Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-09-11, 08:24   #1
DESPOINA.GER

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
DESPOINA.GER χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή θερμοσυσσωρευτες ή pellet?

καλημερα εχουμε ενα διαμερισμα μεσα στις σερρες και μετακομιζουμε απο το χωριο.χθες εγινε γενικη συνελευση στην πολυκατοικια και μονο που δεν μαλλιοτραβήχθηκαν . σκεφτομαι να βαλω θερμοσυσσωρευτες μια και εχει νυχτερινο ρευμα συμφερουν να τους αγορασω και ποσο θα μου βγει?οσο για το πελλετ θα ζεστενει ολο το σπιτι?ειναι πιο οικονομικο απο συσσωρευτες εννοω η αγορα της σομπας γιατι δε μπορω να τα συνδεσω με καλοριφερ λογω κεντρικης?
Ο χρήστης DESPOINA.GER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-11, 09:55   #2
Rea_1971

Το avatar του χρήστη Rea_1971

Περιοχή: Στο χωριό...
Rea_1971 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κάτι ενδοιαφέρον το βρήκα εδώ:
http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2278
Ένα διαμέρισμα 120 τ.μ. με θερμικές ανάγκες της τάξης των 12.000 θερμ. θα πρέπει να «φορέσει» 12.000 / 860 = 14 kW ισχύος θερμαντικά σώματα.
Οι θερμοσυσσωρευτές έχουν το «προσόν» να συσσωρεύουν τη νύχτα επί 8 ώρες που είναι μειωμένο το τιμολόγιο της ΔΕΗ και να αποδίδουν την ημέρα επί 16 ώρες! Συσσωρεύοντας φορτίο 16 ωρών σε 8 ώρες σημαίνει ότι η ηλεκτρική ισχύς των σωμάτων αυτών πρέπει να διπλασιασθεί. Συνεπώς από 14 kW ανεβήκαμε στα 28 kW! Πρέπει λοιπόν να παραγγείλουμε σώματα 28 kW για να έχουμε θέρμανση ισχύος 12.000 θερμ. την ώρα μέσα στο σπίτι.
«Ενός κακού μύρια έπονται» έλεγαν κάποτε κάποιοι σοφοί παππούδες μας που τόσο δα να τους μοιάζαμε... Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο μηχανικός τώρα είναι ότι πρέπει να ζητήσει παροχή από τη ΔΕΗ 3 Χ 50 Α. Αν γίνει έτσι έχει καλώς αν όμως δεν γίνει (50% των περιπτώσεων) τότε «τσιτώνονται» οι γραμμές, πέφτει η εγκατεστημένη ισχύς στα 20 kW ήτοι στο 70% ώστε να χωράει η εγκατάσταση στο 3 Χ 35Α και καλύπτονται μεν οι συνήθεις περιπτώσεις με εξωτερικές θερμοκρασίες περί τους 8 με 10° αλλά αν πιάσει χιόνι έξω αρχίζουν τα προβλήματα. Ακόμα και μείωση να μη γίνει οι τελευταίες 4 ώρες ήτοι το απόγευμα που θέλει ο άλλος τη ζεστασιά, ο θερμοσυσσωρευτής αποδίδει σαν «πεσμένη μπαταρία».

Άλλο μειονέκτημα: 28 kW Χ 8 ώρες σημαίνει: 224 kWh θερμική ενέργεια αποθηκευμένη στα πυρότουβλα! Πόσα πυρότουβλα αλήθεια; 224 kWh Χ 860 = 192.640 Kcal. Για να έχω ένα αποδεκτό βάρος σώματος γύρω στα 150 κιλά και με ένα πολύ καλό πυρότουβλο ειδικής θερμότητας 0,25 Kcal/KgK βγάζω μία θερμοκρασία αυτού 750°!! Που σημαίνει ότι ο αέρας που θα με περιβάλει στο δωμάτιο και λίγο πριν έλθει επάνω μου ο άτιμος έχει γλύψει μία πολύ θερμή επιφάνεια της τάξης των 700° και έχει βγεί από το στόμιο του σώματος ξαναμμένος τουλάχιστον 70°. Αν πάρουμε τώρα μία συνθήκη ικανοποιητική του δωματίου ήτοι 21° και σχετική υγρασία 50% τότε ο αέρας αυτός που θα περάσει από το πυρότουβλο των 700 ή των 500° και βγεί έξω από το στόμιο με μία θερμοκρασία 50° τότε η σχετική υγρασία του μέχρι να αναμιχθεί με τον υπόλοιπο αέρα του δωματίου είναι: κάτω του 10%! Εντελώς ακατάλληλη θερμοκρασία για τους ξηροδερμικούς ή τους ασθματικούς αλλά και για τους απόλυτα υγιείς. Χώρια τα σωματίδια του πετροβάμβακα που πλανώνται στο χώρο και τα εισπνέει ο ένοικος...
Θερμοσυσσωρευτές τέλος!

</SPAN>
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
Ο χρήστης Rea_1971 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-11, 20:47   #3
vivi.

Το avatar του χρήστη vivi.

Περιοχή: θεσ/νικη
vivi. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις εχουμε λεβητα πελλετ και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι για σομπα ξερω οτι κοστιζει περιπου 2000Ε με 2500Ε αναλογα με τα μετρα του σπιτιου. πιστευω οτι το πελλετ ειναι πιο οικονομικο απο το ρευμα.
Ο χρήστης vivi. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-11, 18:29   #4
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rea_1971 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι ενδοιαφέρον το βρήκα εδώ:
http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2278
Ένα διαμέρισμα 120 τ.μ. με θερμικές ανάγκες της τάξης των 12.000 θερμ. θα πρέπει να «φορέσει» 12.000 / 860 = 14 kW ισχύος θερμαντικά σώματα.
Οι θερμοσυσσωρευτές έχουν το «προσόν» να συσσωρεύουν τη νύχτα επί 8 ώρες που είναι μειωμένο το τιμολόγιο της ΔΕΗ και να αποδίδουν την ημέρα επί 16 ώρες! Συσσωρεύοντας φορτίο 16 ωρών σε 8 ώρες σημαίνει ότι η ηλεκτρική ισχύς των σωμάτων αυτών πρέπει να διπλασιασθεί. Συνεπώς από 14 kW ανεβήκαμε στα 28 kW! Πρέπει λοιπόν να παραγγείλουμε σώματα 28 kW για να έχουμε θέρμανση ισχύος 12.000 θερμ. την ώρα μέσα στο σπίτι.
«Ενός κακού μύρια έπονται» έλεγαν κάποτε κάποιοι σοφοί παππούδες μας που τόσο δα να τους μοιάζαμε... Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο μηχανικός τώρα είναι ότι πρέπει να ζητήσει παροχή από τη ΔΕΗ 3 Χ 50 Α. Αν γίνει έτσι έχει καλώς αν όμως δεν γίνει (50% των περιπτώσεων) τότε «τσιτώνονται» οι γραμμές, πέφτει η εγκατεστημένη ισχύς στα 20 kW ήτοι στο 70% ώστε να χωράει η εγκατάσταση στο 3 Χ 35Α και καλύπτονται μεν οι συνήθεις περιπτώσεις με εξωτερικές θερμοκρασίες περί τους 8 με 10° αλλά αν πιάσει χιόνι έξω αρχίζουν τα προβλήματα. Ακόμα και μείωση να μη γίνει οι τελευταίες 4 ώρες ήτοι το απόγευμα που θέλει ο άλλος τη ζεστασιά, ο θερμοσυσσωρευτής αποδίδει σαν «πεσμένη μπαταρία».

Άλλο μειονέκτημα: 28 kW Χ 8 ώρες σημαίνει: 224 kWh θερμική ενέργεια αποθηκευμένη στα πυρότουβλα! Πόσα πυρότουβλα αλήθεια; 224 kWh Χ 860 = 192.640 Kcal. Για να έχω ένα αποδεκτό βάρος σώματος γύρω στα 150 κιλά και με ένα πολύ καλό πυρότουβλο ειδικής θερμότητας 0,25 Kcal/KgK βγάζω μία θερμοκρασία αυτού 750°!! Που σημαίνει ότι ο αέρας που θα με περιβάλει στο δωμάτιο και λίγο πριν έλθει επάνω μου ο άτιμος έχει γλύψει μία πολύ θερμή επιφάνεια της τάξης των 700° και έχει βγεί από το στόμιο του σώματος ξαναμμένος τουλάχιστον 70°. Αν πάρουμε τώρα μία συνθήκη ικανοποιητική του δωματίου ήτοι 21° και σχετική υγρασία 50% τότε ο αέρας αυτός που θα περάσει από το πυρότουβλο των 700 ή των 500° και βγεί έξω από το στόμιο με μία θερμοκρασία 50° τότε η σχετική υγρασία του μέχρι να αναμιχθεί με τον υπόλοιπο αέρα του δωματίου είναι: κάτω του 10%! Εντελώς ακατάλληλη θερμοκρασία για τους ξηροδερμικούς ή τους ασθματικούς αλλά και για τους απόλυτα υγιείς. Χώρια τα σωματίδια του πετροβάμβακα που πλανώνται στο χώρο και τα εισπνέει ο ένοικος...
Θερμοσυσσωρευτές τέλος!

</SPAN>
να πω τη μαυρη μου αληθεια δεν τα πολυ καταλαβα ολα.εκτος απο το Θερμοσυσσωρευτές τέλος!
δηλ σε εμας λενε θα αναψουν καποιες ωρες φανταζομαι 6ωρο ολη την ημερα. σκεφτομουν να παρω 2 συσσωρευτες για τις υπολοιπες ωρες δεν αξιζει?
εψαξα και δε βρηκα ενεργιακη κλαση.με τι κριτηρια να ψαξω?
Παλιά 25-09-11, 18:30   #5
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vivi. Εμφάνιση μηνυμάτων
εμεις εχουμε λεβητα πελλετ και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι για σομπα ξερω οτι κοστιζει περιπου 2000Ε με 2500Ε αναλογα με τα μετρα του σπιτιου. πιστευω οτι το πελλετ ειναι πιο οικονομικο απο το ρευμα.
σε πολυκατοικια δεν παει λεβητας πελλετ?το λεω γιατι οι υπολοιποι ειναι μονο της αρνησης δε ψαχνονται να βρουμε οικονομικες λυσεις
Παλιά 25-09-11, 18:58   #6
vivi.

Το avatar του χρήστη vivi.

Περιοχή: θεσ/νικη
vivi. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις λεβητα σε πολυκατοικια θα ειναι πιο μεγαλος απο αυτον που εχω εγω σε μονοκατοικια απλα θα μπορεσετε να βγαλετε ακρη με το καθαρισμα;;; καθε 2 μερες θελει γεμισμα με πελλετ και πεταμα τη σταχτη. αυτη η διαδικασια διαρκει ουτε 10 λεπτα αλλα θα βρεθει (εθελοντης);;;
Ο χρήστης vivi. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές