Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Επιστημονικές/-κοί Συνεργάτες ενότητα ερωταπαντήσεων

Notices

Επιστημονικές/-κοί Συνεργάτες ενότητα ερωταπαντήσεων Αγαπητά μέλη απευθύνετε εδώ το ερώτημά σας στους εθελοντικούς επιστημονικούς συνεργάτες μας. Απαραίτητη προυπόθεση, προηγουμένως αναζήτηση στα θέματα του φόρουμ: Οι εθελοντές συνεργάτες δεν θα απαντούν σε θέματα τα οποία έχουν ήδη συζητηθεί εκτενώς σε άλλες ενότητες με την βοήθεια και άλλων ειδικών. Στην περίπτωση αυτη θα σας παρατίθεται ομάδα συνδέσμων που θα οδηγούν στις ενότητες αυτές θα δίνεται κάρτα ειδοποίησης και το θέμα θα κλειδώνεται. (δεν είναι ευθύνη των εθελοντών επιστημονικών συνεργατών να κάνουν την αναζήτηση αυτή, για εσάς) Περισσότερες πληροφορίες για τους τρόπους αναζήτησης στο φόρουμ εδώ: (link)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-07-12, 13:20   #281
Foivi1980

Foivi1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ερώτηση σχετικά με ινομύωμα

Κύριε Χριστόπουλε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Ειμαι έγκυος 6 εβδομάδων. Εχω ενα ενδοτοιχωματικό ινομύωμα 14 χιλ. το οποίο οπως μου είπε ο γιατρός είναι κοντά στο σάκο του εμβρύου.
Επειδή είχα και κάποια καφέ υγρά, ο γιατρός μου συνέστησε utrogestan 3 την ημέρα των 100 και trofocard 2 φορες την ημέρα. Ο λόγος ήταν ότι επειδή το ινομύωμα είναι κοντά στο έμβρυο μπορεί να δημιουργήσει συσπάσεις κ.α. και ίσως και από αυτό προέρχονται και τα καφέ υγρά που είδα.

Εγώ όμως ανησυχώ γιατί ξέρω ότι γενικά τα ινομυώματα μεγαλώνουν με την προγεστερόνη. Μήπως λοιπόν παίρνοντας utrogestan μεγαλώσει το ινομύωμα και δημιουργήσει επιπλέον πρόβλημα;

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας
Ο χρήστης Foivi1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-12, 14:12   #282
KONSTANTINA.NIDINA

KONSTANTINA.NIDINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παναγιώτης Χριστόπουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας συμβουλευω να δειτε απο την αρχη, με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, το προβλημα σας συνολικα.

Για παραδειγμα, δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο. Εχει διορθωθει ο υποθυρεοειδισμος? Δεν μπορω να σας δωσω πιο συγκεκριμενη απαντηση, καθως δεν εχω δει τις εξετασεις σας.

καλησπερα γιατρε.ειναι ρυθμισμενος ο θυροειδης..ειμαι στα φυσιολογικα ορια,με το θυρορμον που παιρνω..........θα παω σε εναν γιατρο,ευχαριστω....αλλα τι εννοειτε : δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο.;;;
Ο χρήστης KONSTANTINA.NIDINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-12, 21:06   #283
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.ΓΕΝΝΗΣΑ 10/06 ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΤ ΚΑΙ ΤΗΝ 3η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ Ο ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-20 ΓΡ. ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥ Ή ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-12, 11:13   #284
Παναγιώτης Χριστόπουλος
Εθελοντ. Επιστημονικός Συνεργάτης

Περιοχή: Αθήνα
Παναγιώτης Χριστόπουλος χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριε Χριστοπουλο, ξεκιναω το Σεπτεμβριο εξωσωματικη και ο γυναικολογος μου ειπαι να κανω καποιες εξετασεις και μια απο αυτες ειναι η καμπυλη ζακχαρου.
Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης
ληψη 75 γραμ. γλυκοζη
σακχαρο νηστειας - 97
σακχαρο σε 60' - 161
σακχαρο σε 120' - 100
σακχαρο σε 180' - 72

ειναι φυσιολογικο να ειναι αυξημενες οι τιμες? ηπια 75γραμ. γλυκοζη

πειτε μου τη γνωμη σαςΣ

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

Οι απαντησεις ειναι απολυτα φυσιολογικές. Καλη επιτυχια.
Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ
Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στον Κο Χριστόπουλο
Ο χρήστης Παναγιώτης Χριστόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-12, 11:16   #285
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Foivi1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριε Χριστόπουλε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Ειμαι έγκυος 6 εβδομάδων. Εχω ενα ενδοτοιχωματικό ινομύωμα 14 χιλ. το οποίο οπως μου είπε ο γιατρός είναι κοντά στο σάκο του εμβρύου.
Επειδή είχα και κάποια καφέ υγρά, ο γιατρός μου συνέστησε utrogestan 3 την ημέρα των 100 και trofocard 2 φορες την ημέρα. Ο λόγος ήταν ότι επειδή το ινομύωμα είναι κοντά στο έμβρυο μπορεί να δημιουργήσει συσπάσεις κ.α. και ίσως και από αυτό προέρχονται και τα καφέ υγρά που είδα.

Εγώ όμως ανησυχώ γιατί ξέρω ότι γενικά τα ινομυώματα μεγαλώνουν με την προγεστερόνη. Μήπως λοιπόν παίρνοντας utrogestan μεγαλώσει το ινομύωμα και δημιουργήσει επιπλέον πρόβλημα;

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας
Δεν πιστευω οτι θα δημιουργηθει καποιο προβλημα.
Τα ινομυωματα μεγαλωνουν με τα οιστρογονα της εγκυμοσυνης και οχι με την προγεστερονη.

Παλιά 04-07-12, 11:18   #286
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KONSTANTINA.NIDINA Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα γιατρε.ειναι ρυθμισμενος ο θυροειδης..ειμαι στα φυσιολογικα ορια,με το θυρορμον που παιρνω..........θα παω σε εναν γιατρο,ευχαριστω....αλλα τι εννοειτε : δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο.;;;
Αφου αποφασισατε να πατε σε ενα γιατρο, ελπιζω να σας το εξηγησει αναλυτικα, απο κοντά.
Καλη επιτυχια

Παλιά 04-07-12, 13:35   #287
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι απαντησεις ειναι απολυτα φυσιολογικές. Καλη επιτυχια.

Σας ευχαριστω πολυ.
Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-12, 14:24   #288
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.ΓΕΝΝΗΣΑ 10/06 ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΤ ΚΑΙ ΤΗΝ 3η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ Ο ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-20 ΓΡ. ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥ Ή ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Οσο προσπαθειτε και οσο θηλαζετε εχετε καλες πιθανοτητες να αυξησετε την παραγωγη. Αν θελετε μπορειτε να συμβουλευτειτε και μια μαια που θα ερθει σπιτι σας για να σας βοηθησει καποιες φορες.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-07-12, 16:50   #289
Mammy in love

Περιοχή: Χα'ι'δάρι
Mammy in love ουδετερη μηδέν
Γιατρό μου ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.Όταν κάνουμε υπέρηχο στην εγκυμοσύνη αν υπάρχουν πολυκυστικές ωοθήκες δεν φαίνονται;Μου πέταξε μία κουβέντα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ μήπως έχω πολυκυστικές ωοθήκες...
Ο χρήστης Mammy in love δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-12, 21:20   #290
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mammy in love Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατρό μου ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.Όταν κάνουμε υπέρηχο στην εγκυμοσύνη αν υπάρχουν πολυκυστικές ωοθήκες δεν φαίνονται;Μου πέταξε μία κουβέντα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ μήπως έχω πολυκυστικές ωοθήκες...
Αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα "πολυκυστικες ωοθηκες" πρεπει να ξερει οτι λογω των τεραστιων ορμονικων αλλαγων κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, δεν επιτρεπεται να αξιολογουμε τις ωοθηκες!

Παλιά 05-07-12, 15:37   #291
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Οσο προσπαθειτε και οσο θηλαζετε εχετε καλες πιθανοτητες να αυξησετε την παραγωγη. Αν θελετε μπορειτε να συμβουλευτειτε και μια μαια που θα ερθει σπιτι σας για να σας βοηθησει καποιες φορες.
Δυστυχως δεν θηλαζω μονο οτι κανω με το χειροκινητο θηλαστρο και αυο οχι καθε μερα τις τελευταιες 3-4 ημερες δεν εχω ασχοληθει,κακος, καθολου αρα λετε να το δοκιμασω.Ευχαριστω πολυ
Παλιά 05-07-12, 15:47   #292
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΜΑΡΙΑ- ΕΥΓΕΝΙΑ αν θέλεις να θηλάσεις το παιδί σου πρέπει να ακολουθήσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού. Περιλαμβάνει αντλήσεις με ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ θήλαστρο ανά δίωρο και να βάζεις συχνά στο στήθος το μωρό. Καλό θα ήταν να σε δει κάποιος ειδικός στο θηλασμό (σύμβουλος γαλουχίας). Δες εδώ μήπως κάποιος/ κάποια βρίσκεται κοντά σου. http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/πο...c-ανά-περιοχή/

Το χειροκίνητο θήλαστρο που χρησιμοποιείς και οι σποραδικές χωρίς πρόγραμμα αντλήσεις σε οδηγουν στον αποθηλασμό και μάλιστα με πολύ και άδικο κόπο.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59853 για λεπτομέρειες που αφορούν το πρωτόκολλο και επίσης στο νήμα του θηλασμού μπορείς να θέσεις το ερώτημά σου για ιντερνετική υποστήριξη.

Για την άντληση κοίτα και εδώ http://www.mitrikosthilasmos.com/201...post_4441.html
Παλιά 05-07-12, 16:14   #293
P&F

P&F χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας, έκανα απόξεση στις 21/04/2012 λόγω παλλίνδρομης κύησης στην 13η εβδομάδα,έκανα εξετάσεις θυροειδή, καμπύλη σακχάρου και κολπικά υγρά όλα καλά μόνο στο τελευταίο λεέι γαλακτοβάκιλοι ελλατωμένος αριθμός, αυτό είναι πρόβλημα;Επίσης μόλις εχθές έκανα εξέταση για θρομβοφιλία και θα έχω τα αποτελέσματα την επόμενη εβδομάδα,ήθελα να σας ρωτήσω αν μείνω εγκυος αυτον το μήνα και διαπιστωθεί τελικά πρόβλημα την αγωγή θα την αρχίσω με το πρώτο θετικό τεστ ή υπάρχει περίπτωση να πρέπει να την αρχίσω πριν μείνω έγκυος;ευχαριστώ
Ο χρήστης P&F δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-07-12, 23:15   #294
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miriki Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΑΡΙΑ- ΕΥΓΕΝΙΑ αν θέλεις να θηλάσεις το παιδί σου πρέπει να ακολουθήσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού. Περιλαμβάνει αντλήσεις με ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ θήλαστρο ανά δίωρο και να βάζεις συχνά στο στήθος το μωρό. Καλό θα ήταν να σε δει κάποιος ειδικός στο θηλασμό (σύμβουλος γαλουχίας). Δες εδώ μήπως κάποιος/ κάποια βρίσκεται κοντά σου. http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/πο...c-ανά-περιοχή/

Το χειροκίνητο θήλαστρο που χρησιμοποιείς και οι σποραδικές χωρίς πρόγραμμα αντλήσεις σε οδηγουν στον αποθηλασμό και μάλιστα με πολύ και άδικο κόπο.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59853 για λεπτομέρειες που αφορούν το πρωτόκολλο και επίσης στο νήμα του θηλασμού μπορείς να θέσεις το ερώτημά σου για ιντερνετική υποστήριξη.

Για την άντληση κοίτα και εδώ http://www.mitrikosthilasmos.com/201...post_4441.html
Σε ευχαριστω πολυ αλλα να σε ρωτησω κατι....το μωρο πρεπει οπωσδηποτε να το βαζω στο στηθος ακομα κι αν δεν θηλασει?Δεν υπαρχει περιπτωση να το πιασει γι αυτο το λεω αν κα εχω παρατηρησει καποιες φορες που πειναει πολυ και τον εχω αγκαλια μεχρι να φτιαξει καποιος το γαλα το στομα του παει εκει και μια μερα του εβαλα τη θηλη αλλα δεν την επιανε με τιποτα.
Παλιά 06-07-12, 00:55   #295
Mammy in love

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα "πολυκυστικες ωοθηκες" πρεπει να ξερει οτι λογω των τεραστιων ορμονικων αλλαγων κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, δεν επιτρεπεται να αξιολογουμε τις ωοθηκες!
Δηλαδή μπορεί να έχω πολυκυστικές ωοθήκες και να μην φάνηκαν στους υπέρυχους που έκανα στην εγκυμοσύνη μου σωστά κατάλαβα;Είναι κακό το γεγονός ότι έχω μεγάλό κύκλο;Από 30-45ημέρες...
Παλιά 06-07-12, 01:01   #296
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Με απασχολει ενα θέμα με τη περιοδο μου που εχει αλλάξει πολυ το διαστημα μετα τη δευτερη γεννα,,,,,,

Συνηθως ενω ο κυκλος μου ειναι ανα 28-29 μερες εχω το προβλημα:
μια να εχω σχεδον σα μητροραγια για τρεις μερες μετα τιποτα και μετα στην 7-9 του κυκλου παλι αιμα και καφε σταγονες μεχρι και τη 15 -18 μερα και ια να εχω περιοδο 4 μερες και παλι μετα απο 2-3 μερεςχωρις αιμα τις γονιμες να το πω απο 8 μεχρι και 16 αναλογα ποτε λιγο καφε καθε μερα ποτε αρκετο αιμα ,,,,σε τεστ παπ που εκανα δεν εδειξε κατι αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αρκετο ,,,,θα ηθελα να μου πειτε πως θα πρεπει να κινηθω γιατι δε πρεπει να ειναι φυσιολογικο αυτο,,τι εξετασεις θα πρεπει να κανω

να παραθεσω οτι εχω εντονη αιμοραγια κατα της περιοδους μου και πονους και εχω δυο φορες παλιοτερα περιπτωση μητροραγιας (ασταματητο μου φανηκε για πολλες μερες συνεχεια )

ευχαριστω πολυ για το χρονο
Παλιά 06-07-12, 10:55   #297
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ αλλα να σε ρωτησω κατι....το μωρο πρεπει οπωσδηποτε να το βαζω στο στηθος ακομα κι αν δεν θηλασει?Δεν υπαρχει περιπτωση να το πιασει γι αυτο το λεω αν κα εχω παρατηρησει καποιες φορες που πειναει πολυ και τον εχω αγκαλια μεχρι να φτιαξει καποιος το γαλα το στομα του παει εκει και μια μερα του εβαλα τη θηλη αλλα δεν την επιανε με τιποτα.
Για να μην κάνουμε κατάχρηση του θέματος πήγαινε στο νήμα του θηλασμού και άνοιξε ένα θέμα στο οποίο θα απαντάς σε αυτές τις ερωτήσεις http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40795

Προς το παρόν ναι πρέπει να βάζει το μωρό στο στήθος και μάλιστα πριν πεινάσει όταν είναι χαλαρό. Άνοιξε το θέμα, όμως και θα σου βάλω εκεί τους συνδέσμους που χρειάζεσαι. Πριν από όλα όμως βρες σύμβουλο γαλουχίας να σας δει.
Παλιά 07-07-12, 00:07   #298
Elem

Περιοχή: Thessaloniki
Elem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή σπιραλ και περίοδος

θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να μου έρθει περίοδος μετά από λίγες μέρες που έβαλα σπιράλ: πριν το βάλω δεν είχα, αλλά και δε θα έπρεπε, αφού θηλάζω αποκλειστικά.
Ο χρήστης Elem δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-12, 00:19   #299
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Elem Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να μου έρθει περίοδος μετά από λίγες μέρες που έβαλα σπιράλ: πριν το βάλω δεν είχα, αλλά και δε θα έπρεπε, αφού θηλάζω αποκλειστικά.

Καλησπέρα,Το οτι θηλαζεις αποκλειστικα δεν εχει σημασια,,,ΕΙμαστε πολλες οι γυναικες που η περιοδος ηρθε κανονικα (εμενα στο διμηνο απο τη γεννα στη πρωτη και στο τετραμηνο στη δευτερη) αν και θηλαζαμε αποκλειστικα για πολυ διαστημα

τωρα για το σπιραλ δε ξερω αν εχει σχεση
Παλιά 07-07-12, 10:51   #300
Elem

Περιοχή: Thessaloniki
Elem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στη μεγάλη μου κόρη δε μου ήρθε περίοδος παρά όταν σταμάτησα να θηλάζω αποκλειστικά, κάπου στους 10 μήνες. Τώρα το μωρό είναι 3 μηνών, και δεν είχα τίποτα απολύτως, και μόλις έβαλα το σπιράλ ήρθε η περίοδος;.....δε μου φαίνεται για σύμπτωση!...
Ο χρήστης Elem δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-12, 00:51   #301
stavrosvenia

stavrosvenia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλησπερα γιατρε και ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.
Θα ηθελα να ρωτησω αν εμεινα εγκυος χωρις να το ξερω και μετα πηρα αντισυλληπτικα για 7 μερες δημιουργειται καποιο προβλημα στο εμβρυο?Ενας υπερηχος αρκει για να δουμε αν ειναι ολα καλα?
Ο χρήστης stavrosvenia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-12, 09:42   #302
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stavrosvenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα να ρωτησω αν εμεινα εγκυος χωρις να το ξερω και μετα πηρα αντισυλληπτικα για 7 μερες δημιουργειται καποιο προβλημα στο εμβρυο?Ενας υπερηχος αρκει για να δουμε αν ειναι ολα καλα?
Οχι, δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Δεν εχει αναφερθεί καποια σημαντικη ανωμαλια στο εμβρυο.

Ευχομαι καλη εγκυμοσυνη και ενα καλο και γερό μωρό.

Παλιά 16-07-12, 09:44   #303
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stavrosvenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Δεν εχει αναφερθεί καποια σημαντικη ανωμαλια στο εμβρυο.
Ευχομαι καλη εγκυμοσυνη και ενα καλο και γερό μωρό.
Πιστευω οτι ο συνηθισμενος ελεγχος καθε εγκυμοσυνης ειναι αρκετος

Παλιά 16-07-12, 10:05   #304
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Elem Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σχεση θηλασμου - περιοδου εχει να κανει με τη συχνοτητα και την ανταποκριση του ορμονικού αξονα σε αυτόν.

Το σπιραλ απο μόνο του, εχει ως παρενεργεια καποιες μικροαιμορραγιες για τους πρωτους 3-6 μηνες.
Φυσικά πολλα εξαρτωνται και απο τα συνοδά συμπτωματα, αν υπαρχουν.

Παλιά 16-07-12, 10:08   #305
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο P&F Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας, έκανα απόξεση στις 21/04/2012 λόγω παλλίνδρομης κύησης στην 13η εβδομάδα,έκανα εξετάσεις θυροειδή, καμπύλη σακχάρου και κολπικά υγρά όλα καλά μόνο στο τελευταίο λεέι γαλακτοβάκιλοι ελλατωμένος αριθμός, αυτό είναι πρόβλημα;Επίσης μόλις εχθές έκανα εξέταση για θρομβοφιλία και θα έχω τα αποτελέσματα την επόμενη εβδομάδα,ήθελα να σας ρωτήσω αν μείνω εγκυος αυτον το μήνα και διαπιστωθεί τελικά πρόβλημα την αγωγή θα την αρχίσω με το πρώτο θετικό τεστ ή υπάρχει περίπτωση να πρέπει να την αρχίσω πριν μείνω έγκυος;ευχαριστώ
Μία παλινδρομη κυηση ειναι ισως και ενα τυχαιο γεγονος. Επειδη όμως ισως υπαρχει καποιο προβλημα, μπορειτε προληπτικα να ξεκινησετε μια ηπια αγωγη για να αποφυγετε καποια αποβολή ή και να βοηθησετε την εμφυτευση.

Ελπιζω ο γιατρος σας να σας εχει ενημερωσει ή και συμβουλευσει σχετικά.

Παλιά 16-07-12, 10:09   #306
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή μπορεί να έχω πολυκυστικές ωοθήκες και να μην φάνηκαν στους υπέρυχους που έκανα στην εγκυμοσύνη μου σωστά κατάλαβα;Είναι κακό το γεγονός ότι έχω μεγάλό κύκλο;Από 30-45ημέρες...

Μεγαλο κυκλο ονομαζουμε αυτον που ειναι πανω απο 35 ημερες σταθερά.
Εσας ονομαζεται ασταθης κυκλος και καλο ειναι να βρειτε τι φταιει.

Παλιά 16-07-12, 10:11   #307
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yasemi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Με απασχολει ενα θέμα με τη περιοδο μου που εχει αλλάξει πολυ το διαστημα μετα τη δευτερη γεννα,,,,,,

Συνηθως ενω ο κυκλος μου ειναι ανα 28-29 μερες εχω το προβλημα:
μια να εχω σχεδον σα μητροραγια για τρεις μερες μετα τιποτα και μετα στην 7-9 του κυκλου παλι αιμα και καφε σταγονες μεχρι και τη 15 -18 μερα και ια να εχω περιοδο 4 μερες και παλι μετα απο 2-3 μερεςχωρις αιμα τις γονιμες να το πω απο 8 μεχρι και 16 αναλογα ποτε λιγο καφε καθε μερα ποτε αρκετο αιμα ,,,,σε τεστ παπ που εκανα δεν εδειξε κατι αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αρκετο ,,,,θα ηθελα να μου πειτε πως θα πρεπει να κινηθω γιατι δε πρεπει να ειναι φυσιολογικο αυτο,,τι εξετασεις θα πρεπει να κανω

να παραθεσω οτι εχω εντονη αιμοραγια κατα της περιοδους μου και πονους και εχω δυο φορες παλιοτερα περιπτωση μητροραγιας (ασταματητο μου φανηκε για πολλες μερες συνεχεια )

ευχαριστω πολυ για το χρονο

Πραγματικά το παπανικολαου ειναι ασχετο με την υποθεση σας.

Πρεπει να κανουμε ορμονικες εξετασεις και απεικονιστικό έλεγχο.

Παλιά 16-07-12, 10:17   #308
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο afkap Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα γιατρε!ηθελα να ρωτησω ο αντρασ μου εχει κρισεις πανικοθ και καποιες φορεσ περνει lexotanil σε σταγονεσ!ετυχε και πηρε,ειχε βαλει τισ σταγονεσ σε ενα καπακι απο μπουκαλακι νερο και μετα ηπιε λιγο νερο απο το μπουκαλι εκεινο!μετα καταλαθοσ ηπια και εγω νερο απο το μπουκαλακι αυτο και μετα απο το στομιο καταλαβα τη γευση!ειμαι τριων μηνων και 10 μερεσ!υπαρχει περιπτβση να εχει παθει κατι το μωρο??
Θεωρω οτι η ποσοτητα όπως την περιγραφετε ειναι πολυ μικρη και δεν μπορει να προκαλεσει καποιο σημαντικο προβλημα στο εμβρυο. Συνήθως οι μέλετες και τα προβλήματα αφορουν μητερες που λαμβανουν συστηματικα το φαρμακο. Ακόμα και για αυτες τις γυναίκες, η βιβλιογραφία παραμένει διχασμένη εάν τα φαρμακα αυτά προκαλούν αύξηση στην συχνότητα εμφάνισης προβληματων διάπλασης του εμβρυου.

Παλιά 16-07-12, 10:18   #309
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο afkap Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατρε καλησπερα!ηθελα να ρωτησω ο αντρασ μοθ εχει κρισεισ πανικου και τη τελευταια φορα πηρε lexotan σε σταγονες τισ οποιεσ εβαλε στο καπακι απο ενα μικρο μπουκαλακι νερο,τισ ηπιε απο εκει και μετα ηπιε απο το μπουκαλακι αθτο νερο.Καταλαθοσ εγω μετα ηπια μια γουλια απο το μπουκαλακι αυτο και το καταλαβα απο τη μυρωδια στο στομιο του μπουκαλιου,εχω κλεισει το τριτο μηνα εγκυμοσυνησ στισ 27/06/2012 και το περιστατικο αυτο εγινε στισ 6/07/2012,υπαρχει περιπτωση να επαθε κατι το μωρο μου??
Θεωρω οτι η ποσοτητα όπως την περιγραφετε ειναι πολυ μικρη και δεν μπορει να προκαλεσει καποιο σημαντικο προβλημα στο εμβρυο. Συνήθως τα προβλήματα αφορουν μητερες που λαμβανουν συστηματικα το φαρμακο. Ακόμα και για αυτες τις γυναίκες, η βιβλιογραφία παραμένει διχασμένη εάν τα φαρμακα αυτά προκαλούν αύξηση στην συχνότητα εμφάνισης προβληματων του εμβρυου.

Παλιά 16-07-12, 10:34   #310
despoinaki04

Περιοχή: βεροια
despoinaki04 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα γιατρε θα ηθελα να με βοηθησετε....λοιπον ειχα περιοδο στις 26/6 στις 29 με 30 με τελειωσε και ειχαμε καποιες επαφες ελευθερες αλλα "τραβιετε" παντα κανα 2 επαφες υπηρξαν γυρω στις 7-8/6 αρχισαν καποιες ενοχλησεις,λεω ξεκινησαν οι γονιμες μερες(γιατι παντα τις καταλαβαινω,λιγα πονακια χαμηλα ορεξη για φαγητο και καφε υγρα για κανα 2 μερες αυτα ομως)μετα 3 με 4 μερες οι πονοι εγιναν πολυ εντονη σε σημειο να πω οτι θα μου ερθει,με πολλα υγρα καφε πρηξιμο στο στηθος και φοβερος πονος στην μεση και η κοιλια μου πολυ πρισμενη.κρατησε αυτο το εντονο καμια 3 μερες μεχρι σημερα βεβαια δεν εχω καφε υγρα αλλα η κοιλια συνεχιζει να ποναει πολυ,σαν να σου δινει την εντυπωση οτι θα ερθει περιοδος,αδιαθεσια πρησενη στην κοιλια το στηθος μου πολυ πρησμενο,οι θηλες πονανε οταν τις ακουμπαω και η μεση μου,αλλες φορες ομωσ εχω αυτα τα οποια ομως κρατανε 3 με 4 μερες και οχι σε εντονο βαθμο και μετα ειμαι καλα για καμια βδομαδα και μετα σιγα σιγα με ξεκινουν που και που μικρο ενοχλησεις μεχρι την αναμενομενη περιοδο.αυτο το πραγμα πρωτη φορα.την παρασκευη υπηρξε αλλη μια επαφη και εχτες που ξανα υπηρξε πονουσα στην μητρα δεν ξερω με την πιεση χτυπουσε χαμηλα στην κοιλια πολυ πονο ομως......τι να ειναι αραγε?να υπαρχει περιτωση εγκυμοσυνης?θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.....σας ευχαριστω που κανατε τον κοπο και το διαβασατε ηθελα πολυ να μιλησω σε καποιον....και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα που εγραψα...περιμενω απαντησεις.........
Ο χρήστης despoinaki04 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-12, 17:30   #311
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο despoinaki04 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα γιατρε θα ηθελα να με βοηθησετε....λοιπον ειχα περιοδο στις 26/6 στις 29 με 30 με τελειωσε και ειχαμε καποιες επαφες ελευθερες αλλα "τραβιετε" παντα κανα 2 επαφες υπηρξαν γυρω στις 7-8/6 αρχισαν καποιες ενοχλησεις,λεω ξεκινησαν οι γονιμες μερες(γιατι παντα τις καταλαβαινω,λιγα πονακια χαμηλα ορεξη για φαγητο και καφε υγρα για κανα 2 μερες αυτα ομως)μετα 3 με 4 μερες οι πονοι εγιναν πολυ εντονη σε σημειο να πω οτι θα μου ερθει,με πολλα υγρα καφε πρηξιμο στο στηθος και φοβερος πονος στην μεση και η κοιλια μου πολυ πρισμενη.κρατησε αυτο το εντονο καμια 3 μερες μεχρι σημερα βεβαια δεν εχω καφε υγρα αλλα η κοιλια συνεχιζει να ποναει πολυ,σαν να σου δινει την εντυπωση οτι θα ερθει περιοδος,αδιαθεσια πρησενη στην κοιλια το στηθος μου πολυ πρησμενο,οι θηλες πονανε οταν τις ακουμπαω και η μεση μου,αλλες φορες ομωσ εχω αυτα τα οποια ομως κρατανε 3 με 4 μερες και οχι σε εντονο βαθμο και μετα ειμαι καλα για καμια βδομαδα και μετα σιγα σιγα με ξεκινουν που και που μικρο ενοχλησεις μεχρι την αναμενομενη περιοδο.αυτο το πραγμα πρωτη φορα.την παρασκευη υπηρξε αλλη μια επαφη και εχτες που ξανα υπηρξε πονουσα στην μητρα δεν ξερω με την πιεση χτυπουσε χαμηλα στην κοιλια πολυ πονο ομως......τι να ειναι αραγε?να υπαρχει περιτωση εγκυμοσυνης?θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.....σας ευχαριστω που κανατε τον κοπο και το διαβασατε ηθελα πολυ να μιλησω σε καποιον....και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα που εγραψα...περιμενω απαντησεις.........
Μπορεί να ειναι ενα μεμονωμενο γεγονός ή να οφειλεται σε καποια ορμονική διαταραχη. Επισης, μπορει να υπάρχει καποια άλλη διαταραχη στην ωοθηκη (όπως μια κυστη). Τέλος, ποτέ δεν μπορει καποιος, χωρις εξετασεις, να αποκλεισει μια εγκυμοσυνη.

Για να εχω ποιο συγκεκριμενη αποψη και να σας βοηθησω περισσοτερο πρεπει να σας δω απο κοντά.

Παλιά 17-07-12, 00:19   #312
Mammy in love

Προεπιλογή

[QUOTE=Παναγιώτης Χριστόπουλος;2427049]Μεγαλο κυκλο ονομαζουμε αυτον που ειναι πανω απο 35 ημερες σταθερά.
Εσας ονομαζεται ασταθης κυκλος και καλο ειναι να βρειτε τι φταιει.[/QUOTE

Σας ευχαριστώ πολύ!!!Πως θα πρέπει να ψαχτώ δηλαδή;Ο γυναικολόγος που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε μόνο για πολυκυστικές ωοθήκες και τίποτα άλλο.
Παλιά 17-07-12, 08:45   #313
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

[QUOTE=Mammy in love;2427755]
Παράθεση:
Μεγαλο κυκλο ονομαζουμε αυτον που ειναι πανω απο 35 ημερες σταθερά.
Εσας ονομαζεται ασταθης κυκλος και καλο ειναι να βρειτε τι φταιει.[/QUOTE

Σας ευχαριστώ πολύ!!!Πως θα πρέπει να ψαχτώ δηλαδή;Ο γυναικολόγος που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε μόνο για πολυκυστικές ωοθήκες και τίποτα άλλο.
Για να πούμε ότι μια γυναίκα έχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να πληρεί πολύ συγκεκριμένα κριτήρια που βασίζονται σε πολύ συγκεκριμένες εξετάσεις, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και προϋποθέσεις. Δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις έχω δει ότι η διάγνωση μπαίνει επιπόλαια. Χρειάζομαι τις εξετάσεις σας προκειμένου να σας πω κάτι πιο συγκεκριμένο.

Παλιά 17-07-12, 10:56   #314
despoinaki04

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορεί να ειναι ενα μεμονωμενο γεγονός ή να οφειλεται σε καποια ορμονική διαταραχη. Επισης, μπορει να υπάρχει καποια άλλη διαταραχη στην ωοθηκη (όπως μια κυστη). Τέλος, ποτέ δεν μπορει καποιος, χωρις εξετασεις, να αποκλεισει μια εγκυμοσυνη.

Για να εχω ποιο συγκεκριμενη αποψη και να σας βοηθησω περισσοτερο πρεπει να σας δω απο κοντά.
σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια πηγα στο στον γιατρο και εχω μια κυστη 2,5 εκ. και με εδωσε αντισσυλιπτικα και ειπε οτι θα φυγει....
Παλιά 17-07-12, 12:05   #315
εβελινα μενιδι

Περιοχή: παλληνη
εβελινα μενιδι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ax γιατρε μου βασανιζομε με συνδρομο πολυκυστικων ωοθυκων δεν αντεχω αλλα χαπια περιοδο δεν εχω καθολου ηρθα απο λαρισα κ ζω αθηνα πλεον κ δεν εχω εναν γιατρο που πανω απο ολα να σταθει στο προβλημα μου ολοι μου δινανε χαπια εχω παχυνει χωρις να τρωω δεν μπορω αλλο ψυχολογικα εχω γινει ρακος θελω να κανω παιδακι κ δεν μπορουμε λογο συνδρομου κ αγχους τα οικονομικα μου θελω εναν γιατρο να βοηθησει σε αυτο το θεμα εχω κ ανδρογονα ανεβασμενα ευτυχως κανω λειζερ εχω κ θυρεοειδη εχω απο ολα δλδ τι αλλο πια να κανωωωωωω
Ο χρήστης εβελινα μενιδι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-12, 12:27   #316
despoinaki04

Προεπιλογή

[QUOTE=Παναγιώτης Χριστόπουλος;2427822]
Παράθεση:

Για να πούμε ότι μια γυναίκα έχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να πληρεί πολύ συγκεκριμένα κριτήρια που βασίζονται σε πολύ συγκεκριμένες εξετάσεις, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και προϋποθέσεις. Δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις έχω δει ότι η διάγνωση μπαίνει επιπόλαια. Χρειάζομαι τις εξετάσεις σας προκειμένου να σας πω κάτι πιο συγκεκριμένο.
θα ηθελα επισης να σας πω πως εχω παρα πολυ καιρο αστατο κυκλο οποτε προφανως γιαυτο να μου εδωσε τα χαπια,ειναι ομως σωστο αυτο?μια κοπελα το αποροφησε ο οργανισμοσ της μιπως ειναι κριμα να παρω ετσι χαπια?λετε να παω και σε αλλον γιατρο να παρω μια δευτερη γνωμη?δεν ζω στην αθηνα γιαυτο δεν μπορω να ερθω σε εσας.βεβαια αν ηταν δεν θα το αποροφουσε αν πουμε οτι το ειχα καιρο?θα ηθελα να μου απαντησετε πολυ περιμενω με αγωνια
Παλιά 17-07-12, 12:42   #317
εβελινα μενιδι

Περιοχή: παλληνη
εβελινα μενιδι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατρε ξεχασα να σας πω τα χαπια aldacton mercilon glucophage T3 k ola ayta apo duo treis fores a meta nuxtoloulouda se kapsoula lugaria semtsai louiza se tsai ayta k meta gynofen apapapapa den thelw ksana kati tetoio
Ο χρήστης εβελινα μενιδι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-12, 12:59   #318
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο despoinaki04 Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια πηγα στο στον γιατρο και εχω μια κυστη 2,5 εκ. και με εδωσε αντισσυλιπτικα και ειπε οτι θα φυγει....
Δεν θελω να παρεμβω αναμεσα σε σας και στο γιατρο σας, αλλά πρεπει να σας ενημερωσω (με σκοπό να πληροφορουνται σωστά και οι υπολοιποι χρηστες του parents και να μην περναμε λάθος μηνυματα) οτι:

α) εχει αποδειχθει περιτρανα οτι η χρηση αντισυλληπτικων για να φυγουν οι κυστες των ωοθηκων δεν βοηθα σε τιποτα. Αν ειναι να σπασει ή απορροφηθει η κυστη αυτο θα γινει ειτε παρει η γυναικα χαπια ειτε όχι. Αποτελει λοιπον ιατρικη πρακτικη της περασμενης δεκαετιας οτι στις κυστες δινουμε αντισυλληπτικα.

β) μεχρι τα 2,5 εκατοστα δεν ειναι κυστη αλλά ενα μεγαλο ωοθυλακιο που δεν εσπασε για να απελευθερωθει ωαριο. Κυστη ειναι οταν ειναι πανω απο 2,5 εκατοστα.

Ευχομαι το καλυτερο...

Παλιά 17-07-12, 13:00   #319
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

[QUOTE=despoinaki04;2428021]
Παράθεση:

θα ηθελα επισης να σας πω πως εχω παρα πολυ καιρο αστατο κυκλο οποτε προφανως γιαυτο να μου εδωσε τα χαπια,ειναι ομως σωστο αυτο?μια κοπελα το αποροφησε ο οργανισμοσ της μιπως ειναι κριμα να παρω ετσι χαπια?λετε να παω και σε αλλον γιατρο να παρω μια δευτερη γνωμη?δεν ζω στην αθηνα γιαυτο δεν μπορω να ερθω σε εσας.βεβαια αν ηταν δεν θα το αποροφουσε αν πουμε οτι το ειχα καιρο?θα ηθελα να μου απαντησετε πολυ περιμενω με αγωνια
Δεν ειναι θεμα απορροφησης ή μη... το βασικο θεμα ειναι να υπαρχει σωστη και τεκμηριωμενη διαγνωση!

Παλιά 17-07-12, 13:03   #320
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο εβελινα μενιδι Εμφάνιση μηνυμάτων
Ax γιατρε μου βασανιζομε με συνδρομο πολυκυστικων ωοθυκων δεν αντεχω αλλα χαπια περιοδο δεν εχω καθολου ηρθα απο λαρισα κ ζω αθηνα πλεον κ δεν εχω εναν γιατρο που πανω απο ολα να σταθει στο προβλημα μου ολοι μου δινανε χαπια εχω παχυνει χωρις να τρωω δεν μπορω αλλο ψυχολογικα εχω γινει ρακος θελω να κανω παιδακι κ δεν μπορουμε λογο συνδρομου κ αγχους τα οικονομικα μου θελω εναν γιατρο να βοηθησει σε αυτο το θεμα εχω κ ανδρογονα ανεβασμενα ευτυχως κανω λειζερ εχω κ θυρεοειδη εχω απο ολα δλδ τι αλλο πια να κανωωωωωω
Όπως εγραψα και παραπανω, για να πούμε ότι μια γυναίκα έχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να πληρεί πολύ συγκεκριμένα κριτήρια που βασίζονται σε πολύ συγκεκριμένες εξετάσεις, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και προϋποθέσεις. Δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις έχω δει ότι η διάγνωση μπαίνει επιπόλαια. Χρειάζομαι τις εξετάσεις σας προκειμένου να σας πω κάτι πιο συγκεκριμένο. Οι θεραπειες πρεπει να εχουν συγκεκριμενο στοχο και σκοπο.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές