Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Υγιεινή Διατροφή

Notices

Υγιεινή Διατροφή Υγιεινή διατροφή, συζητήσεις για συστατικά τροφών, μεταλλαγμένα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-03-13, 09:36   #41
mirini

Το avatar του χρήστη mirini

mirini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν κανείς θηλάζει τα παιδιά του δεν έχει ανάγκη από το προωτόγαλα της αγελάδας. Αυτό έχει φτιαχτεί για το μοσχαράκι και όλοι γνωρίζουμε σε τι συνθήκες εκτρέφονται οι αγελάδες για να παράγουν όλα αυτά που οι εταιρίες μας υπόσχονται ως θαυματουργά.
Παλιά 14-04-13, 18:46   #42
κανίνα

Το avatar του χρήστη κανίνα

κανίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω κανενα λογικο παραγοντα που θα με εκανε να αγορασω το πρωτογαλα μιας αγελαδας.....τι αλλη βλακεια θα βγαλουνε πια?
Ο χρήστης κανίνα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-13, 14:48   #43
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο κανίνα Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω κανενα λογικο παραγοντα που θα με εκανε να αγορασω το πρωτογαλα μιας αγελαδας.....τι αλλη βλακεια θα βγαλουνε πια?
ποσο συμφωνω...........

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-13, 08:50   #44
sofaki1978

Το avatar του χρήστη sofaki1978

sofaki1978 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ε ναι,τι αλλο θα βγαλουνε,απορω πραγματικα!

Η LR σαφως και δεν ειναι αγνη εταιρεια,ποσα paraben εχει η σειρα με την αλοη?

Ας αφησουν το πρωτογαλα της αγελαδας για το ειδος που προοριζεται

Ο χρήστης sofaki1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-13, 15:54   #45
tot72

tot72 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τότε να μην αγοράζουμε μέλι,βασιλικό πολτό,γάλα γενικότερα γιατί ούτε αυτά φτιάχνονται για μας και οι συνθήκες παραγωγής τους...άστε.Υποτίθεται πως είναι δυναμωτικό.Άμα σας αρέσει πάρτε το αλλιώς...
Παλιά 17-04-13, 13:50   #46
κανίνα

κανίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tot72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε να μην αγοράζουμε μέλι,βασιλικό πολτό,γάλα γενικότερα γιατί ούτε αυτά φτιάχνονται για μας και οι συνθήκες παραγωγής τους...άστε.Υποτίθεται πως είναι δυναμωτικό.Άμα σας αρέσει πάρτε το αλλιώς...
συγνωμη κιολας αλλα αυτο που λες δεν ισχυει...στις μελισσες δεν δινουν ορμονες,φαρμακα και χημειες για να παραγουν μελι!καμια σχεση με το τι δινουν στις αγελαδες!αλλο να πιεις το γαλα της κατσικας η της αγελαδας που εχει η γιαγια σου στο χωριο,και αλλο του εμποριου!μην τα ισοπεδωνουμε και ολα!οσο για το μελι που λες αν πας μια βολτα σε καταστημα με βιολογικα προιοντα,η σε συναιτερισμο θα βρεις 100% φυσικο μελι και βασιλικο πολτο χωρις προσθηκες γλυκοζης...
Παλιά 17-04-13, 16:16   #47
tot72

tot72 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο κανίνα Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη κιολας αλλα αυτο που λες δεν ισχυει...στις μελισσες δεν δινουν ορμονες,φαρμακα και χημειες για να παραγουν μελι!καμια σχεση με το τι δινουν στις αγελαδες!αλλο να πιεις το γαλα της κατσικας η της αγελαδας που εχει η γιαγια σου στο χωριο,και αλλο του εμποριου!μην τα ισοπεδωνουμε και ολα!οσο για το μελι που λες αν πας μια βολτα σε καταστημα με βιολογικα προιοντα,η σε συναιτερισμο θα βρεις 100% φυσικο μελι και βασιλικο πολτο χωρις προσθηκες γλυκοζης...
Δεν ισοπεδώνω κάτι.Στις μέλισσες φυσικά και δίνουν φάρμακα.Οι μέλισσες είναι
ευπαθείς οργανισμοί και η χορήγηση αντιβιώσεων είναι συχνό φαινόμενο.Επίσης οι μέλισσες πάντα τρέφονται με τεχνητή τροφή την περίοδο του χειμώνα.Κανένας μελισσουργός δεν θα αφήσει τις μέλισσές του να πεθάνουν από αρρώστια ή πείνα.
Επίσης υποθέτω θα υπάρχει βιολογικό πρωτόγαλα ,οπότε που το πρόβλημα;
Τι εννοείς του εμπορίου;Αν δεν υπήρχε το εμπόριο τροφίμων ή θα πρεπε να είμαστε μόνο καλλιεργητές,κτηνοτρόφοι ή να ψοφάμε της πείνας.
Εγώ διαφωνώ γιατί τέθηκε ηθικό δίλημα στο να πιούμε ή όχι πρωτόγαλα.
Λες και υπάρχει κάτι στην φύση,οτιδήποτε που να φτιάχνετε για να το φάμε εμείς ειδικά εκτός του μητρικού γάλακτος.
Παλιά 20-04-13, 15:34   #48
κανίνα

κανίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tot72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισοπεδώνω κάτι.Στις μέλισσες φυσικά και δίνουν φάρμακα.Οι μέλισσες είναι
ευπαθείς οργανισμοί και η χορήγηση αντιβιώσεων είναι συχνό φαινόμενο.Επίσης οι μέλισσες πάντα τρέφονται με τεχνητή τροφή την περίοδο του χειμώνα.Κανένας μελισσουργός δεν θα αφήσει τις μέλισσές του να πεθάνουν από αρρώστια ή πείνα.
Επίσης υποθέτω θα υπάρχει βιολογικό πρωτόγαλα ,οπότε που το πρόβλημα;
Τι εννοείς του εμπορίου;Αν δεν υπήρχε το εμπόριο τροφίμων ή θα πρεπε να είμαστε μόνο καλλιεργητές,κτηνοτρόφοι ή να ψοφάμε της πείνας.
Εγώ διαφωνώ γιατί τέθηκε ηθικό δίλημα στο να πιούμε ή όχι πρωτόγαλα.
Λες και υπάρχει κάτι στην φύση,οτιδήποτε που να φτιάχνετε για να το φάμε εμείς ειδικά εκτός του μητρικού γάλακτος.
αν εσενα σου κανει,εμενα μου περισσευει...μια γνωμη ειπα δεν χρειαζεται να τη συμεριζονται ολοι!ο καθενας κανει τις επιλογες του!απλως εγω δεν θα μπολιαζα τον οργανισμο ενος μωρου με τα αντισωματα μιας αγελαδας!επισης δε νομιζω οτι υπαρχει μετρο συγκρισης των 2 προιοντων(πρωτογαλα αγελαδας -μελισσοκομικα προιοντα)οποτε δεν θα μπω στη διαδικασια να το συνεχισω....
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-04-13, 00:23   #49
tot72

tot72 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μα κι εγώ την γνώμη μου είπα.Και λίγα πράγματα που ξέρω για τα μελισσοκομικά.Καλά κάνεις και δεν το αγοράζεις.Περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα.
Παλιά 11-12-13, 15:00   #50
maria_des

maria_des ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofaki1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ναι,τι αλλο θα βγαλουνε,απορω πραγματικα!

Η LR σαφως και δεν ειναι αγνη εταιρεια,ποσα paraben εχει η σειρα με την αλοη?

Ας αφησουν το πρωτογαλα της αγελαδας για το ειδος που προοριζεται
συγνωμη αλλα ειμαι συνεργατης της συγκεκριμενης εταιριας και ισως ειναι η μοναδικη εταιρια που γνωριζω που τα προιοντα της ελεχοντε απο την αρχη μεχρι και την συσκευασια και παραδοση στον καταναλωτη.... οσο για τα paraben που λες θα μπορουσες να δεισ τα ανεξαρτητα ινστιτουτα που εχουν δωσει την σφραγιδα τους
Ο χρήστης maria_des δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-14, 10:53   #51
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!
Μετά από έναν καταιγισμό ιώσεων που εξελίχθηκαν πολύ άσχημα για το Μαράκι στέλνοντας το στο νοσοκομείο,διαπιστώθηκε πως τα λευκά αιμοσφαίρια και οι ανοσοσφαιρίνες ήταν πολύ χαμηλά (τουτέστιν το ανοσοποιητικό ήταν να το κλαίνε οι ρέγγες).
Έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να αποκλειθεί κάθε ενδεχόμενο πως κρύβεται "κάτι" πίσω από αυτό. Εκεί που κατέληξαν από το νοσοκομείο και που δύο παιδίατροι συμφωνούν με αυτό είναι πως εκείνο που "διέλυσε" το ανοσοποιητικό της ήταν ο κυτταρομεγαλοϊός (CMV) που -φυσικά- τον πέρασε κι αυτόν μαζί με λεμφαδενίτιδα και την κλασσική ίωση των τελευταίων ημερών που προκαλεί υψηλό πυρετό (η οποία σε εμάς εξελίχθηκε σε αμυγδαλίτιδα). Όπως καταλαβαίνετε από όσα λέω και για να μη σας γεμίζω με άσχετες πληροφορίες, από την αρχή της χρονιάς δεν έχουμε πάρει ανάσα.
Στο δια ταύτα τώρα. Από το Παίδων Αγλαΐα Κυριακού μας έκαναν λόγο για το colostrum. Το συζητήσαμε με τον παιδίατρο ο οποίος δεν ήταν αρνητικός. Το συζητήσαμε εκτενέστερα με την ομοιοπαθητικό μας η οποία είπε ναί ασυζητητί. Δε μας πρότεινε κανείς τους εταιρεία. Μέσα από έρευνα κι αφού ήθελα πιστοποιημένα χαρτιά για αυτό που αγοράζω, κατέληξα στη vitamelia (που έχει αναφερθεί ήδη στο παρόν τόπικ, ΔΕΝ διαφημίζω). Το πήραμε.
Ήθελα να ρωτήσω όσες μαμάδες το έδωσαν στα παιδιά τους, πόσες φορές την ημέρα το έδιναν; Οι απόψεις διίστανται κι ήθελα και τις δικές σας απόψεις. Εμείς ξεκινήσαμε με μία ημερησίως μέχρι να σιγουρευτούμε πως δεν την πειράζει/ενοχλεί. Ανοίγουμε την κάψουλα και πίνουμε τη σκόνη (της το έχουμε πασσάρει πως και καλά τρώει "ζαχαρίτσα" και δεν έχουμε δράματα). Εσείς πόσες φορές τους το δίνετε;
Η Μαρία είναι 5 ετών (σε λίγες μέρες) και ακολουθεί ομοιοπαθητική.

Υ.Γ.: Σέβομαι απόλυτα τους γονείς που δεν ήθελαν να το δώσουν και τους λέω πως πολύ καλά έκαναν. Εγώ θέλω να συζητήσω με εκείνους που χρησιμοποίησαν το προϊόν. Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν που θεωρεί πως δεν "δουλεύει", δεν είναι καλό/σωστό να το δίνουμε κλπ. Είναι η άποψή του και τη σέβομαι. Απλώς ήθελα μια κουβέντα με μαμάδες που το έχουν δώσει.
Ευχαριστώ!
Παλιά 03-02-14, 11:37   #52
lop

lop χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσι καλημέρα και περαστικά στη μικρή. Στο παίδων -Αγ.Σοφία απευθυνθήκατε στο Ανοσολογικό τμήμα? Και πρόκειται για ανοσοανεπάρκεια (πρωτοπαθή - δευτεροπαθή)? Και ποιος γιατρός σας το σύστησε ? Ρωτάω γιατί ως παθών για εγώ με το ανοσοποιητικό μου, λαμβάνοντας ενδοφλεβίως γ - σφαιρίνη, και προσπαθώντας να το αποφύγω, στο Παίδων μου είπαν ότι για την πάθηση μου δεν θα έκανε τίποτα. Ισως σε εσάς να έδινε ένα ups και να έκανε την διαφορά.
Ο χρήστης lop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-14, 12:09   #53
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Περαστικα στη μικρη

Πηρες καμμια δευτερη γνωμη, απο ανοσολογο ισως?

edit.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-14, 12:40   #54
sweet_february

Προεπιλογή

Μας είδε κανονικά ανοσολόγος στο νοσοκομείο. Δεν έχουμε ανεπάρκεια ανοσοποιητικού. Μιλάμε για μια παροδική κατάσταση η οποία αναστρέφεται. Όλο αυτό προκλήθηκε λόγω του κυτταρομεγαλοϊού. Το colostrum μας το πρότεινε αρχικά ο γιατρός μέσα από το νοσοκομείο (έχω την εντύπωση πως λεγόταν Δουλαδίρης). Και με αυτό συμφώνησαν και ο παιδίατρος μας και η ομοιοπαθητικός μας.
Το πρότεινε ως "βοήθημα" ώστε να ανακάμψει πιο εύκολα. Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο οπότε κορίτσια μου. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όπως και να ΄χει.

Κάποια μανούλα που να έδινε στο παιδί της colostrum έχουμε ώστε να με βοηθήσει με τη δοσολογία;
Παλιά 04-02-14, 12:02   #55
sweet_february

Προεπιλογή

Έν τέλει μίλησα εχθές ξανά με την ομοιοπαθητικό μας και με διαφώτισε.
Μία κάψουλα το πρωί και άλλη μία το απόγευμα. Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στη χρήση. Αν τα παιδάκια σας δεν το δέχονται μπορείτε να τους το δώσετε μέσα στο γάλα ή στο γιαούρτι τους.
Εμείς συνεχίζουμε ως έχει μαζί με βάμμα πρόπολης που το διαλύουμε μέσα σε μια κουταλίτσα βιολογικό μέλι. Παίρνουμε και τα ομοιοπαθητικά μας και ξεκουραζόμαστε σπιτάκι μας. Εγώ βλέπω διαφορά στη διάθεση του παιδιού και στο χρώμα του. Μέχρι πρότινος ήταν ένα άτονο/χλωμό παιδάκι. Από χθές τα μαγουλάκια μας γίνανε ρόζ και ξεκινήσαμε πάλι τα παιχνίδια και τις "ζωηράδες".

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ακόμα κι αν τελικά πήρα από αλλού την πληροφορία που ήθελα!
Παλιά 04-06-14, 16:25   #56
mama21

Το avatar του χρήστη mama21

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
mama21 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mama21
Προεπιλογή Θέλει βράσιμο το φρέσκο πρωτόγαλα αγελάδος??

Σήμερα αγόρασα πρωτόγαλα αγελάδος από φάρμα, το οποίο ήταν κατεψυγμένο.
Δεν έχει υποστεί καμία παστεριοποίηση ή ομογενοποίηση και φοβάμαι να το δώσω έτσι στο παιδί μου. Πήρα επίσης και φρέσκο γάλα. Γνωρίζετε πόση ώρα βρασμού απαιτείται ώστε να είναι ασφαλές από τυχόν βακτήρια?? Ευχαριστώ!
Παλιά 05-06-14, 11:03   #57
lop

lop χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσι από που το βρήκες? Αν μπορείς στείλε μου στοιχεία και μένα. Το ψάχνω καιρό αλλά δεν ήξερα που να απευθυνθώ ποσο μάλλον να βρώ εδώ Πειραιά - Αθήνα. Αν επιτρέπετε για ποιό λόγο το δίνεις στο παιδί? Με ενδιαφέρει για ανοσοανεπάρκεια ανοσοποιητικού. Ευχαριστώ.
Ο χρήστης lop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-14, 22:17   #58
BabyCute

Περιοχή: Λονδίνο
BabyCute ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εδώ λέει κανά μισάωρο σου λέει και πως το κανεις
http://www.wikihow.com/Pasteurize-Milk

Αλλα γιατι το δίνεις; Τι καλο εχει;

Ο χρήστης BabyCute δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-14, 14:05   #59
elin

Το avatar του χρήστη elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο γκρετελ Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη δεν ειχα διαβασει απο την αρχη το θεμα και ειδα οτι αναφερεται η εταιρεια(δεν ηξερα αν επιτρεπεται να την αναφερω)ειμαι στην LR και ναι τα προιοντα ειναι αψογα με πιστοποιησεισ απο fresenius institute καθωσ και το ελληνικο χημειο κρατουσ για το χυμο τησ αλοησ που εχει το οποιο εχει ευεργετικεσ ιδιοτητεσ στον οργανισμο...οποια ενδιαφερεται για περισσοτερεσ λεπτομερειεσ ασ επικοινωνησει μαζι μου.ευχαριστω
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο STELLASATKA Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να αγοράσω colostrum σε μορφή σιροπιου για την ΚΟΡΗ μου.ειμαι ΑΠΟ θεσσαλονικη πως θα μπορούσαμε να μου στείλεις ;
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariadragon Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας για το colostrum αρκει να εχει γινει η προμηθεια του απο εταιρειες που εχουν πιστοποιηθει απο τον εοφ, δωστε το στα παιδια σας και ξεχαστε τα κρυολογηματα
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zeta0671 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αγελαδινό πρωτόγαλα περιέχει περισσότερους διατροφικούς παράγοντες και αντισώματα σε σχέση με το ανθρώπινο και λόγω των μοναδικών συστατικών που διαθέτει είναι κατάλληλο για τον άνθρωπο και ιδανικό για όλες τις ηλικίες. Τα παιδιά μου 9 και 11 ετών έδω και ένα χρόνο τα έχω θωρακίσει από ιώσεις και μας έχει χάσει η φαρμακοποιός μας, δίνοντας τους παράλληλα και το πόσιμο της γερμανικής αλόης, όπως προέγραψε και η γκρέτελ!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aggeliki_83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΟ COLOSTRUM ΤΗΣ LR EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ.ΟΠΟΙΟΣ-Α ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ 30% ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ MAIL).ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΦΟΒΑ COLOSTRUM!
Μπήκε όλη η LR λέμεεεεε...4 λογαριασμοί με ένα μόνο μήνυμα στο φόρουμ...
Παλιά 07-06-14, 23:46   #60
mama21

Το avatar του χρήστη mama21

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
mama21 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mama21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lop Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσι από που το βρήκες? Αν μπορείς στείλε μου στοιχεία και μένα. Το ψάχνω καιρό αλλά δεν ήξερα που να απευθυνθώ ποσο μάλλον να βρώ εδώ Πειραιά - Αθήνα. Αν επιτρέπετε για ποιό λόγο το δίνεις στο παιδί? Με ενδιαφέρει για ανοσοανεπάρκεια ανοσοποιητικού. Ευχαριστώ.

Μένω Σουηδία, δυστυχώς δεν γνωρίζω για Αθήνα, υποθέτω όμως πως στα Μέγαρα ή την Εύβοια ή γενικά κάπου εκτός Αθηνών αλλά κοντά, κάπου θα υπάρχει φάρμα για να προμηθευτείς. Την άνοιξη που γεννούν οι αγελάδες.
Πρώτη φορά το χρησιμοποιώ, λένε και είναι αυτονόητο πως είναι πολύ θρεπτικό, αφού βγαίνει τις πρώτες ημέρες από την αγελάδα για να ενισχύσει το ανοσοποιητικό σύστημα του νεογέννητου μοσχαριού. Ακριβώς όπως και ο άνθρωπος.
Μη σας πιάνουν τύψεις ότι στερούμε από το μοσχαράκι το γάλα αυτό, αφού εκείνο πίνει όσο χρειάζεται και η αγελάδα παράγει πολύ περισσότερο ^_^

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές