Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-05-12, 08:08   #1
kerela
Μή ενεργός λογαριασμός

kerela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Σπιλοι Δυσπλαστικοι (επειγον)!!

Καλημερα σε ολους,

παρακολουθω τις συζητησεις στο forum καιρο τωρα και θα ηθελα παρακαλω αλλους γονεις με αναλογη εμπειρια να με βοηθησουν γιατι κοντευω να τρελλαθω. Ο γιος μου που ειναι 8 ετων τωρα εχει αρκετους σπιλους στην πλατη του που αρχισαν να αυξανονται ιδιαιτερα σε αριθμο απο τα 5 και μετα.(βεβαια και εγω και ο πατερας του εχουμε αρκετους) Τους παρακολουθουσε η δερματολογος που βλεπει και εμενα και με καθησυχαζε αλλα εμενα κατι με ετρωγε γιατι τους εβλεπα σταδιακα να αυξανονται και ζητησα δευτερη γνωμη απο παιδοδερματολογο (κο αλεξοπουλο) ο οποιος μολις τους ειδε επεμεινε να αφαιρεσουμε 3 απο την πλατη-γιατι τους θεωρησε υποπτους. Πηραμε τελικα την βιοψια πριν 3 ημερες. Ολοι τους ηταν δυσπλαστικοι με μεγαλου βαθμου ατυπιες-με αλλα λογια εξαιρετικα επικινδυνοι..αν και ο γιατρος με καθησυχασε εγω ανησυχω παρα πολυ..τι να κανω? να τους αφαιρεσουμε ολους? ειναι πολλοι! δεν αντεχω αυτο το αγχος της παρακολουθησης. Μηπως εχει καποιος αναλογη εμπειρια σε παιδια?
Ο χρήστης kerela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-12, 09:38   #2
magdoulini

magdoulini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λογικα ο παιδοδερματολογος θα εχει αποψη ποιοι πρεπει να αφερεθουν και ποιοι πρεπει απλα να παρακολουθουνται...τι σου προτεινε??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...
Ο χρήστης magdoulini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-12, 15:33   #3
kerela
Μή ενεργός λογαριασμός

kerela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι εκεινος μου εξηγησε τι να προσεχω σχολαστικα και συνεστησε οπωσδηποτε μια φορα το χρονο ελεχγο και δερματοσκοπηση αλλα εγω ανησυχω πολυ...Οι ελιες ειναι πολλες και ο μικρος μου ειναι μονο 8 χρ. Ασε που με αυτα που διαβασα στο ιντερνετ για τα μελανωματα εχω εντελως φρικαρει!!! δεν ειναι συχνο σε παιδια βεβαια και ουτε απο οσο ξερω σε αδελφια-ξαδερφια-θειους-θειες της οικογενειας εχει παρουσιαστει ποτε μελανωμα....αλλα και οι τρεις που βγαλαμε ηταν εντονα δυσπλαστικοι....μακαρι να μπορουσα να τις εβγαζα ολες του μικρου..το ξερω υπερβαλλω αλλα εχω κατατρομαξει.
Παλιά 11-05-12, 16:44   #4
libera46

libera46 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kerela Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι εκεινος μου εξηγησε τι να προσεχω σχολαστικα και συνεστησε οπωσδηποτε μια φορα το χρονο ελεχγο και δερματοσκοπηση αλλα εγω ανησυχω πολυ...Οι ελιες ειναι πολλες και ο μικρος μου ειναι μονο 8 χρ. Ασε που με αυτα που διαβασα στο ιντερνετ για τα μελανωματα εχω εντελως φρικαρει!!! δεν ειναι συχνο σε παιδια βεβαια και ουτε απο οσο ξερω σε αδελφια-ξαδερφια-θειους-θειες της οικογενειας εχει παρουσιαστει ποτε μελανωμα....αλλα και οι τρεις που βγαλαμε ηταν εντονα δυσπλαστικοι....μακαρι να μπορουσα να τις εβγαζα ολες του μικρου..το ξερω υπερβαλλω αλλα εχω κατατρομαξει.
οταν εννοεις σπιλοι τι εννοεις????πως ειναι δηλαδη....???μονο δερματολογο βλεπει το παιδι?εχει αλλα συμπτωματα?αν θες στειλε μου πμ..εχω ενα θεμα με το γιο μου αλλα μαλλον ειναι αλλης φυσεως δεν ξερω...
Ο χρήστης libera46 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-12, 22:07   #5
debra

Περιοχή: Αθήνα
debra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Γράφω μόνο για να σου πω διαβάζοντας πολύ προσεχτικά αυτά που μοιράστηκες μαζί μας, ότι φαίνεται ότι έχεις βρει ένα πολύ καλό γιατρό που πολύ προσεχτικά σου υπέδειξε ποιοι σπίλοι ήταν ύποπτοι και ευτυχώς τους αφαίρεσε. Το μικρό σου έχει ένα θέμα με τους σπίλους (διάβασα κάπου ότι μέχρι περίπου τα σαράντα μας χρόνια βγάζουμε νέους σπίλους). Δεν σημαίνει ότι όλοι του οι σπίλοι είναι δυσπλαστικοί, υπάρχουν ορισμένα χαρακτηριστικά (ασαφή όρια, χρώμα κ.α.) που κάνουν μερικούς πιο επικίνδυνους, αλλά αφού το παρακολουθείς και κάνεις κι αυτά που είπε ο γιατρός (φαντάζομαι αντηλιακό, τη μικρότερη δυνατή έκθεση στον ήλιο) δεν θα υπάρξει ποτέ πρόβλημα. Σε πρώτη φάση πιστεύω ότι πρέπει να αποδεχτείς την κατάσταση, μετά να τη συνηθίσεις και έπειτα να μάθεις και το μικρό να προστατεύει τον εαυτό του γιατί στην εφηβεία δε θα ανέχεται και πολλά πολλά. Άλλωστε πιθανότητα δημιουργίας δυσπλαστικών σπίλων έχει οποιοδήποτε παιδί εκτίθεται στον ήλιο. Απλώς θέλει λίγο περισσότερη προσοχή. Μην ανησυχείς.

Ο χρήστης debra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-12, 07:10   #6
kerela
Μή ενεργός λογαριασμός

kerela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο libera46 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν εννοεις σπιλοι τι εννοεις????πως ειναι δηλαδη....???μονο δερματολογο βλεπει το παιδι?εχει αλλα συμπτωματα?αν θες στειλε μου πμ..εχω ενα θεμα με το γιο μου αλλα μαλλον ειναι αλλης φυσεως δεν ξερω...
σου εστειλα πμ αλλα κατα την αποστολη μου εκανε κατι περιεργα και δεν ειμαι σιγουρη αν το ελαβες, αν οχι πες μου
Παλιά 12-05-12, 07:35   #7
kerela
Μή ενεργός λογαριασμός

kerela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο debra Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πρώτη φάση πιστεύω ότι πρέπει να αποδεχτείς την κατάσταση, μετά να τη συνηθίσεις και έπειτα να μάθεις και το μικρό να προστατεύει τον εαυτό του γιατί στην εφηβεία δε θα ανέχεται και πολλά πολλά. Άλλωστε πιθανότητα δημιουργίας δυσπλαστικών σπίλων έχει οποιοδήποτε παιδί εκτίθεται στον ήλιο. Απλώς θέλει λίγο περισσότερη προσοχή. Μην ανησυχείς.
Debra σε ευχαριστω για τα καθησυχαστικα σου λογια απλα ειμαι ακομα στη φαση που δεν το εχω χωνεψει και ειμαι ταραγμενη. Φυσικα και θα λαβω ολα τα μετρα προφυλαξης του μικρου απο τον ηλιο απλα η διαγνωση με τρομαξε γιατι ο ηλιος ειναι δυνατος στη χωρα μας, ο γιος μου ειναι μικρος και η παρακολουθηση λογω των ευρηματων του πρεπει να ειναι πιο εντατικη.Συνεβη αυτο που ολοι εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας για τις ελιες του και μονο η ιδεα με τρομαζει.Εγω και ο αντρας μου θα παμε στο Συγγρος για χαρτογραφηση επειδη και εμεις εχουμε πολλες ελιες, απλα αυτο δεν ειναι αξιοπιστο για τον μικρο οπως μου εξηγησε ο γιατρος καθως οι ελιες αλλαζουν σχημα η μεγεθος στα παιδια οταν μεγαλωνει το σωμα τους. Αισθανομαι τυψεις παντως μηπως δεν τον προστατευσα απο τον ηλιο εγω οσο επρεπε μεχρι τωρα.Ας ελπισω οτι λαμβανοντας ολα τα μετρα προστασιας απο τον ηλιο για το μικρο απο εδω και περα τα πραγματα θα εξελιχθουν ομαλα.
Παλιά 12-05-12, 08:08   #8
debra

Περιοχή: Αθήνα
debra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πραγματικά τώρα που το ξέρεις θα το έχεις σίγουρα υπό έλεγχο. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για το παρελθόν και το ξέρεις. Το τι θα κάνεις όμως στο παρόν θα προφυλλάξει σίγουρα το μικρό σου από ο,τιδήποτε κακό στο μέλλον. Επειδή κι εγώ πέρασα κάτι δύσκολο με την υγεία μου θα σου πω αυτό που λέω και στο εαυτό μου. Δες το ως σημάδι του Θεού ότι θέλει να προφυλλάξει το παιδί σου κι εσένα στο μέλλον από ο,τιδήποτε κακό. Είναι σαν να σου λέει κάποιος τι να προσέξεις για να είναι πάντα καλά το παιδί σου. Γιατρό τζιμάνι βρήκες, η ίδια ψάχνεσαι πάρα πολύ και ενημερώνεσαι. Μόλις ξεπεράσεις τον πανικό και συνηθίσεις την ιδέα όλα θα πανε κατ'ευχήν. Είμαι σίγουρη!

Ο χρήστης debra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-12, 21:12   #9
kerela
Μή ενεργός λογαριασμός

kerela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω debra για τα λογια σου,σου ευχομαι υγεια και να σαι παντα καλα.
Απαντω στα προσωπικα μηνυματα αρκετων εδω, οπως μου ζητησαν να κανω.
Ο κος πονηρος (πλαστικος χειρουργος) στο αγια σοφια αφαιρεσε τους δυσπλαστικους σπιλους του γιου μου.
Ο κος αλεξοπουλος (παιδιατρος-παιδοδερματολογος) διεγνωσε τους δυσπλαστικους σπιλους και συνεστησε αφαιρεση.(ειναι και αυτος στο Αγια Σοφια και εχει και ιατρειο στο Ν Ψυχικο)
Παλιά 14-05-12, 18:47   #10
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kerela Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους,

παρακολουθω τις συζητησεις στο forum καιρο τωρα και θα ηθελα παρακαλω αλλους γονεις με αναλογη εμπειρια να με βοηθησουν γιατι κοντευω να τρελλαθω. Ο γιος μου που ειναι 8 ετων τωρα εχει αρκετους σπιλους στην πλατη του που αρχισαν να αυξανονται ιδιαιτερα σε αριθμο απο τα 5 και μετα.(βεβαια και εγω και ο πατερας του εχουμε αρκετους) Τους παρακολουθουσε η δερματολογος που βλεπει και εμενα και με καθησυχαζε αλλα εμενα κατι με ετρωγε γιατι τους εβλεπα σταδιακα να αυξανονται και ζητησα δευτερη γνωμη απο παιδοδερματολογο (κο αλεξοπουλο) ο οποιος μολις τους ειδε επεμεινε να αφαιρεσουμε 3 απο την πλατη-γιατι τους θεωρησε υποπτους. Πηραμε τελικα την βιοψια πριν 3 ημερες. Ολοι τους ηταν δυσπλαστικοι με μεγαλου βαθμου ατυπιες-με αλλα λογια εξαιρετικα επικινδυνοι..αν και ο γιατρος με καθησυχασε εγω ανησυχω παρα πολυ..τι να κανω? να τους αφαιρεσουμε ολους? ειναι πολλοι! δεν αντεχω αυτο το αγχος της παρακολουθησης. Μηπως εχει καποιος αναλογη εμπειρια σε παιδια?
μην αγχωνεσαι τοσο. πιστευω οτι πρεπει να βρεις εναν δερματολογο, αν χρειαστει θα κανετε χαρτογραφηση και παρακολουθηση καποιων σπιλων. ο δερματολογος θα σου πει ποσο συχνα πρεπει να παρακολουθει το παιδακι και τι πραγματα να προσεχει.
Ο χρήστης πεπα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-12, 13:31   #11
kerela
Μή ενεργός λογαριασμός

kerela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν εξεταζουν δωρεαν τοτε θα παω και εγω και ο αντρας μου που ειμαστε γεματοι ελιες-θα το κοιταξω. Σε ευχαριστω για την πληροφορια
Παλιά 26-05-12, 19:42   #12
eleanor

eleanor ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επειδη εχω αρκετες ελιες πηγα στον ευαγγελισμο για χαρτογραφηση.Ειναι πολυ καλο τμημα εκει και παρακολουθουν ενηλικες.Το συστηνω για μεγαλους. Βεβαια η κορη μου που εχει επισης αρκετες ελιτσες εξετασθηκε απο τον παιδοδερματολογο που ανεφερε και η kerela-πολυ καλος και προσεκτικος.
Θα συμφωνησω οτι για τα παιδια χρειαζομαστε εξειδικευμενους γιατρους και οχι δερματολογους απλα που βλεπουν απο 0 εως 100 χρ.Το ιδιο ισχυει και για τους γαστρεντερολογους, ενδοκρινολογους, νευρολογους κλπ..Οσοι και απο αυτους βλεπουν απο 0-100 μαλλον κατι δεν θα κανουν πολυ καλα!!!!!! Το παιδι δεν ειναι ο μικρος ενηλικας στις αρρωστιες.
Ο χρήστης eleanor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-06-12, 10:24   #13
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tαλαιπωρήθηκα πολυ με τους σπίλους ... τον εναν τον αφαίρεσα με νυστερι στο μετωπο τους αλλους με ειχε συμβουλεψει ενας χειρουργός να τους βγαλω με λειζερ ΩΣΤΟΣΟ .... αποροφηθηκαν απο το δερμα και εξαλειφθηκαν τελειως ....το παρατηρησα το χειμωνα που ειχα βγαλει εναν στο μπουτι και φορωντας το τζιν το ειχα ξεχασει. Μια μερα το θυμηθηκα και ο σπιλος ειχε εξαφανιστει καπως ετσι ειχε φυγει και αλλος ενας. Παντως μιλωντας για εμενα που ειμουν εφηβη ηταν κατι το τρομακτικο, αντιαισθητικο και αισθανομουν ασχημα. ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ δεν ξαναεβγαλα.....

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές