Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-07-12, 17:51   #41
DESPOINA.GER

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
DESPOINA.GER χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ta πηρα?πραγματι γιατι οπως σου ειπα στην 3η εγκυμοσυνη καταλαβα τι ειναι αυχενικη διαφανεια.και ποσο σοβαρη εξεταση ειναι αν ψαξεις θα δεις τι σημαινει αυχενικη διαφανεια οτι θελει τις πιστοποιησεις της και αυτο σταθηκα τυχερη γιατι βρηκα τετοιο ιατρο που μου τα εξηγησε .
οσο για αυτον που σου τοσ υστησε δε ξερεις τι συμφεροντα παιζονται μπορει αυτος να του στελνει τις πιο πολλες εκει μιζες να παιζονται κ.α.
εκει που εχεις σκοπο να κανεις β επιπεου εκει θα κανεις και αυχενικη διαφανεια αν μπορεις να βρεις και τετοιο ιατρο που παρακολουθει τις εγκυμοσυνες εκει θα καταλαβεις παρακολουθηση ποσο σοβαρη ειναι,
οπως ειπα σε ολο το νομο σερρων ενας μονο υπαρχει
Ο χρήστης DESPOINA.GER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-07-12, 17:56   #42
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο didi&k Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερεις κατι, πιστευω οτι να μετρησει αυτα που πρεπει να μετρησει, θα ξερει να τα μετρησει
νομιζω η πιστοποιηση παιζει ρολο στο να ξερεις να τα συνδυαζεις με το αιμα και να βγαζεις τα αποτελεσματα
οποτε μαλλον την υπογραφη για το αν ειναι καλα ή οχι το μωρακι μου θα την παρω απο εκει που θα στειλει το μικροβιολογικο ολες τις εξετασεις
μαλον δε ν καταλαβες. ασχετο το μικροβιολογικο με την αξιοπιστια του γιατρου γιατι? ο γιατρος θα δωσει μια τιμη και με βαση το βαρος και την ηλικια σου αυτοι θα δωσουν στατιστικα αποτελεσματα αυτο λεω η αυχενικη διαφανεια δεν ειναι μονο μια τιμη αν εχει 2 νεφρους θα στο πει ο γιατρος ρινικο οστο και αλλα και θα τα υπογραψει.μετα θα πας σε μικροβιολογικο που και αυτο πρεπει να ειναι πιστοποιημενο εκει που θα τα στειλει για να ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα γιατι ειναι στατιστικα
Παλιά 14-07-12, 17:59   #43
didi&k

Το avatar του χρήστη didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DESPOINA.GER Εμφάνιση μηνυμάτων
ta πηρα?πραγματι γιατι οπως σου ειπα στην 3η εγκυμοσυνη καταλαβα τι ειναι αυχενικη διαφανεια.και ποσο σοβαρη εξεταση ειναι αν ψαξεις θα δεις τι σημαινει αυχενικη διαφανεια οτι θελει τις πιστοποιησεις της και αυτο σταθηκα τυχερη γιατι βρηκα τετοιο ιατρο που μου τα εξηγησε .
οσο για αυτον που σου τοσ υστησε δε ξερεις τι συμφεροντα παιζονται μπορει αυτος να του στελνει τις πιο πολλες εκει μιζες να παιζονται κ.α.
εκει που εχεις σκοπο να κανεις β επιπεου εκει θα κανεις και αυχενικη διαφανεια αν μπορεις να βρεις και τετοιο ιατρο που παρακολουθει τις εγκυμοσυνες εκει θα καταλαβεις παρακολουθηση ποσο σοβαρη ειναι,
οπως ειπα σε ολο το νομο σερρων ενας μονο υπαρχει
τι να σου πω γεωργια μου...με προβληματισες δεν λεω...
τελος παντων πιστευω οτι το μωρακι μου θα ειναι μια χαρα (παρολο που ειμαι 33) και δεν με αγχωνει, αν παρω τα αποτελεσματα θα σου πω
εσυ ολα καλα με το 3ο σου παιδακι?επειδη οπως σε πειραξα"τα πηρες"σκεφτηκα μηπως ειχε καμια θλιβερη ιστορια και γι'αυτο αντεδρασες ετσι...
Παλιά 14-07-12, 17:59   #44
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

http://www.fetalmedicine.com/fmf/tra...136-week-scan/
ριξε μια ματια στον πιο ειδικο απο αυτον δεν υπαρχει.
δε λεγεται αυχενικη μα ελεγχος 11-13 εβδομαδων και για καθε παργοντα που μετρανε θελει πιστοποιηση δηλ
αυχενικη διαφανεια
ρινικο ωστο
κ.α
πιστευω σε επισα για την αξια των πιστοποιημενων ιατρων.και τη σοβαροτητα της εξετασης
Παλιά 14-07-12, 18:05   #45
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
τι να σου πω γεωργια μου...με προβληματισες δεν λεω...
τελος παντων πιστευω οτι το μωρακι μου θα ειναι μια χαρα (παρολο που ειμαι 33) και δεν με αγχωνει, αν παρω τα αποτελεσματα θα σου πω
εσυ ολα καλα με το 3ο σου παιδακι?επειδη οπως σε πειραξα"τα πηρες"σκεφτηκα μηπως ειχε καμια θλιβερη ιστορια και γι'αυτο αντεδρασες ετσι...
δεν εχει να κανει με την ηλικια μα την αναξιοπιστια των ιατρων, ολα καλα απλα καταλαβα πως τα αλλα δυο πηαγν απο τυχη καλα.
φανταζομαι οτι εκει θα κανεις και το μεγαλο υπερηχο- β επιπεδου αν μπορει να σου πει οτι ειναι καλα ενα μωρο στην 11η εβδομαδα που ειναι ολα χιλιοστα στο β επιπεδου οπου εχει μεγαλωσει το μωρο εκει θα του ειναι πιο ευκολο να κανει τις μετρησεις και ολα πανε καλα.
καταλαβες τι θελω να σου πω?εφοσον ξερεις πως δεν ειναι πιστοποιημενος πως ξερεις οτι αυτα που θα σου πει ειναι αξιοπιστα?
θελω να δω η κοπελα που αγχωθηκε αν αυτος που τις τα εκανε ειναι πιστοποιημενος.
Παλιά 14-07-12, 18:05   #46
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μαλον δε ν καταλαβες. ασχετο το μικροβιολογικο με την αξιοπιστια του γιατρου γιατι? ο γιατρος θα δωσει μια τιμη και με βαση το βαρος και την ηλικια σου αυτοι θα δωσουν στατιστικα αποτελεσματα αυτο λεω η αυχενικη διαφανεια δεν ειναι μονο μια τιμη αν εχει 2 νεφρους θα στο πει ο γιατρος ρινικο οστο και αλλα και θα τα υπογραψει.μετα θα πας σε μικροβιολογικο που και αυτο πρεπει να ειναι πιστοποιημενο εκει που θα τα στειλει για να ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα γιατι ειναι στατιστικα
δηλαδη θες να πεις οτι υπαρχουν γυναικολογοι που δεν ξερουν να μετρανε και σου κλεινουν ραντεβου για αυχενικη διαφανεια και ρινικο οστο?
ηθελα να πιστευω οτι αυτοι οι γιατροι που δεν ξερουν , οτι σε στελνουν σε εναν που να ξερει μονο και μονο γι'αυτη τη διαδικασια
πως για παραδειγμα ο γιατρος μου με εστειλε να παω να κανω τις 3 εξετασεις θυροειδη, αλλα μου ειπε ανεξαρτητα αν τα αποτελεσματα βγουν καλα εσυ θα πας και σε ενδοκρινολογο
Παλιά 14-07-12, 18:08   #47
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

http://www.yeskid.gr/egkymosyni/fron...iktes-triminoy

Με αυτό το υπερηχογράφημα γίνεται:
Η επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης.
Ο προσδιορισμός με ακρίβεια της ηλικίας της εγκυμοσύνης.
Ο προσδιορισμός του αριθμού των εμβρύων που κυοφορούνται.
Ο καθορισμός χοριονικότητας των πολύδυμων κυήσεων.
Η διάγνωση σοβαρών ανωμαλιών στο έμβρυο.
Ο υπολογισμός των πιθανοτήτων για το σύνδρομο Down και άλλες χρωμοσωματικές ανωμαλίες.
Συνθήκες και τρόπος εξέτασης

Η εξέταση αυτή πρέπει να γίνεται από κατάλληλα εκπαιδευμένους και εξειδικευμένους γιατρούς σε εξειδικευμένα κέντρα ή ιατρεία προγεννητικού ελέγχου. Αποτελεί την πιο σημαντική εξέταση από τα υπερηχογραφήματα του προγεννητικού ελέγχου και συνδυάζεται με βιοχημικό έλεγχο για μέτρηση των τιμών δύο ορμονών, της β-hCG και της PAPP-A στο μητρικό αίμα. Η διάρκεια του υπερηχογραφήματος εξαρτάται από τη θέση του εμβρύου, το σωματικό δείκτη της μητέρας και από τις τοπικές συνθήκες που μπορεί να δυσχεραίνουν την απεικόνιση. Η εξέταση συνήθως γίνεται διακοιλιακά και κάποιες φορές μπορεί να είναι αναγκαίο να γίνει διακολπικό υπερηχογράφημα.
Παλιά 14-07-12, 18:15   #48
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
δηλαδη θες να πεις οτι υπαρχουν γυναικολογοι που δεν ξερουν να μετρανε και σου κλεινουν ραντεβου για αυχενικη διαφανεια και ρινικο οστο?
ηθελα να πιστευω οτι αυτοι οι γιατροι που δεν ξερουν , οτι σε στελνουν σε εναν που να ξερει μονο και μονο γι'αυτη τη διαδικασια
πως για παραδειγμα ο γιατρος μου με εστειλε να παω να κανω τις 3 εξετασεις θυροειδη, αλλα μου ειπε ανεξαρτητα αν τα αποτελεσματα βγουν καλα εσυ θα πας και σε ενδοκρινολογο
αν ο θυρεοειδης ειναι καλα γιατι σε εστειλε σε ενδοκρινολογο? αλλο και αυτο
Παράθεση:
αυτο ακριβώς γινεται. και θα σου πω και το αλλο που δεν παει το μυαλο σου αν σε στειλει για αυχενικη διαφανεια και εσυ δεν πας εκει που θα σε πει μα σε καποιον αλλο πιστοποιημενο που εχεις ψαξει και καταλαβεις τη διαφορα των γνωσεων γιατι να μεινει ςσε εκεινον που πηγαιενες και οχι σε αυτον που πηγες για την αυχενικη διαφανεια που θα παρακολουθει και εγκυμοσυνη και ειναι ο μονος ειδικος για εγκυμοσυνες.φοβουνται μη χασουν τα περιστατικα!!!
και γιατι στελνουν για β επιπεδου 20-22 εβδομαδες?αφου εχει ολοκληρωθει απο 11 εβδομαδες το παιδι κια αν εχει καποιο σοβαρο προβλημα θα φανει τοτε δε χρειαζεται να φτασουμε 6 μηνων σωστα?
Παλιά 14-07-12, 18:17   #49
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν εχει να κανει με την ηλικια μα την αναξιοπιστια των ιατρων, ολα καλα απλα καταλαβα πως τα αλλα δυο πηαγν απο τυχη καλα.
φανταζομαι οτι εκει θα κανεις και το μεγαλο υπερηχο- β επιπεδου αν μπορει να σου πει οτι ειναι καλα ενα μωρο στην 11η εβδομαδα που ειναι ολα χιλιοστα στο β επιπεδου οπου εχει μεγαλωσει το μωρο εκει θα του ειναι πιο ευκολο να κανει τις μετρησεις και ολα πανε καλα.
καταλαβες τι θελω να σου πω?εφοσον ξερεις πως δεν ειναι πιστοποιημενος πως ξερεις οτι αυτα που θα σου πει ειναι αξιοπιστα?
θελω να δω η κοπελα που αγχωθηκε αν αυτος που τις τα εκανε ειναι πιστοποιημενος.
καταλαβα! και συγνωμη που σε ειπα γεωργια αντι δεσποινα
ευτυχως τα μωρακια σου μια χαρα!!!
μωρε και εμεις πριν γεννηθουμε δεν υπηρχε καν υπερηχος!!! και πριν 24 χρονια που γεννηθηκε η αδερφη μου η μαμα μου μονο 2 φορες πηγε για υπερηχο στην αδερφη μου!
ναι εκει θα κανω και β επιπεδου(μου εχει δωσει ενα χαρτι που γραφει αναλυτικα αναλογα με τις εβδομαδες μου τι υπερηχους θα κανω και τι εξετασεις για τον καθε εναν)
παντως δεν τον βρηκα σε μια γρηγορη ματια ουτε στο 11-13 εβδομαδες που μου εστειλες
αλλα αυτο που σου ειπα στο προυγουμενο μηνυμα αν δεν ηξερε να μετραει καλα δεν θα επρεπε να με στελει σε εναν αλλο που συνεργαζονται στην ιδια κλινικη και ο οποιος ειναι πιστοποιημενος(τον βρηκα στη λιστα) και θα επαιρνε και τη μιζα του 60-40(λεω εγω με το πονηρο μου το μυαλο)
Παλιά 14-07-12, 18:26   #50
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν ο θυρεοειδης ειναι καλα γιατι σε εστειλε σε ενδοκρινολογο? αλλο και αυτο

αυτο ακριβώς γινεται. και θα σου πω και το αλλο που δεν παει το μυαλο σου αν σε στειλει για αυχενικη διαφανεια και εσυ δεν πας εκει που θα σε πει μα σε καποιον αλλο πιστοποιημενο που εχεις ψαξει και καταλαβεις τη διαφορα των γνωσεων γιατι να μεινει ςσε εκεινον που πηγαιενες και οχι σε αυτον που πηγες για την αυχενικη διαφανεια που θα παρακολουθει και εγκυμοσυνη και ειναι ο μονος ειδικος για εγκυμοσυνες.φοβουνται μη χασουν τα περιστατικα!!!
και γιατι στελνουν για β επιπεδου 20-22 εβδομαδες?αφου εχει ολοκληρωθει απο 11 εβδομαδες το παιδι κια αν εχει καποιο σοβαρο προβλημα θα φανει τοτε δε χρειαζεται να φτασουμε 6 μηνων σωστα?
αρχικα για το θυροειδη ο αντρας μου του ειπε οτι μου βρηκαν εναν οζο και μου ειπε να το ψαξω(μετα απο αυτο διαβασα οτι αν ο θυροειδης δεν δουλευει σωστα μπορει να γινει αποβολη του εμβρυου)τελικα οντως λογω εγκυμοσυνης αποριθμιστηκεο θυροειδης μου και ετσι πηγα και σε ενδοκρινολογο
οσο για το αλλο που ειπες αν με στειλει αλλου οτι θα εμενα στον αλλο, δικιο εχεις αλλα ξερω και γιατρους που αν πας 3 μηνων σε απορριπτουν γιατι εισαι λεει προχορημενη εγκυμοσυνη

απ'την αλλη σε αυτον τον πιστοποιημενο γιατρο (που συνεργαζονται) ειχα παει πριν χρονια για τεστ παπ και ηταν πανακριβος βρε παιδι μου...οποτε αν με εστελνε εκει θα εκανα τον α επιπεδου και θα εφευγα!!!
Παλιά 14-07-12, 18:30   #51
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
καταλαβα! και συγνωμη που σε ειπα γεωργια αντι δεσποινα
ευτυχως τα μωρακια σου μια χαρα!!!
μωρε και εμεις πριν γεννηθουμε δεν υπηρχε καν υπερηχος!!! και πριν 24 χρονια που γεννηθηκε η αδερφη μου η μαμα μου μονο 2 φορες πηγε για υπερηχο στην αδερφη μου!
ναι εκει θα κανω και β επιπεδου(μου εχει δωσει ενα χαρτι που γραφει αναλυτικα αναλογα με τις εβδομαδες μου τι υπερηχους θα κανω και τι εξετασεις για τον καθε εναν)
παντως δεν τον βρηκα σε μια γρηγορη ματια ουτε στο 11-13 εβδομαδες που μου εστειλες
αλλα αυτο που σου ειπα στο προυγουμενο μηνυμα αν δεν ηξερε να μετραει καλα δεν θα επρεπε να με στελει σε εναν αλλο που συνεργαζονται στην ιδια κλινικη και ο οποιος ειναι πιστοποιημενος(τον βρηκα στη λιστα) και θα επαιρνε και τη μιζα του 60-40(λεω εγω με το πονηρο μου το μυαλο)
μπορει να περνει πολυ λιγοτερα.γιατι ο αλλος κανει εξετασει υπογραφει πως εκανε ελεγχο και θα του δωσει 60 ευρω?δε νομιζω.απιθανο το θεωρω.θα εχανε πολυ περισσοτερα γιατι ο αλλος θα παρει 120 και μετα το β επιπεδουκαι μετα το Doppler και αν καταλαβαινες πως αυτος θα εκανε τον τροχονομο θα ελεγες δεν παω στον αλλο να με παρακολουθει καθε μηνα που ειναι και πιστοποιημενος και μου δεινει χαρτια με την υπογραφη του τα οποια εχουν να κανουν με την υγεια του παιδιου σου?μαλλον δε διαβασες τα link για το τι ειναι αυχενικη διαφανεια απο ποιους πρεπει να γινεται για να μην τρεχουν μετα οι εγκυες και δεν προλαβαινουν.οπως η κοπελα παραπανω η οποια ειναι πανικοβλημενη δε φανταζοταν οτι θα ειχε αυτα τα αποτελεσματα.
οσο για πριν 20 χρονια απο νεα γυναικα δε μπορω να το απουω εγω σε 4 χρονια περιπου ειχα διαφορετικη παρακολουθηση και δοξαζω το θεο που ειναι καλα τα παιδια μου,
σκεψου στην 3η εκανα ελεγχο για κιστική ινωση απο το αγχος να πανε ολα καλ και ημουν περισυ 34 ετων
Παλιά 14-07-12, 18:34   #52
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μπορει να περνει πολυ λιγοτερα.γιατι ο αλλος κανει εξετασει υπογραφει πως εκανε ελεγχο και θα του δωσει 60 ευρω?δε νομιζω.απιθανο το θεωρω.θα εχανε πολυ περισσοτερα γιατι ο αλλος θα παρει 120 και μετα το β επιπεδουκαι μετα το Doppler και αν καταλαβαινες πως αυτος θα εκανε τον τροχονομο θα ελεγες δεν παω στον αλλο να με παρακολουθει καθε μηνα που ειναι και πιστοποιημενος και μου δεινει χαρτια με την υπογραφη του τα οποια εχουν να κανουν με την υγεια του παιδιου σου?μαλλον δε διαβασες τα link για το τι ειναι αυχενικη διαφανεια απο ποιους πρεπει να γινεται για να μην τρεχουν μετα οι εγκυες και δεν προλαβαινουν.οπως η κοπελα παραπανω η οποια ειναι πανικοβλημενη δε φανταζοταν οτι θα ειχε αυτα τα αποτελεσματα.
οσο για πριν 20 χρονια απο νεα γυναικα δε μπορω να το απουω εγω σε 4 χρονια περιπου ειχα διαφορετικη παρακολουθηση και δοξαζω το θεο που ειναι καλα τα παιδια μου,
σκεψου στην 3η εκανα ελεγχο για κιστική ινωση απο το αγχος να πανε ολα καλ και ημουν περισυ 34 ετων
το εχω ξανακουσει για την κυστικη ενωση αλλα δεν ξερω ακριβως πως γινεται, με αμνυοπαρακεντηση?
Παλιά 14-07-12, 18:38   #53
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
αρχικα για το θυροειδη ο αντρας μου του ειπε οτι μου βρηκαν εναν οζο και μου ειπε να το ψαξω(μετα απο αυτο διαβασα οτι αν ο θυροειδης δεν δουλευει σωστα μπορει να γινει αποβολη του εμβρυου)τελικα οντως λογω εγκυμοσυνης αποριθμιστηκεο θυροειδης μου και ετσι πηγα και σε ενδοκρινολογο
οσο για το αλλο που ειπες αν με στειλει αλλου οτι θα εμενα στον αλλο, δικιο εχεις αλλα ξερω και γιατρους που αν πας 3 μηνων σε απορριπτουν γιατι εισαι λεει προχορημενη εγκυμοσυνη

απ'την αλλη σε αυτον τον πιστοποιημενο γιατρο (που συνεργαζονται) ειχα παει πριν χρονια για τεστ παπ και ηταν πανακριβος βρε παιδι μου...οποτε αν με εστελνε εκει θα εκανα τον α επιπεδου και θα εφευγα!!!
δεν ειναι αναγκη να σε στειλει ψαξε και βρες καποιον αλλο απο τη λιστα.
οσο για το γιατρο μην του εχεις καμια εμπιστοσυνη αν σου λεει πραγματα που κανει ενω δεν τα κανει καταλαβαινεις ποσο υπευθυνος ειναι.και τι εμπιστοσυνη να του εχεις.εχεις ενα παιδι μεσα σου οτι κανεις το κανεις για αυτο το μωρο.εφοσον υπαρχει γιατρος πιστοποιημενος εκεινος ειναι ειδικος για ολη την εγκυμοσυνη εγω στη θεση σου εκει θα πηγαινα για να ειχα υσηχο το κεφαλι μου.τιποτα δεν κοστιζει οσο η υγεια του παιδιου μου.εγω για ατχενικη και αιμα εδωσα 180 ευρω πιστοποιημενος γιατρος και το εργαστηριο το χαρτι απο το εργαστηριο εγραφε πως ειναι πιστοποιημενο απο καποιο κεντρο στην αγγλια.
Παλιά 14-07-12, 18:40   #54
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
το εχω ξανακουσει για την κυστικη ενωση αλλα δεν ξερω ακριβως πως γινεται, με αμνυοπαρακεντηση?
οχι απο το δικο σου αιμα.οπως περνουν γεννικη αιματος και σε 10 ημερες ειχα αποτελεσματα.καλα ουτε αυτο σου ειπε στην αρχη μετον προγεννητικο?εγω εκανα και για τη βαρηκοια αν εχω το γονιδιο .τα εκανα με το που εμεινα εγκυος
Παλιά 14-07-12, 19:06   #55
stauroula14

stauroula14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ο Γιατρός είναι στους πιστοποιημένους , όσον αναφορά για την συμπεριφορά του ο άντρας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σε βλέπει ο επιστήμων να λιποθυμάς και να σου λέει τι καλός γιατρός που είναι στην εξέταση της αυχενικής. Που μπορεί να είναι ο άνθρωπος!!

Απλά βρε κορίτσια φοβάμαι δεν θέλω να κάνω βλαστό ή αμνιοπαρα. Ξέρω, δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση αλλά μήπως ξέρετε καμία κοπέλα με 3.3 αυχενική διαφάνεια τι έγινε;;;;
Ο χρήστης stauroula14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-12, 19:09   #56
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stauroula14 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ο Γιατρός είναι στους πιστοποιημένους , όσον αναφορά για την συμπεριφορά του ο άντρας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σε βλέπει ο επιστήμων να λιποθυμάς και να σου λέει τι καλός γιατρός που είναι στην εξέταση της αυχενικής. Που μπορεί να είναι ο άνθρωπος!!

Απλά βρε κορίτσια φοβάμαι δεν θέλω να κάνω βλαστό ή αμνιοπαρα. Ξέρω, δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση αλλά μήπως ξέρετε καμία κοπέλα με 3.3 αυχενική διαφάνεια τι έγινε;;;;
εφοσον ειναι πιστοποιηεμνος πρεπει να τον ακουσεις.εκανα στη μικρη αμνιο για λογους αγχους.και στο χαρτι που πηρα εγραφε αγχος μητερας,ημουν 34 ετων ευτυχως ολα καλα.
μη φοβασαι δεν ειναι κατι σοβαρο ευχομαι να πανε ολα καλα
Παλιά 14-07-12, 19:10   #57
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:

εφοσον ειναι πιστοποιηεμνος πρεπει να τον ακουσεις.εκανα στη μικρη αμνιο για λογους αγχους.και στο χαρτι που πηρα εγραφε αγχος μητερας,ημουν 34 ετων ευτυχως ολα καλα.
μη φοβασαι δεν ειναι κατι σοβαρο ευχομαι να πανε ολα καλα
οσο για τη συμπεριφορα του δε ξερω εμενα με ενδιαφερει να ειναι σοβαρος επιστημονας.
Παλιά 14-07-12, 19:11   #58
stauroula14

Προεπιλογή

ααααα περιμένω και τις ορμονολογικές που ΜΠΟΡΕΙ ''λέει ''νΆ αλλάξουν τις πιθανότητες είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο!!!
Ο Θεός ΒΟΗΘΕΙΟΣ!!ασ με λυπηθεί η Παναγία και ας με βοηθήσει!!

Με συγχωρείστεμαι αν διαβάζομαι τραγική αλλά πέρναω τραγικές στιγμες
Παλιά 14-07-12, 19:11   #59
stauroula14

Προεπιλογή

και γω 34 ετων είμαι!!!
Παλιά 14-07-12, 19:29   #60
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
ααααα περιμένω και τις ορμονολογικές που ΜΠΟΡΕΙ ''λέει ''νΆ αλλάξουν τις πιθανότητες είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο!!!
Ο Θεός ΒΟΗΘΕΙΟΣ!!ασ με λυπηθεί η Παναγία και ας με βοηθήσει!!

Με συγχωρείστεμαι αν διαβάζομαι τραγική αλλά πέρναω τραγικές στιγμες
σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα ομως ειναι στατιστικα οποτε τι να πω?η αυχενικη σου ηταν μεγαλυ?ολα τα αλλα καλα
?
τι σου ειπε ?
αν προχωρησεις σε αμνιο μη φοβασια ενα τσιμπιμα ειναι
Παλιά 14-07-12, 19:38   #61
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεσποινα τι εννοεις οτι το χαρτι εγραφε:στο χαρτι που πηρα εγραφε αγχος μητερας??
σταυρουλα
ευχομαι ολα να πανε καλα κοριτσακι και να μην χρεαστει τελικα να κανεις αμνυοπαρακεντιση

κοριτσια θα σας πω κατι κι ας με πειτε η τρελη του φορουμ...αν μου ελεγε ο γιατρος να κανω αμνυο δεν θα εκανα...
Παλιά 14-07-12, 19:58   #62
markela35

Περιοχή: Thessaloniki
markela35 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Stavroula , katarxas psixremia dioti an travas agxos to idio travaei kai to mwro sou!!!!ypomoni , relax kai oxi agxos.Egw ekana trofovlasti stis 13 ebdomades giati eixa pithanotites 1/10 gia sindromo down , den einai tipota kai sou milaw egw pou TREMW toys giatroys kai tis velones!perimene na vgei kai h PAP-A kai na deis ti tha sou pei o giatros sou kai tha vreis thn dynamh gia ola.Kala apotelesmata kai kales apofaseis.
Παλιά 14-07-12, 20:02   #63
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
δεσποινα τι εννοεις οτι το χαρτι εγραφε:στο χαρτι που πηρα εγραφε αγχος μητερας??
σταυρουλα
ευχομαι ολα να πανε καλα κοριτσακι και να μην χρεαστει τελικα να κανεις αμνυοπαρακεντιση

κοριτσια θα σας πω κατι κι ας με πειτε η τρελη του φορουμ...αν μου ελεγε ο γιατρος να κανω αμνυο δεν θα εκανα...
στην αιτια παραπομπής έγραφε αγχος μητέρας.
ας μη λεμε δε θα εκανα:::: αμνιοπαρακεντηση.
Παλιά 14-07-12, 20:09   #64
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
στην αιτια παραπομπής έγραφε αγχος μητέρας.
ας μη λεμε δε θα εκανα:::: αμνιοπαρακεντηση.
τα πηρες παλι ε? χαχαχαχαχαχαχα
μωρε αυτη η πιθανοτητα 1% να χασω το μωρο μου με παραπεμπει σε αυτη τη σκεψη
τελος παντων δεν εχει νοημα να το συζητω, ας κανω τις πρωτες απαραιτητες εξετασεις και μετα βλεπουμε!
Παλιά 14-07-12, 20:20   #65
DESPOINA.GER

Προεπιλογή

Παράθεση:
τα πηρες παλι ε? χαχαχαχαχαχαχα
μωρε αυτη η πιθανοτητα 1% να χασω το μωρο μου με παραπεμπει σε αυτη τη σκεψη
τελος παντων δεν εχει νοημα να το συζητω, ας κανω τις πρωτες απαραιτητες εξετασεις και μετα βλεπουμε!
οχι! χαλαρωσα ετοιμαζομαστε να βγουμε βολτα στο καμινι των σερρων
Παλιά 14-07-12, 20:34   #66
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
οχι! χαλαρωσα ετοιμαζομαστε να βγουμε βολτα στο καμινι των σερρων
καλά να περασετε τοτε
και ξεχασα να σε ευχαριστησω για το χρονο σου , την υπομονη σου(με εμενα και το γιατρο μου) και τις πολυτιμες συμβουλες σου
Παλιά 16-07-12, 07:35   #67
impatient

impatient ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ας ρωτησω και εγω...
την πεμπτη εχω τον υπερηχο αυχενικης διαφανειας
εψαξα στη λιστα και δεν βρηκα το γιατρο μου
τον εμπιστευομαι ομως και ειναι απο τους καλυτερους εδω
αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι μηπως σε εναν πιστοποιημενο γιατρο σου παιρνουν και το αιμα και βγαζει ο ιδιος το αποτελεσμα
εμεις θα παμε σε μικροβιολογικο με τον υπερηχο και ο μικροβιολογος μου ειπε οτι θα τα στειλει αθηνα και θα περιμενουμε τα αποτελεσματα απο αθηνα
οποτε μηπως δεν παιζει ρολο που δεν ειναι πιστοποιημενος ο γιατρος μου,αλλα το κεντρο που θα στειλει το μικροβιολογικο το αιμα μου με τον υπερηχο?
didi καταλαβαινω οτι εμπιστευεσαι το γιατρο σου, αλλα αν δεν ειναι πιστοποιημενος να κανει την εξεταση της αυχενικης, κακως την κανει. Κι εγω εμπιστευομαι απολυτα τον δικο μου σαν ανθρωπο και σαν επιστημονα, εχει κανει ενα σωρο σπουδες και εξω, εχει κανει πολλες δημοσιευσεις, το ιατρειο του παντα γεματο με εγκυουλες κτλ, αλλα για την αυχενικη, επειδη δεν ειναι πιστοποιημενος, με παραπεμπει στο "Ρεα" όπου τις εξετάσεις κανει η πιστοποιημένη κα Γεωργακιλα. Αυτο το ονομάζω υπευθυνότητα. Δεν κοιτάει πως θα παρει ο ιδιος τα χρηματα (που ειναι και αρκετα), τον νοιαζει πανω απο ολα η σωστη αντιμετωπιση της εγκυου, και αυτο με κανει να τον εκτιμω ακομα περισσοτερο. Κοιτα αν υπαρχει κανενας πιστοποιημενος στην περιοχη σου, αν οχι κανε την εξεταση με το γιατρο σου και σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!!
Παλιά 16-07-12, 10:25   #68
kokko

Περιοχή: Athens
kokko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν θα αναφερθώ σε όνομα αλλά η εν λόγω κυρία είναι πιστοποιημένη γιατρός αλλά δεν έβλεπε το ρινικό οστό και μου έδωσε πιθανότητες για τρισωμία 21 1:2600, επειδή ήταν καλή η papp-A, γιατί μόνο από την υπερηχογραφική εξέταση μου έδινε 1:367 και η ηλικία μου είναι 29. Η όλη εξέταση φαινόταν ότι της ήταν αγγαρεία, δεν ξέρω αν έτυχε η μέρα που μπορεί να είχε κάποιο προσωπικό πρόβλημα γιατί είχα ξανακάνει σε αυτήν υπέρηχο και μου είχε φανεί καλή, αλλά στην αυχενική φαινόταν ότι βιαζόταν και δυσανασαχετούσε που το μωρό δεν έπαιρνε καλή θέση κτλ. Μετά από 5 ημέρες ο γιατρός μου ο ίδιος που μου είχε συστήσει την εν λόγω γιατρό μου είπε να την επαναλάβουμε σε άλλον επίσης πιστοποιημένο γιατρό ο οποίος μετά από αρκετή ώρα εξέτασης όπου επίσης το παιδί δεν είχε καλή θέση, τελικά το είδε το ρινικό οστό και οι τελικές μου πιθανότητες πήγαν στο 1:13500. Ο γιατρός αυτός είναι ο κύριος Λίβανος και θεωρώ υποχρέωσή μου να αναγνωρίσω την υπομονή του και τον επαγγελματισμό του. Εννοείται ότι σε αυτόν θα κάνω και την Β- επιπέδου και μια ενδιάμεση την 16η εβδομάδα (Genetics μου είπε ο γιατρός μου ότι λέγεται η εξέταση αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι)

Ο χρήστης kokko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές