Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-10-11, 13:23   #1
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΞΑΦΝΙΚΑ... ΥΣΤΕΡΙΚΟ ΚΛΑΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ .

Το κανει 1 χρονο πιο αραια στην αρχη και τωρα πιο συχνα οπως και χθες το βραδυ. Μεσα στην νυχτα ξυπναει και για κανενα μισαωρο κλαιει υπερβολικα πολυ δεν μιλαει, μονο κλαιει, νευριαζει οταν του μιλαμε . Μας εχει απασχολησει παρα πολυ στην αρχη δεν διναμε σημασια τωρα ομως δεν μπορει τι γινεται? βλεπει κατι στον υπνο του? δεν μπορουμε να καταλαβουμε και δεν ξερουμε τι να κανουμε!

ΥΓ: Ειναι 2,5χρονων και ΔΥΣΤΥΧΩΣ κοιμαται στο κρεβατι μαζι μας.

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-11, 00:09   #2
BABY

Το avatar του χρήστη BABY

BABY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΩΤΗΡΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κανει 1 χρονο πιο αραια στην αρχη και τωρα πιο συχνα οπως και χθες το βραδυ. Μεσα στην νυχτα ξυπναει και για κανενα μισαωρο κλαιει υπερβολικα πολυ δεν μιλαει, μονο κλαιει, νευριαζει οταν του μιλαμε . Μας εχει απασχολησει παρα πολυ στην αρχη δεν διναμε σημασια τωρα ομως δεν μπορει τι γινεται? βλεπει κατι στον υπνο του? δεν μπορουμε να καταλαβουμε και δεν ξερουμε τι να κανουμε!

ΥΓ: Ειναι 2,5χρονων και ΔΥΣΤΥΧΩΣ κοιμαται στο κρεβατι μαζι μας.
διαταραχες ύπνου, ε ? δεν ρωτας εκει στην δουλειά σου, μήπως ξερουν κατι παραπάνω ?
και εμας το κανει αυτο, αλλα αραια....δηλαδη μια φορα στις 10 μερες. μηπως βλεπει ονειρα σκεφτομαι και εγω. μηπως κοιμαται και ειναι αγχωμενος, στεναχωρημενος για κατι και δεν το καταλαβαινετε ? μηπως σας ακούει να λετε τιποτα κακο μπροστα του ? ειναι και μυστηρια αυτά τα μικρά
Ο χρήστης BABY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-11, 01:08   #3
Σνουφελ μου

Περιοχή: Σνουφελοαγκαλιτσα
Σνουφελ μου χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δηλαδη τι κανει?Εννοω πως ξανακοιμαται...τι θελει,αγκαλια,τι κ μετα απο ποσο?Εμενα ειναι μικρος 13,5 κ μεσα στη νυχτα τσιριζει-κλαιει ταυτοχρονα...κ σηκωνεται ορθιος με κλειστα ματια κ περιμενει να παω να τον παρω αγκαλια αλλως συνεχιζει μεχρι να παω κ δυναμωνει το κλαμα...μιλαμε ΓΙΑ κλαμμα κ τσιριδα!Αλαλ εμενα κοιμαται μονος απο 5 μηνων κ τωρα θελει να κοιμαται επανω μου..Και οσο μεγαλωνει χειροτερευει...Καπως ετσι ητανε κ μ εσας?Γιατι ουε κ αλιμονο...τι με περιμενε...

Μ εσας νομιζω πως παιζουνε ονειρα...ανασφαλεια οχι τοσο γιατι ετσι κ αλλιως ξερει οτι ειστε εκει..λεω εγω τωρα...
Παλιά 06-10-11, 09:53   #4
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BABY Εμφάνιση μηνυμάτων
διαταραχες ύπνου, ε ? δεν ρωτας εκει στην δουλειά σου, μήπως ξερουν κατι παραπάνω ?
και εμας το κανει αυτο, αλλα αραια....δηλαδη μια φορα στις 10 μερες. μηπως βλεπει ονειρα σκεφτομαι και εγω. μηπως κοιμαται και ειναι αγχωμενος, στεναχωρημενος για κατι και δεν το καταλαβαινετε ? μηπως σας ακούει να λετε τιποτα κακο μπροστα του ? ειναι και μυστηρια αυτά τα μικρά
φιλενάδα ρώτησα και μου είπαν οτι φυσιολογικο αυτο να συμβαινει και θα συμβαινει και για τα επομενα χρονια αυτο. Βλεπουν ονειρα, βιωνουν καταστασεις πιο εντονες επειδη οι δραστηριοτητες του ειναι πιο εντονες απο εκεινες των μεγαλων. Μπροστά του οχι αποφευγουμε να μιλαμε εντονα ακομα και οταν καποιες φορες εχει γινει φωναζει και αυτος γι αυτο και δεν φωναζουμε μπρστα στο παιδι. Αυτο δηλαδη που του συμβαινει μπορει να το κανει 1 φορα την εβδομαδα . Φυσικα το πρωι δεν θυμαται τιποτα...

Παλιά 06-10-11, 09:54   #5
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ148 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη τι κανει?Εννοω πως ξανακοιμαται...τι θελει,αγκαλια,τι κ μετα απο ποσο?Εμενα ειναι μικρος 13,5 κ μεσα στη νυχτα τσιριζει-κλαιει ταυτοχρονα...κ σηκωνεται ορθιος με κλειστα ματια κ περιμενει να παω να τον παρω αγκαλια αλλως συνεχιζει μεχρι να παω κ δυναμωνει το κλαμα...μιλαμε ΓΙΑ κλαμμα κ τσιριδα!Αλαλ εμενα κοιμαται μονος απο 5 μηνων κ τωρα θελει να κοιμαται επανω μου..Και οσο μεγαλωνει χειροτερευει...Καπως ετσι ητανε κ μ εσας?Γιατι ουε κ αλιμονο...τι με περιμενε...

Μ εσας νομιζω πως παιζουνε ονειρα...ανασφαλεια οχι τοσο γιατι ετσι κ αλλιως ξερει οτι ειστε εκει..λεω εγω τωρα...
οπως ακριβως τα γραφεις μονο που σε εμας γινεται στο κρεβατι μας ....

Παλιά 24-10-11, 22:35   #6
anupomonh

Το avatar του χρήστη anupomonh

Περιοχή: Αθήνα
anupomonh ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ονομάζεται "νυχτερινός τρόμος" και δεν σχετίζεται με όνειρα... Συνήθως συμβαίνει τις ημέρες όπου το παιδί είχε πολλή έντονη δραστηριότητα, έπαιξε πολύ χωρίς μεσημεριανή ανάπαυση... Συνήθως το παιδί ξυπνάει έντρομο σε 1 ή το πολύ 3 ώρες από την ώρα που θα κοιμηθεί, δεν αναγνωρίζει κανέναν, κλαίει γοερά, αν τολμήσεις να του μιλήσεις το πιάνει έως και υστερία... μπορεί να κρατήσει από 1 λεπτό έως και αρκετά "δραματικά" λεπτά.. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το προσέχεις για να μην τραυματιστεί.. Κατά τα άλλα, ηρεμεί μόνο του. Συμβαίνει σε κάποια παιδάκια απο 1.5 έως 6 ετών και δεν θεωρείται παθολογικό.
Το παθαίνει η κόρη μου (με μεγαλύτερη ένταση λίγο μετά την γέννηση της αδερφής της) και σχεδόν πάντα μετά από μέρες με πολλή έντονη δραστηριότητα!!
Παλιά 25-10-11, 07:02   #7
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anupomonh Εμφάνιση μηνυμάτων
Ονομάζεται "νυχτερινός τρόμος" και δεν σχετίζεται με όνειρα... Συνήθως συμβαίνει τις ημέρες όπου το παιδί είχε πολλή έντονη δραστηριότητα, έπαιξε πολύ χωρίς μεσημεριανή ανάπαυση... Συνήθως το παιδί ξυπνάει έντρομο σε 1 ή το πολύ 3 ώρες από την ώρα που θα κοιμηθεί, δεν αναγνωρίζει κανέναν, κλαίει γοερά, αν τολμήσεις να του μιλήσεις το πιάνει έως και υστερία... μπορεί να κρατήσει από 1 λεπτό έως και αρκετά "δραματικά" λεπτά.. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το προσέχεις για να μην τραυματιστεί.. Κατά τα άλλα, ηρεμεί μόνο του. Συμβαίνει σε κάποια παιδάκια απο 1.5 έως 6 ετών και δεν θεωρείται παθολογικό.
Το παθαίνει η κόρη μου (με μεγαλύτερη ένταση λίγο μετά την γέννηση της αδερφής της) και σχεδόν πάντα μετά από μέρες με πολλή έντονη δραστηριότητα!!
σ'ευχαριστσω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου!!!! πραγματικα ηταν παρα πολυ χρησιμες! αληθεια πως τα ξερεις ολα αυτα?

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές