Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-11-11, 15:28   #1
AndieMarquise

Περιοχή: Νίκαια
AndieMarquise ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή 6Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΜΒΡΥΟ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!

γεια σας και παλι,ειχα ξαναγραψει για το προβλημα μου αλλα πλεον προστεθηκαν και αλλα συμπτωματα.ειμαι λοιπον 6-7 εβδομαδων εγκυος,τελευταια περιοδος 15-20 σεπτεμβριου(ακριβη ημερομηνια δεν θυμαμαι).η χοριακη που εκανα πριν 1 εβδομαδα ηταν 15736.στο γυναικολογο εκανα κολπικο υπερηχο και διαπιστωσαμε πως ημουν 6 εβδομαδων,λογω του μεγεθους του αμνιακου σακου.η υπαρξη εγκυμοσυνης ειναι βεβαιη,ομως εμβρυο δεν μπορεσε να δει ή να ακουσει.μου συστησε να περιμενω αλλη μια εβδομαδα κ να ξαναπαω για υπερηχο.να τονισω πως πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος,επαιρνα παυσιπονα για ημικρανιες (λοναριντ),εκανα σκληρη διαιτα και καπνιζα μανιωδως.ο γιατρος μου απαγορευσε να λαβω οποιοδηποτε φαρμακο,περα απο καποια χαπια φολικου οξεος που μου εγραψε να παιρνω 2 φορες τη μερα.πριν 1 μηνα και οσο ημουν στις πρωτες μερες εγκυμοσυνης,εκανα ενα λαθος μεγαλο.βοηθησα σε μια μετακομιση και σηκωσα παρα πολυ βαρος,ενω ημουν και με γριπη.ομως τοτε δεν ηξερα πως ημουν εγκυος.τελοσπαντων.τις τελευταιες 2-3 μερες εχω πολλους στομαχοπονους,καουρες,νιωθω παρα πολυ καταβεβλημενη και αδυναμη,ενω αποφευγω να κουραζομαι.νιωθω αρρωστη και γενικως πολυ ασχημα.επισης εχω συνεχως διαρροιες.προσπαθω να τρωω στερεες τροφες υγιεινες,αλλα οποτε κατεβαζω φαγητο,νιωθω πως αηδιαζω,χωρις ομως να εχω ταση για εμετο,ουτε ζαλαδες.
μιλησα και με ενα 2ο γυναικολογο απτο τηλεφωνο,ειπα την περιπτωση μου,και μου ειπε πως ισως να μην υπαρχει καν εμβρυο και πιθανοτατα θα αποβαλλω.η ακομα κ αν εμφανιστει το εμβρυο στον επομενο υπερηχο,θα υπαρξουν προβληματα αργοτερα,καθως δεν θα αναπτυσσεται φυσιολογικα.με λιγα λογια,απο οσο καταλαβαινω,την αποβολη δεν την γλυτωνω.εσεις τι πιστευετε πως συμβαινει?γνωριζω τις πιθανοτητες μιας εγκυμοσυνης,πως δεν ευδοκιμουν παντα.ομως ειμαι 28 ετων κ υγιεστατη γυναικολογικα.τι μπορει να συμβαινει?ενας κενος,μαυρος και αραχνος αμνιακος σακος στην 6η εβδομαδα δεν ειναι πολυ ανυσηχητικο??ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα!!!
Ο χρήστης AndieMarquise δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-11-11, 15:36   #2
Maria110610

Περιοχή: Αθηνα
Maria110610 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AndieMarquise Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας και παλι,ειχα ξαναγραψει για το προβλημα μου αλλα πλεον προστεθηκαν και αλλα συμπτωματα.ειμαι λοιπον 6-7 εβδομαδων εγκυος,τελευταια περιοδος 15-20 σεπτεμβριου(ακριβη ημερομηνια δεν θυμαμαι).η χοριακη που εκανα πριν 1 εβδομαδα ηταν 15736.στο γυναικολογο εκανα κολπικο υπερηχο και διαπιστωσαμε πως ημουν 6 εβδομαδων,λογω του μεγεθους του αμνιακου σακου.η υπαρξη εγκυμοσυνης ειναι βεβαιη,ομως εμβρυο δεν μπορεσε να δει ή να ακουσει.μου συστησε να περιμενω αλλη μια εβδομαδα κ να ξαναπαω για υπερηχο.να τονισω πως πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος,επαιρνα παυσιπονα για ημικρανιες (λοναριντ),εκανα σκληρη διαιτα και καπνιζα μανιωδως.ο γιατρος μου απαγορευσε να λαβω οποιοδηποτε φαρμακο,περα απο καποια χαπια φολικου οξεος που μου εγραψε να παιρνω 2 φορες τη μερα.πριν 1 μηνα και οσο ημουν στις πρωτες μερες εγκυμοσυνης,εκανα ενα λαθος μεγαλο.βοηθησα σε μια μετακομιση και σηκωσα παρα πολυ βαρος,ενω ημουν και με γριπη.ομως τοτε δεν ηξερα πως ημουν εγκυος.τελοσπαντων.τις τελευταιες 2-3 μερες εχω πολλους στομαχοπονους,καουρες,νιωθω παρα πολυ καταβεβλημενη και αδυναμη,ενω αποφευγω να κουραζομαι.νιωθω αρρωστη και γενικως πολυ ασχημα.επισης εχω συνεχως διαρροιες.προσπαθω να τρωω στερεες τροφες υγιεινες,αλλα οποτε κατεβαζω φαγητο,νιωθω πως αηδιαζω,χωρις ομως να εχω ταση για εμετο,ουτε ζαλαδες.
μιλησα και με ενα 2ο γυναικολογο απτο τηλεφωνο,ειπα την περιπτωση μου,και μου ειπε πως ισως να μην υπαρχει καν εμβρυο και πιθανοτατα θα αποβαλλω.η ακομα κ αν εμφανιστει το εμβρυο στον επομενο υπερηχο,θα υπαρξουν προβληματα αργοτερα,καθως δεν θα αναπτυσσεται φυσιολογικα.με λιγα λογια,απο οσο καταλαβαινω,την αποβολη δεν την γλυτωνω.εσεις τι πιστευετε πως συμβαινει?γνωριζω τις πιθανοτητες μιας εγκυμοσυνης,πως δεν ευδοκιμουν παντα.ομως ειμαι 28 ετων κ υγιεστατη γυναικολογικα.τι μπορει να συμβαινει?ενας κενος,μαυρος και αραχνος αμνιακος σακος στην 6η εβδομαδα δεν ειναι πολυ ανυσηχητικο??ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα!!!
ειχα διαβασει και το αλλο σου τοπικ τελικα συμβουλευτηκες δευτερο γυναικολογο γιατι δεν πηγες απο κοντα να οσυ κανει υπερηχο?
υπαρχουν κατι αυτοματες αποβολες!
Οσο για αυτο με τα φαρμακα, το τσιγαρο και την μετακομιση δεν νομιζω πως παιζουν ρολο και εγω εκαν μετακομιση στις πρωτες μερες της εγγυμοσυνυης και καπνιζα γυρω στα 10 τσιγαρα και εκανα και διαιτα!φαρμακα δεν επαιρνα γιατι ειμαι εναντιων στο να παιρνω φαρμακα!
Τι να σου πω εγω πιστευω οτι πρεπεινα πας σε ενα γιατρο να σου κανει υπεηχο!
Θυμαμαι περσυ μεσα στο φορουμ την περιπτωση μιας κοπελας που στον υπερηχο της ειπαν οτι δεν βρισκουν εμβρυο και να παει για αποξεση ειχε παει νομιζω στο ελενα!τοτε της συνεστησα την γιατρο μου πηγε και της εκανε υπερηχο κολπικο και ολα πηγαν μια χαρα το μωρο της ειναι 2 μηνων σημερα!
τωρα ενα εχεις αυτο που λενε βιοχημηκη αποβολη τι να πω!εισαι μικρη θα κανει ενα γερο μωρο συνηθως αυτα που αποβαλλονται δεν ειναι υγειη!
καλη επιτυχια!
Παλιά 05-11-11, 16:28   #3
angel306

Το avatar του χρήστη angel306

Περιοχή: florina
angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα!Δεν καταλαβα γιατι να υπαρχει προβλημα που βλεπουν μονο σακο??Δεν ειμαι ειδικος μεν!αλλα και εγω στις 6 βδομαδες αυτο ειχαμε δει και ουτε ειχαμε ακουσει καρδια!Υπαρχουν περιπτωσεις απο κοπελες που ακουσαν καρδια και στην 8-9η βδομαδα.
Και εγω οπως και ολες μας στην αρχη που δεν ηξερα οτι ειμαι εγκυος και δουλειες εκανα(βαριες!) και καπνιζα ενα πακετο και επαιρνα πολλα περισσοτερα φαρμακα απο σενα και πιο επικυνδινα!Βλεπω και μια χαρα συμπτωματα εχεις οποτε δεν χρειαζεται να ανυσηχεις για αυτο.
Αλλα παλι δεν καταλαβαινω για ποιο λογο σου ειπε και ο 2ος γιατρος οτι δεν θα παει καλα...??Εγω προσωπικα δεν βλεπω κατι περιεργο στην κατασταση σου...και εγω ετσι ημουν και δεν ειχα καν συμπτωματα κτλ αλλα ποτε δεν μου ειπε ο γιατρος οτι δεν θα παει καλα.Για το μονο που ρωτησα και μου ειπε ειναι για τα φαρμακα επειδη ηταν αρκετα και δυνατα οτι η δεν θα επιρεαζε το εμβρυο καθολου η θα του ειχε σταματησει την αναπτυξη,αλλα δωξα το θεο μια χαρα μεγαλωσε.Ολα καλα ευχομαι να σου πανε και την αλλη φορα και το μπεμπε να το δειτε και να το ακουσετε!Μην βασανιζεις τον εαυτο σου και τα ασχημα για καλο γινονται που λεει η παροιμια.
Παλιά 05-11-11, 16:49   #4
litsaki4084

Περιοχή: Βολος
litsaki4084 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν τον καταλαβαινω τον γιατρο σου. Αν δεν ειδε κατι αλλο που δε σου ειπε αυτα που γραφεις δε μου φαινονται ανησυχητικα. Εγω τωρα ειμαι 12 εβδομαδων. Πηγα στον γιατρο πρωτη φορα 6 εβδομαδων και το μονο που ειδαμε ηταν ο σακος και σαν κατι να πηγαινε να φανει, οποτε το θεωρω φυσιολογικο. Τωρα για τα υπολοιπα... Κι εγω καπνιζα πολυ, και επινα πολυ και βαρος σηκωνα και γενικα οτι εκανα παλιοτερα οπως κανουν ολες πριν μαθουν οτι ειναι εγγυος. Δεν παιρνεις και μια δευτερη γνωμη???
Ο χρήστης litsaki4084 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-11, 17:25   #5
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά σάκος στον οποίο δεν φαίνεται έμβρυο και χοριακή 15736 την 6η εβδομάδα, λίγο παράξενο δεν ακούγεται;
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-11, 17:31   #6
AndieMarquise

Προεπιλογή

δευτερη γνωμη πηρα απτο τηλεφωνο,γιατι δεν μου περισσευουν καθε φορα να δινω για επισκεψη.κ εφοσον ο 1ος γυναικολογος μου,ειχε τελευταιας τεχνολογιας υπερηχο,εμπιστευομαι το αποτελεσμα της εικονας/ηχου.και ναι ειναι πολυ παραξενο με τοσο ψηλη χοριακη να μην φαινεται ουτε ενα σπορακι.κ επειδη τις τελευταιες μερες εχω υποτροπιασει οσον αφορα τον στομαχοπονο,την ατονια κ τη διαρροια,φοβαμαι μηπως πλησιαζει η μερα που θα αποβαλλω.εαν ειναι να γινει ετσι,το δεχομαι.απλως εχω ακουσει οτι ποναει πολυ και επειδη ειμαι μονη μου στην αθηνα,ο συντροφος μου λειπει ταξιδια συνεχεια,εαν συμβει κατι ασχημο δεν θα μπορω να το αντιμετωπισω.τουλαχιστον αν υπαρχει τροπος να βοηθησω τον εαυτο μου σε περιπτωση που συμβει αποβολη.ευχαριστω.
Παλιά 05-11-11, 17:37   #7
newbie G

Προεπιλογή

Σε περίπτωση που χειροτερέψεις, θα πάρεις ένα ταξί ή θα ζητήσεις από μια φίλη να σε πάει νοσοκομείο. Το ίδιο θα κάνεις και σε περίπτωση αιμορραγίας. Εγώ στη θεση σου πάντως και τώρα θα πήγαινα νοσοκομείο, να με δουν κι εκεί.
Παλιά 05-11-11, 17:43   #8
ΑΝΝΑ4

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ4

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοπελα μου ευχομαι ολα να πανε καλα,αλλα οσα μας λες εμενα θα με τρομαζαν,βεβαια το δικο μου μυαλλο κανει παντα τα χειροτερα σεναρια...πηγαινε σε ενα νοσοκομειο(φανταζομαι θα χεις ασφαλεια) θα σου πουν τι γινετε κ αν ειναι κατι ασχημο(αποβολη κτλ) θα μπορεσεις να βρεις βοηθεια!

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΑΝΝΑ4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-11, 12:11   #9
angel306

angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρηκα αυτο να δεις οτι δεν εισαι η μονη που βλεπει μονο σακο και μια χαρα πηγαινει η εγκυμοσυνη της κοπελας!!!Εδω ειναι και ολο το θεμα αν θες να διαβασεις http://www.parents.gr/forum/showthre...t=60714&page=4

Γεια σας. αυτός είναι ο πρώτος μου υπέρηχος. είμαι 5 εβδομάδων και 1 μέρας (χτεσινός υπέρηχος) φαίνεται μόνο ο σάκος. Παρότι είναι το δεύτερο μωράκι μας έχω φοβερή αγωνία. Ισως επειδή στο πρώτο παιδί μας είχα πολλές αναγούλες και εμετους από την αρχή ενώ τώρα νιώθω καλά. είναι καλός ο υπέρηχος για την εβδομάδα κύησης??
Παλιά 06-11-11, 18:30   #10
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγνώμη , angel , αλλά απο που κι ως που ποσταρεις ξένο υπέρηχο ?????? ( ουτως ή αλλως το θεωρώ υπερβολικό αυτό )
στο κάτω - κάτω εδώ γνώμες κ εμπειρίες λέμε , δεν είμαστε γιατροί. καλύτερα να ακούει η καθεμιά τον γιατρό της. Καλή λευτεριά σας ευχομαι , και γερά μωράκια !!!!!
Παλιά 06-11-11, 18:32   #11
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angel306 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα!Δεν καταλαβα γιατι να υπαρχει προβλημα που βλεπουν μονο σακο??Δεν ειμαι ειδικος μεν!αλλα και εγω στις 6 βδομαδες αυτο ειχαμε δει και ουτε ειχαμε ακουσει καρδια!Υπαρχουν περιπτωσεις απο κοπελες που ακουσαν καρδια και στην 8-9η βδομαδα.
Και εγω οπως και ολες μας στην αρχη που δεν ηξερα οτι ειμαι εγκυος και δουλειες εκανα(βαριες!) και καπνιζα ενα πακετο και επαιρνα πολλα περισσοτερα φαρμακα απο σενα και πιο επικυνδινα!Βλεπω και μια χαρα συμπτωματα εχεις οποτε δεν χρειαζεται να ανυσηχεις για αυτο.
Αλλα παλι δεν καταλαβαινω για ποιο λογο σου ειπε και ο 2ος γιατρος οτι δεν θα παει καλα...??Εγω προσωπικα δεν βλεπω κατι περιεργο στην κατασταση σου...και εγω ετσι ημουν και δεν ειχα καν συμπτωματα κτλ αλλα ποτε δεν μου ειπε ο γιατρος οτι δεν θα παει καλα.Για το μονο που ρωτησα και μου ειπε ειναι για τα φαρμακα επειδη ηταν αρκετα και δυνατα οτι η δεν θα επιρεαζε το εμβρυο καθολου η θα του ειχε σταματησει την αναπτυξη,αλλα δωξα το θεο μια χαρα μεγαλωσε.Ολα καλα ευχομαι να σου πανε και την αλλη φορα και το μπεμπε να το δειτε και να το ακουσετε!Μην βασανιζεις τον εαυτο σου και τα ασχημα για καλο γινονται που λεει η παροιμια.
Εδω θα συμφωνήσω μαζί σου κι εγω πριν μαθω οτι ειμαι και καπνιζα και ποτακια επινα -μαλιστα ειμασταν διακοπές-
επισης καρδουλα ακουσαμε την 7η εβδομάδα τουλάχιστον
Παλιά 07-11-11, 09:34   #12
AndieMarquise

Προεπιλογή

καλημερα!ο υπερηχος που ειδα πιο κατω,δεν εχει καμια σχεση με τον δικο μου οσον αφορα την εικονα.να υπενθυμισω οτι στον υπερηχο ημουν 6-7 εβδομαδων.την πεμπτη θα κανω τον επομενο οντας 7-8 εβδομαδων.

οπως βλεπετε επικρατει το απολυτο κενο.
Παλιά 07-11-11, 17:35   #13
angel306

angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΙΤΤΥ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη , angel , αλλά απο που κι ως που ποσταρεις ξένο υπέρηχο ?????? ( ουτως ή αλλως το θεωρώ υπερβολικό αυτό )
στο κάτω - κάτω εδώ γνώμες κ εμπειρίες λέμε , δεν είμαστε γιατροί. καλύτερα να ακούει η καθεμιά τον γιατρό της. Καλή λευτεριά σας ευχομαι , και γερά μωράκια !!!!!
Καταρχας δεν το εβαλα απο μονη μου με το ετσι θελω!Το βρηκα απλα απο ενα αλλο θεμα στο φορουμ και το εβαλα σαν παραδειγμα για την κοπελα,δεν της εκλεωα τον υπερηχο απο μονη της το ειχε βαλει.Δεν νομιζω να υπαρχει κατι υπερβολικο σε αυτο,δεν εκανα κατι παρανομο!!!Και εγω την γνωμη και την εμπιρια μου λεω,σηζητηση κανουμε,ουτε τον γιατρο κανω ουτε τιποτα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι στο τελος η κοπελα τον γιατρο της θα εμπιστευτει οχι εμας και τα συμπερασματα δικα της
Παλιά 07-11-11, 21:33   #14
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καταρχας δεν το εβαλα απο μονη μου με το ετσι θελω!Το βρηκα απλα απο ενα αλλο θεμα στο φορουμ και το εβαλα σαν παραδειγμα για την κοπελα,δεν της εκλεωα τον υπερηχο απο μονη της το ειχε βαλει.Δεν νομιζω να υπαρχει κατι υπερβολικο σε αυτο,δεν εκανα κατι παρανομο!!!Και εγω την γνωμη και την εμπιρια μου λεω,σηζητηση κανουμε,ουτε τον γιατρο κανω ουτε τιποτα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι στο τελος η κοπελα τον γιατρο της θα εμπιστευτει οχι εμας και τα συμπερασματα δικα της
το καταλαβα οτι δεν το εβαλες μονη σου το υπερβολικο δεν ηταν για σενα (γενικα για την δημοσιευση της φωτογραφιας).Επισης , δεν ειπα οτι κανεις εσυ τον γιατρό.
απλα δεν θεωρησα σωστό να ποσταρεις ξενο υπερηχο

πχ. θα σου αρεσε , αν ειχες βαλει μια φωτο του μωρου σου , να την δεις αναρτημενη απο καποιον άλλο ?
Παλιά 07-11-11, 23:12   #15
angel306

angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΙΤΤΥ. Εμφάνιση μηνυμάτων
το καταλαβα οτι δεν το εβαλες μονη σου το υπερβολικο δεν ηταν για σενα (γενικα για την δημοσιευση της φωτογραφιας).Επισης , δεν ειπα οτι κανεις εσυ τον γιατρό.
απλα δεν θεωρησα σωστό να ποσταρεις ξενο υπερηχο

πχ. θα σου αρεσε , αν ειχες βαλει μια φωτο του μωρου σου , να την δεις αναρτημενη απο καποιον άλλο ?
Τοτε μαλλον λαθος καταλαβα!
Προσωπικα δεν θα με πειραζε κατι τετοιο γιατι ξερω οτι με το να βαλω μια φωτογραφια ο καθενας μπορει να την χρισημοποιησει και να την διαχειριστει γιατι δυστηχως αυτο γινεται στο ιντερνετ θελοντας και μη!Εμεις αποφασιζουμε το τι βαζουμε...Απλα δεν νομιζω οτι προσβαλα κατα καποιο τροπο την κοπελα που εχει την φωτο αλλα αν παλι καποιος παρεξηγηθει ζητω συγνωμη,δεν εκανα κατι με κακο σκοπο!
Παλιά 07-11-11, 23:34   #16
Alexp

Περιοχή: frankfurti
Alexp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kalispera, tha sou proteina kai ego na to ksanatsekareis. Eixa kai ego to idio problima stin deuteri egkimosini, kai malista meta apo 2 pallindromes opote katalabeneis kai to anxos. Stin ekti ebdomada piga gia iperixo kai o giatros eblepe mono sako, parallila kai me tis xoriakes. Eftase sto simeio na epimenei oti eprepe na mpo amesa xeirourgio giati itan eksomitrio. Ego xalia, giati eixe kai to thrasos na leei oti einai 100% sigouros apofasizo kai pao se deutero giatro kai malista tin idia mera: Ennoeite oti moro ipirxe kai simera einai 7 minon. Ennoeite episis oti afou egine xamos sto giatrio tou gia to anxos pou prokalese i epimoni tou allaksa giatro!! Se tetoies periptoseis perneis akoma kai 3 gnomes. Tha se simbouleba afou den theleis na pliroseis, pane se ena efimereuon kai pes pos eisai egkios kai den niotheis kala. Einai ipoxreosi tous na sou kanoun kai iperixo. Min se pernei apo kato, apla pistepse sto sporaki sou!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης Alexp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-11, 23:45   #17
pink_panther

Περιοχή: κρητη
pink_panther ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Την ίδια εικόνα στον υπέρηχο είχα κ εγώ λιγότερο από ένα μήνα πριν. Είχα όμως χοριακή 2500-2700 (αν θυμάμαι καλά) κ ανέβαινε αλλά όχι όπως έπρεπε. Παρ' όλα αυτά έχω καλό γιατρό κ παρά το άγχος μου με άφησε να προχωρήσω λίγο παραπάνω γιατί πολλές εγκυμοσύνες ξεκινούν "περίεργα" αλλά καταλήγουν εντάξει. Στη δική μου περίπτωση παλλινδρόμησε βέβαια μετά αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Επίσης είχα κ αίμα αρκετό, καφέ κάθε μέρα κ πριν μάθω για την εγκυμοσύνη αλλά κ μετά οπότε ήταν μάλλον πολλά τα εμπόδια. Πιστεύω πως θα φανεί το σποράκι σου στον επόμενο υπέρηχο. Και ψηλή χοριακή έχεις αλλά και αίμα δεν έχεις (απ' ότι κατάλαβα). Σταμάτα να αγχώνεσαι κ να πιέζεσαι άδικα κ χωρίς λόγο. Κακό στον εαυτό σου κάνεις μόνο. Πήγαινε κ σε 3ο γιατρό ή σε ένα νοσοκομείο, θα σου κάνουν κ εκεί υπέρηχο έτσι κ αλλιώς. Περιμένω νέα σου.
Ο χρήστης pink_panther δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-11, 23:47   #18
AndieMarquise

Προεπιλογή

καλησπερα!εδω και 2 μερες εχω τρομερους πονους οταν ουρω και σημερα το βραδι στις 9 αποφασισα να παω στο κοντινο εφημερευον νοσοκομειο.με ειδε λοιπον ενας γυναικολογος εκει,συμπαθεστατος.μου εκανε υπερηχο και παλι δεν βρηκαμε τιποτα.ειχα παρει μαζι κ τον υπερηχο της προηγουμενης εβδομαδας,μαζι κ την χοριακη.μου ειπε πως προκειται για συνδρομο κενου σακου.δηλαδη ανεμβρυικη κυηση,το εμβρυο πεθανε και ειναι πολυ πολυ μικρο ωστε να φανει ακομα κ με τον πιο εξελιγμενο υπερηχο.μου συστησε να κανω αμεσα αποξεση ή εκτρωση ή οπως αλλιως το λενε,γιατι αν το αφησω θα εχω μεγαλο προβλημα στο μελλον κ πιο αμεσα ισως παθω σηψη.μου ειπε επισης πως η αιμορραγια δεν ειναι απαραιτητη αλλα ταυτοχρονα ειναι κ θεμα χρονου.ομως δεν γινεται να περιμενω ποτε θα αποβαλλω μονη μου,ισως να αργησει κ τοτε να ειναι πολυ αργα.αυριο θα παω κανονικα στο προγραμματισμενο ραντεβου με τον γυναικολογο μου,ωστε να επιβεβαιωθω και επειτα θα κλεισω ραντεβου σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο για να κανω την επεμβαση.δυστυχως δεν μου περισσευουν 500 ευρω για ιδιωτικο,αλλα ακομα κ τα 250-300 στο δημοσιο,ειναι κ αυτα πολλα.τι να κανουμε.δεν πετυχαινουν παντα ολες οι εγκυμοσυνες.ευχομαι καλη δυναμη στις υπολοιπες κοπελες και στον εαυτο μου ευχομαι να μην εχω αργοτερα προβληματα οταν ξαναθελησω να μεινω εγκυος.φιλια σε ολους!!!!!
Παλιά 07-11-11, 23:57   #19
pink_panther

Προεπιλογή

Να πας στο γιατρό σου οπωσδήποτε.....Στο δημόσιο νοσοκομείο πήγα τότε με θετικό τεστ φαρμακείου κ αιμμοραγία κ μου είπαν ότι είναι η περίοδός μου κ πως το τεστ ήταν λάθος. Και εμπιστεύτηκα κ εγώ η χαζή τη γιατρό τότε κ μετά που άρχισαν τα καφέ τον επόμενο μήνα πήγα στο γιατρό μου τρομοκρατημένη για πολύποδα κ βρήκαμε την εγκυμοσύνη. Ήταν ήδη βέβαια αρκετά επιβαρυμένη η κατάστασή μου κ ώρες ώρες σκέφτομαι πως ίσως ήταν κ καλύτερα που ήρθαν τα πράγματα έτσι αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Όλα αυτά στα λέω όχι για να σε τρομάξω αλλά για να ψαχτείς ακόμα μια φορά. Επίσης αν όντως χρειαστείς απόξεση δεν γίνεται σε δημόσιο (τουλάχιστον στην πόλη τη δική μου κ σε άλλες που έχουν πει τα κορίτσια εδώ). Εκεί ακολουθούν τη διαδικασία με τα υπόθετα. Και εγώ 500 έδωσα στο ιδιωτικό γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να μπω χειρουργείο χωρίς το γιατρό μου.
Παλιά 08-11-11, 00:05   #20
AndieMarquise

Προεπιλογή

το θεμα ομως ειναι πως και στον τωρινο ιδιωτικο γιατρο μου,μονο 1 ραντεβου πηγα και αυριο ειναι το 2ο.η γυναικολογος που ειχα για καιρο,συνεργαζεται μονο με το ικα κ δεν κανει επεμβασεις.θελω να πω,οτι στην παρουσα φαση δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω!μου εδωσαν συστασεις για το ελενα οτι ειναι πιο εξειδικευμενο.αλλα και εκει ζητουν 300 ευρω.δεν ξερω τι να κανω.ο γιατρος στο νοσοκομειο που πηγα σημερα,ηταν νεος σε ηλικια,γενικα συζητησιμος και μου εξηγησε πολλα πραγματα.μου εδωσε το κινητο του να τον καλεσω για να κανουμε την αποξεση.ζηταει 250 ευρω.και παλι ομως κολλαω.γιατι ειναι σε γενικο νοσοκομειο,οχι σε γυναικολογικο.θελω να πω,ποσες αποξεσεις να εχει κανει στη ζωη του?δεν ξερω.αν εχετε καποιον να μου συστησετε σε δημοσιο να παω,θα το εκτιμουσα.
Παλιά 08-11-11, 10:41   #21
pink_panther

Προεπιλογή

Καλημέρα. Δυστυχώς δεν έχω να σου συστήσω κάποιο γιατρό γιατί για να αναφέρεις το Έλενα μάλλον δεν μένεις Κρήτη. Αν ήσουν εδώ θα μπορούσα να κάνω κάτι. Τώρα όσο αφορά τη διαδικασία της απόξεσης είναι απλή από ιατρικής άποψης. Κρατάει 10 λεπτά η διαδικασία που κάνει ο γιατρός κ φυσικά ούτε λόγος για σκίσιμο κ ράμματα (ναι το άκουσα κ αυτό στην δική μου περίπτωση από άσχετες). Ο γιατρός όμως πρέπει να έχει μια σχετική εμπειρία για να σε καθαρίσει καλά κ να μην σου παρουσιαστεί αργότερα κάποιο προβληματάκι (π.χ. να βουλώσει κάτι εκεί μέσα) κ για να σε δει μετά την πρώτη σου περίοδο κ να βεβαιώσει πως όλα πάνε καλά. Για το Έλενα έχω ακούσει καλά λόγια παρ' ότι δεν το έχω χρειαστεί ποτέ. Και σκέψου πως από τα 250 μέχρι τα 300 ευρώ δεν είναι κ τεράστια η διαφορά αν κ καταλαβαίνω πως είναι ένα μεγάλο αναπάντεχο έξοδο όλο αυτό γιατί το πέρασα πρόσφατα κ τρέχαμε για δανεικά για να συμπληρώσουμε τα 500 τα δικά μου. Πήγαινε κ κάνε το σημερινό ραντεβού με το γιατρό σου κ μετά αποφασίζεις. Εγώ στο δεύτερο ραντεβού π.χ. όχι μόνο βεβαιώσαμε την παλλίνδρομη αλλά είδαμε κ το σάκο χωρίς αύξηση στο μέγεθος αλλά κ τη συρρίκνωση του πλακούντα. Ακόμα κ τότε όμως πήρα δεύτερη γνώμη. Μετά προχώρησα στην απόξεση. Εύχομαι ό,τι είναι να γίνει να γίνει για καλό (ίσως αυτό το μωράκι να είχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα κ να μην προχώρησε) κ σύντομα να γίνεις μια καταπληκτική μανούλα. Περιμένω νέα σου κ σε ό,τι χρειαστείς από ψυχολογικής πλευράς κ συζήτησης θα χαρώ να σε βοηθήσω.
Παλιά 08-11-11, 10:43   #22
pink_panther

Προεπιλογή

Αλήθεια επανέλαβες τη χοριακή σου καθόλου? Ανεβαίνει? Κατεβαίνει?
Παλιά 08-11-11, 12:18   #23
AndieMarquise

Προεπιλογή

καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σου.πριν λιγο πηγα στο διαγνωστικο κεντρο να κανω χοριακη.στις 2 το μεσημερι θα εχω τα αποτελεσματα.εχω αγχος γιατι απο την εξεταση αυτη κρινεται το πως θα προχωρησουμε.
κοιτα,ο ιδιωτικος γιατρος μου,παιρνει 500.κ παλι ομως δεν ξερω κατα ποσο μπορω να τον εμπιστευτω γνωριζοντας τον μονο σε 2 ραντεβου.στο ελενα πηρα το τηλ ενος γιατρου που μου συστησαν,δεν καταφερα να επικοινωνησω μαζι του.ο γιατρος στο γενικο νοσοκομειο ειναι πολυ ευγενικος και θελει να με βοηθησει.αλλα ρε γαμωτο ειναι ειδικευομενος γυναικολογος,νεος και ισως απειρος σε τετοια θεματα.αλλωστε ποσες γυναικες να εχουν παει για αποξεση στο συγκεκριμενο νοσοκομειο που δεν ειναι εξειδικευμενο ετσι?βεβαια ειναι κ στο χερι του γιατρου.μπορει να πας πχ στο ελενα η στο αλεξανδρα και να σε σφαξουν.δε ξερω.ειναι ρισκο.κ δεν εχω χρονο για αλλο ψαξιμο.
Παλιά 08-11-11, 12:22   #24
newbie G

Προεπιλογή

Ξέρεις τι πιστεύω; Από τη στιγμή που δεν υπάρχει έμβρυο μέσα στη μήτρα, δεν θα γίνει ουσιαστική απόξεση, αλλα απλή αναρρόφηση. Δεν θα πειραχτούν τα τοιχώματα της μήτρας. Δεν θεωρώ ότι κινδυνεύεις λοιπόν από το γιατρό του νοσοκομείου. Εξάλλου πάντα στις επεμβάσεις, δεν είναι μονος του ο ειδικευόμενος γιατρός, υπάρχει και ο επιβλέπων, σωστά;
Παλιά 08-11-11, 12:25   #25
Νικουδάκι

Νικουδάκι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

AndieMarquise πριν από 3 χρόνια είχα κι εγω ανεμβρυική κύηση και μάλιστα μετά από εξωσωματική. Ο σάκος μου ηταν ακριβώς όπως τον δικό σου. Κι εγώ γύρω στην 7-8 εβδομάδα έκανα απόξεση και έστειλα τον σάκο στο Ινστούτο Γενετικής για ανάλυση. Τελικά βρήκαν από τον εμβρυικό ιστό ότι στο έμβρυο έλειπε το χρωμόσωμα 5 και γι αυτό δεν μπορουσε να αναπτυχθει. Και φυσικά ήταν τυχαίο γεγονός. Τώρα έχω μια κορούλα 10 μηνών και το περιστατικό αυτό έχει γίνει μια κακή ανάμνηση. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά ακόμη κι αν δεν πάνε αυτή τη φορά τα πράγματα όπως τα ονειρευτηκες, την επόμενη φορά σου εύχομαι να ζήσεις το όνειρο ολοκληρωμένο!
Ο χρήστης Νικουδάκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-11, 12:28   #26
AndieMarquise

Προεπιλογή

ελα κοπελα μου,ειδες τελικα?εγινε αυτο που φοβομουν.
κοιτα εγω θα περιμενω την χοριακη.εαν βγει πολυ υψηλη,τοτε δε ξερω τι θα γινει.εαν βγει λιγο παραπανω,τοτε επιβεβαιωνεται η διαγνωση.ο γιατρος στο νοσοκομειο μου ειπε πως πρεπει να την κανω αμεσα.δηλαδη αν εκανα χτες χοριακη,παιζει να εκανα κ σημερα την επεμβαση.κ παλι ομως ειμαι διστακτικη.επειδι νιωθω ατυχη γενικως,σκεφτομαι μηπως θα ανηκω στο μικρο ποσοστο των γυναικων που εχουν επιπλοκες και μονιμες βλαβες.και δε μπορει κ κανενας να με διαβεβαιωσει.και οσο καθυστερω να αποφασισω,προκαλω κακο στον οργανισμο μου.
Παλιά 08-11-11, 12:32   #27
AndieMarquise

Προεπιλογή

νικουδακι ποσο σου κοστισε η αναλυση του σακου??
Παλιά 08-11-11, 12:32   #28
newbie G

Προεπιλογή

Δλδ αν η χοριακή δεν μεγαλώσει πολύ, ΟΚ, πας για απόξεση. Αν έχει ανέβει πολύ, τι θα αλλάξει; Θα είναι διαφορετική η διάγνωση; Αφού πάλι δεν υπαρχει έμβρυο στο σάκο. Πάλι δεν θα κάνεις απόξεση;
Παλιά 08-11-11, 12:32   #29
Νικουδάκι

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις τι πιστεύω; Από τη στιγμή που δεν υπάρχει έμβρυο μέσα στη μήτρα, δεν θα γίνει ουσιαστική απόξεση, αλλα απλή αναρρόφηση. Δεν θα πειραχτούν τα τοιχώματα της μήτρας. Δεν θεωρώ ότι κινδυνεύεις λοιπόν από το γιατρό του νοσοκομείου. Εξάλλου πάντα στις επεμβάσεις, δεν είναι μονος του ο ειδικευόμενος γιατρός, υπάρχει και ο επιβλέπων, σωστά;
Δυστυχώς κάνεις κανονική απόξεση. Ο σάκος είτε με έμβρυο είτε χωρίς έμβρυο είναι κολλημένος στο ενδομήτριο και γι αυτό άλλωστε μεγαλώνει και συνεπώς αυξάνονται και η μονάδες της hcg. Ουτε εγώ είχα αίμα και δεν υπήρχε καμία υπόνοια αποβολής. Ειχα κι εγω κανονικά συμπτωματα εγκυμοσύνης, δηλ. πρησμένο στήθος, πρωινές αναγούλες κλπ. Απλά σε κάποια φάση αφού το έμβρυο δε μεγάλωνε, έπρεπε να το σταματήσουμε. Πρόκειται για τυχαία χρωμοσωμική ανωμαλία.
Παλιά 08-11-11, 12:39   #30
AndieMarquise

Προεπιλογή

ο γιατρος δεν μου μιλησε για το ενδεχομενο υψηλης χοριακης.αλλα πιστευω πως ειναι μειζονος σημασιας γιατι αλλιως δεν θα με πιεζε να την κανω κ να τον παρω ΑΜΕΣΩΣ τηλ οταν εχω τα αποτελεσματα.δε ξερω αν με καταλαβαινεις.
νικουδακι οτι κι αν χρειαστει να γινει,ειτε μερικη ειτε ολικη αποξεση,ο γιατρος πρεπει να ειναι αστερι ωστε να μη μου αφησει κουσουρι.
Παλιά 08-11-11, 12:40   #31
MELINA83

MELINA83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Διάβασα το θέμα σου καθώς και γώ είμαι έγκυος με προβλήματα βέβαια εγώ από την αρχή το είδα στο πρώτο υπέρηχο 5 εβδομάδων ήταν 2,2 χιλιοστά και στην 6η εβδομάδα που ξαναπήγα λόγω αιμοραγίας ήταν 6,5 και ακούσαμε καρδιά. Κάτι έκανε στον υπέρηχο και το μεγένθυνε και το μετρούσε παρ όλα αυτά ανησυχώ και γώ πολύ γιατί έχω περιφερική αποκόλληση και το αίμα δεν έχει σταματήσει δηλαδή τα καφέ υγρά πολύ σκούρα εδώ και μια βδομάδα δε σταματάνε...και θα ξαναπάω τη Πέμπτη όλο υπέρηχους του κάνω και δε ξέρω αν είναι και καλό τόσοι υπέρηχοι...τέσπα.
Βασικά την αποβολή και γώ τη τρέμω να πονάς και να σου τρέχουν αίματα και ειδικά αν δεν έχεις και κανέναν είναι φοβερό με τίποτα μην αφήσεις να σου συμβεί αφού μπορείς να το αποτρέψεις. Ακου πήγαινε στον ιδιωτικό ιατρό προσπάθησε να πάρεις πληροφορίες και αν είναι καλός μη διστάσεις να δώσεις τα 500 ευρώ που σίγουρα δε σου περισσεύουν (σε κανέναν σχεδόν δε περισσεύουν σήμερα) και γώ άνεργη είμαι και σε καταλαβαίνω αλλά μη παίζεις με αυτά γιατί σίγουρα θα ξαναμείνεις έγκυος και τότε όλα θα πάνε καλά να το δεις!!!αλλά να προσέξεις πολύ μη πας σε κανένα αδαή και σου κάνει ζημιά και μετά τρέχεις και δε φτάνεις όπως είπες είσαι νέα και υγιής πρόσεξε πολύ τώρα και στο μέλλον όλα θα πάνε καλά.

Επίσης όταν αποφασίσεις να ξαναμείνεις έγκυος προσπάθησε να ελλατώσεις πολύ το τσιγάρο και τις ανθυγιεινές συνήθειες δε λέω ότι μπορεί να έφταιξε αυτό αλλά φύλαγε τα ρούχα σου που λένε...

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά μη στεναχωριέσαι και σου εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή και να έχεις το μωράκι σου όπως επιθυμείς!!!
Ο χρήστης MELINA83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-11, 12:49   #32
Νικουδάκι

Προεπιλογή

Παράθεση:
νικουδακι ποσο σου κοστισε η αναλυση του σακου??
Δεν θυμαμαι ακριβως αλλά νομίζω ηταν γύρω στα 300 ευρώ. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα κάντο... όχι ότι μαθαίνεις και κάτι ουσιαστικό γιατί πάντα σου λένε ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά.

Και να μην ακούω κοπέλες νέες να μιλάνε για ατυχία!!! Θα σου θυμώσω τώρα γιατί αυτό είναι κατι που μπορεί να τύχει στον οποιονδήποτε! Αν θέλεις να ακούσεις για ατυχία διαβασε εδώ: Εγω είχα 7 αποβολές, σε μερικές εγκυμοσύνες είχα ακούσει και καρδούλα, κανένας δεν έβρισκε πρόβλημα και πέρσι ΤΕΛΙΚΑ κάνω καισσαρική το υγιέστατο μωράκι μου το οποίο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έλεγαν πως έχει πιθανότητα 1:9 να έχει σύνδρομο down. Κι εκεί που λέγαμε πως δόξα τω Θεό τελειωσε ο γολγοθας , 11 μέρες μετά που γεννησα εισάγομαι στην εντατικη με φρικτούς πόνους στην κοιλιά γιατί τελικά οι γιατροί δεν μου έβαλα σωστα τα έντερα πισω κατά τη διάρκεια της καισαρικής και το λεπτο έντερο άρχισε να νεκρώνεται γιατί δεν αιματωνόταν. Κι αφού κόντεψα να ... 20 μέρες μετά πηγαίνω στο μωράκι που έκανα 8 χρόνια να το κάνω. Και να φανταστεις πως εγω λέω πως ειμαι ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ και το εννοώ που στο τέλος κατάφερα κι έκανα το μωράκι μου και που τελικά έζησα για να το χαρώ!!! Κι ευχαριστώ μερα νύχτα το Θεό για το καλό που έκανε!

Γι αυτο σε παρακαλώ κορίτσι μου... μη σε παίρνει απο κάτω. Ξέρω ΠΟΛΥ καλα ποσο ψυχοφθόρο έιναι αυτο που ζεις αλλά να ξέρεις πως θα περάσει!!! Θα έρθει μια μέρα που θα είσαι πολύ ευτυχισμένη κι ολα αυτα δεν θα έχουν καμία σημασία. Μάζεψε τα κομμάτια σου και πες ότι αφού μου έτυχε αυτο θα το περάσω αλλά μετά πάμε γι άλλα! Αν θέλεις ότιδήποτε αλλο πες μου.
Παλιά 08-11-11, 12:58   #33
Νικουδάκι

Προεπιλογή

Παράθεση:
ο γιατρος δεν μου μιλησε για το ενδεχομενο υψηλης χοριακης.αλλα πιστευω πως ειναι μειζονος σημασιας γιατι αλλιως δεν θα με πιεζε να την κανω κ να τον παρω ΑΜΕΣΩΣ τηλ οταν εχω τα αποτελεσματα.δε ξερω αν με καταλαβαινεις.
νικουδακι οτι κι αν χρειαστει να γινει,ειτε μερικη ειτε ολικη αποξεση,ο γιατρος πρεπει να ειναι αστερι ωστε να μη μου αφησει κουσουρι.
Μα ΓΙΑΤΙ να σου αφησει κουσουρι;;;;;;;;;;; Δεν το καταλαβαίνω!!! Εγω που έκανα τοσες αποξέσης θα έπρεπε να ειναι άχρηστη η μητρα μου κι ομως εχω μια χαρα μητρα ικανη να κάνει 5 παιδια κι οχι ένα!!! Ειναι μια αποξεση όπως έκαναν αμετρητες κοπέλες! Τιποτα δεν πάθεις!!!
Παλιά 08-11-11, 14:53   #34
pink_panther

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Νικουδάκι Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς κάνεις κανονική απόξεση. Ο σάκος είτε με έμβρυο είτε χωρίς έμβρυο είναι κολλημένος στο ενδομήτριο και γι αυτό άλλωστε μεγαλώνει και συνεπώς αυξάνονται και η μονάδες της hcg. Ουτε εγώ είχα αίμα και δεν υπήρχε καμία υπόνοια αποβολής. Ειχα κι εγω κανονικά συμπτωματα εγκυμοσύνης, δηλ. πρησμένο στήθος, πρωινές αναγούλες κλπ. Απλά σε κάποια φάση αφού το έμβρυο δε μεγάλωνε, έπρεπε να το σταματήσουμε. Πρόκειται για τυχαία χρωμοσωμική ανωμαλία.
Συμφωνώ....το ίδιο έγινε κ σε μένα. Απόξεση γίνεται όχι απλή αναρρόφηση. Καλά πριν από το γιατρό τον ιδιώτη που έχεις τώρα κ τον έχεις δει 2 ραντεβού μόνο, ποιόν είχες? Μήπως εμπιστεύεσαι περισσότερο τον προηγούμενο. Γνώμη μου είναι να πας σε κάποιον που δεν σου είναι τελειώς άγνωστος.
Παλιά 08-11-11, 23:10   #35
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τοτε μαλλον λαθος καταλαβα!
Προσωπικα δεν θα με πειραζε κατι τετοιο γιατι ξερω οτι με το να βαλω μια φωτογραφια ο καθενας μπορει να την χρισημοποιησει και να την διαχειριστει γιατι δυστηχως αυτο γινεται στο ιντερνετ θελοντας και μη!Εμεις αποφασιζουμε το τι βαζουμε...Απλα δεν νομιζω οτι προσβαλα κατα καποιο τροπο την κοπελα που εχει την φωτο αλλα αν παλι καποιος παρεξηγηθει ζητω συγνωμη,δεν εκανα κατι με κακο σκοπο!
Τελοσπάντων , ισως κι εγω ημουν υπερβολική....αλλά μου φανηκε κάπως ....και πιο ΄΄χοντρό΄΄ μου το εκανε η ιδια ....οντως οταν ποσταρεις κατι , μπορει να το χρησιμοποιησει οποιοσδηποτε. απλα πολλες φορες στο φορουμ , εχουμε την ταση να περιμενουμε απαντησεις που μονο οι γιατροι μας εχουν

Να εισαι καλα , με το καλο το μωράκι σου !!!!!
Παλιά 05-12-11, 21:59   #36
boo_

boo_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω εδώ ή στις δύσκολες στιγμές αλλά ελπίζω να βρω μια ενθαρρυντική απάντηση.Είμαι μάλλον 7εβδ+3 ημ και στον υπέρηχο δεν φάνηκε κάτι μέσα στον σάκο.Λέω μάλλον γιατί ήμουν σε τεχνητή εμμηνόπαυση και τις εβδομάδες τις υπολογίσαμε από την χοριακή.Κάτι σαν να υπήρχε στην μια πλευρά και ο γιατρός είπε να με ξαναδεί σε 3 μέρες.Είπε ότι κάποιες φορές εφάπτεται τόσο καλά στον σάκο που είναι δύσκολα να το διακρίνεις.Ξέρω ότι έπρεπε να είχαμε δει έμβρυο και καρδούλα αλλά λέω μήπως κάποια μανούλα έχει πάθει κάτι παρόμοιο με καλή κατάληξη.
Ο χρήστης boo_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 17:12   #37
libero10

Περιοχή: thessaloniki
libero10 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boo_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω εδώ ή στις δύσκολες στιγμές αλλά ελπίζω να βρω μια ενθαρρυντική απάντηση.Είμαι μάλλον 7εβδ+3 ημ και στον υπέρηχο δεν φάνηκε κάτι μέσα στον σάκο.Λέω μάλλον γιατί ήμουν σε τεχνητή εμμηνόπαυση και τις εβδομάδες τις υπολογίσαμε από την χοριακή.Κάτι σαν να υπήρχε στην μια πλευρά και ο γιατρός είπε να με ξαναδεί σε 3 μέρες.Είπε ότι κάποιες φορές εφάπτεται τόσο καλά στον σάκο που είναι δύσκολα να το διακρίνεις.Ξέρω ότι έπρεπε να είχαμε δει έμβρυο και καρδούλα αλλά λέω μήπως κάποια μανούλα έχει πάθει κάτι παρόμοιο με καλή κατάληξη.
εγω ειμαι 6,5 εβδομαδων κ πηγαμε για να ακουσουμε καρδουλα αλλα τιποτα...υπηρχε κατι μεσα στο σακο το οποιο ηταν κολλημενο πολυ καλα στο σακο κ δεν μπορεσαμε να ακουσουμε τιποτα.....δεν ξερω τι να σου πω...μου ειπε να παω σε μια βδομαδα να δουμε!κανονικα ομως μου ειπε οτι θα επρεπε να ακουσουμε......
Ο χρήστης libero10 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 17:55   #38
neraidoyla

Το avatar του χρήστη neraidoyla

neraidoyla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο libero10 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ειμαι 6,5 εβδομαδων κ πηγαμε για να ακουσουμε καρδουλα αλλα τιποτα...υπηρχε κατι μεσα στο σακο το οποιο ηταν κολλημενο πολυ καλα στο σακο κ δεν μπορεσαμε να ακουσουμε τιποτα.....δεν ξερω τι να σου πω...μου ειπε να παω σε μια βδομαδα να δουμε!κανονικα ομως μου ειπε οτι θα επρεπε να ακουσουμε......
Εγώ λέω να κάνεις λίγη υπομονή, αφού υπάρχει κάτι μέσα στον σάκο είναι θετικό!Και εγώ το ίδιο είχα πάθει και ανησυχούσα αλλά όλα καλά, ακούσαμε καρδιά 7++++
Ο χρήστης neraidoyla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 18:03   #39
ΣΤΕΛΛΙ

Περιοχή: Κ.ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ, ΑΘΗΝΑ
ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συμφωνω κ γω...πηγαμε οταν ημουν 7 βδομαδων( τωρα θα κλεισω την 9η μεθαυριο!) κ ηταν πολυ μικρο---3 χιλιοστα κ ακουσαμε καρδουλα με χαμηλουσ χτυπουσ κ ο γιατρος ηταν επιφυλακτικος....ξαναπηγαμε την 8η βδομαδα----ειχε μεγαλωσει...κ ακουσαμε δυνατα την καρδια του!!!αρα μην αγχωνεσαι...μεσα σε μια βδομαδα μεγαλωνει απιστευτα!!!
Ο χρήστης ΣΤΕΛΛΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-12, 11:33   #40
themis87

themis87 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια SOS!!!!ειμαι στην 6η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου κ πηγαινοντας χθες στη γυναικολογο μου ειπε οτι δεν βρισκει χτυπο καρδιας..μου ειπε να κανω 2 χοριακες..μια σημερα κ μια αυριο..και να κανω υπερηχο σε μια εβδομαδα..αν δεν ακουσει παλι χτυπο καρδιας παω για αποξεση..το αποτελεσμα σημερα ηταν 88196,99..ειναι καλο?ξερει καμια κατι να με καθυσυχασει?
Ο χρήστης themis87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές