Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-11-11, 21:30   #1
kiknaki

Το avatar του χρήστη kiknaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ταχύτητα Καθίζησης Ερυθρών (ΤΚΕ)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι σημαίνει η πολύ υψηλή τιμή στην ΤΚΕ?
Η ανώτατη φυσιολογική τιμή σε γυναίκες είναι <20mm/hr.
Μια τιμή της τάξης των ~140mm/hr που θα μπορούσε να οφείλεται?
Το γνωρίζω οτι είναι πολύ γενική η ερώτηση μου και οτι για να καταλάβεις την αιτία πρέπει να κάνεις έναν κύκλο εξετάσεων απλώς ήθελα να ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον, τι εξετάσεις έκανε μετά και τελικά σε ποιο συμπέρασμα κατέληξαν οι γιατροί.
Παλιά 02-11-11, 23:31   #2
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η ταχύτητα καθίζησης είναι δείκτης φλεγμονής!
Εμεις είχαμε κανει όταν ο γιος μου είχε για πολλές μέρες πυρετο. Δείχνει αν υπάρχει κάποια φλεγμονη στον οργανισμό κ στη συνέχεια η επαναληψη της δειχνει αν υποχωρησε η φλεγμονή ή επιδεινώθηκε ανάλογα με το αν η τιμή αυξήθηκε ή μειωθηκε

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-11, 23:59   #3
katerina2512

Το avatar του χρήστη katerina2512

katerina2512 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με την προλαλησασα ada κ θα προσθεσω οτι συνηθως συνδυαζεται με μια αλλη εξεταση που ονομαζεται CRP κ ειναι επισης δεικτης φλεγμονης . Οπως επισης αξιολογουνται ο αριθμός των λευκων στην γενικη αιματος . Το κακο κ με τις παραπανω εξετασεις ειναι οτι ακομη κ αν δειξουν φλεγμονη δεν μπορεις να εισαι σιγουρη σε ποιο σημειο ακριβως συμβαινει .

Ανεβασμενη ταχυτητα μπορει να εχεις για παμπολλους λογους . Απο κατι πολυ απλο (οπως μια τοπικη φλεγμονη πχ μια τενοντιτιδα) εως κ πιο σοβαρες παθησεις (οπως καποιο αυτοανοσο) .

Εσυ γτ εκανες εξετασεις αν επιτρεπεται? Εννοω ειχες καποιο συμπτωμα ? Στο ειπε γιατρος ?
Ο χρήστης katerina2512 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-11, 09:06   #4
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα. Όντως μία φλεγμονή ανεβάζει την ΤΚΕ. Κατα καιρούς έχω ανεβασμένη ΤΚΕ (όχι πολύ) και αφού έκανα ένα σωρό εξετάσεις που δεν έδειχναν τίποτα βρήκαμε ότι για αυτές τις τιμές έφταιγαν οι φρονιμήτες μου οι οποίοι δεν έχουν χώρο να βγουν δημιουργούν φλεγμονή.
Παλιά 10-11-11, 23:39   #5
kiknaki

Το avatar του χρήστη kiknaki

kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καταρχάς να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.
Δεν πρόκειται για μένα αλλά για ένα πολύ δικό μου πρόσωπο. Περίπου τα ίδια με αυτά που μου γράφετε ήξερα κι εγώ αλλά στη περίπτωση αυτή οι γιατροί συνέστησαν απαραίτητα εκτός των άλλων εξετάσεων να κάνει και καρκινικούς δείκτες και ομολογώ οτι τρόμαξα διότι δεν γνώριζα αν η ΤΚΕ μπορεί να είναι συνδεδεμένη με κάτι τέτοιο.
Τελικά όμως αλλού ήταν το πρόβλημα το οποίο ναι μεν χρειάζεται άμεση επέμβαση δεν είναι όμως σοβαρό όπως όλοι φοβόμασταν.
Παλιά 30-11-11, 12:35   #6
Ειρήνη_Α

Το avatar του χρήστη Ειρήνη_Α

Περιοχή: Λαμία
Ειρήνη_Α ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kiknaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.
Δεν πρόκειται για μένα αλλά για ένα πολύ δικό μου πρόσωπο. Περίπου τα ίδια με αυτά που μου γράφετε ήξερα κι εγώ αλλά στη περίπτωση αυτή οι γιατροί συνέστησαν απαραίτητα εκτός των άλλων εξετάσεων να κάνει και καρκινικούς δείκτες και ομολογώ οτι τρόμαξα διότι δεν γνώριζα αν η ΤΚΕ μπορεί να είναι συνδεδεμένη με κάτι τέτοιο.
Τελικά όμως αλλού ήταν το πρόβλημα το οποίο ναι μεν χρειάζεται άμεση επέμβαση δεν είναι όμως σοβαρό όπως όλοι φοβόμασταν.
Αν δεν γινομαι αδιακριτη τελικα τι προβλημα υπαρχει; Εδω και εναμιση χρονο εχω τσιμπημενη ΤΚΕ και στα υψη τη CRP! Εχω κανει απειρες εξετασεις για αυτοανοσα και καρκινικους δεικτες και διαφορες αλλες και δεν εχει βρεθει κατι ακομη...

Ο χρήστης Ειρήνη_Α δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-11, 00:30   #7
Magia_melissa

Magia_melissa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kiknaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με αυτή την εξέταση, εδώ και 6 μήνες. Έχω ήδη κάνει κάποιες εξετάσεις (για αναιμία, θηρεοειδή και ρευματικές παθήσεις) αλλά δεν βρήκαμε κάτι. Αν δεν είμαι αδιάκριτη, ποιο ήταν το πρόβλημα στη δική σας περίπτωση?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές