Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > Ψυχολογία

Notices

Ψυχολογία Προσκόλληση και αποχωρισμός, κρίσεις θυμού κ επιθετικότητα, φόβος κ τρόμος, ζήλια, δάγκωμα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-01-12, 17:18   #1
Τινα27

Περιοχή: ηρακλειο
Τινα27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ψυχολογια της νεας μαμας!

Γεια σας κοριτσια πειτε μου την γνωμη σας! Δεν εχω επιλοχεια καταθληψη αλλα παει ο αντρας μου να μου δημιουργησει προβλημα. Με το μωρακι μου εγω ειμαι καλα εχω κ βοηθεια απο την μαμα μου. Ειναι πολυ δυσκολο μωρο γιατι εχει πονακια κ κλαιει πολυ κ κυριως την νυχτα. Ξυπναει καθε 3 ωρες ο αντρας μου ειναι αμετοχος σε ολα λειπει ολη μερα περα απο δουλεια(η οποια δεν εχει συγκεκριμενο ωραριο) παει κ τις βολτες με τους φιλους του πινει τα κρασακια του κ ερχετε να μου κανει κ υποδειξεις . ''Γιατι ξυπναει το παιδι μεσα ατην νυχτα κ δεν μπορω να κοιμηθω,κ δεν το ταιζεις καλα''Ακουει εμπειριες απο γυναικες φιλων κ λεει οτι 2 γυναικες δεν μπορειτε να κανετε καλα ενα μωρο.Γενικα εχει κ μια απαραδεκτη συμπεριφορα απεναντι στην μανα μου που η κακομοιρα βοηθαει στο να εχουμε φαει κ να ειναι τα ρουχα μας πλειμενα κ σιδερωμενα κ δεν μας ενοχλει κυριως εκεινων που συναντιουνται πολυ λιγο. Κ το ευχαριστω του πιο ειναι? Να μιλαει αποτομα πολυ κ επιθετικα. Φανταστειτε οτι πηγε η μανα μου να βαψει τα μαλλια της (με τα λεφτα της)ειναι 1 μηνα μαζι μου κ κατεβηκε η ριζα πολυ κατω κ με το που την βλεπει λεει ''αα πηγαμε κομμωτηριο ε?'' κ τον βλεπω οτι παει να πει κατι κακο κ του λεω ''γεια σου στο καλο'' (ηταν στην πορτα) κ μου απανταει ''καλα καλα τι να πω δεν εισαστε ουτε για να το συζητησω'' Που ειναι το κακο βρε κοριτσια ενιωσε ασχημα η μανα μου κ μετα με ρωτησε τι επαθε γιατι εκανε ετσι?Εγω τι να πω! απλα στεναχωριεμαι πολυ με ολα αυτα γιατι σεβομαι τους δικους του οι οποιοι επεμβαινουν κιολας καποιες φορες αλλα δεν μιλαω κ οτι χαζομαρα κ να πουν δεν δινω σημασια ειμαι κυρια απεναντι στους δικους του εκεινος γιατι να πρεπει να κανει τους αλλους να νιωθουν ασχημα?Να σημειωθει οτι εχει λυσσαξει για να κανουμε σεξ κ σαραντιζω αυριο δεν μπορω μεχρι να παω στο γιατρο φοβαμαι. Πραγματικα ειμαι πολυ απελπισμενη δεν ξερω πως να του δωσω να καταλαβει καποια πραγματα κ τι θελει τελος παντων. αυτα συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα πειτε μου μια γνωμη ευχαριστω!
Ο χρήστης Τινα27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 17:25   #2
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοίτα, κι εγώ αν ήμουν άντρας και περίμενα πώς και πώς να γεννηθεί το μωρό μου και η γυναίκα μου έφερνε την πεθερά μου 40 μέρες μέσα στο σπίτι μου, να μην μπορώ να χαλαρώσω στο σπίτι μου και να με βγάζει στην απέξω η γυναίκα και η πεθερά μου, θα ήμουν δύστροπη και θα το έριχνα έξω. Αφού θες να μοιραστείς τη μητρότητα με τη μαμά σου, τι τον θες τον άντρα; Άστον να πάει κι αυτός να διασκεδάσει όσο ασχολείστε εσείς με τη μαμά σου με το παιδί και τα του σπιτιού

Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 17:57   #3
MINNI

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MINNI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όταν έρχεται ένα μωρό, εκτός απο τη τεράστια χαρά που δίνει στο ζευγάρι, συνήθως διαταρράσει και λίγο τις ισορροπίες! Η μαμά ασχολείται πολύ περισσότερο με το μωρό και ο άντρας νιώθει παραμελημένος. Όταν δε, φέρνεις και τη μαμά σου να βοηθάει στη φροντίδα του μωρού, ο πατέρας νιώθει τελείως αγνοημένος!
Θεωρώ οτι θα πρέπει να του δώσεις κάποιες αρμοδιότητες σε σχέση με τη φροντίδα του μωρού και να εξακολουθείς να είσαι κοντά του όπως πρίν έρθει το μωρό...

Ο χρήστης MINNI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 18:10   #4
natassa-tasos

Περιοχή: κορινθια
natassa-tasos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω ότι με τον ερχομό του μωρού διαταράσονται οι ισοροπίες του ζευγαριού. Σε λίγο καιρό θα μπεί το μωρό σ' ένα πρόγραμμα και θα βρείτε πάλι τις ισοροπίες σας.
Κι εγώ είχα την μαμά μου μαζί 40 μέρες. Ο δικός μου βέβαια δεν είπε τίποτα γιατί τον βόλευε η όλη κατάσταση.
Είχε φαγητό, το τραπέζι στρωμένο όταν ερχόταν από τη δουλειά, καθαρά και σιδερωμένα ρούχα.
Μάλλον θα γνώριζε ότι αν δεν είχα τη μαμά μου, αυτή η περιποίηση θα του έλειπε. Με το μωρό, δεν προλάβαινα να ασχοληθώ με τίποτα άλλο στο σπίτι. Νηστικοί θα μέναμε τις πρώτες μέρες.

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"
Ο χρήστης natassa-tasos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 18:26   #5
revythaki

Το avatar του χρήστη revythaki

revythaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι εγω πιστεύω οτι ο αντρας σου "χάθηκε" λιγο με τη νεα κατάσταση.Δωσε του χρόνο και μη στεναχωριέσαι,να δεις που με τον καιρό θα στρώσουν όλαΚαλό σαραντισμό!!!

Ο χρήστης revythaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 18:43   #6
KonstantinaDimitris

Περιοχή: Αθήνα
KonstantinaDimitris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ θα διαφωνήσω με τις κοπέλες. Εγω είχα την μαμά μου τις πρώτες 14 μέρες κ θα ευγνωμονούσα τον Θεο να μπορούσε να κάτσει κ άλλο. Ο σύζυγος ίσως να μην αισθάνεται άνετα με την πεθερά, αλλά αυτο είναι ανεξάρτητο κομμάτι από την γέννηση ενός μωρού. Δλδ δικαιολογείται να κάνει παρατήρηση που δεν κοιμάται το μωρό την νύχτα ή να βγαίνει με τους φίλους του αντίνα στηρίξει την γυναίκα του κ να την βοηθήσει κιόλας!!! Δλδ αν φύγει η μαμά της , το μωρό θα σταματήσει να κλαίει;;;;; Επίσης το να της πει για τα μαλλιά της είναι ειρωνία!!!!! Κ γω με το μωρό τον πρώτο καιρο που είχα άγνοια, ήθελα τον άντρα μου δίπλα μου - συμπαραστάτη!Όχι να ναι η ψυχολογία μου σκατά κ να μου την λέει κιόλας. Για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ
Ο χρήστης KonstantinaDimitris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 18:48   #7
MINNI

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MINNI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πιστεύω οτι αν του έδινε αρμοδιότητες στη φροντίδα του μωρού, θα ήταν συμπαραστάτης! Όταν όμως βλέπει οτι η παρουσία του είναι ασήμαντη, τότε είναι φυσικό να νευριάζει!

Ο χρήστης MINNI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-12, 18:57   #8
KonstantinaDimitris

Προεπιλογή

Τινα27 τον κάνεις να νιώθει ασήμαντος;;;;;;; Πάντως Εμένα ο άντρας μου έπαιρνε μόνος του πρωτοβουλίες, δεν περιμενε Εμένα να του πω τί να κάνει!!!
Παλιά 20-01-12, 19:59   #9
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οταν γεννιεται ενα παιδι ερχεται το ΧΑΟΣ (το εχω ξαναπει).....αν εχεις φερει και την μανα σου μπαστακα.....αστα να πανε.........Το οτι βολευει εσενα, δεν σημαινει αυτοματα οτι αρεσει και σε κεινον......
Παλιά 20-01-12, 20:45   #10
Τινα27

Τινα27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οχι βρε παιδια δεν τον κανω να νιωθει ασημαντος! λειπει ολη μερα οχι απαραιτητα για δουλεια κ ερχεται αργα την νυχτα μονο για υπνο. Οσο για την μανα μοπυ δεν ασχολειται με το παιδι παραμονο με το σπιτι,το φαγητο μας κ τα ρουχα μας. Ο αντρας μου τον κραταει 2 λεπτα κ οταν αρχισει να κλαιει ελα παρτον παρτον μου λεει. Οσο για την βοηθεια αν με βοηθουσε κ με καταλαβαινε δεν θα εμενε 40 μερες η μανα μου αλλα τι αν πρωτο κανω ολομοναχη οταν ο αντρας μου ουτε να το κοιμησει ουτε καν να το ακουει το παιδι δεν θελει για να κοιμηθει εκεινος. Εχθες συγκεκριμενα με εδιωξε απο το δωματιο να κανω βολτες στο σαλονι αυπνη ολη μερα για να κοιμησω το παιδι κ να μην τον ενοχλω,λες κ το εφερα απο την μανα μου το παιδι δεν κ ειναι δικο του κ ολα τα ζορια να τα τραβαω μονη μου. Συγνωμη δεν ειναι αδικο αυτο?Η μαμα μου δεν τον ενοχλει καθολου μπορω να πω!
Παλιά 20-01-12, 22:29   #11
KonstantinaDimitris

Προεπιλογή

Τίνα μου κάτι δεν πάει καλά εδώ....δείχνει σαν να τον ενοχλεί η ύπαρξη του μωρού, σαν να ζορίστηκε κτλ.Δεν μπορεί να σου συμπεριφερεται με αυτόν τον τρόπο. Όλοι περάσαμε αυτό το λούκι των πρώτων ημερών, όλοι ήμασταν άυπνοι, τσιτωμένοι, νευριασμένοι αλλά δεν μπορεί να σου πει να παρεις το παιδί από το δωμάτιο για να κοιμηθεί αυτός. Καμία τρυφερότητα ρε παιδάκι μου????!!!!!!!Την ήθελε αυτήν την εγκυμοσύνη ή όλα αυτά συνέβησαν αφότου γέννησες;;;;Πάντως πες στην μανούλα σου να πάει σπίτι της!!!Μην στεναχωριέται και αυτή..εσύ θα τα καταφέρεις μόνη σου όπως πολλές κοπέλες από δω μέσα...Να δεις αν θα αλλάξει και σταση ο άντρας σου
Παλιά 21-01-12, 00:23   #12
nelly28

nelly28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KonstantinaDimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Τίνα μου κάτι δεν πάει καλά εδώ....δείχνει σαν να τον ενοχλεί η ύπαρξη του μωρού, σαν να ζορίστηκε κτλ.Δεν μπορεί να σου συμπεριφερεται με αυτόν τον τρόπο. Όλοι περάσαμε αυτό το λούκι των πρώτων ημερών, όλοι ήμασταν άυπνοι, τσιτωμένοι, νευριασμένοι αλλά δεν μπορεί να σου πει να παρεις το παιδί από το δωμάτιο για να κοιμηθεί αυτός. Καμία τρυφερότητα ρε παιδάκι μου????!!!!!!!Την ήθελε αυτήν την εγκυμοσύνη ή όλα αυτά συνέβησαν αφότου γέννησες;;;;Πάντως πες στην μανούλα σου να πάει σπίτι της!!!Μην στεναχωριέται και αυτή..εσύ θα τα καταφέρεις μόνη σου όπως πολλές κοπέλες από δω μέσα...Να δεις αν θα αλλάξει και σταση ο άντρας σου
Συμφωνω απολυτα μαζι σου, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. το εχεις κουβεντιασει μαζι του? οσο για την μαμα σου.... δεν ξερω αν αυτη ειναι το προβλημα αλλα μηπως ειναι και για σενα καλυτερα να φυγει? μηπως εισαι πιο ηρεμη και εσυ χωρις αυτη και δεις τα πραγματα αλλιως??? μηπως εχεις ριξει ολη την προσοχη σου στο παιδι και στη μαμα σου και γι αυτο αντιδρα ετσι? παντως εγω δεν αντεχα στην ιδεα να εχω και καποιον αλλον στα ποδια μου με το μωρο και ας ημαστε στο ιδιο χωριο και με την μαμα μου και την πεθερα μου, προτημουσα να μαγειρεψω κατι προχειρο μπορει και καθολου η να μεινουν τα ρουχα ασιδερωτα για καποιες μερες παρα πανω αλλα ηθελα την ησυχια μου, ο αντρας μου αργα ερχοταν απο την δουλεια και καμια φορα (συχνα) το εριχνε και λιγο εξω αλλα οταν ειδε οτι ενα μωρακι ειναι ζορι και οτι μονο αυτον θελω διπλα μου εστω για ψυχολογικη βοηθεια μαζευτικε. καλη συνεχεια σου ευχομαι και να ξεπεραστουν γρηγορα ολα αυτα και να χαριτε την οικογενεια σας!

Ο χρήστης nelly28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-01-12, 09:02   #13
tanya77

tanya77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ αυτοί οι άντρες... Ακόμα και επιλόχεια κατάθλιψη να μην έχει η γυναίκα μετά τη γέννα οι ορμόνες κάνουν πάρτυ. Αυτό σε συνδυασμό με το άγχος του καινούριου μωρού και την αϋπνία φτιάχνουν μια πολύ δύσκολη κατάσταση για τη μαμά. Κανονικά ο άνδρας θα έπρεπε να έχει κατανόηση και να βοηθάει, αλλά λίγοι το κάνουν τελικά. Πιστεύω πως στην περίπτωσή σου Τίνα να φταίει το γεγονός ότι ο άνδρας σου θέλει να κάνει σεξ και εσύ δεν μπορείς ακόμα. Ίσως περίμενε πως και πως να γεννηθεί το μωρό ώστε να επιστρέψετε στην παλιά κατάσταση και τώρα που κατάλαβε ότι όλα άλλαξαν δεν μπορεί να συμφιλιωθεί με την ιδέα. Πρέπει να ξέρεις ότι έχεις δύο παιδιά . Προσπάθησε να τον περιποιείσαι όσο μπορείς να του φέρεσαι τρυφερά και να δείχνεις ότι και σένα σου λείπει η εποχή που ήσασταν οι δυο σας. Απλά για να μη βλέπει το μωρό ανταγωνιστικά. Είναι δύσκολο αυτό που λέω, το ξέρω, αλλά οι άνδρες είναι χειρότεροι από τα παιδιά, τουλάχιστον αυτό λέει η εμπειρία μου. Μπορείς να του πεις να κοιμάται στο σαλόνι για όσο καιρό θα ξυπνάει το μωρό τόσο συχνά μέσα στη νύχτα, μέχρι να σταθεροποιηθεί το πρόγραμμά του. Αλλά πες του το με τέτοιο τρόπο που να δείχνεις πως νοιάζεσαι για την ξεκούρασή του. Βέβαια δεν ξέρω πώς ήταν η σχέση σας πριν το μωρό... Ευτυχώς που έχεις τουλάχιστον τη μαμά σου να βοηθάει. Η μαμά και βοηθάει και σε καταλαβαίνει και κατά τη γνώμη μου καλά κάνεις και την έχεις στο σπίτι αφού υπάρχει η δυνατότητα. Να ξέρεις πως όλα σιγά σιγά θα βελτιωθούν μόλις το μωρό μεγαλώσει λίγο. Είναι πολύ νωρίς ακόμα. Μην απογοητεύεσαι και απόλαυσε το μικρούλι σου γιατί μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και πιστέυω πως όσο δύσκολη και να είναι αυτή η πρώτη περίοδος είναι τόσο όμορφη και μοναδική!
Παλιά 22-01-12, 16:23   #14
Τινα27

Τινα27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια δεν ξερω ποιος απο τους 2 μας εχει προβλημα. αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν κανει τιποτα για μενα να με ρωτησει τι κανω πως ειμαι παρα μονο την παρτη του. Ενω με βλεπει οτι ξυπναω πολλες φορες μεσα στην νυχτα κ το μωρο δεν κοιμαται καλα αργει πολυ να ξανα κοιμηθει αφου φαει κλαιει για μια ωρα τουλαχιστον κ οπως καταλαβαινετε εγω μετα δεν μπορω να ξανακοιμηθω γρηγορα κ οταν με παρει ο υπνος ξαναξυπναει. Οχι πειτε μου ποσες ωρες μπορει να κοιμαμαι? Εχθες μου ειπε οτι κοιμαμαι 20 ωρες κ εκεινος εχει κανει μαυρους κυκλους απο την αυπνια! Καθε μερα ολο κ κατι καινουριο βρισκει τι να πω το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη. αλλα δεν ξερω για ποσο θα τα παλευω ολα ελλεος! Οσο για την μαμα μου ισως εχετε δικιο θα το δω ευχαριστω για τις απαντησεις σας μου δινετε κουραγιο οτι τουλαχιστον δεν ειμαι υπερβολικη κ καθε μια απο μας θα ενιωθε καπως! Να ειστε καλα!
Παλιά 22-01-12, 16:35   #15
nelly28

nelly28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Τινα27 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια δεν ξερω ποιος απο τους 2 μας εχει προβλημα. αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν κανει τιποτα για μενα να με ρωτησει τι κανω πως ειμαι παρα μονο την παρτη του. Ενω με βλεπει οτι ξυπναω πολλες φορες μεσα στην νυχτα κ το μωρο δεν κοιμαται καλα αργει πολυ να ξανα κοιμηθει αφου φαει κλαιει για μια ωρα τουλαχιστον κ οπως καταλαβαινετε εγω μετα δεν μπορω να ξανακοιμηθω γρηγορα κ οταν με παρει ο υπνος ξαναξυπναει. Οχι πειτε μου ποσες ωρες μπορει να κοιμαμαι? Εχθες μου ειπε οτι κοιμαμαι 20 ωρες κ εκεινος εχει κανει μαυρους κυκλους απο την αυπνια! Καθε μερα ολο κ κατι καινουριο βρισκει τι να πω το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη. αλλα δεν ξερω για ποσο θα τα παλευω ολα ελλεος! Οσο για την μαμα μου ισως εχετε δικιο θα το δω ευχαριστω για τις απαντησεις σας μου δινετε κουραγιο οτι τουλαχιστον δεν ειμαι υπερβολικη κ καθε μια απο μας θα ενιωθε καπως! Να ειστε καλα!
τι να πω περα απο υπομονη.... μαλλον την περναει ο ιδιος την επιλοχειο καταθλιψη..... αν πριν ερθει το μωρακι σας δεν υπηρχε κανενα προβλημα θα φτιαξει παλι η κατασταση πιστευω αλλα πρεπει μαζι να βρειτε πιο ειναι το προβλημα.

Ο χρήστης nelly28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-12, 19:05   #16
annaplani

Το avatar του χρήστη annaplani

annaplani χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγγνώμη αν ακουστώ λίγο ωμή, αλλά νομίζω ότι όλη αυτή η συμπεριφορά είναι η αντίδρασή του στο ότι δεν έχει ακόμα σεξ. Διαφορετικά θα έλεγα ότι είναι πολύ παρτάκιας! Λοιπόν, αν δε θέλει τη μαμά σου στο σπίτι για αυτές τις 40 μέρες, εξήγησέ του ότι θα πρέπει να πάρει άδεια, να βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού, να κοιμάστε εναλλάξ το βράδυ, ή να κρατάει κάποια ώρα το μωρό μέσα στη μέρα για να ξεκουράζεσαι κι εσύ! Και δεν καταλαβαίνω ρε κορίτσια γιατί στην κατάσταση που βρίσκεται η κοπέλα, τη συμβουλεύετε να τον νταντέψει λίγο περισσότερο. Αν νιώθει παραμελημένος μπορεί και μόνος του να "μπει" στη νέα κατάσταση! Όλες εμείς όμως που περάσαμε αυτό το πρώτο "κολασμένο" σαρανταήμερο δεν μπορεί να λέμε ότι αυτός νιώθει άσχημα! Τι να πει η κοπέλα που έχει ξεπατωθεί και από την αϋπνία, από την κλεισούρα και από τη δική του αδιαφορία! Νομίζω πως οι γυναίκες είναι αυτές που χρειάζονται κατανόηση και τρυφερότητα σ'αυτήν την περίοδο, όχι οι άντρες! Και συγγνώμη αν ακούγομαι κάπως! Αλλά βαρέθηκα μια ζωή να πρέπει εμείς να φροντίζουμε για όλα και να έχουμε τους "πασάδες" που δεν είναι και ευχαριστημένοι...
Ο χρήστης annaplani δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-12, 19:41   #17
Τινα27

Τινα27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annaplani Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη αν ακουστώ λίγο ωμή, αλλά νομίζω ότι όλη αυτή η συμπεριφορά είναι η αντίδρασή του στο ότι δεν έχει ακόμα σεξ. Διαφορετικά θα έλεγα ότι είναι πολύ παρτάκιας! Λοιπόν, αν δε θέλει τη μαμά σου στο σπίτι για αυτές τις 40 μέρες, εξήγησέ του ότι θα πρέπει να πάρει άδεια, να βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού, να κοιμάστε εναλλάξ το βράδυ, ή να κρατάει κάποια ώρα το μωρό μέσα στη μέρα για να ξεκουράζεσαι κι εσύ! Και δεν καταλαβαίνω ρε κορίτσια γιατί στην κατάσταση που βρίσκεται η κοπέλα, τη συμβουλεύετε να τον νταντέψει λίγο περισσότερο. Αν νιώθει παραμελημένος μπορεί και μόνος του να "μπει" στη νέα κατάσταση! Όλες εμείς όμως που περάσαμε αυτό το πρώτο "κολασμένο" σαρανταήμερο δεν μπορεί να λέμε ότι αυτός νιώθει άσχημα! Τι να πει η κοπέλα που έχει ξεπατωθεί και από την αϋπνία, από την κλεισούρα και από τη δική του αδιαφορία! Νομίζω πως οι γυναίκες είναι αυτές που χρειάζονται κατανόηση και τρυφερότητα σ'αυτήν την περίοδο, όχι οι άντρες! Και συγγνώμη αν ακούγομαι κάπως! Αλλά βαρέθηκα μια ζωή να πρέπει εμείς να φροντίζουμε για όλα και να έχουμε τους "πασάδες" που δεν είναι και ευχαριστημένοι...

Αχ καλη μου! νομιζω πως εχεις απολυτο δικιο για το σεξ! Γενικα ο αντρας μου εχει ενα θεμα με την συχνοτητα του σεξ κ οταν τον ικανοποιο ειναι ολα μελι γαλα. Αλλα τι να κανω κ εγω που δεν μπορω ακομα? Περιμενω να παω πρωτα στον γιατρο κ να μου δωσει το οκ γιατι νομιζω πως νωριτερα απο 40 μερες δεν γινεται ασε που ειχα ακομα αιμα! Με ενοχλει που δεν μπορει να κανει λιγο υπομονη κ τρελλενεται.Τελος παντων! Θα συμφωνησω απολυτα με το γεγονος οτι παντα εμεις πρεπει να τους εχουμε πασαδες. Εμεις δεν εχουμε ψυχη, εμεις δεν θελουμε φροντιδα, εμεις δεν ειμαστε ανθρωποι? Κ ο δικος μου ο αντρας αλοιμονο αν δεν τον φροντιζω κ δεν τα χει ολα στο χερι! Αλλα τι να κανω! Ας οψετε που ειμαι ευαισθητος ανθρωπος!
Παλιά 22-01-12, 22:49   #18
KonstantinaDimitris

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annaplani Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δεν καταλαβαίνω ρε κορίτσια γιατί στην κατάσταση που βρίσκεται η κοπέλα, τη συμβουλεύετε να τον νταντέψει λίγο περισσότερο. Αν νιώθει παραμελημένος μπορεί και μόνος του να "μπει" στη νέα κατάσταση! Όλες εμείς όμως που περάσαμε αυτό το πρώτο "κολασμένο" σαρανταήμερο δεν μπορεί να λέμε ότι αυτός νιώθει άσχημα! Τι να πει η κοπέλα που έχει ξεπατωθεί και από την αϋπνία, από την κλεισούρα και από τη δική του αδιαφορία! Νομίζω πως οι γυναίκες είναι αυτές που χρειάζονται κατανόηση και τρυφερότητα σ'αυτήν την περίοδο, όχι οι άντρες! Και συγγνώμη αν ακούγομαι κάπως! Αλλά βαρέθηκα μια ζωή να πρέπει εμείς να φροντίζουμε για όλα και να έχουμε τους "πασάδες" που δεν είναι και ευχαριστημένοι...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 23-01-12, 08:06   #19
tanya77

tanya77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γω συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω! Απλά πιστεύω πως δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις έναν άνδρα να καταλάβει ότι πρέπει να έχει κατανόηση και υπομονή αν δεν το ξέρει από μόνος του. Η συμπεριφορά του συγκεκριμένου, αλλά και πολλών άλλων, είναι απαράδεκτη το ξέρω. Απλά αν θέλει η Τίνα να αποφύγει τη σύγκρουση πρέπει να τον κάνει να πιστέψει πως έχει κατανόηση για εκείνον. Όχι ότι αυτό είναι δίκαιο αλλά ίσως ο καλύτερος τρόπος να διατηρηθούν κάποιες ισορροπίες και μακροπρόθεσμα θα λειτουργήσει υπέρ της.
Παλιά 23-01-12, 08:23   #20
jucca

jucca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν κάνετε παιδί πώς ήταν γενικά? Είχε παρόμοια συμπεριφορά, ή σου έδειχνε κατανόηση και σε βοηθούσε?
Ο χρήστης jucca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-12, 14:49   #21
annaplani

Το avatar του χρήστη annaplani

annaplani χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ ήθελα να το ρωτήσω αυτό. Πώς ήταν πριν; Γιατί αποκλείεται να έκανε στροφή 180 μοιρών. Κάπως θα τον είχες μάθει από πριν...
Ο χρήστης annaplani δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-12, 20:22   #22
Τινα27

Τινα27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παντα ηταν ενας ανθρωπος ανυπομονος κ ανχωδης κ οτι δεν σηκωνει πολλα πολλα αλλα γενικα προς το τελος της εγκυμοσυνης εδειχνε κατανοηση κ ανυπομονουσε να ερθει το παιδι. Ποτε δεν βοηθουσε αλλα εμενα δεν με νοιαζει αυτο που με νοιαζει μονο ειναι να με καταλαβαινει κ οτι δεν του αρεσει να του κανουν να μην το κανει! Παντα ηταν ωμος ανθρωπος κ μονο με τους φιλους του προσεχε τις κινησεις του κ τα λογια του. Το ξερω οτι ο ανθρωπος δεν αλλαζει κ πρεπει να συμβιβαστω με την κατασταση αλλα μονο σε μενα, οι αλλοι δεν χρωστανε τιποτα κ ειδικα οι δικοι μου.
Παλιά 26-01-12, 21:01   #23
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάνεις λάθος. Καταρχήν συμφωνώ με όσες σου ειπαν ότι κακώς δόθηκε η εναλλακτική της βοήθειας από τη μαμά σου, κακώς την πήρες και κακώς δεν το χειριστήκατε μαζί ως γονείς για να μπει και σε αυτός στη θέση που χρειάζεται.

Κατά δεύτερον εφόσον ζητάς βοήθεια από κάποιον άνθρωπο τόσο δικό σου όσο η μάνα σου και εκείνη ενώ έχει υπάρξει μάνα το δέχεται και το κάνει καλώς ή κακώς θα ανεχτεί και τις παραξενιές του ενοχλούμενου μέλους της οικογένειας στην οποία παρεμβαίνει! Δική σου υπαιτιότητα αρχικά της μαμάς σου δευτερευόντως. Εγώ αν δεχόμουν να έχω βοήθεια θα ήταν ΑΥΣΤΗΡΑ για τις ώρες που θα ήμουν μόνη μου. Άπαξ και έπεστρεφε ο σύζυγος θα έπρεπε να μείνουμε οι τρεις μας στο σπίτι να βρούμε τους ρυθμούς μας ως οικογένεια!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-12, 22:23   #24
KonstantinaDimitris

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις λάθος. Καταρχήν συμφωνώ με όσες σου ειπαν ότι κακώς δόθηκε η εναλλακτική της βοήθειας από τη μαμά σου, κακώς την πήρες και κακώς δεν το χειριστήκατε μαζί ως γονείς για να μπει και σε αυτός στη θέση που χρειάζεται.

Κατά δεύτερον εφόσον ζητάς βοήθεια από κάποιον άνθρωπο τόσο δικό σου όσο η μάνα σου και εκείνη ενώ έχει υπάρξει μάνα το δέχεται και το κάνει καλώς ή κακώς θα ανεχτεί και τις παραξενιές του ενοχλούμενου μέλους της οικογένειας στην οποία παρεμβαίνει! Δική σου υπαιτιότητα αρχικά της μαμάς σου δευτερευόντως. Εγώ αν δεχόμουν να έχω βοήθεια θα ήταν ΑΥΣΤΗΡΑ για τις ώρες που θα ήμουν μόνη μου. Άπαξ και έπεστρεφε ο σύζυγος θα έπρεπε να μείνουμε οι τρεις μας στο σπίτι να βρούμε τους ρυθμούς μας ως οικογένεια!
Δλδ εμένα που η μαμά είναι απο επαρχία, θα την στείλω σε ξενοδοχειο;;; Αυτο που λες ισχύει στην περίπτωση που οι γονείς μένουν στην ίδια πόλη.. Εμ θα έρθει να με βοηθήσει , εμ θα την δίωξω απο το σπίτι... Κατανόηση κ απο τις δύο πλευρές... Εγω αυτο πιστευω
Παλιά 26-01-12, 23:29   #25
derbybaby

Περιοχή: Ροδος
derbybaby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα!
εμεις ειχαμε ενα ζορικο μωρακι που στην αρχη θηλαζε ακαταπαυστα δεν χορταινε εγω ποναγα πααααρα πολυ κ επαθα μια ωραιοτατη επιλοχειο..η μητερα μ κοιμηθηκε ολες κι ολες 2 μερες εδω κ αλλες δυο η πεθερα μ.πραγματικα ενα μπορουσα θα τους ελεγα να κατασκηνωσουν εδω!!!το ιδιο κ ο αντρας μ,ο οποιος παροτι δουλευε οοολη μερα ερχοταν κ ξυπναγε οποτε θηλαζα τη νυχτα κ γενικα προσπαθουσε οσο κ εγω μιας κ δεν ξεραμε τι μας γινοταν.
πιστευω οτι οι απαιτησεις του αντρα σου ειναι υπερβολικες.γιατι δεν του λες ωραιοτατα πως ο ερχομος του μωρου απιατει μια μαμα ΚΑΙ ενα μπαμπα.δεν το εκανες μονη σου το παιδι, ειχε κ αυτος συμμετοχη!οσον αφορα το θεμα της μαμας σου κ παλι εξηγεισαι του πως εσεις θα ειστε ζημειωμενοι εαν φυγει κ οτι δεν του πεφτει λογος φυσικα για το εαν βαφει τα μαλλια της, ημαρτον!
τωρα στο θεμα του σεξ...μαλλον δεν γνωριζει κ πολλα απο τη γυναικεια ανατομια κ δεν εχει καταλαβει πως εχει ενα ολοκληρο μωρο απο εκει περα κ πως θελει διαστημα να επανελθει το συστημα..δλδ εαν εκεινος ειχε κανει καποια επεμβαση πχ κδεν επιτρεποταν να κανει σεξ κ ειχε εσενα νατου τα πρηζεις κ να απαιτεις κ να εχεις κ νευρα θα γουσταρε????σορυ κιολας αλλα πολυ τα παιρνω με αυτη την αναισθησια των αντρων!!!!
δε λεω επειδη γινεται η γυναικα μανα να τον γραψει κ να μην ασχολειται αλλα κατσε λιγο...στην τελικη βοηθα να εχει κ περισσοτερα κουραγια η γυναικα να κανει κ τρελλιτσες!
Παλιά 27-01-12, 03:24   #26
noctua

noctua ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο derbybaby Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδ εαν εκεινος ειχε κανει καποια επεμβαση πχ κδεν επιτρεποταν να κανει σεξ κ ειχε εσενα νατου τα πρηζεις κ να απαιτεις κ να εχεις κ νευρα θα γουσταρε????
σωστή....................!!!!!!
Ο χρήστης noctua δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 08:59   #27
swanmommy

Το avatar του χρήστη swanmommy

swanmommy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ, Τίνα μου! Από τότε που διάβασα το μήνυμά σου σε έχω συνέχεια στο μυαλό μου και σκέφτομαι τί θα μπορούσες να κάνεις για να βελτιώσεις την κατάσταση! Καταρχάς να σου πω ότι συμφωνώ με την άποψη ότι η μαμά σου δεν θα έπρεπε να είναι παρούσα σε αυτή τη φάση και, αν δεν γίνεται αλλιώς, να είναι "αόρατη" και να εξαφανίζεται πριν έρθει ο άντρας σου από τη δουλειά. Αυτό στο λέω γιατί πιστεύω ότι η νέα κατάσταση που έχει δημιουργηθεί μετά την έλευση του μωρού απαιτεί τη συμμετοχή και των δύο γονιών για να καταφέρουν να βρουν τις ισορροπίες τους και η παρουσία, έστω και διακριτική, οποιουδήποτε τρίτου μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει. Τουλάχιστον αυτό αποκόμισα εγώ από τις δικές μας πρώτες μέρες με το μωρό. Μετά αντί να τον "νταντεύεις" νομίζω ότι θα έπρεπε να του δώσεις να καταλάβει ότι η ανατροφή του μωρού είναι κάτι που θα έπρεπε να μοιραζόσαστε. Στο κάτω-κάτω δεν το έκανες μόνη σου το μωρό. Αυτό βέβαια πρέπει να του το δείξεις χωρίς καυγάδες, υστερίες κ.λ.π. πράγμα δύσκολο, γιατί η ψυχολογική σου κατάσταση λόγω ορμονών δεν είναι και στα καλύτερά της αυτό το καιρό. Όσο για το σεξ, εξήγησέ του ότι η γυναίκα δεν έχει ένα κουμπάκι που το πατάς και αυτομάτως αποκτάς διάθεση...Εγώ για να νιώσω ξανά όπως πριν έκανα τουλάχιστον εξάμηνο, αν και γέννησα φυσιολογικά και ανατομικά είχα πάρει το οκ από το γυναικολόγο. Αν νιάζεται για σένα πραγματικά πρέπει να κάνει υπομονή. Αν του τα εξηγήσεις αυτά και πάλι δεν δεις διαφορά στη συμπεριφορά του, μήπως θα έπρεπε να αναρωτηθείς αν αυτός ο άνθρωπος αξίζει να είναι συντροφός σου; Αν δεν μπορεί να σε στηρίξει στην πιο "ευαίσθητη" στιγμή της ζωής σου, αν, χτύπα ξύλο, χρειαστεί να αντιμετωπίσετε κάτι πιο δύσκολο τί θα κάνει; Θα σε εγκαταλείψει; Φυσικά, πρώτα δώσε του την ευκαιρία να νιώσει πατέρας. Μην τον αποκλείεις από τον ρόλο του. Σίγουρα κι αυτός είναι μπερδεμένος...Την επιλόχεια δεν την περνάμε μόνο εμείς οι γυναίκες!
Παλιά 27-01-12, 09:11   #28
SMARA

Το avatar του χρήστη SMARA

Περιοχή: κως
SMARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σου εχω στηλει πμ
Ο χρήστης SMARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 10:09   #29
foten

foten χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ θα διαφωνήσω με τις κοπέλες. Εγω είχα την μαμά μου τις πρώτες 14 μέρες κ θα ευγνωμονούσα τον Θεο να μπορούσε να κάτσει κ άλλο. Ο σύζυγος ίσως να μην αισθάνεται άνετα με την πεθερά, αλλά αυτο είναι ανεξάρτητο κομμάτι από την γέννηση ενός μωρού. Δλδ δικαιολογείται να κάνει παρατήρηση που δεν κοιμάται το μωρό την νύχτα ή να βγαίνει με τους φίλους του αντίνα στηρίξει την γυναίκα του κ να την βοηθήσει κιόλας!!! Δλδ αν φύγει η μαμά της , το μωρό θα σταματήσει να κλαίει;;;;; Επίσης το να της πει για τα μαλλιά της είναι ειρωνία!!!!! Κ γω με το μωρό τον πρώτο καιρο που είχα άγνοια, ήθελα τον άντρα μου δίπλα μου - συμπαραστάτη!Όχι να ναι η ψυχολογία μου σκατά κ να μου την λέει κιόλας. Για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ
Συμφωνώ και νομίζω οτι πρέπει να κάνεις μία κουβέντα μαζί του ΑΜΕΣΩΣ ! Κάποιου του χάριζαν έναν γάιδαρο και εκείνος τον κοίταζε στα δόντισ. Και στα λέω με έντονο ύφος( συγνώμη γι'αυτό) γιατί δεν είχα βοήθεια από κανέναν , εκτός κάποις μικρής από τον άντρα μου, ευτυχώς. Πρέπει να διεκδικήσεις κάποια πράγματα. Αν εγώ άφηνα εκείνον αν αποφασίσει είμαι σίγουρη οτι μέχρι τώρα που ο γιός μου είναι 15 μηνών σχεδόν , θα ήμουν κλεισμένη στο σπίτι....
Ο χρήστης foten δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 10:35   #30
Mammy in love

Περιοχή: Χα'ι'δάρι
Mammy in love ουδετερη μηδέν
Angry

Χόρτα για αυτό που θα πω αλλά ο άντρας σουκοριτσάρα μου είναι απαράδεκτος.Και δεν είναι ο μόνος.Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν γεννάμε πρέπει να τους προσέχουμε μην ξυπνήσουν γιατί δουλεύουν ,για να μην δουν το μωρο ΤΟΥΣ ως αντίζηλο για να μην για να μην...Γα.....ια είναι".Αν δεν είχα την μάνα μου βοήθεια δεν θα είχα...Φανταστείτε είχε πετρώσει το στήθος μου και μου έκανε η μάνα μου ζεστές κομπρέσες εγω εκλαιγε από τον πόνο και εκείνος χάζευε τηλεόραση.Βάζει τα κλάματα το μωρό δίπλα το
Υ ήταν και αν δεν τον έκραζα για την γαΐδουρια τοστ δεν θα το κοίταγε...Τι λέμε τώρα.Και θέλει και σεξ;ΣυγΝΏμη αλλά αν δεν κάνω λάθος η γυναίκα τρυφερότητα και ενδιαφέρον ,εγω ξενερώνω με κάτι τέτοια...Ας μην συνεχίσω γιατί θα πω χοντράδες.Οι άντρες είναι σαν μικρά παιδιά...μη χ.......
Ο χρήστης Mammy in love δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 10:45   #31
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καποια στιγμη θα πρεπει κι εμεις οι γυναικες να καταλαβουμε οτι μεγαλωσαμε και οτι ειναι ωρα να βγουμε απο το βρακι της μανας μας...αντε γιατι ολο για τους αντρες λεμε.Δλδ αν ειχες κι αλλο ενα παιδι να φρντισεις τι θα εκανες?Θα εφερνες και τη θεια σου?Και αντε και την εφερες μαι εβδομαδα 2 να προσαρμοστεις να το καταλαβω.40 μερες και ακομα εχεις τη μαμα στο σπιτι?Ποσο σκοπευεις να την κρατησεις?
Κι εγω μονη μου τα εκανα ολα...απο πουθενα δεν ειχα βοηθεια.Θα μπορουσα να εχω φερει τη μανα μου αλλα προτιμησα να μη το κανω για να μην εχω θεματα τετοια.Καιδε το μετανιωνω και καθολου.Ετσι κι ερχοταν η πεθερα μου να μεινει μαι μας 40 μερες..θα ειχα σαλταρει.

Δε λεω οτι δικαιολογειται η συμπεριφορα του αντρα σου αλλα για μενα ειναι πασιφανες τι του φταιει...η μανα σου του φταιει...εσυ δε το βλεπεις?
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 11:00   #32
Mammy in love

Περιοχή: Χα'ι'δάρι
Mammy in love ουδετερη μηδέν
Angry

Αν τον ενοχλεί η μάνα της ας της το πει όπως της λέει πως το μωρό κλαίει συνέχεια και ενοχλείται και δεν μπορεί να κοιμηθεί.Ούτε εγώ είμαι υπέρ του να είναι μάνα μέσα στο σπίτι αλλά η γαΐδουριά έδειξαν όρια...
Ο χρήστης Mammy in love δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 11:20   #33
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mammy in love Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τον ενοχλεί η μάνα της ας της το πει όπως της λέει πως το μωρό κλαίει συνέχεια και ενοχλείται και δεν μπορεί να κοιμηθεί.Ούτε εγώ είμαι υπέρ του να είναι μάνα μέσα στο σπίτι αλλά η γαΐδουριά έδειξαν όρια...
Ξερεις κατι?Επειδη εχω χιλια δυο θεματα με την πεθερα μου....μου τη σπαει να πρεπει ολη την ωρα να λεω στον αντρα μου για τη μανα του...εχω την απαιτηση καποια πραγματα που με ενοχλουν και που την αφορουν να τα καταλαβαινει μονος του και να τα διορθωνει.
Παλιά 27-01-12, 11:27   #34
Iliana-Vasilis

Iliana-Vasilis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας και απο μενα.Εγω σαν αντρας με 2 μωρα το ενα 2 μηνων και το αλλο 15 μηνων δεν θα συμφωνησω οτι το προβλημα ξεκιναει απο την πεθερα και δε δινω ελαφρυντικα στον αντρα.Για την ακριβεια νευριασα με τη συμπεριφορα του αντρα σου.Συμφωνω οτι η πεθερα καλο ειναι να μην ειναι συνεχεια στο σπιτι αλλα δεν νομιζω οτι φταιει αυτο.Σιγουρα χρειαζεσαι τη βοηθεια της μαμα σου πως να το κανουμε δηλαδη.Και να λειπει ομως νομιζω οτι παλι η ιδια συμπεριφορα θα ειναι απο τον αντρα σου και ευχομαι να κανω λαθος .Αντι να πεταει απο τη χαρα του και οσο μπορει να σε βοηθαει γκρινιαζει .Οσο για το σεξ αν δεν εισαι και εσυ ετοιμη μην το προσπαθησεις μονο και μονο για τον αντρα σου και απλα εξηγησε του οτι η ζωη σας εχει αλλαξει και οτι τον θελεις κοντα σου και στις δυσκολιες και ιδιως τωρα που εισαι νεα μαμα.Συγνωμη για τον επιθετικο τροπο προς τον αντρα σου αλλα πρεπει να το κουβεντιασετε το θεμα πιο σοβαρα γιατι τον χρειαζεσαι διπλα σου τον αντρα σου και για σενα αλλα κυριως για το παιδι
Ο χρήστης Iliana-Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-12, 23:48   #35
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δλδ εμένα που η μαμά είναι απο επαρχία, θα την στείλω σε ξενοδοχειο;;; Αυτο που λες ισχύει στην περίπτωση που οι γονείς μένουν στην ίδια πόλη.. Εμ θα έρθει να με βοηθήσει , εμ θα την δίωξω απο το σπίτι... Κατανόηση κ απο τις δύο πλευρές... Εγω αυτο πιστευω
Δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο από τις περιγραφες της κοπέλας, το ότι η μάνα της είναι από αλλη πόλη δηλαδή! Κι εδώ συζητάμε για το συγκεκριμένο θέμα και όχι για μια μαμά που ήρθε από άλλη πόλη για να βοηθήσει οπότε και η όποια αντίδραση από τον έτερο σύντροφο θα ήταν εξαρχής παράλογη αφού εκ προοιμίου θα έπρεπε να φιλοξενηθεί. ΑΝ ΚΑΙ ακόμα κι έτσι οφείλει η 'παρεισακτη' στην οικογένεια να είναι διακριτική και να εξαφανίζεται για να δώσει χώρο και χρόνο στην νέα οικογένεια να βρει τους ρυθμούς της. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ και όχι να μου μαγειρέψει, πλύνει, σιδερώσει ΜΟΝΟ! Κάποτε υπήρξε κι εκείνη πρωτομαμά και φρεσκοικογένεια... θα πρέπει να θυμάται πως ήταν και τι χρειαζόταν!

Διαφωνώ και με τον άντρα της παρέας. Οι άντρες για να κάνουν κάποια πράγματα βρίσκουν και τα κάνουν! Όταν δεν βρίσκουν πρόσφορο έδαφος από τη συντροφό τους και το περιβάλλον της δεν τα κάνουν και προσαρμόζονται στις συνθήκες... Εκτός αν μιλάμε για έναν εκ γενετης ανεύθυνο άνθρωπο οπότε εκεί περνάμε στο 'γιατί καλό μου τον παντρεύτηκες κι έκανες παιδί μαζί του;'

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 28-01-12, 11:30   #36
KonstantinaDimitris

Προεπιλογή

Αν και εφόσον μένουν στην ίδια πόλη με την μαμα της, τότε θεωρώ και γω ότι είναι απαράδεκτο να συγκατοικούν. Μπορει κάλλιστα να πηγαίνει να την βοηθάει όποτε το χρειάζεται.
Παλιά 29-01-12, 01:41   #37
Τινα27

Τινα27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια κ αγορια συγνωμη για την παραλειψει αλλα η μαμα μου μενει Αθηνα κ εγω Κρητη αλοιμονο που θα την ειχα μεσα στο σπιτι αν μεναμε στην ιδια πολη ειπαμε! Εχει αφησει το σπιτι της για να ειναι μαζι μας δεν ειναι λογικο να εκτιμαμε καποια πραγματα κ να συμπεριφερομαστε αναλογως? Απλα θεωρω πολυ αδικη την συμπεριφορα του γιατι οπως καταλαβαινετε κ εγω τα παρατησα ολα κ ηρθα να ζησω μαζι του οπου ειναι εκεινος!επιλογη μου βεβαια δεν του το χρεωνω αυτο απλα θα μου αρεσε αν το εκτιμουσε λιγο. Το κυριοτερο ομως ειναι πως εγω εχω ζησει 3 μηνες με τους γονεις του χωρις αυτον. (Ελειπε για δουλεια) κ εγω δουλευα κοντα στο σπιτι των γονιων του κ ειχαμε σχεση ακομα. Απλα για να ειναι εκεινος ησυχος κ να μην ανχωνετε του εκανα την χαρη κ σεβαστηκα το ενα πιατο φαει κ την στεγη που μου παραχωρουσαν.Δεν λεω με βολεψε κ εμενα πολυ αλλα ποτε δεν αντιμιλησα σε κανεναν κ οτι κ αν με ενοχλουσε το προσπερναγα για χαρη του. Λοιπον μετα απο ολα αυτα που εχω κανει γι'αυτον τον ανθρωπο δεν αξιζω καλυτερη συμπεριφορα εγω κ οι δικοι μου?
Παλιά 29-01-12, 08:50   #38
goody

Περιοχή: αθηνα
goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η μαμα σου ποσο καιρο ακομα θα κατσει μαζι σας?
Βασικα για μενα το χειροτερο ειναι τα σχολια του για το μωρο και η επιμονη του να κανετε σεξ. Δεν βλεπω κανενα σεβασμο προς την κατασταση σου, καμια ευαισθησια και επιπλεον απαισια συμπεριφορα προς το μωρο.
Λοιπον πρακτικες συμβουλες.. 40 μερες ειναι αρκετες, συνηθισες με το μωρακι, ωρα να φευγει η μαμα σιγα σιγα. Και μην τρελαινεσαι, οτι προλαβαινεις θα κανεις, προτεραιοτητα εχει το μωρο αυτη τη στιγμη και οχι οι δουλειες του σπιτιου. Και αν τον ενοχλησει που δεν ειναι ολα στην τριχα να του πεις να βοηθαει και οχι να τα φορτωθεις ολα εσυ. Επισης παρε τηλ τον γιατρο σου και ρωτα τον για το σεξ. Αν σου πει οκ δοκιμασε το, εστω και με κρυα καρδια.
Τελος αν μετα απο ολα αυτα συνεχισει να παραπονιεται για την αυπνια του και το κλαμα του μωρου και ολα αυτα τα ωραια παρε το μωρακι και ανεβα Αθηνα στους δικους σου για καμια βδομαδα να μην τον ενοχλειται για να ξεκουραστει ο πασας και κρατα μουτρα. Ισως τοτε βαλει μυαλο.
Μπορει να μην ειναι η καλυτερη συμβουλη αλλα εγω ετσι θα εκανα, απαιτω να με σεβονται και να με φροντιζουν και εμενα, δεν ειμαι απο πετρα ουτε αντεχω να κανω υπομονη σε γαιδουριες,πνιγομαι..
Παλιά 29-01-12, 09:08   #39
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω θα σου πω και κατι αλλο που παρατηρησα απο τον δικο μου.Τους πρωτους μηνες που το μωρο ητν κολλημενο πανω μου τον εβλεπα οτι στεναχωριοταν...του τυπου "Το μωρο μονο εσενα θελει...με εμενα κλαιει"...μου το ελεγε σα παραπονο.Ισως λανθασμενα θεωρουσε πως εφταιγα εγω γι'αυτο...ο θηλασμος...δεν ξερω.Παντως ειχαμε θεμα.Ειναι και ασχετος με μωρα...το φοβοταν...με το που εβαζε τα κλαμματα μου το πασαρε.
Του εξηγησα χιλιες φορες οτι ειναι αρχη και οτι σιγα σιγα το μωρο θα τον μαθει να μη στεναχωριεται...Το κοιμιζα και του το εδινα αγκαλια να το κρατησει κοιμισμενο κι εγω πηγαινα για μπανιο.
Με τους κολικους που ειχα το μωρο να πλανταζει κι εγω να πλανταζω μαζι του μη ξεροντας τι να κανω...υπηρξαν πολλες φορες που μου το επερνε αυτος και το εκανε βολτα στο σπιτι και το μωρο μαζι του ηρεμουσε ενω με μενα οχι.Εκει τον ειδα οτι αρχισε να παιρνει τα πανω του...Ενιωσε οτι σε κατι τα καταφερνει αυτος πιο καλα απο μενα.Ε σιγα σιγα το νινι μεγαλωσε...αρχισαν να δενονται διαφορετικα.Του εχει και τρελλη αδυναμια ο μικρος και πλεον τα εχουν βρει.
Παλιά 29-01-12, 11:05   #40
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωραία τότε ισχύει ό,τι έγραψα για την περίπτωση που είναι άλλη πόλη. Σαφώς και δεν δικαιούται να 'ομιλεί' έτσι στη μαμά σου.

Πριν το μωρό δηλαδή σε βοηθούσε; Αν φύγει η μαμά σου... σηκώνει το χέρι του να κάνει καμια δουλειά ή τα κάνεις έτσι κι αλλιώς όλα εσύ; Γιατί αν προ παιδιού ήταν 'πασάς στα γιάννενα' ε μην περιμένεις να αλλάξει τώρα.

(Λορέτα Ποντικίνα)

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές