Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-11-11, 11:10   #1
jenny_v

Περιοχή: Παπαγου
jenny_v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βηχας εδω κ ενα μηνα

Η μικρη ξεκινησε πριν ενα μηνα με μια απλη ιωση ( κ εκανε 1 μερα [πυρετο.Μυξα ομως κ βηχα φουλ.Μας παρακολουθει ομοιοπαθητικος γιατρος την ακροαστηκε μετα απο 7 μερες κ της εδδωσε το συνηθισμενο φαρμακο που της δινει για το βηχα.Αλλα δεν...αυτη τη φορα.Περνανε 10 μερες κ συνεχιζει με μια ελαφρια βελτιωση της πρωτες μερς.Το σταματαμε κ μας δινει καποια ομοιοπαθητικα σκευασματα.Να μην τα πολυλογω σημερα κλεινει μηνα κ μετα απο ακομα 1 βδομαδα με το σιροπι που της ξαναδωσαμε κ ηρεμησε για 4-5 μερες το βραδυ παλι μυξες κ βηχα.Αφου να φανταστειτε ηρθς στην κουζινα κ μου λεει ¨: "Μανουλα,ειμαι παλι αρρωστη.."
Ακροαστικα δεν ειχε,διαβασα κ εδω διαφορες περιπτωσεις αλλα ειμαι προβληματισμενη πως να συνεχισω.Την πηγα κ σε μια γιατρο του ταμειου να την ακροαστει ενδιαμεσα (μεγαλο ζωων !) κ αυτη προτεινε προληπτικα αντιβιωση .Καμια ιδεα; Να παω σε καποιον πνευμονολογο; Μια φιλη που ειχε υποτροπες ασθατος με τον μικρο της πηγε τελικα σε ΩΡΛ κ του βρηκε υγρο στο αυτι.Εχω μπερδευτει για τα καλα !
Ο χρήστης jenny_v δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-11, 11:13   #2
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mηπως εχει βροχιολιτιδα και οντως χρειαζεται αντιβιωση το παιδι?
Παλιά 06-11-11, 12:55   #3
jenny_v

jenny_v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μα κ οι 2 που την εξετασαν δεν εκαναν καμια τετοια διαγνωση....
Παλιά 06-11-11, 13:00   #4
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμας ο ομοιοπαθητικος μας ειπε να κοψουμε το γαλα και ο συμβατικος παιδιατρος προτινε τεστ αλεργιας. Αλλος ενας γιατρος μας ειπε οτι ο βηχας ειναι απο συναχι και ας μην τρεχει η μυτη τους. Κατεβαινουν οι βλενες και τους πιανει βηχας. Με 2-3 μερες σταγονιτσες στην μυτη βελτιωθηκε η κατασταση. Περαστικα σας
Παλιά 06-11-11, 14:12   #5
jenny_v

jenny_v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

K εγω το σκεφτηκα για αλλεργια. Τι σταγονες σας εδωσε;
Εμενα ξεκιναει πρωτα ο βηχας κ μετα αρχιζει το συναχι.Αν κ ειναι καπως καλυτερα σε σχεση με τις αλλες 3 φορες που την επιασε θα την παω ξανα στον ομοιοπαθητικο αλλα θα του πω να μας δωσει καποιο βλενοδυαλιτικο πιο ισχυρο.Εγω ειχα χρονια βροχιτιδα και τελικα ηταν αλλεργικης μορφης αλλα ειχα τα ιδια συμπτωματα με την μικρη.Συναχι κ βηχας συνεχωμενος,χειμωνα καλοκαιρι.
Παλιά 06-11-11, 14:48   #6
maan

maan ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maan
Προεπιλογή

της μικρής μου της σταματάει ο βήχας με το λιναρόσπορο..
για δοκίμασε.. το κάνεις όπως το τσάι και βάζεις μια κουταλιά μέλι...
Παλιά 06-11-11, 15:50   #7
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jenny_v Εμφάνιση μηνυμάτων
K εγω το σκεφτηκα για αλλεργια. Τι σταγονες σας εδωσε;
Εμενα ξεκιναει πρωτα ο βηχας κ μετα αρχιζει το συναχι.Αν κ ειναι καπως καλυτερα σε σχεση με τις αλλες 3 φορες που την επιασε θα την παω ξανα στον ομοιοπαθητικο αλλα θα του πω να μας δωσει καποιο βλενοδυαλιτικο πιο ισχυρο.Εγω ειχα χρονια βροχιτιδα και τελικα ηταν αλλεργικης μορφης αλλα ειχα τα ιδια συμπτωματα με την μικρη.Συναχι κ βηχας συνεχωμενος,χειμωνα καλοκαιρι.
Δεν ξερω αν κυκλοφορουν στην Ελλαδα αλλα τις ειχαμε ηδη χωρις συνταγη απο το φαρμακειο. Και ο φυσιολογικος ορος βοηθαει.. Και εγω εχω τα ιδια συμπτωματα. Βασικα ολοι ειμαστε συνεχια ετσι, και οι 5. Στην δικια μας περιπτωση νομιζω οτι ο ενας κολαει τον αλλο. Ξεκιναει απο τα παιδια και κολλαμε και εμεις και ξανακολλαμε τα παιδια.
Παλιά 06-11-11, 16:02   #8
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maan Εμφάνιση μηνυμάτων
της μικρής μου της σταματάει ο βήχας με το λιναρόσπορο..
για δοκίμασε.. το κάνεις όπως το τσάι και βάζεις μια κουταλιά μέλι...
αυτο δεν το ηξερα και με ενδιαφερει πολυ!! δηλαδη βαζεις λιναροσπορο μια κουταλια γλυκου σε βραστο νερο και μετα λιγο μελι?
Παλιά 06-11-11, 22:11   #9
maan

maan ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maan
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apricot Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο δεν το ηξερα και με ενδιαφερει πολυ!! δηλαδη βαζεις λιναροσπορο μια κουταλια γλυκου σε βραστο νερο και μετα λιγο μελι?
ναι ακριβώς το βράζεις κανονικά περίπου 5άλεπτο, το σουρώνεις κ βάζεις μια κουταλιά μέλι σε ποτήρι και το ρίχνεις μέσα. Μόλις γίνει χλιαρό το πίνεις.
Δεν έχει κ την καλύτερη γεύση είναι η αλήθεια, αλλα είναι πολύ καλό για το βήχα. Επίσης το σαλέπι βοηθάει πολύ λένε, εγώ δεν το έχω δοκιμάσει.
Παλιά 07-11-11, 06:46   #10
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maan Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ακριβώς το βράζεις κανονικά περίπου 5άλεπτο, το σουρώνεις κ βάζεις μια κουταλιά μέλι σε ποτήρι και το ρίχνεις μέσα. Μόλις γίνει χλιαρό το πίνεις.
Δεν έχει κ την καλύτερη γεύση είναι η αλήθεια, αλλα είναι πολύ καλό για το βήχα. Επίσης το σαλέπι βοηθάει πολύ λένε, εγώ δεν το έχω δοκιμάσει.
σε ευχαριστω πολυ
Παλιά 09-11-11, 11:11   #11
jenny_v

jenny_v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πνευμονια απο μυκοπλασμα

Τελικα πηγαμε σε παιδοπνευμονολογο που βρηκα μεσα απο το parents κ διεγνωσε πνευμονια απο μυκοπλασμα.Της εγραψε χαπακια singulair για 2 μηνες aerolin σιροπι για 1 εβδομαδα κ μια αντιβιωση για 4 μερες.
Το ξερα οτι θα επαιρνε αντιβιωση αλλα δεν περιμενα να εχεουμε φτασει σε πνευμονια.Καπου διαβασα στο internet οτι η πνευμονια φαινεται μονο αν βγαλεις πλακα.Εμας μας ειπε σε 2μηνες να ξανπαμε κ να εχουμε βγαλει τοτε ..Εχει τυχει σε καμια μανουλα κατι αντιστοιχο;
Παλιά 09-11-11, 12:17   #12
eleana82

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ κοριτσια και η δικια μου εχει βηχα εδω και 1,5 μηνα και δεν της φευγει....ανησυχω κ εγω....αφου δυο μερες πηγαινουμε παιδικο και δεκα ειμαστε σπιτι...ειναι συνεχεια αρρωστη!!εχει πιει και σιροπι spiropent και soldesanil σταγονες και παλι δε φευγεει ο βηχας...
Παλιά 09-11-11, 17:33   #13
ΕΛΕΝΗ.Γ

Περιοχή: ---
ΕΛΕΝΗ.Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΤΕΛΙΚΑ Ο ΒΗΧΑΣ ΜΑΣ ΕΦΗΓΕ ΜΕ EISPNEOMENA KAI ΚΛΑΡΙΠΕΝ...
Ο χρήστης ΕΛΕΝΗ.Γ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-11, 19:09   #14
ΕΛΕΝΗ.Γ

ΕΛΕΝΗ.Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τελικα πηγαμε σε παιδοπνευμονολογο που βρηκα μεσα απο το parents κ διεγνωσε πνευμονια απο μυκοπλασμα.Της εγραψε χαπακια singulair για 2 μηνες aerolin σιροπι για 1 εβδομαδα κ μια αντιβιωση για 4 μερες.
Το ξερα οτι θα επαιρνε αντιβιωση αλλα δεν περιμενα να εχεουμε φτασει σε πνευμονια.Καπου διαβασα στο internet οτι η πνευμονια φαινεται μονο αν βγαλεις πλακα.Εμας μας ειπε σε 2μηνες να ξανπαμε κ να εχουμε βγαλει τοτε ..Εχει τυχει σε καμια μανουλα κατι αντιστοιχο;
4 ημερες αντιβιωση για πνευμονια; περιεργο μου φαινεται γιατι το παθαμε περισι και πηραμε αντιβιωση για 15 μερες...
Παλιά 10-11-11, 16:22   #15
jenny_v

jenny_v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΛΕΝΗ.Γ Εμφάνιση μηνυμάτων
4 ημερες αντιβιωση για πνευμονια; περιεργο μου φαινεται γιατι το παθαμε περισι και πηραμε αντιβιωση για 15 μερες...
Να σου πω κ μενα μου φανηκε καπως..Κ πνευμονια; Με συμπτωμα μονο βηχα;
Τι να πω..Ο βηχας ομως ηταν "γαιδουρινος" ! Βηχει κ γυρνανε κ την κοιτανε.
Η αντιβιωση ειναι η Zithromax .Eσεις τι τυπο πνευμονιας ειχατε; Εμενα μου ειπε οτι ειναι απο μυκοπλασμα.Ακτινογραφια βγαλατε;
Παλιά 10-11-11, 17:42   #16
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η πνευμονια δεν ειναι απαραιτητο να κανει πυρετο μπορει να μην κανει και καθολου η να κανει μονο δεκατα και δεν ειναι δυσκολο απο μια ιωση να γυρισει σε πνευμονια αν μεινει διαστημα χωρις αντιμετωπιση.

Περαστικα και μην ανησυχεις θα περασει απλα να κανετε οτι πρεπει και ισως χρειαστει και παραπανω αντιβιωση 4 ημερες μπορει να μην ειναι αρκετη και να ξανακυλησετε.

Εχω παθει 3 πνευμονιες και ξερω χαχαχα. Ο συνεχομενος βηχας ειναι σημαδι για να το ψαχνει καποιος καλυτερα.

Οντως μονο με πλακα εχεις σαφη εικονα για το πως εξελισσεται.
Παλιά 10-11-11, 18:15   #17
ΝΟΥΝΟΥ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΝΟΥΝΟΥ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΛΕΝΗ.Γ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΤΕΛΙΚΑ Ο ΒΗΧΑΣ ΜΑΣ ΕΦΗΓΕ ΜΕ EISPNEOMENA KAI ΚΛΑΡΙΠΕΝ...
κι εμεις τα ιδια και ειμαστε καλυτερα πλεον με τα εισπνεομενα και το κλαριπεν
Παλιά 11-11-11, 11:45   #18
eleana82

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κ εγω την ξαναπηγα χθες στο γιατρο την ακουσε και δεν ειχε ακροαστικα, παλι spiropent και soldesanil μας εδωσε και ειπε πρωι βραδυ να πινει τσαι χαμομηλι. ομως εχει παρα μα παρα πολυ βηχα!!!!
Παλιά 11-11-11, 23:51   #19
ΕΛΕΝΗ.Γ

ΕΛΕΝΗ.Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να σου πω κ μενα μου φανηκε καπως..Κ πνευμονια; Με συμπτωμα μονο βηχα;
Τι να πω..Ο βηχας ομως ηταν "γαιδουρινος" ! Βηχει κ γυρνανε κ την κοιτανε.
Η αντιβιωση ειναι η Zithromax .Eσεις τι τυπο πνευμονιας ειχατε; Εμενα μου ειπε οτι ειναι απο μυκοπλασμα.Ακτινογραφια βγαλατε;
δεν ξερω τι τυπου ηταν η πνευμονια...ηταν σε πολυ αρχικο σταδιο...αμοξιλ πηραμε εμεις για 15 μερες...τις 2 πρωτες νοσηλεια στο νοσοκομειο...και η δικια μας γαιδουροβηχα ειχε...βγαλαμε ακτινογραφια και καναμε κ αιματολογικες...
Παλιά 14-11-11, 12:10   #20
rainman47

rainman47 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η μικρη ξεκινησε πριν ενα μηνα με μια απλη ιωση ( κ εκανε 1 μερα [πυρετο.Μυξα ομως κ βηχα φουλ.Μας παρακολουθει ομοιοπαθητικος γιατρος την ακροαστηκε μετα απο 7 μερες κ της εδδωσε το συνηθισμενο φαρμακο που της δινει για το βηχα.Αλλα δεν...αυτη τη φορα.Περνανε 10 μερες κ συνεχιζει με μια ελαφρια βελτιωση της πρωτες μερς.Το σταματαμε κ μας δινει καποια ομοιοπαθητικα σκευασματα.Να μην τα πολυλογω σημερα κλεινει μηνα κ μετα απο ακομα 1 βδομαδα με το σιροπι που της ξαναδωσαμε κ ηρεμησε για 4-5 μερες το βραδυ παλι μυξες κ βηχα.Αφου να φανταστειτε ηρθς στην κουζινα κ μου λεει ¨: "Μανουλα,ειμαι παλι αρρωστη.."
Ακροαστικα δεν ειχε,διαβασα κ εδω διαφορες περιπτωσεις αλλα ειμαι προβληματισμενη πως να συνεχισω.Την πηγα κ σε μια γιατρο του ταμειου να την ακροαστει ενδιαμεσα (μεγαλο ζωων !) κ αυτη προτεινε προληπτικα αντιβιωση .Καμια ιδεα; Να παω σε καποιον πνευμονολογο; Μια φιλη που ειχε υποτροπες ασθατος με τον μικρο της πηγε τελικα σε ΩΡΛ κ του βρηκε υγρο στο αυτι.Εχω μπερδευτει για τα καλα !
Να ρωτήσω κατι αφελές, αφού και με τον μικρό μας λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό του είμαστε πολύ διαβασμένοι εγώ και η γυναίκα μου, αλλά και ετοιμοπόλεμοι ακόμη και με άκουσμα βήχα.
Αν είχατε από την αρχή πάει σε παιδοπνευμονολόγο και δεν χάνατε χρόνο με την ομοιοπαθητικη, μήπως το παιδάκι γλύτωνε όλον αυτό τον γολγοθά;
Ο χρήστης rainman47 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-11, 14:04   #21
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rainman47 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κατι αφελές, αφού και με τον μικρό μας λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό του είμαστε πολύ διαβασμένοι εγώ και η γυναίκα μου, αλλά και ετοιμοπόλεμοι ακόμη και με άκουσμα βήχα.
Αν είχατε από την αρχή πάει σε παιδοπνευμονολόγο και δεν χάνατε χρόνο με την ομοιοπαθητικη, μήπως το παιδάκι γλύτωνε όλον αυτό τον γολγοθά;

παιδια κι εμεις μια απο τα ιδια με τον μεγαλο.
χωρις αλλα συμπτωματα (πυρετο κλπ) βηχας εδω κι ενα μηνα που δεν ειναι ουτε παραγωγικος, ουτε τελειως ξηρος...κατι ενδιαμεσο και πολύ εντονο. Ειδικα αμα ξαπλωσει..ολη νυχτα βηχει.
Μετα απο 1 μπουκαλι prospan (που δεν εκανε τιποτα) και ενα 3ημερο ομοιπαθητικο σχημα (που δεν εκανε τιποτα), τον ακροαστηκε ο γιατρος (ολα καλα) και σημερα ξεκιναμε και 2ο ομοιποαθητικο σχημα.
Ο βηχας ειναι αμειωτος ομως και ανησυχω διοτι παιδακι συναδελφου με τα ιδια συμπτωματα (αλλα και πυρετο 39) τελικά ειχε πνευμονια..
χρειαζεται διαγνωση απο πνευμονολογο ή μια ακτινογραφια το δειχνει αυτο?

Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-11, 15:04   #22
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Περιοχή: Αθήνα
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περίπου μία από τα ίδια. Έχουμε αλλάξει μέχρι τώρα 3 φορές ομοιοπαθητικό φάρμακο αλλά μετά από 2-3 μέρες ο βήχας ξαναρχίζει. Σήμερα ξεκινήσαμε MUCOSOLVAN και την Πέμπτη θα ξαναπάμε στον παιδίατρο για να την ακροαστεί. Κολλάει συνέχεια ιώσεις από τον παιδικό φέτος αλλά αυτά που πέρασα πέρυσι με την μεγάλη και τα εισπνεόμενα δεν θέλω να τα ξαναπεράσω.
Οι καλές ρινικές πλύσεις είναι πολύ σημαντικό για τις βλέννες.
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-11, 15:01   #23
ΕΛΕΝΗ.Γ

ΕΛΕΝΗ.Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι βρε παιδια...ποια ειναι η συνηθησμενη δοση στο flixotide για παιδακι κοντα στα 4,ξερει κανεις;;; εμεις συμφωνα με τον πνευμονολογο παιρνουμε 2 εισπνοες πρωι,βραδυ flixotide 125....μηπως ειναι πολυ;;;;αυτο με ανησυχει...καλα ειναι τα φαρμακα,λυνουν προβληματα,αλλα εγω τα φοβαμαι....
Παλιά 16-11-11, 22:02   #24
myangel

myangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τι έχει αυτός ο βήχας φέτος.. μεταλλαγμένοι ιοί?!!!
και οι 2 μου γιοι, 4 ετών και 9 μηνών, και εγώ και ο άντρας μου, μαύρα χάλια!
βήχας, φλέμμα μέχρι εμετού, ο μικρός και τσίμπλα..
τα ομοιοπαθητικά δεν μας βοήθησαν, παρά την τεράστια δόση πια, το αερολίν τίποτα στον μεγάλο, τα έκοψα όλα και ξεκίνησα κι εγώ τον λιναρόσπορο στον μεγάλο, είδα μια διαφορά.. όμως αφού έπαθα κι εγώ πνευμονία (την 6η παρακαλώ) φέτος το καλοκαίρι, δεν ξέρω τι να υποθέσω πια.... πάντως ο λιναρόσπορος όταν βράζεται και κάνει αυτήν την κολλώδη ουσία, μου είπανε ότι ουσιαστικά προστατεύει τους πνεύμονες.. φέτος είναι απελπιστική η κατάσταση ρε παιδιά, το μικρό έχει εδώ και ένα μήνα βήχα (βρογχιολίτιδα).. περαστικά σε όλους μας!
Ο χρήστης myangel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-11-11, 22:03   #25
myangel

myangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ξέρει κανείς καλό πνευμονολόγο Θεσσαλονίκη να συστήσει?
Ο χρήστης myangel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-11, 15:43   #26
jenny_v

jenny_v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rainman47 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα ο ομοιοπαθητικος την ακροαστικε στις 10 μερες κ δεν βρηκε τιποτα.Εγω εχω την εντυπωση οτι μπορει να κολλησε κ τιποτα εξτρα στον παιδικο. Τι να πω..Παντως για πνευμονια με αυτα που διαβασα δεν μου φανηκε να εχει.Οι γιατροι το συνηθιζουν να λενε ενα κλικ ποιο πανω πολλες φορες για να εντυπωσιασουν. Πυρετο δεν ειχε,διαθεση μια χαρα κανενα αλλο συμπτωμα.
Παντως στην επομενη επισκεψη θα το αναφερω φυσικα στον ομοιπαθητικο και θα τον ρωτησω τι πρεπει να γινει για να μην μας ξαναξεφυγει η κατασταση. Παντως μεχρι τωρα δεν χρειαστηεκε ποτε να παρει τιποτα εκτος απο depon k prospan.
Παλιά 15-02-14, 11:22   #27
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χάλια κι εμείς.......soldesanil και άγιος ο Θεός......σιρόπι δίνω ένα φυτικό, green tuss λέγεται και είναι πολύ καλό........aerolin και flixotide ΜΟΝΟ εάν υπάρχουν ακροαστικά, και για την κοπέλα που ρώτησε, τόσο μου είπε και ο δικός μου, των 125 το flixotide δυο φορές τη μέρα, αν ήταν των 50 τότε τρείς, αλλά μην ψάχνεις δοσολογίες μέσα από ένα φόρουμ γιατί παίζει ρόλο και το βάρος του παιδιού, καλύτερα να του κάνεις ένα τηλέφωνο......με το spiropent δεν ξέρω τι έχει γίνει, ο μεγάλος μου είχε πιει μπουκάλια και τώρα στον μικρό ο γιατρός δε δίνει με τίποτα.....και καλό θα ήταν να μην παίρνουμε αντιβιώσεις από μόνες μας.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ
Ο χρήστης LA LATINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-14, 10:42   #28
Macorina

Το avatar του χρήστη Macorina

Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Macorina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς στο club. Βήχας με διακοπές 1 βδομάδας τη φορά, που ξαναρχίζει. Και είναι αυτός ο ενδιάμεσος, ούτε παραγωγικός, ούτε ξερός. Το ίδιο κι ο άντρας μου, κι εγώ.
Προσπαθούμε να το αντιμετωπίσουμε με ομοιοπαθητικά και ευτυχώς (απ'ό,τι είπε ο γιατρός) δεν έχει ακροαστικά. Έχει ανεβάσει περίπου 3 φορές πυρετό από τότε που ξεκίνησε τον παιδικό σταθμό, που κρατάει μέχρι 3 μέρες, αλλά είναι μονίμως με μύξα και βήχα. Και έχουν αποδεκατιστεί όλα τα παιδάκια στο σχολείο. Ανυπομονώ να ανοίξει ο καιρός για να ανοίξουν τα παράθυρα στην τάξη. Έχει γίνει ανυπόφορη η κατάσταση.
Παλιά 04-03-14, 15:35   #29
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο επιμονος, χρονιος βηχας μου εξηγησε ο γιατρος οτι ειναι ειτε κατι σοβαρο, που θελει ομως διαγνωση απο γιατρο μετα απο εξετασεις, και το να δωσει συνταγη με το ακριβες αντιβιωτικο/σιροπι που ειναι καταλληλο για εμας, ειτε κατι που "εμεινε" μετα απο ιωση και θα φυγει εφοσον προσεξει καποιος τον εαυτο του με ζεστα ροφηματα, βιταμινες κλπ. και ισως καποια εισπνεομενα για ατομα με ασθμα κλπ

Εγω πχ εβηχα ασχημα για 2 μηνες, τελικα μετα απο εξετασεις δεν ειχα ακροαστικα και πηρα ενα φυτικο σιροπι (δροσινουλα, με μελι) και σε 3 μερες (!!) μου ειχε φυγει εντελως. Μου το εγραψε ομως ειδικος-ομοιοπαθητικος γιατρος, αφου ειδε ακριβως τι ειχα....
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-14, 21:41   #30
μητσουκο

Περιοχή: Νέα Σμυρνη
μητσουκο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς με βήχα που αντιμετωπίζουμε με ομοιοπαθητικά...
Ο χρήστης μητσουκο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές