Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση > Οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-06-13, 17:09   #601
deboula

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
deboula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο narkissa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα.καταθέσαμε τα χαρτιά για το επίδομα παιδιου στον οαέδ οκτώβριο 2012 και ακόμη δεν έχουμε πάρει τα χρήματα.είναι κανείς που έκανε τα χαρτιά του το ίδιο διάστημα και πληρώθηκε ή γνωρίζει κάτι παραπάνω?
Κι εγώ έχω καταθέσει τα χαρτιά το Νοέμβριο και ακόμα τίποτα...
Ο χρήστης deboula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-13, 17:28   #602
xnansi

xnansi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Παιδια ερωτηση...

Εχω ενα παιδι , ο συζυγος παιρνει επιδομα τεκνου και εγω ειμαι ανεργη..οικογενειακο εισοδημα 18.000...μπορω να κανω τα χαρτια μου εγω σαν δικαιουχος για την ενιαια στηριξη τεκνων απο τον ΟΓΑ ή δεν το δικαιουμαι...????
Ο χρήστης xnansi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-13, 00:28   #603
agkiolina

Το avatar του χρήστη agkiolina

Περιοχή: Αθηνα
agkiolina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα νεα που ακουσα χτες δια στοματος ειναι οτι επειδη δινεται απο τον ογα και απο την εφορια φετος ο οαεδ δεν θα το δωσει.
Μην ελπιζετε και πολυ για τον ΟΑΕΔ γενικοτερα κοριτσια , τον πανε για κλεισιμο ακουστηκε και αυτο .... θα τα κανουν ολα ηλεκτρονικα και μαλλον τα επιδοματα η θα πανε προς εφορια η προς ικα.... ο θεος να βαλει το χερι του τι σκ..... θα κανουν!!!!!
Παλιά 23-06-13, 13:07   #604
lena77

lena77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

την παρασκευη επιασα στο τηλ.τον ογα.μου ειπαν οτι ολοι απο ογα και εφορια θατο παρουμε,και ετσι εκανα την αιτηση.κοριτσια καντε την γρηγορα μηπως προλαβετε τα λεφτα μες το καλοκαιρι αλλιως απο σεπτεμβριο,ψαξτε το στο ιντερνετ.οσοι κανουν αιτηση εως τελη ιουνη μπορει να το δουν αρχες ιουλη,οι μετεπειτα αιτησεις θα δουν λεφτα απο σεπτεμβριο.διεκδικηστε οτι ανηκει στα παιδια σας γρηγορα.
Ο χρήστης lena77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-13, 21:47   #605
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lena77 Εμφάνιση μηνυμάτων
την παρασκευη επιασα στο τηλ.τον ογα.μου ειπαν οτι ολοι απο ογα και εφορια θατο παρουμε,και ετσι εκανα την αιτηση.κοριτσια καντε την γρηγορα μηπως προλαβετε τα λεφτα μες το καλοκαιρι αλλιως απο σεπτεμβριο,ψαξτε το στο ιντερνετ.οσοι κανουν αιτηση εως τελη ιουνη μπορει να το δουν αρχες ιουλη,οι μετεπειτα αιτησεις θα δουν λεφτα απο σεπτεμβριο.διεκδικηστε οτι ανηκει στα παιδια σας γρηγορα.
Ίσχυει ότι πρέπει πρώτα να κάνουμε την φορολογική δήλωση και μετά την αίτηση; Εσύ έκανες πρώτα τη δήλωση;
Παλιά 25-06-13, 09:58   #606
lena77

lena77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

nai isxyeiπρωτα η φορολογικη δηλωση και μετα το οικογενειακο
Παλιά 25-06-13, 16:23   #607
lazariska

lazariska ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι?Καταθέτουμε τίποτα δικαιολογητικά στον ΟΓΑ ή άμα μας τα ζητήσουν?
Παλιά 25-06-13, 23:24   #608
ntemi

Περιοχή: Ioannina
ntemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agkiolina Εμφάνιση μηνυμάτων
τα νεα που ακουσα χτες δια στοματος ειναι οτι επειδη δινεται απο τον ογα και απο την εφορια φετος ο οαεδ δεν θα το δωσει.
Μην ελπιζετε και πολυ για τον ΟΑΕΔ γενικοτερα κοριτσια , τον πανε για κλεισιμο ακουστηκε και αυτο .... θα τα κανουν ολα ηλεκτρονικα και μαλλον τα επιδοματα η θα πανε προς εφορια η προς ικα.... ο θεος να βαλει το χερι του τι σκ..... θα κανουν!!!!!
ακόμη και τα επιδόματα ανεργίας;
Ο χρήστης ntemi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-06-13, 11:56   #609
lena77

lena77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lazariska Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι?Καταθέτουμε τίποτα δικαιολογητικά στον ΟΓΑ ή άμα μας τα ζητήσουν?
κανετε πρωτα τη δηλωση,μετα το εντυπο για τα οικογενειακα,θα γινει διασταυρωση απο δου για την 10ετη παραμονη στη χωρα μεσω του συστηματος.αν υπαρξει προβλημα θα ζητησει ο ογα χαρτια.διαβαστε και την εγκυκλιο στο σαιτ του ογα η παρτε τηλ,αν το σηκωσουν βεβαια, για τυχον διευκρινισεις,
Παλιά 26-06-13, 23:22   #610
agkiolina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntemi Εμφάνιση μηνυμάτων
ακόμη και τα επιδόματα ανεργίας;
ωωω γιες για εκει τα πανε ετσι ακουγεται
Παλιά 27-06-13, 08:33   #611
geonik

Το avatar του χρήστη geonik

Περιοχή: Μεσσηνία
geonik ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο deboula Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ έχω καταθέσει τα χαρτιά το Νοέμβριο και ακόμα τίποτα...
εμεις τα πηραμε 20/12 και ειχαμε κανει τα χαρτια 2 μηνες πριν.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΤΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσχυει ότι πρέπει πρώτα να κάνουμε την φορολογική δήλωση και μετά την αίτηση; Εσύ έκανες πρώτα τη δήλωση;
Αφου καναμε την δηλωση, συμπληρωσαμε ηλεκτρονικα την αιτηση στο gsis
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lazariska Εμφάνιση μηνυμάτων
''Άρθρο 4
Απαιτούμενα δικαιολογητικά
1. Οι δικαιούχοι οφείλουν να υποβάλλουν, εντός προθεσμίας που θα καθορίζεται με απόφαση του Διοικητή του Ο.Γ.Α., στους ανταποκριτές του Ο.Γ.Α. ή και σε υπαλλήλους του Δήμου που ορίζονται για το σκοπό αυτό από τον Δήμαρχο, τα κάτωθι δικαιολογητικά για τα οποία έχουν ήδη συμπληρώσει τα αντίστοιχα πεδία του εντύπου Ε20:.........''

αλλα μετα αναφερει

''Άρθρο 5

Έλεγχος φακέλου δικαιούχου
1. Ο Ο.Γ.Α. δια των αρμοδίων οργάνων του διενεργεί έλεγχο των υποβληθέντων από τον δικαιούχο δικαιολογητικών, ως προς την πληρότητα και την ισχύ τους. Ο Ο.Γ.Α. μπορεί να ζητήσει συμπληρωματικά στοιχεία από τον δικαιούχο καθώς και από οποιαδήποτε δημόσια ή δημοτική αρχή ή Ν.Π. . . ή Οργανισμό ή Ίδρυμα, που υποχρεούνται σε άμεση απάντηση.

Το αρμόδιο όργανο μπορεί να ορίσει στον ενδιαφερόμενο προθεσμία ενός (1) μηνός ''
Κατι δεν καταλαβαινω....καταθετουμε δικαιολογητικα ή μονο αν μας ειδοποιησουν?
Παλιά 27-06-13, 11:57   #612
soulimpouli

Το avatar του χρήστη soulimpouli

Περιοχή: AΘΗΝΑ
soulimpouli χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πήγα σήμερα στο Δημαρχειο οπως ελεγαν οι πληροφοριες στο εντυπο ομως δε δεχονται τπτ εκει γιατι εκτυπωσα το Α21 με τα δικαιολογητικα αλλα δε τα παιρνουν.Είπαν οτι συμπληρώνουμε το εντυπο Α21 στο ιντερνετ το στελνουμε και τιποτα αλλο μετα θα ελεγχτουν απο την εφορία και ότι άλλο χρειαστεί θα μας ενημερώσει η εφορία. Με ποιο τροπο ομως δεν ξέρουν.

Ο χρήστης soulimpouli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-06-13, 08:53   #613
ntemi

ntemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soulimpouli Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα σήμερα στο Δημαρχειο οπως ελεγαν οι πληροφοριες στο εντυπο ομως δε δεχονται τπτ εκει γιατι εκτυπωσα το Α21 με τα δικαιολογητικα αλλα δε τα παιρνουν.Είπαν οτι συμπληρώνουμε το εντυπο Α21 στο ιντερνετ το στελνουμε και τιποτα αλλο μετα θα ελεγχτουν απο την εφορία και ότι άλλο χρειαστεί θα μας ενημερώσει η εφορία. Με ποιο τροπο ομως δεν ξέρουν.
ακόμη καλύτερα έτσι να μην ταλαιπωρούμαστε!
στη σελίδα του ογα διαβάζω πολλά πολλά δικαιολογητικά!
και τελικά μέχρι τί εισόδημα;έχω μπερδευτεί!
Παλιά 02-07-13, 14:37   #614
ntemi

ntemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μου είπαν σήμερα στον οαεδ ότι δεν έχει βγει ακόμη κάτι για το οικ/κό επίδομα!το περίμένουν!και ότι από τον ογα θα πάρουν όσοι είναι ασφαλισμένοι στον ογα και όχι όλοι!
άντε βγάλε άκρη τώρα!
έχετε καμιά καινούργια ενημέρωση;
Παλιά 10-07-13, 17:31   #615
ntemi

ntemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μου είπαν σήμερα στον οαεδ ότι δεν έχει βγει ακόμη κάτι για το οικ/κό επίδομα!το περίμένουν!και ότι από τον ογα θα πάρουν όσοι είναι ασφαλισμένοι στον ογα και όχι όλοι!
άντε βγάλε άκρη τώρα!
έχετε καμιά καινούργια ενημέρωση;
έχετε κάποιο νεότερο;
Παλιά 10-07-13, 19:18   #616
lena77

lena77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
έχετε κάποιο νεότερο;
γιατι δεν παιρνεις στον ογα τηλ?εμενα μου ειπαν οτι το δικαιουμαστε και οι ασφαλισμενοι του ικα.στον οαεδ δεν ηξεραν απολυτως τιποτα.ολα αυτα τα δικαιολογητικα δεν χρειαζονται μονο αν σε καλεσουν απο ογα να τους τα πας.μαλιστα ακουσα οτι απο αλλη βδομαδα θα αρχισουν να μπαινουν τα λεφτα των 2 τριμηνων.μη σε παρω βεβαια στο λαιμο μου,ψαξτο,παρε τηλ στον ογα,ρωτα ακι το λογιστη σου,εγω ξερω και ατομα του πρωην τεβε που εκαναν την αιτηση
Παλιά 11-07-13, 12:58   #617
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι ολοι πλεον ασχετα με το ποσα παιδια εχουν θα παιρνουν το επιδομα μεσω ογα αφου γινεται η φορολογικη δηλωση.δεν ειναι μονο για μας τους τριτεκνους κ τους πολυτεκνους αυτο.ειναι για ολους.πιστευετε δλδ οτι θα μας δωσουν αυτο(οποτε αποφασισουν)ΚΑΙ οικογενειακο απο τον οαεδ??για να μειωσουυν τα εξοδα το εκαναν οχι για να βαλουν κ αλλα!!
Παλιά 23-07-13, 14:42   #618
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ξεκινησε απο οτι διαβασα το οικογενειακο επιδομα μεσω οαεδ το οποιο θεωρουσα οτι ειχε κοπει.agkiolina,για αλλη μια φορα τα φωτα σου.δεκεμβρη του 11 ηταν η τελευταια επιταγη που πηρα απο τον οαεδ.απο τοτε ανανεωνω την καρτα μου.περισυ πηρα κανονικα το οικογενειακο επιδομα.γνωριζεις αν φετος το δικαιουμαι??
Παλιά 23-07-13, 14:53   #619
nikolga

Περιοχή: Ρέντης
nikolga χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΕΝΙΑΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΕΚΝΩΝ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
Ο.Γ.Α.
Δελτίο Τύπου
Παρασκευή 19.07.2013

«ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ»

Η Διοίκηση του ΟΓΑ ανακοινώνει ότι:
H καταβολή των νέων οικογενειακών επιδομάτων, του ενιαίου επιδόματος στήριξης τέκνων
(Ν 4093/2012) και του ειδικού επιδόματος τρίτεκνων και πολύτεκνων οικογενειών (Ν
4141/2013) θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Ιουλίου 2013 στους πρώτους
39.381 δικαιούχους, για τους οποίους έγινε οριστική εκκαθάριση του εντύπου Ε1 από
την Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, συμπλήρωσαν σωστά το έντυπο Α21
και κρίθηκαν δικαιούχοι μετά τους σχετικούς ελέγχους. Το ποσό που θα καταβληθεί
ανέρχεται σε 23.750.000 €.
Θα ακολουθήσουν και άλλες καταβολές οικογενειακών επιδομάτων στους υπόλοιπους
δικαιούχους, τον επόμενο μήνα, σύμφωνα με την πορεία των οριστικών εκκαθαρίσεων που
θα μας διαβιβάζεται από την Γ. Γ. Π. Σ.
Όπως είναι γνωστό δικαιούχοι είναι πλέον και όσοι έχουν ένα παιδί και πληρούν τα
κριτήρια που θέτει ο Νόμος. Ο ΟΓΑ ενημερώνει για μία ακόμη φορά ότι αυτό που πρέπει
να κάνουν, είναι να υποβάλουν ηλεκτρονικά, μετά την φορολογική τους δήλωση και το
έντυπο Α21 μέσω του TaxisNet της Γ. Γ. Π. Σ.
Από τη Διοίκηση του ΟΓΑ
Παλιά 23-07-13, 14:56   #620
nikolga

Περιοχή: Ρέντης
nikolga χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΕΝΙΑΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΕΚΝΩΝ

Προϋποθέσεις και Διευκρινησεις
http://www.oga.gr/attach/N_4093-2012.pdf
Παλιά 24-07-13, 00:37   #621
agkiolina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilnta Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκινησε απο οτι διαβασα το οικογενειακο επιδομα μεσω οαεδ το οποιο θεωρουσα οτι ειχε κοπει.agkiolina,για αλλη μια φορα τα φωτα σου.δεκεμβρη του 11 ηταν η τελευταια επιταγη που πηρα απο τον οαεδ.απο τοτε ανανεωνω την καρτα μου.περισυ πηρα κανονικα το οικογενειακο επιδομα.γνωριζεις αν φετος το δικαιουμαι??
δεν ειμαι στο ποστο του οικογενειακου φετος....αλλα με τα περσινα δεδομενα θελει 50μερες επιδοτησεις ταμειου ανεργιας να εχεις κι οχι απλης καρτας ανεργιας...
Παλιά 24-07-13, 10:07   #622
xristinio

xristinio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!εγω περσυ ημουν επιδοτουμενη ανεργη για 6 μηνες και ο συζυγος για 11.φετος ο συζυγος ακομα ανεργος αλλα εγω εδω και 2,5 μηνες εργαζομαι.το δικαιουμαστε?

Ο χρήστης xristinio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-13, 10:53   #623
xnansi

xnansi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απαντηστε μου pleaseee.....Εχω ενα παιδι , ο συζυγος παιρνει επιδομα τεκνου και εγω ειμαι ανεργη..το 2012 εργαστηκα για 9 μηνες, μετα απολυθηκα...ταμειο ανεργιας δεν πηρα γιατι μου ελειπαν καποια ενσημα...οικογενειακο εισοδημα 18.000...μπορω να κανω τα χαρτια μου εγω σαν δικαιουχος για το οικογενειακο επιδομα ή δεν το δικαιουμαι...????
Ο χρήστης xnansi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-13, 12:33   #624
lena77

lena77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=xnansi;2580076]Απαντηστε μου pleaseee.....Εχω ενα παιδι , ο συζυγος παιρνει επιδομα τεκνου και εγω ειμαι ανεργη..το 2012 εργαστηκα για 9 μηνες, μετα απολυθηκα...ταμειο ανεργιας δεν πηρα γιατι μου ελειπαν καποια ενσημα...οικογενειακο εισοδημα 18.000...μπορω να κανω τα χαρτια μου εγω σαν δικαιουχος για το οικογενειακο επιδομα ή δεν το δικαιουμαι...????[/QUO
εαν εχεις 50 ενσημα ναι.διαβασε τις προυποθεσεις.και πτις ημερομηνιες αναλογα με τα παιδια.
το καλο ειναι οτι μπορουμε να παρουμε και τεκνων και οαεδ.μας λυπηθηκαν.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-07-13, 12:36   #625
lena77

lena77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xristinio Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!εγω περσυ ημουν επιδοτουμενη ανεργη για 6 μηνες και ο συζυγος για 11.φετος ο συζυγος ακομα ανεργος αλλα εγω εδω και 2,5 μηνες εργαζομαι.το δικαιουμαστε?
εαν δεν κανω λαθος το παιρνουμε με βαση το 2012 οποτε εαν εχεις 50 ενσημα η νομιζω διμηνη επιδοτουμενη το δικαιουσαι.κοιτα την εγκυκλιο.μπες και στο φορουμ του dikaiologitika.grειναι κατατοπιστικοι
Παλιά 25-07-13, 18:07   #626
maelia

maelia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Agkiolina sos!!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lena77 Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν δεν κανω λαθος το παιρνουμε με βαση το 2012 οποτε εαν εχεις 50 ενσημα η νομιζω διμηνη επιδοτουμενη το δικαιουσαι.κοιτα την εγκυκλιο.μπες και στο φορουμ του dikaiologitika.grειναι κατατοπιστικοι
κατεθεσα την πρωτη μερα δηλαδη χθες, για το οικογενειακο και ο υπαλληλος μου εδωσε την αιτηση και οχι την αποφαση...
ξαναπηγα αργοτερα και μου ειπε οτι ειναι το ιδιο, αλλα αγχωνομαι, δε γραφει ουτε το ποσο, ουτε τιποτα...
Τι να κανω???
Ο χρήστης maelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-07-13, 23:56   #627
agkiolina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maelia Εμφάνιση μηνυμάτων
κατεθεσα την πρωτη μερα δηλαδη χθες, για το οικογενειακο και ο υπαλληλος μου εδωσε την αιτηση και οχι την αποφαση...
ξαναπηγα αργοτερα και μου ειπε οτι ειναι το ιδιο, αλλα αγχωνομαι, δε γραφει ουτε το ποσο, ουτε τιποτα...
Τι να κανω???
κανονικα για να ειναι εγκυρη η καταθεση σου πρεπει να εχεις και την αποφαση .....αλλιως θα ειναι μονο σε μορφη αιτησης και εσυ απλα θα περιμενεις ποοοοτε θα την περασουν...να πας και να απαιτησεις την αποφαση..χωρις αποφαση δεν κανεις τιποτα
Παλιά 28-07-13, 00:18   #628
Ειρηνη Μ

Ειρηνη Μ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα φώτα σας κορίτσια
Το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ που πέρναμε μέχρι πέρυσι ισχύει ή έχει αντικατασταθεί από του ΟΓΑ ?
Επειδή έχει βγει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ και οι ημερομηνίες αιτήσεων για τους διάφορους δικαιούχους εξακολουθούμε να το πέρνουμε όπως παλαιότερα ή έχουν βάλει εισοδηματικά κριτήρια ? Πάντως στην εγκύκλιο εγώ δεν έχω δει πουθενά να κάνουν αναφορά σε εισοδηματικά κριτήρια και αναρωτιέμαι αν όλα αυτά που ακούμε τόσο καιρό αφορούσαν τα επιδόματα του ΟΓΑ ...
Παλιά 28-07-13, 16:51   #629
agkiolina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ειρηνη Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φώτα σας κορίτσια
Το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ που πέρναμε μέχρι πέρυσι ισχύει ή έχει αντικατασταθεί από του ΟΓΑ ?
Επειδή έχει βγει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ και οι ημερομηνίες αιτήσεων για τους διάφορους δικαιούχους εξακολουθούμε να το πέρνουμε όπως παλαιότερα ή έχουν βάλει εισοδηματικά κριτήρια ? Πάντως στην εγκύκλιο εγώ δεν έχω δει πουθενά να κάνουν αναφορά σε εισοδηματικά κριτήρια και αναρωτιέμαι αν όλα αυτά που ακούμε τόσο καιρό αφορούσαν τα επιδόματα του ΟΓΑ ...
ναι κανονικα οπως περσυ ....
Παλιά 28-07-13, 17:38   #630
lazariska

lazariska ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα στον ΟΑΕΔ γιατί μου είπαν ότι πλέον παίρνουμε μόνο αυτό του ΟΓΑ?
Παλιά 28-07-13, 18:59   #631
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agkiolina Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειμαι στο ποστο του οικογενειακου φετος....αλλα με τα περσινα δεδομενα θελει 50μερες επιδοτησεις ταμειου ανεργιας να εχεις κι οχι απλης καρτας ανεργιας...
το φανταστηκα.σ ευχαριστω που παντα βοηθας εδω μεσα!!
Παλιά 29-07-13, 09:30   #632
xristinio

xristinio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!εγω πρεπει να τους παω χαρτι οτι περσυ ημουν επιδοτουμενη για 6 μηνες ή φετινη βεβαιωση εργασιας?εργαζομαι απο 15/5/13

Ο χρήστης xristinio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-07-13, 14:33   #633
ntemi

ntemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ πήγα σήμερα και μου είπαν να πάω αρχές οκτώβρη με την επαναπρόσληψη!εμάς τους αναπληρωτές καθηγητές μας απολύουν Ιούνιο και μας επαναπροσλαμβάνουν Σεπτέμβρη-Οκτώβρη
τι χαρτιά ακριβώς χρειάζονται;
Παλιά 02-08-13, 10:23   #634
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ειρηνη Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φώτα σας κορίτσια

που εχει βγει η ανακοινωση;στην σελιδα του οαεδ βλεπω μονο τις ημερομηνιες για περυσι,οχι φετος,αφου τελευταια ημερομηνια υποβολης εχει την 31 ιανουαριου 2013!
http://www.oaed.gr/index.php?option=...id=755&lang=el

ειναι καπου αλλου που δεν το βλεπω;

τελικα θα υπαρχει οικογενειακο επιδομα απο οαεδ,ξερει κανεις σιγουρα;

ακυρο,το βρηκα!
εδω ειναι
http://www.oaed.gr/images/NEA-ANAKOI...alisis2013.pdf
Παλιά 05-08-13, 10:15   #635
antigonil

antigonil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα, μήπως ξέρει κάποια μέχρι πότε μπορούμε να υποβάλλουμε την Α21 για το οικογενεικαό επίδομα? Υποβάλλω τη δήλωσή μου στις 12/8. Προλαβαίνω?
Ο χρήστης antigonil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-13, 13:33   #636
jtse

jtse ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είχα ακούσει ότι η αίτηση για το επίδομα τέκνων θα μπορεί να γίνει μέχρι το τέλος του έτους. Καλύτερα όμως είναι να ρωτήσεις τον λογιστή που σας έκανε την δήλωση.
Παλιά 09-08-13, 16:30   #637
Angellina

Το avatar του χρήστη Angellina

Angellina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ρωτησω κι εγω,στα δικαιολογητικα λεει οτι χρειαζεται βεβαιωση εργοδοτη για τις 50 μερες εργασιας,αυτη η βεβαιωση θα αφορα τις 50 ημερες εργασιας μεσα στο 2012 ή στο 2013;γιατι η λογιστρια που συμπληρωσε την βεβαιωση γραφει την ημερομηνια προσληψης(τον Μαιο 2013) εως σημερα..

και κατι αλλο: ως προς αυτο:
"Εφόσον υπάρχει οποιαδήποτε μεταβολήστην οικογενειακήκατάσταση του δικαιούχου (γέννηση,
θάνατοςπαιδιούκ.λπ.) σε σχέση με το επίδομα του προηγούμενου έτους ο δικαιούχοςυποχρεούται να το δηλώσει εγγράφωςστην Υπηρεσία με σχετικήΥπεύθυνη Δήλωση."

απλη υπευθυνη δηλωση χρειαζεται,ή θα μας δωσουν εκει που θα καταθεσουμε τα χαρτια κατι συγκεκριμενο;
Ο χρήστης Angellina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-08-13, 21:39   #638
Mammyblue

Το avatar του χρήστη Mammyblue

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mammyblue ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά βρε κορίτσια τι ισχύει, το οικογενειακό επίδομα από που το παίρνουμε; Εγώ έκανα αίτηση μέσω Gsis, πρέπει να πάω και στον οαεδ; Μας έχουνε καταμπερδέψει.
Παλιά 19-08-13, 11:16   #639
antigonil

antigonil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Ξέρει κανείς τί γίνεται σε περίπτωση που χρωστάς στην εφορία; Σου κρατάνε το επίδομα των παιδιών;
Ο χρήστης antigonil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-13, 21:05   #640
ΝΟΥΝΟΥ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΝΟΥΝΟΥ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα σας να ρωτησω κατι?μπορω να παρω το επιδομα οαεδ που το δικαιουμαι με βιβλιαριο ασθενειας στο τεβε?(περσι ημουν ανεργη επιδοτουμενη και φετος ειμαι στην επιχειρηση του αντρα μου με τεβε.ξερει κανεις? γιατι δεν εχω πλεον το βιβλιαριο του ικα...μπηκα στο τεβε.ευχαριστω πολυ

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές