Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο > Μετά τον τοκετό

Notices

Μετά τον τοκετό Οι επόμενες ημέρες και μήνες - τι πρέπει να προσέξετε, λόχεια, πρώτη επίσκεψη, πάπ τέστ, περίοδος (έμμηνος ρύση)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-11-11, 15:36   #81
tamar

Περιοχή: Αθήνα
tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoitsa! Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι θεμα μεταβολισμου! Ο δικος μου εχει αλλαξει 100 φορες! Παλιοτερα τα εχανα μανι μανι, τωρα...σαν τη χελωνα!
αλλα 5 θελω!!
δεν εχω ακουσει και καλα λογια για τους λιποδιαλυτες!
Δεν ξερω και παλι!
μηπως θηλαζεις??
Ναι, αλλά πλέον είναι η μόνη λύση. Εφόσον δεν θηλάζω πλέον λέω να δοκιμάσω και λιποδιαλύτες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annia Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 13κιλα ζυγιστηκα μετα απο 10μερες και ημουν -11κιλα...Στην δευτερη πηρα 25κιλα ζυγιστηκα μετα απο 4μερες και ημουν -15(ειχα πολυ πρηξιμο)σχεδον μετα απο 2χρονια εχασα αλλα 5
Δύο χρόνια; Θα καταρρεύσω!....

Παράθεση:
Α ωραια! Στα ιδια ειμαστε!Πρωτον ο ΦΤ εχει διαφορα γιατι λενε χανεις πιο πολλα υγρα ετσι!!
Εγω γεννησα με ΚΤ ημουν 48 οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη! και υψος 150!
Γεννησα 75 κιλα! Ξερεις πως ημουν? ενα μπαλονι ετοιμο να σκασει! !
Δεν ξεχωριζε λαιμος!! μονοκοματη!!
Οταν πηγαμε σπιτι ημουν 70!
στη βαπτιση του μικρου τελη Αυγουστου ημουν 60, και τωρα ειμαι 55!
Τα νευρα μου!! αυτο το 50 στη ζυγαρια ποτε θα το δω??
Δηλαδή μετά από πόσο χρονικό διάστημα;

]
Ο χρήστης tamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 16:15   #82
zoitsa!

Περιοχή: Θεσσαλονικη
zoitsa! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το νινι μας ειναι 5μιση μηνων! Αρα πριν τοσο καιρο! ΚΑι τωρα ειμαι 55 κιλα!
Αλλα αμα κανω 2 χρονια να χασω τα υπολοιπα.....
θα ουρλιαξωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!
Ο χρήστης zoitsa! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 17:04   #83
Babydust

Babydust ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ανέβηκα στη ζυγαριά τη μέρα που θα γεννούσα.
Γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο.
Έκατσα στο νοσοκομείο 3 εικοσιτετράωρα και έτρωγα του σκασμού εκεί μέσα (προφιτερόλ τρίγωνα κτλ.) και έλεγα ως δικαιολογία (στους άλλους και στον εαυτό μου πως τρώω για να κατεβάσω γάλα )
Γύρισα σπίτι, ανέβηκα στη ζυγαριά και διαπίστωσα (πριν ξεσπάσω σε λυγμούς) πως είχα χάσει μόνο 3 κιλά (όσο δηλαδή ζύγιζε το μωρό!!!).
Εκτός και αν έχασα περισσότερα αλλά τα 'βαλα επειδή έτρωγα στο μαιευτήριο.

Χρυσή συμβουλή - με το που γεννήσεις σωστή διατροφή και περπάτημα με το μωρό και το καρότσι (ή το μάρσιπο). Μήν αφήσεις να σε κλείσουν στο σπίτι και όλα τα κεράσματα να τα πηγαίνεις στους γείτονες!
Ο χρήστης Babydust δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 17:57   #84
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το νινι μας ειναι 5μιση μηνων! Αρα πριν τοσο καιρο! ΚΑι τωρα ειμαι 55 κιλα!
Αλλα αμα κανω 2 χρονια να χασω τα υπολοιπα.....
θα ουρλιαξωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!
Και παραπονιέσαι; Εγώ τί να πω;....72 κιλά...

]
Ο χρήστης tamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-11-11, 20:27   #85
zoitsa!

Περιοχή: Θεσσαλονικη
zoitsa! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ακομα δε με κανουν τα τζιν μου, και ουτε τα καλα τα ρουχα!! Και εχουμε και γαμο τα χριστουγεννα! Πρεπει να τα χασω...αλλιως πρεπει να ψωνισω και λεφτα γιοκ!
Ο χρήστης zoitsa! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 22:47   #86
vaso lux

vaso lux ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τι ειναι ακριβως αυτοι οι λιποδιαλιτες;;; μπορουμε να τους παιρνουμε ενω θηλαζουμε;;
Παλιά 21-11-11, 23:24   #87
annia

Το avatar του χρήστη annia

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου
annia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ζοιτσα εγω ημουν 47κιλα οταν ξεκινησα την πρωτη εγκυμοσυνη και 50με την δευτερη με υψος 1,68
Παλιά 22-11-11, 12:33   #88
gitsvictoria

Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
gitsvictoria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια καλημέρα. που λέτε παρακολουθώ το θέμα σας και είμαι και εγώ αγχωμένη με τα κιλά. κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης πήρα γύρω στα 23 κιλά και προσέξτε δεν έτρωγα τον άμπακο και πρόσεχα. τώρα που ο μικρός γίνεται έξι μηνών έχω χάσει 11 και θέλω άλλα 12. πότε θα τα χάσω οέο. πήγα και έλεγξα τον θυρεοειδή αδένα και είναι εντάξει. βέβαια η ενδικρινολόγος μου είπε-είμαι 37-ότι όσο μεγαλώνουμε επιβραδύνεται ο μεταβολισμός μας. εγώ πότε θα τα χάσω οέο? του χρόνου τέτοια μέρα? επίσης έχω βαρεθεί να βλέπω στην τηλεόραση όλες τις γνωστές μάνες να τα χάνουν τα κιλά τους σε χρόνο ρεκόρ λέγοντας πως όλες μα όλες έχουν καλό μεταβολισμό και θήλαζαν. δεν ξέρω μπορεί να είναι και έτσι αλλά όλες? και βλέποντας όλα αυτά με έχει πιάσει κατάθλιψη και είμαι μέσα στα νεύρα. βέβαια είμαι γλυκαντζού αλλά δεν μπορώ να τα κόψω. το είπα και στην γιατρό και μου είπε πως μπορώ να κάνω διατροφή και με γλυκά στο μενού. το θέμα είναι πως δεν έχω λεφτά για διαιτολόγο ούτε να αγοράζω και να κάνω ξεχωριστά φαγητά για εμένα. και μία δεν τρώω μία τρώω(κανονικά) και δεν χάνω τίποτα. ούφ δεν μπορώ άλλο. αλήθεια. ώρες ώρες μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα. αυτά απο εμένα. φιλιά!!!!
Ο χρήστης gitsvictoria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-11, 15:42   #89
vaso lux

vaso lux ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gitsvictoria Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια καλημέρα. που λέτε παρακολουθώ το θέμα σας και είμαι και εγώ αγχωμένη με τα κιλά. κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης πήρα γύρω στα 23 κιλά και προσέξτε δεν έτρωγα τον άμπακο και πρόσεχα. τώρα που ο μικρός γίνεται έξι μηνών έχω χάσει 11 και θέλω άλλα 12. πότε θα τα χάσω οέο. πήγα και έλεγξα τον θυρεοειδή αδένα και είναι εντάξει. βέβαια η ενδικρινολόγος μου είπε-είμαι 37-ότι όσο μεγαλώνουμε επιβραδύνεται ο μεταβολισμός μας. εγώ πότε θα τα χάσω οέο? του χρόνου τέτοια μέρα? επίσης έχω βαρεθεί να βλέπω στην τηλεόραση όλες τις γνωστές μάνες να τα χάνουν τα κιλά τους σε χρόνο ρεκόρ λέγοντας πως όλες μα όλες έχουν καλό μεταβολισμό και θήλαζαν. δεν ξέρω μπορεί να είναι και έτσι αλλά όλες? και βλέποντας όλα αυτά με έχει πιάσει κατάθλιψη και είμαι μέσα στα νεύρα. βέβαια είμαι γλυκαντζού αλλά δεν μπορώ να τα κόψω. το είπα και στην γιατρό και μου είπε πως μπορώ να κάνω διατροφή και με γλυκά στο μενού. το θέμα είναι πως δεν έχω λεφτά για διαιτολόγο ούτε να αγοράζω και να κάνω ξεχωριστά φαγητά για εμένα. και μία δεν τρώω μία τρώω(κανονικά) και δεν χάνω τίποτα. ούφ δεν μπορώ άλλο. αλήθεια. ώρες ώρες μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα. αυτά απο εμένα. φιλιά!!!!
αυτο φοβαμαι και εγω,μην εχω χαλια μεταβολισμο.... αν και πολλα χρονια αθλητρια και θα επιστρεψω μετα τη γεννα στην σκληρη γυμναστικη,και ειμαι μονο 20 χρονων....τα κιλα με εχουν ανχωσει παρα πολυ και εγω μερικεs φορεs ειμαι μεσα στα νευρα και ειμαι επισηs γλυκατζου.....
Παλιά 05-07-12, 15:30   #90
eliza87

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eliza87 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα!Εγω στη εγκυμοσυνη πηρα γυρω στα 24 κιλα...Εκανα καισαρικη κ με το που γυρισα σπιτι ειχα ηδη χασει 12 κιλα (το μωρο μου ηταν 3720).Τωρα 27 μερες απο τη γεννα εχω συνολικα χασει 18...Μου μενουν αλλα 6 για να φτασω στα κιλα που ημουν οταν εμεινα εγκυος και θα θελα και κανα 2 ακομη να χασω..Δεν κανω διαιτα με την εννοια της διαιτας αλλα δεν τρωω πολυ-πολυ!!Οσο ημουν εγκυος ετρωγα παρα πολυ οποτε η ορεξη μου κοπηκε ευτυχως αποτομα!!Ανυπομονω να μπω ξανα στα ρουχα μου...
Παλιά 08-08-12, 12:24   #91
markela35

Περιοχή: Thessaloniki
markela35 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω πηρα 9 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη και εχασα 11 τις πρωτες 20 μερες.
Παλιά 08-08-12, 12:41   #92
ioanna81

Το avatar του χρήστη ioanna81

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
ioanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πως τα καταφερνετε να τα χασετε? πηρα 12 κιλα και γυρισα σπιτι με 2 χαμενα και το παιδι ηταν 3 κιλα, πως γινεται αυτο μου λετε? τωρα εχασα 1 ακομα και ημουν ατομο που ποτε δεν παχαινε και τωρα δεν μπορω να τα χασω κι εχουν περασει 6 μηνες
Παλιά 08-08-12, 22:33   #93
Maraki+

Το avatar του χρήστη Maraki+

Maraki+ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πήρα γύρω στα 17 κιλά στην εγκυμοσύνη και δέκα μέρες μετά είχα χάσει δέκα -δεν ξέρω ακριβώς πόσα έφυγαν με τη γέννα. Συνολικά έχω χάσει 15 αλλά θέλω καμιά δεκαριά ακόμα γιατί ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με τόσα παραπάνω.
Δε θα το χαρακτήριζα και εύκολο πλέον παρόλο που και όρεξη δεν έχω να φάω, και σαφώς λιγότερο τρώω αλλά φεύγουν με ρυθμούς χελώνας...
Παλιά 09-08-12, 10:06   #94
Giwta85

Περιοχή: Larnaca
Giwta85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια βδομάδα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος είχα πάει σε διαιτολόγο. Ημουνα 66 και όχι 60 σύμφωνα με το ύψος μου 1.70.Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος η δίαιτα σταμάτησε. Στην εγκυμοσύνη μου έβαλα 16 κιλά.4 μήνες μετά είμαι 65.Γέννησα με καισαρική, θηλάζω αποκλειστικά και τρώω χωρίς να στερούμαι.Βέβαια κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έπινα πάρα πολύ νερό και έτρωγα αρκετά φρούτα.όχι για να μην πάρω κιλά αλλά αυτά ήθελα.
Ο χρήστης Giwta85 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-12, 10:20   #95
polina26

Το avatar του χρήστη polina26

polina26 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έβαλα 12 κιλα απο το μαιευτήριο έχασα 10 κιλά μένουν 2.. γέννησα με καισαρική.. 2+20 = 22 πρέπει να χάσω και θα πρέπει να περιμένω 6 μηνές που θα κόψω το θηλασμό για να ξεκινήσω δίαιτα... τώρα απλά τρώω χωρίς να κάνω τιε τρελές υοπερβολές...
Ο χρήστης polina26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-12, 10:47   #96
evi_mav

evi_mav ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πηρα 18 κιλα στην εγκυμοσύνη! απ το μαιευτήριο γύρισα -6κιλα (ο μπεμπάκος βγήκε 3860! με καισαρική) και μέσα σε 15 μερες έχασα άλλα 6 κιλά. μέχρι τωρα που σαράντησα έχασα κι άλλα 4,5. για να μην πολυλογώ, μεσα σε 45 μερες έφυγαν τα 16,5 απ τα 18.
βέβαια όλη αυτην την περίοδο έκαναν πάρτυ οι ορμόνες(μάλλον) και περνούσα διάφορες φάσεις στεναχώριας και δεν είχα πολύ όρεξη να φάω. επίσης θηλάζω,οπότε κι αυτό βοηθάει(δεν προλαβαίνω να φάω+ τις θερμίδες που δίνει το γάλα στο παιδί), και η ζέστη και τα πολλά φρούτα!
κι εγώ πάντως, απορώ... νόμιζα οτι δε θα τα χάσω ποτέ, γιατί δεν το'χω...! αλλά νομίζω, οφείλεται στο θηλασμό! αν τρώς όπως πριν να μείνεις έγκυος ίσως και λίιιιγο παραπάνω και θηλάζεις αποκλειστικά, θα χαθούν σιγά σιγά τα κιλά!
Παλιά 09-08-12, 12:30   #97
menia21

menia21 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πάντα ήμουν γύρω στα 53 κιλά, 2 μέρες πριν γεννήσω ήμουν 11 περίπου κιλά πάνω. Με την γέννα έχασα μόνο (!) 3 κιλά και από τον Φεβρούαριο μέχρι τώρα παλεύω να επανέλθω. Αυτή τη στιγμή είμαι γύρω στα 56, όμως βρε κορίτσια, το σώμα έχει αλλάξει, ο θώρακάς μου έχει ανοίξει (πήγα να φορέσω στράπλες σουτιέν και δεν μου έκλεινε!) και η περιφέρειά μου έχει ανοίξει επίσης! Νιώθω ότι έχει κολλήσει ο μεταβολισμός μου και δυστυχώς δεν έχω καμία βοήθεια με τον μπέμπη για να ξεκινήσω γυμναστική... Αραγε θα επανέλθω ποτέ?
Ο χρήστης menia21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-12, 13:12   #98
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο menia21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα ήμουν γύρω στα 53 κιλά, 2 μέρες πριν γεννήσω ήμουν 11 περίπου κιλά πάνω. Με την γέννα έχασα μόνο (!) 3 κιλά και από τον Φεβρούαριο μέχρι τώρα παλεύω να επανέλθω. Αυτή τη στιγμή είμαι γύρω στα 56, όμως βρε κορίτσια, το σώμα έχει αλλάξει, ο θώρακάς μου έχει ανοίξει (πήγα να φορέσω στράπλες σουτιέν και δεν μου έκλεινε!) και η περιφέρειά μου έχει ανοίξει επίσης! Νιώθω ότι έχει κολλήσει ο μεταβολισμός μου και δυστυχώς δεν έχω καμία βοήθεια με τον μπέμπη για να ξεκινήσω γυμναστική... Αραγε θα επανέλθω ποτέ?
Άστα να πάνε... κι εγώ μια από τα ίδια. Ήμουν 50 κιλά, έβαλα 10, με τη γέννα έχασα τα μισά και μέσα στον επόμενο μήνα πήρα ξανά 3!!! Κατακρατήσεις πρέπει να είναι, γιατί εντελώς αντικειμενικά δεν τρώω και θηλάζω κιόλας. Το ότι το σώμα έχει αλλάξει, είναι το μόνο σίγουρο. Δεν μου κάνουν ούτε τα μακό μπλουζάκια μου, είναι σαν παιδικά πάνω μου. Μάλλον πρέπει να το πάρουμε απόφαση και να κάνουμε διατροφή, με 5 μικρά γεύματα την ημέρα και να πίνουμε πολύ νερό. Εγώ από Σεπτέμβριο λέω να ξεκινήσω και γυμναστική, αλλιώς θα πρέπει σύντομα να αλλάξω όλη μου την γκαρνταρόμπα. Λένε όμως ότι τα κιλά της εγκυμοσύνης θέλουν περιπου ένα χρόνο για να φύγουν τελείως. Υπομονή...
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-12, 13:39   #99
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω εβαλα 20 κιλα...εχασα τα 10 μολις γυρισα σπιτι....και μεχρι στιγμης εχω χασει μονο 1..μενουν αλλα 9..ποτε θα τα χασω???
Ευτυχως δεν φαινονται.... αλλα δεν αντεχω θελω να γινω οπως περισυ

Μαρεσει που ολες λενε χανουν κιλα με τον θηλασμο εγ γιατι δεν χανω οεοοοο??

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-12, 13:49   #100
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jo89 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εβαλα 20 κιλα...εχασα τα 10 μολις γυρισα σπιτι....και μεχρι στιγμης εχω χασει μονο 1..μενουν αλλα 9..ποτε θα τα χασω???

Δεν εισαι η μόνη πάντως. Λένε πως σε κάποιες γυναίκες ο θηλασμός μπλοκάρει το μεταβολισμό.
Παλιά 09-08-12, 13:57   #101
Helen@

Το avatar του χρήστη Helen@

Helen@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω πηρα 16 κιλα στην εγκυμοσυνη(κ επειδη ειχα κοψει κ το καπνισμα ειχα κ αλλα 5 κιλάκια).με το που βγηκα απο το μαιευτηριο ημουν μειον 4 κιλά κ τωρα 13 μερες μετα τη γεννα ειμαι μειον 10.βεβαια να πω την αληθεια δεν πολυ τρωω λογω ζεστης κ ολη την ωρα πινω νερο.το μονο που με ανησυχει ειναι εαν θα στενεψει παλι η λεκανη μου κ αν θα εχω πάλι μεση γιατι με την εγκυμοσυνη ειχε χαθει τελειως!!!
Παλιά 09-08-12, 14:11   #102
maraki28@

maraki28@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω ξεκινησα στα 53 κιλα.Στην εγκυμοσύνη πήρα 15 κιλα (εφτασα 6με μπολικο φαγητο μπορω να πω. Με το που γυρισα απο το μαιευτηριο ανεβηκα με χαρα στη ζυγαρια πιστευα θα εχω χασει 5-6 κιλα μιας που ο μπέμπης γεννηθηκε 3900 ανεβαινω και βλεπω μολις 2 κιλα μειον!! Ωραια λεω, ουτε τα κιλα του παιδιου δεν εχασα?? Ειχα ομως τετοιο πρηξιμο που παπουτσι δεν φορουσα για 15 μερες περιπου μετα την γέννα.Ανεβηκα ξανα οταν εφύγε το πρηξιμο και ημουν 55 κιλα!!! Εφυγαν 11 κιλα χωρις να κανω τιποτα. Τωρα είμαι στα κιλα μου εδω κ 2 μηνες σχεδον.Ισως βοηθησε κ ο θηλασμος στο να τα χασω. Βεβαια στα παντελονια μου δεν μπαινω ουτε με σφαιρες αλλα νομιζα οτι σταδιακα θα μαζεψει η περιφερεια..ετσι ελπιζω τουλαχιστον..
Παλιά 09-08-12, 14:16   #103
isabell

Το avatar του χρήστη isabell

isabell ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ μια εβδομάδα μετα τη γέννα που ζυγίστηκα είχα χασει 7 κιλά και στην εγκυμοσύνη πήρα 4,5 κιλά μόνο
Παλιά 09-08-12, 18:00   #104
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εισαι η μόνη πάντως. Λένε πως σε κάποιες γυναίκες ο θηλασμός μπλοκάρει το μεταβολισμό.
Και εγω το εχω ακουσει....νομιζω πως οντως εχει κολλησει δεν γινεται....και δεν ξερω και πς να τον ξεκολλησω

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-12, 18:41   #105
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εγω το εχω ακουσει....νομιζω πως οντως εχει κολλησει δεν γινεται....και δεν ξερω και πς να τον ξεκολλησω
Είπαμε! Ξεκίνα διατροφή και γυμναστική παράλληλα και πινε πολύ νεράκι.
Παλιά 09-08-12, 19:46   #106
Maraki+

Το avatar του χρήστη Maraki+

Maraki+ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά...μία φορά έκανα το λάθος από περιέργεια να δοκιμάσω ένα παντελόνι που μου ήταν άνετο πριν την εγκυμοσύνη (ούτε καν τζιν, υφασμάτινο) και μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα με το πόσο έχει ανοίξει η λεκάνη μου. Απελπισία μ' έπιασε κι ας θέλει ακόμα χρόνο το σώμα να επανέλθει...
Παλιά 09-08-12, 20:10   #107
Engleza

Engleza χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στην εγκυμοσύνη πήρα 18-19 κιλά. Βγαίνοντας από το μαιευτήριο ήμουν -8kg και με οίδημα λόγω καισαρικής. Στο τρίμηνο είχα χάσει άλλα 5, στο εξάμηνο άλλα 2 και στο 8μηνο είχαν φύγει σχεδόν όλα (είχε μείνει περίπου 0,5kg). Θήλασα με συμπλήρωμα για 6,5 μήνες περίπου.
Ο χρήστης Engleza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-12, 20:30   #108
Melina22

Melina22 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν μου το έλεγαν πριν γεννήσω ότι θα μου συμβεί δεν θα το πίστευα.

Έχασα όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης (10 κιλά) τα πιο πολλά τις πρώτες μέρες, κ τώρα είμαι μείον 5 από ότι ήμουν πριν.. Χωρίς να κάνω κάτι μόνο φροντίζοντας τον μπέμπη. Είμαι πιο αδύνατη από ποτέ. Και ήμουν κανονική στο βάρος. Παίρνει θάρρος κ η αδερφή μου που σκέφτεται να γίνει κ αυτή μαμά.

Εμένα το αντίθετο οι φίλοι μου μου κάνουν πλάκα με τον θηλασμό κ μου λένε...πάει! σε ξεζούμισε!
..κ καλά επειδή ο οργανισμός καίει λίπος για την παραγωγή..
Ο χρήστης Melina22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-08-12, 02:13   #109
tot72

tot72 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρέπει να το γράψω γιατί είμαι για γέλια(και δεν έχω ύπνο επίσης).
Λόγω ανακατωσούρας στο πρώτο τετράμηνο και προσεκτικής σχετικά διατροφής
συν ένα μεταβολισμό που έμοιαζε να φορτσάρει πήρα 4 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη.Γέννησα και γύρισα με -6 κιλά.Έβαλα το τζινάκι μου και χαιρόμουν.Και ξαφνικά...αρχίζω να τρώω.Μιλάμε για πολύ φαΐ.Αναψυκτικά,παχυντικά,τα πάντα όλα.Μέσα σε 4 μήνες πήρα 13 κιλά.
Εδώ και μια βδομάδα βλέπω κάτι να αλλάζει.Έχω κατέβει 2 και δεν τρώω ασύστολα.Ίδωμεν.
Παλιά 18-08-12, 10:34   #110
polina26

Το avatar του χρήστη polina26

polina26 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

ενα απο τα ίδια και εγώ και αντί να χάνω βάζω κιόλας...
Ο χρήστης polina26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-08-12, 12:46   #111
molly

Το avatar του χρήστη molly

molly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω κοριτσια στην εγκυμοσυνη δεν πηρα καθολου κιλα αντιθετως ειχα χασει κ 2.σημερα ειναι -12 κιλα.με κοιταζω στον καθρεφτη κ δδεν το πιστευω....
Ο χρήστης molly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-12, 17:34   #112
kyprianimaria

kyprianimaria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρίν την εγκυμοσύνη ήμουν 67, έφτασα 82 στην εγκυμοσύνη και τώρα είμαι 62. Δηλαδή εχασα όλα τα κιλά που πήρα και άλλα 5..
Ο χρήστης kyprianimaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-12, 18:40   #113
neraid

neraid ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kyprianimaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρίν την εγκυμοσύνη ήμουν 67, έφτασα 82 στην εγκυμοσύνη και τώρα είμαι 62. Δηλαδή εχασα όλα τα κιλά που πήρα και άλλα 5..
Μετα απο ποσο καιρο εχασες τα κιλα? γιατι εγω πηρα 11 ημουν 55 εγινα 66 και τωρα μετα απο 50 μερες που γεννησα ειμαι 59,6 μου μενουν αλλα 4.6 κιλα και οτι και να κανω αντι να μειονονται αυξανονται ετσι μου ερχετε να τρωω μονο μεσημεριανο!!!!!!

Ο χρήστης neraid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-12, 20:23   #114
giasof

Περιοχή: ΣΕΠΟΛΙΑ
giasof ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω πηρα 25 κιλα ημουν 64 και τωρα ειμαι 58.αλλα απο οτι καταλαβα ειναι θεμα σωματος κια οργανισμου..
Παλιά 26-09-12, 20:40   #115
ELENAGEM

ELENAGEM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έφτασα 82 κιλά κ ήμουν 68 πριν την εγκυμοσύνη. Στις 50 μέρες μετά τον τοκετό ζυγίστηκα κ ήμουν πάλι 68 κιλά. Χωρίς δίαιτα αλλά με πολύ άγχος τον πρώτο καιρό με τον μπέμπη σπίτι κ πολύ ξενύχτι.
Ο χρήστης ELENAGEM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-12, 09:11   #116
derbybaby

Περιοχή: Ροδος
derbybaby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στην πρωτη μ εγκυμοσυνη πηρα 17, με τη γεννα εχασα μονο 6(ο μικρος ηταν τα 4).μεχρι να χρονισει ειχα ηδη χασει τα 17 της εγκυμοσυνης +2.
τωρα σε 5 μερες μπαινω στον μηνα μ, εχω βαλει 10 ελπιζω γεννωντας να χασω κατι παραπανω, μιας κ ειμαστε φουλ στο αμνιακο κ εχω παλι μεγαλο μπεμπη!
παντως σιγουρα με σωστη διατροφη κ ασκηση(ή κυνηγι μωρου...)χανονται τα κιλα!
Παλιά 27-09-12, 09:57   #117
tsarli

Περιοχή: Β. Ελλάδα
tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια πότε γίνεται το ζύγισμα? Λίγο πριν τον τοκετό, στο μαιευτήριο και αμέσως μόλις σηκωθούμε μετά? Με τη ρόμπα ή πριν καν μπούμε, με τα ρούχα δηλαδή? Διευκρινήστε το λίγο για αμς τις άπειρες!
Παλιά 27-09-12, 10:02   #118
sofi@p

sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsarli Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια πότε γίνεται το ζύγισμα? Λίγο πριν τον τοκετό, στο μαιευτήριο και αμέσως μόλις σηκωθούμε μετά? Με τη ρόμπα ή πριν καν μπούμε, με τα ρούχα δηλαδή? Διευκρινήστε το λίγο για αμς τις άπειρες!
μα, καλά, ποιός σου είπε ότι μας ζυγίζουν πριν και μετά τη γέννα?????
απλά, πριν γεννήσεις σε παρακολουθεί ο γιατρός και ξέρεις πόσα κιλά είσαι. και μετά τη γέννα, αφού γυρίσεις σπίτι σου μπορείς, αν θες, να ανέβεις πάλι στη ζυγαριά για να δεις πόσα έχασες. εξάλλου τί σημασία έχει πόσα έχασες με τη γέννα?? μόνο από απλή περιέργεια και για να πάρεις κουράγιο για όσα σου μένουν να χάσεις στη συνέχεια...

εγώ πάντως πήρα από 10 κιλά στις εγκυμοσύνες μου και στη γέννα έχασα περίπου τα 6.

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-12, 10:06   #119
tsarli

Περιοχή: Β. Ελλάδα
tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρωτάω , ώστε όταν έρθει η ώρα, να ξέρω τί να κάνω!! Γιατί μια φίλη μου ζυγίστηκε πριν πάει να γεννήσει, όλα καλά. Πάει στο νοσοκομείο, γεννάει, της φέρνουν όλοι γλυκά κλπ, πλακώθηκε και αυτή στο φαί (μιλάμε για πολύ φαί) και όταν γύρισε σπίτι και ζυγίστηκε, ήταν παραπάνω, ασχέτως αν ο μπέμπης δεν ήταν πια στην κοιλίτσα της!!!
Της λέω τώρα ότι όταν θα ναι να ζυγιστώ, έτσι για να δω πώς τα πάω, πού βρίσκομαι, θα ξεγυμνωθώ τελείως, θα βγάλω ρολόγια κλπ...τα πάντα ζυγίζουν και επιβαρύνουν!!
Παλιά 27-09-12, 10:10   #120
sofi@p

sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsarli Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτάω , ώστε όταν έρθει η ώρα, να ξέρω τί να κάνω!! Γιατί μια φίλη μου ζυγίστηκε πριν πάει να γεννήσει, όλα καλά. Πάει στο νοσοκομείο, γεννάει, της φέρνουν όλοι γλυκά κλπ, πλακώθηκε και αυτή στο φαί (μιλάμε για πολύ φαί) και όταν γύρισε σπίτι και ζυγίστηκε, ήταν παραπάνω, ασχέτως αν ο μπέμπης δεν ήταν πια στην κοιλίτσα της!!!
Της λέω τώρα ότι όταν θα ναι να ζυγιστώ, έτσι για να δω πώς τα πάω, πού βρίσκομαι, θα ξεγυμνωθώ τελείως, θα βγάλω ρολόγια κλπ...τα πάντα ζυγίζουν και επιβαρύνουν!!
η αλήθεια είναι ότι πέφτει πολύ φαγητό στα ιδιωτικά μαιευτήρια.....
και εγώ με το θηλασμό δεν έχασα ούτε 1 κιλό... πεινούσα όλη την ώρα..

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές