Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-04-12, 01:36   #1
ΕΥΗ Γ

Το avatar του χρήστη ΕΥΗ Γ

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΥΠΕΡΜΕΤΡΩΠΙΑ-ΑΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟΣ

κοριτσια καλησπερα...
ειμαι λιγο νταουν σημερα απο το απογευμα..και θα ηθελα να μου πειτε και δικες σας εμπειριες οσες εχετε φυσικα....διαβασα καποιες ιστοριες σας σε αλλα θεματα που μοιαζουν με την δικη μας...αλλα ειπα να ανοιξω ενα νεο θεμα με μονο την υπερμετρωπια μηπως και καποια μανουλα τυχαινει να περναει την ιδια φαση στην ιδια χρονικη στιγμη!!!!
πηγαμε στον οφθαλμιατρο τα παιδια για ενα τσεκ απ..κυριως τον μεγαλο γιατι φετος θελουν υποχρεωτικη εξεταση για την εγγραφη στο νηπιαγωγειο οπως πολλες θα γνωριζετε...
και κει που ειμασταν χαλαροι ανακαλυψαμε οτι ο γιος μας εχει υπερμετρωπια -αμβλυωπια και αστιγματισμο...5,5 περιπου το τεμπελικο ματι...κι αυτο γιατι ολα τα βλεπει κυριως με το "καλο"....εχει οραση περιπου 20% στο τεμπελικο!!!!!
πρεπει να του κλεισουμε το καλο ματι για αρκετο καιρο 6 ωρες τουλαχιστον τη μερα,σαφως και φορωντας γυαλια μονιμως....και με κλειστο και με ανοιχτο ματι...μονο στον υπνο δεν θα τα φοραει απο δω και μπρος......
ολο αυτο θελει πολλη βοηθεια στο παιδι-πολλη υπομονη απο μας...και η αληθεια ειναι οτι με εχει παρει λιγο απο κατω....σιγουρα ολη αυτη η θεραπεια ειναι για το καλο του...γιατι θα μπορεσουμε σιγουρα με αυτον τον τροπο να αυξησουμε την οραση του και παλι..κι αυτο φυσικα ειναι που με κραταει και παιρνω λιγο κουραγιο...
εχει καμια σας λοιπον παρομοια εμπειρια να μου πει??μηπως λετε να παω κι αλλου για δευτερη γνωμη?η αληθεια ειναι οτι η οφθαλμιατρος που μας εξετασε ηταν αριστη...πολυ καλη και συνεργασιμη με τα παιδια,γλυκομιλητη,τους εξετασε πλλη ωρα..ειδικα τον μεγαλο...ειμασταν περιπου μιαμισι ωρα στο ιατρειο της...
Ο χρήστης ΕΥΗ Γ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-12, 08:51   #2
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!υπερμετρωπια κ αστιγματισμο διαγνωστηκε στον μεγαλο μου στην ιδια ηλικια με τον δικο σου στο παιδων.κλεισαμε κ μεις το ενα ματακι για να μη χρειαστει να φορεσουμε γυαλια.τα γλυτωσαμε γιατι ημουν πολυ αυστηρη με αυτο.οσο ενοχλητικο κ αν ειναι για το παιδι κανει δουλεια.να επιμενεις.ξερω περιπτωση που δεν το εκλειναν οι γονεις επειδη το παιδι δεν ηθελε κ τωρα φοραει γυαλια.οχι οτι ειναι κακο.μη παρεξηγηθω αλλα οτι μπορεις να γλυτωσεις καλο ειναι.τωρα ειμαστε 8 κ απλα κανουμε 1 φορα το χρονο εξεταση.σου προτεινω το παιδων παντος για μια επανεξεταση.
Ο χρήστης matilnta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-12, 09:00   #3
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilnta Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!υπερμετρωπια κ αστιγματισμο διαγνωστηκε στον μεγαλο μου στην ιδια ηλικια με τον δικο σου στο παιδων.κλεισαμε κ μεις το ενα ματακι για να μη χρειαστει να φορεσουμε γυαλια.τα γλυτωσαμε γιατι ημουν πολυ αυστηρη με αυτο.οσο ενοχλητικο κ αν ειναι για το παιδι κανει δουλεια.να επιμενεις.ξερω περιπτωση που δεν το εκλειναν οι γονεις επειδη το παιδι δεν ηθελε κ τωρα φοραει γυαλια.οχι οτι ειναι κακο.μη παρεξηγηθω αλλα οτι μπορεις να γλυτωσεις καλο ειναι.τωρα ειμαστε 8 κ απλα κανουμε 1 φορα το χρονο εξεταση.σου προτεινω το παιδων παντος για μια επανεξεταση.
σε ευχαριστω πολυ ματιλντα.
δυστυχως εμεις μαλλον δεν τα γλυτωνουμε τα γυαλια..γιατι οι βαθμοι ειναι πολλοι...και μονο με κλεισιμο δεν θα διορθωθει...και στο παιδων να μπορω να ΞΑΝΑπαω-για αλλο λογο φυσικα ειχα παει....-γιατι ειμαστε θεσσαλονικη..θα ψαξω εδω και αλλη ακρη!!κι εγω θα προσπαθησω να ειμαι αυστηρη σε αυτο...σε τοσα αλλα ειμαι σε αυτο δεν θα τα καταφερω???αλλωστε ειναι για το καλο του...
Παλιά 03-04-12, 10:21   #4
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα γυαλια θα τα συνηθισει κ θα μαθει να μπορει να παιζει προσεχτικα.εσυ να επιμενεις στη θεραπεια του κ σιγουρα θα δεις αποτελεσματα.σου ευχομαι οτι καλυτερο!
Ο χρήστης matilnta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-12, 10:50   #5
fraoulitsa_1

fraoulitsa_1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγώ και η αδερφή μου γεννηθήκαμε με πολλούς βαθμούς υπερμετρωπία και αστιγματισμό. Στην αδερφή μου το διέγνωσαν νωρίς (επειδή εμφάνησε στραβισμό) και έβαλε γυαλιά σε μένα όμως (που χρησιμοποιούσα το καλό μάτι για να βλέπω) το διέγνωσαν στην εφηβεία (τότε δεν ήταν υποχρεωτικές οι ιατρικές εξετάσεις για το σχολείο). Το αποτέλεσμα είναι ότι από το ένα μάτι έχω όραση 40% και πρέπει να προσέχω παρα πολύ το άλλο γιατί έτσι και πάθει κάτι δεν είμαι λειτουργική.

Τα παιδιά συνηθίζουν τα γυαλιά, ειδικά εφόσον συνειδητοποιούν ότι βλέπουν πολύ καλύτερα με αυτά. Εάν με το να το κλείσετε μερικές ώρες ημερησίως βελτιωθεί η όρασή του είναι μεγάλο όφελος.

Ο γιος μου τώρα είναι ενός χρόνου, σύντομα θα προγραμματίσουμε επίσκεψη σε οφθαλμίατρο ώστε να σιγουρευτούμε ότι δεν κληρονόμησε από εμένα το πρόβλημα.
Ο χρήστης fraoulitsa_1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-12, 15:26   #6
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fraoulitsa_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ και η αδερφή μου γεννηθήκαμε με πολλούς βαθμούς υπερμετρωπία και αστιγματισμό. Στην αδερφή μου το διέγνωσαν νωρίς (επειδή εμφάνησε στραβισμό) και έβαλε γυαλιά σε μένα όμως (που χρησιμοποιούσα το καλό μάτι για να βλέπω) το διέγνωσαν στην εφηβεία (τότε δεν ήταν υποχρεωτικές οι ιατρικές εξετάσεις για το σχολείο). Το αποτέλεσμα είναι ότι από το ένα μάτι έχω όραση 40% και πρέπει να προσέχω παρα πολύ το άλλο γιατί έτσι και πάθει κάτι δεν είμαι λειτουργική.

Τα παιδιά συνηθίζουν τα γυαλιά, ειδικά εφόσον συνειδητοποιούν ότι βλέπουν πολύ καλύτερα με αυτά. Εάν με το να το κλείσετε μερικές ώρες ημερησίως βελτιωθεί η όρασή του είναι μεγάλο όφελος.

Ο γιος μου τώρα είναι ενός χρόνου, σύντομα θα προγραμματίσουμε επίσκεψη σε οφθαλμίατρο ώστε να σιγουρευτούμε ότι δεν κληρονόμησε από εμένα το πρόβλημα.
να φραουλιτσα!!να τον πατε οσο πιο συντομα γινεται ειδικα που υπαρχει και προδιαθεση κληρονομικη...μακαρι φυσικα να ειναι μια χαρα!!!!
Παλιά 03-04-12, 22:37   #7
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το απογεμα πηγαμε και σε ενα γιατρο συστημενο απο ενα πολυ καλο και φιλικο ζευγαρι που οι ιδιοι και πολλοι αλλου γνωστοι τους ειναι ευχαριστημενοι απο αυτον...

καλος δε λεω..αλλα ρε παιδια ειπε κια υτος οτι η θεραπεια ειναι ιδια..κλεισιμο ματιου και γυαλακια οπωσδηποτε αλλα μας ειπες οτι το παιδι εχει περισσοτερους βαθμους αστιγματισμο και οχι υπερμετρωπια!!!!!!!!!!!!!!το αναποδο απο την πρωτη/...

προφανως πρεπει να παω κ σε αλλο γιατρο?ε?
Παλιά 03-04-12, 23:26   #8
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΥΗ Γ Εμφάνιση μηνυμάτων
το απογεμα πηγαμε και σε ενα γιατρο συστημενο απο ενα πολυ καλο και φιλικο ζευγαρι που οι ιδιοι και πολλοι αλλου γνωστοι τους ειναι ευχαριστημενοι απο αυτον...

καλος δε λεω..αλλα ρε παιδια ειπε κια υτος οτι η θεραπεια ειναι ιδια..κλεισιμο ματιου και γυαλακια οπωσδηποτε αλλα μας ειπες οτι το παιδι εχει περισσοτερους βαθμους αστιγματισμο και οχι υπερμετρωπια!!!!!!!!!!!!!!το αναποδο απο την πρωτη/...

προφανως πρεπει να παω κ σε αλλο γιατρο?ε?
Παντως σιγουρα πρεπει να το ξεκαθαρισεις πριν φτιαξετε τα γυαλια... Και εμεις το παρακολουθουμε γιατι εχει ο μπαμπας μας (και εχω ασχοληθει καποτε επαγγελματικα με το θεμα γυαλια). Παντως ως ενα βαθμο καποιες αποκλισεις ειναι αποδεχτες. Τωρα το καλοκαιρι πρεπει να παω τον μεγαλο στα 5 και τον μικρο θελει να τον δει στα 3μιση..
Παλιά 04-04-12, 00:03   #9
stellaTD

Το avatar του χρήστη stellaTD

Περιοχή: Ευβοια-Βασιλικο-Χαλκιδας
stellaTD χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ποιος ειναι ο γιατρος στον οποιο πηγατε και ειστε ευχαριστημενες απ αυον?εμεις δεν ειμαστε σηγουροι ακομη τι εχει?Ο γιος μου ειναι 28μηνων και απο μωρο κατι δεν μου πηγαινε καλα στο αριστερο του ματι.Παιδιατρος και οφθαλμιατρος μουειπαν οτι ειναι θεμα ηλικιας και θα επανελθουν (ψευδοστραβιμος) . να το δουμε ξανα στα 2του χρονια. τωρα τον πηγα και βρεθηκε συγκλινων στραβισμοςμε υπερμετροπια και λιγο αστιγματισμο.ο οφθαλμιατρος δεν ηταν παιδοοφθαλμιατρος και με κατευθενε να παω πρωτα σε ορθοπαιδικο (γιατι ο μικρος εγερνε το κεφαλι του οταν εστιαζε).Τον πηγα σημερα, αποκληστικε το ορθοπαιδικο προβλημα και μου ζητησε να του κανω μια καλη οφθαλμολογικη εξεταση.
Ψαχνω να βρω τι συμβαινει?κατα ποσο εχω αργησει? κλπ κλπ. αν καποια εχει αντιστιχη αμπειρια θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω!

Ο χρήστης stellaTD δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-04-12, 01:00   #10
Didina

Didina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stellaTD Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος ειναι ο γιατρος στον οποιο πηγατε και ειστε ευχαριστημενες απ αυον?εμεις δεν ειμαστε σηγουροι ακομη τι εχει?Ο γιος μου ειναι 28μηνων και απο μωρο κατι δεν μου πηγαινε καλα στο αριστερο του ματι.Παιδιατρος και οφθαλμιατρος μουειπαν οτι ειναι θεμα ηλικιας και θα επανελθουν (ψευδοστραβιμος) . να το δουμε ξανα στα 2του χρονια. τωρα τον πηγα και βρεθηκε συγκλινων στραβισμοςμε υπερμετροπια και λιγο αστιγματισμο.ο οφθαλμιατρος δεν ηταν παιδοοφθαλμιατρος και με κατευθενε να παω πρωτα σε ορθοπαιδικο (γιατι ο μικρος εγερνε το κεφαλι του οταν εστιαζε).Τον πηγα σημερα, αποκληστικε το ορθοπαιδικο προβλημα και μου ζητησε να του κανω μια καλη οφθαλμολογικη εξεταση.
Ψαχνω να βρω τι συμβαινει?κατα ποσο εχω αργησει? κλπ κλπ. αν καποια εχει αντιστιχη αμπειρια θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω!
Δεν μπορώ να σου πω για παιδοοφθαλμίατρο, θα σου πω μόνο ότι κι εγώ έχω από γεννησιμιού μου υπερμετροποία και αστιγματισμό (κληρονομικό από τη γιαγιά) και το ανακάλυψαν οι δικοί μου επειδή "έφευγε" το δεξί μου μάτι. Είπαν ότι έχω στραβισμό και για να φτιάξει από την ηλικία που είναι το κουκλάκι σου μου έκλειναν με γάζα το καλό για να πάρει μπρος το άλλο. Δεν ξέρω να στα πω επιστημονικά αλλά αυτό το έκανα μέχρι τα 14 περίπου και τώρα φοράω φακούς αλλά αν κάνω λέιζερ θα τους βγάλω. (το πρόβλημα του στραβισμού βελτιώθηκε πολύ αλλά δεν βλέπω και τέλεια) αυτά. Η επιστήμη προχωράει, πάρε κι άλλη γνώμη!!!
Ο χρήστης Didina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-04-12, 01:12   #11
stellaTD

Προεπιλογή

σ ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ. ειναι κατι και αυτο απο το να μην ξερω τιποτα. σ ευχαριστω και παλι

Παλιά 04-04-12, 11:19   #12
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

διαγνωστηκε στο γιο μου υπερμετρωπια και αστιγματισμος πριν ενα μηνα.+1,50 εχουμε υπερμετρωπια και στα 2 ματια και 0,75 αστιγματισμο. επειδη χρησιμοποιει τα ματια του το ιδιο δεν εχει τεμπελιασει κανενα και απλα φορεσαμε γυαλια τα οποια το πιο πιθανο ειναι οτι θα τα βγαλουμε σε λιγο καιρο. πιο πολυ γραφω για να σας ηρεμησω με το θεμα καθως εγω εχω υπερμετρωπια και φορεσα γυαλια 2,5 χρονων. θυμαμαι ατελειωτες ωρες να ειμαι με κλειστο ματι αλλα ποτε δεν με ενοιαξε. μην δειχνετε στο παιδι οτι σας ενοχλει και σας στεναχωρει. εγω ειχα και στραβισμο ΜΕΓΑΛΟ στο ενα ματι. ηταν τελειως μονιμα στην μια πλευρα του ματιου και τοτε δεν ηταν και τα πραγματα με την εγχειρηση ευκολα. εγω λοιπον εβγαλα τα γυαλια σε ηλικια 12 χρονων με πληρη αποκατασταση του στραβισμου χωρις επεμβαση και με 2,5 βαθμους υπερμετρωπιας απο 2,5 χρονων μεχρι και σημερα.απο τα 12 μεχρι τα 26 φορουσα γυαλια μονο στο διαβασμα και τωρα το ιδιο απλα επειδη εκ των πραγματων δουλευω τα φοραω αρκετα.
να μην αγχωνεστε γιατι το μεταδιδετε στο παιδι δεν ειναι τιποτα τραγικο αν το αντιμετωπισετε με υπομονη και ψυχραιμια παντως σιγουρα δεν ειναι για να στεναχωριεσαι!!!!
Παλιά 04-04-12, 11:30   #13
stellaTD

Προεπιλογή

πως βαζεις γυαλια σε ενα παιδι που ολη μερα τρεχει,τσουλιεται.χοροπηδαει , σκερφαλωνει ομως? και....αυτα τα γυαλια ειναι ασφαλει ή θα σπασουν καμια μερα και θα εχουμε χειροτερα...?

Παλιά 04-04-12, 11:36   #14
apricot

apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κανενα προβλημα δεν υπαρχει κια πιστεψε με ο γιος μου δεν ειναι το τυπικο ησυχο παιδι!
οκ μια μερα ηρθε απο το σταθμο και ηταν πατημενα οποτε πηγαμε μας τα εφτιαξαν και πηραμε το λαστιχακι που φορανε οι μπασκεμπολιστες. ποτε το παιδι δεν διαμαρτυρηθηκε ισα ισα που ανυπομονουσε να τα αγορασουμε. δεν θα τον ενοχλουν σε καμμια δραστηριοτητα να μην αγχωνεσαι...
Παλιά 04-04-12, 12:55   #15
stellaTD

Προεπιλογή

χαιρομαι για τον γιο σου,ανησυχω για τον δικο μου που ειναι 28 μηνων . ευχαριστω

Παλιά 04-04-12, 16:14   #16
apricot

apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μια χαρα θα τα πατε μην ξεχνας και εγω τοσο ημουν οταν εβαλα γυαλια!! δεν ειναι τιποτα για αυτον θα ειναι παιχνιδι!
Παλιά 04-04-12, 16:48   #17
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
η ειδικοτητα που πρεπει να απυθυνθεις ειναι αποκλειστικα σε παιδοοφθαλμιατρο..εδω στη θεσσαλονικη κι εδω στο φορουμ αλλα και δικοι μου γνωστοι ονοματα καλων ειναι ο ζιακας ο κοεζης...ο μπασιακος λενε κορυφη αλλα ακουω αρκετα αρνητικα...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apricot Εμφάνιση μηνυμάτων
διαγνωστηκε στο γιο μου υπερμετρωπια και αστιγματισμος πριν ενα μηνα.+1,50 εχουμε υπερμετρωπια και στα 2 ματια και 0,75 αστιγματισμο. επειδη χρησιμοποιει τα ματια του το ιδιο δεν εχει τεμπελιασει κανενα και απλα φορεσαμε γυαλια τα οποια το πιο πιθανο ειναι οτι θα τα βγαλουμε σε λιγο καιρο. πιο πολυ γραφω για να σας ηρεμησω με το θεμα καθως εγω εχω υπερμετρωπια και φορεσα γυαλια 2,5 χρονων. θυμαμαι ατελειωτες ωρες να ειμαι με κλειστο ματι αλλα ποτε δεν με ενοιαξε. μην δειχνετε στο παιδι οτι σας ενοχλει και σας στεναχωρει. εγω ειχα και στραβισμο ΜΕΓΑΛΟ στο ενα ματι. ηταν τελειως μονιμα στην μια πλευρα του ματιου και τοτε δεν ηταν και τα πραγματα με την εγχειρηση ευκολα. εγω λοιπον εβγαλα τα γυαλια σε ηλικια 12 χρονων με πληρη αποκατασταση του στραβισμου χωρις επεμβαση και με 2,5 βαθμους υπερμετρωπιας απο 2,5 χρονων μεχρι και σημερα.απο τα 12 μεχρι τα 26 φορουσα γυαλια μονο στο διαβασμα και τωρα το ιδιο απλα επειδη εκ των πραγματων δουλευω τα φοραω αρκετα.
να μην αγχωνεστε γιατι το μεταδιδετε στο παιδι δεν ειναι τιποτα τραγικο αν το αντιμετωπισετε με υπομονη και ψυχραιμια παντως σιγουρα δεν ειναι για να στεναχωριεσαι!!!!
εχεις απολυτο δικιο..και προσπαθω οσο μπορω να μην του περασω το δικο μου ζορι!!!!!αν και το ατιμο ολα τα πιανει νομιζω,...

θα παρω να κλεισω και στον κοεζη και στον ζιακα να δω τι θα μου πουν κι αυτοι,αφου αυριο παμε στην δικια μου (την πρωτη)να μας γραψει κι αυτη τι γυαλια πρεπει να παρουμε...

και αποφασιζουμε στην πορεια...ευχομαι να μην χρειαστει να παω και σε 5ο γιατρο!!!
Παλιά 06-04-12, 17:11   #18
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λοιπον παιδια ειμαι να σκασω!!!!!
δεν μπορω να καταλαβω ειλικρινα γιατι ποτε οι γιατροι δεν καταφερνουν να εχουν την ιδια αποψη για ενα θεμα!!!για να σας εξηγησω..να κανω ενα ρεζουμε ...

1. -η πρωτη γιατρος μας ειπε οτι εχουμε 3+ υπερμετρωπια και λιγο αστιγματισμο στο ενα ματι,χωρις κολλυριο που μεγαλωνει την κορη...με το κολλυριο εφτασε τους 5,5+ βαθμους η υπερμετρωπια μας...δεν δινει παρολα αυτα με αυτην την τιμη γυαλια αλλα με την πρωτη,γιατι οπως εξηγει,αν δωσουμε στο παιδι,ολους τους βαθμους με την πρωτη θα δυσκολευτει πολυ το ματακι του..οποτε μας εγραψε γυαλια με 4 βαθμους υπερμετρωπια και 2 αστιγματισμο και στο αλλο ματι 1 βαθμο υπ/μτρ.και θελει να μας δει σε εναμισι μηνα..φυσικα σε ολο αυτο το διαστημα θα πρεπει να τα φοραει ολημερις και να κλεινουμε οσο μπορουμε περισσοτερο το καλο ματι.....καπου μπερδευτηκε την ωρα που εγραφε τη συνταγη...κατι δεν του κολλησε του αντρα μου και κλονιστηκε η εμπιστοσυνη του.........

2. -ο δευτερος γιατρος μας εβγαλε αστιγματισμο 4+ στο ενα ματι...υπερμετρωπια λεει ελαχιστη...μας εδωσε ομως γυαλια με 3 βαθμους αστιγματισμο και βλεπουμε στην πορεια...και στο καλο μας εδωσε φακο με 0,5 υπ/μτρ.....δεν ασχοληθηκε και πααααρα πολυ η αληθεια να λεγεται και δε μιλουσε και πολυ...ισως ετσι να ειναι σαν γιατρος...και φυσικα συνεστησε την ιδια τακτικη για την αντιμετωπιση..

3. -χθες εντελως εκτακτως καναμε μια επισκεψη σε εναν αλλο....μας ειπε οτι για να τον δει καλυτερα θελει να του βαλει κολλυριο να ανοιξει την κορη,αλλα επειδη αυτο θελει χρονο και επρεπε να φυγει μας εκλεισε ραντεβου για την τριτη....μιλησαμε ομως λιγο και μας ειπε οτι:
για να δωσει συνταγη πρεπει απαραιτητα να δει το ματι με ανοιχτη την κορη γιατι ετσι φαινεται το πραγματικο προβλημα!!!!!και φυσικα αν δωσει γυαλακια θα δωσει με αυτους τους βαθμους γιατι λεει αν δωσουμε λιγοτερους απο οτι χρειαζεται το ματι τοτε καθυστερουμε την θεραπεια και στην ουσια δεν κανουμε τιποτα.....και αυτος μιλησε για κλεισιμο ματιου...

πειτε μου λοιπον οσες εχετε αναλογη εμπειρια...
γυαλια οι γιατροι βασει ποιων βαθμων σας εχουν δωσει????
αν υποθεσουμε οτι τελικα εχουμε υπερμετρωπια,με ποσους βαθμους φακους θα πρεπει να ειναι το γυαλακι μας???με αυτους που δινει το ματι του χωρις κολλυριο η με ανοιχτη την κορη???εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια!!!!!!!!!

τη δευτερα εχω ηδη κλεισει ρανταβου στον κοζεη..για να δουμε τι θα δουμε!!!!
και την τριτη οπως προανεφερα θα παμε στον παραπανω........
τουλαχιστον να βρω μια διαγνωση και μια τακτικη ιδια βρε αδερφε!!!!!!
Παλιά 06-04-12, 23:20   #19
arma

Το avatar του χρήστη arma

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν η πιο ακριβής μέτρηση γίνεται μόνο με το κολλύριο. Και θα μοιραστώ την δικιά μου εμπειρία.

Το ματάκι της κόρης μου ''έφευγε'' προς τα έξω. Στα 2 την πήγαμε για έλεγχο και μας είπαν ότι έχει αδυναμία σύγκιλισης(ούτε έκαναν μετρήσεις ούτε τίποτα). Στα 3 την πήγα στην Κα Χρούσου παιδοφθαλμίατρο κορυφαία εδώ στην Αθήνα και της έκανε μέτρηση πριν και μετά το κολύριο και το αποτέλεσμα: 3.5 βαθμούς μυωπία+ 3.5 αστυγματισμό(αν είχε μόνο την μυωπία δεν θα έβλεπε τίποτα). Στο άλλο ματάκι 2.5. Μας είπε εξ αρχής ότι θα χρειαστεί και κλείσιμο του ματιού αλλά να βάλει πρώτα τα γυαλιά να τα συνηθίσει και μετά να κλείσουμε το ματάκι. Έτσι κι έγινε. Πήραμε τα γυαλιά τα οποία προς μεγάλη μου έκπληξη τα δέχτηκε κατευθείαν. Δεν το πίστευα! Τα πρόσεχε πολύ και με το που ξυπνούσε ήταν η πρώτη της δουλειά.Μετά από 2 μήνες πήγαμε για έλεγχο. Το ένα ματάκι με τα γυαλιά έβλεπε 10/10 και το άλλο 5/10. Έτσι ξεκινήσαμε να το κλείνουμε. Εκεί ήθελε πολύ παραπάνω προετοιμασία και δυσκολευτήκαμε πολύ, κι ακόμα δυσκολευόμαστε.Έχουμε καταφέρει το 5ωρο την ημέρα αλλά υπάρχουν και μέρες που μπορεί να πάθει ερεθισμό από το αυτοκόλλητο και να μην το βάλουμε. Πολύ κουβέντα, πολύ επιβράβευση. Κάποια στιγμή που την ζόρισα πολύ με το κλείσιμο του ματιου της(μετά από κανα μήνα αφού το φορούσε) είπα ''οκ, δεν σε πιέζω, να ξέρεις ότι αν δεν το βάλεις θα έχουμε χειρουργείο''(αντιπαιδαγωγικό μεν, το μόνο που έπιασε δε..).
Τώρα θα πάμε το Μαιο να κάνουμε πάλι μέτρηση. Τα γυαλιά μην τα φοβάσαι, το κλείσιμο είναι το δύσκολο γιατί είναι τρομερά κουραστικό. Το έκλεινα κι εγώ από τα 4 έως τα 5 1/2 και ακόμα θυμάμαι το πόσο με κούραζε να βλέπω με το τεμπέλικο μάτι. Είναι τρομερά κουραστικό αλλά είναι για καλό τους.
Καλή συνέχεια και εύχομαι όλα να πάνε καλά με τα ματάκια των παιδιών μας!
Παλιά 07-04-12, 13:39   #20
mamamikaela

Περιοχή: Στον κόσμο μου.....
mamamikaela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arma Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν η πιο ακριβής μέτρηση γίνεται μόνο με το κολλύριο. Και θα μοιραστώ την δικιά μου εμπειρία.

Το ματάκι της κόρης μου ''έφευγε'' προς τα έξω. Στα 2 την πήγαμε για έλεγχο και μας είπαν ότι έχει αδυναμία σύγκιλισης(ούτε έκαναν μετρήσεις ούτε τίποτα). Στα 3 την πήγα στην Κα Χρούσου παιδοφθαλμίατρο κορυφαία εδώ στην Αθήνα και της έκανε μέτρηση πριν και μετά το κολύριο και το αποτέλεσμα: 3.5 βαθμούς μυωπία+ 3.5 αστυγματισμό(αν είχε μόνο την μυωπία δεν θα έβλεπε τίποτα). Στο άλλο ματάκι 2.5. Μας είπε εξ αρχής ότι θα χρειαστεί και κλείσιμο του ματιού αλλά να βάλει πρώτα τα γυαλιά να τα συνηθίσει και μετά να κλείσουμε το ματάκι. Έτσι κι έγινε. Πήραμε τα γυαλιά τα οποία προς μεγάλη μου έκπληξη τα δέχτηκε κατευθείαν. Δεν το πίστευα! Τα πρόσεχε πολύ και με το που ξυπνούσε ήταν η πρώτη της δουλειά.Μετά από 2 μήνες πήγαμε για έλεγχο. Το ένα ματάκι με τα γυαλιά έβλεπε 10/10 και το άλλο 5/10. Έτσι ξεκινήσαμε να το κλείνουμε. Εκεί ήθελε πολύ παραπάνω προετοιμασία και δυσκολευτήκαμε πολύ, κι ακόμα δυσκολευόμαστε.Έχουμε καταφέρει το 5ωρο την ημέρα αλλά υπάρχουν και μέρες που μπορεί να πάθει ερεθισμό από το αυτοκόλλητο και να μην το βάλουμε. Πολύ κουβέντα, πολύ επιβράβευση. Κάποια στιγμή που την ζόρισα πολύ με το κλείσιμο του ματιου της(μετά από κανα μήνα αφού το φορούσε) είπα ''οκ, δεν σε πιέζω, να ξέρεις ότι αν δεν το βάλεις θα έχουμε χειρουργείο''(αντιπαιδαγωγικό μεν, το μόνο που έπιασε δε..).
Τώρα θα πάμε το Μαιο να κάνουμε πάλι μέτρηση. Τα γυαλιά μην τα φοβάσαι, το κλείσιμο είναι το δύσκολο γιατί είναι τρομερά κουραστικό. Το έκλεινα κι εγώ από τα 4 έως τα 5 1/2 και ακόμα θυμάμαι το πόσο με κούραζε να βλέπω με το τεμπέλικο μάτι. Είναι τρομερά κουραστικό αλλά είναι για καλό τους.
Καλή συνέχεια και εύχομαι όλα να πάνε καλά με τα ματάκια των παιδιών μας!
Καλημερα και απο μενα.Αρμα μου ηθελα να σε ρωτησω αν συνεχιζει να φοραει η μικρουλα σου τα γυαλια της?Αν ναι θα σου προτεινα κατι για το ερεθισμο του ματιου απο την γαζα.Υπαρχει ενα ειδικο βεντουζακι το οποιο μπαινει μεσα απο τα γυαλια και κλεινει το ματακι.Το εχεις δοκιμασει?
Παλιά 07-04-12, 13:46   #21
mamamikaela

Προεπιλογή

Παράθεση:
πως βαζεις γυαλια σε ενα παιδι που ολη μερα τρεχει,τσουλιεται.χοροπηδαει , σκερφαλωνει ομως? και....αυτα τα γυαλια ειναι ασφαλει ή θα σπασουν καμια μερα και θα εχουμε χειροτερα...?
Υπαρχουν ειδικα λαστιχακια-κορδονακια που σφιγγουν πισω απο το κεφαλακι την ωρα που τρεχει-παιζει.Οσο για την ασφαλεια των γυαλιων τσεκαρε αν ο οπτικος σου σου εβαλε αυθραυστους ασφαλειας φακους,δηλαδη οργανικους.Που σιγουρα δηλαδη σου εβαλε.Επισης γι'αυτες τις ηλικιες να προτιματε κοκκαλινους σκελετους.
Παλιά 07-04-12, 15:18   #22
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamalydia1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και απο μενα.Αρμα μου ηθελα να σε ρωτησω αν συνεχιζει να φοραει η μικρουλα σου τα γυαλια της?Αν ναι θα σου προτεινα κατι για το ερεθισμο του ματιου απο την γαζα.Υπαρχει ενα ειδικο βεντουζακι το οποιο μπαινει μεσα απο τα γυαλια και κλεινει το ματακι.Το εχεις δοκιμασει?
Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά δυστυχώς το έχουμε πάρει ήδη αλλά δεν γινόταν να σταθεί στο γυαλάκι της. Έχει λεπτό σκελετό και αυτό το βάραινε οπότε δεν έκλεινε ερμητικα όπως θα έπρεπε. Μας είχα πει να πάμε να μας το ρυθμίσουν αν χρειαζόταν αλλά στράβωσε και η μικρή με αυτό(μιας και δεν είχε σχεδιάκια σαν τα αυτοκόλητα..) οπότε το αφήσαμε.
Εμείς οι φακοί που βάλαμε στην μικρή ήρθαν από Ιαπωνία. Είναι άθραυστοι αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν παραμορφώνουν καθόλου τα μάτια μιας και με τέτοιους βαθμούς με ένα απλό γυαλί θα ήταν χάλια. Πάντως με το παιχνίδι και το τρέξιμο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, απλά κάποια στιγμή σφίξαμε τα γυαλάκια σε οπτικό γιατί είχαν λασκάρει λίγο. Τώρα αν θέλει να κάνει κωλοτούμπες, απλά τα βγάζει!
Παλιά 07-04-12, 16:54   #23
mamamikaela

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά δυστυχώς το έχουμε πάρει ήδη αλλά δεν γινόταν να σταθεί στο γυαλάκι της. Έχει λεπτό σκελετό και αυτό το βάραινε οπότε δεν έκλεινε ερμητικα όπως θα έπρεπε. Μας είχα πει να πάμε να μας το ρυθμίσουν αν χρειαζόταν αλλά στράβωσε και η μικρή με αυτό(μιας και δεν είχε σχεδιάκια σαν τα αυτοκόλητα..) οπότε το αφήσαμε.
Εμείς οι φακοί που βάλαμε στην μικρή ήρθαν από Ιαπωνία. Είναι άθραυστοι αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν παραμορφώνουν καθόλου τα μάτια μιας και με τέτοιους βαθμούς με ένα απλό γυαλί θα ήταν χάλια. Πάντως με το παιχνίδι και το τρέξιμο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, απλά κάποια στιγμή σφίξαμε τα γυαλάκια σε οπτικό γιατί είχαν λασκάρει λίγο. Τώρα αν θέλει να κάνει κωλοτούμπες, απλά τα βγάζει!
Κριμα...Εγω δινω συνεχεια τετοια βεντουζακια παντως(ειμαι οπτικος)στο μαγαζι και ελεγα να στο προτεινω μηπως σε διευκολυνω.Και οι φακοι αυτοι που λες ειναι ασφαιρικης κοπης.Φανταζομαι οτι θα τσουξανε στην τιμη.Χαιρομαι παντως που τα βολευτηκε.
Παλιά 12-04-12, 00:18   #24
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πηγαμε τελικα και στον τελευταιο γιατρο που περιμεναμε να μας δει με κολλυριο...τελικα δε χρειαστηκε λεει να βαλει...μας εδωσε συνταγη 4 υπερμετρωπια και 3 αστιγματισμο....η οποια συνταγη ειναι πολυ κοντα στην πρωτη που ειχε δωσει 2 και 2...με 70 μοιρες...τι να πω δεν ξερω..οι οπτικοι που επισκεφθηκα μουπαν οτι σε δεκα να πηγαινα 10 διαφορετικες συνατγες θα μουδιναν.......
αποφασισα να συνεχισω και να παραγγειλω στον τελευταιο....και τα παραγγειλαμε!!!!!
κοκκαλινα πολυ ελαφρια κιτρινα στα αυτια και διαφανα στους φακους..του αρεσαν κι αυτουνου!!!και του πηγαν πολυ!!!!
ομως οταν γυρισα σπιτι κι ενω ειχα εντονους προβληματισμους-τους οποιους η αληθεια ειναι ο οπτικος μου τους ξυπνησε.....-για το αν θαπρεπε να παραγγειλω το +2 +2...μιλησα και με το συζυγο και τελικα προλαβα το καταστημα και αλλαξα την παραγγελια..αυριο θα τα παρουμε..μουπε ο ανθρωπος οτι στα πολυ μικρα παιδακια δινουν λιγοτερους βαθμους για να τα δεχτουν πιο ομαλα-κατι που μου ειπε και η οφθαλμιατρος....-και στη συνεχεια τα ανεβαζουν.....δεν ξερω τι να πω....και ο θεος βοηθος....
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-04-12, 11:20   #25
mamamikaela

Προεπιλογή

Παράθεση:
πηγαμε τελικα και στον τελευταιο γιατρο που περιμεναμε να μας δει με κολλυριο...τελικα δε χρειαστηκε λεει να βαλει...μας εδωσε συνταγη 4 υπερμετρωπια και 3 αστιγματισμο....η οποια συνταγη ειναι πολυ κοντα στην πρωτη που ειχε δωσει 2 και 2...με 70 μοιρες...τι να πω δεν ξερω..οι οπτικοι που επισκεφθηκα μουπαν οτι σε δεκα να πηγαινα 10 διαφορετικες συνατγες θα μουδιναν.......
αποφασισα να συνεχισω και να παραγγειλω στον τελευταιο....και τα παραγγειλαμε!!!!!
κοκκαλινα πολυ ελαφρια κιτρινα στα αυτια και διαφανα στους φακους..του αρεσαν κι αυτουνου!!!και του πηγαν πολυ!!!!
ομως οταν γυρισα σπιτι κι ενω ειχα εντονους προβληματισμους-τους οποιους η αληθεια ειναι ο οπτικος μου τους ξυπνησε.....-για το αν θαπρεπε να παραγγειλω το +2 +2...μιλησα και με το συζυγο και τελικα προλαβα το καταστημα και αλλαξα την παραγγελια..αυριο θα τα παρουμε..μουπε ο ανθρωπος οτι στα πολυ μικρα παιδακια δινουν λιγοτερους βαθμους για να τα δεχτουν πιο ομαλα-κατι που μου ειπε και η οφθαλμιατρος....-και στη συνεχεια τα ανεβαζουν.....δεν ξερω τι να πω....και ο θεος βοηθος....
Καλημερα και απο μενα.Λοιπον παμε ενα ενα τα ερωτηματα να τα λυσουμε.Πρωτα απ'ολα για να κανουμε συγκριση συνταγων πρεπει να κανουμε μετατρωπη.Σου γραφω ολες τις συνταγες για να καταλαβεις τις διαφορες. 1)Δ.Ο +1,00sph Α.Ο +4,00-2,00Χ160 2)Δ.Ο +0,00sph Α.Ο +3,75-4,25Χ165 3)Δ.Ο +1,00sph Α.Ο +4,00-3,00X180 Αυτες ειναι οι 3 συνταγες που σου εδωσαν 3 διαφορετικοι γιατροι.Με διαφορα οτι στην πρωτη σου εκανα μετατρωπη για να καταλαβεις τις διαφορες στους βαθμους και να μην μπερδευεσαι.Σε οσους γιατρους και να πηγαινες θα σου εδιναν ολοι διαφορετικο βαθμο.Ειναι η ηλικια του παιδιου που δυσκολευει τα πραγματα αλλα και η παθηση.Το μικρουλι σου εχει μυωπικο αστιγματισμο και υπερμετρωπια.Τα προσημα μπροστα απο τους αριθμους υποδηλωνουν την παθηση του καθε ασθενη.Το + ειναι υπερμετρωπια και το - ειναι μυωπια και το χ ειναι ο αξονας δηλαδη οι μοιρες που εχει ενας αστιγματικος φακος.Δεν ξερω αν εχεις προχωρησει στην κατασκευη των γυαλιων,αν οχι θα σε συμβουλευα να επιλεξεις εκεινη που εχει χαμηλοτερο αστιγματισμο και σταδιακα να πηγαινεις στον οφθαλμιατρο και να σου τον ανεβαζει σιγα σιγα γιατι ειναι αρκετα ψηλος για το μικρο σου και ενδεχεται να τον ζαλησει και να το κουρασει με αποτελεσμα να μην τα φορεσει.Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.Οτι αλλο θελησεις μην διστασεις.
Παλιά 17-04-12, 16:18   #26
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamalydia1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και απο μενα.Λοιπον παμε ενα ενα τα ερωτηματα να τα λυσουμε.Πρωτα απ'ολα για να κανουμε συγκριση συνταγων πρεπει να κανουμε μετατρωπη.Σου γραφω ολες τις συνταγες για να καταλαβεις τις διαφορες. 1)Δ.Ο +1,00sph Α.Ο +4,00-2,00Χ160 2)Δ.Ο +0,00sph Α.Ο +3,75-4,25Χ165 3)Δ.Ο +1,00sph Α.Ο +4,00-3,00X180 Αυτες ειναι οι 3 συνταγες που σου εδωσαν 3 διαφορετικοι γιατροι.Με διαφορα οτι στην πρωτη σου εκανα μετατρωπη για να καταλαβεις τις διαφορες στους βαθμους και να μην μπερδευεσαι.Σε οσους γιατρους και να πηγαινες θα σου εδιναν ολοι διαφορετικο βαθμο.Ειναι η ηλικια του παιδιου που δυσκολευει τα πραγματα αλλα και η παθηση.Το μικρουλι σου εχει μυωπικο αστιγματισμο και υπερμετρωπια.Τα προσημα μπροστα απο τους αριθμους υποδηλωνουν την παθηση του καθε ασθενη.Το + ειναι υπερμετρωπια και το - ειναι μυωπια και το χ ειναι ο αξονας δηλαδη οι μοιρες που εχει ενας αστιγματικος φακος.Δεν ξερω αν εχεις προχωρησει στην κατασκευη των γυαλιων,αν οχι θα σε συμβουλευα να επιλεξεις εκεινη που εχει χαμηλοτερο αστιγματισμο και σταδιακα να πηγαινεις στον οφθαλμιατρο και να σου τον ανεβαζει σιγα σιγα γιατι ειναι αρκετα ψηλος για το μικρο σου και ενδεχεται να τον ζαλησει και να το κουρασει με αποτελεσμα να μην τα φορεσει.Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.Οτι αλλο θελησεις μην διστασεις.
mamalydia1 σε ευχαριστω πολυ!!!
τελικα οπως ειπα τα παραγγειλαμε-αυτα με βαθμο +2+2-και τα φοραει απο την μ.πεμπτη!!!!
τα δεχτηκε πολυ καλα!!ανελπιστα καλα!!!ευτυχως!!!!εχει στο περιβαλλον του φυσικα και μενα ,θειες,γιαγια παππου που φοραμε καποιες φορες και μας βλεπει.και το εχει συνηθισει..εχει και το γιο της κουμπαρας που ειναι με παρομοι προβλημα και φοραει γυαλακια...
σημερα ξεκινησαμε να κλεινουμε και το "καλο" το ματι...
στην αρχη εκλαιγε...ελεγε οτι τον τσουζει..τον εβαλα γαζα και την κολλησα με χαρτοταινια..μετα τον πηρε ο μπαμπας τουκαι τον πηγε στο παραθυρο και αρχισε να του αποσπα την προσοχη και να του δειχνει οσα εβλεπαν εξω....μετα ξεχαστηκε με ζωγραφιες που εφτιαχναν....με αυτα και με κεινα περασαν κοντα 2 ωρες που τα φορεσε,,ειδε και μιση ωρα παιδικο...φυσικα πολλες φορες παραπονεθηκε οτι δεν βλεπει και ηθελε να το βγαλει..
ευτυχως εκανε καθε φορα υπομονη...
αλλο ενα 2ωρο το απογευμα για πρωτη μερα νομιζω ειναι καλα...αντε να δουμε πως θα συνεχισει...και δεν ειναι λιγος ο καιρος του κλεισιματος...πανω απο 6μηνο ισως χρειαστει...
Παλιά 18-04-12, 23:48   #27
THEODOSI

Το avatar του χρήστη THEODOSI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
THEODOSI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα, πολύ υπερμετρωπία με λίγο αστιγματισμό, το ανακαλύψαμε σε ηλικία 3 ετών. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να κλείσουμε το μάτι γιατί δεν είχε προλάβει να τεμπελιάσει αλλά έκτοτε φοράει γυαλιά και τουλάχιστον το πρόβλημα παραμένει σταθερό.
Η υπερμετρωπία του είναι γύρω στους 7 βαθμούς και στα δύο μάτια και γύρω στο 1,25 ο αστιγματισμός. Το πρόβλημα που έχουμε εμείς είναι οτι δεν έχει συμφιλιωθεί ακόμη και ύστερα από 4 χρόνια με το θέμα των γυαλιών και συνέχεια τα βγάζει τα πετάει τα στραβώνει, τα χάνει, τα σπάει. Το αποτέλεσμα είναι φυσικά να αγοράζω συνεχώς καινούργια γυαλιά και για να κρατάνε λίγο παραπάνω με σκελετούς τιτανίου που είναι πολύ ακριβοί και θεωρητικά άθραυστοι αλλά ούτε και αυτοί αντέχουν. Σε γενικές γραμμές ο γιός μου είναι σκέτη απελπισία με τα γυαλιά του. Σύμφωνα με τα όσα μας έχει πεί ο γιατρός μας μάλλον δεν θα μειωθούν οι βαθμοί εφόσον αυτό δεν έχει γίνει μέχρι τώρα απλά δεν θα επιδεινωθεί κιόλας. Από οτι φαίνεται για μας η μόνη λύση είναι το laser οταν μεγαλώσει. Και σε μάς οι βαθμοί των γυαλιω΄ν είναι χαμηλότεροι από τους βαθμούς της υπερμετρωπίας που έχει το παιδί. Τα φτιάχνουμε γ΄ύρω στους 5,5 βαθμούς ενω οι βαθμοι της υπερμετρωπίας είναι 7,5.
Παλιά 19-04-12, 00:35   #28
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νομιζω οτι το θεμα με τα γυαλακια το εχουμε ηδη ξεπερασει...τοχει παρει πολυ χαλαρα απο την αρχη!!!!και του αρεσουν νομζιω κιολας και χαιρεται οταν ακουει ποσο ομορφος ειναι ακομη περισσοτερο με τα γυαλακια οτυ!!
τοδυσκολο κομματι ειναι το κλεισιμο..σημερα καταφερα με πολυ κοπο το πρωι να του το κλεισω σπαστα σχεδον 3 ωρες!!!!!αλλα μετεντωσε...ηθελε να ειμαι συνεχεια διπλα του και να παιζουμε να κανουμε οτιδηποτε...γενικα να κανω οτι μπορω να του αποσπαω την προσοχη...
το απογεμα πηγαμε σε κουμπαρους και του τοκλεισα απο την ωρα που ξυπνησε και ακομη οταν ημασταν εκει..αλλο ενα 3ωρο λοιπον!!!
σουπερ για 2η μερα..εκει ξεχαστηκε μετα παιδια και δεν τον ζορισε τοσο..δε ζητησε να το βγαλει...πιο πολυ ειναι το ψυχολογικο της υποθεσης....
Παλιά 19-04-12, 11:03   #29
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Περιοχή: Αθήνα
Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εύη καλημέρα!
Μην σε παραξενεύει που το παιδάκι σε θέλει συνεχώς δίπλα του όταν έχει κλειστό το ματάκι του. Δεν βλέπει καλά και αισθάνεται ανασφάλεια. Φρόντισε ειδικά στην αρχή να του ικανοποιείς αυτή την ανάγκη όσο καλύτερα μπορείς.
Το βασικό πρόβλημα με το κλείσιμο του ματιού ΔΕΝ είναι το ψυχολογικό για το παιδί (για σένα μπορεί να είναι). Είναι ότι απο κει που βλέπει μια χαρά με το καλό του ματάκι, μόλις του το κλείσεις δεν βλέπει πια καλά μόνο με το τεμπέλικο.
Σκέψου λίγο.... πως θα σου φαινόταν εσένα αυτό?
Πάντως, μην υποτιμάτε καθόλου το κλείσιμο του ματιού και να το κάνετε σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!
Όλα αυτά επειδή τα πέρασα εγώ όταν ήμουν 2,5 χρονών και το κλεισιμο του ματιού κράτησε για πολύ καιρό -λιγότερες ώρες μεγαλώνοντας- με εντυπωσιακα αποτελέσματα. Από 2/10 (ουσιαστικά τυφλό) που ξεκίνησα έφτασα στα 9/10 (απολύτως φυσιολογικό)
Παλιά 19-04-12, 15:11   #30
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eliza Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύη καλημέρα!
Μην σε παραξενεύει που το παιδάκι σε θέλει συνεχώς δίπλα του όταν έχει κλειστό το ματάκι του. Δεν βλέπει καλά και αισθάνεται ανασφάλεια. Φρόντισε ειδικά στην αρχή να του ικανοποιείς αυτή την ανάγκη όσο καλύτερα μπορείς.
Το βασικό πρόβλημα με το κλείσιμο του ματιού ΔΕΝ είναι το ψυχολογικό για το παιδί (για σένα μπορεί να είναι). Είναι ότι απο κει που βλέπει μια χαρά με το καλό του ματάκι, μόλις του το κλείσεις δεν βλέπει πια καλά μόνο με το τεμπέλικο.
Σκέψου λίγο.... πως θα σου φαινόταν εσένα αυτό?
Πάντως, μην υποτιμάτε καθόλου το κλείσιμο του ματιού και να το κάνετε σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!
Όλα αυτά επειδή τα πέρασα εγώ όταν ήμουν 2,5 χρονών και το κλεισιμο του ματιού κράτησε για πολύ καιρό -λιγότερες ώρες μεγαλώνοντας- με εντυπωσιακα αποτελέσματα. Από 2/10 (ουσιαστικά τυφλό) που ξεκίνησα έφτασα στα 9/10 (απολύτως φυσιολογικό)
ki εγω ελιζα θελω το παιδι μου να φτασει οσο μπορει παραπανω...και τα 8/10 μια χαρα μου φαινονται!!!απο κει ξεκιναμε και μεις στα 2/10...οσο για το ψυχολογικο ναι αυτο εννοω οτι για μας ειναι πολυ περισοοτερο..και γιαυτον σαφως και ειναι δυσκολο και οσο μπορω προσπαθω ..με ολες μου τις δυναμεις..το θεμα ειναι ομως οτι εχω και αλλα 2..που κι αυτα θελουν την προσοχη μου...προσπαθω να μοιραζομαι οσο μπορω..και νομιζω οτι αν δωσω το 100 % στον μεγαλο και κακο θα κανω στα μικρα αλλα και σε αυτον...και κατεπεκταση σε μενα γιατι θα καλομαθει και μετα ποιος μας επαναφερει....κι αυτοτο λεω γιατι γενικα απο τοτε [που γεννηθηκαν τα μικρα του τοχω περασει οσο μπορω οτι δεν ειναι μονος πλεον κι οτι η μαμα και ο μπαμπας θα ειναι εδω για ΟΛΟΥΣ...
τωρα πως θα καταφερουμε να συνεχισουμε να κραταμε λιγο πολυ τις ισορροπιες ειναι ενα θεμα...το προσπαθουμε!!!!!ελπιζω να τα καταφερουμε αν και οι πρωτοι καυγαδες λογω ματιου ηδη αρχισαν...εχει πολλα νευρα το καλο μου...ειμαι κι εγω νευρικη κ πολλες φορες χανω την υπομονη μου....ξεσπαει στα μικρα..τα μαλωνει και τα φωναζει...φυσικα ειναι κατι που βλεπει απο μαςγενικα..οταν τους μαλωνουμε για κατικαι ειναι λογικο να αντιγραφει...ελπιζω να τα καταφερουμε!!

σημερατο κρατησαμεαλλες δυομισι ωριτσες!
Παλιά 20-04-12, 12:12   #31
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Περιοχή: Αθήνα
Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
το θεμα ειναι ομως οτι εχω και αλλα 2..που κι αυτα θελουν την προσοχη μου...προσπαθω να μοιραζομαι οσο μπορω..και νομιζω οτι αν δωσω το 100 % στον μεγαλο και κακο θα κανω στα μικρα αλλα και σε αυτον...και κατεπεκταση σε μενα γιατι θα καλομαθει και μετα ποιος μας επαναφερει....κι αυτοτο λεω γιατι γενικα απο τοτε [που γεννηθηκαν τα μικρα του τοχω περασει οσο μπορω οτι δεν ειναι μονος πλεον κι οτι η μαμα και ο μπαμπας θα ειναι εδω για ΟΛΟΥΣ...
τωρα πως θα καταφερουμε να συνεχισουμε να κραταμε λιγο πολυ τις ισορροπιες ειναι ενα θεμα...το προσπαθουμε!!!!!
Φυσικά και πρέπει να κρατήσετε τις ισορροπίες σας ή καλύτερα να βρείτε νέες ισορροπίες συμφωνα με τα νεα δεδομένα.
Τα μικρά σου είναι αρκετά μεγάλα για να καταλάβουν ότι ο αδερφός τους αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα. Μπορείς να ζητήσεις τη βοήθειά τους σε αυτό -όχι τύπου "η μαμά πρέπει να προσέχει περισσότερο τον μεγάλο" αλλά τύπου "εσείς πρέπει να προσέχετε τον αδερφό σας όταν έχει κλειστό το ματάκι γιατί δεν βλέπει καλά και χρειάζεται την βοήθεια όλων μας"
Και μην φοβάσαι μην καλομάθει ο μεγάλος. Η ανάγκη του αυτή τη στιγμή για υποστήριξη είναι πραγματική. Ικανοποιώντας την τον βοηθάς να το ξεπεράσει ευκολότερα και γρηγορότερα
Παλιά 21-04-12, 01:01   #32
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eliza Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και πρέπει να κρατήσετε τις ισορροπίες σας ή καλύτερα να βρείτε νέες ισορροπίες συμφωνα με τα νεα δεδομένα.
Τα μικρά σου είναι αρκετά μεγάλα για να καταλάβουν ότι ο αδερφός τους αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα. Μπορείς να ζητήσεις τη βοήθειά τους σε αυτό -όχι τύπου "η μαμά πρέπει να προσέχει περισσότερο τον μεγάλο" αλλά τύπου "εσείς πρέπει να προσέχετε τον αδερφό σας όταν έχει κλειστό το ματάκι γιατί δεν βλέπει καλά και χρειάζεται την βοήθεια όλων μας"
Και μην φοβάσαι μην καλομάθει ο μεγάλος. Η ανάγκη του αυτή τη στιγμή για υποστήριξη είναι πραγματική. Ικανοποιώντας την τον βοηθάς να το ξεπεράσει ευκολότερα και γρηγορότερα
σευχαριστω πολυ ελιζα για τις συμβουλες σου!ευτυχως νομιζω οτι ειμαστε σε καλο δρομο..ο μεγαλος φαινεται να το συνηθισε το κλεισιμο..και τα μικρα το βλεπουν σαν παιχνιδι..οι πειρατες λεμε!!!!εβγαλα και τα αποκριατικα σπαθια μας και καπελα πειρατων που ειχαμε και ντυνομαστε ολοι καρναβαλια!!!!αν και οταν παιζουν αγρια παιχνιδια ειδικα τα αγορια κινδυνευει απο χτυπηματ..εκει γινεται ενας χαμος...προσπαθω να συγκρταησω και λιγο και τους δυο ..αλλα ειναι οπως το λες...ετσι τον βοηθαμε τελικα να το ξεπερασει..σημερα παλι κλεισαμε σπαστα 5μισι ωριτσες...
Παλιά 21-04-12, 08:53   #33
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευη Γ. μια χαρά τα πάτε με το κλείσιμο! Μπράβο! Αχ πάντως είναι τόσο κουραστικό..εγώ στο ξαναείπα επειδή το έκλεινα κι εγώ το ματάκι θυμάμαι ακόμα πόσο πολύ με κούραζε και καμιά φορά το άνοιγα κρυφά στο πλάι για να βλέπω..στην αρχή πάντως κι εγώ της έκανα όλα τα χατήρια την ώρα που το φορούσε. Επίσης το φορέσαμε κι εμείς για λίγο(για ακόμα μία φορά καταλάβαμε πόσο κουραστικό είναι..).Και να μην ξεχνάς να τον επιβραβεύεις και να του εξηγείς πόσο σημαντικό είναι αυτό για το ματάκι του. Φυσικά βέβαια δεν γίνεται για όσο καιρό το φοράει να είσαι από πάνω του αλλά τώρα που είναι αρχή κάντε ότι μπορείτε. Εμείς πάντως 6 μήνες μετά ακόμα με κλάμα το βάζουμε τις περισσότερες φορές... Συνολικά 5 ωρες την ημέρα. Την λυπάμαι την καημένη..από προχτές έβγαλε και ένα εξωτερικό χαλάζιο και την έχω με αλοιφή και ήρθε κι έδεσε! Κάθε τρεις και λίγο μου λέει να της το βγάζω για να ξύσει το μάτι της..Καλή συνέχεια και εύχομαι να μην ταλαιπωρηθούν για πολύ ακόμα τα παιδάκια μας. Εμείς έχουμε ραντεβού 2 Μαίου και είμαι περίεργη να δω αν είχαμε καμιά διαφορά..
Παλιά 21-04-12, 23:33   #34
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευη Γ. μια χαρά τα πάτε με το κλείσιμο! Μπράβο! Αχ πάντως είναι τόσο κουραστικό..εγώ στο ξαναείπα επειδή το έκλεινα κι εγώ το ματάκι θυμάμαι ακόμα πόσο πολύ με κούραζε και καμιά φορά το άνοιγα κρυφά στο πλάι για να βλέπω..στην αρχή πάντως κι εγώ της έκανα όλα τα χατήρια την ώρα που το φορούσε. Επίσης το φορέσαμε κι εμείς για λίγο(για ακόμα μία φορά καταλάβαμε πόσο κουραστικό είναι..).Και να μην ξεχνάς να τον επιβραβεύεις και να του εξηγείς πόσο σημαντικό είναι αυτό για το ματάκι του. Φυσικά βέβαια δεν γίνεται για όσο καιρό το φοράει να είσαι από πάνω του αλλά τώρα που είναι αρχή κάντε ότι μπορείτε. Εμείς πάντως 6 μήνες μετά ακόμα με κλάμα το βάζουμε τις περισσότερες φορές... Συνολικά 5 ωρες την ημέρα. Την λυπάμαι την καημένη..από προχτές έβγαλε και ένα εξωτερικό χαλάζιο και την έχω με αλοιφή και ήρθε κι έδεσε! Κάθε τρεις και λίγο μου λέει να της το βγάζω για να ξύσει το μάτι της..Καλή συνέχεια και εύχομαι να μην ταλαιπωρηθούν για πολύ ακόμα τα παιδάκια μας. Εμείς έχουμε ραντεβού 2 Μαίου και είμαι περίεργη να δω αν είχαμε καμιά διαφορά..
πωπω αρμα...6 μηνες.....βουνο μου φανηκε ετσι οπως το ειπες!!!!!
και ειμαστε ακομη στην πρωτη βεδομαδα!!!!
κι εμας η γιατρος μας μιλησε για εξαμηνο εως και εναμισι χρονο στη χειροτερη.....
θελω να ειμαι αισιοδοξη!!!!!!!ευτυχως δεν κλαιει...οταν το βαζουμε..τουλαχιστον προς το παρον..μονο την πρωτη μερα...νομιζω οτι το εχει δεχτει τελικα...ραντεβου θα κλεισω γυρω στα τελη μαιου...εχει και επαναληπτικο εμβολιο να κανει τον ιουνιο ..ολα μαζι!!μια χαρα θα κατσουν!!

περαστικα στο κοριτσακι σου!!
Παλιά 21-04-12, 23:39   #35
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
πωπω αρμα...6 μηνες.....βουνο μου φανηκε ετσι οπως το ειπες!!!!!
και ειμαστε ακομη στην πρωτη βεδομαδα!!!!
κι εμας η γιατρος μας μιλησε για εξαμηνο εως και εναμισι χρονο στη χειροτερη.....
θελω να ειμαι αισιοδοξη!!!!!!!ευτυχως δεν κλαιει...οταν το βαζουμε..τουλαχιστον προς το παρον..μονο την πρωτη μερα...νομιζω οτι το εχει δεχτει τελικα...ραντεβου θα κλεισω γυρω στα τελη μαιου...εχει και επαναληπτικο εμβολιο να κανει τον ιουνιο ..ολα μαζι!!μια χαρα θα κατσουν!!

περαστικα στο κοριτσακι σου!!

Καλά ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα, δεν είναι εκεί το θέμα. Αφού πάντως το δέχτηκε από την αρχή καλά μια χαρά θα πάει. Σίγουρα θα έχει και τις ''κακές'' του μέρες αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρει μια χαρά ο γιόκας σου! Περαστικά και σε εσάς και ελπίζω σύντομα να ξεμπερδέψουν τα ''πειρατάκια'' μας τουλάχιστον από την κάλυψη..
Παλιά 02-05-12, 23:23   #36
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι! Η εξέλιξη μετά από 4 μήνες κάλυψης είναι πολύ καλή! Από 5/10 φτάσαμε 8/10!Πήρα πολύ δύναμη, η οφθαλμίατρος πολύ ευχαριστημένη! Όμως η μυωπία ανέβηκε..0.75 στο ''τεμπέλικο'' και 0.50 στο άλλο οπότε θα αλλάξουμε μόνο τον ένα φακό μας είπε.Είναι κάτι που δυστυχώς δεν φεύγει αλλά δεν αποτελεί και πρόβλημα μιας και τώρα υπάρχει το λέιζερ. Το πιο σημαντικό τώρα είναι να ξετεμπελιάσει το ματάκι!
Παλιά 03-05-12, 01:05   #37
ΕΥΗ Γ

ΕΥΗ Γ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ τι καλα!!!μπραβο σας αρμα μου!!!!
η μυωπια ειναι αληθεια οτι δεν κατεβαινει απο οσο ξερω..αλλα οπως ειπες υθπαρχει και το λειζερ!!!!
πολυ χαρηκα...εγω δεν εκλεισα ακομη ραντεβου..αν και πρεπει γιατι δεν ξερω ποσο κοσμο θα εχει και τωρα ειμαστε κι εμεις στον εοππυ και δεν ξερω αν αυτη ειναι...
Παλιά 08-05-12, 00:04   #38
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
αχ τι καλα!!!μπραβο σας αρμα μου!!!!
η μυωπια ειναι αληθεια οτι δεν κατεβαινει απο οσο ξερω..αλλα οπως ειπες υθπαρχει και το λειζερ!!!!
πολυ χαρηκα...εγω δεν εκλεισα ακομη ραντεβου..αν και πρεπει γιατι δεν ξερω ποσο κοσμο θα εχει και τωρα ειμαστε κι εμεις στον εοππυ και δεν ξερω αν αυτη ειναι...
Ευχαριστούμε!Με το καλό να πάτε κι εσείς και να έχετε το ίδιο καλά αποτελέσματα!
Παλιά 24-05-12, 21:45   #39
TWINMAMA

Περιοχή: Κ - Κ
TWINMAMA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Γυρίζει το κεφάλι του όταν βλέπει τηλεόραση

Παρατήρησα σήμερα λοιπόν ότι ο ένας μου γιός ( 3 χρονών σχεδόν) καθώς έβλεπε τηλεόραση γυριζε το κεφαλάκι του αριστερά σαν να μην ήθελε να κοιτάει και με το αριστερό μάτι και να ήθλελε να χρησιμοποεί μόνο το δεξί. Σας λέει κάτι αυτό? θα το πάω σίγουρα σε παιδοφθαλμίατρο αλλά έως να βρω κάποιον εδώ ( Κύπρο) θα ήθελα την γνώμη σας από τις εμπειρίες σας
Ο χρήστης TWINMAMA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-12, 22:31   #40
physcomum

Το avatar του χρήστη physcomum

Περιοχή: Thessaloniki
physcomum ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

άκυρο
Ο χρήστης physcomum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων