Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-12-11, 15:46   #1
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ(ΕΠΙΛΗΨΙΑ)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΗ ΕΠΙΛΗΨΙΑ? ΠΑΣΧΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ 3,5 , ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 5,5 ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΖΑΡΟΝΤΙΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ!ΔΕΝ ΥΠΑΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ...ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!ΤΙ ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ?Η ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 80% ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ 20% ΠΟΥ ΜΕΤΑΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ ΕΠΙΛΗΨΙΑΣ.....ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Παλιά 08-12-11, 18:40   #2
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο αδεφος μου εχει αλλα του εμφανιστηκε στην εφηβεια. Προηλθε απο χειρουργειο που εγινε οταν ηταν τριων ετων παιδακι στο εγκεφαλο αλλα φανηκε η επιληψια στην εφηβεια το πρωτο επεισοδιο. Το χειρουργειο που ειχε κανει πετυχε αλλα μετα απο χρονια φανηκε η επιληψια. Ειναι ομως ενηλικας πια 32 χρονων και με τα φαρμακα ζει μια χαρα.

Ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι σου.
Παλιά 08-12-11, 20:23   #3
sporiklos

Το avatar του χρήστη sporiklos

Περιοχή: Αχαϊα
sporiklos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το είχε ο αδερφός μου. Έπαιρνε κάποιο χάπι για κάποιο χρονικό διάστημα. Ο παιδίατρος Γιογκαράκης(φοβερός επιστήμονας-οι Πατρινές ξέρουν...) που τον παρακολουθύσε στην Πάτρα είχε πει να μην τον αφήνουμε χωρίς επίβλεψη, να κοιμάται τα βράδια στο ίδιο δωμάτιο με τους δικούς μου και ότι θα περάσει σε κάποια ηλικία κατά 99% όπως και έγινε. Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που του εμφανίστηκε αλλά σίγουρα ήταν πριν το γυμνάσιο. Από όσο ήξεραν οι γονείς μου δεν υπήρχε κληρονομικότητα. Επίσης η μητέρα μου μόλις μου είπε ότι ο παιδίατρος σε κάθε επισκεψη έψαχνε το σώματα του για μελανά σημεία αλλά δεν θυμάται γιατί. Την ρώτησα και για το χάπι αλλά δυστυχώς μετά από τόσα χρόνια δεν το θυμάται.Εύχομαι να είναι περαστικό.
Παλιά 08-12-11, 21:01   #4
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΥΜΑΣΤΕ ΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ?ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΣΟΥ SPORIKLO..ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ!!ΠΙΝΕΙ2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ(ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ-ΠΑΙΔΩΝ) ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ....ΤΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ....
Παλιά 08-12-11, 21:03   #5
sporiklos

Το avatar του χρήστη sporiklos

Περιοχή: Αχαϊα
sporiklos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν θυμάμαι εξετάσεις για το συκώτι αλλά θα ρωτήσω την μητέρα μου και θα σου πω...
Παλιά 08-12-11, 23:00   #6
stellina

stellina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχει ο ανιψιός μου και πίνει το Depakin Chrono, είναι 15 χρονών τώρα και δεν έχει κάνει επιληπτικό επεισόδιο εδώ και πολλά χρόνια. Απ' όσο ξέρω θα διακόψουν σύντομα το χάπι, γιατί και ο δικός του γιατρός το χαρακτήρισε τότε που εμφανίστηκε ως "παιδική ασθένεια". Τον παρακολουθεί ένας Έλληνας γιατρός στο Λονδίνο, αλλά έχει χρειαστεί να πάει μόνο μια φορά, γιατί είχε μια ήπια, αλλά σπάνια μορφή επιληψίας. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες θα ρωτήσω και θα σου στείλω π.μ.
Ο χρήστης stellina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-12-11, 12:23   #7
giovy3010

Περιοχή: nea filadelfia
giovy3010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΥΜΑΣΤΕ ΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ?ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΣΟΥ SPORIKLO..ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ!!ΠΙΝΕΙ2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ(ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ-ΠΑΙΔΩΝ) ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ....ΤΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ....
εγω παιρνω χαπια γιατι ειχα παρουσιασει καποιες αφαιρεσεις σε ηλικια 4 χρονων επειτα απο πυρετικους σπασμους.Ο γιατρος μου εχει πει, καθε εξη μηνες να κανω εξετασεις αιματος για το συκωτι (βεβαια εγω ειμαι 34 χρονων δεν ξερω μηπως αλλαζει κατι για τα παιδια.)Να ξερεις παντως ο καλυτερος παιδονευρολογος στην Αθηνα ειναι ο Κος.Γιουρουκος.
Ο χρήστης giovy3010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-12-11, 13:27   #8
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Προεπιλογή

ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΧΑΠΙΑ?ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ?ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΙΟΥΡΟΥΚΟ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΟΠΟΤΕ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ ΕΚΕΙ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ?Π.Χ. ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΥΚΩΤΙΟΥ?
Παλιά 09-12-11, 16:14   #9
giovy3010

giovy3010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΧΑΠΙΑ?ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ?ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΙΟΥΡΟΥΚΟ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΟΠΟΤΕ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ ΕΚΕΙ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ?Π.Χ. ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΥΚΩΤΙΟΥ?
Ειχα προσπαθησει να τα κοψω, (κατοπιν παρακολουθηση γιατρου),ειχαν σταματησει οι αφαιρεσεις αλλα παλι κοντα στην εφηβεια ξαναρχισαν.Τωρα απλα παιρνω depakine chrono για προστασια.Ακομα και στην εγκυμοσυνη μου τα επαιρνα και ολα καλα.Εχω πολλα χρονια να παθω κατι,αλλα εμενα με πιανει οποτε δεν εχω κοιμηθει.Υπερηχος δεν χρειαζεται μονο οι εξετασεις αιματος (επιπεδο φαρμακου και οι ειδικες για το συκωτι).Θελει παντως χρονο, δεν το κοβουν οι γιατροι το φαρμακο ετσι ευκολα κι ας ειναι καθαρο το εγκεφαλογραφημα.Μην στεναχωριεσαι,ολα καλα θα πανε και θα ερθει αυτη η ωρα με το καλο!!!!
Παλιά 09-12-11, 16:24   #10
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Προεπιλογή

ΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΕΣ!!ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ..ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΙΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ..ΔΕΝ ΒΙΑΖΕΤΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΝΤΩΣ...ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΦΩΤΟΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ..ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΙΩΣΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!
Παλιά 09-12-11, 16:27   #11
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Προεπιλογή

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ?ΣΕ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ?ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ, ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΤΛ...
Παλιά 09-12-11, 16:28   #12
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
πριν παρα πολλα χρονια που ειχε ο αντρας μου τετοια επεισοδια με αφαιρεσεις, εγκεφαλογραφηματα, , μαγνητικες, χαπια ντεπακιν μεχρι τα 12 νομιζω, εκανε κ εξετασεις για το συκωτι. σιγουρο αυτο.
αλλα εχω παραδωσει ολο το φακελο στον παιδιατρο μας.

νομιζω ομως οτι εκανε μονο εξετασεις αιματος για το συκωτι.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-12-11, 16:39   #13
giovy3010

giovy3010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ?ΣΕ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ?ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ, ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΤΛ...
Ο γιατρος που με παρακολουθει μεχρι και σημερα,ηταν καθετος σε αυτο.Μπορω να κανω τα παντα μου ειχε πει, ακομα και οδηγηση (με προσοχη βεβαια αν αισθανομαι περιεργα,γιατι την εχεις αυτην την αισθηση,δεν οδηγεις....).Στην θαλασσα κολυμπαω, δεν εχω καποιο περιορισμο γενικως.Απλα μου ειχε πει για να μην εχω προβλημα στο διπλομα οδηγησης,τα επιληπτικα φαρμακα να μην αναγραφονται στο βιβλιαριο υγειας μου.Και ετσι τα αγοραζω (ευτυχως δεν ειναι ακριβα).
Παλιά 09-12-11, 16:51   #14
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

στον συζυγο ειχε απαγορευτει το κολυμβητηριο.
Παλιά 10-12-11, 18:07   #15
C@ndy

Το avatar του χρήστη C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω ειχα παρουσιασει επεισοδια σπασμων μετα απο υψηλο πυρετο οταν ημουν λιγων ημερων και ειχα αλλο ενα επεισοδειο λιγο πριν κλεισω τα δυο παλι σε κατασταση υψηλου πυρετου. Με παρακολουθουσε η παιδιατρος κι επαιρνα ενα φαρμακο σε υγρη μορφη (σταγονες μεσα στο γαλα μου) μεχρι τα 7 μου. Καθε χρονο εκανα εγκεφαλογραφημα κι εβγαινε οκ. Η γιατρος μου το ειχε παρουσιασει στους γονεις μου σαν "παιδικη ασθενεια" και ειχε πει οτι εφοσον φτασω τα 7 χωρις αλλο επεισοδειο, κοβουμε το φαρμακο. Ισως ηταν η κατασταση "ελαφρια" να το πω, δεν ξερω, παντως στα παιδικα κι εφηβικα μου χρονια ανα καιρους πηγαινα ενοργανη, κολυμβητηριο, μπαλλετο και τενις χωρις ποτε να δημιουργηθει καποιο προβλημα. Το κολυμβητηριο κιολας το ειχα αρχισει απο τα 6, πριν σταματησω το φαρμακο και μαλιστα μετα απο καναδυο χρονια εκανα και διπλες προπονησεις. Εξετασεις αιματολογικες θυμαμαι την μαμα μου να με πηγαινει απο παιδακι για να κανω οποτε πολυ πιθανο να τις εκανα λογω του φαρμακου.
Ευχομαι απο καρδιας ο γιος σου να το ξεπερασει γρηγορα.
Ο χρήστης C@ndy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-11, 12:52   #16
eirinilagadas

eirinilagadas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι πρεπει να κανουν εξετασεις για το συκωτι οι επιληπτικοι διοτι τα φαρμακα που παιρνουν προκαλουν τοξικοτητα...
Παλιά 21-12-11, 14:34   #17
Δεσπω Σαββα

Δεσπω Σαββα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εμείς παίρνουμε το depakin. Έχει εναμιση μήνα που το ξεκινήσαμε με 300mg ημερησιως αλλα ακομα δεν ειδα μεγάλη διαφορά στις κρίσεις. Πόσο καιρό πρέπει να το παίρνει για να σταματήσει να έχει κρίσεις?
Ο χρήστης Δεσπω Σαββα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-11, 15:13   #18
feravgia

Περιοχή: Αθήνα
feravgia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια,

έχω είχα μία φίλη που τον γιο της τον παρακαλουθούσε για το θέμα αυτό, κάποιος Καθηγητής Πανεπιστημίου στην Αλεξανδρούπολη, ο οποίος θεωρείται πολύ καλός... βέβαια δεν ξέρω εάν αναλαμβάνει τόσο μικρά παιδιά. Έχει έρθει από Αμερική, έχει μεγάλη πείρα πάνω στην επιληψία... έχει δημιουργήσει μία συσκευή squed (είχε προταθεί και για βραβείο νομπέλ γύρω στο 1995 για αυτή τη συσκευή). Φώτιος Άννινος λέγεται. Εάν θέλετε μπορώ να τη ρωτήσω και στοιχεία επικοινωνίας του.

Ο χρήστης feravgia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-11, 18:03   #19
Μελανία

Μελανία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirinilagadas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι πρεπει να κανουν εξετασεις για το συκωτι οι επιληπτικοι διοτι τα φαρμακα που παιρνουν προκαλουν τοξικοτητα...
Δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός σου αλλά δεν θα το σχολιάσω άλλο.
Ο χρήστης Μελανία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-11, 18:03   #20
Μελανία

Μελανία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επίπεδα φαρμάκων στο αίμα θα πρέπει να κάνετε και τρανσαμισάνες.Όσο για την οδήγηση όπως είπε και μία κοπέλα παραπάνω, θα πρέπει να το κρύψετε οτι πάσχει για να το πάρει(με το καλό εύχομαι μέχρι τότε να μην υπάρχει θέμα καν)και αν φαίνεται κάπου (που θα φαίνεται εφ όσον ήδη παρακολουθείται σε δημόσιο νοσοκομείο) θα υπάρχει θέμα σε περίπτωση ατυχήματος.Απο προσωπική εμπειρία καταλαβαίνω πότε δεν είμαι καλά και δεν οδηγώ.Αυτό είναι καθαρά προσωπικό ο κάθε ένας είναι διαφορετικός.
Παλιά 21-12-11, 18:08   #21
Μελανία

Μελανία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giovy3010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα προσπαθησει να τα κοψω, (κατοπιν παρακολουθηση γιατρου),ειχαν σταματησει οι αφαιρεσεις αλλα παλι κοντα στην εφηβεια ξαναρχισαν.Τωρα απλα παιρνω depakine chrono για προστασια.Ακομα και στην εγκυμοσυνη μου τα επαιρνα και ολα καλα.Εχω πολλα χρονια να παθω κατι,αλλα εμενα με πιανει οποτε δεν εχω κοιμηθει.Υπερηχος δεν χρειαζεται μονο οι εξετασεις αιματος (επιπεδο φαρμακου και οι ειδικες για το συκωτι).Θελει παντως χρονο, δεν το κοβουν οι γιατροι το φαρμακο ετσι ευκολα κι ας ειναι καθαρο το εγκεφαλογραφημα.Μην στεναχωριεσαι,ολα καλα θα πανε και θα ερθει αυτη η ωρα με το καλο!!!!
Giovy έπαιρνες depanine στην εγκυμοσύνη;Ξέρω οτι δεν ενδύκνειται.Εμένα το συγκεκριμένο μου το έκοψαν γιατί είχε κάνει όλες μου τις ορμόνες να μην πω πως...Και να ήθελα να μείνω έγκυος τότε δεν θα μπορούσα...Μου είχαν ξεκαθαρήσει πάντως οτι θα έπρεπε να προγραμματίσω την εγκυμοσύνη για να περάσω σιγά σιγά σε άλλο φάρμακο πριν το 1ο τρίμηνο.
Παλιά 21-12-11, 19:13   #22
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Προεπιλογή

ΔΕΣΠΩ ΘΕΛΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2,5-3 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ....ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΙΩΘΕΙ?ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΤΕΠΑΚΙΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΑ...ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ?
Παλιά 21-12-11, 19:19   #23
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μελανία Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίπεδα φαρμάκων στο αίμα θα πρέπει να κάνετε και τρανσαμισάνες.Όσο για την οδήγηση όπως είπε και μία κοπέλα παραπάνω, θα πρέπει να το κρύψετε οτι πάσχει για να το πάρει(με το καλό εύχομαι μέχρι τότε να μην υπάρχει θέμα καν)και αν φαίνεται κάπου (που θα φαίνεται εφ όσον ήδη παρακολουθείται σε δημόσιο νοσοκομείο) θα υπάρχει θέμα σε περίπτωση ατυχήματος.Απο προσωπική εμπειρία καταλαβαίνω πότε δεν είμαι καλά και δεν οδηγώ.Αυτό είναι καθαρά προσωπικό ο κάθε ένας είναι διαφορετικός.
ΜΕΛΑΝΙΑ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ...ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΘΑΡΟΣ" ΣΤΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΥ...
Παλιά 21-12-11, 19:26   #24
Μελανία

Μελανία ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
ΜΕΛΑΝΙΑ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ...ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΘΑΡΟΣ" ΣΤΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΥ...
Μακάρι να πάνε όλα καλά.Οτι και να γίνει όμως έχε το νου σου προς την εφηβεία(για κανένα εγκεφαλογράφημα δλδ).
Και το νέο έτος να φέρει σε όλους μας υγεία!!(ή όση περισσότερο γίνεται )
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-12-11, 19:50   #25
GeoK

GeoK ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας και από μένα.
Και γω πάσχω από επιληψία (grand mal κρίσεις, όχι απλά αφαιρέσεις).
Σίγουρο είναι λίγο ψυχοφθόρο μέχρι να βρει ο ασθενής το κατάλληλο φάρμακο γι αυτόν. Τα έχω ζήσει και γω σε παιδική ηλικία. Να τονίζω ότι απλά τα φάρμακα ρυθμίζουν τις κρίσεις, δε σημαίνει όμως τις εξαφανίζουν εντελώς. Όσο για το οδήγημα εγώ το είχα κρύψει. Απ' όσο γνωρίζω, για να δικαιούται κάποιος να οδηγεί με επιληψία πρέπει να είναι "καθαρός" από κρίσεις για 5 χρόνια. Στην δική μου περίπτωση, ο γιατρός μου είχε πει ότι θα βλέπαμε το ενδεχόμενο απομάκρυνσης των χαπιών όταν θα έκανα καθαρή χρονικό διάστημα 5 χρόνων. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα... Θα συμφωνίσω με τη Μελανία για το depakine. Αυτό έπινα και γω σε συνδιασμό με το trileptal αλλά το τελευταίο χρόνο προκειμένου να μείνω έγκυος μου άλλαξαν την αγωγή. Μας πήρε ένα χρόνο αυτή η μετάβαση με αρκετούς περιορισμούς για κάθε ενδεχόμενο (πχ οδήγημα) αλλά ευτυχώς όλα καλά. Εύχομαι Έυα μου να είναι όλα περαστικά!
Ο χρήστης GeoK δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-11, 02:35   #26
eirinilagadas

eirinilagadas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για εξηγησε μου Μελανια σε παρακαλω πολυ τι ακριβως ΔΕΝ σου αρεσε? ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ λεγεται το να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους?
Παλιά 22-12-11, 04:31   #27
Rea_1971

Το avatar του χρήστη Rea_1971

Περιοχή: Στο χωριό...
Rea_1971 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Διαβάζω το θέμα γιατί ως μάνα θέλω να ειμαι σε εγρήγορση. Δεν ήξερα ότι υπάρχει θέμα με το "επιληπτικός".
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
Ο χρήστης Rea_1971 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-11, 07:57   #28
jucca

jucca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Με την ίδια λογική απαγορεύεται να λεμε και ''υπερτασικοί'' πχ? Τί άλλα άκυρα θα ακούσουμε?

Η ασθένεια λέγεται επιληψία και ο ασθενής επιληπτικός, πού είναι το κακό????????????????

Άντε γιατί θα φοβόμαστε να μιλήσουμε, και το ''καλημέρα'' θα ακούγεται περίεργο.
Ο χρήστης jucca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-11, 14:07   #29
Δεσπω Σαββα

Δεσπω Σαββα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευα μου έχει μειωθεί κάπως αλλά το κάνει ακόμα 2-3 φορες τη μέρα. Μίλησα με τη γιατρό και μου είπε να το αυξήσω κατά 100mg και βλέπουμε.
Υπομονή κάνουμε. Το μωρό είναι 2,5 χρονών.
Ας ελπίσουμε ότι θα βελτιωθεί
Ο χρήστης Δεσπω Σαββα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-11, 14:12   #30
Μαιρη Π.

Το avatar του χρήστη Μαιρη Π.

Μαιρη Π. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirinilagadas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εξηγησε μου Μελανια σε παρακαλω πολυ τι ακριβως ΔΕΝ σου αρεσε? ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ λεγεται το να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jucca Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ίδια λογική απαγορεύεται να λεμε και ''υπερτασικοί'' πχ? Τί άλλα άκυρα θα ακούσουμε?

Η ασθένεια λέγεται επιληψία και ο ασθενής επιληπτικός, πού είναι το κακό????????????????

Άντε γιατί θα φοβόμαστε να μιλήσουμε, και το ''καλημέρα'' θα ακούγεται περίεργο.
Καλησπερα σας!
'έπεσα πανω στο θεμα τυχαια!και μπορω να πω οτι ταραχτηκα παρα πολυ!!!
ειμαι επιληπτικη και πολυ περηφανη!!! ναι!! ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΗ!!!! το ξαναλεω ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΗ!!!! με θλιψη διαπιστωσα οτι μελανια μου ,παρολο που εισαι επιληπτικη απο οτι καταλαβα- αν κανω λαθος συγνωμη και δεν καταλαβα καλα- δεν σου αρεσει η λέξη;;; τι παει να πει χαρακτηρισμος;

τα αλλα κοριτσια εχουν απολυτο δικιο!!! δηλαδη οι διαβητικοι; οι υποτασικοι; και αλλοι παρα πολλοι που μας περιβάλλουν;; ειναι δυνατον εν ετη 2011 να μην "χαρακτηριζουμε" μια ασθενεια;;; οπως 20 χρονια πριν που ελεγαν τον καρκινο "¨κακο σπυρι";;;

Δεν ειναι επι προσωπικου επιθεση, αλλα εδωσες την αφορμη να πω σε τοσους αλλους ολα αυτα που σκεφτομαι!!!

ειμαι κοινωνικη λειτουργος και γνωριζω πολυ καλα ποτε ενας ανθρωπος δεχεται αυτο που του συμβαινει και ζει ομορφα με αυτο!!!
κανω κρισεις gr.m. γενικευμενους τονοκλονικους σπασμους, με πληρη απωλεια συνειδησης και ακολουθει συγχυση πανω απο 1,5 ωρα(ο λογος που καθε φορα νοσηλευομαι)απωλεια ουρων ,αλλα και κοπρανων αρκετες φορες,ασχημα χτυπηματα ,με ραμματα στη γλωσσα και στο υπολοιπο σωμα κτλ....

τα λεω αυτα για να καταλαβεις οτι η επιληψια με χαρακτηριζει διοτι ειναι μερος της ζωης μου! οσο ασχημη κι αν ειναι αυτη η ασθενεια για καποιους..την εχουμε! τι να κανουμε;;; να την πουμε αλλιως;;; δεν γινεται!!!

τελος παντων το ερωτημα ειναι γιατι δεν σου αρεσει η λεξη;;; νιωθεις θυμο με την παθηση; αν ναι, δεν το εχεις αποδεχτει και δεν θα σε βοηθησει να προχωρησεις μπροστα!!!

κριμα να το ακουω απο νεους ανθρωπους!! εγω παντου συστηνομαι με το ονομα μου και τελειωνω με την φραση ειμαι επιληπτικη!!! να ξερουν ωστε αν μου συμβει κατι ,μην τρομαξουν και δεν με βοηθησει κανεις!!!

δεν εχω κατι αλλο να πω....αν ημουν αποτομη συγχωρεστε με ,αλλα ενιωσα θυμο και επρεπε να το αποβαλλω απο μεσα μου γαι την δικη μου ηρεμια και προς υπερασπισης ενος κομματιου μου!!!

ΥΓ: περιμενω το πρωτο μου παιδακι παιρνω λαμοτριγινη και το κεπρα το καναμε διακοπη απο την αρχη! το μωρο φαινεται να ειναι καλα! Ο Θεος μαζι μας!!

σας ευχομαι τα καλύτερα!!!
Παλιά 22-12-11, 14:36   #31
jucca

jucca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαιρη Π. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας!
'έπεσα πανω στο θεμα τυχαια!και μπορω να πω οτι ταραχτηκα παρα πολυ!!!
ειμαι επιληπτικη και πολυ περηφανη!!! ναι!! ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΗ!!!! το ξαναλεω ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΗ!!!! με θλιψη διαπιστωσα οτι μελανια μου ,παρολο που εισαι επιληπτικη απο οτι καταλαβα- αν κανω λαθος συγνωμη και δεν καταλαβα καλα- δεν σου αρεσει η λέξη;;; τι παει να πει χαρακτηρισμος;

τα αλλα κοριτσια εχουν απολυτο δικιο!!! δηλαδη οι διαβητικοι; οι υποτασικοι; και αλλοι παρα πολλοι που μας περιβάλλουν;; ειναι δυνατον εν ετη 2011 να μην "χαρακτηριζουμε" μια ασθενεια;;; οπως 20 χρονια πριν που ελεγαν τον καρκινο "¨κακο σπυρι";;;

Δεν ειναι επι προσωπικου επιθεση, αλλα εδωσες την αφορμη να πω σε τοσους αλλους ολα αυτα που σκεφτομαι!!!

ειμαι κοινωνικη λειτουργος και γνωριζω πολυ καλα ποτε ενας ανθρωπος δεχεται αυτο που του συμβαινει και ζει ομορφα με αυτο!!!
κανω κρισεις gr.m. γενικευμενους τονοκλονικους σπασμους, με πληρη απωλεια συνειδησης και ακολουθει συγχυση πανω απο 1,5 ωρα(ο λογος που καθε φορα νοσηλευομαι)απωλεια ουρων ,αλλα και κοπρανων αρκετες φορες,ασχημα χτυπηματα ,με ραμματα στη γλωσσα και στο υπολοιπο σωμα κτλ....

τα λεω αυτα για να καταλαβεις οτι η επιληψια με χαρακτηριζει διοτι ειναι μερος της ζωης μου! οσο ασχημη κι αν ειναι αυτη η ασθενεια για καποιους..την εχουμε! τι να κανουμε;;; να την πουμε αλλιως;;; δεν γινεται!!!

τελος παντων το ερωτημα ειναι γιατι δεν σου αρεσει η λεξη;;; νιωθεις θυμο με την παθηση; αν ναι, δεν το εχεις αποδεχτει και δεν θα σε βοηθησει να προχωρησεις μπροστα!!!

κριμα να το ακουω απο νεους ανθρωπους!! εγω παντου συστηνομαι με το ονομα μου και τελειωνω με την φραση ειμαι επιληπτικη!!! να ξερουν ωστε αν μου συμβει κατι ,μην τρομαξουν και δεν με βοηθησει κανεις!!!

δεν εχω κατι αλλο να πω....αν ημουν αποτομη συγχωρεστε με ,αλλα ενιωσα θυμο και επρεπε να το αποβαλλω απο μεσα μου γαι την δικη μου ηρεμια και προς υπερασπισης ενος κομματιου μου!!!

ΥΓ: περιμενω το πρωτο μου παιδακι παιρνω λαμοτριγινη και το κεπρα το καναμε διακοπη απο την αρχη! το μωρο φαινεται να ειναι καλα! Ο Θεος μαζι μας!!

σας ευχομαι τα καλύτερα!!!
Μαίρη μου άρεσε πολύ το μήνυμά σου!!! Πραγματικά η φράση της Μελανίας είναι ότι πιο άκυρο μπορούσε να πει....

Σου εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό το μωράκι σου!!!
Ο χρήστης jucca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-11, 15:03   #32
Λέγκω

Το avatar του χρήστη Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παρακολουθώ το θέμα γιατί εμείς μαλλον περάσαμε ξόφαλτσα την επιληψία... Ο μικρός μου είναι σχεδόν δύο και το πάσχα έκανε άτυπη επιληπτική κρίση. Δεν ήταν ακριβώς αφαίρεση γιατί κράτησε γύρω στο πεντάλεπτο το παιδί είχε ανοιχτά μάτια, κοίταζε ψηλά, κινιοντουσαν περα δώθε οι βολβοι χωρίς όμως να έχει καμια άλλη αντίδραση. Όταν τελείωσε η κρίση απλά έκλεισε τα μάτια του και κοιμήθηκε. Όλες οι εξετάσεις βγήκανε καθαρές και αν μέχρι το επόμενο πάσχα δεν κάνει άλλη κρίση θα θεωρηθεί τυχαίο γεγονος.
Αγωγή θα ξεκινήσουμε αν κάνει κι αλλη κρίση.
Ο ξάδελφος μου που είχε παιδική επιληψία, πήρε αγωγή μέχρι την ενηλικίωση που πλέον είχε θεραπευτεί εντελώς.
Εύα εσένα ο γιος σου έκανε πολλές αφαιρέσεις; Έδειξε κάτι το εγκεφαλογράφημα;
Εμείς το κυριο Βούδρη έχουμε στο Παίδων Αγλαία Κυριακού.

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!
Ο χρήστης Λέγκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-11, 15:24   #33
giovy3010

giovy3010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Giovy έπαιρνες depanine στην εγκυμοσύνη;Ξέρω οτι δεν ενδύκνειται.Εμένα το συγκεκριμένο μου το έκοψαν γιατί είχε κάνει όλες μου τις ορμόνες να μην πω πως...Και να ήθελα να μείνω έγκυος τότε δεν θα μπορούσα...Μου είχαν ξεκαθαρήσει πάντως οτι θα έπρεπε να προγραμματίσω την εγκυμοσύνη για να περάσω σιγά σιγά σε άλλο φάρμακο πριν το 1ο τρίμηνο.
Ναι, επαιρνα σε ολη την εγκυμοσυνη αλλα ταυτοχρονα επαιρνα και φυλλικο οξυ.Σε ολη την εγκυμοσυνη με παρακολουθουσε και ο νευρολογος μου,που ειναι πολυ σπουδαιος ανθρωπος και με βοηθησε πολυ,αλλα δεν μπορεσα να θηλασω καθολου διοτι επαιρνα αρκετα μεγαλη δοση.Δεν ειχα κανενα αλλο θεμα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου (ορμονες,κ.τ.λ).Αν χρειαστεις κατι μου λες.
Παλιά 22-12-11, 15:47   #34
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φιλικο μου προσωπο, εχει κοριτσακι 4 ετων, που εχει κανει 2 φορες κριση αφαιρεσης...
νοσηλευθηκε στο παιδων, για να γινουν ολες οι εξετασεις, και πηρε ντεπακιν για μικρο διαστημα (2 μηνες περιπου)

δυστυχως, το φαρμακο εκανε επιπλοκες στο παιδι, ανεβασε τιμες στο αιμα, και βρεθηκε και ΠΕΤΡΑ ΣΤΟ ΝΕΦΡΟ, τωρα ερευνουν αν εφταιγε γι αυτο το ντεπακιν, ή ηταν τυχαιο ευρημα..

δινουν τωρα στο παιδι, αλλο φαρμακο , αντι του ντεπακιν και συνεχιζονται οι εξετασεις

edit
οχι πετρα στο νεφρο, ΣΤΗ ΧΟΛΗ
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-11, 16:15   #35
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λέγκω Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακολουθώ το θέμα γιατί εμείς μαλλον περάσαμε ξόφαλτσα την επιληψία... Ο μικρός μου είναι σχεδόν δύο και το πάσχα έκανε άτυπη επιληπτική κρίση. Δεν ήταν ακριβώς αφαίρεση γιατί κράτησε γύρω στο πεντάλεπτο το παιδί είχε ανοιχτά μάτια, κοίταζε ψηλά, κινιοντουσαν περα δώθε οι βολβοι χωρίς όμως να έχει καμια άλλη αντίδραση. Όταν τελείωσε η κρίση απλά έκλεισε τα μάτια του και κοιμήθηκε. Όλες οι εξετάσεις βγήκανε καθαρές και αν μέχρι το επόμενο πάσχα δεν κάνει άλλη κρίση θα θεωρηθεί τυχαίο γεγονος.
Αγωγή θα ξεκινήσουμε αν κάνει κι αλλη κρίση.
Ο ξάδελφος μου που είχε παιδική επιληψία, πήρε αγωγή μέχρι την ενηλικίωση που πλέον είχε θεραπευτεί εντελώς.
Εύα εσένα ο γιος σου έκανε πολλές αφαιρέσεις; Έδειξε κάτι το εγκεφαλογράφημα;
Εμείς το κυριο Βούδρη έχουμε στο Παίδων Αγλαία Κυριακού.
ΛΕΓΚΩ ΜΟΥ , ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!ΝΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΡΚΟΥΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ!!ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ....ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΙΚ!!ΑΦΟΥ ΠΛΗΘΥΝΑΝ ΤΟΝ ΕΤΡΕΞΑ ΣΕ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ...ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΑΝ ΣΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ!!ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ 4-5 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ..ΤΟ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ
Παλιά 22-12-11, 16:18   #36
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fistikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλικο μου προσωπο, εχει κοριτσακι 4 ετων, που εχει κανει 2 φορες κριση αφαιρεσης...
νοσηλευθηκε στο παιδων, για να γινουν ολες οι εξετασεις, και πηρε ντεπακιν για μικρο διαστημα (2 μηνες περιπου)

δυστυχως, το φαρμακο εκανε επιπλοκες στο παιδι, ανεβασε τιμες στο αιμα, και βρεθηκε και ΠΕΤΡΑ ΣΤΟ ΝΕΦΡΟ, τωρα ερευνουν αν εφταιγε γι αυτο το ντεπακιν, ή ηταν τυχαιο ευρημα..

δινουν τωρα στο παιδι, αλλο φαρμακο , αντι του ντεπακιν και συνεχιζονται οι εξετασεις

edit
οχι πετρα στο νεφρο, ΣΤΗ ΧΟΛΗ
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΤΕΠΑΚΙΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ....ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕ...ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΖΑΡΟΝΤΙΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ...
Παλιά 22-12-11, 16:21   #37
ΕΥΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jucca Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαίρη μου άρεσε πολύ το μήνυμά σου!!! Πραγματικά η φράση της Μελανίας είναι ότι πιο άκυρο μπορούσε να πει....

Σου εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό το μωράκι σου!!!
ΑΛΙΜΟΝΟ, ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΤΟ 2011 Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ "ΚΑΠΩΣ".
Παλιά 22-12-11, 20:21   #38
Rea_1971

Το avatar του χρήστη Rea_1971

Περιοχή: Στο χωριό...
Rea_1971 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια 1.000 συγνώμη που μπήκα στο θέμα σας, αλλά ήθελα να μάθω πως κάποιος τρίτος μπορεί να βοηθήσει όταν βρεθεί μπροστά σε μια κρίση επιληψίας.

Κάποτε ο πατέρας μου μου είχε πεί ότι ένας φοιτητής του έπαθε και είχε σπασμούς. Αυτό που προσπάθησε να κάνει ήταν να του βάλει ένα ξύλο ανάμεσα στα δόντια για να μη δαγκκώσει τη γλώσσα του. Είναι σωστό αυτό ή άλλα αντί άλλων; Επίσης μου είπε ότι πολλοί φοιτητές τρόμαξαν και έφυγαν τρέχοντας από την αίθουσα....

Πάντως καλές μανούλες να ξέρετε ότι σας θαυμάζω. Για τον αγώνα σας. Και τις μάχες σας.

Αυτά.

Και πάλι συγνώμη.
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
Ο χρήστης Rea_1971 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-11, 20:41   #39
Μελανία

Μελανία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωραία τώρα πρέπει να απολογηθώ και γιατί δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός στην συγκεκριμένη πρόταση.
Jucca ούτε και κάποιον υπερτασικό θα έλεγα υπερτασικό.
Δεν είναι taboο η λέξη επιληπτικός αν το θεωρούσα έτσι θα ίσχυε το ίδιο και για την λέξη επιληψία.
Μαίρη κι εμένα οι φίλοι μου γνωρίζουν οτι πάσχω φυσκά δεν ντρέπομαι και το έχω αποδεχτεί(αν είχα θέμα μ αυτό δεν θα το έλεγα καν).Προσωπικά δεν έχω αφήσει να επηρεαστεί η ζωή μου απο αυτό.Κάνω οτι θα έκανα όπως και αν δεν έπασχα.Είμαι επιληπτική.Ε και;Δεν το κολλάω με το όνομα μου γιατί δεν με χαρακτηρίζει εχώ πολλά περισσότερα να με χαρακτηρίζουν απο αυτό.Δεν είμαι περήφανη που πάσχω και δεν βρίσκω και τον λόγο να είμαι,(θα μπορούσα να είχα καρδιά θα έπρεπε να είμαι περήφανη για κάτι; )είμαι περήφανη που μπορώ και το αντιμετωπίζω όμως.Σε λίγο θα μου πεις οτι είναι και χάρισμα το να έχεις θέμα υγείας γενικότερα.Ας μην εξειδανικεύουμε τέτοιες καταστάσεις και δεν το λέω απο ντροπή.Οτι και να τύχει στον οποιοδήποτε ένα είναι το σίγουρο οτι όλοι θα προτιμούσαν να είναι υγιεις.
Παλιά 23-12-11, 12:39   #40
Λέγκω

Το avatar του χρήστη Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rea_1971 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια 1.000 συγνώμη που μπήκα στο θέμα σας, αλλά ήθελα να μάθω πως κάποιος τρίτος μπορεί να βοηθήσει όταν βρεθεί μπροστά σε μια κρίση επιληψίας.

Κάποτε ο πατέρας μου μου είχε πεί ότι ένας φοιτητής του έπαθε και είχε σπασμούς. Αυτό που προσπάθησε να κάνει ήταν να του βάλει ένα ξύλο ανάμεσα στα δόντια για να μη δαγκκώσει τη γλώσσα του. Είναι σωστό αυτό ή άλλα αντί άλλων; Επίσης μου είπε ότι πολλοί φοιτητές τρόμαξαν και έφυγαν τρέχοντας από την αίθουσα....

Πάντως καλές μανούλες να ξέρετε ότι σας θαυμάζω. Για τον αγώνα σας. Και τις μάχες σας.

Αυτά.

Και πάλι συγνώμη.
Ρέα όταν εψαχνα να ενημερωθώ για τον γιο μου είχα βρει πληροφορίες σχετικά με το τι πρέπει να κάνουμε σε επιληπτική κρίση εδω
Πιο συγκεκριμένα γιαυτό που ρωτάς http://parakeimena.blogspot.com/2006...g-post_24.html
16. Πώς πρέπει να συμπεριφερθούμε σε ένα μεγάλο επιληπτικό σπασμό.
Α) Τι πρέπει να κάνουμε;
Να κρατήσουμε την ηρεμία μας και να κοιτάξουμε την ώρα.
Να απομακρύνουμε αντικείμενα που μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμό στον ασθενή.
Να βάλουμε ένα μαξιλάρι κάτω απο το κεφάλι ή κάποιο μαλακό ρούχο.
Να βγάλουμε τα γυαλιά αν υπάρχουν και να τον γυρίσουμε πλάγια ώστε να διατηρηθούν ανοικτοί οι αεραγωγοί προς αποφυγή πνιγμονής.
Να καθαρίσουμε το σάλιο αν αυτό υπάρχει γύρω από το στόμα.
Όταν αρχίσει να συνέρχεται ή βρίσκεται σε σύγχυση να τον καθησυχάσoυμε.
Αν ο σπασμός διαρκεί θα πρέπει να ειδοποιήσουμε τον γιατρό ή εάν υπάρχει διαθέσιμο φάρμακο να το χρησιμοποιήσουμε (διαζεπάμη από το ορθό).
Β) Τι να μην κάνουμε;
Να μην επιχειρούμε μετακίνηση, ενώ ο σπασμός εξελίσσεται, εκτός εάν υπάρχει άμεσος κίνδυνος π.χ. αν ο σπασμός συμβαίνει σε έναν δρόμο που περνάνε αυτοκίνητα ή πάνω σε ένα κεφαλόσκαλο ή κοντά σε νερό κ.ά.
Να μην προσπαθήσουμε να συγκρατήσουμε τις κινήσεις
Να μην τον σηκώσουμε.
Να μην βάλουμε αντικείμενα σκληρά όπως κουτάλι ή μολύβι ανάμεσα στα δόντια, για τον κίνδυνο τραυματισμού ή τα δάκτυλά μας για να μην καταλήξουμε σε κάκωσή τους.
Να μην προσπαθήσουμε να δώσουμε νερό ή φάρμακο από το στόμα κατά τη διάρκεια του σπασμού.
Να μην τον ενοχλήσουμε την ώρα που το επεισόδιο έχει μόλις τελειώσει, αλλά να τον αφήσουμε να συνέλθει με ηρεμία και ησυχία επιβεβαιώνοντας τον ότι όλα θα πάνε καλά.
Όταν γνωρίζουμε τις κρίσεις ενός ατόμου και τη συνήθη διάρκειά τους δεν είναι απαραίτητο να καλούμε το ασθενοφόρο ή τον γιατρό, εκτός και αν. όπως προαναφέραμε o σπασμός διαρκεί πολύ.
Όσον αφορά τους μικρούς σπασμούς (εστιακούς. μυοκλονικούς κ.α.) δεν χρειάζεται συνήθως να πάρουμε μέτρα παρά μόνο εάν είναι πολύ έντονοι και έ χουν τάση για επιδείνωση και μεγάλη διάρκεια. Συνήθως η παρατήρηση των κρίσεων και η παρουσία μας δίπλα στον ασθενή είναι πιο σημαντικές από βεβιασμένες και έντονες ενέργειες.
Γ) Πότε πρέπει να κληθεί γιατρός;
Εάν ο σπασμός διαρκεί περισσότερο από το συνηθισμένο.
Εάν ένας μεγάλος σπασμός ακολουθείται από τον άλλο χωρίς ανάκτηση των αισθήσεων στο μεσοδιάστημα.
Εάν ο ασθενής χτυπήσει το κεφάλι του πέφτοντας στη έναρξη του σπασμού και δεν ανακτά τις αισθήσεις του ενώ ο σπασμός έχει ήδη σταματήσει, λογω πιθανής κρανιοεγκεφαλικής κάκωσης από την πτώση.
Εάν υπάρχει τραυματισμός που δεν αντιμετωπίζεται στο σπίτι.

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!
Ο χρήστης Λέγκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές