Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Δεύτερο Τρίμηνο (12η -24η εβδομαδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-03-12, 15:15   #41
karita

karita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας και απο εμένα!
Ας τους να λένε!!!!Αντί να εύχονται να βγεί καλά η μάνα και το παιδί κοιτάνε τα κιλά...Σε όποιον σε ρωτάει ή σου τη λέει για τα κιλά σου να του απαντάς ότι ο γιατρός σου σου λέει ότι είσαι μια χαρά (μην σου πω να λες ότι σου λέει ότι αν θες να πάρεις και άλλα!!!). Άντε πια!Ο καθένας με το μακρύ και το κοντό του!
Κορίτσια εγώ είμαι στον 6ο και έχω πάρει ήδη 8 κιλά...Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή κανονικά για τους μήνες μου αλλά έχω αγχωθεί γιατί στην κόρη μου είχα πάρει 32 κιλά (απο 49 είχα φτάσει στα 81!!!!). Είχα πάθει και ζάχαρο κύησης (χωρίς όμως να μου κάνει μετά ειδική διατροφή). Τα πρώτα 12 τα έχασα σε μια εβδομάδα (είχα κατακράτηση...είχα πρηστεί ολόκληρη) αλλά δυστυχώς μου μείνανε τα 6(μετά απο 3 χρόνια). Αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι ότι πριν μείνω έγκυος είχε μια προσφορά στα Bodyline για γυμναστήριο και είχα πάει. Εκεί (δεν ξέρω αν είναι η πολιτική τους ή αν όντως μου λέγανε αλήθεια) μου είπανε ότι πρέπει να κάνω ένα ειδικό πρόγραμμα (γλυπτική σώματος νομίζω) γιατί με τόσα κιλά που είχα πάρει στην πρώτη εγκυμοσύνη,αν ξαναέμενα έγκυος (μετά απο ένα μήνα όντως γκαστρώθηκα!) θα έπαιρνα πολλά περισσότερα στην κοιλιά και μετά δεν θα τα χάσω με τίποτα....
Καλό υπόλοιπο σε όλες μας!
Ο χρήστης karita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-03-12, 16:46   #42
ELENAGEM

Περιοχή: Αθήνα
ELENAGEM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια με ύψος 1,70 και 68κιλά πριν την εγκυμοσύνη τώρα έφτασα 22η εβδομάδα κι έχω βάλει 6-7 κιλά. Ο γιατρός μου μέχρι στιγμής δεν μου έχει κάνει κάποια παρατήρηση, ίσα ίσα μου λέει να συνεχίζω τη ζωή μου κανονικά. Δύο "όχι" μου έχει πει από την αρχή, "όχι αλκοόλ όχι τσιγάρο"!!
Το μόνο που έχει αλλάξει στο σώμα μου είναι η κοιλιά και το στήθος κατά τ' άλλα φοράω τα ίδια ρούχα που φορούσα και πριν την εγκυμοσύνη και απλά πήρα ένα τζην εγκυμοσύνης και δυο σουτιέν που δεν χωράει το στήθος μου στα κανονικά που είχα. Τί να πω, γράψτε τους όλους με τα σχόλια "χοντρούλα" κι άλλα τέτοια χαζά, τρώτε τα ωφέλιμα και καμιά λιχουδιά πότε πότε και περπατάτε όσο περισσότερο μπορείτε. Ο γιατρός σας ξέρει τί να σας πει να προσέχετε από κει και πέρα.
Ο χρήστης ELENAGEM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-12, 17:03   #43
nelly28

nelly28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΤΕΛΛΙ;2327779] μου τη λενε οι χοντροι κ οχι οι κανονικοι--αυτο μου τη δινει!!!

αυτοι εχουν το κομπλεξ, ετσι γινεται παντα, αν ειναι το βαρος που θα παρω υπερβολικο ας μου το πει ο γιατρος, οχι σαν την αλλη.... το σωμα μου ειναι γεροδεμενο, οσο και να χασω κοκαλο δεν γινομαι, ξεκινησα 62 κιλα και αμεσως ανοιξε ολο μου το σωμα, με βλεπει μια και μου λεει, μμμμ βλεπω ακομα δεν εμεινες εγγυος εκανες ποπο.. εκανες μπουτια.... στρογγυλεψες στρογγυλεψες.... δεν θυμαμαι ποσο μηνων ημουν αλλα θυμαμαι οτι δεν ειχα φουσκωσει και οτι ειχα παρει 2-3 κιλα, μου ηρθε να της πεταξω την καρεκλα στο κεφαλι.

Ο χρήστης nelly28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-12, 21:00   #44
ΣΤΕΛΛΙ

Περιοχή: Κ.ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ, ΑΘΗΝΑ
ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!εγω δεν ειμαι ρατσιστρια με το παχος---αν εδωσα αυτην την εντυπωση! ημουν σχετικα παντα αδυνατη στο σημειο του φυσιολογικου κ τωρα μου λενε "σαν να παχυνες Ε???" Ε ναι λοιπον!!!!αφου δουλευω 10ωρες στο ποδι , πειναω κ πιο συχνα!!!και στο κατω κατω, ειμαι στον 5ο μηνα βρε παιδια! μεχρι τωρα δεν ειχα παρει κιλο κ πηρα 4 μαζεμενα!!!τωρα θα τους απαντω " το παιδι μου πανω απο ολα" κ θα σταματησω να ειμαι ευγενικη γιατι στους θρασεις πρεπει να απαντας με θρασος!!!
Ο χρήστης ΣΤΕΛΛΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-12, 22:55   #45
nelly28

nelly28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας και παλι.... περνουμε πολλα κιλα ανησυχει ο γιατρος μας δεν περνουμε παλι τα ιδια..... τα νευρα μου..... οπως εγραψα και πιο πανω ειμαι 6 μηνων και εχω παρει μολις 2 κιλα, στις 8 ειχα ραντεβου για τον μηνιαίο υπέρηχο και ο γιατρος με εστειλε να κανω εξεταση θυροιδη και σε 15 μερες να με ξανα δει για να ελενξουμε την αναπτυξη του εμβριου, και οτι ειπα παει εφυγε το αγχος καιρος να χαρω την εγγυμοσυνη μου, φτουυυυυυυυ.......

Ο χρήστης nelly28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-12, 23:22   #46
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμας την 17η βδομαδα το εμβρυο ηταν 200γραμμαρια και 20εκατοστα!!σαν μεγαλο μου φανηκε!!!κ εκανα καμπυλη σακχαρου κ ολα οκ!!!!κ ο γιατρος δεν ειπε κατι!!λετε γιαυτο σε ενα μηνα να ειμαι συν 4 κιλα???παρ'ολα αυτα, τα ρουχα κ τα εσωρουχα μου κανουν!!!!λετε να βγει μεγαλη η μπεμπα???τωρα ειμαι στην 18η.
Παλιά 14-03-12, 23:30   #47
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΛΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
εμας την 17η βδομαδα το εμβρυο ηταν 200γραμμαρια και 20εκατοστα!!σαν μεγαλο μου φανηκε!!!κ εκανα καμπυλη σακχαρου κ ολα οκ!!!!κ ο γιατρος δεν ειπε κατι!!λετε γιαυτο σε ενα μηνα να ειμαι συν 4 κιλα???παρ'ολα αυτα, τα ρουχα κ τα εσωρουχα μου κανουν!!!!λετε να βγει μεγαλη η μπεμπα???τωρα ειμαι στην 18η.
17 εβδομαδων ημουν 369 γραμμαρια.....
Ο γιατρος γενικως μου ειπε πως ο μπεμπης μας ειναι μεγαλος...!!!
Μια χαρα ειναι η μπουμπου σου μην αγχωνεσαι εγω μεχρι τωρα πηρα 11 κιλα αλλα δν φαινονται σχεδον πουθενα μονο κοιλια....και ο γιατρος μ ειπε εχεις κ μεγαλο μωρο μην αγχωνεσαι γ τ κιλα...!

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-12, 06:42   #48
dialekyoula

Το avatar του χρήστη dialekyoula

Περιοχή: Αθηνα
dialekyoula χωρίς αξιολόγηση
Send a message via Skype™ to dialekyoula
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LOUCY Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια γεια σας, εγω ξεκινησα με 49 κ υψος 164, αδυνατη δηλ, και ειμαι στην 24η εβδομαδα, στον 6ο δηλ, και εχω παρει 8 κιλα, ο γιατρος μου ειναι κερβερος, κ μου λεει οτι θα πρεπει να ειχα παρει 4 κιλα ως τωρα, ωστε να φτασω τα 10 max. Ελεος!!!!του ειπα οτι ειναι υπρεβολικος, κ πραγματικα δεν με νοιαζει! στην 1η εγκυμοσυνη πηρα 16 κιλα τα εχασα ολα σε 1 χρονο περιπου. θα παθω προεκλαμψια λεει , αν ειναι δυνατον!!! μου ειπε να τρωω ενα σοκολατακι τον μηνα!!!!!! παμε καλα???? αντρας δεν ειναι ? που να καταλαβει πως ειναι να εισαι εγκυος??? ολα ευκολα τα εχουν!!! πρωσοπικα , ολες οι μαμαδες που ξερω στον κυκλο μου οσες πηραν 9-10 κιλα , ηταν μεσα στην στερησησ και την υστερια . αυτα απο εμενα.

Kopela mou ontos o giatros so einai polu akreos ma para polu kai paralogos eimai 5o minon dld 20+6 kai eixa paei sto giatro exo parei 6 kila kai o giatros mou itan euxaristimenos kai po gluko me eipe ga na katalabo 2 profiterol tin ebdomada oxi ena sokolataki more trelos einai? apo poio planiti irthe? egkuos eisai oxi arrosti oute diabatikia, apolause kopela mou tin egkimosini sou eleos.... eipa prosoxi oxi na pathoume neuriko klonismo ama liosis 10 lacta den ftanoun ta 2 kesedakia profiterol peripou an to pame etsi...
Efoson den exeis kanena problima ygeias fae kopela mou... sigxistika
Ο χρήστης dialekyoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-12, 16:21   #49
dimitra-nikos

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
dimitra-nikos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τζο πόσα????????????
Παλιά 15-03-12, 16:27   #50
dimitra-nikos

Προεπιλογή

Ο δικός μου στην 17η έβδομα ήταν σαν του Στελλί, 202 γρ και 18μιση πόντους και σκέψου ότι υπερηχογραφικά έβγαινε μιαμιση εβδομάδα μεγαλύτερος! Το δικό σου τώρα πόσο είναι? Ο γιατρός σου είπε κάτι? Εγώ να σου πώ ανησύζησα λιγάκι γιατί ναι μεν δεν θα ήθελα να μου βγεί ελλειποβαρές, αλλά και πολύ μεγάλο αν βγεί δεν είναι καλό
Παλιά 18-03-12, 19:48   #51
evgenia_83

evgenia_83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα..αύριο μπαίνω στην 21η εβδομάδα και μετράω ήδη 14 κιλά από την στιγμή που έμεινα έγκυος...ένα έχω να πω μετά από αποκόλληση στις 5 εβδομάδες και πολλά πολλά πολλά κουτιά utrogestan και αξημέρωτα βράδυα αγωνίας με ότι αυτό συνεπάγεται μέχρι να βεβαιωθ΄οτι το μωρό μου είναι καλά και δεν κινδυνεύει πλέον...αστους να λένε,γερό παιδάκι να είναι και όλα τα υπόλοιπα γίνονται ακόμα και τα κιλά μας πριν την εγκυμοσύνη!
Ο χρήστης evgenia_83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-12, 05:57   #52
Demonika

Το avatar του χρήστη Demonika

Περιοχή: Ridgecrest California US- Ροδος Ελλαδα
Demonika ουδετερη μηδέν
Red face

Εγω σε λιγες μερες κλεινω τους 5 μηνες και εχω παρει 6-7 κιλα
Ημουν 47-48 και σημερα που κοιταξα ζηγαρια ειμαι 54...
Παλιά 19-03-12, 06:47   #53
maela

maela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kοριτσια να μην σας νοιαζουν τοσο τα κοιλα.. μονο αν υπαρχει ιατρικος λογος (ζαχαρο κλπ).Εγω πηρα 23 κιλα στην εγκυμοσυνη αλλα με το σπαθι μου.Ακομα ζηλευω αυτα που ετρωγα τοτε.Τον αντρα μου τον ειχα περασει στα κιλα (χιχιχι) και μου ελεγ να τον παρω αγκαλιτσα χααχχαχα!Εκανα εναν μπεμπη 4.300.Τα πρωτα 17 κιλα τα εχασα στους 2 μηνες μεσα.Τωρα κοντευω να χασω και τα υπολοιπα.Θα μπορουσα και πιο γρηγορα αλλα το παρατησα λιγο το θεμα.Μου μενουν 2 κιλα για να επανελθω.Και χωρις ιδιαιτερες στερησεις.Λιγο το βραδυνο προσεχω και πηγαινω και για περπατημα οσο μπορω!Μην ακουτε κανεναν.Μια φιλη μου ηταν μαζι με εμενα εγκυος.. γεννησαμε με λιγες μερες διαφορα.. πηρε μονο 11 κιλα.Ε ακομα πασχυζει να χασει.. εχει χασει μονο 5 και αυτα με τρελη διαιτα.. βραστα κλπ.Αν ξερετε οτι χανετε ευκολα και κοντρολαρετε τον εαυτο σας.. θα τα καταφερετε.Εγω σκεφτομουν οτι κανεις δεν θα πει μια χοντρη εγκυος.Οποτε του εδωσα και καταλαβε!
Παλιά 19-03-12, 10:11   #54
dimitra-nikos

Προεπιλογή

Ευγενία μου από ότι ξέρω τα utrogestan κάνουν φοβερή κατακράτηση, οπότε μάλλον ετσι δικαιολογούνται τα κιλά που έχεις πάρει. Αν δεν είχες πρόβλημα με τα κιλά σου πριν την εγκυμοσύνη τότε δεν πειράζει και άλλα 10 να πάρεις μέχρι το τέλος. Πάντως σε κάθε περίπτωση πρόσεχε τον διαβήτη κύησης. Έγώ σήμερα μπήκα στην 20η εβδομάδα και είμαι στα κιλά μου. Εγώ όμως ξενκίνησα την εγκυμοσύνη έχοντας ήδη παραπανίσια κιλά. Και όταν λέω παραπανίσια δεν έννοω 3,4 κιλάκια, αλλά καμιά 15αριά! Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα πρέπει να πάρω το πολύ μέχρι 5 κιλά για να μην έχω πρόβλημα και να μην φάω καισαρική.
Παλιά 19-03-12, 18:40   #55
zounizou

zounizou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο μένα.
Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό να προσέχεις όταν είσαι έγκυος να μην πάρεις κιλά για πολλούς λόγους. Πρώτον, θα γεννήσεις πιο εύκολα. Δεύτερον, θα είναι η ψυχολογία σου ανεβασμένη και τρίτον, δεν θα χρειαστεί να κάνεις καθόλου δίαιτα αφού γεννήσεις.
Παρόλο που έπαιρνα και εγώ ultragestan για 2 μήνες, κατάφερα να πάρω 8 κιλά συνολικά, κάνοντας πολύ υγιηνή διατροφή (όχι δίαιτα) και όταν γύρισα σπίτι από το μαιευτήριο ήμουν -10! Η ψυχολογία στα ύψη, κάτι που είναι απαραίτητο ειδικά τον πρώτο καιρό που είναι ζόρικα τα πράγματα..
Οπότε συστήνω πολλά μικρά γεύματα, φρούτα και λαχανικά, και μικρο-απιστίες μόνο μια φορά την εβδομάδα και όλα θα πάνε ρολόι. Η εγκυμοσύνη δεν είναι άλλοθι για να σαβουριάζουμε... γιατί το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να νιώθουμε στιγμιαία ικανοποίηση και μακροπρόθεσμα να χαλάμε την ψυχολογία μας και το σώμα μας.
Όλα γίνονται, αρκεί να το θέλουμε!
Ο χρήστης zounizou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-12, 19:00   #56
LadyBi

Το avatar του χρήστη LadyBi

LadyBi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zounizou Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και απο μένα.
Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό να προσέχεις όταν είσαι έγκυος να μην πάρεις κιλά για πολλούς λόγους. Πρώτον, θα γεννήσεις πιο εύκολα. Δεύτερον, θα είναι η ψυχολογία σου ανεβασμένη και τρίτον, δεν θα χρειαστεί να κάνεις καθόλου δίαιτα αφού γεννήσεις.
Παρόλο που έπαιρνα και εγώ ultragestan για 2 μήνες, κατάφερα να πάρω 8 κιλά συνολικά, κάνοντας πολύ υγιηνή διατροφή (όχι δίαιτα) και όταν γύρισα σπίτι από το μαιευτήριο ήμουν -10! Η ψυχολογία στα ύψη, κάτι που είναι απαραίτητο ειδικά τον πρώτο καιρό που είναι ζόρικα τα πράγματα..
Οπότε συστήνω πολλά μικρά γεύματα, φρούτα και λαχανικά, και μικρο-απιστίες μόνο μια φορά την εβδομάδα και όλα θα πάνε ρολόι. Η εγκυμοσύνη δεν είναι άλλοθι για να σαβουριάζουμε... γιατί το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να νιώθουμε στιγμιαία ικανοποίηση και μακροπρόθεσμα να χαλάμε την ψυχολογία μας και το σώμα μας.
Όλα γίνονται, αρκεί να το θέλουμε!
Αχ ποιό σαβούριασμα;;;; 21η και 10 κιλα πάνω! (από 50 πήγα 60) Δεν πα να κάνω διατροφή για το ζάχαρο, δεν πα να την ακολουθω κατα γράμμα, ανεβαινω σταθερά...Και η κοιλια μου ειναι τεραστια και δεν έχω και διδυμα...
Υπολογίζω οτι μέχρι το τέλος θα έχω πάρει τουλάχιστον 15 κιλά, γιατι πλέον παίρνω 1 -1,5 κιλό το μήνα...
Ως τώρα εκει που με παρακολουθούνε δε μου έχουν πει οτι είμαι χάλια ακόμη, αλλά πολύ ανησυχώ...
Ο χρήστης LadyBi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-12, 20:33   #57
zounizou

zounizou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LadyBi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ ποιό σαβούριασμα;;;; 21η και 10 κιλα πάνω! (από 50 πήγα 60) Δεν πα να κάνω διατροφή για το ζάχαρο, δεν πα να την ακολουθω κατα γράμμα, ανεβαινω σταθερά...Και η κοιλια μου ειναι τεραστια και δεν έχω και διδυμα...
Υπολογίζω οτι μέχρι το τέλος θα έχω πάρει τουλάχιστον 15 κιλά, γιατι πλέον παίρνω 1 -1,5 κιλό το μήνα...
Ως τώρα εκει που με παρακολουθούνε δε μου έχουν πει οτι είμαι χάλια ακόμη, αλλά πολύ ανησυχώ...
LadyBi, μην απογοητεύεσαι! Ένα μυστικό για να πάρεις όσο το δυνατό λιγότερα κιλά είναι το νερό. Πίνε ΠΟΛΥ νερό... πάρα πολύ. Θα σου κάνει καλό σε όλα, δεν θα έχεις πολύ κατακράτηση και θα σε βοηθήσει τρελά στο βάρος.
Εγώ έπινα άφθονο νερό και έτρωγα συνέχεια φρούτα (δεν είχα σάγχαρο βέβαια). Σαν κύρια γεύματα τρώγε κοτόπουλο ψητό με μπρόκολο και χόρτα (με μια κουταλιά της σούπας λάδι), σολωμό ή πέρκα στο φούρνο με ρύζι ατμού, φακές, λαδερά και μια φορά την εβδομάδα μακαρόνια με κόκκινη σαλτσούλα. Αν σε όλα αυτά, προσέχεις να μην βάζεις πολύ λάδι, και κάνεις ένα κύριο γεύμα τη μέρα και τα υπόλοιπα φρούτα και σαλάτες, θα τα πας περίφημα!
Πάντως και 13 κιλά να πάρεις, no worries, σε 10 μέρες αφού γεννήσεις θα έχεις χάσει τα πρώτα 10
Καλή συνέχεια εγκυμοσύνης!!
Παλιά 19-03-12, 20:33   #58
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγγνωμη αλλα δεν σαβουριαζουμε....εγω σε ενα μηνα πηρα τα 3 κιλα!!!οταν μεγαλωσε το παιδι κ φουσκωσε η κοιλια...ειμαι στην 19η βδομαδα κ μεχρι πριν 3 βδομαδες δεν ειχα καν κοιλια!!!ασε που δεν φαινονται τα κιλα!!!τα ποδια μου εγιναν πιο αδυνατα κ μονο εχω φουσκωσει στην κοιλια κ ανοιγει η λεκανη μου κ οι γλουτοι....και το μωρακι μου ηταν 200γραμμαρια κ 20 εκατοστα πριν 2 βδομαδες!!!για 5 μηνων λοιπον, δεν φαινομαι καν εγκυοσ!!!αρα που ειναι αυτα τα κιλα????α! βεβαια πρηζομαι ευκολα αρα θα ειναι κ υγρα κ το στηθος κ η κοιλια...ηδη ανεβηκα ενα νουμερο σουτιεν....ε, ανθρωπο θα φερουμε στον κοσμο, οχι φασολι!!!!!
Παλιά 19-03-12, 20:35   #59
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

α! και εγω εχασα περυσι 12 κιλα με 2 κυρια γευματα...το να φαμε βραδυ ενα μπιφτεκι με λιγο ρυζι κ σαλατα δεν βλαπτει...ο διαιτολογος μου ειχε πει κ 2 μετρια κομματια πιτσα....κ γω πινω τρελα νερο!!!!!ολη μερα!!!!
Παλιά 19-03-12, 20:37   #60
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συγγνωμη αλλα δεν σαβουριαζουμε....εγω σε ενα μηνα πηρα τα 3 κιλα!!!οταν μεγαλωσε το παιδι κ φουσκωσε η κοιλια...ειμαι στην 19η βδομαδα κ μεχρι πριν 3 βδομαδες δεν ειχα καν κοιλια!!!ασε που δεν φαινονται τα κιλα!!!τα ποδια μου εγιναν πιο αδυνατα κ μονο εχω φουσκωσει στην κοιλια κ ανοιγει η λεκανη μου κ οι γλουτοι....και το μωρακι μου ηταν 200γραμμαρια κ 20 εκατοστα πριν 2 βδομαδες!!!για 5 μηνων λοιπον, δεν φαινομαι καν εγκυοσ!!!αρα που ειναι αυτα τα κιλα????α! βεβαια πρηζομαι ευκολα αρα θα ειναι κ υγρα κ το στηθος κ η κοιλια...ηδη ανεβηκα ενα νουμερο σουτιεν....ε, ανθρωπο θα φερουμε στον κοσμο, οχι φασολι!!!!!
Eτσιιιιιι....εγω τι να πω??που ξαφνικα μεσα σε μια εβδομαδα τον προηγουμενο μηνα ανεβηκα 4 κιλα?? χωρις να τρωω κατι ιδιαιτερο η κατι διαφορετικο !!Δεν ξερω πως εγινε αυτο.....Παντως το επαθα ενα σοκ....εεε τρωω τα ιδια ρε παιδια ανεβαινουν ομως τι να κανουμε και εγω ετσι στελλι ποδαρακια λεπτα λεπτα σαν κ σενα....μονο που εχω μεγαληηηη κοιλια...
Που μπαινουν τα ατιμα δεν ξερω....

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Παλιά 19-03-12, 20:39   #61
zounizou

zounizou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΣΤΕΛΛΙ, και εγώ στην αρχή πήρα 3 κιλά αμέσως. Φυσικά και θα πάρουμε κιλά στην εγκυμοσύνη μας, αλλά καλό είναι να μην ξεπεράσουμε τα 12 κιλά... Μέχρι αυτό το νούμερο είναι δικαιολογημένο για μια υγιή εγκυμοσύνη. Από εκεί και πέρα όμως, θεωρείται... σαβούριασμα. Και για όσους δεν γνωρίζουν, τα κιλά που θα πάρει μια γυναίκα στην εγκυμοσύνη δεν επηρεάζουν καθόλου το βάρος που θα γεννηθεί το μωρό. Υπάρχουν γυναίκες που πήραν 25 κιλά και γέννησαν μωράκια 2 κιλά και άλλες που πηράν μόλις 8 κιλά και γέννησαν θρεφτάρια των 4 κιλών. Σημασία έχει να κάνουμε υγιηνή διατροφή, και όλα θα πάνε καλά
Παλιά 19-03-12, 20:42   #62
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΣΤΕΛΛΙ, Φυσικά και θα πάρουμε κιλά στην εγκυμοσύνη μας, αλλά καλό είναι να μην ξεπεράσουμε τα 12 κιλά... Μέχρι αυτό το νούμερο είναι δικαιολογημένο για μια υγιή εγκυμοσύνη. Από εκεί και πέρα όμως, θεωρείται... σαβούριασμα.
Σαβουριασμα θεωρειτε???συγνωμη αλλα θα διαφωνησω δεν παιρνουν ολες οι γυναικες τα ιδια κιλα κια δν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι καποα μπορει να μην τρωει σαβουρες κτλ αλλα τα κιλα να μπαινουν και αλλη να σαβουριαζει αλλα να μην παιρνει κιλα...

Παλιά 19-03-12, 20:55   #63
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

jo89: θα συμφωνησω μαζι σου!!!εγω κανω ευκολα κατακρατηση υγρων γενικα εστω κ 2 κιλα να παρω!! δεν παιρνεις παντα τα κιλα με το φαγητο!!! το αμνιακο υγρο θα ζυγιζει στο τελος 1κιλο..μισο κιλο το στηθος και το παιδι κατα μεσο ορο 3 κιλα...συν πλακουντασ!!! α!!! και στην εγκυμοσυνη κ τιποτα να μην φας αυξανεται το μητρικο λιπος για να ανταπεξελθει στις αναγκες!!!!δεν τα λεω εγω,,τα εγω διαβασει σε ιατρικα σαιτ......δηλαδη αμα παρω 12κιλα ειμαι οκ ενω αμα παρω 14 σημαινει οτι σαβουριαζα??? ακουγα κατι διασημες το πρωι...πεγκυ ζηνα 15κιλα κ σκορδα πανω απο 20!!!! και αμα δουλευεις ολη μερα κ τρεχεις σε 2-3 δουλειες( εγω κανω αγγλικα μαθηματα) κ δεν καθεσαι ολη μερα σπιτι, τι να σαβουριαζεισ?????εχω μαζι κρακερακια κ κανα κουλου ρι κ νερο.....κ ριχνω το περπατημα της ζωησ μου!!!!
Παλιά 19-03-12, 22:13   #64
evgenia_83

Προεπιλογή

κορίτσια τι να λέμε τώρα....ζύγισμα το βράδυ 79,5 κιλά-πριν από 3 εβδομάδες συγκεκριμένα- και καπάκια ζύγισμα το επόμενο πρωί 77 κιλά...και δυστυχώς κάθε επίσκεψη στον γυναικολόγο γίνεται βράδυ αφού δουλέυω το πρωι!!!!!
Παλιά 19-03-12, 22:26   #65
matilda38

Το avatar του χρήστη matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο κοντινο μου περιβαλλον (ξαδερφες , θειες , φιλες κλπ) που πηραν πανω απο 15 -27 κιλα στην εγκυμοσυνη τους δεν "σαβουριαζαν" καθολου. Έτρωγαν το ίδιο με πριν (αλλες και λιγοτερο) αλλα ο μεταβολισμος τους αλλαξε στην εγκυμοσυνη οπως πολυ συχνα συμβαινει.

Εγω προσωπικά 17+2 εχω παρει 2 κιλα εν τελει. Οντας υπερβαρη απο πριν. Προσεχω οσο μπορω.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!
Ο χρήστης matilda38 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-12, 22:29   #66
matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

(για αποφυγη επαναληψεων ):ΣΤΕΛΛΙ και jo89 συμφωνω απολυτα σε οτι γραψατε

Παλιά 19-03-12, 23:01   #67
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και γω βραδυ παω στο γιατρο---κλεινω ραντεβου στισ 9μιση το βραδυ!!!για να εχω σχολασει--γυρναω 8μιση σπιτι κ να εχει ερθει κ ο αντρας μου απο τη δουλεια...βεβαια τρωω το βραδυνο μου πριν παω!!γιατι πειναω κ καμια φορα περιμενω μια ωρα αναμονη στο γιατρο!!τι ωρα να φαω? στισ 12 το βραδυ??ετσι τρωω και μετα παω κ ζυγιζομαι!!!χιχιχιχιχιχ!!!!
Παλιά 19-03-12, 23:18   #68
evgenia_83

Προεπιλογή

Παράθεση:
και γω βραδυ παω στο γιατρο---κλεινω ραντεβου στισ 9μιση το βραδυ!!!για να εχω σχολασει--γυρναω 8μιση σπιτι κ να εχει ερθει κ ο αντρας μου απο τη δουλεια...βεβαια τρωω το βραδυνο μου πριν παω!!γιατι πειναω κ καμια φορα περιμενω μια ωρα αναμονη στο γιατρο!!τι ωρα να φαω? στισ 12 το βραδυ??ετσι τρωω και μετα παω κ ζυγιζομαι!!!χιχιχιχιχιχ!!!!
δικός μου άνθρωπος είσαι εσύ!!!
Παλιά 20-03-12, 10:29   #69
zounizou

zounizou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilda38 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κοντινο μου περιβαλλον (ξαδερφες , θειες , φιλες κλπ) που πηραν πανω απο 15 -27 κιλα στην εγκυμοσυνη τους δεν "σαβουριαζαν" καθολου. Έτρωγαν το ίδιο με πριν (αλλες και λιγοτερο) αλλα ο μεταβολισμος τους αλλαξε στην εγκυμοσυνη οπως πολυ συχνα συμβαινει.

Εγω προσωπικά 17+2 εχω παρει 2 κιλα εν τελει. Οντας υπερβαρη απο πριν. Προσεχω οσο μπορω.
Ακριβώς επειδή αλλάζει ο μεταβολισμός στην εγκυμοσύνη πρέπει να προσέχουμε ακόμα περισσότερο από ότι πριν και να τρώμε ακόμα πιο υγιεινά. Και μια εξέταση θηροϊδούς είναι επίσης απαραίτητη όταν είμαστε έγκυες, γιατί μπορεί να αλλάξει ο μεταβολισμός πολύ και να παίρνουμε κιλά χωρίς να τρώμε ιδιαίτερα παραπάνω. Ένα τσεκ στον θηροϊδή είναι must και για την υγεία του μωρού μας.
Εγώ απλά λέω ότι αν καταφέρει μια γυναίκα να πάρει λίγα κιλά, θα νιώθεια τέλεια με τον εαυτό της και το σώμα της και αυτό θα επηρεάσει θετικά τη γενικότερη ψυχολογία της. Δεν νομίζω να διαφωνεί καμιά με αυτό...!
Παλιά 20-03-12, 11:08   #70
zipounaki

zipounaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

zounizou συμφωνώ μαζί σου, χωρις βέβαια να ξέρω πώς θα είναι η ψυχολογία μας αφού γεννήσουμε!!
Συμφωνω όμως και με τα άλλα κορίτσια! εγώ ξεκίνησα χθες την 20η εβδ και σήμερα ζυγίστηκα μετά από ένα μήνα και έχω πάρει 2 κιλά, στο σύνολο από την αρχή 4 κιλά! Θεωρώ ότι είναι πολλά τα δύο κιλά μέσα σε ένα μήνα, αλλά αφού σαβούριαζα κυριολεκτικά πώς να μην τα πάρω .. όλο γλυκά, σουβλάκια και ψωμιά!!!!! Φοβόμουν να κάνω το βήμα και να ανέβω στη ζυγαριά γιατί ήξερα ότι θα είναι αμίλεικτη... Από σήμερα λοιπόν περισσότερη ΠΡΟΣΟΧΗ (λέμε τώρα, για να δω αν θα τα καταφέρω..)
Ο χρήστης zipounaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-12, 11:20   #71
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ είμαι 17 η βδομάδα συν δύο κιλά..καλά ειναι..
στην πρώτη είχα πάρει 11-12, όμως έκανα γιόγκα..τώρα λόγω αρχικης αποκόλησης λίγο περπάτημα..
κανω όμως πεντε γεύματα τη μέρα μικρά, πολύ νερό και γενικά προσέχω όσο μπορώ..
Ο χρήστης babycobra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-12, 11:43   #72
dialekyoula

Το avatar του χρήστη dialekyoula

Περιοχή: Αθηνα
dialekyoula χωρίς αξιολόγηση
Send a message via Skype™ to dialekyoula
Προεπιλογή

Παράθεση:
LadyBi, μην απογοητεύεσαι! Ένα μυστικό για να πάρεις όσο το δυνατό λιγότερα κιλά είναι το νερό. Πίνε ΠΟΛΥ νερό... πάρα πολύ. Θα σου κάνει καλό σε όλα, δεν θα έχεις πολύ κατακράτηση και θα σε βοηθήσει τρελά στο βάρος.
Εγώ έπινα άφθονο νερό και έτρωγα συνέχεια φρούτα (δεν είχα σάγχαρο βέβαια). Σαν κύρια γεύματα τρώγε κοτόπουλο ψητό με μπρόκολο και χόρτα (με μια κουταλιά της σούπας λάδι), σολωμό ή πέρκα στο φούρνο με ρύζι ατμού, φακές, λαδερά και μια φορά την εβδομάδα μακαρόνια με κόκκινη σαλτσούλα. Αν σε όλα αυτά, προσέχεις να μην βάζεις πολύ λάδι, και κάνεις ένα κύριο γεύμα τη μέρα και τα υπόλοιπα φρούτα και σαλάτες, θα τα πας περίφημα!
Πάντως και 13 κιλά να πάρεις, no worries, σε 10 μέρες αφού γεννήσεις θα έχεις χάσει τα πρώτα 10
Καλή συνέχεια εγκυμοσύνης!!

RE kopelia egkuoes eimaste oxi arrostes paidi koubalas oxi na kaneis siloueata stin egkimosini, kai auto eksartate ton arganismo tis gunaikas den eimaste oloi idies, kai i ksaderfi mou etroge auta pou les kai katholou gluka, katholou alati kai ebale 27 kila ti simeni sabouriaze? kai to glukaki sou tha fas kai to froutaki sou, kai tous xymou sou ola ennoeite me metro kai oxi me tin katsarola agkalia, o kathenas analogos tis oreksis tou ego den troo kotopoulo twra stin egkumosini toso giati mou vromaei prin etroga authono dld me to zori? e oxi. kai eimai konta 6 minon kai 6 kilas kai troo ta panta, ante apolauste ligo tin egkumosini sas kai stamatiste gia diatrofes kai xaza, ta kila xanonte an to thes an oxi kratata... apla... les kai i paloi pou mas kanan eixan autes tis xazomares oti nane trogane kai bgikame mia xara....
Ο χρήστης dialekyoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-12, 12:03   #73
matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ απλά λέω ότι αν καταφέρει μια γυναίκα να πάρει λίγα κιλά, θα νιώθεια τέλεια με τον εαυτό της και το σώμα της και αυτό θα επηρεάσει θετικά τη γενικότερη ψυχολογία της. Δεν νομίζω να διαφωνεί καμιά με αυτό...!

Γιατι να υπαρχει διαφωνια? Αυτο ειναι αυτονόητο. Υπαρχει καμία που να θελει να παρει βάρος στην εγκυμοσύνη?

Παλιά 20-03-12, 12:17   #74
ΣΤΕΛΛΙ

ΣΤΕΛΛΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καμια δεν διαφωνει με καμια!! ολες συμφωνουμε οτι πρεπει να προσεχουμε κ να μη τρωμε καθε μερα σουβλακια!!!αλλα καμια φορα παχαινουμε απο τα υγρα κ την αλλαγη του μεταβολισμου!!!ανοιγει κ η πεινα βεβαια!!! κ θυροειδη καναμε στην αρχη...εγω ειχα κανει την 8η βδομαδα κ ολα καλα...γενικα καθε χρονο κανω θυροειδη επειδη παλια ειχα πολυκυστικες αλλα παντα ηταν οκ!!!! προσεχω, αλλα θα φαω κ το γλυκο μου!!!!τωρα παω να φαω το ψαρι μου με σαλατα!!!!!καλο μεσημερι σε ολες!!!!!!
Παλιά 20-03-12, 12:52   #75
dimitra-nikos

Προεπιλογή

Καλημέρα κουκλάρες μάνες!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Εγώ είμαι πολύτ καλά σήμερα, γιατί είναι τέλειος ο καίρός και έχω και τα γενεθλιά μου!
Για να μην ξεφεύγω από το θέμα, εγώ πάντως όσες ξέρω που έβαλαν στην εγκυμοσύνη τους πάνω από 20 κιλά, όπως μου είπανε και οι ίδιες έτρωγαν!!! πχ. η κομμωτριά μου μου έλεγε χθες ότι στην 1η της εγκυμοσύνη πήρε 30 κιλά!!!! Ε Ντία της λέω έτρωγες κορίτσι μου δεν μπορεί και μου απαντάει "αν έτρωγα? συνέχεια!"
Παλιά 20-03-12, 13:08   #76
Stellina21

Περιοχή: ATHENS
Stellina21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!
εγω ειμαι στην 13η εβδομαδα και εχω παρει 2 περιπου κιλα.
περιεργα ομως κιλα, αφου τα ποδια εχουν αδυνατισει και εχει πεταχτει λιγο κοιλιτσα!
χαχα

Ο χρήστης Stellina21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-12, 13:11   #77
marchalina

Το avatar του χρήστη marchalina

marchalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στελινα επειδη ανοιγει η λεκανη και φουσκωνει η κοιλια τα ποδια φαινονται πιο αδυνατα απο πριν
Παλιά 20-03-12, 14:50   #78
Deena

Deena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ

Καλημέρα κορίτσια. Μεταφέρω μια -κατά την γνώμη μου- χρήσιμη πληροφορία που πήρα από μια σύμβουλο διατρόφής που με παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη, καθώς ξεκίνησα με 4-5 κιλά παραπάνω από το κανονικό και παλεύω να μην ξεφύγω.

Η συγκεκριμένη σύμβουλος λοιπόν μου είπε ότι ο κανόνας για τις γυναίκες με φυσιολογικό βάρος πριν την εγκυμοσύνη είναι ότι ο οργανισμός χρειάζεται, για τις ανάγκες της κύησης, να αποθηκεύσει μέχρι 2 κιλά λίπος το πολύ. Δεν εννοώ φυσικά ότι μια έγκυος φυσιολογικού βάρους θα βγάλει την εγκυμοσύνη μόνο με 2 κιλά επιπλέον, καθώς εννοείται ότι θα πάρει βάρος και από άλλες αιτίες (μωρό, υγρά, βάρος μήτρας, βάρος αίματος κ.λπ.). Κατά την γνώμη της πάντα, η αποθήκευση επιπλέον λίπους από το παραπάνω, δεν οφείλεται στην εγκυμοσύνη, αλλά στις ατομικές διατροφικές συνήθειες της εγκύου.

Σε παλιότερη συνάντηση επίσης μου είχε πει ότι ο μεταβολισμός, στο 1ο τρίμηνο τουλάχιστον, επιταχύνεται, με αποτέλεσμα να είναι δυνατή η διατήρηση ή ακόμα και η απώλεια βάρους (για τις υπέρβαρες γυναίκες φυσικά) ακόμα κι αν αυξηθούν οι ποσότητες φαγητού.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά, εγώ πάντως, ακολουθώντας τις συμβουλές της -εννοείται με κάποιες μικρές παρεκκλίσεις - έχω καταφέρει μέχρι σήμερα (9w2d) να μην έχω πάρει βάρος, με στόχο να συνεχίσω έτσι μέχρι να μπω στον 4ο και μετά να αρχίσω να παίρνω ελεγχόμενα.

Όσο για το άγχος της πρόσληψης κιλών, νομίζω ότι έχει να κάνει με το ποια θεώρηση έχει η κάθεμια σε γενικές γραμμές για το βάρος της. Μια κοπέλα που δεν είχε ποτέ πρόβλημα κιλών και δεν έχει μπει ποτέ στην επίπονη και ψυχοφρόρα διαδικασία της δίαιτας κρίνω ότι είναι πιο εύκολο να αφεθεί λίγο στην εγκυμοσύνη. Για όσες από εμάς (εμού συμπεριλαμβανομένης) παλεύουν μονίμως να χάσουν ή να μην πάρουν βάρος επειδή είναι ήδη σχετικά παραπάνω από το κανονικό, το να βγουν από αυτή την λογική στην εγκυμοσύνη είναι, κατά την γνώμη μου, αδύνατο, γιατί συνεχώς θα σκέφτονται το μετά.

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες!
Ο χρήστης Deena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-12, 15:49   #79
κάτια_82

Το avatar του χρήστη κάτια_82

Περιοχή: αθήνα
κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα!
θα ηθελα αν η διαιτολογος ειναι αθηνα τα στοιχεία με ενα μηνυματακι... εχω αρκετα παραπανω κιλα (από προηγουμενη ατυχη εγκυμοσυνη και ψυχολογικη πιεση) και ειμαι στις πρωτες μερες εγκυμοσυνης! ευχαριστω
Ο χρήστης κάτια_82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-12, 16:08   #80
Deena

Deena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο κάτια_82 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα!
θα ηθελα αν η διαιτολογος ειναι αθηνα τα στοιχεία με ενα μηνυματακι... εχω αρκετα παραπανω κιλα (από προηγουμενη ατυχη εγκυμοσυνη και ψυχολογικη πιεση) και ειμαι στις πρωτες μερες εγκυμοσυνης! ευχαριστω

Κάτια, καταρχήν καλή εγκυμοσύνη να έχεις, να είσαι γερή και όλα τα άλλα ρυθμίζονται.

Σου έστειλα με pm τα στοιχεία της. Καλή τύχη!
Ο χρήστης Deena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές