Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-10-13, 00:09   #1
marouliw

Το avatar του χρήστη marouliw

Περιοχή: attikh
marouliw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Επίμονος βήχας

Κοριτσια καλησπερα.Ο γιοκας μου 3,5 ετων εδω και 3 εβδομαδες εχει εναν βηχα που δεν λεει να φυγει με τιποτα μεχρι και εμετο του προκαλει.Εδω και 3 βδομαδες δεν μπορει να ηρεμησει.Εχω μιλησει αρκετες φορες με τον γιατρο μας και μου λεει πως αφου δεν εχει πυρετο και η διαθεση του ειναι πολυ καλη να μην ανυσηχω.Ομως γινεται αυτο;Καθε βραδυ ειδικα ειναι μαρτυριο.Το πρωι βηχει για καμια ωριτσα και στην διαρκεια της ημερας 2-3 φορες.Ο βηχας ασταματητος και ο εμετος να τον συνοδευει.Του εχω δωσει και αταραξ,και αερολιν και σινεκοντ,ομως τιποτα καμια διαφορα.Να σημειωσω οτι εχει ξεκινησει και πρωτη χρονια παιδικο,ομως κανενα παιδακι στο σχολειο δεν ειναι αρρωστο.Σας παρακαλω αν εχει καποια αντιμετωπησει κατι παρομοιο ας μου πει πως το ξεπερασατε,γιατι εχω απελπιστει.Δεν ξερω τι αλλο να κανω και ματωνει η καρδια μου που δεν μπορω να τον βοηθησω.
Ο χρήστης marouliw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-13, 00:19   #2
stella261011

stella261011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

περασαμε μια ιωση που μας αφησε κ εμας βηχα,κ εμεις καναμε εμετο μια φορα,αυτο που καταλαβα ειναι οτι εχει καποιο επιμονο φλεματακι στο λαιμο το οποιο πρεπει ν αντιμετωπιζουμε με φυσιολογικο ορο,ετσι καλυτερευσε η κατασταση.επισης βαλαμε κατι σταγονες αντισηπτικες που ειναι για τη στοματοφαρυγγικη κοιλοτητα.
Ο χρήστης stella261011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-13, 16:17   #3
μητσουκο

Περιοχή: Νέα Σμυρνη
μητσουκο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marouliw Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια καλησπερα.Ο γιοκας μου 3,5 ετων εδω και 3 εβδομαδες εχει εναν βηχα που δεν λεει να φυγει με τιποτα μεχρι και εμετο του προκαλει.Εδω και 3 βδομαδες δεν μπορει να ηρεμησει.Εχω μιλησει αρκετες φορες με τον γιατρο μας και μου λεει πως αφου δεν εχει πυρετο και η διαθεση του ειναι πολυ καλη να μην ανυσηχω.Ομως γινεται αυτο;Καθε βραδυ ειδικα ειναι μαρτυριο.Το πρωι βηχει για καμια ωριτσα και στην διαρκεια της ημερας 2-3 φορες.Ο βηχας ασταματητος και ο εμετος να τον συνοδευει.Του εχω δωσει και αταραξ,και αερολιν και σινεκοντ,ομως τιποτα καμια διαφορα.Να σημειωσω οτι εχει ξεκινησει και πρωτη χρονια παιδικο,ομως κανενα παιδακι στο σχολειο δεν ειναι αρρωστο.Σας παρακαλω αν εχει καποια αντιμετωπησει κατι παρομοιο ας μου πει πως το ξεπερασατε,γιατι εχω απελπιστει.Δεν ξερω τι αλλο να κανω και ματωνει η καρδια μου που δεν μπορω να τον βοηθησω.
Ετσι ακριβώς είμαστε κι εμείς...
Ο χρήστης μητσουκο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-13, 16:30   #4
marouliw

marouliw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μητσουκο Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ακριβώς είμαστε κι εμείς...

Πηγαμε στον γιατρο τελικα δεν πηγαινε αλλο,γιατι χτες ειδικα ηταν σχεδον ολη νυχτα με βηχα.ακροαστικα τιποτα,τα πνευμονια του μια χαρα.
Διαγνωση;Υπαρχει μια ιωση που εχει ερθει απο εξω και ειναι σε εξαρση που εχει τα ιδια συμπτωματα με τον κοκκιτη,ομως ουτε το λενε,ουτε εχουν πιστοποιησει αν ειναι κοκκιτης ή οχι.Και μας εδωσε αντιβιωση μαζι με αερολιν για 10 ημερες.
Παλιά 02-10-13, 18:15   #5
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια για τον βήχα γενικά δείτε και αλλεργιολόγο..ειδικά ο βραδινός βήχας είναι ύποπτος και για άσθμα αλλεργικό ή μη. περαστικά
Ο χρήστης babycobra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-13, 19:56   #6
marouliw

marouliw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μας περασε απο το μυαλο και αυτο κι ετσι σε συναινοηση παντα με το γιατρο του δωσαμε αταραξ αλλα δεν μας εκανε τιποτα απολυτως.Ελπιζω μεχρι την παρασκευη να ηρεμησουμε οπως μου ειπε ο γιατρος...
Παλιά 02-10-13, 20:42   #7
μητσουκο

Περιοχή: Νέα Σμυρνη
μητσουκο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marouliw Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγαμε στον γιατρο τελικα δεν πηγαινε αλλο,γιατι χτες ειδικα ηταν σχεδον ολη νυχτα με βηχα.ακροαστικα τιποτα,τα πνευμονια του μια χαρα.
Διαγνωση;Υπαρχει μια ιωση που εχει ερθει απο εξω και ειναι σε εξαρση που εχει τα ιδια συμπτωματα με τον κοκκιτη,ομως ουτε το λενε,ουτε εχουν πιστοποιησει αν ειναι κοκκιτης ή οχι.Και μας εδωσε αντιβιωση μαζι με αερολιν για 10 ημερες.
Ωχ!κι εμείς θα πάμε αύριο στο γιατρό...περαστικά σας!
Ο χρήστης μητσουκο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές