει γενικά καλά λόγια για τον κ. Μήτση στο Ιασώ αλλά και εγώ δεν μπορώ να τον εντοπίσω.
Αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη σύσταση σχετικά με το θέμα ευχαρίστως θα την άκουγα
Ο χρήστης Ζουλάκια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-13, 19:20   #71
saintdimitris

saintdimitris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Διευκρίνιση για λαπαροσκόπηση vs ανοιχτό χειρουργείο

Θα ήθελα να διευκρινίσω στις αγαπητές φίλες ότι ο μύθος ότι στο ανοιχτό χειρουργείο επειδή ο χειρουργός πιάνει με τα χέρια του είναι καλύτερο, δεν ισχύει. Είναι περιορισμένες οι περιπτώσεις στις οποίες προτιμάται το ανοιχτό χειρουργείο ινουωματεκτομής (ή αφαίρεσης κύστης ωοθήκης) αντί της λαπαροσκόπησης. Όπως λένε οι παλιότεροι γιατροί, εντάξει αν δεν ξέρω να κάνω λαπαροσκόπηση κάπως πρέπει να το δικαιολογήσω... Αν δεν πιάσεις λοιπόν με τα χέρια σου...
Δεν υπάρχει λόγος να επεκταθώ εδώ με ιατρικές επεξηγήσεις, όσον αφορά το πότε δεν είναι εφικτή ή προτιμητέα η λαπαροσκοπική αφαίρεση ενός ή περισσότερων ινομυωμάτων, ή μιας κύστης ωοθήκης. Φυσικά και σε μια γυναίκα με τέτοιο ιστορικό, όχι πολύπλοκο, μέθοδος εκλογής για την αφαίρεση αυτού του ινομυώματος 4 εκατοστών είναι μέσω λαπαροσκόπησης.
Όσες γυναίκες ακούν από τους γυναικολόγους τους (συνήθως άνω των 60, γιατί οι υπόλοιποι αναθέτουν τη λαπαροσκόπηση σε νεότερους γιατρούς που έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα), ότι είναι καλύτερα να αφαιρεθεί ένα απλό ινομύωμα ή μια απλή κύστη με ανοιχτό χειρουργείο, ...ας πάρουν μια δεύτερη γνώμη.
Καλή χρονιά.
Ο χρήστης saintdimitris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-13, 06:24   #72
stellasss

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο saintdimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να διευκρινίσω στις αγαπητές φίλες ότι ο μύθος ότι στο ανοιχτό χειρουργείο επειδή ο χειρουργός πιάνει με τα χέρια του είναι καλύτερο, δεν ισχύει. Είναι περιορισμένες οι περιπτώσεις στις οποίες προτιμάται το ανοιχτό χειρουργείο ινουωματεκτομής (ή αφαίρεσης κύστης ωοθήκης) αντί της λαπαροσκόπησης. Όπως λένε οι παλιότεροι γιατροί, εντάξει αν δεν ξέρω να κάνω λαπαροσκόπηση κάπως πρέπει να το δικαιολογήσω... Αν δεν πιάσεις λοιπόν με τα χέρια σου...
Δεν υπάρχει λόγος να επεκταθώ εδώ με ιατρικές επεξηγήσεις, όσον αφορά το πότε δεν είναι εφικτή ή προτιμητέα η λαπαροσκοπική αφαίρεση ενός ή περισσότερων ινομυωμάτων, ή μιας κύστης ωοθήκης. Φυσικά και σε μια γυναίκα με τέτοιο ιστορικό, όχι πολύπλοκο, μέθοδος εκλογής για την αφαίρεση αυτού του ινομυώματος 4 εκατοστών είναι μέσω λαπαροσκόπησης.
Όσες γυναίκες ακούν από τους γυναικολόγους τους (συνήθως άνω των 60, γιατί οι υπόλοιποι αναθέτουν τη λαπαροσκόπηση σε νεότερους γιατρούς που έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα), ότι είναι καλύτερα να αφαιρεθεί ένα απλό ινομύωμα ή μια απλή κύστη με ανοιχτό χειρουργείο, ...ας πάρουν μια δεύτερη γνώμη.
Καλή χρονιά.
δηλαδή σε οποιοδήποτε μέρος και αν είναι τα ινομυώματα και οποιοσδήποτε και αν ειναι ο αριθμός τους θα μπορούσαμε να τα αφαιρέσουμε με λαπαροσκόπηση?

Παλιά 31-01-13, 16:03   #73
Μαριαννινα

Μαριαννινα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γνωρίζετε γιατρούς για αφαίρεση λαπαροσκοπικη ινομυωματων?
Ο χρήστης Μαριαννινα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-13, 16:05   #74
Μαριαννινα

Μαριαννινα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γνωρίζετε γιατρό για λαπαροσκοπικη αφαίρεση ινομυωματων?
Ο χρήστης Μαριαννινα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-13, 17:45   #75
-joa-

-joa- ουδετερη μηδέν
Smile γιατρός κατάλληλος για ινομυώματα

Αγαπητή Μαριαννινα,
εγώ έχω χειρουργηθεί λαπαροσκοπικά και υστεροσκοπικά στον κ. Πιστοφίδη στην Αθήνα.
Μου αφαίρεσε 3 ινομυώματα το μεγαλύτερο 3,5 εκατοστά, και τα 3 στη μήτρα.
Τώρα, έπειτα από υστεροσκόπηση και μετά από σχεδόν ένα χρόνο είμαι καθαρή.
Καλή επιτυχία!
Ο χρήστης -joa- δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 13:05   #76
foten

foten χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο -joa- Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητή Μαριαννινα,
εγώ έχω χειρουργηθεί λαπαροσκοπικά και υστεροσκοπικά στον κ. Πιστοφίδη στην Αθήνα.
Μου αφαίρεσε 3 ινομυώματα το μεγαλύτερο 3,5 εκατοστά, και τα 3 στη μήτρα.
Τώρα, έπειτα από υστεροσκόπηση και μετά από σχεδόν ένα χρόνο είμαι καθαρή.
Καλή επιτυχία!
Ο συγκεκριμένος γιατρός με εξέτασε στα Χανιά . Είχε χειρουργήσει κ μία φίλη μου . Ο γυναικολόγος μου στα Χανιά με είχε κατααγχώσει . Οτι πρέπει ντε και καλά αυτό που έχω να το αφαιρέσω . Άσε που έλεγε οτι μάλλον πρόκειται για πολύποδα , ενώ ο Πιστοφίδης μίλησε καθαρά για ινομύωμα . Μου είπε να το αφήσω , ενώ θα επωφελούνταν αν το έβγαζα . Και μου σύστησε απλά παρακολούθηση . Του λέω οτι μου είπαν πως δυσχεραίνει την σύλληψη. Μου λέει είναι πολύ μικρό και ξέχνα κιόλας οτι στο ανέφερα . Πήγαινε τώρα σπίτι σου και κάνε παιδάκι.... Έφυγα τόσο ξαλαφρωμένη . Και να φανταστείς οτι ένα μήνα μετά από τότε που με εξέτασε ο Πιστ.. ετοιμαζόμουν να κλείσω ραντεβού για να το βγάλω.... Βαρέθηκα τα τζάμπα χειρουργεία....
Ο χρήστης foten δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές