Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-05-12, 18:35   #1
Renatadros

Περιοχή: Προάστεια Αθηνών
Renatadros ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΟΤΕ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΒΟΛΗ?

Καλησπέρα σε όλους,
το θέμα το έθεσα και αλλού, αλλά μάλλον λάθος τοποθέτηση έκανα, γιατί δεν μου απάντησε κανείς.
Πριν 1 1/2 μήνα είχα απόβολή και δεν μου έχει έρθει η περίοδος ακόμα. Μήπως ξέρει κανείς πότε περίπου έρχεται ξανά? Παίζει ρόλο σε ποιό μήνα ήταν η απόβολή ή τίποτα άλλο σχετικό?
Ο χρήστης Renatadros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-12, 23:07   #2
sofi@p

Περιοχή: Αθήνα
sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Renatadros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,
το θέμα το έθεσα και αλλού, αλλά μάλλον λάθος τοποθέτηση έκανα, γιατί δεν μου απάντησε κανείς.
Πριν 1 1/2 μήνα είχα απόβολή και δεν μου έχει έρθει η περίοδος ακόμα. Μήπως ξέρει κανείς πότε περίπου έρχεται ξανά? Παίζει ρόλο σε ποιό μήνα ήταν η απόβολή ή τίποτα άλλο σχετικό?
ξέρω ότι ο μήνας της αποβολής σχετίζεται με το πόσο αίμα έχεις μετά την απόξεση και για πόσο διάστημα. δεν ξέρω αν αργεί να έρθει η επόμενη περίοδος. συνήθως έρχεται σε 30-40 μέρες. και επίσης συνήθως οι πρώτοι κύκλοι δεν είναι εντελώς σταθεροί. όπως και να το κάνουμε, το σώμα περνάει ένα σοκ και χρειάζεται χρόνο για να επανέλθει.

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-12, 05:09   #3
buffon85

Το avatar του χρήστη buffon85

buffon85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σου!εμενα ηρθε ενα μηνα ακριβως μετα την αποβολη. ηταν ομως φυσικη αποβολη χωρις αποξεση. αν υπολογισεις οτι αιμορραγουσα και δυο βδομαδες και παραπανω μετα την αποβολη ειχα περασει μια εβδομαδα και κατι χωρις αιμα και τσουπ ξαναρθε. με αποξεση ομως ισως ειναι διαφορετικα. ειναι ομως λογικο να μην υπαρχει σταθεροτητα και στους επομενους μηνες.. ευχομαι να την δεις συντομα και μολις μπορεσεις να κανεις νεα προσπαθεια! την αγκαλια μου!
Ο χρήστης buffon85 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-12, 14:00   #4
liliana

liliana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σου! εγω μετά την απόξεση (ήμουν στην 7η εβδομάδα) αδιαθέτησα στις 32 ημέρες. Ο πρώτος κύκλος ήταν εντάξει, τους τελευταίους όμως δύο μήνες έχει μειωθεί η περίοδός μου κατά 2 ημέρες.
Ο χρήστης liliana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-12, 14:33   #5
Renatadros

Προεπιλογή

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα και δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ. Σε δύο βδομάδες κλείνω 2 μήνες. Μάλλον πρέπει να επικοινωνήσω με τον γιατρό μου να δούμε τί θα μου πει. Όχι τίποτα άλλο αλλά θέλω να ξέρω πότε θα ξεκινήσω για το επόμενό νινί...!!
Παλιά 26-05-12, 00:21   #6
P&F

P&F χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια,σας διαβάζω συχνα,ειχα και εγώ μια παλίνδρομη στη 13η εβδομάδα και έκανα απόξεση στις 21/04/2012 περίοδος δεν μου ήρθε ακόμη, πήρα προχτές το γιατρό μου και μου είπε να περιμένω μέχρι την Κυριακή κ αν δεν μου έρθει από Δευτέρα να τον πάρω τηλ για να πάω να με δει,πάντως δεν βλέπω να έρχεται
Ο χρήστης P&F δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-12, 12:43   #7
vik

Το avatar του χρήστη vik

vik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο P&F Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια,σας διαβάζω συχνα,ειχα και εγώ μια παλίνδρομη στη 13η εβδομάδα και έκανα απόξεση στις 21/04/2012 περίοδος δεν μου ήρθε ακόμη, πήρα προχτές το γιατρό μου και μου είπε να περιμένω μέχρι την Κυριακή κ αν δεν μου έρθει από Δευτέρα να τον πάρω τηλ για να πάω να με δει,πάντως δεν βλέπω να έρχεται
Εμένα μου ήρθε στις 35 μερες μετα την αποξεση...Και τωρα που μου ηρθε δευτερη φορα καθυστερησε αλλες 5 μερες...Ταραζεται ο κυκλος και μεχρι να στρωσει θελει λιγο χρονο...Πάντως εμενα ηρέμησαν και τα συμπτωματα,δεν ποναω σχεδον καθόλου,οποτε μπορει να σου ερθει ασχετα αν δεν το νιωθεις(επειδη λες οτι δεν το βλέπεις...)Ευχομαι να σου ερθει συντομα και να στρώσει γρήγορα!!!
Παλιά 27-05-12, 17:06   #8
P&F

P&F χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τελικά vik μου ήρθε σήμερα το μεσημέρι,ξύπνησα το πρωί και ένιωθα ένα φούντωμα, λέω λες να μου έρθει και όντως εμφανίστηκε,πρώτη φορά που χαίρομαι για την ακατανόμαστη
Ο χρήστης P&F δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-12, 16:33   #9
Renatadros

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο P&F Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά vik μου ήρθε σήμερα το μεσημέρι,ξύπνησα το πρωί και ένιωθα ένα φούντωμα, λέω λες να μου έρθει και όντως εμφανίστηκε,πρώτη φορά που χαίρομαι για την ακατανόμαστη
Τελικά σου ήρθε εσένα στον μήνα επάνω. Εγώ τίποτα ακόμα. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και θα πάω την άλλη βδομάδα να κάνω ένα υπέρηχο να δούμε τί γίνεται. Να ανησυχώ άραγε?
Παλιά 31-05-12, 20:09   #10
Ειρήνη_Α

Το avatar του χρήστη Ειρήνη_Α

Περιοχή: Λαμία
Ειρήνη_Α ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τελικά σου ήρθε εσένα στον μήνα επάνω. Εγώ τίποτα ακόμα. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και θα πάω την άλλη βδομάδα να κάνω ένα υπέρηχο να δούμε τί γίνεται. Να ανησυχώ άραγε?
καλου κακου κανε εναν υπερηχο απλα για να σου φυγει το αγχος.
τον σεπτεμβριο που ειχα την παλλινδρομη εκανα αποξεση στην 8η εβδομαδα και αδιαθετησα μετα απο 70 ολοκληρες μερες!!!! κι ομως ναι! τον ειχα τρελανει τον γιατρο μου γιατι νομιζα πως κατι δεν παει καλα! ειχα κανει 2-3 φορες υπερηχο κι ολα εμοιαζαν φυσιολογικα! 1 εβδομαδα πριν αδιαθετησω ο γιατρος μου ειπε να περιμενω λιγες μερες ακομη και μετα να παρω τα γνωστα χαπακια που σου ερχεται περιοδος. τη μερα που πηγα να τα αγορασω, αδιαθετησα!
η επομενη περιοδος ηρθε κανονικα στις 30 ημερες!!!
τον επομενο μηνα ημουν παλι εγκυος οποτε δεν ξερω να σου πω τι κυκλο θα ειχα.

10/5/2012 εκανα διακοπη κυησεως με φυσιολογικο τοκετο και δεν εχω ιδεα ποτε θα αδιαθετησω! αν μου πηρε 70 μερες με μια αποξεση τωρα ποσο θα μου παρει;;;;;
ακομη δεν εχω παει στον γιατρο βεβαια να το συζητησουμε

Ο χρήστης Ειρήνη_Α δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-12, 20:13   #11
Renatadros

Προεπιλογή

Πήγα τελικά χτες στον γιατρό και όλα είναι καλά σύμφωνα με τον υπέρηχο και ξεκίνησα τα σχετικά χαπάκια για να έρθει η περίοδος. Τουλάχιστον δεν συμβαίνει τίποτα ανησυχητικό...
Παλιά 02-07-12, 10:52   #12
edel84

edel84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κοριτσάκια. Πείτε μου σας παραλκαλώ την εμπειρία σας. Έκανα απόξεση στισ 6/6 μετά από αποβολή. Περίοδος μου ήρθε στις 25 μέρες. Μου ήρθε με πόνο και πολύ αιμορραγία. Κυρίως σήμερα που είναι η 2η μέρα. Είχατε ανάλογες εμπειρίες; Πως ήταν σε σας;;
Αυτή τη βδομάδα θα κάναμε αυχενική...
Ο χρήστης edel84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-07-12, 11:01   #13
Ι.Δωρα

Το avatar του χρήστη Ι.Δωρα

Περιοχή: Μακεδονια
Ι.Δωρα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο edel84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κοριτσάκια. Πείτε μου σας παραλκαλώ την εμπειρία σας. Έκανα απόξεση στισ 6/6 μετά από αποβολή. Περίοδος μου ήρθε στις 25 μέρες. Μου ήρθε με πόνο και πολύ αιμορραγία. Κυρίως σήμερα που είναι η 2η μέρα. Είχατε ανάλογες εμπειρίες; Πως ήταν σε σας;;
Περαστικα σου κοπελα μου...Προσωπικα πονουσα μετα την αποξεση η επομενη περιοδος ηρθε κανονικα(παντα ποναω και κανω παυσιπονη ενεση την πρωτη μερα).Δεν σημαινει κατι αυτο μπορει απλα να κρυωσες και γι αυτο να πονεσες η ακομη να ειναι ερεθισμενη η μητρα σου απ την αποξεση και να πονας λιγακι...Αν ο πονος ειναι αρκετα δυνατος καλο θα ηταν να πας στον γιατρο σου
Μην στεναχωριεσαι ολα γινονται για καποιο λογο.Πολλες φορες η φυση προβλεπει!!
Παλιά 02-07-12, 11:04   #14
ALEX.G

Περιοχή: ATHENS
ALEX.G ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λυπαμαι παρα πολυ...εμενα μου ηρθε περιοδος 35 μερες μετα, την δευτερη μερα ειχα κ εγω περισσοτερο...
Ο χρήστης ALEX.G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-12, 11:16   #15
edel84

edel84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πονάω σε λογικά πλαίσια, αλλά δεν πονούσα ποτέ. Με πονάει κι η μέση και έχω κράμπες χαμηλά. Όπως τότε όταν κατάλαβα την εγκυμοσύνη. Καμμία σχέση με τους πόνους της αποβολής, σαφώς λιγότερο. Απλώς έιναι η ΠΡΩΤΗ φορά (κυριολεκτικά η πρώτη φορά) που κάθε δύο ώρες πρέπει να μεριμνήσω για αλλαγή.. καταλαβαίνετε! Φαντάζομαι είναι λογικό. Δεν πέρασε και λίγα το σώμα μου.. Ρώτησα πιο πολύ για παρηγορία. Πόσο με βοηθάει το φόρουμ δεν μπορείτε να φανταστείτε.
Ρε σεις κορίτσια.. Πώς το ξεπεράσατε όλο αυτό; Συγνώμη που σας ρωτάω, αλλά έχω πολλές μαύρες σκέψεις τελευταία. Όλο το μικρό μου αγγελάκι σκέφτομαι.. Πότε θα σταματήσει να πονάει;;
Παλιά 02-07-12, 11:27   #16
Ι.Δωρα

Ι.Δωρα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πονάω σε λογικά πλαίσια, αλλά δεν πονούσα ποτέ. Με πονάει κι η μέση και έχω κράμπες χαμηλά. Όπως τότε όταν κατάλαβα την εγκυμοσύνη. Καμμία σχέση με τους πόνους της αποβολής, σαφώς λιγότερο. Απλώς έιναι η ΠΡΩΤΗ φορά (κυριολεκτικά η πρώτη φορά) που κάθε δύο ώρες πρέπει να μεριμνήσω για αλλαγή.. καταλαβαίνετε! Φαντάζομαι είναι λογικό. Δεν πέρασε και λίγα το σώμα μου.. Ρώτησα πιο πολύ για παρηγορία. Πόσο με βοηθάει το φόρουμ δεν μπορείτε να φανταστείτε.
Ρε σεις κορίτσια.. Πώς το ξεπεράσατε όλο αυτό; Συγνώμη που σας ρωτάω, αλλά έχω πολλές μαύρες σκέψεις τελευταία. Όλο το μικρό μου αγγελάκι σκέφτομαι.. Πότε θα σταματήσει να πονάει;;
Θα το θυμασαι παντα αλλα οσο περναει ο καιρος θα πονας λιγοτερο..Ειναι η δυσκολοτερη περιοδος πιστευω...κανεις ονειρα,σχεδιαζεις το μελλον σου και ξαφνικα αισθανεσαι να σου τραβουν το χαλι κατω απ τα ποδια..Κι εγω παρηγορια μονο μεσα στο φορουμ μπορω να βρω,ο κοσμος εξω ειναι τοσο σκληρος και επικριτικος(παλι το χασε)δεν θα το ξεχασω ποτε να περνω και να σχολιαζει μια γειτονισα με μια αλλη.Εδω στην επαρχια τα πραγματα ειναι χειροτερα..Τα σχολιαζουν ολα..
Επαψε να με απασχολει τι λεει ο κοσμος τωρα πια μετα απο πολλες προσπαθειες ν ανεβω ψυχολογικα και να τους βουλωσω τα στοματα..
Μην αφηνεις κανεναν να σε κρινει
Δωσε κουραγιο στον εαυτο σου και να φανεις δυνατη για τον αντρουλη σου(αυτους παντα τους ξεχναμε)..
Παλιά 02-07-12, 11:51   #17
edel84

edel84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαι κι εγώ από επαρχία και ξέρω... Λυπάμαι για ό,τι σου συνέβη και ο τρόπος που σου συμπεριφέρθηκαν. Και εδώ, δυστυχώς, ξέρουμε όλες από πρώτο χέρι.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Ευτυχώς, όπως λες και εσύ, έχω τον άντρα μου που είναι πάντα εκεί να μη μου λείψει κάτι, να μην στενοχωρηθώ.. να ξεσπάσω.. Αλλά νιώθω τύψεις να είμαι συνεχώς λυπημένη..
Τα μόνα παρήγορα είναι πως Πέμπτη πρωί θα είμαι Ελλάδα, θα δω τη μανούλα μου που μου λειψε πολύ σε όλο αυτό και Παρασκευή διακοπούλες. Ας χαρούμε με τα μικρά πράγματα. Κάποια στιγμή το πιστεύω, όλα θα στρώσουν.
Παλιά 02-07-12, 12:01   #18
Ι.Δωρα

Ι.Δωρα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είμαι κι εγώ από επαρχία και ξέρω... Λυπάμαι για ό,τι σου συνέβη και ο τρόπος που σου συμπεριφέρθηκαν. Και εδώ, δυστυχώς, ξέρουμε όλες από πρώτο χέρι.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Ευτυχώς, όπως λες και εσύ, έχω τον άντρα μου που είναι πάντα εκεί να μη μου λείψει κάτι, να μην στενοχωρηθώ.. να ξεσπάσω.. Αλλά νιώθω τύψεις να είμαι συνεχώς λυπημένη..
Τα μόνα παρήγορα είναι πως Πέμπτη πρωί θα είμαι Ελλάδα, θα δω τη μανούλα μου που μου λειψε πολύ σε όλο αυτό και Παρασκευή διακοπούλες. Ας χαρούμε με τα μικρά πράγματα. Κάποια στιγμή το πιστεύω, όλα θα στρώσουν.
Να σαι σιγουρη γι αυτο,καλες διακοπες καλα να περνας και να μην στεναχωριεσαι.Για ολους εχει ο Θεος.Σε φιλω γλυκα και να ξερεις πως οταν εχεις δυσκολιες εδω γυρω θα ειμαι για να σε παρηγορω και να με παρηγορεις...
Παλιά 02-07-12, 12:07   #19
edel84

edel84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ξερες πόσο με συγκινούν τα λόγια σου. Ούτε να γνωρίζόμασταν τέτοια ζεστασιά.. Καλά να περνάς κοριτσάκι. Δεν ξέρω για τι να σε πρωτοευχαριστήσω...
Παλιά 02-07-12, 12:14   #20
Ι.Δωρα

Ι.Δωρα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να ξερες πόσο με συγκινούν τα λόγια σου. Ούτε να γνωρίζόμασταν τέτοια ζεστασιά.. Καλά να περνάς κοριτσάκι. Δεν ξέρω για τι να σε πρωτοευχαριστήσω...
Για τιποτα..Το ιδιο θα κανες κι εσυ...Φιλια
Παλιά 02-07-12, 12:21   #21
ALEX.G

ALEX.G ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ποναει πολυ...θελει χρονο,οχι οτι ξεχνας παντα θα υπαρχει στο μυαλο σου αλλα θα εισαι καλυτερα κ θα μπορεσεις παλι να χαμογελασεις...Δυστυχως εγω ακομα δεν εχω μωρακι αλλα ειχα δυο παλλινδρομες[κοριτσακια]κ αυτο που ποναει ειναι οτι δεν εχω μεινει ουτε μια φορα φυσιολογικα κ καθε μηνα ελπιζω...κανεις δεν μπορει ευκολα να μας καταλαβει...
Παλιά 02-07-12, 14:04   #22
Renatadros

Προεπιλογή

Και εγώ νόμιζα ότι όσο θα περνάει ο καιρός θα είναι καλύτερα, αλλά μου έρχεται λίγο αλλιώς τελικά.
Τώρα σκέφτομαι ότι θα ήμουν στον μήνα μου, με την κοιλιά μου τούρλα και θα περιμέναμε τα μωράκια μας. Τώρα βλέπω έγκυες στον δρόμο και νιώθω κάπως περίεργα, σαν να τις ζηλεύω, σαν να τις φθονώ που θα έχουν σε λίγο το μωρό τους. Απορώ με τον εαυτό μου! Δεν το περίμενα ότι θα νιώθω έτσι. Ήμουν πιο καλά στην αρχή τελικά...
Τώρα αρχίζω και σκέφτομαι μήπως τελικά είχε δίκιο ο γιατρός που μου συνέστησε να μιλήσω με ψυχολόγο. Αρχίζω και το σκέφτομαι σοβαρά.
Παλιά 02-07-12, 14:34   #23
ALEX.G

ALEX.G ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εγώ νόμιζα ότι όσο θα περνάει ο καιρός θα είναι καλύτερα, αλλά μου έρχεται λίγο αλλιώς τελικά.
Τώρα σκέφτομαι ότι θα ήμουν στον μήνα μου, με την κοιλιά μου τούρλα και θα περιμέναμε τα μωράκια μας. Τώρα βλέπω έγκυες στον δρόμο και νιώθω κάπως περίεργα, σαν να τις ζηλεύω, σαν να τις φθονώ που θα έχουν σε λίγο το μωρό τους. Απορώ με τον εαυτό μου! Δεν το περίμενα ότι θα νιώθω έτσι. Ήμουν πιο καλά στην αρχή τελικά...
Τώρα αρχίζω και σκέφτομαι μήπως τελικά είχε δίκιο ο γιατρός που μου συνέστησε να μιλήσω με ψυχολόγο. Αρχίζω και το σκέφτομαι σοβαρά.
Μπορω να σε καταλαβω νομιζω πως ολες μας περναμε αυτο το σταδιο,μεχρι κ ποτε θα ειχε τα γεννεθλια του...απλα ο πονος δεν ειναι τοσο δυνατος οπως στην αρχη..η ζηλεια ειναι φυσιολογικη, ειναι λογικο,πρεπει να περασεις ολα τα σταδια...εγω εβλεπα εγκυο κ εκλαιγα...οσο για ψυχολογο τι να πω φοβηθηκα να παω,δεν ηξερα καποιον καλο..εαν ξερεις καποιον καλο να πας θα σου κανει καλο να μιλησεις...να δεις που ολα πανε καλα...
Παλιά 02-07-12, 15:13   #24
edel84

edel84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάνω κάτω όλες σε καταλαβαίνουμε.. Να ξεσπάς, να μην το κρατάς μέσα σου. Κι όποιος και να σε παρηγορεί, κατά πάσα πιθανότητα λίγο σε καταλαβαίνει. Μόνο εσύ ξέρεις τι νιώθεις. Να πας αν το έχεις ανάγκη. Και μένα μου το πρότειναν, αλλά θεώρησα πως είμαι δυνατή και δε χρειάζομαι. Η αλήθεια είναι πως με πιέζω να είμαι δυνατή. Λέω πως πρέπει. Να προσέχεις τον εαυτό σου και ναι! Αν θες να πας. Κάποιες φορές όταν λέμε τα πράγματα τα ξορκίζουμε. Και να μη νιώθεις άσχημα για τα αιθήματα σου με εγκύους και τα μωρά. Είναι ανθρώπινο. Και λογικό. Προσπάθησε να κάνεις πιο όμορφες σκέψεις. Και εγώ έλεγα - και λέω - ''τώρα θα κάναμε αυτό. Έκλεισε μήνας που συνέβη'' κλπ. Ακόμη κοιτάω ρούχα εγκυμοσύνης και πιπίλες. Το μόνο που κατάφερα είναι να κλαίω κρυφά στο μπάνιο για να μη στενοχωρώ τον άντρα μου. Και συνεχίζω να το κάνω. Αντιλαμβάνομαι όμως πως μόνο πίσω με κρατάει.. Αν χρειαστείς να ξεσπάσεις, εμείς εδώ είμαστε, όπως είπε και η Δώρα.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-07-12, 16:14   #25
nina@

nina@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα σε όλους,
εμενα μου ειχε ερθει στις 53 μερες απο την αποβολη... μην ανησυχεις θα σου ερθει απλα αργει
Ο χρήστης nina@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-12, 16:20   #26
nina@

nina@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
το εχω περασει και εγω και σε καταλαβαινω.. ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος... εγω προσπαθω ξανα για μπεμπε εδω και 10 μηνες απο την αποβολη και τιποτα ακομα....θελω χρονο και πανω απο ολα καλη ψυχολογια!! ελπιζω καποια στιγμη να το πετυχουμε...τι να πω;;;
Ο χρήστης nina@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-12, 16:58   #27
Ι.Δωρα

Ι.Δωρα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να κανουμε...καποιες πρεπει να προσπαθησουν περισσοτερο για να πραγματοποιηθουν τα ονειρα τους.Αυτο δεν πρεπει να μας καταβαλει ισα ισα...και ξανα προς τη δοξα τραβα τραβα τραβα!!!!Καλη δυναμη σε ολες μας
Παλιά 17-07-12, 16:23   #28
zouzou9

zouzou9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα...εγω εκανα αποξεση 20/6 κ σημερα αδιαθετησα..δλδ μετα απο 27 μερες!!!!
Ο χρήστης zouzou9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-12, 15:14   #29
zouzou9

zouzou9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

i periodos meta tin apoksesi poso sas kratise????/
Ο χρήστης zouzou9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-12, 16:34   #30
patousitsa82

patousitsa82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=zouzou9;2433859]i periodos meta tin apoksesi poso sas kratise????/[

καλησπερα zouzou!η περιοδος σε μενα μετα την αποξεση κρατησε 4 μερες περιπου!
Ο χρήστης patousitsa82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-07-12, 10:10   #31
edel84

edel84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Δεύτερη περίοδος μετά από απόξεση;;;

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε;;;
Τελειώνουν οι διακοπές μαζί με μια μικρή ανησυχία. Σήμερα είναι η 31η μέρα του κύκλου και περίοδος άφαντη! Το θαυματάκι μάλλον δεν έγινε, καθώς χοριακή την 26η μέρα έδειξε κάτω από 1, με όριο το 10. Είναι δεύτερη φορά που ξεπερνάω τις 30 μέρες σε κύκλο! Εν τω μεταξύ έχω τους ίδιους ακριβώς πόνους με την εγκυμοσύνη τον Απρίλιο, ωοθήκες, μέση, πλάτη κλπ. Γι αυτό και η χοριακή, αλλά.. άκυρο πανηγυρικό.
Εσείς θυμάστε πότε σας ήρθε δεύτερη φορά; Να σημειώσω πως πρώτη φορά μου ήρθε στις 25 μέρες και γενικά ο κύκλος μου ήταν 26-29 (λέω ήταν γιατί δεν ξέρω αν θα επανέλθει μετά την απόξεση τόσο γρήγορα-και δεν τον βλέπω κιόλας να επανέρχεται).
Φιλιά σε όλες!
Παλιά 30-07-12, 15:29   #32
alex-paula

Περιοχή: καλαμαρια θεσ/νικη
alex-paula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε;;;
Τελειώνουν οι διακοπές μαζί με μια μικρή ανησυχία. Σήμερα είναι η 31η μέρα του κύκλου και περίοδος άφαντη! Το θαυματάκι μάλλον δεν έγινε, καθώς χοριακή την 26η μέρα έδειξε κάτω από 1, με όριο το 10. Είναι δεύτερη φορά που ξεπερνάω τις 30 μέρες σε κύκλο! Εν τω μεταξύ έχω τους ίδιους ακριβώς πόνους με την εγκυμοσύνη τον Απρίλιο, ωοθήκες, μέση, πλάτη κλπ. Γι αυτό και η χοριακή, αλλά.. άκυρο πανηγυρικό.
Εσείς θυμάστε πότε σας ήρθε δεύτερη φορά; Να σημειώσω πως πρώτη φορά μου ήρθε στις 25 μέρες και γενικά ο κύκλος μου ήταν 26-29 (λέω ήταν γιατί δεν ξέρω αν θα επανέλθει μετά την απόξεση τόσο γρήγορα-και δεν τον βλέπω κιόλας να επανέρχεται).
Φιλιά σε όλες!
Καλησπέρα!

Εγώ έκανα απόξεση στις 26/6, περίμενα περίοδο την προηγούμενη Δευτέρα και μου ήρθε εχθές!

Ήμουν κι εγώ απαισιόδοξη και έλεγα πως δεν θα έρθει και ότι θα ταλαιπωρηθώ πάλι αλλά τελικά βρήκε το δρόμο της!
Ελπίζω να παν όλα καλά, απλώς θέλει υπομονή γιατί το σοκ είναι μεγάλο για τον οργανισμό και χρειάζεται χρόνος και θετική σκέψη (λέμε τώρα...)
Το αίμα όμως είναι κατακόκκινο! Άλλες φορές ήταν πιο σκούρο. Ξέρει καμία γιατί?
Ο χρήστης alex-paula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-12, 15:53   #33
alex-paula

Περιοχή: καλαμαρια θεσ/νικη
alex-paula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex-paula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!

Εγώ έκανα απόξεση στις 26/6, περίμενα περίοδο την προηγούμενη Δευτέρα και μου ήρθε εχθές!

Ήμουν κι εγώ απαισιόδοξη και έλεγα πως δεν θα έρθει και ότι θα ταλαιπωρηθώ πάλι αλλά τελικά βρήκε το δρόμο της!
Ελπίζω να παν όλα καλά, απλώς θέλει υπομονή γιατί το σοκ είναι μεγάλο για τον οργανισμό και χρειάζεται χρόνος και θετική σκέψη (λέμε τώρα...)
Το αίμα όμως είναι κατακόκκινο! Άλλες φορές ήταν πιο σκούρο. Ξέρει καμία γιατί?
Τώρα διάβασα λίγο καλύτερα το μήνυμα και κατάλαβα ότι μιλάς για 2η περίοδο κι εγώ απαντάω για 1η!

Δεν έχω εμπειρία ακόμη θα σου πω τον Σεπτέμβριο!
Ο χρήστης alex-paula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-12, 16:49   #34
ΝΟΥΝΟΥ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΝΟΥΝΟΥ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι εγω εκανα αποξεση 2-7 κι ακομη αφαντη την περιμενω πως και πως!!ασε που πρεπει να περιμενουμε αλλους 2 μηνες για να βαλουμε μπρος...δεν φτανει που ξαφνικα το χασαμε πρεπει να περιμενουμε κι αλλο ...
Παλιά 31-07-12, 11:22   #35
edel84

edel84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά στις 33 μέρες αδιαθέτησα! Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! Πάντως και τις 2 φορές είναι αρκετά διαφορετική από ότι προηγουμένως που δεν είχα κανένα πόνο / ενόχληση και είναι και πιο βαριά. Και το τραγελαφικό είναι ότι είχα όλες ακριβώς τις ενοχήσεις που είχα και στην εγκυμοσύνη. Τελικά πότε θεωρείται καθυστέρηση;; Στις πόσες μέρες να αρχίσουμε να υποπτευόμαστε; Όπως μου ήρθαν τα πράγματα, μάλλον μετά τις 6-7.
Παλιά 31-07-12, 17:37   #36
Ι.Δωρα

Ι.Δωρα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τελικά στις 33 μέρες αδιαθέτησα! Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! Πάντως και τις 2 φορές είναι αρκετά διαφορετική από ότι προηγουμένως που δεν είχα κανένα πόνο / ενόχληση και είναι και πιο βαριά. Και το τραγελαφικό είναι ότι είχα όλες ακριβώς τις ενοχήσεις που είχα και στην εγκυμοσύνη. Τελικά πότε θεωρείται καθυστέρηση;; Στις πόσες μέρες να αρχίσουμε να υποπτευόμαστε; Όπως μου ήρθαν τα πράγματα, μάλλον μετά τις 6-7.
Λογικα μετα απο 3-4 μερες γιατι καμμια φορα αλλαζει και ο κυκλος..
Στις εγκυμοσυνες που ειχα μετα την 3 μερα εκανα παντα το τεστ...και παντα ηταν εγκυρο το αποτελεσμα ασχετα αν ειχαν καλη εκβαση οι εγκυμοσυνες..
Παλιά 03-08-12, 15:10   #37
georgia-kak

Το avatar του χρήστη georgia-kak

Περιοχή: Rethymno
georgia-kak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια...
Εχω να κανω μια ερωτηση...
25/7 εκανα αποξεση.. ημουν 11 βδομαδων...
Δεν εγινε αποβολη.. απλα πηγα για υπεροχο και η γιατρος μου ειπε οτι μαλλον εκεινη την ημερα ειχε σταματησει η καρδουλα του και με εστειλε την ιδια μερα να κανω αποξεση σε δημοσιο νοσοκομειο...
ειχα αιμα την πρωτη μερα... μετα για τρεις μερες δεν ειχα και τωρα 6 μερες εχω αιμα και αρκετο...την πρωτη μερα μιριζε τωρα δεν μυριζει καθολου..

Τεσπα.. ο κυκλος μου ειναι 4 μερες... ξερετε περιπου ποσο κραταει το αιμα...???
Ο χρήστης georgia-kak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-12, 15:52   #38
edel84

edel84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου κοριτσάκι.
Ειλικρινά λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη.

Κατά αρχάς να ξέρεις πως δεν είσαι μόνη σου σε όλο αυτό. Θα βρεις παρηγοριά εδώ μέσα και πολλές πρόθυμες κοπέλες να μοιραστείς μαζί τους τις ανησυχίες σου.

Έχεις ακόμη πολύ αίμα; Θυμάμαι στη δική μου περίπτωση μειωνόταν σταδιακά η αιμορραγία (διήρκησε 5/6 μέρες) που ήταν λίγη από την αρχή και τις τελευταίες μέρες είχε σκουρύνει. Βέβαια έχω διαβάσει για περιπτώσεις που κράτησε πολύ περισσότερο και με πολλή αιμορραγία. Οπότε, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου, να μη ντρέπεσαι καθόλου. Εγώ που μένω εξωτερικό έπαιρνα το δικό μου και της μητέρας μου Ελλάδα συνέχεια όταν είχα απορίες.
Πάρε τηλέφωνο και μπορεί να κλείσεις και κάποιο ραντεβού για να σε ελέγξει μετά την απόξεση.

Φιλιά
Παλιά 04-08-12, 12:32   #39
georgia-kak

Το avatar του χρήστη georgia-kak

Περιοχή: Rethymno
georgia-kak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σου κοριτσάκι.
Ειλικρινά λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη.

Κατά αρχάς να ξέρεις πως δεν είσαι μόνη σου σε όλο αυτό. Θα βρεις παρηγοριά εδώ μέσα και πολλές πρόθυμες κοπέλες να μοιραστείς μαζί τους τις ανησυχίες σου.

Έχεις ακόμη πολύ αίμα; Θυμάμαι στη δική μου περίπτωση μειωνόταν σταδιακά η αιμορραγία (διήρκησε 5/6 μέρες) που ήταν λίγη από την αρχή και τις τελευταίες μέρες είχε σκουρύνει. Βέβαια έχω διαβάσει για περιπτώσεις που κράτησε πολύ περισσότερο και με πολλή αιμορραγία. Οπότε, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου, να μη ντρέπεσαι καθόλου. Εγώ που μένω εξωτερικό έπαιρνα το δικό μου και της μητέρας μου Ελλάδα συνέχεια όταν είχα απορίες.
Πάρε τηλέφωνο και μπορεί να κλείσεις και κάποιο ραντεβού για να σε ελέγξει μετά την απόξεση.

Φιλιά

σε ευχαριστω πολυ κουκλα μου...
Την πηρα τηλ.. και μου ειπε οτι εξαρταται απο τον οργανισμο... υπαρχουν και περιπτωσεις που καραταει 20 μερες.... καθε μερα λιγοστευει... και δεν χριαζεται να φοραω και σερβιετα... αλλα οπως και να το κανουμε ειναι λιγο ενοχλητικο.. εχω πολυ λιγο αιμα.. και κατακοκκινο... ..

Ουφ.. θα δειξει μεχρι την Δευτερα... Εχω κλεισει και ραντεβου για την παρασκευει.. οποτε βλεπουμε...

δοξα συ ο θεος το εχω παρει πολυ χαλαρα.. ισως να φταει και η γιατρος η οποια μου εξηγησε πολυ γιατι μπορει να συνεβει αυτο.. μου ειπε και την δικη της περιπτωση... (3 παλλινδρομες... και 1 αποβολη 5 μηνων.. και μετα εκανε τρεις υπεροχους γιους... και δεν ειχε τιποτα οπως θρομβωθυλωση η κατι αλλο)... αλλωστε οτι ειναι να ερθει θα ερθει...

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.. Ειλικρινα...
Ο χρήστης georgia-kak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-12, 12:09   #40
edel84

edel84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgia-kak Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ κουκλα μου...
Την πηρα τηλ.. και μου ειπε οτι εξαρταται απο τον οργανισμο... υπαρχουν και περιπτωσεις που καραταει 20 μερες.... καθε μερα λιγοστευει... και δεν χριαζεται να φοραω και σερβιετα... αλλα οπως και να το κανουμε ειναι λιγο ενοχλητικο.. εχω πολυ λιγο αιμα.. και κατακοκκινο... ..

Ουφ.. θα δειξει μεχρι την Δευτερα... Εχω κλεισει και ραντεβου για την παρασκευει.. οποτε βλεπουμε...

δοξα συ ο θεος το εχω παρει πολυ χαλαρα.. ισως να φταει και η γιατρος η οποια μου εξηγησε πολυ γιατι μπορει να συνεβει αυτο.. μου ειπε και την δικη της περιπτωση... (3 παλλινδρομες... και 1 αποβολη 5 μηνων.. και μετα εκανε τρεις υπεροχους γιους... και δεν ειχε τιποτα οπως θρομβωθυλωση η κατι αλλο)... αλλωστε οτι ειναι να ερθει θα ερθει...

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.. Ειλικρινα...
Να μην ευχαριστείς για τίποτα! Όλες εδώ για αυτό το λόγο είμαστε!
Χαίρομαι που το πήρες θετικά και από ότι βλέπω έχεις και ετοιμασίες τώρα! Με το καλό τα ευχάριστα.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές