Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Δεύτερο Τρίμηνο (12η -24η εβδομαδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-07-12, 08:19   #1
vs1999

vs1999 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ

Καλημερα σε ολες σας,
Ειμαι 18 εβδομαδων κ 2 ημ.Ηθελα να σας ρωτησω επειδη διαβαζω οτι η β επιπεδου γινεται γυρω στισ 22 εβδομ. Εμενα η γιατρος μου γιατι μου ειπε να το κανω απο 12-28 Αυγουστου? Δεν ειναι λιγο αργα? Η εγω δεν ξερω να υπολογιζω σωστα??
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Ο χρήστης vs1999 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-07-12, 08:32   #2
KonstantinaDimitris

Περιοχή: Αθήνα
KonstantinaDimitris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα. Εγώ είμαι 22 εβδ. κ 3 ημερών κ θα την κάνω σήμερα γιατί με βολεύει η μέρα. Αλλά ο Γυναικολόγος μου μου είπε ότι μπορούσα να την κάνω κ νωρίτερα. Εσένα όντως μου φαίνεται αργά! Πόσο θα είσαι τότε;;;
Ο χρήστης KonstantinaDimitris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-12, 08:36   #3
KonstantinaDimitris

Προεπιλογή

Αχ τώρα υπολόγισα τις εβδ. Σου. Καλά στο βγάζει... Έχουμε 18.07 μέχρι 18.08 είναι 4 εβδ. Οπότε 18 + 4 = 22... Περίπου στις 18.08 να πας... 28 είναι λίγο αργά... Ελπίζω κ γω να μην στα βγάλα λάθος...
Παλιά 18-07-12, 08:38   #4
vs1999

vs1999 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KonstantinaDimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Εγώ είμαι 22 εβδ. κ 3 ημερών κ θα την κάνω σήμερα γιατί με βολεύει η μέρα. Αλλά ο Γυναικολόγος μου μου είπε ότι μπορούσα να την κάνω κ νωρίτερα. Εσένα όντως μου φαίνεται αργά! Πόσο θα είσαι τότε;;;
Καλα αποτελεσματα να εχεις! Νομιζω 8α ειμαι 24 εβδομαδων, εκτος κ αν κανω λαθος..τελευταια περιοδο ειχα 12/03..
Παλιά 18-07-12, 08:39   #5
KonstantinaDimitris

Προεπιλογή

Μισό να λεπτό να δώσω τον κύκλο....επανέρχομαι!!!
Παλιά 18-07-12, 08:42   #6
KonstantinaDimitris

Προεπιλογή

28.08 θα είσαι 24 εβδ. Εχεις δίκιο!!! 22 εβδ. Σου πέφτει στις 13.08.... Πάντως 28 Αυγούστου είναι αργά για να την κάνεις....
Παλιά 18-07-12, 08:43   #7
vs1999

vs1999 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KonstantinaDimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ τώρα υπολόγισα τις εβδ. Σου. Καλά στο βγάζει... Έχουμε 18.07 μέχρι 18.08 είναι 4 εβδ. Οπότε 18 + 4 = 22... Περίπου στις 18.08 να πας... 28 είναι λίγο αργά... Ελπίζω κ γω να μην στα βγάλα λάθος...
Μου εχει κλεισει ραντεβου για 23/08. Γενικα μπερδευομαι με τους υπολογισμους! Στο δευτερο θα τα ξερω καλυτερα! Εχεις αγορακι η κοριτσακι? Εγω κοριτσακι!
Παλιά 18-07-12, 08:47   #8
KonstantinaDimitris

Προεπιλογή

Έχω ήδη ένα αγοράκι κ τώρα περιμένω κοριτσάκι.... Όλα καλά να πάνε... Αφού σου είπε να πας τότε κάποιο λόγο θα έχει.
Παλιά 18-07-12, 10:43   #9
Christab83

Christab83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vs1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολες σας,
Ειμαι 18 εβδομαδων κ 2 ημ.Ηθελα να σας ρωτησω επειδη διαβαζω οτι η β επιπεδου γινεται γυρω στισ 22 εβδομ. Εμενα η γιατρος μου γιατι μου ειπε να το κανω απο 12-28 Αυγουστου? Δεν ειναι λιγο αργα? Η εγω δεν ξερω να υπολογιζω σωστα??
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Καλημέρα και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά. Μην ανησυχείς ο γιατρός σου, σου έδωσε τις σωστές ημερομηνίες για την β επιπέδου. Η β επιπέδου γίνεται από την 21η έως την 24η εβδομάδα οπότε έχεις περιθώριο μέχρι 28 Αυγούστου για να την κάνεις! Σου εύχομαι να έχεις τέλεια αποτελέσματα!
Ο χρήστης Christab83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-12, 10:43   #10
ampeligi

ampeligi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ τώρα διανύω την 21 βδομάδα και δε μου εχει πει καν να κλείσω ραντεβού για Β επιπέδου!!!! ίσως μου το πει τη μεθαύριο που έχω ραντεβού... αλλά επειδή τον ρώτησα για διακοπές και μου έδωσε την αδειανα φύγω μετα τις 6/8 και μου είπε να είμαι Αθήνα μεχρι 2/8 ίσως υπολογίζει να κλείσω τότε ραντεβού!
Ο χρήστης ampeligi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-12, 12:20   #11
Engleza

Engleza χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Προσωπικά, έκλεισα μόνη μου ραντεβού εδώ και μια εβδομάδα για β'επιπέδου στο γιατρό της προτίμησής μου. Είμαι στη 15η εβδομάδα και θα πάω στις αρχές της 21ης. Δεν έχω ακόμα μαιευτήρα στην Ελλάδα γιατί είμαι εξωτερικό κι έτσι ήθελα να έχω κανονίσει τις εξετάσεις μου μέχρι να βρω τον κατάλληλο μαιευτήρα. Επίσης, επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη τα είχα αφήσει όλα στο γιατρό που είχα δεν είχα ασχοληθεί με ημερομηνίες. Αυτή τη φορά είμαι πιο ενημερωμένη και οι επιλογές θέλω να είναι δικές μου (κακή εμπειρία τότε με το Α τεστ-που το έκανα σε μεγάλο μαιευτήριο-και που με οδήγησε σε αμνιοπαρακέντηση με όλους τους κινδύνους που συνεπάγονται·τα έχω γράψει λεπτομερώς σε άλλο πόστ).
Ο χρήστης Engleza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-12, 14:18   #12
κάτια_82

Το avatar του χρήστη κάτια_82

Περιοχή: αθήνα
κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Την ερχομενη Δευτερα θα κανω κι εγω β' επιπεδου... στις 23+1. Χτες εκανα καρδιακη εκτιμηση εμβρυου και ολα δοξα τη Παναγια φυσιολογικα! Ειχαμε μονο προβλημα με το πως θα γυρισει το μικρο μου, που ειχε κατσει μπρουμητα και κοιμοταν! Εφαγα καραμελες, ηπια τσαι με ζαχαρη, το ταρακουνησαμε, αλλα τιποτα!!! Μετα απο καμια ωρα... τα καταφεραμε! Ξερει καμια τι μπορω να κανω για να μην εχω τα ιδια και την αλλη φορα? Ευχαριστω...

Ο χρήστης κάτια_82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-12, 19:52   #13
κάτια_82

κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολα καλα και με την β'επιπεδου! Ευτυχως, ηταν ξυπνιο και συνεργασιμο το μικρο μας! Ειδαμε και φυλο : ΑΓΟΡΙ! Δοξα τη χάρη Της, ολα πηγαν καλα και ολα ειναι φυσιολογικα! Ευχες για καλα αποτελεσματα σε ολες οσες ετοιμαζονται για β'επιπεδου!

Παλιά 24-07-12, 06:48   #14
vs1999

vs1999 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ειστε ολες καλα κοριτσια! Τελικα εγω το β επιπεδου θα το κανω στισ 23 εβδομαδες, πιστευω ειναι καλα. Μου ειπε η γυναικολογος μου οτι μεχρισ τισ 24 εβδομαδες ειναι μια χαρα! Καλα αποτελεσματα σε ολες λοιπον!! κ με το καλο τα μωρακια μας!!!!
Παλιά 24-07-12, 07:00   #15
vs1999

vs1999 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Christab83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά. Μην ανησυχείς ο γιατρός σου, σου έδωσε τις σωστές ημερομηνίες για την β επιπέδου. Η β επιπέδου γίνεται από την 21η έως την 24η εβδομάδα οπότε έχεις περιθώριο μέχρι 28 Αυγούστου για να την κάνεις! Σου εύχομαι να έχεις τέλεια αποτελέσματα!
Σ'ευχαριστω πολυ! Κ εσυ με το καλό το μωρακι σου!!!!!
Παλιά 24-07-12, 09:49   #16
didi&k

Το avatar του χρήστη didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο κάτια_82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα καλα και με την β'επιπεδου! Ευτυχως, ηταν ξυπνιο και συνεργασιμο το μικρο μας! Ειδαμε και φυλο : ΑΓΟΡΙ! Δοξα τη χάρη Της, ολα πηγαν καλα και ολα ειναι φυσιολογικα! Ευχες για καλα αποτελεσματα σε ολες οσες ετοιμαζονται για β'επιπεδου!
κατια μου πολυ χαιρομαι για το μωρκι σου!!!!!
αγορακι !! πως και δεν το ειχατε δει νωριτερα (πχ στο α-τεστ?)
ειδα αλλαξες και το τικερακι και στην αρχη δυσκολευτηκα να σε αναγνωρισω
Παλιά 24-07-12, 10:10   #17
κάτια_82

κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

didi μου, ευχαριστω πολυ! μεχρι τωρα ημασταν μονιμως με τα ποδια οκλαδον και οριζοντια στην κοιλια... οποτε δεν φαινοταν καλα! εχθες ομως ειδαμε τα παντα, αφου γυρισαμε καθετα!!! τα νεφρα, την καρδουλα, τα ποδαρακια, τα χερακια, τη ραχη, το προσωπακι του (σε 4d ειναι φοβερο!), τα χειλακια, το πιπι... ολα!!! το σοκολατακι επιασε τοπο! ευχομαι με το καλο να δεις κι εσυ το παιδακι σου και ολα να ναι ονειρεμενα!
β'επιπεδου ---> ο πιο ομορφος υπερηχος μας!

Παλιά 24-07-12, 10:17   #18
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
didi μου, ευχαριστω πολυ! μεχρι τωρα ημασταν μονιμως με τα ποδια οκλαδον και οριζοντια στην κοιλια... οποτε δεν φαινοταν καλα! εχθες ομως ειδαμε τα παντα, αφου γυρισαμε καθετα!!! τα νεφρα, την καρδουλα, τα ποδαρακια, τα χερακια, τη ραχη, το προσωπακι του (σε 4d ειναι φοβερο!), τα χειλακια, το πιπι... ολα!!! το σοκολατακι επιασε τοπο! ευχομαι με το καλο να δεις κι εσυ το παιδακι σου και ολα να ναι ονειρεμενα!
β'επιπεδου ---> ο πιο ομορφος υπερηχος μας!

θυμαμαι σε εναν υπερηχο η κουμπαρα μου που πηρε φωτο του μωρου ηταν ιδιος (μιλαμε αλοιδιος!!!) του μπαμπα του(σε τρισδιατατο ηταν η φωτο)
εσεις? ειδατε σε ποιον μοιαζει?
αυτο το μωρο που λεω, εξακολουθει και τωρα που ειναι 3 χρονων , να ειναι ιδιος με το μπαμπα του, καρμπον σου λεω!!!
Παλιά 24-07-12, 10:27   #19
κάτια_82

κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εμας ιδιος ο μπαμπας πρεπει να ναι!!! ισως να χει λιγο τη μυτουλα μου... θα δουμε! ειναι υπεροχο ομως!!!

Παλιά 24-07-12, 10:33   #20
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κι εμας ιδιος ο μπαμπας πρεπει να ναι!!! ισως να χει λιγο τη μυτουλα μου... θα δουμε! ειναι υπεροχο ομως!!!
ελα, τη μιση εγκυμοσυνη την εφαγες , με το καλο και η υπολοιπη μιση και να παρεις στην αγκαλιτσα σου τον πριγκιπα σου!!!!!
Παλιά 24-07-12, 11:45   #21
κάτια_82

κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο didi&k Εμφάνιση μηνυμάτων
ελα, τη μιση εγκυμοσυνη την εφαγες , με το καλο και η υπολοιπη μιση και να παρεις στην αγκαλιτσα σου τον πριγκιπα σου!!!!!

Παλιά 24-07-12, 11:53   #22
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω ατυχησα στην χθεσινη επισκεψη για β' επιπεδου. Δεν την εκανα γιατι το εντερο μου ηταν γεματο, παρ'οτι ειχα παει τουαλετα αλλα εχω δυσκλοιλιοτητα απο το σιδηρο και χρειαζομαι θεραπεια, και ο γιατρος ειπε οτι δεν μπορουσε να δει καθαρα αυτα που ηθελε και με εδιωξε. Θα παω οποτε στρωσει ο οργανισμος μου. Μεγαλη απογοητευση κοριτσια, σκεφτομουν οτι θα ξεμπερδευα και απ'αυτο το αγχος αλλα θα παω σε 3-4 ημερες ξανα. Ο Α' επιπεδου εξελιχθηκε δυσκολα γιατι το μωρο δεν γυριζε και διηρκεσε 2 ωρες, τωρα αυτο, απογοητευτηκα. Επισης ο γιατρος λεει οτι ειμαι πολυ σφιγμενη και δεν χαλαρωνω, πως να χαλαρωσω με αυτες τις εμπειριες που εχω; Πραγματι ειμαι στην τσιτα, αλλα δεν ειναι τα πραγματα οπως θελω και αγχωνομαι. Ας ειναι το αγορακι μου καλα και θα το ξεχασω!
Παλιά 24-07-12, 12:32   #23
κάτια_82

κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

vasfa μου, μην στεναχωριεσαι! για την δυσκοιλιοτητα κι εγω παιρνω Psillium προληπτικα, που ειναι φυτικες ινες και πινω πολυ πολυ νερο! οσο για τη θεση... θα σου πω το μυστικο της didi: ενα σοκολατακι πριν τον υπερηχο! μην αγχωνεσαι και ολα καλα θα πανε!

Παλιά 24-07-12, 12:46   #24
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ατυχησα στην χθεσινη επισκεψη για β' επιπεδου. Δεν την εκανα γιατι το εντερο μου ηταν γεματο, παρ'οτι ειχα παει τουαλετα αλλα εχω δυσκλοιλιοτητα απο το σιδηρο και χρειαζομαι θεραπεια, και ο γιατρος ειπε οτι δεν μπορουσε να δει καθαρα αυτα που ηθελε και με εδιωξε. Θα παω οποτε στρωσει ο οργανισμος μου. Μεγαλη απογοητευση κοριτσια, σκεφτομουν οτι θα ξεμπερδευα και απ'αυτο το αγχος αλλα θα παω σε 3-4 ημερες ξανα. Ο Α' επιπεδου εξελιχθηκε δυσκολα γιατι το μωρο δεν γυριζε και διηρκεσε 2 ωρες, τωρα αυτο, απογοητευτηκα. Επισης ο γιατρος λεει οτι ειμαι πολυ σφιγμενη και δεν χαλαρωνω, πως να χαλαρωσω με αυτες τις εμπειριες που εχω; Πραγματι ειμαι στην τσιτα, αλλα δεν ειναι τα πραγματα οπως θελω και αγχωνομαι. Ας ειναι το αγορακι μου καλα και θα το ξεχασω!
γεια σου κι απο εμενα
εχω κι εγω μεγαλο προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα
απο την περασμενη κυριακη πηγα αυτη την κυριακη τουαλετα
εμεις την πεμπτη καναμε την αυχενικη διαφανεια και ειχα μεσα μου γεματο το εντερο 4 μερες, αλλα δεν μου ειπε κατι ο γιατρος...
δεν ηξερα οτι για τη β επιπεδου πρεπει να ειναι αδειο...
σου ευχομαι την επομενη φορα που θα πας να καταφερετε να μετρησετε το γιοκα σας και να εχετε καλα αποτελεσματα!
γιατι δεν βαζεις και ενα υποθετο γλυκερινης την επομενη φορα πριν πας?
Παλιά 24-07-12, 13:11   #25
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
γεια σου κι απο εμενα
εχω κι εγω μεγαλο προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα
απο την περασμενη κυριακη πηγα αυτη την κυριακη τουαλετα
εμεις την πεμπτη καναμε την αυχενικη διαφανεια και ειχα μεσα μου γεματο το εντερο 4 μερες, αλλα δεν μου ειπε κατι ο γιατρος...
δεν ηξερα οτι για τη β επιπεδου πρεπει να ειναι αδειο...
σου ευχομαι την επομενη φορα που θα πας να καταφερετε να μετρησετε το γιοκα σας και να εχετε καλα αποτελεσματα!
γιατι δεν βαζεις και ενα υποθετο γλυκερινης την επομενη φορα πριν πας?
αυτος ο γιατρος ειναι περιεργος, αλλα ειναι κορυφαιος. Παντως για καλο και για κακο παρε μετρα για τη δυσκοιλιοτητα, μηπως οντως υπαρχει προβλημα με το γεματο εντερο. Εμενα μου ειπε να παιρνω duphalac. Πηρα το πρωι, αλλα ακομα τιποτα, μου δημιουργησε και καουρα!! Α, μου ειπε και να μην εχω φαει οταν θα ξαναπαω, κι επειδη ειμαι λιγο παχουλη μου λεει : "δεν σου λειπουν", εννοουσε τα κιλα! Κι επειδη δε μου λειπουν ρε παπαρα δεν πειναω κιολας; Μερικοι γιατροι δεν εχουν καθολου τροπους! Ασε, μετανιωσα που πηγα σ'αυτον, ακουσα την κουμπαρα μου που τον εχει θεο, αλλα αυτη ειναι σαν κι'αυτον, χοντροπετση!!!

Παράθεση:
vasfa μου, μην στεναχωριεσαι! για την δυσκοιλιοτητα κι εγω παιρνω Psillium προληπτικα, που ειναι φυτικες ινες και πινω πολυ πολυ νερο! οσο για τη θεση... θα σου πω το μυστικο της didi: ενα σοκολατακι πριν τον υπερηχο! μην αγχωνεσαι και ολα καλα θα πανε!
Ναι, το σοκολατακι θα το παρω οπωσδηποτε. Ειχα μια σοκολατα στην τσαντα μου και τον ρωτησα αν θα βοηθησει και μου λεει:" αυτα δεν ισχυουν. η σοκολατα κανει το μωρο νευρικο, δεν βοηθαει". Χτες συναντησα μια αλλη κοπελα που της ειχε πει το αντιθετο. Τι να πω. Ας γινει η εξεταση οπως πρεπει και μην τον ειδατε. Αλλωστε δεν ειναι ο γιατρος μου, κανω τους μεγαλους υπερηχους εκει. Αν με παρακολουθουσε κιολας θα με ειχε τρελλανει. Θα εκλαιγα καθε μερα.
Παλιά 24-07-12, 13:19   #26
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτος ο γιατρος ειναι περιεργος, αλλα ειναι κορυφαιος. Παντως για καλο και για κακο παρε μετρα για τη δυσκοιλιοτητα, μηπως οντως υπαρχει προβλημα με το γεματο εντερο. Εμενα μου ειπε να παιρνω duphalac. Πηρα το πρωι, αλλα ακομα τιποτα, μου δημιουργησε και καουρα!! Α, μου ειπε και να μην εχω φαει οταν θα ξαναπαω, κι επειδη ειμαι λιγο παχουλη μου λεει : "δεν σου λειπουν", εννοουσε τα κιλα! Κι επειδη δε μου λειπουν ρε παπαρα δεν πειναω κιολας; Μερικοι γιατροι δεν εχουν καθολου τροπους! Ασε, μετανιωσα που πηγα σ'αυτον, ακουσα την κουμπαρα μου που τον εχει θεο, αλλα αυτη ειναι σαν κι'αυτον, χοντροπετση!!!

κιολας θα με ειχε τρελλανει. Θα εκλαιγα καθε μερα.
to duphalac το εχω δοκιμασει κι εγω πριν την εγκυμοσυνη, δεν κανει αμεσα τη δουλεια του 4 μερες επινα 1 κουταλι της σουπας πρωι βραδυ για να με πιασει!απο την εγκυμοσυνη και μετα δεν δοκιμασα καμια μεθοδο , λεω οποτε παω , δεν με νοιαζει
1 φορα μονο ημουν ετοιμη να βαλω το υποθετο και με το που το ανοιξα απο τη συσκευασια πηγα τουαλετα κανονικα(χεστηκε απο το φοβο του ο κωλος μου χαχαχαχαχαχαχαχα)
τι λεω τωρα ε??
Παλιά 24-07-12, 16:18   #27
mariob

mariob χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Ναι, το σοκολατακι θα το παρω οπωσδηποτε. Ειχα μια σοκολατα στην τσαντα μου και τον ρωτησα αν θα βοηθησει και μου λεει:" αυτα δεν ισχυουν. η σοκολατα κανει το μωρο νευρικο, δεν βοηθαει". Χτες συναντησα μια αλλη κοπελα που της ειχε πει το αντιθετο. Τι να πω. Ας γινει η εξεταση οπως πρεπει και μην τον ειδατε. Αλλωστε δεν ειναι ο γιατρος μου, κανω τους μεγαλους υπερηχους εκει. Αν με παρακολουθουσε κιολας θα με ειχε τρελλανει. Θα εκλαιγα καθε μερα.
Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς και σωστοί ιατρικά, το γεμάτο έντερο και το αν είσαι ''σφιγμένη'' δεν παίζουν ρόλο στο υπερηχογράφημα. Αντιθέτως τα παραπανίσια κιλάκια παίζουν σοβαρό ρόλο στο να κάνουν την απεικόνιση δύσκολη! Βλ. τον παρακάτω οδηγό:

http://embryomedica.blogspot.gr/2011...index-bmi.html

Με άλλα λόγια οι υπέρβαρες μητέρες (και το πώς θεωρείται ''ύπέρβαρη'' μια έγκυος φαίνεται στον οδηγό πόσο εύκολο είναι...) πρέπει να γνωρίζουν εκ των προτέρων τους περιορισμούς στην απεικόνιση του υπερηχογραφήματος.
Ο χρήστης mariob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 11:21   #28
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η κουμπαρα μου που μου τον συστησε ηταν 110 κιλα στην εγκυμοσυνη και δεν τον εμποδισε να της κανει την εξεταση!Επισης με αυτα τα κιλα εκανα και τον Α' επιπεδου! Παραδεχομαι οτι εχω καμμια 10ρια κιλα παραπανω, η μονη υπερβαρη ειμαι;
Παλιά 25-07-12, 11:34   #29
joan80

Το avatar του χρήστη joan80

joan80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμείς μετα από καποιο ευρημα στη β επιπέδου επρεπε να κανουμε εξειδικευμένο υπέρηχο καρδιας. η γιατρός λοιπόν από τα πρώτα πράγματα που με ρώτησε ήταν αν εχω δυσκοιλιότητα. Παρόλο που πάω μερα παρα μερα τουαλέτα και θεωρω ότι είμαι και τυχερή σε σχεση με όσα ακούω, αυτή το θεώρησε δυσκοιλιότητα.

Οσο για το γλυκό, εμενα μου είχαν πει ότι είναι καλύτερο να φας κατι σιροπιαστό παρα σοκολάτα.

Ο χρήστης joan80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 11:38   #30
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι το πρόβλημα είναι τα κιλά γενικά, αλλά το λίπος στην περιοχή της κοιλιάς. Δηλαδή άλλο πράγμα να είσαι 110 κιλά με 1,80 ύψος και τεράστιους γοφούς, και άλλο να είσαι 110 κιλά με 1,60 ύψος και πεταχτή κοιλιά.

Και φυσικά δεν είσαι η μόνη. Αλλά κι εγώ που ήμουν πολύ λιγότερο από 110 κιλά στο τέλος της εγκυμοσύνης, στον τελευταίο υπέρηχο που έκανα γράφει "εξέταση δυσχερής λόγω αυξημένου δείκτη σωματικής μάζας της εγκύου" Και να σκεφτείς ότι δεν ήταν και β' επιπέδου που πρέπει να κάνεις πάρα πολύ ακριβείς μετρήσεις των οργάνων, περισσότερο τον πλακούντα και το αμνιακό υγρό κοιτούσαν σε εκείνη τη φάση.

Όσο για το "δεν σου λείπουν" πραγματικά απαράδεκτο σχόλιο.... αλλά τι να κάνεις, ιατρική σπουδάζουν, όχι καλούς τρόπους!
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 12:01   #31
mariob

mariob χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η κουμπαρα μου που μου τον συστησε ηταν 110 κιλα στην εγκυμοσυνη και δεν τον εμποδισε να της κανει την εξεταση!Επισης με αυτα τα κιλα εκανα και τον Α' επιπεδου! Παραδεχομαι οτι εχω καμμια 10ρια κιλα παραπανω, η μονη υπερβαρη ειμαι;
Το θέμα των κιλών στην εγκυμοσύνη πάντα είναι και συναισθηματικά φορτισμένο. Εμεις όμως οφείλουμε να ρίξουμε μια ψύχραιμη ματιά που να στηρίζεται στα διεθνή δεδομένα.
Ναι, η εξέταση έγινε αλλά με πόση ακρίβεια (κανείς δε λέει ότι η εξέταση δεν γίνεται)? Αν ρίξεις μια ματιά στις διεθνείς μελέτες, αναφέρουν ξεκάθαρα την μείωση ευκρίνειας σε υπέρβαρες/ παχύσαρκες. Βέβαια στη χώρα μας πολλοί το αποσιωπούν για ευνόητους λόγους (αλλιώς δεν θα θεωρούνταν ''κορυφαίοι'' στη δουλειά τους...). Σημειωτέον ότι η ευκρίνεια δεν εξαρτάται τόσο ούτε από την ικανότητα του γιατρού ούτε από το μηχάνημα (αρκεί και τα 2 να είναι επαρκή!). Φυσικά και δεν ψέγει κανείς μια έγκυο γιατί είναι υπέρβαρη/ παχύσαρκη, αρκεί να έχουν γίνει 2 πράγματα: 1) αν δεν μπορεί μόνη της να ελέγξει το βάρος της, τότε να πάει σε διαιτολόγο. Η παλαιότερη άποψη ''έλα μωρέ είναι λίγα παραπάνω τα κιλάκια της εγκυμοσύνης'' δεν στέκει, ειδικά όταν τρέχουμε σε κάποιον ειδικό για οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη (πχ αν βρίσκαμε σάκχαρο δεν θα πηγαίναμε σε ενδοκρινολόγο?).
2) αν ο γιατρός που κάνει τον υπέρηχο, διευκρινήσει σαφώς τους περιορισμούς (όπως γράφει πολύ σωστά η φίλη little monkey, της το έγραψαν στο Doppler "εξέταση δυσχερής λόγω αυξημένου δείκτη σωματικής μάζας της εγκύου").
Όσον αφορά στη φίλη little monkey που γράφει περί του πάχους στην περιοχή της κοιλιάς/ γοφών κλπ, αυτό έχει συνυπολογιστεί όταν υπολογίζεται το ΒΜΙ. Έτσι στα 2 παραδείγματα που αναφέρει με γυναίκες 110 κιλών, στη γυναίκα του 1.80 ύψος το ΒΜΙ είναι 34 και στη γυναίκα με ύψος 1.60 το ΒΜΙ είναι 43. Και οι 2 είναι παχύσαρκες, απλά η περισσότερο παχύσαρκη (δηλ. η κοντύτερη) θα έχει χειρότερη εικόνα στον υπέρηχο, και οι 2 θα έχουν χειρότερη εικόνα από μια γυναίκα με κανονικό βάρος.
Ο χρήστης mariob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 12:05   #32
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariob Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά στη φίλη που γράφει περί του πάχους στην περιοχή της κοιλιάς/ γοφών κλπ, αυτό έχει συνυπολογιστεί όταν υπολογίζεται το ΒΜΙ. Έτσι στα 2 παραδείγματα που αναφέρει με γυναίκες 110 κιλών, στη γυναίκα του 1.80 ύψος το ΒΜΙ είναι 34 και στη γυναίκα με ύψος 1.60 το ΒΜΙ είναι 43.
Καταλαβαίνω και αυτό που λες, ότι δεν έχουν να κάνουν (μόνο) τα κιλά αλλά ο συνδιασμός ύψους-κιλών.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι μπορεί μια γυναίκα να έχει BMI 34 (ή 43) και η εξέτασή της να είναι πιο δυσχερής από μιας άλλης που έχει BMI 34 (ή 43) λόγω μεγαλύτερης συσσώρευσης λίπους στην περιοχή της κοιλιάς.
Παλιά 25-07-12, 12:07   #33
didi&k

didi&k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δηλαδη εγω που εχω ΒΜΙ 19 αλλα εχω δυσκοιλιοτητα, θα εχω προβλημα στην εξεταση β επιπεδου οταν την κανω πρωτα ο Θεος?
Παλιά 25-07-12, 17:40   #34
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καταλαβαινω τι λετε για τον δεικτη μαζας σωματος και τα παραπανω κιλα. Οπως και να'χει δεν προλαβαινω να αδυνατισω, και εχω αγχωθει τοσο πολυ που δεν νομιζω να ξεπρηστω κιολας. Η αγωγη που μου εδωσε δεν βοηθαει και δεν βοηθανε ουτε τα ακτινιδια-συκα που τρωω. Πινω και νερο, περπαταω και λιγο παραπανω,κ ελπιζω ως τη Δευτερα που θα ξαναπαω να ειμαι καλυτερα. Με αγχωσε πολυ ομως!!!
Παλιά 25-07-12, 17:44   #35
vs1999

vs1999 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
δηλαδη εγω που εχω ΒΜΙ 19 αλλα εχω δυσκοιλιοτητα, θα εχω προβλημα στην εξεταση β επιπεδου οταν την κανω πρωτα ο Θεος?
Εγω νομιζω δε 8α εχεις κανενα προβλημα, εμενα η γιατρος μου λεει επειδη ειμαι αδυνατη ισα ισα που το μωρακι μου φαινεται με πολυ λεπτομερεια, αν κ δεν εχω κανει ακομα υπερηχογραφημα β' επιπεδου. Με το καλο κ εσυ!!!
Παλιά 25-07-12, 20:17   #36
κάτια_82

κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν εκανα την καρδιακη εκτιμηση, μου λεει η γιατρος: "εχεις πολυ σκληρη κοιλια! εισαι δυσκοιλια?" απανταω πως οχι (αφου παω 1-2 φορες τη μερα με τα psyllium)... πεταγεται ο αντρας μου λεει "μηπως φταιει που ειναι πολλα κιλα?", απανταει πως οχι (εξηγει οτι κι αυτο την εμποδιζει να εχει τελεια εικονα, αλλα η κοιλια λογω λιπους ειναι πιο πλαδαρη) και με ρωταει λιγο υποτιμητικα: "εκανες γυμναστικη παλια?" ε, οταν της ειπα οτι εχω κανει διαφορα κατα καιρους (κολυμβηση, μπαλετο, ενοργανη, τενις, μπασκετ, μποξ, βαρη, αερομπικ, γιογκα, κλπ) γυρναει και λεει στον αντρα μου : "ευτυχως που πηρε κιλα!" Παντως στον υπερηχο, ενω ειμαι υπερβαρη, εχει γραψει δυσκολη απεικονιση λογω πολυ εντονης ηχογενειας κοιλιακου τοιχωματος! αρα... μαλλον πολλοι παραγοντες μπορουν να δημιουργησουν τετοια προβληματα στον υπερηχο... το θεμα ειναι να σαι χαλαρη, να μην στρεσαρεσαι για τα σχολια του γιατρου και να πας την επομενη φορα προετοιμασμενη, οτι συμβαινουν αυτα σε ολες μας (δυνητικα) λεπτες, χοντρες, γυμνασμενες, αγυμναστες, ψηλες, κοντες... ολα θα πανε καλα, αρκει να μην αγχωνεσαι! φιλια

Παλιά 26-07-12, 13:06   #37
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
το θεμα ειναι να σαι χαλαρη, να μην στρεσαρεσαι για τα σχολια του γιατρου και να πας την επομενη φορα προετοιμασμενη, οτι συμβαινουν αυτα σε ολες μας (δυνητικα) λεπτες, χοντρες, γυμνασμενες, αγυμναστες, ψηλες, κοντες... ολα θα πανε καλα, αρκει να μην αγχωνεσαι! φιλια
Κατια μου ευχαριστω για τις συμβουλες.Το θεμα ειναι οτι οταν ο γιατρος δηλωνει αδυναμια να κανει την δουλεια του, και σου πεταει το μπαλακι, "εισαι παχια, εισαι δυσκοιλια, πηγαινε να αδυνατισεις/ ενεργηθεις κι ελα οταν θα εισαι ετοιμη" ειναι ακομη πιο αγχωτικο, σαν να σου λεει "εσυ φταις". Και σε μια φιλη μου παλια ειχε κανει ασχημα σχολια για το παχος της π.χ. "δεν βλεπω απ'το λιπος, με τοσο λιπος θα το πνιξεις το παιδι" και λοιπα ακομψα, και την εκανε κι εκλαιγε, τσακωθηκε με τον αντρα της κ.α. Πρεπει να προσπαθουν κι αυτοι να μας ξεαγχωνουν, γυναικολογοι ειναι, δεν καταλαβαινουν την ψυχολογια μας; Δηλαδη αν και την αλλη φορα ειμαι ετσι, παλι θα σηκωσει τα χερια ψηλα και θα με διωξει; Τι ρωταω κι εγω ε;
Να μην σε ζαλιζω αλλο, σ'ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες! Θα προσπαθησω να ξεαγχωθω, και να σκεφτομαι οτι ολα θα πανε καλα αυτη τη φορα! Φιλια!
Παλιά 26-07-12, 13:47   #38
κάτια_82

κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπαρχει αυτη η λιστα πιστοποιημενων γιατρων για τους μεγαλους υπερηχους, που οπως θα δεις ειναι πολλοι! Οταν, λοιπον, καποιος αδυνατει να ασκησει το λειτουργημα του ή (ας δεχτω οτι πραγματι) δεν μπορει να φερει την ευθυνη να σου πει αξιοπιστα αποτελεσματα για τον α ή β λογο... δοκιμασε και καπου αλλου! Εφοσον δεν μπορει (και το δηλωνει ο ιδιος) δεν θα εχει προβλημα να πας αλλου!!! Προηγειται το μωρακι σου και μετα εσυ! Οι γιατροι μας, και δυστυχως το καταλαβα μετα απο ασχημες στιγμες, πρεπει να προασπιζουν την υγεια, την ασφαλεια, αλλα και την ψυχολογια μας! Σε φιλω και να ξερεις οτι δεν με ζαλιζει τιποτα ετσι ευκολα! Να στε καλα εσυ και το μωρακι σου!!!
https://courses.fetalmedicine.com/lists/specialist

Παλιά 26-07-12, 14:51   #39
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Υπαρχει αυτη η λιστα πιστοποιημενων γιατρων για τους μεγαλους υπερηχους, που οπως θα δεις ειναι πολλοι! Οταν, λοιπον, καποιος αδυνατει να ασκησει το λειτουργημα του ή (ας δεχτω οτι πραγματι) δεν μπορει να φερει την ευθυνη να σου πει αξιοπιστα αποτελεσματα για τον α ή β λογο... δοκιμασε και καπου αλλου! Εφοσον δεν μπορει (και το δηλωνει ο ιδιος) δεν θα εχει προβλημα να πας αλλου!!!
Συμφωνώ με την Κάτια. Όλοι οι γυναικολόγοι θα πρέπει να μπορούν να δουλέψουν με κάθε σωματότυπο γυναίκας. Αν κάποιος δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα δικά σου δεδομένα, πας σε άλλον.

Στην τελική, αν η φύση πίστευε ότι οι κοντές, παχουλές, γυμνασμένες και δυσκοίλιες γυναίκες δεν μπορούν να φέρουν εις πέρας μια εγκυμοσύνη, δεν θα τις άφηνε να μείνουν έγκυες. Θα εγκυμονούσαν μόνο αυτές που έχουν χαμηλό-κανονικό BMI, δεν έχουν κάνει ποτέ γυμναστική και πάνε τουαλέτα 2 φορές την ημέρα. Το ότι τα εργαλεία που οι γιατροί έχουν στη διάθεσή τους δεν δουλεύουν το ίδιο καλά με το κάθε είδος ασθενή είναι ένα πρόβλημα, αλλά αυτό είναι πρόβλημα της επιστήμης της ιατρικής και όχι των ασθενών. Στην τελική κάποια πράγματα δεν μπορούμε να τα διορθώσουμε - ούτε να γίνουμε σιλφίς σε 9 μήνες μπορούμε, ούτε να πάμε με το ζόρι τουαλέτα, ούτε να πλαδαρέψουμε το κοιλιακό μας τοίχωμα επί τούτου και κατά παραγγελία!

Όσο για το σχόλιο ότι το λίπος θα πνίξει το παιδί.... δεν έχω λόγια. Θα πω μόνο ότι αν ο δικός μου γιατρός είχε πει τέτοια κοτσάνα, δεν θα ξαναπάταγα στο ιατρείο του!
Παλιά 26-07-12, 15:31   #40
giotou-30

giotou-30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα,τι να σου πω τώρα και εγώ,είναι μη σου τύχει που λένε,σε μένα συνέβει το ανάποδο,επειδή το μωρό δεν ήταν στη σωστή θέση ο γιατρός δεν με άφηνε να φύγω,και μου είχε κανει τόσο πολύ εντύπωση,όχι μου λέει εδώ θα κατσουμε και θα περιμένουμε καποια στιγμή θα αλλάξει θεση,4 ώρες έιμασταν στο γιατρό ,είχε πιαστεί ο ποπός μου.έμεινα πάρα πολυ ικανοποιημένη,και τον έχω προτείνει και σε φίλες και γνώστές μου.εαν θες να σου στείλω και τηλ.και τα σχετικά είναι και στη λιστα που σου είπε μια κοπέλα πιο πάνω,και μην σκας για λαλακες γιατρούς,ευτυχώς έχουμε το δικαίωμα της επιλογής...
Ο χρήστης giotou-30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές