Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-03-12, 22:02   #1
ultraviolet

Το avatar του χρήστη ultraviolet

ultraviolet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ-ΗΣΥΧΟ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟ Η' ΠΑΛΙΟ Κ ΜΕΓΑΛΟ??

μετακομιζουμε και απο οσα σπιτια εχουμε δει προκυπτει το παραπανω διλημμα.. τα δεδομενα? οικογενεια με 2 μικρακια, νοικιαζουμε, ψαχνουμε καταρχην για δυαρι, γιατι δεν θελουμε να χωρισουμε απο τωρα τα παιδια..
ειδαμε ενα απο πολλαααα που μας εκανε κλικ.. ρετιρεδακι, κουκλιστικο, με τζακι (χουχουλιασμα..) ολοκαινουριο αλλα μικρο.. (75τμ) το ερωτευτηκαμε..
ολα τα αλλα(και εχουμε δει πολλα) ειναι μεγαλυτερα, αλλα παλιοτερα και απεριποιητα και σε μεγαλυτερες οικοδομες που θα εχει πολυ φασαρια.. για πειτε γνωμες..
Παλιά 04-03-12, 22:15   #2
olzi

olzi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ultraviolet Εμφάνιση μηνυμάτων
μετακομιζουμε και απο οσα σπιτια εχουμε δει προκυπτει το παραπανω διλημμα.. τα δεδομενα? οικογενεια με 2 μικρακια, νοικιαζουμε, ψαχνουμε καταρχην για δυαρι, γιατι δεν θελουμε να χωρισουμε απο τωρα τα παιδια..
ειδαμε ενα απο πολλαααα που μας εκανε κλικ.. ρετιρεδακι, κουκλιστικο, με τζακι (χουχουλιασμα..) ολοκαινουριο αλλα μικρο.. (75τμ) το ερωτευτηκαμε..
ολα τα αλλα(και εχουμε δει πολλα) ειναι μεγαλυτερα, αλλα παλιοτερα και απεριποιητα και σε μεγαλυτερες οικοδομες που θα εχει πολυ φασαρια.. για πειτε γνωμες..
Το πρώτο έτσι όπως το περιγράφεις ακούγεται πολύ ωραίο. Καλύτερα σαφώς σε καινούργιο σπίτι. Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι ότι επειδή είναι ρετιρέ το καλοκαίρι μπορει να έχετε περισσότερη ζέστη. Δεν το συζητώ αν έχει και τζάκι.....
Ο χρήστης olzi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-12, 22:39   #3
kathi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νομιζω οτι το ρετιρε ειναι καλυτερο....με μια επιφυλαξη ομως, για τον οροφο δηλαδη αν εισαι πολυ ψηλα τι κανεις με το μπαλκονι και οταν χαλαει το ασανσερ.....για τα αλλα που ειναι πιο παλια αν ειναι σε μονοκατοικιες νομιζω ειναι καλη λυση.
Παλιά 04-03-12, 22:42   #4
ultraviolet

Προεπιλογή

ειναι 5ος, για την ζεστη το ξερουμε, αλλα πιο πολυ μας αγχωνει το θεμα του μεγεθους.. kathi, τι εννοεις για το μπαλκονι?
Παλιά 04-03-12, 22:45   #5
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εαν εχει 2 υπνοδωματια ..τα τετρ ειναι μια χαρα . Ποσες κρεβατοκαμαρες εχει?
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-12, 22:46   #6
stella261011

stella261011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ψηφιζω καινουριο!75 μια χαρα ειναι!τζακι κ ρετιρε .
Ο χρήστης stella261011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-12, 22:46   #7
kathi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φοβαμαι τα πιτσιρικια με τοσο υψος, δεν ξερω τωρα γνωμη μου οτι νομιζεις.....
Παλιά 04-03-12, 22:47   #8
ultraviolet

Προεπιλογή

εχει δυο υπνοδωματια, κανονικα δλδ το παιδικο χωραει κουκετα, ντουλαπα 2φυλη κ συρταριερα, απλα εχει μικρη σαλοκουζινα
Παλιά 04-03-12, 22:48   #9
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To ύψος είναι επικίνδυνο και στο 2ο όροφο και στο ρετιρέ... Ψηφίζω να πάτε εκεί που αισθάνεστε ότι θα είναι πιο "ζεστά"
Παλιά 04-03-12, 22:58   #10
ultraviolet

Προεπιλογή

kathi, εννοειται θα μπει πλεγμα στο μπαλκονι, αλλα κι εγω πιστευω οτι αμα ειναι να σου τυχει το κακο κι απο τον πρωτο οροφο σου τυχαινει.. παντως ειναι αληθεια πως μας αρεσε απο την αρχη,, ονειρευομαστε το τζακακι, την απομονωση του ρετιρε(κι οροφοδιαμερισμα). γιατι τωρα δεν τολμαω ουτε με τις πιτζαμες να βγω να παρω ενα κρεμμυδι απο την ντουλαπα απο πανω κατω πλαι απεναντι ολοι με κοιτανε.. το εχουμε βαλει κι αυτο στα συν..
Παλιά 04-03-12, 23:10   #11
mocha

mocha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σκέψου και τα υψηλά κοινόχρηστα....αλλά και το χώρο! Ο μικρός χώρος και ιδιαίτερα η έλειψη αποθηκευτικών χώρων... κουράζει!
Με το καλό όποιο κι αν επιλέξετε...
Παλιά 05-03-12, 00:03   #12
40+mama

Το avatar του χρήστη 40+mama

40+mama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ultraviolet Εμφάνιση μηνυμάτων
1) 75 τετραγωνικά και δύο παιδιά νομίζω ότι είναι λίγα, κυρίως διότι θα στερούνται αποθηκευτικών χώρων. Σε δύο χρόνια θα σκοντάφτετε ο ένας πάνω στον άλλο.
Και εγώ προτίμησα το χουχουλιάρικο σπίτι και δεν έχω που να βάλω τα παιχνίδια και τα παπούτσια τους....
2) Ρετιρέ σημαίνει εκτός από ζέστη το καλοκαίρι και περισσότερο κρύο το χειμώνα δηλαδή πολλά κοινόχρηστα. Για τσέκαρέ το (σου μιλάω η πετρελαιοκαμμένη μάνα....)
Παλιά 05-03-12, 13:05   #13
C@ndy

Το avatar του χρήστη C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκ των πραγματων τα ρετιρε ειναι πολυκρυα το χειμωνα και πολυ ζεστα το καλοκαιρι. Απο την αλλη ομως αυτο που μετραει ειναι να ειναι σωστα διανεμημενοι οι χωροι. Δλδ να ειναι σχετικα ανετες οι κρεβατοκαμαρες σου ωστε να σου προσφερουν πολλες ντουλαπες για αποθηκευση. Το να ειναι μικρο το σαλονι δεν ειναι κακο. Αλλωστε τι να βαλεις σε ενα σαλονι. Τα βασικα (καναπες, τραπεζι μεσης και μια τραπεζαρια) ειναι αρκετα. Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισετε.
Ο χρήστης C@ndy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-12, 16:16   #14
ultraviolet

Προεπιλογή

κοριτσια εχει κλειστη αποθηκη με πλακακι στο υπογειο που μπορουν να μπουν χαλια ρουχα η ο,τι αλλο.. δεν με αγχωνει η αποθηκευση τοσο αλλα το στριμωγμα των παιδιων η των μεγαλων οταν εχουμε πχ παρεα..
Παλιά 05-03-12, 16:37   #15
mamamikaela

Περιοχή: Στον κόσμο μου.....
mamamikaela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γω το καινουργιο ψηφιζω παντως.Εμεις με ενα παιδι μενουμε σε καινουργιο σχεδον,4 οροφος μεγαλη βεραντα ομως.Μια χαρα ειμαστε εχουμε και 2 υπν/ια και μια χαρα.Αυτο με την αποθηκη εισαι σημαντικο σε μικρο σπιτι,εμενα με εχει σωσει.Βαλτο στα συν.Επισης και το λιγοτερο και το γρηγοροτερο καθαρισμα.Επισης μας εχει βολεψει και το κρεβατι μας που ανοιγει απο κατω.Γενικα τσεκαρε αν χωραει ολα σας τα πραγματα με τα ντουλαπια και τετοια.Για μενα παντως χιλιες φορες μικρο και κοινουργιο και ησηχο παρα μεγαλο παλιο και με φασαρια.Καλη επιτυχια ευχομαι.
Παλιά 05-03-12, 16:58   #16
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mετακόμιση σε μικρότερο σπίτι σημαίνει και ξεσκαρτάρισμα αντικειμένων που δεν χρειάζεσαι πραγματικά. Λίγα και καλά πράγματα ίσον θετική ενέργεια, για μένα.
Παλιά 05-03-12, 17:22   #17
Mammy in love

Περιοχή: Χα'ι'δάρι
Mammy in love ουδετερη μηδέν
Smile

Κι οι δύο περιπτώσεις έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.Το ρετιρέ και στο λέω γιατι μένω στον τελευταίο όροφο σε οικογενειακή κατοικία ,έχει πολυ ζέστη το καλκαίρι και κρύο το χειμώνα.Αυτό αυτόματα σημαίνει περισσότερα έξοδα.Βέβαια και ένα πιο παλιό σπίτι μπορει να μην έχει καλά αλουμίνια και να έχεις πάλι έξοδα.Εσυ που έχεις δει τα σπίτια κάνε λίστα των υπέρ και των κατά και αποφάσισε.
Ο χρήστης Mammy in love δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-12, 18:32   #18
kiknaki

Το avatar του χρήστη kiknaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kiknaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά δεν είναι και απαραίτητο οτι όλα τα ρετιρέ έχουν πολλή ζέστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα. Από τη στιγμή που η πολυκατοικία είναι καινούρια κάποια σχετική μόνωση θα έχει η ταράτσα. Επίσης ένα πέρασμα με ένα μονωτικό υλικό θα κάνει την διαφορά.
Και αυτά τα λέω γιατί το πατρικό μου είναι ρετιρέ 5ου ορόφου και 40ετούς οικοδομής. Και δεν διέφερε τόσο σε θερμοκρασία από τα υπόλοιπα διαμερισμάτα. Αλλά συχνά πυκνά ο μπαπάς μου περνούσε στην ταράτσα μονωτικό υλικό το οποίο προστάτευε και από το κρύο αλλά και από την ζέστη.
Ultraviolet εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις εκείνο το διαμέρισμα που σου θα δώσει αυτό που μέχρι τώρα δεν είχες σε άλλα διαμερίσματα.
Παλιά 05-03-12, 19:17   #19
nitsa_ge

nitsa_ge ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ το καινούριο και μικρό θα ψηφίσω. Εμείς μένουμε σε παλιά οικοδομή (40ετίας) και όλο ζημιές βγαίνουν (ειδικά στα υδραυλικά, 3 φορές έχουν σπάσει οι σωλήνες μέσα σε 1,5χρόνο σε διάφορα σημεία). Για να μην αναφέρω το πρόβλημα με τις κατσαρίδες ορισμένα καλοκαίρια (αυτό έχει να κάνει και με την περιοχή βέβαια αλλά στα παλιά σπίτια είναι πάντα εντονότερο). Και τι δε θα έδινα να μετακομίζαμε σε καινούριο σπιτάκι κι ας ήταν και μικρότερο! Αυτό το καθαρίζω, το καθαρίζω και δεν αισθάνομαι ποτέ βρε παιδί μου να αστράφτει, να λαμποκοπάει! Τα παλιά πλακάκια, τα παλιά είδη υγιεινής,τα παλιά ντουλάπια, ο παλιός πάγκος της κουζίνας, όσο και να τα τρίβω, λόγω της φθοράς όλο "βρώμικα" μου φαίνονται.
Το θέμα του ρετιρέ που είναι ζεστό το καλοκαίρι-κρύο το χειμώνα μπορεί να αυξάνει τα κοινόχρηστα αλλά από την άλλη τα λίγα τετραγωνικά τα μειώνουν. Επίσης τα παλιά σπίτια έχουν απώλειες που κι αυτά με τη σειρα τους αυξάνουν τα κοινόχρηστα!
Ο χρήστης nitsa_ge δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-12, 19:33   #20
mpouli

mpouli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φυσικα το καινουργιο!!
Ο χρήστης mpouli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-12, 20:11   #21
revythaki

Το avatar του χρήστη revythaki

revythaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nitsa_ge Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ το καινούριο και μικρό θα ψηφίσω. Εμείς μένουμε σε παλιά οικοδομή (40ετίας) και όλο ζημιές βγαίνουν (ειδικά στα υδραυλικά, 3 φορές έχουν σπάσει οι σωλήνες μέσα σε 1,5χρόνο σε διάφορα σημεία). Για να μην αναφέρω το πρόβλημα με τις κατσαρίδες ορισμένα καλοκαίρια (αυτό έχει να κάνει και με την περιοχή βέβαια αλλά στα παλιά σπίτια είναι πάντα εντονότερο). Και τι δε θα έδινα να μετακομίζαμε σε καινούριο σπιτάκι κι ας ήταν και μικρότερο! Αυτό το καθαρίζω, το καθαρίζω και δεν αισθάνομαι ποτέ βρε παιδί μου να αστράφτει, να λαμποκοπάει! Τα παλιά πλακάκια, τα παλιά είδη υγιεινής,τα παλιά ντουλάπια, ο παλιός πάγκος της κουζίνας, όσο και να τα τρίβω, λόγω της φθοράς όλο "βρώμικα" μου φαίνονται.
Το θέμα του ρετιρέ που είναι ζεστό το καλοκαίρι-κρύο το χειμώνα μπορεί να αυξάνει τα κοινόχρηστα αλλά από την άλλη τα λίγα τετραγωνικά τα μειώνουν. Επίσης τα παλιά σπίτια έχουν απώλειες που κι αυτά με τη σειρα τους αυξάνουν τα κοινόχρηστα!
Συμφωνώ απολύτως!Το παλιό οσο και να καθαριστεί δεν λάμπει ποτέ...
Και επίσης εγω θεωρώ πολύ σημαντικό το θέμα της ησυχίας,γιατί τι να το κάνω το άνετο & ευρύχωρο σπιτι αν δεν μπορώ να ηρεμήσω σε αυτό?
Ψηφίζω κι εγω το ρετιρεΚαλή ευκολία με τη μετακόμιση

Ο χρήστης revythaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-12, 21:03   #22
cristine30

cristine30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kαι εγώ το μικρό θα ψηφίσω παρόλο που το βρίσκω αρκετά μικρό αλλά στέκομαι μόνο στο ότι το ερωτευτήκατε!!!! Αυτό και μόνο μου αρκεί, γιατί και εγώ πάντα όταν μετακόμζα και έψαχνα για σπίτι ήθελα να μου κάνει το 'κλικ'... όλα τα άλλα θα τα βρείτε στην πορεία αν σας αρέσει πολύ το σπίτι!!
Ο χρήστης cristine30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-12, 22:05   #23
ultraviolet

Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamalydia1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα παντως χιλιες φορες μικρο και κοινουργιο και ησηχο παρα μεγαλο παλιο και με φασαρια.Καλη επιτυχια ευχομαι.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skybeam Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγα και καλά πράγματα ίσον θετική ενέργεια, για μένα.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mammy in love Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια και ένα πιο παλιό σπίτι μπορει να μην έχει καλά αλουμίνια και να έχεις πάλι έξοδα.Εσυ που έχεις δει τα σπίτια κάνε λίστα των υπέρ και των κατά και αποφάσισε.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kiknaki Εμφάνιση μηνυμάτων
να διαλέξεις εκείνο το διαμέρισμα που σου θα δώσει αυτό που μέχρι τώρα δεν είχες σε άλλα διαμερίσματα.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nitsa_ge Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το καθαρίζω, το καθαρίζω και δεν αισθάνομαι ποτέ βρε παιδί μου να αστράφτει, να λαμποκοπάει! Τα παλιά πλακάκια, τα παλιά είδη υγιεινής,τα παλιά ντουλάπια, ο παλιός πάγκος της κουζίνας, όσο και να τα τρίβω, λόγω της φθοράς όλο "βρώμικα" μου φαίνονται.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο revythaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απολύτως!Το παλιό οσο και να καθαριστεί δεν λάμπει ποτέ...
Και επίσης εγω θεωρώ πολύ σημαντικό το θέμα της ησυχίας,γιατί τι να το κάνω το άνετο & ευρύχωρο σπιτι αν δεν μπορώ να ηρεμήσω σε αυτό?
Ψηφίζω κι εγω το ρετιρεΚαλή ευκολία με τη μετακόμιση

Kοριτσια μου μπηκατε 100% στο μυαλο μου.. εχω ζησει σε παλιο σπιτι να σφουγγαριζω και να χουν τοσα σημαδια τα πλακακια που να φαινεται πενταβρωμικο.. να φυσα βαρδαρης και η κουρτινα να κανει βολτες απο το ρευμα που εμπαινε απο ΚΛΕΙΣΤΗ μπαλκονοπορτα..( και σε οικοδομη 14ετιας οχι πολυ παλια)
Επισης θεωρω οτι σιγουρα θα εχει ζεστη, αλλα μπροστα δεν εχει αλλο σπιτι, φαινεται ολη η θεσ/νικη,(τη θεα την ανεφερα?) δεν μπορει θα φυσα κανενα αερακι.. εχει και ενα παραθυρο βορινο..
Σας ευχαριστω πολυ!!!!!! αυριο θα παρω τον μεσιτη να το ξαναδουμε πολυ πιο προσεκτικα και μαλλον θα το κλεισουμε...!
Παλιά 05-03-12, 22:22   #24
little

little χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγω το καινούριο με χίλια. Μάλιστα σε λίγες μέρες μετακομίζω και εγω σε ένα σπίτι σαν αυτο που λες. Και εγω είχα και έχω τις ίδιες ανησυχίες. Μάλιστα το ενοίκιο είναι 500 ευρώ διολου ευκαταφρόνητο ποσό.... Αλλά δεν μπορώ να το βγάλω απο το μυαλό μου. Να κάθομαι αγκαλιά με τον αντρούλη μου όταν κοιμάται το μωρο μπροστά στο τζάκι ή να πίνω το κρασάκι μου καλοκαίρι στη βεράντα και να βλέπω την θέα. Και να σου πω κάτι; Δουλεύουμε όλη μέρα. Γυρνάμε και καθόμαστε σπίτι, βάλε το μωρο βάλε ταοικονομικα δεν βγαίνουμε έξω. Ε το σπίτι μου θέλω να το ζήσω να το ευχαριστηθώ γιατί προβλέπεται να περάσω την ζωή μου εκει μέσα. Ε ας πληρώσω λίγα κοινόχρηστα παραπάνω η λίγο πιο πολυ ενοίκιο. Τα έχω ήδη κόψει απο αλλού. Και σε ότι αφορά την ζέστη ή το κρύο δεν μπορω να πιστέψω ότι είναι τόοοοσο χάλια και τοοοοσο διαφορετικά απο τον απο κάτω όροφο! Για 5 βαθμούς χαλάλι καλη μετακόμιση λοιπόν και στην τελική αν δεν μας αρέσει φεύγουμε!
Ο χρήστης little δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-03-12, 01:34   #25
riki

Το avatar του χρήστη riki

Περιοχή: athens
riki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγω ψηφιζω ρετιρε με χιλια! το σπιτι που μενω εγω ειναι επισης στον 5ο οροφο αλλα ειναι 70τμ!! αμα σου εκανε το κλικ απο την αρχη μην το συζητας καθολου! οσο για τον χωρο...στην πορεια συνηθιζεις!δεν μαζευεις αχρηστα πραγματα και καθαριζεται και στο αψε σβησε!!

Ο χρήστης riki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-12, 07:11   #26
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρε κορίτσια συγνώμη που επεμβαίνω αλλά από πότε τα 75τμ θεωρούνται λίγα???
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-12, 10:07   #27
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο little Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω το καινούριο με χίλια. Μάλιστα σε λίγες μέρες μετακομίζω και εγω σε ένα σπίτι σαν αυτο που λες. Και εγω είχα και έχω τις ίδιες ανησυχίες. Μάλιστα το ενοίκιο είναι 500 ευρώ διολου ευκαταφρόνητο ποσό.... Αλλά δεν μπορώ να το βγάλω απο το μυαλό μου. Να κάθομαι αγκαλιά με τον αντρούλη μου όταν κοιμάται το μωρο μπροστά στο τζάκι ή να πίνω το κρασάκι μου καλοκαίρι στη βεράντα και να βλέπω την θέα. Και να σου πω κάτι; Δουλεύουμε όλη μέρα. Γυρνάμε και καθόμαστε σπίτι, βάλε το μωρο βάλε ταοικονομικα δεν βγαίνουμε έξω. Ε το σπίτι μου θέλω να το ζήσω να το ευχαριστηθώ γιατί προβλέπεται να περάσω την ζωή μου εκει μέσα. Ε ας πληρώσω λίγα κοινόχρηστα παραπάνω η λίγο πιο πολυ ενοίκιο. Τα έχω ήδη κόψει απο αλλού. Και σε ότι αφορά την ζέστη ή το κρύο δεν μπορω να πιστέψω ότι είναι τόοοοσο χάλια και τοοοοσο διαφορετικά απο τον απο κάτω όροφο! Για 5 βαθμούς χαλάλι καλη μετακόμιση λοιπόν και στην τελική αν δεν μας αρέσει φεύγουμε!
Συμφωνώ ότι πρέπει να ζούμε σε ένα σπίτι που κάνει να νιώθουμε ωραία!
Απλά να πω ότι έχει μεγάλη διαφορά ο ένας όροφος από πάνω...ειδικά το χειμώνα! Οι 5 βαθμοί που λες είναι μεγάλη διαφορά σε πετρέλαιο και ζέστη.
Το πιο σημαντικό για μένα είναι ο προσανατολισμός του σπιτιού...εμάς είναι ΔυτικοΑνατολικό και έχουμε άλλο διαμέρισμα στο βορρά και ένα διαμέρισμα από πάνω. Είναι το πιο ζεστό σπίτι της πολυκατοικίας και το πιο δροσερό το καλοκαίρι και ο ήλιος το βλέπει και το πρωί και το απόγευμα.
75 τετραγωνικά δεν είναι ούτε πολλά αλλά ούτε και λίγα. Αν έχει καλή διαρρύθμιση μια χαρά θα βολευτείτε!Οι αποθηκευτικοί χώροι είναι ένα θέμα βέβαια....

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές