Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-04-12, 23:21   #1
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Προσωπικες αντωνυμιες....

Καλησπερα κοριτσια,θα ηθελα τη γνωμη σας...ο μικρος ακομα δεν χρησιμοποιει σωστα τις αντωνυμιες...ειναι φυσιολογικο;;;οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες μπερδευεται....μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο το να τον διορθωνω;;Ποτε μαθαινουν να χρησιμοποιουν τις αντωνυμιες σωστα,,,,γενικα ο λογος του ειναι πολυ καλος,κανει μεγαλες προτασουλες και κανεις ανετα μαζι του διαλογο αλλα εκει ειναι που χανει....μου λεει πχ...μαμα εσυ θες νερο..λεω οχι παιδι μου εγω δεν θελω και μετα μου λεει εγω θελω...μετα απο λιγο τα ιδια...δεν καταλαβαινει τι διαφορα;;;μπορω να κανω κατι;;;|Ευχαριστω
Παλιά 04-04-12, 23:35   #2
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμενα ο μικρος δεν τις χρησιμοποιι σωστα. Νομζω οτι επαναλαμβανει αυτα που ακουει.
Παλιά 04-04-12, 23:43   #3
Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βασικα ετσι νομζιω οτι επαναλαμβανει...οχι ολες ομως ...και αν επαναλαμβανει ειναι δυνατον μετα απο τοσες φορες να μην καταλαβαινει;;;και ειναι φυσιολογικο να μην καταλαβαινει;;;και ξες ποιο ειναι το θεμα οταν τον ακουνε τον κοιτανε σαν ουφο..στην αρχη γελανε μετα ρωτανε τι λεει εγω μεταφραζω και αυτοι κοιτανε σαν χανοι...εχουμε θεμα και δεν το ξερω;;;αγχωνομαι και φοβαμαι μην τον αγχωσω καταλαβες;;;και πριν μερες μια γνωστη ελληνιδα απο εδω λεει...καλα καλε ακομα με το εσυ μιλας;;;ποτε θα μαθεις;;;
Παλιά 05-04-12, 11:00   #4
sofi@p

Περιοχή: Αθήνα
sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ρε κορίτσια, εμένα ο δικός μου στα 2 έλεγε καμμιά 10ριά λέξεις όλες κι όλες!!!! τώρα πια γλώσσα δε βάζει μέσα...
μήπως υπερβάλλετε λίγο?

Ο χρήστης sofi@p είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-12, 20:15   #5
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καποια στιγμη που ειχα ρωτησει ειδικη παιδαγωγο για τον μεγαλο μου ειχε πει οτι "εχουμε την απαιτηση γυρω στα 4 να χειριζονται σωστα την γλωσσα οταν μιλανε μονο μια γλωσσα" αρα εμεις που μιλαμε 2 μπορουμε να κανουμε καποια λαθακια.
Ο μικρος οταν αρχισε να "συζηταει" απαντουσε στο προσωπο που τον ρωτουσαμε. Θελεις και εσυ σοκολατα? και εσυ! και εσυ!
Ακομη και τωρα δεν λει "δικο μου" (ΣΩΣΤΟΣ!!! ειναι ο δευτερος αρα τιποτα δεν ειναι δικο του). Οταν κανει μια ζημια λεει οτι το εκανε ο Δημητρης. Τωρα ομως που τον εβαλε η γιαγια του να μετρησει της ειπε: Δεν μπορω, ειμαι μικρος..
(Θα ξαναρωτησω παντως τη παιδαγωγο και θα σας πω)
Παλιά 05-04-12, 21:27   #6
Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmdad Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποια στιγμη που ειχα ρωτησει ειδικη παιδαγωγο για τον μεγαλο μου ειχε πει οτι "εχουμε την απαιτηση γυρω στα 4 να χειριζονται σωστα την γλωσσα οταν μιλανε μονο μια γλωσσα" αρα εμεις που μιλαμε 2 μπορουμε να κανουμε καποια λαθακια.
Ο μικρος οταν αρχισε να "συζηταει" απαντουσε στο προσωπο που τον ρωτουσαμε. Θελεις και εσυ σοκολατα? και εσυ! και εσυ!
Ακομη και τωρα δεν λει "δικο μου" (ΣΩΣΤΟΣ!!! ειναι ο δευτερος αρα τιποτα δεν ειναι δικο του). Οταν κανει μια ζημια λεει οτι το εκανε ο Δημητρης. Τωρα ομως που τον εβαλε η γιαγια του να μετρησει της ειπε: Δεν μπορω, ειμαι μικρος..
(Θα ξαναρωτησω παντως τη παιδαγωγο και θα σας πω)
Πολυ σημαντικες π΄ληροφοριες....νασαι καλα βρε mmdad...εγω τον ακουω τελευταια να λεει εγω πειναω....επισης λεει δικο μου ειναι αυτο οταν ειναι μονος...προχτες ομως ηταν εδω ενα ξαδερφακι του απο μακρια και του ελεγε αυτο ειναι δικο σου εννοωντας τον εαυτο του....ρωτα αν μπορεις και πες μου ετσι για να ξερω.Ευχαριστω
Παλιά 06-04-12, 00:05   #7
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν μιλαει γιαυτον κ λεει πχ δικο μου βαλτου το χερακι του πανω του να καταλαβει τη διαφορα σιγα σιγα
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-12, 07:35   #8
marilitath
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

marilitath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ βρε κοριτσια πως περιμενω να μεγαλωσουν και τα δικα μου (διδυμακια) και να εχω αυτα τα θεματακια που περιγραφετε...ακομα 5 μηνων..μακρυς ο δρομος ε?
Ο χρήστης marilitath δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-04-12, 22:35   #9
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ σημαντικες π΄ληροφοριες....νασαι καλα βρε mmdad...εγω τον ακουω τελευταια να λεει εγω πειναω....επισης λεει δικο μου ειναι αυτο οταν ειναι μονος...προχτες ομως ηταν εδω ενα ξαδερφακι του απο μακρια και του ελεγε αυτο ειναι δικο σου εννοωντας τον εαυτο του....ρωτα αν μπορεις και πες μου ετσι για να ξερω.Ευχαριστω
Αργησα λιγο αλλα σημερα την πετυχα. Μου ειπε οτι πιθανοτατα προκυται ενα εξυπνο παιδακι και λεγονατς του το σωστο θα το μαθει
Παλιά 24-04-12, 23:03   #10
Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmdad Εμφάνιση μηνυμάτων
Αργησα λιγο αλλα σημερα την πετυχα. Μου ειπε οτι πιθανοτατα προκυται ενα εξυπνο παιδακι και λεγονατς του το σωστο θα το μαθει
Μπραβο βρε κοριτσι δεν με ξεχασες..να σου πω την αληθεια ειδα βελτιωση...τωρα ποια λεει, θελω τη μαμα μου και τον μπαμπα μου αλλιος εγω θα κλαιω...καμια φορα οταν μιαλει ομως μπερδευομαι και εγω η ιδια...δεν ξερω ποτε εννοει εμενα και ποτε τον εαυτο του..ολο εσυ λεει..εκει μπερδευουμε τα μπουτια μας...τεσπα...ευχαριστω και παλι .

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές