Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προνήπιο και Νήπιο (απο 4 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-10-11, 13:40   #1
Trithen

Περιοχή: Κιλκίς
Trithen ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Trithen
Προεπιλογή Ποιος αποφασίζει για τις γιορτές στο Νηπιαγωγείο?

Καλησπέρα και ζητώ επειγόντως την βοήθειά σας. Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει, ποιος αποφασίζει για το αν οι σχολικές γιορτές στο Νηπιαγωγείο θα γίνουν κλειστές ή ανοικτές (μόνο τα παιδάκια ή και οι μαμάδες τους)? Έχω συγχυστεί απίστευτα, γιατί η νηπιαγωγός μας, μας ανακοίνωσε ότι είναι στη δικαιοδοσία της να αποφασίσει και αυτή επειδή έτσι θέλει, αποφασίζει να κάνει κλειστές όλες τις γιορτές... Το παιδί μου δεν το πάω σχολείο για να ξεσκάω και να πίνω καφέδες, θέλω να είμαι παρούσα σε δραστηριότητες όπως το να πει το ποιήμα που ΕΓΩ το βοήθησα να το μάθει... Αν είναι, ας ασχολιόταν με κάθε παιδάκια ξεχωριστά, να μαθαίνανε τα ποιηματάκια τους, να τα λέγανε κιόλας και εμείς να αποτελούμε μόνο το μεταφορικό μέσο που τα πηγαίνει ως εκεί, στην πόρτα του νηπιαγωγείου και τα παίρνουμε... Σας παρακαλώ, συγνώμη για το όποιο "ύφος" τυχόν έχει το κείμενό μου, αλλά είμαι πολύ εκνευρισμένη, περιμένω κάποιος να με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ο χρήστης Trithen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-11, 15:10   #2
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να σου πω ποιος αποφασίζει, προφανώς η δασκάλα. Αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ο λόγος που το αποφασίζει. Είναι η παιδαγωγική της άποψη?, Βαριέται να ετοιμάσει κάτι? Δεν θέλει να βάλει τους γονείς σε έξοδα?
Γενικά ξέρω από φίλες μου ότι στα δημόσια νηπιαγωγεία, ο Σύλλογος Γονέων είναι σε συνεργασία με τις νηπιαγωγούς. Δεν ξέρω αν συμμετέχεις, όμως μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία και να το συζητήσετε με τη νηπιαγωγό.
Ξέρω ένα παράδειγμα που οι γονείς ετοίμασαν την χριστουγεννιάτικη γιορτή κλπ κλπ., έφεραν Άγιο Βασίλη, οργάνωσαν τα δώρα, τη μουσική κλπ.. Η δασκάλα τους δίδαξε μόνο τα ποιήματα.

Τώρα, τα επιχειρήματά σου για το ποιος του έμαθε το ποίημα και ποιος έχει δικαίωμα να παρίσταται στη γιορτή, δεν με βρίσκουν σύμφωνη. Προφανώς εσύ τον βοήθησες να το μάθει και μπράβο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η δασκάλα πρέπει να σου το ξεπληρώσει με μία γιορτή. Δεν πάει έτσι, νομίζω.

Επανέρχομαι, νομίζω ότι, αν το θέλουν και οι άλλοι γονείς, μπορείτε να μιλήσετε με τη δασκάλα και να προσφέρετε τη βοήθειά σας. Αν επιμένει, καλή καρδιά!
Ο χρήστης kyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-11, 15:13   #3
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πραγματικά είναι στη δικαιοδοσία της νηπιαγωγού. Η απόφαση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η δυναμική της τάξης (π.χ. πολλά προνήπια ή πολλά παιδιά που δε γνωρίζουν τη γλώσσα ή πολλά παιδιά με προβλήματα προσαρμογής και συμπεριφοράς), ο αριθμός των παιδιών της τάξης, η συνεργασία με τους γονείς, η χρονική στιγμή μέσα στο σχολικό έτος (για παράδειγμα η πρώτη ανοιχτή γιορτή που κάνω εγώ είναι τα Χροστούγεννα), ο τρόπος που δουλεύει...
Παλιά 24-10-11, 22:41   #4
Trithen

Trithen ουδετερη μηδέν
Smile

" Τώρα, τα επιχειρήματά σου για το ποιος του έμαθε το ποίημα και ποιος έχει δικαίωμα να παρίσταται στη γιορτή, δεν με βρίσκουν σύμφωνη. Προφανώς εσύ τον βοήθησες να το μάθει και μπράβο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η δασκάλα πρέπει να σου το ξεπληρώσει με μία γιορτή. Δεν πάει έτσι, νομίζω."
kyra: ίσως διατύπωσα λάθος αυτό που εννοούσα.. εννοούσα πως σαν μητέρα, θα ήθελα να δω το παιδάκι μου να λέει το ποιήμα του, να είμαι παρούσα τέλος πάντων σε μια δραστηριότητά του στο σχολείο και όχι η δική μου "αρμοδιότητα" να είναι να του μάθω το ποιήμα του και μόνο αυτό. Τέλος πάντων, όπως και να το διατυπώσω, η διαφωνία είναι διαφωνία και φυσικά αποδεκτή. Ευχαριστώ πάντως για τις "πληροφορίες" - γνώμη σας. Ένα μέρος δίκαιου το έχετε, μα αισθάνομαι αδικημένη και αυτό δεν αλλάζει.
Παλιά 24-10-11, 22:55   #5
eleni_k

Περιοχή: Αθήνα
eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στο δικο μας νηπιαγωγειο που συστεγαζεται με δημοτικο σχολειο, η νηπιαγωγος ειπε οτι η γιορτη για την 28η Οκτωβριου θα γινει κλειστη επειδη ειναι ακομα περιοδος προσαρμογης για αρκετα παιδια και θα ειναι δυσκολο για αυτα να εκτεθουν σε τοσο κοσμο. Αν καταλαβα καλα, οι γιορτες του νηπιαγωγειου γινονται μαζι με αυτες του δημοτικου.
Οι υπολοιπες ομως γιορτες θα ειναι ανοιχτες και θα μπορουμε να καμαρωσουμε τα παιδακια μας. Λογικο μου φανηκε και πραγματικα δεν ειχα προβλημα με αυτο.

Μηπως κ στην δικη σας περιπτωση συμβαινει κατι τετοιο? Μηπως ειναι η μοναδικη γιορτη της χρονιας που θα ειναι κλειστη?
Παλιά 24-10-11, 22:58   #6
agapoulini

Το avatar του χρήστη agapoulini

agapoulini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Trithen Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και ζητώ επειγόντως την βοήθειά σας. Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει, ποιος αποφασίζει για το αν οι σχολικές γιορτές στο Νηπιαγωγείο θα γίνουν κλειστές ή ανοικτές (μόνο τα παιδάκια ή και οι μαμάδες τους)? Έχω συγχυστεί απίστευτα, γιατί η νηπιαγωγός μας, μας ανακοίνωσε ότι είναι στη δικαιοδοσία της να αποφασίσει και αυτή επειδή έτσι θέλει, αποφασίζει να κάνει κλειστές όλες τις γιορτές... Το παιδί μου δεν το πάω σχολείο για να ξεσκάω και να πίνω καφέδες, θέλω να είμαι παρούσα σε δραστηριότητες όπως το να πει το ποιήμα που ΕΓΩ το βοήθησα να το μάθει... Αν είναι, ας ασχολιόταν με κάθε παιδάκια ξεχωριστά, να μαθαίνανε τα ποιηματάκια τους, να τα λέγανε κιόλας και εμείς να αποτελούμε μόνο το μεταφορικό μέσο που τα πηγαίνει ως εκεί, στην πόρτα του νηπιαγωγείου και τα παίρνουμε... Σας παρακαλώ, συγνώμη για το όποιο "ύφος" τυχόν έχει το κείμενό μου, αλλά είμαι πολύ εκνευρισμένη, περιμένω κάποιος να με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
αν παραστείς στη γιορτή τι θα γίνει; θα σου πει κάτι;
Παλιά 24-10-11, 23:10   #7
MaRiA06

Περιοχή: Αττικη
MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε καταλαβαινω απολυτα...ετσι εκανα και εγω οταν περυσι εμαθε για πρωτη φορα ενα ποιημα και μετα μου ειπαν η γιορτη θα γινει μεταξυ τους. Το κανουν (σε εμας τουλαχιστον)για θεμα χορου.Δεν υπαρχει και τα χριστουγεννα δανειστικαν το αμφιθεατρο του δημοτικου διπλα και στο τελος της χρονιας εγινε εξω(ηταν καλοκαιρι).Εχουν δικιο για το θεμα χορου,αλλα και εμεις θελουμε να τα δουμε..
Παλιά 25-10-11, 08:44   #8
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μικρή μου είναι 2,5 ετών, πρώτη χρονιά παιδικό, έμαθε το ποίημά της, τραγουδάκι για την 28η αλλά ακόμα δεν ξέρω αν θα είναι ανοιχτή η γιορτή. Και για να είμαι ειλικρινής, εξ αρχης ήμουν περισσότερο σίγουρη για το ότι δεν θα είναι οι γονείς.
Δεν ξέρω, 2 μέρες μείνανε...
Πάντως αν μπω στη θέση 2χρονων που ξαφνικά βρίσκονται μπροστά σε ένα πλήθος, τρομοκρατούμαι... Άρα αν ήμουν διευθύντρια και είχα δικαίωμα απόφασης, ίσως σε αυτή την 1η γιορτή (που ακόμα κάποια παιδάκια έχουν θέμα προσαρμογής) να μην καλούσα τους γονείς.
Απ την άλλη, τι κίνητρο θα χουν τα παιδάκια να μάθουν και τα επόμενα ποιήματα, και τα επόμενα τραγουδάκια?
Παλιά 25-10-11, 09:01   #9
Elinaki

Περιοχή: Αθήνα
Elinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο δικό μας νηπιαγωγείο υπάρχει διαφωνία μεταξύ των νηπιαγωγών . Η μια θέλει η άλλη όχι και τελικά θα γίνει χωρίς γονείς.
Παλιά 25-10-11, 09:03   #10
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν υπαρχη χορος δεν καταλαβαινω γιατι να γινονται κλειστε?γιατι δεν ρωτατε το λογο?
Παλιά 25-10-11, 09:15   #11
Λέγκω

Το avatar του χρήστη Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμάς στον παιδικο κλειστή θα γίνει και μου φάνηκε λογικό για το λόγο που ανέφερε η eleni_k... είναι περίοδος προσαρμογής για τα πιτσιρικάκια και θα ήταν σοκ να πρέπει να εμφανιστους μπροστά σε τόσους γονείς που θα φωτογραφίζουν και θα τραβάνε βίντεο. Φαντάζομαι ότι και στο νήπιο πάνω κάτω το ίδιο θα ισχύει.
Δεν είναι εύκολη για τα παιδάκια τέτοιου είδους έκθεση όσο κι αν εμείς θέλουμε να τα χαζέψουμε και να τα καμαρώσουμε... κι εγώ θα ήθελα να δω το καθαρματάκι μου στο πρωτο του ποίημα αλλά δεν γίνεται.

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!
Ο χρήστης Λέγκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-11, 21:12   #12
Trithen

Trithen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MaRiA06: Υπάρχει χώρος αλλά μου το δήλωσε προσωπικά και κάθετα: Εγώ αποφασίζω πως θα γίνουν οι γιορτές και θα γίνουν κλειστές.
agapoulini: Δεν μας αφήνει να μπούμε, απλά.
eleni_k: Όλες οι γιορτές θα γίνουν κλειστές. Δεν μας είπε κάποιον λόγο, μόνο ότι επειδή είναι στη δικαιοδοσία της, αποφασίζει να γίνουν κλειστές και τέλος.
Εν ολίγοις, ό,τι θέλουν κάνουν και δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα. Εδώ η προισταμένη μας είπε ότι "δεν σας νοιάζει που σε λίγο καιρό θα παγώσουν τα παιδιά σας γιατί δεν θα έχετε πετρέλαιο, αυτό σας νοιάζει". Άκου, μορφωμένη γυναίκα. και εγώ τη ρώτησα "Ποιανού παιδί δεν θα έχει πετρέλαιο? Θα μπω με μπουλντόζα μέσα. Αν δεν μπορούν να διατηρούν νηπιαγωγείο να το κλείσουν και να το κάνουν πλυντήριο αυτοκινήτων. Ακούς εκεί έχουν και θράσσος.!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-10-11, 22:12   #13
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
MaRiA06: Υπάρχει χώρος αλλά μου το δήλωσε προσωπικά και κάθετα: Εγώ αποφασίζω πως θα γίνουν οι γιορτές και θα γίνουν κλειστές.
agapoulini: Δεν μας αφήνει να μπούμε, απλά.
eleni_k: Όλες οι γιορτές θα γίνουν κλειστές. Δεν μας είπε κάποιον λόγο, μόνο ότι επειδή είναι στη δικαιοδοσία της, αποφασίζει να γίνουν κλειστές και τέλος.
Εν ολίγοις, ό,τι θέλουν κάνουν και δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα. Εδώ η προισταμένη μας είπε ότι "δεν σας νοιάζει που σε λίγο καιρό θα παγώσουν τα παιδιά σας γιατί δεν θα έχετε πετρέλαιο, αυτό σας νοιάζει". Άκου, μορφωμένη γυναίκα. και εγώ τη ρώτησα "Ποιανού παιδί δεν θα έχει πετρέλαιο? Θα μπω με μπουλντόζα μέσα. Αν δεν μπορούν να διατηρούν νηπιαγωγείο να το κλείσουν και να το κάνουν πλυντήριο αυτοκινήτων. Ακούς εκεί έχουν και θράσσος.!!!
Ώπα ώπα για λίγο φρένο.
1) Πραγματικά εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια της νηπιαγωγού να κάνει όπως θέλει τις γιορτές. Είναι υποχρεωμένη να γιορτάσει τις εθνικές επετείους, τα Χριστούγγενα και τον Πολιούχο ή κάποια άλλη σημαντική τοπική γιορτή, αλλά όχι ανοιχτά αν κρίνει ότι δεν είναι σωστό.
2) Με μπουλντόζα να μπεις στο δημαρχείο και να πατήσεις το δήμαρχο και την επιτροπή παιδείας και στη συνέχεια να κατέβεις και από υπουργείο οικονομικών και παιδείας μεριά. Τα χρήματα για το πετρέλαιο έρχονται από τον προϋπολογισμό του κράτους, δίνονται στους δήμους από τους οποίους διανέμονται στις σχολικές επιτροπές. Τα παράπονα στο δήμαρχο λοιπόν κανονικά και με το νόμο.
3) Αν με αυτό το ύφος ερχόσουν στο δικό μου νηπιαγωγείο και απαιτούσες ανοιχτή γιορτή θα έπαιρνες την ίδια απάντηση (ίσως με λίγο περισσότερη διπλωματία). Το νηπιαγωγείο δεν είναι τσιφλίκι κανενός. Έχει κανόνες και κανονισμούς ρητά διατυπωμένους. Καλό θα ήταν πρώτα να ενημερωνόμαστε και μετά να ψάχνουμε το δίκαννο. Επίσης καλό θα ήταν να βλέπουμε το γιατί πίσω από τα πράγματα. Κάποιος σοβαρός παιδαγωγικός λόγος υπάρχει για να θέλουν κλειστές γιορτές οι νηπιαγωγοί. Προσέγγισέ τες με σεβασμό και ανοιχτά αυτιά και μυαλό και μπορεί να εκπλαγείς.
Παλιά 25-10-11, 22:30   #14
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
. Εδώ η προισταμένη μας είπε ότι "δεν σας νοιάζει που σε λίγο καιρό θα παγώσουν τα παιδιά σας γιατί δεν θα έχετε πετρέλαιο, αυτό σας νοιάζει". Άκου, μορφωμένη γυναίκα. και εγώ τη ρώτησα "Ποιανού παιδί δεν θα έχει πετρέλαιο? Θα μπω με μπουλντόζα μέσα. Αν δεν μπορούν να διατηρούν νηπιαγωγείο να το κλείσουν και να το κάνουν πλυντήριο αυτοκινήτων. Ακούς εκεί έχουν και θράσσος.!!!
ελα κ απο τον δικο μας δημαρχο γιατι μια εβδομαδα τωρα χαλασε το φυσικο αεριο κ δεν ερχονται να το φτιαξουν γιατι δεν πληρωνει ο δημος!!κ κρυωνουμε!
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-11, 23:08   #15
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδώ η προισταμένη μας είπε ότι "δεν σας νοιάζει που σε λίγο καιρό θα παγώσουν τα παιδιά σας γιατί δεν θα έχετε πετρέλαιο, αυτό σας νοιάζει".!!!

Αν υπάρχει τέτοιο θέμα, τότε η γιορτή είναι πράγματι δευτερεύουσα. Αλλά πέρα από αυτό, θέλω να ρωτήσω τις εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν:
Δεν νομίζετε ότι η οργάνωση μίας γιορτής, η παρουσίαση ενός οργανωμένου θεάματος, η απαγγελία ενός ποιήματος μπροστά σε κοινό, είναι και αυτά μέσα στα πράγματα που πρέπει να μάθει ένα παιδί στο νηπιαγωγείο? Να το χειροκροτήσουν οι δικοί του και να δει την περιφάνεια στα μάτια τους?
Θέλω να πω ότι, καλά για την 28η, τα παιδάκια πράγματι προσαρμόζονται, αλλά τα χριστούγεννα, μήπως τα παιδάκια είναι αρκετά μεγάλα πια, ώστε πρέπει να βοηθηθούν να ξεπεράσουν τους φόβους τους.
Τελικά δεν εξυπηρετούν σε τίποτα αυτές οι γιορτές, παρά μόνο τη ματαιοδοξία μας ως γονείς? Δεν είναι μέρος της εκπαίδευσης των παιδιών μας?

ΥΓ Ρωτώ γιατί κάπου βαθεια, έχω την εντύπωση ότι υπάρχει και λίγο φυγοπονία
Παλιά 25-10-11, 23:54   #16
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξαναείπα ότι κι εγώ η πρώτη ανοιχτή γιορτή που κάνω είναι των Χριστουγέννων. Και πάλι όμως εξαρτάται από το τι θα συναντήσεις μέσα στην τάξη. Πολλές φορές υπάρχουν προβλήματα τόσο σημαντικά που όντως φαντάζουν δευτερεύουσες οι γιορτές ή ίσως και να προκαλούν τόσο σημαντικά προβλήματα σε κάποιες οικογένειες που να επιλέξεις τελικά να τις κάνεις κλειστές.

Να συμπληρώσω ότι αν έχεις μεγάλο ποσοστό γονεών που αντιδρά με τον τρόπο που είδαμε πιο πάνω και δημιουργούν προβλήματα και δεν συνεργάζονται τότε στάνταρ κάνεις κλειστές τις γιορτές για να μπορείς να δουλέψεις σαν άνθρωπος και όχι σα σάκος του μποξ. Έχω βρεθεί σε τέτοια χρονιά με γονείς που ήταν εκτός ελέγχου και σκυλομετάνιωσα τον κόπο μου για τις γιορτές. Αν είχα τους ίδιους την επόμενη χρονιά ειλικρινά σου μιλάω ότι δε θα έκανα τίποτε ανοιχτό χωρίς καμία απολύτως τύψη. Γιατί όχι μόνο δεν εκτιμούσαν το γεγονός ότι δούλευα διπλοβάρδια για να μπορέσει το σχολείο να μπει σε μια σειρά, ότι παρέλαβα 25 αγρίμια και τα έκανα τάξη και ομάδα, αλλά επέμεναν να μου προσάπτουν ευθύνες αλλωνών που δεν είχαν τα κότσια να τους αντιμέτωπίσουν, για ζητήματα όπως το πετρέλαιο καλή ώρα.

Φιλική προτροπή, πριν επιτεθείτε συζητήστε. Δείτε, το γιατί. Μπαίνοντας στο χώρο του σχολείου με ζωνάρι λυμένο για καβγά θεωρώντας δεδομένο ότι οι εκπαιδευτικοί φυγοπονούν έχετε χάσει το παιχνίδι. Γιατί ο εκπαιδευτικός θα προσπαθήσει να προσεγγίσει, αλλά υπάρχουν και όρια και αξιοπρέπεια. (kyra αντιλαμβάνεσαι ότι δεν εννοώ εσένα, αλλά όλες εκείνες τις συμπεριφορές που ακυρώνουν τα πάντα και μας κάνουν να πηγαίνουμε στη δουλειά μας κάθε μέρα με πικρή γεύση).
Παλιά 25-10-11, 23:56   #17
!!ελενη!!

Το avatar του χρήστη !!ελενη!!

Περιοχή: ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
!!ελενη!! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και στο δικο μας σχολειο η γιορτη θα γινει κλειστη.υπαρχουν παιδακια που φετος ειναι η πρωτη τους επαφη με το σχολειο.καποια ντρεπονται ακομα και μεταξυ τους ποσο μαλλον και μπροστα σε αλλους ενηλικες.τωρα ειναι ακομα μονο εναμιση μηνα που ανοιξαν.γινετε καθαρα για προσαρμογη καποια παιδακια δεν μιλανε ακομα πολυ καθαρα.εμας τουλαχιστον αυτους τους λογους μας ειπε η νηπιαγωγος και οφειλω να ομολογησω αν και στεναχωρεθηκα που δε θα δω το παιδακι μου να λεει το ποιημα του πρωτη χρονια στο σχολειο τους κατανοησα απολυτα.εξ'αλλου θα βγαλουν φωτο και βιντεο με ολες τις δραστηριοτητες των παιδιων ολη τη χρονια και θα μας τα δωσουν σε σιντι.

Ο χρήστης !!ελενη!! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-11, 00:35   #18
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βρε κορίτσια... Τόσα μας βασανίζουν, μην προσθέσουμε και τον καυμό των γιορτών στο σχολείο! Και σας μιλάει τώρα μια μάνα που όσες (ανοιχτές) εκδηλώσεις του γιού της παρακολούθησε... το έκανε φορώντας γυαλιά ηλίου για να κρύψει την συγκίνηση...

Συνομιλήστε καλοπροαίρετα με τις εκπαιδευτικούς για να καταλάβετε το νόημα της όποιας "εσωστρέφειας". Πάντως, μην αγχώνεστε, θα έχετε την ευκαιρία να καμαρώσετε τα παιδιά σας, σε άλλη γιορτή, σε πολλές ακόμα - το σχολείο μόλις άρχισε.

(Τι να πω κι εγώ που φέτος το πρωτάκι μου θα πάει ασυνόδευτο - χωρίς γονείς - εκδρομή με το σχολείο? Ο καθένας με τον πόνο του...)
Παλιά 26-10-11, 06:35   #19
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και σε εμάς η γιορτή θα γίνει ...κεκλεισμένων των θυρών για τους λόγους που αναφέρονται. Δηλαδή είναι πολύ νωρίς για να εμφανιστούν σε κοινό. Ακόμα εν έχει δέσει η ομάδα. Δεν με ενοχλεί αυτό. Το καταλαβαίνω.

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-11, 07:59   #20
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και στο νηπιαγωγείο, αλλά και στο δημοτικό, η 28η Οκτωβρίου γιορταζόταν πάντα κεκλεισμένων των θυρών εκεί που πήγαινε ο γιος μου. Εκτός απο τους λόγους που προαναφέρθηκαν, υπήρξε πριν λίγα χρόνια η αιτιολογία, ότι αυτή την εποχή, κυκλοφορούν άπειρες ιώσεις και δεν ενδείκνυται να μαζεύονται σε έναν κλειστό χώρο τόσα πολλά άτομα.
Επίσης, θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό, τα παιδιά είτε μεμονωμένα, είτε σαν ομάδα, να μην είναι έτοιμα ακόμα για τέτοιου είδους εκδηλώσεις ενώπιον κοινού.
Μην ανησυχείς, θα έχεις την ευκαιρία να καμαρώσεις το παιδάκι σου, σε κάποια μεταγενέστερη γιορτή.

Πιστεύω πάντως, ότι η αντίδραση της νηπιαγωγού έχει άμεση σχέση με την δική σου αντίδραση (ή και κάποιου άλλου γονέα ίσως) Ίσως επειδή σου ήρθε απότομα η πληροφορία και δεν το περίμενες, το ύφος σου εκείνη την στιγμή να μην ήταν το καλύτερο σου... Για να είναι τόσο απόλυτη η νηπιαγωγός, νομίζω πως "έχει καεί" και γι'αυτό λειτουργεί έτσι.
Παλιά 26-10-11, 08:41   #21
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα ρώτησα και εγω και μου είπαν ότι θα γίνει μεταξύ τους. Μήπως λοιπόν, μιας και η συντριπτική πλειοψηφία θα γιορτάσει χωρίς κοινό, σημαίνει πως έτσι είναι το σωστό για τα παιδιά να γίνει? Να ναι τα παιδιά μας γερά και θα δούμε πολλές γιορτές...
Παλιά 26-10-11, 09:39   #22
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miriki Εμφάνιση μηνυμάτων
(kyra αντιλαμβάνεσαι ότι δεν εννοώ εσένα, αλλά όλες εκείνες τις συμπεριφορές που ακυρώνουν τα πάντα και μας κάνουν να πηγαίνουμε στη δουλειά μας κάθε μέρα με πικρή γεύση).
Δεν μου πέρασε καν από το νού ότι εννοείς εμένα....
Απλά εγώ επέλεξα να πάω το παιδί μου σε παιδικό που ως φιλοσοφία είχε τις 'κλειστές' γιορτές. Μας το ξεκαθάρισαν, δεν θα δείτε ποτέ το παιδάκι σας στη 'σκηνη'. Πραγματικά το κατανόησα.
Ρώτησα όμως και νηπιαγωγό και δάσκαλο και μου είπαν και οι δύο το ίδιο. Ότι δηλαδή στον παιδικό, δεν έχει σημασία, καλύτερα να το αφήσουμε ήσυχο το παιδάκι, πολύ λίγα παιδιά το απολαμβάνουν, για τα άλλα είναι μία αγχωτική διαδικασία. Για το νηπιαγωγείο όμως είναι διαφορετικά. Κάποιες γιορτές πρέπει να γίνουν ανοιχτές, γιατί είναι μέσα στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Δηλαδή και ο απόλυτος αποκλεισμός στο νηπιαγωγείο, μήπως είναι υπερβολή?

Γι αυτό ρώτησα, αλλά η απάντησή σου με κάλυψε απόλυτα.
Παλιά 26-10-11, 12:11   #23
cutie pies

cutie pies ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και στο δικο μας νηπιαγωγειο η γιορτη θα ειναι χωρις γονεις. ο λογος οτι υπαρχουν αρκετα παιδακια προνηπια και εκριναν οι δασκαλες οτι δεν ειναι ετοιμα οποτε θεωρουν οτι δεν υπαρχει λογος να πρεσαριστουν και απο την παρουσια των γονιων...αρκετα λογικο κατα την γνωμη μου ( παρολο που ο δικος μου που ειναι προνηπιο καταφερε να μαθει και τους 6 στιχους του και θα χαιρομουν πολυ να τον δω..../περηφανη μαμα κλπ κλπ κλπ ) Παντως περσυ στο ιδιο σχολειο που ηταν η κορη μου,επειδη υπηρχαν πολυ λιγα προνηπια, οι δασκαλες ειχαν κρινει οτι δεν υπαρχει προβλημα και η γιορτη ειχε γινει με γονεις

εχω ομως να σας πω κατι αλλο,πολυ πιο σημαντικο απο αυτο που συζηταμε (πριν λιγο το ανεφερα σε αλλο τοπικ,οποτε ζητω συγνωμη εκ των προτερων για την επαναληψη!!)

σε δημοσιο νηπιαγωγειο της περιοχης μου,και στο οποιο πηγαινει η κορη των κουμπαρων μου,η διευθυντρια ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝ ΓΙΟΡΤΗ!γιατι ειναι λεει γιορτη πολεμου!!!!(για να ειμαι ειλικρινης αυτο συνεβη περσυ-δεν εκανε ουτε 28η οκτωβριου ουτε την 25η μαρτιου/ φετος επισημως δεν εχει ειπωθει κατι αλλα μεχρι και εχθες δεν εχει γινει και καμια αναφορα στην αυριανη μερα (δεν δοθηκαν ποιηματα,δεν εχουν φτιαχτει σημαιουλες κλπ κλπ ) αν δεν γινει κατι το συγκλονιστικο σημερα,οι κουμπαροι μου που ειναι εξαλλοι, εχουν σκοπο αυριο να κανουν μεγαλη φασαρια....θα σας ενημερωσω για εξελιξεις γιατι θεωρω οτι το θεμα ειναι σοβαρο και το να μην γινει γιορτη παρανομο (ας με διορθωσει καποια φιλη αν γνωριζει κατι επ αυτου....)
Ο χρήστης cutie pies δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-11, 12:49   #24
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σύμφωνα με το ΠΔ 200/ 1998 το νηπιαγωγείο μπορεί να συμμετέχει στον εορτασμό των εθνικών επετείων (τύπου γιορτή με το Δημοτικό, παρέλαση, ποιήματα, φανφάρες π.χ.). Δεν είναι υποχρεωμένο. Υποχρεωμένο είναι να συζητήσει το περιεχόμενο του εορτασμού, να μιλήσει για τα γεγονότα, για το σεβασμό και την αγάπη στην πατρίδα και όλες τις πατρίδες όλων των ανθρώπων, για τη σημαία και τα σύμβολα των εθνών κ.λ.π.

Για να κατανοήσετε το γελοίο της υπόθεσης βρέθηκα σε νηπιαγωγείο που το 40% ήταν αλλοδαποί κυρίως Αλβανοί να παίζουμε κουκλοθέατρο και να τραγουδάμε πατριωτικά τραγούδια για το ΌΧΙ και να λείπουν όλοι οι Έλληνες (γιατί προτίμησαν να πάνε εκδρομή μαζί με το πατριωτικό τους φρόνημα επειδή η γιορτή ήταν κλειστή). Τι να πω τώρα στο Αλβανάκι για την Ελληνική εκδοχή των γεγονότων όπως καθρεφτίζεται στα ποιήματα και τραγούδια της εποχής.
Παλιά 26-10-11, 12:57   #25
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι, αλλά έχω την εντύπωση ότι εφόσον δεν προβούν σε κανενός είδους εορτασμό για την εθνική επέτειο (ούτε καν κλειστού τύπου με κουκλοθέατρα κλπ) πρέπει να λειτουργήσουν κανονικό ωράριο.....
Παλιά 26-10-11, 13:07   #26
cutie pies

cutie pies ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι, αλλά έχω την εντύπωση ότι εφόσον δεν προβούν σε κανενός είδους εορτασμό για την εθνική επέτειο (ούτε καν κλειστού τύπου με κουκλοθέατρα κλπ) πρέπει να λειτουργήσουν κανονικό ωράριο.....

σωστα!!!!!!!!!!αν μη τι αλλο αυτο!!!!!!και οχι να την κοπανησουν......παντως μπορει να μην ειναι παρανομο οπως μου λες( και ευχαριστω για τις διευκρινησεις σου) αλλα εξακολουθει να ειναι απαραδεκτο - κατα την ταπεινη μου γνωμη φυσικα.........
Ο χρήστης cutie pies δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-11, 13:34   #27
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εστω κ κλειστη η γιορτη εστω κ χωρις ποιηματα σιγουρα κατι θα ειπωθει εκεινη την ημερα.δεν νομιζω καποιος απλα να μαζεψει τα παιδια 2 ωρες κ αν τα διωξει
Παλιά 26-10-11, 14:13   #28
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σύμφωνα με το ΠΔ 200/ 1998 το νηπιαγωγείο μπορεί να συμμετέχει στον εορτασμό των εθνικών επετείων (τύπου γιορτή με το Δημοτικό, παρέλαση, ποιήματα, φανφάρες π.χ.). Δεν είναι υποχρεωμένο. Υποχρεωμένο είναι να συζητήσει το περιεχόμενο του εορτασμού, να μιλήσει για τα γεγονότα, για το σεβασμό και την αγάπη στην πατρίδα και όλες τις πατρίδες όλων των ανθρώπων, για τη σημαία και τα σύμβολα των εθνών κ.λ.π.

Για να κατανοήσετε το γελοίο της υπόθεσης βρέθηκα σε νηπιαγωγείο που το 40% ήταν αλλοδαποί κυρίως Αλβανοί να παίζουμε κουκλοθέατρο και να τραγουδάμε πατριωτικά τραγούδια για το ΌΧΙ και να λείπουν όλοι οι Έλληνες (γιατί προτίμησαν να πάνε εκδρομή μαζί με το πατριωτικό τους φρόνημα επειδή η γιορτή ήταν κλειστή). Τι να πω τώρα στο Αλβανάκι για την Ελληνική εκδοχή των γεγονότων όπως καθρεφτίζεται στα ποιήματα και τραγούδια της εποχής.
Εφοσον το Αλβανακι(οπως λες)παει σε ελληνικο σχολειο...τοτε πρεπει να μαθει για την ιστορια της Ελλαδας και ηστε υποχρεωμενοι να διδασκετε τι σημαινει αυτη η μερα. Και μετα σου λενε...γιατι η καινουργια γεννια δεν ξερει τη γιορταζουμε την 28οκτωμβριου και την 25μαρτιου!!!!
Παλιά 26-10-11, 14:52   #29
Trithen

Trithen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για όλες τις απόψεις και την ενημέρωση για το πως λειτουργεί το όλο σύστημα καταρχήν. Κατά δεύτερον, miriki, με όλο το σεβασμό, το πήρες πολύ προσωπικά, και εκτός αυτού, μάλλον σε εκνεύρισα και δεν πρόσεξες ότι με τη νηπιαγωγό δεν αντάλλαξα καμία κουβέντα ούτε της σύστησα τι να κάνει... Το θέμα μου ήταν με την προϊσταμένη, γιατί όπως ρώτησα και εδώ, ήθελα πρώτα να είμαι σίγουρη ότι είναι στη δικαιοδοσία της δασκάλας και μετά να της "επιτεθώ" (αν το έκανα). Οπότε νομίζω ότι παρεξήγησες τα λόγια μου αρκετά. Επίσης, διάβασες ένα απόσπασμα του διαλόγου με την προϊσταμένη (σε περίπτωση που θέλεις να υπερασπιστείς και εκείνη). Δεν λέω ότι είμαι σωστή, απλά δεν αντιπαρατέθηκα με τη δασκάλα ούτε για ένα δευτερόλεπτο, οπότε μην με κρίνεις σαν να είμαι εγώ η αιτία που ΟΛΕΣ οι γιορτές θα γίνουν κλειστές. Το ξεκαθαρίζω. Το όποιο "ύφος" τυχόν έχουν τα μηνύματά μου (και ειδικά το πρώτο και το ανέφερα) είναι λόγω εκνευρισμού. Μετά από όλες αυτές τις απαντήσεις, και σκεπτόμενη έχοντας τες στο μυαλό μου, συμφωνώ σχεδόν απολύτως. Αλλά μην παίρνεις προσωπικά το όποιο μήνυμα αναφέρεται σε εκπαιδευτικό, είσαι ένα μέρος αυτού του συνόλου, μην μπαίνεις στον κόπο να προσπαθείς να αντιπροσωπεύεις όλο το σύνολο. Ευχαριστώ.
Παλιά 26-10-11, 18:18   #30
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MaRiA06 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον το Αλβανακι(οπως λες)παει σε ελληνικο σχολειο...τοτε πρεπει να μαθει για την ιστορια της Ελλαδας και ηστε υποχρεωμενοι να διδασκετε τι σημαινει αυτη η μερα. Και μετα σου λενε...γιατι η καινουργια γεννια δεν ξερει τη γιορταζουμε την 28οκτωμβριου και την 25μαρτιου!!!!
Το δύσκολο είναι ότι είναι ιστορία και της Αλβανίας όχι μόνο της Ελλάδας, οπότε θέλει πολλή προσοχή στους χειρισμούς και τους χαρακτηρισμούς που υπάρχουν μερικές φορές σε ποιήματα και τραγούδια.

Αν πρόσεξες στο μήνυμά μου ανέφερα ότι το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωμένο να διδάξει την ιστορία συγκεκριμένα έγραψα

"Υποχρεωμένο είναι να συζητήσει το περιεχόμενο του εορτασμού, να μιλήσει για τα γεγονότα, για το σεβασμό και την αγάπη στην πατρίδα και όλες τις πατρίδες όλων των ανθρώπων, για τη σημαία και τα σύμβολα των εθνών κ.λ.π."

Trithen ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Δεν σκοπεύω να υπερασπιστώ το σύνολο των συναδέλφων, σου είπα απλώς τι μου συνέβη εμένα και πώς θα αντιδρούσα αν κάποιος ερχόταν με το ύφος που ήταν γραμμένο το πρώτο σου μήνυμα. Χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε πάντως.
Παλιά 26-10-11, 19:52   #31
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το δύσκολο είναι ότι είναι ιστορία και της Αλβανίας όχι μόνο της Ελλάδας, οπότε θέλει πολλή προσοχή στους χειρισμούς και τους χαρακτηρισμούς που υπάρχουν μερικές φορές σε ποιήματα και τραγούδια.
Πλακα κανεις...ετσι??!!! Σιγα μην αλλαξουμε και τα ποιηματα.Αν καποιοι νομιζουν οτι θιγονται να μην φερουν τα παιδια τους εκεινη την ημερα σχολειο.Αυτη ειναι η ιστορια μας,αγωνιστηκαν και σκοτωθηκαν τοσοι ανθρωποι για να ζουμε εμεις τωρα στην Ελλαδα και πρεπει να τιμαμε τουλαχιστον αυτους.
Αυτη ειναι η πατριδα μας....αν τους αρεσει!! Αλλιως να πανε απο εκει που ηρθαν.
Παλιά 26-10-11, 20:44   #32
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
...."Υποχρεωμένο είναι να συζητήσει το περιεχόμενο του εορτασμού, να μιλήσει για τα γεγονότα, για το σεβασμό και την αγάπη στην πατρίδα και όλες τις πατρίδες όλων των ανθρώπων, για τη σημαία και τα σύμβολα των εθνών κ.λ.π."
.....
Αυτά μας έφαγαν. Οι "πολυπολιτισμικές" ευαισθησίες, στο όνομα των οποίων διαγράφουμε την ιστορία μας. Δηλαδή, έτσι κι αλλιώς τι υποτίθεται πως πρέπει να κάνει η δόλια νηπιαγωγός? Τι θα πει να διδάξει ιστορία? Την πραγματική, την ωραιοποιημένη. Αυτά που ξέρει (σωστά ή λάθος), όπως τα ξέρει? Στα πλαίσια της "διαδασκαλίας της ιστορίας" θα πούμε στα παιδάκια για τη συνεργασία των Αλβανών με τους Γερμανούς και τους μελανοχίτωνές? Κι αυτό ιστορία είναι.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MaRiA06 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλακα κανεις...ετσι??!!! Σιγα μην αλλαξουμε και τα ποιηματα.Αν καποιοι νομιζουν οτι θιγονται να μην φερουν τα παιδια τους εκεινη την ημερα σχολειο.Αυτη ειναι η ιστορια μας,αγωνιστηκαν και σκοτωθηκαν τοσοι ανθρωποι για να ζουμε εμεις τωρα στην Ελλαδα και πρεπει να τιμαμε τουλαχιστον αυτους.
Αυτη ειναι η πατριδα μας....αν τους αρεσει!! Αλλιως να πανε απο εκει που ηρθαν.
Μέσες άκρες θα συμφωνήσω μαζί σου. Στη Ρώμη φέρεσαι σαν Ρωμαίος. Είσαι στην Ελλάδα, προσαρμόζεσαι στα ελληνικά ήθη και έθιμα. Δεν προσαρμόζεται η χώρα υποδοχής σε εσένα. Αυτό είναι παράλογο.
Παλιά 26-10-11, 21:18   #33
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν πηγαιναν τα παιδαι μου νηπιο η γιορτη της 28ης Οκτωβριου οπως και της 25ης Μαρτιου γινονταν κεκλεισμενων των θυρων αλλα την παρελαση που εκαναν στο προαυλιο μπορουσαμε να την δουμε και να την φωτογραφισουμε. Χριστουγεννα και τελικη γιορτη γινονταν μπροστα στους γονεις!!!!
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-11, 00:06   #34
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εδω στο Βελγιο τις εκδηλωσεις που κανουν καθημερινες τις κανουν κλειστες και κανουν μια μεγαλη ανοικτη γιορτη Σαββατο.
Το ελληνικο σχολειο ειναι ουτως ή αλλως σαββατο οποτε η γιορτη για την 28η θα ειναι ανοικτη και μετα θα εχει και ενημερωση γονεων. Εμενα ο μικρος δεν εχει ποιημα και το να παω 2 ωρες νωριτερα μου ανατρεπει ολο το προγραμμα Βασικα μεχρι να γυρισω στο σπιτι θα πρεπει να ξαναφυγω για την γιορτη... Θα πηγαινα ομως ουτως ή αλλος γιατι αν ειναι και αλλοι γονεις ξερω οτι θα στεναχωρηθει αν δεν παω... Εκτως του οτι ενα παιδακι απο τη ταξη του εφυγε μονο του μια μερα που ειχε πολυ κοσμο!!!
Και βασικα αυτη θα ηταν η ενσταση μου για μια ανοικτη γιορτη σε εργασιμη μερα. Τι θα γινει με τους γονεις που δουλευουν???
Παλιά 27-10-11, 09:22   #35
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχμ... Στην Ελλάδα οι γιορτες γίνονται καθημερινές. Πάντα λοιπόν οι γονείς δούλευαν...
Παλιά 27-10-11, 14:18   #36
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πήγα κι εγώ να πάρω σήμερα την κόρη μου από το νηπιαγωγείο..όντως η γιορτή και η παρέλαση μεταξύ τους..για λόγους που γνωρίζω , καθώς η κολητή μου ειναι νηπιαγωγός..και τους είδα ξεκάθαρα..
έκαναν παρέλαση με τη διευθύντρια..και στο πεντάλεπτο που έμεινα είδα τα θέματα συντονίσμού της ομάδας..είδε κι επαθε η γυναίκα να τα έχει σε μία γραμμή -τρόπος του λεγειν..

και πώς αλλιώς όταν στο τμήμα της εχει εφτα παιδιά ένταξης...χωρίς ειδική παιδαγωγό..ή όταν στο τμήμα της κόρης μου νήπια προνήπια ειναι μαζί λόγω έλλειψης προσωπικού..

ας είμαστε κι εμείς λίγο επιεικείς....είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα στα σχολεία..ειδικά φέτος..
Ο χρήστης babycobra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-10-11, 00:13   #37
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=babycobra;2190914]και πώς αλλιώς όταν στο τμήμα της εχει εφτα παιδιά ένταξης...χωρίς ειδική παιδαγωγό..ή όταν στο τμήμα της κόρης μου νήπια προνήπια ειναι μαζί λόγω έλλειψης προσωπικού..

QUOTE]

απλα για διευκρινηση...το επισημο ειναι να ναι μαζι νηπια προνηπια κ δεν γινεται λογω ελλειψης προσωπικου,για τα πολλα παιδια γενικα ομως μορει να ισχυει
Παλιά 28-10-11, 00:57   #38
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οι πολλές ανοικτές γιορτές είναι πραγματικά πρόβλημα για τους γονείς που δουλεύουν, το αντιμετώπισα όταν τα παιδιά μου πήγα στον παιδικό. Επίσης σαν μαμα μου αρέσει φυσικά να δώ τα παιδιά μου 1-2 φορές τον χρόνο σε μια γιορτή αλλά προτιμώ αυτή να είναι απλή και τα παιδιά να μην "πιεστούν" στην ετοιμασία της και να μην χάσουν πολύ χρόνο σε πολλές πρόβες- τα παιδιά βαριούνται τις πολλές πρόβες- και έτσι για μενα καλύτερα να ναι λιγότερες οι γιορτές.
Όσο για τις εθνικές γιορτές για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει τα παιδιά από τόσο μικρά να μαθαίνουν ιστορία, ας την μάθουν αργότερα (αλήθεια είναι στον οδηγό του νηπιαγωγού?) Δεν με πειράζει να γινει μια απλή αναφορά αλλά θα προτιμούσα να μην γιορτάζουν κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια και στο νηπιαγωγείο θα προτιμούσα να διαλέγαν και τίποτα άλλο να γιορτάσουν για αλλαγή κάτι με το οποίο να μπορούν να συσχετιστούν πιο εύκολα λόγω ηλικίας πχ την μερα του περιβάλλοντος, της μουσικής, ... και κάτι που να είναι πιο αισιόδοξο και φιλειρηνικό. Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι τα 4 χρονα και 5 χρονα εχουν την συναισθηματική ωριμότητα να ακούνε για αυτά τα θέματα και σε κάποιο βαθμό πιστεύω τα φανατίζουμε. Οχι γιατί αυτά που τους λέμε είναι λάθος ή υπερβολή αλλά γιατί δεν έχουν την ικανότητα σε αυτή την ηλικία να τα επεξεργαστούν και έτσι τα δέχονται αμάσητα.
Ο χρήστης jannis είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-11, 22:54   #39
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω παλι θελω να μαθει για τις γιορτες τα ηθη και τα εθιμα και για υτο τον στελνω και στο Ελληνικο νηπιαγωγιο. Παντως βλεπω οτι και οι Βελγοι απο την ιδια ηλικια και πιο μικρη αρχιζουν να περνανε μυνηματα...
Παλιά 17-11-11, 13:43   #40
elenakanel

elenakanel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή γιορτες στο νηπιαγωγειο

ειμαι η θεια απο ενα κοριτσακι 5 χρονων που φετος ξεκινησε να πηγαινει νηπιαγωγειο θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι λογικο να μην γινονται γιορτες οπως 28οκτ, η γιορτη των χριστουγεννων κτλ .
γιατι εγω θυμαμαι απο μικρη οτι ητανε μεγαλη χαρα για τα παιδια να γινονται αυτες οι γιορτες αλλα και για τους ιδιους τους γονεις που βλεπανε το παιδακι τους να συμμετεχει σε αυτες
η νηπιαγωγος του λεει οτι δεν κανουν γιορτες γιατι υπαρχει ελειψη χωρου και δεν θα χωρανε οι γονεις ....
περιμενω τις γνωμες σας , σας ευχαριστω πολυ
Ο χρήστης elenakanel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές