Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Κοινωνικοποίηση, Εκπαίδευση: τα πρώτα βήματα > Παιδικοί σταθμοί, Βρεφικοί σταθμοί & Babysitter > Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή

Notices

Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν περιγράφετε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία κτλ. είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να μην συνοδεύεται το κείμενο που δημοσιεύετε απο αρνητικούς χαρακτηρισμούς όπως "ανεύθυνοι", "αναίσθητοι" ή άλλους παρόμοιους χαρακτηρισμούς, ειδικά όταν αναφέρετε και επωνυμία επιχείρισης. Κάτι τέτοιο είναι δυσφημιστικό και μπορεί να θεωρηθεί νομικά δυσφήμιση δια του τύπου. Χρήστες οι οποίοι περιγράφουν με τέτοιους χαρακτηρισμούς, παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία θα θεωρείται αυτόματα ότι παραβαίνουν τους κανονισμούς του φόρουμ και ενδέχεται να αποκλείονται προσωρινά μέχρι συμμόρφωσης με το ισχύον νομικό πλαίσιο. Έτσι ώστε να είναι ενημερωτικές οι δημοσιεύσεις, πάντα να περιγράφετε τα πραγματικά περιστατικά χωρίς χαρακτηρισμούς και να περιορίζεστε μόνο σε αυτά τα οποία οι ίδιοι μπορείτε να πιστοποιήσετε. Δεκτές θα γίνονται ΜΟΝΟ δημοσιεύσεις οι οποίες περιγράφουν περιστατικά ή καταστάσεις, ΧΩΡΙΣ να περιλαμβάνουν χαρακτηρισμούς. !!! ΕΠΙΣΗΣ: όταν αναφέρεστε στην καθαριότητα ενός χώρου να έχετε υπόψη σας ότι ένας χώρος όπου τα παιδιά απασχολούνται με ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ δραστηριότητες, είναι λογικό να μην είναι πεντακάθαρος όλες τις στιγμές. Θα ήταν αφύσικο σε ένα χώρο όπου μπαινοβγαίνουν δεκάδες παιδιά να μην υπάρχει κόκκος/σταγόνα πηλού, άμμου, αλευριού, χρώματος, στο πάτωμα στις καρέκλες και στους τοίχους. Δείτε εδώ κάποια κριτήρια επιλογής για παιδικούς σταθμούς: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19378 ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Πριν ανοίξετε νέο θέμα ρίξτε μια ματιά στο θέμα που βρίσκεται πάνω πάνω σε αυτή την ενότητα, με τίτλο "ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΟΙΓΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ" στο οποίο υπάρχει κατάλογος θεμάτων που έχουν ήδη ανοιχτεί για αναζήτηση παιδικών ή βρεφονηπιακών σταθμών, ταξινομημένα ανά περιοχή!

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-07-12, 15:45   #1
mar-tha

Περιοχή: Thessaloniki
mar-tha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Λαμβάνουμε, μα και μοιράζουμε γνώση

Θα ήθελα να διατυπώσω ένα συμπέρασμα, στο οποίο πολύς κόσμος φαντάζομαι έχει καταλήξει.

Ο πλέον συνήθης λόγος επίσκεψης σε ένα forum, είναι η άντληση πληροφορίων καθώς και η ανταλλαγή απόψεων. Όπως καλή ώρα σε αυτό το topic, σε σχέση με τους παιδικούς σταθμούς.

Όταν πριν 3 χρόνια βρέθηκα να ψάχνω για πρώτη φορά σχολείο για το παιδί μου, ήθελα τόσο πολύ να πιάσω τους γονείς που έβγαιναν εκείνη την ώρα από μέσα, και να εισπράξω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ.

Γιατί όμως έχουμε τη συνήθεια να μπαίνουμε σε ένα forum με αγωνία και ελπίδα για βοήθεια, και όταν αυτή μας δοθεί να μην έχουμε τη διάθεση ή τη σκέψη να την "περάσουμε" στους επόμενους;

Μπήκα σε πολλά posts σε σχέση με τους παιδικούς, διαβάζοντας προβληματισμούς γονέων, που προς τιμήν τους ερευνούν όσο περισσότερο μπορούν την επιλογή του σχολείου/σταθμού.

Κανένας σχεδόν από αυτούς όμως, που "θα έγγραφαν" το παιδί τους, δεν ξαναμπήκε μετά από κάποιους μήνες να τοποθετηθεί για αυτά που ιδίοις όμμασι πλέον παρατηρούσε.

Κοινή λογική, χρήσιμα εργαλεία που όταν φύγουμε από τη θέση του ανθρώπου που διερευνά, αμελούμε να προσφέρουμε.

Ήθελα να το σημειώσω ως γενικό συμπέρασμα -όπως είπα και στην αρχή- και ως υπενθύμιση, γιατί είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι δεν το κάνου επί τούτου, αλλά έτσι καταλήγει για διάφορους λόγους να συμβαίνει!

Σκεφτείτε την πηγή γνώσεων, αν το 1/3 των γονιών κάθε σχολείου, έμπαινε στο αντίστοιχο post και μοιραζόταν τις εμπειρίες του, τον ενθουσιασμό ή τις παρατηρήσεις του.
Ο χρήστης mar-tha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-12, 15:49   #2
sofi@p

Περιοχή: Αθήνα
sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πολύ πολύ σωστά!!
απλά, συνήθως λύνουμε το πρόβλημά μας και δε μας απασχολούν οι επόμενοι. επίσης, αν μιλήσουμε θετικά κινδυνεύουμε να κατηγορηθούμε για διαφήμιση κι αν μιλήσουμε αρνητικά κινδυνεύουμε να κατηγορηθούμε για δυσφήμιση.

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-12, 15:55   #3
ψαράκι

Περιοχή: Αθήνα
ψαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mar-tha Εμφάνιση μηνυμάτων

Κανένας σχεδόν από αυτούς όμως, που "θα έγγραφαν" το παιδί τους, δεν ξαναμπήκε μετά από κάποιους μήνες να τοποθετηθεί για αυτά που ιδίοις όμμασι πλέον παρατηρούσε.

Σκεφτείτε την πηγή γνώσεων, αν το 1/3 των γονιών κάθε σχολείου, έμπαινε στο αντίστοιχο post και μοιραζόταν τις εμπειρίες του, τον ενθουσιασμό ή τις παρατηρήσεις του.
Όπως το θέτεις είναι πολύ λογικό!
Όμως, πλέον όταν μπαίνεις στην ενότητα "Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή" σου αναβοσβήνει μια τεράστια ειδοποίηση.
Προσωπικά όταν είδα post που να ζητάει βοήθεια για εύρεση παιδικού σταθμού στην περιοχή μου, μπήκα στο θέμα και έστειλα π.μ. γιατί θεωρώ πως μόνο εκεί μπορώ να μιλήσω με ονόματα και να πω τα θετικά και τα αρνητικά.
Λοιπόν τίθεται πλέον δεοντολογικό ζήτημα.
Πιστεύω πως οι περισσότεροι πάντως γονείς, αν είναι ακόμα μέλη, σίγουρα θα απαντούσαν σε ένα π.μ. που θα λάμβαναν σχετικά με την εμπειρία τους, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα δυσφήμισης ή διαφήμισης!

Πιστεύω να κατάλαβα καλά τον εύλογο προβληματισμό/παρατήρηση σου!

Ο χρήστης ψαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-12, 16:09   #4
mar-tha

mar-tha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω πως αυτοί που διακυβεύονται να κατηγορηθούν για τα θετικά τους σχόλια, είναι αυτοί που μπήκαν να γράψουν μία και μοναδική φορά, προσπαθώντας να καλύψουν, τοποθετήσεις προηγούμενων για κάποιον σταθμό. Το κάνουν κιόλας με τόσο ηχηρό τρόπο, που γίνονται αντιληπτοί..

Για το θέμα "επώνυμου" ή όχι, νομίζω πως τα περισσότερα posts ξεκινούν ή καταλήγουν να μιλάνε για συγκεκριμένα σχολεία, με το όνομά τους. Δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα από τη διαχείρηση του forum για το συγκεκριμένο, όταν τηρούνται κάποιοι κανόνες δεοντολογίας στο πως εκφράζουμε την άποψή μας.

Αυτό που σκεφτόμουν εγώ είναι να υπάρχει post για κάθε ένα από τα σχολεία, όπου μέλη (πολυάριθμα, όπως εδώ καλή ώρα) θα μπουν στα ανάλογα posts και θα καταθέσουν τις εμπειρίες τους για τα συγκεκριμένα σχολεία, και όχι γενικά.

Τι και αν ξεκινάει γεωγραφικά το post και καταλήγει να αναλύονται 5-6 σταθμοί πλέον ονομαστικά, τι και αν γίνεται εξαρχής για κάθε σχολείο ένα post.

Πιστεύω θα βοηθούσε πολύ..
Παλιά 11-07-12, 16:17   #5
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν είναι ακριβώς εφικτό αυτό που ζητάς και μάλιστα να γίνονται ονομαστικές αναφορές σε διάφορες επιχειρήσεις (παιδικού σταθμούς κλπ), για πολλούς και διαφόρους λόγους.

Οι αρνητικές τοποθετήσεις συνήθως γίνονται "εν βρασμώ" και τις αποσύρουν οι admin για να μην έχει η εταιρεία πρόβλημα με μηνύσεις κλπ.
Οι θετικές τοποθετήσεις πάλι (υπάρχουν μερικές αν ψάξεις) είναι τελείως υποκειμενικές.
Κάτι που σ'εμένα φαίνεται τέλειο και το παιδί μου περνάει υπέροχα, σε μια άλλη κοπέλα φαντάζει πολύ αρνητικό.

Τέλος οι "κραγμένοι" που διαφημίζουν τους παιδικούς σταθμούς και άλλα πράγματα κάνουν μπαμ. Είναι μέλη με 3-4 εγγραφές που συνήθως εκθιάζουν μια επιχείρηση με ένα πολύ συγκεκριμένο "επαγγελματικό" τρόπο και φρασεολογία που δεν θα χρησιμοποιούσε μια απλή μητέρα, και όταν τους παίρνουν χαμπάρι οι admin επίσης τους "μαζεύουν".

Άμα βάλεις στην "αναζήτηση" το όνομα ενός σταθμού που σε ενδιαφέρει ίσως βρεις κι άλλα σχόλια σε άλλα τόπικ που έχουν συζητηθεί εκτός της συγκεκριμένης ενότητας.
Παλιά 11-07-12, 16:19   #6
mpampouska

mpampouska χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λοιπον δεν φτανει..........;;;καποιοι ανθρωποι μας περνανε για πολυ χαζους!!!(χιλια συγνωμη για την εκφραση )αλλα εχει 2 μερες τωρα που εχω εξοργιστεί ιδιοκτητρια παιδικου σταθμου ημουν και εγω αλλα πριν τον κλεισω ποτε δεν εγραψα στο φορουμ και ας χρειαζομουν πληροφοριες για ασχετα πραγματα περα απο τη δουλεια...π.χ εγκυμοσυνη!!!δεν εγραψα ομως!!!!μια βοηθεια επειδη εχω καρατσεκαρει κανα δυο που προσπαθουν να μας πεισουν για τους καλους παιδικους σταθμους που στελνουν τα παιδια τους πως μπορω να τους κοινοποιησω;απο τους 2 βεβαια ο ενας κτηριακα και μονο γιατι την δουλεια του δεν την γνωριζω ειναι πολυ καλος αλλα με αυτα που κανει δεν με πειθει για τη δουλεια του!!!!!
Ο χρήστης mpampouska δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-12, 16:21   #7
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mar-tha Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που σκεφτόμουν εγώ είναι να υπάρχει post για κάθε ένα από τα σχολεία, όπου μέλη (πολυάριθμα, όπως εδώ καλή ώρα) θα μπουν στα ανάλογα posts και θα καταθέσουν τις εμπειρίες τους για τα συγκεκριμένα σχολεία, και όχι γενικά.

Τι και αν ξεκινάει γεωγραφικά το post και καταλήγει να αναλύονται 5-6 σταθμοί πλέον ονομαστικά, τι και αν γίνεται εξαρχής για κάθε σχολείο ένα post.

Πιστεύω θα βοηθούσε πολύ..
Καλό αυτό που λες, αλλά απ όσο γνωρίζω οι Mods εδώ μέσα είναι εθελοντές (κάπου υπάρχει σχετική ανακοίνωση της κας. Στυλιανάκη) και δεν υπάρχει η δυνατότητα για να είναι όλα τα πράγματά στην "θέση" τους ας πούμε στο φόρουμ.
Νομίζω θα χρειαζόταν πολυ χρόνος να μαζευτούν, να ταξινομηθούν και να παρακολουθούνται ανελλιπώς όοοοοοοοοοοολα τα θέματα.

Μπορείς επίσης να κάνεις μια αιτησούλα να γίνεις εθελοντής mod
Παλιά 12-07-12, 11:24   #8
mar-tha

mar-tha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Harlow Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι ακριβώς εφικτό αυτό που ζητάς και μάλιστα να γίνονται ονομαστικές αναφορές σε διάφορες επιχειρήσεις (παιδικού σταθμούς κλπ), για πολλούς και διαφόρους λόγους.

Οι αρνητικές τοποθετήσεις συνήθως γίνονται "εν βρασμώ" και τις αποσύρουν οι admin για να μην έχει η εταιρεία πρόβλημα με μηνύσεις κλπ.
Οι θετικές τοποθετήσεις πάλι (υπάρχουν μερικές αν ψάξεις) είναι τελείως υποκειμενικές.
Κάτι που σ'εμένα φαίνεται τέλειο και το παιδί μου περνάει υπέροχα, σε μια άλλη κοπέλα φαντάζει πολύ αρνητικό.

Τέλος οι "κραγμένοι" που διαφημίζουν τους παιδικούς σταθμούς και άλλα πράγματα κάνουν μπαμ. Είναι μέλη με 3-4 εγγραφές που συνήθως εκθιάζουν μια επιχείρηση με ένα πολύ συγκεκριμένο "επαγγελματικό" τρόπο και φρασεολογία που δεν θα χρησιμοποιούσε μια απλή μητέρα, και όταν τους παίρνουν χαμπάρι οι admin επίσης τους "μαζεύουν".

Άμα βάλεις στην "αναζήτηση" το όνομα ενός σταθμού που σε ενδιαφέρει ίσως βρεις κι άλλα σχόλια σε άλλα τόπικ που έχουν συζητηθεί εκτός της συγκεκριμένης ενότητας.

Οι ονομαστικές αναφορές γίνονται ήδη, δεν ζητάω κάτι που δεν συμβαίνει ή απαγορεύεται.

Το πως φιλτράρει ο καθένας τα σχόλια που διαβάζει, αρνητικά ή θετικά, είναι δικό του ζήτημα. Σαφώς και υπάρχουν υποκειμενικοί παράγοντες, όπως και διαφορετικές απαιτήσεις από κάθε γονέα. Αυτό όμως δεν μας σταματάει στο να αναζητούμε αυτήν την πληροφόρηση, για αυτό και διαβάζουμε τα συγκεκριμένα posts.

Αυτό με την αναζήτηση θα το δοκιμάσω. Είμαι καινούρια εδώ, και δεν έχω εξοικειωθεί ιδιαίτερα με το "περιβάλλον".
Παλιά 12-07-12, 11:27   #9
mar-tha

mar-tha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mpampouska Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον δεν φτανει..........;;;καποιοι ανθρωποι μας περνανε για πολυ χαζους!!!(χιλια συγνωμη για την εκφραση )αλλα εχει 2 μερες τωρα που εχω εξοργιστεί ιδιοκτητρια παιδικου σταθμου ημουν και εγω αλλα πριν τον κλεισω ποτε δεν εγραψα στο φορουμ και ας χρειαζομουν πληροφοριες για ασχετα πραγματα περα απο τη δουλεια...π.χ εγκυμοσυνη!!!δεν εγραψα ομως!!!!μια βοηθεια επειδη εχω καρατσεκαρει κανα δυο που προσπαθουν να μας πεισουν για τους καλους παιδικους σταθμους που στελνουν τα παιδια τους πως μπορω να τους κοινοποιησω;απο τους 2 βεβαια ο ενας κτηριακα και μονο γιατι την δουλεια του δεν την γνωριζω ειναι πολυ καλος αλλα με αυτα που κανει δεν με πειθει για τη δουλεια του!!!!!

Δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις.. Να γράψεις για δύο παιδικούς συγκεκριμένα; Γιατί να μην το κάνεις;.. Και γιατί ενώ είχες απορίες δεν είχες γράψει ποτέ στο forum; Υποτίθεται ότι για αυτό μπαίνουμε σε τέτοιες ιστοσελίδες. Για να ενημερωνόμαστε και να ανταλλάσουμε απόψεις/εμπειρίες.
Παλιά 12-07-12, 11:29   #10
mar-tha

mar-tha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Harlow Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό αυτό που λες, αλλά απ όσο γνωρίζω οι Mods εδώ μέσα είναι εθελοντές (κάπου υπάρχει σχετική ανακοίνωση της κας. Στυλιανάκη) και δεν υπάρχει η δυνατότητα για να είναι όλα τα πράγματά στην "θέση" τους ας πούμε στο φόρουμ.
Νομίζω θα χρειαζόταν πολυ χρόνος να μαζευτούν, να ταξινομηθούν και να παρακολουθούνται ανελλιπώς όοοοοοοοοοοολα τα θέματα.

Μπορείς επίσης να κάνεις μια αιτησούλα να γίνεις εθελοντής mod

Ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μου για να αναλάβω μία τέτοια ευθύνη.. Σε πρώτη φάση όμως Harlow, θα μπορούσαμε να κάνουμε το εύκολο και για μένα "αυτονόητο". Όλοι όσοι έχουν μπει και κάτι έχουν ρωτήσει για παιδικό σε συγκεκριμένη περιοχή, ή για συγκεκριμένο παιδικό και γράφουν κάπου τα παιδιά τους, να μπουν και στη συνέχεια να μοιραστούν τις εντυπώσεις τους. Εκεί είναι η πραγματική βοήθεια, με όποιο φιλτράρισμα όπως είπαμε..
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές