Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-03-09, 15:54   #121
alexandra028

Το avatar του χρήστη alexandra028

Περιοχή: larisa
alexandra028 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexandra028
Προεπιλογή

KOUKLA MOU EUXARISTW GIA NTHN EUXH SOU
OSO GIA THN EKSWSWMATIKH THN VRISKW YPERBOLIKH.. GIATI DEN EINAI KAI 100% SIGOURH NOMIZW PWS KI EKEI DINETAI ENA POSOSTO THS TAKSEWS TOU 20%(AN KANW LATHOS DIORTHWSTE ME) KATA THN TAPEINHMOU GNWMH ZHTA THN APOPSI APO ALLO GIATRO...
BEBAIA AS AKOUSOUME TI THA MAS PEI KAI H KIDEROULA POU SAFESTATA EINAI PIO EMPEIRH..
ELPIZW NA VOITHISA LIGAKI
Παλιά 24-03-09, 16:29   #122
christiana08

Το avatar του χρήστη christiana08

Περιοχή: Archive keeper!!!!!
christiana08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω,κουκλιτσα μου,για την απαντηση.
Μα κι'εγω το βρηκα εξωφρενικο,ασε που απελπιστηκα τελειως...
Να δουμε τι θα πει και η Kinder...
Περιμενουμε χαρουμενα νεα,Αλεξανδρα μου,σου ευχομαι ολοψυχα ο,τι καλυτερο!!!
"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν
Ο χρήστης christiana08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-09, 18:11   #123
inka

Περιοχή: Athens ,kifissia
inka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christiana08
Αλεξανδρα,καλη επιτυχια,κοριτσι μου.

Εχω κι'εγω μια ερωτηση για την γιατρο μας.

Kinder μου,σημερα πηρα τηλεφωνο τον γυναικολογο μου.Του ειπα οτι εχω εδω και μηνες ανωμαλια στον κυκλο μου (μετα την αφαιρεση του σπιραλ πριν 6 μηνες) και ετσι μου ειναι αδυνατο να υπολογισω αυτες τις ευλογημενες γονιμες μερες.
Μου ειπε να μπουμε σε μια διαδικασια ωριμανσης του ωαριου,δηλαδη πολυ συχνες επισκεψης στο ιατρειο του,να παρακολουθουμε ποτε εχω ωορρυξια,να αρχισουμε χαπια,κλπ,κλπ.Του ειπα οτι και ετσι να γινει,αυτο πρεπει να διαρκεσει μηνες,γιατι και να δουμε ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη για γονιμοποιηση,μπορει να μην ειναι ο αντρας μου εδω.Οχι τιποτε αλλο,75 ευρω την επισκεψη παιρνει και χαλαλι,αλλα να λειπει ο αντρας μου και αυτο να τραβαει και να τραβαει...
Και μου ειπε τοτε να παμε για εξωσωματικη!!!!!! .
Μα,ειναι δυνατον????Εγω καλα,ο αντρας μου καλα και να κανουμε εξωσωματικη?
Η ερωτηση μου....
Δεν υπαρχει αλλος τροπος?Βεβαια,για να ρυθμιστει ο κυκλος θελει αντισυλλιπτικα,οποτε παιδι γιοκ,αλλα ξερω κι'εγω,εξωσωματικη??
Και ποσο κοστιζει η εξωσωματικη?
aneksartita apo to ti tha sou apantisei i kinderoula!!!!
den exo katalavei evgales to spiral prin 6 mines kai thes amesa na kaneis paidi;iparxei logos pou viazese;;;
kanonika tha eprepe na deis giati yparxei ayti i anomalia na kaneis kapies eksetasei i na perimeneis ligo na sinelthei o organismos sou!!!!
eksosomatiki kai ola ta alla mporeis na ta kaneis mono an perasei 1 xronos kai den ta kataferete monoi sas!!!
kai fysika an eisai pano apo 35!!!mono tote mporo na dikaiologiso tetia viasini!!!!
kinderaki ti les!!!!

Ο χρήστης inka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-09, 18:20   #124
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρε χριστιανα μου!!! ελεος!! γεννησες το 07, γεννησες το 08, ειναι δυνατον να πας για εξωσωματικη επειδη δεν εκατσε να γεννησεις το 09???

σιγουρα μπορει να ρυθμιστει ο κυκλος σου...

ακου εξωσωματικη
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-09, 18:24   #125
KINDER

Το avatar του χρήστη KINDER

Περιοχή: Πάτρα
KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλεξανδρα,καλη επιτυχια,κοριτσι μου.

Εχω κι'εγω μια ερωτηση για την γιατρο μας.

Kinder μου,σημερα πηρα τηλεφωνο τον γυναικολογο μου.Του ειπα οτι εχω εδω και μηνες ανωμαλια στον κυκλο μου (μετα την αφαιρεση του σπιραλ πριν 6 μηνες) και ετσι μου ειναι αδυνατο να υπολογισω αυτες τις ευλογημενες γονιμες μερες.
Μου ειπε να μπουμε σε μια διαδικασια ωριμανσης του ωαριου,δηλαδη πολυ συχνες επισκεψης στο ιατρειο του,να παρακολουθουμε ποτε εχω ωορρυξια,να αρχισουμε χαπια,κλπ,κλπ.Του ειπα οτι και ετσι να γινει,αυτο πρεπει να διαρκεσει μηνες,γιατι και να δουμε ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη για γονιμοποιηση,μπορει να μην ειναι ο αντρας μου εδω.Οχι τιποτε αλλο,75 ευρω την επισκεψη παιρνει και χαλαλι,αλλα να λειπει ο αντρας μου και αυτο να τραβαει και να τραβαει...
Και μου ειπε τοτε να παμε για εξωσωματικη!!!!!! .
Μα,ειναι δυνατον????Εγω καλα,ο αντρας μου καλα και να κανουμε εξωσωματικη?
Η ερωτηση μου....
Δεν υπαρχει αλλος τροπος?Βεβαια,για να ρυθμιστει ο κυκλος θελει αντισυλλιπτικα,οποτε παιδι γιοκ,αλλα ξερω κι'εγω,εξωσωματικη??
Και ποσο κοστιζει η εξωσωματικη?
Γεια σου γλυκεια μου Χριστιαννα!
Θα μπω κατ'ευθειαν στο θεμα...
Ε, οχι και εξωσωματικη!!!
Σε νεο και υγιες ζευγαρι, με δυο παιδια, τεκμηριωμενη γονιμοτητα, χωρις ιδιαιτερη αφορμη...
Μηπως δεν καταλαβε καλα?
Και στο κατω κατω και η καισαρικη δε παρακαμπτει εντελως το προβλημα, που ειναι η συχνη απουσια του αντρα σου, γιατι κι εκει χρειαζεται να ειναι παρον μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη (..για να δωσει το πολυτιμο υλικο του..).
Το σκεπτικο σου σε σχεση με τους υπερηχους εχει μια λογικη.
Ομως, οσο κι αν εχει απορρυθμιστει ο κυκλος σου, η παρακολουθηση του ωοθυλακιου εστω και για ενα μηνα, θα σε βοηθησει ισως να συνδυασεις την ωορρηξια με συγκεκριμενα συμπτωματα πχ εκκρισεις, πονακια, πρηξιμο, κλπ., ωστε να μπορεις πλεον μονη σου να εκτιμησεις ποιες ειναι οι γονιμες μερες (εγω ετσι κανω).
Και που ξερεις, μπορει να τυχει το συγκεκριμενο μηνα παρακολουθησης να ειναι διαθεσιμος ο αντρουλης σου τις επιμαχες μερες...
Αλλη λυση ειναι να δοκιμασεις να στρωσεις τον κυκλο σου λαμβανοντας αντισυλληπτικα -συνηθως ειναι αποτελεσματικο.
Υπαρχει παντα και το ενδεχομενο σιγα σιγα ο κυκλος να ρυθμιστει απο μονος του.
Εννοειται πως οσο περισσοτερο σεξ κανετε, τοσο αυξανεται η πιθανοτητα να τα καταφερετε συντομα.
Παντως, γενικοτερα, οι γιατροι που με την πρωτη αφορμη συνιστουν εξωσωματικη με βαζουν σε υποψιες....
Το κοστος της εξωσωματικης, απ'οτι εχω ακουσει, κυμαινεται γυρω στα 2.500-3.000 ευρω ανα προσπαθεια (τιμες Αθηνας για Ιδιωτικο κεντρο) - δε γνωριζω να σου πω για την Πατρα.
Λογικα, αν καποιος επιλεξει δημοσιο Νοσοκομειο, η ολη διαδικασια θα του ερθει πιο οικονομικα.
Η επιστροφη χρηματων απο τα ταμεια ειναι στοιχειωδης.
Καθε κυκλος εξωσωματικης εχει πιθανοτητα επιτυχιας (συλληψη ΚΑΙ ομαλη εξελιξη της κυησης) γυρω στο 30-33%.
Μπουμπουκα μου, εσυ αποφασιζεις!
Νομιζω πως υπαρχουν χρονικα και ηλικιακα περιθωρια, ωστε να συνεχισετε τις προσπαθειες δια της φυσικης οδου -εχετε, εξαλλου ηδη δυο παιδακια.
Πολλα φιλια!

Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.
Ο χρήστης KINDER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-09, 18:37   #126
christiana08

Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω,κουκλιτσα μου,που μου απαντησες,να'σαι καλα.
Μωρε,αυτος καταλαβε,αλλα ξερω κι'εγω,μαλλον τα λεφτα σκεφτηκε.
Θα παω καταρχην σε αλλο γιατρο,θα συζητησω τις δυο λυσεις που μου προτεινεις.
Εγω η πιο ακραια λυση που σκεφτηκα να σου πω την αληθεια ειναι η σπερματεγχυση,με την λογικη οτι γινεται να διατηρηθει το σπερμα σε τραπεζα,μεχρι να ερθει η μερα της ωορρυξιας,πραγμα που δεν ξερω εαν γινεται.
Αλλα οχι και'ετσι,ακου εηωσωματικη.
Παντως,συχνοτερες επαφες αδυνατο να υπαρξουν.Τελευταια και μοναδικη επαφη για τον μηνα Μαρτιο στις 7 του μηνος.
Καλα περναμε..........

Χιλια ευχαριστω,γλυκεια μου!!!!!!!!
"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν
Παλιά 24-03-09, 18:46   #127
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Εγω η πιο ακραια λυση που σκεφτηκα να σου πω την αληθεια ειναι η σπερματεγχυση,με την λογικη οτι γινεται να διατηρηθει το σπερμα σε τραπεζα,μεχρι να ερθει η μερα της ωορρυξιας,πραγμα που δεν ξερω εαν γινεται.
Χριστιαννα μου, δεν ανεφερα καν τη σπερματεγχυση γιατι θεωρησα πως θα ειναι δυσκολο να προγραμματιστει λογω της συχνης απουσιας του αντρα σου.
Σε σχεση με τη διατηρηση του σπερματος σε τραπεζα μεχρι την καταλληλη στιγμη, ωστε να γινει σπερματεγχυση, ομολογω πως δεν εχω ακουσει ή διαβασει κατι αναλογο -μπορεις ομως να ρωτησεις τον γιατρο σου.
Σε φιλω και παλι!

Παλιά 24-03-09, 18:58   #128
christiana08

Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω,κουκλιτσα μου,πολυ,πολυ!!!!

Αλβερτος Αινσταιν
Παλιά 24-03-09, 20:16   #129
magdalia

Το avatar του χρήστη magdalia

magdalia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην magdalia
Προεπιλογή

KINDER ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΤΙΚΗ!!!
Σημερα πηγα σε αιματολογο και επειδη ηταν παρατεταμενη λεει η APTT μου εδωσε ηπαρινη clexan 0,2 μου εκανε κατι εξετασεις αιματος και μου ειπε να παω για επανελεγχο σε μια βδομαδα.
Τωρα οτι και αν τη ρωτησα ακρη δεν εβγαλα και ουτε καταλαβα.Ο ελεγχος θρομβοφιλιας που εχω κανει θα βγει σε μια βδομαδα επισης.
Τελος παντων -οχι οτι δεν ανησυχω -αλλα οτι θελει ο Θεος ας γινει!!
Κοριτσακι μου και παλι ευχαριστωωωωωωωωωωωωω που εισαι τοσο καλη μ εμενα και με ολους!!!

Ο χρήστης magdalia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-09, 20:18   #130
alexandra028

Το avatar του χρήστη alexandra028

Περιοχή: larisa
alexandra028 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexandra028
Προεπιλογή

KORITSIA MOLIS PHRA TA APOTELESMATA THS XORIAKHS KAI......................................................................................................
KAI......................................................................................................
0,1 TELEIO E????
DEN PEIRAZEI NEXT TIME LUCKY TIME
PANTWS STA PATWMATA DEN EPESA....AKOMA
Παλιά 24-03-09, 21:16   #131
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...και λεμε το...κλισε(αλλα αληθινο)....Δεν πειραζει κοριτσακι...παμε γερα τον επομενο μηνα.....

Κιντερουλα μου δεν σε προλαβα πριν....φιλακιααααα :P .... :*
Παλιά 24-03-09, 22:29   #132
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο magdalia
KINDER ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΤΙΚΗ!!!
Σημερα πηγα σε αιματολογο και επειδη ηταν παρατεταμενη λεει η APTT μου εδωσε ηπαρινη clexan 0,2 μου εκανε κατι εξετασεις αιματος και μου ειπε να παω για επανελεγχο σε μια βδομαδα.
Τωρα οτι και αν τη ρωτησα ακρη δεν εβγαλα και ουτε καταλαβα.Ο ελεγχος θρομβοφιλιας που εχω κανει θα βγει σε μια βδομαδα επισης.
Τελος παντων -οχι οτι δεν ανησυχω -αλλα οτι θελει ο Θεος ας γινει!!
Κοριτσακι μου και παλι ευχαριστωωωωωωωωωωωωω που εισαι τοσο καλη μ εμενα και με ολους!!!
magdalia μου, αν θελεις, μπορουμε να συζητησουμε περι θρομβοφιλιας ,εχοντας και τ'αποτελεσματα των εξετασεων σου.
Ελπιζω βεβαια να μη χρειαστει καμια συζητηση -να ειναι ολα φυσιολογικα!
Απλως, επ'ευκαιρια, να διευκρινησω πως η θρομβοπενια (μειωση αιμοπεταλιων) και η θρομβοφιλια (αυξηση πηκτικων/μειωση αντιπηκτικων παραγοντων) ειναι δυο εντελως διαφορετικες καταστασεις -παρ'ολο που και οι δυο αφορουν το συστημα πηξης του αιματος- και δε θα πρεπει να συγχεονται.
Παντως, γενικα στην εγκυμοσυνη η πηκτικοτητα του αιματος αυξανεται (η φυση προνοει ωστε να μην υπαρξει ανεξελεγκτη αιμορραγια μετα την αποβολη του πλακουντα) και η παραταση του ΑΡΤΤ (χρονος μερικης θρομβοπλαστινης=χρονος πηξης) μπορει να εκφραζει απλως αυτο το φαινομενο, χωρις να εχει καποια περαιτερω σημασια.
Την clexane στην εκανε προληπτικα, πραγμα που δειχνει πως ο γιατρος σου δινει σημασια στις λεπτομερειες.
Υπομονη μια βδομαδουλα, για να αξιολογηθει το συνολο των εξετασεων.
Σε φιλω μικρη μου!

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-03-09, 22:42   #133
maryp

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τι είναι το PTH???? εξέταση αίματος, τί όμως??
(διανυκτερεύετε ιατρέ μου??)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Ο χρήστης maryp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-09, 22:53   #134
MAXH

Το avatar του χρήστη MAXH

MAXH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα και απο εμένα.
Kinder συγχαρητηρια για την καλη δουλειά που κάνεις.
Θέλω την βοήθεια σου.
Πριν απο 2 ώρες γύρισα απο την ενδοκρινολόγο μου και ακομα κλαιω. Και ο λόγος είναι ο εξής:
Πέρσι τον Απρίλιο μου διαγνώστηκε νόσο Graves απο έλεγχο που μου ειχε ζητησει ο γυναικολογος μου (λογω αστατου κύκλου). Αμέσως απευθυνθηκα σε ενδοκρινολόγο και αρχίσαμε αγωγή με unimazol, μετα απο 3 δύσκολους μήνες κατάφερα να το ρυθμίσω και απο τον Αύγουστο είμαι ευθυροειδική και οι τιμές σε όλες τις εξετάσεις πάρα πολύ καλές. Συνεχίζω την αγωγή με 1 unimazol 10 mg κάθε πρωί. Πήγα για να μου γράψει εξετασεις πάλι για έλεγχο και αρχίσαμε πάλι συζήτηση για το οτι επιθυμω να μείνω εγκυος. Σήμερα και σε έντονο ύφος μου ειπε πως πρεπει να περάσουν 2 χρόνια ως ευθυροειδική να σταματήσω την αγωγή και αναλογα αν θα παρουσιαστεί ή όχι ξανα η νοσος μετα να το συζητησουμε. Σε διαφορετική περίπτωση το εμβρυο και εγω θα εχω πρόβλημα, αποβολή, βρογχοκήλη στο έμβρυο, δεν θα αναπτυχθεί σωστα, μέχρι και θυροειδικό σοκ στον τοκετο μου ειπε που καταλήγει σε θάνατο. Ενω για ολα αυτα εχω μιλησει απο τον Δεκεμβριο με τον γυναικολογ μου και εχει διαφορετικη γνώμη. Απο την στιγμη που το εχουμε ρυθμισει δεν υπαρχει πρόβλημα καθως δεν μπρουμε να ειμαστε σιγουροι για το πως θα μεταβληθοι ο θυροειδης σε μια εγκυμοσυνη. Αλλα αφου το ξερουμε μπορουμε να το ρυθμισουμε. Τι να κανω? Έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα και ο γυναικολός μου το παίρνει στα "χαλαρά" ή με έχει πανικοβάλει η ενδοκρινολός?
Εχω κλεισει ραντεβού και σε άλλο ενδοκρινολογο απο Δευτέρα γιατι μια ξαδερφη μου με το ιδιο πρόβλημα με εμενα και χωρις καν να το εχει ρυθμισει γέννησε ένα υγιεστατο μωρό.
Βοήθεια............

Παλιά 24-03-09, 23:12   #135
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maryp
τι είναι το PTH???? εξέταση αίματος, τί όμως??
(διανυκτερεύετε ιατρέ μου??)
maryp, προκειται για την παραθορμονη.
Παραγεται απο τους (4) παραθυρεοειδεις αδενες (οι οποιοι ανατομικα βρισκονται επι του θυρεοειδους) και υπεισερχεται στο μεταβολισμο του ασβεστιου και των οστων.
Κατα την επεμβαση θυρεοειδεκτομης, χρειαζεται μεγαλη προσοχη, ωστε να μη γινει κατα λαθος αφαιρεση και τμηματος παραθυρεοειδους (εκτος φυσικα αν κατι τετοιο ειναι επιθυμητο).
Φιλια!

Παλιά 24-03-09, 23:16   #136
maryp

maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

KINDER Ευχαριστώ (τον έναν παραθυρεοειδή τον αφαίρεσαν)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Παλιά 24-03-09, 23:25   #137
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alexandra028
KORITSIA MOLIS PHRA TA APOTELESMATA THS XORIAKHS KAI......................................................................................................
KAI......................................................................................................
0,1 TELEIO E????
DEN PEIRAZEI NEXT TIME LUCKY TIME
PANTWS STA PATWMATA DEN EPESA....AKOMA
Ωραια τα λες!
Καλη επιτυχια τον επομενο μηνα!

Παλιά 25-03-09, 00:00   #138
maria70

Το avatar του χρήστη maria70

Περιοχή: Ισπανια
maria70 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατρε μου να μπω?????
ε ολες ρωτησαν..εγω να μην ρωτησω?????
εκτος απο γεραματα εχω και εκτακτες συστολες εδω και 4 μηνες.Παρουσιαστηκαν ξαφνικα 2 μηνες αφοτου ηρθαμε Ισπανια.Στην αρχη αγχωθηκα πολυ που το εμαθα αλλα μετα χαλαρωσα και το απολαυσα ε οχι ακριβως αλλα το συνηθησα...εκανα υπερηχο καρδιας-ολα φυσιολογικα,εκανα τεστ κοπωσεως-ολα φυσιολογικα,εβαλα χολντερ-δεν ξερω ακομα θα μου πει ο γιατρος τον αλλο μηνα.
Και ερωτω.Εγω πρωτη φορα εδω ακουσα για τις εκτακτες συστολες.Ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι ειμαι εγω και καμποσα εκατομμυρια ανθρωποι ακομα.
ειναι αγχος?ειναι στρες?ειναι η μαυρη μοιρα μου?
μη βαρατε οι υπολοιπες...γιατρο βρηκα,να μην πω τον πονο μου????
Ο χρήστης maria70 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-09, 06:40   #139
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MAXH
καλησπέρα και απο εμένα.
Kinder συγχαρητηρια για την καλη δουλειά που κάνεις.
Θέλω την βοήθεια σου.
Πριν απο 2 ώρες γύρισα απο την ενδοκρινολόγο μου και ακομα κλαιω. Και ο λόγος είναι ο εξής:
Πέρσι τον Απρίλιο μου διαγνώστηκε νόσο Graves απο έλεγχο που μου ειχε ζητησει ο γυναικολογος μου (λογω αστατου κύκλου). Αμέσως απευθυνθηκα σε ενδοκρινολόγο και αρχίσαμε αγωγή με unimazol, μετα απο 3 δύσκολους μήνες κατάφερα να το ρυθμίσω και απο τον Αύγουστο είμαι ευθυροειδική και οι τιμές σε όλες τις εξετάσεις πάρα πολύ καλές. Συνεχίζω την αγωγή με 1 unimazol 10 mg κάθε πρωί. Πήγα για να μου γράψει εξετασεις πάλι για έλεγχο και αρχίσαμε πάλι συζήτηση για το οτι επιθυμω να μείνω εγκυος. Σήμερα και σε έντονο ύφος μου ειπε πως πρεπει να περάσουν 2 χρόνια ως ευθυροειδική να σταματήσω την αγωγή και αναλογα αν θα παρουσιαστεί ή όχι ξανα η νοσος μετα να το συζητησουμε. Σε διαφορετική περίπτωση το εμβρυο και εγω θα εχω πρόβλημα, αποβολή, βρογχοκήλη στο έμβρυο, δεν θα αναπτυχθεί σωστα, μέχρι και θυροειδικό σοκ στον τοκετο μου ειπε που καταλήγει σε θάνατο. Ενω για ολα αυτα εχω μιλησει απο τον Δεκεμβριο με τον γυναικολογ μου και εχει διαφορετικη γνώμη. Απο την στιγμη που το εχουμε ρυθμισει δεν υπαρχει πρόβλημα καθως δεν μπρουμε να ειμαστε σιγουροι για το πως θα μεταβληθοι ο θυροειδης σε μια εγκυμοσυνη. Αλλα αφου το ξερουμε μπορουμε να το ρυθμισουμε. Τι να κανω? Έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα και ο γυναικολός μου το παίρνει στα "χαλαρά" ή με έχει πανικοβάλει η ενδοκρινολός?
Εχω κλεισει ραντεβού και σε άλλο ενδοκρινολογο απο Δευτέρα γιατι μια ξαδερφη μου με το ιδιο πρόβλημα με εμενα και χωρις καν να το εχει ρυθμισει γέννησε ένα υγιεστατο μωρό.
Βοήθεια............

Γεια σου Μαχη μου!

Πριν σου απαντησω, θα ηθελα ν'αναφερω καποια γενικοτερα στοιχεια για τη νοσο αυτη.

H νοσος του Graves αποτελει τη συχνοτερη αιτια υπερθυρεοειδισμου.
Προκειται για νοσο αυτοανοσης αιτιολογιας, δηλ. προκαλειται απο αντισωματα τα οποια στρεφονται κατα του υποδοχεα της TSH (θυρεοειδοτροπου ορμονης) και τον διεγειρουν.
Τα αντισωματα αυτα ονομαζονται TRab (Thyrotropin Receptor Antibodies, παλαιοτερα γνωστα ως TSI). Τα TRab ειναι ενας μεικτος πληθυσμος που περιλαμβανει διεγερτικα και κατασταλτικα αντισωματα -γι'αυτό, η νοσος μερικες φορες μεταπιπτει σε θυρεοειδιτιδα Hashimoto με υποθυρεοειδισμο.
Τα επιπεδα της ελευθερης Τ4 και Τ3 ειναι αυξημενα, ενω τα επιπεδα της θυρεοτροπου ορμονης είναι κατεσταλμενα.
Ο προσδιορισμος των TRAb στον ορο βοηθαει στη διαγνωση του τυπου του υπερθυρεοειδισμου.

Η νοσος απο μονη της παρουσιαζει εξαρσεις και υφεσεις, ακομη και αν χορηγηθει αγωγη.

Η συντηρητικη αγωγη με φαρμακα γινεται κατ'αρχάς για ενα διαστημα 1,5 ετους, με προσαρμογη της δοσολογιας ωστε ο ασθενης να ειναι ευθυρεοειδικος.
Τοτε γινεται δοκιμαστικη διακοπη της αγωγης, ομως, σε ενα μεγαλο ποσοστο (50-70%), η νοσος υποτροπιαζει και τοτε απαιτειται ριζικη αντιμετωπιση (πχ θυρεοειδεκτομη, ραδιενεργο ιωδιο).
Σε μικρο ποσοστο η νοσος μεταπιπτει σε υποθυρεοειδισμο και ταναπαλιν.

Λοιπον, αφιερωσα δυο ολοκληρες ωρες ξεσκονιζοντας το νετ και τα βιβλια μου...
Πουθενα δεν ειδα τετοια οδηγια για αναμονη 2 ετων πριν την επιδιωξη εγκυμοσυνης, οδηγια που, ετσι κι αλλιως, δεν εχει καμια επιστημονικη βαση!
Απο τη σχολη κιολας θυμαμαι (κανοντας γυναικολογια στο Αλεξανδρας) να μας λεει ο καθηγητης πως η νοσος του graves θελει απλως περισσοτερη προσοχη και στενη παρακολουθηση (απο γυναικολογο αλλα και ενδοκρινολογο), ωστε να μην υπαρξουν επιπλοκες.

Θα σου παραθεσω τα πιο συγχρονα βιβλιογραφικα δεδομενα σε σχεση με τη νοσο του graves στην κυηση.

Στην αρχη της εγκυμοσυνης (εως τη 10η-15η εβδομαδα) ειναι πιθανο να παρουσιαστει μικρη υποτροπη της νοσου, ακολουθως ομως (ειδικα στο τριτο τριμηνο) παρατηρειται σαφης βελτιωση, σε βαθμο να χρειαζεται μικροτερη δοση φαρμακου.
Τους πρωτους τρεις μηνες μετα τον τοκετο, τυπικα υπαρχει καποιος βαθμος επιδεινωσης της νοσου, με αποτελεσμα να χρειαζεται συχνη παρακολουθηση ή/και τροποποιηση της αγωγης.

Σε ανεξελεγκτη νοσο (δηλ. χωρις καμια θεραπεια) υπαρχει αυξημενος κινδυνος αποβολης, προεκλαμψιας και προωρου τοκετου. Επισης, το μωρο κινδυνευει να παρουσιασει επιπλοκες οπως μεγαλη ταχυκαρδια, καθυστερηση αναπτυξης, συγγενεις ανωμαλιες κλπ.
Τονιζω και παλι πως αυτα σχετιζονται με ανεξελεγκτη νοσο χωρις καμια θεραπεια.

Ο θυρεοειδης αδενας του εμβρυου αρχιζει να λειτουργει τη 12η περιπου εβδομαδα.
Τοσο τα TRab, οσο και τα αντιθυρεοειδικα φαρμακα διερχονται δια μεσω του πλακουντα κι επιδρουν στον αδενα του εμβρυου, προκαλωντας αντιστοιχα διεγερση ή καταστολη, και το τελικο αποτελεσμα εξαρταται απο την ισορροπια που θα διαμορφωθει.

-Αν τα αντισωματα της μητερας αυξηθουν σε υπερμετρο βαθμο (και παλι σε ανεξελεγκτη, χωρις φαρμακα, νοσο), τοτε υπαρχει πιθανοτητα αναπτυξης εμβρυικου ή νεογνικου υπερθυρεοειδισμου, που μπορει να συνοδευεται απο παρουσια βρογχοκηλης (διογκωση του αδενα). Σ'αυτη την περιπτωση χρησιμη ειναι η υπερηχογραφικη μελετη του θυρεοειδους του εμβρυου, ειδικα μετα την 32η εβδομαδα.
Η κατασταση αντιμετωπιζεται με τη χορηγηση αντιθυρεοειδικου φαρμακου
στη μητερα, οποτε, μεσω του πλακουντα, το φαρμακο φτανει στο εμβρυο.
Ομοιως, αντιθυρεοειδικη αγωγη μπορει να δωθει και στο πασχον νεογνο, μεχρι να απομακρυνθουν τα αντισωματα απο την κυκλοφορια του αιματος του.
Βεβαια, οπως ειναι ευνοητο, η κατασταση προλαμβανεται με την εξ'αρχης χορηγηση αγωγης στη μητερα και τη συχνη μετρηση των TRab στο αιμα.

-Σε περιπτωση υπερδοσολογιας αντιθυρεοειδικων φαρμακων, ενδεχεται το εμβρυο/νεογνο να αναπτυξει υποθυρεοειδισμο (+/- βρογχοκηλη), ο οποιος θα διαρκεσει μεχρι να απομακρυνθουν τα φαρμακα απο τον οργανισμο του. Και παλι ο υπερηχος μεταξυ 28-32 ης εβδομαδας θα αναδειξει τυχον τετοια βλαβη.

Τα φαρμακα εκλογης για την αντιμετωπιση της νοσου graves στην κυηση ειναι η μεθιμαζολη (unimazole) και κυριως η προπυλθειουρακιλη (Prothuril).
Τα φαρμακα αυτα θεωρουνται ασφαλη για το εμβρυο, αν και προτιμαται η προπυλθειουρακιλη, γιατι η μεθιμαζολη ενδεχεται να σχετιζεται με καποια μεμονωμενα περιστατικα τερατογενεσης.

Ιδανικα, η δοση του φαρμακου πρεπει να ειναι η ελαχιστη δυνατη , ωστε το ελευθερο κλασμα της Τ4 να διατηρειται στα ανωτερα φυσιολογικα επιπεδα (ή λιγο ψηλοτερα), ή η ολικη Τ4 να ισουται με 1,5 επι τη φυσιολογικη τιμη.
Τα μεγεθη αυτα θα πρεπει να μετρουνται καθε 2-4 εβδομαδες.
Επισης, οπως προανεφερθη τα επιπεδα αυτοαντισωματων θα πρεπει να προσδιοριζονται συχνα, ωστε να μην υπαρχει κινδυνος αναπτυξης υπερθυρεοειδισμου στο εμβρυο.

Αν μια εγγυος γυναικα εχει ενεργο νοσο Graves, τοτε, αμεσως μετα τη γεννα, λαμβανεται αιμα απο τον ομφαλιο λωρο,για να γινει προσδιορισμος των θυρεοειδικων ορμονων, ή ακομα και αυτοαντισωματων. .

Η χρηση ραδιενεργου Ιωδιου φυσικα αντενδεικνυται κατα την κυηση, γιατι απορροφαται απο τον θυρεοειδη αδενα του εμβρυου και τον καταστρεφει.

Αν χρειαστει χειρουργικη αφαιρεση του αδενα, αυτη ενδεικνυται κατα το δευτερο τριμηνο της κυησης.

Αυτο που σου περιεγραψε τοσο δραματικα η γιατρος ως "Θυρεοειδικο σοκ", ειναι μια πολυ σπανια (1%) επιπλοκη, γνωστη ως "θυρεοτοξικη κριση/κωμα" (Thyroid storm), που καθε ανθρωπος με υπερθυρεοειδισμο θεωρητικα κινδυνευει να παθει, κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες.
Στην εγκυμοσυνη μπορει να πυροδοτηθει απο καταστασεις οπως η προεκλαμψια, ο προδρομος πλακουντας, ο τοκετος, κλπ.
Οντως, ειναι μια αρκετα επικινδυνη εως και απειλητικη για τη ζωη κατασταση -αντιμετωπισιμη ωστοσο.
Εκδηλωνεται με σοβαρα συμπτωματα υπερθυρεοειδισμου, υπερπυρεξια (ως και 41) και αλλαγες στη διανοητικη κατασταση.
Αντιμετωπιζεται με αντιθυρεοειδικα φαρμακα, στεροειδη κλπ.

Ουφ....
Νομιζω πως τα ειπαμε ολα!

Δε μπορω λοιπον να καταλαβω γιατι αρκετοι συναδελφοι αρεσκονται στο να τρομοκρατουν τον κοσμο...

Οπως θα καταλαβες κι εσυ απο τα παραπανω εντελως συγχρονα δεδομενα, αν η δοση του φαρμακου σου ειναι σωστα ρυθμισμενη και κανεις τους ελεγχους που απαιτουνται, τοτε δεν υπαρχει κανενας κινδυνος τοσο για σενα, οσο και για το μωρακι σου.
Οι επιπλοκες που ανεφερε η γιατρος σου, κατ'αρχην ειναι σπανιες, και ,κυριως, αφορουν ανεξελεγκτη νοσο, χωρις καμια φαρμακευτικη αγωγη.

Αυτο περι διετιας φαινεται ασχετο και επιστημονικα αστηρικτο -προφανως αναφερεται στη δοκιμαστικη διακοπη του φαρμακου μετα απο 1 1/2-2 χρονια αγωγης, μηπως και η νοσος εξαλειφθει.
Απ'οτι φαινεται, δηλαδη, η ενδοκρινολογος σου δε συζηταει για εγκυμοσυνη οσο υπαρχει ενεργος νοσος.
Αυτο, ομως, ειναι μια ουτοπια, μια και η νοσος αυτη υποτροπιαζει πολυ συχνα μετα τη διακοπη της αγωγης (50-70% υποτροπη), και, επισης αναλογη οδηγια δεν αναφερεται σε κανενα επιστημονικο συγγραμμα...
Το μονο αποτελεσμα που μπορει να εχει μια τετοια συσταση, ειναι το χασιμο χρονου...
Προφανως, αν μετα απο τη δοκιμαστικη διακοπη της αγωγης, υποτροπιασεις (που ειναι το πιθανοτερο), θα σε κατευθυνει προς ριζικη αντιμετωπιση του προβληματος, με ραδιενεργο ιωδιο ή θυρεοειδεκτομη, και μετα θα θεωρησει πως εισαι ετοιμη για εγκυμοσυνη...
Ζησε Μαη μου δηλαδη...

Θελω να με πιστεψεις πως εψαξα πολυ και διασταυρωσα πολλα σοβαρα αρθρα για να σου γραψω τα παραπανω -και αυτο το εκανα γιατι με εκνευρισαν αυτα που σου ειπε η γιατρος και η στενοχωρια που σου προκαλεσε!

Εχω εργαστει στο τμημα aids ενος νοσοκομειου για 1 1/2 χρονο και στο διαστημα αυτο ειδα εγκυμοσυνες να εξελισσονται εντελως φυσιολογικα και μωρακια υγιεστατα -απο γονεις με AIDS!
Ο υπερθυρεοειδισμος ειναι μια πολυ συχνη παθηση, αλιμονο αν ηταν τοσο δραματικες οι συνεπειες στην κυηση!
Αντε, χαλαλι το ξενυχτι, αν προκειται να νιωσεις λιγο καλυτερα...

Παρε και μια δευτερη γνωμη απο ενδοκρινολογο και συζητα παλι με τον γυναικολογο σου.
Πολλα φιλια, μη μου στενοχωριεσαι βρε.....

Παλιά 25-03-09, 07:12   #140
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαρακι, να παρω εναν υπνακο και σου'ρχομαι.....

Παλιά 25-03-09, 09:24   #141
MAXH

Το avatar του χρήστη MAXH

MAXH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kinder μου καλημέρα. Σε ευχαριστώ παρα πολυ που ξενυχτησες για να μου απαντήσεις. Μόλις διάβασα την απαντηση σου άρχισα να κλαίω (ξανα) αλλα απο συγκίνηση τώρα.
Δεν με εχεις εξετάσει ποτε δεν με εχεις δει και ομως με ηρεμησες. Έχω κάνει προγεννητικό έλεγχο, λεπτομερέστατο, και οι εξετάσεις είναι όλες πάρα πολύ καλές, προσπαθω εδω και λίγο καιρό να μείνω έγκυος και να μου προσθέτει τόσο άγχος.
Ναι με εχει πανικοβαλει, πάρα πολύ αλλα σήμερα που είμαι ποιο ψύχραιμη σκέφτηκα πως δεν ειναι δυνατόν 5 γιατροι (στους οποιους συμπεριλαμβάνω και εσενα) να μου λενε ακριβως οτι εχεις γραψει ποιο πανω και ένας να με τρομοκρατει. Απο σήμερα ειμαι στην αναζήτηση ενδοκρινολογου. Οπότε όποια κοπέλα μπορει να μου δώσει πληροφορίες για κάποιον καλο ενδροκρινολογο για Δυτική Μακεδονία & Θεσσαλονικη θα με βοηθούσε πάρα πολύ.
Και πάλι σε ευχαριστώ.
Χαίρομαι που υπάρχουν και γιατροί σαν εσένα και δεν χάνω τις ελπίδες μου.
Παλιά 25-03-09, 11:00   #142
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαχουλα μου κ εγω συγκινηθηκα.....6.30 το πρωι να γραφει τοσα για ανθρωπους που δεν γνωριζει καποιος ειναι....αξιεπαινο...αξιοθαυμαστο...αξιολατρευτο...και ολα τα αξια που υπαρχουν....

Κιντερακι μου ...μπραβο.
Παλιά 25-03-09, 12:32   #143
valia81

Περιοχή: Athens
valia81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

KINDER μου καλημέρα!
Πραγματικά είναι πολύ καλό το τόπικ που σου ανοίξαν! Βοηθάς πολλά κορίτσια που έχουν το οποιοδήποτε πρόβλημα!
Θα σου πω και εγώ την δική μου ιστορία... (Ελπίζω να μην σε πρήξω πολύ...)
Μετά από ένα χρόνο προσπάθειας με τον άντρα μου για παιδάκι, το Σεπτέμβρη που μας πέρασε αποφασίσαμε να το κοιτάξουμε εκτενεστερα...
Εκανα κάποιες ορμονικές εξετάσεις, οι οποίες ήταν εντάξει και σαλπιγγογραφία, όπου και μάθαμε ότι και οι 2 σάλπιγγες είναι κλειστές...
Επαθα σοκ, μου ήρθε ο ουρανός στο κεφάλι.
Ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να τις αφαιρέσω και έτσι προχωρήσαμε σε εξωσωματική, η οποία δεν πέτυχε... Επαθα και υπερδιέγερση των ωοθηκών και έτσι μου εμφύτευσε μόνο 2 έμβρυα. (13 είχαν πάρει, 9 γονιμοποιήθηκαν και 6 καταψύξαμε) γιατί φοβήθηκε... Να σημειώσω ότι είμαι 28 χρονών και πολύ αδύνατη (από πάντα... χωρίς να έχω πρόβλημα υγείας... το έχω ψάξει) 44-45 κιλά...
Τέλος πάντων πέρνω κουράγιο και αποφασίζω να προχωρήσω στη 2η εξωσωματική. Περιμένω να κάνω τη χοριακή την Δευτέρα που μας έρχεται.
Αυτή τη φορά μου εμφύτευσε 3 έμβρυα, τα καλύτερα από τα 6 που είχαν μείνει. Τώρα δεν έχω άλλα πια...
Τα φάρμακα που πήρα αυτή τη φορά είναι DARONDA, CYCLACUR & UTROGESTAN. Τα δυο τελευταία τα πέρνω και τώρα. 6 UTROGESTAN & 3 CYCLACUR την ημέρα.
Από την μέρα τις εμβρυομεταφοράς μέχρι και πριν δυο μέρες ένιωθα πονάκια σαν τσιμπήματα χαμηλά δεξιά και αριστερά στην κοιλιά αλλά τώρα σταμάτησαν οι πόνοι και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα είμαι πάλι έγκυος...
Φοβάμαι πολύ...Θέλω πάρα πάρα πάρα πολύ να γίνω μανούλα...
Ααααα, έχω να αδιαθετήσω από 17/2 και συνήθως ο κύκλος μου είναι 28-32 μέρες.
Εύχομαι να μην σε ζάλισα....
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Φιλιά!
Παλιά 25-03-09, 19:52   #144
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria70
γιατρε μου να μπω?????
ε ολες ρωτησαν..εγω να μην ρωτησω?????
εκτος απο γεραματα εχω και εκτακτες συστολες εδω και 4 μηνες.Παρουσιαστηκαν ξαφνικα 2 μηνες αφοτου ηρθαμε Ισπανια.Στην αρχη αγχωθηκα πολυ που το εμαθα αλλα μετα χαλαρωσα και το απολαυσα ε οχι ακριβως αλλα το συνηθησα...εκανα υπερηχο καρδιας-ολα φυσιολογικα,εκανα τεστ κοπωσεως-ολα φυσιολογικα,εβαλα χολντερ-δεν ξερω ακομα θα μου πει ο γιατρος τον αλλο μηνα.
Και ερωτω.Εγω πρωτη φορα εδω ακουσα για τις εκτακτες συστολες.Ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι ειμαι εγω και καμποσα εκατομμυρια ανθρωποι ακομα.
ειναι αγχος?ειναι στρες?ειναι η μαυρη μοιρα μου?
μη βαρατε οι υπολοιπες...γιατρο βρηκα,να μην πω τον πονο μου????
Γεια σου Μαρακι!

Εκτακτη συστολη ειναι μια συστολη της καρδιας εκτος του φυσιολογικου ρυθμου.
Μπορει να γινει αντιληπτη -ως "φτερουγισμα", αισθημα παλμων, αναπηδηση ή "αισθημα κενου"- ή να ειναι ασυμπτωματικη, αποτελωντας απλως ενα καρδιογραφικο ευρημα σε τυχαιο ελεγχο.
Οι εκτακτες συστολες ειναι η συνηθεστερη μορφη αρρυθμιας.
Ειναι αρκετα συχνο εύρημα και σε νεαρα υγιη ατομα, αλλα η συχνοτητα τους γίνεται μεγαλυτερη οσο αυξανει η ηλικια.

Οι εκτακτες συστολες μπορει να οφειλονται σε:

-παθολογικα αιτια (στεφανιαια νοσος, παλαιο εμφραγμα, βαλβιδοπαθειες, υπερταση, βαρια αναιμια, κολπικη μαρμαρυγη, μυοκαρδιοπαθειες, υπογλυκαιμια)

-παραγοντες οπως το αγχος (πολυ συχνα), η καταχρηση τσιγαρου, καφείνης ή οινοπνευματος, ο υπερθυρεοειδισμος, η διαφραγματοκηλη, ο πυρετος και η αφυδατωση

-παροδικο φαινομενο χωρις κλινικη σημασια (οταν αποκλειστουν τα παραπανω)

Επειδη οι εκτακτες συστολες μπορει να εμφανιζονται σε ορισμενα μονο χρονικα διαστηματα της ημερας, ή και πολυ αραιοτερα, ειναι δυνατο να μην καταγραφουν σε ενα απλο ηλεκτροκαρδιογραφημα, το οποιο εχει πολυ μικρη χρονικη διαρκεια.
Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι ιδιαιτερα βοηθητικη η ληψη 24ωρης συνεχους καταγραφης του ηλεκτροκαρδιογραφηματος με συσκευη Holter.
Κατα τη διερευνηση του ευρηματος, χρησιμη ειναι η υπερηχογραφικη εξεταση της καρδιας, και η δοκιμασια κοπωσης.
Παραλληλα, απαραιτητη ειναι και μια εξεταση αιματος, η οποια θα πρεπει να περιλαμβανει και τις θυρεοειδικες ορμονες.

Μεγαλη σημασια για την προγνωση εχουν το ειδος (κοιλιακη ή κολπικη), η μορφη (πχ διδυμες) και η συχνοτητα των συστολων, οπως απεικονιζονται στο καρδιογραφημα.
Για παραδειγμα οι κοιλιακες συστολες εχουν χειροτερη προγνωση και ενδεχεται να εξελιχθουν σε σοβαροτερη αρρυθμια (οπως η κοιλιακη ταχυκαρδια), ενω οι κολπικες συστολες ειναι σχεδον παντα καλοηθεις.

Η προγνωση ειναι χειροτερη οταν υπαρχει υποκειμενη οργανικη καρδιοπαθεια, γιατι η νοσος μπορει να επιδεινωθει απο τις εκτακτες συστολες (ιδιως τις κοιλιακες).

Επισης, ως σοβαροτερες αντιμετωπιζονται οι περιπτωσεις που η εκτακτη συστολη δημιουργει συμπτωματα οπως ζαλη, συγκοπη, απωλεια αισθησεων, δυσπνοια ή θωρακικο πονο.

Εφοσον, λοιπον εσυ εχεις κανει τον απαραιτητο ελεγχο και δε βρεθηκε κατι παθολογικο, το πιθανοτερο ειναι να ευθυνεται το αγχος (ή καποιος παραγοντας της ιδιας κατηγοριας).

Σε φιλω!!

(...Παντως μπραβο βρε παιδι μου...
...Εκατο χρονων και να εχεις μονο καποιες ψωροεκτακτες... )

Παλιά 25-03-09, 21:02   #145
maria70

Το avatar του χρήστη maria70

Περιοχή: Ισπανια
maria70 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατρε μου,ευχαριστω πολυ
λεω να ζησω καμποσο ακομη..εγω και ο Μητσοτακης
την ευχη μου να εχεις
Ο χρήστης maria70 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-09, 22:14   #146
maryp

maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Ειναι αρκετα συχνο εύρημα και σε νεαρα υγιη ατομα, αλλα η συχνοτητα τους γίνεται μεγαλυτερη οσο αυξανει η ηλικια.
Δεν έχεις τίποτα δηλαδή! οκ? το κατάλαβες μάνα μου??? της ηλικίας είναι!

Παλιά 26-03-09, 02:07   #147
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valia81
KINDER μου καλημέρα!
Πραγματικά είναι πολύ καλό το τόπικ που σου ανοίξαν! Βοηθάς πολλά κορίτσια που έχουν το οποιοδήποτε πρόβλημα!
Θα σου πω και εγώ την δική μου ιστορία... (Ελπίζω να μην σε πρήξω πολύ...)
Μετά από ένα χρόνο προσπάθειας με τον άντρα μου για παιδάκι, το Σεπτέμβρη που μας πέρασε αποφασίσαμε να το κοιτάξουμε εκτενεστερα...
Εκανα κάποιες ορμονικές εξετάσεις, οι οποίες ήταν εντάξει και σαλπιγγογραφία, όπου και μάθαμε ότι και οι 2 σάλπιγγες είναι κλειστές...
Επαθα σοκ, μου ήρθε ο ουρανός στο κεφάλι.
Ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να τις αφαιρέσω και έτσι προχωρήσαμε σε εξωσωματική, η οποία δεν πέτυχε... Επαθα και υπερδιέγερση των ωοθηκών και έτσι μου εμφύτευσε μόνο 2 έμβρυα. (13 είχαν πάρει, 9 γονιμοποιήθηκαν και 6 καταψύξαμε) γιατί φοβήθηκε... Να σημειώσω ότι είμαι 28 χρονών και πολύ αδύνατη (από πάντα... χωρίς να έχω πρόβλημα υγείας... το έχω ψάξει) 44-45 κιλά...
Τέλος πάντων πέρνω κουράγιο και αποφασίζω να προχωρήσω στη 2η εξωσωματική. Περιμένω να κάνω τη χοριακή την Δευτέρα που μας έρχεται.
Αυτή τη φορά μου εμφύτευσε 3 έμβρυα, τα καλύτερα από τα 6 που είχαν μείνει. Τώρα δεν έχω άλλα πια...
Τα φάρμακα που πήρα αυτή τη φορά είναι DARONDA, CYCLACUR & UTROGESTAN. Τα δυο τελευταία τα πέρνω και τώρα. 6 UTROGESTAN & 3 CYCLACUR την ημέρα.
Από την μέρα τις εμβρυομεταφοράς μέχρι και πριν δυο μέρες ένιωθα πονάκια σαν τσιμπήματα χαμηλά δεξιά και αριστερά στην κοιλιά αλλά τώρα σταμάτησαν οι πόνοι και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα είμαι πάλι έγκυος...
Φοβάμαι πολύ...Θέλω πάρα πάρα πάρα πολύ να γίνω μανούλα...
Ααααα, έχω να αδιαθετήσω από 17/2 και συνήθως ο κύκλος μου είναι 28-32 μέρες.
Εύχομαι να μην σε ζάλισα....
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Φιλιά!
Καλησπερα γλυκεια μου Βαλια!

Η διαγνωστικη και θεραπευτικη αντιμετωπιση της περιπτωσης σου μεχρι τωρα μου φαινεται λογικη.
Δυστυχως, με κλειστες σαλπιγγες, η εξωσωματικη ειναι μονοδρομος...

Τα τσιμπηματακια που ενιωθες αμεσως μετα την εμβρυομεταφορα , και τωρα σταματησαν οφειλονταν πιθανοτατα στην ιδια τη διαδικασια και οχι σε εγκυμοσυνη.
Το σωμα μας ουσιαστικα αντιλαμβανεται την κυηση απο τη στιγμη της εμφυτευσης του γονιμοποιημενου ωαριου (βλαστοκυστη) στη μητρα, οποτε και ξεκινα η παραγωγη χοριακης γοναδοτροπινης.
Αυτο συμβαινει μεταξυ 5ης και 10ης μερας απο τη συλληψη (και συνηθεστερα την 6η-7η μερα).
Τα πονακια που οφειλονται σε εγκυμοσυνη σε καμια περιπτωση δεν εμφανιζονται απο την πρωτη μερα συλληψης, παρα καποιες μερες αργοτερα.
Συμπερασματικα, μη βιαζεσαι να αποκλεισεις -βαση αυτου του συμπτωματος- την περιπτωση να εισαι εγκυος.
Κανονικα η περιοδος σου αναμενεται 13-15 μερες μετα την εμβρυομεταφορα -εκτος κι αν υπαρξει μικρη καθυστερηση λογω του utrogestan.

Koριτσακι μου γλυκο, υπηρξαν καποιες ατυχιες, ομως πρεπει να το πιστεψεις πως συντομα θα κρατας στην αγκαλια σου το δικο σου μωρακι!
Στη σημερινη εποχη ειναι πολυ σπανιο το να μη καταφερει μια γυναικα να γινει μητερα...
Μακαρι αυτη η φορα να ηταν η τυχερη!
Πολλα φιλια!!

Παλιά 26-03-09, 09:37   #148
valia81

valia81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

KINDER μου σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου!!!
Θα μπορούσα να πάω για χοριακή τη 13η μέρα και όχι τη 15η;;;
Πάντως για άλλη μια φορά έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... Νιώθω ότι θα αδιαθετήσω...
Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος μήπως να το κοιτάξω εκτενέστερα για ποιο λόγο δεν μένω;;; Υπάρχουν άλλες εξετάσεις;; Και πρέπει πάλι να περιμένω 2-3 μήνες;;
Δεν αντέχω άλλο... Είναι πολύ ψυχοφθόρο...

Φιλάκια!
Παλιά 26-03-09, 11:50   #149
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν εννοεις την 13η μερα μετα τη συλληψη....μαλλον ναι...αφου οπως ειπε κ η Κιντερ μας ....οι 10 μερες ειναι ενα ασφαλες οριο.....

Μακαρι κοριτσακι να εχεις ευχαριστα νεαααααα!!!!!!!!
Παλιά 26-03-09, 11:56   #150
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν εννοεις την 13η μερα μετα τη συλληψη....μαλλον ναι...αφου οπως ειπε κ η Κιντερ μας ....οι 10 μερες ειναι ενα ασφαλες οριο.....

Παλιά 26-03-09, 11:57   #151
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παλιά 26-03-09, 12:51   #152
valia81

valia81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo

Se euxaristo kopela mou!!! Kai esu oti epithimeis!!!
Παλιά 26-03-09, 17:11   #153
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
KINDER μου σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου!!!
Θα μπορούσα να πάω για χοριακή τη 13η μέρα και όχι τη 15η;;;
Πάντως για άλλη μια φορά έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... Νιώθω ότι θα αδιαθετήσω...
Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος μήπως να το κοιτάξω εκτενέστερα για ποιο λόγο δεν μένω;;; Υπάρχουν άλλες εξετάσεις;; Και πρέπει πάλι να περιμένω 2-3 μήνες;;
Δεν αντέχω άλλο... Είναι πολύ ψυχοφθόρο...

Φιλάκια!
Αγαπη μου γλυκεια, καταλαβαινω πως η ολη διαδικασια ειναι μεγαλο ζορι...
Θεωρητικα μια χοριακη τη 13η μερα μετα την εμβρυομεταφορα, ειναι αρκετα πιθανο να δειξει ενα θετικο αποτελεσμα.
Σε περιπτωση αρνητικου αποτελεσματος η εξεταση θα πρεπει να επαναληφθει και 2 μερες μετα.
Το θεμα, ομως, ειναι αλλο -οταν η εξεταση γινει νωριτερα απ'οτι ενδεικνυται, υπαρχει περιπτωση ψευδως θετικου αποτελεσματος, λογω του των φαρμακων τυπου pregnyl, τα οποια χρειαζονται τουλαχιστον 10 (καποιες φορες και περισσοτερες) μερες για να απομακρυνθουν εντελως απο τον οργανισμο.

Απ'οτι διαβασα σε αλλο τοπικ, εχεις πονους περιοδου.
Αυτο μπορει να ειναι συμπτωμα ειτε περιοδου, ειτε εγκυμοσυνης, οποτε μη βιαζεσαι να στενοχωρηθεις -μαλιστα, καποιες φορες, ο πονος ειναι τοσο χαρακτηριστικος, που κανεις ειναι σιγουρος πως θ'αδιαθετησει!

Ενα δευτερο αρνητικο αποτελεσμα (με την προυποθεση πως η διαδικασια εχει γινει σωστα) μπορει να ειναι τυχαιο (τις περισσοτερες φορες), ή να οφειλεται σε καποιον παραγοντα, οπως ενδομητριωση, ανοσολογικη διαταραχη, κακη ποιοτητα ωαριων ή σπερματοζωαριων κλπ.
Ο γιατρος μπορει να σου προτεινει καποιες ειδικοτερες εξετασεις αιματος (πχ ανοσολογικου χαρακτηρα) ή ακομα και λαπαροσκοπηση (ωστε να διερευνηθει το εσωτερικο της κοιλιας), αν το θεωρησει σκοπιμο.

Αν δεν τα καταφερατε αυτη τη φορα, τοτε ,ναι, θα πρεπει και παλι να μεσολαβησει καποιο διαστημα 2-3 μηνων πριν την επομενη προσπαθεια -δεν ειναι καλο για τον οργανισμο να βομβαρδιζεται συνεχως με ορμονες.
Ευχομαι σε λιγους μηνες να κρατας αγκαλια το μωρακι σου κοριτσι μου!

Παλιά 26-03-09, 17:23   #154
valia81

valia81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου KINDER.
Δεν έχω κάνει καθόλου PREGNYL οπότε φαντάζομαι ότι αν κάνω τη χοριακή την 13η μέρα τελικά δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα...
Τα μόνα φάρμακα που έχω πάρει αυτή τη φορά είναι DARONDA, UTROGESTAN & CYCLACUR...

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!!!
Παλιά 26-03-09, 18:53   #155
xayate

xayate ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σου kinder. καθομαι στο καναπε μου και κοιτάζω το ιατρείο σου. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!
Παλιά 26-03-09, 19:02   #156
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελα μωρεεεε....... και ψαρωσα!!!

Παιδια ο "xayate" ειναι ο αντρας μου και ηθελε να μου κανει εκπληξη...

Σ'αγαπω αστερακι μου...

Παλιά 26-03-09, 19:05   #157
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου KINDER.
Δεν έχω κάνει καθόλου PREGNYL οπότε φαντάζομαι ότι αν κάνω τη χοριακή την 13η μέρα τελικά δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα...
Τα μόνα φάρμακα που έχω πάρει αυτή τη φορά είναι DARONDA, UTROGESTAN & CYCLACUR...

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!!!
Ακριβως ετσι ειναι, μπορεις να κανεις την εξεταση Βαλλια μου.
Φιλια πολλα!

Παλιά 26-03-09, 19:19   #158
Ntimi

Ntimi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πέραστική είμαι... ήρθα να πω ενα γείααα στην kinder

(όλα πάνε καλά)
Ο χρήστης Ntimi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-09, 19:26   #159
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου και σενα Ntimi μου!

Παλιά 26-03-09, 19:27   #160
michel

Το avatar του χρήστη michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

KINDER.....KINDER.....SOS...SOS......POY EISAI??????????????????
Kinderoyla,βρισκομαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης.....και θα ηθελα την βοηθεια σου.
Μολις ηρθα απο τον καινουργιο μου ιατρο,που σε αυτον τον κυκλο,μου ειπα να παρω κλομιφαιν,ειμαι στην 7η μερα του κυκλου,και σημερα το βραδυ θα παρω το τελευταιο χαπι κλομιφαιν!!!

Ειδαμε στην δεξια σαλπιγγα(αυτο το μηνα,λογικα,απο εδω θα κανω ωορηξια), 3-4 αυγουλακια,και το ενα ηταν μεγαλυτερο και πιο μαυρο απο τα αλλα.Ηταν 14 χιλ.

Ειδαμε και στην αριστερη(που μαλλον ειναι βουλωμενη...) αλλα 3-4 απο τα οποια το ενα ηταν και παλι 14 χιλ.

Λεει ο ντοκ=να κανω πρεγνυλ αυριο,γιατι,λεει,με 3 χιλ,απαντυξη την ημερα,αυριο θα ειναι αρκετα ωριμο.
Αλλα εγω εμεινα με την απορια" αυριο θα ειμαι στην 8η μερα του κυκλου,..πολυ νωρις,δηλαδη.....και η ωορηξια θα ερθει στην 9η μερα ??? νωρις δεν ειναι????
Και δεν ρωτησα πότε πρεπει να γινει η πρεγνυλ,το πρωι,το μεσημερι,βραδυ??? Και αν δεν ειναι τοσο ωριμα τα αυγουλακια μου?... θα χασουμε παλι αυτον τον κυκλο......οοουυυφφφφ.....εχω αγχωθει.....αλλα φοβαμαι και το αλλο-μη μας προλαβει η φυσιολογικη ωορηξια,και μετα ???μπορω να κανω πρεγνυλ???? τι γινεται????......οουυφφ..ολο αποριες ειμαι.....

να συμπληρωσω και κατι αλλο.Το παχος εντομητριου 5 χιλ,σημερα(καλο ,για την φαση που βρισκομαι,ειπε ο ιατρος!!!).
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές