Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-02-12, 10:24   #1
mariapap82

Το avatar του χρήστη mariapap82

mariapap82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αντιβηχικα!!!ποιο δινουμε ποτε?

Αυτος ο βηχας εχει γινει εφιαλτης! Καθε φορα ξεκιναμε με ξερο βηχα οι γιατροι τα κλασικα λενε για ορους και aerius αλλα βρε παιδια εγω δεν εχω δινει να γινεται δουλεια με τους ορους. Το εργο ειναι χιλιοπαιγμενο μετα απο καιρο θα γυρισει σε υγρο βηχα και θα μας δωσει ο γιατρος αντιβιωση!

Οι εμπειρες μανουλες ειμαι συγουρη οτι εχετε καταληξει να κανετε μονες σας το γιατρο δινοντας το σιροπι που πιστευετε οτι κανει δουλεια. Θα ηθελα λοιπον να ανοιξω μια κουβεντα γενικα για τα αντιβηχικα και οτι σας εχει πει ο γιατρος σας ή εχετε αποκομισει απο την εμπειρια σας για τα ακολουθα φαρμακα. Ποτε δηλαδη τα δινουμε!

1)Aerius
2)Aeroline
3)Xozal
4)Sinecod
5)Prospan
6)Soldesanil
7)Mucosolvan
Ο χρήστης mariapap82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-12, 10:30   #2
Elem

Περιοχή: Thessaloniki
Elem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμεις παντως, χρησιμοποιουσαμε απο τη αρχη το Sootha της Power Health και έκανε πολύ καλή δουλειά! Τώρα τελευταία χρησιμοποίησα και ένα άλλο της ίδιας εταιρείας με σαλέπι (δε θυμάμαι πώς το λένε) και επίσης βοήθησε. τη νύχτα δε, για να μην έχει κρίσεις βήχα, έβραζα λίγο τσαι βαλεριάνας με δυόσμο και φασκόμηλο (όλα αποξηραμένα)
Ο χρήστης Elem δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-12, 10:34   #3
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο δικός μας ο παιδίατρος, μου είπε να τους ξεκινάω εισπνοες μόνο αν ο βήχας είναι παραγωγικός.Αλλιώς ορους και πάλι ορους.Πίστεψε με έχω σώσει άπειρες φορές τα παιδιά μόνο με ορό απο αντιβιωσεις,αλλά θέλει συνέχεια όμως.Μια φορά σε 3 μέρες χάλασα δυο κουτιά.
Τελοσπάντων η σειρα εχει ως εξης.
ορους.Αν ο βήχας εξελιχθει σε παραγωγικό τότε αερολιν και φλιξονταιτ.Αν σε 3 ημέρες δεν καλυτερευσουν δίνουμε κλαριπεν.
Αντιβηχικά δεν μας δίνει γιατι ο βήχας ειναι αντανακλαστικό για να βγαλει το παιδί τα φλεμματα.Αν σταματήσουμε το βήχα δεν θα καθαρίσει το παιδί.
Ο χρήστης joela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-12, 10:44   #4
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εμείς ορούς πάρα πολλούς. Αν ο βήχας επιμείνει aerolin και flixotide. Συνήθως σε λίγες ημέρες βελτιώνονται (αυτή τη χρονιά μέχρι στιγμής 2 φορές χρειάστηκαν) . Επίσης κάθε χρόνο με το που θα έχουμε το πρώτο κρούσμα έντονου βήχα ξεκινάμε σκόνη singulair. Σιρόπι μέχρι σήμερα για βήχα δεν μας έχει δώσει ποτέ. Αντιβίωση επίσης δεν μας έχει δώσει εκτός από την προηγούμενη χρονιά που του τη γύρισε του γιου μου σε βρογχίτιδα με πυρετό.Τις σταγόνες soldesanil ενώ τις έχω στο ντουλάπι για παν ενδεχόμενο (μετά από κρίση λαρυγγίτιδας της μικρής που ευτυχώς δεν χρειάστηκαν) δεν τις έχω χρησιμοποίησει ακόμα. Τα άλλα δεν τα ξέρω.
Παλιά 17-02-12, 10:47   #5
mariapap82

Προεπιλογή

Εlen δεν το ξερω αυτο ειναι φυτικο φαρμακο? Το τσαι που λες το δινεις να το πιει το παιδι ή να το εισπνευσει?

joela κανω κι εγω ορους συνεχεια! Ο βηχας συνηθως αργει να γινει παραγωγικος μπορει να περασουν 10 μερες και μεχρι τοτε το παιδι εχει κουραστει να βηχει γι αυτο σκεφτομουν καποιο σιροπι. Ασε που δεν ξερω ειναι αναμενομενο καθε φορα οτι ο βηχας θα γινει και παραγωγικος?
Παλιά 17-02-12, 10:52   #6
mariapap82

Προεπιλογή

Γενικα ο Χαρης εχει ευαισθησια με το αναπνευστικο. Περισι 1η χρονια παιδικου πηραμε 2 μηνες aeroline flixotide singulair και δεν εγινε τιποτα!Μονο με αντιβιωση σταματουσε ο βηχας μπορει να εχουμε παρει και 10 φορες ως τωρα!
Αχ βρε κοριτσια εχω κουραστει νομιζω οτι παλευω σε οργανισμο χωρις ανοσοποιητικο! Τωρα ειναι και μικρη αρρωστη και το βραδυ εχουμε dolby stereo το βηχα!
Το ξερω οτι οι γιατροι δεν δινουν σιροπια αλλα εμας οι μαναδες με τετοια μας μεγαλωσανε και δεν περναμε αντιβιωση
Παλιά 17-02-12, 10:55   #7
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχεις ψάξει μήπως ο βήχας είναι αλλεργικό και τζάμπα επιβαρύνεις το παιδί με τα συγκεκριμένα φάρμακα ?
Κάποτε που είχα μιλήσει με έναν παιδοπνευμολόγο μου είχε πει ότι ήταν πολύ κατά στα αντιβηχικά σιρόπια...( πάνε χρόνια και δεν θυμάμαι το λόγο, αυτό που θυμάμει είναι ότι θεωρεί πως δεν βοηθάνε ).
Από κει και πέρα και ο παιδίατρος μου μου έχει πει ότι αντιβηχικό δίνουμε μονον σε έσχατες περιπτώσεις όπου το παιδί βήχει πάνω από 10 φορές συνεχώμενες.
Το εισπνεόμενα πρέπει να δίνονται όταν έχουν πειραχτεί τα πνευμόνια.
Παλιά 17-02-12, 10:56   #8
MY TREASURE

MY TREASURE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

1)Aerius αντισταμινικο για τον ερεθιστικο ξηρό αλλεργικό βηχα
2)Aeroline
3)Xozal αντισταμινικο για τον ερεθιστικο ξηρό αλλεργικό βηχα
ομοίως το fenistil, zirtek...

4)Sinecod αντιβηχικό για ξηρό βήχα το διναναι παλια τώρα δε συνιστάται γιατι ο βήχας θεωρειται συμπτωμα ασθενειας και άρα δεν πρεπει να καταστελλεται αν δεν εξακριβωθει η αιτια οπότα και να θεραπευτεί.

5)Prospan βλενολυτικο αποχρεμπτικό για παραγωγικό βηχα με φλεμματα μπορει να επιδεινωσει το βηχα για να καθαρισει πιο γρηγορα ο οργανισμος απο τα φλεματα

6)Soldesanil κορτιζόνη!! σε περιπτωση λαρυγγικου βηχα (σαν σκυλι) το δινουν σε μωρά συνηθως που μπορει να πνιγουν απο το βηχα

7)Mucosolvan ομοιώς με το prospan και υπάρχουν και άλλα παρομοια

ΔΕΝ ειμαι γιατρος τα γραφω με καθε επιφύλλαξη, απο την εμπειρια μου και συζητησεις με τις παιδιατρους των παιδιών μου (έχω αλλαξει 3)

πάντως τα εισπνεόμενα κυριως το aerolin νομιζω οτι βοηθάει αρκετα και ανακουφίζει τα παιδια. Το flixotide περιεχει κορτιζόνη οπότε αν μπορει να αποφευχθει ειναι καλύτερα.

Κυρίως όμως θέλει υπομονή γιατι στις πεισσοτερες περιπτωσεις ειναι μια ιωωση που μας ταλαιπωρει 3 νυχτες και μετα η κατασταση βελτιώνεται.
Ο χρήστης MY TREASURE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-12, 11:24   #9
epang

Περιοχή: Αθήνα
epang χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

- Ορός: με 10ρα σύριγγα σε καθε ρουθούνι Χ 3 (ή 4) φορες τη μέρα !!! SOS Η δουλεια μας γίνεται μόνο όταν ο ορος βγαίνει από το άλλο ρουθούνι μαζί με φλέμματα,αλλιώς μόνο τσαντίζουμε το παιδί.. οπότε επαναλαμβάνουμε....
- εισπνοές aerolin X 2 (ή 3) φορες τη μέρα / ενώ το flixodite μόνο αν το πει ο γιατρος
- aerious αν έχει και μύξα / ίσως & λίγο otrivin παιδικό για max 5 μέρες αν έχει πολλή μύξα
- το παιδικό σιρόπι της Aboca, για έντονο βήχα
...και πολλά φρούτα!!! φυσικές πορτοκαλάδες ή βιταμίνες!!
Περαστικά!!!
Ο χρήστης epang δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-12, 11:47   #10
mariapap82

Προεπιλογή

Aχ κοριτσια πολυ χρησιμα ολα αυτα που γραφετε σας ευχαριστω πολυ!!!!
Ορο κι εγω με συριγγα δινω αλλα 2,5ml σε καθε ρουθουνι!
epang αυτο το παιδικο σιροπι ειναι φυτικο ή κανονικο φαρμακο?
Dalia τα παιδια το βραδυ βηχουν για ΩΡΕΣ συνεχομενα οχι απλως 10 φορες μιλαμε δεν περναει ουτε λεπτο απο το ενα βηξιμο στο αλλο γι αυτο σκεφτομουν για σιροπι.
MY TREASURE οταν το παιδι βηχει ετσι συνεχομενα σαν να πνιγεται ο βηχας θεωρειται αλλεργικος και δινουμε aerius?
Παλιά 17-02-12, 11:57   #11
sofi@p

sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τί ηλικία έχουν τα παιδιά σου?

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-12, 11:58   #12
MY TREASURE

MY TREASURE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariapap82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Dalia τα παιδια το βραδυ βηχουν για ΩΡΕΣ συνεχομενα οχι απλως 10 φορες μιλαμε δεν περναει ουτε λεπτο απο το ενα βηξιμο στο αλλο γι αυτο σκεφτομουν για σιροπι.
MY TREASURE οταν το παιδι βηχει ετσι συνεχομενα σαν να πνιγεται ο βηχας θεωρειται αλλεργικος και δινουμε aerius?
Ναι θεωρητικα. Τα δικα μου όταν ξεκινουσαν το βήχα δε σταματουσαν με τιποτα τη νυχτα έβηχαν για 1,5 ωρες συνεχόμενα με διαλλειματα τησ 1 ωρας. μιλαμε για βάσανο. Μεγαλώνοντας εχει βελτιωθει η κατασταση. Πάντως εγώ τα αντισταμινικα τα βρησκω περιττα και τζάμπα επιβαρυνση...θεωρώ οτι δεν κάνουν τιποτα. Τελευταιο κρουσμα που ειχαμε με βήχα (όλη μέρα όλη νυχτα), και μπουκωμα το ξεπερασαμε με ορο 10αρα συριγγα και με αερολιν εισπνοες (χωρις φλιξοταιντ). Πολλα υγρα και υπομονή.
Ο χρήστης MY TREASURE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-02-12, 17:13   #13
mariapap82

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofi@p Εμφάνιση μηνυμάτων
τί ηλικία έχουν τα παιδιά σου?
Aχ γιατι δε βγαινουνε τα tickerakia μου? Ειναι ο μεγαλος σχεδον 3χρονων και η μικρη 11 μηνων. Τα πηγα πριν απο λιγο στο γιατρο. Ο μεγαλος ισως τη γλιτωσει την αντιβιωση η μικρη ομως με βροχιολιτιδα (παλι!) μου ειπε για aeroline ανα 6ωρο και αμα δεν καλυτερευσει amoxil!
Παλιά 17-02-12, 21:00   #14
epang

epang χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι σιροπάκι αυτό φυτικό... δες το σε ένα φαρμακείο για να διαβάσεις τη σύνθεση.. Δεν έχει χρειαστεί να το δώσω πάνω από 5 μέρες..
Το καταλαβαίνω αυτό που περιγράφεις.... 1 ώρα μέσα στον ύπνο του να βήχει συνέχεια τόσο πολύ που τελικά να κάνει εμμετό από το βήχα... και εγώ να σαλτάρω... και αυτό για 3-4 μέρες... και τελικά άλλες φορές έκανε και πηρετό στη 2η-3η μέρα οπότε το πήγαινα σε γιατρό και έπαιρνε αντιβίοση ή του πέρναγε σιγά σιγά... Υπομονή...
Ο χρήστης epang δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-12, 17:17   #15
mariapap82

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epang Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σιροπάκι αυτό φυτικό... δες το σε ένα φαρμακείο για να διαβάσεις τη σύνθεση.. Δεν έχει χρειαστεί να το δώσω πάνω από 5 μέρες..
Το καταλαβαίνω αυτό που περιγράφεις.... 1 ώρα μέσα στον ύπνο του να βήχει συνέχεια τόσο πολύ που τελικά να κάνει εμμετό από το βήχα... και εγώ να σαλτάρω... και αυτό για 3-4 μέρες... και τελικά άλλες φορές έκανε και πηρετό στη 2η-3η μέρα οπότε το πήγαινα σε γιατρό και έπαιρνε αντιβίοση ή του πέρναγε σιγά σιγά... Υπομονή...
Θα παω να το παρω κι αυτο ειναι το μονο που λειπει απο τη συλλογη μου :Ρ
Μετα απο 1 μερα aerolin και στα 2 παιδια εχει γινει ο βηχας τους υγρος αυτο υποτιθεται οτι πρεπει να κανει το aerolin?
Παλιά 18-02-12, 20:04   #16
pitsikoki

Το avatar του χρήστη pitsikoki

Περιοχή: Loveville
pitsikoki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμας παντα μας δινει το Spiropent βλεννοδιαλυτικο. Μου χει πει οτι ειναι το πιο ανωδυνο.
Μου κανει εντυπωση που δεν το ανεφερε καμμια.
Παλιά 19-02-12, 00:35   #17
χρυσα81

χρυσα81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pitsikoki Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμας παντα μας δινει το Spiropent βλεννοδιαλυτικο. Μου χει πει οτι ειναι το πιο ανωδυνο.
Kαι εμάς όσο ήταν μικρός το σπιροπεντ μας έδινε,ωσ πιο ελαφρύ,τώρα πια κατευθείαν αερολιν εισπνοές ,γιατί κάνει σπαστικές βρογχίτιδες ,και έχει πιο γρήγορη δράση.Όταν ο βήχας είναι συνεχόμενος και ξηρός συνήθως είναι της λαρυγγίτιδας και παίρνει κορτιζόνη.Μου έχει πει πως αντιβηχικά απαγορευεται να δίνουμε στα παιδιά.Το κλαριπέν τι είναι?
Ο χρήστης χρυσα81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-12, 10:12   #18
erma79

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
erma79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτος ο βηχας εχει γινει εφιαλτης! Καθε φορα ξεκιναμε με ξερο βηχα οι γιατροι τα κλασικα λενε για ορους και aerius αλλα βρε παιδια εγω δεν εχω δινει να γινεται δουλεια με τους ορους. Το εργο ειναι χιλιοπαιγμενο μετα απο καιρο θα γυρισει σε υγρο βηχα και θα μας δωσει ο γιατρος αντιβιωση!

Οι εμπειρες μανουλες ειμαι συγουρη οτι εχετε καταληξει να κανετε μονες σας το γιατρο δινοντας το σιροπι που πιστευετε οτι κανει δουλεια. Θα ηθελα λοιπον να ανοιξω μια κουβεντα γενικα για τα αντιβηχικα και οτι σας εχει πει ο γιατρος σας ή εχετε αποκομισει απο την εμπειρια σας για τα ακολουθα φαρμακα. Ποτε δηλαδη τα δινουμε!

1)Aerius
2)Aeroline
3)Xozal
4)Sinecod
5)Prospan
6)Soldesanil
7)Mucosolvan
Καλύτερα να μην κάνεις το γιατρό απο μόνη σου. Δεν τα δίνουμε ετσι τα φαρμακα.Για να σου λύσω τις απορίες σου το aerius kai to xozal ειναι τι ιδιο και το δίνουν οι γιατροι σε ρινίτιδα που δεν περνάει με ορό. Το aerolin σιρόπι πολυ νεοι παιδιατριο το εχουν καταργησει και το δίνουν σε εισπνοές, το soldesanil ειναι κορτιζονη και το δίνουν σε λαρυυγγίτιδα , τα αλλά prospan, sinecod , mucosolvan ειναι αντιβηχικά και δεν κάνει να τα περνουν τα παιδιά.
Καλο ειναι να βρεις ενα καλό παιδίατρο για να βοηθησει τα παιδάκια σου.Στην ανάγκη πήγαινε και σε ενα πνευμονιολογο εαν ο μικρος εχει ευαισθησία .
Ο χρήστης erma79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-12, 14:14   #19
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aerious, aerolin, flixotide δεν έχει παρει ποτέ αλλά έχω την εντύπωση ότι δίνονται σε ειδικές περιπτώσεις ή οταν το παιδί έχει ευαισθησία και όχι απλά για ξηρό/παραγωγικό βήχα. Συνήθως ο βήχας αργεί να περάσει. Μου έχει τύχει όμως να έχει βήχα λίγες μέρες -και κυρίως τη νύχτα- και να φύγει από μόνος του άρα υποθέτω ότι εξαρτάται από την αιτία που τον προκαλεί (ιός, αλλεργία από υγρασία π.χ. κλπ).
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο erma79 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα αλλά prospan, sinecod , mucosolvan ειναι αντιβηχικά και δεν κάνει να τα περνουν τα παιδιά.
Συγνώμη αλλά γιατί δεν κάνει να τα παίρνουν τα παιδιά; Εννοείς ότι δεν κάνουν τίποτα;
Ο δικός μας παιδίατρος συστήνει συνήθως prospan για τον παραγωγικό βήχα. Μια φορά μου έδωσε Mucosolvan γιατί έβηχε αρκετά για 2 εβδομαδες και δεν είχε βελτιωθεί με το Prospan. Βέβαια τον είχα ζαλίσει στα τηλ. γιατί είχα αγχωθεί. Τελωσπάντων, αφού ήπιε και τα 2 σιρόπια, ο βήχας πέρασε μόνος του μετά από λίγες μερες αλλα συνολικά έβηχε πάνω από 1 μήνα!!!Και φυσ.ορό εννοείται αν έχει και μπούκωμα.

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-12, 18:29   #20
pitsikoki

Το avatar του χρήστη pitsikoki

Περιοχή: Loveville
pitsikoki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marigoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Aerious, aerolin, flixotide δεν έχει παρει ποτέ αλλά έχω την εντύπωση ότι δίνονται σε ειδικές περιπτώσεις ή οταν το παιδί έχει ευαισθησία και όχι απλά για ξηρό/παραγωγικό βήχα. Συνήθως ο βήχας αργεί να περάσει. Μου έχει τύχει όμως να έχει βήχα λίγες μέρες -και κυρίως τη νύχτα- και να φύγει από μόνος του άρα υποθέτω ότι εξαρτάται από την αιτία που τον προκαλεί (ιός, αλλεργία από υγρασία π.χ. κλπ).

Συγνώμη αλλά γιατί δεν κάνει να τα παίρνουν τα παιδιά; Εννοείς ότι δεν κάνουν τίποτα;
Ο δικός μας παιδίατρος συστήνει συνήθως prospan για τον παραγωγικό βήχα. Μια φορά μου έδωσε Mucosolvan γιατί έβηχε αρκετά για 2 εβδομαδες και δεν είχε βελτιωθεί με το Prospan. Βέβαια τον είχα ζαλίσει στα τηλ. γιατί είχα αγχωθεί. Τελωσπάντων, αφού ήπιε και τα 2 σιρόπια, ο βήχας πέρασε μόνος του μετά από λίγες μερες αλλα συνολικά έβηχε πάνω από 1 μήνα!!!Και φυσ.ορό εννοείται αν έχει και μπούκωμα.
Αντιβηχικα δεν κανουν να παιρνουν τα παιδια γιατι το αντανακλαστικο του βηχα δεν πρεπει να καταστελλεται διοτι βοηθαει να αποβληθουν ξενα σωματα απο τους αεραγωγους. Βροχοδιασταλτικα και βλεννολυτικα επιτρεπεται να παιρνουν και οχι αντιβηχικα.
Παλιά 19-02-12, 20:09   #21
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν εχω ιδεα απο τετοια φαρμακα πολλα, γιατι στα 3.5 της χρονια εχει παθει βηχα στην κυριολεξια 1 φορα φετος. Και αυτη την μια φορα της εδωσε Mucosolvan.......
Παλιά 19-02-12, 21:19   #22
ALIKOYLA

Περιοχή: ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ
ALIKOYLA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.paidiatros.com/children/Cough/

aerolin και flixotide δινουμε οταν μπουκωσουν οι μικρες.το soldesanil ειναι κορτιζονη και το δινουμε για να κοιμηθουν αν ειναι πολυ μπουκωμενες και μονο για 1 2 μερες.σιροπι καμια παιδιατρος απο οσες εχω μιλησει δεν δινει παρα μονο αν ειναι πανω απο 10 μερες ο βηχας και συνθως το mucosolvan.παντως εμας τα εισπνεομενα μας παινουν αν τα κανουμε σωστα.
Ο χρήστης ALIKOYLA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-12, 22:28   #23
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγω για τον ξεροβηχα δεν τους δινω τιποτα. Αντε λιγο πετιμεζι πριν πανε για υπνο... Τα σιροπακια που μας δινουν οι γιατροι ειναι φυτικο - ομοιοπαθητικα. Μονο αποχρεμπτικο μας δινουν φαρμακευτικο (ή σιροπι ή εισπνεομενα) και το πινουν οτνα εχουν συναχι.. Γενικα μεχρι τις 6 πινουν αποχρεμπτικο και πριν τον υπνο αντιβηχικο.
Παντως πρεπει να ρωταμε και το γιατρο. Εμενα πχ μου εχει απαγορεψει να πινω αντιβηχικο γιατι εχω ασθματικη βροχιτιδα και οταν με πιανει κριση βηχω για να αναπνευσω αρα δεν πρεπει να μου κοβουν τον βηχα...
Παλιά 20-02-12, 08:18   #24
eft

eft χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Αντιβηχικά κ.λ.π.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ALIKOYLA Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.paidiatros.com/children/Cough/

aerolin και flixotide δινουμε οταν μπουκωσουν οι μικρες.το soldesanil ειναι κορτιζονη και το δινουμε για να κοιμηθουν αν ειναι πολυ μπουκωμενες και μονο για 1 2 μερες.σιροπι καμια παιδιατρος απο οσες εχω μιλησει δεν δινει παρα μονο αν ειναι πανω απο 10 μερες ο βηχας και συνθως το mucosolvan.παντως εμας τα εισπνεομενα μας παινουν αν τα κανουμε σωστα.
Καλημέρα . Το aerolin και το flixotide ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ME ΜΠΟΥΚΩΜΑΤΑ. Το δίνουν οι γιατροί σε άσθματα και κρίσεις βρογχιολίτιδας κ.λ.π. Εν πάσει περιπτώσει οι γιατροί τα δίνουν όχι εμείς. το soldesanil δε είναι για λαρυγγικό βήχα, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με μπουκώματα βραδυνά.
Πάντα να παρέχει ο γιατρός τα φάρμακα.
Ο χρήστης eft δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 08:21   #25
eft

eft χωρίς αξιολόγηση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο erma79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να μην κάνεις το γιατρό απο μόνη σου. Δεν τα δίνουμε ετσι τα φαρμακα.Για να σου λύσω τις απορίες σου το aerius kai to xozal ειναι τι ιδιο και το δίνουν οι γιατροι σε ρινίτιδα που δεν περνάει με ορό. Το aerolin σιρόπι πολυ νεοι παιδιατριο το εχουν καταργησει και το δίνουν σε εισπνοές, το soldesanil ειναι κορτιζονη και το δίνουν σε λαρυυγγίτιδα , τα αλλά prospan, sinecod , mucosolvan ειναι αντιβηχικά και δεν κάνει να τα περνουν τα παιδιά.
Καλο ειναι να βρεις ενα καλό παιδίατρο για να βοηθησει τα παιδάκια σου.Στην ανάγκη πήγαινε και σε ενα πνευμονιολογο εαν ο μικρος εχει ευαισθησία .

Το aerius και το xozal είναι αντισταμινικά.Κάποιοι γιατροί απλώς το δίνουν σε μπουκώματα όχι σε ρινίτιδες
Παλιά 20-02-12, 08:24   #26
eft

eft χωρίς αξιολόγηση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρυσα81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι εμάς όσο ήταν μικρός το σπιροπεντ μας έδινε,ωσ πιο ελαφρύ,τώρα πια κατευθείαν αερολιν εισπνοές ,γιατί κάνει σπαστικές βρογχίτιδες ,και έχει πιο γρήγορη δράση.Όταν ο βήχας είναι συνεχόμενος και ξηρός συνήθως είναι της λαρυγγίτιδας και παίρνει κορτιζόνη.Μου έχει πει πως αντιβηχικά απαγορευεται να δίνουμε στα παιδιά.Το κλαριπέν τι είναι?
Ο ξηρός και συχεχόμενος βήχας δεν σημαίνει ότι είναι λαρυγγικός απαραίτητα. Το claripen είναι αντιβίωση (νομίζω για το κάτω αναπνευστικό)
Παλιά 20-02-12, 09:00   #27
erma79

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
erma79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eft Εμφάνιση μηνυμάτων
Το aerius και το xozal είναι αντισταμινικά.Κάποιοι γιατροί απλώς το δίνουν σε μπουκώματα όχι σε ρινίτιδες
Η μόνη ένδειξη που εχουν αυτά τα δύο στο κρύωμα είναι η ρινίτιδα .εαν διαβάσετε τις ενδείξεις΄θα το δείτε.
Κάποιοι δίνουν και το atarax κάνει την ιδια δουλεία συν οτι σου φέρνει υπνηλία.
Οσο για τα αντιβηχηκά οπώς είπα δεν κάνει στα παιδια.εγραψε κάποια κοπέλα οτι πρέπει τα παιδιά να βήχουν .
Ο χρήστης erma79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 09:35   #28
Eleftheria

Το avatar του χρήστη Eleftheria

Περιοχή: Ν. Ιωνία - Αττική
Eleftheria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν τα 4,ο παιδίατρος δεν μας έδινε αντιβηχικά σιρόπια.
Τα αντιβηχικά σιρόπια, τα αποφεύγουμε πάρα πολύ, κατόπιν εντολής παιδιάτρου. Μετά τα 4, μας έδωσε 2 φορές Mucosolvan για τον παραγωγικό βήχα. Την μία φορά, πήραμε για 7 ημέρες το σιρόπι. Τις πρώτες μέρες είχαν εντονότερο βήχα (για να φύγουν τα φλέματα), τις επόμενες μειώθηκε ο βήχας, καθάρισαν από φλέματα και γλυτώσαμε τα άλλα φάρμακα. Την άλλη φορά, δεν έγινε τίποτα με το Mucosolvan και μετά τις 7 ημέρες, κάναμε μασκούλες Aerolin για άλλες 7 ημέρες (γιατί τα ακροάστηκε και είχαν βλέννες στα πνευμονάκια τους) και πέρασαν όλα.
Από την εμπειρία μου, για τον παραγωγικό βήχα, δίνω πολλά υγρά (νερό, γάλα, πορτοκαλάδα, ζεστό νερό με μέλι και λίγες σταγόνες λεμόνι), άπειρο ορό στο μύτη (10ml σύριγγα, στο κάθε ρουθούνι), πρόπολη, γαργάρες με αλατόνερο, μπάνια με ατμούς γιατί μαλακώνουν οι μύξες και βγαίνουν από τη μύτη. Αν η μύτη είναι μπουκωμένη βάζω ένα φυτικό σπρέι από ευκάλυπτο, το Otrivin το έχω πρακτικά καταργήσει.... Κάπως έτσι το παλεύουμε και μας βγαίνει τις περισσότερες φορές.
Για τον συνεχόμενο ξηρό βήχα ή αν οι μύξες κρατάνε πολύ και αρχίζουν να ερεθίζουν και τα αυτιά, παίρνουμε αντισταμινικό αν χρειαστεί, αλλά θα τα δει ο παιδίατρος πρώτα για να κρίνει, γιατί απ΄ ότι κατάλαβα είναι συνδυαστικό.
Παλιά 20-02-12, 10:04   #29
fenaki

Περιοχή: Αθηνα
fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα.....βρε κορίτσια κάθε περίπτωση και κάθε ιωση ειναι διαφορετική και κάθε οργανισμός....αναφέρομαι ειδικα στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα....και κάθε παιδίατρος έχει άλλη φιλοσοφία...........και δεν το λεω για να παρεξηγηθείς....τζαμπα ρωτάς γιατι άκρη δεν θα βγει.......
ο γιατρος δινει τα φάρμακα ανάλογα με την ιωση του παιδιου.....σε γενικές γραμμές οπως ειπε και μια κοπέλα πιο πάνω.....μεχρι 4 ετών αποφευγουν τα σιροπια του βήχα γιατι ειναι προσωρινά......ενω οι εισποές αερολιν και τα υπόλοιπα οι οποιες δεν ειναι πόσιμο υγρο φάρμακο σε περιπτώσεις βροχίτιδας.....έχουν δράση....λεγονται βρονχοδιασταλτικά και είναι λιγότερο επικίνδυνα από ότι τα πόσιμα φάρμακα....
επίσης για να δίνει ο γιατρός αντιβίωση δεν την δίνει για πλάκα....και αυτό σημαινει πως το παιδι σου δεν προλαβαίνει να αναρώσει.....και κολλάει απανοτές ιώσεις......αν έχεις την δυνατοτητα να το κρατάς σπίτι όσο παιρνει αντιβίωση έχει καλως διαφορετικά μην περιμένεις βελτίωση....και τα ερολιν να τα κάνεις όταν στα δίνει ο γιατρός....
εμένα η κόρη μου φέτος για πρωτη φορά έκανε λαιμό......που ποτέ δεν είχε μεχρι τωρα...γιατι είχε αλλεργικη σπαστική βροχίτιδα.....ε...τι θα κάνω δεν θα της δωσω αντιβίωση....?
και εγω τον 1 χρονο που πηγε σχολειο την κλαριπεν και την προσεφ τις ειχα μονιμα στο σπίτι.....
ακολουθα τις οδηγίες γιατρού και καλυτερα συμβουλεψου εκεινον.....εμεις ΄΄εχουμε πείρα μονο απο τα συμπτωματα των παιδιών μας....
με πολυ αγαπη στο λεω....και επίσης ορό να έχεις πάντα σπτιτι όπως σου ειπαν όλες.....
εύχομαι να τα ξεπεράσετε όλα γρήγορα....
Παλιά 20-02-12, 10:08   #30
fenaki

Περιοχή: Αθηνα
fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο ξηρός και συχεχόμενος βήχας δεν σημαίνει ότι είναι λαρυγγικός απαραίτητα. Το claripen είναι αντιβίωση (νομίζω για το κάτω αναπνευστικό)
η κλαριπεν ειναι η αντιστοιχη κραριτιν των μεγάλων και ειναι για το αναπνευστικο να μην κάνει πνευμωνία......την δίνουν σε παιδιά με βροχιτιδες βροχικο ασθμα και πνευμωνία........εχει απαισια γευση δεν μπαινει ψυγειο γιατι εχει κατι κοκκους οι οποιοι δεν διαλυονται.....
Παλιά 20-02-12, 10:53   #31
ALIKOYLA

Περιοχή: ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ
ALIKOYLA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα . Το aerolin και το flixotide ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ME ΜΠΟΥΚΩΜΑΤΑ. Το δίνουν οι γιατροί σε άσθματα και κρίσεις βρογχιολίτιδας κ.λ.π. Εν πάσει περιπτώσει οι γιατροί τα δίνουν όχι εμείς. το soldesanil δε είναι για λαρυγγικό βήχα, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με μπουκώματα βραδυνά.
Πάντα να παρέχει ο γιατρός τα φάρμακα.
οταν λεω δινουμε,εννοω ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ποτε απο μονη μου.σε εμας η βροχιολιτιδα ξεκινα με μπουκωμα και καταροη και μετα ερχεται το βρασιμο,απλα ηθελα να το περογρψω απλα.τεσπα το θεμα ειναι παντα τι θα πει ο γιατρος,οχι απο μονοι μας.
Ο χρήστης ALIKOYLA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 11:26   #32
Nikolekaki

Το avatar του χρήστη Nikolekaki

Περιοχή: Εκεί που φύτρωνε φλισκούνι κ' άγρια μέντα...
Nikolekaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ ια τον ξερόβηχα δεν δίνω τίποτα συνήθως. Λίγο πετιμέζι πριν τον ύπνο βοηθάει αρκετά. Αν είναι παραγωγικός πολύ δίνω mucosolvan. Γενικά αποφεύγω τα σιρόπια για το βήχα. Αντιμετωπίζεται συνήθως με aerolin και στην έσχατη περίπτωση flixo.

Ο μεγάλος (5) δεν έχει κάνει ποτέ flixo, ο μικρός (σχεδον 3) δυστυχώς είναι πιο ευαίσθητος, έχει περάσει και βροχιολίτιδα μετά νοσηλείας και έχει κάνει flixo αν και γενικώς το αποφεύγω όσο μπορώ λόγω κορτιζόνης.

Τις soldesanil πρόσφατα τις έμαθα όταν είχε ο μικρός σκυλίσιο βήχα και μου τις έδωσε ο γιατρός. Όντως τον βοήθησαν σε μία μόνο μέρα αλλά ούτε αυτό το χωνεύω λόγω κορτιζόνης.

Αντιβίωση σπανιότατα αν και από τον Νοέμβρη ο μικρός είναι συνέχεια άρρωστος λόγω πρώτης χρονιάς παιδικού. 2 φορές πήρε αντιβίωση, η μία ενδοφλέβια στο νοσοκιμείο τα χριστούγεννα και η άλλη πρόσφατα γιατί είχε εστίες (πολύ πολύ αρχής) βρογχοπνευμονίας. Ο μεγαλος έχει χρόνια να πάρει.

Τα φάρμακα πάντα βέβαια σε συνεννόηση με τον γιατρό. Αν και τις περισσότερες φορές πια ξέρω τί πρέπει να τους δώσω και αν, δεν διαννοούμαι να μη σηκώσω το τηλ να τον συμβουλευτώ. Μόνο aerolin του δίνω καμιά φορά από μόνη μου αν δεν τον πετύχω στο τηλ, και πάλι το συντομότερο δυνατό τον ενημερώνω.

Καμιά φορά έχουν τόσο βήχα (παραγωγικό) που κάνουν εμετό. Εγώ στεναχωριέμαι και πανικοβάλομαι κάπως, αλλά ο γιατρός μου λέει ότι είναι πολύυυ καλό γιατί το τί βλέννα αποβάλλεται έστι δεν λέγεται... Στον βήχα βοηθάει πολύ (εμάς τουλάχιστον) και ο υγραντήρας.

Στο μπκούκωμα-μύξα ορούς, αν και οι δύο μου γιοι από μωρά έμαθαν και φυσάνε τη μύτη τέλεια.

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.
Ο χρήστης Nikolekaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 13:14   #33
sofi@p

sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια, μη δίνετε στα παιδάκια σας ό,τι διαβάζετε από δω κι από κει. μόνο ό,τι σας πει ο γιατρός που τα παρακολουθεί, ανάλογα με την ηλικία τους, την κατάστασή τους και το ιστορικό τους (αλλεργίες κλπ). αλλιώς μπορεί να κάνετε μεγαλύτερο κακό από ότι νομίζετε.

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 13:44   #34
bibis

bibis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofi@p Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια, μη δίνετε στα παιδάκια σας ό,τι διαβάζετε από δω κι από κει. μόνο ό,τι σας πει ο γιατρός που τα παρακολουθεί, ανάλογα με την ηλικία τους, την κατάστασή τους και το ιστορικό τους (αλλεργίες κλπ). αλλιώς μπορεί να κάνετε μεγαλύτερο κακό από ότι νομίζετε.
συμφωνώ με την προλαλήσασα....
ούσα και γω πολύ ταλαιπωρημένη με τον βήχα του 4χρονου γιού μου έχω καταλήξει στα εξής...
ατελείωτο ορό με 10 σύριγγα ανά δύωρο (κάποια μαμά έγραψε ότι δουλειά γίνεται όταν βγαίνει ο ορός από το άλλο ρουθουνι= πολύ σωστό), υγραντήρας 24 ώρες το 24 στον οποίο βάζω βρασμένο νερό από ευκάληπτο (μυρίζει και το σπίτι πολύ ωραία), το καλοριφέρ χαμηλά για να μην ξηραίνει την ατμόσφαιρα και πολλές φορές τα βράδια που είναι πολύ κρύα και το καλοριφέρ λειτουργεί συνέχεια υγρές πετσέτες πάνω στα σώματα του παιδικού δωματίου...
το aerius το έκοψα καθότι διαπίστωσα ότι ναι μεν υγροποιεί τις μυξούλες προκαλεί τρομερό βήχα λόγω της οπίσθιας καταρροής του γιου μου.
επίσης να πω ότι όταν είχα πάει σε παιδοωρλ γιατί κάνει υπερπαραγωγή κεριού στα αυτιά του και έπρεπε να τα ξεβουλώσουμε για να αερίζεται καλά το σύστημα ήταν κατηγορηματικός ενάντια στα αντιισταμινικά...
Ο χρήστης bibis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-12, 14:36   #35
LIA-KOSTAS

LIA-KOSTAS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καθε γιατρος δινει οτι νομοζει σωστο στην καθε περιπτωση .καλο ειναι να ακουμε μονο τον παιδιατρο μας και να του εχουμε εμπιστοσυνη γιατι σιγουρα ξερει κατι παραπανω απο μας .η τις γιαγιαδες που λενε διαφορα σε καθε περιπτωση
εμεις πηραμε soldesolin μια φορα μονο για πολυ εντονο βηχα απο λαρυγγιτιδα για να κοιμηθει το βραδυ
στα μπουκωματα 1-2 φορες aerius και γενικα πολυ ορο
Ο χρήστης LIA-KOSTAS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-12, 08:12   #36
χρυσα81

χρυσα81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όχι βέβαια,απλά εμένα κάνει λαρυγγίτιδες και μόλις ακούσω τέτοιο βήχα κατά 80% ξέρω πως τη νύχτα ακολουθεί κρίση λαρυγγίτιδας.Σαφώς δεν συμβαίνει έτσι σε όλα τα παιδάκια.
Ως αντιβίωση τη γνωρίζω την ΚΛΑΡΙΠΕΝ,απλά μου κάνει εντύπωση,γιατί εμάς αν δεν έχει κάνει σοβαρή βρογχίτιδα ή ωτίτιδα δεν μας δίνει αντιβίωση και τώρα τελευταία το έχω ακούσει να δίνεται για δυο τρεις ημέρες μόλις αρχίσει λίγος βήχας η μπούκωμα.Προφανώς καθε γιατρός δίνει διαφορετική αγωγή και ο καθένας μας πρέπει να εμπιστεύεται το δικό του παιδίατρο.
Ο χρήστης χρυσα81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-12, 08:21   #37
rainman47

rainman47 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι αντιβιώσεις δίδονται αν το περιστατικό αφορά λοίμωξη ή σε παιδιά με ιστορικό για να μην εξελιχθεί σε λοίμωξη.
Βασικός παράγοντας αποτελεί ο υψηλός πυρετός που αποτελεί ένδειξη για κάτι σοβαρότερο όπου εκεί η λήψη αντιβίωσης πρέπει να θεωρείται δεδομένη.
Κατά τη γνώμη μου δεν θα ήταν κακή η αγορά ενός οξύμετρου σε περιπτώσεις δύσπνοιας που οφείλεται σε χαμηλό κορεσμό και γενικά για να βλέπουμε πως αναπνέει το παιδάκι μας.
Ο χρήστης rainman47 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-12, 09:43   #38
rena_myst

Περιοχή: Θεσσαλονικη
rena_myst χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pitsikoki Εμφάνιση μηνυμάτων

Κι εμεις αυτο περνουμε εδω και 3 μερες.Θα το παρουμε για μια εβδομαδα.
Για την μυτουλα μας ειπε να βαλουμε otrivin σταγονες αλλα μονο για 3 μερες.Παντως χτες βραδυ που τις εβαλα δεν ειδα καμια αλλαγη στο μπουκωμα.Την καταλυπαμαι την καημενη γιατι ακομα δεν ξερει να φυσαει την μυτουλα και ταλαιπωρειτε πολυ το κοριτσακι μου.....Καλυτερα να αρρωσταινα εγω παρα το παιδακι μου.........οταν ειναι τοσο μικρα δεν ξερεις πως να τα βοηθησεις....

Ο χρήστης rena_myst δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-12, 10:28   #39
LIA-KOSTAS

LIA-KOSTAS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ξερει καμια το sibal?
to εδωσε ο παιδιατροσ της κουνιαδας μου για τον μικρο(3 ετων) επειδι ειχε πολυ ασχημο ξηρο βηχα κ απο το φαρμακιο απορεσαν πωσ εδωσε τοσο δυνατο φαρμακο σε παιδακι
ξερει καμια σας?
Ο χρήστης LIA-KOSTAS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-12, 13:36   #40
eft

eft χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LIA-KOSTAS Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερει καμια το sibal?
to εδωσε ο παιδιατροσ της κουνιαδας μου για τον μικρο(3 ετων) επειδι ειχε πολυ ασχημο ξηρο βηχα κ απο το φαρμακιο απορεσαν πωσ εδωσε τοσο δυνατο φαρμακο σε παιδακι
ξερει καμια σας?

Περιέχει κοδεϊνη, ίσως γι'αυτό απόρησε ο φαρμακοποιός.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές